istanbulturizmmerkezleri.org ADALAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "istanbulturizmmerkezleri.org ADALAR"

Transkript

1 ADALAR

2 KINALIADA BURGAZADA

3 HEYBELİADA BÜYÜKADA SEDEF ADASI

4 294 ADALAR Adaların Kokusu... Asya ve Avrupa Kıtalarının Arasında, Denizin Ortasında Saklanmış Tarih, Kültür ve Doğa Merkezi Prens Adaları nı Keşfetmek İster misiniz? İstanbul un Dünyaya Armağanı: Denizin Ortasındaki Tarihi, Kültürü ve Medeniyetlerin Tarihi Barışını Keşfedin! İslamiyet, Hristiyanlık ve Museviliğin İttifakı! İstanbul u, İstanbul Dışından En Güzel Seyredebileceğiniz, Tarih, Edebiyat ve Doğa nın Buluştuğu Nokta: Adalar! Thomas Allom un, 1838 de Londra da basılan -Türkiye de de Constantinople and its Environts başlığıyla tıpkı basımı yapılan- Konstantinopolis ve Küçük Asya nın Yedi Kilisesi (Constantinople and the Scenery of the Seven Churches of Asia Minor) adlı eserinde Robert Walsh, Adalar dan bahsederken, bu takımadaların üzerlerindeki çeşitli ağaçlar ve çiçeklerden havaya mis gibi kokular yayıldığını anlatıyor. Adalar da en sevilen ve onu simgeleyen çiçek, mimoza olup, gül, petunya, şebboy, sardunya, yasemin ve karanfiller onu izler.

5 295 Coğrafi ve Jeolojik yapı Adalar ın, IV. Jeolojik zaman başlarındaki bir çöküntü ile Kocaeli Yarımadası ndan ayrılmış kara parçalar olduğu kabul ediliyor. Adalar ın tamamı, 16 km2 yüzölçüme sahip olup, bunun yaklaşık 542 hektarı binalarla kaplı. Diğer kısımlar genelde ormanlık, makilik ve kayalıklardan oluşuyor. Adalar ın en yüksek tepesi, Büyükada nın güneyde 202 metre yükseklikteki Aya Yorgi diğer adıyla Yücetepe. Adalar ın kuşbakışı görünümleri hayli sade. Boyu en uzun ada, 5200 metre ile Büyükada, eni en geniş ada ise 2000 metre ile Heybeliada. İklim İstanbul iklimine benzemekle birlikte, Adalar da Akdeniz iklimi daha baskın. Bu iklime özgü yaz kuraklığı, Adalar ikliminin de önemli bir özelliği. Sıcaklık, İstanbul ortalamalarına göre yüksek. Yazları kurak, kışları ve baharları yağışlı. Ada rüzgarları da İstanbul la benzerlik gösterir. Durgun bir havanın ardından önce güney rüzgarları başlar, onu kuzey rüzgarları izler. Adaların Adları İstanbul un Marmara Denizi ndeki uzantısı Adalar, antik dönemde Takımadalar, Demonisia ; Halkın Adaları olarak anılıyordu. Bizans döneminde ise Adalar da inşa edilmiş olan bazı manastırlara gönderme yapan Papadonisia ; Keşişlerin Manastırı deyimi kullanılmış. Osmanlılar Adalar a, kırmızıya çalan topraklarının renginden yola çıkarak Kızıladalar diyormuş.

6 296 Tarihte Adalar Antik dönemden günümüze gelebilen en önemli bulgu, 1930 yılında Karacabey mevkiindeki Rum Ortodoks Mezarlığı yakınında bulunan ve Büyük İskender in babası Makedonya kralı II. Filip e ait altın sikkeleri ihtiva eden Büyükada Definesi. 207 altın sikkeden ibaret olan buluntu şu anda İstanbul Arkeoloji Müzesi nde. Adaların bilinen tarihi, Bizans ile başlıyor. Batı ve Doğu Roma imparatorluklarının ayrılması ve Hıristiyanlığın giderek yayılması ile Adalar da bazı manastırlar yaptırıldığı biliniyor. Bizans döneminde Konstantinopolis, büyük surlarla korunurken Adalar kaderine terk edilmiş ve sıkça ele geçirilmek istendiğinden, 7. ve 8. yüzyıllardaki Arap istilaları, Latinler in, Venedikliler in ve 1204 te Dördüncü Haçlı Seferi şövalyelerinin İstanbul u yağmalaması sırasında onlar da tahribat görmüş. Türkler in Adalar a gelişi, Bizans İmparatoru Manuel Paleologos dönemine rastlıyor. İstanbul un fethinden yaklaşık bir buçuk ay önce, donanma komutanı Baltaoğlu Süleyman Bey tarafından Adalar fethedilmiş. Adalar, ancak Osmanlı egemenliği altında iken güvenli bir yer olabilmiş.

7 297 Ada İnsanları 2012 yılı verilerine göre Adalar ın nüfusu dür. Bizans döneminde Burgazada, Heybeliada ve Büyükada nın nüfusu Rum balıkçı ve denizci aileleri oluştururken, Kınalıada da Ermeniler çoğunlukta imiş Tanzimat Fermanı ile yabancılara mülk edinme olanağı tanıyan yasal düzenleme sonunda hızla gelişme sürecine giren Adalar a önce Fransızlar sayfiye yeri niyetiyle gelmişler, Türkler in yerleşmesi daha sonra olmuş. Günümüz Adaları nda hala önemli sayılabilecek sayıda Ermeni ve Musevi toplulukları ile Rumlar varsa da nüfusun büyük bölümünü artık Türkler oluşturur. Günümüzde Adalar a Ulaşım Adalar ın ulaşımı coğrafi konumu nedeniyle deniz ve hava yolu ile yapılır. Her gün düzenli olarak Denizcilik İşletmesi Genel Müdürlüğü Şehir Hatları İşletmesine ait vapurlar, Kabataş, Bostancı, Kadıköy ile Adalar arasında yolcu taşımaktadır. Ayrıca, İDO nun deniz otobüsleri ile Kabataş ve Bostancı - Adalar arasında yaz-kış düzenli seferler yapmaktadır. Adalar ilçesinde özel motorlu taşıt yasağı olduğundan, iç ulaşım faytonlar tarafından sağlanmaktadır.

8 298 Adalar ın Tarihi ve Kültürel Dokusu Adalar, doğal ve kültürel varlıklar açısından çok zengin te, birinci derece doğal ve kentsel Sit alanı olarak ilan etmişti. Toplam 899 tescilli tarihi ve eski eser bulunur. Mimari Lale Devri nde Adalar da o dönemde tüm dünyaya egemen olan seçmeci (eklektik), Neo-Barok, Neo-Gotik, Neo-Grek, Ampir ve Neo-Klasik üsluplar yanında Anglo- Sakson karakteri yansıtan ahşap, sütunlu (koloniyal) konak ve köşkler yapılmış. Dönemin yaygın üsluplarına, İngiliz mimarisinden esinlenmiş konak ve köşkler de katılmış. Kültür, Sanat ve Eğitim Kurumları Büyükada da; Şehit Murat Yüksel İlköğretim Okulu, Büyükada İlköğretim Okulu ve Büyükada Özel Rum İlkokulu eğitim-öğretim vermektedir. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi nin hizmetleri de tüm Adalar a yöneliktir. Heybeliada da; Askeri Lise statüsünde olan Deniz Lisesi, Hüseyin Rahmi Gürpınar Çok Programlı Lisesi, Özel Rum Erkek Lisesi ve Heybeliada İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Burgazada ve Kınalıada da da İlköğretim Okulları mevcuttur. İlçede halkın % 98 i okur-yazar durumdadır. İlçede, Kültür Bakanlığı na bağlı Büyükada İlçe Halk Kütüphanesi ve Heybeliada İlçe Halk Kütüphanesi hizmet vermektedir. Türk Edebiyatında Adalar Adalar, özellikle 20. ve 21. yüzyıl Türk Edebiyatı nda büyük bir önem ve değer taşır. Adalar da yaşamış Türk Edebiyatı nın ünlü yazarları: Hüseyin Rahmi Gürpınar, Reşat Nuri Güntekin, Ahmet Rasim ve Sait Faik Abasıyanık sayılabilir. Yaşamlarının bir bölümünü Adalar da geçirdikten sonra Adalar mezarlıklarına gömülen Şair Tahsin Nahit, yazar ve bestekar Ahmet Rasim Bey, yazar ve tarihçi Ahmet Refik Altınay, dilci ve yazar İbrahim Necmi Dilmen de ünlü isimler arasında. Türk Müziğinde Adalar Adalar müzikte birçok besteciye esin kaynağı olmuş. Necmi Rıza Ahıskan,Yesari Asım Arsoy, Kadri Şençalar, Osman Nihat, Mustafa Nafiz Irmak, Tamburi Mustafa Çavuş, Şükrü Tuna, Teoman Alpay, Türk Müziğine Adalar ile ilgili şarkılar ve türküler armağan etmişler. Adalar için Batı müziğinde eserler vermiş olan kompozitörler de vardır. Dikran Çuhacıyan Efendi nin Proti Polka (Kınalıada Polkası), Constantin Sarafopulo un Büyükada için bestelediği Büyükada Anısı eseri, Prof. Edgar Manas un Prens Adaları adlı piano süiti bunlara örnek. Eğitimci ve müzisyen Horutyan Sironyon, caz kralı olarak bilinen Gregor, Türkiye nin Profesör Panosyan lakaplı ilk dans hocası Ardaş Panosyan da batı müziği alanında eserler yaratırken Adalar ı hep ön plana çıkartmışlar. Adalı şarkıların en klasik ve vaktiyle en beğenilen iki tanesine kulak verebilirsiniz: Hamiyet Yüceses: Ada Sahilllerinde Bekliyorum Hafız Burhan: Adalardan Bir Yar Gelir Bizlere Adalar da Sağlık Tesisleri Adalar İlçesinde sağlık hizmetleri, Adalarda Toplum Sağlığı Merkezi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi, Büyükada Ek Hizmet Binası, Belediye Sağlık İşleri Bölümü bünyesinde sürdürülmektedir. Kara ve deniz ambulansları mevcut olup, acil durumlarda ve gerektiğinde hastalar İstanbul daki diğer hastanelere gönderilmektedir.

9 299 Telefon numaraları: Büyükada Devlet Hastanesi (216) Büyükada Sağlık Ocağı (216) Heybeliada Sağlık Ocağı (216) Burgazadası Sağlık Ocağı (216) Kınalıada Sağlık Ocağı (216) Bu Rotada Görmeyeceğiniz ve Pek Gidilmeyen Adalar Hakkında Kimi zaman Hayırsız Adalar diye de anılan bu grup adalara vapur seferi olmadığı gibi içinde oturan da yoktur. Biraz da onlar hakkında bilgi paylaşalım: Sivriada - Oxeia Adalar kümesine en uzağı, piramidal görünümlü Sivriada; bir dağın deniz yüzeyinde kalan tepesidir. Eski adı Oxeia olan ada, 1911 yılında İstanbul un başıboş köpeklerinin burada ölüme terk edilmesi nedeniyle Hayırsızada olarak da tanınır. 10. yy dan beri var olduğu tahmin edilen Sivriada Manastırı; adanın günümüze ulaşmış en önemli tarihi kalıntısı. Yassıada - Plati, Platea Adanın topoğrafik yapısı düz ve yassı bir görünümdedir. IV. yüzyıldan itibaren bir sürgün yeri olarak kullanılan Yassıada da ilk yapılan manastır, Doğu Roma nın yılları arasındaki İmparatoru Theofilos dönemindeki Platea Manastırı. Bu adaya sürgüne yollanan Patrik İgnatios da, 860 yılında adanın ortasına bir kilise inşa ettirmiş. Bugün, bu yapılardan geriye kalmış herhangi bir kalıntıya rastlanamamaktadır. Yassıadayı Satın Alan İngiliz Büyükelçisi Osmanlı başkentine İngiliz Büyükelçisi olarak gönderilen Sir William Henry Bulwer- Lytton, 1859 yılında bu adayı beğenip, kendi taşınmaz mülkü olarak satın almış. Lord Bulwer-Lytton, sevgilisi Sisam adası Prensesi Eurydice Aristarchi ile buraya yerleşmişti. Günümüzde Yassıada dendiğinde ilk akla gelenler; Demokrat Partililer in yargılandığı duruşmalar ve Yargıç Salim Başol dur. 27 Mayıs 1960 daki askeri hükümet darbesinden sonra Demokrat Partili eski hükümet mensupları Yassıada da hapsedilerek, adadaki spor salonunda muhakemeleri yapılmıştı. Kaşıkadası- Pita, Tragonesion Burgazadası nın doğusunda, Heybeliada dan 650 metre uzaklıkta, ters çevrilmiş bir kaşığa benzediği için bu adla anılan Kaşıkadası nda basit bir liman ve birkaç bina dışında yapılaşma yoktur. Kaşıkadası nın mülkiyeti 1950 yılında Danon ailesine geçmiş ve sonra Dinçkökler e satılmış. Kamuya kapalı olan adanın doğal görüntüsü korunmuş. Tavşan Adası- Neandros Adalar ın en güneyinde ve İstanbul a 13,5 deniz mili ile en uzak olanıdır. Ağaçsız, çıplak, kayalık bir kara parçasıdır. Haritalardaki resmi adı Balıkçı Adası dır. Tavşanı bol olduğu için Tavşan Adası adı verilmiştir. Aziz Ignatius tarafından 8. yüzyıl ortalarında kurulmuş bir manastıra ev sahipliği yapmaktadır. Bugün tamamen terkedilmiş olan adada manastırdan geriye kalan yalnızca bir harabedir.

10 300 Adalar Rotalarımız Büyükada Birinci Seçenek: Büyükada yı Yürüyerek Keşfetme 1.Tarihi Vapur İskelesi 2.Saat Meydanı ve Sahilde Balıkçı Lokantaları 3.Panagia Kilisesi 4.Aya Dimitri Cemaat Kilisesi 5.San Pasifico Kilisesi 6.Hesed Le Avram Sinagogu 7.Hamidiye Camii 8.Adalar Müzesi Çınar Müze Alanı İkinci Seçenek: Fayton veya Bisikletle Tepeye Çıkıp Sonra İnmek 1.Hristos Manastırı 2.Rum Yetimhanesi 3.Aziz George Koudounas (Aya Yorgi) Manastırı Küçük Tur Rotasında Görebileceğiniz Konaklar ve Köşkler 1.Splendid Palas Hotel 2.Hotel Calypso 3.Büyükada Anadolu Kulübü 4.Surp Asdvadzadzin Kilisesi 5.Çankaya Oteli 6.Agopyan Köşkü 7.Hacopolu Köşkü 8.Mizzi Köşkü 9.Arap İzzet Paşa Köşkü 10.Seferoğlu (Azaryan) Köşkü 11.Con Paşa Köşkü 12.Troçki evi 13.Dil Burnu Orman içi dinlenme alanı 14.Yörük Ali Plajı 15.Lunapark Meydanı Büyük Tur Rotasında Görebileceğiniz Önemli Yapılar 1.Eski Büyükada Sanatoryumu -şimdiki Club Mavi Otel 2.Fethi Okyar Evi ve Korusu 3.Orman Kampı Lunapark Meydanı ndan Merkeze dönüş yolundakiler 1.Aya Nikola Manastırı 2.Adalar Müzesi 3.Aya Nikola Hangar 4.Reşat Nuri Güntekin Evi 5.Sapuncakis Köşkü 6.Vatikan Büyükelçiliği Köşkü 7.Rosolato Köşkü - Şakir Paşa Konağı Birinci Seçenek: Büyükada yı Yürüyerek Keşfetme 1) Tarihi Vapur İskelesi Büyükada ya deniz yoluyla geleceğiniz için ilk göreceğiniz durak Büyükada İskelesi olacak. Bu bina Osmanlı Neo - Klasik akımın Büyükada daki temsilcisi olup 1914 yılında yapılan sekizgen planlı iskelenin mimarı da Mihran Azaryan. 2) Saat Meydanı ve Sahilde Balıkçı Lokantaları İskele den çıktıktan sonra Büyük İskele Caddesi nde yürüdüğünüzde kendinizi Saat Meydanı diye adlandırılan sevimli küçük bir meydanda bulacaksınız. Meydanın ortasındaki Saat Kulesi, solunda ise faytonların bulunduğu Fayton Meydanı nı göreceksiniz. Meydan ve Saat Kulesi Büyükada lılar için bir buluşma ve adanın kentsel belleğinde önemli bir referans noktasıdır. Saat kulesi, 1918 yılında Antoine Sagredo şarap firması tarafından şarap satışı için yaptırılmış de şimdiki görünümünü almış.

11 301 3) Panagia (Meryem Ana) Kilisesi Panagia Kilisesi Fayton Meydanı nın sonunda yer alır. Bu kilise, her yıl 15 Ağustos ta kutlanan Hz. Meryem in Tanrı tarafından cennete alınmasına adanmış. İstanbul da bulunan bütün Rum Ortodoks kiliseleri içinde en güzeli olarak nitelendirilir. 4) Aya Dimitri Cemaat Kilisesi Adını Büyükada nın koruyucu azizi, Aziz Dimitrios tan (Hagios Dimitrios) alır ten beri Adalar daki tüm Rum Ortodoks kiliselerinin bağlı olduğu Prinkiponisa Başpiskoposluğu nun merkezi konumundadır. 5) San Pasifico Kilisesi San Pasifico nun Roma Katolik Kilisesi, Büyükada da Meşrutiyet Mahallesi nde, İskele nin 350 metre kadar güneyinde, Lala Hatun Sokağı ve Yeni Sokak ın kesişiminde yer almaktadır yılları arasında Fransiskenler tarafından inşa edilmiş. 6) Hesed Le Avram Sinagogu Büyükada nın ilk ve tek sinagogu olan Hesed Le Avraam, 2. Abdülhamid döneminde inşa edilmiştir. Arsayı Avram Fresko Efendi bağışlar; bu nedenle sinagoga Hesed Le Avraam ; Avram ın İyiliği adı verilir.

12 * Adalar M * Aya Niko anbuş * Aziz George Koudounas (Aya Yorgi) Manastrı * Yüce Tepe Kır Gazinou Lu Aya Nikola Manastı

13 Dil Burnu Yörük Ali Plajı Club Mavi Otel Seferoğlu Köşkü - Troçki Evi napark Meydanı Mizzi Köşkü Hacopulo Köşkü Fabioto Köşkü rı üzesi la Hangarı Hristtos Manastırı Rum Yetimhanesi Çankaya Oteli Son Pasifico Vatikan Büyükelçiliği Hamidiye Camii * Splendid Palas Otel * Hotel Calypso * Büyükada Anadolu Kulübü * Surp Asdvadzadzin Kilisesi Büyükada İskelesi * Saat Meydanı * Panagia Kilisesi Adalar Müzesi Çınar Müze Alanı Hesed Le Avram Sinagogu Aya Dimitri Kilisesi BÜYÜKADA

14 304 7) Hamidiye Camii Ada Cami Sokağı nda ve iskelenin dört yüz metre güneyinde yer alan Hamidiye Camii, Sultan II. Abdülhamit in emriyle yaptırılmış ve 1895 de ibadete açılmış. 8)Adalar Müzesi Çınar Müze Alanı Adalar Müzesi, Adalar hakkında en ayrıntılı ve sistematik içeriği bünyesinde barındıran bir web yayını olduğu gibi, somut olarak da bu adreste varlık göstermektedir. Müzenin geçici süreli sergilerini ve Adalar Vakfı nın kültür işletmesi olan Adaevi barındırıyor. İkinci Seçenekteki Duraklarımız Yüce Tepe nin aşağı tarafında, doğu sahili üzerinde bir üçüncü manastır daha yer alır. Her üç manastıra da adanın tam ortasında yer alan Lunapark Meydanı ndan kolayca ulaşılabilir. 1) Hristos Manastırı Adanın kuzey zirvesi olan İsa Tepesi nde, Başkalaşım Manastırı (Hagios Sotiros Christou) bulunmaktadır. Manastır, Osmanlı döneminde zor zamanlar yaşadıysa da, bağışlar sayesinde bu zorlukları aşmış.

15 305 2-Rum Yetimhanesi Bu yapı, Avrupa nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük tahta binasıdır. Yapı, burayı kumarhaneye sahip, büyük bir otel olarak kullanmayı planlayan Fransız bir şirket tarafından Mimar Vallaury ye 1898 yılında yaptırılmış. Ancak, Sultan II. Abdülhamit böyle bir tesise izin vermeyi reddetmiş ve otel hiçbir zaman açılmamış. Yetimhane olarak kullanılması şartı ile Fener Rum Patrikhanesi ne bağışlanmış. 3-Aziz George Koudounas - Aya Yorgi Manastırı ve Yücetepe Kır Gazinosu Aziz George Koudounas Manastırı Yüce Tepe de bulunmaktadır. Adanın ortasındaki Lunapark alanından bu manastıra ulaşan bir patika vardır. Söylentiye göre manastır II. Nikophorus un hükümdarlığı sırasında, 963 senesinde kurulmuş. Aziz Koudnouas ın Mucize İkonu ve buraya ziyaretçilerin bıraktığı eşya 23 Nisan günleri kutlanan Aziz George Günü, dünyanın dört bir yanından gelen binlerce insan manastır yoluna koyulur. Pek çoğu da şafak ayinine katılmak üzere yalın ayak tepeye çıkar çünkü buraya yalınayak yürüyerek gelenlerin yarı hacı olacağına inanılır. Aya Yorgi de tutulan ve ağaçlara ipler ve şeritlerle bağlanan dileklerin gerçekleşeceğine inancı vardır. Ayinin ardından, gelenlerin çoğu, tepenin doruğunda bulunan açık lokantada (Yücetepe Kır Gazinosu), eski takvime göre baharın gelişini geleneksel olarak müjdeleyen günü kutlayarak öğle yemeği yer.

16 306 Büyükada da İken Göreceğiniz Diğer Yapılar Faytonla veya bisikletle yapılan turlarınız boyunca yolunuzun üzerinde pek çok konak ve köşk göreceksiniz. Bunların en önemlilerini kısaca tanıtmak iyi olur: Küçük Tur Rotası Üzerinde Görebilecekleriniz Splendid Palas Hotel 23 Nisan Caddesi nin biraz ilerisinde solda, 1911 de kurulmuş eski Splendid Oteli adanın ayakta kalan en eski ve en büyük otelidir. Otel özgün dönem mobilyaları ve eşyalarıyla birlikte, döneminin zarif bir örneğini günümüze taşır. Web Sitesi: Hotel Calypso Biraz ileride sağda, Anadolu Kulübü girişinde daha önceleri Hotel Calypso olarak bilinen, eski Akasya Oteli. Akasya Otel 1979 da çıkan bir yangında yok olunca aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Büyükada Anadolu Kulübü Anadolu Kulübü, 1906 da Büyükada Yat Kulübü olarak kurulmuş. Günümüzde m2 alan üzerinde; İkiz Köşkler, Sarı Bina, Tarihi Bina ve Yeni Bina olmak üzere beş büyük yapı, Yeni Bina nın arkasında tenis kortu ve lojman, kıyıda olimpik yüzme havuzu, ayrı yaş grupları için iki tane çocuk yüzme havuzu, basketbol sahası ve diskotek yer almaktadır. Atatürk kulübe geldiğinde 25 numaralı odada kalmış, bu oda o zamanki haliyle korunmuş. Web Sitesi: Surp Asdvadzadzin Kilisesi Kadıyoran Caddesi ne girildiğinde solda, Mehmetçik Sokak üzerinde bulunan Surp Asdvadzadzin Kilisesi, 1858 yılında Meryem Ana nın Göğe Yükselişi Yortusu gününde, hayırsever Andon Ağa Apelyan tarafından açılmış.

17 307 Çankaya Oteli Kadıyoran ile Çankaya Caddesi nin kesiştiği küçük meydana bakan iki konaktan biri, eski Çankaya Oteli dir başlarında Marten Agopyan tarafından inşa ettirilmiştir. Büyükada Agopyan Köşkü 1918 tarihlerinde otele çevrilmiş. Kötü bir restorasyon sonucu özelliğini yitirmiştir ve konut olarak kullanılmaktadır. Fabiato Köşkü Fabiato Köşkü; Çankaya Caddesi nde 1878 tarihlerinde yapılmış üç katlı bir köşk. İlk sahibi İtalyan ressam Gemma Giuliana Pavlina hayatının sonuna kadar bu köşkte yaşadı. Birkaç kez el değiştirdikten sonra Büyükada San Pacifico Latin Kilisesi ne bağışlandı. Turing, Ada nın en görkemli ve kâgir bir yapısını; Fabiato Köşkü nü Hazine den kiraladı, harap olan binayı baştanbaşa onardı ve içini donattı ( ). Hacopulo Köşkü Bu köşkü, yıllarında John Hacopulos yaptırmıştır. Günümüzde ise Adalar Kaymakamlık Binası olarak kullanılmaktadır. Mizzi Köşkü Üç katlı, bahçeli, kagir kuleli kırmızı köşk İngiliz uyruklu Maltiz George Mizzi tarafından yaptırılmış; solundaki dört köşeli kulenin tepesine, Mizzi tarafından ikinci bir kule eklenmiştir. Arap İzzet Paşa Köşkü- Troçki Evi İrlanda dan gelen fotoğraf sanatçısı James Hughes, merak edip bu köşke girmiş ve köşkün içini fotoğraflayarak belgelemiş. Bu fotoğraflardan oluşan sergi Troçki nin Hayaletleri başlığıyla Moda da küçük bir galeride sergilenmiş. Troçki, Lenin in ölümünden sonra Stalin le girdiği iktidar mücadelesini kaybeder ve ilk olarak 1929 da İstanbul a sürgüne yollanır. Troçki en güvenilir yer olarak Prinkipo yu (Büyükada) mesken tutar ve 4,5 yıl Büyükada da kalır.

18 308 Seferoğlu (Azaryan) Köşkü Malülgazi Caddesi No:11 Maden Osmanlı diplomatı Manuk Azaryan Efendi; Osmanlı generali ve yazar Zeki Paşa; Türk diplomatı ve yazar Zeki Kemal Kuneralp bu evde yaşamışlar. Ahşap ev, 1986 da bugünkü sahibi tarafından restore ettirilmiştir. Con Paşa Köşkü Eklektik üslupta 1880 de inşa edilmiş, bahçeli ahşap köşk. Mimarı Arhilevs Poliçis. Con Paşa tarafından yaptırılmış olan köşk, döneminin tipik mimari özelliklerini barındırmaktadır. Dil Burnu Orman İçi Dinlenme Alanı Küçük bir ücretle girilen ve denize uzanan çamlarla kaplı burunda yer alan alanda; piknik masaları, kafeterya, yürüyüş yolları ve denize girilebilecek küçük koylar bulunmaktadır. Yörük Ali Plajı Büyükadanın en eski plajı. Yörükali Turistik Tesisleri nde keyifli saatler geçirmek mümkün. Web Sitesi: Lunapark Meydanı Büyükada da Lunapark Meydanı tam bir ayrım noktasıdır. Büyük Tur - Küçük Tur, Yücetepe -İsa Tepesi burada ayrılır. Büyük Tur Yolu Üzerinde Görebilecekleriniz Güzergâh üzerinde eski Büyükada Sanatoryumu ndan dönüştürülen Club Mavi Otel, Fethi Okyar Korusu, burunu dönmeden eski Viranbağ gazinosunun bulunduğu alan görülebilir. Eski Büyükada Sanatoryumu ya da Şimdiki Club Mavi Otel Yörük Ali Plajı nın 200 metre gerisinde, Büyük Tur yolunda yer almaktadır. Club Mavi Büyükada değişik mimaride yapılmış üç binadan oluşur. Web: Fethi Okyar Korusu ve Köşkü Cumhuriyetin kurucularından olan ve bir dönem başbakanlık da yapan Ali Fethi Okyar ın, Halik Koyu nda bulunan köşkü, 1935 yılında inşa edilmiş. Lunapark Meydanı ndan Merkeze Dönüş Yolunda Görecekleriniz...

19 309 Aya Nikola Manastırı Adanın doğu kıyısında. Hem kıyı yolu hem de Yüce Tepe nin zirvesinin aşağısında bulunan meydandan çıkan başka bir yolu kullanarak ulaşılır. Aziz Nikola (Hagios Nikolaos) Manastırı çıkan bir yangında harap olmasının ardından on yedinci yüzyıldan beri terkedilmiş olan Kayra Bizans yerleşkesinin üzerinde bulunur yılında manastır geçici bir süre için bir azınlık okuluna ev sahipliği yapmıştır. Okul faaliyetlerine hâlâ devam etmektedir. Adalar Müzesi - Aya Nikola Hangar Büyükada nın ilk yerleşim yerinde bulunan Aya Nikola Hangar Müze Alanı toplam 1100 m2 lik bir alana sahip. Müzede satış dükkanı, atölyeler, cafe, depo, arşiv ve ofisler bulunuyor. Aya Nikola Hangar Müze Alanı, 10 Eylül 2010 tarihinde eski bir helikopter hangarının 5 ay süren restorasyonuyla açıldı. Web: Reşat Nuri Güntekin Evi Reşat Nuri Güntekin in 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen ve pek çok romanını yazdığı Büyükada daki evi görülmeye değer yapılardan biri. Sedef Adası nın tam karşısında bulunuyor. Pembe pervazları ve beyaz dış cephesi ile tipik bir hayal evi gibi gözükür gözünüze. Sapuncakis Köşkü (Beyaz Saray) 1904 yapımı Grek tarzında, üç katlı, bahçeli ahşap köşk. Mimarı Periklis Fotiadis ( ). Vatikan Büyükelçiliği (Sarayı) Köşkü Şehbal Sokağı No:17 Maden Bartolomeo Lustiniani tarafından yaptırılmış olan köşk; ilk sahibi bayan Lustiniani tarafından, 1908 yılında Vatikan a armağan edilmiştir. Bahçesinde asırlık servi ağaçları, palmiyeler ve çamlar bulunuyor. Rosolato - Şakir Paşa- Köşkü Osmanlı diplomatı Mehmet Şakir Paşa, Emir Zeid in eşi, ressam Prenses Fahrünissa, ressam Aliye Berger, Halikarnas Balıkçısı olarak tanınmış yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı, seramik sanatçısı Füreya Kılıç Ali, oyuncu Şirin Devrim bu evde yaşamış sanatçı ve ünlülerden...

20 310 Heybeliada; Halki, Halkos, Khalkes Adalar ın Büyükada dan sonra ikinci büyük adası Heybeliada dır te yayınlanan Constantinople adlı kitabında Edwin Grosvenor bu adayı şöyle anlatıyor:...ischia ve Capri Napoli için neyse, Heybeliada, Büyükada ve kardeş adaları Konstantinopolis için daha fazladır... Üç tepeli Heybeliada, doğal güzelliği ve çekiciliğiyle tüm bu adaların en değerlisidir... Heybeliada fayton turlarında 3 farklı rota vardır. Büyük Tur, Aşıklar Turu ve Küçük Tur. Büyük Tur, adanın kuzey kıyılarını izleyerek başlar ve büyük bölümü ormanlık alanda geçer. Büyük Tur yaklaşık 1-1,5 saat sürer. 40 dakika kadar süren Aşıklar Turu, Halki Palas Oteli ni geçtikten sonra orman girişinde yer alan Deniz Lisesi nin bulunduğu yolun üst kısmından devam edilerek yapılır. Bu turda Ortodoks ve Müslüman mezarlıklarını da görürsünüz. Küçük Tur ya da Değirmen Turu ise sahilden dümdüz ilerlenerek çıkılacak dik bir yokuşun sonunda karşılaşılan manzarayı içerir. Heybeliada yı Yürüyerek Keşif Rotası 1) Heybeliada İskelesi - Merkez Vapurunuz daha Heybeliada ya yaklaşırken, bulunduğu tepede hemen göze çarpan Rum Ortodoks Papaz Okulu, Halki Palas Oteli, eski Rum Ticaret Yüksek Okulu ve emektar değirmen sizi karşılayacak. Adaya çıktıktan sonra Heybeliada nın ana meydanındasınız... 2) Bahriye Mektebi- Deniz Lisesi Mekteb-i Bahriye, eskiden yüksek okul, şimdi lise olan askeri yapı te Mektebi Bahriye adıyla kurulan Deniz Lisesi, 1923 te Deniz Harp Okulu, 1985 te ise Deniz Lisesi olmuştur. Detay bilgi için müzenin Web Sayfası nı ziyaret edebilirsiniz. 3) Özel İzin Aldığınız Takdirde, Vaftizci Yahya Manastırı (Panagia Kamariotissa) Vaftizci Yahya Manastırı (Hagios Ioannis Prodromos) adanın ortasında, Değirmen Tepesi nin batı eteğinde konumlanmıştır. Bölge Türk Deniz Lisesi sınırlarına dahildir ve yalnızca özel izinle ziyaret edilebilir. Manastırdan geriye yalnızca Bakire Theotokos a

21 311 adanmış olan mabet kalmıştır. Manastır ve mabet, 1673 de Sadrazamın baş tercümanı olan Nikosios Paniotakis tarafından yeniden yaptırılmıştır ve Panagia Kamariotissa adıyla bilinir. 4) Yesari Asim Arsoy Büstü Deniz Lisesi nin yakınındaki küçük parkta, Biz Heybeli de her gece mehtaba çıkardık başta olmak üzere Adalarla ilgili çok sayıda şarkının bestecisi ünlü Yesari Asım Arsoy un bir büstü vardır. Yesari Asım Arsoy un mezarı da Heybeliada dadır. 5) Heybeliada Çeşmesi 1917 de inşa edilen Heybeliada Çeşmesi, Deniz Lisesi nin yakınındaki küçük parkta mermerden yapılmış, merhum belediye başkanı Recep Koç tarafından Tarihi İstanbul Çeşmeleri Kurtarılmalıdır Kampanyası sırasında 1987 de onarılmıştı. 6) Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi İlk yapım tarihi bilinmeyen Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi, bir Bizans kilisesinin yıkıntıları üzerine 1857 yılında bugünkü haliyle inşa edilmiş. Kilise balıkçıların koruyucusu Aya Nikola ya adanmıştır. Yortu günü 6 Aralık tır. 7) İliasko İkiz Evleri Ayyıldız Caddesi No: 123 Sahilde Fayton Durağı nın karşısında, Pişmişoğlu Kirkor Ağa tarafından yaptırılmış olan ikiz ahşap evler, Anadolu Osmanlı mimari geleneklerine göre Haremlik ve Selamlık olarak inşa edilmiştir. 8) Ben Yazkor Sinagogu Ada merkezinin kuzeyinde Kuyu Mahallesi ndeki Orhan Sokağı No. 8 de Heybeliada nın ilk ve tek sinagogu; Ben Yazkor Sinagogu nu göreceksiniz. 9) Rum İlkokulu Heybeli Mektebi Sokağı nda bulunan bu eski ahşap Rum köşkü, ilkokulu olarak hizmet verdikten sonra boşaltılmış. Bina şimdi restorasyon altında. Bizans ve Osmanlı Müzik Araştırmaları ve Kayıt Merkezi olacak. Bkz:

22 Vaftizci Yahya Manastırı (Panagia Kamariotissa) Başkalaşım Manastırı Çam Limanı Heybel Terki Dünya Manastırı

23 Aya Triada Manastırı ve Kilisesi - Ruhban Okulu İliasko İkiz Evleri Merit Halki Palas İsmet İnönü Evi Rum İlkokulu Ben Yazkar Sinegogu Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi Heybeliada Çeşmesi * Heybeliada İskelesi * Bahariye Mektebi Yesari Asım Eroy Büstü Aya Yorgi Manastırı (Uçurum Manastırı) iada Sanatoryumu HEYBELİADA

24 314 10) Aya Triada Manastırı Bizans döneminde Heybeliada daki manastırlardan en ünlüsü, Hagia Triada, diğer adıyla Kutsal Teslis tir. Manastırın Ümit Tepesi üzerindeki arazisi üzerinde, Bizans dönemindeki manastırın izinden gelen ve onunla aynı adı taşıyan Rum Ortodoks ilahiyat okulu yer alır. Bugünkü manastır, Heybeliada nın en göze çarpan yapısıdır, manzaraya tümüyle hakim olur. Yazma kitap koleksiyonlarıyla Hıristiyan dünyasında çok önemli bir yere sahip kütüphanesi vardır. 11) Ruhban Okulu Heybeliada nın tepesine konumlanmış okulun kuruluş tarihi, Bizans devrine kadar uzanıyor. Bahçesi 1960 lı yıllarda yeniden elden geçirilip, bugünkü şeklini alan okulun giriş bölümündeki asırlık zeytin ağaçları ve gül bahçesi aynen korunmuş. 12) Abbas Hilmi Paşa Köşkü Halim Paşa nın kardeşi Prens Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılan bir köşk varmış yılında yapılan ve halk arasında Vidalı Köşk diye anılan köşk, günümüzde mevcut değil. Abbas Paşa Sokağı No: 5 Vidaları sökülüp (!) Paşa öldüğünde Mısır a götürülmüş. Yalnızca bahçe duvarının babaları duruyor. Abbas Hilmi Paşa Konağı (Selamlığı) Bu evi de Abbas Paşa, oğlu Prens Said Halim in işyeri olarak yaptırmış. Mimarı Hovsep Aznavur. Paşa yı bu evde ziyaret edenler arasında, Mehmet Akif Ersoy, Ressam Halil Paşa, Recaizade Mahmut Ekrem Bey, Ressam Hoca Ali Rıza, Feyhaman Duran gibi isimler bulunuyor.

25 315 13) İnönü Evi ve Müzesi - Eski Mavromatis Köşkü Eskiden bu köşkün olduğu yerde Kostaki Antopulos Paşa nın ahşap konağı bulunmaktaymış depremi sırasında yıkılan köşkün yerine, 1920 de Mavromatis tarafından bugünkü kagir köşk yaptırılmıştır. Mavromatis in Yunanistan a gitmesi üzerine bina İsmet İnönü ye geçmiş. Bina günümüzde İnönü Vakfı na bağlı bir müze olarak kullanılmaktadır. 14) Merit Halki Palas Oteli Halki Palas ın ilk sahibi, Romanya uyruklu un tüccarı Aristodimos Kozmetos tur. Günümüzdeki otel aslına uygun bir şekilde tekrar inşa edildikten ve yüzme havuzu ve spor salonu gibi birtakım eklentiler yapıldıktan sonraki halidir. 15) Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi Dört katlı ve bahçeli ahşap köşk, ünlü gazeteci, deneme ve roman yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar adına kayıtlı iken herhalde onun ölümünden sonra mülkiyeti varislerine ve sonra da İstanbul Valiliği ne geçmiş. Köşk günümüzde müze olarak kullanılmakta. Milliyet Gazetesi nden Gülüm Dağlı nın bu müze hakkındaki izlenimleri okunmaya değer: Hüseyin Rahmi Gürpınar ın Sihirli Evi Heybeliada da Fayton Turlarında Görebileceğiniz Diğer Yerler Merkezdeki fayton durağından kalkan faytonlarla ada turu yapmak keyiflidir. Bir bölümü Bizans döneminden günümüze ulaşan 5 manastır Büyük Tur güzergahındadır ki, siz onlardan bir kısmını zaten gördünüz bile!

26 316 Terki Dünya Manastırı - Hagios Spyridon Güneybatı sahilinde ve Çam Limanı olarak bilinen, hilal biçimindeki dev koyun batıda kalan ucunu oluşturan burnu üzerine kurulmuştur. Hagios Spyridon, Terk-i Dünya Manastırı, 1868 de, Aziz Spyridon a adanmış bir keşişhane olarak Arsenios adıyla bilinen Trakyalı, genç bir keşiş tarafından açılmıştır. Başkalaşım Manastırı Adanın güneybatı ucundaki Baltacıoğlu Tepesi nin zirvesinde küçük bir manastır daha bulunur te Andonis Tsimas adında bir keşiş tarafından kurulan bu yapı da bir keşişhane olarak ortaya çıkmıştır. Fakat keşişhane Hz. İsa nın Başkalaşımı Manastırı na dönüşmüştür. Çam Limanı Yüzmek ve deniz kenarında çam ağaçlarının altında piknik yapmak isteyen ziyaretçilerce iyi bilinen bir yazlık mekandır. Heybeliada Sanatoryumu Çam Limanı nın doğu burnunu oluşturan Yeşil Burun da deniz üzerinde bir uçuruma kurulmuştur te Prof. Dr. Sever Kamil yönetiminde kurulan sanatoryum, İstanbul un ilk sanatoryumudur. Aya Yorgi Manastırı (Uçurum Manastırı) Güney sahilinde ve ilk yapılışı İstanbul un fethinden önceki tarihlere dayanan manastır, 1863 ve 1945 yıllarında onarımlardan geçmiş. Kudüs Patriği Kirillos, hem manastırı yenilemiş hem de yeni bir kilise inşa ettirmiş.

27 317 Süslü Mezar Aya Yorgi manastırının önündeki yola yakın bir yerde kubbeli, renkli camlı, içindeki yüksek bir kaide üzerinde melek heykeli olan çok güzel özgün bir mezar bulunmaktadır. İngiltere nin Gemlik baş konsolosu Kangelidis in karısına aittir, heykelleri İtalya dan getirtilmiştir yılında yapılmıştır. Müslüman Mezarlığı Mezarlık, 1911 yılında Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı nın son Selanik valilerinden Hacı Ahmet Hulusi Paşa ile Atatürk ün askerlik arkadaşlarından bazılarının mezarları bulunmaktadır. Rum Mezarlığı Rum mezarlığının Azize Barbara ya adanmış, neo-klasik yapıda küçük bir kilisesi de vardır. Müslüman ve Rum Mezarlıkları yan yanadır. Böylece Heybeliada daki turlarımızı da tamamlamış oluyoruz. Dönüşte acıkmış olacaksınız. Vaktiniz varsa önerimiz MAVİ olacak! Vaktiniz azsa Gencay Kafe nin ünlü Papaz Ekmekli tostunu yemeden ayrılmayın deriz:

28 318 Burgaz Adası- Antigoni Burgaz Adası, entelektüel dozu yüksek sakinleri tarafından ada kültürünün en çok özümlendiği bir adadır. Bu ada en çok yazar Sait Faik Abasıyanık bir de Kalpazankaya sı ile özdeşleşmiştir. Adada iç ulaşım yürüyerek, bisikletle ya da faytonla olur. Plajın güneyinde Heybeliada ya doğru uzanan ve ucunda bir fener olan Mezarlık Burnu vardır. Bu burundaki kayayı döndüğünüzde adanın güney kıyılarına, Bayrak Tepesi ne ulaşırsınız. Kıyıdan duvar gibi yükselen bu tepenin üzerinde Hristos Manastırı bulunur. Aynı yönde kıyıdan devam edince Kalpazankaya, Marta Koyu, Kuzeybatı tarafında Aya Yorgi Manastırı bulunmaktadır. 1) İskele ve Merkez Adaya yaklaşırken Aya Yani Kilisesi, Adalar Su Sporları Kulübü ve onun hemen yanındaki Burgazada Su Sporları Kulübü ve İskelelerin yanından kiralanabilen deniz motorlarını görürsünüz. 2) Aya Yani Kilisesi Bir Rum Ortodoks kilisesi olan Yahya Peygamber Kilisesi (Hagios Ioannis Prodromos), Adanın en göze çarpan anıtıdır da yapılan bugünkü kilisenin, Yahya Peygamber Kilisesi nin katholikonunun bulunduğu yere kurulmuş olduğuna inanılmaktadır. 3) Ayazma Kilisenin kuzeydoğusuna giden kestirme bir yol olan Takım Ağa Sokağı nda, deniz otobüsü iskelesinin güneyindeki ilk sokak sahil boyunca takip edildiğinde, ayazmaya ev sahipliği yapan camla örtülmüş bir yapı yer alır. Bunun da, Vaftizci Yahya Kilise ne

29 319 bağlı asıl Bizans manastırının bir parçası olduğuna inanılır. 4) Sait Faik Evi ve Müzesi Çayır Aralığı Sokağı, No.15 te, Dr. Spanudis tarafından yaptırılan Spanudis Köşkü yer alır. Köşk, yılları arasında ünlü yazar Sait Faik Abasıyanık ın evi olmuştur; şimdi müze olarak görev yapar. Web: 5) Aya Yorgi Manastırı Hagios Georgios (Aziz Georgios) Karyptis Rum Ortodoks Manastırı kuzey sahilindedir ve Gönüllü Caddesi takip edilerek ulaşılır. Bugünkü kilise, Simeon Sinyosoğlu tarafından sağlanan bağışla 1897 de yapılmıştır. 6) Hristos Tepesi ve Manastırı Bizans manastırı olan Theokoryphotos (Hz. İsa nın Başkalaşımı), Hristos (İsa) Tepesi nin zirvesinde yer alır. Söylenceye göre, manastır bir antik Yunan tapınağının kalıntıları üzerine kurulmuştur. 7) Katolik Kilisesi Adanın güneydoğu bölümünde Aziz George a adanmış bir Katolik kilisesi bulunuyor. Bu kilise 1938 de yaz okulu ve yazlık mesken olarak kullanılmak üzere yaptırılmıştır. 8) Kalpazankaya Adanın güneybatı noktasındaki Kalpazankaya lokantasına ulaşmak için fayton yolculuğu yapmanız gerek. Yemek İçin Seçenekler Kalpazankaya Kır Gazinosu: Antigoni Alibaba: Barba Yani: Çardak Restaurant:

30 Aya Yorgi Kilisesi Idristos Tepesi ve Mana Kalpazankaya

31 Sait Faik Abasıyanık Evi ve Müzesi Aya Yani Kilisesi Burgazada İskelesi Ayazma (Ayios Ioanis) stırı BURGAZADA

32 322 Kınalıada- Proti 1) İskele ve Merkez Bu adada ya yürüyecek ya da bisiklete bineceksiniz, çünkü diğer üç büyük adanın aksine Kınalıada da fayton yoktur. 2) Rum Ortodoks Kilisesi Sahil yolunda kısa bir mesafede Çınarlı Köşk Sokağı nda Rum Ortodoks Kilisesi var. Kilise 1886 da kurulmuş ve Tanrı nın Kutsal Anasının Doğumuna (Genissa Panagia Theotokou) ithaf edilmiş. Kilisede 7-8 Ekim de Panigiri, bakirenin doğumu yortusu kutlanmaktadır. 3) Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi Adalarda kurulan ilk ve tek Ermeni Gregoryen kilisesi, Narçiçeği Sokağı üzerinde bulunuyor de kurulan ve bugünkü halini 1988 deki yapımdan sonra alan bu kilise, Aydınlatan Aziz Gregory ye ithaf edilmiştir. 4) Kınalıada Camii Kınalıada Cami sahilde iskelenin güneyindedir da Mimar Başar Acarlı tarafından tasarlanan ve Turhan Uyaroğlu ile birlikte yapılan cami, farklı ve modern bir görünüme sahiptir. 5) Köşkler, Konaklar Çoğu sahil yolu üzerinde ve İskele Caddesi nin yan sokaklarında bulunan bazıları Osmanlı döneminden kalan çok sayıda güzel köşk, konak ve yalı var. Sirakyan İkiz Evleri İzkon Sirakyan tarafından 20. yy. başlarında yaptırılmış olan, adanın en zarif ve göz alıcı evlerinden. Papazyan Yalısı 19. yy yapısı bu yalıyı Diran Paşa yaptırmıştır. Orijinal bina 1920 yılında yanmıştır ve daha sonra kagir apartman olarak inşa edilmiş.

33 323 Akasya Caddesi üzerindekiler: Derunyan Evi I, No: yy yılları arasında Nersesyan Ermeni Okulu olarak kullanılmış. Acemyan Evi, No: da üç katlı, bahçeli ahşap evin ilk sahibi Melkon eşi Arşaluys Acemyan mış. binanın konukları arasında Yahya Kemal Beyatlı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Riza Tevfik, Halide Edip Adıvar, Refik Halid Karay ve Nazım Hikmet de varmış. Taşcıyan Köşkü 19. yy. sonlarında Mimar Artin Macaryan Kalfa nın yaptığı ahşap bina Proti Otel olarak hizmet vermiş.. Ağasi Evi II Evi Ağasi Ajderhanyan yaptırmıştır. Bu evde kiracı olarak oturan ünlüler arasında Ermeni besteci Gomidas, şair ve yazar Fazıl Ahmet Aykaç bulunuyor. Apraham Ağa Evi Evin bilinen ilk sahibi, Apraham Ağa dır. 19. y.y yapısı olan bina, adanın en eski evlerindendir. İhap Hulusi Görey Köşkü İlk sahibi Abdülvehhab Tatariye olan köşk, ünlü grafik sanatçısı İhap Hulusi Görey tarafından satın alınmış ve mimar Adnan Kuruyazıcı ya inşa ettirilmiştir. Manastır Tepesi Kınalıada Dönüşüm Manastırı Bu yapı Manastır Tepesi nin üstündedir, aynı isimdeki Bizans manastırının yerine kurulmuştur de İstanbul da iş yapan Sakızadalı bir grup zengin Yunanlı tüccar tarafından onarılmış. Özgün katholikondaki Bizans ikonları İstanbul da Rum Ortodoks Patrikhanesi nde korunmaktadır. Kınalıda Plajları Adanın kuzey kıyısında, Kınalıada Su Sporları Kulübü nde ve güney kıyısında, Teos kumsalında yüzme havuzları bulunmaktadır.

34 İhap Hulusi Görey Köşkü Abraham Ağa Evi

35 Agasi Evi II Taşçıyan Köşkü Papazyan Yalısı Kınalıada İskelesi Sirakyan İkiz Evleri Surp Kirkor Lusavoric Ermeni Kilisesi Rum Ortodoks Kilisesi Derunyan Evi I Kınalıada Camii Manastır Tepesi KINALIADA

36 326 Sedef Adası- Antirovithos Sedef benzetmesi toprağının pırıltılı gözükmesinden ve adada yetişen Sedef Otu ndan dolayıdır. Ada, 1850 de Tophane Müşiri Damad Ferid Paşa nın mülkiyetine geçmiş ancak ölümünden sonra bakımsız kalmış ve I. Dünya Savaşı sırasında tüm ağaçları kesilmiş. * Sedef Adası Plajı Web: * Club Ada Sedef Web: * Elio Sedef / İstanbul Web:

istanbulturizmmerkezleri.org HALİÇ EYÜP

istanbulturizmmerkezleri.org HALİÇ EYÜP HALİÇ EYÜP EYÜ anbuş Miniatürk Santral İstanbul Vialand Rahmi Koç Müzesi Hasköy İskelesi Bulgar Kilisesi Dimitri Kantemir Müzesi Ahida Balat Sinagogu Yanbol Sinagogu Panagia Balinou Surp Hreşdagabed Ayios

Detaylı

istanbulturizmmerkezleri.org KADIKÖY, PENDİK, TUZLA

istanbulturizmmerkezleri.org KADIKÖY, PENDİK, TUZLA KADIKÖY, PENDİK, TUZLA KADIKÖY PENDİK TUZLA 262 KADIKÖY Kadıköy; Kalkhedon ; Körler Ülkesi Kadıköy ü görmeyen İstanbul u görmüş sayılmaz! İstanbul un Anadolu yarımadasındaki kültür, sanat ve eğlence merkezi,

Detaylı

istanbulturizmmerkezleri.org ZEYTİNBURNU BAKIRKÖY YEŞİLKÖY FLORYA

istanbulturizmmerkezleri.org ZEYTİNBURNU BAKIRKÖY YEŞİLKÖY FLORYA ZEYTİNBURNU BAKIRKÖY YEŞİLKÖY FLORYA Atatürk Havalimanı Florya Atatürk Ormanı umhurbaşkanlığı Florya tatürk Deniz Köşkü YEŞİLKÖY Havacılık Müzesi ZEYTİNBURNU Fildamı BAKIRKÖY 12 ZEYTİNBURNU: Bir Osmanlı

Detaylı

istanbulturizmmerkezleri.org BOĞAZİÇİ (BEYKOZ-ANADOLU KAVAĞI)

istanbulturizmmerkezleri.org BOĞAZİÇİ (BEYKOZ-ANADOLU KAVAĞI) BOĞAZİÇİ (BEYKOZ-ANADOLU KAVAĞI) * Küçüksu Kasrı * Küçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi * Anadolu Hisarı * Göksu Mihrabat Korusu * Kanlıca * Kanlıca İskender Paşa Camii, Türbe ve Muvakkithane * Çubuklu * Hidiv

Detaylı

GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ. YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası...

GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ. YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası... 2012 GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası... 1 Tarih, Doğa, Lezzet ve Eğlenceyi Buluşturan Merkez

Detaylı

'é> o B O Ğ A Z İ Ç İ Ü S K Ü D A R M u r a t B e l g e

'é> o B O Ğ A Z İ Ç İ Ü S K Ü D A R M u r a t B e l g e J mv*v www rt 'é > o 5 B O Ğ A Z İ Ç İ - Ü S K Ü D A R Murat Belge BOĞAZİÇİ Boğaziçi İstanbul u dünyanın en güzel şehirlerinden biri yapan Boğaziçi, bu estetik özelliklerinden önce, sağladığı ekonomik

Detaylı

İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent...

İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent... Artemis Heykeli - Selçuk Müzesi İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent... Benim yaşım 8.500... der Ozan Homeros un kenti... İzmir, Antik Dönem deki

Detaylı

BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU

BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU 04.03.2014 İÇİNDEKİLER 1. KUMLUCA DA COĞRAFİ KONUM, DOĞAL YAPI, İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ 5 1.1. DAĞLAR 6 1.1.2 TAHTALIDAĞ

Detaylı

İzmİr. Ege nin incisi, Akdeniz in yıldızı, Homeros un yurdu, Türkiye nin batıya açılan kapısı

İzmİr. Ege nin incisi, Akdeniz in yıldızı, Homeros un yurdu, Türkiye nin batıya açılan kapısı İzmİr Ege nin incisi, Akdeniz in yıldızı, Homeros un yurdu, Türkiye nin batıya açılan kapısı Tarihçe ÖZEL DOSYA Günümüzde İzmir olarak kullandığımız isim, Smyrna kelimesinin dönüşmüş biçimidir. Sözcük

Detaylı

III. BÖLÜM UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE DAHİL EDİLMEK İSTENEN KENT MERKEZİ SINIRLARI VE BU SINIR İÇERİSİNDEKİ TARİHİ-KÜLTÜREL POTANSİYEL

III. BÖLÜM UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE DAHİL EDİLMEK İSTENEN KENT MERKEZİ SINIRLARI VE BU SINIR İÇERİSİNDEKİ TARİHİ-KÜLTÜREL POTANSİYEL III. BÖLÜM UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE DAHİL EDİLMEK İSTENEN KENT MERKEZİ SINIRLARI VE BU SINIR İÇERİSİNDEKİ TARİHİ-KÜLTÜREL POTANSİYEL İzmir in tarihi kent merkezi olarak düşünülen alan, Kuzeydoğusunda

Detaylı

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İzmir guide Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İçindekiler İzmir 4-29 İzmir Sizi Cağrıyor 4 Coğrafi Konumu ve Nüfus Bilgileri 6 Ulaşım 8 İzmir in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri

Detaylı

ÜSKÜDAR DAN ÇENGELKÖY E

ÜSKÜDAR DAN ÇENGELKÖY E Aksiyon 36 / 17.08.2014 ÜSKÜDAR DAN ÇENGELKÖY E İçindekiler Sultan III. Ahmed Çeşmesi... 3 Mihrimah Sultan Külliyesi... 4 Fethi Paşa Korusu... 10 Kuzguncuk... 11 Bet Yaakov Sinagogu... 12 Kuzguncuk Aya

Detaylı

81 İlimizin Güzellikleri

81 İlimizin Güzellikleri 81 İlimizin Güzellikleri 01 - ADANA NÜFUS : 1.849.000 Seyhan Barajı Seyhan Barajı, eski Adana'nın 15 km yukarısında 850.000 dönüm araziyi ve Adana'yı Seyhan Nehri'nin sebep olabileceği su baskınından kurtarmak

Detaylı

F a r u k P e k i n ^ N * E man*

F a r u k P e k i n ^ N * E man* Faruk Pekin ^ N * E man* İ stanbul tüm yönleriyle eşsiz bir dünya başkentidir. Yüzyıllardır üzerine çok şey söylenmiş, yazılmış. Dünyada benzeri olmayan bir kültür mozaiğini yaratmış. İstanbul dışarıdan

Detaylı

TÜRKİYE NİN TARİHİ TURİZM KAYNAKLARI

TÜRKİYE NİN TARİHİ TURİZM KAYNAKLARI Özel Ege Lisesi Ders COĞRAFYA TÜRKİYE NİN TARİHİ TURİZM KAYNAKLARI HAZIRLAYANLAR: 11 / TM HANDE NİLAY TIRAŞ ÖZLEM GÜNGÖR EKREM ÖZTEKİN MEHMET KURT REHBER ÖĞRETMEN: AHMET KANYILMAZ İZMİR / 2003 İÇİNDEKİLER

Detaylı

istanbulturizmmerkezleri.org ŞİLE, AĞVA

istanbulturizmmerkezleri.org ŞİLE, AĞVA ŞİLE, AĞVA ŞİLE Kabakoz Akçakese Saklı Göl Karamandere Kilimli Koyu Kadırga Koyu Kufalı AĞVA Gökmaslı Göksu Kalemli Hacılı Gürlek Mağarası Çataklı 234 ŞİLE İstanbul dan Çıkmadan Antik Karadeniz e Gitmek

Detaylı

Rehberlik Gezisi Programı Sayfa 91/124

Rehberlik Gezisi Programı Sayfa 91/124 Rehberlik Gezisi Programı Sayfa 91/124 6- HELLES ANITI Çanakkale Savaşları sırasında hayatlarını kaybeden İngiliz, Avustralya ve Hindistan kuvvetlerinden oluşan toplam 20. 761 kişi anısına dikilmiştir.

Detaylı

MUĞLA Kentsel yapı 7 Muğla denizden 670 m. yükseklikte, üstü düz bir kaya kütlesi şekliyle ilginç bir görünüme sahip olan Asar Dağı nın eteklerinde kurulmuş 61.500 nüfuslu bir kent merkezidir. Yakın geçmişe

Detaylı

Z E Y T İ N B U R N U R E H B E R İ

Z E Y T İ N B U R N U R E H B E R İ ZEYTİNBURNU REHBERİ ZEYTİNBURNU REHBERİ Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları - 19 Yayın Koordinatörü Ömer Arısoy Mustafa Aydın Yayın Ekibi Yasin Tütüncü Asım Fahri Onur Kalınbacak Editör Mustafa Kula

Detaylı

Şeyh Edebali den Osman Bey e Öğütler

Şeyh Edebali den Osman Bey e Öğütler Şeyh Edebali den Osman Bey e Öğütler Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana.. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana.. Geçimsizlikler,

Detaylı

Mavi Gözlü Şehir. röportaj. Tekirdağ

Mavi Gözlü Şehir. röportaj. Tekirdağ Mavi Gözlü Şehir röportaj Tekirdağ idarecinin sesi - Temmuz - Ağustos / 2013 95 Tekirdağ Valisi Ali YERLİKAYA Tekirdağ, Trakya nın En Büyük Kenti. Türkiye nin Batı Yakası, Marmara nın İncisi Tekirdağ da

Detaylı

SELAMLIK-49.NUMARALI ODA:

SELAMLIK-49.NUMARALI ODA: Rehberlik Gezisi Programı Sayfa 111/124 SELAMLIK-49.NUMARALI ODA: Müzik odası olarak anılmaktadır. Yüklük dolaplarında, Halife Abdülmecid e ait, 280 ciltlik klasik müzik notaları koleksiyonu bulunuyor.

Detaylı

Yüzölçümü: 4.685 km² Nüfus: 740 569 (2007) İl Trafik No: 61

Yüzölçümü: 4.685 km² Nüfus: 740 569 (2007) İl Trafik No: 61 Genel Bilgiler Trabzon Yüzölçümü: 4.685 km² Nüfus: 740 569 (2007) İl Trafik No: 61 http://www.trabzonkulturturizm.gov.tr/dosya/1-128169/h/havadantrb23.jpgilin nüfusu, 2007 yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayımı

Detaylı

Türkiye nin Manevi Başkenti, Şehitler Diyarı, Barışın Kenti ÇANAKKALE

Türkiye nin Manevi Başkenti, Şehitler Diyarı, Barışın Kenti ÇANAKKALE Türkiye nin Manevi Başkenti, Şehitler Diyarı, Barışın Kenti ÇANAKKALE Tarihçe TARİH ÖNCESİ DÖNEMLERDE ÇANAKKALE Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü konumundaki Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata

Detaylı

T.C. BARTIN. Kültür Varlıkları Envanteri. Bu envanter Bartın Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bastırılmıştır.

T.C. BARTIN. Kültür Varlıkları Envanteri. Bu envanter Bartın Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bastırılmıştır. T.C. BARTIN valiliği İL kültür ve turizm müdürlüğü BARTIN Kültür Varlıkları Envanteri 2011 Bu envanter Bartın Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bastırılmıştır. T.C. KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞI

Detaylı

TRB2 BÖLGESİ MEVCUT DURUM ANALİZİ KÜLTÜR VE SPOR

TRB2 BÖLGESİ MEVCUT DURUM ANALİZİ KÜLTÜR VE SPOR TRB2 BÖLGESİ MEVCUT DURUM ANALİZİ KÜLTÜR VE SPOR 2011 İçindekiler 1. SPOR... 3 2. KÜLTÜR... 3 2.1. Kütüphaneler... 4 2.2. Tiyatrolar... 4 2.3. Sinemalar... 5 2.4. Tarihi ve Kültürel Kaynaklar... 6 2.4.1.

Detaylı

http://www.cengizcetintas.com/index.html

http://www.cengizcetintas.com/index.html http://www.cengizcetintas.com/index.html 0 ÖNSÖZ Çocukluğumdan beri trenlere çok ilgim vardır. 1950 li yıllarda, henüz beş altı yaşımda annem gezmek için arkadaşlarıyla beni Kütahya İstasyonunun bahçesine

Detaylı

İÇİNDEKİLER TARİHÇE 3 COĞRAFİ KONUM 7 NÜFUS, İKLİM, BİTKİ ÖRTÜSÜ 9 MALATYA KAYISISI 12 KÜLTÜR VARLIKLARI 15 TABİAT VARLIKLARI 67

İÇİNDEKİLER TARİHÇE 3 COĞRAFİ KONUM 7 NÜFUS, İKLİM, BİTKİ ÖRTÜSÜ 9 MALATYA KAYISISI 12 KÜLTÜR VARLIKLARI 15 TABİAT VARLIKLARI 67 Genel Koordinatör Dr. Abdullah Abid ÖZTOPRAK Malatya Vali Yardımcısı Proje Koordinatörü Levent İSKENDEROĞLU Malatya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı (Malatya Valiliği KUDEB Başkanı) Editör Faik SAĞLAM

Detaylı

İzmir, 1317 yılında bir Türkmen Bey'i olan Aydınoğlu Umur Bey'in denetimi altına girer.

İzmir, 1317 yılında bir Türkmen Bey'i olan Aydınoğlu Umur Bey'in denetimi altına girer. İZMİR TARİHÇE: Günümüzde İzmir olarak kullandığımız isim, Smyrna kelimesinin dönüşmüş biçimidir. Smyrna kelimesinin daha erken biçimlerinin Smira, Lesmira, Zmirra, İsmira, Samorna veya Smurna olduğu da

Detaylı

Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara

Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara Ankara 2013 ANKARA KÜLTÜR VE TURİZM İL MÜDÜRLÜĞÜ İmtiyaz Sahibi Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Editör Doğan ACAR Fotoğraflar Kültür ve Turizm

Detaylı