Dr. Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu. E-bülten gönderimini iptal etmek için lütfen adresine REMOVE yazıp mail olarak gönderiniz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dr. Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu. E-bülten gönderimini iptal etmek için lütfen info@ortonorm.com adresine REMOVE yazıp mail olarak gönderiniz."

Transkript

1 AĞUSTOS 2012 Ortodonti Ağız sağlığının korunmasında dişlerin düzgün sıralanmış olması temel gerekliliktir. Konumu bozuk olan Dişler günümüzde ortodonti tedavisi ile düzeltilmektedir. Dişlerimi Neden Beyazlatmalıyım? Dr. Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu Her zaman güzel ve parlak bir gülüşe sahip olmak istediniz ama dişleriniz kahve, çay, kola veya başka nedenlerden dolayı zamanla sarardı. Dişlerinizi beyazlatmak istemenizin sebebi ne olursa olsun, bu konuda yalnız değilsiniz. Kekik kanseri intihar ettiriyor Reha ERUS / ROMA 11 Mayıs 2012 Yemeklerin üzerine serpiştirilen bir tutam kekik, prostat kanserini önlüyor. Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Diş beyazlatmada beyazlatıcı diş macunlarından diş hekimi muayenehanesinde uygulanan beyazlatma tekniklerine kadar birçok yöntem vardır. ÖNCE SONRA ETKİNLİK TAKVİMİ 01 Eylül :00 Yalın Turkcell Kuruçeşme Arena Sahnesi nde! 02 Eylül :00 Turkcell Kuruçeşme Arena, İstanbul Serdar Ortaç KARİKATÜRLER E-bülten gönderimini iptal etmek için lütfen adresine REMOVE yazıp mail olarak gönderiniz. Bağdat Caddesi Arıtan Apt. No:289/B Caddebostan, İstanbul / TR Telefon: / / Abide-i Hürriyet Caddesi Nazik Apt. No:55 / 3 Şişli, İstanbul / TR Telefon: / /

2 Ortodonti Ağız sağlığının korunmasında dişlerin düzgün sıralanmış olması temel gerekliliktir. Konumu bozuk olan Dişler günümüzde ortodonti tedavisi ile düzeltilmektedir. Ortodonti nedir, ortodontist kime denir? Ortodonti, diş hekimliğinde diş ve çene düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır. Diş hekimliği fakültesini bitirip diş hekimi olduktan sonra ortodonti anabilim dalında ortodonti konusunda uzmanlık veya doktora yapan kişiye ortodontist denir. Ortodontik tedavi neden gereklidir? Genellikle dişlerin kötü görüntüsüne bağlı olarak estetik kaygılarla ortodontistlere başvurulmasına rağmen düzgün konumda olmayan dişler tedavi edilmediğinde diş çürüklerine, dişeti hastalıklarına, çiğneme ve ısırma zorluklarına ve hatta bazı vakalarda konuşma bozukluklarına sebep olabilir. Öne doğru çıkık konumda yer alan dişler(halk dili ile dişlek bireyler) sıradan darbelere karşı dahi savunmasız kalır ve kırılabilirler. Ortodontik tedavi dişlerimin yerini değiştirebiliyor mu? Evet, Ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklıklar ve aralıklar kolayca düzeltilerek sağlıklı ve güzel bir gülümseme elde edile bilinir. Ortodontide ideal yaş nedir? Ortodontik tedavide çeneleri ilgilendiren problemlerde ve kötü alışkanlıkların bırakılmasında uygulanacak erken tedavi büyük önem taşıdığından hemen tedaviye başlanılmasa bile, sürekli dişlerin sürmeye başladığı 6-7 yaş civarında çocuğunuzu ortodontik yönden muayene ettirmeniz faydalı olacaktır. Bu yaştan sonra dişlerim düzelir mi? Erişkinler de ortodontik tedavi olabilir mi? Evet, sağlıklı dişetine sahip bireylerde dişlerdeki düzensizlikler her yaşta ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Kaç çeşit ortodontik tedavi vardır? Ortodontik tedavide kullanılan apareyler üç tiptir. Haraketli apareyler: Hasta tarafından takıp çıkartılabilinen ve halk arasında damak olarak adlandırılan apareylerdir. Sadece basit vakalarda uygulanabilirler. Fonksiyonel apareyler: Büyüme döneminde kullanılan, hasta tarafından takıp çıkartılabilen, büyümeyi yönlendiren apareylerdir. Sabit apareyler: Halk arasında tel takılması olarak adlandırılmakta, metal ve şeffaf olmak üzere iki farklı tipi bulunmaktadır. Sabit apareyler dişlerin ön yüzlerine yapıştırılabilindiği gibi özellikle tedavi sırasında estetik kaygıları olan erişkin hastalarda dişlerin arka yüzeylerine de yapıştırılabilir. Ortodontik tedavi pahalı mıdır? Tedavi ücretleri ne kadardır? Ortodontik tedavi ücretleri vakanın şiddetine, tedavi süresine ve kullanılacak braket çeşidine göre değişmektedir. Ortodontistiniz tedavinin ödemesini kolaylaştırmak amacıyla size en uygun ödeme planını sunacaktır. Ayrıca bazı özel kurumlar, sandıklar ve bankalar tedavi ücretinin tamamını veya bir bölümünü karşılamaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi ortodontistiniz veya bağlı bulunduğunuz kurumun sağlık işlerinden alabilirsiniz.

3 Dişlerimi Neden Beyazlatmalıyım? Her zaman güzel ve parlak bir gülüşe sahip olmak istediniz ama dişleriniz kahve, çay, kola veya başka nedenlerden dolayı zamanla sarardı. Dişlerinizi beyazlatmak istemenizin sebebi ne olursa olsun, bu konuda yalnız değilsiniz. Farklı saç ve cilt renklerine sahip olduğumuz gibi diş renklerimiz de farklılık gösterir. Bazı dişler, diğerlerinden daha sarı iken, bazıları ise yaşlandıkça sararır. Doğal diş renginiz ise birçok faktörden etkilenebilir. İngiltere de Leeds ve Central Lancashire üniversitelerinin yaptığı çalışma, beyaz ve düzgün dişlerin insanları daha çekici kıldığını teyit etti. Araştırmacılar bunun açıklamasını şöyle yaptı. Beyaz dişleri tavuskuşu kuyruğu gibi düşünebiliriz. Tavuskuşları karşı cinsin kuyruğunun güzelliğine bakarak onunla çiftleşir. Çünkü renkli kuyruk sağlık ve genetik kalitenin işaretidir. Çünkü renkli kuyruk sağlık ve genetik kalitenin işaretidir, buda çiftleşmeden doğacak yavrunun sağlıklı olacağının; Yüzey lekeleri ve iç sararmanın sebepleri şunlar olabilir: * Doğal yaşlanma süreci * Tütün kullanımı (içilen veya çiğnenen), kahve, çay, kola veya kırmızı şarap içmek ve kiraz ve böğürtlen gibi yüksek pigmentli gıdalar yemek * Plak ve tartar tortularının birikmesi * Dişlere benekli bir görünüm veren, dişler oluştuğunda çok fazla florür alımı (milyon parçalı su başına 2 parçadan daha fazla * Çocukluk dönemindeki antibiyotik tetrasiklin tedavisi * Dişlerde, kahverengi, gri veya siyah renge yol açabilecek travma Dişlerinizi beyazlatmanız için birçok sebep vardır, bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir: * Güzel bir gülümseme ile kendinize olan güvenin artması * Daha genç görünme * Düğün, iş görüşmesi veya buluşma gibi özel durumlar * Başkaları üzerinde olumlu bir ilk izlenim bırakmak * Yıllardır süren günlük lekelenme ve sararmayı eski haline getirmek Herhangi bir beyazlatma işlemine başlamadan önce, diş hekiminize danışın; çünkü tedavi için uygun bir aday olup olmadığınızı sadece diş hekiminiz değerlendirebilir.

4 Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Diş beyazlatmada beyazlatıcı diş macunlarından diş hekimi muayenehanesinde uygulanan beyazlatma tekniklerine kadar birçok yöntem vardır. Beyazlatma teknikleri iki şekilde uygulanır: 1 - Beyazlatma işlemleri doğal diş renginizi ortalama beş - yedi ton kadar değiştirir. Hem diş hekimi muayenehanesinde, hem de evde beyazlatma yapılabilir. Beyazlatıcıların içerdiği etken madde genellikle hem derindeki, hem de yüzeydeki lekeleri çıkartmaya yardımcı olan, % oranlarında karbomid peroksit veya hidrojen peroksittir. * Diş hekiminin muayenehanesinde uygulanan ışıklı beyazlatma işleminin seansı ekonomik ve hızlı bir sonuç verir ve dişleri önemli ölçüde beyazlatır. Ancak, bir yıl sonra, normal bir şekilde yiyip içmenin (kahve, çay, alkolsüz içecekler) ardından, dişleriniz tekrar eski rengine yakın bir renge dönebilir ve yeni lekeler oluşabilir. Bu durumda beyazlatma işlemini tekrar etmeniz gerekebilir. * Evde beyazlatma için diş hekiminiz tarafından hazırlanan özel ağız plakları da kullanılabilir. Genellikle iki hafta boyunca günde birkaç saat veya gece boyunca plak takılır. Dişlerinizde yeni lekelenme oluştuğunu fark ederseniz, lekeleri çıkarmak için bir veya iki gece boyunca ağız plağını beyazlatıcı jel sürerek takmanız yeterlidir. * Dişleri beyazlatmak için eczanede reçetesiz olarak satılan ürünler de bulunabilir. 2 - Beyazlatma dışındaki işlemler sırasında, yüzey lekelerinin giderilmesine yardımcı olmak için, fiziksel ve/veya kimyasal uygulamalar yapılır. Beyazlatıcı diş macunları leke çıkarıcı özelliği olan veya cilalama yapabilen özel kimyasallar içerir. Diş hekimleri tarafından yapılan profesyonel temizlikte, yiyecek ve tütünün neden olduğu dış lekelenmeleri çıkarmak için aşındırma veya cilalama yöntemi kullanılır. Beyazlatma işlemlerinde herkeste çıkan sonuç farklıdır. Bazıları, beyazlatıcı diş macunları ile bekledikleri sonucu elde ederken, gri diş rengine sahip veya dişinde ciddi renklenme olanların gülümsemelerinin istedikleri gibi olabilmesi için porselen vener kaplamalar veya dolgu yapılması gerekebilir. Sizin için uygun olan seçeneği diş hekiminiz belirleyebilir. Kekik kanseri intihar ettiriyor Reha ERUS / ROMA 11 Mayıs 2012 Yemeklerin üzerine serpiştirilen bir tutam kekik, prostat kanserini önlüyor. ABD de New York Long Island Üniversitesi nde yapılan araştırmalara göre, kekikte bulunan anti kanserojen karvakrol maddesi, prostat kanserine neden olan hücreleri imhaya zorluyor. Karvakrol sayesinde protonların hücre dışı sıvısına geçişi artıyor ve zarları parçalanan kanserleşen hücreler ölüyor. Tıp dilinde buna Hücrelerin intiharı deniyor. Uzmanlar 50 yaş üstü erkeklerin prostat kanserine yakalanmamak için her öğünde yemeklerinin üzerine bir çimdik kekik serpmelerinin faydalı olduğunu söylüyor.

5 ÖNCE SONRA Ağız İçi Ön Ağız İçi Ön Ağız İçi Sağ Ağız İçi Sağ Ağız İçi Sol Ağız İçi Sol

6 KARİKATÜRLER

7 ETKİNLİK TAKVİMİ 01 Eylül :00 Yalın Turkcell Kuruçeşme Arena Sahnesi nde! Tamamı kendisine ait olan şarkılarıyla Türk pop müziğinin en kuvvetli yorumcularından Yalın, yeni albümünden şarkıları ile 1 Eylül akşamı Turkcell Kuruçeşme Arena da sevenleriyle buluşacak. Yalın, hayranlarının sabırsızlıkla beklediği yeni albüm şarkılarının yanı sıra dillerden düşmeyen şarkılarını da Turkcell Kuruçeşme Arena sahnesinde seslendirecek. 02 Eylül :00 Turkcell Kuruçeşme Arena, İstanbul Serdar Ortaç, yakında çıkaracağı yeni albümünün parçalarıyla ilk kez Turkcell Kuruçeşme Arena'da Eylül :00 Sezen Aksu Acoustic Band Sezen Aksu Acoustic Band, müziğin en saf ve samimi hali ile icra edildiği, anlık doğaçlamaların ve yorumların dünya standartlarında bir müzikal altyapı ile sunulduğu özel bir "Performans Serisi" olarak tasarlandı. Bugüne kadar aralarında New York - Carnegie Hall, Londra - Royal Albert Hall gibi önemli konser salonlarında, Oslo Music Festival, Bremen Jazzahead Festival gibi organizasyonlarda ve Stockholm, Berlin, Paris ve Zürih dahil olmak üzere pek çok şehirde izleyicisiyle buluşan bu müzik ziyafeti, Temmuz da BKM Organizasyonu'yla Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda. Sezen Aksu Acoustic Band: Fahir Atakoğlu eşliğinde Ayda Tunçboyacı (Keman), Cihan Okan (Vokal), Eric van der Western (Kontrabas), Fatih Ahıskalı (Telli Sazlar), Göksun Çavdar (Klarnet), Jarrod Cagwin (Davul), Mustafa Böztüy (Perküsyon), Nurcan Eren (Vokal), Orhan Topçuoğlu (Vurmalı Çalgılar), Özer Arkun (Çello) 08 Eylül :00 Türk Sanat Müziğinin dev ismi Emel Sayın Turkcell Kuruçeşme Arena da sevenleriyle buluşacak. İki bölümden oluşacak konserde sanatçıya Selçuk Tekay şefliğinde dev orkestra ve 40 kişilik koro eşlik edecek. Sürpriz konuk sanatçıların da katılacağı konserde Emel Sayın,Türk Sanat Müziğinin en güzel eserlerinden ve kendi hitlerinden oluşan bir repertuar sunacak, konuklarıyla düetler yapacak. Dans gösterilerinin de yer alacağı Emel Sayın konseri 8 Eylül de Turkcell Kuruçeşme Arena da Türk Sanat Müziğini özleyenlere unutulmaz bir gece yaşatacak. 09 Eylül :00 Ben Buraya Çıplak Geldim albümüyle, yine müziğin ayrık otu olduğunu gösteren Nil Karaibrahimgil, 9 Eylül de Turkcell Kuruçeşme Arena da olacak. Sahne şovunda albümünde bahsettiği he-man bat-man pac-man ve mad-men'le, Kazablanka'ya kadar gidip gelecek, gölgeleriyle savaşacak, son klibindeki dansları ve dünyada ilk kez bir albüm çıkmadan şarkıları duyuran kendi buluşu 'mini klip'ler de o gece Turkcell Kuruçeşme Arena sahnesinde olacak. Ayrıca internet konserinde olduğu gibi o gece, seyircilerden aldığı bir cümleyi besteleyecek. Konser 9 Eylül Pazar akşamı. Hepimiz o gece konsere, 'içimizde bir umut bir umut' gideceğiz.

A ZINIZA SA LIK ÇENE CERRAH S. ESTET K D Ş Laminate - Empress - Zirkonyum Kuronlar. BLEACH NG Diş Beyazlatma. MPLANTOLOJ Vidalı diş sistemi

A ZINIZA SA LIK ÇENE CERRAH S. ESTET K D Ş Laminate - Empress - Zirkonyum Kuronlar. BLEACH NG Diş Beyazlatma. MPLANTOLOJ Vidalı diş sistemi A ZINIZA SA LIK ESTET K D Ş Laminate - Empress - Zirkonyum Kuronlar PROTEZLER Sabit kuron köprü protezler Hareketli protezler PER ODONTOLOJ Diş eti hastalıkları ve tedavisi ÇENE CERRAH S MPLANTOLOJ Vidalı

Detaylı

DİŞETİ HASTALIKLARI BÖLÜMÜ. Sağlıklı bir yaşam için YAŞAR DİYABETTE AĞIZ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR? GÖRÜNMEYEN TELLER

DİŞETİ HASTALIKLARI BÖLÜMÜ. Sağlıklı bir yaşam için YAŞAR DİYABETTE AĞIZ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR? GÖRÜNMEYEN TELLER YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ VE DİŞ HASTANESİ HAZİRAN 2013 - YIL: 2 - SAYI: 6 Hastanenizi düzenli olarak ziyaret ediyorum YAŞAR DİYABETTE AĞIZ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR? Estetik beklentilere

Detaylı

ORTODONTİ: ORTODONTİK BOZUKLUKLAR NEDEN OLUŞUR?

ORTODONTİ: ORTODONTİK BOZUKLUKLAR NEDEN OLUŞUR? ORTODONTİ: Ortodonti, diş-çene-yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemek; mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak ve tedavi etmek;bununla birlikte iyi bir estetik ve fonksiyon (ısırma,çiğneme,konuşma,gülme)

Detaylı

e-bülten Dr.Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu TEMMUZ 2010-40

e-bülten Dr.Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu TEMMUZ 2010-40 LİNGUAL ORTODONTİ Mükemmel bir gülüş kişinin yüz simetrisini düzelttiği gibi genel görünüşünün iyileştirilmesinde de etkilidir. Hastalar düzgün dişlere ve mükemmel bir gülüşe sahip olmak istemelerine rağmen

Detaylı

Dr. Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu. E-bülten gönderimini iptal etmek için lütfen info@ortonorm.com adresine REMOVE yazıp mail olarak gönderiniz.

Dr. Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu. E-bülten gönderimini iptal etmek için lütfen info@ortonorm.com adresine REMOVE yazıp mail olarak gönderiniz. ŞUBAT 2013 Dr. Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu www.ortonorm.com SAĞLIKLI NİCE YILLARA * GÜLMEYİ HİÇ ERTELEMEYİNİZ.RUHUNUZUN EN İYİ İLAÇLA- RINDANDIR. * GECE UYKU ORTAMININ KARANLIK OLMASI,YORGUNLUK DURUMLARINDA

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Dr. Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu. E-bülten gönderimini iptal etmek için lütfen info@ortonorm.com adresine REMOVE yazıp mail olarak gönderiniz.

Dr. Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu. E-bülten gönderimini iptal etmek için lütfen info@ortonorm.com adresine REMOVE yazıp mail olarak gönderiniz. ARALIK 2012 ATATÜRK ÜN DİŞ SAĞLIĞI Dr. Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu www.ortonorm.com Atatürk cepheden cepheye koşarken dişleriyle ilgilenememişti. Cumhuriyetin ilanı tartışılırken bütün dişleri apseli

Detaylı

TIROID KONTROLLERİNİ IHMAL ETMEYIN

TIROID KONTROLLERİNİ IHMAL ETMEYIN Obezite Cerrahisi ile Sağlıklı Hayata Merhaba Kilo problemi nedeniyle 6 aydır insülin kullanmak zorunda kalan Seval Çınar, ailesinin de desteğiyle Obezite Cerrahisi ile Tüp Mide ameliyatı olmaya karar

Detaylı

Bir estetik cerraha başvurmadan önce yeterli bilgiye ulaşmada bu kitabın size yardımcı olması dileğiyle

Bir estetik cerraha başvurmadan önce yeterli bilgiye ulaşmada bu kitabın size yardımcı olması dileğiyle Sağlığınıza kasteden hiçbir şey olmadan vücudunuza bir işlem yaptırmanızın, hele hele bir ameliyatı göze almanızın kararını vermek hiç de kolay değildir. Bu yüzden en güvenilir ellerde olmak sizin en doğal

Detaylı

içindekiler Sizden Gelenler 30 sayi3:bizimşifa DERGİSİ 29.08.2012 12:32 Page 3 ŞİFA DOSTLARI Ünlü komedyen Yavuz Seçkin Baba oldu

içindekiler Sizden Gelenler 30 sayi3:bizimşifa DERGİSİ 29.08.2012 12:32 Page 3 ŞİFA DOSTLARI Ünlü komedyen Yavuz Seçkin Baba oldu sayi3:bizimşifa DERGİSİ 29.08.2012 12:32 Page 3 içindekiler 04 BASINDA KADIKÖYŞİFA 06 ŞİFA DOSTLARI Ünlü komedyen Yavuz Seçkin Baba oldu 08 NÖROŞİRURJİ Yürüme güçlüğü, idrar kaçırma ve demans... 10 KALİTELİ

Detaylı

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. 35

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. 35 Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ekim 2013 Sayı 35 SÖYLEŞİ Işın Karaca SAĞLIKLI BESLENME Çocuklarda iştah problemi LEZZETLİ TARİFLER BAKIM Kurabiyeler Cildinizi sonbara

Detaylı

e-bülten AYIN VAKASI ORTODONTİ SÖZLÜĞÜ Dr.Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu MAYIS 2011-50 ORTODONTİ TARİHÇESİ KARİKATÜRLER

e-bülten AYIN VAKASI ORTODONTİ SÖZLÜĞÜ Dr.Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu MAYIS 2011-50 ORTODONTİ TARİHÇESİ KARİKATÜRLER Aparey: Plastik bir bir plak ve telli bölümlerden oluşan tek veya çift çeneye birden takılan aygıttır.ark teli: Braketlerin içine yerleştirilen ve dişe ORTODONTİ SÖZLÜĞÜ kuvveti veren düz ya da bükümlü

Detaylı

Sağlıkta dünyanın Ö dikkatini çektik

Sağlıkta dünyanın Ö dikkatini çektik 28 EKİM 2014 SALI 4.BÖLÜM 13 YIL GERİDE KALDI SAĞLIK HİZMETLERİ - YATIRIMLAR - TURİZM - EĞİTİM Buca Tıp ve Tınaztepe kuruluşlarını kutladı Sağlıkta dünyanın Ö dikkatini çektik zel Tınaztepe Hastanesi ve

Detaylı

TanerKaya. sonbahar ile hastanemiz ve objektifinden yine merhaba. Sayın Okurlarımız,

TanerKaya. sonbahar ile hastanemiz ve objektifinden yine merhaba. Sayın Okurlarımız, İmtiyaz Sahibi: Yrd. Doç. Dr. Taner KAYA Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Dr. F. Hülya KURBAN Reklam ve Tanıtım Müdürü: Derya BATMAZ ÜNEY Yayın Kurulu Doç. Dr. Vedat KOCA Uzm. Dr. A. Orhan DENGİZ Op. Dr. Ali

Detaylı

AYDINLATILMIŞ ONAM BELGESİ

AYDINLATILMIŞ ONAM BELGESİ ORTODONTİK TEDAVİLER İÇİN AYDINLATILMIŞ ONAM BELGESİ 1 BİRİNCİ BÖLÜM Başarılı bir ortodontik tedavi için hastanın kendisine yapılacak tedavi hakkında bilgi sahibi olması gereklidir. Genellikle bilgilendirilmiş

Detaylı

İzmir Devlet Senfonisi nden. AVRUPALI MODACI ille de Buldan diyor! Başkan dediğin kitap dağıtır

İzmir Devlet Senfonisi nden. AVRUPALI MODACI ille de Buldan diyor! Başkan dediğin kitap dağıtır SAYFA 02 SİYAH MAVİ KIRMIZI SARI İzmir Devlet Senfonisi nden Türk-Yunan konseri 1 Şubat Cuma günü saat 20.30 da Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi nde gerçekleşecek olan konserde piyano sanatçısı George

Detaylı

Hasas tutuculu protezler (Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli protezlerdir) İmplant Üstü Protezler

Hasas tutuculu protezler (Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli protezlerdir) İmplant Üstü Protezler 1. DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Çekim yarasının üzerine konan tampon yarım saat kadar tutulmalıdır. Bu tampon atıldıktan sonra, gerekmiyorsa tekrar tampon konmamalı, oluşan pıhtının bozulmamasına

Detaylı

DARICA AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI BİLGİLERİ

DARICA AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI BİLGİLERİ DARICA AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI BİLGİLERİ 1. Diş Çürümesi Yapılan araştırmalar sonucunda çocukların çoğunda diş çürüğüne rastlanmıştır. Diş çürümesine ağızdaki bakteriler neden olur.

Detaylı

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda:

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda: DOKTORU ARAYIN YA DA ACİL SERVİSE BAŞVURUN! Diz kireçlenmesinde ağrılar, en küçük hareketle, istirahatte, hatta sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Detaylı

Sergi açılışı Doç. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Öğr. Gör. 4. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi nde gerçekleştirildi

Sergi açılışı Doç. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Öğr. Gör. 4. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi nde gerçekleştirildi Kurumsal İletişim Gazetemiz KampüsHaber 1. yılını kutladı Çukurova Üniversitesi nin önemli kurumsal iletişim araçlarından biri olan KampüsHaber Gazetesi yayın hayatının birinci yılını coşkuyla kutladı.

Detaylı

CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ

CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ www.contentlus.com Vücut Tipinize Hangi Saç Modeli Uyuyor Moda erkekler için de vardır denile dursun esasen modanın en önemli ve belirleyici alanının kadın dünyası olduğu aşikâr.

Detaylı

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin Kanser Ameliyatı Sonrası İkiz Bebeklerini Dünyaya Getirdi Gebelik nedeniyle ülkesi Libya da hastanede yaptırdığı testler sırasında meme kanseri olduğunu öğrenen Aml Aboshnaf, Türkiye de Central Hospital

Detaylı

İÇİNDEKİLER 04 10 14 16 20 22 26 30 32 36 38 1

İÇİNDEKİLER 04 10 14 16 20 22 26 30 32 36 38 1 İÇİNDEKİLER 04 10 14 16 20 22 26 30 32 36 38 1 Editörden Sağlık ve Magazin Dergisi Sahibi Başkent Üniversitesi Hastanesi Adına Başhekim Prof. Dr. Ali HABERAL Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Melek ALKAN ÇAKMAK

Detaylı

Umre hayali erken bitti

Umre hayali erken bitti SAYFA 01 Yamanlar yine sildi süpürdü Amerika Birleşik Devletleri Matematik Birliği ve Nebraska Üniversitesi tarafından düzenlenen 28. Uluslararası İlköğretim Matematik Olimpiyatında Özel Yamanlar Okulları

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi

Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi Bilindiği gibi kel kalma korkusu insanların ortak sorunlarından biridir. Saç dökülmesini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi düzenli beslenmemektir. Düzenli beslenmemenin

Detaylı

İKİ AYDA BİR YAYINLANIR 2013 / SAYI:150

İKİ AYDA BİR YAYINLANIR 2013 / SAYI:150 İKİ AYDA BİR YAYINLANIR 2013 / SAYI:150 yükselen diagnostik değer BAKIRKÖY ŞUBEMİZDE INSTRUMENTARIUM OP300 3D VT & DİJİTAL İMPLANTOLOJİ BÖLÜMÜ İLE Günümüzün Değişen ve Gelişen İhtiyaçlarını Karşılamak

Detaylı