işsizliğe çare oluyoruz!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "işsizliğe çare oluyoruz!"

Transkript

1 işverenle işsizleri buluşturuyoruz işsizliğe çare oluyoruz! ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi

2

3 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 01 Yirminci yüzyılda yaşanan baş döndürücü gelişmeler dünyadaki bütün toplumlarda derin dönüşümlere sebep olmuştur. Bu dönüşüm iş gücü açısından değerlendirildiğinde niteliğin ön plana çıktığını görmekteyiz. Nitelikli işgücünün oluşturulmasında eğitimin artan önemi, hem devlete hem de özel kişi ve kuruluşlara yeni arayışları zorunlu kılmıştır. Diğer yandan bir makro ekonomi meselesi olan istihdam alanında yerel çözüm adımlarının önemi her geçen gün artmaktadır. Yerel yönetimler bağlamında Türkiye de bir ilk olduğunu düşündüğümüz bu çalışmanın, nitelikli işgücü, eğitim ve istihdam konularında önemli bir katkı oluşturması en büyük ümidimizdir. Esenler Kariyer Merkezi Türkiye nin geleceğinin inşası için bir kurumun döktüğü alın teri olarak değerlendirilmelidir. Bu alın terinin bundan sonra yapılacak istihdam çalışmalarına ilham oluşturması dileğiyle M. Tevfik Göksu BELED YE BAfiKANI

4 02 ESKAM NEDİR? Dünyadaki hızlı değişime paralel olarak birçok sektörün öneminin süratle artması veya azalması gerçeği, diğer taraftan ekonomik unsurların etki sahalarının ulusal veya bölgesel olmaktan çıkıp küresel bir boyut kazanması, ülkeleri, istihdam olgusunu daha hareketli bir zemin üzerinde tekrar düşünmeye mecbur etmektedir. Ulusal politikalarda işsizlik sigortası gibi bilinegelen pasif istihdam tedbirlerinden, aktif istihdam tedbirlerine geçilmesi gerektiğinin de işaretlerini veren bu hızlı değişim 1990 larla birlikte istihdam merkezli sosyal politikalara yönelişi başlatmıştır. 90 lı yıllarda başlayan bu süreç aradan geçen 20 yılda yaşanan küresel ve ulusal ekonomik taleplerle biçimlenmiş ve yerel bir biçim kazanmıştır. İstihdama ilişkin sorunlar bütününe makro bir yaklaşım olmalıdır. Sorunun bileşenlerinin tespiti gerek merkezi gerek yerel birimler tarafından tek tek yapılabilir. Ancak çözüm mutlaka bütün birimlerin katılımıyla hazırlanacak bir strateji çerçevesinde ve uygulamada sağlanacak mutlak bir koordinasyonla mümkün olabilecektir. Bu anlamda Esenler Belediyesi soruna ilişkin derinlikli bir yaklaşım çerçevesinde çalışmalarını şekillendirmektedir. İstihdamın yerinden yönetimi için Esenler Belediyesi bünyesinde ESKAM (Esenler Kariyer Merkezi) kurulmuştur. Eskam, iş ve işçinin klasik buluşma biçimlerine eğitim fonksiyonunun eklenmesiyle oluşturulmuş yerel bir sosyal projedir. Bu proje sadece işsizlerin iş imkânlarından haberdar olmasını değil, aynı zamanda işsizliğin kalitesi üzerinde de etkin bir politika üretilmesini ve uygulanmasını kapsar. Esenler Belediyesi Kariyer Merkezi (ESKAM), küresel bir sorun haline gelen işsizliğe çözüm önerileri sunmak, mesleki ve teknik eğitimler ile nitelikli işgücü yetişmesine katkı sağlamak ve aday işgücü-işveren eşleştirmesi ile istihdam sağlamak amacıyla 2009 yılından bu yana görev yapmaktadır.

5 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 03 Küresel bir sorun olan işsizliğe, yerel çözümler üretmek düşüncesiyle kurulan ESKAM; İşsizlerin iş talepleri ile işverenlerin eleman taleplerini kayıt altına alıyor. İşsizleri, İşveren talepleri doğrultusunda yetenek ve vasıflarına uygun işlere yönlendiriyor. Mesleki eğitimler vererek, vasıfsız işgücünü vasıflı çalışanlara dönüştürüyor.

6 04 Esenlerin Demografik Yapısı Merkezimizin faaliyetlerinin daha etkin yürütülebilmesi için, rutin faaliyetlerin dışında yapılacak proje çalışmalarında, hedef kitlenin demografik bilgileri büyük önem arz etmektedir. İstatistiksel verilere dayanarak yapılacak olan belirlemeler ile maksimum verim elde edilebilir. Bu çerçevede yaş ve eğitim kriteri göz önüne alınarak oluşturulan yerel ve ulusal veriler aşağıda verilmiştir. Yaş Grubu ve üzeri Toplam Erkek Kadın Toplam Yüzde ,17% ,71% ,25% ,13% ,27% ,47% ,00% Yaş/Cinsiyet grubuna göre ilçe merkezi nüfusu Eğitim Durumu Okuma Yazma Bilmeyen Okuma Yazma bilen fakat bir okul bitirmeyen İlkokul mezunu İlköğretim mezunu Ortaokul veya dengi okul mezunu Lise veya dengi okul mezunu Yüksekokul veya fakülte mezunu Yüksek Lisans mezunu Doktora mezunu Bilinmeyen 0-6 yaş Toplam Sayı Yüzde 3,19% 19,70% 23,75% 20,03% 3,80% 12,11% 3,01% 0,15% 0,04% 2,92% 11,30% 100,00% Eğitim Durumuna göre ilçe merkezi nüfusu

7 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 05 ESKAM NELER YAPIYOR İşsiz vatandaşımızı vasıflarına uygun işe yerleştiriyoruz. Her gün en az 100 kişinin iş bulmak için müracaat ettiği ESKAM da yapılan tüm iş başvuruları kayıt altına alındıktan sonra işsizlerin eğitim düzeyleri ve yeteneklerine göre kategorize edilerek veri tabanı oluşturuluyor. Eğitim Durumu Yaş Cinsiyet İlköğretim Lise ve Dengi Okul Önlisans Lisans Toplam Genel Toplam yaş Erkek Bayan yaş Erkek Bayan yaş Erkek Bayan ve üzeri yaş Toplam Erkek Bayan Erkek Bayan Genel Toplam ESKAM Veritabanına kayıtlı Yaş/Eğitim/Cinsiyet durumuna göre sınıflandırılmış işgücü sayısı Merkezimize başvuruda bulunan yaklaşık kişi istihdam edilmiştir.

8 06 İş arayan da işçi arayan da ESKAM'da İşverenle iş arayanları buluşturan Esenler Belediyesi'nin istihdam merkezi ESKAM (Esenler Kariyer Merkezi), umut kapısı olmaya devam ediyor. İşverenlerin eleman taleplerini de değerlendiren ESKAM, işçi arayan şirketlerle tek tek bağlantıya geçerek, işsizlerle işverenleri bir araya getiriyor ve yüz yüze görüşmelerini sağlıyor. Böylece önceden belirlenen randevu günü ve saatine göre; ESKAM a iş görüşmesi için gelen iş arayanlar, kendilerine uygun çeşitli meslek dallarında yeteneklerine göre işlere yerleştiriliyor.

9 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 07 İşverene lojistik destek ESKAM a sadece iş arayanlar değil Türkiye nin önde gelen şirketleri ihtiyaçları doğrultusunda vasıflı ve vasıfsız işçi almak için müracaat ediyor. Bugüne kadar binlerce işsize umut olan ESKAM, iş dünyasının emek talebi nabzını tutarak işverenlere lojistik destek de sağlıyor. İşverenlerin sektör bazında ve meslek gruplarına göre ihtiyaç duydukları iş alanlarında, işçi bulmalarına yardımcı olmak için meslek edindirme kursları düzenleyen ESKAM, vasıflı elemanlar yetiştirerek yeni istihdam alanları oluşturuyor. ESKAM her yaştan işsize ümit olmaya devam ediyor.

10 08 ESKAM Meslek Edindirme Kursları Düzenliyor İşsizlik sorununun çözümünde en büyük engel, işgücünün mesleki vasıflardan yoksun olmasıdır. İŞKUR ile işbirliği içerisinde işsizlik sorununa çözüm arayan ESKAM, bir yandan işsizlere iş imkânı sunarken diğer yandan ise; meslek edindirme kursları ile nitelikli personel yetiştirmeyi sağlıyor. ESKAM; hem belediyemizin imkânlarını kullanarak hem de ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürüterek, istihdamın geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla mesleki eğitimler düzenliyor. Bu amaçla Esenler Belediye Başkanlığı, İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü, Esenler Kaymakamlığı ve Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında; Acente Elemanı Bakıcı Anne Bayan Terziliği Bebek Bakıcılığı ve Eğiticiliği Bilgisayar Destekli Muhasebe Bilgisayar İşletmenliği Bilgisayar Programcılığı Büro Yönetimi ve Sekreterlik Yönetici Sekreterliği Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanlığı Dış Ticaret Ofis Elemanı Elektrik Tesisatçısı Ev-Büro-Kurum Temizliği Girişimci Yetiştirme Grafik Tasarımcısı Hukuk Sekreterliği Lojistik Destek Hizmetleri Modelistlik Ön Muhasebe Pazarlama ve Promosyon satış elemanı Perakende Satış Elemanı, branşlarında meslek kursları açılmış ve bu kursları başarıyla tamamlayan 2202 kursiyer meslek sahibi olmuştur.

11 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 09 Moda Tasarım Akademisi Belediyemiz, Gazikent Üniversitesi ve Tekstilkent Sanayici ve İşadamları derneği işbirliği ile meslek edindirme kursları kapsamında modelistlik ve moda tasarımı alanında kursları düzenlemiştir. 300 vatandaşımızın yararlanacağı şekilde organize edilen bu kurslardan 150 kişi mezun olmuş ve istihdam edilmişlerdir. İlmek İlmek Emek ESKAM ın başlattığı önemli bir mesleki eğitim çalışması olan El Halısı Dokumacılığı Kursu da Türkiye de istihdam çalışmaları için örnek teşkil edecek bir proje niteliğindedir. İşsiz ev kadınları ve genç kızları meslek sahibi yaparak aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla Esenler Belediyesi Kariyer Merkezi ESKAM ile İŞKUR un ortaklaşa hayata geçirdiği El Dokuma Halı Kursu ilk halısını üretti. 50 tezgâhta 100 ev kadını ve genç kız, kursta 25 gün teorik eğitim aldı. Kursiyerler, daha sonra bu teorik eğitimlerini pratiğe çevirdiler ve yün - floş karışımlı iplikten halı dokumaya başladılar. Tecrübeli 4 öğretici eşliğinde, geleneksel Türk motiflerinden örnek alınarak ilmek ilmek işlenen desenler, 35 gün sonra güzel bir halı olarak ortaya çıktı.

12 10 50 tezgâhta çalışan 100 kursiyer, halı dokumayı öğrenerek, çalışmanın ve üretmenin verdiği mutlulukla eğitimlerini tamamlamışlardır.

13 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 11 Halı Kursunun Yeni Adresi Giyimkent %70 lere varan doluluk oranıyla her geçen gün cazibesinin artması yanında Esenler de yaşayan ve çalışmak isteyenlere de umut kapısı olan Giyimkent, Esenler Belediyesi Kariyer Merkezinin başlattığı halı kursunun yeni adresi olmaya hazırlanıyor. Giyimkent İş Merkezi nin giriş ve asma katında kasım ayının sonunda açılması planlanan halı kursunda toplam 100 kursiyer eğitim görecek. 50 büyük tezgahta, 5 eğitmen tarafından 3 buçuk ay boyunca eğitim alacak kursiyerlerin dokuyacağı halılar iki büyük mağazada satışa çıkarılacak.

14 12 İşsizlik sorununun Esenler İlçesindeki çözüm noktası olmak amacıyla geçtiğimiz yıl kurulan ESKAM, İstanbul da istihdamın merkezi olma çabasını, gayretle sürdürüyor. ESKAM; Türkiye ye model oluyor Esenler Belediyesi, istihdamı geliştirme çalışmalarında Türkiye de model belediye seçilmiştir. Bu sebeple Belediye Başkanımız M.Tevfik Göksu tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nca düzenlenen toplantıda, Esenler Modeli Türkiye ye ve Dünyaya anlatıldı. Bu çerçevede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü nün Çalışma Hayatında Risk Grupları- Mesleki Beceri Kazandırma ve Duyarlılığı Artırma Projesi kapsamında çalışma hayatında engelli istihdamının artırılması amacıyla Engelli İstihdamında Ulaşabilirlik ve Yerel Yönetimler konulu bir toplantı düzenlendi. Ankara daki Büyükhanlı Park Otel de düzenlenen ve 3 gün süren toplantının açılışında Esenler Belediye Başkanımız Sayın M. Tevfik Göksu da bir konuşma yaptı. Engellilerin istihdamıyla ilgili yerel yönetimler bağlamında nelerin yapılabileceğinin düşünüldüğünde üzerinde durulması gereken 3 temel başlığın olduğunu kaydeden Göksu, Birincisi; yerel yönetimler ikincisi; istihdam üçüncüsü de; engelliler dedi.

15 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 13 Esenler den İstihdama Çözüm! Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğe çözüm önerileri getirmek, problemi milli bir proje olarak ele alıp çözümüne yönelik bir yol haritası çıkarmak amacıyla, Balıkesir Üniversitesi ile birlikte düzenlediğimiz 2.Ulusal Türkiye de İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu Mayıs 2011 Tarihinde belediyemiz ev sahipliğinde yapıldı.

16 14 Esenler Kültür Merkezi nde gerçekleşen Sempozyum un açılış programına, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Nuri Görenoğlu, Karsan Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Müdürü Kadir Üsküp ve çok sayıda Balıkesir Üniversitesi öğrencisi ile Esenler Ticaret Meslek Lisesi nden öğrenciler katıldı. Sempozyum boyunca çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve iş dünyasının önde gelen isimleri; İstihdamı Artırmaya Yönelik Projelerden, Devletin İstihdam Politikalarına, Yerli ve Yabancı Sermayenin İstihdam Üzerindeki Etkisinden, İşsizliğin Toplumsal Yaşama ve Aile Hayatına Yansımalarına kadar birçok konuyu masaya yatırdılar.

17 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 15 İş Arayanlar ve İşverenler Bu Fuarda Buluştu Türkiye İş Kurumu ve Belediyemiz işbirliği ile düzenlenen 2011 İstanbul İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı Mayıs 2011 tarihinde Tekstilkent Yönetim binasında gerçekleştirildi. Açılışını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer DİNÇER in yaptığı, 150 işletmenin stand açtığı ve iş başvurusu aldığı fuarı, Meslek lisesi ve üniversite öğrencileri ile birlikte yaklaşık vatandaşımız ziyaret etmiştir.

18 16 Tekstilkent Yönetim Binası'nda Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen fuarın açılış törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer DİNÇER, Milletvekili Lokman Ayva, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve çok sayıda vatandaş katıldı.

19 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 17

20 18 Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYÇP) İşverenle iş arayanları buluşturarak bugüne kadar binlerce işsize umut olan Esenler Belediyesi Kariyer Merkezi (ESKAM), İŞKUR vasıtası ile yürütülen Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında, park ve bahçelerde görevlendirilmek suretiyle, 5 Dönemde toplam 550 kişi istihdam edilmiştir. Proje kapsamında Esenler Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü nde bu dönem istihdam edilecek 100 işçi için kura çekimi noter huzurunda, Esenler Belediyesi Konferans Salonu nda yapıldı. Kimisi çığlık attı, kimisi gözyaşı döktü İş arayan vatandaşları önceden tespit ederek tüm iş başvurularını kayıt altına alan ESKAM ın önceden yaptığı duyuruyu dikkate alan vatandaş kura çekilişini heyecanla bekledi. Kura çekilişi iş için yapılan başvuranların kayıt altına alınmasının ardından yapıldı. Çok sayıda kişinin heyecanlı ve meraklı bekleyişinin ardından başvuran 500 kişi arasından kura çekimi yapılarak 100 asıl 25 yedek kişi seçildi. Adeta tüm nefeslerin tutulduğu kurada, vatandaşların birbirinden farklı hal ve davranışları ortama renk kattı. İşe yerleştirilecek işçiler Esenler Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde, mıntıka temizliği, ağaç ve çiçek dikimi, park ve bahçelerin bakımı vs. işlerle görevlendirildiler.

21 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 19 Esenler Kadın İstihdamında da bir kademe önde... İstanbul Kalkınma Ajansı nın Sosyal İçerme ve Toplumsal Bütünleşme Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında proje ofisimizin sunduğu İşveren ve Çalışan Kadının Güvenliğini Esas Alan Mesleki Eğitim Modeli ve İstihdam Projesi destek almaya hak kazanmıştır. Esenler İlçesi nde yaşayan yaş arası okuma-yazma bilenlerden başlayarak lise mezunu dâhil işsiz kadınlardan oluşan 60 kişiyi hedef grup olarak tanımlanmıştır. Proje çerçevesinde iş eğitimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak iş modeli ve birim kurularak bu kişilerin istihdamı sağlanmıştır. Proje ile karşılıklı güvene dayanan sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulmasıyla, kadınların gönül rahatlığı ile çalışacak olması ve ekonomilerine katkı sağlayacak olmaları sonucunda sosyal yaşama aktif katılabilmelerini amaçlanmaktadır.

22 20 Modüler eğitim programları; Temizlik Eğitim Modülü, Güvenlik Eğitim Modülü, Refakatçi Eğitim Modülü, Çocuk ve Bebek Eğitim Modülü, İletişim Eğitim Modülünden oluşmaktadır.

23 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 21 Projenin topluma tanıtılması amacıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü nde bulunan Otağ-ı Hümayun da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin in de katıldığı bir basın lansmanı yapılmıştır.

24 22 Proje kapsamında oluşturulan programlar; 1. Temizlik Programı Temizlik Programının eğitim amaçları; temizlik için kullanılan malzemelerin, araç ve gereçlerin öğrenilmesi ve kullanılması hakkındaki becerilerin geliştirilmesidir. 2. Çocuk ve Bebek Bakım Programı Çocuk ve Bebek Bakım Programının eğitim amaçları; çocukların ve bebeklerin temel özelliklerini ve gereksinimlerini bilme (öğrenme)ve bu doğrultuda ihtiyaçlarını karşılama becerisi kazandırmaktır. 3. Refakatçi Bakım Programı Refakatçi Bakım Programının eğitim amaçları; yaşlıların ve hastaların temel özelliklerini ve gereksinimlerini bilme (öğrenme ve bu doğrultuda ihtiyaçlarını karşılama becerisi kazandırmak ve aynı zamanda da kişiye bütüncül yaklaşabilme yetisi oluşturmaktır.

25 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi ESENLER BELEDiYESi 23 Projenin en önemli özel hedefi, eğitim alan kadınların güvenli bir şekilde işe yerleştirilmeleridir. Eğitim alan kadınlar eğitimlerini başarılı bir şekilde bitirip sertifika almayı hak eden kadınlar Belediye tarafından istihdam edilmişlerdir.

26 24

27

28 ESKAM Esenler Belediyesi KARiYER MERKEZi Fevzi Çakmak Mahallesi Atışalanı Caddesi No:112 Sondurak / Esenler / İstanbul Tel : Faks : E-Posta : ESENLER BELEDiYESi

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik Kar yer GELİŞEN İNSAN KAYNAKLARI GUNDEM GÜNDEM Her İşsize Bir Danışman Türkiye de İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Malatya dan Fransa ya Uzanan Bir Başarı Öyküsü İnşa Edilen Yapıların Kalitesi Sosyal

Detaylı

ULUSAL SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZLERİ TOPLANTISI BİLDİRİ KİTABI

ULUSAL SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZLERİ TOPLANTISI BİLDİRİ KİTABI ULUSAL SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZLERİ TOPLANTISI BİLDİRİ KİTABI 2010 Kitabın baskısı Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından yapılmıştır. Kitabın içindeki bilgiler yazarların izni olmadan çoğaltılamaz,

Detaylı

2013-2017 STRATEJİK PLANI

2013-2017 STRATEJİK PLANI 2013-2017 STRATEJİK PLANI Yayın No: 362 Temmuz 2012 - ANKARA Yayın No: 362 Temmuz 2012 - ANKARA ÇALIŞMADAN, YORULMADAN, ÖĞRENMEDEN, RAHAT YAŞAMA YOLLARINI ARAMAYI İHTİYAT HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER, EVVELA

Detaylı

Merhaba, Tam 29 sayıdır aralıksız olarak sizlere ulaşmanın mutluluğunu yaşayan dergimiz, Mart ayıyla birlikte 4. Yılını da tamamlamış bulunuyor.

Merhaba, Tam 29 sayıdır aralıksız olarak sizlere ulaşmanın mutluluğunu yaşayan dergimiz, Mart ayıyla birlikte 4. Yılını da tamamlamış bulunuyor. STSO AÇILIM Şubat - Mart 2013 Yıl 5 Sayı 29 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Mustafa Kemal

Detaylı

PROF. DR. REHA METiN ALKAN

PROF. DR. REHA METiN ALKAN PROF. DR. REHA METiN ALKAN Değerli Okurlar, Anadolu'nun parlayan yıldızlarından biri olmak için kurulan Üniversitemiz, 2006 yılında başladığı yolculuğuna, bugün 11 binden fazla öğrencisi ve sayısı 800

Detaylı

ÖNCELİĞİMİZ GENÇ İSTİHDAMI VE MESLEKİ EĞİTİM ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI PROF. DR. ÖMER DİNÇER İLE RÖPORTAJ

ÖNCELİĞİMİZ GENÇ İSTİHDAMI VE MESLEKİ EĞİTİM ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI PROF. DR. ÖMER DİNÇER İLE RÖPORTAJ Sayı 1, Ocak-Şubat-Mart 2011 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Yerel Süreli Yayınıdır. Ücretsiz Olarak Dağıtılır. ISSN: 1308-528X GENİŞ AÇI DÜNDEN BUGÜNE İŞKUR ÖNCELİĞİMİZ GENÇ İSTİHDAMI VE MESLEKİ EĞİTİM

Detaylı

15 çocuk 15 dram Azmin zaferi

15 çocuk 15 dram Azmin zaferi 15 çocuk 15 dram Azmin zaferi İç savaş ve kuraklıkla mücadele eden Somali de yetersiz beslenme nedeniyle rahatsızlanan 15 Somalili çocuk tedavileri için İstanbul a getirildi. Somalili çocukları, Esenler

Detaylı

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. BOLGEMIZIN URETTIGI PROJE SAYISI 1.000 I ASTI artı Dergimizin 7. sayısını M siz değerli paydaşlarımız ve okuyucularımıza ulaştırmanın memnuniyetini duyuyoruz. Bir önceki sayımızdan bugüne Ajansımızda ve

Detaylı

www.beypazarito.tobb.org.tr BEYPAZARI TİCARET ODASI STRATEJİK PLANI 1

www.beypazarito.tobb.org.tr BEYPAZARI TİCARET ODASI STRATEJİK PLANI 1 www.beypazarito.tobb.org.tr BEYPAZARI TİCARET ODASI STRATEJİK PLANI 1 BEYPAZARI TİCARET ODASI STRATEJİK PLANI 1 BEYPAZARI TİCARET ODASI STRATEJİK PLANI 2015-2018 Aralık 2014 Beypazarı / ANKARA 2 BEYPAZARI

Detaylı

SGK Başkanı Fatih Acar AOSB yi ziyaret etti

SGK Başkanı Fatih Acar AOSB yi ziyaret etti OCAK 2013 ADANA HACI SABANCI ORGAN ZE SANAY BÖLGES TANITIM VE FAAL YET DERG S SGK Başkanı Fatih Acar AOSB yi ziyaret etti Adana OSB ye Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Sütcü den, bankalara pozitif ayrımcılık

Detaylı

ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ

ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ 1 2 ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ 2014-2023 MEVCUT DURUM TASLAK RAPORU UİS Koordinasyon Kurulu Nurcan ÖNDER Ebru Öztüm TÜMER Başak BOZDEMİR Özge ÖZTÜRK www.uis.gov.tr uis@csgb.gov.tr 17 Haziran 2015 Çalışma

Detaylı

Üniversiteler ve teknoparklar. Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; ENGLISH SUMMARY P.58

Üniversiteler ve teknoparklar. Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; ENGLISH SUMMARY P.58 Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı www.bebka.org.tr ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR YIL: 2 SAYI: 7 TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL 2013 Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; Üniversiteler ve teknoparklar KALKINMA

Detaylı

sunuş İSTANBUL DAN DÜNYA YA AÇILAN YENİ NESİL DEVLET ÜNİVERSİTESİ

sunuş İSTANBUL DAN DÜNYA YA AÇILAN YENİ NESİL DEVLET ÜNİVERSİTESİ . sunuş İSTANBUL DAN DÜNYA YA AÇILAN YENİ NESİL DEVLET ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELER Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Edebiyat Fakültesi Fen Fakültesi Hukuk Fakültesi Siyasal Bilgiler

Detaylı

Bayramınız Mübarek Olsun. Kurban Bayramı nın Esenler e, şehrimize, ülkemize ve insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederiz.

Bayramınız Mübarek Olsun. Kurban Bayramı nın Esenler e, şehrimize, ülkemize ve insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederiz. Bayramınız Mübarek Olsun www.kentimesenler.com.tr İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KADİR TOPBAŞ Kurban Bayramı nın Esenler e, şehrimize, ülkemize ve insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni

Detaylı

Yorgancılar: Sürdürülebilir büyüme için cari açık sorunu çözülmeli

Yorgancılar: Sürdürülebilir büyüme için cari açık sorunu çözülmeli GÜNDEM ODALAR VE BORSALARDAN HABERLER 104 TOBB ÜYELERİ HABERLER, GELİŞMELER VE GÖRÜŞLER Yorgancılar: Sürdürülebilir büyüme için cari açık sorunu çözülmeli Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu

Detaylı

MARTI. 2015 Yılı Proje Teklİf Çağrıları İlan Edİldİ

MARTI. 2015 Yılı Proje Teklİf Çağrıları İlan Edİldİ MARTI ZAFER KALKINMA AJANSI KURUMSAL DERGİSİ - ISSN: 1303-0272 Mart 2015 YIL: 5 SAYI: 13 İHRACAT PAZARLAMA İSTİHDAM TOPLUM KÜLTÜR EĞİTİM AR-GE SANAYİ İŞBİRLİĞİ İŞGÜCÜ DESTEK BAŞARI 2015 Yılı Proje Teklİf

Detaylı

BECERI 10. UzmanlaşmışMeslekEdindirmeMerkezleriProjesi. UzmanlasmisMeslekEdindirmeMerkezleriProjesi. Her beceri bir altın bilezik...

BECERI 10. UzmanlaşmışMeslekEdindirmeMerkezleriProjesi. UzmanlasmisMeslekEdindirmeMerkezleriProjesi. Her beceri bir altın bilezik... BECERI 10 Beceri Beceri kazandirma kazandırma ve ve meslek ve iş edindirme seferberligi... seferberliği... UzmanlaşmışMeslekEdindirmeMerkezleriProjesi UzmanlasmisMeslekEdindirmeMerkezleriProjesi Her beceri

Detaylı

İŞKUR 2010 YILI FAALİYET RAPORU

İŞKUR 2010 YILI FAALİYET RAPORU 10 2010 YILI FAALİYET RAPORU Yayın No: 358 Ankara 2010 2010 YILI FAALİYET RAPORU ...BU ULUSA VE ÜLKEYE HİZMET GÖREVİ BİTMEYECEKTİR. yılında tüm dünyaya yayılarak 2009 yılında zirve yapan 2008 son ekonomik

Detaylı

TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ

TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ i Prof.Dr. Mustafa BALOĞLU Yrd.Doç.Dr. Nail YILDIRIM Esra KARABAĞ KÖSE Ali UÇAR Tokat-2012 ii Bu rapor, T.C. Kalkınma Bakanlığı nın genel koordinasyonunda

Detaylı

YALOVA İŞGÜCÜ PİYASASI ANALİZİ RAPORU. Türkiye'de İstihdam Oranları, 2011 68,2 65,1 63,7 51,8 45,0 41,9 36,2 25,6 20,7 KADIN KADIN KADIN ERKEK ERKEK

YALOVA İŞGÜCÜ PİYASASI ANALİZİ RAPORU. Türkiye'de İstihdam Oranları, 2011 68,2 65,1 63,7 51,8 45,0 41,9 36,2 25,6 20,7 KADIN KADIN KADIN ERKEK ERKEK TOPLAM ERKEK KADIN TOPLAM ERKEK KADIN TOPLAM ERKEK KADIN 25,6 20,7 45,0 41,9 36,2 51,8 2 0 1 2 65,1 63,7 68,2 Türkiye'de İstihdam Oranları, 2011 80,0 70,0 60,0 YALOVA 50,0 40,0 30,0 20,0 10,0 0,0 İŞGÜCÜ

Detaylı

ULUSLARARASI KALİTELİ EĞİTİME ERİŞİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ KONFERANS RAPORU

ULUSLARARASI KALİTELİ EĞİTİME ERİŞİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ KONFERANS RAPORU ULUSLARARASI KALİTELİ EĞİTİME ERİŞİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ KONFERANS RAPORU Yayına Hazırlayan: Ceyda Dedeoğlu Bu yayın, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 150. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen

Detaylı

Etkinlik 11 BAYOSB yatırımcısına özel kredi 36 EGEKOBİDER kahvaltı buluşmaları. İçindekiler

Etkinlik 11 BAYOSB yatırımcısına özel kredi 36 EGEKOBİDER kahvaltı buluşmaları. İçindekiler İçindekiler Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi İşletmeler Derneği EGE KOBİDER Adına İmtiyaz Sahibi Fettah GÜVENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ahmet KAPLAN Yayın Kurulu Aydın TELSEREN Prof. Dr. Edip TEKER Fahrettin

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ T.C. T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU 2012 2012 T.C. ÖNSÖZ Sevgili Paydaşlarımız, Ülkemizin önde gelen akademik kurumlarından biri olan üniversitemizi, dünyanın da önde gelen akademik

Detaylı

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Nisan/Mayıs/Haziran 2013 - Sayı 24 Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Pakpen, İstanbul Pencere 2013 Fuarı nda standıyla fark yarattı Ekonomi

Detaylı

MESLEKİ - TEKNİK EĞİTİMİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

MESLEKİ - TEKNİK EĞİTİMİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ MESLEKİ - TEKNİK EĞİTİMİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ MÜSİAD Eğitim Komisyonu İstanbul, 2007 1 2 İÇİNDEKİLER 1. Giriş...7 2. Strateji ve Politikalar... 7 3. Sorunlar ve Öneriler... 8 3.1. Genel Çerçevede

Detaylı

Denizli Ticaret Odası'nın son 3 aylık dönemde

Denizli Ticaret Odası'nın son 3 aylık dönemde Genel Yayın Yönetmeni Kurumlar Arasındaki Birlik ve Beraberlik Denizli Ticaret Odası'nın son 3 aylık dönemde gerçekleştirdiği çalışmalar ve hayata geçirdiği projeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız

Detaylı

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık Müjde: Avrupa için iki yeni program daha açıyoruz Üniversitemizin Köln Stüdyosu sonbaharda açılıyor Anadolu Üniversitesi nin TRT Okul iş birliğiyle kuracağı Köln Stüdyosu nun sonbaharda hizmete girmesi

Detaylı

BU SAYIMIZDA İÇİNDEKİLER

BU SAYIMIZDA İÇİNDEKİLER BU SAYIMIZDA İÇİNDEKİLER 2 TMHGF ADRES BAŞKAN DAN ÖNSÖZ Üye firmalarımızın ihtiyaçları doğrultusunda, finans, yabancı dil eğitimi, Ar-Ge ve Ür-Ge gibi birçok başlığı dikkate alarak çözüm ortaklıkları geliştirdik

Detaylı

www.kentimesenler.com.tr AYLIK KENT KÜLTÜRÜ GAZETESİ 5 PROJE istedi

www.kentimesenler.com.tr AYLIK KENT KÜLTÜRÜ GAZETESİ 5 PROJE istedi ŞAHiDiMiZ ESERLER ESENLER YOLA DEVAM ESENLER İN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ ESENLER HİZMETE DOYACAK Son 5 yıllık dönemde yapılan çalışmalar ve dev projeler ile büyük bir dönüşüm yaşayan Esenler, yeni dö- büyük beğeni

Detaylı

TOKAT TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ STRATEJİK PLANI 2015-2018

TOKAT TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ STRATEJİK PLANI 2015-2018 TOKAT TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ STRATEJİK PLANI 2015-2018 Hazırlayanlar: Prof.Dr. Hikmet GÜNAL Doç.Dr. Ahmet FENERCİOĞLU Yrd.Doç.Dr. Mihriban COŞKUN ARSLAN Mart 2015 İÇİNDEKİLER KISALTMALAR VE TANIMLAR

Detaylı