Aachen da büyük ölçekli yeni bir lojistik merkezi oluşturuluyor

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Aachen da büyük ölçekli yeni bir lojistik merkezi oluşturuluyor"

Transkript

1 Aachen da büyük ölçekli yeni bir lojistik merkezi oluşturuluyor Telif hakkı: Honold Logistik Gruppe Honold Lojistik Grubu (Honold Logistik Gruppe) Aachen-Avantis Parkında m2 büyüklüğünde bir lojistik merkezini ana aktarma yeri olarak inşa ediyor. Bavyera Eyaleti nin Neu-Ulm şehrinde yerleşik olan Honold Lojistik Grubu söz konusu lojistik merkezi için Avantis Parkında m 2 büyüklüğünde bir yer satın aldı. Buranın verimli lojistik faaliyetler için en iyi şartları sunduğunu söyleyen şirket ortağı ve genel müdürü Heiner Matthias Honold sözlerine şöyle devam etti: Aachen şehrindeki bu yeni yerimiz sayesinde bölgenin lider lojistik şirketi olma yolunda çok iyi bir konumdayız. Ayrıca yerimizi daha da genişletmek istiyor ve depolama alanı arayan Kuzey Ren-Vestfalya lı şirketlerle görüşmeler yapıyoruz. Çalışmalar kapsamında ilk depo binalarının 2013 yılında hizmete girmesi ve bu sayede takriben 100 kişilik yeni istihdam yaratılması öngörülmekte. Lojistik alanında Güney Almanya da lider bir firma olan Honold, lojistik gayrimenkullerinin ve sektörel lojistiğin geliştirilmesi üzerine uzmanlaşmıştır. Söz konusu şirket Almanya, Macaristan ve Romanya nın 22 farklı yerinde yaklaşık 1250 kişiyi istihdam etmektedir.

2 Kuzey Ren-Vestfalya dan 100 Başarı Hikayesi bir albüm-kitap ile tanıtılıyor Telif hakkı: NRW.INVEST Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Garrelt Duin ve NRW.INVEST Mayıs ayı sonunda Düsseldorf ta Germany at its best: Kuzey Ren-Vestfalya En iyi yönleriyle Almanya isimli kitabı tanıttılar. Aynı isimli lokasyon pazarlama kampanyası çerçevesinde çıkartılan kitap, eyaletin özel performanslarıyla öne çıkan ve Kuzey Ren-Vestfalya nın Almanya genelinde lider olduğu birçok konumda yer alan 100 şirketini, kurumunu ve önemli şahsiyetlerini tanıtmakta. Ekonomi Bakanı Garrelt Duin konuyla ilgili olarak Bu kitap eyaletimizde, özellikle de ekonomimizin temelini oluşturan KOBİ ler arasında ne kadar çok şampiyon ve gizli şampiyonların bulunduğunu gözler önüne seriyor. Bu anlamda Kuzey Ren-Vestfalya alanlarında en iyi performansı sunanlara ev sahipliği yapan eyalettir. Onların ortaya koydukları bu en üst düzeydeki performanslar da bizim lokasyon olarak konumumuzun gücünü ve kalitesini göstermektedir diye konuştu. Almanca ve İngilizce olarak Klartext Yayınevi tarafından basılan kitap bundan böyle hem yurt içinde hem de yurt dışında bir ekonomi ve yatırım merkezi olan Kuzey Ren-Vestfalya nın reklamını yapacak. portalında söz konusu tanıtım kampanyasına katılımlar devam etmekte.

3 Japonya ile işbirliği gelişiyor Telif hakkı: NRW.INVEST Kuzey Ren-Vestfalya ve Japonya arasındaki alış-veriş hiç olmadığı kadar canlı. Japon Ekonomi Günü ve yeni bir araştırma işbirliği bunun kanıtı. Mayıs ayı sonunda Düsseldorf ta gerçekleştirilen ve geleneksel Japonya Günü nün 2002 yılından beri ayrılmaz bir parçası olan Japon Ekonomi Günü çerçevesinde Geleceğin Distribütörlüğü - Akıllı Konseptler, Yeşil Stratejiler başlıklı konu işlendi. Konuşmaların merkezinde mal ve ürün trafiği için geleceğe yönelik çözümler bulunmaktaydı. Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Garrelt Duin, Başkonsolos Kiyoshi Koinuma ve Belediye Başkanı Dirk Elbers in yaptıkları açılış konuşmalarından sonra güncel gelişmeler hakkında konferanslar, günlük pratik uygulamalara ilişkin raporlar ve bir panel gerçekleştirildi. Aachen Ren-Vestfalya Teknik Üniversitesi (RWTH) bünyesinde bulunan Tekstil Tekniği Enstitüsü (ITA) ile Japonya nın Kyoto Teknoloji Enstitüsü (KIT) arasında Mayıs ayı sonunda bir araştırma işbirliği anlaşması yapıldı. Gelecek dönemde bu iki kurum biyopolimer, kompozit malzemeler ve tekstil alanlarında işbirliği yapma kararı aldılar. ITA yöneticisi Prof. Thomas Gries tarafından öncülüğü yapılan bu işbirliği ve KIT profesörü Teruo Kimura ile kurulan bağlantının temelinde NRW.INVEST ile müşterek gerçekleştirilen bir seminer yatmakta. Söz konusu seminer 2008 yılında Osaka şehrinde Yeni malzemeler Komposit Hammaddeler başlığı altında gerçekleştirilmişti. Teknolojik işbirliği sayesinde yabancı şirketlerin Kuzey Ren-Vestfalya lokasyonuna bağlanması hedeflenmekte.

4 Lojistik araştırma merkezi Dortmund da açıldı Telif hakkı: Fraunhofer-Institut für Materialfluss und Logistik IML Dortmund Teknik Üniversitesi ne bağlı Lojistik Kampüs taşımacılık sektörü ile ilgili konularda disiplinlerarası araştırma ve öğretim sayesinde bir yatırım ve kuruluş yeri olarak bölgeyi güçlendirmeyi amaçlamakta. Takriben iki sene süren bir inşaat sürecinden sonra lojistik kampüsün (LogistikCampus) resmi açılışı Nisan ayının sonunda gerçekleştirildi. Söz konusu disiplinlerarası araştırma merkezinde bundan böyle Dortmund Teknik Üniversitesi nin lojistik kürsüleri bulunacak ve Fraunhofer Malzeme Akışı ve Lojistik Enstitüsü (IML) ve Graduate School of Logistics ile işbirliği yapılacak. Kuzey Ren-Vestfalya İnovasyon, Bilim ve Araştırma Bakanı Svenja Schulze anahtar teslim töreninde Bir lojistik merkezi olan Dortmund un yeni ve harika bir kartviziti oldu diyerek kampüsün öneminin altını çizdi. Bir lojistik bölgesi olan Vestfalya nın bu öncü projesine Bilim Bakanlığı 4,4 milyon Euro tutarında yatırım yaptı. Toplamda 6,4 milyon Euro ya mal olan projenin geri kalan kısmını Fraunhofer Topluluğu ve Dortmund Teknik Üniversitesi finanse etti. Proje kapsamında Dortmund da elliye yakın bilim adamı çalışmakta ve vakıf profesörlükleri sayesinde sekiz yeni kürsünün burada oluşturulması hedeflenmekte. Dortmund ve çevresi Alman yük trafiğinin en önemli kavşak noktalarından biridir. Ruhr bölgesinde bulunan şehir, avantajlı bağlantı olanakları ve saygın araştırma çalışmalarıyla 2012 yılının lojistik lokasyonu seçildi.

5 Rus Ekonomi Birliği Kuzey Ren-Vestfalya yı ödüllendirdi Telif hakkı: Wegweiser Media & Conferences GmbH Berlin/ Foto: Udo Lauer Almanya da bulunan Rus Ekonomi Birliği Kuzey Ren-Vestfalya yı En yatırım dostu bölge olarak ödüllendirdi. Rusya Federasyonu Büyükelçiliği bünyesindeki Ticaret ve Ekonomi Bürosu, Rus Ekonomi Birliği ve Alman Ekonomisi Doğu Çalışma Grubu tarafından Mayıs ayı ortasında Berlin de gerçekleştirilen Alman-Rus Şirketler Kongresi çerçevesinde Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti En yatırım dostu bölge olarak ödüllendirildi. Önemli kişilerden oluşan jüri heyeti Alman-Rus ilişkilerinin gelişmesine özel katkıda bulunan hizmetleri böylelikle ikinci kez ödüllendirmiş oldu. Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Dr. Günther Horzetzky Rus Ekonomi Birliği nden böyle bir ödül aldığımız için çok mutluyuz. Rusya nın Dünya Ticaret Örgütü ne (WTO) katılması ile Rus ekonomisinin daha çok küreselleşmesini bekliyoruz diyerek ödülün öneminin altını çizdi. Söz konusu ödül, NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner e, Rusya Federasyonu nun Almanya Büyükelçiliği bünyesindeki ticaret ve ekonomi bürosu yöneticisi ve elçisi Prof. Dr. Andrey V. Zverev tarafından verildi. Günümüzde takriben 400 Rus şirketi Kuzey Ren-Vestfalya da yerleşik durumdadır. Bunların arasında Innolume, Kirowski Sawod, OMK Trust, Omsk Polycarbon, Rosneft, Sovtransavto ve TMK AG gibi şirketler bulunmaktadır. Kuzey Ren-Vestfalya, bir yatırım ve kuruluş yeri olarak tüm Rusya da tanıtım yapmak amacıyla 2012 yılının Ekim ayından beri St. Petersburg şehrinde kendi temsilciliği ile temsil edilmektedir.

6 Kuzey Ren-Vestfalya Kyoto ya misafir oldu Telif hakkı: NRW.INVEST Köln Belediyesi ve NRW.INVEST Japonya nın kalabalık metropollerinden Kyoto da Yenilenebilir Enerjiler konulu bir ihtisas forumu gerçekleştirdi. Etkinlik, Germany at its best lokasyon pazarlama kampanyası partneri olan Köln Belediyesi ile birlikte gerçekleştirildi. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), Kuzey Ren-Vestfalya Enerji Ajansı ve TÜV Rheinland temsilcileri enerjide yeni dönem ve buradan Japon şirketleri için ortaya çıkan iş olanakları hakkında konuşmalar yaptılar. Yaklaşık 80 katılımcı ekonomik işbirliği ve özellikle de yenilenebilir enerjilerin kullanılması hakkında bilgi aldı. Köln ve Kyoto kentlerinin kardeş şehir olmalarının 50. yıldönümü dolayısıyla Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters de söz konusu Japon metropolünü ziyaret etti ve edindiği olumlu intibalar ile birlikte Kyoto Belediyesi nin ekonomik ve bilimsel alanda işbirliği yapmak için büyük ilgi gösterdiğini ve diğer çalışmaların yanında Smart City Cologne projesi ile bilgi alışverişi yapılması için de bir anlaşma yaptığını söyledi.

7 Ostwestfalen-Lippe Üniversitesi elektroteknik alanında en iyi notu aldı Telif hakkı: Hochschule OWL Yüksekokul Geliştirme Merkezi (CHE) tarafından bu yıl yapılan üniversitelerarası sıralamada, elektroteknik dalında eğitim almak için Ostwestfalen-Lippe Üniversitesinin en ilk sırada tercih edildiği sonucu ortaya çıktı. Almanca konuşulan ülkeler bazında yapılan en geniş kapsamlı ve ayrıntılı sıralamada Ostwestfalen-Lippe Üniversitesi Bavyera da bulunan iki diğer ihtisas üniversitesi ile birlikte en iyi neticeyi aldı. Ayrıca diğer bölümler de ortalamanın çok üzerinde puan aldı: İnşaat mühendisliği, mekatronik ve makine mühendisliği bazı alanlarda en iyi notları aldılar. CHE tarafından gerçekleştirilen sıralamada Almanya, Avusturya, İsviçre ve Hollanda da bulunan 300 den fazla üniversitede eğitim gören den fazla öğrenciye eğitim şartları hakkında sorular yöneltilmektedir. Ostwestfalen-Lippe Üniversitesi nde okuyan öğrenciler elektroteknik bölümüne genel eğitim ortamı, ilgilenme, pratiğe yönelik uygulamalar ve araştırma bütçesi alanlarında en iyi notları verdiler. Ostwestfalen-Lippe Üniversitesi Başkanı Dr. Oliver Herrmann Endüstriyel Enformasyon Teknolojileri Enstitüsü (init) ile birlikte araştırma alanında çok güçlü olan Elektroteknik ve Teknik Enformatik bölümünün eğitimde de Almanya çapında lider konumda olmasından dolayı çok gururluyum diye bir açıklama yaptı.

8 One World Trade Center in tepesi Kuzey Ren-Vestfalya dan Telif hakkı: The Port Authority of NY & NJ New York un yeni simgesi One World Trade Center i Vallourec & Mannesmann Tubes tarafından üretilen çelik borular taçlandıracak. One World Trade Center in 124 metre uzunluğundaki anteninde Vallourec & Mannesmann Tubes tarafından üretilen toplam 500 ton sıcak haddelenmiş dikişsiz çelik boru kullanıldı. Gerekli mukavemeti sağlayan bu sağlam ve uzun ömürlü çelik borular sayesinde Amerika Birleşik Devletleri nin en yüksek binası rüzgâr ve hava şartlarına karşı koyabilmekte. Binanın ucunun aynı zamanda anten görevi de görmesinden dolayı bu çelik profiller milyonlarca nüfusu olan metropolde medyanın haberleşme hizmetlerinin kusursuz olarak çalışmasını da garanti etmekte. Kısaca MSH-Profilleri olarak adlandırılan sıcak haddelenmiş Mannesmann Çelik Boruları şirketin Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Mülheim an der Ruhr ve Düsseldorf tesisleri ile Fransa - Aulnoye de bulunan fabrikasında üretildiler. Akabinde bu ürünler tamamlanmak üzere Kanada da bir anten üreticisine gönderildi. Toplam 18 parçadan oluşan antenin ilk dokuz parçası Aralık ayında, kalan dokuzu da 2013 ün Mayıs ayında New York ta monte edildi.

9 Bergisches Städtedreieck üçlü ekonomik bölgesi kojenerasyon alanında örnek bölge olma yolunda Telif hakkı: Ministerium für Klimaschutz, Umwelt, Landwirtschaft, Natur- und Verbraucherschutz des Landes Nordrhein-Westfalen Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti bünyesindeki Kojenerasyon Model Bölgeleri yarışması çerçevesinde Bergisches Städtedreieck bölgesi verimli enerji tedarikinin genişletilmesi için Euro destek aldı. Bergisches Städtedreieck üçlü ekonomik bölgesini oluşturan Remscheid, Solingen ve Wuppertal şehirleri Kojenerasyon Faaliyet Konsepti (Handlungskonzept KWKhoch³) ile enerji dönüşümüne önemli bir katkıda bulunmak istiyorlar. Bunun başlıca sebebi, yerleşim ve sanayi bölgelerine verilmek üzere kojenerasyon tesislerinde eş zamanlı olarak üretilen elektrik ve ısının hem çok verimli olması hem de yöresel iklimin korunması açısından kilit teknoloji konumunda olmasıdır. Jüri özellikle Bergisches Städtedreieck bölgesinde kojenerasyonun daha da geliştirilmesine yönelik bütüncül yaklaşımdan etkilendi. Bu yaklaşımın amacı kojenerasyon tesislerinin kullanılmasına karşı mevcut engellerin tanımlanması, çözümlerin gösterilmesi ve bu tesislerin kullanılmasının kabul görmesini teşvik etmek. Bunun için de ekonomik, yöntemsel, iletişimsel, finansal ve hukuki çerçeve şartları incelenmekte. Remscheid, Solingen ve Wuppertal şehirleri KWKhoch³ konseptini bu üç şehrin belediyesi, Wuppertal İklim, Çevre ve Enerji Enstitüsü ve bölgedeki diğer aktörlerle birlikte geliştirdiler. Söz konusu yarışmaya toplam 51 belediye 48 proje ile katıldı ve jüri bunların arasından başarılı olma ihtimali gördüğü 21 tanesini seçti.

10 İkinci Dış Ticaret Günü nün odak noktası inovasyon oldu Telif hakkı: Aussenhandelsverband Nordrhein-Westfalen e. V. Mayıs ayı sonunda Kuzey Ren-Vestfalya da gerçekleştirilen ikinci Dış Ticaret Günü nde ticaret, sanayi ve siyaset dünyasından 400 temsilci Düsseldorf ta buluştu. İnovasyon Made in Germany ana temalı toplantı, orta ölçekli şirketlerin küresel inovasyon stratejileri hakkında geniş kapsamlı bilgilendirme sağlayan bir platform sundu. Firmaların yönetim kurullarına, genel müdürlerine ve Alman dış ticaretinin karar mercilerine yönelik olarak düzenlenen söz konusu dış ticaret günü Kuzey Ren-Vestfalya Dış Ticaret Birliği e.v. tarafından organize ediliyor. Bu birlik dış ticaret alanında faaliyet gösteren Kuzey Ren-Vestfalyalı şirketler tarafından oluşturulmakta. Bir panel şeklinde gerçekleşen oturumda Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Garrelt Duin, CDU Partisi Eyalet Başkanı Armin Laschet ve FDP Partisi Eyalet Başkanı Christian Lindner ile Toptancılık, Dış Ticaret ve Hizmetler Federal Birliği Başkanı Anton F. Börner inovasyon merkezi Kuzey Ren-Vestfalya hakkında fikir alışverişinde bulundular. Kuzey Ren-Vestfalya Dış Ticaret Birliği e.v. Başkanı Theo-Heinz Nientimp in onur konuşmacısı olarak kürsüye davet ettiği Federal Dışişleri Bakanı Dr. Guido Westerwelle Küreselleşme sürecinde Almanya Cesartle ilerleyip refahı korumak ana temalı bir konuşma gerçekleştridi.

11 Çalışmak ve öğrenmek İkili mesleki eğitim Telif hakkı: NRW.INVEST Mesleki eğitim imkânı sunmak firmalara fayda sağlıyor. Eğitim veren şirketler, kendi bünyelerinde doldurulması gereken pozisyonlara yönelik genç elemanlar yetiştiriyor ve uzman personele olan ihtiyacını kendisi karşılayabiliyor. Kuzey Ren-Vestfalya da yerleşik yabancı şirketler de eyalette zorunlu olan ikili mesleki eğitim sisteminden istifade ediyor. İkili mesleki eğitim gençlere bir yandan meslek okuluna devam ederken aynı zamanda da bir firmada mesleki eğitim alma olanağını sağlamakta. Bunun anlamı, mesleki eğitimin uygulama kısmının firma içinde, teorik öğretimin ise okulda gerçekleşmesidir. Böylelikle toplum içerisinde yüksek eğitim seviyesinin devamlılığı garanti altına alınmaktadır. İkili mesleki eğitimden yararlanabilmek için öğrencilerin genel eğitimleri kapsamında 10 senelik okul yükümlülüklerini yerine getirmiş olmaları şarttır. Bunun için hangi tür bir mezuniyet almış oldukları önemli değildir. Kuzey Ren-Vestfalya da ikili mesleki eğitimden yararlanabilmek için diğer bir şart, eğitimi veren firma ile öğrenci arasında bir meslek eğitimi sözleşmesi yapılmasıdır. Şirketlerin bu tür bir eğitim verebilmeleri için, tüm Almanya da geçerli olan eğitim verme şartnamesinde belirtilen bir dizi koşulları yerine getirmeleri zorunludur. İkili mesleki eğitim vermek isteyen yabancı firmalar, bulundukları şehirlerin sanayi ve ticaret odalarından, zanaatkârlar odalarından ve iş kurumlarından geniş çaplı destek alabilirler. Bu kurumların kısaca AG-S olarak adlandırılan işveren-destek bölümleri eğitim vermek isteyen firmalara danışmanlık hizmeti verir ve öğrenci ile firma arasında aracılık yapar.

ALMANYA KUZEY REN VESTFALYA BÖLGE RAPORU

ALMANYA KUZEY REN VESTFALYA BÖLGE RAPORU İZMİR TİCARET ODASI ALMANYA KUZEY REN VESTFALYA BÖLGE RAPORU Gürhan DEMİREL Dış Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Kasım 2008 Kuzey Ren Vestfalya (Nord Rhein Westfalen) Almanya nın kuzey batısında,

Detaylı

Türkiye ve Dünya, Marakeş te (COP22) Beklediğini Bulamadı!

Türkiye ve Dünya, Marakeş te (COP22) Beklediğini Bulamadı! Türkiye ve Dünya, Marakeş te (COP22) Beklediğini Bulamadı! REC Türkiye tarafından, Almanya Büyükelçiliği desteğiyle düzenlenen geniş katılımı konferansta; BM İklim Değişikliği Marakeş COP22 - Taraflar

Detaylı

Türk mobilya markası, Almanya daki ilk Showroomunu Kuzey Ren-Vestfalya da açıyor

Türk mobilya markası, Almanya daki ilk Showroomunu Kuzey Ren-Vestfalya da açıyor Türk mobilya markası, Almanya daki ilk Showroomunu Kuzey Ren-Vestfalya da açıyor Telif hakkı: Koleksiyon Ev ve ofis mobilyaları sunan Türk firması Koleksiyon, Düsseldorf kentindeki Medienhafen bölgesine

Detaylı

TürkiyeEnerjiForumu. Enerji profesyonellerinin vazgeçilmez doruğu 12.yaşında! ANTALYA. 15-19 Nisan 2014. Club Med Palmiye, Kemer

TürkiyeEnerjiForumu. Enerji profesyonellerinin vazgeçilmez doruğu 12.yaşında! ANTALYA. 15-19 Nisan 2014. Club Med Palmiye, Kemer Uluslararası 06 TürkiyeEnerjiForumu 12. Yıl Club Med Palmiye, Kemer 2014 ANTALYA 15-19 Nisan 2014 Enerji profesyonellerinin vazgeçilmez doruğu 12.yaşında! Antalya da unutulmuz tarihi zirve için geriye

Detaylı

1. Alman-Türk Ekonomi Günleri. Uluslararası girişimci ağı Business Network Aachen 28-29 Kasım 2011

1. Alman-Türk Ekonomi Günleri. Uluslararası girişimci ağı Business Network Aachen 28-29 Kasım 2011 1. Alman-Türk Ekonomi Günleri Uluslararası girişimci ağı Business Network Aachen 28-29 Kasım 2011 1. Alman-Türk Ekonomi Günleri 28-29 Kasım 2011 Saygıdeğer Bayanlar ve Bay, Aachen Büyükşehir Belediye Başkanı

Detaylı

2013 EYLÜL FAALİYET RAPORU

2013 EYLÜL FAALİYET RAPORU 2013 EYLÜL FAALİYET RAPORU 06 Eylül 2013- (Hande Tibuk) Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanlığı ve Nrw.Invest tarafından ikinci kez Türk firmalarına Kuzey Ren-Vestfalya da gerçekleştirdikleri başarılı ve

Detaylı

Temel Bilgiler: Almanya

Temel Bilgiler: Almanya Temel Bilgiler: Almanya Başkent: Resmi dil: Berlin Almanca Para birimi: EURO ( ) Yönetim şekli: Devlet başkanı: Hükümet başkanı: Ulusal bayram: Parlamenter demokrasi 16 eyaletli federal devlet Joachim

Detaylı

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI ESKİŞEHİR TİCARET ODASI A.B.D. / BOSTON - NEW YORK - WASHINGTON - MIAMI ABX ARCHITECTURE BOSTON MİMARİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPILAR FUARI VE İNCELEME GEZİSİ SONUÇ RAPORU (15-26 Kasım 2012 ) Eskişehir Ticaret

Detaylı

TTGV ÇEVRE PROJE FAALİYETLERİ VE İŞBİRLİĞİ AĞLARI OLUŞTURULMASI PROJESİ

TTGV ÇEVRE PROJE FAALİYETLERİ VE İŞBİRLİĞİ AĞLARI OLUŞTURULMASI PROJESİ TTGV ÇEVRE PROJE FAALİYETLERİ VE İŞBİRLİĞİ AĞLARI OLUŞTURULMASI PROJESİ ÇİMENTO SEKTÖRÜ ÇEVRE GRUBU MESLEKTAŞLAR TOPLANTISI Emrah Alkaya Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı 12 Ekim 2012 Türkiye Çimento

Detaylı

ZDH Hizmet Sunumu & Mesleki Eğitim Programı

ZDH Hizmet Sunumu & Mesleki Eğitim Programı ZDH Hizmet Sunumu & Mesleki Eğitim Programı İçindekiler 1 2 3 ZDH nin faaliyet ve işlevleri Zanaat sektöründe karar alma süreçleri Zanaatkârlara yönelik savunuculuk faaliyetleri 4 Hizmet sağlayıcı kurum

Detaylı

TD-IHK: Türk-Alman Ekonomileri Arasında Köprü

TD-IHK: Türk-Alman Ekonomileri Arasında Köprü - 1-07.11.2008, Köln TD-IHK: Türk-Alman Ekonomileri Arasında Köprü TD-IHK: Üyelerimizle yerinde ve doğrudan doğruya irtibat Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Türk kökenli işletmelerin ve vatandaşların en yoğun

Detaylı

Ruhr Metropolü temsilcileri Türk firmalarına yatırım çağrısı yaptı

Ruhr Metropolü temsilcileri Türk firmalarına yatırım çağrısı yaptı Ruhr Metropolü temsilcileri Türk firmalarına yatırım çağrısı yaptı Telif hakkı: NRW.INVEST Turkey 10. DÜNYA Gazetesi Türk Dış Yatırımları Paneli NRW.INVEST, Ruhr Metropolü Kalkınma Ajansı ve Ege Bölgesi

Detaylı

CeBIT Bilişim Eurasia 2014

CeBIT Bilişim Eurasia 2014 CeBIT Bilişim Eurasia 2014 FUAR KAPANIŞ RAPORU 11 14 Eylül İstanbul,Turkiye cebitbilisim.com CeBIT Bilişim Eurasia 2014 Kabuk Değiştirdi Sadece İş Dünyası %100 B2B konsepti Fuar ve Konferanslar CeBIT Global

Detaylı

IMM KÖLN ULUSLARARASI MOBİLYA FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU DEĞERLENDİRME RAPORU

IMM KÖLN ULUSLARARASI MOBİLYA FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU DEĞERLENDİRME RAPORU IMM KÖLN ULUSLARARASI MOBİLYA FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU DEĞERLENDİRME RAPORU Görkem ŞAVLUĞ Dış Ekonomik İlişkiler ve Uluslararası Organizasyonlar Müdürlüğü Fuarcılık Masası Uzman Yardımcısı 13-19 Ocak

Detaylı

2. Uluslararası İktisadi ve İdari Perspektifler Kongresi 5-7 Ekim Tarihlerinde Fakültemiz Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

2. Uluslararası İktisadi ve İdari Perspektifler Kongresi 5-7 Ekim Tarihlerinde Fakültemiz Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi 2. Uluslararası İktisadi ve İdari Perspektifler Kongresi 5-7 Ekim Tarihlerinde Fakültemiz Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi Süleyman Demirel Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi tarafından

Detaylı

UR-GE PROJESİ NEDİR?

UR-GE PROJESİ NEDİR? UR-GE PROJESİ NEDİR? UR-GE NEDİR? KOBİ DÜZEYİNDE FİRMALAR UR-GE PROJESİ KAPSAMINDA FİRMALAR UR-GE NEDİR? ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ DESTEĞİ UR-GE NEDİR? Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi

Detaylı

KAYSERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (KAYHAM) STRATEJİK PLAN ( )

KAYSERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (KAYHAM) STRATEJİK PLAN ( ) KAYSERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (KAYHAM) STRATEJİK PLAN (2014 2016) MİSYON Kayseri nin geçmişini doğru anlayarak, bugünü verimli/iyi değerlendirerek ve geleceğini akıllı planlayarak, Kayseri nin

Detaylı

MACARİSTAN ÜLKE PROFİLİ

MACARİSTAN ÜLKE PROFİLİ MACARİSTAN ÜLKE PROFİLİ Mayıs 2013 Dış Ekonomik İlişkiler ve Uluslararası Organizasyonlar Müdürlüğü AB ve Uluslararası Organizasyonlar Masası 1. GENEL BİLGİLER Resmi adı : Macaristan Cumhuriyeti Başkenti

Detaylı

Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Moldova, Rusya, Türkiye ve Ukrayna da kamu sektöründe çalışan 20 genç yönetici adayına

Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Moldova, Rusya, Türkiye ve Ukrayna da kamu sektöründe çalışan 20 genç yönetici adayına Duvarlarla bölünmüş bir Avrupa değil, ancak sınırlarının ayırıcı özelliğini bertaraf etmiş bir kıta sınırlar ötesi bir uzlaşma sağlayabilir. Richard von Weizsäcker, 1985 Robert Bosch Stiftung GmbH Heidehofstraße

Detaylı

EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FALİYET RAPORU SUNUMU. YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014

EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FALİYET RAPORU SUNUMU. YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014 YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014 Ekim ayı içerisinde Odamız tarafından; üyelerimizce talep edilen 37 adet Kapasite Raporu, 15 adet Ekspertiz raporu ve 6 adet de Fiili Tüketim Belgesi düzenlenmiştir.

Detaylı

Kuzey Ren-Vestfalya yabancı yatırımcıları ödüllendiriyor

Kuzey Ren-Vestfalya yabancı yatırımcıları ödüllendiriyor Kuzey Ren-Vestfalya yabancı yatırımcıları ödüllendiriyor Telif hakkı: NRW.INVEST/Jan Tepaas Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomi Bakanı Garrelt Duin ile NRW.INVEST, eyalette takdire şayan yatırımları bulunan

Detaylı

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Temel Bilgiler G20 Nedir? G-20 (Group of 20) platformunun kuruluş amacı küresel ekonomik istikrarın sağlanması ve teşvik edilmesi için gayri resmi bir görüş alışverişi

Detaylı

Çin, Almanya ve Türkiye den gelen yatırımcılara ödül verildi

Çin, Almanya ve Türkiye den gelen yatırımcılara ödül verildi Çin, Almanya ve Türkiye den gelen yatırımcılara ödül verildi Telif hakkı: NRW.INVEST / Ralph Sondermann Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomi Bakanlığı ile NRW.INVEST dokuzuncu kez NRW.INVEST AWARD yatırımcı

Detaylı

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır.

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır. TOBB GGK, TOBB bünyesinde teşekkül ettirilen ve TOBB Yönetim Kurulu nun alacağı kararlara ışık tutan, genç girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari

Detaylı

Bu bölümde A.B.D. nin tarihi ve A.B.D. hakkında sıkça sorulan konular hakkında genel bilgilere yer verilmektedir.

Bu bölümde A.B.D. nin tarihi ve A.B.D. hakkında sıkça sorulan konular hakkında genel bilgilere yer verilmektedir. - 1 - I. A.B.D. HAKKINDA GERÇEKLER Bu bölümde A.B.D. nin tarihi ve A.B.D. hakkında sıkça sorulan konular hakkında genel bilgilere yer verilmektedir. 1- Genel bakış A.B.D. nin değişen nüfus yapısı: http://usinfo.state.gov/journals/itsv/0699/ijse/ijse0699.htm

Detaylı

18 20 EYLÜL 2015 BAKÜ / AZERBAYCAN

18 20 EYLÜL 2015 BAKÜ / AZERBAYCAN BIHE 21.ULUSLARARASI AZERBAYCAN SAĞLIK FUARI ŞEMSİYE STAND ORGANİZASYONU RAPORU 18 20 EYLÜL 2015 BAKÜ / AZERBAYCAN Aykut TERZİOĞLU Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü Fuarcılık Şefi 1 BIHE 21.ULUSLARARASI

Detaylı

Ekonomik Veriler Almanya

Ekonomik Veriler Almanya Ekonomik Veriler Almanya Genel Veriler Yüzölçümü 357.050 km² Nüfus 81,8 Mio. (2011) Nüfus yoğunluğu 229/km² (2011) Nüfus büyüme hızı -0,2%(2012, bir önceki yıla göre) Başkent Berlin Finansmerkezi Frankfurt

Detaylı

Doğu Marmara ABİGEM AVRUPA İŞLETMELER AĞI (EEN) DOĞU MARMARA KONSORSİYUMU E-BÜLTENİ

Doğu Marmara ABİGEM AVRUPA İŞLETMELER AĞI (EEN) DOĞU MARMARA KONSORSİYUMU E-BÜLTENİ N :19 - EKİM 2016 AVRUPA İŞLETMELER AĞI (EEN) DOĞU MARMARA KONSORSİYUMU E-BÜLTENİ Doğu Marmara ABİGEM MİDEST ULUSLARARASI ALT YÜKLENİCİLİK FUARI ZİYARETİ Doğu Marmara ABİGEM organizasyonunda 05-08 Aralık

Detaylı

Doğruların buluştuğu adres...

Doğruların buluştuğu adres... M E D I A Doğruların buluştuğu adres... İletişim Sanattır Firmaların kıyasıya rekabet ettikleri Etnik Pazar sürekli yeniliklere açıktır. Reklam stratejileri yapılırken hedef kitlenin doğru bir şekilde

Detaylı

15 18 HAZİRAN 2015 FRANKFURT - ALMANYA

15 18 HAZİRAN 2015 FRANKFURT - ALMANYA ACHEMA 2015 ULUSLARARASI KİMYA VE İŞLEME SANAYİ FUARI ZİYARET RAPORU 15 18 HAZİRAN 2015 FRANKFURT - ALMANYA Aykut TERZİOĞLU Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü Fuarcılık Şefi 1 ACHEMA 2015 ULUSLARARASI KİMYA

Detaylı

HAZİRAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ

HAZİRAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ HAZİRAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 28.06.2015 Haziran ayı içerisinde Odamız tarafından; üyelerimizce talep edilen 42 adet Kapasite Raporu, 10 adet

Detaylı

T.C EKONOMİ BAKANLIĞI. İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı

T.C EKONOMİ BAKANLIĞI. İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı T.C EKONOMİ BAKANLIĞI İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı 2010/8 SAYILI ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ DESTEĞİ VİZYONUMUZ Proje yaklaşımını ve kümelenme yaklaşımını

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM VE TTGV FİNANSMAN DESTEKLERİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM VE TTGV FİNANSMAN DESTEKLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM VE TTGV FİNANSMAN DESTEKLERİ Emrah Alkaya Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı İskenderun Körfezi nde Endüstriyel Simbiyoz Projesi - Endüstriyel Simbiyoz ve Temiz Üretim Ar-Ge Proje

Detaylı

YGS-LYS ALAN SIRA DERS İÇERİK SINIF

YGS-LYS ALAN SIRA DERS İÇERİK SINIF MART 1. Nüfus LYS-1 Nüfus politikaları *Nüfus politikası nedir, niçin uygulanır *Nüfus politikaları LYS-2 Nüfus ve ekonomi *Nüfusun dağılışını etkileyen faktörler *Yerleşme doku ve tipleri *Yapı tipleri

Detaylı

OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI ODAMIZ MESLEK KOMİTELERİNİN MART AYI TOPLANTILARINDA TOPLAM 12 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 1. MESLEK KOMİTESİ KARARLARI HAYVANCILIK VE TARIMSAL FAALİYETLER GRUBU 13-16 NİSAN

Detaylı

ORGANİZASYON Yer, Tarih İlgili Kişi

ORGANİZASYON Yer, Tarih İlgili Kişi ORGANİZASYON Yer, Tarih İlgili Kişi www.rehau.com Yapı Otomotiv Endüstri REHAU KİMDİR? UNLIMITED POLYMER SOLUTIONS Polimer bazlı çözümlerle, mümkün olanın sınırlarını hergün yeniden tanımlıyoruz. Jobst

Detaylı

Düpol"den Köseköy Myo"ya Ziyaret KAYNAŞLI MYO DAN STANDARD PROFİL E TEKNİK GEZİ Düzce Üniversitesi Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Lastik ve Plastik Teknolojisi Programı öğretim elemanları ve öğrencileri

Detaylı

MACARİSTAN ÜLKE PROFİLİ

MACARİSTAN ÜLKE PROFİLİ MACARİSTAN ÜLKE PROFİLİ Pınar Erdem AB Masası Uzman Ağustos 2009 1. GENEL BİLGİLER Resmi adı : Macaristan Cumhuriyeti Başkenti : Budapeşte Yüzölçümü : 93,030 km 2 Nüfusu : 9,905,596 (Temmuz 2009 tahmini)

Detaylı

46.Yıl. 2009 Yılı Faaliyet Raporu HEYET ZİYARETLERİ. ASO I.Organize Sanayi Bölgesi

46.Yıl. 2009 Yılı Faaliyet Raporu HEYET ZİYARETLERİ. ASO I.Organize Sanayi Bölgesi 13 HEYET ZİYARETLERİ 13.1. Cibuti Cumhurbaşkanı Ziyareti: Cibuti Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı üst düzey yetkililerinden oluşan 100 kişilik heyet Başkan Vekilimiz Sn.Fahrettin KÜRKLÜ nün evsahipliğinde

Detaylı

DÜNYA DA BU HAFTA 14 18 ARALIK 2015

DÜNYA DA BU HAFTA 14 18 ARALIK 2015 DÜNYA DA BU HAFTA 14 18 ARALIK 2015 AVRUPA'DA İNŞAAT ÜRETİMİ EKİMDE ARTTI Euro Bölgesinde inşaat üretimi yıllık yüzde 1,1 artış kaydetti Euro Bölgesinde inşaat üretimi ekim ayında aylık bazda yüzde 0,5,

Detaylı

3.294. Türkiye de Plastik Sektörü. Yeni Pazarlar, Yeni Fırsatlar AMBALAJ İNŞAAT 1.811 DİĞER 1.153

3.294. Türkiye de Plastik Sektörü. Yeni Pazarlar, Yeni Fırsatlar AMBALAJ İNŞAAT 1.811 DİĞER 1.153 Yeni Pazarlar, Yeni Fırsatlar PLASTECH 2016 fuarı, plastik sektörünün liderlerini, sektörün çekim merkezi İzmir de buluşturacak. Türkiye nin en büyük, en yeni ve en modern fuar alanı olan fuarizmir de

Detaylı

Amerikalı İş Ortakları ile Büyüme Fırsatı

Amerikalı İş Ortakları ile Büyüme Fırsatı Amerikalı İş Ortakları ile Büyüme Fırsatı Michael Lally, Ticaret Müsteşarı Berrin Ertürk, Ticaret Ataşe Yardımcısı Nisan 2014 U.S. Commercial Service Ankara, Turkey Amerikan Ticaret Müsteşarlığı Misyonu

Detaylı

Bu nedenle çevre ve kalkınma konuları birlikte, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde ele alınmalıdır.

Bu nedenle çevre ve kalkınma konuları birlikte, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde ele alınmalıdır. 1992 yılına gelindiğinde çevresel endişelerin sürmekte olduğu ve daha geniş kapsamlı bir çalışma gereği ortaya çıkmıştır. En önemli tespit; Çevreye rağmen kalkınmanın sağlanamayacağı, kalkınmanın ihmal

Detaylı

-224 YENİ ÜYE KAYDI -1557 Sİ FAAL OLMAK ÜZERE TOPLAM ÜYE SAYIMIZ 1744-408 KAPASİTE RAPORU -130 EKSPERTİZ RAPORU -83 ADET FİİLİ TÜKETİM BELGESİ

-224 YENİ ÜYE KAYDI -1557 Sİ FAAL OLMAK ÜZERE TOPLAM ÜYE SAYIMIZ 1744-408 KAPASİTE RAPORU -130 EKSPERTİZ RAPORU -83 ADET FİİLİ TÜKETİM BELGESİ . -224 YENİ ÜYE KAYDI -1557 Sİ FAAL OLMAK ÜZERE TOPLAM ÜYE SAYIMIZ 1744-408 KAPASİTE RAPORU -130 EKSPERTİZ RAPORU -83 ADET FİİLİ TÜKETİM BELGESİ MUHTELIF KONULARDA 25 EĞİTİM DÜZENLENDİ.493 SANAYİCİMİZ

Detaylı

Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu temalı Toplantı İstanbul TOBB Plaza da Gerçekleşti

Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu temalı Toplantı İstanbul TOBB Plaza da Gerçekleşti Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu temalı Toplantı İstanbul TOBB Plaza da Gerçekleşti Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu Toplantısı TOBB Plaza da

Detaylı

Firma Profili enwi-etec GmbH

Firma Profili enwi-etec GmbH Profili enwi-etec GmbH enwi-etec GmbH Wilfried Mayr, Genel Müdür Scherrwies 2, D-84329 Rogglfing Telefon +49 8725 9664-41 Faks +49 8725 9664-96 w.mayr@enwi-etec.com http://de.enwi-etec.com Kuruluş Yılı

Detaylı

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Bülteni Yıl: 3 Sayı: 12 Şubat 2016 SAĞLIK HİZMETLERİ İstanbul da Uluslararası Eğitim Zirvesi Dünyanın en seçkin üniversiteleri,

Detaylı

Afrika Sanayici ve İşadamları Derneği «Türk Özel Sektörünün Afrika ya Açılan Kapısı»

Afrika Sanayici ve İşadamları Derneği «Türk Özel Sektörünün Afrika ya Açılan Kapısı» Afrika Sanayici ve İşadamları Derneği «Türk Özel Sektörünün Afrika ya Açılan Kapısı» AFRİKA 5 BÖLGE - Kuzey Afrika - Batı Afrika - Orta Afrika - Doğu Afrika - Güney Afrika Vizyonumuz Küreselleşen dünyada

Detaylı

TÇMB KASIM- ARALIK AYI EĞİTİMLERİ...2

TÇMB KASIM- ARALIK AYI EĞİTİMLERİ...2 30.10.2007 Bu sayımızda TÇMB Kasım- Aralık eğitimleri, çeşitli ulusal ve uluslararası konferans, sergi ve kongreler hakkında bilgiler var ve daha önceki sayılardaki konferanslar hakkında da hatırlatmalar

Detaylı

Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Ekonomi Heyeti nin 4-7 Haziran 2013 tarihlerinde, Eyalet Başbakanı Erwin Sellering başkanlığındaki Türkiye gezisi

Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Ekonomi Heyeti nin 4-7 Haziran 2013 tarihlerinde, Eyalet Başbakanı Erwin Sellering başkanlığındaki Türkiye gezisi Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Ekonomi Heyeti nin 4-7 Haziran 2013 tarihlerinde, Eyalet Başbakanı Erwin Sellering başkanlığındaki Türkiye gezisi Firma anketi I. FİRMA BİLGİLERİ Firma adı: Yetkili kişi:

Detaylı

Çin ve Kuzey Ren-Vestfalya: Birlikte güçlü ekonomik ortaklar

Çin ve Kuzey Ren-Vestfalya: Birlikte güçlü ekonomik ortaklar Çin ve Kuzey Ren-Vestfalya: Birlikte güçlü ekonomik ortaklar Copyright: NRW.INVEST / Ralph Sondermann Çinli ve Alman 500 üst düzey teknoloji uzmanı ve ekonomi siyasetçisi Düsseldorf ta gerçekleştirilen

Detaylı

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti, Geleceğin Avrupa Bölgesi olarak ödüllendirildi

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti, Geleceğin Avrupa Bölgesi olarak ödüllendirildi Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti, Geleceğin Avrupa Bölgesi olarak ödüllendirildi Telif hakkı: NRW.INVEST Britanya merkezli ekonomi gazetesi Financial Times ın bir yayını olan fdi-magazine tarafından oluşturulan

Detaylı

Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar

Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar UNIDO EKO-VERİMLİLİK (TEMİZ ÜRETİM) PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar Ferda Ulutaş, Emrah Alkaya Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Ankara, 20 Mayıs 2009 KAPSAM

Detaylı

Başarı İçin Birliktelik Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği

Başarı İçin Birliktelik Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği İnovasyonu tetikleyecek bir yapılanma Ortak zorluklara ortak çözümler üretecek bir sistem Birlikten kuvvet doğuracak bir model Başarı İçin Birliktelik Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği HUKD un Yapısı

Detaylı

Üç boyutlu metal baskı için yeni araştırma merkezi

Üç boyutlu metal baskı için yeni araştırma merkezi Üç boyutlu metal baskı için yeni araştırma merkezi Telif hakkı: Voestalpine Düsseldorf şehrinde inovatif metal işlemeciliği: Avusturyalı çelik holdingi Voestalpine, metalden mamul üç boyutlu parçaların

Detaylı

YAPI FUARI TURKEYBUILD İSTANBUL FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU SONUÇLARI

YAPI FUARI TURKEYBUILD İSTANBUL FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU SONUÇLARI YAPI FUARI TURKEYBUILD İSTANBUL FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU SONUÇLARI Övgü PINAR-Nurel KILIÇ Yapı fuarları; mal ve hizmet üreten kuruluşlar ile yine bu sektörde çalışan yöneticiler, mimarlar, mühendisler,

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM HAREKETLİLİK KONSORSİYUMU

YÜKSEKÖĞRETİM HAREKETLİLİK KONSORSİYUMU UBYO Konsorsiyumu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı 08.07.2015 YÜKSEKÖĞRETİM HAREKETLİLİK KONSORSİYUMU Necmettin Erbakan Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesi ile Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi

Detaylı

Yenilikçi Turizm Projeleri: Berlin, Almanya da Alman Demokratik Cumhuriyeti Müzesi

Yenilikçi Turizm Projeleri: Berlin, Almanya da Alman Demokratik Cumhuriyeti Müzesi .NEWS Yenilikçi Turizm Projeleri: Berlin, Almanya da Alman Demokratik Cumhuriyeti Müzesi ADC Müzesi, Berlin in etkileşimli müzesi olup; yıllık 500.000 ziyaretçi çekme kapasitesi ile Alman sermayesindeki

Detaylı

2010/8 ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİNİN DESTEKLENMESİ.

2010/8 ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİNİN DESTEKLENMESİ. 2010/8 ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİNİN DESTEKLENMESİ Destek Kapsamı Firmalar İşbirliği Kuruluşu Ekonomi Bakanlığı İşbirliği Kuruluşları İhracatçı Birlikleri Sanayi / Ticaret Odaları TOBB,

Detaylı

17. YAPISAL ÇELİK GÜNÜ NE HOŞGELDİNİZ. TÜRK YAPISAL ÇELİK DERNEĞİ H. Yener Gür eş, Yönetim Kurulu Başkanı

17. YAPISAL ÇELİK GÜNÜ NE HOŞGELDİNİZ. TÜRK YAPISAL ÇELİK DERNEĞİ H. Yener Gür eş, Yönetim Kurulu Başkanı 17. YAPISAL ÇELİK GÜNÜ NE HOŞGELDİNİZ TÜRK YAPISAL ÇELİK DERNEĞİ H. Yener Gür eş, Yönetim Kurulu Başkanı 24 Kasım 2016 ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN 2 SUNUM İÇERİĞİ 1. Çelik Yapı Sektörü 2. Türk Yapısal

Detaylı

TD-IHK nın Frankfurt resepsiyonu Yazan Sevim Ercan

TD-IHK nın Frankfurt resepsiyonu Yazan Sevim Ercan 1 von 6 07.12.2011 16:53 Çarşamba, 07 Aralık 2011 16:26 TD-IHK nın Frankfurt resepsiyonu Yazan Sevim Ercan Yazdır İlk yorumlayan olun! Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK), 6 Aralık 2011 tarihinde

Detaylı

Uluslararası Demiryolu Taşımacılığında Türkiye nin Yeri Hacer Uyarlar UTİKAD

Uluslararası Demiryolu Taşımacılığında Türkiye nin Yeri Hacer Uyarlar UTİKAD Uluslararası Demiryolu Taşımacılığında Türkiye nin Yeri Hacer Uyarlar UTİKAD 10.09.2015 UTİKAD Türk Taşımacılık ve Lojistik Sektörünün Çatı Kuruluşu Temsil ve Organizasyonlar Eğitim ve Yayınlar Projeler

Detaylı

Türkiye nin en büyük ve en işlek bireysel elektronik ticaret platformu. Binlerce ürün için karşılaştırmalı alışveriş portalı

Türkiye nin en büyük ve en işlek bireysel elektronik ticaret platformu. Binlerce ürün için karşılaştırmalı alışveriş portalı www.steelorbis.com Ekim, 2013 Türkiye odaklı, IMKB ye yatırım yapan serbest fon Türkiye nin ilk ve en büyük İnsan Kaynakları portalı Türkiye nin en büyük ve en işlek bireysel elektronik ticaret platformu

Detaylı

Kaydedilen Üye Silinen Üye TOPLAM ÜYE SAYISI 215 91 1748. Fiili Tüketim Belgesi

Kaydedilen Üye Silinen Üye TOPLAM ÜYE SAYISI 215 91 1748. Fiili Tüketim Belgesi 1 . Kaydedilen Üye Silinen Üye TOPLAM ÜYE SAYISI 215 91 1748 Kapasite Raporu 425 Adet Ekspertiz Raporu 144 Adet Fiili Tüketim Belgesi 93 Adet 2 3 . 54 TOPLANTI, SEMİNER, PANEL VE KONFERANS DÜZENLENDİ.

Detaylı

Futurallia İş Forumu Hakkında

Futurallia İş Forumu Hakkında Futurallia İş Forumu Hakkında Dünyanın KOBİ lere yönelik en büyük uluslararası eşleştirme ve iş geliştirme platformlarından biri olan Futurallia; Katılımcıların, iki gün boyunca önceden kendi belirledikleri

Detaylı

Başarı İçin Birliktelik Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği

Başarı İçin Birliktelik Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği İnovasyonu tetikleyecek bir yapılanma Ortak zorluklara ortak çözümler üretecek bir sistem Birlikten kuvvet doğuracak bir model Başarı İçin Birliktelik Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği HUKD un Yapısı

Detaylı

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr ANKARA KALKINMA AJANSI www.ankaraka.org.tr TÜRKİYE'NİN En Genç Kalkınma Ajansı Ankara Kalkınma Ajansı bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak, bölgenin rekabet gücünü artırmak ve gelişimini hızlandırmak

Detaylı

BRÜKSEL, NİSAN 2016 Burs Programı

BRÜKSEL, NİSAN 2016 Burs Programı JEAN MONNET BURS PROGRAMI 2015-2016 AKADEMİK YILI İZLEME VE ÇALIŞMA ZİYARETİ BRÜKSEL, 21-22 NİSAN 2016 Burs Programı JEAN MONNET BURS PROGRAMI 2015-2016 AKADEMİK YILI İZLEME VE ÇALIŞMA ZİYARETİ BRÜKSEL,

Detaylı

ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ

ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ YÜKSEK DENETİM DÜNYASINDAN HABERLER ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ

Detaylı

Uluslararasılaştırma. Başarılı Beraber Uzun süreli

Uluslararasılaştırma. Başarılı Beraber Uzun süreli Uluslararasılaştırma Başarılı Beraber Uzun süreli Stefan Peikert, AHP GmbH & Co. KG, Berlin Gülcan Bulut, AHP GmbH & Co. KG, Berlin AHP Grup üyesi Berlin Münster Heidelberg Leipzig http://tinyurl.com/ahpturkiye

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014

Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014 Türkiye Cumhuriyeti Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014 Sürdürülebilir Bir Üretim Altyapısı Çevreye Duyarlı VGM Güvenli Verimli BSTB İleri Teknoloji Yüksek Katma Değer 2 20 nün Kuruluşu 17 Ağustos

Detaylı

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ Öğrenci Odaklı Üniversite Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi ve FATÜBAT tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi ni onurlandırmanızı diler, saygılar sunarım. Prof. Dr. M. Ramazan YİĞİTOĞLU

Detaylı

ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 13 MART 2015

ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 13 MART 2015 ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 13 MART 2015 2014-2015 ÖĞRETİM YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU KILAVUZU SON BAŞVURU TARİHİ 30 MART 2015 1 Erasmus Stajı Nedir? Staj, bir yararlanıcının programa katılan

Detaylı

Ekonomik Veriler: Almanya

Ekonomik Veriler: Almanya Ekonomik Veriler: Almanya Genel Veriler Yüzölçümü 357.050 km² Nüfus 80,5 Mio. (2013) Nüfus ve yaş gurupların toplam nüfus içindeki payı (%, tahmin) Yaş piramidi (Bin) 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20%

Detaylı

Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Ekonomi Heyeti nin 4-7 Haziran 2013 tarihlerinde, Eyalet Başbakanı Erwin Sellering başkanlığındaki Türkiye gezisi

Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Ekonomi Heyeti nin 4-7 Haziran 2013 tarihlerinde, Eyalet Başbakanı Erwin Sellering başkanlığındaki Türkiye gezisi Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Ekonomi Heyeti nin 4-7 Haziran 2013 tarihlerinde, Eyalet Başbakanı Erwin Sellering başkanlığındaki Türkiye gezisi Firma anketi I. FİRMA BİLGİLERİ Firma adı: Yetkili kişi:

Detaylı

AB hukuku ve mevzuatına ilişkin bilgilendirme faaliyetleri Uluslararası pazarlara yönelik eşleştirme faaliyetleri AB uyum sürecinde spesifik

AB hukuku ve mevzuatına ilişkin bilgilendirme faaliyetleri Uluslararası pazarlara yönelik eşleştirme faaliyetleri AB uyum sürecinde spesifik COSME 2015 2020 CIP 2008 2014 Türkiye ye Avrupa Birliğine adaylık statüsü verilmesinin ardından siyasi ve ekonomik reform sürecini hızlandırmak için Türkiye nin, Avrupa Birliği merkezi ağına katılmasına

Detaylı

Düşük Karbonlu ve Sürdürülebilir Bir Gelecek için Akıllı Bilişim Semineri

Düşük Karbonlu ve Sürdürülebilir Bir Gelecek için Akıllı Bilişim Semineri Türkiye'nin Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçişinin Desteklenmesi için Akıllı Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin (BİT) Teşvik Edilmesi Projesi Düşük Karbonlu ve Sürdürülebilir Bir Gelecek için Akıllı Bilişim

Detaylı

İçindekiler: 1. Genel Bilgi/Metodoloji 2. Profil değerlendirmesi 3. Öğrencilerin beklentileri ve üniversite değerlendirmesi 4.

İçindekiler: 1. Genel Bilgi/Metodoloji 2. Profil değerlendirmesi 3. Öğrencilerin beklentileri ve üniversite değerlendirmesi 4. Turkish Edition İçindekiler: 1. Genel Bilgi/Metodoloji 2. Profil değerlendirmesi 3. Öğrencilerin beklentileri ve üniversite değerlendirmesi 4. Eğitim ve Kariyer trendence radius of action over 530,000

Detaylı

2016 YILI MAYIS-HAZĠRAN-TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL-EKĠM FAALĠYET RAPORU

2016 YILI MAYIS-HAZĠRAN-TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL-EKĠM FAALĠYET RAPORU 2016 YILI MAYIS-HAZĠRAN-TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL-EKĠM FAALĠYET RAPORU 05 Mayıs 2016 26-29 Ocak 2017 tarihlerinde İstanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar alanında Başta T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir

Detaylı

Bölüm Profili. Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü nde ;

Bölüm Profili. Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü nde ; Bölüm Profili Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü nde ; Lisans Programlarında hazırlık sınıfı dahil 281 öğrenci, Yüksek lisans programlarında 75 i tezli (69 u Türkçe

Detaylı

37. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI 11 MART 2015

37. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI 11 MART 2015 37. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI 11 MART 2015 PAYDAŞLARLA İLİŞKİLER RESMİ KURUMLARLA İLİŞKİLER Kamu, Üniversite ve Sanayi İşbirliği Çalıştayı Ar-Ge Merkezleri Performans Değerlendirmesi ve Teknoloji

Detaylı

ETIK RESEARCH ETİK

ETIK RESEARCH ETİK 04.06.2015 ETIK RESEARCH 24.06.2015 ETİK ETİK ARAŞTIRMA Etik ilkelerinden ödün vermeden müşterilerine yüksek standartlarda, kaliteli hizmet vermek adına 1997 yılında kurulan Etik Araştırma, birlikte üreterek,

Detaylı

Xsights Hakkında 2

Xsights Hakkında 2 Xsights Hakkında 2 Neden Xsights? 5 7 Türkiye nin İlk Araştırmaya Özel Tüketici Paneli Xsights Araştırma ve Danışmanlık, Millenials olarak adlandırılan 1976-1990 doğumlu tüketicilerin ve bir sonraki

Detaylı

Fraunhofer IOA Fikri Haklar Yönetimi Ödülü 2012. Güler Ayyıldız Dalma Arçelik A.Ş. Fikri Haklar Yöneticiliği 14.06.2012

Fraunhofer IOA Fikri Haklar Yönetimi Ödülü 2012. Güler Ayyıldız Dalma Arçelik A.Ş. Fikri Haklar Yöneticiliği 14.06.2012 Fraunhofer IOA Fikri Haklar Yönetimi Ödülü 2012 Güler Ayyıldız Dalma Arçelik A.Ş. Fikri Haklar Yöneticiliği 14.06.2012 Fikri Haklar Yönetimi Ödülü (IP Management Award) 2008 den beri Fraunhofer IOA Enstitüsü

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM VE TRAFIK EĞİTİMİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM VE TRAFIK EĞİTİMİ Süre (3 gün) 1.gün Workshop 2.gün Teknik Gezi 3.gün Sürdürülebilir şehir Viyana tanıtımı Konaklama ve Eğitimler 4 veya 5 yıldızlı Viyana daki otellerde yapılacaktır UZMANLAR 1. Prof. Dr. Hermann KNOFLACHER

Detaylı

DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM

DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM Invest in DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM Türkiye de Doğrudan Yabancı Yatırımın Gelişimi Makroekonomik anlamda küresel ekonomiye uyumu sağlayan yapısal reformlar, bir yandan Türkiye yi doğrudan yabancı yatırım

Detaylı

ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 15 18 Mayıs 2014 KONYA YAPI VE DEKORASYON FUARI 2014 IHS KONYA 2014 KONYA ASANSÖR 2014 KONYA KENT 2014

ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 15 18 Mayıs 2014 KONYA YAPI VE DEKORASYON FUARI 2014 IHS KONYA 2014 KONYA ASANSÖR 2014 KONYA KENT 2014 ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 15 18 Mayıs 2014 KONYA YAPI VE DEKORASYON FUARI 2014 11. Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri, Dekorasyon ve Aydınlatma Fuarı IHS KONYA 2014 Konya 11. Isıtma, Soğutma, Havalandırma,

Detaylı

Bir işletmenin temel hedefi nedir?

Bir işletmenin temel hedefi nedir? Bir işletmenin temel hedefi nedir? Para Kazanmak Para kazanma mekanizmasını koruma altına almak ve geliştirmek Sürdürülebilir şekilde büyümek İş Hayatının Temel Denklemi Müşteri Değeri = Faydalar Fiyat

Detaylı

Ekonomik Veriler: Almanya

Ekonomik Veriler: Almanya Ekonomik Veriler: Almanya Genel Veriler Yüzölçümü 357.7 km² Nüfus 80,8 Milyon (20) Nüfus ve yaş grupların toplam nüfus içindeki payı (%, tahmin) Yaş piramidi (Bin) 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20%

Detaylı

MARYLAND HEIGHTS'DA ŞUBAT 2017'DE YAPILAN İLK ÇÖZÜMLER FORUMU

MARYLAND HEIGHTS'DA ŞUBAT 2017'DE YAPILAN İLK ÇÖZÜMLER FORUMU SCHATTDECOR SİZİN İÇİN NE YAPABİLİR? MARYLAND HEIGHTS'DA ŞUBAT 2017'DE YAPILAN İLK ÇÖZÜMLER FORUMU Flavio Nunes, Genel Müdür, Schattdecor Inc.: Schattdecor, Çözümler Forumu'ndaki sunumlarla bir kere daha

Detaylı

ORTA KARADENİZ BÖLGESİ SINIRÖTESİ İŞBİRLİĞİ İŞ FORUMU

ORTA KARADENİZ BÖLGESİ SINIRÖTESİ İŞBİRLİĞİ İŞ FORUMU ORTA KARADENİZ BÖLGESİ SINIRÖTESİ İŞBİRLİĞİ İŞ FORUMU www.oka.org.tr trbusinessforum@oka.org.tr facebook/trbusinessforum Bölgeler arası uluslararası işbirliklerini kurmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI

TEB KOBİ BANKACILIĞI TEB KOBİ BANKACILIĞI Türkiye de KOBİ ler İşletme Büyüklüğü İstihdam Grubu (Çalışan Sayısı) İşletme Sayısı (2013) % Mikro 1 9 3.303.073 93,68% KüçükÖlç.İşl. 10 49 190.514 5,40% OrtaB.İşl. 50 249 27.330

Detaylı

Amerikan Ticaret Servisi Hizmetinizde. ABD Başkonsolosluğu İstanbul 14 Aralık 2010

Amerikan Ticaret Servisi Hizmetinizde. ABD Başkonsolosluğu İstanbul 14 Aralık 2010 Amerikan Ticaret Servisi Hizmetinizde ABD Başkonsolosluğu İstanbul 14 Aralık 2010 ABD den Satın Almanın Sebepleri: Kalite: mükemmel kalite anlayışı ve yenilikçilik Yüksek Ürün Standartları: ABD deki işletmeler

Detaylı

2010 YILI OCAK-MART DÖNEMİ TÜRKİYE DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ İHRACATI DEĞERLENDİRMESİ

2010 YILI OCAK-MART DÖNEMİ TÜRKİYE DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ İHRACATI DEĞERLENDİRMESİ 2010 YILI DÖNEMİ TÜRKİYE DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ İHRACATI DEĞERLENDİRMESİ 2010 yılı Ocak-Mart döneminde, Türkiye deri ve deri ürünleri ihracatı % 13,7 artışla 247,8 milyon dolara yükselmiştir. Aynı dönemde

Detaylı

Avrupa dan ithalatınız için düşük maliyetli ve uzun vadeli finansman

Avrupa dan ithalatınız için düşük maliyetli ve uzun vadeli finansman Avrupa dan ithalatınız için düşük maliyetli ve uzun vadeli finansman A B C D E F Projeniz ve katma değerimiz İKA (İhracat Kredi Ajansı ECA, Export Credit Agency) finansmanı Hizmetlerimiz Ücretlerimiz Şirketimiz

Detaylı

Ödül Töreni. 2012 Global Moda Ödülleri, dünyanın öncü trend ve stil analiz servisi WGSN tarafından sahnelendi.

Ödül Töreni. 2012 Global Moda Ödülleri, dünyanın öncü trend ve stil analiz servisi WGSN tarafından sahnelendi. Ödül Töreni 2012 Global Moda Ödülleri, dünyanın öncü trend ve stil analiz servisi WGSN tarafından sahnelendi. Moda ve perakende tasarımının en iyilerini ödüllendirdik. Sektöre yön veren yeni tasarımcılardan,

Detaylı

SGK nın Uluslararası Başarısı

SGK nın Uluslararası Başarısı SGK nın Uluslararası Başarısı Dünya Sosyal Güvenlik Forumu nda Başkan Yadigar Gökalp İlhan, Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı nın en üst yürütme organı olan BÜRO ya üye seçildi. Kurumumuz ayrıca ISSA

Detaylı

Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları

Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları SİRKÜLER Sayı : 2017/06 Tarih : 12.01.2017 Konu : TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİNE SAĞLANACAK DEVLET YARDIMLARI Sirkülerimizin konusunu Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları oluşturmaktadır.

Detaylı

7. ULUSLARARASI LED SİSTEMLERİ, TEKNOLOJİLERİ, UYGULAMALARI VE AYDINLATMA FUARI

7. ULUSLARARASI LED SİSTEMLERİ, TEKNOLOJİLERİ, UYGULAMALARI VE AYDINLATMA FUARI 7. ULUSLARARASI LED SİSTEMLERİ, TEKNOLOJİLERİ, UYGULAMALARI VE AYDINLATMA FUARI 29 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında organize edilen ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından desteklenen Türkiye

Detaylı

NEVŞEHİR İL TEMSİLCİLİĞİ FAALİYETLERİ

NEVŞEHİR İL TEMSİLCİLİĞİ FAALİYETLERİ NEVŞEHİR İL TEMSİLCİLİĞİ FAALİYETLERİ 2008 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU Üye Profili Mevcut üye sayısı :42 Yeni Kayıt : Vefat Eden : SMM Üye sayısı :11 Nakil gelen üye sayısı : Nakil giden üye sayısı : YAZIŞMA

Detaylı