Windows Grup İlkesi Düzenleyici

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Windows Grup İlkesi Düzenleyici"

Transkript

1 Windows Grup İlkesi Düzenleyici Microsoft Windows ta kullanıcı ve bilgisayar grupları için kullanıcı ve bilgisayar yapılandırmaları tanımlamak üzere Grup İlkesi kullanılır. Grup ilkesi Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ek bileşeni kullanılarak, belirli bir kullanıcı ve bilgisayar grubu için özel alanları veya kuruluş birimleri (OU) gibi Active Directory kapsayıcılarıyla ilişkilendirilen bir Grup ilkesi Nesnesi nde (GPO) barındırılır.z Grup İlkesi Düzenleyicisini Başlatma Grup İlkesi düzenleyiciyi başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin. Not: Grup ilkesi düzenleyicisini başlatmak için bilgisayarda yönetici ayrıcalıkları olan bir hesap kullanarak oturum açmış olmanız gerekir. Grup ilkesi düzenleyicisini başlatmak için, Başlat ı ve sonra Çalıştır ı tıklayınız.

2

3 Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanma Bilgisayar Yapılandırması Yöneticiler hangi kullanıcının oturum açtığından bağımsız olarak bilgisayara uygulanan ilkeleri ayarlamak için Bilgisayar Yapılandırmasını kullanabilirler. Bilgisayar Yapılandırması genelde yazılım ayarlarının, Windows ayarlarının ve yönetim şablonlarının alt öğelerini içerir.

4 Yazılım Ayarları Yazılımların yüklenmesi ve kaldırılması, yazılımların sürüm yükseltme işlemlerinin yapılandırılması için yapılır.

5 Bilgisayar yapılandırılması \ windows ayarları bilgisayara oturum açan tüm kullanıcılara uygulanan pencere ayarları içindir. Güvenlik ayarları, komut dosyaları, ad çözümleme ilkesi ve dağıtılmış yazıcılar olarak gruplandırılır. Ad çözümleme ilkesi: DNS güvenliği ve Direct Access yapılandırma ayarlarını DNS istemcisi bilgisyarına depolar. Active Directory kuruluş birimine uygulanan ilkeler yapmada kullanılan kurallar oluşturmak veya düzenlemek için kullanılan ad çözümleme ilke tablosudur. Komut Dosyalar: Yöneticiler bilgisayar başlatılırken veya kapatılırken komut dosyalarını belirlemek için bu uzantı kullanılır. Güvenlik Ayarları: Güvenlik Ayarları grup ilkesi nesnesine atanan güvenlik ayarlarını değiştirmek için güvenlik yöneticisi sağlar. Eğer Yerel Güvenlik Politikasına gitmek ve yerel bilgisayarınızdaki güvenlik ayarlarını değiştirmek isterseniz güvenlik ayarlarınızdan yapabilirsiniz. Dağıtılmış yazıcılar: Grup ilke nesnesine dağıtılan yazıcı bağlantılarını ve yapılandırmalarını içerir. İlke tabanlı QoS: Windows Server 2008 de ağ trafiğinin merkezi olarak yönetilmesini sağlayarak, ağ tıkanıklığı sorunlarını ortadan kaldırmak için bu yapılandırma kullanılır.

6 Yönetim Şablonları Bilgisayar yapılandırması yönetim şablonları 6 bölümden oluşur: Ağ, denetim masası, sistem, Windows bileşenleri, yazıcılar ve tüm ayarlardır. Ağ: İşletim sisteminin istemci bilgisayarı ağa bağlamak için kullandığı bileşenleri yapılandırmamızı sağlar. Denetim Masası: Denetim masasında görüntülenen veya görüntülenemeyen öğeleri içeren ve yapılandırmasını sağlayan ayarları içerir. Sistem: Çeşitli işletim sistemlerin ayarlarının yapılmasını sağlar. Windows Bileşenleri: İşletim sistemini bileşenlerinin ayarlarını yapmamıza yardımcı olur. Yazıcılar: Ağ yazıcısı yapılandırma ve yayınlama işlemlerini yapmamızı sağlar. Tüm Ayarlar: Grup ilkesi yönetici bilgilerini ve tüm kayıt tabanlı ilke bilgilerini içerir. Kullanıcı Yapılandırması Yöneticiler hangi bilgisayarda oturum açıldığından bağımsız olarak kullanıcılara uygulanan ilkeleri ayarlamak için Kullanıcı Yapılandırmasını kullanabilir. Kullanıcı Yapılandırması genelde yazılım ayarlarının, Windows ayarlarının ve yönetim şablonlarının alt öğelerini içerir.

7 Yazılım Ayarları Kullanıcıların yazılımları yüklemesi ve kaldırması yazılımların sunum yükseltme işlemleri bu yapılandırma içinden yapılır.

8 Windows Ayarları Kullanıcı Yapılandırması\Windows Ayarları, hangi bilgisayara oturum açtıklarına bakılmaksızın tüm kullanıcılara uygulanan pencere ayarları içindir. Komut Dosyaları, Güvenlik Ayarları, Dağıtılmış yazıcılar, ilke tabanlı Qos ve İnternet Explorer bakımdır. Komut dosyaları: Yöneticiler bilgisayar başlatılırken veya kapatılırken çalıştırılan komut dosyalarını belirlemek için bu uzantı kullanılır. Güvenlik ayarları: Güvenlik ayarları Grup İlkesi nesnesine atanan güvenlik ayarlarını değiştirmek için güvenlik yöneticisi sağlar. Eğer Yerel Güvenlik Politikasına gitmek ve yerel bilgisayarınızdaki güvenlik ayarlarını değiştirmek isterseniz güvenlik ayalarından yapabilirsiniz. İlke tabanlı QoS: Windows Server 2008 de ağ trafiğinin merkezi olarak yönetilmesini sağlayarak ağ tıkanıklığı sorunlarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Dağıtılmış yazıcılar: Grup ilke nesnesine dağıtılan yazıcı bağlantılarını ve yapılandırmalarını içerir. İnternet Explorer Bakım: İnternet Explorer Tarayıcısındaki ayarları buradan değiştirebiliriz.

9 Yönetim Şablonları Kullanıcı yapılandırması yönetim şablonları 8 bölümden oluşur: Ağ, Başlat menüsü ve görev çubuğu, denetim masası, masaüstü, paylaşılan klasörler, sistem, Windows bileşenleri ve tüm ayarlardır. Ağ: İşletim sisteminin istemci bilgisayarı ağa bağlamak için kullandığı bileşenleri yapılandırmamızı sağlar. Başlat menüsü ve görev çubuğu: Başlat menüsüne, görev çubuğuna ve bildirim alanlarına öğe eklemeyi kaldırmayı veya devre dışı bırakmayı sağlayan ayarlardır. Denetim Masası: Denetim masasında görüntülenen veya görüntülenemeyen öğeleri içeren ve yapılandırmasını sağlayan ayarları içerir. Masaüstü: Masaüstünde hangi varsayılan simgelerin görüntüleneceğini ve masaüstünün ayarlarını yapmamızı sağlar. Paylaşılan klasörler: Kullanıcı klasörlerin yapılandırmasını ve ayarlarını yönetir. Sistem: Çeşitli işletim sistemlerin ayarlarının yapılmasını sağlar. Windows Bileşenleri: İşletim sistemini bileşenlerinin ayarlarını yapmamıza yardımcı olur. Tüm Ayarlar: Grup ilkesi yönetici bilgilerini ve tüm kayıt tabanlı ilke bilgilerini içerir.

10 ÖRNEKLER 1. Grup İlkesi Düzenleyicisi kullanılarak Başlat menüsünden Bilgisayarı Kapat butonunu geçici olarak kaldıracağız. Kullanıcı Yapılandırmasını tıklayarak, Yönetim Şablonlarından Başlat Menüsü ve Görev Çubuğuna Tıklıyoruz.Sağ taraftaki pencereden Bilgisayarı Kapat,Yeniden Başlat,Uyku ve Hazırda Beklet komutlarını kaldır ve erişimi engelle seçeneğini çift tıklıyoruz. Açılan pencereden Etkin seçeneğini tıklıyoruz ve Tamama basıyoruz.

11 Açıklama: Bu ilke ayarı kullanıcıların aşağıdaki komutları Başlat menüsünden veya Windows Güvenliği ekranından gerçekleştirmesini engeller: Bilgisayarı Kapat, Yeniden Başlat, Uyku ve Hazırda Beklet. Bu ilke ayarı kullanıcıların bu işlevleri gerçekleştiren Windows tabanlı programları çalıştırmasını engellemez. Bu ilke ayarını etkinleştirirseniz, Güç düğmesi ve Bilgisayarı Kapat, Yeniden Başlat, Uyku ve Hazırda Beklet komutları Başlat menüsünden kaldırılır. Güç düğmesi, CTRL+ALT+DELETE tuşlarına bastığınızda görüntülenen Windows Güvenliği ekranından da kaldırılır. Bu ilke ayarını devre dışı bırakırsanız veya yapılandırmazsanız, Güç düğmesi ve Bilgisayarı Kapat, Yeniden Başlat, Uyku ve Hazırda Beklet komutları Başlat menüsünde kullanılabilir. Windows Güvenliği ekranındaki Güç düğmesi de kullanılabilir.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4756-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4756-00 TR NPD4756-00 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar... 11 Bu Kılavuzun Kullanılması... 12 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 12 Yasal Olmayan Kopyalar ve Çıktılar... 13 Ürün Özellikleri...

Detaylı

TruVision NVR 10 Hızlı Başlangıç Kılavuzu

TruVision NVR 10 Hızlı Başlangıç Kılavuzu TruVision NVR 10 Hızlı Başlangıç Kılavuzu P/N 1072767B-TR REV 1.0 ISS 16OCT14 Telif Hakkı 2014 United Technologies Corporation. Interlogix, United Technologies Corporation un bir birimi olan UTC Building

Detaylı

Microsoft Office Kurulumu 2012-09-12 Sürüm 2.1

Microsoft Office Kurulumu 2012-09-12 Sürüm 2.1 Microsoft Office Kurulumu 2012-09-12 Sürüm 2.1 İÇİNDEKİLER Microsoft Office Kurulumu... 2 Kurulum Öncesİ Bİlgİsİ... 2 Microsoft Office Kurulumu... 3 Başlarken... 7 Daha Fazla Yardım mı Gerekiyor?... 7

Detaylı

Dell PowerEdge 12 Gbps SAS HBA Kullanım Kılavuzu

Dell PowerEdge 12 Gbps SAS HBA Kullanım Kılavuzu Dell PowerEdge 12 Gbps SAS HBA Kullanım Kılavuzu Resmi Model: UCSE 900 Notlar, Dikkat Edilecek Noktalar ve Uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızı daha iyi kullanmanızı sağlayan önemli bilgileri anlatır. DİKKAT:

Detaylı

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VERİTABANLARINA ÜNİVERSİTE DIŞINDAN ERİŞİM

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VERİTABANLARINA ÜNİVERSİTE DIŞINDAN ERİŞİM Celal Bayar Üniversitesi kütüphane veritabanlarına üniversite dışından erişebilmek için kullandığınız internet tarayıcısına uygun olarak bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Aşağıda tanımlanan ayarlar

Detaylı

CA Cl[rcty PPM. Sürüm Notl[rı - On Premise. Sürüm 14.1.00

CA Cl[rcty PPM. Sürüm Notl[rı - On Premise. Sürüm 14.1.00 CA Cl[rcty PPM Sürüm Notl[rı - On Premise Sürüm 14.1.00 Gömülü yardım sistemleri ve elektronik olarak dağıtılan materyalleri içeren bu Dokümanlar (bundan böyle "Dokümanlar" olarak anılacaktır) yalnızca

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

Bu bölümde Trend Micro Internet Security nin nasıl yüklendiği anlatılıyor. Bu bölümün içindeki başlıklar;

Bu bölümde Trend Micro Internet Security nin nasıl yüklendiği anlatılıyor. Bu bölümün içindeki başlıklar; Kurulum Rehberi Bu bölümde Trend Micro Internet Security nin nasıl yüklendiği anlatılıyor. Bu bölümün içindeki başlıklar; 1) Bilgisayar Gereksinimleri 2) Yüklemeden önce Trend Micro Internet Security Yükleme

Detaylı

ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu

ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu 2009 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. Bu belgedeki bilgiler haber verilmeksizin değiştirilebilir ve ABBYY Software House kendi adına hiçbir taahhüt taşımamaktadır. Bu

Detaylı

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI 1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI CLIENTLERDE BELLİ BİR SÜRE SONRA KİLİTLENİYOR. Çözüm: Tüm clientler de yapılması gereken ayarlar 1- Eset Nod32 Antivirus programını

Detaylı

Küçük İşletme ve Kurumsal Hesaplara Yönelik 10 Adımda Nubuto

Küçük İşletme ve Kurumsal Hesaplara Yönelik 10 Adımda Nubuto Küçük İşletme ve Kurumsal Hesaplara Yönelik 10 Adımda Nubuto Küçük işletme ve Kurumsal hesaplara yönelik 10 Adımda Nubuto XTM International Ltd. tarafından yayımlanmış, İstanbul Arel Üniversitesi Mütercim

Detaylı

Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu

Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu CLX-3170 Series Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu olasılıkları hayal edin Samsung ürünü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Tam bir hizmet almak için, lütfen ürününüzü www.samsung.com/global/register

Detaylı

LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1.

LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1. LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1. kutuya kurulum dosyasını yapacağımız programın ismini giriyoruz.

Detaylı

Cisco Unity Connection Mini Gelen Kutusu (Sürüm 10.x) için Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Cisco Unity Connection Mini Gelen Kutusu (Sürüm 10.x) için Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Cisco Unity Connection Mini Gelen Kutusu (Sürüm 10.x) için Hızlı Başlangıç Kılavuzu Cisco Unity Connection Connection Mini Web Gelen Kutusu (Sürüm 10.x) 2 Cisco Unity Connection

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

Genel Ayarlar Rehberi

Genel Ayarlar Rehberi Kullanım Talimatları Genel Ayarlar Rehberi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Makinenin Bağlanması Sistem Ayarları Kaset Kağıt Ayarları Fotokopi / Doküman Sunucusu Özellikleri Yazıcı Özellikleri Tarayıcı Özellikleri Tarayıcı

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

LMS PC aracı ACS420. LMS parametre ayarlarının yapılması için PC yazılımı. Kurlum ve çalıştırma talimatları

LMS PC aracı ACS420. LMS parametre ayarlarının yapılması için PC yazılımı. Kurlum ve çalıştırma talimatları LMS PC aracı ACS420 LMS parametre ayarlarının yapılması için PC yazılımı Kurlum ve çalıştırma talimatları 1 İçindekiler 1. ACS420 programının kurulumu.. 3 2. OCI430 ara yüzün sürücü kurulumu.. 7 OCI430

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları 378 Bölüm 12: araçları (Kalem ve şekil araçları) vektör şekilleri oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak verir. Şekillerle, şekil katmanlarında ve yollar olarak çalışabilirsiniz; ayrıca boyama araçlarıyla

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-10783A Turkish. 11/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-10783A Turkish. 11/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

hp psc 1310 series all-in-one

hp psc 1310 series all-in-one hp psc 1310 series all-in-one kullanım kılavuzu hp psc 1310 series all-in-one Telif Hakkı 2004 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bu belgede sunulan bilgiler önceden bildirilmeksizin değiştirilebilir.

Detaylı

CA Clarity PPM. Kaynak Yönetimi Kullanım Kılavuzu. Sürüm 14.1.00

CA Clarity PPM. Kaynak Yönetimi Kullanım Kılavuzu. Sürüm 14.1.00 CA Clarity PPM Kaynak Yönetimi Kullanım Kılavuzu Sürüm 14.1.00 Gömülü yardım sistemleri ve elektronik olarak dağıtılan materyalleri içeren bu Dokümanlar (bundan böyle "Dokümanlar" olarak anılacaktır) yalnızca

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı

2014 Electronics For Imaging. Bu yayın içerisinde yer alan tüm bilgiler, bu ürüne ilişkin Yasal Bildirimler kapsamında korunmaktadır.

2014 Electronics For Imaging. Bu yayın içerisinde yer alan tüm bilgiler, bu ürüne ilişkin Yasal Bildirimler kapsamında korunmaktadır. 2014 Electronics For Imaging. Bu yayın içerisinde yer alan tüm bilgiler, bu ürüne ilişkin Yasal Bildirimler kapsamında korunmaktadır. 11 Haziran 2014 İçindekiler 3 İçindekiler Fiery Server için yazdırma

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı