HI-TECH PRO TÜM MODELLER KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HI-TECH PRO TÜM MODELLER KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU"

Transkript

1 HI-TECH PRO TÜM MODELLER KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU /

2 Lütfen bu kılavuzda belirtilen uyarılara ve çalıştırma talimatlarına kesinlikle uyunuz. Cihazı çalıştırmadan önce bütün güvenlik ve çalıştırma talimatlarını dikkatlice okuyunuz.

3 İçindekiler 1. GİRİŞ 1-1. KILAVUZUN AMACI 1-2. KILAVUZUN KULLANILMASI KULLANILAN SEMBOLLER İLAVE BİLGİ VE YARDIM 2. STANDARTLAR VE ÇEVRE 2-1. STANDARTLAR 2-2. ÇEVRE 3. TANITIM 3-1. GÖRÜNÜM UPS'İN GÖRÜNÜMÜ UPS GÖRÜNÜMLERİNDEKİ KISALTMALAR 3-2. UPS'LERİN YAPISI YAPISAL ŞEMA 3-3. ÇALIŞMA PRENSİBİ NORMAL ÇALIŞMA, ŞEBEKE ARIZASINDA ÇALIŞMA, ( ) STATİK BYPAS ÇALIŞMASI, MEKANİK BYPAS ÇALIŞMASI, 4. KURULUM 4-1. ÖNEMLİ GÜVENLİK TALİMATLARI AKÜLER İÇİN GÜVENLİK TALİMATLARI BAĞLANTI TERMİNALLERİ 4-2. UPS' İN TESLİM ALINMASI PAKETİN AÇILARAK İÇİNDEKİLERİN KONTROLÜ DEPOLAMA KURULUM YERİNE TAŞIMA KURULUM YERİ PLANI 4-3. BAĞLANTILAR ŞEBEKE BAĞLANTI TERMİNALLERİ (X1 - X4) AYRI BYPAS BAĞLANTISI TERMİNAL (X14 - X17) SADECE UPS-B VERSİYONU İÇİN ÇIKIŞ TERMİNALLERİNİN BAĞLANMASI (X6 - X9) KORUMA TOPRAKLAMASI ( ) VE TOPRAKLAMA BİRLEŞTİRME ( ) TERMİNALLERİ CPM PORT RÖLELERİ. TERMİNAL (X32) RS-232 VE RS-485 KONEKTÖRÜ (X32) ACİL DURDURMA (EPO) TERMİNALİ (X50) 5. ÇALIŞTIRMA 5-1. İLK ÇALIŞTIRMA ÇALIŞTIRMA ÖNCESİ KONTROL ÇALIŞTIRMA PROSEDÜRÜ

4 5-2. UPS'İN KAPATILMASI 5-3. ACİL DURDURMA (EPO) 5-4. MEKANİK BAKIM BYPASI ÇALIŞMA PRENSİBİ MEKANİK BAKIM BYPASINA TRANSFER NORMAL ÇALIŞMAYA TRANSFER 6. KONTROL PANELİ VE LED GÖSTERGELER 6-1. KONTROL PANELİ 6-2. BUTONLARIN TEMEL İŞLEVLERİ 6-3. EKRAN TANIMLARI 7. ÖZELLİKLER 7-1. GENEL TEKNİK ÖZELLİKLER 8. SERVİS İSTASYONLARI 9. GARANTİ ŞARTLARI 10. GARANTİ KAPSAMI DIŞINA ÇIKAN DURUMLAR 11. GARANTİ BELGESİ

5 1. GİRİŞ 1-1. Kılavuzun Amacı UPS i kullanmaya başlamadan önce bu kılavuzu lütfen dikkatlice okuyun ve gelecekte görülebilecek sorunlarda başvurulacak bir referans olarak saklayın. UPS yanlış kullanılırsa önemli fiziksel hasarlara yol açabilir. Bu yüzden kurulum, devreye alma, arıza ve bakım çalışmaları yetkili servis elemanlarınca yapılmalıdır. Sürekli araştırma ve geliştirme çalışmalarımızdan dolayı ilerde bu ürünün bazı Teknik özellikleri önceden haber vermeksizin değiştirilebilir Kılavuzun Kullanılması Bu kılavuzun amacı UPS in kurulum ve kullanım prosedürlerini açıklamaktır. Kurulum ve kullanım öncesi kılavuz dikkatlice okunmalıdır. Lütfen bu kılavuzu saklayın. UPS yetkili servis elemanlarınca kurulmalıdır. Kurulum sonrası işletme bu kılavuzun yardımıyla UPS hakkında özel bir eğitimi olmayan kişiler tarafından yapılabilir Kullanılan Semboller «Uyarı». Önleyici tedbirleri dikkatlice okuyun. «Elektrik çarpma tehlikesi». Bu sembolü gördüğünüz kılavuz bölümlerine ve cihaz üzerindeki etiket ve kısımlara özellikle dikkat edin. «Koruma topraklama terminali». Topraklama kablosunu bu terminale bağlayın. «Topraklama birleştirme terminali». Sistem içindeki ünitelerin topraklamasını burada birleştirin. «Bilgi notu». İlave notlar. Çevrenin korunması: Bu işaret ilgili parçanın çevre için zararlı olabileceğinden normal çöpe atılamayacağını gösterir. Böyle durumlarda yerel kanun ve yönetmeliklere uygun olarak hareket edin Kullanılan Semboller Daha fazla bilgi ve yardım için Tuncmatik Yetkili Servislerini arayabilirsiniz. 2. STANDARTLAR VE ÇEVRE 2-1. Standartlar Bu seri UPS ürünü standart EN ISO 9001 kalite yönetim sistemine göre tasarlanmış ve üretilmiştir. İşareti EEC talimatlarına aşağıdaki standartların uygulanmasıyla uyumluluğunu gösterir. 2006/95/EC Low voltage directive. 2004/108/EC Electromagnetic Compatibility directive (EMC) EN-IEC Uninterruptible power supply (UPS). Part 1-1: General and safety requirements for UPS s used in accessible areas by end users.

6 EN-IEC IT equipments. Safety. Part 1: General requirements. EN-IEC Uninterruptible power supply (UPS). Part 2: Prescriptions for Electromagnetic compatibility (EMC). EN-IEC Uninterruptible power supply (UPS). Part 3: Methods of operation specification and test requirements. Üretici sorumluluğu müşteri tarafından yapılan değişiklikler ve müdahaleler durumunda ortadan kalkar Çevre Bu UPS çevreyi koruyacak şekilde tasarlanmış ISO standartlarına uygun şekilde üretilmiştir. UPS ve diğer parçaları kullanım ömrünü doldurduğunda bunların ortadan kaldırılması yerel kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır. Aküler kişilerin sağlığı ve çevre için zararlıdır. Aküleri asla çöpe atmayın, yerel yönetmeliklere göre hareket edin. 3. Tanıtım 3-1. Görünüm UPS in görünümü Şekil 2. 20kVA ya kadar UPS lerin ön kapak kapalı görünümü. Şekil 3. 30kVA-80kVA UPS lerin ön kapak kapalı görünümü.

7 Şekil 4. Kontrol Paneli *Sadece opsiyonel versiyon UPS-B (Statik bypass girişi ayrı). Şekil.5. 20kVA ya kadar UPS lerin ön kapak açık görünümü ( üç faz giriş / üç faz çıkış). Şekil 6. 30kVA~80kVA UPS lerin ön kapak açık görünümü ( üç faz giriş / üç faz çıkış).

8 *Sadece opsiyonel versiyon UPS-B (Statik bypass girişi ayrı). Şekil 7. 20kVA ya kadar UPS lerin ön kapak açık görünümü ( üç faz giriş / tek faz çıkış). opsiyoneldir, sadece üretici tarfından modifiye edilebilir. Şekil 8. 30kVA~80kVA UPS lerin ön kapak açık görünümü ( üç faz giriş / tek faz çıkış). opsiyoneldir, sadece üretici tarfından modifiye edilebilir.

9 *Sadece opsiyonel versiyon UPS-B (Statik bypass girişi ayrı). Şekil 9. 20kVA ya kadar UPS lerin ön kapak açık görünümü ( tek faz giriş / tek faz çıkış). opsiyoneldir, sadece üretici tarfından modifiye edilebilir. Şekil kVA~80kVA UPS lerin ön kapak açık görünümü ( tek faz giriş / tek faz çıkış). opsiyoneldir, sadece üretici tarfından modifiye edilebilir.

10 *Sadece opsiyonel versiyon UPS-B (Statik bypass girişi ayrı). Şekil kVA ya kadar UPS lerin ön kapak açık görünümü ( tek faz giriş / üç faz çıkış). opsiyoneldir, sadece üretici tarfından modifiye edilebilir. Şekil kVA~80kVA UPS lerin ön kapak açık görünümü ( tek faz giriş / üç faz çıkış). opsiyoneldir, sadece üretici tarfından modifiye edilebilir.

11 UPS görünümlerindeki kısaltmaların açıklaması Koruma ve işletme bölümleri (Q*): (Q1a) Giriş devre kesicisi veya anahtarı (UPS in gücüne göre). (Q2) Çıkış anahtarı. (Q3) Üç sigortalı akü anahtarı (40 kva ya kadar) veya anahtar (daha yüksek modeller için). (Q4) Statik bypas (Sadece opsiyonel versiyon -B). (Q5) Mekanik bakım bypass anahtarı. (Q8) Sigortalı akü kesicisi (akü kabininde). Bağlantı noktaları (X*): (X1) Faz giriş terminali R. (X2) Faz giriş terminali S. (X3) Faz giriş terminali T. (X4) Nötr giriş terminali N. (X5) Koruma topraklaması terminali ( ). (X6) Faz çıkış terminali U. (X7) Faz çıkış terminali V. (X8) Faz çıkış terminali W. (X9) Nötr çıkış terminali N. (X10) Topraklama birleştirme terminali (yükler ve akü kabinleri için) ( ). (X11) Akü terminali + (Sadece harici akülü modellerde). (X12) Akü terminali (Sadece harici akülü modellerde). (X14) Statik bypas terminali R (Opsiyonel versiyon -B). (X15) Statik bypas terminali S (Opsiyonel versiyon -B). (X16) Statik bypas terminali T (Opsiyonel versiyon -B). (X17) Statik bypas terminali N (Opsiyonel versiyon -B). (X23) Akü terminali N (orta uç, Sadece harici akülü modellerde). (X31) DB9 konektör COM RS-232 ve RS-485 portu. (X32) DB9 konvektör röle ara yüzü. (X47) Akü terminali + (harici akü kabinleri). (X48) Akü terminali (harici akü kabinleri). (X49) Akü terminali N (orta uç, harici akü kabinleri için) (X50) EPO terminalleri Kontrol paneldeki LED ler ve butonlar (PC): (LCD) Display LCD. (ENT) Buton «ENTER». (ESC) Buton «ESC». Buton yukarı. Buton aşağı. Buton sağ. Buton sol. (a) Doğrultucu giriş voltajı OK led (yeşil).

12 (b) Çıkış voltajı bypastan led (turuncu). (c) İnvertör çalışıyor led (yeşil). (d) Aküden çalışma şebeke hatası- led (kırmızı). (e) Genel alarm led (kırmızı). Diğer kısaltmalar: (BL) Mekanik bypas anahtarı için mekanik blok (Q5). (CL) Kabin ön kapak kilidi. (PB) Seviye düzeltici ve sabitleyici elemanlar. (PC) Kontrol paneli (PF) Kabin ön kapağı. (PR) Kablo geçişleri. (RD) Kaydırma tekerlekleri. (SL) Opsiyonel akıllı kart yuvası. (TB) Terminal kapağı. (TS) Yuva kapağı (SL). (t 1 ) Terminal kapağı sabitleme vidaları (TB). (t 2 ) Mekanik blok sabitleme vidaları (BL) ((Q5) anahtarı için). (t 3 ) Akıllı yuva kapağı için sabitleme vidaları (TS) UPS lerin yapısı Yapısal şema Şekil 17 de standart ve Şekil 18 te ise ayrı bypaslı 3 faz giriş / 3 faz çıkışlı UPSlerin yapısı ve işaret akış diyagramları görülmektedir. Giriş ve çıkış faz sayıları değiştiğinde kablo ve terminal sayıları farklı olur. Mekanik bakım bypas ı Şekil.17. UPS in blok diyagramı.

13 Bypas hattı ayrı UPS lerde bypass voltajı ve doğrultucu voltajı ayrı kaynaklardan geliyorsa ya bypass yada doğrultucu girişine bir izolasyon trafosu konmalıdır. Böylece iki kaynağın nötrlerinin birleşmesi önlenir. Şekil 18. Bypas hattı ayrı UPS in blok diyagramı Çalışma prensibi Bu online UPS AC/DC ve DC/AC konvertörlerden oluşur ve verdiği tam sinüs çıkışıyla yükleri elektrik şebekesinden gelen zararlı ve bozucu etkilerden korur. Bu UPS her türlü yüke kaliteli ve sürekli enerji vermek üzere tasarlanmıştır. Çalışma prensibi aşağıdaki gibidir: IGBT li üç fazlı doğrultucu şebekeden tam sinüs (THD <2%) akım çekerek AC voltajı DC voltaja dönüştürür ve aküleri sabit voltaj/akım ile şarj eder. Aküler şebeke kesintisinde invertöre temin edilmesi gereken gücü depolar. İnvertör DC bus voltajını tam sinüs AC voltaja çevirir, voltajını ve frekansını kontrol ederek yüklerin kararlı enerjiyle beslenmesini temin eder Temel çift çevrimli UPS, doğrultucu ve invertör bloklarından, statik bypas anahtarı ve mekanik bypas anahtarından oluşur. Statik bypas anahtarı aşırı yük, aşırı ısınma gibi durumlarda yükü kendi üzerine alır ve şartların normale dönmesi durumunda tekrar invertöre aktarır. UPS-B model (bypas girişi ayrı) UPS ler doğrultucu ve bypas için ayrı girişlere sahiptir. Böylece güvenilirlik arttığı gibi ikinci bir kaynak kullanımı da mümkün olur. Mekanik bypas kullanılarak UPS giriş ve çıkışları şebeke ve yükten ayrılarak yük mekanik bypas üzerinden şebeke ile beslenir. Böylece kesinti olmaksızın UPS üzerinde bakım çalışması yapılabilir Normal çalışma, Şebeke normalken doğrultucu AC girişi DC ye çevirerek invertörü besleyecek ve aküleri şarj edecek seviyeye getirir. İnvertör DC bus voltajını AC tam sinüs voltaja dönüştürür, voltajını ve frekansını kontrol ederek yükleri kararlı enerjiyle besler (Şekil 17 ve 18).

14 Şebeke arızasında çalışma, ( ) Şebeke kesintisi durumunda invertörün gerek duyduğu güç aküler tarafından temin edilir ve invertör akülerde depolanmış güç belirli bir seviyeye düşünceye kadar normal çalışmasına devam eder(şekil 17 ve18). Belirli seviyenin altına düştüğünde akülerde derin deşarjı önlemek amacıyla İnvertör çıkışı kesilir. Şebeke geri geldiğinde UPS normal çalışmaya geri döner Statik bypas çalışması, Aşırı yük, aşırı sıcaklık veya akülerin destekleme süresini tamamlaması gibi nedenlerle invertör çalışmıyorsa UPS çıkış gerilimini bypas hattı üzerinden temin ederek yükleri besler. (şekil 17 ve 18) Statik bypas çalışması, UPS üzerinde bakım çalışması yapılacağı zaman talimatlara uygun şekilde bypas çalışmasına geçilerek UPS in giriş ve çıkışları şebekeden ve yükten izole edilir ve kesinti olmaksızın bakım onarım çalışmaları yapılabilir. 4. Kurulum Koruyucu topraklamanın bağlanması güvenlik açısından çok önemlidir. (Koruma topraklamasını bağlayın ( )). UPS in giriş kablolarını bağlamadan önce koruma topraklamasını (X5), klemensine bağlayın. UPS in içindeki bütün bağlantılar (ara yüz, remote dahil) UPS in enerjisi kesikken yapılabilir. UPS in elektrik üreten bir cihaz olduğunu daima hatırlayın ve elektrik çarpmasına karşı gerekli önlemleri alın. UPS e dağıtım panosundan enerji sağlayan kesicilerin üzerine uyarı ve bilgi notları konulmalıdır. UPS in girişi veya bypas girişine enerji verildiğinde invertör çalışmıyor bile olsa çıkış terminallerinde gerilim olabilir. Bu nedenle (Q1a), (Q4) ve (Q2) kurulum öncesi «Off» konumunda olmalıdır Harici akülü modellerde akü terminalleri giriş voltajından elektriksel olarak izole olmadığından bunlara bağlantı yapılırken de önlemler alınmalıdır. Ayrıca akü terminalleri ile toprak asında tehlikeli gerilimler bulunabilir Aküler için güvenlik talimatları Akü montajı ve bağlantısı yetkili servis elemanı tarafından yapılmalıdır. Aküler elektrik çarpması tehlikesi taşıdığı gibi yüksek kısa devre akımları da oluşturabilirler. Akülerle ilgili terminallerde bir çalışma yapmadan önce aşağıdaki tedbirleri alınız. Kesicileri OFF konumuna getirin. Akü kabinini UPS e bağlarken kabloların doğru bağlanmasına dikkat edin (Kırmızı-pozitif; siyah-negatif) Lastik ayakkabı ve eldiven kullanın. Sapları izole aletlerle çalışın. Saat, yüzük gibi metal eşyaları çıkartın

15 Metal parçaları ve aletleri akülerin üstüne koymayın. Terminallere elle veya iletken cisimlerle dokunmayın. Aküleri asla kısa devre etmeyin Mekanik zorlamalar ve çarpmalardan sakının Aküleri açmayın veya parçalamayın. İçindeki elektrolit cilt ve göz için çok tehlikelidir. Aküleri ateşe atmayın, patlayabilir. Asit cildinize bulaşırsa hemen bol su ile yıkayıp tıbbi yardım arayın. Aküler sağlınız ve çevre için ciddi risk taşır. Çöpe atmayın. Ortadan kaldırılmaları gerektiğinde bölgesel kanunlara göre yapılması gerekir Bağlantı terminalleri UPS ve akülerin bağlantı terminalleri ve UPS in DB9 haberleşme konektörüne ulaşmak için aşağıdaki adımları takip edin: Özel anahtarını kullanarak ön kapak kilidini (CL) açın Anahtarı 45º saat yönünde döndürün ve ön kapağı (PF) tamamen açın. DB9 konnektörleri ve uzak EPO buton terminallerine ulaşabilirsiniz Terminal kapağını (TB) bağlayan (t1) vidalarını sökün ve kapağı çıkartın artık güç terminallerine ulaşabilirsiniz. Maksimum giriş ve bypas akımı, nominal çıkış akımı (A) Model Güç 220 V 230 V 240 V (kva) Giriş Çıkış Bypas Giriş Çıkış Bypas Giriş Çıkış Bypas UPS-7, UPS UPS UPS UPS UPS UPS UPS UPS UPS-7,5-B UPS-10-B UPS-15-B UPS-20-B UPS-30-B UPS-40-B UPS-50-B UPS-60-B UPS-80-B Tablo 1. Standart tek fazlı UPS lerin giriş, çıkış ve bypass akımları.

16 Maksimum giriş ve bypas akımı, nominal çıkış akımı (A) Model Güç 3x380 V 3x400 V 3x415 V (kva) Giriş Çıkış Bypas Giriş Çıkış Bypas Giriş Çıkış Bypas UPS-7, UPS UPS UPS UPS UPS UPS UPS UPS UPS-7,5-B UPS-10-B UPS-15-B UPS-20-B UPS-30-B UPS-40-B UPS-50-B UPS-60-B UPS-80-B Tablo 2. Standart üç fazlı UPS lerin giriş, çıkış ve bypass akımları. Kablo bağlantıları tamamlandıktan sonra (TB) kapağını yerine takın ve ön kapağı (PF) kapatarak (CL) ile kilitleyin. Giriş ve çıkış kablo kesitleri yukarıda verilen akım değerlerine göre bölgede yürürlükte olan yasalara uygun olarak tespit edilmelidir. Dağıtım panosundaki koruma aşağıda belirtilen şartlara uygun olmalıdır: Giriş ve bypass için, B tipi toprak kaçaklı kesici ve C tipi kesici. Çıkış için C tipi kesici. 40kVA ya standart UPS lerde aküler UPS kabininin içindedir. Daha yüksek güçlü UPS lerde ise aküler harici bir kabine veya rafa yerleştirilir.. Standart olarak 40kVA ya kadar UPS in sigorta yuvalı akü kesicisi (Q3) ve 40 dan büyük UPS lerde ise akü kesicisi (Q3) vardır. Akü kabini veya rafında sigorta yuvalı kesici (Q8) bulunur. Sigorta yuvalı kesici bulunan modellerde sigortalar cihazla birlikte gönderilir. Kurulum sırasında sigorta yuvalı kesiciyi (Q3) veya (Q8) açın ve sigortaları yuvalara yerleştirin. Kesicinin kapatılması ise ancak çalıştırma sırasında ön panellerdeki mesajla bildirildiği zaman yapılabilir. GÜVENLİK İÇİN ÖNEMLİ: UPS i çalıştırırken akü kesicilerinin ancak sırası geldiği zaman kapatılması çık önemlidir. Akü kesicisinin zamanından önce kapatılması UPS te arızalara neden olabilir.

17 4-2. UPS in teslim alınması Paketin açılarak içindekilerin kontrolü UPS i teslim aldığınızda nakliye sırasında herhangi bir hasar görmediğinden emin olun.. Eğer hasar varsa en kısa zamanda nakliye şirketine ve satıcıya durumu bildirin. Cihazın ön kapağının (PF) iç kısmında bulunan etiket değerlerini de kontrol ederek sipariş ettiğiniz UPS le ayni olduğundan emin olun. Bu kontrolü yapmak için cihazın kutusunu tamamen açmanız gerekir. Cihazın hasarsız ve doğru tip olduğu tespit edildikten sonra kuruluma kadar mekanik çarpma, toz ve kirden korumak amacıyla yeniden paketlenmesi uygun olur. Şekil.19. UPS yerleşimi-ön görünüş Şekil.20. UPS yerleşimi-ön görünüş Depolama Cihaz hemen kurulmayacaksa kuru ve havalandırılan bir ortamda depolanmalı, nem ve kimyasal maddelerden kesinlikle korunmalıdır. Cihaz ve akülerin kendi orijinal muhafazalarında saklanması tavsiye edilir. Genel olarak akülerin 12 aydan daha fazla sure depolanması tavsiye edilmez. Uzun süreli depolamalarda akülerin üreticisinin tavsiye ettiği sürelerde şarj edilmesi gerekmektedir. Ürünü 40ºC üzerinde ve -20º C nin altında saklamayınız. Aksi taktirde akülerin performansında zayıflama görülür, Kurulum yerine taşıma UPS in kurulum yerine kadar taşınma kolaylığı amacıyla tekerleklerle donatılmıştır. Kurulum yeri konusunda karar verirken UPS in ve akü kabin veya raflarının boyut ve ağırlıkları dikkate alınmalıdır Kurulum yeri planı Yeterli havalandırmanın sağlanması ve gerektiğinde servis verilebilmesi için UPS çevresinde ve üstünde 1 metre mesafe bırakılması uygundur. (şekil 19 ve 20). UPS in ön tarafında tekerleklerin yanında iki seviye elemanı (PB) vardır. Bunlar yardımıyla UPS

18 yerine getirildikten sonra yere sabitlenir. Kabinin ön kapağını (PF) açın ve aşağıdaki prosedürü uygulayın Seviye elemanlarını (PB) elle saat yönünün tersine döndürerek gevşetin ve yere değmesini sağlayın. Sonra bir açıkağızlı anahtar kullanarak ayni yönde çevirmeye devam edin ve tekerlekler yerden maksimum 0.5cm yükselinceye kadar devam edin. Ön kapağı (PF) kapatın Bağlantılar Şebeke bağlantı terminalleri Bu cihazlarda topraklamanın bağlı olması çok önemlidir. (topraklamayı bağlayın ( ). Toprak bağlantısını (X5) terminaline bütün diğer bağlantılardan önce yapın. EN-IEC güvenlik standartlarına göre şebeke kesintisi sırasında UPS giriş hattında tehlikeli voltajların oluşmasını engellemek amacıyla geri besleme koruması (kontaktör gibi) oluşturulmalı veya UPS girişlerini besleyen hat kesicilerine bunların UPS i beslediği ve burada bir çalışma yapmadan önce UPS girişlerinin tamamen izole edilmesi gerektiği şeklinde bir not konulmalıdır. Uyarı etiketleri bütün giriş kesicileri üzerine bakım personelini uyarmak amacıyla konulmalıdır. Üç faz giriş / üç faz çıkış geri besleme koruması.

19 Şekil 21. Çeşitli konfigürasyonlar için geri besleme kontaktörü uygulamaları Uyarı etiketi aşağıdaki gibi olmalıdır. Bu kesici üzerinde çalışmaya başlamadan önce - Kesintisiz Güç Kaynağını (UPS) izole edin - Toprak hattı dâhil olmak üzere bütün bağlantılar arasındaki voltajları ölçün Voltaj geri besleme riski Üç faz giriş / bir faz çıkış geri besleme koruması.

20 Bir faz giriş / üç faz çıkış geri besleme koruması. Üç fazlı UPS in şebeke girişlerinin bağlanması: Şebeke giriş kablolarını (N-R-S-T) (X4), (X1), (X2) ve (X3), terminallerine doğru sırada bağlayın. Kabloların doğru sırada bağlanmaması durumunda cihaz çalışmaz. Daima etiketleri kontrol edin. Tek fazlı UPS in şebeke girişlerinin bağlanması: Şebeke giriş kablolarını R-N, (X1) ve (X4) giriş terminallerine bağlayın. Kabloların doğru sırada bağlanmaması durumunda cihaz çalışmaz. Daima etiketleri kontrol edin Ayrı bypas bağlantısı, (X14 - X17) terminalleri Sadece UPS-B versiyonu Bu cihazlarda topraklamanın bağlı olması çok önemlidir. (topraklamayı bağlayın ( ). Toprak bağlantısını (X5) terminaline bütün diğer bağlantılardan önce yapın. Üç faz statik bypass hattının bağlanması: Güç kablolarını N-R-S-T statik bypass giriş terminallerine (X17), (X14), (X15) ve (X16) cihazın etiketinde belirtildiği sırada bağlayın. Bu kablolar doğru sırada bağlanmadığı takdirde UPS çalışmayacaktır.uyarı etiketleri bütün giriş kesicileri üzerine bakım personelini uyarmak amacıyla konulmalıdır. Tek fazlı statik bypass hattının bağlanması: Giriş kablolarını R-N statik bypass terminalleri (X1) ve (X4) e etikette belirtilen şekilde bağlayın. Bu kablolar doğru sırada bağlanmazsa UPS çalışmayacaktır. Ayrı bypass hatlı UPS lerde bypass hattı ve doğrultucu hattı iki ayrı kaynaktan (senkron olmayan) geliyorsa bu iki hattın nötrlerinin çakışmasını önlemek amacıyla bypass veya doğrultucu girişlerine bir izolasyon transformatörü konmalıdır.

21 Çıkış terminallerinin bağlanması (X6 - X9) Bu cihazlarda topraklamanın bağlı olması çok önemlidir.( topraklamayı bağlayın ( )).Toprak bağlantısını (X5) terminaline bütün diğer bağlantılardan önce yapın. Üç faz çıkışın bağlanması: Çıkış kablolarını N-U-V-W çıkış terminallerine (X9), (X6), (X7) ve (X8), etikette belirtilen sırada bağlayın. Bağlantı sırası yanlışsa UPS çalışmaz Tek faz çıkışın bağlanması: Çıkış kablolarını U-N çıkış terminallerine (X6) ve (X9), etikette belirtilen sırada bağlayın. Bağlantı sırası yanlışsa UPS çalışmaz Koruma topraklaması ( ) ve topraklama birleştirme ( ) terminalleri Elektrik çarpma riskine karşı topraklamanın ( ) bağlanması çok önemlidir. Topraklama iletkenini (X5) terminaline öncelikle bağlayın. UPS e bağlı yüklerin ve akü kabinlerinin koruma topraklaması topraklama birleştirme terminaline ( ) bağlanmalıdır COM port röleleri. Konektör (X32) Haberleşme hattı (COM) düşük voltajlı sinyaller taşır. Haberleşme kalitesinin korunması için haberleşme hattının yüksek voltajlı kablolara yakın monte edilmemesi tavsiye edilir. Haberleşme portu kuru kontakları sayesinde 6A 30 VDC veya 6A 100 VAC değerlerinde kuru kontaklar temin eder. UPS bu portu sayesinde RS232 konektörü olan herhangi bir cihaza bağlanabilir. Standart ünitelerde, 5 çıkış kontağı vardır. Şekil 23. Konektör DB9 (X31)ve (X32). Pin Çıkış No. Tanım N.C.-N.O. Pozisyonu 1 Kapatma sinyali Kapatma sinyali - 3 Ayarlanabilir Not connect 4 Deşarj Şebeke arızası N.C. 5 Ortak -

22 6 UPS bypasta N.O. 7 Düşük akü N.O. 8 Genel alarm N.O. 9 Deşarj Şebeke arızası N.O. N.C.: Normalde kapalı kontak. Alarm aktif olunca kontak açılır N.O.: Normalde açık kontak. Alarm aktif olunca kontak kapanır Tablo 3. DB9 (X32) konektöründeki alarm uçları RS-232 ve RS-485. Konektörü (X32). Haberleşme hattında (COM) düşük voltajlı sinyaller vardır. Haberleşme kalitesi için yüksek voltajlı diğer kablolardan uzak monte edilmelidir. DB9 konektörü hem RS-232 hem de RS-485 haberleşmesi içindir ancak her iki haberleşmeyi aynı zamanda kullanmak mümkün değildir. RS-232 yapısı Pin çıkışları - Pin 2. RXD. Seri data alınır. - Pin 3. TXD. Seri data gönderilir. - Pin 5. GND.Toprak RS-232 haberleşme protokolü. Kullanılan haberleşme protokolü «MASTER/SLAVE» tipidir. Bilgisayar («MASTER») belli bir bilgiyi sorar, ve UPS («SLAVE») istenilen bilgiyi gönderir. RS-485 yapısı. RS-485 haberleşmesi DB9 konektörünün sadece iki pinini (pin 4 ve 9) kullanır. Sinyal diferansiyel modda gönderilir böylece haberleşme elektriksel gürültüden etkilenmeyeceğinden uzak mesafelere ( 800 metre) taşınabilir. Pin çıkışları - Pin 4. Çıkış sinyali A (+) RS Pin 9. Çıkış sinyali B ( )RS-485. RS-485 haberleşme protokolü RS-485 haberleşme protokolü bu haberleşme olanağına sahip bilgisayarlarla haberleşmek amacıyla geliştirilmiştir. RS-232 ve RS-485 haberleşme protokolleri aşağıdaki gibidir: Haberleşme hızı: 1200, 2400, 4800, 9600 veya Baud. No. information bits: 8 Bits. No. stop bits: 1 veya 2 stop bits. Parity: - Even, Odd veya None

23 Acil Durdurma (EPO) terminalleri (X50) UPS in uzaktan acil durdurma (EPO) için hazır terminalleri vardır. Uzaktan kapatma butonu kurulması gerektiğinde (X50) terminalleri arasındaki atlama kaldırılmalı ve bu terminaller arasına normalde kapalı ve basıldığında açılan bir anahtar veya buton bağlanmalıdır. Şekil 24. Uzaktan Acil Durdurma (EPO) bağlantısı 5. Çalıştırma 5-1. İlk çalıştırma Çalıştırma öncesi kontrol Bütün bağlantıların cihazın üzerindeki etiketlere ve bu kılavuzun kurulum bölümüne uygun olarak yapıldığını ve bağlantıların yeterince sıkı olduğunu kontrol edin. Bütün UPS kesicilerinin ve akü kesicilerinin kesik (OFF) konumunda olduğundan emin olun. Yüklerin kapalı olduğundan emin olun Çalıştırma prosedürü Aşağıdaki talimatların sırasıyla yerine getirilmesi önemlidir. Eğer UPS harici akü kabinine bağlıysa akü kabininin sigortalı kesicisini (Q8) On konumuna getirin. Eğer UPS e enerji veren bir kesici varsa ON konumuna getirin. Giriş kesicisini (Q1a) «On» konumuna getirin. Kontrol panel göstergesi (PC) otomatik olarak çalışır. Eğer ekranda aşağıdaki mesaj belirirse MAINS PHASE ROT. UPS START INH. ekran 4.* Ve ayni zamanda sesli alarm çalarsa giriş faz sırası yanlış olduğundan UPS çalıştırılamaz. Giriş enerjisini kesin ve fazları etikete uygun olarak bağlayın ve çalıştırma işlemine yeniden başlayın. Ayrı bypası olan ünitelerde (UPS-B), bypass anahtarı (Q4) ü «On» pozisyonuna getirin. Kontrol panelinde aşağıdaki mesaj belirirse, MAINS PHASE ROT. UPS START INH. ekran 4.*

24 ve ayni zamanda sesli alarm çalarsa, giriş faz sırasının yanlış olmasından dolayı UPS çalıştırılamaz. Bypas anahtarı (Q4) ü ayırın ve fazları etikette belirtilen şekilde bağlayın. Yukarıda açıklanan çalıştırma prosedürünü tekrarlayın. Bu durumda aktif bir alarm yoktur ve yeşil Giriş Voltaj LED i ile turuncu Bypas ledi yanmaktadır (Şekil 26 da (a), (b)). Çıkış anahtarı (Q2) yi «On» konumuna alın,ups in çıkış terminalleri bypass hattından beslenmeye başlar. İnvertörü çalıştırın. Çalıştırma işlemi butonlarla ile yapılır. (Şekil 26 (3)). «CONTROL & STATUS OF THE UNIT» alt menüsüne gidin (ekran 1.0), sonra sağa sadece bir kez basın. Ekran 1.1 e ulaşırsınız, bu ekranda (ENT) e basarak ünitenin çalıştırılabilir. Tekrar (ENT)e basarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz.. Aşağıdaki diyagrama bakınız. (Şekil 25). Birkaç saniye sonra UPS online olarak çalışmaya ve invertör çıkışı beslemeye başlar. Şekil.25. Başlatma ve kapatma prosedürü CONTROL & STATUS OF THE UNIT ekran 1.0 (ESC) (ESC) UPS ON STAND-BY <ENT> TO START (ENT) <ENT> TO CONFIRM <ESC> TO CANCEL (ENT) ekran 1.2 UPS RUNNING <ESC> TO STOP (ESC) ekran 1.1 ekran 1.3 <ENT> TO CONFIRM <ESC> TO CANCEL (ENT) BATTERY TEST <status> ekran 1.5 UPS Start UP «ekran 1.1» in yerini «ekran 1.3» alır UPS Shutdown (Bypas ta) «ekran 1.3» yerini «ekran 1.1» alır. ekran 1.4 Devam etmeden önce, LED göstergeleri İnvertör ün (c) yeşil yandığından ve Bypas ın (b) sönük olduğundan emin olun (Şekil 26 ya bakın). Aksi takdirde Teknik servisi arayın. Doğrultucu tamamen çalışmaya başladığında DC bus voltajını akü voltajıyla eşitler..akü seviyesine bağlı olarak bir kaç saniye sonar aşağıdaki alarm mesajı belirir. BATT. SWITCH OPEN SWITCH IT ON ekran 4*

25 it Bu mesaj belirdiğinde voltaj eşitleme işlemi sonuçlanmıştır ve ancak bundan sonra sigortalı akü anahtarı veya UPS (Q3) anahtarı kapatılabilir. Yukarıda belirtilen şartlar oluşmadan önce asla akü anahtarını kapatmayınız çünkü cihaza zarar verebileceği gibi kazalara da neden olabilir. Şekil.26. Kontrol panelindeki LED göstergeleri (PC) Eğer sistemde çıkış kesicileri varsa «On» konumuna getirin. Beslenecek cihazları sırayla devreye alın. Artık sistem bütünüyle çalışmakta ve yükler UPS tarafından korunmaktadır UPS in kapatılması Yükleri kapatın. Eğer sistemde çıkış kesicileri varsa «Off» konumuna getirin. İnvertörü kapatın. Ön paneldeki butonları kullanarak (Şekil 26 da (3)), CONTROL & STATUS OF THE UNIT alt menüsüne gidin (ekran 1.0), sonra sağa bir kez basın. Ekran 1.3 e ulaşırsınız, bu ekran size (ESC) butonuna basarak üniteyi kapatmak isteyip istemediğinizi sorar. önce (ESC) e basıp sonra (ENT) e basarak işlemi tamamlayın. (Şekil 25 e bakın). Çıkış kesicisini (Q2) «Off» konumuna getirin. Standart ünitelerde, giriş anahtarını (Q1a) «Off» konumuna getirin.ayrı bypass girişli ürünlerde, giriş anahtarı (Q1a) ve statik bypass anahtarını(q4) «Off» konumuna getirin. Akü kabin kesicisi (Q8) ve/veya UPS in (Q3) kesicisini «Off» konumuna getirin. UPS girişlerini besleyen kesicileri Off konumuna getirerek sistemi şebekeden tamamen ayırın. Elektrik çarpma tehlikesi. UPS kapatıldıktan sonra harici akü bağlantısının kesilmesi ve UPS içindeki kondansatörlerin tamamen boşalması için 5 dakika kadar beklenmesi gerekmektedir. Artık UPS tamamen kapatılmıştır Acil Durdurma Butonu (EPO) Acil durdurma butonuna (EPO) basıldığında sistem bütünüyle durur. Doğrultucu ve invertör kapanır. Yüklere elektrik gitmez. Acil durdurma iki yöntemle yapılır

26 Kontrol panelden Konnektör (X50) yoluyla Aşağıdaki tabloda bu iki yöntem açıklanmaktadır E.P.O. fonksiyonu Terminal (X50). Terminale kablo ile bağlanan normalde kapalı kontakla EPO çalıştırılabilir. Aktifleştirme (sistemin durdurulması) (X50) terminaline bağlanan uzak buton veya anahtar açılmalıdır Normal çalışmaya dönüş. UPS in bütün enerjisi kesilmelidir. Bütün kesicileri OFF konumuna getirin. DC bus gerilimini deşarj olması için bekleyin. Bütün LED ler ve LCD kapanmalıdır. Daha sonra UPS bu kılavuzda açıklanan çalıştırma talimatına uygun olarak yeniden çalıştırılmalıdır. Tablo.4. Acil Durdurma (EPO) İşlemi (EPO) 5-4. Mekanik Bakım Bypası Çalışma prensibi Mekanik bakım bypası çok yararlı bir olanak olmakla birlikte kurallara uygun olmayan kullanımda hem UPS hem de çıkıştaki yüklerde arıza oluşabilir. Bu nedenle aşağıda açıklandığı şekilde kullanılmalıdır Mekanik Bakım Bypasına transfer Mekanik bakım bypasına aktarım şöyle yapılır: İnvertörü kapatın. Ön paneldeki butonları kullanarak (Şekil 26 da (3)), CONTROL & STATUS OF THE UNIT alt menüsüne gidin (ekran 1.0), sonra sağa bir kez basın. Ekran 1.3 e ulaşırsınız, bu ekran size (ESC) butonuna basarak üniteyi kapatmak istediğinizi sorar. önce (ESC) e basıp sonra (ENT) e basarak işlemi tamamlayın. (Şekil 25 e bakın). Mekanik bloku (BL) sabitleyen cıvataları sökün Mekanik bloku (BL) çıkartın ve mekanik bypass anahtarını (Q5) «On» konumuna getirin. Çıkış kesicisini (Q2) «Off» konumuna alın Akü kesicisini (Q3) «Off» konumuna alın.harici akülü modellerde bütün harici akü kesicilerini de (Q8) «Off» konumuna getirin. Standart UPS lerde giriş kesicisini (Q1a) «Off» konumuna alın.. Bypas beslemesi ayrı UPS lerde, giriş kesicisi (Q1a) ve statik bypass kesicisini (Q4) «Off» konumuna alın. Artık UPS çıkışını doğrudan mekanik bypass üzerinden beslemektedir. UPS bütünüyle kapanmıştır.

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08 Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ESİS ENERJİ ve ELEKTRONİK SAN. TİC. A.Ş. DUDULLU ORG. SAN. BÖLGESİ ESENKENT MAH. BATURALP

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU CHALLENGER SERİSİ 10 20 KVA

KULLANMA KILAVUZU CHALLENGER SERİSİ 10 20 KVA KULLANMA KILAVUZU CHALLENGER SERİSİ 10 20 KVA KULLANMA KILAVUZU CHALLENGER SERİSİ 10 20 KVA AG SD 71 Doküman Y. No:1 Rev:0 AG SD 71 Rev. No:0 Rev. Tarihi:20.05.2014 Yayın No:1 3 KILAVUZ HAKKINDA Kılavuz

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

NEWTECH PRO PLUS 6-10 KVA DSP LCD 1/1 ONLINE KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU

NEWTECH PRO PLUS 6-10 KVA DSP LCD 1/1 ONLINE KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU NEWTECH PRO PLUS 6-10 KVA DSP LCD 1/1 ONLINE KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU Kesintisiz Güç Kaynağı Sistemi Lütfen bu kılavuzda belirtilen uyarılara ve çalıştırma talimatlarına kesinlikle uyunuz.

Detaylı

NEWTECH PRO 10-20 KVA (3/1) ONLINE KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU

NEWTECH PRO 10-20 KVA (3/1) ONLINE KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU NEWTECH PRO 10-20 KVA (3/1) ONLINE KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU Lütfen bu kılavuzda belirtilen uyarılara ve çalıştırma talimatlarına kesinlikle uyunuz. Cihazı çalıştırmadan önce bütün güvenlik

Detaylı

NEWTECH PRO SERİSİ TÜM MODELLER KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU

NEWTECH PRO SERİSİ TÜM MODELLER KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU NEWTECH PRO SERİSİ TÜM MODELLER KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU İçindekiler 1. Önemli Güvenlik Uyarısı 2 1-1. Nakliye 2 1-2. Hazırlık 2 1-3. Kurulum 2 1-4. Çalıştırma 2 1-5. Bakım, servis ve

Detaylı

/PRO 10, 12, 15, 20 kva PRO 30, 40, 60, 80, 100, 120 kva. Tel. (0216) 574 1 574 Fax (0216) 574 71 14 Email: servis@2mltd.com

/PRO 10, 12, 15, 20 kva PRO 30, 40, 60, 80, 100, 120 kva. Tel. (0216) 574 1 574 Fax (0216) 574 71 14 Email: servis@2mltd.com /PRO 10, 12, 15, 20 kva PRO 30, 40, 60, 80, 100, 120 kva Tel. (0216) 574 1 574 Fax (0216) 574 71 14 Email: servis@2mltd.com İÇİNDEKİLER GENEL BAKIŞ 2 UNIQUE33 PRO 2 31-10/20 UPS GÖRÜNÜM 3 33-10/20 UPS

Detaylı

RELIABLE SOLUTIONS in POWER ELECTRONICS. Power Management Instruments PMI / GESS GRUP ŞİRKETLERİ

RELIABLE SOLUTIONS in POWER ELECTRONICS. Power Management Instruments PMI / GESS GRUP ŞİRKETLERİ RELIABLE SOLUTIONS in POWER ELECTRONICS Power Management Instruments PMI / GESS GRUP ŞİRKETLERİ ÜRÜN GAMI KGK Serisi Online Kesintisiz Güç Kaynakları Endüstriyel Tip DC Redresör/Akü Şarj Cihazlari

Detaylı

İçindekiler. A2 6-10kVA V1.0.1 Sayfa 1

İçindekiler. A2 6-10kVA V1.0.1 Sayfa 1 İçindekiler Giriş... 2 Önemli Emniyet Bilgileri (Mutlaka Okuyunuz)... 3 1. Genel... 5 1.1 A2 Serisi... 5 1.2 Ön Panel... 6 2. Kurulum... 7 2.1 Yerleşim... 7 2.2 Arka Panel... 8 2.3 Bağlantı... 9 2.4 Önerilen

Detaylı

E250 KULLANIM KILAVUZU E250 KULLANIM KILAVUZU

E250 KULLANIM KILAVUZU E250 KULLANIM KILAVUZU E25 KULLANIM KILAVUZU A Güvenlik Mesajları Tanımlar ve Semboller E25 Serisi hız kontrol cihazından sürekli verim almak için, cihazı monte etmeden ve çalıştırmadan önce kullanma kılavuzunu ve tüm uyarı

Detaylı

Montaj ve Çalıştırma. Smart-UPS SR1 Kesintisiz Güç Kaynağı SR13KDXIET SR15KDXIET. 220/230/240 Vac Tower. su0835a

Montaj ve Çalıştırma. Smart-UPS SR1 Kesintisiz Güç Kaynağı SR13KDXIET SR15KDXIET. 220/230/240 Vac Tower. su0835a Montaj ve Çalıştırma Smart-UPS SR1 Kesintisiz Güç Kaynağı SR13KDXIET SR15KDXIET 220/230/240 Vac Tower su0835a Smart-UPS TM SR1 3000/5000 VA 220/230/240 Vac Tower Kesintisiz Güç Kaynağı Türkçe 990-5162A

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler ÖNSÖZ ISISO 6000/6100 serisi inverter satın aldığınız için teşekkür ederiz. Yüksek performans ihtiyaçlarını karşılamak için, ISISO 6000/6100 serisi çeviriciler düşük hızda ve düşük gürültü

Detaylı

ENDÜSTRİYEL VE TİCARİ SAYAÇLAR ZMD400AT/CT, ZFD400AT/CT KULLANMA KILAVUZU

ENDÜSTRİYEL VE TİCARİ SAYAÇLAR ZMD400AT/CT, ZFD400AT/CT KULLANMA KILAVUZU ENDÜSTRİYEL VE TİCARİ SAYAÇLAR ZMD400AT/CT, ZFD400AT/CT KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1 GÜVENLİK... 5 1.1 Güvenlik notları... 5 1.2 Sorumluluklar... 5 1.3 Güvenlik önlemleri... 6 2 SAYAÇ HAKKINDA AÇIKLAMALAR...

Detaylı

Advanced Energy AE 3TL 8 23 (IEC)

Advanced Energy AE 3TL 8 23 (IEC) Advanced Energy AE 3TL 08 23 Advanced Energy AE 3TL 8 23 (IEC) Kurulum ve Kullanım Kullanım Kılavuzu Mayıs 2015 Advanced Energy AE 3TL 08 23 COPYRIGHT Bu el kitabı ve içindeki bilgiler Advanced Energy

Detaylı

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10 Referans Kitapçığı Elektrik Şebeke Koruması Sepam seri 10 İçindekiler Güvenlik Bilgisi.....................................................7 Kitapçık Hakkında...................................................9

Detaylı

G250 KULLANIM KILAVUZU

G250 KULLANIM KILAVUZU NO 081(09) G250 KULLANIM KILAVUZU A Güvenlik Mesajları Tanımlar ve Semboller G250 Serisi hız kontrol cihazından sürekli verim almak için, cihazı monte etmeden ve çalıştırmadan önce kullanma kılavuzunu

Detaylı

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU Panic Fire Duress Program Bypass Report Chime Test Memory B A D C Program Chime Panic Duress Exit Fire Report Bypass Memory Test Reset Password Exit Reset

Detaylı

Model A1 Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah

Model A1 Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah Giriş Elektrikli cihazlarınızı korumada ENEL Kesintisiz Güç Kaynakları ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. A1 Serisi Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK), en son teknoloji kullanılarak üretildi. Yeni KGK

Detaylı

www.esis.com.tr ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı

www.esis.com.tr ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı 1 İçindekiler Tablosu 1. Önemli Güvenlik Bilgileri... 3 1.1. Genel Güvenlik Önlemleri... 3 1.2. Akü ile Çalışırken Alınacak

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ. 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü

KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ. 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü 2 KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü 3 İçindekiler 1. Güvenlik Talimatı... 7 1.1. Güvenlik Talimatları... 7

Detaylı

Advanced Energy AE 3TL 40 46. Kurulum ve Kullanım Kullanım Kılavuzu

Advanced Energy AE 3TL 40 46. Kurulum ve Kullanım Kullanım Kılavuzu Advanced Energy AE 3TL 40 46 Kurulum ve Kullanım Kullanım Kılavuzu Mart 2015 570-10143-00A COPYRIGHT Bu el kitabı ve içindeki bilgiler Advanced Energy Industries, Inc. şirketinin fikri mülkiyetindedir.

Detaylı

7. Frekans dönüştürücüyü programlama 55

7. Frekans dönüştürücüyü programlama 55 içindekiler içindekiler 1. Bu nasıl okunmalı? 3 Telif Hakkı, Yükümlülük Sınırlaması ve Revizyon Hakları 3 Onaylar 4 Semboller 4 2. Güvenlik 5 Genel Uyarı 6 Onarım İşine Başlamadan Önce 6 Özel durumlar

Detaylı

MET ONE 3400 Serisi Partikül Sayım Cihazı

MET ONE 3400 Serisi Partikül Sayım Cihazı HACH Katalog Numarası 701241 MET ONE 3400 Serisi Partikül Sayım Cihazı Kullanıcı Kılavuzu Ekim 2009, 7. Basım Hach Company 2009. Tüm hakları saklıdır. ABD de basılmıştır. 1 İçindekiler Bölüm 1 Özellikler...

Detaylı

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah AL23 V0.2 Sayfa 1 Giriş Elektrikli cihazlarınızı korumada ENEL Kesintisiz Güç Kaynakları ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. AL Serisi Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK), en son teknoloji kullanılarak üretildi.

Detaylı

Soğuk Oda Soğutma Ünitesi Montaj İşletme Bakım

Soğuk Oda Soğutma Ünitesi Montaj İşletme Bakım Soğuk Oda Soğutma Ünitesi Montaj İşletme Bakım Bu kitap Carrier Profoid Split System Refrigerating Unit SupercoldSC- Start-Up and Operations Instructions adlı kitabından Alarko Carrier Dökümantasyon Merkezi

Detaylı

EGE SERİSİ UPS KULLANIM KILAVUZU

EGE SERİSİ UPS KULLANIM KILAVUZU 11 EGE SERİSİ UPS KULLANIM KILAVUZU UPS Modeli Tip UPS Modeli Tip EGE-101KT EGE-102KT Standart akü desteği süresi EGE-101KTL EGE-102KTL Uzun akü desteği süresi EGE-103KT EGE-103KTL Bu Kullanım kılavuzunu

Detaylı

DİZEL MOTOR TAHRİKLİ YANGIN POMPA KONTROL PANOSUNUN KURULUM VE BAKIM KILAVUZU OTOMATİK KONTROL PANOSU MODEL GPD

DİZEL MOTOR TAHRİKLİ YANGIN POMPA KONTROL PANOSUNUN KURULUM VE BAKIM KILAVUZU OTOMATİK KONTROL PANOSU MODEL GPD DİZEL MOTOR TAHRİKLİ YANGIN POMPA KONTROL PANOSUNUN KURULUM VE BAKIM KILAVUZU OTOMATİK KONTROL PANOSU MODEL GPD 9 nov 2009 1/22 GPD-MAN002-TR REV0A 9 nov 2009 2/22 GPD-MAN002-TR REV0A Dizel motor tahrikli

Detaylı

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ datakom@datakom.com.tr http://www.datakom.com.tr Tel: 0216 466 84 60 Fax: 0216 364 65 65 DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME

Detaylı

Tür Kodu Dizesi 10. Başlamadan önce 13 Kurma 14

Tür Kodu Dizesi 10. Başlamadan önce 13 Kurma 14 VLT HVAC Sürücü İşletim Yönergeleri içindekiler içindekiler 1 Güvenlik 3 Güvenlik Yönergeleri 3 Genel Uyarı 4 Onarım İşine Başlamadan Önce 4 Özel durumlar 4 İstenmeyen Başlamayı Önleme 6 Frekans Dönüştürücünün

Detaylı

KULLANICI EL KİTABI. D5A/7A T/TAGenset motor D5A/7A T/TA Deniz Genseti. Tasniflenebilir Kontrol Sistemi Kontrol Sistemi MCC

KULLANICI EL KİTABI. D5A/7A T/TAGenset motor D5A/7A T/TA Deniz Genseti. Tasniflenebilir Kontrol Sistemi Kontrol Sistemi MCC KULLANICI EL KİTABI D5A/7A T/TAGenset motor D5A/7A T/TA Deniz Genseti Tasniflenebilir Kontrol Sistemi Kontrol Sistemi MCC İçindekiler Önsöz... 2 Güvenlik Bilgileri... 3 Giriş... 8 Aygıtlar ve Kumandalar...

Detaylı