Mart Nisan h Endüstriyel Boru Sistemleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Mart Nisan 2012. h Endüstriyel Boru Sistemleri"

Transkript

1 Mart Nisan 2012 PipeLine h Endüstriyel Boru Sistemleri 1 Şili deki h Boruları Döşeli Escondida Bakır Madeni 3 Almanya da h CC-CTP Soğutma Suyu Boruları İçin CCPP Kullanıldı 5 h Endüstriyel Boru Sistemleri Her Şarta Uygun Çözüm 6 Özel Uygulamalar İçin h Endüstri Ürünleri 8 h Sosyal Medya Sunumu Bilgi h ın Gerçekleştirir! Parolasını Pekiştiren Örnek - Şili deki h Boruları Döşeli Escondida Bakır Madeni 2011 Aralığında, HOBAS Kunststofftechnik in 18 işçisi, dünyanın en büyük bakır madeninde 800 metrelik CPVC astarlı HOBAS CTP Borularını döşediler. Deniz seviyesinin 3200 metre üzerindeki Şili nin Atacama çölünde oldukça zorlu koşullar altında hat sadece 4 günde tamamlandı. Denizden 3200 metre yukarıda, Şili nin Atacama Çölü nün ortasında dünyanın en büyük bakır madeni olan Minera Escondida yer almaktadır. Atacama dünyanın en kuru çölü ve de en çok minerale sahip bölgesidir. Bu da Şili yi global rezervin neredeyse çeyreği ile bakır açısından en zengin ülkesi yapar. Bu yüzden Şili, uluslararası bakır üretiminde liderdir 2010 da yıllık 5,42 milyon ton. Asya daki büyük talep nedeniyle bakır fiyatları dörtle çarpılınca Şili deki bakır madenciliğinin gelecekte de karlı olacağı görülmektedir. Bakır muhtelif metotlarla çıkarılmaktadır. Bunlardan bir tanesi Minera Escondida da uygulanan oksit metodudur ki bunda parçalanmış çok miktarda kaya sülfürik aside maruz bırakılmaktadır. Sonrasında borular, ayrılan bakır sülfatı saf bakır elde edilen elektrolize iletmektedir. Günde toplamda bir milyon ton kaya taşınan madende kişi çalışmaktadır. Bununla birlikte geniş alan üzerinde aşılması gereken uzun mesafe, lojistik açıdan büyük sorun teşkil etmektedir. Malzeme Seçimi Yüksek derişimdeki sülfürik asit ve 50 C ve üzerindeki diğer kimyasallar nedeniyle iyi bir boru malzemesi talebi oluşmaktadır. saf CPVC-Tarifeli-80 lik borular için bir ihale açmıştır. Ancak, destekler üzerine inşa edilen 600 mm çapındaki CPVC borularla çalışmak çok zor olmuştur. HOBAS Latin Amerika Satış Direktörü Barbara Prommegger, fırsatı görmüş ve müşteriyi HOBAS Boruların daha iyi bir seçim olacağı hususunda ikna etmiştir. İspanyolca olan kapsamlı dokümanların malzemelerinin karşılaştırılmalarının ve madende yeni olan

2 h PipeLine Mart/Nisan 2012 Sayfa 02 malzemelerin sunumlarının ve testlerinin ardından HOBAS ve yerli ortak Buildtek Şubat 2011 deki iş için seçildiler. HOBAS, CPVC astarlı toplamda 800 m boru nakletti. Saf CPVC boruların metresi 97 kg iken HOBAS Boruları sadece 38 kg geldi. CPVC lerin çeper kalınlığı 31 mm olup kaynak yapmak zorken HOBAS Borularının tasarımı 12 mm dir diye özetlemektedir Barbara Prommegger. HOBAS tarafından gönderilen CTP Boruların içi klorlanmış PVC astar olup bu sebeple 80 C ye kadar olan sıcaklıklara dayanabilir. Dahası, dış boru yüzeyi oldukça dirençlidir; bu da proses esnasında ortamdaki yüksek asit konsantrasyonlu buharla ilgili önemli bir faktördür. Üretim ve İnşaat Maden için olan borular Alman üretim yerleri olan Stade ve Goslar da üretilmiştir ve sonrasında Şili deki Antofagasta ya nakledilmiştir. Burada, bir HOBAS Kunststofftechnik ve buildtek takımı mümkün olduğunca uzun profiller halinde hazırlayıp madene göndererek madendeki işi en aza indirgemişlerdir. Madendeki duraksama günlük 1,5 milyon dolara mal olmaktaydı ve bu sebepten inşaat süresi de kısaydı. Aralık 2011 başında işler için start verildi. Sadece 4 gün gibi bir rekor sürede HOBAS Kunststofftechnik in 18 kaynakçısı ve laminatörü, 800 m HOBAS Borusu ve ve 60 civarında bağlantıyı kaynakladılar ve laminatladılar. Çölün zor koşulları açısından bakıldığında sonuçlar daha da etkileyicidir. Ne sıcaklıktaki ne de yükseklikteki büyük değişiklikler, ne de detaylı olarak kayda geçirilen rüzgar, kuru hava ya da güvenlik sebepleri HOBAS takımını durdurabilmiştir. Aksine: iş planlananın öncesinde ve proje de başarıyla bitirilmiştir., ortak ve dahil olan üçüncü şahıs şirketler etkilenmişlerdir. İkinci bölümün inşaatı şimdiden planlanmaktadır, demektedir Şili deki ilk iş ile haklı olarak memnun olan Barbara Prommegger. HOBAS. İşleri gerçekleştirir. İnşaat yılı 2011 Ürün tipleri CPVC astarlı 800 m HOBAS CTP Boruları Çap DN 600 Basınç sınıfı PN 6 Uygulama Bakır sülfat nakliye boruları Ortam Derişik sülfürik asit Ortam sıcaklığı 50 C ye kadar İnşaat metodu Yer üstünde, destek üzerinde Minera Escondida İnşaat takımı HOBAS Kunststofftechnik Hafiflik, sıkı çeper kalınlığı, 80 C de bile sülfürik aside maruzken yüksek sıcaklıklara direnç, sülfürik aside kimyasal direnç, HOBAS uzmanlarından yetkili tavsiye, HOBAS laminasyon ustaları ve Kaynakçılarıyla profesyonel ve hızlı inşaat Detaylar için:

3 h PipeLine Mart/Nisan 2012 Sayfa 03 h Tarafından Güçlendirilmiştir Birleşik Çevrimli Güç Santrali İçin h CC-CTP Soğutma Suyu Boruları Kullanımı Mayıs 2011 de anahtar teslim EPC (Mühendislik, Tedarik ve İnşaat) akit ortağı, Alman Siemens AG, dünyanın en modern birleşik çevrimli güç santrali (CCPP) için olan yeraltı soğutma suyu tasarımı, üretimi, nakliyesi ve inşası için görevlendirmiştir. Almanya Cologne yakınındaki Knapsack daki Statkraft ın mevcut güç santralinin yanına yapılan santralin 430 MW civarında bir üretim kapasitesi ve yaklaşık %60 lık bir verimi olması tasarlanmıştır. HOBAS CTP Boruları yarım asırdan fazladır yüksek performans ve kaliteleri sayesinde geniş uygulama alanları ile yerlerini korumaktadırlar. HOBAS ın sunduğu bu hizmetinin ve uzmanlığının yanı sıra Almanya, Hürth de Knapsack deki kimyasal parktaki yeni birleşik Statkraft güç santralinin inşaatı çerçevesinde yapılan bir soğutma suyu hattı projesi örnek olarak verilebilir. Avantajlar HOBAS sadece yüksek gerilme gücü olan CC-CTP (savurma döküm- cam elyaf takviyeli plastikler), DN 1800ü kapsayan boru sistemleri (De1842), SN 5000, PN 2,5 ve 5 borular ve çalışma sıcaklıkları 40 ila 50 C ye ulaşan T ler ve dirsekler ile öne çıkmakta, bunların yanı sıra kapsamlı kalite ölçümleri ve kanıtları sayesinde ve de her bir HOBAS Üretim Tesisinde değişmez yüksek kalite sağlayan grup çapındaki titiz kalite yönetimi ile rakiplerini geçmiştir. Savurma döküm CTP boruların başka bir benzersiz avantajı da müşterimiz Siemens tarafından istenen 1 mm kalınlıktaki vinil esteri iç astar uygulanabilme olasılığıdır. A dan Z ye HOBAS Borular, dirsekler, T ler ve laminat bağlantılar üzerinde standartlara ve proje şartlarına uygunluğu onaylamak için yapılan şirket içinde ve TÜV gibi bağımsız uzmanlarca gerçekleştirilen zorlu ürün testlerinden başka, görev; planlama, mühendislik, alan yönetimi, inşaat ve nihai basınç testi gibi bir dizi ek işi de kapsamaktadır. Ek olarak, HOBAS eski santralce toprakta birikenler hakkında atık, sağlık ve güvenlik konularına büyük önem vermiştir. Eğitimli personel ve bu konularla ilgili iş gücü talimatları, alandaki sorumlulukların zorunlu kısmını oluşturmaktaydı. Hazırlık ve İnşaat Soğutma suyu hattının tam inşaatı ve boruların hizmetinin optimal özellikleri için HOBAS boru hendeklerinin ve boru yatağının standartlara ve müşteri taleplerine tam olarak uyumunu sağlamıştır. Bölgenin yumuşak kumlu toprağı, borunun altından kolayca temizleneceği için, borunun altına ince çakıllı yastık yapımında jeotekstil kullanılacak ve çeşitli dolgu malzemelerini saracaktı. Her bir basamak detaylı şekilde belgelenmiştir.

4 h PipeLine Mart/Nisan 2012 Sayfa 04 İnşaat yılı 2011 Boruların toplam uzunluğu 130 m Basınç sınıfı PN 2,5 ve PN 5 Çap DN 1800 Hizmet sıcaklığı C İnşaat Açık kazı Uygulama Soğutma suyu hattı Statkraft Yüklenici SIEMENS AG, Enerji Sektörü Fosil Gücü üretimi, D-Erlangen Mühendislik HOBAS Almanya Pürüzsüz iç yüzey, kapsamlı kalite sistemi Sınırlı depolama alanı yüzünden ve paralel inşaat çalışmaları ile inşaat alanında havaya bağlı laminasyon sebebiyle, HOBAS önceden imal edilmiş profilleri tam zamanında ulaştırmıştır m uzunluğundaki profilleri birbirinin ardına laminasyonla makara başına 25 ila 30 mm açısal, yatay ve dikey toleranslar gözetilerek eklenmişlerdir. Alan Tetkikleri, Testler ve Sonuçlandırma Tüm inşaat boyunca inşaat alanında titiz tetkik ve testler yapılmıştır. Örneğin hat boyunca hattın düzgün konumlanmasını çifte kontrol için, kontrol noktaları yapılmıştır. Hammaddeler ve bağlantıların yanı sıra borular da titiz testlere tabi tutulmuştur, üçüncü şahıs uzmanlar tarafından matkapla delinerek alınmış laminat kesitler üzerinde 24 saatlik sünme testleri ve müşteri tarafından yapılan çiy noktası, bağlanma, Barcol sertliği, ovalizasyon, genel durum vb genel tetkikler. İki adet yeraltı soğutma suyu boruları tamamlanıp Kasım sonunda hendek doldurulduğunda HOBAS Borusu nihai testini geçmek için hazırdı: boruların sızdırmazlığını ve laminat bağlantıların 70 saatten fazla tasarım basıncının 1,1 katına dayanımını ölçecek olan hidrolik test. Bu işin başarıyla tamamlanmasının ve müşterinin tamamen ikna olmasının ardından müşteri HOBAS ı gelecekteki projelerde de güvenilir bir ortak olarak düşünecektir ortalarında bitirilmesi planlanan CCPP nin ardından santral meskene elektrik sağlayacaktır. Nihai hidrolik test, boruların sızdırmazlığını ve laminat bağlantıların mükemmel olduğunu kanıtlamıştır. Bu iş başarıyla ve tam müşteri memnuniyeti ile sonuçlandırılmıştır. Detaylar için:

5 h PipeLine Mart/Nisan 2012 Sayfa 05 h Endüstriyel Boru Sistemleri Her Şarta Uygun Bir Çözüm İster tanınmış araba üreticisi için proses hattı, ister Omya için bir karbon dioksit hattı olsun veya dünyanın en modern ve en büyük ince kağıt üreticisi Sappi için lean gaz hattı olsun HOBAS Boru Sistemleri 30 yıldan fazla tecrübesi ile bir çok endüstriyel sektördedir ve müşterinin şartlarına en yüksek şekilde uymaktadır. Solvay Werke Yapım yılı Çap DN 200 ila DN 1200 Basınç Sınıfı PN 1 Rijitlik Sınıfı SN German Solvay Sites Aşınma dirençli iç boru çeperi ve HOBAS Borularının mükemmel kimyasal direnci Chemical Park Marl Yapım yılı Çap DN 1000 ila DN 1800 Basınç Sınıfı PN 1 Rijitlik Sınıfı SN e kadar DOMMEL Sanierungstechnik GmbH Yüklenici Infracor GmbH Marl HOBAS Borularının yüksek kimyasal direnci, yüksek rijitlik sınıfları Kimya Endüstrisi için HOBAS Boru Sistemleri Kimya endüstrisi dünyanın en önemli ve en dinamik sektörleri arasında yer almaktadır ve Avrupa nın hiçbir bölgesinde, Almanya nın Ruhr bölgesindeki kadar endüstriyel üretim yoktur. Almanya daki en büyük endüstriyel parklardan bir tanesi Marl kimyasal parkıdır. Burası, Evonik Degussa GmbH, Nova Innovene, Sasol, Vesolit vb uluslararası şirketlerin temel ve özel kimyasallar yanında petrokimyasal hammaddeler ürettiği bir yerdir. Parkın altındaki 290 km lik kanalizasyon şebekesinin en hassas güvenlik düzenlemelerine uygunluk göstermesi gerekir Kimyasal parkın Lippe nehrine 2 ayrı deşarjı vardır. Güvenlik standartlarına uyum sağlamak için, borunun kirli kanalizasyona ve 60 C ye kadar sıcaklıklara dirençli olması gereklidir. Bu yüzden DOMMEL Sanierungstechnik GmbH yağmur suyu deşarjı çin HOBAS Ürünleri ile bir sistem çözümü geliştirmiştir. 3 aydan az bir zamanda 480 m HOBAS Kanalizasyon Hattı DN 1200 ve DN 1800 ve şaft, redüksiyon ve özel ayar contalı HOBAS Sürme(relining) Boruları De 960 döşenmiştir. HOBAS Sisteminin kimyasal direnci ve mükemmel hidrolik özellikleri bu projede belirleyici kriterler olmuştur. HOBAS Boru Sistemi ile gerçekleştirilen en eski endüstriyel projelerden biri Almanya Rheinberg deki Alman Solvay bölgelerine ait olan bir soda üretim tesisinin kanalizasyon sisteminin rehabilitasyonudur lerin sonunda iş malzeme seçimine geldiğinde, 80 C civarındaki sıcaklıklardaki yüksek prosesler ve ph değeri 1-14 arasındakilerin göz önüne alınmaya başlanması gerekti. Tesisin atığı yüksek oranda kum içerdiğinden aşınma direnci en önemli öncelikti. Aşınma dirençli iç boru çeperi ve HOBAS borularının mükemmel kimyasal direnci müşteriyi ikna etti ve projeyi tam bir başarıya ulaştırdı. İlaç Endüstrisi için HOBAS Basınçlı İtme(jacking) Boruları İsviçre Basel de yer alan Novartis şirketi, dünyada ecza endüstrisinin önde gelen tedarikçilerindendir da St.Johann bölgesi; endüstriyel komplekste araştırma ve üretim alanlarıyla, ofis binalarıyla ve uluslararası merkezleriyle araştırma, geliştirme ve yönetim açısından ultra modern bir merkeze dönüştürülmüştür. Teknik şartlardaki değişikliklere bağlı olarak santralin mevcut su işleme tesisinin Rhine Nehri altından bir boru

6 h PipeLine Mart/Nisan 2012 Sayfa 06 ile bağlanması gerekmiştir mm dış çaplı PN 10 HOBAS Basınçlı İtme(jacking) Boruları bu amaçla döşenmiştir. HOBAS Ürünlerinin yardımı ile halledilen daha sonraki bir sorunsa 1000 m yarıçaplı bir eğride boruları itmek olmuştur. Kavisli olmasının sebebi İsviçre ile Fransa arasındaki ülke sınırının takip edilmesiydi. Detaylar için: Novartis Yapım tılı 2009 Boru Hattının Toplam Uzunluğu 433 m Boru Özellikleri PN 10, De 1499, SN Novartis Basel, CH Yüklenici Implenia AG, CH Rhine altında yüksek seviyede zemin suyu olan zeminde itme, basınçlı boruların direkt itilmesi Özel Bir Şeye İhtiyacınız Varsa Özel Uygulamalar İçin h Endüstri Ürünleri Savurma döküm CTP HOBAS Boruları ile birlikte HOBAS Kunststofftechnik in Elyaf sarma CTP boruları HOBAS Grubunun müşterileri için geniş bir uygulama yelpazesi açar. Her bir müşteri şartına karşılık gelen boruların, kanalların ve özel birimlerin özellikleri büyük çeşitlilikteki uygulamalara uyması için ayarlanabilirdir. DN 25 ila DN 4000 arasında değişen çaplar, ve hatta özel durumlarda bunun ötesi, PVC, HDPE den MFA ya standart HOBAS İç astarlayıcı, borudan kanala ayarlı bağlantılarda üretim seçeneklerini ayarlamada neredeyse sınır yoktur. lerimizin isteğine saygımızdan dolayı müteakip metinde müşterilerimize değinmeyeceğiz; projeler hakkında daha fazla bilgi için Suudi Arabistan da bir klor alkali tesisinde, borular ve çeşitli kafalar çıkarılmış, ve HOBAS CTP ürünleri DN 25 ila DN 4000 ile değiştirilmiştir. HOBAS kapsamlı hizmet ile değerli hizmetler sunmuştur: HOBAS Uzmanlarınca inşaat alanında tam izomerik çizimlerden (inşaat çizimleri) inşaata eşlik etmeye kadar alınan ölçümlerde, HOBAS Teknisyenleri her zaman lider bir rol oynamışlardır.

7 h PipeLine Mart/Nisan 2012 Sayfa 07 Avrupa nın en büyük yakma tesislerinden birinde özel atık HOBAS Boruları DN 1500 atık gaz taşır ve sadece negatif basınç üretmeyle kalmayıp 130 C a da ulaşır. Kare üzerine dairenin oturması için HOBAS Kunststofftechnik, iki farklı şekle sahip borunun birleştirilmeleri için özel bir redüksiyon üretti. İnşaat her hangi bir engel çıkmadan çabucak tamamlandı. Bir mikser sadece cooking için değil, aynı zamanda deniz suyu tuz arıtımı tesislerinde kullanıldı. İkinci durumda mikser HOBAS tarafından üretildi. Bu yapı, su ve katkıların optimal olarak karışması hizmeti vermekte ve bu yüzden su ayarlamada önemli bir rol oynamaktadır. Almanya da HOBAS Tankları biyolojik su işlemesi için kullanılmaktadır. Bu tanklardan biri 10 m yükseklikte ve 4 m çapındadır ve 2011 den beri güvenilir hizmet vermektedir. Soldaki grafikte HOBAS tarafından yapılan ön buharlaştırıcıyı görmektesiniz ki bu atık yakma tesisinin içinde inşa edilmiş olup hidroflorik asidi ayırma hizmeti vermektedir. HOBAS, gerçekleştirir! Olası uygulamalardan başka örnekleri dan alınız ve aşağıdaki pencereyi tıklayarak HOBAS Endüstri Klipimizi izleyiniz (şu anda Almanca; yakında İngilizce ve İspanyolca).

8 h PipeLine Mart/Nisan 2012 Sayfa 08 h Sosyal Medya Sunumu HOBAS hakkında daha fazla şey öğrenmek ve HOBAS dünyasından güncel haberler almak ister misiniz? Sorun değil. Bundan 15 yıl önce ilk HOBAS web sitesini yaptığımızda sektörde bir zirveye ulaşmıştık. Bu bugün de değişmedi, biz hala en öndeyiz ve sosyal medya platformlarımızla HOBAS daki en son gelişmeler hakkında size posta mesajı yollamaktayız. İnternetin kitle mesaj servisi olan Twitter üzerinden, neredeyse 140 karakter bizim haberlerimiz aracılığı ile güncel kalmanızı sağlar. Facebook üzerinde 850 milyon aktif kullanıcısı ile dünya üzerindeki en büyük sosyal ağ ile HOBAS ı erişiminize getiriyoruz ve şirketimiz hakkında sizlere ilginç ve eğlenceli bilgiler sağlıyoruz. Hareketli resimleri mi tercih ediyorsunuz? Bu durumda size dünyanın en büyük video portalı olan YouTube üzerindeki kanalımızı öneririz. Burada ürünler, Projeler ve Ticari Gösterilerdeki HOBAS ile ilgili kısa filmleri bulabilirsiniz. Sizinle temasta olmak ve LinkedIn üzerinde teknik tartışmalar paylaşmak bizim için bir zevktir. İlginizi çektiyse bizi, Twitter, Facebook, YouTube ve LinkedIn den takip edebilirsiniz! Bilgi Avrupa daki tüm Hobas üretim tesisleri için ISO standartları için TÜV den sertifikalarımızın kapsamı DN 3600 çapa kadar genişletildi.en son Mart ayında Hobas Merkez, TÜV tarafından gerçekleştirilen ISO 9001, vb rutin denetimlerini başarıyla geçmiştir..katılan herkese teşekkürler! Detaylar için:

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler Uygulama Broşürü Uygulama alanları sayfa 10 Referanslar sayfa 14 Satış sonrası hizmetler sayfa 38 2 Uygulama Alanları Tüm uygulama alanları için doğru çözümler

Detaylı

Dev projeye dev kule vinçler

Dev projeye dev kule vinçler NCKY nin tercihi TEKNOÇEVRE NCKY, yapımını gerçekleştirdiği Ankara-Pozantı otoyol projesinde yarma şevlerinin yarattığı risklere karşı, TEKNOÇEVRE ile birlikte gerçekleştirdiği çelik ağ uygulamasıyla önlem

Detaylı

Dolgulu çukur yüzeyler tek adımda. be the first. Plastik endüstrisi için ENGEL dergisi.

Dolgulu çukur yüzeyler tek adımda. be the first. Plastik endüstrisi için ENGEL dergisi. Plastik endüstrisi için ENGEL dergisi. Eylül 2014 İlk çıraklar Shangai'de eğitime başlıyor ENGEL ikili mesleki eğitim ihracat ediyor Sayfa 7 Fakuma 2014'deki ENGEL standına hoş geldiniz Yenilikçi uygulamalar,

Detaylı

Faaliyet Raporu 2011. www.cimsa.com.tr

Faaliyet Raporu 2011. www.cimsa.com.tr Faaliyet Raporu 2011 www.cimsa.com.tr İçindekiler 02 Olağan Genel Kurul Gündemi 34 Yurt Dışı Terminaller 04 Finansal Göstergeler 36 2011 Yılı Yatırımları 06 Vizyonumuz, Misyonumuz, Değerlerimiz 38 2011

Detaylı

YILLIK FAALİYET RAPORU 2 0 1 0 ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A. Ş.

YILLIK FAALİYET RAPORU 2 0 1 0 ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A. Ş. YILLIK FAALİYET RAPORU 2 0 1 0 ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A. Ş. ŞİRKETLER MÜHENDİSLİK VE İNŞAAT Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. Çimtaş Çelik İmalat Montaj ve Tesisat A.Ş. Cimtas Mechanical Contracting B.V. Cimtas

Detaylı

YILLIK FAALİYET RAPORU ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A. Ş.

YILLIK FAALİYET RAPORU ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A. Ş. YILLIK FAALİYET RAPORU 2 0 1 1 ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A. Ş. ŞİRKETLER MÜHENDİSLİK VE İNŞAAT Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. Çimtaş Çelik İmalat Montaj ve Tesisat A.Ş. Cimtas Mechanical Contracting B.V. Cimtas

Detaylı

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Products Solutions Services Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Akış 2 Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Proses takibi giderek yaygınlaşmakta

Detaylı

local Akıllı Fabrikalar 24 Türkiye 12 Rexroth Eğitim Sistemleri 32 Traktör Teknolojileri

local Akıllı Fabrikalar 24 Türkiye 12 Rexroth Eğitim Sistemleri 32 Traktör Teknolojileri 01 2015 local Türkiye 12 Rexroth Eğitim Sistemleri 32 Traktör Teknolojileri Akıllı Fabrikalar 24 RUBRIK L 2 drive & control local Kahve Mutluluğu! Modern kahve dükkânlarında sunulan ürün çeşitliliği bazen

Detaylı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Hakkımızda IPS PETROL ÜRÜNLERİ ENERJİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 2010 yılından bu yana deneyimli kadrosu ile birçok yerli ve yabancı firma için danışmanlık ve temsilcilik

Detaylı

Kalite gelince, keyif alınır. İlly caffè: mükemmel espresso. Profinet: sizinle birlikte gelişti. 100.000 beygir gücü kontrol altında

Kalite gelince, keyif alınır. İlly caffè: mükemmel espresso. Profinet: sizinle birlikte gelişti. 100.000 beygir gücü kontrol altında Omron magazin - 2008 Kalite gelince, keyif alınır İlly caffè: mükemmel espresso Kaliteli, hava geçirmez kahve kutuları aromayı üç yıl daha uzun koruyor İlly nin bunu nasıl yaptığını sayfa 8 de öğrenin

Detaylı

Bir ilk: İstanbul da otomatik tırmanır kalıp

Bir ilk: İstanbul da otomatik tırmanır kalıp Doka Xpress Kalıp Dergisi 2015 Bir ilk: İstanbul da otomatik tırmanır kalıp Şantiyede güvenli çalışma Türkiye de 15 gökdelen için kullanılan koruma perdesi Xclimb 60. Yeni dönüm noktası Crescent City ve

Detaylı

ALTYAP. 2014 Yıl: 2. Sayı: 6-7 ISSN 2147-2998. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Fuarı. 450 Tonluk Yerli YYD Makinası Üretildi. Sapanca Gölü Kurumasın

ALTYAP. 2014 Yıl: 2. Sayı: 6-7 ISSN 2147-2998. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Fuarı. 450 Tonluk Yerli YYD Makinası Üretildi. Sapanca Gölü Kurumasın ISSN 2147-2998 Üç ayda bir yayınlanır. Ocak - Haziran 2014 Yıl: 2 Sayı: 6-7 ALTYAP VE Resmi yayınıdır. İstanbul Fuar Merkezi (İFM) www.sukayipkacakforumu.org Su Kayıpları için Yönetmelik Yayımlandı Su

Detaylı

advance Siemens Teknolojisiyle Donatılan Fatih, Sefere Hazır Özel Sayı

advance Siemens Teknolojisiyle Donatılan Fatih, Sefere Hazır Özel Sayı advance Özel Sayı Şubat 1 / 2009 s Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Muhteşem Renkler Simatic PCS7 ile yapılan otomasyon, Hintli boya üretim tesisinde önemli iyileştirmeler sağlamaktadır Hareket Kontrol

Detaylı

Firma Broşürü. www.ssi-schaefer.com. No. 26, Baskı Tarihi 1/2015. Otomotiv Başlık Gıda Lojistik Firması. Brose Grup:

Firma Broşürü. www.ssi-schaefer.com. No. 26, Baskı Tarihi 1/2015. Otomotiv Başlık Gıda Lojistik Firması. Brose Grup: No. 26, Baskı Tarihi 1/2015 Firma Broşürü Otomotiv Başlık Gıda Lojistik Firması Brose Grup: 4 Vinamilk: 17 Kühne + Nagel: 18 Yenilikçi bina içi taşıma çözümleriyle forklifsiz taşıma Büyük süt fabrikaları

Detaylı

www.gama.com.tr Ocak - Şubat - Mart 2014 Karadağ Rüzgar Enerji Santralı

www.gama.com.tr Ocak - Şubat - Mart 2014 Karadağ Rüzgar Enerji Santralı 76 www.gama.com.tr Ocak - Şubat - Mart 2014 Karadağ Rüzgar Enerji Santralı GAMA BÜLTEN OCAK - ŞUBAT - MART 2014 SAYI: 76 SAHİBİ GAMA HOLDİNG YAYIN KURULU S. Yücel Özden Reyhan Saygın Hakan Egel Ebru Türkoğlu

Detaylı

İÇİNDEKİLER PETKİM FAALİYET RAPORU 2007 1

İÇİNDEKİLER PETKİM FAALİYET RAPORU 2007 1 İÇİNDEKİLER Yönetim Kurulu Başkanı nın Sunuşu 2 Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu 4 Genel Müdür ün Sunuşu 6 Genel Müdürlük 8 Son Beş Yılda PETKİM 9 Yurt İçi Talep Projeksiyonu 10 Yurt İçi Pazar Payı 11

Detaylı

Tekfen Holding Faaliyet Raporu 2014

Tekfen Holding Faaliyet Raporu 2014 Tekfen Holding Faaliyet Raporu 2014 2015 Tekfen i Tekfen Holding Faaliyet Raporu 2014 www.tekfen.com.tr Ticari Sicil No: 111233 Profil ve Temel Göstergeler İçindekiler 2 18 58 90 100 104 108 Profil ve

Detaylı

Tasarımdan seri üretime kadar maksimum esneklik

Tasarımdan seri üretime kadar maksimum esneklik ENGEL in plastik endüstrisine yönelik dergisi Şubat 2015 The ENGEL HL-Ödülleri 2015 Şimdi başvurun! Üç kategoride Sayfa 9 ENGEL NPE 2015 te Beş Yıldızlı Endüstri Yeterliliği Sayfa 10 Hızlı, esnek ve kompakt

Detaylı

www.gama.com.tr Nisan - Mayıs - Haziran 2012 Sular m z Enerji, Enerji Hayat Sa l yor 16,5 MW Çak rlar Hidroelektrik Santral

www.gama.com.tr Nisan - Mayıs - Haziran 2012 Sular m z Enerji, Enerji Hayat Sa l yor 16,5 MW Çak rlar Hidroelektrik Santral www.gama.com.tr Nisan - Mayıs - Haziran 2012 Sular m z Enerji, Enerji Hayat Sa l yor 16,5 MW Çak rlar Hidroelektrik Santral GAMA BÜLTEN NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 2012 SAYI: 69 SAHİBİ GAMA HOLDİNG YAYIN KURULU

Detaylı

Güçlü. Performans. Enerji tesisleri yapımında deneyim GÜÇLÜ PERFORMANS

Güçlü. Performans. Enerji tesisleri yapımında deneyim GÜÇLÜ PERFORMANS Güçlü Performans GÜÇLÜ PERFORMANS Enerji tesisleri yapımında deneyim Kömürden elektriğe Tipik bir kömür santralinde elektrik üretiminin şematik sunumu 1 Yanma odasına atılmadan önce ham kömür, kömür öğütücülerinde

Detaylı

Sektör, satışlarda istikrar bekliyor

Sektör, satışlarda istikrar bekliyor Ağustos 2014 editör Sektör, satışlarda istikrar bekliyor Küreselleşen ekonomide artık şirketlerin belirli bir dönemdeki finansal rakamları tek başına fazla bir anlam ifade etmiyor. Daha çok uzun vadede

Detaylı

Büyüme yavaşlasa da olumlu beklentiler korunuyor

Büyüme yavaşlasa da olumlu beklentiler korunuyor EDİTÖR Büyüme yavaşlasa da olumlu beklentiler korunuyor Ekonominin aşırı ısınması ve gittikçe artan cari açık endişesi ile frene basılan Türkiye ekonomisinin kısa bir süre önce açıklanan 2012 yılı üçüncü

Detaylı

OLAĞAN GENEL KURUL GÜNDEMİ

OLAĞAN GENEL KURUL GÜNDEMİ İÇİNDEKİLER ŞİRKETLER 4 OLAĞAN GENEL KURUL GÜNDEMİ 5 YÖNETİM KURULU 6 İCRA KURULU 7 BAŞKAN'DAN MESAJ 8 MÜHENDİSLİK VE İNŞAAT 10 ENERJİ 32 GAYRİMENKUL 36 SANAYİ VE TİCARET 42 SOSYAL FAALİYETLER 48 KURUMSAL

Detaylı

KIRŞEHİR İÇMESUYU İSALE HATTI VE ŞEBEKE SİSTEMİNİN REHABİLİTASYONU İÇİN FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI

KIRŞEHİR İÇMESUYU İSALE HATTI VE ŞEBEKE SİSTEMİNİN REHABİLİTASYONU İÇİN FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI KIRŞEHİR İÇMESUYU İSALE HATTI VE ŞEBEKE SİSTEMİNİN REHABİLİTASYONU İÇİN FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI NİSAN 2011 KIRŞEHİR BELEDİYESİ 40100 KIRŞEHİR TÜRKİYE Tel: +90 386 2131023 TEMPO ALTYAPI MUHENDİSLİK VE MUŞAVİRLİK

Detaylı

GOSB'lu olmak. GOSB'un yıldızları. GOSB'a övgü. 23 yılda dinamik değişim. Otoyol sorunu çözülecek

GOSB'lu olmak. GOSB'un yıldızları. GOSB'a övgü. 23 yılda dinamik değişim. Otoyol sorunu çözülecek TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL 2008 SAYI: 13 GEBZE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SANAYİCİLERİ DERGİSİ GOSB'lu olmak GOSB'da üretim yapan kuruluşlar, bölgenin yarattığı değeri anlatıyor... GOSB'un yıldızları İSO ilk 500

Detaylı

başaran 6. Uluslararası Kimya Sanayi Grup Fuarı fuar gazetesi Kimya Sektörü nün Türkiye ve Avrasya daki

başaran 6. Uluslararası Kimya Sanayi Grup Fuarı fuar gazetesi Kimya Sektörü nün Türkiye ve Avrasya daki ve Bileşenleri Özel Bölümü www.chcistanbul.com 6. Uluslararası Kimya Sanayi Grup Fuarı 16-18 Ekim 2014 fuar gazetesi www.pharmaist.net İlaç Hammaddeleri, Bileşenleri ve Teknolojileri Hall: 9-10-11-12 Kayıt

Detaylı

Takım Çalışması 1/2013

Takım Çalışması 1/2013 A F T E R M A R K E T TİCArET, ATÖLYE VE MOTOr ONArIMI DErGİSİ www.mahle-aftermarket.com Bir Voith hava kompresörü, bir MAHLE Original ambalajının içine nasıl ve neden girer? (Bu konuda daha fazla bilgiyi

Detaylı

plastiğin önlenemez yükselişi

plastiğin önlenemez yükselişi Temmuz/Ağustos/Eylül 203 - Sayı 25 İnşaat sektöründe plastiğin önlenemez yükselişi Pakpen A.Ş. yer aldığı üç ayrı fuarda ürünlerini tanıttı Ekonomi yazarı Jale Özgentürk, Türkiye ekonomisinin ilk altı

Detaylı

GRUNDFOS ATIK SU ATIK SU PROFESYONELLERİ

GRUNDFOS ATIK SU ATIK SU PROFESYONELLERİ GRUNDFOS ATIK SU ATIK SU PROFESYONELLERİ Atık su w a s t e w a t e r / / g r u n d f o s / / p a g e s 2 G R U N D F yönetimi profesyonellerinin geleceğine bakın Atık Su Profesyonelleri ile yeni bir bakış

Detaylı

Hempel in. Bir Yolculuk

Hempel in. Bir Yolculuk Hempel in Bir Yolculuk 1 Genel merkez Ana ofis Stok noktası + ana ofis Stok noktası + üretim + ana ofis Ana ofis + üretim üretim Hempel, hazır gemi boyası üretme fikrini vizyonu, heyecanı ve girişimci

Detaylı