Hastane Tabanlı Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi (STD) Konferansı ve Kursu Ocak 2012

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.anh.gov.tr Hastane Tabanlı Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi (STD) Konferansı ve Kursu 12-13 Ocak 2012"

Transkript

1 Hastane Tabanlı Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi (STD) Konferansı ve Kursu Ocak 2012 Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dr Münif İslamoğlu Konferans Salonu Konferans ve Kurs programlarımız adresinde canlı olarak yayınlanacaktır.

2 Hastane Tabanlı Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi Konferansı PROGRAM 12 Ocak 2012,Perşembe Kayıt Açılış Konuşmaları Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi Nedir? Dr. Laura Sampietro-Colom HTAi Eski Başkanı Barselona Hospital Clinic, İspanya Kahve arası Türkiye de Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi Dr. Hakkı Gürsöz Sağlık Bakanlığı (Bakan Danışmanı) Sağlık Kurumlarında Sağlık Hizmet Yönetimi ve Teknoloji Yönetimi İlişkisinin Temelleri Prof. Americo Cicchetti Agostino Gemelli Üniversite Hastanesi, Roma, İtalya Hastane Tabanlı Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi Dr. Marco Marchetti STD Birim Direktörü, Agostino Gemelli Üniversite Hastanesi, Roma, İtalya Farklı Sağlık Hizmeti Basamaklarında STD İhtiyacı: Hastanelerde Geleceğe Bakış Uzm. Dr. Rabia Kahveci ANEAH Aile Hekimliği Kliniği, Uluslararası İlişkiler Birimi Tartışma

3 Hastane Tabanlı Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi Kursu 12 Ocak 2012, Perşembe STD Tanımı ve teknolojik inovasyon süreci ile ilişkileri Dr. Marco Marchetti Sağlık İdaresinin Temelleri ve sağlık yönetim araçları Prof. Americo Cicchetti Uluslararası bakış açısıyla Hastane Tabanlı STD Dr. Laura Sampietro-Colom 13 Ocak 2012, Cuma Vakalarla İspanya ve İtalya da Hastane Tabanlı STD: 1. Hospital Clinic, Barselona, İspanya, Dr. Laura Sampietro-Colom 2. A. Gemelli Üniversite Hastanesi, Roma, İtalya, Dr. Marco Marchetti 1. Alıştırma (Prof. A. Cicchetti, Dr. M. Marchetti) Alıştırma yatırım yapılacak öncelikli alanın belirlenmesine dair hastane yönetimi için gerekli olan bilgilerin bulunması ve tartışılmasını amaçlamaktadır. Katılımcılar 4 grup halinde hastane ortamında sınırlı bütçe ile farklı yatırım tekliflerini inceleyeceklerdir Alıştırma 1 in gözden geçirilmesi ve tartışılması (Prof. A. Cicchetti, Dr. M. Marchetti) 2. Alıştırma (Dr. Rabia Kahveci, Dr. Laura Sampietro-Colom) Bu alıştırmada ANEAH da albumin kullanımı ile ilgili veriler ve bugüne dek yapılan çalışmalar gözden geçirilecektir. Farklı düzeylerde uygun kullanım maliyet/maliyet-etkililik etkileri açısından farklı senaryolar üreterek incelenecektir. ***Kurs için kontenjan sınırlı olup kayıt olunması gerekmektedir. Konferans için kayıt gerekmemektedir. Bilgi almak ve kayıt için lütfen iletişime geçiniz.

4 Hastane Tabanlı STD Konferansı 12 Ocak Konferansın Amacı Hastane Tabanlı STD Konferansı ile bu alanda farkındalığın artırılması ve Türkiye de ve dünyada bu alandaki gelişmelerin paylaşılması hedeflenmektedir. Hastane Tabanlı STD Kursu 12 Ocak / 13 Ocak Kursta sağlık kurumları işletmesinin genel özellikleri gözden geçirilecek ve katılımcılara bir sağlık kurumu ortamında STD metodlarının uygulanmasına yönelik genel bilgi verilecektir. Kurs sonunda katılımcıların Hastane Tabanlı STD ile ilgili ana kavramları anlamış olması ve hastane ortamında temel STD değerlendirmesi yapabilecek beceriyi edinmesi hedeflenmektedir. Hedef Kitle: Kurs için kontenjan sınırlı olup kayıt olunması gerekmektedir. Bilgi almak ve kayıt için lütfen iletişime geçiniz. Hastane Yöneticileri (ve yönetici adayları) Sağlık Profesyonelleri Sağlık Politikalarına Yön Verenler Sağlık Ekonomistleri Sağlık Bilişimcileri Sağlık Hizmeti Veri Uzmanları Sağlık Teknoloji Sektöründe Çalışanlar

5 Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi (STD) Nedir? STD bir sağlık teknolojisi kullanımının, ilişkili teknolojiler grubunun veya teknoloji ile ilişkili bir mevzuun kısa ve uzun vadeli sonuçlarını inceleyen bir politik araştırma şekli olarak tanımlanır. Sağlık teknolojileri, ilaçlar, cihazlar, cerrahi işlemler ve sağlık bakımının sunulduğu organizasyonel ve destekleyici sistemlerdir. STD teknoloji kullanımı ile ilgili tıbbi, ekonomik, kültürel, etik, hukuki ve sosyal mevzuları ortaya koyarak karar vericiye bilimsel destek sağlamayı hedefler. STD araştırmalar ile klinik ve politik kararlar arasında köprü vazifesi üstlenir. Hastane Tabanlı STD Nedir? STD geleneksel olarak makro düzeyde politik kararlara destek vermeye odaklanmıştır. Ancak son zamanlarda STD prensiplerinin ve yöntemlerinin uygulamasında organizasyonel bakış açısı gündeme gelmiştir. Son birkaç yılda STD metodolojisinin hastane düzeyinde yönetim kararlarını desteklemek için kullanılması ihtiyacı doğmuştur. Hastanelerde STD mantığının yayılması, hastane yöneticilerinin üç ana çevresel baskıya verdikleri tepki olarak kabul edilebilir: 1. Sağlık kurumlarında verimlilik kaygısı artmıştır; 2. Sağlık teknolojileri kullanımından doğacak avantajlar her sağlık kurumunun kaynak ve imkanlarına göre değişkenlik gösterir, bu nedenle veriler aynı ortamdan toplanıp analiz edilmelidir; 3. Kanıta dayalı tıp kültürünün gelişmesi ile birlikte hastane yöneticileri ve tüm sağlık profesyonelleri güncel bilimsel kanıtları klinik uygulamalara ve organizasyonel süreçlere aktarmak durumundadırlar. Hastane tabanlı STD hastane yöneticilerinin teknolojik kaynakların alım ve dağıtımı hususlarında kararlarını desteklemek için kullanılmaktadır.

6 KONUŞMACILAR

7 Dr. Hakkı Gürsöz Dr.Hakkı Gürsöz 1975 yılında Çorum da dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini babasının görevi nedeniyle bulundukları Polatlı da, orta öğrenimini ise Çorum da tamamlamıştır yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Aynı yıl Kırıkkale ili 4. No lu Merkez Sağlık Ocağında pratisyen hekim olarak göreve başlamıştır yılında tabip asteğmen olarak Erzurum da askerlik görevini yerine getirmiştir yılı Mayıs ayında yürütmekte olduğu sağlık ocağı sorumlu hekimliği görevinden ayrılan Dr. Gürsöz Sağlık Bakanlığı Hıfzıssıhha Mektebi Müdürlüğünde çalışmaya başlamıştır. Kurum bünyesinde ilk olarak akılcı ilaç kullanımı, klinik rehberler ve farmakoekonomi konularındaki çalışmalara dahil olmuştur. Bu alanlarda düzenlenen çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim programına ve toplantıya katılımcı ya da düzenleyici olarak iştirak etmiştir. Yine bu alanlarda hazırlanan çeviri ve telif eserlerde yayın kurullarında görev almıştır yılında Mektep Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen Dr. Gürsöz, Sağlık Politikaları ve Yönetimi, Uzaktan Sağlık Eğitimi ve Sağlık Ekonomisi programlarının sorumluluğunu üstlenmiştir. OECD uzmanlarınca gerçekleştirilen Türkiye Sağlık Sistemi İncelemesi çalışması ile Dünya Sağlık Örgütünce yürütülmekte olan Türkiye Sağlık Sistemi Performans Değerlendirmesi çalışmasının Bakanlık ayağında görev almıştır yılı Ekim ayından bu yana görevine Bakan Danışmanı sıfatıyla devam etmektedir. Takip ettiği konular arasında yeni sağlık uygulamaları, sağlık ekonomisi, sağlık teknolojileri değerlendirmesi, sürdürülebilir sağlık finansmanı, sağlık reformları, uluslararası kuruluşlarca yürütülen çalışmalar yer almaktadır. Dr.Gürsöz evli ve biri kız biri erkek 2 çocuk babasıdır.

8 Dr. Laura Sampietro-Colom Dr Sampietro-Colom halen İspanya nın lider eğitim hastanelerinden olan Barselona Hospital Clinic de İnovasyon Direktör Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Kurumunda hastane yönetimine ve klinisyenlere inovasyonlara akılcı yatırım kararları verme konusunda tavsiyelerde bulunan Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Programı nı yürütmektedir. Dr Sampietro-Colom eğitimini Barselona Üniversitesi nde almış olan bir tıp doktoru ve halk sağlığı uzmanıdır. 18 yıldır araştırmacı olarak, özellikle de Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi (STD) alanında, tecrübesi bulunmaktadır. Katalonya STD Ajansı nın kurucularından biridir ve halen kurumla araştırmacı olarak bağlantısı bulunmaktadır. HTAi (HTA International) kurucu üyelerinden olup 3 yıl Yönetim Komitesi Sekreteri, 2 yıl Başkan Yardımcısı ve 2 yıl ise Başkan olarak görev yapmıştır; halen birliğin Yönetim Kurulu nda yer almaktadır. Ayrıca birliğin Politik Forum Komitesi nde de görev yapmaktadır. Uluslararası STD Ajansları İşbirliği Ağı (INAHTA) tarafından yürütülen ilk uluslararası projesinin geliştirilmesinde görev almıştır. Ayrıca STD ile ilişkili bir çok Avrupa Birliği Projesi nde aktif olarak yer almaktadır. Birleşmiş Milletler Ajanslarında (WHO, PAHO, Dünya Bankası) geçici süreyle danışmanlıklar yapmıştır. IJTAHC (International Journal of technology assessment in health care) dergisi editöryel ekibinde yer almaktadır. Katalonya da kamu sağlık hizmetlerinin ana hizmet sunucusu olan Katalonya Sağlık Enstitüsü nde Projeler, Değerlendirme ve Bilgi Sistemleri Direktörü olarak görev yapmış olan Dr Sampietro-Colom, ayrıca Katalonya Sağlık Bakanlığı nda Planlama ve Değerlendirme Müdürlüğü Stratejik Planlama Birimi Başkanlığı nı da yürütmüştür. Temel olarak çalışmaları sağlık teknolojilerinin değerlendirilmesi; bilginin tanımlanması, yönetimi ve karar alma sürecine aktarılması; ve sağlık hizmetlerinin kanıta dayalı planlanması üzerine odaklanmaktadır.

9 Dr. Marco Marchetti Marco Marchetti tıp eğitimini Cattolica del Sacro Cuore Üniversitesi nde almış ve uzmanlığını halk sağlığı ve adli tıp alanlarında yapmıştır. Halen Agostino Gemelli Policlinico Üniversitesi Sağlık Teknolojilerini Değerlendirme Birimi nin başkanlığını yürütmektedir. Aynı zamanda 2001 den beri Uluslararası Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi ve Yönetimi Master Programının Avrupa direktörlüğünü yapmaktadır. (http://www. ulyssesprogram.net/) Dr Marchetti Cattolica del Sacro Cuore Üniversitesi Bilimsel-Teknik Ofis Kurumsal İnceleme Kurulu-Etik İnceleme Kurulu başkanlığını yürütmektedir arasında Ulusal Sağlık Teknolojilerini Değerlendirme Koordinasyon Ofisi- Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Programı nda Sağlık Teknolojisi araştırma önerileri için uzmanlık ve hakemlik yapmıştır haziran 2005 te düzenlenen 2. yıllık uluslararası STD (HTAi) STD yi pratiğe dökmek toplantısı organizasyon sorumlusu olarak görev almıştır. Uluslararası STD Özel İlgi Altgruplarının başkanıdır. (www.htai. org - hospital based HTA.) 2006 da kuruluşundan beri Avrupa STD Ağında (EUnetHTA) yer almaktadır. Uzmanlık alanları şunlardır: hastane yönetimi, kalite kontrol, risk yönetimi, STD, ilaç epidemiyolojisi, göreceli etkililik, kanıta dayalı tıp. Bu alanlarda 100 den fazla ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.

10 Prof. Americo Cicchetti, Ph.D. Americo Cicchetti Katolik Üniversitesi Ekonomi Fakültesi nde Organizasyon Teorisi ve Sağlık Hizmetleri Yönetiminde üst düzey bir profesördür. Aynı zamanda A.Gemelli Üniversite Hastanesi Roma Sağlık Teknolojilerini Değerlendirme Biriminin araştırma direktörü olarak görev yapmaktadır. Katolik Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yönetimi master program direktörlüğünü yürütmektedir. Amerika Philadelphia Thomas Jefferson Üniversitesi Tıp Eğitimi ve Sağlık Hizmetleri merkezinde misafir araştırmacıdır. Dr. A.Cichetti sağlık bakanlığında Üst düzey Ulusal Sağlık Komitesi nin 2011 yılından beri uzman üyesidir den beri İtalyan Sağlık Ekonomisi Birliği Yönetim Kurulu üyeliğini ve İtalyan Halk Sağlığı Dergisi nin yazar kurul üyeliğini yürütmektedir yılları arasında İtalyan Ulusal Sağlık Enstitüsü nin yönetim kurulu üyeliğini yapmıştır den beri İtalyan Sağlık Teknolojilerini Değerlendirme Kurulunun başkan yardımcısıdır. İtalyan Ulusal Fikir Tarama Programı (COTE), Sağlık Hizmetleri Servislerinin Ulusal Temsilciliği (AGENAS) üyeliğini; 2008 den beri İtalyan Ulusal Hastane Planlama, İnşa etme ve Yönetim Merkezinin(CNETO) kurul üyeliği ve başkan yardımcılığı; 2009 dan beri İtalyan Ulusal İlaç Temsilciliği ne bağlı Fiyat ve Geri Ödeme Komitesi üyeliği ve Mart 2006 dan beri Roma Güven Bankası nın Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir. EUnetHTA Projesi Kurulu üyeliğini yılları arasında yapmıştır arasında HTAi yöneticilerinden biri olarak görev yapmıştır. Americo Cicchetti 6 kitabın ve ulusal ve uluslararası dergide yayınlanan 100 den fazla makalenin yazarlığını yapmıştır.

11 Uzm. Dr. Rabia Kahveci Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Şef Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Birim sorumlusu olarak çalışmakta olan Uzm. Dr. Rabia Kahveci 1999 da Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi nden mezun oldu. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi nde Aile Hekimliği ihtisasını, Roma Universita Cattolica del Sacro Cuore de Sağlık Teknolojileri nin Değerlendirmesi ve İdaresi alanında yüksek lisans eğitimini ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi nde Sağlık Kurumları İşletmeciliği önlisans eğitimini tamamladı. 3 yıl Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü nde Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu üyesi olarak çalıştı. Kahveci bu kurumdaki çalışmalarını Türkiye de Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi nin geliştirilmesi ve kanıta dayalı sağlık politikası konusunda sürdürdü. Dr. Kahveci yüksek lisans eğitimi ile ilişkili olarak Montreal Üniversitesi nde Epidemiyoloji, Roma Katolik Üniversitesi nde Sağlık Kurumları İşletmesi, Hukuk, Etik ve Sosyoloji, Barselona Üniversitesi nde Ekonomik Değerlendirme ve Sağlık Politikası Analizi ve Ottawa Üniversitesi nde Klinik Karar Alma alanlarında çeşitli sertifika programlarını tamamladı. Avrupa da genç aile hekimleri hareketi olan Vasco da Gama Hareketi nde 2006 yılında Türkiye temsilcisi de olan Dr. Kahveci, 2007 de Dünya Sağlık Örgütü tarafından, aldığı eğitimin ardından, PFPS (Patients for Patient Safety) şampiyonu kabul edildi. Dr. Kahveci nin çalışma alanlarıyla ilgili olarak ulusal ve uluslar arası 100 ün üzerinde konuşma, bildiri ve yayınları mevcut olup bir çok uluslar arası projede partner olarak yer almaktadır. STD ve Aile Hekimliği alanlarında çok sayıda organizasyonun hazırlanmasında aktif rol almıştır. Kanıta Dayalı Tıp Derneği kurucu üyesi ve halen Yönetim Kurulu Başkanı olan Dr. Rabia Kahveci çalışmalarını her iki uzmanlık alanıyla da ilişkili olarak Aile Hekimliği, Kanıta Dayalı Tıp ve Kanıta Dayalı Sağlık Politikası, Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi ve Hasta güvenliği alanlarında sürdürmektedir. Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzey Fransızca bilgisi olan Dr. Kahveci evli ve iki çocuk annesidir.

12 Hastane Tabanlı Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirilmesi Konferansı ve Kursu Ocak 2012 Başkan Prof. Dr. Nurullah ZENGİN Sekreter Uzm. Dr. Rabia KAHVECİ Düzenleme Kurulu Prof. Dr. Yaşar KARAASLAN Elife DİLMAÇ Uzm. Dr. Erdem GÜRKAŞ Dr. Ecz. A. Alper ŞAHİN Uzm. Dr. Ayşe TURAN İletişim Dr. Rabia KAHVECİ ANEAH Uluslararası İlişkiler Birimi Telefon: E-posta: Burak SOYTEMİZ FTS Turizm Hilal Mah. 4. Cad. No:65/ Yıldız, Çankaya - ANKARA Telefon: Faks: E-posta: Web:

BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATI ve BAĞLI KURULUŞLAR TANITIM KİTAPÇIĞI

BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATI ve BAĞLI KURULUŞLAR TANITIM KİTAPÇIĞI BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATI ve BAĞLI KURULUŞLAR TANITIM KİTAPÇIĞI ANKARA, MART 2012 2 BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATI VE BAĞLI KURULUŞLAR Bakanlık Merkez Teşkilatı ve Bağlı Kuruluşlar Bakan...5 Bakan Yardımcısı...7

Detaylı

BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATI ve BAĞLI KURULUŞLAR TANITIM KİTAPÇIĞI

BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATI ve BAĞLI KURULUŞLAR TANITIM KİTAPÇIĞI BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATI ve BAĞLI KURULUŞLAR TANITIM KİTAPÇIĞI ANKARA, MART 2012 2 BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATI VE BAĞLI KURULUŞLAR Bakanlık Merkez Teşkilatı ve Bağlı Kuruluşlar Bakan...5 Bakan Yardımcısı...7

Detaylı

14. Performans Yönetimi Zirvesi

14. Performans Yönetimi Zirvesi 14. Performans Yönetimi Zirvesi 28 Kasım 2012, İstanbul Marriott Hotel Asia Etkisi yüksek performans yönetimi Bu konferans, lider şirketlerin best practice uygulama çalışmalarıyla şirketinizde etkili ve

Detaylı

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI TÜRKİYE SAĞLIK OKURYAZARLIĞI ARAŞTIRMASI

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI TÜRKİYE SAĞLIK OKURYAZARLIĞI ARAŞTIRMASI SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI TÜRKİYE SAĞLIK OKURYAZARLIĞI ARAŞTIRMASI Araştırma Ekibi/Yazarlar Doç. Dr. Mine DURUSU TANRIÖVER Doç. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM F. Nihan DEMİRAY READY Prof.

Detaylı

DR. T. FİKRET YÜCEL ÖDÜL PROGRAMI

DR. T. FİKRET YÜCEL ÖDÜL PROGRAMI 2015 Dr. T. Fikret Yücel 1928 yılında Köyceğiz de (Muğla) doğan Fikret Yücel, 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesinden Yüksek Elektrik Mühendisi olarak mezun olmuştur. 1965

Detaylı

07 NİSAN 15 ENERJİ ÇALIŞTAYI. 26 Ocak 2015, İSTANBUL. Sonuç Raporu

07 NİSAN 15 ENERJİ ÇALIŞTAYI. 26 Ocak 2015, İSTANBUL. Sonuç Raporu 07 NİSAN 15 ENERJİ ÇALIŞTAYI 26 Ocak 2015, İSTANBUL Sonuç Raporu Yardımcı Doçent Doktor Filiz Katman lisans derecesini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat (İngilizce) bölümü, yüksek lisans

Detaylı

GRUBU. te birlik, birlikte güçlü

GRUBU. te birlik, birlikte güçlü BİRLİK GRUBU AHEF TE BİRLİK SEÇİM GRUBU GÜÇLENEREK GELİYORUZ * Aile Hekimliğinin geleceğine yön verecek, tecrübeli * Zor durumlarla, kaçmadan mücadele edecek, sorumluluk sahibi * Aile Hekimlerinin haklarını

Detaylı

8. Performans Yönetimi Zirvesi

8. Performans Yönetimi Zirvesi 8. Performans Yönetimi Zirvesi 22-23 Kasım 06 / İstanbul Ceylan Intercontinental Hotel Ana Sponsor e-pazarlama Sponsoru Konaklama Sponsoru Ayrıntılı bilgi ve katılım için lütfen Kıymet ERDEM i arayınız

Detaylı

İçindekiler. SKS Işığında Sağlıkta Kalite. 1. Cilt. 2. Cilt. 3. Cilt. 1. Cilt

İçindekiler. SKS Işığında Sağlıkta Kalite. 1. Cilt. 2. Cilt. 3. Cilt. 1. Cilt 3. Cilt 2. Cilt 1. Cilt İçindekiler SKS Işığında Sağlıkta Kalite 1. Cilt Sağlıkta Kalite Standartları (SKS) Hastanelerde Kalite Yönetimi SKS Doküman Yönetim Sistemi Etkili Sunum ve Dinleme Teknikleri Öz

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU i ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU İçindekiler... i Ekler Listesi... iv Kısaltmalar Listesi... vi Anadolu Üniversitesi EUA Özdeğerlendirme Ekibi... viii 1. Giriş... 1 2. Ulusal ve Kurumsal

Detaylı

XVIII. TÜRKİYE İÇ DENETİM KONGRESİ

XVIII. TÜRKİYE İÇ DENETİM KONGRESİ #tidekongre2014 #tidekongre2014 STRATEJİK ORTAKLAR KONGRE SPONSORLARI KREDİ KAYIT BÜROSU BASIN SPONSORLARI #tidekongre2014 PROGRAM 20 EKİM 2014 PAZARTESİ 08:00-09:00 KAYIT VE KAHVALTI 09:00-09:30 AÇILIŞ

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 STRATEJİK PLANI

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 STRATEJİK PLANI T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 STRATEJİK PLANI Haziran 2012 ÖNSÖZ Sevgili Marmaralılar, Ülkemizin önde gelen akademik kurumlarından biri olan üniversitemizi, dünyanın da önde gelen akademik kurumlarından

Detaylı

ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT. bugünü anlamak yarına ilham vermek understanding today inspiring tomorrow

ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT. bugünü anlamak yarına ilham vermek understanding today inspiring tomorrow 2 0 1 5 5. ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT bugünü anlamak yarına ilham vermek understanding today inspiring tomorrow 2 0 1 5 5. ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT

Detaylı

İZMİR KALKINMA AJANSI 2009 YILI AJANS ARA FAALİYET RAPORU

İZMİR KALKINMA AJANSI 2009 YILI AJANS ARA FAALİYET RAPORU 1 İZMİR KALKINMA AJANSI 2009 YILI AJANS ARA FAALİYET RAPORU TEMMUZ 2009 2 Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. 3 YÖNETİM

Detaylı

TÜRK OMURGA DERNEĞİ TURKISH SPINE SOCIETY

TÜRK OMURGA DERNEĞİ TURKISH SPINE SOCIETY 1 TÜRK OMURGA DERNEĞİ TURKISH SPINE SOCIETY TÜRK OMURGA DERNEĞİ STRATEJİK EYLEM PLANI 2015-2017 2 İÇİNDEKİLER: 1- ÖNSÖZ 2- GİRİŞ 3- KURUMSAL BAKIŞ a) Özgörev (Misyon) b) Özgörüş (Vizyon) c) Temel İlkeler

Detaylı

TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü 2008-2012 STRATEJİK PLANI

TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü 2008-2012 STRATEJİK PLANI TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü - STRATEJİK PLANI SUNUŞ Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), Türkiye de kamu yönetiminin hem disiplin hem de uygulama olarak gelişmesine

Detaylı

TÜRKİYE VE ORTA DOĞU AMME İDARESİ ENSTİTÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE VE ORTA DOĞU AMME İDARESİ ENSTİTÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE VE ORTA DOĞU AMME İDARESİ ENSTİTÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2006 YILI FAALİYET RAPORU GENEL MÜDÜRÜN SUNUŞU 8 Mayıs 1952 tarihinde Hükümetimiz ile Birleşmiş Milletler Örgütü arasında imzalanan bir teknik

Detaylı

1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME...

1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME... İÇİNDEKİLER 1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME... 8 4.1. Araştırma ve Yayın Faaliyetleri... 8 4.2. Eğitim Öğretim Faaliyetleri... 12

Detaylı

REFİK SAYDAM HIFZISSIHHA MERKEZİ BAŞKANLIĞI HIFZISSIHHA MEKTEBİ MÜDÜRLÜĞÜ

REFİK SAYDAM HIFZISSIHHA MERKEZİ BAŞKANLIĞI HIFZISSIHHA MEKTEBİ MÜDÜRLÜĞÜ REFİK SAYDAM HIFZISSIHHA MERKEZİ BAŞKANLIĞI HIFZISSIHHA MEKTEBİ MÜDÜRLÜĞÜ AVRUPA DA SAĞLIKTA İNSAN KAYNAKLARI Carl-Ardy Dubois Martin Mckee Ellen Nolte ANKARA 2011 Sağlık Hizmetlerinde, Kapasite Planlama:

Detaylı

Fütürizm Okulu. Birinci Dönem Programı 15 Ekim 10 Aralık 2011

Fütürizm Okulu. Birinci Dönem Programı 15 Ekim 10 Aralık 2011 Fütürizm Okulu Birinci Dönem Programı 15 Ekim 10 Aralık 2011 Türkiye nin ilk ve tek Fütürizm Okulu, Kadir Has Üniversitesi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Fütüristler Derneği işbirliği ile sektör ve fikir önderi

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 3 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 3 ÖNSÖZ... 5 I- HAZIRLIK ÇALIŞMALARI... 7 GİRİŞ... 7 KONUNUN ÖNEMİ... 7 AMAÇ VE KAPSAM... 8 SÜREÇ VE YÖNTEM... 9 PLANIN UYGULANMASI...

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU Nisan 2014 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 2 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 8 TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9

Detaylı

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi NÜKLEER ENERJİYE GEÇİŞTE TÜRKİYE MODELİ Editör : Sinan Ülgen, EDAM Araştırmacılar : Sinan Ülgen, EDAM Prof. Dr.

Detaylı

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2012 YILI ARA FAALİYET RAPORU (1 Ocak 30 Haziran 2012) İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU... 4 I- GENEL BİLGİLER... 5 A) MİSYON VE VİZYON... 5 B) YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR...

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2006 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2006 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU T.C. MALİYE BAKANLIĞI Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2006 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU 31 Mart 2007 İÇİNDEKİLER BAŞKANIN MESAJI...4

Detaylı

ORGANİZASYON -İŞLETME-GASTRONOMİ

ORGANİZASYON -İŞLETME-GASTRONOMİ Arda Türkmen ORGANİZASYON -İŞLETME-GASTRONOMİ 1975 İstanbul doğumlu Arda Türkmen, 1994 yılında Saint Benoit Fransız lisesinden mezun oldu. 1999 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden

Detaylı

RHEA GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI AŞ

RHEA GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI AŞ - 1 - RHEA GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI AŞ SERMAYE PİYASASI KURULU SERİ:XI NO:29 SAYILI TEBLİĞİNE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ 01.01.2013 31.12.2013 DÖNEMİ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORUDUR Rhea Girişim

Detaylı

RHEA GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.

RHEA GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. RHEA GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. SERMAYE PİYASASI KURULU SERİ:XI NO:29 SAYILI TEBLİĞİNE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ 01.04.2012 30.06.2012 ARA DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

Performans, Kalite ve Hasta Güvenliği

Performans, Kalite ve Hasta Güvenliği Performans, Kalite ve Hasta Güvenliği Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü - Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı MART 2013 - EYLÜL 2014 / SAYI: 11 Editörden Değerli Okurlar, Sağlık Hizmetleri

Detaylı

Tıbbi cihazlarda sağlık teknolojisi değerlendirmesi

Tıbbi cihazlarda sağlık teknolojisi değerlendirmesi Sağlık Ekonomisi ve Politikası Derneği 2013 Health technology assessment of medical devices WHO Medical device technical series Tıbbi cihazlarda sağlık teknolojisi değerlendirmesi DSÖ Tıbbi cihaz teknik

Detaylı