APACHI DL-3 APACHI DL-4 KULLANMA KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "APACHI DL-3 APACHI DL-4 KULLANMA KILAVUZU"

Transkript

1 1 APACHI DL-3 APACHI DL-4 KULLANMA KILAVUZU

2 2 BU ARAÇ KARAYOLLARINDA KULLANILMAZ BU ELEKTRİKLİ ARACIN ÖMRÜ 10 (ON) YILDIR. ÖNSÖZ Elektrikli engelli aracımızı satın aldığınız için teşekkür ederiz.elektrikli engelli aracı kullanmak tehlikeli bir aktivite olabilir. Denge problemi ve kontrol kaybı mümkün olabilmektedir. Düşme veya ona benzer tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için kullanım öncesi eğitim almak gerekir. Ağır yaralanma ve ölüm gibi tehlikeli durumların önüne geçmek için aracı güvenlik ekipmanları ile kullanınız. Aracı kendi riskinizi alarak sürün ve sağduyunuzu kullanın. Bu kılavuzda birçok uyarı vardır.elektrikli engelli aracınızı kullanırken bu uyarılar sizin korunmanıza ve aracınızı düzgün bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü herhangi bir olay ciddi yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilir. TAŞIMA Orijinal ambalajıyla taşırken ters, yan ve dik taşımayınız. Teker aşağıda kalacak şekilde düz taşıyınız. Aracı ambalajsız olarak taşırken de el frenini kilitleyiniz aracı sabit yerlere bağlayarak hareket etmesini önleyiniz.

3 3 UYARI Yağmurlu ve kötü hava şartlarında mümkünse araç kullanmayınız. Kullanacaksanız çok dikkatli olunuz. Aksi halde can güvenliğiniz tehlikeye girebilir. BÖLÜM 1 HİÇBİR ZAMAN *Alkollü iken araç kullanmayınız. *Diğer vasıtalara emniyetsiz olacak şekilde fazla yaklaşmayınız. *Aracı kullanırken bol ve uzun giysiler giymeyiniz. *Aracı kullanırken kamuflajlı ve koyu renkli elbiseler giymeyiniz UYARI! ARACINIZ İLGİ ÇEKEN BİR ARAÇTIR. BU SEBEPLE ÇALINMA VEYA HERHANGİ BİR TEHLİKEYE KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALINIZ.

4 4 ÜRÜNÜN RESMİ VE AÇIKLAMALARI

5 5 1.Hız Göstergesi 2.Ayna 3.Kontrol Paneli 4.Direksiyon Yekesi 5.Sepet 6.Ön Far 7.Sinyal Lambaları 8.Ön tampon 9.Kafa -Dayanağı 10.Kolçak 11.Koltuk 12.Koltuk Açısı ayarlama kolu 13. Arka Stop Lambası 14. Boş Vites Modu Kolu UYGUN KULLANIM Bu kılavuz önemli güvenlik bilgileri içerir. Bu bilgileri gözden geçirmek sizin sorumluluğunuzdadır. Tüm uyarı talimat ve güvenlik konularını iyi bir şekilde anladığınızdan emin olunuz. Her hangi bir sakatlanmayı önlemek için; güvenlik önlemlerini kullanmadan önce okuyunuz. -Sadece trafiğe kapalı alanlarda kullanınız. -Her zaman etrafınızdaki engellere dikkat ediniz ( İnsanlar, arabalar, arazi ve hava durumuna ) -Kalabalık alanlarda aracınızı kullanırken, daha dikkatli olunuz

6 6 -Eğer doktor tarafından verilmiş reçeteli bir ilaç kullandıysanız, ilacın sizi fiziksel olarak etkilemediğine emin olunuz. Bazı ilaçların yan etkileri olup,( halsizlik vs ), sürüşe engel olabilir. -Alkollü iken aracınızı kullanmayınız ARAÇ KULLANIM UYGULAMALARI Aracınızı ilk kez kullanmadan önce; sürüş hakimiyeti kazanmak için, açık bir arazide (park gibi ) pratik yapınız. Aracı kullanırken düşmemek için, durma, kalkma, dönme, aşağı ve yukarı yokuş çıkma gibi teknikleri pratik yapınız. - Pratik yaparken düşük hızla gidiniz. Yanınızda biri mutlaka gözetimde olsun. Aracınızı güvenli bir şekilde kullanabileceğinizden emin olduktan sonra hızınızı artırınız. Aracı Kullanırken Günlük kontrollerinizi yapınız.sürüş halinde iken vücudunuzu ve uzuvlarınızı, çevredeki engel ve araçlara çarpma ihtimaline karşı araçtan dışarı uzatmayınız. (çıkartmayın) Böyle bir hareket denge kaybına, düşerek yaralanmanıza neden olabilir Elbiselerinizin tekerlere dolaşmamasına özen gösteriniz.

7 7 Hemzemin geçitlerden geçerken Aracı tamamen durdurunuz.aracın yolda sıkışmadan geçeceğine emin olursanız geçiniz. Aşağıdaki durumlarda aracınızı kullanmayınız Kalabalık trafikli yollarda, çamurda, çakılda, tümseklerde, kar ve buzda. Bu şartlar aracınızın performansını etkileyerek, kaza ve yaralanmalara sebep olabilir.bariyersiz su yolu ve kanal olan yollarda, aracınızı daha dikkatli olunuz. Aracınızın mahsur kalabileceği yer ve koşullardan uzak durunuz. Aracınızı gece kullanmayınız. Aracınızı karda, yağmurda kullanmayınız. Bu tip koşullar sürüş yeteneğinizi azaltıp, kaza ve yaralanmalara sebep olabilir. Aracınız merdivenlerden çıkıp inemez. Böyle bir gereksinimde asansör yada vinç kullanınız. Cep telefonu ve diğer elektronik aletler hakkında Aracınızı kullanırken, cep telefonu yada diğer elektronik aletleri kullanmayınız. Cep telefonunuzu ve diğer elektronik cihazları ; aracınızın aküsünden şarj etmeyiniz.

8 8 Rampa, yokuş ve inişlerler Aracı dik rampalarda kullanmayınız. Yokuş bir yola geldiğiniz de, hızınızı azaltınız. Hız kadranı orta ayarda kullanınız. Ani duruş ve kalkışlardan sakınınız. Yokuş aşağı inerken, hız kadranını düşük ayarda kullanınız. Geniş mazgalların (ızgara) üstünden geçmeyiniz, aracınızın takılmasına sebep olabilir. Rampa ve çakıllı yollarda ani dönüşler yapmayınız. Aracınızın geçeceğinden şüphe duyduğunuz arazi ya da engellerden geçmeyiniz. Kullanım Panel Hız kadranı Korna düğmesi Portbagaj Düğmesi Sinyal Düğmesi Anahtar deliği/ön Far/Arka Far Düğme Hız kontrol çubuğu Batarya Kontrol Gösterge

9 9 Aracın kullanımı - Güç Düğmesi ON: Güç açıktır. OFF: Güç kapalıdır. LIGHT: Güç ve ışıklar açıktır - Hız Kadranı Sürücünün ileri ve geri viteste hızını ayarlamasını sağlar - İleri, Geri ve Fren Sağ elinizle hız kontrol çubuğunu aşağı çekiniz, aracınız ileri doğru ilerleyecektir. Sol elinizle hız kontrol çubuğunu aşağı çekiniz, aracınız geri geriye ilerleyecektir. Aracınız geriye doğru giderken İKAZ SESİ gelir. İleri ve geriye doğru giderken, hız kontrol çubuğunu bıraktığınız zaman, motordaki elektromagnetik fren devreye girecek, ve aracınız duracaktır. -Sinyal Düğmeleri Sinyal düğmeleri çalışırken ses çıkararak yanıp yanıp sönecektir. Sol Sinyal Lambası Sağ sinyal Lambası

10 10 Korna Korna butonuna bastığınızda çalışır. Anahtar deliği/ön Far/Arka Far Düğme Anahtarı On Konumuna getirdiğinizde araç çalışır; LIGHT konumunda ön ve arka farlar çalışır. Fren Elektro-magnetik Fren: Hız çubuğunu tamamen bıraktığınız; motorun içindeki elektromagnetik fren devreye girer. Koltuk 1. Arka koltuk 45 derece yada 90 derece dönebilir.. 2. Açıyı değiştirmek için arka koltuk ayarlama kolunu aşağı itiniz. Batarya kontrol Gösterge 1. Anahtar ON konumda iken, batarya kontrol göstergesindeki 5 LED ışık kalan gücü gösterir. Bütün 5 LED ışık: Batarya tamamen dolu.

11 11 2. Batarya gücü kullanımı sürüş mesafesi ve zamanına bağlı olarak değişir. Tekrarlanan yeniden çalıştırma, durdurma yada tırmanışlar, bataryanın gücünün bitmesini hızlandırır. 3. DL-4 için: İki grup 12V 45AH olmak üzere koltukların altında bataryalar vardır.ön Koltuğun altındaki batarya boş ise, arka koltuğun altındaki düğmeye basınız, böylece arka koltuktaki akü seti çalışacaktır. - Boş vites modunu nasıl kullanacasın 1.Sürüş Modu : Kolu tamamen aşağı indiriniz, araç motor gücü ile gidecektir. 2.Boş Vites Modu: Kolu tamamen yukarı çekiniz, araç manual olarak gidecektir. Direksiyon yekesi ayarlaması Direksiyon yekesi 0-80 arası aşağıdaki adımlar ile ayarlanabilir. 1. Direksiyon yekesinin üzerindeki ayarlama kolunu çekiniz. 2. İstenilen açıya getiriniz 3. Kolu bıraktığınızda, direksiyon yekesi otomatikman istenilen açıda ayarlanmış olucaktır Çalıştırma ve Sürme Koltuğun uygun monte olduğundan emin olunuz. Direksiyon yekesinin uygun şekilde ayarlandığından emin olunuz. Mümkünse kolçağın en aşağı pozisyonda döndüğüne emin olunuz. Anahtarı On konumuna getiriniz, gerekli ise ışıklarınızı yakınız. Batarya göstergenizi kontrol ediniz. Yolcuğunuz boyunca size yetecek gücün olmasına dikkat ediniz.

12 12 Eğer yetmeyeceği yönünde şüpheniz var ise, şarj etmeden yola çıkmayınız. 6. Uygun hızda kullanınız. 7. İleri/Geri hız kolunun çalıştığından emin olunuz. 8. Elektromagnetik frenin çalıştığından emin olunuz - Kullanım Hızı Hakkında Hız göstergesi hız kadran panelini üzerindedir, sıralama soldan (Düşük Hız) sağa (Yüksek Hız) şeklindedir. - Durma 1. Hız kontrol çubuğunu tamamen bırakınız. Araç kendiliğinden fren yapıp, duracaktır. 2. Anahtarı OFF. Konumuna getiriniz. Ve anahtarı delikten çıkarınız.

13 13 KONTROL VE BAKIM Kullanmadan önceki aşağıdakileri kontol ediniz. GÜNLÜK KONTROL Gidon Hız kontrol kadranı Hız kontrol Çubuğu Motor Boş Vites Modu Batarya Kontrol Göstergesi Korna Sinyaller Ön Far Arka Stop Lamba Koltuk Ayna Lastikler Diğerleri KONTROL İÇERİĞİ Gevşek mi? Sağa ve sola rahatça dönüyor mu? Rahatça ayarlanabiliyor mu, görevini yapıyor mu? Çubuk aşağıda iken araç çalışıyor mu? Çubuk bırakılınca araç duruyor mu? Motordan gelen anormal bir ses var mı? Elektromagnetik frenler uygun çalışıyor mu? Boş vites modu kolu çalışıyor mu? Güç açıkken ışık yanıyor mu? Kalan güç, yolculuğunuz için yeterli mi? Korna düzgün çalışıyor mu? Sinyaller düzgün çalışıyor mu? Ön far düzgün çalışıyor mu? Arka stop lambası düzgün çalışıyor mu? Koltuk dönebiliyor mu? Aynalar düzgün mü, sağlam mı? Lastik üzerinde herhangi bir yarık, çatlak yada hasar var mı? Yeterli basınca sahip mi?ayakla kontrol ediniz.. Herhangi bir anormal ses var mı?yağ kaçırıyor mu?

14 14 ARIZA ARAMA Aracınızla ilgili bir problem halinde,aşağıdakileri kontrol ediniz. Problem Kontrol Edilmesi gerekenler Yapılması gerekenler Güç düğmesi OFF koumunda mı? ON konumuna getiriniz. Çalışmaz ise Bataryada hala güç yok mu? Batarya gösterge ışığı yanıyor mu? Şarj fişi aracın üstünde mi? Gitmez ise Bataryayı şarj ediniz. Şarj aletini fişten çıkarınız ve kabloyu başka bir yere koyunuz. Boş vites kolunun tuttuğundan emin olunuz

15 15 KABUL EDİLEBİLİR SÜRÜŞ UYGULAMALARI, ŞARTLARI VE UYARILAR Her zaman kurallara ve genel yasalara uyun dikkatli kullanın. Aracı kullanırken karşına çıkabilecek potansiyel engellere karşı dikkatli olun. Aracınız, kontrollü alanlarda ve trafik tehlikelerinden uzak yerlerde kullanmak içindir. Umumi caddelerde ve kaldırımlarda kullanmak için değildir. Yayaların veya vasıta trafiğinin mevcut olduğu alanlarda aracı kullanmayın. Bu araçlar performans ve dayanıklılık için üretilmiştir fakat bu durum aracın zarar görmeyeceği anlamına gelmez. Atlayarak ve agresif kullanımlar çevreye ve araca ciddi zararlar verir. Dikkatli olun ve kullanım limitlerini bilin. Aracı kullanırken direksiyonu bırakmayın ve asla yolcu taşımayın. Asla merdivenlerde ve yüzme havuzu gibi kaygan olabilecek zeminlerde aracı kullanmayınız. Parmaklarınızı ve vücudunuzu aktarma zincirinden, tekerleklerden ve bütün hareketli mekanizmalardan uzak tutunuz. Aracı kullanırken asla cep telefonu kullanmayınız. Aracı kullanırken asla başka bir araç çekmeye çalışmayınız. Aracı ıslak ve buzlu havalarda kullanmayın ve asla elektrik motorunuzu suyun içine sokmayın. Aracı suda kullanmak aracın elektrik ve sürüş bileşenlerine zarar verir. Veya diğer olası güvensiz koşulların çıkmasına neden olabilir. Engelli elektrikli aracınız düzgün zeminlerde kullanmak üzere tasarlanmıştır. Islak, kaygan, inişli çıkışlı, pürüzlü yüzeyler çekişi etkileyebilir ve olası kazaların meydana gelmesine neden olabilir. Aracınızı çamurda, buzda ve suda kullanmayın. Yokuş aşağı olan yerlerde aşırı hızdan kaçının. Aracı gece veya görüş alanının kısıtlı olduğu zamanlarda kullanmayın.

16 16 UYGUN SÜRÜŞ KIYAFETİ Her zaman uygun koruyucu güvenlik ekipmanları giyin. Örneğin; Onaylanmış güvenli kask, dirseklik ve dizlik güvenlik ekipmanlarından bazılarıdır. Bunun yanı sıra koruma özellikli montlar tercih edilebilir. Üzerinizdeki kıyafetin bol olmamasına dikkat ediniz. Her zaman spor ayakkabı giyiniz. Asla ayakkabısız veya sandaletle aracı kullanmayınız. ŞARJ ALETİ KULLANIMI Şarj aleti aracın bir parçasıdır. Herhangi bir hasara karşı düzenli olarak fişi, kablosu ve muhafazası kontrol edilmelidir. Eğer herhangi bir hasar oluşmuşsa sorun giderilmeden ya da değişim yapılmadan kullanılmamalıdır. Aracınızı şarj ederken sadece tavsiye edilen orijinal şarj aletini kullanınız. Farklı şarj aletlerinin kullanılması aracınıza ve elektrik sisteminize zarar verebilir. YAĞIŞLI HAVALARDA KULLANIM Aracınız bir elektrik motor vasıtası ile çalışmaktadır. Elektrik motorunun zarar görmemesi için su ile temas ettirmeyin, yağışlı havalarda kullanmayınız. BAŞLAMADAN ÖNCE Aracın ambalaj kutusunun içindekileri çıkarın. Nakliye esnasında ürünün zarar görmemesi açısından korumak için konulan ayırıcı köpükleri çıkartın. Nakliye esnasında ürüne herhangi bir zarar gelip gelmediğini kontrol edin.

17 17 1 ) Elektrikli motor üzerindeki şarj noktasına şarj aleti fişini takın. Şarj aleti güç anahtarı ile çalışır. 2 ) Şarj aletinin fişini prize takın. Şarj aletinin üzerinde şarj durumunu gösteren LED ışıkları vardır. Bunlar sayesinde şarj durumu kontrol edilebilir. Şarj aletinde bulunan kabloların ve fişlerin uygun şekilde sıralı olarak takıldığından emin olun. Başka türlü kullanımlarda şarj işlemi gerçekleşmez. UYARI Elektrikli motorunuzu sıvı ile temizlemeden önce şarj aletinin prize takılı olmadığından emin olun. LASTİKLERE HAVA BASIMI Nakliyeden önce lastiklere hava basılmıştır. Fakat üretimden satışa kadar geçen zamanda lastik basınçları değerlerini yitirebilir. NOT Benzin istasyonlarından temin edilen hava basıncı, yüksek hacimli otomobil lastikleri için tasarlanmıştır. Eğer böyle bir hava kaynağından yararlanmak istiyorsanız, ilk önce basınç göstergesinin çalıştığından emin olun daha sonra doğru basınçla şişirmek için küçük hamleler yapın. Farkında olmadan lastik aşırı şişirilmişse, bisiklet pompası yardımıyla havasını salarak lastik yanağındaki basınç miktarına getiriniz.

18 18 ŞARJ ALETİ Şarj aleti herhangi bir arızaya karşı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Eğer bir arıza varsa bu arıza giderilmeden veya arızalı parça değiştirilmeden şarj edilmemelidir. UYARI Akünüzü şarj ederken orijinal şarj cihazı dışında başka bir şarj cihazı kullanmayınız Aksi halde aracınız zarar görebilir. Akünüzü rasgele şarj etmeyiniz.

19 19 TEKNİK ÖZELLİKLER Model Paketleme Ebatları Tüm Yükseklik Tüm Uzunluk Tüm Genişlik Motor Gücü Batarya Beyin Şarj eleti Şarj Süresi Ön Teker Arka Teker 195*72*87 cm 93cm 182cm 63cm DC24V 800W 12V45AH*4Adet 24V110A 24V5A*2 6-8sa 4.10/3.50-4(10 ) 4.10/3.50-4(10 ) DL-4 DL-3 132*72*87 cm 116cm 122cm 63cm DC24V 800W 12V45AH*2Adet 24V110A 24V5A 9-10sa 4.10/ Aks mesafesi 1412mm 820mm Fren Sistemi Akıllı yenilenebilir electromagnetik fren Akıllı yenilenebilir elektromagnetik fren Net Ağırlık (batarya /koltuk ile) 155KG 108KG Maksimum yükleme 182KG 130KG Turmanış açısı 15 derece 13 derece

20 20 Her şarjda mesafe Maksimum Hız 60KM 1-9km/h (opsiyonel ) 45KM 1-15km/h (opsiyonel ) Maksimum Geri Vites Hızı km/h (opsiyonel ) km/h( opsiyonel ) Dönüş Yarıçapı Yerden Yükseklik Fren Alanı 2100mm 100mm <3.9m 2100mm 100mm <4m DİKKAT! Güncel Servis ve Servis Adresleri için internet adresinden bakınız.

21 21 Yetkili Servis İstasyonları SIRA NO UNVANI ALİ ÇETİN ALİ EKBER EKİCİ LİDER MOTOSİKLET BATU MOTORSİKLET TAMİRİ BURAK BATO KARTAL MOTOR 5 ERCAN ÇELİK ÇELİK MOTORSİKLET 6 IŞILDAR MOTOR OTOMOTİV IŞILDAR MOTOR OTOMOTİV MUSTAFA KIŞ USTA MOTOR SELAHATTİN YILDIRIM YILDIRIM MOTOR GÜVEN MOTOSİKLET TANER ETCİ HİZMET YERİ ADRESİ GÖKYAZI MAH. YENİ CAMİ CAD. KURT APT. NO. 25 DEMRE SANAYİ GİRİŞİ ŞİFA MAH. KAVUKLAR ARKASI NO:12/12 TEL/FAKS DEMİRTAŞ MAH.PAZAR ÇIKMAZI MURAT APT.NO: OSMAN NURİ FİLİZ CAD. YENİ SANAYİ SİT. NO:3 HONAZ /DENİZLİ PAZAR MAH. DOĞAN SOK. NO:16 SULUOVA KANAL MAH.ANTALYA BULV.NO:116 KANAL MAH.ANTALYA BULV.NO:116 KEPENEK MAH. ŞERİF KENDİRCİOĞLU CAD. NO: 38 / MEHMET AKİF ERSOY MAH. YENİ ATA SANAYİ 30. SOK. NO: 12 SİVAS ESKİ SANAYİ MAH SOK. NO: 14 ISPARTA

22 22 T.C.GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI TÜKETİCİNİN KORUNMASI VE PİYASA GÖZETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ IŞILDAR OTOMOTİV İNŞ.TUR.VE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI TİC.LTD.ŞTİ. ELEKTRİKLİ ENGELLİ ARACI GARANTİ BELGESİ Elektrikli engelli aracı eksiksiz, sağlam çalışır vaziyette kontrol ederek,test sürüşü yaparak ayıpsız bir şekilde teslim aldım. Bu belgeyi okudum. Müşteri Onay Adı/Soyadı -İmza BAKIMLARINIZI VAKTİNDE,YETKİLİ SERVİSLERİMİZE YAPTIRINIZ VE İLGİLİ SERVİSE KAŞELETTİRİNİZ.YETKİLİ SERVİSÇE BAKIM YAPILMAYAN VE KAŞELENMEYEN GARANTİ BELGESİ GEÇERSİZDİR.CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİZ İÇİN KULLANMA KLAVUZUNU MUTLAKA OKUYUNUZ VE TAVSİYELERE UYUNUZ.AKSİ HALDE HAYATINIZ TEHLİKEYE GİRER VE HATALI KULLANIMDAN DOLAYI GARANTİDEN YARARLANAMAZSINIZ.

23 23 GARANTİ ŞARTLARI 1. Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlar ve süresi 2 yıldır. 2. Mamulün bütün parçaları dâhil olmak üzere fabrikasyon arızalara karşı imalat, montaj ve malzeme hatları yüzünden çıkabilecek arızaların giderilmesi, tamiri mümkün olmayan parçaların değiştirilmesi veya tamir edildiğinde tekrar kullanılabilecek parçaların onarılıp tekrar kullanılmasını kapsar. (Tamir edildiğinde tekrar kullanılacak parçaların yenisi ile değiştirilme zorunluluğu yoktur.) 3. Malın garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda tamirinde geçen süre Garanti, süresine eklenir.malın tamir süresi en fazla 20 iş gününü geçemez..bu süre,mala ilişkin arızanın servis istasyonuna,servis istasyonunun olmaması durumunda malın satıcısı,bayii,acentesi,temsilciliği,ithalatçısı veya imalatçısı-üreticisinden birisine teslim tarihinden başlar.malın arızasının on iş günü içerisinde giderilememesi halinde imalatçı üretici veya ithalatçı malın tamiri tamamlanıncaya kadar benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanmasına tahsis etmek zorundadır.. 4. Malın garanti süresi içerisinde gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde Hiçbir ücret alınmayacaktır. işçilik masrafı değiştirilen parça bedeli ücreti talep edilmeden yapılacaktır. 5. Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın; *Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren belirlenen garanti süresin içinde kalmak kaydıyla bir yıl içerisinde en az dört defa veya imalatçı-üretici ve/veya ithalatçı tarafından belirlenen garanti süresi içerisinde altı defa arızalanmasının yanı sıra bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması, *Tamiri için gerekli azami sürenin aşılması, *Firmanın servis istasyonunun, servis istasyonunun olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii. Acentesi, temsilciliği, ithalatcısı veya imalatçısı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi, Durumlarında tüketicinin malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında onarım bedeli indirim talep edebilir.

24 24 6. Malın kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır Yine aşağıda belirtilen hususlar garanti kapsamı dışındadır a) Yağ değiştirme, yağlama, ayar yapma, temizleme gibi bakım işlemleri b) Buji, filtre ve tüm kumanda telleri gibi normal bakım sürecinde değiştirilenler. c) Lastikler, fren ve debriyaj parçaları, tahrik kayışı, zincir, kablolar, ampuller, rulmanlar gibi aşınması doğal olan parçalar. d) Garanti hakkının devam etmesi için ücretsiz ve ücretli periyodik bakımların yetkili servislerimize yaptırılması ve ilgili yerlerin kaşelenip imzalanması gerekir. Garanti süresi içinde arızalanması halinde tüketici, servis istasyonlarımıza Garanti ve Bakım Kartı ile başvurmalıdır. 7. Garanti Belgesi ile ilgili olarak çıkabilecek sorunlar için Gümrük ve Ticaret bakanlığı Tüketicinin korunması ve Piyasa Gözetimi genel müdürlüğü ne başvurulabilir. AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA MAMÜL GARANTİ KAPSAMI DIŞINDADIR a) Orijinal olmayan yedek parçaların kullanılması veya kullanma kılavuzunda tavsiye edilen nitelikte yağların dışında başka yağların ve kirli yakıtların kullanılması sonucu ortaya çıkan arızalar, her türlü yangın ve kazalar. b) Aracın amaca uygun olmayan şekilde kötü kullanılması ve bu kötü kullanımdan dolayı meydana gelen arızalar. c) Araca istiap haddinin üzerinde aşırı yük konulması. d) Distribütör / Üretici firma ve yetkili kuruluşlardan yazılı izin alınmadan araç üzerinde değişiklik yapılması. e) Aracın kiralama, ticari ve / veya yarış amaçlı kullanılması f) Aracın arızalanması durumlarında kullanıcı tarafından veya yetkili olmayan tamirciler tarafından sökülmesi ve tamir edilmesi g) İlk bakım ve periyodik bakımların distribütörün belirttiği yetkili servislerde ve zamanında yaptırılmaması

25 25 h) Kullanma kılavuzunda belirtilen önerilere aykırı kullanım sebebi ile oluşacak arızalar ARAÇ TESLİM ŞARTLARI Aracınızı teslim alırken araç sahibinin dikkat etmesi gereken hususlar a) Garanti belgesinin geçerli olabilmesi için, garanti belgesi üzerinde doldurulması gereken yerler bayi tarafından tam ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. b) Garanti belgesinin verilmesi tüketicinin aracı çalışır halde teslim aldığı araçla ilgili tüm evrakları tam ve eksiksiz aldığını teyit eder. c) Şanzımana ve diğer kullanılan tüm yağlar istenilen özellikte ve tam konulmuş olmalıdır. d) Tüm civatalar kontrol edilip, gerekli olanlar sıkılmalıdır. e) Lastiklere uygun miktarda hava basılmış olmalı f) Araçla en az 200 mt. Yetkili servis tarafından deneme sürüşü yapılmalıdır. MÜŞTERİLERİMİZİN ELEKTRİKLİ ENGELLİ ARACI TESLİM ALIRKEN VE KULLANIM ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR VE ÖNERİLER 1) Aracı bayiden teslim alırken akünün mutlaka şarj edilmiş hazır hale getirilmiş şekilde teslim alınız. Şarj edilmemiş, engelli elektrikli araç için hazır hale getirilmemiş akü yanlış kullanıma girmektedir. Kullanım sırasında bu kılavuzda verilen bilgileri her zaman göz önünde bulundurunuz. Akünüzü rast gele şarj yapmayınız.rast gele yapılan şarjlar akü ömrünü bitirir ve hatalı kullanıma girer. 2) Aracın maksimum 1 ay süreyle kullanılmayan zamanlarda aküyle ilgili yapılması gerekenler : a) Akü kutup başlarını sökün ( Sökerken önce eksi kutup başlığını sonra artı kutup başlığını, takarken ise önce artı kutup, sonra eksi kutup başlığını takın ) b) Akü tam şarj edilerek gölgede, serin ve havalandırmalı bir yerde oda sıcaklığında ( 20 derece gibi ) bekletin.aksi

26 26 halde akünüz verimsiz hale gelir. 1) Motorunuzu bayiden teslim alırken akünün mutlaka şarj edilmiş hazır hale getirilmiş şekilde teslim alınız. Şarj edilmemiş, motor için hazır hale getirilmemiş akü garanti kapsamına girmemektedir. 2) Akünün asiti içine konulup kapakları şarj edilmeden motora takılan aküler garanti kapsamına girmez. 3) Motorun minimum 1 ay süreyle kullanılmayan zamanlarda aküyle ilgili yapılması gerekenler : a) Akü kutup başlarını sökün ( Sökerken önce eksi kutup başlığını sonra artı kutup başlığını, takarken ise önce artı kutup, sonra eksi kutup başlığını takın ) b) Akü tam şarj edilerek gölgede, serin ve havalandırmalı bir yerde oda sıcaklığında ( 20 derece gibi ) bekletin. UYARI! I) 09 Eylül 1995 tarihli ve sayılı Resmi Gazete de yayınlanan TRKGM95/ tebliğ ile garanti yükümlülüklerimizi yerine getirmeyi, yerine getiremediğimiz taktirde ise durumun G ü m r ü k ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü nce kamuoyuna duyurulmasını kabul ve taahhüt ederiz. II) Tüketiciler, bakım onarım ile ilgili servis istasyonları ile aralarında meydana gelen anlaşmazlık durumlarını, servis istasyonlarının ilgili olduğu imalatçı veya ithalatçı kuruluşlara mektup veya telefonla bildirmek durumundadırlar. III) Tüketicinin mağdur olması durumunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ne müracaat edilmesi gerekmektedir. Sorumluluğumuz yukarıda tarifi yapılmış garanti kapsamıyla belirlenmiştir.

27 27 UYARI! Kullanma kılavuzunda belirtilen teknik özellikler ve açıklamalar ve bilgilendirmelerde olası baskı hatalarından firmamız sorumlu değildir. Işıldar haber vermeksizin ürün ve ürün özelliklerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Değerli Müşterimiz, garanti başlaması için bu belge Elektrikli engelli araç alındıktan, 10 gün içinde aşağıdaki adrese iadeli taahhütlü olarak gönderilmelidir. İTHALATCI FİRMA IŞILDAR OTOMOTİV İNŞ. TUR. VE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI TİC.LTD.ŞTİ Kanal Mah. Antalya Bul. No:116 Kepez/ANTALYA Tel: 0 (242) Faks: 0 (242) E-posta: WEB :

28 28 GARANTİ BAKIM KARTI Garanti Belge No: Garanti Onay Tarihi: Fatura No ve Tarih: MOTORUN MODEL: TİPİ: ÜRETİM NO: ÜRETİM TARİH: Teslim Tarihi: MÜŞTERİNİN Adı Soyadı: Adresi: Tel: SATICI FİRMA İLK MONTAJ YAPAN SERVİS Unvan: Adres: Unvan: Adres: Tel: Kaşe-İmza Tarih : Tel: Kaşe-İmza Tarih :

29 29 1.Ay 3.Ay 5. Ay 9. Ay Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: 11.Ay 13.Ay 17.Ay 19.Ay Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: 21.Ay 24.Ay İLAVE İLAVE Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No: Yetkili Servis Kaşe-İmza ÜCRETLİ Tarih Motor No:

30 30 GARANTİ KAPSAMINDA YAPILAN ONARIM VE DEĞİŞEN PARÇALAR TARİH YAPILAN ONARIM DEĞİŞEN PARÇALAR BAYİ İMZA VE KAŞESİ

31 31 IŞILDAR OTOMOTİV ÖZGÜRLÜK RUHUNDA VAR

KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZILI MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. UBM 20 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle kalite

Detaylı

Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu E 7525 ASI

Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu E 7525 ASI Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu E 7525 ASI Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir.

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. ON ROAD Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. Bu kılavuz ATV150U On Road modelini içermektedir.

Detaylı

102 DY 7M 102 DY 10M 102 DY 12M

102 DY 7M 102 DY 10M 102 DY 12M KOLAY MAKİNA LTD.ŞTİ. 102 DY 7M 102 DY 10M 102 DY 12M KULLANIM KILAVUZU GARANTİ BELGESİ SATIN ALDIĞINIZ MAKİNENİZİ, İYİ GÜNLERDE KULLANMANIZI DİLERİZ. GARANTİ BELGENİZ MAKİNENİZİN HÜVİYETİDİR. SERVİSİNİZE

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle Kanuni Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuzda, motosikleti

Detaylı

FLV 11 TF. Elektrikli Yağlı Radyatör. Kullanma Kılavuzu

FLV 11 TF. Elektrikli Yağlı Radyatör. Kullanma Kılavuzu FLV 11 TF Elektrikli Yağlı Radyatör Kullanma Kılavuzu Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size

Detaylı

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi

Detaylı

FLV 11 FTS. Elektrikli Yağlı Radyatör. Kullanma Kılavuzu

FLV 11 FTS. Elektrikli Yağlı Radyatör. Kullanma Kılavuzu FLV 11 FTS Elektrikli Yağlı Radyatör Kullanma Kılavuzu Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Kombi Kullanma Kılavuzu. AL 24 KH Plus

Kombi Kullanma Kılavuzu. AL 24 KH Plus Kombi Kullanma Kılavuzu AL 24 KH Plus Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün size

Detaylı

BENZİNLİ AĞAÇ TESTERESİ

BENZİNLİ AĞAÇ TESTERESİ KULLANIM KILAVUZU BENZİNLİ AĞAÇ TESTERESİ GASOLINE CHAIN SAW / OU-GS5200 2.8 BG MOTOR GÜCÜ! 2.8 BG 52 CC 50 CM 21 BP Kullanım kılavuzunu indirmek için QR kodu okutunuz... Motor Gücü Silindir Hacmi Pala

Detaylı

C A B. Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır:

C A B. Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır: 5088 NF 5088 A+++ Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi sunmasını istiyoruz.

Detaylı

Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu

Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu ECO BKT 500 DJ BKT 650 DJ BKT 800 DJ Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu 26 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite

Detaylı

bulaşık makinesi kullanma kılavuzu 6243 I 6243

bulaşık makinesi kullanma kılavuzu 6243 I 6243 bulaşık makinesi kullanma kılavuzu 6243 I 6243 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı

Detaylı

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA KULLANIM KILAVUZU NATURE PLUS INV 9/12/18/24 A Değerli Müşterimiz, Öncelikle doğa ve teknoloji dostu bir VESTEL ürününü tercih ettiğiniz için sizi kutlarız. Beklentilerinizin üzerinde

Detaylı

GÜÇBİR JENERATÖR KULLANMA KLAVUZU

GÜÇBİR JENERATÖR KULLANMA KLAVUZU GÜÇBİR JENERATÖR KULLANMA KLAVUZU İRTİBAT BİLGİLERİMİZ İMALATÇI FİRMA GÜÇBİR JENERATÖR SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Ekşioğlu Mah. Yavuz Selim Cd. 86. Sokak No.2 Taşdelen Çekmeköy İstanbul Tel : 216 429 77 72 (

Detaylı

BKK 2308. Ütü Kullanma Kılavuzu

BKK 2308. Ütü Kullanma Kılavuzu BKK 2308 Ütü Kullanma Kılavuzu Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün size en iyi

Detaylı

ÖNSÖZ. Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz.

ÖNSÖZ. Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz. 200 NS ÖNSÖZ Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz. Her türlü trafik koşulunda güvenli kullanım için motosikletinizi tanıyor olmanız çok büyük

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU PASTÖRİZATÖR DONDURMA MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU PASTÖRİZATÖR DONDURMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU PASTÖRİZATÖR DONDURMA MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. L 55 L 110 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle

Detaylı

Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y PRMX BK 24 Y PRMX BK 28 Y PRMX

Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y PRMX BK 24 Y PRMX BK 28 Y PRMX Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y PRMX BK 24 Y PRMX BK 28 Y PRMX Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş

Detaylı

İçindekiler. 1. Ürünün tanımı ve teknik özellikleri. 2. Bakım onarım ve kullanımda dikkat edilecek hususlar. 3. Etiketler. 4. Ürünün kullanılması

İçindekiler. 1. Ürünün tanımı ve teknik özellikleri. 2. Bakım onarım ve kullanımda dikkat edilecek hususlar. 3. Etiketler. 4. Ürünün kullanılması İçindekiler 1. Ürünün tanımı ve teknik özellikleri 2. Bakım onarım ve kullanımda dikkat edilecek hususlar 3. Etiketler 4. Ürünün kullanılması 5. Çevre koşulları ile ilgili önlemler 6. Ürünün taşınması

Detaylı

Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 HP LCD BK 20 HPT LCD BK 26 HP LCD

Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 HP LCD BK 20 HPT LCD BK 26 HP LCD Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 HP LCD BK 20 HPT LCD BK 26 HP LCD Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş

Detaylı

Elektrikli Süpürge Kullanma Kılavuzu BKS 5316

Elektrikli Süpürge Kullanma Kılavuzu BKS 5316 Elektrikli Süpürge Kullanma Kılavuzu BKS 5316 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi

Detaylı

Kullanım ve Bakım El K tabı Xc t ng 250 R

Kullanım ve Bakım El K tabı Xc t ng 250 R Kullanım ve Bakım El K tabı Xc t ng 250 R Değerli KYMCO Scooter kullanıcıları; KYMCO scooter ı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Motosikletinizi her türlü trafik şartlarında güvenle kullanmak ve performansından

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45)

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) ALM 581 A Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286

Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286 Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28)

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) ALM 781 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 TRF

Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 TRF Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 F Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

Saç düzleştirme aleti Kullanma kılavuzu

Saç düzleştirme aleti Kullanma kılavuzu Saç düzleştirme aleti Kullanma kılavuzu K 5132 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi

Detaylı