IRAK'A İHRACATLARDA İHRACAT ÜRÜNLERİNİN TEST, FİZİKSEL GÖZETİM VE SERTİFİKALANDIRILMASINA DAİR TOPLANTI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "IRAK'A İHRACATLARDA İHRACAT ÜRÜNLERİNİN TEST, FİZİKSEL GÖZETİM VE SERTİFİKALANDIRILMASINA DAİR TOPLANTI"

Transkript

1 IRAK'A İHRACATLARDA İHRACAT ÜRÜNLERİNİN TEST, FİZİKSEL GÖZETİM VE SERTİFİKALANDIRILMASINA DAİR TOPLANTI Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Irak İş Konseyi tarafından 22 Ocak 2013 tarihinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu nda Irak a İhracatlarda İhracat Ürünlerinin Test, Fiziksel Gözetim ve Sertifikalandırılmasına Dair Toplantı düzenlenmiştir. Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy un katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Bureau Veritas Müdürü Serdar Aksoy tarafından Irak Kontratları ve Genel Proses konularında bilgiler aktarılmıştır. Sözkonusu toplantıya, Odamız ülke sorumlusu Nesli Öztürk katılmıştır. Kalite Kontrol ve Standardizasyon Merkez Organizasyonu Irak a gidecek ürünlerin sevkiyat öncesi uygunluğun değerlendirilmesi ve sertifikalandırılması için Bureau Veritas ı yetkili firma olarak atamıştır. 89 kategorideki ürünleri kapsayacak bu programın başlangıç tarihi 1 Mayıs 2011 dir. Amaçları; Tüketici ve çevrenin korunması, Uygunluk güvencesi, Uygunluk sertifikası ile Irak Gümrüğü nde ürünlerin daha hızlı ithalatı olarak sıralanabilir. Amaç, ürünlerin kalite ve güvenliğini artırmak, ithalat prosedürünü hızlandırmak, adil rekabeti sağlamak ve sahte ürünlere karşı savaşmaktır. Son zamanlarda, hükümetler uluslararası ticarete daha fazla önem vermekte ve vatandaşlarının sağlık ve güvenliğini güvence altına almaktadırlar. Ayrıca doğal çevreyi de korumaktadırlar. Sürecin İşleyişi: 1. Uygunluk Değerlendirme Talebi İthalatçı/İhracatçı Bureau Veritas a belgelendirme isteğini iletir. Bu istek, aşağıdakileri içermelidir: - Proforma Fatura/Final Fatura/Akreditif (ihraç edilecek yüklerin listesiyle beraber ihracatçının ithalatçının isim ve iletişim bilgileri) - İhraç edilecek yükler için uygunluk belgeleri mevcut olmalıdır: Sertifikalar, test raporları / güvenlik standartları veya düzenlemelerine göre hazırlanmış Analiz raporu: Irak, ISO, IEC, EN, ECE, odex Alimentarius standartları Kalite yönetim / Güvenlik sistemleri ile ilgili sertifikalar - Yükleme öncesi ürünlerin fiziksel denetime hazır olacağı yaklaşık tarih ve yer ile ilgili bilgiler.

2 2. Doküman Değerlendirmesi Bureau Veritas, ithalatçı/ihracatçı tarafından sağlanan dokümanları gözden geçirir ve uygunluk gerekliliklerini göz önüne alarak yeterliliğini kontrol eder. Gerekli durumlarda numune alır ve laboratuar testi/analizi yapılır. 3.Fiziksel Gözetim Doküman değerlendirmesine bağlı olarak, ürünlerin dokümanlarda belirtilen ürünler olduğunun ve standartlarla uyumluluğunun kontrolü için denetim gerçekleştirilir. Gerekli görülen durumunda Bureau Veritas denetçisi detaylı değerlendirme için numune alabilir. 4. Uygunluk Sertifikası Bureau Veritas, değerlendirme sürecinde toplanan bilgilerin içerik ve uygunluğunu değerlendirir. Uygun sonuç olması durumunda Irak Hükümeti tarafından onaylanan ve Irak Gümrük Makamlarına ithalat aşamasında beyan edilecek, Bureau Veritas tarafından yayınlanacak Uygunluk Sertifikası yayınlanır. Uygunsuzluk olması durumunda uygunsuzluk raporu yayınlanır. 5. Varış Noktası Irak ta Değerlendirme Varış noktası olan Irak Gümrük kapılarında, ürünlerin Uygunluk Sertifikası ile uygunluğu görsel olarak, mühürlenen kamyon / konteynır veya nakliye aracının mühür kontrolü, ürünlerin görsel değerlendirmesi Bureau Veritas denetçileri tarafından yapılır. GRUP 1: GIDA ÜRÜNLERİ: Süt ve süt ürünleri, katı ve sıvı yağlar, etler, balık, kümes hayvanları ve onlardan hazırlanan ürünler, içecekler, meyve suları, bal, reçel ve marmelatlar, gıda katkıları, tahıl ürünleri, paketlenmiş tahıl, kuru tahıl ürünleri, şişelenmiş su, bütün yiyecek malzemeleri (taze meyve ve sebzeler hariç), sigaralar, purolar. GRUP 2: KOZMETİKLER, KİŞİSEL HİJYEN ÜRÜNLERİ VE TEMZİLİK MALZEMELERİ: Kozmetikler, diş macunları, diş temizlik tozları, traş kremi ve traş köpüğü, deterjanlar, sıvı deterjan ve ev temizlik ürünleri, banyo sabunu, bebekler için sabun, sıvı sabun, bebek bezleri ve diğer bezler, hijyenik havlular, tamponlar, hijyenik mendiller, yüz temizlik mendilleri, diş fırçaları, çamaşır yumuşatıcıları, halı-yer döşemesi-fırın ve cam temizleyicileri, sıvı ve katı tuvalet temizleyiciler, çamaşır beyazlatıcı ve soda, hijyenik pedler, tıraş bıçakları, usturalar, jiletler, lavabo açıcılar. GRUP 3: EVDE KULLANILAN GEREÇLER: Kibritler, plastik ve kauçuk silgiler, kurşun kalemler, ahşap renkli kurşun kalemler, kurşun kalem açacağı, hortumlar. GRUP 4: MUTFAK EŞYALARI: Kağıt tabaklar, bardaklar ve pipetler, atılabilir plastik bardaklar, tabaklar ve kaplar, plastik pipetler, plastik sofra kapları ve çatal-bıçaklar, alüminyum çatal, bıçak, sofra takımları, paslanmaz çelik çatalbıçak sofra takımları, alüminyum folyo yiyecek kapları.

3 GRUP 5: KİMYASALLAR (BOYALAR): Her türlü boyalar, pasta-cila, temizleyiciler, otomobil boyası, tiner, içme suyu tankerleri için epoksi boya, emülsiyon boya. GRUP 6: İNŞAAT ÜRÜNLERİ: Çimento, galvaniz saçlar, alüminyum alaşımlı çubuklar, tüpler ve basınçlı kaplar, mühendislik amaçlı profiller, inşaat demiri, yapısal çelik, inşaat yapımında kullanılan kaynaklı çelik, galvanizli çelik ve dirsekli boru, teçhizatlar, su tesisatı için donanımlar ve bağlantılar, kilden inşaat tuğlası, su tapası ve valfleri ve karıştırma valfleri, plastik borular-donanımlar ve bağlantılı teçhizatları. GRUP 7: ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLER: Elektrikli ve elektronik ev aletleri, elektrik tesisat ekipmanları, aküler, lambalar, enerji tasarruflu lambalar, tungsten elektrik kabloları, avize ve ekipmanları, ışıldak ve donanımları, ısıtıcılar ve su ısıtıcıları için termostatlar, telefon kabloları, yoğuşmalı klimalar ve onların elektrik teçhizatları. GRUP 8: TAŞITLAR, LASTİKLER VE PARÇALARI: Taşıtlar için güvenlikli camlar, farklı tip otomobiller için lastik ve hava tüpleri, kamyonlar, römorklar, otomobiller, bisikletler, motosikletler, taşıtlar ve yedek parçaları. GRUP 9: TEKSTİL VE AYAKKABILAR: Ayakkabılar ve terlikler, çoraplar, iç çamaşırı, yatak örtüleri, dolgu malzemeleri. GRUP 10: OYUNCAKLAR: Çocuk oyuncakları, oyun hamurları, pastel boyalar, sulu boyalar. GRUP 11: YAKITLA ÇALIŞAN EV ALETLERİ: LPG ile çalışan ev tipi pişiriciler ve su ısıtıcıları, ev tipi gaz yağı sobaları ve pişirme araçları ve su ısıtıcıları. DİĞERLERİ: Her türlü metalik kutu ve metalik kapaklar. SUUDİ ARABİSTAN UYGUNLUK SERTİFİKASYONU Sevkiyat Öncesi Uygunluk Değerlendirilmesi İthalatçılar İçin Bilgilendirme Yeni Kurallar Haziran 2006 tarihinde, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı tarafından uluslararası uygunluk sertifika programı (ICCP) bakanlık kararı olarak yayınlanmıştır. Yeni uygulamaya istinaden, Suudi Arabistan a ithalat aşamasında bütün ürünler uygunluk sertifikasyonuna konu olmuştur. Uygunluk sertifikası, Suudi Arabistan tarafından onaylı, sertifikanın yayımlandığı ülkede yetkili makamlar tarafından yetkilendirilmiş gözetim firmaları tarafından yayınlanabilir. Ürünler, Suudi Arabistan a varış esnasında numunelendirilir ve laboratuar testlerine tabi tutulabilir.

4 ICCP Programı, Suudi Arabistan Krallığı vatandaşlarının güvenliğini sağlamak ve çevre sağlığını koruyup geliştirmek için başlatılmıştır. Bureau Veritas, ihracatın gerçekleşeceği ülkelerde sefkiyat kontrollerin gerçekleştirerek Suudi Arabistan kurallarına göre ürünlerin uygunluğunu denetleyip ihracatçıya Uygunluk Sertifikası verilir. İhracatçılar, Bureau Veritas ofisleri ile irtibata geçebilirler. Suudi Arabistan a ihracatçı firmalar, ürünleri ile belirlenmiş standartlardaki uygunluk belgelerini sunarlar. Uygunluk programı, ithalat esnasındaki gümrük işlerini kolaylaştırır, daha fazla gözetim testlerin yapılmasının önüne geçer ve bu sebepten toplam maliyetlerinizi azaltır, gümrükte ürünlerinizin olası gecikmesini engeller ve en önemlisi ürünlerin tahliye noktasındaki analizlerde Uygun Olmama riskini ortadan kaldırır. İş Akış Şeması Müşteri Talebi BV Doküman Kontrolü Gözetim Uygunluk Sertifikası Yayımlanması Bütün sertifikalar için, Suudi Arabistan a ithalattan önce Uygunluk Sertifikası ile ithalat izinlerinin alınması zorunludur. Askeri kullanım için ithal edilen belirli ürünlerin ithalatları kapsam dışındadır. SASO standardına konu olan ürünlerin hepsinin mutlaka laboratuar test sonuçlarının uygun olması gerekmektedir. Uluslararası veya eş bir standarda uygunluk gerekmektedir. Bazı ürünlerin ülkesel taleplere de uygun olması gereklidir ki; bunlar lisan (Arapça), yerel iklim, elektrik malzemeleri ( yurtiçi 127/22OV 60 Hz), değişiklik gösteren taleplerdir. Yasaklanmış ürünler: alkollü içecekler, internet uydu alıcıları, astbestli ürünler, kullanılmış ve yenilenmiş lastikler olarak sıralanabilir. Prosedür 1.Gözetim Talimatı Gözetim talimatı (IO), ithalatçı ya da ihracatçı tarafından ilgili Bureau Veritas ofisine, ticaretin yapılacağın bilgisi ve detayları ile iletilir. Suudi Arabistan Başvuruları içi- Bureau Veritas Lisyon Ofis (LO), Suudi Arabistan dışında, Ülke Bureau Veritas Ofislerine yapılır. 2. İhracatçı İle İletişim Ülke ofisi, bağlı bulunduğu bölge merkez ofisine bilgi iletir ve merkez ofis ihracatçıya ürünlerin ne zaman ve nerede hazır olacağı bilgisini talep etmek üzere bilgi geçer ve aşağıdaki dokümanların sağlanmasını ister;. Ürünün teknik detayları. Herhangi bir uygunluk belgesi ;. Suudi Arabistan Standartlarına (SASO) uygunluk belgesi

5 . Uluslararası standartlarına uygun üçüncü taraf bağımsız kuruluş sertifikası. Uluslararası kabul görmüş standartlarda yayımlanmış test raporları 3. Döküman Kontrolü Merkez ve ülke Bureau Veritas ofisi, ihracatçı tarafından sağlanan belgelerin SASO standartlarına uygunluğunu kontrol eder. Herhangi bir uygunsuzluğa rastlandığında ihracatçı, ürünlerin kabul görmüş bir test laboratuarında test edilmesini talep edebilir. 4.Fiziksel uygunluk Fiziksel uygunluktaki amaç ürünlerin belirtilmiş detaylara uygunluğunu test etmektedir. Yüklemesi yapılacak olan ürünler, resmi sunulan dokümanlara veya test yapılmış ürünlere uygunluğuna ve ürünlerin görsel olarak SASO standartlarına uygunluğuna bakılır. Gözetim esnasında, gözetmen tarafından herhangi bir uygunsuzluk bulunması durumunda, gözetmen numunelendirme yapıp laboratuar analizi işleyebilir. Uyuşmazlık durumunda satıcı, sorunun sonlandırılması için sertifikalandırma öncesi süre isteyebilir. 5. Uygunsuzluğun sertifikalandırılması Fiziksel uygunluğun, dokümanların veya laboratuar analizi sonuçlarının SASO Standartlarına uygunluk kontrollerinin ülke Bureau Veritas ofisi tarafından olumlu sonuçlandırılmasına istinaden, sevkiyat gerçekleşir ve Final Fatura, Uygunluk Sertifikası bilgileri tamamlamak için ihracatçıdan istenir. Her bir bilginin uygun olmasına istinaden Uygunluk Sertifikası yayımlanır. 6. Sertifikanın teslimi Ülke ofisi, uygunluk sertifikasını ihracatçıya teslim eder. Sertifika, ürünlerin istenilen standarta uygunluğunu onaylar. Sertifika, Suudi Arabistan Gümrük Makamları tarafından istenir. HÜKÜMET KONTRATLARI VE ULUSLARARASI TİCARET GRUBU (GSIT) CEZAYİR İHRACATLARINDA UYGUNLUK SERTİFİKASI Sertifikalandırma Ana Hatlar 16 Şubat 2009 tarihli 16/DGC/2009 numaralı Cezayir Hukuku kuralına istinaden yayımlanan bilgilendirme, kararname ve ithal edilen ürünlerin uygunluğu ile ilgili talimatlara istinaden, Bureau Velitas Uygunluk Sertifikası (certificate of guality control, certificat de controle de gualite de la merchandise) ihracatçılardan talep edilmektedir. Bureau Veritas, ürünlerin teknik gerekliklerine ve Cezayir tarafından uygulanan standartlara göre uygunluk değerlendirmesi yapar. Bu uygunluk değerlendirme süreci birkaç adımda gerçekleştirilir. Bunlar mevcut sertifika ve test raporlarının değerlendirilmesi, sevkiyat öncesi ürünlerin gözetimi ve gerekli durumlarda test yapılması içerir.

6 İki adet orijinal sertifika değerlendirme sonucunun uygun olması durumunda yayımlanır. Bir tanesi ihracatçıya, bankaya teslim için verilir ki LC veya nakit ödemelerde bankaya sunulması gerekmektedir. Bir diğer sertifika ihracatçıya, devlet kurumları sunulmak ve ürünün ithalat izinlerini almak üzere verilir. Uluslararası ticaret faaliyetleri ile Bureau Veritas, ticareti birçok ülkenin yararı için kolaylaştırmada önemli destekler sağlar. Hükümet Kontratları ve Uluslararası Ticaret Bölümü, özellikle ticareti kolaylaştırma, gümrük değerlendirme ve sevkiyat gözetimleri konusunda uzmandır. Prosedür İhracatçı Ülke 1. Uygunluk değerlendirme talebi: İhracatçı Bureau Veritas tan uygunluk değerlendirmesi için talepte bulunur. Bu talep aşağıdakileri içermektedir, İhracat edilmesi düşünülen ürünlerin listesi, ithalatçı, ihracatçı isim ve adres detayı (proforma invoice, LC vb..) İhraç edilecek ürünler ile ilgili daha önce alınmış olan uygunluk sertifikaları * 3. Taraf bağımsız kuruluş sertifikaları (güvenlik, hijyen vb) * Test ve/veya analiz raporları * Yönetim ve kalite sistemleri ile ilgili sertifikalar ( ISO 22000,ISO/ TS 1649 ISO ) Uygunluk değerlendirme talebi yapıldığı sırada belli olması durumunda tahliye limanı adı Yükleme öncesi gözetimlerin yapılacağı yerin açık detayı ve tahmin gözetim günü talebi bilgileri 2. Dökümün uygunluk değerlendiresi: Bureau Veritas, ihracatçı tarafından sağlanan bilgilerin Cezayir kuralları gereği ithalat edilen ürünlerin uygunluk değerlendirme gerekliliklerine göre kontrolünü yapar. Gerekli olduğu durumlarda numunelendirme yapıp ürünlerin laboratuar analizlerini gerçekleştirir. 3. Fiziksel gözetim: Gözetimin içeriği aşağıdakileri kontrol etmektedir. Doküman kontrolü sırasında belirtilen ürünlerin gözetim esnasında sunulup sunulmadığına, Ürünlerin belirtilen kurallara uygun olup olmadığına İthalat dokümanlarında belirtilen ürünler ile uygun olmadığına bakılır. Herhangi bir uygunsuzluk durumunda Bureau Veritas daha detaylı araştırma için numune alabilir.

7 4. Uygunluğun sertifikalandırılması/ kalite kontrolü: Uygunluğun sertifikalandırılması/ kalite kontrolü Burau Veritas gözetim sertifikasında sunulan dokümanlara istinaden uygunluğu belgelendirir. Uygun sonuca istinaden uygunluk sertifikası yayınlanır. Yayımlanan sertifika ihracatçıya banka işlemlerine tamamlanmak üzere verilir. İhracatçı ikinci orijinal kopyayı ithalatçıya ürünün ithalat izinlerinin alınması için iletir. Herhangi bir uygunsuzluk durumunda uygunsuzluk raporu yayımlanır. Bureau Veritas Cezayir İhracatlarında İşleyişi: Bu programın öncelikli amacı, ürünleri kalite ve güvenliğini arttırmak, ithalat prosedürünü hızlandırmak, adil rekabeti sağlamak ve sahte ürünlere karşı savaşmaktadır. Son zamanlarda, hükümetler uluslararası ticarete daha önem vermekte ve ayrıca doğal çevreyi de korumaktadır. Bureau Veritas, Cezayir e olan ihracatları kolaylaştırmak ve güvence altına almak için; Uluslararası yaygın ağı ile: İhraç edilecek ürün hangi ülkede olursa olsun uygunluğu belgelenmiştir. Hızlı servis anlayışını getirmiştir. Bureau Veritas sertifikası ile kolay ithalat yapılmaktadır. Yetkinlik belgelenmiştir. Ağı, UKAZ ILAC ve IAF üyesi tarafından sevkiyat öncesi gözetimler ve uygunluk değerlendirme konusunda belgelenmiştir. Cezayir de yerleşik Bureau Veritas Cezayir ofisi yerel makamlarda ve ihracatçılar ile sıkı diyaloglar içerisinde sertifikanın onayı için çalışır. Bureau Veritas Grubu dünya genelinde 60 dan fazla ülkede akredite edilmiştir. Suudi Arabistan ve Cezayir e ek olarak, Bureau Veritas, uygunluk Değerlendirme konusunda ülkenin güveni kazanmıştır. İran, Kuveyt, Lübnan, Rusya, Irak, Suriye de servisleri de bulunmaktadır.

TÜV AUSTRIA TURK. Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz

TÜV AUSTRIA TURK. Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz TÜV AUSTRIA TURK Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz Tarihi 1872 yılına kadar uzanan ve geçmişinden günümüze uluslararası faaliyetleriyle bir çok sektörde hizmet veren TÜV AUSTRIA Grubu,

Detaylı

ÇEVRE STANDARTLARINI KARŞILAMAK VERGİ ÖDEMEK VE GÜMRÜK BİRLİĞİNDEN İSTİFADE ETMEK

ÇEVRE STANDARTLARINI KARŞILAMAK VERGİ ÖDEMEK VE GÜMRÜK BİRLİĞİNDEN İSTİFADE ETMEK AB-Türkiye Odalar Forumu (ETCF) projesi Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir Türk İş Dünyası İçİn AB Mevzuatı 1 2 3 4 5 6 Ortak Pazarda TicareT ETKİN REKABET ETMEK ÇEVRE STANDARTLARINI KARŞILAMAK

Detaylı

PROSEDÜR BELGELENDİRME

PROSEDÜR BELGELENDİRME 1. AMAÇ Bu prosedür; Yönetim Sistemi Standardlarına göre NAVİGA tarafından yapılacak belgelendirme faaliyetlerinde uygulanacak olan yöntem ve metotları vermek üzere geliştirilmiştir. 2. KAPSAM Bu prosedür;

Detaylı

SORULARLA DIŞ TİCARETTE STANDARDİZASYON MEVZUATI VE UYGULAMALARI

SORULARLA DIŞ TİCARETTE STANDARDİZASYON MEVZUATI VE UYGULAMALARI SORULARLA DIŞ TİCARETTE STANDARDİZASYON MEVZUATI VE UYGULAMALARI İSTANBUL TİCARET ODASI DIŞ TİCARET ŞUBESİ UYGULAMA SERVİSİ İSMAİL KAYIKÇI 2010 1-) Dış Ticarette Teknik Düzenlemeler ve Standardizasyon

Detaylı

EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ

EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ ORGANİK OYUNCAK ÜRETİM BELGESİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU

HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU Doç. Dr. Ali Serhan KOYUNCUGİL Prof. Dr. Nermin ÖZGÜLBAŞ BİB Ltd. Şti. HATAY Nisan 2014 Teşekkür Yazarlar, bu Araştırma'da kendilerine yer alma şansı tanıyan BİB Ltd.

Detaylı

Güvenle kullanmanız için herşeyi kontrol ediyoruz.

Güvenle kullanmanız için herşeyi kontrol ediyoruz. Güvenle kullanmanız için herşeyi kontrol ediyoruz. 100+ Ülke 1000+ Laboratuva 30000+ r & Ofis Çalıºan İçi ndeki ler Hakkında 5 Tekstil ve Giyimde Fiziksel Testler 6-8 Tekstil ve Giyimde Kimyasal Testler

Detaylı

İHRACAT PROSEDÜRLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

İHRACAT PROSEDÜRLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHRACAT PROSEDÜRLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? Hazırlayan Arif ŞAHİN 2007 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi İHRACAT PROSEDÜRLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?...4 İhracat Nasıl Tanımlanır?...

Detaylı

PAZARA GİRİŞ ENGELLERİ 2015 RAPORU

PAZARA GİRİŞ ENGELLERİ 2015 RAPORU PAZARA GİRİŞ ENGELLERİ 2015 RAPORU Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü İÇİNDEKİLER Sayfa Giriş 1 Ülkeler Bazında Pazara Giriş Engelleri Amerika Birleşik Devletleri 3 Avrupa Birliği 11 Birleşik

Detaylı

Hazırlayanlar Muhammed Ali YILDIRIM Kerem AKIN ve TRAKYAKA dan Işık OCAKLI nın katkıları ile BİTLİS YATIRIM DESTEK OFİSİ

Hazırlayanlar Muhammed Ali YILDIRIM Kerem AKIN ve TRAKYAKA dan Işık OCAKLI nın katkıları ile BİTLİS YATIRIM DESTEK OFİSİ Hazırlayanlar Muhammed Ali YILDIRIM Kerem AKIN ve TRAKYAKA dan Işık OCAKLI nın katkıları ile BİTLİS YATIRIM DESTEK OFİSİ 4 Bitkisel Gıda veya Yem İhracatı İşlem Basamakları 6 ÇED İşlem Basamakları 5 Çiftçi

Detaylı

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ İşçilerin sağlığının gözetimi, Çalışma ortamının gözetimi, Eğitim, danışmanlık ve bilgilendirme, İlkyardım ve acil müdahale, Kayıt ve istatistik tutmak gibi görevlerle hizmet verirler. ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK

Detaylı

GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ

GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ UKRAYNA ÜLKE RAPORU Hazırlayan : Bora ESEN Ankara - April, 2011 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İHRACATI GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ UKRAYNA Temel Sosyal ve Ekonomik Göstergeler Temel Sosyal Göstergeler

Detaylı

GÜMRÜK MEVZUATI UYGULAMALARI

GÜMRÜK MEVZUATI UYGULAMALARI Atilla ŞAHİN Gümrük Müşaviri ANKARA GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ BAŞKANI GÜMRÜK MEVZUATI UYGULAMALARI GİRİŞ Gümrüğün konusunu sınır ötesi ticarete konu eşya ve taşıtlar oluşturur. Nitekim 4458 sayılı Gümrük

Detaylı

DIŞ TİCARET (DÜZENLEME VE DENETİM) YASASI. (Değiştirilmiş şekliyle 12/1983 sayılı Yasa)

DIŞ TİCARET (DÜZENLEME VE DENETİM) YASASI. (Değiştirilmiş şekliyle 12/1983 sayılı Yasa) DIŞ TİCARET (DÜZENLEME VE DENETİM) YASASI (Değiştirilmiş şekliyle 12/1983 sayılı Yasa) Madde 4, 8, 9 ve 13 Tahtında Yapılan Tüzük Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Dış Ticaret (Düzenleme ve

Detaylı

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI İÇİNDEKİLER 3-0-1-Giriş -2-Borsanın Görevleri 4-0-3-Borsanın Faydaları 0-4-Diğer Borsalarla Entegrasyon 5-0-5-Revizyon Takip Çizelgesi 6-0-6-Çapraz Çizelge 7-0-6-Çapraz

Detaylı

GIDA KONTROL LABORATUVARLARININ KURULUŞ, GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARININ BELİRLENMESİNE DAİR YÖNETMELİK

GIDA KONTROL LABORATUVARLARININ KURULUŞ, GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARININ BELİRLENMESİNE DAİR YÖNETMELİK GIDA KONTROL LABORATUVARLARININ KURULUŞ, GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARININ BELİRLENMESİNE DAİR YÖNETMELİK Yetki Kanunu: 5996 Yayımlandığı R.Gazete: 29.12.2011-28157 BİRİNCİ

Detaylı

Ürün Yeni Yaklaşım Direktifleri Hayır, girmiyor CE uygunluk işareti. Onaylanmış Kuruluşa Başvurur Uygunluk Değerlendirmesini Kendi Yerine Getirir

Ürün Yeni Yaklaşım Direktifleri Hayır, girmiyor CE uygunluk işareti. Onaylanmış Kuruluşa Başvurur Uygunluk Değerlendirmesini Kendi Yerine Getirir YENİ YAKLAŞIMA VE ASANSÖR YÖNETMELİĞİNE (95/16/AT) GÖRE UYGUNLUK DEĞERLEDİRMESİ NETİCESİNDE MONTAJCININ VEYA AKSAM İMALATÇISININ CE İŞARETİNE ERİŞİMİ VE ÜRÜNLERİN PİYASAYA ARZI İlyas Menderes BÜYÜKLÜ Sanayi

Detaylı

ÜYE EL KİTABI. Gaziantep Sanayi Odası

ÜYE EL KİTABI. Gaziantep Sanayi Odası ÜYE EL KİTABI 2013 Gaziantep Sanayi Odası İÇİNDEKİLER GSO... 3 YÖNETİM KURULU ÜYELERİ LİSTESİ... 4 ORGANİZASYON ŞEMASI... 5 MESLEK KOMİTELERİ... 6 DEPARTMANLAR, GÖREVLERİ VE SUNDUĞU HİZMETLER... 8 GSO

Detaylı

Rusya Ülke Raporu. Rusya Ülke Günü, 19 Nisan 2010 İSO Odakule Meclis Salonu, İstanbul

Rusya Ülke Raporu. Rusya Ülke Günü, 19 Nisan 2010 İSO Odakule Meclis Salonu, İstanbul Rusya Ülke Raporu Rusya Ülke Günü, 19 Nisan 2010 İSO Odakule Meclis Salonu, İstanbul Sayfa 2 / 2 Author: XXXXXXXX Date: XX-XX-XXXX İçindekiler ÖZET BİLGİLER 5 GENEL EKONOMİK DURUM 7 Genel Ekonomik Yapı

Detaylı

GUATEMALA ÜLKE RAPORU

GUATEMALA ÜLKE RAPORU GUATEMALA ÜLKE RAPORU Hazırlayan İ.G. Uzmanı Gülsevin ONUR T.C. Ekonomi Bakanlığı 2014 1-ÜLKE PROFİLİ TEMEL SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELER Temel Sosyal Göstergeler Devletin Adı Temel Ekonomik Göstergeler

Detaylı

SZUTEST TEKNİK KONTROL VE BELGELENDİRME TİC. LTD. ŞTİ. YAPI MALZEMELERİ YÖNETMELİĞİNE GÖRE ÜRÜN UYGUNLUĞU DEĞERLENDİRME PROGRAMI PROSEDÜRÜ

SZUTEST TEKNİK KONTROL VE BELGELENDİRME TİC. LTD. ŞTİ. YAPI MALZEMELERİ YÖNETMELİĞİNE GÖRE ÜRÜN UYGUNLUĞU DEĞERLENDİRME PROGRAMI PROSEDÜRÜ Sayfa No 1/21 REVİZYON GEÇMİŞİ Sayfa No Rev. No Rev. Tarihi Revizyon Nedeni 13 06.01.14 14 19.06.14 15 13.10.14 ISO/IEC 17065 refere edildi. Denetçi atama ve performans izleme süreci revize edildi. Dışarıda

Detaylı

Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Yayınları - III. Eko-Etiket

Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Yayınları - III. Eko-Etiket Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Yayınları REC Türkiye Hakkında REC Türkiye, siyasi görüşlerden ve çıkar gruplarından bağımsız, kâr amacı gütmeyen,

Detaylı

ÖZET Gıda mevzuatı temel amaç FAO/WHO Kodeks Alimentarius Komisyonu 05.6.2004 25483

ÖZET Gıda mevzuatı temel amaç FAO/WHO Kodeks Alimentarius Komisyonu 05.6.2004 25483 ÖZET Gıda mevzuatı; gıda maddelerinin taşıması gereken asgari kalite ve hijyen kriterlerini belirleyen bir kurallar dizisidir. Gıda mevzuatının hazırlanmasındaki temel amaç, gıda güvenliğinin sağlanarak

Detaylı

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGELENDİRMESİ İÇİN GEÇERLİ KURALLAR

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGELENDİRMESİ İÇİN GEÇERLİ KURALLAR 1. GENEL HUSUSLAR AKM Kalite Yönetim Sistemlerinin Belgelendirme hizmetini tarafsız bir belgelendirme merkezi olarak sunar. AKM, EA ve NACE kod listesinde (5. bölüme bakınız) belirtilen tüm mal ve hizmetlere

Detaylı

Yıllar İhracat İthalat Denge Hacim

Yıllar İhracat İthalat Denge Hacim TÜRKİYE İLE TİCARET Genel Durum Kuveyt, Ekonomi Bakanlığı tarafından 2014-2015 döneminde Öncelikli Ülkelerinden birisi olarak belirlenmiştir. Türkiye-Kuveyt Dış Ticaret Değerleri (1 000 Dolar) İhracat

Detaylı

Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır.

Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır. 1 2 Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır. 3 4 İÇİNDEKİLER 1 Genel Bilgiler... 14 1.1 Yetki, Görev ve Sorumluklar... 14 1.2 İç Çevre Analizi... 16 1.2.1

Detaylı

BAŞBAKANLIK DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI

BAŞBAKANLIK DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI BAŞBAKANLIK DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI GEMİ İ İNŞA VE TERSANELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İrtibat Telefonları : 0312 2323850 Santral 0312 2323904 2320723 Faks : 0312 2314287 Eposta : gemiinsa@denizcilik.gov.tr Gezi

Detaylı

T.C. SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ 101 SORUDA BULGARİSTAN A TİCARET VE YATIRIM

T.C. SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ 101 SORUDA BULGARİSTAN A TİCARET VE YATIRIM T.C. SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ 101 SORUDA BULGARİSTAN A TİCARET VE YATIRIM ŞUBAT 2015 1. Bulgaristan a ilişkin genel bilgiler nedir? Devletin Adı : Bulgaristan Cumhuriyeti Başkenti : Sofya

Detaylı

ARJANTİN ÜLKE RAPORU BAŞLICA SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELER -2004

ARJANTİN ÜLKE RAPORU BAŞLICA SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELER -2004 ARJANTİN ÜLKE RAPORU BAŞLICA SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELER -2004 Resmi Adı Nüfus (milyon) Okuma Yazma Oranı Dil Din Yönetim Biçimi Yönetim Sistemi Yüzölçümü Komşu Ülkelerle Sınırlar Arjantin Cumhuriyeti

Detaylı

Tarama Raporu. Türkiye

Tarama Raporu. Türkiye 8 Şubat 2007 Tarama Raporu Türkiye 12. Fasıl- Gıda güvenliği, hayvan ve bitki sağlığı politikası Tarama toplantıları tarihleri: Tanıtıcı toplantı:9-10&13-15 Mart 2006 Ayrıntılı toplantı: 24-28 Nisan 2006

Detaylı