ASANSÖRLER IÇIN PARASÜT FREN SISTEMI TASARIMI. Kadir Çavdar Fatih Karpat Yavuz Güngören Yrd.Doç.Dr.-Müh. Ars.Gör., Y.Müh. Makine Müh.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ASANSÖRLER IÇIN PARASÜT FREN SISTEMI TASARIMI. Kadir Çavdar Fatih Karpat Yavuz Güngören Yrd.Doç.Dr.-Müh. Ars.Gör., Y.Müh. Makine Müh."

Transkript

1 ASANSÖRLER IÇIN PARASÜT FREN SISTEMI TASARIMI Kadir Çavdar Fatih Karpat Yavuz Güngören Yrd.Doç.Dr.-Müh. Ars.Gör., Y.Müh. Makine Müh. Uludag Üniversitesi Uludag Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi ursa ursa ÖZET Asansörlerde hiz kontrolü için uzun yillardir kullanilan parasüt fren sistemleri bu çalismada analiz edilmis ve yeni tasarim önerileri ortaya konulmustur. u sistemler insan hayati ile dogrudan iliskili sistemler olduklarindan teknoloji ve imalat yöntemlerindeki gelismelerin bu alana adaptasyonunun önem tasidigi düsünülmektedir. Önerilen sistemler için mukavemet hesaplarinin yani sira fayda analizleri de gerçeklestirilmistir. 1. GIRIS Elektro-Mekanik asansörlerde yaklasik 50 yildir yaygin olarak kullanilan güvenlik sistemlerinden bir tanesi de parasüt ve frenleyicisidir. Asansörün ana hareketi yapan kismindan bagimsiz, baska bir yere yerlestirilen bu sistemler, asansör kabininde herhangi bir nedenle olusabilecek kontrol disi bir hizlanma oldugunda devreye girerler. Prensip olarak, parasüt sistemler genelde asagi olmak üzere (bazen yukari yönde de olabilir) kabin hizinda beklenmedik bir artis söz konusu oldugunda devreye girip kabini ve dolayisiyla da içindekileri korurlar. Örnegin, hizi 1 m/s olan bir asansör, normal hiz degerini %15 astiginda, yani hizi 1,15 m/s oldugunda bu sistem devreye girer. Parasüt ve frenleyici sisteminde iki adet frenleyici kullanilmaktadir. unlardan biri yukari frenleme yaparken digeri de asagiya dogru frenleme yapmaktadir. Frenler, asansör kabini ile birlikte raylara yerlestirilirler. Frenler bir mekanizma yardimiyla ayni anda hareket ederler. Rayin kalinligi 9 mm olup, iki taraftan da 4 mm gibi bir bosluk bulunmaktadir. Güvenlik sistemi tarafindaki çelik halatin kalinligi 6 mm dir. Parasüt yani regülatör, hiz ölçme görevi görürken normal hizdan öngörülen bir degerin üzerinde sapma meydana geldiginde, merkezkaç kuvvetinin etkisini kullanan bir mekanizma

2 sayesinde kilitlenme gerçeklesir ve çelik halatin ilerlemesini frenler durdurur. Devreye girme için gerekli olan kuvvet yay vasitasiyla ayarlanir. urada dikkat edilmesi gereken husus, parasüt yani regülatörden geçen halatin tasiyici halat olmamasidir. u halat sadece frenleme maksadiyla kullanilir. Asansör kabininin üstünden frenleyici ile çikan halat, regülatör kasnagindan geçerek tekrar asagiya iner ve makine dairesindeki bir kasnaktan da geçtikten sonra asansör kabininin alt tarafina baglanir. (Sekil 1). Hiz sapmasi meydana geldiginde, yukarida blokaj olmus parasüt sistemi asagiya dogru gitmek isteyen asansör kabinine izin vermeyecektir. u esnada halatta çok yüksek gerilmelerin olusmasini engellemek için frenler de devreye girer ve kabin asagiya dogru inmek istediginde frenleri de kendine çeker ve halat sikisir. öylece asansör kabini hem mukavemet açisindan hem de güvenlik açisindan iyi bir sekilde durmus olur. Eger bu sistemde sadece parasüt kullanilsaydi, frenler kullanilmasaydi, parasütün blokaj aninda, fiziksel olarak asagiya dogru izafi hareketi sifirlamaya çalisacak olan kabin, yapisina ve agirligina göre halati koparirdi ya da parasüt sistemine zarar verirdi. Ayrica durmada esnasinda olusabilecek çok yüksek ivme degerleri de insan sagligi açisindan zararlidir. Sekil 1. Asansör Sisteminde Parasüt Frenin Yeri

3 Sekil 2. Parasüt Fren Sistem Elemanlari Sekil 2 de parasüt sisteminin yapisi ve elemanlari yer almaktadir. Sekilde A noktasinda birlesen parçalar, biri kumanda kutulu olmak üzere 2 adet destek ve güvenlik halatinin dolandigi kasnaktir. u parçalar birbirlerine mil-göbek-perno konstrüksiyonu ile baglanmis ve yataklanmislardir. noktasinda birlesen parçalar, parasütün hiz sapmasi aninda blokaj yapmasini saglayan parçalardir. Tekerlek C noktasinin gösterdigi yönde, kasnagin bir tarafina degerek kasnakla beraber dönmektedir. Tekerlek hizli dönmeye basladiginda ya da açisal ivmesi arttiginda ki bu hiz sapmasi manasina gelir, o zaman sekilde gösterilen yay sistemini (Sekil 3.) açacak kuvvet merkezkaç kuvveti tarafindan olusturulur, fren devreye girerek sistemi kilitler. Sekil 3. Yay Sistemi

4 Sekil 4. Fren Mekanizmasi Sekil 4. de parasüt sistemine yardimci olan ve asansör halatini, tutuculari ile arasinda sikistiran bir fren mekanizmasi görülmektedir. u mekanizma parasütün blokaj olmasi durumunda, asansörün mevcut izafi hareketi sifirlamak istemesiyle, asansör tarafindan kendine dogru çekilir. u esnada güvenlik halati, tesviye islerinde kullanilan egeye benzer yüzey yapisina sahip tutucular arasinda sikisir ve sikica tutulur. Parasüt sisteminin komple resmi sematik olarak Sekil 5. de verilmistir. Sekil 5. Komple Parasüt Sistemi u çalismada amaç, uzun yillardir kullanilan yukarida anlatilan sisteme alternatif olabilecek sistemlerin tasarlanilabilir ve kullanilabilir oldugunu göstermektir. Dolayisi ile bundan sonraki asamalarda bu sisteme alternatif sistemler incelenecektir.

5 2. ÖNERILEN YENI PROJELER ahsedilen parasüt ve frenleyicisi sisteminde, asansör kabini normal hizinin %15 üzerine çiktiginda, frenleme etkisi devreye girer. %15 fazla hiz ayari yay kuvveti ayarlanarak yapilmaktadir. urada karsimiza birkaç problem çikabilir. Örnegin yay kuvvetinin ayari çok hassas yapilamayabilir. Ya da asansör kabini normal hizinin %13-14 gibi üzerinde bir degerle asagiya dogru indiginde ne olacagidir. Dolayisi ile sadece %15 gibi bir hiz artisina duyarli olan ve her zaman ayarlanalabilme gibi bir özelligi olmayan parasüt ve frenleyicisi sisteminde bu durum tehlike yaratir. Asansör kabini frenlenemezse, duramayacagindan, asagiya sert bir sekilde çarpacaktir. ir diger problem de, diyelim ki parasüt kendini bloke etti ve frenleme oldu. u is, normal hizin %115`ine gelindiginde olacagi için bu safhaya kadar asansör biraz hizlanacaktir. Frenleme yapildiginda, asansör kabini içindekileri sarsacak ya da zarar verecek sert bir durma meydana gelecektir. u iki problemi iyilestirme amaciyla ilk olarak parasüt ve frenleyicisinin yerine parasütün bulundugu kisma sensörlü bir disk fren (Sekil 6.) konulmasi önerilecektir. 2.1 Sensörlü Disk Fren u fren, tasitlarda kullanilan disk frenlere benzer yapidadir. Kasnak yerine içinde hava kanallari bulunan bir disk kullanilmaktadir. Asansör halati yine asansör kabininin üstünden çikar ve bu diske bagli göbekten geçerek, makine dairesindeki diger kasnaktan dolasir ve tekrar asansör kabinine baglanir. Sistemin çalisma prensibi su sekildedir: Es eksenli monte edilen disk ile göbek birlikte dönerler. Göbek 6 mm lik güvenlik halatini döndürür. Disk üzerinde ise bir semer bulunur. u semerin içinde diskin iki yüzeyine de yaslanan balatalar, frenleme sirasinda hidrolik basinç ile diski her iki yönden esit kuvvetle sikistirirlar ve frenleme yaparlar. Diskin göbekten büyük imal edilmesinin amaci, moment prensibine göre daha küçük kuvvetler uygulanarak frenleme yapilmasidir. Hidrolik basinci saglayacak bir pompa ve fren hidroligi deposu ya makine dairesine ya da üst kisima yerlestirilebilir. Ne zaman ve hangi hizlarda frenlemenin yapilacagi önemlidir. u is için de hiza duyarli elektronik bir sensör kullanilir. Sensörün hassasiyeti ya da programlanabilir olmasi ile çok küçük toleranslarda bir hiz artisi dahi olsa balatalar disk freni durduracaktir. aska bir deyisle, asansörün isleyisi sürekli frenlemeler ile olacagindan, ani duruslara veya tam frenlemeye gerek kalmadan konforlu bir asansör yolculugu yapilabilecektir.

6 Sekil 6. Sensörlü Disk Fren urada, disk içine kanallarin açilmasinin nedeni, semer tarafindan örtülü olmayan kisimlarin içine hava akimlarinin girmesi ve sistemin kolayca sogutulabilmesidir. Aksi takdirde yüksek isilar sistemin isleyisini geciktirir ya da zarar verebilir. Hava kanallari sayesinde iyi bir isi transferi gerçeklesir. Içeriye alinan hava akimi ve disk yüzeyi arasinda konveksiyon (Tasinim) gerçeklesir. Sekil 7. Semerin Iç Yapisi

7 Sekil 7. de balatalara baski kuvvetinin uygulandigi kisim sematik olarak görülmektedir. urada S baski kuvvetini göstermektedir. u kuvvet A alanina sahip balatayi diske bastirir. Ortalama balata yüzey basinci için: p = S / A yazilabilir. Ayrica balata ile disk yüzeyi arasindaki sürtünme katsayisi µ ve fren yüzeyi sayisina z (urada iki balata oldugu için z = 2`dir.) dersek, baski kuvvetinin olusturdugu çevresel kuvvet: U = µ. z. seklinde ifade edilir. S r etken fren yariçapidir. Yaklasik olarak balatalarin ortasina kadar olan mesafe alinabilir. una göre: M = U. r fren momenti ifade edilebilir. Maksimum tasinabilir fren kuvveti ise, =. µ ile bulunur. F Z H Örnek bir uygulama yapilirsa, Göbek yükü : F Z = N Göbek ile halat arasindaki tutunma katsayisi : µ H = 1 Fren yüzeyi sayisi : z = 2 Çaplar orani : r / r = 0,4 alata ile disk arasindaki sürtünme katsayisi : µ = 0,35 Izin verilen balata yüzey basinci : p = 800 N/cm² = FZ. µ H = = 10000N M = U. r =. r = = r r U uradan, U = /( r / r) = 25000N U. = µ. z S 0,35.2.S = S = 35714N p S / A = 800 = 35714/ A A = 44,6425cm 2 ulunan bu balata yüzey alanina göre yaklasik 67x67 mm² boyutlarinda bir balata seçilebilir.

8 Yapilan bu örnek, dolu agirligi yaklasik 1000 kg lik bir asansör kabininin göbege etkidigi varsayilarak yapilmistir. Genelde izin verilen balata yüzey basinci maksimum N/cm² seviyelerindedir. Disk frenlerin otomobillerde, 7,5 tonluk araçlara kadar uygulandigini göz önüne alirsak, parasüt sistemine alternatif olarak sunulan bu sensörlü disk fren sistemi, rahatlikla asansörlerde de kullanilabilir. Sensörlü Disk Frenin Avantajlari : Maliyetleri yüksek degildir. Özellikle disk frenin maliyeti artik otomobil sektöründe de kullanildigindan düsüktür. Sistemde basit bir sensör kullanilabileceginden hiz algilamanin maliyeti de yüksek olmayacaktir. Maliyeti arttiran tek bilesen, hidrolik sivisina hareket kazandiracak olan pompa olabilir. u sistem sayesinde yillardan beri kullanilan kazik frene ihtiyaç duyulmayacaktir. Daha güvenli ve konforlu bir asansör sistemi ortaya konmaktadir. Kullanilabilme sahasi genistir. Farli asansör ve kabin türlerinde ayni sistem kullanilabilir. Sensörlü Disk Frenin Dezavantajlari : Pompanin ve hidrolik sivisi için deponun asansör sistemlerine yerlestirilebilmesi için, bos alani optimum kullanmak adina iyi bir tasarimin yapilmasi gerekir. Ek olarak sistemde bir hidrolik pompa ve yag deposu düsünülmelidir. alatalarin asinmasi söz konusu olacagindan birkaç yilda bir degistirilmeleri gerekir. 2.2 Parasüt ve Çan asli Gergisi: u sistemde daha önceden kullanilan parasüt yine kullanilmaya devam eder. Tek farkla, daha önce parasütle birlikte kullanilan kazik frenin yerine çan basli gergi kullanilir. u sistem, versatil kalemlerin çalisma prensibine benzetilebilir. Sistem, ilk olarak yayi basili biçimde açik olarak çalisir. Güvenlik halati bilezigin arasindan geçer. Parasüt kendini kilitledigi zaman yay da serbest kalir. u durumda bilezik halati sikistirarak geçmesine izin vermez. Çan somuna vidalanarak monte edilir. Çanin kivrimlari sayesinde bilezigin çan içindeki hareketi kontrol edilir. ilezigin asagi yukari hareketi sayesinde halat ya sikisir ve sistem durur ya da sikismaz sistem ilerler.

9 Sekil 8. Çan asli Gergi Sistemi Sistemin Avantaj ve Dezavantajlari : u sistem tipki kazik fren gibi, mekanik bir sistem oldugundan maliyeti fazla olmayacaktir. Fakat kazik frenin yillardan beri kullaniliyor olmasi ve kaliplarinin hazir olmasi bu sisteme geçilmesini cazip kilmayabilir. Kilitlenme olayi, kazik frendeki gibi açik bir ortamda olmadigi, çan içinde oldugu için kirlenme, yaglanma ve gürültü olusmaz. Dolayisiyla yillarca bakim gerektirmeyen bir sistemdir. u da bir avantaj olarak nitelendirilebilir.

10 3. SONUÇ u bildiride uzun yillardir bir asansör güvenlik elemani olarak kullanilan parasüt fren sistemine alternatif olabilecek iki yeni tasarim önerisi sunulmaktadir. Tasarim önerileri ve hesaplamalarin henüz kagit üzerinde oldugunu vurgulamak gerekir. Önerilen yeni tasarimlarin prototiplerinin imal edilerek denenmesinin ardindan yapilacak fiyat analizleri bu alanda yeni sistemlerin kullanimina isik tutacaktir. KAYNAKLAR abalik F.C., Makine Elemanlari ve Konstrüksiyon Örnekleri Cilt 1, UÜ Yayinlari, Güngören Y., Asansörler için Hiz Ayarlayicisi Tasarimi, Makine Projesi, Uludag Üniversitesi Müh.Mim. Fakültesi, 2004.

4. MOTOR İÇİN GEREKLİ FRENLEME SİSTEMİNİ KURMAK

4. MOTOR İÇİN GEREKLİ FRENLEME SİSTEMİNİ KURMAK 4. MOTOR İÇİN GEREKLİ FRENLEME SİSTEMİNİ KURMAK Bu öğrenme faaliyetinde asenkron motorların frenlenmesi (ani olarak durdurulması) konusunda bilgi ve becerileri öğreneceksiniz. Fren motorlarının başlıca

Detaylı

Yrd.Doç.Dr. Kadir Çavdar Uludag Ünv. MMF 1

Yrd.Doç.Dr. Kadir Çavdar Uludag Ünv. MMF 1 Yrd.Doç.Dr. Kadir Çavdar Uludag Ünv. MMF 1 Giris "Mühendislerin yarisi diger yarinin dünya dengesinde bozduklarini düzeltmeye çalisir" sözü hiç kuskusuz günümüzde daha da anlamli hale gelmistir. Belki

Detaylı

Yüksek Hizda Isleme ve Makina Mekanigi Turgay Mamur

Yüksek Hizda Isleme ve Makina Mekanigi Turgay Mamur Yüksek Hizda Isleme ve Makina Mekanigi Turgay Mamur Konvansiyonel isleme tekniklerine oranla yüksek hizda isleme özelliklerini de yapabilen bir CNC tezgaha sahip olunmasi özellikle kalp atölyeleri açisindan

Detaylı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası 11. Otomotiv Sempozyumu 8-9 Mayıs 2009 GÜNEŞ HİBRİD HAVA ARACI

TMMOB Makina Mühendisleri Odası 11. Otomotiv Sempozyumu 8-9 Mayıs 2009 GÜNEŞ HİBRİD HAVA ARACI TMMOB Makina Mühendisleri Odası 11. Otomotiv Sempozyumu 8-9 Mayıs 2009 GÜNEŞ HİBRİD HAVA ARACI Özet: Tasarlanan Aracın adı MC^2 dir. Hibrid araçlarda, elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji benzin

Detaylı

ASANSÖR KULLANMA KILAVUZU

ASANSÖR KULLANMA KILAVUZU ASANSÖR KULLANMA KILAVUZU Konya 2009 TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi Adres : Hazım Uluşahin İş Merkezi A Blok Kat:1 No:120 Selçuklu - KONYA Telefon : 0 332 444 8 666 0 332 238 52 70 (pbx)

Detaylı

1. ASENKRON MOTORLAR

1. ASENKRON MOTORLAR 1. ASENKRON MOTORLAR Sanayi tesislerinde elektrik enerjisini dairesel harekete çevirebilmek için motorlar kullanılır. Motor sargılarına verilen alternatif akımın meydana getirdiği döner manyetik alanın

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ ENJEKSİYON MAKİNELERİNDE ÜRETİM-1 ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Trailer EBS D Sistem Tanımı

Trailer EBS D Sistem Tanımı Trailer EBS D Sistem Tanımı 1. Baskı Bu kitapçık Wabco haricinde üçünde kişiler tarafından değiştirilemez. Yeni versiyonları INFORM'da şu adres altında bulabilirsiniz: www.wabco-auto.com 2007 WABCO Değiştirme

Detaylı

M.YALÇIN UBAY UZAKTAN EĞĠTĠM PROGRAMI KOCAELĠ ÜNĠVERSĠTESĠ GÖLCÜK MYO GÜÇ AKTARMA ORGANLARI HAFTALIK DERS KONULARI

M.YALÇIN UBAY UZAKTAN EĞĠTĠM PROGRAMI KOCAELĠ ÜNĠVERSĠTESĠ GÖLCÜK MYO GÜÇ AKTARMA ORGANLARI HAFTALIK DERS KONULARI KOCAELĠ ÜNĠVERSĠTESĠ GÖLCÜK MYO UZAKTAN EĞĠTĠM PROGRAMI GÜÇ AKTARMA ORGANLARI HAFTALIK DERS KONULARI TEMEL TEKNĠK TERĠMLER GÜÇ AKTARMA ORGANLARINA DUYULAN ĠHTĠYAÇ ÇEKĠġ SĠSTEMLERĠ KAVRAMALAR VĠTES KUTULARI

Detaylı

CNC TAKIM TEZGAHLARI ve CNC PROGRAMLAMA BALIKESİR 2012 ÖNSÖZ Balıkesir Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde verilmekte olan CNC tezgahlar dersi içeriğine uygun olarak hazırlanan bu ders notlarında

Detaylı

T. C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK- MİMARLIK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HACİM KALIP TASARIMI MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ 2 HAZIRLAYANLAR:

T. C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK- MİMARLIK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HACİM KALIP TASARIMI MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ 2 HAZIRLAYANLAR: T. C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK- MİMARLIK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HACİM KALIP TASARIMI MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ 2 HAZIRLAYANLAR: İLYAZ İDRİZOGLU M0220086 SUNAY DOĞAN M0120014 DANIŞMAN:

Detaylı

ÖNSÖZ. Mehmet BİLGİLİ Erdoğan ŞİMŞEK Yusuf POLAT Abdulkadir YAŞAR

ÖNSÖZ. Mehmet BİLGİLİ Erdoğan ŞİMŞEK Yusuf POLAT Abdulkadir YAŞAR ÖNSÖZ Bu ders notu, MEB-YÖK Meslek Yüksekokulları Program Geliştirme Projesi İklimlendirme ve Soğutma Programı, Havalandırma Sistemleri dersi müfredat programında bulunan konulara paralel olarak hazırlanmıştır.

Detaylı

İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını

İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını ENDÜKSİYON MOTORLARA YOL VERME YÖNTEMLERİ Ahmet Teke, Mehmet Tümay ahmetteke@cu.edu.tr, mtumay@cu.edu.tr Çukurova Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını

Detaylı

Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı

Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı YÜKSEK GERİLİM GÜÇ KESİCİLERİNİN SEÇİMİ Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı Kesiciler Hakkında Bilgi Kesicilerin Anma Değerleri Anma Değerlerin Bulunması Powerworld Simülasyon 040020254 Murat

Detaylı

İnsan Taşımak Amacıyla Tasarımlanan Kablolu Taşıma Sistemleri Eğitim Notları 1.Giriş 1.1. Tanımlar a) İnsanları taşımak üzere tasarımlanan kablolu

İnsan Taşımak Amacıyla Tasarımlanan Kablolu Taşıma Sistemleri Eğitim Notları 1.Giriş 1.1. Tanımlar a) İnsanları taşımak üzere tasarımlanan kablolu İnsan Taşımak Amacıyla Tasarımlanan Kablolu Taşıma Sistemleri Eğitim Notları 1.Giriş 1.1. Tanımlar a) İnsanları taşımak üzere tasarımlanan kablolu taşıma tesisatı: Çeşitli parça ve parçalardan oluşan,

Detaylı

ÖLÇME TEKNİĞİ. Yard. Doç. Dr. Şenol ÇETİNKAYA. Dersin amacı: Ölçme Tekniği ile ilgili temel konuları tanıtmak

ÖLÇME TEKNİĞİ. Yard. Doç. Dr. Şenol ÇETİNKAYA. Dersin amacı: Ölçme Tekniği ile ilgili temel konuları tanıtmak İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü ÖLÇME TEKNİĞİ Yard. Doç. Dr. Şenol ÇETİNKAYA Dersin amacı: Ölçme Tekniği ile ilgili temel konuları tanıtmak Neler öğreneceksiniz:

Detaylı

DENEY KİTABI MMB 401 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI I MMB 402 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI II

DENEY KİTABI MMB 401 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI I MMB 402 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI II T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MMB 401 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI I ve MMB 402 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI II DENEY KİTABI İÇİNDEKİLER

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AC VE DC MAKİNELER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

İTİMAT ASANSÖR YAK.İNŞ. VE NAK.SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.

İTİMAT ASANSÖR YAK.İNŞ. VE NAK.SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ. İTİMAT ASANSÖR YAK.İNŞ. VE NAK.SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ. HİROLİK ASANSÖR KULLANMA ve BAKIM KILAVUZU İTİMAT 2007 İTİMAT ASANSÖR.TM.TD.70.Rev.00 Sayfa 1 / 22 İÇİNDEKİLER SAYFA NO 1. AMAÇ ve KAPSAM 3 2. SORUMLULUKLAR

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ DİZEL MOTORLARI YAKIT SİSTEMLERİ - 1 ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

HĐBRĐT VE TÜMÜ ELEKTRĐKLĐ ARAÇLARDA KONTROL VE ENERJĐ YÖNETĐMĐ SĐSTEMLERĐ

HĐBRĐT VE TÜMÜ ELEKTRĐKLĐ ARAÇLARDA KONTROL VE ENERJĐ YÖNETĐMĐ SĐSTEMLERĐ HĐBRĐT VE TÜMÜ ELEKTRĐKLĐ ARAÇLARDA KONTROL VE ENERJĐ YÖNETĐMĐ SĐSTEMLERĐ Melih YILDIZ Tuğba Nur TOPÇU Ağustos 2012 Ankara 1 İçindekiler 1. GİRİŞ...4 2. HİBRİT ARAÇLARIN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI...4 3.

Detaylı

TALAŞLI İMALATTA KULLANILAN PRESLERDE TSE STANDARTLARI VE İLGİLİ DİĞER MEVZUATIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ

TALAŞLI İMALATTA KULLANILAN PRESLERDE TSE STANDARTLARI VE İLGİLİ DİĞER MEVZUATIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı TALAŞLI İMALATTA KULLANILAN PRESLERDE TSE STANDARTLARI VE İLGİLİ DİĞER MEVZUATIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ İş Müfettişi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KORUMA RÖLELERİ 1 ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

HİDROLİK ORANSAL SERVO UYGULAMALARI İLE ROLLER PRES MODERNİZASYONU

HİDROLİK ORANSAL SERVO UYGULAMALARI İLE ROLLER PRES MODERNİZASYONU HİDROLİK ORANSAL SERVO UYGULAMALARI İLE ROLLER PRES MODERNİZASYONU Can ŞAHİN / ROTA TEKNİK A.Ş. ÖZET Bu bildiride genelde tersane uygulamalarında büyük boyutlu tekne dış kaplama sacı gibi özel bükümlerini

Detaylı

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ * FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TİTREŞİM ANALİZİ İLE MAKİNALARDA ARIZA TEŞHİSİ YÜKSEK LİSANS TEZİ

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ * FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TİTREŞİM ANALİZİ İLE MAKİNALARDA ARIZA TEŞHİSİ YÜKSEK LİSANS TEZİ CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ * FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TİTREŞİM ANALİZİ İLE MAKİNALARDA ARIZA TEŞHİSİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Makina Mühendisi M. MEHMET FATİH KARAHAN Anabilim Dalı : Makina Mühendisliği Programı

Detaylı

CİHAN ASANSÖR SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.

CİHAN ASANSÖR SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. CİHAN ASANSÖR SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. ASANSÖR KULLANMA ve BAKIM KILAVUZU CİHAN 2007 İÇİNDEKİLER SAYFA NO 1. AMAÇ ve KAPSAM 2 2. SORUMLULUKLAR 2 3. TANIMLAR 2 3.1. SİMGELER 4 3.2. ASANSÖR SİSTEMİNİN

Detaylı

5000M CNC PARAMETRELERİ KİTABI

5000M CNC PARAMETRELERİ KİTABI 28 HAZİRAN 2006 ORMAN MAKİNE YAYINLARI 5000M CNC PARAMETRELERİ KİTABI MURAT ORMAN PARAMETRELERE GİRİLMESİ KONTROL SİSTEMİ AÇILDIĞINDA EKRANA İLK OLARAK TANITIM YAZISI GELİR. BU TANITIM YAZISI YARDIMCI

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİKSEL BÜYÜKLÜKLER VE ÖLÇÜLMESİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

ŞANZIMANLAR VE ÇEŞİTLERİ

ŞANZIMANLAR VE ÇEŞİTLERİ ŞANZIMANLAR VE ÇEŞİTLERİ Motordan, baskı balata (Kavrama) yolu ile aldığı hareketi istenilen tork değerinde, şaft veya diferansiyele ileten aktarma organıdır. Sözcük; Fransızca kökenli olup Boite de changement

Detaylı

BORU HATLARINDA ISIL GENLEŞME ve ANALİZ YÖNTEMLERİ

BORU HATLARINDA ISIL GENLEŞME ve ANALİZ YÖNTEMLERİ 495 BORU HATLARINDA ISIL GENLEŞME ve ANALİZ YÖNTEMLERİ Cihan ÇANAKÇI Arif HEPBAŞLI ÖZET Boru hatlarının malzeme ve montaj giderleri, ısı tekniği ile ilgili tesislerin önemli kısmını oluşturur. Boru hatlarının

Detaylı