GS1 Barkodları GS1 Sisteminin en yaygın uygulama aracı barkod teknolojileridir. Barkod teknolojileri sayesinde, GS1 standartlarında tanımlanan

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GS1 Barkodları GS1 Sisteminin en yaygın uygulama aracı barkod teknolojileridir. Barkod teknolojileri sayesinde, GS1 standartlarında tanımlanan"

Transkript

1 S A Y I : 3 GLOBAL STANDARTLAR MERKEZİ H A Z İ R A N GS1 Türkiye Haber Bülteni H A B E R L E R : GS1 İZLENEBİLİRLİK UYGULAMALARI GS1 SAĞLIK UYGULA- MALARI SAHTECİLİK VE KOR- SANLA MÜCADELE KONGRESİ GS1 AVRUPA LÜKS KOZMETİK ÜRÜNLE- RİNDE İZLENEBİLİRLİK GS1 GLOBAL FORUMU 2014 BU SAYININ KONUSU: GS1 ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK UYGULAMA- LARI TAŞIMA BİRİMİ NUMA- RALANDIRMA SİSTEMİ TOBB-GS1 Türkiye Dumlupınar Bulvarı no:252(eskişehir Yolu 9. Km) 06530/ANKARA Tel: Faks: +90 (312) Internet Adresi: GS1 Barkodları GS1 Sisteminin en yaygın uygulama aracı barkod teknolojileridir. Barkod teknolojileri sayesinde, GS1 standartlarında tanımlanan ticari ürünlerin, yer ve demirbaşların hızlı ve doğru olarak bilgi sistemlerine aktarılması sağlanmaktadır. GS1 GDSN Tedarik zincirinde verinin hatalı ve eksik şekilde aktarımından kaynaklanan sorunların önüne geçmek ve dolayısıyla maliyetleri azaltmak için GS1 tarafından Küresel Veri Senkronizasyon Ağı (GDSN) geliştirilmiştir. GS1 GDSN, tedarik zincirindeki tüm paydaşların bilgi sistemlerinde aynı anda tutarlı ürün bilgisine sahip olması için güvenli ve sürekli veri senkronizasyonu olanak sağlayan, otomatik, standart tabanlı küresel bir ortamdır. Ülkemizdeki firmaların GS1 tarafından yürütülen faaliyetlere daha aktif katılımını sağlamak üzere Birliğimiz koordinasyonu altında oluşturulan Hızlı Tüketim Ürünleri Çalışma Grubu da veri havuzu kurulumu ile ilgili çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunmak için 2013 yılında toplantılar gerçekleştirmiştir. GS1 ecom GS1 tarafından ecom adı altında, elektronik veri değişimi (EDI) uygulamalarında yararlanılmak üzere GS1 XML ve GS1 EANCOM Elektronik Mesajlaşma Standartları geliştirilmiştir. Birliğimiz aracılığıyla GS1 Sistemi üyeliğini gerçekleştiren firmalar, Elektronik Veri Değişimi uygulamalarında firmalarını veya operasyonel yerleşim birimlerini tanımlamak amacıyla GLN (Küresel Lokasyon Numarası) oluşturulabilmektedir. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yürütülen İlaç Takip Sisteminde ve Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Kamu İhale Kurumu tarafından yürütülen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankasında firmaları tanımlamak için GLN kullanılması da firmaların GS1 Sistemi üyeliğine katılımını artırmıştır.

2 S A Y F A 2 GS1 İzlenebilirlik Uygulamaları GS1 İzlenebilirlik Çalışma Grubu Toplantısı GS1 İzlenebilirlik çözümüne ilişkin farkındalık yaratmak ve GS1 tarafından yürütülen faaliyetlerde daha aktif yer almak üzere, 13 Şubat 2013 de ilgili sektörlerden gönüllülerin katılımıyla Birliğimiz koordinasyonunda oluşturulan İzlenebilirlik çalışma grubunun ilk toplantısı İstanbul da gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, söz konusu grup üyeleri ile e-posta ile görüş alışverişinde bulunulmaktadır. GS1 Sistemi Semineri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 1988 yılından bu yana, tedarik zincirinin etkinliğini artırmak amacıyla standartlar ve çözümler geliştirmekte olan uluslararası GS1 organizasyonun ülkemizdeki temsilciliğini yürütmektedir. Bu kapsamda üstlendiği görevler, Global Standartlar Merkezi (TOBB-GS1 Türkiye) tarafından yerine getirilmektedir. GS1 sistemi ile ilgili olarak Barkod, İzlenebilirlik, GDSN (Küresel Veri Senkronizasyonu Ağı), RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama), e-com (Elektronik Veri Değişimi) gibi standartlar ve çözümleri hakkında, 12 Kasım 2013 tarihinde GS1 Merkez Ofis temsilcisi İlteriş Öney in katılımlarıyla İstanbul da bir seminer gerçekleştirilmiştir. GS1 Küresel İzlenebilirlik Eğitimi Birliğimiz, GS1 İzlenebilirlik çözümünün ülkemizde tesisine öncülük etmek, bu alanda bilgi birikimi sağlamak üzere, GS1 üye organizasyonları temsilcileri için GS1 Merkez Ofisi tarafından düzenlenen Küresel İzlenebilirlik Eğitimi ne ev sahipliği yapmıştır. Anılan eğitim Birliğimiz personelinin de katılımlı ile Kasım 2013 de İstanbul da gerçekleştirilmiştir. Bu eğitim ile Birliğimiz personelinin GS1 İzlenebilirlik Sistemi Denetçisi olmaları amaçlanmaktadır. Yaş Sebze ve Meyve için İzlenebilirlik Saha Çalışmaları Birliğimiz personeli tarafından, yaş sebze ve meyvenin tarladan sofraya kadar geçirdiği süreci izlenebilirlik uygulamaları çerçevesinde yerinde incelemek üzere, saha ziyaretlerinde bulunulmuştur. Ziyaretlerin ilki tarihlerinde Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası koordinasyonu ile Antalya/ Kumluca ya ikincisi tarihlerinde, Giresun Ticaret Borsası koordinasyonu ile Giresun a düzenlenmiştir. Ziyaretler kapsamında,gs1 Sistemi ve İzlenebilirlik Uygulamaları hakkında sunumlar yapılarak, sistem ve izlenebilirlik çözümüne ilişkin bilgiler verilmiştir.

3 S A Y F A 3 GS1 Sağlık Uygulamaları Ülkemizde de sağlık uygulamalarıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından iki önemli çalışma yürütülmektedir. Birliğimiz tarafından teknik destek verilen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) projesi ile Sağlık Bakanlığı nın yürüttüğü İlaç Takip Sistemi (İTS) projesi kapsamında GS1 Standartlarının kullanılması yönünde ilgili kurumlarla ortak çalışmalarda bulunmuştur. Çalışmalar neticesinde TİTUBB projesinde tıbbi cihazlar GS1 barkod numaraları ile de tanımlanabilmekte, İTS kapsamında ise ilaç kutuları üzerine basılan karekodlar GS1 Standartlarında oluşturulmaktadır. GS1 Sistemi sağlık uygulamalarına ilişkin farkındalık yaratmak ve GS1 tarafından yürütülen faaliyetlerde daha aktif yer almak üzere, ilgili sektörlerden gönüllülerin katılımıyla Birliğimiz koordinasyonunda oluşturulan Sağlık Kullanıcı çalışma grubunun ilk toplantısı gerçekleştirilmiştir. Sahtecilik ve Korsanla Mücadele Kongresi TOBB-GS1 Türkiye olarak, Nisan 2013 te İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi nde düzenlenen, Birliğimizin yerel özel sektör ortağı olduğu 7. Küresel Sahtecilik ve Korsanla Mücadele Kongresi ne katılım sağlanmış ve GS1 Merkez Ofisi standına destek verilmiştir. Kongrede konuşma yapan Birliğimiz Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, GS1 standını ziyaret etmiştir. Bu yıl yedincisi düzenlenen Kongreyle, temel olarak; sahtecilik ve telif hakkı ihlalleri sebebiyle ortaya çıkan sosyal refah ve ekonomik kalkınmaya yönelik olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması, farkındalığın artırılması, sahte mal ticareti ile mücadele edilmesi, konunun uluslararası çapta dikkate alınarak gerekli önlemlerin alınmasının teşvik edilmesi, fikri mülkiyet haklarının korunmasına yönelik olarak yapılacak yatırımlara dair kayda değer şekilde ilerleme sağlanması, ülkelerin fikri mülkiyet haklarının korunmasında konusunda karşılaştıkları sıkıntıların aşılmasına ilişkin çalışmaların desteklenmesi hedeflenmiştir. GS1 Küresel Ofisi Ürün ve Tüketici Güvenliği Direktörü John Keogh ve GS1 Fransa EPCglobal Proje Müdürü Nicolas Pauvre ye de etkinliğe katılmış ve sunum yapmışlardır.

4 GS1 Avrupa Kozmetik Ürünleri Seçici Dağıtım Projesi S A Y F A 4 Birliğimizin üyesi bulunduğu GS1 Avrupa organizasyonu tarafından yürütülen GS1 Avrupa Kozmetik Ürünleri Seçici Dağıtım Projesi GS1 Almanya ev sahipliğinde Köln de gerçekleştirilmiştir. Toplantıya TOBB GS1 Türkiye temsilcisi dışında; GS1 Global Ofisi, GS1 Almanya, GS1 Çek Cumhuriyeti, GS1 Hollanda, GS1 İspanya ve GS1 Fransa temsilcileri katılmıştır. Ayrıca, Avrupa Parfümeri Perakendecileri Federasyonu Başkanı ve Douglas firması Lojistik ve Organizasyon Müdürü iştirak etmiştir. Çalışma grubu toplantısında, GS1 temsilcileri lüks kozmetik sektörüne ilişkin ülkelerindeki mevcut durum, yürütülmekte olan proje ve çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunmuşlardır. Douglas firması temsilcisi, firmasının GS1 standartlarının kullanıldığı lojistik faaliyetlerine ilişkin bir sunum yaparak, GS1 Almanya nın ön ayak olduğu, Coty Prestige firması ile yaptıkları pilot proje Lüks Kozmetik Sektöründe Standartlaştırılmış Ana Veri Değişimi hakkında bilgi vermiştir. Avrupa Parfümeri Perakendecileri Federasyonu Başkanı ise seçici parfümeri-lüks kozmetiği tanımlayarak, seçici dağıtıma ilişkin bilgi vermiştir. Federasyon temsilcisi, perakendecilerin yaşadıkları sıkıntıları aktararak, sektörde GS1 standartlarının kullanılmasıyla sahteciliğin önüne geçileceğini ifade etmiştir.

5 S A Y F A 5 GS1 GLOBAL FORUMU 2014 Birliğimizin üyesi bulunduğu uluslararası GS1 organizasyonu tarafından düzenlenen, dünya genelindeki 90 GS1 üye organizasyonunu temsilen 640 kişinin katıldığı Forum, Şubat 2014 tarihleri arasında Belçika nın Brüksel şehrinde gerçekleştirilmiştir. Her yıl düzenlenmekte olan Global Forum ile GS1 üye organizasyonlarının bir araya gelerek, GS1 sistemi uygulamaları hakkında fikir alışverişinde bulunması, deneyimlerini paylaşması ve GS1 organizasyonu stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Forumda temel olarak, perakende, sağlık ve lojistik sektörleri başta olmak üzere çeşitli sektörler ile ilgili GS1 sistemi uygulamaları hakkında bilgilendirici oturumlar ve çalıştaylar gerçekleştirilmiştir. GS1 in 40. yıl dönümü Tedarik zincirinin etkinliğini arttırma amaçlı standartlar ve çözümler geliştirmek için 1974 yılında ABD de UCC kuruluşu kurulmuştur yılında ise Avrupa daki EAN kuruluşu ile birleşen UCC si GS1 adını almıştır. Bu yıl, Haziran ayında, dünyada ilk okutulan ürünün 40. yıl kutlaması yapılacaktır. 26 Haziran 1974 günü sabah 08.01'de, ABD'nin Ohio eyaletinde bulunan Troy şehrindeki Marsh Süpermarket'in kasasında okutulan bir paket sakız, dünyada barkodla satılan ilk ürün olmuştur.

6 BU SAYININ KONUSU S A Y F A 6 GS1 Ulaştırma ve Lojistik Uygulamaları GS1, tedarik ve talep zincirlerinin küresel olarak etkinliğini ve görünürlüğünü artıran küresel standartların ve çözümlerin tasarımı ve uygulanması ile ilgilenen dünya çapında bir organizasyondur. GS1 in sunduğu çözümler arasında taşımacılık ve lojistik alanındaki uygulamalar da önemli bir yer tutmaktadır. GS1, tedarik zinciri verimliliğini ve görünürlüğünü arttırmak için sektördeki diğer paydaşlarla işbirliği içerisinde faaliyetlerini sürdürmekte olup, GS1 Standartları, tedarikçiler, perakendeciler ve lojistik servis sağlayıcıları arasında işbirliği ve veri paylaşımı sağlamaktadır. (http://www.gs1.org/transportlogistics ) Ulaştırma ve Lojistik Uygulamaları Etkin Güvenli Koordine Çevreci Düşük maliyet Yönetmeliklere/ Nakliyeciler ve lo- Daha düşük kar- Birlikte çalışabilirlik düzenlemelere uygunluk jistik servis sağlayıcıları ile katma değerli etkin iletişim bon salınımı Etkin güzergah kullanımı sonucu daha az kirlilik

7 S A Y F A 7 Ulaştırma ve Lojistik Alanında GS1: GS1 Standartları ve çözümleri, tedarik zinciri paydaşlarının Ulaştırma ve Lojistik operasyonlarında verimliliği arttırmalarına olanak sağlamaktadır. Ulaştırma ve Lojistik ile ilgili faaliyetleri desteklemek için GS1 Sistem bileşenleri son birkaç yıl içinde yeniden yapılandırılmıştır. Geçmişte lojistik, bir işletmede maliyet emici pasif bir işlevken, bugün benzersiz bir rekabet avantajı sağlayabilen stratejik bir faktör haline gelmiştir. Depo yönetimi uygulamaları ve hizmetleri, ürünlerin ham madde tedarikinden müşteriye teslim edilmesine kadar tüm süreçleri etkilemekte ve katma değer yaratmada belirleyici olmaktadır. Kusursuz iletişim ve koordinasyonun ön plana çıktığı, ürün birleşenlerinin her zamankinden daha fazla sınırları aştığı günümüzün küreselleşmiş tedarik zinciri yönetiminde, etkin lojistik yönetimi ve ulaşım optimizasyonunun önemi açıktır. Şirketlerin uzun vadedeki başarıları, üretim ve satıştaki diğer paydaşların eylem ve kararlarına daha bağlı hale geldiğinden, şirketler artık sadece kendi operasyonlarına odaklanamamaktadır. Modern bilgi teknolojileri kullanımı ile lojistik ve taşımacılık faaliyetlerinde büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Sürdürülebilir programlarının mümkün olabilmesi ve şirketlerin enerji tüketimindeki hedeflerine ulaşabilmesi için nakliye ve lojistik hizmetleri hayati bir rol oynamaktadır. Tedarikçiler için, tedarik zinciri sürdürülebilirliği giderek daha önemli bir konu olmaya başlamıştır. Dolayısıyla, sürdürülebilirlik tek başına bir iş alanı haline gelmiştir. Operasyonlar ve hizmetler için temel olan GS1 standartları, nakliye ve lojistik ekipleri için bilgiyi standart hale getirmekte ve farklı analiz imkanları sunmaktadır. Gümrük ve diğer devlet kurumlarıyla yapılan mal ve sevkiyat akışının izlenebilirliği, dağıtım güvenliği ve stok yönetimi gibi işler daha hızlı ve daha düzgün hale gelmiştir.

8 Modern Ulaştırma ve Lojistik Sektöründe Sorunlar S A Y F A 8 Günümüzde birçok farklı paydaş, satıcı ile alıcı arasındaki malların taşınmasında rol alabilmektedir. Lojistik hizmet sağlayıcıları için, maliyeti azaltmak, gönderiyi anlık takip etmek ve sevkiyat bilgilerini müşteriye anlık olarak iletebilmek büyük bir öneme sahiptir. GS1, bu noktada da paydaşlara yardımcı olmaktadır. GS1 Sistemi, tüm tedarik zinciri üzerinde gerçek zamanlı izlenebilirliği sağlamaktadır. GS1, tedarik zinciri hareketleri hakkında ayrıntılı bilgi toplamak suretiyle paydaşlar arasında bilgi paylaşımı için standart bir yol oluşmasını sağlar. GS1 in Sektöre Katkıları Sektördeki tüm paydaşların daha verimli bir tedarik zinciri yönetimine sahip olmasına katkıda bulunur. Gerçek zamanlı güncelleme ile daha hassas gönderi takibi, Daha doğru planlama, Optimize edilmiş filo yönetimi Daha verimli yönetilen araçlar, konteynerler ve depolar, Tam izlenebilirlik, Nakliyeciler ve lojistik hizmet sağlayıcıları için gönderilerin anlık olarak nerede ve ne durumda olduğunun tespiti, başarılı bir lojistik operasyon için büyük öneme sahiptir. Paydaşlar arasında ortak bir dilin oluşturulması, Daha az evrak, GS1 Standartları ulaştırma ve lojistik sektörüne ilişkin süreçlere değer katar. Lojistik Yönetimi Depo Yönetimi Ulaştırma Yönetimi Gümrük Sınır Prosedürü Yönetimi

9 Lojistik Yönetimi S A Y F A 9 GS1, sevkiyatların üretim ya da dağıtım kaynağından son kullanıcıya kadar izlediği yolda geçirdiği tüm aşamaların izlenebilmesine ve yönetilebilmesine olanak sağlar. Depo Yönetimi Depo Yönetiminde, GS1 standartları kullanılarak eşya ve evrak akışı daha iyi takip edilmektedir. Üretici ve perakendeciler kendi depo ve dağıtım merkezlerinde dış kaynak yönetimini kullanıp lojistik hizmet sağlayıcılardan yararlanırlar. Lojistik hizmet sağlayıcıları birden çok taşıma operatörlerinde mal birleştirme dahil olmak üzere çapraz sevkiyat ve perakende görüntülerini bir araya getirme gibi ek katma değer hizmeti sunmaktadır. Ulaştırma Yönetimi Günümüzde tedarik zincirinde zamanında teslimat, küçük gönderiler ve genellikle yoğun şehirlerde dağılım GS1 standartları sayesinde daha sıkı takip edilmektedir. Ayrıca birden fazla taşımacılık yöntemi arasında sürdürülebilir yollar kullanılarak en düşük maliyetler yerine getirilir. Gümrük İşlemleri ve GS1 Ulaştırma Yönetimi için GS1 Standartları, maliyetleri azaltmak ve sevkiyat izlenebilirliği açısından etkin bir sistemdir. Devlet kurumları ve ticari ortaklar için önemli sorunlardan biri, sınır ötesi mal akışını yönetmede ortaya çıkan güvenlik kaygılarıdır. Sınır yetkilileri için sevkiyatlara ilişkin anlık ve doğru bilgi büyük önem taşımaktadır. GS1 bu durumda devreye girer. GS1 standartları önemli ölçüde sınır kapılarında ürün görünürlüğünü arttırmaktadır. Sınır kapılarında ürün görünürlüğünün artması ile hem tüketici güvenliği hem de beraberinde endüstriyel, kamusal ve ulusal düzeydeki müşterilerde maliyet tasarrufu sağlar. Birliğimiz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile imzalanan protokol uyarınca, karayolu taşımacılığında kullanılan geçiş izin belgelerinin dağıtımını gerçekleştirmekte ve ülkemiz tarafından diğer ülkelere tahsis edilen belgelerin basım işlemini gerçekleştirmektedir. Söz konusu belgelerin sınırlı sayıda olması ve taşımaların yapılabilmesi için olmazsa olmazlar arasında yer alması belgeleri değerli bir evraka dönüştürmektedir. Bu doğrultuda, izin geçiş belgelerinin izlenebilirliğinin sağlanması ve evrak sahteciliğiyle mücadele edilmesi hususları büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda, TOBB-GS1 Türkiye ülkemize ait belgelerin izlenebilirliğini sağlamak amacıyla 2014 yılı belgelerinde GS1 karekod uygulamasına başlamış bulunmaktadır. Proje, belgelerin tekil olarak türlerine göre takip edilebilmesini ve olası sahte belge kullanımının önüne geçilebilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca, ülkemizde başlatmış olduğumuz projenin diğer ülkeler tarafından kullanılması için gerekli girişimler ve çalışmalar da diğer çalışmalara paralel olarak yürütülmektedir.

10 Taşıma Birimi Numaralandırma Sistemi sscc S A Y F A 10 GS1 lojistik etiketi kullanıcılara lojistik birimlerini tekil olarak tanımlama imkânını tanır. Bu imkân sayesinde lojistik birimler tedarik zinciri içerisinde kolaylıkla takip edilebilir. Bu tanımlama da her yeni birim için tekil olarak belirlenen SSCC (Serial Shipping Container Code- Taşıma birimi numarası) ile sağlanır. Her lojistik birim mutlaka kendine ait bir SSCC ile tanımlanmalıdır. Lojistik birimler aynı SSCC yi içeren birden fazla etiket barındırabilir. ( sscc) SSCC numarasının 4 bileşeni vardır: Uzatma Basamağı GS1 Firma Öneki Taşıma Birimi Referans Numarası Kontrol Basamağı SSCC numarasının temel yararları: Taşıma birimlerini dünya genelinde tekil bir numara ile tanımlar. Taşıma birimi üzerindeki barkoda gömülen veri ile ticari ortaklar arasındaki elektronik veri değişimi (EDI) uygulamalarında iletilen veri arasında bağlantı kurar. Tedarik zincirindeki tüm paydaşlar arasında (üreticiye, paketleme firmasına, yeniden paketleme firmasına, dağıtım firmasına ve perakendecilere) uygulanır. Firma içi ve firmalar arasındaki süreçlerde kullanılabilir. Taşıma birimi referans numarası ise her bir taşıma birimini tanımlamak için firma tarafından GS1 firma önekinin sonuna eklenen numaradır. GS1 firma öneki ile referans numarası toplamı her zaman 17 basamaktan oluşur. Kontrol Basamağı, SSCC numarasının son basamağı olup ilk 17 basamağa göre belirli bir algoritma çerçevesinde hesaplanır.( )

11 Ticari Ürün Gruplarının Numaralandırılması (Kasa, Koli, vb) SAYFA 11 GTIN-13 Veri Yapısı ile Gruplama Numaraları Üretilmesi Ticari ürün grupları numaralandırılırken, ürünlerin perakende satılıp satılmadığı ve ya aynı üründen oluşup oluşmadığı önemlidir. Ticari ürün grupları GTIN-13 veya GTIN-14 veri yapısı kullanılarak tanımlanır ve EAN-13, ITF 14, GS1-128 barkod alfabelerinden biri kullanılarak basılır. GTIN-13 Veri yapısı kullanılarak oluşturulan ticari ürün grup numaralarında dikkat edilmesi gereken nokta, yeni oluşturulan grup numarasının, daha önce kullanılmayan (ticari ürün veya ticari ürün grubu tarafından) bir numara olmasıdır. EAN-13 alfabesi perakende satış noktalarındaki yazar kasalara bağlı barkod okuyucular tarafından okunabildiği halde, ITF-14 ve GS1-128 alfabeleri satış noktalarında okunamazlar. Bu sebeple, perakende satılacak ürünlere EAN-13 barkod alfabeleri ile basılmalıdır. ITF-14 barkod alfabesi, diğer barkodlardan daha geniş çubuklu olduğundan okuma kolaylığı sağlar. GTIN-13 Veri yapısı kullanılarak oluşturulan ticari ürün grup numaraları, ITF-14 ya da GS1-128 barkod alfabesi ile simgelendiğinde 13 basamaklı numaranın başına 0 (sıfır) getirilerek, numara 14 basamağa tamamlandıktan sonra basılır. GTIN-14 Veri Yapısı ile Gruplama Numaraları Üretilmesi GTIN-14 veri yapısı ürün grubunun aynı ürünlerden ve perakende satılmadığı durumlarda, GTIN-13 veri yapısına alternatif olarak kullanılabilen ve GS1 Firma öneki kotasyonundan numara tüketmeyen bir grup tanımlama yöntemidir. GTIN-14 üretmek için perakende satılan ürünün GTIN-13 ü esas alınır ve aşağıdaki adımlar izlenir: GTIN-13 ün kontrol basamağı olan son basamağı atılır. Yani firma öneki + ürün referansından oluşan 12 basamaklı ham numara elde edilir. Ürünün en başına, ürünün her bir gruplama birimi için farklı olacak şekilde 1 ile 8 arasında (1 ve 8 dâhil) bir paket gösterge basamağı ilave edilir. Şu anda gruplama numarası 13 basamaktadır. Son basamak olan kontrol basamağı ilk 13 basamağa göre tekrar hesaplanır. Oluşturulan GTIN-14 numarası ITF-14 veya GS1-128 barkod alfabesi kullanılarak basılır. EAN-13 ITF-14

Türkiye Türkiye. TOBB-GS1 Türkiye. Adile İncebacak 29 Haziran 2010, İstanbul

Türkiye Türkiye. TOBB-GS1 Türkiye. Adile İncebacak 29 Haziran 2010, İstanbul Türkiye TOBB-GS1 Türkiye Adile İncebacak 29 Haziran 2010, İstanbul GS1 (EAN International) GS1, tedarik zincirinin etkinliğini artırma amaçlı küresel standartlar ve çözümler geliştirmekte ve uygulamakta

Detaylı

SAMSUN TSO - STRATEJİK PLAN 2014/2017 Dok. No: PL-01 Rev. No: 22.01.2013-01 - 1 -

SAMSUN TSO - STRATEJİK PLAN 2014/2017 Dok. No: PL-01 Rev. No: 22.01.2013-01 - 1 - SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI STRATEJİK PLANI 2014-2017 - 1 - İÇİNDEKİLER No Başlık Sayfa I VİZYON 3 II MİSYON 3 III KALİTE POLİTİKASI 3 IV ÖNCELİKLERİMİZ 3 V ÇEVRE ANALİZİ 4 VI HEDEF KİTLE ANALİZİ 4

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ BARKODLAMA 840UH0032

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ BARKODLAMA 840UH0032 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ BARKODLAMA 840UH0032 ANKARA, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı 1 Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı İlerleme Bildirimi Bu rapor, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi için yıllık ilerleme bildirim (COP) koşullarını ve gelişimini açıklamayı hedeflemektedir.

Detaylı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı 1 Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı İlerleme Bildirimi Bu rapor, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi için yıllık ilerleme bildirim (COP) koşullarını ve gelişimini açıklamayı hedeflemektedir.

Detaylı

KIRKLARELİ TİCARET VE SANAYİ ODASI

KIRKLARELİ TİCARET VE SANAYİ ODASI KIRKLARELİ TİCARET VE SANAYİ ODASI STRATEJİK PLANI 2014-2017 Önsöz Dünyada yaşanan Küreselleşme sürecine paralel olarak, Ülkemizde de değişim ve dönüşüm süreci yaşanmakta, bu çerçevede; yeniden yapılanma,

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI SANAYİ ÜRÜNLERİ GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI SANAYİ ÜRÜNLERİ GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI SANAYİ ÜRÜNLERİ GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SANAYİ ÜRÜNLERİ GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI TASLAĞI (2014-2017) BAKAN SUNUŞU

Detaylı

İçindekiler. 1.4.5 2005-2007 Stratejik Planının Sunulması ve Yenileme Çalışmaları 13

İçindekiler. 1.4.5 2005-2007 Stratejik Planının Sunulması ve Yenileme Çalışmaları 13 İçindekiler Sayfa BAKAN SUNUŞU 3 BAŞKAN SUNUŞU 4 GİRİŞ 5 BİRİNCİ BÖLÜM: Stratejik Planlama Çalışmalarında Uygulanan Yöntem 6 1.1 Yasal Çerçeve 6 1.2 Stratejik Yönetim Modeli 6 1.3 Kritik Başarı Faktörleri

Detaylı

SUNUŞ. İstanbul Sanayi Odası nın 1995 yılından bu yana çevre alanında verdiği ödülleri 2014 yıldan itibaren

SUNUŞ. İstanbul Sanayi Odası nın 1995 yılından bu yana çevre alanında verdiği ödülleri 2014 yıldan itibaren SUNUŞ İstanbul Sanayi Odası nın Değerli Meclis Üyeleri, İstanbul Sanayi Odası Yönetimi olarak 2013-2016 çalışma dönemimizin ikinci yılı olan 2014 te de yoğun ve verimli bir yılı daha geride bıraktık. Yönetime

Detaylı

Türkiye Kombine Taşımacılık Strateji Belgesi

Türkiye Kombine Taşımacılık Strateji Belgesi Türkiye Kombine Taşımacılık Strateji Belgesi ANKARA, 2014 İçindekiler GİRİŞ 1 1. KOMBİNE TAŞIMACILIK KAVRAMI, KAPSAMI VE ÖZELLİKLERİ 4 2. KOMBİNE TAŞIMACILIĞIN GELİŞTİRİLMESİNDE YAŞANAN ZORLUKLAR... 5

Detaylı

T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ 2006 YILI FAALİYET RAPORU

T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ 2006 YILI FAALİYET RAPORU T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ 2006 YILI FAALİYET RAPORU STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ 2007 2 STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ 2007 3 SUNUŞ: Son dönemde uluslararası alanda siyasi sınırların kalkmasının, müşterek

Detaylı

TR52 KONYA-KARAMAN BÖLGESİ LOJİSTİK STRATEJİ PLANI ÖNHAZIRLIK RAPORU. Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ Doç. Dr. Turan PAKSOY

TR52 KONYA-KARAMAN BÖLGESİ LOJİSTİK STRATEJİ PLANI ÖNHAZIRLIK RAPORU. Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ Doç. Dr. Turan PAKSOY TR52 KONYA-KARAMAN BÖLGESİ LOJİSTİK STRATEJİ PLANI ÖNHAZIRLIK RAPORU Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ Doç. Dr. Turan PAKSOY KONYA, 2012 Dr. Lütfi ŞİMŞEK MÜSİAD Konya Şube Başkan Vekili MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ 2009-2013 STRATEJİK PLAN 3 COUNTRY İÇİNDEKİLER CONTEXT 1- BAKAN SUNUŞU...5 2- GENEL SEKRETER SUNUŞU...7 3- STRATEJİK PLANLAMA EKİBİ SUNUŞU...9 4- STRATEJİK PLAN ÇALIŞMALARINDA

Detaylı

BOSAD 2011-2012 ÇALIŞMA DÖNEMİ FAALİYET RAPORU ÖZET DEĞERLENDİRME

BOSAD 2011-2012 ÇALIŞMA DÖNEMİ FAALİYET RAPORU ÖZET DEĞERLENDİRME BOSAD 2011-2012 ÇALIŞMA DÖNEMİ FAALİYET RAPORU ÖZET DEĞERLENDİRME Bosad ın VI. Olağan Genel Kurulu nun Değerli Üyeleri Kıymetli misafirlerimiz Boya ve hammadde sanayimizin Tek kurumsal Meslek Örgütü Bosad

Detaylı

Geleceğimizin temelinde. Akçansa 2007-2009 Sürdürülebilirlik Raporu

Geleceğimizin temelinde. Akçansa 2007-2009 Sürdürülebilirlik Raporu Geleceğimizin temelinde 1 Rapor Hakkında Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Akçansa), 2007-2009 dönemini kapsayan ekonomik, çevresel ve sosyal performansını, 100. yılını kutlayan Türkiye çimento sektöründe

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI Türkiye Yatırım Danışma Konseyi İLERLEME RAPORU YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OCAK 2005 TÜRKİYE YATIRIM DANIŞMA KONSEYİ İLERLEME RAPORU YÖNETİCİ ÖZETİ Yatırım Danışma

Detaylı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı BAKAN SUNUŞU 2009 yılı bütün dünyayı derinden etkileyen küresel finansal krizin gölgesinde geçti. Dünyanın pek çok ülkesinde küresel krizin etkilerini azaltmak üzere bir yandan anlık ve geçici tedbirler

Detaylı

Türkiye Yatırım Danışma Konseyi İLERLEME RAPORU

Türkiye Yatırım Danışma Konseyi İLERLEME RAPORU T.C. BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI Türkiye Yatırım Danışma Konseyi İLERLEME RAPORU YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OCAK 2005 TÜRKİYE YATIRIM DANIŞMA KONSEYİ İLERLEME RAPORU YÖNETİCİ ÖZETİ Yatırım Danışma

Detaylı

BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİMİN MESAJI... 3 RAPOR HAKKINDA... 4 KURUMSAL PROFİL... 5 MARKALAR, ÜRÜNLER VE HİZMETLER... 6 HİZMET VERİLEN PAZARLAR... 6 OPERASYONEL

Detaylı

T.C. GÜMRÜK ve TİCARET BAKANLIĞI 2014 YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. GÜMRÜK ve TİCARET BAKANLIĞI 2014 YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. GÜMRÜK ve TİCARET BAKANLIĞI 2014 YILI PERFORMANS PROGRAMI BAKAN SUNUŞU Dünyada ve ülkemizde yaşanan hızlı ve çok yönlü değişim süreçleri ile vatandaşlarımızın çeşitlenen talepleri, özellikle bürokratik

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI İHRACATI GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ 2006 YILI KURUM FAALİYET RAPORU

T.C. BAŞBAKANLIK DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI İHRACATI GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ 2006 YILI KURUM FAALİYET RAPORU T.C. BAŞBAKANLIK DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI İHRACATI GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ 2006 YILI KURUM FAALİYET RAPORU Nisan 2007 BAKAN SUNUŞU Ülke ekonomilerinin rekabetçiliğinin arttırılmasında kamusal destek ve

Detaylı

KARA YOLU TAŞIMACILIĞI

KARA YOLU TAŞIMACILIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ ALANI KARA YOLU TAŞIMACILIĞI 840UH0120 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

2012 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI

2012 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI 2012 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI 01.01.2012 31.12.2012 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 SUNUŞ... 3 1. GİRİŞ... 4 2. 2012 YILI ÖNCELİKLERİ... 7 3. 2012 YILI FAALİYETLERİ...

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER 3 RAPOR HAKKINDA 11 AKSA HAKKINDA 20 YÖNETİŞİM 36 SÜRDÜRÜLEBİLİR OPERASYONLAR 53 ÇEVRE 67 İNSAN KAYNAKLARI 87 TOPLUM 93 PERFORMANS TABLOLARI 101 GRI GÖSTERGELERİ

Detaylı

Türkiye. Türkiye de Fikri Mülkiyet Haklarının Teşvik Edilmesi ve Korunması

Türkiye. Türkiye de Fikri Mülkiyet Haklarının Teşvik Edilmesi ve Korunması Türkiye Türkiye de Fikri Mülkiyet Haklarının Teşvik Edilmesi ve Korunması ICC, fikri mülkiyet koruması için dengeli ve sürdürülebilir bir sistem yaratmaya çalışmaktadır. ICC, fikri mülkiyet haklarının

Detaylı

ödüllendirildiği Türk Patent Ödülleri Töreni geçmiş yıllarda olduğu gibi 2010 yılında da Sayın Başbakanımızın katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

ödüllendirildiği Türk Patent Ödülleri Töreni geçmiş yıllarda olduğu gibi 2010 yılında da Sayın Başbakanımızın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. i BAKAN SUNUŞU Küresel ekonomik krizin etkilerinin dünya çapında hissedilmeye devam ettiği ve uluslararası rekabet kurallarının yeniden tanımlanmaya başladığı 2010 yılı, küresel rekabetin en etkili araçlarından

Detaylı

BÖLÜM II 128. YILINDA DAHA DİNAMİK VE ÖZGÜN BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI

BÖLÜM II 128. YILINDA DAHA DİNAMİK VE ÖZGÜN BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI BÖLÜM II 128. YILINDA DAHA DİNAMİK VE ÖZGÜN BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI 1. İzmir Ticaret Odası Tarihi İzmir Ticaret Odası, 1884 yılında başlatılan işlemler sonunda 1885 te kurularak İzmir in ticaret

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI ULUSLARARASI TİCARETTE ARZ ZİNCİRİ GÜVENLİĞİ, ÜLKE UYGULAMALARI VE TÜRKİYE UZMANLIK TEZİ ADEM YAZICI

T.C. BAŞBAKANLIK GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI ULUSLARARASI TİCARETTE ARZ ZİNCİRİ GÜVENLİĞİ, ÜLKE UYGULAMALARI VE TÜRKİYE UZMANLIK TEZİ ADEM YAZICI T.C. BAŞBAKANLIK GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI ULUSLARARASI TİCARETTE ARZ ZİNCİRİ GÜVENLİĞİ, ÜLKE UYGULAMALARI VE TÜRKİYE UZMANLIK TEZİ ADEM YAZICI AB UZMAN YARDIMCISI ANKARA - 2007 İÇİNDEKİLER İçindekiler 1 Özet...4

Detaylı

Temiz Üretim (Eko-Verimlilik)

Temiz Üretim (Eko-Verimlilik) NİSAN 2012 YIL: 24 SAYI: 280 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan ASLAN ın Değerlendirmesi Türkiye de Temiz Üretim (Eko-Verimlilik) Alanında Mevcut Durum Eko-İnovasyon ile Sürdürülebilir

Detaylı

Opet Sürdürülebilirlik Raporu 2010-2011

Opet Sürdürülebilirlik Raporu 2010-2011 Opet Sürdürülebilirlik Raporu 2010-2011 1 2 4 6 10 16 30 38 50 58 İÇİNDEKİLER RAPOR HAKKINDA YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI GENEL MÜDÜR ÜN MESAJI OPET HAKKINDA OPET TE YÖNETİŞİM SÜRDÜRÜLEBİLİR OPERASYONLAR

Detaylı