DÜNYANIN EN ESKİ TANRISAL KAYA ANITI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DÜNYANIN EN ESKİ TANRISAL KAYA ANITI"

Transkript

1 MANİSA Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında, İzmir- İstanbul karayolunun kuzeyinde, İzmir e 36 km uzaklıkta bulunan Manisa, Ege Bölgesinin önemli şehirlerinden biridir. Homeros a göre ilk yerleşimin, Truva Savaşlarından dönen Mağnetler tarafından M.Ö.XIV. yüzyılda kurulduğu sanılmaktadır. Hitit., Aka, Frigya, Lidya, Hellen, Roma ve Bizans egemenliklerini yaşayan Manisa nın antik çağdaki adı Magnesia dır yılında Saruhanoğulları tarafından Bizanslılardan alınan şehrin adı Manisa olarak değiştirilmiş ve Beylik merkezi haline getirilmiştir. Bu uygarlıklara ait yeraltında ve üstünde bulunan birçok kalıntı günümüze kadar ulaşmıştır. Osmanlı döneminde yılları arasında şehzadeler tarafından yönetilen Manisa da şehzadeler ve aileleri tarafından camii, çeşme, imarethane, köprü, medrese ve benzeri birçok eser yaptırılarak şehir büyük ölçüde imar görmüş ve XVI. Yüzyılda, sosyal, idari ve ekonomik açıdan önemli bir merkez haline gelmiştir. Günümüzde tarihi ve doğal güzellikleri, ören yerleri, müzesi, Spil Dağı, Milli Parkı ve Mesir Şenlikleri ile her geçen yıl daha fazla turistin ilgisini çekerken diğer yandan Financial Times tarafından 2004 yılında Avrupa da geleceğin en uygun yatırım kenti seçilen Manisa tarımsal, sanayi ve ticari açıdan da önemli illerimizdendir. MANİSA Manisa, situated on the north side of İzmir- İstanbul road and between Spil Mountain and Gediz River, is 36 km away from İzmir and stands as one of the important cities of Aegean Region. According to Homer, the first settlement was commenced in 14 th century, B.C. by Magnesians, after the Trojan wars. Manisa, cradle of many civilizations such as Hittites, Phrygians, Lydians, Romans, Greeks, Byzantines, Seljuks and Ottomans, was called Magnesia in ancient days. The city was conquered by Saruhan Bey in 1313; and its name was changed as Manisa after becoming the capital of the Saruhan Dynasty. Underground and aboveground ruins of the above mentioned civilizations that once lived in the city have survived until present. Between 1437 and 1595 during Ottoman period, Manisa was governed by the Ottoman princes, and thus improved owing to the mosques, fountains, public kitchens, bridges, madrassahs and many other buildings constructed by the princes and their families. In 16 th century, it became an important social, administrative and economical centre. Today, with its historical and natural beauties, ancient ruins, museums, Spil Mountain, National Park and the Traditional Mesir Festival, Manisa attracts more and more tourists each year. Moreover, the city, which was chosen as the most ideal city of the future for investment by Financial Times in 2004, is one of important cities of our country with respect to agriculture, industry and commerce.

2 SANDIKKALE Spil in kuzey yamaçlarında, yüksek bir tepe üzerindedir. İlk kez Magnezyalılar tarafından kurulduğu sanılan eski şehrin kalıntıları üzerinde bulun kale, doğu ve kuzey tarafından surlarla çevrilidir. Şekli nedeniyle yöre halkı tarafından Sandıkkale adıyla anılmaktadır. SANDIKKALE Sandıkkale stands on a high hill on the north side of the Spil Mountain. The castle, which is located on the ruins of an ancient city thought to have been built by Magnesians, is surrounded by ramparts on the east and north sides. Because of its shape, the local people of the region call the castle as Sandıkkale (chest castle). NİOBE Kral Tantalos un kızı olan Niobe, Thebai Kralı Amphion ile evlenir ve bu evlilikten 6 kız 6 erkek 12 çocuğu olur. Arkadaşı Tanrıça Leto nun ise Apollon ve Artemis olmak üzere sadece iki çocuğu bulunmaktadır. Bir Leto Şenliği sırasında Niobe, kendisinin on iki çocuğu olduğunu oysa Leto nun sadece iki çocuğu olduğunu söyleyerek övünür. Niobeyi kıskanan Leto, Apollon ve Artemis e Niobenin çocuklarını öldürmelerini emreder, onlar da Niobenin on iki çocuğunu oklarıyla öldürürler. Niobe çocuklarının cesetleri başında günlerce ağlar. Sonunda Zeus Niobe ye acır ve onun bu acısına bir son vermek için onu taş haline getirir. Bugün Spil Dağı kuzeybatı eteklerinde bulunan bu kaya, bölgede en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. NIOBE Niobe, daughter of King Tantalos, got married to the King of Thebai Amphion, and gave birth to 12 children, of whom 6 were boys and 6 were girls. Goddess Leto, her friend, had only two children, Apollon and Artemis. During a Leto Festival, Niobe boasted to Leto that she had twelve children but Leto had only two. Envying Niobe, Leto ordered Apollon and Artemis to kill the children of Niobe. Apollon and Artemis killed Niobe s children with their arrows and Niobe spent days and night crying near the dead bodies of her children. Eventually, Zeus felt pity on her and turned her into a rock to ease her pain. Today, this rock, located on the northwest of Mount Spil, is one of the most visited places in the region. DÜNYANIN EN ESKİ TANRISAL KAYA ANITI

3 İVAZ PAŞA CAMİİ 1484 yılında İvaz Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kesme taş ve tuğladan yapılmış olan camii, çinileri ve ahşap minberindeki geometrik süslemeleri ile dikkati çekiyor. IVAZ PASHA MOSQUE Ivaz Pasha had it built in The mosque, made of hewn stone and bricks, is attractive with its tiles and geometrical patterns on its wooden pulpit. 22 SULTANLAR TÜRBESİ Şehir merkezinde bulunan türbe, kesme taş ve tuğla kullanılarak XIV. yüzyılda yapıldı. Türbede bulunan 22 sanduka, Manisa da valilik yapan bazı şehzadeler ile ailelerine aittir. 22 SULTANS TOMB The tomb, situated in the downtown, was constructed in 14 th century, using hewn stone and bricks. 22 sarcophagi located in the tomb belong to some ottoman princes and their families. YEDİ KIZLAR TÜRBESİ Çaybaşı deresi yakınlarında bulunan türbe kesme taş ve tuğladan XIV. Yüzyılda yapılmıştır. Kime yâda kimlere ait olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, XIV. yüzyıldan beri Müslümanlar ve Hıristiyanlar tarafından ziyaret edilmektedir. SEVEN GIRLS TOMB The tomb is located close to Çaybaşı Stream was made of hewn stone and bricks in 14th century. Even though it is not known to whom it originally belonged to, the tomb has been visited by Muslims and Christians since 14 th century.

4 KYBELE Ana tanrıça Kybele birçok ülkede Kybele, Kybebe, Marienna, Artemis, Hepat ve Venüs gibi adlarla anılan uluslararası özelliğe sahip Anadolu kökenli bir tanrıçadır. Manisa ya 7 km. uzaklıkta, Spil Dağı eteğinde bulunan, Gediz Ovasına dönük, oturmuş kadın şeklinde tasvir edilen rölyefinin Hitit döneminde yapıldığı sanılmaktadır. KYBELE Kybele, the mother goddess of Anatolia, is an internationally famous goddess, and variations of her name include Kybele, Kybebe, Marienna, Artemis, Hepat and Venus. The relief of Kybele, located at the foot of Spil Mountain, 7 km to the city, is in the shape of a woman sitting with her face towards Gediz Plain and thought to have been carved in Hittite period. MEVLEVİHANE Mevleviliği yaymak yaşatmak amacı ile 1368 yılında Saruhan Bey in torunu İshak Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Spil eteklerinde bulunan bina XIX. yüzyıl sonlarına kadar Mevleviler tarafından kullanılmış, sonra kendi haline terkedilmiştir. MEVLEVIHANE ((Mevlevi Lodge) Grandson of Saruhan Bey, İshak Çelebi, had it built in 1368 in order to preserve and spread Mevlevi culture. The lodge located at the foot of Spil mountain was used by mevlevi dervishes until the end of 19 th century, and abandoned after then. SULTAN CAMİİ XIV. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman ın Sancak Beyi olarak Manisa da görev yaptığı sırada inşaatına başlanılan Sultan Camii ve Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman ın annesi Hafsa Sultan adına yaptırılmıştır. Sade bir mimariye sahip iki minareli camii medrese, sübyan mektebi ve imarethaneden oluşan külliye 1522 yılında tamamlanmış darüşşifa ile hamam daha sonradan ilave edilmiştir. Sultan Camii Mesir Şenliklerinin kutlandığı ve macunun halka saçıldığı camii olarak da ünlüdür. Sultan Mosque and Complex, whose construction was started in 16 th century while Süleyman the Magnificent was serving as governor, was built to the honour of Hafsa Sultan, the mother of Süleyman the Magnificent. The mosque, having a simple architectural design, has a complex (külliye) consisted of a madrassah, a primary school and a public kitchen for distribution of food. Hospital and the Turkish bath were added once they were completed in Sultan Mosque is famous with being the mosque from where mesir paste is thrown to public during Mesir Festival.

5 SARUHAN BEY TÜRBESİ Saruhan Bey 1313 yılında Regaip Kandili gecesi Manisa yı Bizanslılardan alarak Bizans egemenliğine son verir. Beylik merkezi haline getirilen şehrin adı da Manisa olarak değiştirilir O günden bu yana şehir sakinleri bu günü hem fetih günü hem de Regaip Kandili olarak kutlamaktadırlar yılında ölen Saruhan Bey in Muradiye Camiinin batısında bulunan türbesi torunu İshak Çelebi tarafından yaptırılmıştır. SARUHAN BEY TOMB Saruhan Bey conquered Manisa on Regaip Kandili (one of the five Islamic holy nights) in 1313 and put an end to Byzantine sovereignty. The city became the capital of Saruhan Dynasty and its name was changed as Manisa. Local people have been celebrating this date both as Regaip Kandili and the conquest day. Tomb of Saruhan Bey, who died in 1348, is now on the south of the Muradiye Mosque and was built by his grandson İshak Çelebi. MURADİYE CAMİİ Klasik Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan Muradiye Camii yıllarında, Sultan III. Murat adına külliye olarak yapılmıştır. Proje Mimar Sinan a aittir. Kesme taştan yapılmış olan ve iki zarif minaresi bulunan camiinin çinileri, kalemişleri, vitrayları ve mermer mimberi Osmanlı süsleme sanatının en güzel örneklerindendir. Şehrin Sultan önü adıyla anılan semtinde bulunan külliyenin diğer bölümleri imarethane, medrese ve yıkılmış olan sübyan mektebidir. Medrese ile imarethane günümüzde Manisa Müzesi olarak kullanılmaktadır. MURADİYE MOSQUE Muradiye Mosque, a sample of classical ottoman architecture, was built as a complex for the honour of Sultan III. Murat. It was based on the design of Mimar Sinan. The tiles, drawings, stained glasses and marble pulpit of the mosque, which is made of hewn stone and includes two minarettes, are among the best examples of ottoman decoration. The complex located in Sultanönü area of Manisa consists of a public kitchen, a madrassah and a ruined primary school. Today, the madrassah and the kitchen are used as Manisa Museum.

6 REVAK SULTAN TÜRBESİ Yedi Kızlar ve Niobe yakınlarında bulunan türbe 1371 yılında inşa edilmiştir. Türbede biri Revak Sultan a ait olmak üzere üç sanduka bulunmaktadır. REVAK SULTAN TOMB The tomb, located close to Seven Girls Tomb and Niobe, was built in Of the three sarcophagi in the tomb, one belongs to Revak Sultan. MANİSA MÜZESİ Sart ören yerlerinde çıkan eserlerin sergilendiği yer olması bakımından da önem arz eden Manisa Müzesi. Muradiye Camiinin batısında, külliyenin medrese ve imarethane bölümlerinde yer almaktadır. Arkeolojik eserlerin sergilendiği imarethane bölümünde; Bronz Çağdan Bizans Dönemi sonuna kadar heykel lahit gibi parçalar, salon kısmında, toprak kaplar, heykelcikler, mezar taşları, mozaikler. Büstler, takılar, cam ve fildişi gibi diğer eşyalar ise yan odalarda görülebilir. Halkın gelenek, görenek, inanç ve yaşam biçimini yansıtan silah, giysi, ev eşyaları ve el yazmaları gibi etnografik eşyaları ise külliyenin medrese kısmında yer alan diğer bölümde görmek mümkündür. MANİSA MUSEUM Having an importance as being the place where the archaeological discoveries from Sardes are exhibited, Manisa Museum is situated in the west part of Muradiye Camii and occupies the madrassah and the kitchen. The pieces such as status and sarcophagus that belong to the term between bronze era and Byzantine period are exhibited in the hall of the former kitchen section which is now used to keep the archaeological pieces The pieces such as pottery, statues, tomb stones, mosaics, busts, jewellery, glassware and ivory objects are exhibited in the side galleries. Ethnographic objects reflecting the traditions, customs, beliefs and life-styles of the people, such as weapons, costumes, furniture and manuscripts are displayed in the madrassah section of the complex.

7 ÇEŞNİGİR CAMİİ 1474 yılında Fatih Sultan Mehmet in azatlı kölesi Çeşnigir Sinan Bey tarafından yaptırıldı. Kentin en eski camilerinden biridir. ÇEŞNİGİR MOSQUE One of the oldest mosques of the city was built in 1474 by the order of Çeşnigir Sinan Bey, the freed slave of Fatih Sultan Mehmet, ULU CAMİ Spil Dağı nın kuzey yamacında bulunan Ulu Camii, yıllarında Saruhan Bey in torunu İshak Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Eski bir kilisenin yerine, bazı eski mimari parçalar da kullanılarak inşa edilmiştir. Ahşap oyma minber kapısı Manisa müzesi etnografya bölümündedir. XIV. ve XV. yüzyıllarda şehrin önemli yapılarından biri olan camiinin batısındaki Fethiye Medresesi de İshak Çelebi tarafından 1378 yılında yaptırılmıştır. Medrese içinde bulunan türbede İshak Çelebi ve ailesi gömülüdür. ULU MOSQUE Ulu Mosque, located at the north foot of Spil Mountain, was built by the order of the grandson of Saruhan Bey, İshak Çelebi. Using some old architectural pieces, it was built on a site where once there was an old church. Its wooden pulpit gate is now exhibited in the ethnography section of the Manisa Museum. Fethiye madrassah, which served as an important place in 14 th and 15 th centuries, was also built on the west of the mosque upon the request of İshak Çelebi in İshak Çelebi and his family are buried in the tomb located in this madrassah. ULUCAMİ ULUCAMİ MİNBER KAPISI

8 HATUNİYE CAMİİ VE KÜLLİYESİ Hatuniye Camii ve Külliyesi 1490 yılında Sultan II. Beyazıt ın eşi Hüsna Şah Sultan tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra 1497 yılında külliyeye gelir sağlamak amacıyla dükkânlar ilave edilmiştir. Medrese ve imarethane diğer birçok bina gibi Kurtuluş savaşındaki büyük yangında yanmıştır. HATUNİYE MOSQUE AND COMPLEX Hatuniye Mosque and complex was built by the order of II. Beyazit and his wife Hüsni Şah Sultan in In 1497, some shops were added in order to provide some income for the complex. Just like many other buildings, Madrassah and the kitchen got damaged by the fire in Independence War. SPİL DAĞI MİLLİ PARKI Şehrin hemen güneyinde yükselen Spil Dağı nda yer alan Milli Park. Manisa dan 23 km dir. 60mt yükseklikten başlayarak zirvede 1517 metreye ulaşan Spil Dağı şehre oranla derece kadar daha serindir. Sandıkkale, Tantalos kalesi gibi arkeolojik, Niobe, Kybele gibi mitolojik değerleri, mağara, in, kanyon, dolin gölü gibi jeofizik formasyonları ve panoramik güzellikleri ile ülkemizin en güzel parklarından biridir. Spil Milli parkı laleleriyle ünlüdür. Osmanlı İmparatorluğu zamanında bir devre adını veren lalelerin Spil Dağı ndan götürüldüğü rivayet edilmektedir. Milli Parkın mutlak koruma sahası olan Seyirtepe çevresinde endemik bitki türleri, derin vadiler, kar ve rüzgârın şekillendirdiği yaşlı çam ağaçları bulunmaktadır. Bitki örtüsü yönünden zengin olan milli parkta 600 metre yüksekliğe kadar kızılçam daha yukarılarda ise karaçam ve karışık olarak meşe, ardıç, çınar, laden, defne, berberis, kuşburnu ve yaban mersini bulunmaktadır. Yaban hayatı bakımından da keklik, tavşan, çakal, yaban domuzu ve birçok ötücü kuş cinsi parkta yaşayan hayvanlardır. Milli Parkın asıl yerleşim sahası olan Atalanı nda piknik tesisleri, kamp alanı, 24 adet dinlenme evi, kır gazinosu, Atalanı Kırkahvesi ve Çampınar Gazinosu devamlı hizmete açıktır. SPİL MOUNTAIN NATIONAL PARK National Park, located on Spil Mountain rising on the south of the city, is 23 km away from Manisa. Beginning at 60 meters in Gediz valley, Spil Mountain reaches 1517 at its peak and is degrees cooler compared to the city centre. With its archaeological areas such as Chest Castle and Tantalos Castle, myths such as Niobe and Kybele and geophysical formations and panoramic views such as caves, canyons and doline lake, Spil Mountain National Park is one of the most beautiful national parks of our country. It is especially famous with its tulips. It is said that the tulips after which an era of ottoman period was named were the tulips that grow at Spil Mountain. At Seyrantepe, which is a wellreserved area of the National Park, there are many types of endemic plants, deep valleys and old pines shaped by the snow and wind. Being rich in terms of flora, Spil Mountain National Park houses red pines at 600 meter, black pines and a mixture of oaks, juniper, sycamore, spruce, bay tree and myrtle in mixture above 600 meter. With respect to wildlife, hares, partridge, jackal, boar and many types of singing birds are inhabitants of the national park. At the area of Atalanı, there are picnic facilities, camping area, 24 mountain houses, countryside café, Atalanı cafe and Çampınar restaurant, and these facilities are open 24 hours.

9 Her yıl 28 Haziran 4 Eylül tarihleri arasında 6 şar günlük tabldotlu dinlenme kampı da düzenlenmektedir. Konu ile ayrıntılı bilgi. Milli Parklar Başmühendisliği Doğu Caddesi (Fatih Anadolu Lisesi Karşısı) MANİSA Tel: Fax: Also it is possible to join resting camps between June 28 th and September 4 th, which last 6 days and include table d hote. For further information: Head Office of National Parks-Doğu Caddesi (opposite to Fatih Anadolu High School) MANİSA TeL: Fax: AIGAI Manisa ya 49 km uzaklıktaki antik Aigai. Heredot un bahsettiği onbir Ailois kentinden biridir yılında başlatılan 5 yıllık kazı programı çalışmaları devam etmektedir. Kalıntılardan, Aigai nin tarihinin Bergama Krallığı dönemine kadar indiği ve Roma döneminde önemli bir ticaret merkezi olduğu anlaşılmaktadır. Bu ören yeri İzmir- Çanakkale karayoluna yaklaşık 15km mesafede olup. Bergama- Şakran-Köseler Köyü üzerinden ulaşılabilir. AIGAI Aigai, which is 49 km away from Manisa, is one of the eleven Aliois cities mentioned by Heredot. 5 years excavation program, started in 2004, is still in progress. Findings have led to a consideration that Aigai is dating back to the period of Pergamom Kingdom and was a very important commercial centre then. Aigai is 15 km away from İzmir-Çanakkale road and can be reached following the route of Pergamum- Şakran- Köseler village.

10 PHILADELPHIA Alaşehir, Bozdağ eteklerindeki dar bir vadide bulunan antik Philadelphia şehri üzerine kurulmuştur. Hellenistik dönemden eski şehre ait kalıntılar, dış surların bir kısmı ve hristiyanlığın ilk çağlarına ait St. Jean Kilisesine ait ayaklar ile şehrin güneyinde, Toptepe mevkiinde bulunan tiyatro kalıntıları ziyaret edilebilir. PHILADELPHIA Alaşehir, lying mainly on the ancient city of Philadelphia, is located at a narrow valley at the foot of Bozdağ. Remains and outer walls of the ancient city dating back to Hellenistic era, columns of St. Jean Church dating back to early ages of Christianity and the ruins of the ancient theatre situated at Toptepe lying on the southern part of the city worth visiting. SART İzmir- Ankara karayolu üzerinde, Manisa ya 70 km kadar uzaklıkta bulunan Sart, Lidya Devletinin başkenti idi ve M.Ö. VI. ve VII. yüzyıllarda, ekonomik ve politik büyük bir güce sahipti. Lidyalılar servetlerinin önemli bir kısmını şimdi Sart çayı adıyla anılan Paktolos nehri civarındaki altın madenlerini işleterek elde etmişlerdir. Kral Midas da her dokunduğu şeyi atına çevirme gücünden bu nehirde yıkanarak kurtulmuştur. Hellenistik döneme ait Artemis Tapınağı, Mermer Avlu-Jimnasyum Kompleksi ve M.S. 17 yılındaki depremden sonra yapıldığı sanılan Synagog, Sart ören yerindeki görülmeye değer kalıntılardan bazılarıdır. SARDIS Sardis, 70 km away from Manisa, is located on the İzmir-Ankara highway. It was the capital of Lydian Kingdom and was very powerful both economically and politically in 11 th and 12 th centuries BC. The Lydians owed much of their wealth to operating the gold mines situated around River Pactole (Pactolus), which is now called Sardis River. King Midas who had the capacity of changing everything into gold was cured by a dip in Pactole (Pactolus). The temple of Artemis, the Marble-Court Gymnasium Complex and the Synagogue, which is thought to have been built after the earthquake in 17 A.D, are some of the ruins that worth visiting.

11 BİN TEPELER (Kral Mezarları) Marmara Gölünün güneyinde, Gediz ovasının kenarında, yaklaşık 90 kadar tümülüs içeren Lidya Kral Mezarlığı bulunmaktadır. İki büyük tümülüsün, Kral Alyattese ve Kral Gyges e ait olduğu sanılmaktadır. Tümülüslerin hemen hepsi ilk ve orta çağlarda soyulmuştur. THOUSAND HILLS (King Tombs) There lies, on the south of Marmara Lake, the Lydian King s Cemetery containing nearly 90 tumuli. Among these, the two large tumuli are thought to belong King Alyattes and King Gyges. Nearly all the tumuli were plundered in ancient and medieval times. MANİSA TARZANI Asıl adı Ahmeddin Carlak olan Manisa Tarzanı 1899 yılında Bağdat ta doğmuştur. Kurtuluş Savaşı sırasında Gaziantep ve Kilis cephelerinde savaşmış olup. İstiklal Madalyası sahibidir. Harpten sonra yaşamını Spil Dağı eteklerindeki küçük bir kulübede sürdüren Manisa Tarzanı, tüm yaşamını doğa ve ağaç sevgisine adamış, bu sayededir ki İstiklal Savaşı sırasında yanan Manisa, birkaç yıl içinde yemyeşil olmuştur. TARZAN OF MANİSA Ahmeddin Çarlak, known as Tarzan of Manisa, was born in Baghdad in He joined independence war and honoured with a medal after fighting at Gaziantep and Kilis fronts. Living at a little cottage at the foot of Spil Mountain, he dedicated his life to nature and trees. Manisa, wiped out by fires during Independence War, became a green place in a couple of years as a result of his efforts. MANİSA TARZANI AHMET BEDEVİ MANİSA TARZANI HEYKELİ

12 KULA EVLERİ İzmir- Ankara yolu üzerinde bulunan Kula, tarihi evleri ile ünlüdür. Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan ve yöre halkının ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yapılmış olan evler, XVIII. ve XIX. Yüzyıl yapısıdır. Özellikle ahşap süslemeleri dikkati çekmektedir. KULA HOUSES Kula, situated on the İzmir-Ankara road, is famous with its historical houses. These houses were built in 18 th and 19 th centuries; and they carry the features of ottoman architecture. Wooden ornaments of the houses are especially attractive. TEPE MEZARLIĞI - THYATIRA Muhtemelen Lidya döneminde kurulmuş olan Thyatira, Antioküs ün yenilgiye uğramasından sonra Selevküslerin eline geçmiş ve Bergama Krallığının bir parçası olmuştur. Roma Egemenliği sırasında Hıristiyanlık burada hızla yayılmış ve Hıristiyanlığın ilk çağlarına ait, Ege Bölgesinde bulunan yedi kilisesinden biri burada yapılmıştır. Günümüzde Akhisar şehir merkezinde antik Thyatira ya ait bazı kalıntıları görmek mümkündür. THYATIRA Thyatira, probably founded during Lydian period, was captured by Seleucus after the defeat of Antiochus and became a part of Pergamum Kingdom. During the Roman sovereignty, Christianity spread in the region rapidly and followed by the construction of one of the seven churches dating back to early Christian era. Today, it is possible to se some of the ruins of the ancient Thyatira in the city centre of Akhsar. THYATIRA - AKHİSAR THYATIRA - AKHİSAR

13 KAPLICALAR Manisa şifalı su kaynakları açsından da zengin illerimizden biridir. Tıbbi değeri olan ve tesisi bulunan termal kaynaklar ile faydalı oldukları hastalıklar şöyledir. Salihli Kurşunlu kaplıcaları (kadın ve cilt hastalıkları, romatizma, lumbago, solunum sistemi rahatsızlıkları), Turgutlu Urganlı kaplıcaları (siyatik, romatizma, kadın ve cilt hastalıkları, egzama, hemeroid), Demirci-Saraycık Kaplıcaları (romatizma, kadın ve cilt hastalıkları), Kula-Emir Hamamları (romatizma ve cilt hastalıkları) THERMAL SPRINGS Manisa is also rich in its thermal springs. Thermal spring facilities and the diseases on which they have medicinal effects are as follows: Salihli Kurşunlu Springs (gynaecological and dermatological diseases, rheumatism, lumbago, respiratory system disorders), Turgutlu Urganlı Springs (sciatica, rheumatism, gynaecological and dermatological diseases,eczema, hemorrhoid), Demirci Saraycık Kaplıcaları (rheumatism, gynaecological and dermatological diseases) and Kula Emir Baths (rheumatism and dermatological diseases). SALİHLİ KURŞUNLU KAPLICALARI KULA EMİR KAPLICALARI DEMİRCİ HİSAR KAPLICALARI HALICILIK Kula, Gördes ve bazı Yunt Dağı köyleri XVII. ve XVIII. yüzyıldan beri ülkenin önemli halıcılık merkezlerindendir ve bunlar taban halılarından ziyade seccadeleriyle ünlüdür. Manisa nın ilçelerinden olan Gördes, XVII. ve XVIII. yüzyılda Avrupa ve Amerika da bütün seccadelere Gördes denilecek kadar ünlü bir halıcılık merkezi idi. Ayrıca, Türkler tarafından bulunan dokuma tekniklerinden biri olan çift düğüm de literatüre Gördes Düğümü adıyla geçmiştir. Gördes seccadeleri XIX. yüzyılda kurulmaya başlanan Bandırma, Bursa, İstanbul ve SOMA MENTEŞE KAPLICALARI CARPET MAKING Kula, Gördes and some of the villages of Yunt Mountain have been among the most important carpet-weaving centres of our country since 17 th and 18 th centuries. They are famous with their rugs rather than their carpets. Gördes, district of Manisa, was such an important carpet-weaving centre in 17 th and 18 th centuries that all the rugs were called Gördes in Europe and America. Moreover, double know weaving technique, found by Turks, has been called Gördes Knot in the literature. Gördes rugs were used as examples at Bandırma, Bursa, İstanbul and Kayseri weaving centres.

14 Kayseri gibi halıcılık merkezlerinde de örnek olarak kullanılmıştır. Gördes Seccadeleri günümüzde, düğümleri biraz daha irileştirilmiş olarak geleneksel tarzını korumaya çalışmaktadır. İlk kez XVII. yüzyılda görülen Kula Seccadeleri de çift düğüm tekniği ile dokunmakta ve desenlerine göre Kömürcü, Kula, Manzaralı Kula gibi adlarla anılmaktadır. Manisa nın kuzeyinde bulunan Yunt Dağı Yaylasında XVI. ve XVII. yüzyıllarda yerleşik düzene geçen Türkmen aşiretleri tarafından kurulan 60 kadar köy bulunmaktadır. Bu köylerin bazıların da kilim dokumacılığı el sanatlarından biri olarak hala sürdürülmekte, bu halılar saf yün doğal boya ve geleneksel desenler kullanılarak üretilmektedir. Today the knots of Gördes rugs are a bit bigger but the traditional technique has been preserved. Kula rugs dating back to 17 th century have been weaved by double knot technique, and the patterns are called Kömürcü, Kula, Manzaralı Kula etc. There are nearly 60 villages at the plateau of Yunt Mountain located on the south of Manisa, most of which were founded by Türkmen tribes settled in the area in 16 th and 17 th centuries. Carpet weaving still exists at some of these villages, and these carpets are weaved using pure natural dyes and traditional patterns. ALIŞVERİŞ İMKÂNLARI Geleneksel el dokuması halılar, kilimler değerli ve yarı değerli taşlarla süslenmiş altın ve gümüş takılar, Manisa da bulunan bazı fabrikalarda üretilen pamuklu iç ve dış giyim eşyaları ziyaretçiler tarafından rağbet görmektedir. Eğer Manisa ya gelişiniz Salı ya da Perşembe gününe rastlarsa, Salı ya da Perşembe pazarının renkli ve telaşlı atmosferinde, bir baştan bir başa dolaşmak sizin için zevkli olabilir. Her yıl Mart ayı sonlarında Sultan Camii nden halka saçılan Mesir Macununu da, yıl boyunca dükkânlardan temin etmek mümkündür. SHOPPING Traditional handmade carpets, rugs, gold and silver jewellery with precious and semiprecious stones, clothing produced at some factories in Manisa are some favourite shopping items. If you visit Manisa on a Tuesday or Thursday, walking around in the colourful and vivid atmosphere of Tuesday and Thursday markets could be a pleasant experience. Famous mesir paste, distributed from the Sultan Mosque in March, can be bought from the local shops all through the year.

15 ULUSLAR ARASI MANİSA MESİR FESTİVALİ INTERNATIONAL MANİSA MESIR FESTIVAL 1522 yılında, Yavuz Sulan Selim in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman ın annesi Hafsa Sultan tarafından yaptırılan Sultan Camii, Sultan Külliyesi ne dâhildir. Külliyenin Hamamında herkes parasız yıkanır, imaretinde fakirler doyurulurdu. Darüşşifada ise çeşitli hastalıklar tedavi edilmekteydi. Darüşşifanın ilk idarecisi Merkez Efendi tarafından hazırlanan ve terkibinde çoğu baharat olmak üzere 41 çeşit madde bulunan Mesir Macunu, saray doktorları tarafından hastalığına çare bulunamayan Hafsa Sultanı iyileştirmiş ve bu nedenle büyük ün yapmıştır. Halk arasında ilaç şöhreti yapan ve ısrarla talep edilen bu macun, zamanla halka dağılmaya başlamış, talebin daha büyük boyutlara ulaşması nedeniyle de daha sonraları Sultan Camii kubbe ve minarelerinden halka saçılmaya başlamıştır. Halk arasında yaygın inanca göre, Nevruz günü bu macundan yiyenler bir yıl boyunca ağrı sızı çekmezler, yılan ve çiyan sokmalarından korunmuş olurlardı. Günümüzde Mart ayı sonlarında bir program dâhilinde kutlanan şenlikler sırasında özellikle Mesir Macunu Saçım Töreni yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Sultan Mosque, which was built upon the request of Hafsa Sultan, wife of Yavuz Sultan Selim and mother of Süleyman the Magnificent, is situated in the Sultan Complex. In the past, Turkish bath in the complex was free of charge; and food was available for homeless people at the public kitchen. Many diseases were cured at the hospital of the complex. Mesir paste was first prepared by Merkez Efendi, the director of the hospital then, using 41 different spices. This paste became very popular as Hafsa Sultan, who had an incurable disease, got cured after eating this paste. Becoming popular among the local people as a cure for health problems, mesir paste began to be distributed among the people. Due to large demand, it was casted from the domes and minarets of the Sultan Mosque. According the belief of the local people, one who eats mesir paste on the day of newruz has no pain throughout the year and is protected against snakebites. Today, local and foreign tourists are attracted by the Mesir Paste Distribution Ceremony held during the Mesir festival celebrated at the end of March each year.

16 YENİ HAN Han ın yapım tarihi hakkında kesin bilgi bulunmamaktadır. Halk arasında Karaosmanoğulları tarafından larda yaptırıldığı söylenir. Han orta avlulu ve iki katlıdır. Güney, doğu ve batı cephelerine bitişik dükkânlar bulunmaktadır. Han doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlıdır. Alt kat odaları avluya, üst kat odaları revaklara açılır. Güney cephede girişi bulunmaktadır. Kuzeybatıdaki koridor develikle (ahırların yer aldığı mekân) bağlantıyı sağlayan geçiş koridorudur. Alt katta yer alan dükkânlar bir duvarla ikiye bölünmüştür. Alt katta odaların iki bölümlü olması ve ocakların bulunmamasından dolayı depo olarak kullanıldığı söylenebilir. İkinci kat dükkânların önünü yuvarlak kemerli revaklar çevreler. Üst katta, kuzey cephede sekiz, doğu, batı ve güney cephelerde yedi, birer de köşede olmak üzere toplam 33 dükkân yer almaktadır. Odaların bir kaçı hariç, tamamında ocak bulunmaktadır yılında başlayıp, 2004 yılında tamamlanan yenileme çalışmaları restorasyon projesin ve yapının orijinaline uygun olarak yapıldı. Günümüzde Yeni Han alışveriş ve kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Han ın bugünkü kullanımından doğan ihtiyaca uygun olarak bazı mekânlar arasında geçişler sağlanmıştır. HISTORY OF YENİ HAN (THE NEW CARAVANSERAI) There is no certain information about the construction date of the Han. However, it is rumoured among folks that the Han was built by the Karaosmanoğulları in The Han is a two-storey building with a middle courtyard. There are shops adjacent to south, east and west sides. The lower floor rooms open to the courtyard, while the upper floor ones to the porches. The entrance is on the southern side. The hallway in the northwest leads to a place called develik, where the stables exist. The stores of the lower floor are divided into two by a wall. Those stores have been used as warehouses since they are parted into two and have no furnace. The front-sides of the upper shops are framed with arched porches. There are 33 shops in total on the upper floor; 8 in the north, 7 in each of other three directions, and 4 in the corners. Except for a few ones, almost all of the shops have furnaces within. During the restorations performed between 2001 and 2004, the building was repaired according to the restoration project and paying attention to the original state of the structure. Presently, Yeni Han serves as a shopping and leisure centre. Some passages have been added to the building between certain places due to the new requirements of its current usage. BÜYÜK YENİHAN BÜYÜK YENİHAN

17 DARKALE - SOMA Tarihi Bergama Krallığı dönemine kadar iner. Köyün eski adı Tarhala olarak biliniyordu. Selçuklular döneminde Darkale adı olarak değiştirildi. Set üzerine yapılmış iki katlı evleri, dar sokakları, Kırkoluk Camii, Bedesten, hamam ve Selçuklardan kalan yivli minareli camii görülmeye değer yerlerdir... DARKALE - SOMA MANİSA ULUCAMİİ YORTAN KRAL MEZARI (AKHİSAR) MANİSA SULTANİYE ÜZÜMÜ MANİSA DA BAĞBOZUMU (RESSAM CEMAL TOLLU) Bu broşür Manisa Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanmış, İl Özel İdare Müdürlüğünce bastırılmıştır. This leaflet was prepared by the Governorship of Manisa, Provincial Directorate of Culture & Tourism and printed with the contribution of the Directorate of Province Special Administration.

18

Kapadokya yı Niğde de Keşfedin! Explore the Cappadocia In Niğde

Kapadokya yı Niğde de Keşfedin! Explore the Cappadocia In Niğde 6 Kapadokya yı Niğde de Keşfedin! Explore the Cappadocia In Niğde Çizim: Yrd. Doç. Dr. Cengiz KAYACILAR Grafik Tasarım: Şule ERDİLMEN GENEL BİLGİLER OVERVIEW 8 GENEL BİLGİLER Niğde İli ülkemizin iç Anadolu

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TARİH VE COĞRAFYA

AFYONKARAHİSAR TARİH VE COĞRAFYA TARİH VE COĞRAFYA Afyonkarahisar Ege Bölgesinin İç Batı Anadolu bölümü sınırları içerisinde yer alır. Kuzeyde Eskişehir, kuzeybatıda Kütahya, doğuda Konya, batıda Uşak, güneyde Burdur, güneydoğuda Isparta,

Detaylı

OCAK-ŞUBAT-MART 2015 JANUARY-FEBRUARY-MARCH 2015 SAYI 16 ISSUE 16

OCAK-ŞUBAT-MART 2015 JANUARY-FEBRUARY-MARCH 2015 SAYI 16 ISSUE 16 OCAK-ŞUBAT-MART 2015 JANUARY-FEBRUARY-MARCH 2015 SAYI 16 ISSUE 16 FRESKO FRESCO DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜZESI: TÜRKIYE THE GREATEST MUSEUM OF THE WORLD: TURKEY ÇORUM ARKEOLOJI MÜZESI ÇORUM ARCHAELOGICAL MUSEUM

Detaylı

Amasya The city where history was written

Amasya The city where history was written Alabilirsiniz / Complimantary Copy KÜLTÜR ve TURİZM DERGİSİ CULTURE & TOURISM MAGAZINE HAZİRAN-TEMMUZ /JUNE-JULY 2012 YIL / YEAR : 1 SAYI /EDITION : 1 Tarihin yazıldığı şehir Amasya The city where history

Detaylı

Denizli... Toprağında hayat, suyunda şifa Denizli... Life on its soil, healing in its water Ada vapuru kalkıyor Ferry is about to leave Başrolde

Denizli... Toprağında hayat, suyunda şifa Denizli... Life on its soil, healing in its water Ada vapuru kalkıyor Ferry is about to leave Başrolde Denizli... Toprağında hayat, suyunda şifa Denizli... Life on its soil, healing in its water Ada vapuru kalkıyor Ferry is about to leave Başrolde Göynük Göynük is in the leading role Şimdi Artısı Var Özel

Detaylı

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ KOLEKSİYONUNDAN. İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ KOLEKSİYONUNDAN. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Ş e h i r g i b i b i r ç a r ş ı A b a z a a r l i k e a c i t y R e n k l i ç ö l l e r ü l k e s i : Ü r d ü n T h e l a n d o f c o l o u r f u l d e s e r t s : J o r d a n D a d a ş l a r y ü k s

Detaylı

İSTANBUL CHAMBER OF TOURIST GUIDES ALTERNATIVE TOUR ROUTES FOR SUSTAINABLE TOURISM

İSTANBUL CHAMBER OF TOURIST GUIDES ALTERNATIVE TOUR ROUTES FOR SUSTAINABLE TOURISM İSTANBUL CHAMBER OF TOURIST GUIDES ALTERNATIVE TOUR ROUTES FOR SUSTAINABLE TOURISM İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Sürdürülebilir Turizm için Alternatif Tur Rotaları Projesi kapsamında

Detaylı

İznik: Surlar ve kapılar kenti İznik: A city of walls and gates Sırrı isminde saklı: Kuşkonmaz Camii Its secret is hidden in the name: Kuşkonmaz

İznik: Surlar ve kapılar kenti İznik: A city of walls and gates Sırrı isminde saklı: Kuşkonmaz Camii Its secret is hidden in the name: Kuşkonmaz İznik: Surlar ve kapılar kenti İznik: A city of walls and gates Sırrı isminde saklı: Kuşkonmaz Camii Its secret is hidden in the name: Kuşkonmaz Mosque Kavala Suyun Öte Yanı nda eski bir dost Kavala an

Detaylı

Turgutlu A 600 year old handicraft: the fabric of Manisa. KÜLTÜR ve TURİZM DERGİSİ / CULTURE & TOURISM MAGAZINE Ocak - Şubat / January - February 2012

Turgutlu A 600 year old handicraft: the fabric of Manisa. KÜLTÜR ve TURİZM DERGİSİ / CULTURE & TOURISM MAGAZINE Ocak - Şubat / January - February 2012 28 600 y ll k el sanat 32 Egenin yükselen y ld z Manisa Bezi Turgutlu A 600 year old handicraft: the fabric of Manisa The rising star of the Aegean 38 Tarihte gizli dinler aras kardefllik The religious

Detaylı

Ozanlar Diyarı, Şirin KIRŞEHİR

Ozanlar Diyarı, Şirin KIRŞEHİR PUBLISHED QUARTERLY, YEAR: 3, ISSUE NO: 10, OCTOBER - DECEMBER 2012 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 10 EKİM / ARALIK 2012 CHAMBER of ANTALYA TOUR GUIDES QUARTERLY Ozanlar Diyarı, Şirin KIRŞEHİR The Land of

Detaylı

EKİM-KASIM-ARALIK 2014 OCTOBER-NOVEMBER-DECEMBER 2014 SAYI 15 ISSUE 15

EKİM-KASIM-ARALIK 2014 OCTOBER-NOVEMBER-DECEMBER 2014 SAYI 15 ISSUE 15 G İ R İ Ş İ M L E R İ G İ R İ Ş İ M L E R İ EKİM-KASIM-ARALIK 2014 OCTOBER-NOVEMBER-DECEMBER 2014 SAYI 15 ISSUE 15 G İ R İ Ş İ M L E R İ HİERAPOLİS MÜZESİ HIERAPOLIS MUSEUM RODİN RODIN BİR KARYA KENTİ

Detaylı

TÜRSAB DERGİ TOKAT. HIDRELLEZ GELİYOR! Dilek tutmayı unutmayın! HIDRELLEZ IS COMING! Don't forget to make a wish! İSTANBUL UN FETHİNİN 561.

TÜRSAB DERGİ TOKAT. HIDRELLEZ GELİYOR! Dilek tutmayı unutmayın! HIDRELLEZ IS COMING! Don't forget to make a wish! İSTANBUL UN FETHİNİN 561. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies MAYIS 2014 MAY 347 TÜRSAB DERGİ ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN! Have a Good Mother s Day 19 MAYIS ATATÜRK Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR

Detaylı

Pendik on the Verge of Civilization. Medeniyetin Eşiğinde. Pendik

Pendik on the Verge of Civilization. Medeniyetin Eşiğinde. Pendik Pendik on the Verge of Civilization Medeniyetin Eşiğinde Pendik Medeniyetin Eşiğinde Pendik Pendik on the Verge of Civilization Yönetmen/Director Ekrem OKUTAN Abdurrehim BAYRAM Hazırlayan/Editors Mustafa

Detaylı

MUSEUMS MÜZELER T.C. BURSA VALİLİĞİ

MUSEUMS MÜZELER T.C. BURSA VALİLİĞİ MUSEUMS MÜZELER T.C. BURSA VALİLİĞİ Bursa Müzeleri Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahibi olan Bursa nın yüzyıllardır biriktirdiği kültürel ve tarihi zenginliği, kentin dört bir yanına yayılmış

Detaylı

TARİHİ AKSEKİ EVLERİ Historic Akseki Houses. Bir Kutsal Alan Arkeoparkı: KLAROS A Sanctuary Archaeopark: CLAROS

TARİHİ AKSEKİ EVLERİ Historic Akseki Houses. Bir Kutsal Alan Arkeoparkı: KLAROS A Sanctuary Archaeopark: CLAROS PUBLISHED QUARTERLY, YEAR: 4, ISSUE NO: 13, JULY - SEPTEMBER 2013 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 13 TEMMUZ / EYLÜL 2013 CHAMBER of ANTALYA TOUR GUIDES QUARTERLY Çok Özel Röportaj TARİHİ AKSEKİ EVLERİ Historic

Detaylı

KONUŞAN PARALAR SİKKELER KOLEKSİYONU

KONUŞAN PARALAR SİKKELER KOLEKSİYONU Tarih: Bir farkındalık, yaşamın hafızası Anadolu: Farklı soylardan insanların, farklı dillerde ve inançlarda var olduğu ortak bir yurdun adı Anadolu Sikkeleri: Geçmişe ayna tutan tarihi vesikalar Binlerce

Detaylı

Contents çindekiler DERG DOSYA GEZİ GEZİ KÜLTÜR GEZİ TÜRSAB. 20 Galata ve gizemleri DOĞAMIZI KORUMUYORUZ!..

Contents çindekiler DERG DOSYA GEZİ GEZİ KÜLTÜR GEZİ TÜRSAB. 20 Galata ve gizemleri DOĞAMIZI KORUMUYORUZ!.. TÜRSAB TÜRK YE SEYAHAT ACENTALARI B RL taraf ndan ayl k olarak yay nlan r Published monthly by TURKEY ASSOCIATION OF TRAVEL AGENCIES ISSN 1300-3364 Yerel Süreli Yay n Local Periodical TÜRSAB ad na Sahibi

Detaylı

Osmanlı pâdişah türbeleri Ottoman rulers tombs

Osmanlı pâdişah türbeleri Ottoman rulers tombs Hilâl. Studi turchi e ottomani 2 Osmanlı pâdişah türbeleri Ottoman rulers tombs M. Fatih Demirhan Edizioni Ca Foscari Hilâl Studi turchi e ottomani - 2 Direttori / General editors Maria Pia Pedani (Università

Detaylı

Masal şehri Kütahya A city of fairytale Kütahya Doğu da bir altın saray A golden palace in the east İran da turist bekliyor Iran also awaits tourists

Masal şehri Kütahya A city of fairytale Kütahya Doğu da bir altın saray A golden palace in the east İran da turist bekliyor Iran also awaits tourists Masal şehri Kütahya A city of fairytale Kütahya Doğu da bir altın saray A golden palace in the east İran da turist bekliyor Iran also awaits tourists çindekiler Contents Sayı: 305 / Kasım 2010 Issue:

Detaylı

Bir kenti, bir tarihi, bir çağı anlatıyor: Hisar Hisar is telling the story of: A city, a history, a century Güzel Atların Benzersiz Ülkesi:

Bir kenti, bir tarihi, bir çağı anlatıyor: Hisar Hisar is telling the story of: A city, a history, a century Güzel Atların Benzersiz Ülkesi: Bir kenti, bir tarihi, bir çağı anlatıyor: Hisar Hisar is telling the story of: A city, a history, a century Güzel Atların Benzersiz Ülkesi: Kapadokya A Unique Country of Pretty Horses: Cappadoccia Kalelerin,

Detaylı

Bir başkadır İstanbul da bahar Spring in İstanbul is something different Kötülüklerden koruyan en zarif tılsım The most elegant charm protecting from

Bir başkadır İstanbul da bahar Spring in İstanbul is something different Kötülüklerden koruyan en zarif tılsım The most elegant charm protecting from Bir başkadır İstanbul da bahar Spring in İstanbul is something different Kötülüklerden koruyan en zarif tılsım The most elegant charm protecting from harm Tarihin ve uygarlığın başladığı topraklar The

Detaylı

Özgür ruhlu bir entelektüel: Mustafa Kemal Atatürk A free-spirited intellectual: Mustafa Kemal Atatürk Hasbahçelerin en güzeli Ihlamur Kasrı The most

Özgür ruhlu bir entelektüel: Mustafa Kemal Atatürk A free-spirited intellectual: Mustafa Kemal Atatürk Hasbahçelerin en güzeli Ihlamur Kasrı The most Özgür ruhlu bir entelektüel: Mustafa Kemal Atatürk A free-spirited intellectual: Mustafa Kemal Atatürk Hasbahçelerin en güzeli Ihlamur Kasrı The most beatiful imperial garden Ihlamur Palace Kaya evleri,

Detaylı

TÜRSAB. Cacabey Camii SINOP. Ayasofya Türbeleri. kuzeyli güzel. Dolmabahçe Camii. Atina ve Cenova Temasları DERGİ. Cacabey Mosque. Hagia Sophia Tombs

TÜRSAB. Cacabey Camii SINOP. Ayasofya Türbeleri. kuzeyli güzel. Dolmabahçe Camii. Atina ve Cenova Temasları DERGİ. Cacabey Mosque. Hagia Sophia Tombs Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies NİSAN 2013 APRIL 334 TÜRSAB DERGİ Cacabey Camii Cacabey Mosque Karabük 76 yaşında Karabük is 76 Years Old Dolmabahçe Camii The

Detaylı

ATATÜRK MÜZE KÖŞKÜ Ataturk Museum Pavilion. DİVRİĞİ ULU CAMİİ ve DARÜŞŞİFASI

ATATÜRK MÜZE KÖŞKÜ Ataturk Museum Pavilion. DİVRİĞİ ULU CAMİİ ve DARÜŞŞİFASI PUBLISHED QUARTERLY, YEAR: 2, ISSUE NO: 8, APRIL - JUNE 2012 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 08 NİSAN / HAZİRAN 2012 CHAMBER of ANTALYA TOUR GUIDES QUARTERLY ATATÜRK MÜZE KÖŞKÜ Ataturk Museum Pavilion 2. YIL

Detaylı

ŞIRNAK Nuh un Gemisi ne evsahipliği yapan kadim kent The lands that had Noah s Ark RACASTAN RAJASTHAN

ŞIRNAK Nuh un Gemisi ne evsahipliği yapan kadim kent The lands that had Noah s Ark RACASTAN RAJASTHAN Mayıs May 2014 Sayı Issue 34 Alabilirsiniz Your Complimentary Copy Hindistan ın masal diyarı RACASTAN An exotic river tour in Far East RAJASTHAN Uzakdoğu da egzotik bir nehir turu An exotic river tour

Detaylı

TÜRSAB. Erzincan Aksaray kiliselerinde İslam izleri Islam footprints at the Aksaray Churches DERGİ. Çomakdağ MAVİ BİR ROTA.

TÜRSAB. Erzincan Aksaray kiliselerinde İslam izleri Islam footprints at the Aksaray Churches DERGİ. Çomakdağ MAVİ BİR ROTA. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies EYLÜL 2013 SEPTEMBER 339 TÜRSAB DERGİ MAVİ BİR ROTA A BLUE ROUTE Boğaziçi kaleleri The Bosphorus Castles Erzincan Aksaray kiliselerinde

Detaylı

Hattuşa Sfenksini Bekliyor Hattusha is Expecting its Sphinx

Hattuşa Sfenksini Bekliyor Hattusha is Expecting its Sphinx TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL 2011 JULY-AUGUST-SEPTEMBER 2011 SAYI 2 ISSUE 2 Bergama nın Büyüleyici Etkisi Bergama s Fascinating Aura Hattuşa Sfenksini Bekliyor Hattusha is Expecting its Sphinx Ayasofya ya Sihirli

Detaylı

Boğaziçi şıngır mıngır Bosphorus pretty in color. Sorumlu Yaz şleri Müdürü/Managing Editor Feyyaz YALÇIN. Yay n Yönetmeni/Editor Ayşim ALPMAN

Boğaziçi şıngır mıngır Bosphorus pretty in color. Sorumlu Yaz şleri Müdürü/Managing Editor Feyyaz YALÇIN. Yay n Yönetmeni/Editor Ayşim ALPMAN çindekiler Contents Sayı: 304 / Ekim 2010 Issue: 304 / 2010 October 04 Her yol İstanbul a çıkacak All roads will lead to İstanbul 30 Şehir efsanesi ya da bir efsane şehir City legend or a legendary city

Detaylı

1. INTRODUCTION 1. GİRİŞ 1. INTRODUCTION

1. INTRODUCTION 1. GİRİŞ 1. INTRODUCTION 1. GİRİŞ Kars Kaleiçi Osmanlı Mirası Canlandırma Projesi, Kars Belediyesi, Küresel Miras Fonu ve Christensen Fonu nun işbirliği, Çekül ve Kars Kent Konseyi gibi sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile

Detaylı

OCAK-ŞUBAT-MART 2012 JANUARY-FEBRUARY-MARCH 2012 SAYI 4 ISSUE 4

OCAK-ŞUBAT-MART 2012 JANUARY-FEBRUARY-MARCH 2012 SAYI 4 ISSUE 4 OCAK-ŞUBAT-MART 2012 JANUARY-FEBRUARY-MARCH 2012 SAYI 4 ISSUE 4 DIDYMA: ORACLE-CENTER OF THE ANTIQUE WORLD Invention of Time: Sundials Museum traversed by a Submarine: the Rahmi Koç Museum The Great Legacy

Detaylı