Windows Eski Sürümleri Bellek Yapısı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Windows Eski Sürümleri Bellek Yapısı"

Transkript

1

2 Windows Eski Sürümleri Bellek Yapısı -Intel 8086/8088 mimarili işlemciler//640k RAM -Segment Modeli(Segmented Model) -Her segment 64K uzunluğunda -Intel 80286,640K dan daha fazla RAM i destekledi -Windows 3.1 sayfalama mekanizması ilk defa kullanıldı. -Ama 16 bit mimaride çalışmaktaydı.

3 Windows Yeni Sürümlerinin Bellek Mimarileri -Intel mimarisinden tam anlamıyla yararlanabilmek için WindowsNT geliştirildi. -32 bit mimariye sahipti. -Windows95,98 ve ondan sonraki sürümlerde 32 biti desteklemektedirler. -Günümüzde işlemciler 64 bit mimariye geçmektedir. Vista bunu destekleyen bir sürümdür.

4 Operating system version Edition Virtual memory Maximum physical memory Microsoft Windows Server 2003 SP 1 Standard Web 2 GB Enterprise 6, if hardware supports Physical Address Extension (PAE) Enterprise (64-bit) 16 terabytes 1 terabyte Datacenter 128 GB, if hardware supports PAE Datacenter (64-bit) 16 terabytes 1 terabyte Windows Server 2003 Standard Web 2 GB Enterprise 32 GB, if hardware supports PAE Enterprise (64-bit) 16 terabytes 6 Datacenter 128 GB, if hardware supports PAE Datacenter (64-bit) 16 terabytes 512 GB Windows XP Home Professional 64-bit Edition Version terabytes 128 GB Windows 2000 Professional Server Advanced Server 8 GB Datacenter Server 32 GB, if hardware supports PAE

5 Windows 32&64bit mimaride Bellek Yönetimi -32 bit mimaride adreslenebilecek sanal uzay 4GB tır. -Kullanılan teknoloji Sanal Adresleme olduğundan sayfa boyutunu 4KB seçersek adreslenmesi gereken sanal sayfa sayısı 1milyon olur.böylece sayfa tablosunda da 1milyon girdi bulunacaktır. -Her sürecin kendi sanal adres uzayı ve sayfa tablosu olduğu düşünülürse:

6 Windows 32&64bit mimaride Bellek Yönetimi -Bellek alanı yetersizliği ve sanal sayfa arama ve eşleştirmede geçecek zaman nedeniyle bu soruna bir çözüm bulunması gerekmiştir. -Windows bu sorunu çok seviyeli sanal sayfalar ile çözmüştür.

7 Windows Sanal Adres Uzayı Yerleşimi -Windowsta 2 seviyeli sanal sayfalar bulunur. -Bu sanal sayfaların tamamı 2 boyutlu bir matris gibi düşünülebilir. -Birinci seviyedeki(boyuttaki) sanal sayfaya Sayfa Yöneticisi(Page Directory) denir. -Bu kısımda 1024 adet girdi bulunur.

8 Windows 32&64bit mimaride Bellek Yönetimi -İkinci seviyeye(boyuta) ise Sayfa Tablosu(Page Table) denir. -Bu kısımda ise her biri 1024 girdiden oluşan 1023 tablo bulunmaktadır.bu tablodaki h bir girdi 4KB lık bir fiziksel adrese işaret etmektedir. -Sayfa Yöneticisi(1024)+Sayfa Tabloları(1023*1024) = 1024*1024 olur.

9 Windows Sanal Adres Uzayı Yerleşimi

10 32bitlik bir Sanal Adresin Parçaları -Bir 32 bitlik adreste ilk 10 bit Sayfa Yöneticisi Tablosunda indeks olarak kullanılır. -İkinci 10 bit Sayfa Tablosunda indeks olarak kullanılır. -Kalan 12 bit ise fiziksel çerçevede kaç bit ilerde nereye konumlanacağımızı belirler.

11

12 Physical Address Virtual pages Page Table Entries Virtual Address Virtual Memory Physical Memory

13 Windows Sanal Adres Uzayı Yerleşimi -Sanal Adres Uzayı windowsta 2 ye bölünmüştür. Bunun küçük adresli 2GB ı kullanıcı modu,büyük adresli 2GB ı ise çekirdek modu olarak ayrılmıştır. -Bunun nedeni ise sayfalar ve sayfa tablolarının bu uzay içerisinde saklanmasıdır ve bir kullanıcı sürecinin sisteme müdahele etmesini engellemektir..şekilde görüldüğü gibi:

14 Windows Sanal Adres Uzayı Yerleşimi

15 Windows Sanal Adres Uzayı Yerleşimi -Peki Windows un sayfaları ve sayfa tablolarını 0xC ten itibaren başlatmasının nedeni nedir? -..

16 System cache Paged pool Nonpaged pool FFFFFFFF System cache Paged pool Nonpaged pool Kernel and executive HAL Boot drivers FFFFFFFF Process page tables Hyperspace C Process page tables Hyperspace C Kernel and executive HAL Boot drivers 7FFFFFFF 7FFFFFFF 3GB User Address Space 2GB User Address Space Default address space layout for 32-bit systems Address space layout for 32-bit systems started with /3GB switch

17 CR3 Register ı -CR3 özel bir registerdır.her süreç için,o sürece ait olan sayfa yöneticisinin fiziksel adresini tutar.sayfa Yöneticisinin indeksi hesaplanırken bu adresin üzerine eklenir. -Sistemde o an bulunan süreçlerin sadece sayfa yöneticileri bellekte tutulur.ve hepsinin başlangıç adresleri farklı olacağından böyle bir yönteme başvurulmuştur.

18 32 Bit Bir Sanal Adresin Fiziksel Adrese Çevrilmesine Örnek: -Örneğimizdeki sanal adres 0x2034AC54 olsun -CR3 registeındaki sayfa yöneticisi başlangış adresi 0x olsun. -Önce bu sanal adres şeklinde bitlerine ayrılır =32bit -İlk 10 biti adrese çevirirsek = 0x80 ve CR3 ün içeriğini eklersek Sayfa Yöneticisinin indeksini elde ederiz.

19 32 Bit Bir Sanal Adresin Fiziksel Adrese Çevrilmesine Örnek: -0x80 + 0x Sayfa Yöneticisinin adresini verdikten sonra, bu indeksin içeriğinden hangi Sayfa Tablosunun yükleneceği bulunur ve bu tablonun başlangış adresini elde ettiğimize göre,bu adrese ikinci 10 bitin hex a çevrilmiş hali eklendiğinde doğru sayfa tablosunun,doğru indeksinde bulunmuş oluruz.

20 32 Bit Bir Sanal Adresin Fiziksel Adrese Çevrilmesine Örnek: -Bundan sonra artık bulunduğumuz indeksin içeriği bize çevirdiğimiz sanal sayfanın hangi fiziksel sayfa çerçevesiyle eşleştiğini verir.bu adrese 12bitlik kalan kısımda eklenirse çevirme işlemi tamamen yapılmış olur.

21 Takaslama -Sistemde bellek doluysa ve bir süreç daha fazla bellek alanına ihtiyaç duyarsa takas işlemi gerçekleşir. -Windows bloklanan sürecin bütün bilgisini PAGEFILE.sys adı verilen dosyaya kaydeder. -Sonra işlemciye hata verilen kısımdan tekrar çalışmasını söyler ve işlemci bu sefer eşleme yaparak İşlemi gerçekleştirebilir.

22 Takaslama -Windows takaslama işlemini yaparken hangi sürece ait bellek bölgesini çıkaracağına LRU algoritmasıyla karar verir.

23 Ek Bilgiler -Bazı Windows Bellek Yönetim Fonksiyonları

24 -SORULAR?

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerine Giriş Bellek Yönetimi (Memory Management) İşletim Sistemlerine Giriş - Ders08 1 Bellek Yönetimi Bellek önemli bir kaynaktır ve dikkatli yönetilmelidir. İşletim sistemlerinde bellek

Detaylı

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemleri ve Donanım İşletim Sistemlerine Giriş/ Ders01 1 İşletim Sistemi? Yazılım olmadan bir bilgisayar METAL yığınıdır. Yazılım bilgiyi saklayabilir, işleyebilir

Detaylı

2. TEMEL İŞLETİM SİSTEMLERİ KAVRAMLARINA GİRİŞ...4 3. FAT12 DOSYA SİSTEMİ...11 4. İNTEL 386 AİLESİ MİMARİSİ VE KORUMALI MOD...18

2. TEMEL İŞLETİM SİSTEMLERİ KAVRAMLARINA GİRİŞ...4 3. FAT12 DOSYA SİSTEMİ...11 4. İNTEL 386 AİLESİ MİMARİSİ VE KORUMALI MOD...18 1. GİRİŞ...3 2. TEMEL İŞLETİM SİSTEMLERİ KAVRAMLARINA GİRİŞ...4 2.1 İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR?...4 2.2 İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMEL FONKSİYONLARI...4 2.3 İŞLETİM SİSTEMLERİ KAVRAMLARI...5 2.3.1 SÜREÇLER...5 2.3.2

Detaylı

Kesme İstekleri (IRQ) Kesmeler (IRQ) Nasıl Çalışır?

Kesme İstekleri (IRQ) Kesmeler (IRQ) Nasıl Çalışır? İŞLETİM SİSTEMİ İşletim sistemi, bütün diğer yazılımların belleğe, girdi/çıktı aygıtlarına ve dosya sistemine erişimini sağlar. Birden çok program aynı anda çalışıyorsa, işletim sistemi her programa yeterli

Detaylı

BTP 205 İŞLETİM SİSTEMLERİ

BTP 205 İŞLETİM SİSTEMLERİ BTP 205 İŞLETİM SİSTEMLERİ BELLEK YÖNETİMİ Dr. Önder EYECİOĞLU 2012 Giriş: Bir programın çalışabilmesi için ana belleğe taşınması ve bir görev kontrol bloğu(pcb) içerisine yerleşmesi gereklidir. Bellekler,

Detaylı

Master boot record (MBR)

Master boot record (MBR) DİSK ve FAT Cluster büyüklükleri fat yapısına ve disk büyüklüğüne bağlıdır. Aşağıdaki tabloda FAT16 dosya sistemi için disk size larına göre cluster büyüklükleri verilmiştir. Disk size (partition büyüklüğü)

Detaylı

En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve ios örnek verilebilir.

En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve ios örnek verilebilir. İşletim Sistemleri İşletim sistemi 1, bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi,

Detaylı

İşletim sistemlerinde, gerçekleştirilen işlemlerin geçici olarak saklandığı merkeze ana bellek (RAM) denir.

İşletim sistemlerinde, gerçekleştirilen işlemlerin geçici olarak saklandığı merkeze ana bellek (RAM) denir. Bellek Yönetimi 2 İşletim sistemlerinde, gerçekleştirilen işlemlerin geçici olarak saklandığı merkeze ana bellek (RAM) denir. Ana bellek, giriş-çıkış aygıtlarının kolaylıkla ulaşabildiği bir bilgi deposudur.

Detaylı

Microsoft SQL Server 2012 Express Edition Kurulum Rehberi

Microsoft SQL Server 2012 Express Edition Kurulum Rehberi Microsoft SQL Server 2012 Express Edition Kurulum Rehberi SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri SQL Server 2012 Express Edition Limitleri Desteklenen CPU sayısı 1 Desteklenen en fazla bellek (RAM)

Detaylı

Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi

Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri Desteklenen CPU sayısı 1 Desteklenen en fazla bellek

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ Von Neumann Mimarisi Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği mimariyi temel almaktadır. Merkezi İşlem Birimi Aritmetik ve Mantık Birimi Kontrol

Detaylı

F.Ü. MÜH. FAK. BİLGİSAYAR MÜH. BÖL. BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ LAB. DENEY NO:1 MICROSOFT WINDOWS SERVER 2008

F.Ü. MÜH. FAK. BİLGİSAYAR MÜH. BÖL. BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ LAB. DENEY NO:1 MICROSOFT WINDOWS SERVER 2008 F.Ü. MÜH. FAK. BİLGİSAYAR MÜH. BÖL. BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ LAB. DENEY NO:1 MICROSOFT WINDOWS SERVER 2008 GİRİŞ Microsoft Windows Server 2008, bilgi teknolojileri (BT) uzmanlarının altyapıları üzerindeki

Detaylı

Bilgisayarım My Computer

Bilgisayarım My Computer My Computer Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2012 2013 Bahar Yarıyılı 12-13 Mar. 2012 Öğr. Gör. Murat KEÇECİOĞLU Bilgisayarım (my computer) simgesine sağ tıklar ve özellikler (properties) seçeneğini seçeriz.

Detaylı

Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım. BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ

Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım. BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Bilgisayar Nedir? Bilgisayar; Hesap yapan (computer) demektir. Kullanıcıdan aldığı verilerle aritmetik ve mantıksal

Detaylı

Bilgisayarım My Computer. Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2013 2014 Bahar Yarıyılı

Bilgisayarım My Computer. Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2013 2014 Bahar Yarıyılı Bilgisayarım My Computer Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2013 2014 Bahar Yarıyılı Öğr.Gör. Murat KEÇECİOĞLU 11-12 Mar. 2014 Bilgisayarım (my computer) simgesine sağ tıklar ve özellikler (properties) seçeneğini

Detaylı

Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com. Gölhisar Meslek Yüksekokulu

Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com. Gölhisar Meslek Yüksekokulu Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com Gölhisar Meslek Yüksekokulu Windows Sunucu İşletim Sistemi Tarihi 1993: Windows NT Advanced Server 3.1 1994: Windows NT Server 3.5 1995: Windows NT Server 3.51

Detaylı

Kenan ERDOĞAN YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2007 ANKARA

Kenan ERDOĞAN YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2007 ANKARA İPv4 TEN İPv6 YA GEÇİŞ SÜRECİ İÇİN İPv6 TÜNEL VE SANAL HEDEF İP TEKNİKLERİ Kenan ERDOĞAN YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2007 ANKARA

Detaylı

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerine Giriş Süreçler ve İş Parçacıkları(Thread) İşletim Sistemlerine Giriş - Ders03 1 Süreç -Tüm modern bilgisayarlarda bir çok iş aynı anda yapılabilir. *kullanıcı programları çalışır *disk

Detaylı

08224 Sunucu İşletim Sistemleri

08224 Sunucu İşletim Sistemleri 08224 Sunucu İşletim Sistemleri Server Operating System Öğr.Gör. Murat KEÇECİOĞLU Elbistan Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Şubat 2015 08224 Sunucu İşletim Sistemleri Server Operating

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ TEMELLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Ders 2: Elektronik İletişim Bilgisayar içindeki iletişim. Bilgisayar veri yolu (bus). Uygulama: Kurs notlarında belirtilen uygulamalar

Ders 2: Elektronik İletişim Bilgisayar içindeki iletişim. Bilgisayar veri yolu (bus). Uygulama: Kurs notlarında belirtilen uygulamalar Kurs Planı Ders 1: Bilgisayarlar Bilgisayarların Tarihi. Bilgisayarların fonksiyonları. Uygulama: Kurs notlarında belirtilen uygulamalar. Test: Kurs notlarında yer alan test sorular. Ders 2: Elektronik

Detaylı

IP Protokolü. IP adreslerinin yapısını öğrenmek. IPv4 ve IPv6 arasındaki farkları sıralamak.

IP Protokolü. IP adreslerinin yapısını öğrenmek. IPv4 ve IPv6 arasındaki farkları sıralamak. IP Protokolü 2/66 IP adreslerinin yapısını öğrenmek. IPv4 ve IPv6 arasındaki farkları sıralamak. Ağ katmanında IP protokolüne yardımcı protokolleri öğrenmek. 2 1 3/66 İnternete bağlı her bilgisayarın kendine

Detaylı

Assembly Dili Nedir? Assembly dili biliyorum derken hangi işlemci ve hangi işletim sistemi için olduğunu da ifade etmek gerekir.

Assembly Dili Nedir? Assembly dili biliyorum derken hangi işlemci ve hangi işletim sistemi için olduğunu da ifade etmek gerekir. Assembly Dili Nedir? Assembly dili biliyorum derken hangi işlemci ve hangi işletim sistemi için olduğunu da ifade etmek gerekir. Bunun için X86 PC Assembly dili, Power PC Assembly dili veya 8051 Assembly

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOJİLERİ YÖNLENDİRİCİLER

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOJİLERİ YÖNLENDİRİCİLER T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOJİLERİ YÖNLENDİRİCİLER Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 1 481BB0065 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

DHCP IPv4 and IPv6. DNS to Add Scope. Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2014 2015 Bahar Yarıyılı. Öğr. Gör. Murat KEÇECİOĞLU. 28-29 Nis.

DHCP IPv4 and IPv6. DNS to Add Scope. Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2014 2015 Bahar Yarıyılı. Öğr. Gör. Murat KEÇECİOĞLU. 28-29 Nis. DHCP IPv4 and IPv6 DNS to Add Scope Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2014 2015 Bahar Yarıyılı 28-29 Nis. 2015 Öğr. Gör. Murat KEÇECİOĞLU ACTIVE DIRECTORY İ DESTEKLEYEN AĞ BAĞLANTISINI (DHCP) OLUŞTURMAK VE

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 1

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 1 T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 1 ANKARA-2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

3. Linux Ağ Yönetimi I

3. Linux Ağ Yönetimi I 3. Linux Ağ Yönetimi I 3.1 TCP/IP Ağ Kavramları Diğer açık sistemler gibi Linux'un da en büyük özelliklerinden biri ağ protokolleri ve uygulamalarının sistemin en doğal parçalarından biri olmasıdır. Dolayısıyla

Detaylı

DOS (Disk Operating System)

DOS (Disk Operating System) DOS (Disk Operating System) 2 Windows işletim sistemi ilk olarak Microsoft tarafından IBM uyumlu kişisel bilgisayarlar için geliştirilen MS-DOS (Microsoft DOS) veya PC-DOS olarak bilinen çok farklı bir

Detaylı

Cisco Notları. 1 Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz. OSI Referans Modeli

Cisco Notları. 1 Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz. OSI Referans Modeli 1 Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Cisco Notları OSI Referans Modeli Bilgisayar ağları kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda sadece aynı üreticinin ürettiği

Detaylı