TURKCELL T-CAM 20 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TURKCELL T-CAM 20 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU"

Transkript

1 TURKCELL T-CAM 20 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU

2

3 TURKCELL T-CAM 20 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU

4 UYARI Bu kılavuzdaki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kılavuzun içeriğinin doğruluğunu sağlamak amacıyla hazırlık aşamasında her türlü çaba gösterilmiştir ancak bu kılavuzdaki tüm ifadeler, bilgi ve öneriler doğrudan ya da dolaylı hiçbir garanti oluşturmaz. Kameranızın doğru ve güvenli olarak kullanılmasını sağlamak için Cihaz Bakımı ve Güvenlik bilgilerini lütfen dikkatle okuyunuz.

5 ÜRÜNÜ TANITICI VE TEMEL BİLGİLER Turkcell T-CAM 20 kamera ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell T-CAM 20 kameranız bulunduğu ortamdan görüntü alarak kayıtlarınızı Turkcell bulutunda depolar. İsterseniz canlı, isterseniz geçmiş görüntüleri akıllı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz. Turkcell T-CAM 20 görüntülediği hareket tespitlerini cep telefonunuza bildirim olarak gönderir ve haberdar olmanızı sağlar. Turkcell T-CAM 20 kamera ev ve işyeri ortamlarının izlenmesi, çocuk ve bakıcıların kontrolü, evcil hayvan görüntüleme gibi amaçlarla kullanılabilir. Turkcell T-CAM 20 kameranızı kullanmadan önce Kullanma Kılavuzunda yer alan açıklamaları dikkatle okuyunuz. Kılavuzda yer alan bilgiler size kameranızın bağlantı ayarlarını yapmak, akıllı telefon veya bilgisayarınızdan kameranıza erişerek kullanmanız için gerekli bilgileri sağlayacaktır.

6 Turkcell T-CAM 20 Özellikler & Teknik Bilgiler VIDEO / SES STANDARTLAR ARAYÜZ 1.3 megapiksel CMOS sensör 1.0 lux 3.58mm, f/2.0 Kayıt formatı: AVI Video sıkıştırma: H.264, MPEG-4 & M-JPEG 2-yönlü ses (kısıtlı desteklenmektedir) Fast Ethernet IEEE 802.3/802.3u Wireless IEEE b/g/n 1 Ethernet (RJ-45) port 1 Güç girişi 1 Ses çıkışı 1 Mikrofon 1 Reset/WPS düğmesi 1 SDHC/SD kart yuvası (32 gb a kadar) 2 Çıkarılabilir anten YÖNETİM RF ÇIKIŞ GÜCÜ LED GÖSTERGELERİ Bilgisayar için web arayüzü Android, iphone uygulamaları Yazılım Güncelleme 11b:16dBm-18dBm 11g:14dBm-16dBm 11n: 11dBm - 13dBm LAN Wi-Fi Ses Güç / Bulut HAFIZA FREKANS BANDI ÇALIŞMA KOŞULLARI 64MB SDRAM GHz 0-40 Santigrat 10-90% (yoğuşmasız) GÜÇ BOYUTLAR SERTİFİKA 12V DC 108mm x 112mm x 108mm CE Yazılım Özellikleri Kolay kurulum iphone, Android ve bilgisayardan erişim Yüksek hızlı H.264 video sıkıştırma Hareket algılama Hareket algılama öncesi ve sonrası kayıt Turkcell bulutuna kayıt

7 Paket İçeriği Ürünü kullanmaya başlamadan önce lütfen pakette eksik bir şey varsa kontrol ediniz ve yetkili satıcınıza başvurunuz. 1 x Network kamera 1 x Güç adaptörü 1 x Ethernet kablosu 1 x Kullanma kılavuzu 1 x Garanti Belgesi 1 x Sabitleme Parçası 1 x Kurulum Aksesuarı 2 x Ayrılabilir anten

8 Ürün Görünümü Önden Görünüm Power Audio LAN WLAN Arkadan Görünüm Wi-Fi Anten Girişleri Ethernet Girişi Güç Adaptör Girişi

9 LED Göstergeleri LED POWER AUDIO LAN WLAN Tanım Güç: Kamera ilk açıldığında yanıp söner. Sunucuya başarılı bir şekilde bağlandığında LED yanık kalacaktır. Ses: Kamera üzerinden ses iletisi olup olmadığını gösterir. Diğer Kullanım amaçları kılavuzda detaylı olarak anlatılmaktadır. LAN: Kablolu bağlantı durumunda yanar. Veri gönderimi sırasında yanıp söner. Wi-Fi: Kablosuz bağlantı durumunda yanar. Veri gönderimi sırasında yanıp söner.

10 KURULUM Kurulum Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Kameranın Hesabınıza Kaydedilmesi Turkcell T-CAM 20 kameranızı kullanmaya başlamadan önce kameranızın Turkcell hattınıza veya Turkcell Superonline müşteri numaranıza kaydedilmiş olması gerekir. Eğer satın alım sırasında bu kayıt işlemi yapılmadıysa kurulum öncesinde bu kılavuzun arkasında yer alan Turkcell bireysel, kurumsal veya Turkcell Superonline Müşteri Hizmetleri numaralarını arayarak kameranızı kaydettiriniz. Kameranın Kuruluma Hazırlanması ve Kurulumu Aşağıdaki adımları izleyerek kameranızı kuruluma hazırlayabilirsiniz: 1. Kutu içerisindeki 1 adet network kamerayı, 1 adet power adaptörü, 1 adet ethernet kablosunu ve 2 adet ayrılabilir anteni çıkarınız ve kameraya yerleştiriniz. 2. Kutunun içerisinde yer alan güç adaptörünü kameraya taktıktan sonra adaptorü fişe takınız. 3. Kamerayı fişe taktıktan sonra kameranız hareket edecek ve ışıkları yanıp sönecektir. 4. Kameranın kuruluma hazır olduğunu soldan 1. LED (Güç) ve 2. LED (Ses) 1 saniyelik aralıklar ile yanıp sönüyor olmasından anlayabilir-

11 siniz.. Uyarı: Eğer LED göstergeleri belirtildiği şekilde yanıp sönmüyorsa lütfen kameranızın reset düğmesine bütün ışıklar sönene kadar yaklaşık 10 saniye boyunca basılı tutunuz. Kameranız böylece kurulum moduna girecektir. Modem Ayarlarının Kontrolü Kurulum yapmadan önce modeminizin ayarlarını gerek görürseniz kontrol edebilirsiniz. Modemde olması gereken ayarlar: DHCP açık olmalı. MAC filtering özelliği açık olmamalı ya da eğer açık olacaksa kameranın MAC adresi de modem bağlanmasına izin verilen adresler arasına eklenmeli. Firewall da 80 Portu haricinde içeriden dışarıya giden paketleri engelleyen bir ayar olmamalı. Akıllı Telefon ile Kablosuz Ağ Kurulumu Bu kurulum adımlarını izleyerek kameranızın kablosuz ağ (Wi-Fi) ayarlarını Android veya iphone telefonunuzu kullanarak ethernet bağlantısına ihtiyaç kalmadan yapabilirsiniz: (Ekran görüntüleri Android uygulamasına aittir, benzer ekranlar iphone uygulamasında da olduğundan ayrıca burada gösterilmemektedir.)

12 1. Akıllı telefonunuz için uygun olan mobil uygulamayı indirip kurunuz: i. Turkcell müşterileri Turkcell Online Kamera uygulamasını indirebilmek için KAMERA yazıp 2222 ye gönderebilirler. ii. Android için Turkcell Online Kamera uygulamasını Turkcell T-Market ten indirebilirsiniz. iii. iphone için Turkcell Online Kamera uygulamasını Apple App Store dan indirebilirsiniz. 2. Telefonunuza indirdiğiniz mobil uygulamayı açarak Turkcell şifreniz veya Turkcell Superonline abone numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız. 3. Uygulamaya giriş yaptığınız zaman karşınıza kameralar ekranı gelecektir. Kurulum yapacağınız kameranın kamera listesinde göründüğünü kontrol ediniz. Eğer kameranız bu listede görünmüyorsa lütfen bu kılavuzun arkasında yer alan müşteri hizmetleri numarasını

13 arayarak satın aldığınız kamerayı Turkcell hattınıza veya Turkcell Superonline müşteri numaranıza kaydettiriniz. 4. Başlangıç menüsünden Kamera Kur adımını seçiniz. 5. Kablosuz ağ ayarlarını yapabilmeniz için kablosuz ağ listesinden kablosuz ağınızı seçmeniz ve kablosuz ağ şifresinizi girmeniz istenecektir. Kameranızın ismini bu adımda değiştirebilirsiniz.

14 6. Bilgileri doğru olarak girdiğinizi kontrol edip Kare Kodu Oluştur düğmesine tıklayınız. 7. Ekranda gösterilen kare kodu yaklaşık cm uzaklıktan kameranızın lensine doğru tutunuz. 8. Kamera kare kodu doğru okuduğunda başını aşağı yukarı sallayarak onay verecektir. Sonrasında kurulum için bir kaç dakika beklemeniz gerekebilir. Kurulumun ilerlemesini mobil uygulamanızdan takip edebilirsiniz.

15 9. Kurulum tamamlandığında kameranız kendini resetleyecek ve bilgilerini girmiş olduğunuz kablosuz ağı kullanarak internete erişecektir. Kurulum bittiğinde kameralar menüsünden görüntüye erişmeniz için ekrana gelen bir mesajla yönlendirileceksiniz. LED Durumu: Kamera sunucuya bağlandığında Güç LED devamlı olarak yanar, Wi-Fi LED hızlı hızlı yanıp söner. Uyarılar: Kamera kare kodu okuduktan sonra kablosuz ağı kullanarak internete çıkamayabilir. Bu durumda kablosuz ağ bilgilerinizi ve internet bağlantınızı kontrol ediniz. Daha sonra karekodu yeniden oluşturarak kurulumu tekrarlayabilirsiniz. Kare kod ile kurulum yaparken ışık kaynağı yeterli değilse veya gece görüşü devrede ise kamera kare kodu okuyamayabilir. Bu yüzden kameranızı kurmadan önce uygun ışık ortamında olduğunuzdan emin olunuz. Kameranızın odak noktası hassasiyeti nedeni ile kameranızın merceğinde bulunan siyah renkteki odak ayarına mümkün olduğunca dokunmayınız. Bu ve benzer nedenlerle Kare kod okunamadığında Bilgisayar ile Kablolu Erişim ve Kablosuz Ağ Ayarı Yapma adımlarını uygulayarak kurulum yapınız. Bilgisayar ile Kablolu Erişim ve Kablosuz Ağ Ayarı Yapma Bu kurulum adımlarını izleyerek kameranızı Ethernet kablosu yardımıy-

16 la internete bağlayabilirsiniz ve kameranızdan görüntü aktarabilirsiniz. Eğer isterseniz web ekranlarını kullanarak kameranızın kablosuz ağ (Wi-Fi) ayarlarını da yapabilir ve kameranızı kablosuz erişimle internete bağlayabilirsiniz. 1. Kutunun içerisinde yer alan ethernet kablosunun bir ucunu kameranızın ethernet girişine diğer bir ucunu modeminizin ethernet girişine bağlayınız. 2. Bilgisayarınızın internet tarayıcısından https://onlinekamera. turkcell.com.tr adresine Turkcell şifreniz veya Turkcell Superonline abone numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. 3. Giriş yaptığınızda Başlangıç menüsünden Kameralar adımını seçerek kameralarınızın listelendiği sayfayı açınız.

17 4. Kurulum yapacağınız kameranın, kamera listesinde göründüğünü kontrol ediniz. Ethernet bağlantısı ile internete erişen kameranızın bağlantı göstergesi yeşil renkli görünecektir. Eğer bağlantı göstergesi kırmızı renkli ise lütfen internet bağlantınızı kontrol ediniz. LED Durumu: Kamera sunucuya bağlandığında Güç LED devamlı olarak yanar, LAN LED hızlı hızlı yanıp söner. 5. Kameranızı kablolu erişim ile kullanmak isterseniz bundan sonraki adımları uygulamanıza gerek yoktur. Kameranızın kablosuz ağ (Wi- Fi) ile bağlanması için gerekli ayarları yapmak için en sağdaki Kablosuz Ağ Ayarları düğmesine tıklayınız.

18 6. Kameranızın bağlanacağı Kablosuz Ağ adını listeden seçiniz ve şifresini girdikten sonra Kablosuz Ağı Kaydet düğmesine basınız. 7. Ayarlar kameranıza gönderildikten sonra ethernet kablosunu çıkarabilirsiniz. Kameranız kendiliğinden Wi-Fi bağlantısı ile kablosuz olarak internete erişebilecektir. LED Durumu: Kamera kablosuz ağ bağlantısı ile sunucuya bağlandığında Güç LED devamlı olarak yanar, Wi-Fi LED hızlı hızlı yanıp söner.

19 WPS ile Kurulum Eğer internet erişimi için kullandığınız modeminiz WPS kurulumunu destekliyor ise kabloya ihtiyacınız olmadan kablosuz ağ (Wi-Fi) ayarlarını yapabilirsiniz ve kameranızı kullanmaya başlayabilirsiniz. WPS kurulumu için aşağıdaki adımları izlemelisiniz: 1. Kameranızın ve modeminizin üzerinde yer alan WPS tuşlarına basınız. Kameranızın WPS tuşuna bastığınızda Wi-Fi LED 1 saniye aralıkla yanıp sönmeye başlar. 2. Kameranız ve modeminiz arasında kablosuz ağ bilgileri paylaşılacaktır. Bunun için yaklaşık 2 dakika beklemeniz gerekebilir. Kablosuz ağ paylaşımı tamamlandığında kameranız otomatik olarak görüntü aktarmaya başlar. LED Durumu: Kamera kablosuz olarak sunucuya bağlandığında Güç LED devamlı olarak yanar, Wi-Fi LED hızlı hızlı yanıp söner. Uyarı: WPS ile bağlanma durumunda yaklaşık 2 dakika içerisinde kamera kablosuz ağa giremezse bu durumda kurulum adımını tekrarlamanız gerekebilir.

20 KULLANIM Mobil Cihazlar Bu bölümde yer alan açıklamalar size Android ve iphone telefonlarınızdan kameranıza erişmek için gerekli bilgileri sağlar. (Ekran görüntüleri Android uygulamasına aittir, benzer ekranlar iphone uygulamasında da olduğundan ayrıca burada gösterilmemektedir.) Kameralar Uygulamayı açtığınızda kayıtlı kameralarınızın listelendiği Kameralar ekranını görebilirsiniz. Başlangıç menüsünde Kameralar adımını seçerek de bu ekrana ulaşabilirsiniz.

21 i. Kameralarınızın küçük resimlerine tıklayarak kameranızın canlı görüntülerini izleyebilirsiniz. ii. Ayar düğmesine basarak kameralarınızın ayarlarını görüntüleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Canlı İzleme Kameralar ekranından bir kameranın küçük görüntüsüne basarsanız mobil cihazınızda yatay olarak ve tam ekran canlı izlemeye ulaşabilirsiniz. Görüntü Ayarlarını Değiştirme Canlı izleme ekranında sağ üst köşede yer alan ayar düğmesini kullanarak görüntü ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

22 Parlaklık Kameranızın parlaklık derecesini değiştirebilirsiniz. Görüntü Döndürme Kameranızı tavana başaşağı astığınızda bu ayarı kullanarak görüntüyü döndürebilirsiniz. Görüntü Kalitesi Bağlantı hızınız yavaş ise daha düşük kalitede ancak devamlı bir izleme imkanına kavuşmak için kullanabilirsiniz. Gece Görüşü Gece görüşünü elle açıp kapatmayı veya otomatik olarak aktive etmeyi seçebilirsiniz. Kamera Ayarlarını Değiştirme Kameralar listesinde Ayarlar düğmesine basarak kameranızın ayarlarını değiştirebilirsiniz.

23 Bildirim Ayarları Kameranızın hareket tespiti algılamasını aktifleştirebilir veya kapatabilirsiniz. Kamera Durumu Kameranızın görüntü aktarmasını seçtiğiniz süre boyunca durdurur. Kameranız bu süre içerisinde canlı izleme ve kayıt yapmak için görüntü almayacaktır. Hareket Duyarlılığı Kameranızın hareket tespit duyarlılığını Yüksek/Orta/Düşük olarak ayarlayabilirsiniz. Uyarı: Kameranızı yoğun bir ışık kaynağına doğru tutmayınız. Aksi takdirde küçük ışık değişimlerinde dahi devamlı surette hareket tespiti bildirimleri oluşacaktır. Kablosuz Ağ Ayarlarını Değiştirme Kameranızın kablosuz ağ (Wi-Fi) ayarlarını Kare Kod Kurulumunu tekrarlayarak değiştirmek için Ağ Ayarlarını Değiştir düğmesine basınız. Kare kod kurulumunu yapabilmek için kameranızın kurulum moduna geçmesi gerekir. Bunun için kameranın reset düğmesine basarak yeniden başlayana kadar bekleyiniz. Daha sonra kare kod ile Kurulum adımlarını izleyerek kameranızın kablosuz ağ ayarlarını yeniden yapabilirsiniz.

24 Geçmiş Kayıtlar Kameranız devamlı kayıt yapma seçeneğinde çalışıyorsa Turkcell T-CAM 20 açık olduğu sürece kaydedeceği görüntüleri otomatik olarak buluta kaydedecektir. Belirli bir zaman aralığı ve kamera bazında arama yaparak kaydedilen görüntülere ulaşabilir, görüntüleri izleyebilir, telefonunuza indirebilir veya kalıcı olarak silebilirsiniz. Kameranız sadece hareket tespiti durumunda alarm videoları aktarma seçeneğinde çalışıyorsa sunucuya devamlı kayıt göndermeyecektir. Alarm Görüntüleri Hareket tespitinin açık olduğu durumda kameralarınızın yakaladığı harekete ait görüntüler otomatik olarak sunucuya yüklenecektir. Belirli bir zaman aralığı ve kamera bazında arama yaparak kaydedilen alarm görüntülerine ulaşabilir, görüntüleri izleyebilir, telefonunuza indirebilir veya kalıcı olarak silebilirsiniz. Bilgisayar Bu başlık altında kameralarınızın canlı ve geçmiş görüntülerine bilgisayarınızın internet tarayıcısı üzerinden erişebilir, alarm videolarınızı görüntüleyebilir ve kameralarınızın ayarlarını değiştirebilirsiniz.

25 Kameralar Bilgisayarınızın tarayıcı adresine https://onlinekamera.turkcell.com.tr yazarak kameranıza bilgisayarınızdan erişebilirsiniz. Başlangıç menüsünden Kameralar ekranına giderek kayıtlı kameralarınızı görüntüleyebilirsiniz. Kameralarınızın küçük görüntülerinin hemen yanında kameranızın izlemeye hazır olup olmadığını gösteren bir bağlantı göstergesi vardır. Yeşil renkli bağlantı göstergesi kameranızın canlı izleme için uygun durumda olduğunu gösterir. Bir kameranın küçük görüntüsüne tıkladığınızda canlı izleme ve geçmiş kayıtlara erişebilirsiniz. Canlı ve Geçmiş Kayıtları İzleme İzleme ekranı açıldığında kameranızın canlı görüntüleri otomatik olarak başlayacaktır.

26 Zaman Çizelgesinin Kullanımı Zaman çizelgesi canlı ve kayıtlı videoların izlenmesini kolaylaştıran bir araçtır. İzleme ekranının alt kısmında bulunur. Zaman çizelgesinin 2 ucunda bulunan oklar ile istediğiniz zaman aralığındaki görüntülere erişebilirsiniz. Çizelge üstünde tıklanan bir ana ait video ekranda oynatılmaya başlanır. Kameranız hareket tespiti yaptığında zaman çizelgesi üzerinde kırmızı renkte bir işaret konulacaktır. Zaman çizelgesindeki geçmiş görüntülerden tekrar canlı izlemeye dönmek için ekrandaki Canlıya Geç düğmesine basınız.

27 Görüntü Ayarları Canlı izleme ekranında sağ üst köşede yer alan düğmeye tıklayarak kameranızın görüntü ayarlarını değiştirebilirsiniz. Parlaklık Kameranızın parlaklık derecesini değiştirebilirsiniz. Görüntü Döndürme Kameranızı tavana başaşağı astığınızda bu ayarı kullanarak görüntüyü döndürebilirsiniz. Görüntü Kalitesi Bağlantı hızınız yavaş ise daha düşük kalitede ancak devamlı bir izleme imkanına kavuşmak için kullanabilirsiniz. Gece Görüşü Gece görüşünü elle açıp kapatmayı veya otomatik olarak aktive etmeyi seçebilirsiniz.

28 Kamera Ayarları Kamera ekranında her kamera için bulunan ayar düğmelerini kullanarak ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Kamera Durumu Kameranızın görüntü aktarmasını seçtiğiniz süre boyunca durdurur. Kameranız bu süre içerisinde canlı izleme ve kayıt yapmak için görüntü almayacaktır. Kamera İsmi Kameranıza verdiğiniz isimlendirmeyi değiştirebilirsiniz. Hareket Tespit Ayarları Kameranızın hareket tespiti anında e-postanıza ve akıllı telefonunuza gelecek olan bildirimleri gün ve saat olarak belirleyebileceğiniz ekrandır. Bildirimler size tümü seçili olarak gelecektir. Siz kurmuş olduğunuz her kameranın hareket tespit ve bildirim ayarlarını bu ekrandan yapabilirsiniz.

29 Kablosuz Ağ Ayarlarını Değiştirme Kameranız sunucuya bağlı olduğunda (Bağlantı Göstergesi yeşil renkte görünür.) kablosuz ağ ayarlarını bu ekrandan değiştirebilirsiniz. Kameranızı kurduğunuz mekanı ya da mekanda bulunan kablosuz ağ ayarlarını değiştirdiğinizde bu ekranı kullanarak kameranızı yeni bir kablosuz ağa bağlayabilirsiniz. Uyarı: Yeni taşıdığınız mekanda ya da bulunduğunuz mekanda kablosuz ağ ayarlarını değiştirdiğinizde, kameranızın sunucuya erişmesi için ethernet kablosu ile modeme bağlamanız gerekecektir. Uzaktan ayar gönderebilmek için kameranızın sunucuya bağlı olması gerekir. Geçmiş Kayıtlar ve Alarm Görüntüleri Geçmiş kayıtlara ve hareket tespiti durumunda yapılan görüntü kayıtlarına Kayıtlar ekranından ulaşabilirsiniz. Belirli bir zaman aralığı ve kamera bazında arama yaparak kaydedilen görüntülere ulaşabilir, görüntüleri izleyebilir, telefonunuza indirebilir veya kalıcı olarak silebilirsiniz. Uyarı: Hareket tespiti durumunda yapılan alarm görüntüleri belirli bir adede ulaştığında (örneğin 200) otomatik olarak silinecektir. Bu nedenle alarm videolarınızı silinmeden saklamak isterseniz cihazınıza indirmeniz gerekmektedir.

30 Fabrika Ayarları ve Yazılım Güncelleme Fabrika Ayarlarına Dönüş (Reset) Kameranız üzerinde bulunan düğmeye 10 saniye süreyle bastığınızda kameranız yeniden başlayacaktır. Kamera resetlendiği zaman bütün ayarlar fabrika moduna dönecektir. Görüntü, kayıt ve hareket tespiti bildirimleri için ayarlamaları yeniden yapmanız gereklidir. Aynı zamanda kablosuz ağ ayarlarınız da sıfırlanacaktır. Kamera fabrika ayarlarına döndüğünde aynı zamanda yeniden kurulum moduna girer. Kameranızın kurulum moduna girdiğini anlamak için Güç ve Ses LED lerinin 1 sn aralıkla yanıp söndüğünü kontrol ediniz. Eğer LED ler beklendiği gibi yanmıyorsa kameranızın fişini çıkarıp tekrar takınız. Akıllı Telefon ile Kablosuz Ağ Kurulumu yapmak için kameranızı kurulum moduna geçirmek amacıyla veya normal olmayan bir durum gözlemlediğinizde reset düğmesine basarak fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Gerekli olmadıkça resetleme işleminden kaçınmanız önerilir. Yazılım Güncelleme Turkcell size kameranızdaki fonksiyonları daha verimli kullanmanız için zaman zaman uzaktan güncellemeler gönderebilir. Bilgisayarınızın internet tarayıcısından Kameralar ekranına girdiğinizde burada kameralarınız için güncelleme uyarıları görebilirsiniz. Güncellemeleri zamanında yapmanız kameranızı daha verimli kullanmak için faydalı olacaktır.

31 Uyarı: Kameranızda güncelleme başladığından itibaren tamamlanıncaya kadar kameranızı fişten çekmeyiniz. Güncelleme herhangi bir nedenle yarım kaldığında kameranızda kalıcı hasar oluşur.

32 Sıkça Sorulan Sorular 1. İlk kurulum için kameramı açtığımda kameramın Güç ve Ses LED leri yanıp söner halde değil. LED POWER WLAN Tanım Güç:Kameranız sunucuya bağlı ise devamlı yanar. Yanıp sönme durumunda ise kamera sunucuya erişemiyor demektir. Wi-Fi:Yanıp sönüyor ise kameranız sunucuya görüntü aktarıyor demektir. Devamlı yanması durumunda kameranızın kablosuz ağ alıcısı açık ancak veri gönderimi yapmıyor demektir. Kameranızı kurulum moduna geçirmek için fabrika ayarlarına döndürmeniz (resetlemeniz) gerekir. Kameranızı resetlemeden önce Fabrika Ayarlarına Dönüş başlığı altında gösterilen bilgileri okuyunuz. 2. Akıllı Telefon ile Kablosuz Ağ Kurulumu sırasında kamera telefonda gösterilen kare kodu okuyamadı. Kare kodun telefonunuzun ekranında tam olarak göründüğünü kontrol edin. Telefonun ekranını kameranıza yaklaşık cm uzaklıktan gösterin. Telefonun ekranının küçük olması durumunda bir miktar yakınlaştırmanız gerekebilir. Karekod okunması sırasında Gece Görüşü özelliği çalışıyorsa kameranız kare kodu çözümleyemeyebilir.

33 LED POWER LAN Tanım Güç: Kameranız sunucuya bağlı ise devamlı yanar. Yanıp sönme durumunda ise kamera sunucuya erişemiyor demektir. LAN: Yanıp sönüyor ise kameranız sunucuya görüntü aktarıyor demektir. Bu ve benzer nedenlerle Kare kod okunamadığında Bilgisayar ile Kablolu Erişim ve Kablosuz Ağ Ayarı Yapma adımlarını uygulayarak kurulum yapınız. 3. Akıllı Telefon ile Kablosuz Ağ Kurulumu sırasında kablosuz ağ şifresini yanlış girdim. Kare kodu uygulamada yeniden oluşturarak kameranıza okutabilirsiniz. Eğer kurulum beklendiği gibi tamamlanamazsa kameranızı resetleyerek kurulum adımlarını en baştan itibaren uygulayınız. 4. Kablosuz ağ ayarları başarılı olarak tamamlanmış görünüyor ancak görüntü alamıyorum. Kameranın önündeki LED ışıklarının aşağıdaki düzende yandığından emin olunuz: Bu durumda: Kablosuz ağınıza başka bir cihazla (bilgisayar, mobil cihaz) bağlanarak internet erişimi olduğunu kontrol ediniz. Bulunduğunuz mekanda kablosuz ağ sinyalinin güçlü olduğundan emin olunuz. Özellikle Güç LED i devamlı yanıyorsa ve Wi-Fi LED

34 hareketsiz ise bu durumda kablosuz ağ sinyali zayıf olduğu için kameranız görüntü aktaramıyor demektir.bağlantı hızınız yavaş ise Görüntü Ayarları ndan Görüntü Kalitesi seçeneğini DÜŞÜK olarak seçiniz.kameranızın fişini çekip takarak yeniden başlatınız. 5. Kablolu erişim başarılı olarak tamamlanmış görünüyor ancak görüntü alamıyorum. Kameranın önündeki LED ışıklarının aşağıdaki düzende yandığından emin olunuz: Bu durumda: Ethernet bağlantınızı kontrol ediniz. Modeminizin internet erişiminin olduğunu başka bir cihazla (bilgisayar, mobil cihaz) bağlanarak kontrol ediniz. Kameranızın fişini çekip takarak yeniden başlatınız. 6. Canlı görüntü izlerken devamlı kesilmeler oluyor. Ağ bağlantınızın zayıf olması görüntünüzün kesilmesine neden olabilecektir. Lütfen Görüntü Kalitesi seçeneğini DÜŞÜK olarak seçiniz. 7. Kameram Kameralar listesinde neden görünmüyor? Kameranız abonelik işlemi sonunda sizin kullanımınıza otomatik olarak açılacaktır. Eğer kameranız Kameralar ekranında görünmüyor ise Kullanma Kılavuzu nun arkasında yer alan Çağrı Merkezi numaralarından sizin için uygun olanını arayarak sorunu bildirmenizi rica ederiz. 8. Daha önce kaliteli ve devamlı görüntü aldığım kameramda ke-

35 silmeler ve donmalar oluyor. Eğer kameranızın sunucuya erişmek için kullandığı internet bağlantısını başka cihazlar da yoğun olarak kullanıyorsa kameranız yeterli hızda görüntü aktaramayabilir. 9. Elektrik kesilirse / internet bağlantısı koparsa ne olacak? Elektrik ya da internet bağlantısı kesik olduğu süre boyunca kameranız görüntü aktarımı yapamayacağı için canlı izleme yapamazsınız. Sunucuya görüntü kaydı da aynı nedenle yapılamaz. Elektrik ve internet bağlantısı geri geldikten kısa bir süre sonra görüntülerinizi Turkcell T-CAM 20 dan izlemeye devam edebilirsiniz. 10. Kamera görüntüsünü aynı anda bilgisayar ve mobil cihazdan izleyebilir miyim? Turkcell T-CAM 20 kameralarınızı aynı anda bilgisayardan ve mobil cihazdan izleyebilirsiniz. 11. Kameramı geçici olarak nasıl kapatırım? Mobil ve PC den Kullanım bölümlerinde Kamera Durumu başlıkları altındaki açıklamaları takip ederek kameranızın canlı izleme ve sunucuya kayıt yapmasını istediğiniz sure zarfında durdurabilirsiniz. Kameranız kapalı durumda iken hareket tespiti de yapmayacaktır.

36 CİHAZ BAKIMI VE GÜVENLİK Temizlik ve Bakım Cihazı veya şarj cihazını temizlemek için herhangi kimyasal deterjan, toz veya başka kimyasal madde (alkol, benzene gibi) kullanmayın. Aksi durumda cihazın parçaları zarar görebilir ve yangın meydana gelebilir. Cihazı ve şarj cihazını yumuşak bir bezle temizleyebilirsiniz. Cihazı temizlerken veya bakımını yaparken cihazı kapatın ve şarj cihazından çıkarın. Cihazın kendisi ve şarj cihazı su geçirmez değildir. Kuru tutulmalıdır. Cihazı ve şarj cihazını sudan ve buhardan koruyun. Cihazı veya şarj cihazını ıslak elle tutmayın. Aksi takdirde kısa devre, bozulma olabilir veya kullanıcı elektrik şokuna maruz kalabilir. Cihazın parçalarını sökmeyin. Böyle bir durumda cihaz garantisi geçersiz olur ve üretici zararları ödeme sorumluluğu taşımaz. Çocukların Güvenliği Cihaz parçalara ayrılabilir ve boğulma tehlikesi yaratabilir. Bu yüzden cihazın çocukların ulaşamayacağı yer olduğuna emin olun. Çöpe Atma ve Geri Dönüşüm Bilgisi Cihazın üzerinde bulunan bu sembol normal ev atığı olarak bertaraf edilmemesi gerektiğini gösterir. Cihazın kullanım süresi dolduğunda geri dönüşüm veya gereği gibi bertaraf için onaylı bir toplama noktasına teslim edilmelidir.

37 Taşıma ve Nakliye Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar Taşıma ve nakliye sırasında ürünü mutlaka kutusu ile birlikte taşıyınız. Ürünün kutusu, ürünü fiziksel hasarlara karşı koruyacaktır. Kullanım Hataları Turkcell T-CAM 20 ilk açıldığında ürünün ledleri yanmıyorsa güç bağlantılarında temassızlık olabilir, lütfen kontrol ediniz. Kullanım Ömrü Ürünün bakanlıkça tespit ve ilan edilen kullanım ömrü 7 yıldır.

38 Lisans Bildirimleri Bu sistemin kamera kolay kurulum altyapısı, gömülü kamera yazılımı ve kamera yönetim ve izleme sunucusu yazılımı İnvidyo platformu kullanılarak geliştirilmiştir. Invidyo platformunun tüm hakları Mobilus Teknik Yazılım, Bilgisayar, iletişim San. ve Tic. Ltd. Şti ne aittir. This software is based in part on the work of the Independent JPEG Group. This software uses the zbar library. The source code of the library can be obtained from The zbar library is licenced under LGPL 2.1 licence. The licence can be accessed from

39 Müşteri Hizmetleri Turkcell Kurumsal Müşteri Hizmetlerine ulaşmak için: Kurumsal hat sahibi Turkcell müşterileri DESTECH numarasını arayarak çağrı merkezimizden destek alabilirler. Turkcell Bireysel Müşteri Hizmetlerine ulaşmak için: Bireysel hat sahibi Turkcell müşterileri cep telefonlarından 532 yi arayarak çağrı merkezimizden destek alabilirler. Turkcell Superonline Müşteri Hizmetlerine ulaşmak için: Teknik Destek için web sayfasını ziyaret edebilir ya da Online İşlem Merkezinden işleminizi hızlıca halledebilirsiniz. Sorununuz hala devam ediyorsa yi arayarak Müşteri Hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

40 Teknik Destek Turkcell T-CAM 20 Kamera, KVK Teknik Servis Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından 2 yıl garantilidir. Her türlü teknik desteği aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşarak elde edebilirsiniz. Yetkili Merkez Teknik Servis KVK Teknik Servis Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. Ankara Asfaltı Yanyol Orta Mah. Kanat San. Sit. A Blok Kat: 2-3 Soğanlık-Kartal/İstanbul Tel: Faks: Üretici Firma Bilgileri Edimax Technology CO.,LTD No. 3, Wu-Chuan 3rd Road, Wu-Gu, New Taipei City 24891, Taiwan. Tel: Faks: İthalatçı Firma Bilgileri C5 ELEKTRONIK SANAYI VE TICARET A.S. Suleyman Seba cad.no.48 BJK Plaza B Blok Kat.1 Akaretler, ISTANBUL - TURKEY Tel: Fax:

41

42

43

44

TURKCELL T-CAM 10 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU

TURKCELL T-CAM 10 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU TURKCELL T-CAM 10 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU TURKCELL T-CAM 10 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU UYARI Bu kılavuzdaki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kılavuzun

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı

Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir.

Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. - İnternet: http://www.samsung.com/tr - Faks: + 90 212 211 48 51 - Adres Samsung Electronics

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-10783A Turkish. 11/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-10783A Turkish. 11/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı

El cihazına kısa genel bakış

El cihazına kısa genel bakış Gigaset A580 / tr / A31008-M2006-B401-1-5A19 / overview.fm / 09.09.2008 El cihazına kısa genel bakış El cihazına kısa genel bakış 16 15 14 13 12 11 10 9 8 Ð V 01.10.08 07:15 Þ Menü Baz istasyonuna kısa

Detaylı

icom ile kullanım için baz istasyonu Kullanım Kılavuzu

icom ile kullanım için baz istasyonu Kullanım Kılavuzu icom ile kullanım için baz istasyonu Kullanım Kılavuzu 1 Đçindekiler 1. Hoş Geldiniz 4 2. Önemli bilgiler: Phonak TVLink sisteminizi ilk kez kullanmadan önce lütfen okuyun 6 2.1 Tehlike uyarıları 6 2.2

Detaylı

T A N I T I M K I L A V U Z U

T A N I T I M K I L A V U Z U T A N I T I M K I L A V U Z U İçindekiler Güvenli kullanım uyarı ve tavsiyeleri...02 Arka panel açıklaması...03 Uzaktan kumandanın tanıtımı...04 Hızlı Erişim Menüsü...05 Ana Menü...06 Tivibu da Ara...06

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu

Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu CLX-3170 Series Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu olasılıkları hayal edin Samsung ürünü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Tam bir hizmet almak için, lütfen ürününüzü www.samsung.com/global/register

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

İçindekiler Çalışma Arama Ayarlar Arama Dizin. El Kitabı. Dijital YÇ Video Kamera Kaydedici HDR-AS30/AS30V. 2013 Sony Corporation 4-477-528-82(1)

İçindekiler Çalışma Arama Ayarlar Arama Dizin. El Kitabı. Dijital YÇ Video Kamera Kaydedici HDR-AS30/AS30V. 2013 Sony Corporation 4-477-528-82(1) El Kitabı Dijital YÇ Video Kamera Kaydedici HDR-AS30/AS30V 2013 Sony Corporation 4-477-528-82(1) TR Bu el kitabının kullanımı Sağdaki düğmeleri tıklatarak karşılık gelen sayfaya gidebilirsiniz. Görüntülemek

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SIEMENS GIGASET A120 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4570107

Kullanım kılavuzunuz SIEMENS GIGASET A120 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4570107 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

hp psc 1310 series all-in-one

hp psc 1310 series all-in-one hp psc 1310 series all-in-one kullanım kılavuzu hp psc 1310 series all-in-one Telif Hakkı 2004 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bu belgede sunulan bilgiler önceden bildirilmeksizin değiştirilebilir.

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia Treasure Tag Mini (WS-10) WS-10

Kullanım kılavuzu Nokia Treasure Tag Mini (WS-10) WS-10 Kullanım kılavuzu Nokia Treasure Tag Mini (WS-10) WS-10 Baskı 1.1 TR Kullanım kılavuzu Nokia Treasure Tag Mini (WS-10) İçindekiler Başlangıç 3 Parçalar 3 Pili takın 3 Eşleştirme ve bağlama 5 Bluetooth

Detaylı

IC Recorder. Kullanım Talimatları ICD-PX312/PX312F 4-267-068-51(2) Başlarken. Temel İşlemler. Diğer Kayıt İşlemleri. Diğer Çalma İşlemleri

IC Recorder. Kullanım Talimatları ICD-PX312/PX312F 4-267-068-51(2) Başlarken. Temel İşlemler. Diğer Kayıt İşlemleri. Diğer Çalma İşlemleri 4-267-068-51(2) IC Recorder Kullanım Talimatları Başlarken Temel İşlemler Diğer Kayıt İşlemleri Diğer Çalma İşlemleri Dosyaları Düzenleme FM Radyo Dinleme Menü Fonksiyonu Hakkında Bilgisayarınızı Kullanma

Detaylı

Next YE-GH 561 Outdoor GPS Cihazı. GPS Trek Pro Kullanıcı Kılavuzu Versiyon 4.1

Next YE-GH 561 Outdoor GPS Cihazı. GPS Trek Pro Kullanıcı Kılavuzu Versiyon 4.1 Next YE-GH 561 Outdoor GPS Cihazı GPS Trek Pro Kullanıcı Kılavuzu Versiyon 4.1 0 İçindekiler 1. Giriş Ve Özellikler... 3 1.1 Giriş... 3 1.2 Özelikler... 3 2. Spesifikasyonlar... 3 3. Donanım (Genel Bakış)...

Detaylı

, Japonya ve diğer ülkelerde RISO KAGAKU CORPORATION firmasının tescilli ticari markasıdır. RISO KAGAKU CORPORATION firmasının ticari markasıdır.

, Japonya ve diğer ülkelerde RISO KAGAKU CORPORATION firmasının tescilli ticari markasıdır. RISO KAGAKU CORPORATION firmasının ticari markasıdır. Riso, bu el kitabının kullanımından doğabilecek hiçbir hasar veya maddi zarardan sorumlu tutulamaz. Ürünlerimizi sürekli olarak yenilediğimiz için, makine bazı yönlerden bu el kitabında kullanılan resimlerden

Detaylı

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ!

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! YASAL UYARILAR Cihazı kullanırken o bölgede geçerli olan kanun ve yönetmeliklere uyunuz. Sit alanlarında, ören yerlerinde ve askeri bölgelerde cihazı

Detaylı

Gigaset A160/A260/A165/A265

Gigaset A160/A260/A165/A265 1 Gigaset A160/A260/A165/A265 A260/A265 için el cihazı A160/A165 için el cihazı Telesekretersiz baz istasyonu 14 5 1 Pil şarj durumu 2 El cihazının dahili numarası 1 2 3 Ekran tuşları 4 Mesaj tuşu 5 Telefon

Detaylı

PHILIPS TV UYDU KANAL KURULUM VE KANAL SIRALAMA KILAVUZU

PHILIPS TV UYDU KANAL KURULUM VE KANAL SIRALAMA KILAVUZU PHILIPS TV UYDU KANAL KURULUM VE KANAL SIRALAMA KILAVUZU İÇERİK GİRİŞ... 3 2014 Model 6000-7000 Serisi... 4 2014 Model 4000-5000 Serisi... 5 2013 Model 6000-7000-8000 Serisi... 6 2013 Model 3000-4000-5000

Detaylı

Polar RS100. Kullanım Kılavuzu

Polar RS100. Kullanım Kılavuzu Polar RS100 Kullanım Kılavuzu BİLEKLİK ÜNİTESİ DÜĞMELERİ Not: Bir düğmeye kısa süreli basılması uzun süreli olarak basılı tutulmasından (en az bir saniye) farklı işlevler gerçekleştirir. TR Işık Arka plan

Detaylı

İÇİNDEKİLER KM. LL2WT.004

İÇİNDEKİLER KM. LL2WT.004 İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER... 4 2. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 3. SERTİFİKALAR... 6 3.1. Yönetmelikler ve Standartlar... 6 4. AÇIKLAMALAR... 7 4.1. Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Sırasında Dikkat Edilecek

Detaylı

IC-V/-LV Serie. TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1

IC-V/-LV Serie. TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1 IC-V/-LV Serie TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1 TRT-BA-ICVSERIES-HS-00-TR TROTEC GmbH & Co. KG Grebbener Straße 7 D-52525 Heinsberg Tel.: +49 2452 962-400 Fax: +49 2452 962-200 www.trotec.de

Detaylı

Model No. KX-TCD440TR. Model No. KX-TCD445TR

Model No. KX-TCD440TR. Model No. KX-TCD445TR TCD440_445TR(TR).book Page 1 Tuesday, April 20, 2004 9:11 AM İşletme Talimatları Dijital Kablosuz Telefon Model No. KX-TCD440TR Dijital Telsiz Telesekreter Sistem Model No. KX-TCD445TR Bu ünite Çağrı Kimliği

Detaylı

SZ-10/SZ-20. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ

SZ-10/SZ-20. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ SZ-10/SZ-20 Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu Bir Olympus dijital fotoğraf makinesi satın aldığınız için teşekkür ederiz. Yeni fotoğraf makinenizi kullanmaya başlamadan önce,

Detaylı

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah AL23 V0.2 Sayfa 1 Giriş Elektrikli cihazlarınızı korumada ENEL Kesintisiz Güç Kaynakları ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. AL Serisi Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK), en son teknoloji kullanılarak üretildi.

Detaylı

Kullanım Kılavuzul GTU 10

Kullanım Kılavuzul GTU 10 Kullanım Kılavuzul GTU 10 GPS KONUM BELİRLEYİCİ 2010-2011 Garmin Ltd. ya da yan kuruluşları Bütün hakkı saklıdır. Burada açıkça belirtilenlerin dışında, bu kılavuzun hiçbir kısmı her hangi bir nedenle

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ BU KULLANIM KILAVUZU USS 85 MODELİNİ KAPSAMAKTADIR. BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle üretilen, kalite kontrollerinden

Detaylı