İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012"

Transkript

1

2 2 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012

3 KURBAN RAPORU 2012 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI 1 Neden Kurban? Kurban İsmail in adanmışlığı, bir babanın en sevgilisine en değerlisini armağan edişidir Kurban sadakattir, ibadettir, paylaşmaktır, berekettir; dünyanın bir ucundan diğer ucuna açılan kapıdır; hayra giden yoldur; hakka yaklaşmaktır. Ortadoğu ya, Balkanlar a, Orta Asya ya, Kafkasya ya, Afrika ya, Uzakdoğu ya, Latin Amerika ya her yöne yollara düşüp hayrı kapı kapı dağıtarak dualara ortak olmaktır. Sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara ulaşmak, kardeşliği dünyaya yaymaktır. Yokluğa varlık katmaktır sözün kısası. Sevaba sevap eklemek Kardeşlik bilincini geliştirmek, bir olmak, hep bir kalmaktır. Allah ın rızasını kazanmak ve yeni hayır yolları aramaya düşmektir sonrasında ülke ve bölgede kurban İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bu kurbanda Kurban ibadet, paylaşmak kardeşliktir sloganıyla dara düşmüş kardeşlerimizle kucaklaştık den bu yana bağışçılarının vekâlet yoluyla verdiği kurbanları sahiplerine ulaştıran vakfımız, bu yıl da emanet aldığı hisse kurbanı Türkiye dâhil 101 ülke ve bölgede yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştırdı. Bu sene de kurban vesilesiyle yeryüzüne dağılan ekiplerimiz aracılığıyla mazlum coğrafyalarda zor koşullarda yaşam mücadelesi veren insanlar için gerçekleştirdiğimiz kalıcı projeleri hayata geçirdik. Her Kurban Bayramı nı hayır için vesile bilerek, bayram günlerinde beş kıtada onlarca projenin açılışını yaptık, ihtiyaç duyulan yeni projeler için çalışmalar başlattık. Önceki yıllarda hayata geçirdiğimiz su kuyusu, eğitim merkezi, cami ve mescitler, oyun parkları, meslek edindirme kursları, yetimhane binaları gibi projelerimizin denetimlerini yaptık, ihtiyaçlarını belirledik. 20 yıldır toplumlar arasında kardeşlik köprüleri kurmak, sıkıntıya düşmüş, mazlum olmuş insanlara umut ışığı olabilmek için sınırlar aşıyoruz. Bu kurban da dünyanın bir ucundan diğer ucuna kardeşlerimizle kucaklaştık, dualaştık, yüreklerin ferahlamasına tanık olduk, yüreklerimizi ferahlattık... Nice kurbanlarda tekrar buluşmak ümidiyle

4 2 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU kıtada 101 ülke ve İHH, Balkanlar dan Güneydoğu Asya ya, Ortadoğu dan Latin Amerika ya beş kıtada ihtiyaç sahiplerine ve yetimlere ulaştı. Kurban Faaliyet Şeması Kurban Faaliyet Şeması Kurbanlarını 101 farklı ülke ve bölgedeki kardeşlerine vekâlet yoluyla bağışlayan hayırseverlerimiz, bağışlarını İHH İnsani Yardım Vakfı nın banka hesap numaralarına kredi kartı veya posta çeki ile, vakıf merkezine bizzat gelerek elden, internet üzerinden online bağış yöntemiyle ulaştırır. aşama-1 Gelen kurban bağışları, bağışçıların talebi doğrultusunda İHH tarafından 2012 Kurban Organizasyonu çerçevesinde çalışma yapılacak ülkelere göre paylaştırılır. aşama-2 Kurbanlıklar, İHH İnsani Yardım Vakfı görevlilerince, çalışma yapılacak ülke ve bölgelerde kurban için gerekli kriterlere uygun olarak satın alınır.

5 KURBAN RAPORU 2012 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI 3 bölgede kurban Su kuyusu, eğitim merkezi, cami ve mescit inşası, oyun parkı, meslek edindirme kursları, yetimhane binaları gibi birçok proje Kurban'da ziyaret edildi. Abhazya Acara Adıgey Afganistan Ahıska Arakan Arnavutluk Azad Keşmir Azerbaycan Bangladeş Bolivya Bosna-Hersek Brezilya Bulgaristan Burkina Faso Cibuti Çad Çeçenistan Dağıstan Doğu Türkistan Doğu Timor Ekvador Endonezya Etiyopya Fas Fildişi Sahilleri Filipinler Filistin Güney Afrika Cumhuriyeti Gambiya Gana Gürcistan Haiti Hindistan Irak İnguşetya İran Jammu Keşmir Kabardey Balkar Kamboçya Kamerun Karaçay Çerkes Karadağ Kazakistan Kenya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kırgızistan Kırım Kolombiya Kosova Küba Libya Lübnan Macaristan Makedonya Malavi Mali Mısır Moldova Moritanya Moro Mozambik Nepal Nijerya Osetya Özbekistan Pakistan Papua Yeni Gine Patani Peru Polonya Preşova Romanya Ruanda Rusya Sancak Senegal Sierra Leone Somali Sri Lanka Sudan Surinam Suriye Şili Tacikistan Tanzanya Tataristan Tunus Türkiye Türkmenistan Uganda Ürdün Venezuela Vietnam Yemen Zimbabve Kurban Faaliyet Şeması Kurban Faaliyet Şeması aşama-3 aşama-4 aşama-5 Kurban Bayramı nın birinci günü, bayram namazının ardından, kurbanlıklar İslami usullere uygun olarak kesilir ve pay sahiplerine dağıtılır. Kesilen kurbanlar İHH tarafından raporlanarak bağış sahiplerine geri bildirimde bulunulur. Sayın Ümit Çelik tarihinde bağışlamış olduğunuz kurbanınız kesilmiştir. Allah kabul etsin.

6 4 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012

7 KURBAN RAPORU 2012 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI 5

8 6 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012 Burkina Faso Mutlu İnsanlar Diyarı Ramazan Yılmaz Başkent Ouagadougou nun arka sokaklarında ilerliyoruz. Yaklaşan bayram için hazırlık var sokakta; çöpler yakılıyor, yollar temizleniyor. Bayram hutbesini Yako şehrinde büyük bir düzlükte toplanmış erkekler ve kadınların doldurduğu alanda dinliyoruz. Mutlu insanlar diyarı Burkina Faso da ümmet kuşağına iştirak ediyoruz. Namazın ardından Allah ın adı ile kesiyoruz kurbanlarımızı ve insanlığın selameti yönündeki salih niyetlerimizi Rabbimize iletiyoruz. Kurban paylarını dağıtmak üzere Burkina Faso daki Malili göçmen kardeşlerimizin yaşadığı kamplara gidiyoruz. Mali de 22 Mart ta gerçekleşen askerî darbenin ardından yaşanan siyasi belirsizlik ve güvenlik endişesi nedeniyle kişinin Senagal, Nijer ve Burkina Faso da mülteci olarak bulunduklarını öğreniyoruz. Başkent Ouagadougou daki bayramlaşma ve kurban dağıtım merkezimiz ise, İHH nın burada yaptırdığı Zeyd Bin Sabit Okulu oluyor. Kurbanlarımızı kesip paketlerimizi hazırlıyoruz. Zeyd Bin Sabit Okulu nun bahçesi ve sınıfları oyun oynayan birbirinden güzel çocuklarla dolu. Balonlarımız ve şekerlemelerimizle biz de oyun halkasına katılıyoruz. Ekibimizin ak saçlı elçileri Ahmet ve Ali Rıza ağabeyler patlayan balonların yerine yenilerini şişirerek bu güzel oyunu sürdürüyorlar. Şekerler yenilip oyunlara ara verildiğinde yetim kardeşlerimize kurban hisselerini ikram ediyoruz. * Bu raporda yer verilen seyahatnameler orjinallerinden kısaltılarak kullanılmıştır.

9 KURBAN RAPORU 2012 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI 7 Cibuti Cibuti den Notlar Abdullah Ömer Çelik Şanlıurfa kadar bir yer Cibuti. Nüfusu civarında. Aden Körfezi nden Kızıldeniz e girişteki Bâbülmendep Boğazı nın batı kıyısında bulunduğu için stratejik öneme sahip. İstiklaline kavuştuktan sonra bile sömürü düzeninin devam etmesinin arkasında yatan sebep de burada saklı. Resmî kaynaklarda ülke nüfusunun %94 ü Müslüman olarak geçiyor; İHH nın kardeş kuruluşu El-Birr bu oranın aslında %100 olduğunu söylüyor. Resmî diller Arapça ve Fransızca. Fransızca her alanda yaygın, Arapça ikinci planda. Halk kendi arasında ise Somalice konuşuyor. Halkın %73 ü fakir, bu oranın %50 si ise fakirlik seviyesinin altında. Bir Cibutilinin günlük geliri 0,66 dolar. El-Birr deki arkadaşlar ülkedeki fakirliğin boyutunu görmemiz için bizi başkentte bir bölgeye götürüyor. İlk olarak çöpün ve çamurun içinde yaşayan bir aileyi ziyaret ediyoruz. Sadece 10 dakika durabildiğimiz bu yerde insanlar bütün hayatlarını geçiriyor. Son derece yoksul insanların yaşadığı bu yerlerde bizlerin anladığı manada dört duvardan müteşekkil bir evden bahsetmekse imkânsız. Ülke 1977 de Fransa dan bağımsızlığını kazanmış ancak bugün hâlâ Fransızlar Cibuti sokaklarında. ABD ülkedeki Fransız tekeline son vermiş ve Afrika daki en büyük askerî üslerinden birini buraya kondurmuş. Daha başka kimler var kimler: İtalya, Japonya, Almanya, İspanya. Cibuti de altı farklı ülkeye ait askerî birlik var. Bayram namazını toprak bir futbol sahasında eda ediyoruz. Cibuti nin hemen hemen her yerinde insanlar bayram namazını açık mekânlarda toplu olarak icra ediyor. Kurban dağıtılan bölgelerde partner kuruluşumuz önceden bir çalışma yaparak ihtiyaç sahiplerine birer yazılı belge vermiş. Bu belgeler karşılığında et dağıtımlarımızı yapıyoruz. Buradaki kardeşlerimize kurban paylarını teslim ederken gözlerindeki mutluluğu görmek içimizi ısıtıyor.

10 8 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012 Gambiya Gambiya da Kurban Sevinci Talha Keskin Bu sıcak memleketin sıcak insanları ile ilk günden kaynaşıyoruz. Bizlerin burada olmasından duydukları sevinci sıkça dile getiriyorlar. Gambiya da keseceğimiz 50 büyükbaş hayvanı görmek için hayvan pazarına gidiyoruz. Pazarda hayvanların alımında, bakımında ve dağıtımında görev alan partner ekibimiz ve Gambiyalı bir gazeteci var. Kendisi İHH organizasyonları hakkında bizimle bir röportaj yapıyor. Kesim için gittiğimiz her yerde insanlar bizi büyük bir sıcaklık ve sevinçle karşılıyor, bu organizasyonun gerçekleşmesine vesile olanlar için dua ediyorlar. Bu kurbanların onlar için ne kadar çok şey ifade ettiğini dile getiriyorlar. Köylerinde kurban ibadetinin yerine getirilmesinden de ayrıca mutlular. Kurban kesim çalışması yaptığımız yerlerdeki camileri ve okulları da ziyaret ediyoruz; maalesef hemen hepsi oldukça bakımsız ve harap. Kırsal bölgelere gitmek için yola koyuluyoruz. Tek katlı ahşap veya topraktan yapılmış evlerin bulunduğu yol boyunca ilerlerken kafileler hâlinde çocuklar görüyoruz. Zaman zaman durup çocuklara Türkiye den getirdiğimiz balonlardan hediye ediyor ve mimikler, gülümseme ve kucaklaşmalarla bayram sevincini paylaşıyoruz. Kesim yaptığımız bölgelerden birinde çok sayıda yetim ailesi olduğunu öğreniyoruz. Yetim anneleri ailelerine bakabilmek için ortak bir arazide tarım yapıyormuş. Bu hanımlar son derece kısıtlı imkânlar ve teknik yetersizliklere rağmen bahçelerinde birtakım meyve ve sebzeleri yetiştirmeyi başarmış. Hanımların bahçelerden aldıkları ürünün verimini arttırmak için su kuyularına, çite ve ilaca ihtiyacı var. Tarım, bölgede yaşayanlar için tek gelir kaynağı.

11 KURBAN RAPORU 2012 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI 9 Gana Altın Ülke Gana Ercan Akcan Rotamız Afrika nın ilk bağımsız ülkesi Gana Dağıtımlar farklı yerlerde yapılacağı için ekibimiz ikiye ayrılıyor. Biz Akra da kalan ekipteyiz. Diğer arkadaşlarımız ülkenin kuzey bölgelerine gidiyor. Bayram namazı için Akra nın dışında Eastern City deki Tafo bölgesine gidiyoruz. Büyük bir alana varıyoruz. Geniş, yemyeşil bir arazi. Safların ön tarafında erkekler, biraz arkasında kadın ve çocuklar. Herkes rengârenk. Namazdan sonra ilk kurbanımız için büyük bir evin bahçesine giriyoruz. Sonrasında Mampong, Akropong ve Kwabeng bölgelerine gidip buralarda görme ve işitme engelli öğrencilerin ayrı ayrı eğitim gördüğü ilkokulları ziyaret ediyor ve her birinde birer kurban kesiyoruz. Okullarda karşılaştığımız manzaralar içimizi burkuyor. Çocuklara yanımızda getirdiğimiz küçük hediyelerden veriyoruz. Konuşamayan bir kız öğrencinin koluna bir bileklik takıyorum, o küçücük kız bana öyle bir sarılıyor ki, o bakışlar bundan sonra hep benimle olacak. Akşam hava karardığında Akra ya varıyoruz. Burada kesilen üç kurbanı Akra nın en fakir mahallelerinden olan Malam Atta ve Agbobloshie de dağıtıyoruz. Mahallede elektrik olmadığı için sokağın ortasında yakılmış bir ateşten ve aracımızın farlarından istifade ediyoruz. Ertesi gün Western City deki Kanglebe bölgesine geçiyoruz. Burada müze hâline getirilmiş bir kale var. Okyanusun tam kenarında. Amerika ya gönderilen Afrikalıların burada esir edildiğini anlatıyor mihmandarımız Nurudden. Kalenin okyanusa açılan kapısının adı: No Return (Dönüş Yok). Gana da neredeyse bütün kiliseler İngiliz Anglikan Kilisesi ne bağlı. Ülkedeki birçok reklam panosunda kiliselerin yazdırdığı sözler gözümüze çarpıyor: İsa yakında geliyor, hazır mısınız? veya Bugün kiliseye gittiniz mi? Son derece bozuk olan yollardan geçerek ulaştığımız bir köyün girişinde yaklaşık çocuk tarafından karşılanıyoruz. Çocuklara hediye dağıtmak istiyoruz ama sıra yapamadığımız için oldukça zorlanıyoruz. Kurbanlarımızı Western şehrinin beş farklı yerinde kesip ev ev dağıtıyoruz. Gecenin ilerleyen saatlerinde kuzeydeki ekibimiz de otele dönüyor. Her şeyin planlandığı şekilde gerçekleştiğini, herhangi bir problem yaşamadıklarını anlatıyorlar.

12 10 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012 Kenya Camiler Halkın Buluşma Mekânı Ahmet Akif Ekşi Kenya ya gelmeden önce ülke hakkında edindiğimiz bilgilerden başkent Nairobi de Müslüman nüfusun oranının ortalama %20-30 civarında olduğunu öğreniyoruz, ancak gözlemlerimiz bu rakamların gerçekliğinden şüphe etmemize neden oluyor. Burada insanların ibadet mekânlarına gösterdikleri özen ve yükledikleri anlam bizi şaşırtıyor. Müslüman şehir ve kasabalarda faaliyet gösteren İslami kuruluşların yanı sıra en önemli buluşma ve faaliyet mekânı olarak camiler kullanılıyor. Mahallelerini, vakıf-dernek merkezlerini, sohbet meclislerini, ilim enstitülerini, kütüphanelerini, hatta misafirlerini ağırlayacak otellerini bile, cami merkezli konuşlandırmaya özen gösteriyorlar. Kenya da bulunduğumuz süre zarfında İHH İnsani Yardım Vakfı nın bizzat desteklediği birçok çalışmayı yerinde görme imkânı buluyoruz. İlk gün Nairobi yakınlarında İHH nın desteklediği Tala Project/Sümer Günay Camii ve Okulu projesini denetlemeye gidiyoruz. Partner kurum yetkilileri sınıf sayısını artırmak için ikinci katı çıkmak ve bir de yurt yapmak istiyorlar. Garissa da tanıştığım Somalili bir doktor liman şehirlerinde eğitimsizlik nedeniyle balıkçılık yapılamadığından bahsediyor ve belirli bölgeler için özellikle sağlık eğitimi, balık tutma teknikleri vb. eğitim projelerinin hayata geçirilmesi gerektiğini anlatıyor. Neredeyse tamamı Müslüman olan Garissa da bir BM aracı görüyorum ve kurban organizasyonunun Garissa ayağından sorumlu Young Muslim Association Genel Başkanı Sheikh İsmail e burada ne yaptıklarını soruyorum. Sheikh İsmail, BM nin görünürdeki yardım çalışmalarının asıl amacının misyonerlik faaliyeti olduğunu söylüyor. Bunda başarılı olup olmadıklarını sorduğumda gençlere çok cazip fırsatlar sunarak onları İngiltere ye göndermeyi teklif ettiklerini ve bunda da kısmen başarılı olduklarını anlatıyor. Her şeye rağmen ülkede genel anlamda İslam a yoğun bir ilgi olduğunu söylüyor. Kenya daki son günümüzde Kenya ve Afrika kıtası genelinde faaliyet gösteren partner kuruluşlarla bir toplantı tertip ediliyor. Toplantıda bölgelerindeki sorunlar ve yapılabilecekler üzerine görüşlerini dile getiriyorlar. Buradaki herkes Türkiye nin bölgedeki kardeşlerini unutmayışını takdir ve heyecanla karşılıyor.

13 KURBAN RAPORU 2012 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI 11 Mali Varlık İçinde Yokluk Çeken Bir Ülke Recep Karakoç Başkent Bamako da İHH adına satın alınan kurbanların olduğu alana gidiyoruz. Kurbanlar çekilen kura sonucunda şehrin sekiz bölgesine dağıtılıyor. Nüfusu 2 milyon olan Mali de kişi başı yıllık gelir 100 dolar. Eski bir Fransız sömürgesi olduğu için Fransızca çok yaygın olarak kullanılıyor. Ülke ticaretine Fransa, Lübnan ve Çin hâkim. Nüfusun %98 i Müslüman. Müslümanların ekonomik durumları çok zayıf. Eğitimin paralı ve okul sayısının çok az olduğu Mali de ilköğretim süresi altı yıl. İnsanlar ekonomik durumları iyi olmadığı için çocuklarını okutamıyor. Mali Afrika nın en büyük üçüncü altın üreticisi. Ancak bir tezat olarak dünyanın en fakir beşinci ülkesi. Dış güçlerin desteğinde yapılan askerî darbeler nedeniyle ülke yöneticileri, iç meselelerle ilgilenemiyor. Yaşlılarda katarakt, çocuklarda ise göbek fıtığı çok yaygın. Bu hastalıkların nedenleri hem insan sağlığını tehdit eden yaşam şartları hem de sağlık hizmetlerinin yetersiz olması. Bamako da sadece bir tane acil poliklinik mevcut. Şehirde 50 kişinin çalıştığı bir pil fabrikası var, burası şehrin en büyük fabrikasıymış. Ülkede tarım, hayvancılık ve balıkçılık yapılıyor. Fransızların teşvikiyle halkın genellikle pamuk tarımı yaptığını ve elde edilen ürünün düşük fiyatlarla yine Fransızlar tarafından satın alındığını söylüyorlar. Ancak son yıllarda pirinç ve mısır tarımı da yapılmaya başlanmış. Büyük bir camide kıldığımız bayram namazından sonra güzel bir haber alıyoruz: Mali ye gelirken aktarma sırasında kaybettiğimiz valizimiz bulunmuş. Valizin bulunmasına çok seviniyoruz; çünkü çocuklara dağıtacağımız balon, şeker vb. hediyeler o valizdeydi. Kurban kesimlerinin tamamlanmasının ardından bayramın ikinci günü etlerin dağıtımı yapmak üzere Bamako nun çeşitli bölgelerine gidiyoruz. İnsanlara Allah rızası için bir şeyler vermek ve onları mutlu etmek hepimizi fazlasıyla sevindiriyor.

14 12 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012 Kamerun Gözlerdeki Işığa Kapılıyoruz Nida Kırömeroğlu 15. yüzyılda Portekizliler buraya gelen ilk Batılılarmış ve bu kara parçasına kendi dillerinde ıstakoz anlamına gelen Kamerun adını vermişler. Douala da İHH nın partner kurumunun faaliyetleri hakkında bilgi alıyoruz. Daha sonra İHH aracılığıyla yaptırılan Şerefoğlu Camii ne doğru yola koyuluyoruz. Burada göreceğimiz diğer şehirlerde olduğu gibi ana yolların dışında kalan güzergâhlarda asfaltlanmış yol yok. Derin çukurlardan müteşekkil yollarda ağır aksak bir kağnı gibi hoplaya zıplaya ilerliyoruz. Yol yorgunluğumuz İmam Hamadou ve yardımcısı Davud Abbas ın sıcak karşılamasıyla yok oluyor. Nijer kökenli ikinci imam caminin bahçesinden havuç ebatlarında birkaç kök söküyor. Bu odunsu bitkinin etrafındaki kabuğu soyduktan sonra bize ikram ediyor. Maniyök dedikleri bu bitkinin tadı çiğ kestaneyi andırıyor. İkramların ardından Bursa belediyesinin İHH aracılığıyla yaptırdığı Osman Gazi Camii ni ziyaret ediyoruz. Bizi bölgenin Sultan ı karşılıyor. Ülkede her bölgede kanaat önderi olarak tanımlayabileceğimiz Sultan denilen şahsiyetler bulunuyor. Bu kişiler insanlar arasında vuku bulan sorunları çözmekte görev alıyorlar. Bayram namazı için herkes akın akın Yagoua nın en geniş alanına gidiyor. Alana vardığımızda mahşeri bir kalabalıkla karşılaşıyoruz. Müslümanlar en güzel, en temiz elbiselerini giymiş. Namazdan sonra bayramlaşıyoruz, birbirimize sarılıyoruz. Çocuklar için getirdiğimiz hediyeleri dağıtıyoruz; onların sevincine, gözlerindeki ışığa kaptırıyoruz kendimizi. Daha sonra kurbanların kesileceği bölgeye hareket ediyoruz. Bölge Ramazan dan sonra bir sel felaketi yaşamış. Çad sınırına 7 kilometre mesafede. Beş ayrı yerde yapılan kesimlerde, önceden belirlenmiş ailelere kurban paylarını dağıtıyoruz. Kurban eti dağıtılanlar arasında farklı inançlara mensup ihtiyaç sahipleri de var. Ayrım gözetmeksizin yapılıyor dağıtımlar. Arkadaşlar bölgedeki jandarma, polis, belediye ve 160 mahkûmun bulunduğu hapishane için de kurbanlık ayırmış. Kurbanlıkları vermek için gittiğimizde hem jandarma, hem polis, hem hapishane müdürü tarafından hoş bir yakınlıkla karşılanıyoruz. Bölgedeki tüm faaliyetlerimizi takip eden devletin en büyük TV kuruluşu Kanal 2 yaşadıklarımızı kayıt düşüyor.

15 KURBAN RAPORU 2012 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI 13 Sierra Leone Mazlumun Sesine Kulak Verenler Hacı Bayram Şahin Batı Afrika da 7 milyonluk, dünyanın en fakir ülkelerinden birine Sierra Leone ye gidiyoruz. Ülke halkının %60 ı Müslüman. Sierra Leone de her beş çocuktan üçü beş yaşına gelmeden ölüyor. Batı nın tüm misyoner teşkilatları orada, kişi başına düşün kilise sayısı Batı dan fazla yılları arasında yaşanan iç savaş ülkeyi ekonomik olarak çökertmiş. Binlerce sakat insan var; özellikle isyancılar tarafından iki eli birden kesilmiş çok sayıda insan. Başkente günde sadece birkaç saat elektrik veriliyor. Veriliyor verilmesine de çoğu evde ne elektrik tesisatı ne su tesisatı var. Dünyanın en değerli elmas madenleri, altın madenleri bu ülkede bulunuyor ama Batılı beyaz adam bu madenlerin imtiyazını almış, sömürmeye devam ediyor. Sierra Leone de 700 hisse kurban keseceğiz, yetimlerle hediyeleşeceğiz. İlk olarak altı yıldır tanıdığımız, çalışmalarına destek verdiğimiz, Evanjelist bir rahipken İslam la şereflenmiş Musa kardeşimizin kurmuş olduğu derneği ziyarete gidiyoruz. Musa, kayıtlı yaklaşık kişinin Müslüman olmasına sebep olmuş, bunların 500 e yakını papaz. Onunla birlikte ülkenin en ücra köylerine kadar gidiyoruz. Kabilelerde kurban keseceğiz. Musa yı her yerde tanıyorlar. Bizim jeeple beş saatte gittiğimiz yerlere o motosikletle gidiyor. Yol o kadar sapa ki şoförümüz bile isyan ediyor. Sonunda kesimleri yapacağımız bölgeye geliyoruz ve 350 hisse kurbanımızı kesiyoruz. Buradaki bazı köylerde camiler harap, kiliseler mamur. Bu duruma üzülüyoruz, daha iyileri yapılmalı diyoruz. Bir sonraki durağımız başkentin en yoksul bölgelerinden biri. Burada insanlar teneke barakalarda yaşıyorlar; su, elektrik, tuvalet, banyo hiçbir şey yok. Bir taraf bataklık, bir taraf çöplük. Ama Allah ın dinini her yerde yaşamak mümkün. Bu mahallede yedi yıldır desteklediğimiz yaklaşık 200 fakir çocuğun okuduğu medreseyi ziyaret ediyoruz. Hayırseverlerimizin yardımları ile yapımına başlanan Kur an kursunun inşaatını geziyoruz. Kızlı erkekli 200 çocuk okuyacak burada. Müsterih olun Türkiyeli kardeşler. İHH sadece kurban eti dağıtan bir kuruluş değil, bu ülkede sizin desteğinizle 420 yetime bakıyor, medreseler açıyor, yetimhaneleri destekliyor. Dönerken yeni başlar gibi bismillah diyoruz.

16 14 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012 Somali İHH Projeleri Somali ye Hayat Veriyor Yüksel Keleş Somali deyiz. Yollar perişan, evler harabe, savaştan dolayı kurşun isabet etmemiş hemen hiçbir ev yok. İlk iş olarak kesilecek 700 hayvanın beslendiği alana gidip kurbanlıkları görüyoruz. Ardından İHH nın yaptırdığı 400 ü yatılı öğrenci kapasiteli yetim kompleksini ziyaret ediyoruz. Kompleks, içerisinde Kur an kursu, ilkokul, ortaokul, lise, medrese, mescit ve spor sahalarını barındırıyor. İşçiler durmadan, bıkmadan, usanmadan birkaç ay içerisinde kompleksi tamamlamaya çalışıyor. İkinci gün yetim öğrencilere hediyeler dağıtmak üzere içerisinde ilkokul, ortaokul ve lise bulunan yine İHH nın finanse ettiği civarında öğrenciye hizmet veren Fecr Okulu na gidiyoruz. Daha sonra Zemzem Vakfı nın İHH ile birlikte finanse ettiği Arafat Hastanesi ni ziyaret ediyoruz yılları arasında burada katarakt hastası ameliyat edilmiş. Ardından İHH nın yetim aileleri için satın alıp hibe ettiği dükkânları görmeye gidiyoruz. Tarım projesi kapsamında az su ile nasıl tarım yapılması gerektiğini öğrenmek için Türkiye ye gelip eğitim alan öğrencileri, açılan okulları, yetimhaneleri, kompleksleri gördüğümüzde bu ülke insanı için kalıcı çözümler üretildiğini anlıyoruz. İHH nın buradaki bir diğer hizmeti de su kuyuları; İHH 30 u Mogadişu da olmak üzere Somali de toplam su kuyusu açmış.

17 KURBAN RAPORU 2012 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI 15 Bayram namazının ardından iki gruba ayrılıyoruz. Dört arkadaşımız İHH nın yaptırdığı mescidin açılışına gidiyor. Diğer dört arkadaşımızla kurban kesim alanına varıyoruz. İlk kurbanı biz kesiyoruz, sonra kasaplar kesime başlıyor. İkindiden sonra kesilmiş ve poşetlenmiş kurban etlerimizi kamyonlara taşırken Somalili kardeşlerimizin hep bir ağızdan söyledikleri neşeli şarkılara biz de eşlik ediyoruz. Etleri dağıtmak üzere kompleksin yanında kurulmuş olan kampa gidiyoruz. Son gün gittiğimiz kamp oldukça sıkıntılı. 700 den fazla kişinin yaşadığı bu kampa bizden başka hiçbir yardım kuruluşunun uğramadığını öğreniyoruz. Burada insanlar kendi imkânlarıyla yaptıkları naylon evlerde kalıyor. Evlerin içi bomboş, yerde serili hiçbir şey yok. Sadece toprak ve toprağın bir köşesinde bir minder... Kampa en yakın su kuyusu bir kilometre mesafede. Evin önünde ateş var, ateşin üzerinde bir tencere, tencerede yemek var diye düşünüp kapağını açtığımızda kaynayan sudan başka bir şey görmüyoruz. Kampın içindeki bir bakkaldan -bakkal dediysek içinde 5-6 biber, 8-10 patates, 8-10 soğan, 10 paket makarnadan başka bir şey yok- makarnaların hepsini alıp kampta dolaşırken rastgele dağıtıyoruz. Makarna uzattığımız bir teyze daha önce kendisine vermiş olduğumuz makarnayı göstererek komşusuna vermemizi istiyor. Bu yoklukta, bu sefalette kardeşini, komşusunu düşünen insanların ülkesi Somali. Kardeşi açken tok yatmayanların ülkesi. Somali de açlık var, sefalet var, yokluk var, savaş var; ama bir o kadar da umut var, iman var, inanç var.

18 16 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012 Moritanya Gül Yüzlü Güler Yüzlü İnsanlar Ülkesi Zekeriya Çelik Sabah namazı için otelimizin yakınındaki camiye gidiyoruz. Burası küçük bir yer; takribi bir evin üç odası kadar. Burada namaza herkes büyük kıymet veriyor ve namaz hayatlarının her yerinde. Namaz çıkışı ekibimizden Aydın arkadaşımızın ayakkabılarını bulamıyoruz. Oradaki kardeşler bu duruma çok üzülüyor. İsmi Bilal mi, değil mi bilmem ama orada nice Bilaller gördüm; işte o Bilallerden biri üzüntülü bir yüzle, sahip olduğu tek terliğini arkadaşımıza uzatıyor, bir taraftan da özür diliyor. İHH nın buradaki partner kuruluşu Cemaati Hayriyye yi ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz sırasında İHH nın Moritanya da baktığı yetimler için tutulan arşiv kayıtlarını kontrol ediyoruz. Her dosyayı yerinde ve düzenli görmek bizleri mutlu ediyor. Elhamdülillah emanetler yerine ulaşıyor. Bayram namazını Tevbe Camii inde kıldıktan sonra cemaatle bayramlaşıp vakit kaybetmeden kurban keseceğimiz alana gidiyoruz. Kesimlerin tamamlanmasından sonra dağıtım için Haysu Kujum a yol alıyoruz. Cemaati Hayriyye deki arkadaşlar hiçbir karmaşa olmasın diye belirledikleri ihtiyaç sahiplerine önceden küçük kartlar vermiş. Çok kalabalık olmasına rağmen dağıtımları düzenli bir şekilde yapıyoruz. Dağıtımlarımıza Ümmü l-kura mahallesinde devam etmek üzere oraya hareket ediyoruz. Tek odalı minik evlerin bulunduğu mahalledeki okulun bahçesinde kurban paylarını ihtiyaç sahiplerine teslim ediyoruz. Moritanya da öğrenci ve öğretmen olmak ayrıca önemli. Çölün ortasında, sıcakta, çöl çocukları 8 yıl, 10 yıl hatta 14 yıl şevk ve azimle Kur an a sarılıyor, binlerce hadis ezberliyor. Çadırda, o sıcakta ders veren öğretmenler tek göz odalarda kalıyor. Her şeyleri bu tek odanın içinde. Bu yılki bayramımızı bayram eden gül yüzlü, güler yüzlü, siyah inci tanesi Moritanyalı kardeşlerimizi hiç unutmayacağız. Hele onların bize öğrettiği Namaz her yerde, her mekânda ve tam zamanında huşu içinde kılınır. ilkesini hep hatırlayacağız.

19 KURBAN RAPORU 2012 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI 17 Tanzanya Yol Çağırdığında... Murat Yılmaz Zanzibar yeşil ve mavinin bir araya gelebildiği nadide coğrafyalardan. 1,5 milyonluk nüfusunun neredeyse tamamı Müslüman. İnsanları güzel, ikram sever. Her köyün bir camisi, mümkünse medresesi var. Uzun yıllar köle ticaretinin merkezi olan Zanzibar, şimdilerde misyonerlerin uğrak yerlerinden maalesef. Gördüğümüz kilise, okul ve klinikler, otel girişlerindeki İnciller, Evanjelist ve Katolik öncülerin gölgeleri sadece. Bayram namazını Zanzibar ın merkezinde kılıyoruz. Bayramda sevinmek, sevindirmek var. Çocuk ve bayramı ayırmanız mümkün değil zira. Uzun beyaz entarileri, mis kokulu yeşil, beyaz takkeleriyle çocuklar gözlerimizin nuru. Kazule, Mahanda, Donge, Tumbatu Jongove, Tumbatu Kichangani, Bambwini, Klimani Tazari, Kidati, Kendva, Nyange, Mkokotoni, Darusselam, Pemba ve Bogomoto Hepsi bizim kasabalarımız, şehirlerimiz, adalarımız. 700 hisse kurbanımızı Rabbimizin adını anarak tekbirlerle O na doğru bir yol tutmak için kurban ediyoruz. Bu kurbanlarımızdan yaklaşık aile istifade ediyor. Bir küçük tebessüm ve dua ilacımız oluyor; gönüllerimiz bayram ediyor. Yürekleriyle verenden de, tebessümle alandan da Rabbim razı olsun inşallah. Tumbatu, Zanzibar ın kuzeybatısında nüfuslu küçük bir ada. İnsanlar balıkçılıkla geçiniyor. Kurban paylarında onların da hakkı var. 100 yıllık yelkenli bir balıkçı teknesine ulaşmak için yarı belimize kadar ıslanmamız gerekiyor. Kesilip parçalanmış etler bir bir taşınıyor. Sonrasında bu küçük tekneye bin yıllık sevgimizle 43 kişi sığışıyor ve tekbirlerle yol alıyoruz. 45 dakika kadar bazen mavi, bazen turkuazlaşan okyanus sularında ilerliyoruz. Sahilde defleriyle en sıcak ilahileri bizler için söyleyen gençler ve sevinçle hoplayan çocuklarımız var. Hep birlikte çıplak ayak Tumbatu nun içlerine kadar yürüyoruz. Hediyelerimizi veriyor, sevindiriyoruz kardeşlerimizi. Bizleri serin bir dua ayırıyor; Bizleri unutmayın, yine gelin! diyorlar. Geleceğiz elbette. Bayramda Türkiye deki hayırsever kardeşlerimizin hamisi bulundukları 360 yetim çocuğumuzla buluşma, bayramlaşma ve kurban hediyeleriyle sevinme, sevindirme fırsatını da veriyor Rabbimiz bizlere. Onları kucaklamak, başlarını okşamak ve minik bir buse ile gönüllerini almak da bizler için en büyük hediye oluyor. Rabbim çocuklarımızı ve kardeşlerimizi her türlü kötülükten korusun inşallah.

20 18 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012

21 KURBAN RAPORU 2012 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI 19

22 20 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN RAPORU 2012 Afganistan Kurban: Kardeşliğin En Güzel Nişanesi Abdullah Sabit Tuna Kabil Havaalanı na indiğimizde farklı bir ülkeye geldiğimizi hemen fark ediyoruz. Güneş gözlüklü, kalıplı, ciddi beyaz adamlar var etrafta. Yabancılar Hem de çok. Bunlar Amerikan askerleri. Hollywood filmlerinden fırlamış, sanki özel bir operasyondaymış ciddiyetiyle etraflarını süzen, zaman zaman yerel polise el işaretleri ile bir şeyler söylemeye çalışan ve işlerini bitirdikten sonra ağır çekimde son bir kez etraflarını süzdükten sonra hızlıca zırhlı araçlarına binen yabancılar Savaş burada hayatın bir parçası gibi Görünürde herhangi bir sıcak çatışmaya rastlamıyorsunuz ancak gittiğiniz lokantadan girdiğiniz çarşıya kadar her yerde eli silahlı askerleri veya özel güvenlikleri görebiliyorsunuz. Akşam güneş battığında her taraf karanlığa bürünüyor. Evlerdeki ışıkları saymazsanız neredeyse ışık yok hiçbir yerde. Öğrendiğimize göre şehre belli saatler arasında elektrik veriliyor, onun haricinde elektrik ya yok ya da jeneratörler çalışıyor. İlk akşamdan bütün planları yapıp kimlerin hangi bölgelere gideceğini kararlaştırıyoruz. Kurbanlar birbirine oldukça uzak bölgelerde kesileceğinden ekiplere bölünerek yola koyulacağız. Gece yarısı isminin Rubabi olduğunu öğrendiğimiz çok şirin bir köye varıyoruz. Sabahleyin çok daha güzel olduğunu göreceğimiz bu köyde Ferit Ağabey in ailesi yaşıyor. O ve ailesi bizleri rahat ettirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyorlar. Bayram sabahı erkenden yola çıkıyoruz. Kurbanların kesileceği köye ulaştığımızda Karadeniz in köylerini andıran bir manzara ile karşılaşıyoruz. Evler dağların içlerine gizlenmiş gibi. Köy halkı bayram namazının ardından kurban kesimlerinin yapılacağı dağ yamacına doğru toplanmaya başlamış. Çocuk yaşlı herkesin yüzünde tatlı bir tebessüm. Hemen işe koyuluyoruz. Hayvanlar kesiliyor, namazlar kılınıyor, etler taksim edildikten sonra poşetlere doldurulup önceden dağıtılan fişler karşılığında sahiplerine ulaştırılıyor. Ertesi gün yeni bir sefere daha çıkıyoruz. Bu kez daha merkezî bir kasabaya gidiyoruz. Yine tatlı bir koşuşturmaca; tekbirler, tevhidler dillerden eksik olmuyor. Kurbanlar kesiliyor, taksimler yapılıyor ve yine emanetler sahiplerine ulaştırılıyor. Kardeşliğimizin nişanesi olarak tebessüm ediyor, bayramlaşıyor ve birbirimize sarılıyoruz.

SİZ GÖRÜRSENİZ ONLAR DA GÖRECEK! Afrika Katarakt Projesi. Tayfunun vurduğu Filipinler de bilanço ağır. Charitable monuments for martyrs

SİZ GÖRÜRSENİZ ONLAR DA GÖRECEK! Afrika Katarakt Projesi. Tayfunun vurduğu Filipinler de bilanço ağır. Charitable monuments for martyrs Tayfunun vurduğu Filipinler de bilanço ağır 04 Afrika Katarakt Projesi SİZ GÖRÜRSENİZ ONLAR DA GÖRECEK! 08 Charitable monuments for martyrs Yetimlerle iyilikte buluşuyoruz EKİM KASIM ARALIK 2013 56 İHH

Detaylı

EDİTÖRDEN İNSANİ YARDIM. Ebedi hayırlar için. İHH İnsani Yardım Vakfı bültenidir. Ocak - Şubat - Mart 2010 Sayı: 40

EDİTÖRDEN İNSANİ YARDIM. Ebedi hayırlar için. İHH İnsani Yardım Vakfı bültenidir. Ocak - Şubat - Mart 2010 Sayı: 40 EDİTÖRDEN İNSANİ YARDIM İHH İnsani Yardım Vakfı bültenidir. Ocak - Şubat - Mart 2010 Sayı: 40 İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı adına sahibi F. Bülent YILDIRIM Genel Yayın Yönetmeni Ali Ensar

Detaylı

Görsel İletişim Mehmet ÖZTÜRK s Adres. Dr. Mediha Eldem Sokak No: 72/B 06640 Kocatepe - Ankara Tel : (0.312) 417 12 35 Faks : (0.

Görsel İletişim Mehmet ÖZTÜRK s Adres. Dr. Mediha Eldem Sokak No: 72/B 06640 Kocatepe - Ankara Tel : (0.312) 417 12 35 Faks : (0. 3 BAŞKANDAN 4 NOT DEFTERİNDEN 5 GÜNCEL Vekâleten Kurban 8 Tüketmeden Doymayı Başaran İnsanların Ülkesi Etiyopya dan 11 Senegal Notları 14 Sudan a Kurban 17 Silahların Gölgesindeki Ülke Afganistan da Bir

Detaylı

Av. F. BÜLENT YILDIRIM İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı

Av. F. BÜLENT YILDIRIM İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Değerli gönül dostumuz, Sizlerin desteğiyle Afrika da, Uzakdoğu da, Balkanlar da, Ortadoğu da, Asya da, dünyanın 36 ülke ve bölgesinde iyilik yayılıyor. Türkiye den Sri Lanka ya, Ruanda ya, Patani ye,

Detaylı

YETİM2012. FAALiYET RAPORU

YETİM2012. FAALiYET RAPORU YETİM2012 FAALiYET RAPORU 2 İHH İNSANİ YARDIM VAKFI YETİM FAALİYET RAPORU 2012 2012 yılı içerisinde: Yetim destekleme faaliyetlerinin sürekli devam ettiği 39 ülke ve bölgede sponsorluk ve yetimhane çalışmaları

Detaylı

Türkiye nin en çok yardım yapan sivil toplum kuruluşu olduk

Türkiye nin en çok yardım yapan sivil toplum kuruluşu olduk HABER BüLTENi 115 Kültür Cumhurbaşkanlığı özel ödülü İslam Ansiklopedisi ne Gündem Vakfımız Filipinler de yaraları sardı Türkiye nin en çok yardım yapan sivil toplum kuruluşu olduk BAŞKANDAN Prof. Dr.

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler. Yeryüzü Doktorları. Açlık

YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler. Yeryüzü Doktorları. Açlık YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler Yeryüzü Doktorları Açlık Kimdir? // SAYFA 4 Nedir? // SAYFA 8 Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonu // SAYFA

Detaylı

DÜNYA İNSAN HAKLARI RAPORU

DÜNYA İNSAN HAKLARI RAPORU 4 2009 DÜNYA İNSAN HAKLARI RAPORU 1 Kapak Fotoğrafı Pakistan Ordusu Taliban ı desteklediğini iddia ettiği Aşiret Bölgesi Svat Vadisi ne yönelik Mayıs ayı ortalarında, ABD destekli büyük bir saldırı başlattı.

Detaylı

Bayramınız Mübarek Olsun. Kurban Bayramı nın Esenler e, şehrimize, ülkemize ve insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederiz.

Bayramınız Mübarek Olsun. Kurban Bayramı nın Esenler e, şehrimize, ülkemize ve insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederiz. Bayramınız Mübarek Olsun www.kentimesenler.com.tr İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KADİR TOPBAŞ Kurban Bayramı nın Esenler e, şehrimize, ülkemize ve insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni

Detaylı

BAŞKANDAN. Prof.Dr. Mehmet GÖRMEZ Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı

BAŞKANDAN. Prof.Dr. Mehmet GÖRMEZ Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı BAŞKANDAN Prof.Dr. Mehmet GÖRMEZ Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla. Mübarek üç ayların sonuncusu, her yıl gelişiyle nice manevî güzelliklerin yaşandığı

Detaylı

Sayfa: 16 Sayfa: 15. Gerçekler Hayat ın Ýçinde Gizlidir. Din ve Vicdan. Göç Özgürlüğü. Avrupalı. Türk ün Aksiyon. Beraberinde. Sivil Toplum Hürriyeti

Sayfa: 16 Sayfa: 15. Gerçekler Hayat ın Ýçinde Gizlidir. Din ve Vicdan. Göç Özgürlüğü. Avrupalı. Türk ün Aksiyon. Beraberinde. Sivil Toplum Hürriyeti Sayfa: 10 Sayfa: 16 Sayfa: 15 Sayfa: 20 HASENE 50 Bin Kumanya Hedefi Ahmet Davutoğlu Düsseldorf Başkonsolosluğu nun Binasını Açtı TRT Eğitim Dairesi Köln de Akademisyen Gençlere Bir Hafta Süren Medya Merkezli

Detaylı

15 çocuk 15 dram Azmin zaferi

15 çocuk 15 dram Azmin zaferi 15 çocuk 15 dram Azmin zaferi İç savaş ve kuraklıkla mücadele eden Somali de yetersiz beslenme nedeniyle rahatsızlanan 15 Somalili çocuk tedavileri için İstanbul a getirildi. Somalili çocukları, Esenler

Detaylı

Başakşehir de. Ramazan. Bir Başka Olur. 2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali. Türkiye nin İlk Living-Lab i. Survivor Anıl: Bir Aile Gibiydik

Başakşehir de. Ramazan. Bir Başka Olur. 2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali. Türkiye nin İlk Living-Lab i. Survivor Anıl: Bir Aile Gibiydik Eylül 2012 I Yıl: 3 I Sayı: 30 Başakşehir Belediyesi nin Ücretsiz Yayın Organıdır. Bir Başka Olur Başakşehir de Ramazan 2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Türkiye nin İlk Living-Lab i Başakşehir

Detaylı

Mehmet SILAY SUDAN SEVDASI 1

Mehmet SILAY SUDAN SEVDASI 1 1 Mehmet SILAY SUDAN SEVDASI 1 Ülkenin asıl adı "Biled-us Sudan" yani "Siyahların ülkesi" dir. Osmanlıya unutulmaz hizmetleriyle Zenci Musa ve Dr. Turabileri yetiştiren kültür iklimi. Çöller, Yüksek platolar,

Detaylı

Baliem Vadisi FLAG FOOTBALL SAMSUN A ÇIKARMA YAPTIK MİKROKREDİ İLE SOMA YA DESTEK DJIVAN GASPARYAN İSTANBUL DA

Baliem Vadisi FLAG FOOTBALL SAMSUN A ÇIKARMA YAPTIK MİKROKREDİ İLE SOMA YA DESTEK DJIVAN GASPARYAN İSTANBUL DA T Bülten 28 TEKFEN GRUP ŞİRKETLERİ BÜLTENİ, Ekim-Aralık 2014 g g g g FLAG FOOTBALL SAMSUN A ÇIKARMA YAPTIK MİKROKREDİ İLE SOMA YA DESTEK DJIVAN GASPARYAN İSTANBUL DA Baliem Vadisi İçindekiler Haberler

Detaylı

SON MANŞETİ MİLLET ATACAK

SON MANŞETİ MİLLET ATACAK 20 ŞUBAT - 05 MART 2014 \\ www.212haber.com // Yıl:4 Sayı:49 Fiyatı: 1 Ayakkabı kutusu da kaset şantajı da tutmaz A AK yazarı Cem Küçük, Eğer bir yolsuzluk varsa zaten bu iddianamelerde yazılacak ve ortaya

Detaylı

BOSNA SMANLICA GÖNÜLLÜLÜK ADANMIŞLIK DEMEKTİR. ULKESi SUDAN. insanlığı Yeniden inşa Etme Sanatı. SiYAHLAR. KONUK YAZAR HATiCE GÖRMEZ. Av.

BOSNA SMANLICA GÖNÜLLÜLÜK ADANMIŞLIK DEMEKTİR. ULKESi SUDAN. insanlığı Yeniden inşa Etme Sanatı. SiYAHLAR. KONUK YAZAR HATiCE GÖRMEZ. Av. Aylık Kadın ve Yaşam Dergisi ISSN : 1304-1517 Ocak-Şubat 2015 Sayı: 141 Fiyat: 8 TURUNCU OCAK-ŞUBAT BAKIŞ AÇINIZI DEĞiŞTiRiN ECDATTAN EVLADA SMANLICA TÜRGEV VAKFI Başkanı Av. Arzu Akalın: GÖNÜLLÜLÜK ADANMIŞLIK

Detaylı

KavuşuyorS.8. Ümraniye Meydanına. Kış 2011 Sayı 20

KavuşuyorS.8. Ümraniye Meydanına. Kış 2011 Sayı 20 Kış 2011 Sayı 20 Ümraniye Meydanına KavuşuyorS.8 Ümraniye Belediyesi nin düzenlediği Biz Gönüllüyüz Biz Öğretiriz projesi kapsamında okuma yazma öğrenen engelli vatandaşlara düzenlenen bir törenle sertifikaları

Detaylı

28 SUBAT IN. iftardayız. Dostlarımızla iftarda buluştuk. Muhtaçların 15 DE. Konu komşuyla. Living Lab den dünyada bir ilk. Cezaevi avlusu.

28 SUBAT IN. iftardayız. Dostlarımızla iftarda buluştuk. Muhtaçların 15 DE. Konu komşuyla. Living Lab den dünyada bir ilk. Cezaevi avlusu. 01-15 TEMMUZ 2015 \\ www.212haber.com // Yıl:5 Sayı: 80 Fiyatı: 1 Cezaevi avlusu Namazgâh a dönüştü Belediyesi, Ramazan ayında vatandaşların açık alanda teravih namazlarını kılabilmeleri için eski Bayrampaşa

Detaylı

Sultangazi değişimi yaşıyor

Sultangazi değişimi yaşıyor BAŞKAN DAN Sultangazi değişimi yaşıyor Sevgili hemşehrilerim; Dünyanın önde gelen metropollerinden güzel İstanbul un en genç ve en büyük ilçelerinden birisi olan Sultangazi, hızlı bir değişim yaşıyor.

Detaylı

Yıl: 7-2013 Sayı: 137

Yıl: 7-2013 Sayı: 137 Yıl: 7-2013 Sayı: 137 Mısır daki darbe ve katliam ile Suriye deki katliamı kınamak ve oradaki mazlum halka destek vermek amacıyla Türkiye nin çeşitli vilayetlerinde tepki ve destek mitingleri yapıldı.

Detaylı

bir gençlik yetişmekle ilgili gayret sarf eden İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği (ÖN- DER), her geçen gün yeni projelere imza atıyor.

bir gençlik yetişmekle ilgili gayret sarf eden İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği (ÖN- DER), her geçen gün yeni projelere imza atıyor. 01-15 EYLÜL 2014 \\ www.212haber.com // Yıl:4 Sayı: 60 Fiyatı: 1 MILLETIMIZIN TEVECCUHUNE LAYIK BIR GENCLIK ARZUMUZ 28 Şubat süreci ve sonrasında yaşadığı birtakım zorluklar sonrasında 2010 yılında 4+4+4

Detaylı

ASIL MESELE TURKIYE DIR ASIL MESELE UMMETTIR

ASIL MESELE TURKIYE DIR ASIL MESELE UMMETTIR 01-15 AĞUSTOS 2015 \\ www.212haber.com // Yıl:5 Sayı: 82 Fiyatı: 1 ASIL MESELE TURKIYE DIR ASIL MESELE UMMETTIR GAZETECI-YAZAR Adem Özköse, Suriye de şu an tam bir dünya savaşının yaşandığını söylüyor.

Detaylı

BAĞIŞ YAZIP 5601 E MESAJ GÖNDERİN

BAĞIŞ YAZIP 5601 E MESAJ GÖNDERİN 38 yılda hem Türkiye de hem de 96 ülkede, kardeşlerimizin eğitimlerine, sağlık ve kültürlerine katkıda bulunduk. 200.000 in üzerinde öğrenciye burs ve eğitim imkanı sunduk. Camiler, Kur an kursları, eğitim

Detaylı

Daralan Türk İş Dünyasına Afrika Açılımı

Daralan Türk İş Dünyasına Afrika Açılımı Hamit Yavuz: Cami yapımına itiraz ettiğimiz haberi tamamen gerçek dışıdır Mamak ta yapılacak camiye Büyükşehir Belediyesi MHP ve CHP üyelerinin karşı çıktığı yönündeki habere Etimesgut Belediyesi meclis

Detaylı

Kağıttan Ağaç Üretimi

Kağıttan Ağaç Üretimi Kağıthane, Bakanları Ağırladı z Erdoğan Arıca anısına düzenlenen futbol turnuvasının finali için Kağıthane Hasbahçe Stadı na gelen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kağıthaneliler in yoğun ilgisiyle karşılandı.

Detaylı

Kudüs İnsan Hakkı İhlalleri Raporu KUDÜS İNSAN HAKKI İHLALLERİ RAPORU. Uluslararası Adalet ve Hürriyet Derneği

Kudüs İnsan Hakkı İhlalleri Raporu KUDÜS İNSAN HAKKI İHLALLERİ RAPORU. Uluslararası Adalet ve Hürriyet Derneği KUDÜS İNSAN HAKKI İHLALLERİ RAPORU Uluslararası Adalet ve Hürriyet Derneği Mayıs 2015 KUDÜS İNSAN HAKKI İHLALLERİ RAPORU Uluslararası Adalet ve Hürriyet Derneği (UAHDER) Mayıs 2015 UAHDER Hürriyet Mah.

Detaylı