GPS KULLANIMI EL TİPİ GPS MAGELLAN EXPLORIST SERİSİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GPS KULLANIMI EL TİPİ GPS MAGELLAN EXPLORIST SERİSİ"

Transkript

1 GPS KULLANIMI EL TİPİ GPS MAGELLAN EXPLORIST SERİSİ

2 UYDU TEKNOLOJİLERİ İLE KONUMLAMA Global Positioning System (GPS) 24 GPS uydusu, yaklaşık Km de ve 6 yörünge üzerindedir. Konumlama için en az uygun dağılımlı 4 uydu gerekir. GPS sisteminden başka Glonass ve Galileo sistemleri uyduları da mevcuttur. Bu uydular da GPS sistemine entegre edilmektedir (GNSS).

3 GPS BİRİMİ ve STANDART AKSESUARLARI

4 GPS BİRİMİ ve STANDART AKSESUARLARI Şarjlı Li-ion Pil Çakmaklık adaptörü Li-ion Pil Şarj Cihazı

5 - DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR Batarya Kapağı Batarya Kullanımı Sinyal Alımı ve Tutuş Pozisyonu Koordinat Sistem ve Datum Ayarı Hafıza Silme Yedekleme CD si Dosya-Dizin Yapısı

6 -KULLANICI ARABİRİMİ

7 -KULLANICI ARABİRİMİ AÇ/KAPA Butonu: Alıcıyı açar ve kapatır. IŞIK Butonu: Ekran aydınlatmasını açar ve parlaklığını ayarlar. ENTER: Kabul anlamına gelir. Seçili bir menüye girişi sağlar. ESC: İptal anlamına gelir. Ayrıca ekranlar arası dolaşımı sağlar. ZOOM IN: Harita ekranındaki ölçeğin büyütülmesini sağlar. ZOOM OUT: Harita ekranındaki ölçeğin küçültülmesini sağlar. MENU: Menülerin seçimini ve gerekli ayarların yapılabilmesini sağlar. MENU butonuna basıldıktan sonra ilgili menüye gitmek için Joystick ve seçmek için ENTER tuşları kullanılabilir. NAV: Ekranlar arasında dolaşımı sağlar. ESC geri ve NAV ileri şeklinde ekranlar arasında dolaşılabilir. MARK: Cihaz hafızasına nokta kaydı için kullanılır.. GOTO: Hafızadaki noktalara gidiş için nokta seçiminde kullanılır.. JOYSTICK: Menüler arasında veya harita ekranı üzerinde gezilebilmesini ve ekranda var ise noktanın ENTER ile seçilebilmesini sağlar.

8 -exp 210 Batarya Yuvası exp210 GPS, exp 500 / exp 600 modellerindeki gibi Li-ion pil veya 3 adet AAA ince pil kullanmaz. 2 adet AA Alkalin veya Şarjlı Alkalin Kalem Pil kullanır.

9 -exp 500/600 Batarya ve Kart Yuvası

10 -Batarya ve Kartın Takılışı

11 -Şarj İşlemi 220 V adaptörünün takılışı 220 V adaptörden şarj USB adaptöründen şarj

12 -İlk Açılış

13 -Ekranlar ESC ESC ESC NAV NAV NAV ESC ESC ESC NAV NAV NAV

14 - Koordinat Ekranı

15 -Uydu Ekranı

16 -Harita Ekranı

17 -Pusula Ekranı

18 -Koordinat Sistemi Ayarlanması ED50-6 Derece UTM (1: ölçekli harita sistemi / Orman/MTA/Askeri/..) Menu Ayarlar Harita Birimleri Koordinat Sistem : UTM Harita Datumu : EUR50

19 -Nokta Kaydı Yeterli uydu ile bağlantı kurulmadan MARK tuşuna basılırsa sağdaki uyarı ekranı gelir. Burada Evet seçilirse ortadaki normal kayıt ekranı görünür. Ancak, kayıt ekranında görünecek değerler cihazın hafızasında kalmış olan değerlerdir ve bulunulan yerle çok farklı değerlere sahip olabilirler. Kayıt seçeneği üzerindeyken ENTER a basılır ve kayıt cihazın hafızasındaki varsayılan nokta dosyasına (Default POI File) yapılır.

20 Nokta Kaydı Eğer Farklı Kaydet seçeneği tercih edilirse kullanıcı tarafından belirlenecek yere (SD karta önerilir) dosya dizin açılarak kayıt yapılabilir. Fakat yeni nokta dosyası Menü Ayarlar Dosya Seç Noktalar menülerinden Aktif yapılıncaya kadar ekranda görünmez. Her bir nokta dosyası sorgulamanın hızlı olabilmesi için 500 er adet nokta kayıt kapasitesine sahiptir. Bu nokta dosyasına kayıt 500 adet olmadan farklı bir dosyaya kayda devam edilmelidir. Bu şekilde yüzlerce farklı dosyaya kayıt işlemi yapıldığından kayıt kapasitesi yüzbinleri aşmaktadır.

21 Nokta Kaydı Kayıt ekranında muhtelif minik pencereler bulunur. Bunların bazıları çoktan seçmeli bazıları da yeniden yazılabilir durumdadır. Değişiklik yapmak için ÇUBUK (JOYSTICK) ile üzerine gidilir ve ENTER a basılır. Minik pencerelerin detaylı açıklamaları şu şekildedir; Gör: Noktanın harita ekranında görülüp görülmemesini sağlar. İkon: Noktaya özel bir simge vermek için kullanılabilir. Toplam 42 adet ikondan birisi seçilebilir. İsim: Noktaya verilen ismin olduğu penceredir. 20 karaktere kadar isim girilebilir. MARK tuşuna basıldığında cihaz otomatik olarak NKT001 ismini getirir. Bu nokta isimi ile kayıt yapıldığında bir sonraki kayıtta otomatik isim ardışığı olan NKT002 olacaktır. Nokta numarasında değişiklik yapabilmek için ÇUBUK ile üzerine gidilir, ENTER a basılır ve alttaki klavye ekranı görünür. Klavye ekranında ÇUBUK ile harflerin üzerinde dolaşılır ve yazılacak her bir harften sonra ENTER a basılır. Bu işlem sağda belirtildiği üzere 20 karaktere kadar yapılabilir. En son olarak Tamam seçilip kayıt ekranına dönülür.

22 Nokta Kaydı Konum: Koordinatın olduğu penceredir. Burada görülen koordinat; - yeterli sayıda uydu görülüyorsa MARK tuşuna basıldığı andaki koordinattır, - yeterli sayıda uydu görülmüyorsa en son hesaplanan yani hafızada kalan en son koordinattır. Yukarıda belirtilen koordinatın hafızada aynen saklanması isteniyorsa, herhangi bir değişiklik yapılmadan Kayıt ın üstüne gelinir ve ENTER a basılır. Yükseklik: Bulunulan noktanın ortalama deniz seviyesinden olan yüksekliğini verir. Değişiklik yapmaya genelde ihtiyaç duyulmaz. Mesaj: Kaydedilecek noktaya ait detaylı bilgilerin girilebileceği alandır. Mühendislik uygulamalarında öznitelik veri girişi olarak ta kullanılabilir. Örneğin; Kuyu derinliği 45 m dir veya Alterasyon çok gibi ilave bilgiler eklenebilir. Buraya toplam 46 karakter bilgi girilebilir.

23 -Noktaya Git (Go To) Noktaya gidiş için tuş takımındaki GOTO tuşuna basılır ve yandaki pencere ekrana gelir. Bu pencerede, kullanıcının kaydettiği veya haritaların içerdiği noktaların listesi görünür. Kullanıcı kaydettiği noktalara Kayıtlı noktalar seçeneğinin üstüne gelip ENTER a basarak erişir. Bu sayfada ayrıca nokta listesinin, alfabetik veya en yakına göre sıralanacağı seçeneği de bulunur. ÇUBUK sağ veya sola hareket edilerek En Yakın veya Alfabetik seçeneklerinden biri seçilir. Kayıtlı noktalar, Alfabetik olarak seçilip ENTER a basıldıktan sonra yandaki pencere ekrana gelir. Ekranda iki parçalı pencere vardır, üst tarafta ÇUBUK yukarıaşağı ve sağa-sola hareket ettirilerek nokta ismi bulunur. Aşağıda da üstte seçilen harflere uyan noktalar listelenir ve ENTER a basılır.

24 -Noktaya Git (Go To) Nokta ismi tam olarak bilinmiyorsa, imleç üstte iken ve ÇUBUK ile herhangi bir değişiklik yapmadan ENTER a basılarak alt pencereye geçilir ve istenilen nokta seçilir. Alt pencerede noktalar üzerinde gezilirken, hedef noktanın durulan noktaya olan mesafesi ve kuzeyden olan sapma açısı görülebilir. Seçim yapıldıktan sonra (gerekiyorsa) ESC veya NAV butonlarına basılarak PUSULA ekranına gidilir, grafik ve nümerik bilgilerden faydalanılarak hedef noktaya varılır. Pusula ekranında iki adet nümerik ve bir adet grafik bilgi bulunur. Bu nümerik bilgiler gerekirse başka bilgilerle yerleri değiştirilebilir (Menu Bilgi Değiştirme) Yandaki örnek penceredeki nümerik bilgi ekranlarının sağında bulunan Kalan Mesafe hedef noktaya olan mesafe bilgisini gösterir.

25 -Noktaya Git (Go To) Pusula da ise, - K, D, G, B harfleri Kuzey, Doğu gibi yönleri, şeklindeki düşey dik çizgi hareket edilen doğrultuyu, - Pusulanın kırmızı ucu hedef noktanın doğrultusunu, - Güneş ve Ay ikonları da Ay ve Güneşin nerede olduğunu, gösterir. Doğrultuların doğru olarak gösterilebilmesi için; - ya Güneş veya Ay ikonlarının, cihaz yatay tutulurken Güneş veya Aya yönlendirilmesi - yada en az yürüyüş hızında hareket edilmesi gerekir. Daha önceden Noktaya Git için yukarıda anlatıldığı gibi hedef nokta seçilmiş durumdayken, yeni Noktaya Git işlemi için nokta atanacağı zaman tekrar GOTO tuşuna basıldığında yandaki pencere görülür. Bu pencerede uygun olan seçenek ile işleme devam edilir. Yeni nokta atama işlemi Yeni GİT ile yapılabilir, veya GİT İptal ile mevcut navigasyon işlemi iptal edilip seçilmiş noktaya olan Noktaya Git çizgisi GPS harita ekranından silinir.

26 - İz Kaydı ve Ayarları İz Kaydı işlemi yapılmadan önce, iz kaydının verisinin hangi sıklıkta toplanacağı belirlenmelidir. Harita ekranında iken, menü harita ayar iz modu kısmından verinin toplanma sıklığı seçilir. Detaylı otomatik veya 0.01 KM önerilir. Bu işlemi bir defa yapmak yeterlidir.

27 - İz Kaydı ve Ayarları İz kaydı yapmak için herhangi bir ekranda; menü iz kaydı seçeneğine gelinir. Gelen ekrandan aktif iz seçilir ve açılan pencerede yeni iz seçilerek veri toplamaya başlanılır. Veri toplama sırasında başka ekranlara da geçiş yapılabilir, harita ekranından iz çizgisi görülebilir. iz kaydı durdurulabilir ve kayda devam edilebilir. Veri toplama işlemi bittikten sonra, menüden iz kaydına ulaşılır ve kaydetme (veri toplama) durdurulur. Aktif iz kayıt seçeneğinde, veriyi kayıt edeceğimiz yeri belirleme ekranı çıkar ve istenilen klasöre, belirlediğimiz bir dosya ismiyle kayıt yapılır.

28 - Pusula

29 -Veri Sorgulama Bulunduğumuz pafta, formasyon vb. sorgulamaları buradan yaparız. Menü Veritabanı Detay harita * pafta gibi.

30 -Dosya Seçimi Gps de aktif olacak tüm dosyalar buradan seçilir. Menü Dosya Seçimi Eklenen noktalar otomatik olarak aktif dosyaya kaydedilir. Nokta aramaları aktif dosya içinden yapılır. Ekranda, aktif olan detay harita görüntülenir.

31 -Alan Hesaplama Bu özellik Explorist 500/600 modellerinde bulunur. Menü gelişmiş özellikler alan hesaplama Hesabı yapılacak alanın noktaları birbirini kesmeyecek hatlar oluşturacak şekilde sırası ile hafızadan eklenir. Ekranda alan oluşturulurken hem alan miktarı hem de alanın çevresi ekranın alt kısmında görülmektedir.

32 - İletişim İletişim bölümü GPS den veri almak ve GPS e veri aktarmak için kullanılır. Explorist 500/600 modellerinde dosya aktarımı yapılacak hafıza (dahili/sd) seçilir. Bilgisayara anlık veri akışı yapılacak ise NMEA aktif edilmelidir (Ör: yol bilgisayarı) Explorist 500/600 modelleri bilgisayardan da şarj edilebilir, veri aktarımı olmayacak ise sadece güç seçeneği aktif edilmelidir.

33 - Yardım GPS in tüm menüleri ile ilgili ip uçlarına bu kısımdan ulaşılabilir. Menü - Yardım

34 - Ekran Aç/Kapa GPS de bulunan 8 farklı ekranı açmak ve kapatmak mümkündür. Menü Ayarlar Ekran aç/kapa Bazı ekranların kapatılması ekranlar arası gezinmede pratiklik sağlar. Uydu ekranı, konum ekranı, harita ekranı ve pusula ekranının aktif olması yeterlidir.

35 - Güç Yönetimi Menü Ayarlar Güç Yönetimi GPS in bataryasının çabuk bitmemesi için ekran aydınlatmasının süresi kısaltılabilir. Gps kapanma sayacı aktif edilir ise konum verisi toplamak için GPS açtıktan sonra 5-6 dk beklemek gerekebilir.

36 - Hafıza Silme Teker teker silmek için MENU Veritabanı Kayıtlı Noktalar. Bu durumda silinecek nokta seçilir ve ENTER a basılır. Ekrana gelecek listeden NOKTA Sil seçilir ve seçilen nokta silinmiş olur. Toplu Silmek için ise, MENU - Ayarlar - Hafıza Silme. Bu durumda ekrana gelecek listeden Nokta/Rotalar seçilip aktif olan tüm nokta/rota verisi silinmiş olur. Benzer biçimde İz Geçmişi seçilip tüm iz verisi silinmiş olur. Bu menüdeyken zorunluluk olmadıkça TÜMÜ seçilmemelidir. Bu işlem cihazdaki tüm verileri sileceği gibi ayarları fabrika ayarlarına döndürecektir. Tekrar ayar yapmak zorunda kalınır.

37 -SİSTEM KULLANIMI ve ARAZİ UYGULAMASI -Uydu sinyal alımı -Ekranlar arası dolaşma -Ayarların yapılması -Nokta ve Çizgi Kaydı -Nokta Aplikasyonu -Performans artırıcı ayarlar -Kayıt görüntüleme

38 GPS TEN BİLGİSAYARA VERİ AKTARIMI Gps ten bilgisayara veri aktarırken izlenecek adımlar. GPS e daha önceden gösterildiği şekilde aktarım kablosu bağlanır. Kablonun USB ucu bilgisayara takıldıktan sonra GPS açılır. GPS in hafızsında kayıtlı olan dizin yapısı ekrana gelir. Detay haritalar Detail Maps klasöründe, nokta dosyaları My POIs klasöründe, iz kayıt dosyaları Track Logs klasöründe ve rota dosyaları ise Routes klasörünün altında bulunmaktadır. *.upt nokta dosyaları, *.log iz kaydı dosyaları, *.rte rota dosyalarıdır. Gps ten hangi veri dosyası alınacaksa o klasörün içine girilir ve kopyala yapıştır özelliği kullanılarak, dosyalar GPS teki klasörlerden, bilgisayarımızda istenilen klasöre aktarılır.

39 Tracmaker Programının Kullanımı Trackmaker programı GPS teki verileri kullanılabilir formata çevirmede kullanılır. Program açılır. Araçlar özellikler (Tools options) seçeneğine gidilir. Ekrana gelen menüden programın ön ayarları yapılır. Koordinatlar (Coordinates) kısmı UTM olacak şekilde ayarlanır. Datum kısmı European 1950 (GPS) olacak şekilde ayarlanır. Koordinat ve datum seçimine çok dikkat edilmelidir. Ayarlamalar yapıldıktan sonra menüden çıkılır.

40 Tracmaker Programının Kullanımı Dosya - dosya aç (File open file) seçeneğine girilir. Daha önce GPS ten bilgisayara kopyaladığımız dosyaların bulunduğu dizine gidilir. Ekrana gelen menüden dosya türü Magellan MMC Files (*.*) seçilir. Gps dosyaları ekranda görünür hale gelecektir, buradan istenilen dosya seçilir ve programda dosya görüntülenir.

41 Tracmaker Programının Kullanımı Açılan dosyada kayıtlı olan noktalar ekranda görünür. Ekrandaki herhangi bir noktanın üzerine tıklanırsa, o noktaya ait bilgileri içeren bir menü açılır. İstenirse bu menüden noktayla ilgili bilgiler de değiştirilebilir. Ekrandaki tüm noktalar mause yardımıyla bir pencere oluşturularak seçildikten sonra (Crtl + A ile de bu işlem yapılabilir), doysa farklı kaydet (File save as ) seçeneği tıklanır.

42 Tracmaker Programının Kullanımı Trackmaker programında dosyalar çok farklı uzantıda saklanabilir. Bu dosya türlerinden en çok Gps TrackMaker Text Format (*.txt) olan uzantıyı kullanacağız. *.txt uzantısı ile saklanan dosya text editörü sayesinde görüntülenebilir. Txt uzantılı dosya birçok yazılım tarafından rahatlıkla okunabilmektedir, fakat istenilirse microsoft excel de açılarak düzenlemeler yapılabilir. Glabal Mapper a veri aktarılacak olursa Gps Exchange File (*.gpx) seçilmelidir.

43 Text dosyasının okunması Excel programı çalıştırıldıktan sonra, dosya aç seçeneğinde ekrana gelen menüden dosya türü metin dosyası olacak şekilde ayarlama yapılır ve istenilen dosya seçilir. Karşımıza çıkan menüde dikkat edilmesi gereken husus, hücrelere ayrılacak metnin hangi kurallarla ayrılacağıdır. Bu ekranda virgül aktif edilmelidir. Diğer adımlar ileri butonunu tıklayarak geçilir. Excelde verilerimiz tasnif edilmiş şekilde ekrana gelir. Kullanılmayacak olan sütunlar silinebilir, değiştirilebilir veya istenilen şekilde saklanılabilir duruma gelmiştir. Bu aşamadan sonrası kullanıcının tercihine kalır.

44 NOKTALARIN BİLGİSAYARA GİRİLMESİ VE GPS E AKTARIMI TrackMaker programının sol ekranında yer alan kalem aracı (pencil tool) aktif edilerek ekranda herhangi bir yere tıklanır. Ekrana yeni kaydedilecek noktaya ait bilgiler gelir, bu menüde istediğimiz değişiklikleri yaparak noktalarımızı programa girmiş oluruz. Nokta ekleme işlemi bittikten sonra, yine tüm noktalar seçilir ve dosya farklı kaydet (File save as) seçeni tıklanır. Ekrana gelen menüde dosyaları saklayacağımız yer seçilir ve dosya uzantısı Magellan MMC Files (*.upt,*.log,*rte) olarak ayarlanır ve dosya kaydedilir. Daha önce yapılan kopyala yapıştır işleminin tersi burda uygulanarak, bilgisayarımızdaki oluşturulan dosya GPS teki gerekli dizinin içine aktarılmış olur. Şayet istenirse GPS te Menü- ayarlar- dosya seçimi kullanılarak dosyalar aktif hale getirilebilir.

45 TrackMaker Hakkında TrackMaker programı istenilirse Türkçe olarak da kullanılabilir. Bunun için öncelikle program kurulduktan sonra CD içerisinde yer alan language dosyası C:\Program Files\TrackMaker dizininin altına kopyalanır. Burada mevcut olan dosya değiştirilmiş olur. Program açıldıktan sonra Help Language kısmından dil Türkçe olarak seçilir. Program yeniden başlatıldığında program dili Türkçe olacaktır. İz kaydı dosyalarının da işlemleri nokta dosyaları gibidir. Veriler text olarak saklanmak istenirse, iz çizgisinin kırık yaptığı noktaların koordinatları saklanmış olur. Şayet hat şeklinde saklamak istenirse dosya uzantısı *.gpx yapılmalıdır. Bu uzantıyı Global Mapper hat olarak okuyabilmektedir. TrackMaker yardımı ile GPS ten direkt olarak da veri almak mümkündür ama port ayarlarında sorun yaşanabileceğinden kopyala yapıştır özelliği kolay ve basit bir yoldur. TrackMaker programında görüntülenen noktalar Google Earth e aktarılabilir.

46 VantagePoint Programının Kullanımı VantagePoint programı GPS te kayıtlı haritaların gösteriminde kullanılır. Program kurulduktan sonra program CD si içerisinde verilen predefined.csl dosyası C:\Program Files\Magellan\VantagePoint\Data dizinine kopyalanır. Bu sayede programı UTM koordinat sisteminde ED 50 datumunda kullanabiliriz. Gps te kayıtlı olan harita dosyaları bilgisayara kopyalandıktan sonra VP imgesi altında bulunan Open (aç) seçeni seçilir.

47 VantagePoint Programının Kullanımı Ekrana gelen dosya açma menüsünden istenilen detay harita seçilir. GPS lerde kayıtlı olan detay haritalar şifreli olduğundan VantagePoint tarafından okunması gerektiğinde GPS in de bilgisayara bağlı olması gerekmektedir, aksi taktirde harita program tarafından okunamaz. Bir kere programa yüklenen detay haritanın tekrar görüntülenmesi için GPS e gerek yoktur. Detay haritalar bilgisayara kopyalanarak veri akışı daha hızlı yapılabilir, çünkü dosya boyutları büyük olduğundan aktarım kablosu ile dosya aktarımı uzun sürmektedir, bunun yerine haritaların kayıtlı olduğu SD kart bilgisayara direk takılarak veri aktarımı hızlı bir şekilde sağlanabilir. Veri aktarımı SD kart üzerinden de olsa programda harita açılacağı zaman SD kart GPS e takılı olmalıdır.

48 VantagePoint Programının Kullanımı Programın ayarlarının yapılması ise şöyledir: Preference Coordinate System seçneği seçilir, ekrana programın temel ayarı olarak Geografic koordinat sistemi gelir. Çıkan ekranda New butonu kullanarak yeni koordinat sistemi eklenmesi için gerekli olan menü açılmış olur. Bu menüden ülkemizin yer aldığı 4 dilimde ayrı ayrı Add butonu yardımı ile programa eklenmelidir. Daha sonra hangi dilimde çalışılacaksa o dilim seçilmelidir. Bu ayarlardan sonra başka bir ayara gerek yoktur ve program kullanılır durama gelmiştir.

49 VantagePoint Programının Kullanımı Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde koordinatlar kontrol edilebilir. Programda arama yapılmak istenirse, ekranın sağ üst köşesinde bulunan search butonu tıklanarak arama menüsü ekrana getirilir. Bu menüde aranacak olan verinin adı (pafta adı, il, ilçe, formasyon vs.) girildikten sonra search butonuna basılarak arama yaptırılır. Pafta aranacak ise pafta adı ANKARA-I29-B1 şeklinde ismi ile girilmelidir. Ekrana konu ile ilgili bulunan isimler çeşitli gruplara ayrılmış olarak gelir, bu isimlerden hangisi kullanılacaksa o tıklandığında ana ekrana o yer gelir. Mause ekran üzerinde dururken o yerin pafta adı otomatik olarak ekrana gelir, şayet mause herhangi bir verinin üzerinde duruyorsa o nesne ile ilgili bilgiler görünür.

50 VantagePoint Programının Kullanımı Programa nokta girilmek istenirse, kursörün sol üstünde yer alan pin butonu tıklanarak waypoint seçilir. Tıklanan her nokta için yeni nokta ekleme menüsü ekrana gelir, istenirse burada noktaya ait bilgiler değiştirilebilir. Girilen noktalar arası mesafe sorgulaması measure distance butonu ile yapılmaktadır. Programda alan hesabı yoktur.

51 VantagePoint Programının Kullanımı Eklenen noktalar istenilirse yeniden düzenlenebilir veya silinebilir, bunun için mause ile noktanın üzerine sağ tuşla tıklamak yeterlidir. Nokta ekleme işlemi bitikten sonra VP imgesi altında yer alan save (kaydet) seçeneği ile oluşturulan noktalar GPX Files Gps Exchange File (*.gpx) olarak kaydedilebilir. Bu dosya uzantısını TrackMaker ve Global Mapper görebilir. Dosyaları TrackMaker da açıp, farklı kaydet seçeneği ile GPS te kullanılabilecek dosya türüne Magellan MMC Files (*.upt,*.log,*rte) dönüştürebiliriz.

52 VantagePoint Hakkında Vantagepoint ten çıktı almak için, mause scroll tuşu yardımıyla ölçek ayarlanır. VP imgesi altında print seçeneği tıklanırsa ekranda görünen kısımın çıktısı alınır, bundan önce ön izleme de yapılabilir. Vantagepoint programı alan hesabı yapamamaktadır, alan hesabı yapılmak istenirse, Vantagepoint e benzer bir program olan ve detay haritaları görüntüleyebilen Mapsend_Lite adlı program da kullanılabilir. Bu program grafik gösterim olarak Vantagepoint ten daha iyidir fakat koordinat sistemi ED50 ye uyumlu olmadığı için bizim çalışmalarımızda kullanmak pek mümkün değildir. Vantagepoint programı kurulum aşamasında internete bağlanıp dosya indirmektedir, bu yüzden program kurulurken internet bağlantısı kontrol edilmelidir. Vantagepoint kendini internet üzerinden güncelleyebilir fakat siz güncel sürümü yüklemeyiniz, çünkü koordinat sistemini ED50 olarak ayarlamaya yarayan predefined.csl dosyasını güncel sürüm kullanamamaktadır.

53 İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER MURAT ÇİFTCİ Harita Mühendisi

GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02)

GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02) GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02) Kurulum: Program 2 aşamada kurulmaktadır. Öncelikle CD içerisindeki Setup1.exe çalıştırılarak Microsoft.Net Framework 1.1 programı bilgisayara kurulmalıdır. Bu programın

Detaylı

NETCAD Bu belgedeki tüm bilgiler önceden uyarı yapılmadan değiştirilebilir ve Ulusal CAD ve GIS Çözümleri Mühendislik Bilgisayar A.Ş. adına verilmiş herhangi bir taahhüt niteliği taşımaz. Bu belgede açıklanan

Detaylı

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1 Modül 6: Hesap Tablosu Uygulaması Hazırlayan: Hasan Tınmaz Bu konuyu bitirdiğinizde; o Elektronik Tablolama uygulamalarının ne işe yaradığını öğrenebilecek, o Elektronik tablolama uygulamasının sayfa görünümünü

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Word Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Word Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft Word Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Eylül-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ - 1-1. MS-WORD UN GENEL YAPISI - 3-1.2.

Detaylı

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL -Gerekli Kurulum Dosyaları Web Sitemizden İndirilerek, Önce Bilgisayarınıza Kurulması Gereken İşlemler Tamamlanır. - İkinci planda ise El terminali cihazı

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software)

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software) Temel Bilgiler Bilgisayarı Tanıyalım Bilgisayar günümüzde teknolojisinde en önemli yeri olan elektronik bir makinedir. Herkesinde bildiği gibi bilgisayar sadece kendisine verilen bilgileri bize geri verebilir.

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010

Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010 Programın Kullanımı Program ilk çalıştırıldığında bilgisayarın C sürücüsünde aşağıdaki klasörleri oluşturur. NonStop2010: Çalışılan okullara ait verileri ve öğrenci resimlerini saklar NonStop2010 Resimleri:

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Excel Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Excel Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft Excel Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Kasım-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ... 1 A. MS-EXCEL i BAŞLATMA... 2 B.

Detaylı

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar

Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar patriot Bu kullanma kılavuzu Piranha Patriot için geçerlidir. Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar gösterebilir. 2010 Piranha. Tüm hakları

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu

Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu Rev: 1 1 İÇİNDEKİLER Başlangıç 3 Program kurulumları 4 TopconTools modülleri 8 Ana ekran ve menü ekranı, durum çubuğu 10 Yeni iş dosyası oluşturulması, var olan iş dosyasının

Detaylı

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri Word 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Dosya oluşturma ve kaydetme Yeni Dosya Oluşturma Microsoft Word dosyası açıldıktan sonra Office tuşuna basılır Yeni(New) seçilir Yeni

Detaylı

1. Map (Harita)... 8. 2. Library (Kütüphane)... 9. 3. Planner (Planlayıcı)... 10. 4. Connect (Bağlantı)... 10. 5. My GPS (GPS im)...

1. Map (Harita)... 8. 2. Library (Kütüphane)... 9. 3. Planner (Planlayıcı)... 10. 4. Connect (Bağlantı)... 10. 5. My GPS (GPS im)... İçindekiler A. Programın Kurulumu... 3 B. Programda Koordinat Sistemlerinin Kurulması... 4 C. GPS deki Haritaların Programa Aktarılması... 5 D. Program Menüleri... 8 1. Map (Harita)... 8 2. Library (Kütüphane)...

Detaylı

Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6. 3 Navigasyon...15

Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6. 3 Navigasyon...15 Eranav V.0.23.10 İçindekiler Önsöz Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6 Adres...7 İlgi çeken nokta...8 Geçerli Harita Konumu...12 Favoriler...14 İnternette

Detaylı

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II İÇİNDEKİLER HEDEFLER ACCESS 2010

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II İÇİNDEKİLER HEDEFLER ACCESS 2010 HEDEFLER İÇİNDEKİLER ACCESS 2010 Tablo Oluşturma Adımları İlişkilendirme Sorgu Oluşturma Sorgu Sihirbazı Sorgu Tasarımı Ölçüt ve Parametre Ekleme Sıralama İşlemleri TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II Bu üniteyi

Detaylı

P e n C A D Pencere Üretim Programı

P e n C A D Pencere Üretim Programı . P e n C A D Pencere Üretim Programı 9.Baskı 2 Mart/2007 ABT Bilgisayar İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 3 Giriş 8 ABT yi tanıyalım 8 PenCAD programı hakkında genel bilgi 9 PenCAD programının yüklenmesi ve çalıştırılması

Detaylı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS)

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS) 1. Bölüm 1: Genel Kullanım... 2 1.1. Başlık (1)...3 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3 2.2. Modüller (2)...3 2.3. AnaSayfa (3)... 4 2.3.1. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 2.4. Mesajlar

Detaylı

ULUSAL, önceden bir bildirim yapmadan, satılan ürünlerde ve ürünlerin özelliklerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

ULUSAL, önceden bir bildirim yapmadan, satılan ürünlerde ve ürünlerin özelliklerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir. NETCAD/NETTOP-8 Bu eserin tüm telif hakları ULUSAL CAD VE GIS ÇÖZÜMLERİ MÜHENDİSLİK BİLGİSAYAR EĞİTİM TİCARET A.Ş. (ULUSAL), Türkiye aittir. Telif hakkı kanunları çerçevesinde izin verilen haller ve yazılım

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

TRIMBLE S3 SERISI TOTALSTATION KULLANIM KLAVUZU

TRIMBLE S3 SERISI TOTALSTATION KULLANIM KLAVUZU TRIMBLE S3 SERISI TOTALSTATION KULLANIM KLAVUZU GENEL TANIMLAMA ve UYULMASI GEREKEN KURALLAR Trimble S3 serisi özel tasinabilir kutusu içerisinde teslim edilmistir.kullanici tüm parçalarin hasarsiz ve

Detaylı

PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ. M İstanbul: Mobil İstanbul Bilgi Sistemi Servisleri Geliştirilmesi ve Optimizasyonu

PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ. M İstanbul: Mobil İstanbul Bilgi Sistemi Servisleri Geliştirilmesi ve Optimizasyonu PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ M İstanbul: Mobil İstanbul Bilgi Sistemi Servisleri Geliştirilmesi ve Optimizasyonu Proje Yüklenicisi: Y.Doç.Dr. Öznur Özkasap Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar

Detaylı

EXCEL YAZILIM PROGRAMI

EXCEL YAZILIM PROGRAMI EXCEL YAZILIM PROGRAMI Elektronik tablolama ve hesaplama programlarının hemen hemen en popüler olanı Excel programıdır. Bu programın çalışma alanı satır ve sütunların kesişmesinden meydana gelen hücrelerden

Detaylı

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı,

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı, 2 ÖNSÖZ Asistan foto, Lodos tarafından fotoğraf stüdyoları için özel olarak üretilmiş bir otomasyon paketidir. Fotoğraf stüdyonuzdaki tüm işlerinizin bilgisayar ortamında kontrol ve takibini sağlar. Asistan

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı