Aachen da büyük ölçekli yeni bir lojistik merkezi oluşturuluyor

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Aachen da büyük ölçekli yeni bir lojistik merkezi oluşturuluyor"

Transkript

1 Aachen da büyük ölçekli yeni bir lojistik merkezi oluşturuluyor Telif hakkı: Honold Logistik Gruppe Honold Lojistik Grubu (Honold Logistik Gruppe) Aachen-Avantis Parkında m2 büyüklüğünde bir lojistik merkezini ana aktarma yeri olarak inşa ediyor. Bavyera Eyaleti nin Neu-Ulm şehrinde yerleşik olan Honold Lojistik Grubu söz konusu lojistik merkezi için Avantis Parkında m 2 büyüklüğünde bir yer satın aldı. Buranın verimli lojistik faaliyetler için en iyi şartları sunduğunu söyleyen şirket ortağı ve genel müdürü Heiner Matthias Honold sözlerine şöyle devam etti: Aachen şehrindeki bu yeni yerimiz sayesinde bölgenin lider lojistik şirketi olma yolunda çok iyi bir konumdayız. Ayrıca yerimizi daha da genişletmek istiyor ve depolama alanı arayan Kuzey Ren-Vestfalya lı şirketlerle görüşmeler yapıyoruz. Çalışmalar kapsamında ilk depo binalarının 2013 yılında hizmete girmesi ve bu sayede takriben 100 kişilik yeni istihdam yaratılması öngörülmekte. Lojistik alanında Güney Almanya da lider bir firma olan Honold, lojistik gayrimenkullerinin ve sektörel lojistiğin geliştirilmesi üzerine uzmanlaşmıştır. Söz konusu şirket Almanya, Macaristan ve Romanya nın 22 farklı yerinde yaklaşık 1250 kişiyi istihdam etmektedir.

2 Kuzey Ren-Vestfalya dan 100 Başarı Hikayesi bir albüm-kitap ile tanıtılıyor Telif hakkı: NRW.INVEST Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Garrelt Duin ve NRW.INVEST Mayıs ayı sonunda Düsseldorf ta Germany at its best: Kuzey Ren-Vestfalya En iyi yönleriyle Almanya isimli kitabı tanıttılar. Aynı isimli lokasyon pazarlama kampanyası çerçevesinde çıkartılan kitap, eyaletin özel performanslarıyla öne çıkan ve Kuzey Ren-Vestfalya nın Almanya genelinde lider olduğu birçok konumda yer alan 100 şirketini, kurumunu ve önemli şahsiyetlerini tanıtmakta. Ekonomi Bakanı Garrelt Duin konuyla ilgili olarak Bu kitap eyaletimizde, özellikle de ekonomimizin temelini oluşturan KOBİ ler arasında ne kadar çok şampiyon ve gizli şampiyonların bulunduğunu gözler önüne seriyor. Bu anlamda Kuzey Ren-Vestfalya alanlarında en iyi performansı sunanlara ev sahipliği yapan eyalettir. Onların ortaya koydukları bu en üst düzeydeki performanslar da bizim lokasyon olarak konumumuzun gücünü ve kalitesini göstermektedir diye konuştu. Almanca ve İngilizce olarak Klartext Yayınevi tarafından basılan kitap bundan böyle hem yurt içinde hem de yurt dışında bir ekonomi ve yatırım merkezi olan Kuzey Ren-Vestfalya nın reklamını yapacak. portalında söz konusu tanıtım kampanyasına katılımlar devam etmekte.

3 Japonya ile işbirliği gelişiyor Telif hakkı: NRW.INVEST Kuzey Ren-Vestfalya ve Japonya arasındaki alış-veriş hiç olmadığı kadar canlı. Japon Ekonomi Günü ve yeni bir araştırma işbirliği bunun kanıtı. Mayıs ayı sonunda Düsseldorf ta gerçekleştirilen ve geleneksel Japonya Günü nün 2002 yılından beri ayrılmaz bir parçası olan Japon Ekonomi Günü çerçevesinde Geleceğin Distribütörlüğü - Akıllı Konseptler, Yeşil Stratejiler başlıklı konu işlendi. Konuşmaların merkezinde mal ve ürün trafiği için geleceğe yönelik çözümler bulunmaktaydı. Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Garrelt Duin, Başkonsolos Kiyoshi Koinuma ve Belediye Başkanı Dirk Elbers in yaptıkları açılış konuşmalarından sonra güncel gelişmeler hakkında konferanslar, günlük pratik uygulamalara ilişkin raporlar ve bir panel gerçekleştirildi. Aachen Ren-Vestfalya Teknik Üniversitesi (RWTH) bünyesinde bulunan Tekstil Tekniği Enstitüsü (ITA) ile Japonya nın Kyoto Teknoloji Enstitüsü (KIT) arasında Mayıs ayı sonunda bir araştırma işbirliği anlaşması yapıldı. Gelecek dönemde bu iki kurum biyopolimer, kompozit malzemeler ve tekstil alanlarında işbirliği yapma kararı aldılar. ITA yöneticisi Prof. Thomas Gries tarafından öncülüğü yapılan bu işbirliği ve KIT profesörü Teruo Kimura ile kurulan bağlantının temelinde NRW.INVEST ile müşterek gerçekleştirilen bir seminer yatmakta. Söz konusu seminer 2008 yılında Osaka şehrinde Yeni malzemeler Komposit Hammaddeler başlığı altında gerçekleştirilmişti. Teknolojik işbirliği sayesinde yabancı şirketlerin Kuzey Ren-Vestfalya lokasyonuna bağlanması hedeflenmekte.

4 Lojistik araştırma merkezi Dortmund da açıldı Telif hakkı: Fraunhofer-Institut für Materialfluss und Logistik IML Dortmund Teknik Üniversitesi ne bağlı Lojistik Kampüs taşımacılık sektörü ile ilgili konularda disiplinlerarası araştırma ve öğretim sayesinde bir yatırım ve kuruluş yeri olarak bölgeyi güçlendirmeyi amaçlamakta. Takriben iki sene süren bir inşaat sürecinden sonra lojistik kampüsün (LogistikCampus) resmi açılışı Nisan ayının sonunda gerçekleştirildi. Söz konusu disiplinlerarası araştırma merkezinde bundan böyle Dortmund Teknik Üniversitesi nin lojistik kürsüleri bulunacak ve Fraunhofer Malzeme Akışı ve Lojistik Enstitüsü (IML) ve Graduate School of Logistics ile işbirliği yapılacak. Kuzey Ren-Vestfalya İnovasyon, Bilim ve Araştırma Bakanı Svenja Schulze anahtar teslim töreninde Bir lojistik merkezi olan Dortmund un yeni ve harika bir kartviziti oldu diyerek kampüsün öneminin altını çizdi. Bir lojistik bölgesi olan Vestfalya nın bu öncü projesine Bilim Bakanlığı 4,4 milyon Euro tutarında yatırım yaptı. Toplamda 6,4 milyon Euro ya mal olan projenin geri kalan kısmını Fraunhofer Topluluğu ve Dortmund Teknik Üniversitesi finanse etti. Proje kapsamında Dortmund da elliye yakın bilim adamı çalışmakta ve vakıf profesörlükleri sayesinde sekiz yeni kürsünün burada oluşturulması hedeflenmekte. Dortmund ve çevresi Alman yük trafiğinin en önemli kavşak noktalarından biridir. Ruhr bölgesinde bulunan şehir, avantajlı bağlantı olanakları ve saygın araştırma çalışmalarıyla 2012 yılının lojistik lokasyonu seçildi.

5 Rus Ekonomi Birliği Kuzey Ren-Vestfalya yı ödüllendirdi Telif hakkı: Wegweiser Media & Conferences GmbH Berlin/ Foto: Udo Lauer Almanya da bulunan Rus Ekonomi Birliği Kuzey Ren-Vestfalya yı En yatırım dostu bölge olarak ödüllendirdi. Rusya Federasyonu Büyükelçiliği bünyesindeki Ticaret ve Ekonomi Bürosu, Rus Ekonomi Birliği ve Alman Ekonomisi Doğu Çalışma Grubu tarafından Mayıs ayı ortasında Berlin de gerçekleştirilen Alman-Rus Şirketler Kongresi çerçevesinde Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti En yatırım dostu bölge olarak ödüllendirildi. Önemli kişilerden oluşan jüri heyeti Alman-Rus ilişkilerinin gelişmesine özel katkıda bulunan hizmetleri böylelikle ikinci kez ödüllendirmiş oldu. Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Dr. Günther Horzetzky Rus Ekonomi Birliği nden böyle bir ödül aldığımız için çok mutluyuz. Rusya nın Dünya Ticaret Örgütü ne (WTO) katılması ile Rus ekonomisinin daha çok küreselleşmesini bekliyoruz diyerek ödülün öneminin altını çizdi. Söz konusu ödül, NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner e, Rusya Federasyonu nun Almanya Büyükelçiliği bünyesindeki ticaret ve ekonomi bürosu yöneticisi ve elçisi Prof. Dr. Andrey V. Zverev tarafından verildi. Günümüzde takriben 400 Rus şirketi Kuzey Ren-Vestfalya da yerleşik durumdadır. Bunların arasında Innolume, Kirowski Sawod, OMK Trust, Omsk Polycarbon, Rosneft, Sovtransavto ve TMK AG gibi şirketler bulunmaktadır. Kuzey Ren-Vestfalya, bir yatırım ve kuruluş yeri olarak tüm Rusya da tanıtım yapmak amacıyla 2012 yılının Ekim ayından beri St. Petersburg şehrinde kendi temsilciliği ile temsil edilmektedir.

6 Kuzey Ren-Vestfalya Kyoto ya misafir oldu Telif hakkı: NRW.INVEST Köln Belediyesi ve NRW.INVEST Japonya nın kalabalık metropollerinden Kyoto da Yenilenebilir Enerjiler konulu bir ihtisas forumu gerçekleştirdi. Etkinlik, Germany at its best lokasyon pazarlama kampanyası partneri olan Köln Belediyesi ile birlikte gerçekleştirildi. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), Kuzey Ren-Vestfalya Enerji Ajansı ve TÜV Rheinland temsilcileri enerjide yeni dönem ve buradan Japon şirketleri için ortaya çıkan iş olanakları hakkında konuşmalar yaptılar. Yaklaşık 80 katılımcı ekonomik işbirliği ve özellikle de yenilenebilir enerjilerin kullanılması hakkında bilgi aldı. Köln ve Kyoto kentlerinin kardeş şehir olmalarının 50. yıldönümü dolayısıyla Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters de söz konusu Japon metropolünü ziyaret etti ve edindiği olumlu intibalar ile birlikte Kyoto Belediyesi nin ekonomik ve bilimsel alanda işbirliği yapmak için büyük ilgi gösterdiğini ve diğer çalışmaların yanında Smart City Cologne projesi ile bilgi alışverişi yapılması için de bir anlaşma yaptığını söyledi.

7 Ostwestfalen-Lippe Üniversitesi elektroteknik alanında en iyi notu aldı Telif hakkı: Hochschule OWL Yüksekokul Geliştirme Merkezi (CHE) tarafından bu yıl yapılan üniversitelerarası sıralamada, elektroteknik dalında eğitim almak için Ostwestfalen-Lippe Üniversitesinin en ilk sırada tercih edildiği sonucu ortaya çıktı. Almanca konuşulan ülkeler bazında yapılan en geniş kapsamlı ve ayrıntılı sıralamada Ostwestfalen-Lippe Üniversitesi Bavyera da bulunan iki diğer ihtisas üniversitesi ile birlikte en iyi neticeyi aldı. Ayrıca diğer bölümler de ortalamanın çok üzerinde puan aldı: İnşaat mühendisliği, mekatronik ve makine mühendisliği bazı alanlarda en iyi notları aldılar. CHE tarafından gerçekleştirilen sıralamada Almanya, Avusturya, İsviçre ve Hollanda da bulunan 300 den fazla üniversitede eğitim gören den fazla öğrenciye eğitim şartları hakkında sorular yöneltilmektedir. Ostwestfalen-Lippe Üniversitesi nde okuyan öğrenciler elektroteknik bölümüne genel eğitim ortamı, ilgilenme, pratiğe yönelik uygulamalar ve araştırma bütçesi alanlarında en iyi notları verdiler. Ostwestfalen-Lippe Üniversitesi Başkanı Dr. Oliver Herrmann Endüstriyel Enformasyon Teknolojileri Enstitüsü (init) ile birlikte araştırma alanında çok güçlü olan Elektroteknik ve Teknik Enformatik bölümünün eğitimde de Almanya çapında lider konumda olmasından dolayı çok gururluyum diye bir açıklama yaptı.

8 One World Trade Center in tepesi Kuzey Ren-Vestfalya dan Telif hakkı: The Port Authority of NY & NJ New York un yeni simgesi One World Trade Center i Vallourec & Mannesmann Tubes tarafından üretilen çelik borular taçlandıracak. One World Trade Center in 124 metre uzunluğundaki anteninde Vallourec & Mannesmann Tubes tarafından üretilen toplam 500 ton sıcak haddelenmiş dikişsiz çelik boru kullanıldı. Gerekli mukavemeti sağlayan bu sağlam ve uzun ömürlü çelik borular sayesinde Amerika Birleşik Devletleri nin en yüksek binası rüzgâr ve hava şartlarına karşı koyabilmekte. Binanın ucunun aynı zamanda anten görevi de görmesinden dolayı bu çelik profiller milyonlarca nüfusu olan metropolde medyanın haberleşme hizmetlerinin kusursuz olarak çalışmasını da garanti etmekte. Kısaca MSH-Profilleri olarak adlandırılan sıcak haddelenmiş Mannesmann Çelik Boruları şirketin Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Mülheim an der Ruhr ve Düsseldorf tesisleri ile Fransa - Aulnoye de bulunan fabrikasında üretildiler. Akabinde bu ürünler tamamlanmak üzere Kanada da bir anten üreticisine gönderildi. Toplam 18 parçadan oluşan antenin ilk dokuz parçası Aralık ayında, kalan dokuzu da 2013 ün Mayıs ayında New York ta monte edildi.

9 Bergisches Städtedreieck üçlü ekonomik bölgesi kojenerasyon alanında örnek bölge olma yolunda Telif hakkı: Ministerium für Klimaschutz, Umwelt, Landwirtschaft, Natur- und Verbraucherschutz des Landes Nordrhein-Westfalen Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti bünyesindeki Kojenerasyon Model Bölgeleri yarışması çerçevesinde Bergisches Städtedreieck bölgesi verimli enerji tedarikinin genişletilmesi için Euro destek aldı. Bergisches Städtedreieck üçlü ekonomik bölgesini oluşturan Remscheid, Solingen ve Wuppertal şehirleri Kojenerasyon Faaliyet Konsepti (Handlungskonzept KWKhoch³) ile enerji dönüşümüne önemli bir katkıda bulunmak istiyorlar. Bunun başlıca sebebi, yerleşim ve sanayi bölgelerine verilmek üzere kojenerasyon tesislerinde eş zamanlı olarak üretilen elektrik ve ısının hem çok verimli olması hem de yöresel iklimin korunması açısından kilit teknoloji konumunda olmasıdır. Jüri özellikle Bergisches Städtedreieck bölgesinde kojenerasyonun daha da geliştirilmesine yönelik bütüncül yaklaşımdan etkilendi. Bu yaklaşımın amacı kojenerasyon tesislerinin kullanılmasına karşı mevcut engellerin tanımlanması, çözümlerin gösterilmesi ve bu tesislerin kullanılmasının kabul görmesini teşvik etmek. Bunun için de ekonomik, yöntemsel, iletişimsel, finansal ve hukuki çerçeve şartları incelenmekte. Remscheid, Solingen ve Wuppertal şehirleri KWKhoch³ konseptini bu üç şehrin belediyesi, Wuppertal İklim, Çevre ve Enerji Enstitüsü ve bölgedeki diğer aktörlerle birlikte geliştirdiler. Söz konusu yarışmaya toplam 51 belediye 48 proje ile katıldı ve jüri bunların arasından başarılı olma ihtimali gördüğü 21 tanesini seçti.

10 İkinci Dış Ticaret Günü nün odak noktası inovasyon oldu Telif hakkı: Aussenhandelsverband Nordrhein-Westfalen e. V. Mayıs ayı sonunda Kuzey Ren-Vestfalya da gerçekleştirilen ikinci Dış Ticaret Günü nde ticaret, sanayi ve siyaset dünyasından 400 temsilci Düsseldorf ta buluştu. İnovasyon Made in Germany ana temalı toplantı, orta ölçekli şirketlerin küresel inovasyon stratejileri hakkında geniş kapsamlı bilgilendirme sağlayan bir platform sundu. Firmaların yönetim kurullarına, genel müdürlerine ve Alman dış ticaretinin karar mercilerine yönelik olarak düzenlenen söz konusu dış ticaret günü Kuzey Ren-Vestfalya Dış Ticaret Birliği e.v. tarafından organize ediliyor. Bu birlik dış ticaret alanında faaliyet gösteren Kuzey Ren-Vestfalyalı şirketler tarafından oluşturulmakta. Bir panel şeklinde gerçekleşen oturumda Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Garrelt Duin, CDU Partisi Eyalet Başkanı Armin Laschet ve FDP Partisi Eyalet Başkanı Christian Lindner ile Toptancılık, Dış Ticaret ve Hizmetler Federal Birliği Başkanı Anton F. Börner inovasyon merkezi Kuzey Ren-Vestfalya hakkında fikir alışverişinde bulundular. Kuzey Ren-Vestfalya Dış Ticaret Birliği e.v. Başkanı Theo-Heinz Nientimp in onur konuşmacısı olarak kürsüye davet ettiği Federal Dışişleri Bakanı Dr. Guido Westerwelle Küreselleşme sürecinde Almanya Cesartle ilerleyip refahı korumak ana temalı bir konuşma gerçekleştridi.

11 Çalışmak ve öğrenmek İkili mesleki eğitim Telif hakkı: NRW.INVEST Mesleki eğitim imkânı sunmak firmalara fayda sağlıyor. Eğitim veren şirketler, kendi bünyelerinde doldurulması gereken pozisyonlara yönelik genç elemanlar yetiştiriyor ve uzman personele olan ihtiyacını kendisi karşılayabiliyor. Kuzey Ren-Vestfalya da yerleşik yabancı şirketler de eyalette zorunlu olan ikili mesleki eğitim sisteminden istifade ediyor. İkili mesleki eğitim gençlere bir yandan meslek okuluna devam ederken aynı zamanda da bir firmada mesleki eğitim alma olanağını sağlamakta. Bunun anlamı, mesleki eğitimin uygulama kısmının firma içinde, teorik öğretimin ise okulda gerçekleşmesidir. Böylelikle toplum içerisinde yüksek eğitim seviyesinin devamlılığı garanti altına alınmaktadır. İkili mesleki eğitimden yararlanabilmek için öğrencilerin genel eğitimleri kapsamında 10 senelik okul yükümlülüklerini yerine getirmiş olmaları şarttır. Bunun için hangi tür bir mezuniyet almış oldukları önemli değildir. Kuzey Ren-Vestfalya da ikili mesleki eğitimden yararlanabilmek için diğer bir şart, eğitimi veren firma ile öğrenci arasında bir meslek eğitimi sözleşmesi yapılmasıdır. Şirketlerin bu tür bir eğitim verebilmeleri için, tüm Almanya da geçerli olan eğitim verme şartnamesinde belirtilen bir dizi koşulları yerine getirmeleri zorunludur. İkili mesleki eğitim vermek isteyen yabancı firmalar, bulundukları şehirlerin sanayi ve ticaret odalarından, zanaatkârlar odalarından ve iş kurumlarından geniş çaplı destek alabilirler. Bu kurumların kısaca AG-S olarak adlandırılan işveren-destek bölümleri eğitim vermek isteyen firmalara danışmanlık hizmeti verir ve öğrenci ile firma arasında aracılık yapar.

Çin, Almanya ve Türkiye den gelen yatırımcılara ödül verildi

Çin, Almanya ve Türkiye den gelen yatırımcılara ödül verildi Çin, Almanya ve Türkiye den gelen yatırımcılara ödül verildi Telif hakkı: NRW.INVEST / Ralph Sondermann Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomi Bakanlığı ile NRW.INVEST dokuzuncu kez NRW.INVEST AWARD yatırımcı

Detaylı

Kuzey Ren-Vestfalya yabancı firmaların gözünde büyük itibara sahip

Kuzey Ren-Vestfalya yabancı firmaların gözünde büyük itibara sahip Kuzey Ren-Vestfalya yabancı firmaların gözünde büyük itibara sahip Telif hakkı: NRW.INVEST Kuzey Ren-Vestfalya da yerleşik uluslararası şirketlerin %92 si bulundukları yerden memnun. NRW.INVEST adına Ernst

Detaylı

Britanyalı inşaat makineleri üreticisi JCB, yeni Almanya merkezini kuruyor

Britanyalı inşaat makineleri üreticisi JCB, yeni Almanya merkezini kuruyor Britanyalı inşaat makineleri üreticisi JCB, yeni Almanya merkezini kuruyor Telif hakkı: JCB Deutschland GmbH Şirket, Frechen kentindeki yeni Almanya merkezini kurabilmek için 25 milyon Euro'luk yatırım

Detaylı

Üç Türk Şirketi NRW.INVEST AWARD TURKEY 2013 Yatırımcı Onur Ödülü Aldı

Üç Türk Şirketi NRW.INVEST AWARD TURKEY 2013 Yatırımcı Onur Ödülü Aldı Üç Türk Şirketi NRW.INVEST AWARD TURKEY 2013 Yatırımcı Onur Ödülü Aldı Telif hakkı: NRW.INVEST Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanlığı ve NRW.INVEST söz konusu onur ödülü ile Türk şirketlerinin eyalette

Detaylı

Mönchengladbach'daki DHL Lojistik Merkezi'nde 300 kişilik yeni istihdam alanı

Mönchengladbach'daki DHL Lojistik Merkezi'nde 300 kişilik yeni istihdam alanı Mönchengladbach'daki DHL Lojistik Merkezi'nde 300 kişilik yeni istihdam alanı Telif hakkı: DHL İrlandalı tekstil zinciri Primark için inşa edilen 40.000 metrekarelik lojistik merkezinin yapımından neredeyse

Detaylı

NRW.INVEST / İstanbul Sanayi Odası Bilgilendirme Semineri

NRW.INVEST / İstanbul Sanayi Odası Bilgilendirme Semineri NRW.INVEST / İstanbul Sanayi Odası Bilgilendirme Semineri 2 Nisan 2015 Perşembe günü 10.00-13.00 saatleri arasında İstanbul Sanayi Odası Odakule Toplantı Salonu nda bilgilendirme semineri gerçekleştirilecektir.

Detaylı

Kuzey Ren-Vestfalya'daki yabancı yatırımcıların sayısı gittikçe artan bir ivme gösteriyor

Kuzey Ren-Vestfalya'daki yabancı yatırımcıların sayısı gittikçe artan bir ivme gösteriyor Kuzey Ren-Vestfalya'daki yabancı yatırımcıların sayısı gittikçe artan bir ivme gösteriyor Telif hakkı: Fotolia Kuzey Ren-Vestfalya, yabancı yatırımcıların Almanya'daki öncelikli bölgesi olarak sahip olduğu

Detaylı

L'Oréal, Düsseldorf ta bulunan Almanya merkezini büyütüyor

L'Oréal, Düsseldorf ta bulunan Almanya merkezini büyütüyor L'Oréal, Düsseldorf ta bulunan Almanya merkezini büyütüyor Telif hakkı: L Oréal Deutschland GmbH Düsseldorf'taki Almanya merkezinde 25 yıldır faaliyette olan Fransız kozmetik devi, eyalet başkentine bağlılığını

Detaylı

AkzoNobel ile Evonik, klor ve potasyum hidroksit çözeltisi üretimi amaçlı bir ortak girişim (Joint Venture) kuruyor

AkzoNobel ile Evonik, klor ve potasyum hidroksit çözeltisi üretimi amaçlı bir ortak girişim (Joint Venture) kuruyor AkzoNobel ile Evonik, klor ve potasyum hidroksit çözeltisi üretimi amaçlı bir ortak girişim (Joint Venture) kuruyor Telif hakkı: AkzoNobel Alman ve Hollandalı söz konusu iki şirket arasındaki bu işbirliğinin

Detaylı

Kuzey Ren-Vestfalya da Yeni Yatırım Fırsatları Avrupa daki Yatırım Merkeziniz Rakamlar. Veriler. Gerçekler.

Kuzey Ren-Vestfalya da Yeni Yatırım Fırsatları Avrupa daki Yatırım Merkeziniz Rakamlar. Veriler. Gerçekler. Kuzey Ren-Vestfalya da Yeni Yatırım Fırsatları Avrupa daki Yatırım Merkeziniz Rakamlar. Veriler. Gerçekler. www.nrwinvest.com 2 3 İçindekiler Kuzey Ren-Vestfalya Almanya nın Ekonomi Merkezi 4 Almanya nın

Detaylı

SUNUŞ. İstanbul Sanayi Odası nın 1995 yılından bu yana çevre alanında verdiği ödülleri 2014 yıldan itibaren

SUNUŞ. İstanbul Sanayi Odası nın 1995 yılından bu yana çevre alanında verdiği ödülleri 2014 yıldan itibaren SUNUŞ İstanbul Sanayi Odası nın Değerli Meclis Üyeleri, İstanbul Sanayi Odası Yönetimi olarak 2013-2016 çalışma dönemimizin ikinci yılı olan 2014 te de yoğun ve verimli bir yılı daha geride bıraktık. Yönetime

Detaylı

Baden-Württemberg Eyaleti Basbakan Yardımcısı, Maliye ve Ekonomi Bakanı, Eyalet Meclisi Üyesi Dr. Nils Schmidt Önderliginde Ekonomi Heyeti Türkiye

Baden-Württemberg Eyaleti Basbakan Yardımcısı, Maliye ve Ekonomi Bakanı, Eyalet Meclisi Üyesi Dr. Nils Schmidt Önderliginde Ekonomi Heyeti Türkiye Baden-Württemberg Eyaleti Basbakan Yardımcısı, Maliye ve Ekonomi Bakanı, Eyalet Meclisi Üyesi Dr. Nils Schmidt Önderliginde Ekonomi Heyeti Türkiye Gezisi Istanbul Ankara 29.09. 03.10.2015 2 Önsöz. Almanya

Detaylı

BİLİM, TEKNOLOJİ VE SANAYİDE TÜRKİYE NİN DURUMU. OECD nin Bilim, Teknoloji ve Sanayinin Görünümü 2014 Raporu ndaki Bilgilerle Hazırlanmıştır

BİLİM, TEKNOLOJİ VE SANAYİDE TÜRKİYE NİN DURUMU. OECD nin Bilim, Teknoloji ve Sanayinin Görünümü 2014 Raporu ndaki Bilgilerle Hazırlanmıştır BİLİM, TEKNOLOJİ VE SANAYİDE TÜRKİYE NİN DURUMU OECD nin Bilim, Teknoloji ve Sanayinin Görünümü 2014 Raporu ndaki Bilgilerle Hazırlanmıştır Şubat 2015 BİLİM, TEKNOLOJİ VE SANAYİDE TÜRKİYE NİN DURUMU Günümüzde

Detaylı

Faaliyet alanındaki yetkinliğin artırılması için Alman partnerler ile mesleki yetkinlik eğitimi. Türkiye den 8 başarı hikayesi

Faaliyet alanındaki yetkinliğin artırılması için Alman partnerler ile mesleki yetkinlik eğitimi. Türkiye den 8 başarı hikayesi Faaliyet alanındaki yetkinliğin artırılması için Alman partnerler ile mesleki yetkinlik eğitimi Türkiye den 8 başarı hikayesi İçindekiler Baskı 4 Önsöz 5 Knauf Pazar gelişimi için eğitim merkezleri 6

Detaylı

Haber Dosyası. Dünyadan Ekonomi, Tekstil ve Çalışma Hayatına Dair Gelişmeler. 01-28 Şubat 2015

Haber Dosyası. Dünyadan Ekonomi, Tekstil ve Çalışma Hayatına Dair Gelişmeler. 01-28 Şubat 2015 Haber Dosyası Dünyadan Ekonomi, Tekstil ve Çalışma Hayatına Dair Gelişmeler 01-28 Şubat 2015 Bu dosya Sendikamız Araştırma Departmanı tarafından derlenmiştir. Kordsa Global 2014 te karını yüzde 145 artırdı

Detaylı

Diyalog. izocam. "İzocam Manto" ile kaliteli ve güvenilir çözümler

Diyalog. izocam. İzocam Manto ile kaliteli ve güvenilir çözümler Diyalog izocam Nisan Mayıs Haziran 2013 "İzocam Manto" ile kaliteli ve güvenilir çözümler İzocam geleceğin binalarını anlattı, Yalıtım sektöründe buluş sayısı çok az, İzocam 13. Yalıtım Yarışması nda dereceye

Detaylı

BİLGİ NOTU ANKARA KALKINMA AJANSI SİLİKON VADİSİ ZİYARETİ VE BİLİŞİM EKOSİSTEMİ DÜNYA ÖRNEKLERİ

BİLGİ NOTU ANKARA KALKINMA AJANSI SİLİKON VADİSİ ZİYARETİ VE BİLİŞİM EKOSİSTEMİ DÜNYA ÖRNEKLERİ BİLGİ NOTU ANKARA KALKINMA AJANSI SİLİKON VADİSİ ZİYARETİ VE BİLİŞİM EKOSİSTEMİ DÜNYA ÖRNEKLERİ 26 KASIM 2012 1 İÇİNDEKİLER 1. SAN FRANCISCO, BİLİŞİM VADİSİ VE KALİFORNİYA...5 1.1. SAN FRANCISCO...5 San

Detaylı

Kümelenme Modeli ve Türkiye deki Kümelenme Çalışmaları. Hazırlayan:Stajer Sercan Bozkurtoğlu

Kümelenme Modeli ve Türkiye deki Kümelenme Çalışmaları. Hazırlayan:Stajer Sercan Bozkurtoğlu Kümelenme Modeli ve Türkiye deki Kümelenme Çalışmaları Hazırlayan:Stajer Sercan Bozkurtoğlu 2013 İÇİNDEKİLER Kümelenmenin Tanımı...3 Kümelenmenin Nedenleri ve Ekonomiye Etkisi...4 Kümelenme Evreleri...6

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. GÜNEY KORE - JAPONYA ÇALIŞMA ZİYARETİ PROGRAMI 3 2. PROGRAM KATILIMCILARI 3 3. GÜNEY KORE VE JAPONYA ÇALIŞMA ZİYARETİNİN AMACI 4

İÇİNDEKİLER 1. GÜNEY KORE - JAPONYA ÇALIŞMA ZİYARETİ PROGRAMI 3 2. PROGRAM KATILIMCILARI 3 3. GÜNEY KORE VE JAPONYA ÇALIŞMA ZİYARETİNİN AMACI 4 İÇİNDEKİLER 1. GÜNEY KORE - JAPONYA ÇALIŞMA ZİYARETİ PROGRAMI 3 2. PROGRAM KATILIMCILARI 3 3. GÜNEY KORE VE JAPONYA ÇALIŞMA ZİYARETİNİN AMACI 4 4. GÜNEY KORE VE JAPONYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER 4 4.1. Güney

Detaylı

Bu millet Atatürk ü seviyorsa, Trabzon a demiryolunu getirir..."

Bu millet Atatürk ü seviyorsa, Trabzon a demiryolunu getirir... Plaket töreni 10-11 de Teknoloji ödülleri 12-13 de Yıl: 20 Sayı: 232 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı www.ttso.org.tr Hisarcıklıoğlu: Bu millet Atatürk ü seviyorsa, Trabzon a demiryolunu getirir..."

Detaylı

ADASO MECLİS ÜYELERİ 2

ADASO MECLİS ÜYELERİ 2 Sunuş 1 MECLİS ÜYELERİ 2 YÖNETİM KURULU ÜYELERİ 3 DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ / BÜTÇE KOMİSYONU 4 İÇİNDEKİLER Sunuş... 1 MECLİS ÜYELERİ... 2 YÖNETİM KURULU ÜYELERİ... 3 DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ / BÜTÇE KOMİSYONU...

Detaylı

ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI 2014 2017 STRATEJİK PLANI

ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI 2014 2017 STRATEJİK PLANI ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI 20142017 STRATEJİK PLANI Eskişehir Sanayi Odası 20142017 Stratejik Planı Sayfa 1 İÇİNDEKİLER Sayfa No 1. KISALTMALAR. 3 2. GİRİŞ... 4 3. STRATEJİK PLANLAMA YAKLAŞIMI... 6 4. DURUM

Detaylı

STSO AÇILIM HAZİRAN 2010 Yıl 2 Sayı 11 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet KESKİNSOY

Detaylı

ÇEDBİK YÖNETİM Yıl: 1 Sayı: 2 EKİM 2010 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR SevgiliÇevreDostları, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği kurulalı üç yıl oldu. Bina endüstrisinin sera gazı salımlarını düşürmesi için iş yapış

Detaylı

Ülkemizin olmazsa olmazlarından Hessen eyaleti. HESSEN IN CAZIBESINI TANIMLAYAN SEBEPLER

Ülkemizin olmazsa olmazlarından Hessen eyaleti. HESSEN IN CAZIBESINI TANIMLAYAN SEBEPLER Hessen Eyaleti Ekonomi, Ulasım ve Bölgesel Kalkınma Bakanlıgı HESSEN IN CAZIBESINI TANIMLAYAN SEBEPLER AVRUPA NIN KALBINDE ULUSLARARASI BIR YATIRIM VE TICARET MERKEZI Ülkemizin olmazsa olmazlarından Hessen

Detaylı

Sürdürülebilirlik Raporu. 1 Temmuz 2012-31 Aralık 2013

Sürdürülebilirlik Raporu. 1 Temmuz 2012-31 Aralık 2013 Sürdürülebilirlik Raporu 1 Temmuz 2012-31 Aralık 2013 2 Sürdürülebilirlik Raporu İçindekiler 14 Genel Müdür ün Mesajı Rapor hakkında 03 Vizyonumuz, Misyonumuz, Stratejimiz 04 Sürdürülebilirlik Konusunda

Detaylı

在 莱 茵 河 畔 路 德 维 希 港 大 学 学 习?!

在 莱 茵 河 畔 路 德 维 希 港 大 学 学 习?! LUDWIGSHAFEN AM RHEIN YÜKSEKOKULU NDA YÜKSEK ÖĞRENIM?! STUDIEREN AN DER HOCHSCHULE LUDWIGSHAFEN AM RHEIN?! ESTUDIAR EN LA UNIVERSIDAD DE LUDWIGSHAFEN AM RHEIN?! FAIRE DES ÉTUDES À L UNIVERSITÉ DE PORT-LOUIS-SUR-LE-RHIN?!

Detaylı

mayıs gündemi MAYIS 2008 / YIL: 25 SAYI: 288 SAHİBİ Ege Bölgesi Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Tamer TAŞKIN

mayıs gündemi MAYIS 2008 / YIL: 25 SAYI: 288 SAHİBİ Ege Bölgesi Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Tamer TAŞKIN MAYIS 2008 / YIL: 25 SAYI: 288 SAHİBİ Ege Bölgesi Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Tamer TAŞKIN SORUMLU MÜDÜR Mustafa KALYONCU (Genel Sekreter) YAYIN İCRA KOMİTESİ Tamer TAŞKIN Nedim KALPAKLIOĞLU

Detaylı

NRW.INVEST Geleceği Olan Yatırım Projelerinizde Partneriniz

NRW.INVEST Geleceği Olan Yatırım Projelerinizde Partneriniz NRW.INVEST Geleceği Olan Yatırım Projelerinizde Partneriniz 2 SERVICE AT ITS BEST Kuzey Ren-Vestfalya ya hoş geldiniz Projenize nasıl destek oluyoruz? Projenizin en erken safhalarında dahi bulunduğunuz

Detaylı

Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli

Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli KASIM 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Sanayinin Ufku korhan@ostim.com.tr Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli stratejileri düşünmeyi zorunlu kılıyor. Bu refleks sanayide daha da belirgin bir şekilde

Detaylı