& WIN 32 DEN BAKIŞ AÇISI İSMAİL YALÇIN

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "& WIN 32 DEN BAKIŞ AÇISI İSMAİL YALÇIN"

Transkript

1 WINDOWS XP SCHEDULING ALGORITHMS & WIN 32 DEN BAKIŞ AÇISI İSMAİL YALÇIN

2 WIN 32 Win 32 de süreçler oluştuğu bir sınıf önceliği üzerine verilmiştir. >>Idle(tembel),below,below normal,normal,above normal,high,ve real-time gibi öncelik seviyeleri vardır. >>Süreçlerde bu öncelikler task manager(görev yöneticisi) tarafından değiştirilebilir.

3 >>Tek(individual) threadli süreçler kendi sınıfı içinde bir önceliğe sahiptir. **Bunlar idle,lowest,below normal,above normal,highest,ve critical-time öncelik seviyelerine sahiptir.

4 Windows xp tek kullanıcılı olabilme, Ortak kullanılabilme, Sunucu olarak kullanılabilme kapasitesine Sahip olarak dizayn edilmiştir. Windows xp de quantum-based ve preemptive(kesintili) priority algoritmalar kullanılmıştır.

5 Quantum based(quantum ne?) Windows xp de her sürece çalışabileceği belli bir süre verilmiştir.(bu zaman aralığına quantum denir. )Diyelim ki bir sürecimiz var ve bu sürecimizin quantumu doldu fakat süreç bitmedi o zaman süreç askıya alınır. Başka bir sürece geçilir.bu bloklanma için de geçerlidir.ayrıca süreç quantumu doldurduğunda kuyruğa eklenir ve sırasını bekler.

6 XP de Quantum XP de threadler varsayılan bir quantum değeri alırlar. >>windows xp home/professional de varsayılan quantum değeri 6 dır.(2 ticks) >>Xp server(sunucu) da varsayılan quantum değeri 36 dır(12 ticks) >>XP server ın uygulamaları diğerlerine göre daha avantajlıdır.

7 Quantum Devam Her zaman kesilen clock için rutin olarak quantum threadinden belirli sabit bir değer çıkarılır.(yönetimsel ek yük işlemleri gibi RR de) Tek işlemcili sistemlerde zaman aralığı en çok 10ms dir. Çok işlemcili sistemlerde bu 15ms olur.

8 Controlling Quantum(Quantum kontrolü) Bu kontrol belli sayılarla(0-3)ifade edilir. 1:Ön plandaki sürecin Quantumunu değiştirmek 2:Quantum değerleri ön plandaki süreç için değişmez. 0,3:default(varsayılan) Bu değerler proessional için Değişken xp server için sabittir.

9 Possible Quantum Values short Variable(değişken) xp pro. Fixed(sabit) long Variable(değişken) Fixed(sabit) xp server

10 Preemptive(kesinti) ne demek? Bir süreç seçilip kendisine sabit bir süre verilir.süreç bu sabit süreyi bitirdiği halde işlemcide işi bitmemişse zamanlayıcı tarafından başka bir sürece geçilir ve bu süreç işlemcide askıya alınır.buna preemptive denir. Pekala neden kesintiler oluşur?

11 Preemption(kesinti) şu sebeplerden dolayı olabilir.. 1.Yüksek öncelikli thread hazır hale gelince 2.Thread sonlanınca 3.Quantum zamanı tükenirse 4. Thread bir sistem çağrısı yaparsa(mesela sürecimiz hazır halden bekleme haline geçerse)

12 Windows xp de öncelik(priority) seviyeleri(levels) XP de 32 lik öncelik sevisi kullanılır ki bunların en yüksek önceliklisi 31 en düşük önceliklisi ise 0 dır. Bu öncelik aralıklarının bulunduğu yerler şunlardır: 1.Memory Managemet Thread; 2.Variable class; 3.Real-Time class;

13 1.MEMORY MANAGEMENT THREAD(bellek yönetim threadi) Bunun önceliği 0 dır.

14 2.VARIABLE CLASS(Değişken Sınıfları) 1.16 öncelik seviyesi vardır. 2.Öncelik aralığı 15-0 dır. 3.FCFS algoritması kullanılır.(??) 4.Süreçlerin öncelikleri yükselip düşebilir ama 15 i asla geçmez. 5.Thread taban önceliği süreç seviyesinin iki altı veya üstü olabilir.

15 6.kesilen threadlerin değiştirilmiş öncekleri olabilir **Eğer quantum süresi tükenmişse düşük öncelikli olur.(işlemci sınırlı threadler) **Eğer I/O olayı tarafından interrupt(kesme) olursa öncelik artar.

16 FCFS(First Come First Served) Kısa süreli zamanlamada süreçler geliş sırasına göre çalışır. Eğer süreç bitmişse veya blok lanmış ise işlemciden kaldırılır. Eğer kısa süreçler uzun süreçlerin ardından işleme girerse iyi bir yöntem değildir. Fakat uzun süreçler işlemciye en son girdiğinde mükemmel algoritmadır.

17 FCFS Devam. >>Tipik olarak kesintisizdir.(non-preemptive)?? Bir süreç çalışması için seçilir ve kendi kodunda bulunan I/O isteği ile bloklanıncaya kadar veya kendi isteği ile işlemciden çıkıncaya kadar sürecin çalışmasıdır.

18 >>İşler eşit olarak işleme alınır.(verilen süre kadar)yani beklemekte olan süreç sonsuza kadar beklemez.

19 P 2 P 3 P Burada p1=24; p2=3; p3=3; ortalama süresi=( )/3=17 p1den başlarsa tam tersten başlarsak (0+3+6)/3= 3 sonuç:bu da gösteriyor ki kısa süreçler uzun süreçlerin önünde ise bu alg. avantajlıdır.

20 REAL-TIME CLASS PRIORITIES 1.16 öncelik seviyesinden oluşmuştur. 2.Öncelik aralığı arasındadır. 3.Variable classın tüm önceliğine sahiptir. 4.Round Robin algoritması kullanılır.

21 ROUND ROBIN ALGORITHM (Dönüşümlü Zamanlama Algort.) **Bu algoritmada süreçler quantum adı verilen zaman aralıklarına ayrılmışlardır. **Her süreç quantumu, işini sırayla yapar. Bir sürecin quantumu bitmeden işi biterse başka bir süreç gelir ve kendisine verilen quantum süresi kadar durur. **Fakat bazı uygulamalarda gelecek olan süreç quntumun bir kısmını kullanabilir.(bekleme halinden hazır hale geçme)

22 RR devamı. Her sürece verilen zamanlama dilimleri 10ms-100ms arasındadır. Kesintilidir.(preemptive)

23 THREADLER 1.Gerçek zamanlı sınıflarda threadlerin sabit bir önceliği vardır. 2.Çalışan threadler daima en yüksek öncelikli seviyeye sahiptir. 3.Eğer hazırda thread yoksa idle(tembel) thread çalışır.

24 4.Bir threadin quantumu dolduğu zaman onun önceliği en düşük seviyede olur.

25 Multi level Queue scheduling Bir sistemde 2 tip süreç vardır. 1.İnteractive jobs(etkileşimli işler) Kısa olmaya eğilimlidir.kesinti ZORUNLU 2.Butch jobs(toplu işler) Uzun olmaya eğilimlidir. ** diğer süreçlerin ihtiyacını karşılamak için farklı kuyruklar oluşturur. Her kuyruk kendi zamanlama algoritmasını kullanabilir.

26 Arka plandaki kuyruklar genel olarak FCFS algoritmasını, Etkileşimli kuyruklar ise RR algoritmasını kullanırlar. Zamanlayıcı(scheduler) hangi kuyruğun çalışacağına karar verir.

27 Bu 2 ana metodla sağlanır. *Düşük öncelikli kuyruklar çalıştırılmadan yüksek öncelikli kuyruklar boşalana kadar(seviye düşene kadar)işleme tabi tutulur. *Her bir kuyruğa işlemcinin kesin bir miktarı verilir.

28 ********* SON******** ************

29 WINDOWS XP SCHEDULING ALGORITHMS & WIN 32 DEN BAKIŞ AÇISI İSMAİL YALÇIN

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerine Giriş Zamanlama (Scheduling) İşletim Sistemlerine Giriş - Ders02 1 Zamanlama (Scheduling) Eğer bir bilgisayar çok programlı(multi programming) ise, sıklıkla birçok süreç aynı anda

Detaylı

İŞ SIRALAMA. İş Sıralamanın Amaçları. İş Sıralama Türleri - 1. İş Sıralama. İş Sıralama Türleri - 2

İŞ SIRALAMA. İş Sıralamanın Amaçları. İş Sıralama Türleri - 1. İş Sıralama. İş Sıralama Türleri - 2 İş Sıralamanın Amaçları İŞ SIRALAMA İşleri zaman içinde işlemciye yerleştirmek Sistem hedeflerine uygun olarak: İşlemci verimi Cevap süresi (response time) Debi (throughput) 23 İş Sıralama İş Sıralama

Detaylı

İŞ SIRALAMA. İş Sıralama 6. İşletim Sistemleri

İŞ SIRALAMA. İş Sıralama 6. İşletim Sistemleri 6 İŞ SIRALAMA İş Sıralama Çok programlı ortamlarda birden fazla proses belirli bir anda bellekte bulunur Çok programlı ortamlarda prosesler: işlemciyi kullanır bekler giriş çıkış bekler bir olayın olmasını

Detaylı

En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve ios örnek verilebilir.

En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve ios örnek verilebilir. İşletim Sistemleri İşletim sistemi 1, bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi,

Detaylı

BİL391 İŞLETİM SİSTEMLERİ

BİL391 İŞLETİM SİSTEMLERİ T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ BİL391 İŞLETİM SİSTEMLERİ (Ders Notları) İbrahim TÜRKOĞLU ELAZIĞ- 2006 İÇİNDEKİLER 1. Bilgisayar Sistemlerinin Yapısı 2.

Detaylı

BTP205 İŞLETİM SİSTEMLERİ

BTP205 İŞLETİM SİSTEMLERİ BTP205 İŞLETİM SİSTEMLERİ İşletim sistemi; bilgisayar sistemini oluşturan donanım ve yazılım nitelikli kaynakları kullanıcılar arasında kolay, hızlı ve güvenli bir işletim hizmetine olanak verecek biçimde

Detaylı

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerine Giriş Süreçler ve İş Parçacıkları(Thread) İşletim Sistemlerine Giriş - Ders03 1 Süreç -Tüm modern bilgisayarlarda bir çok iş aynı anda yapılabilir. *kullanıcı programları çalışır *disk

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı Mechanism For Quality-of-Service (QoS) Hazırlayan: Temel YAVUZ Servis Kalitesi - Qualıty of Servıce - QoS İnternetin

Detaylı

Bilgisayar İşletim Sistemleri BLG 312

Bilgisayar İşletim Sistemleri BLG 312 Prosesler Bilgisayar İşletim Sistemleri BLG 312 Prosesler ve Proses Yönetimi bilgisayar sisteminde birden fazla iş aynı anda etkin olabilir kullanıcı programı diskten okuma işlemi yazıcıdan çıkış alma

Detaylı

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerine Giriş Bellek Yönetimi (Memory Management) İşletim Sistemlerine Giriş - Ders08 1 Bellek Yönetimi Bellek önemli bir kaynaktır ve dikkatli yönetilmelidir. İşletim sistemlerinde bellek

Detaylı

PROCESS YARATIMI (TEKRAR):

PROCESS YARATIMI (TEKRAR): PROCESS YARATIMI (TEKRAR): Gecen haftaki dersten hatırlayabileceğiniz üzere, bir process başka bir process yaratabilmesi için UNIX sistemlerinde fork() sistem çağrısı kullaılıyordu. Başka bir process yaratan

Detaylı

BÖLÜM 3 3. İŞLETİM SİSTEMİNİN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ

BÖLÜM 3 3. İŞLETİM SİSTEMİNİN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ BÖLÜM 3 3. İŞLETİM SİSTEMİNİN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ Bir işletim sistemi bir anda yalnızca bir kullanıcının bilgisayarı kullanmasına izin veriyor ve birden çok kullanıcının kullanmasına izin vermiyorsa, böyle

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ Von Neumann Mimarisi Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği mimariyi temel almaktadır. Merkezi İşlem Birimi Aritmetik ve Mantık Birimi Kontrol

Detaylı

İşletim sistemlerinde, gerçekleştirilen işlemlerin geçici olarak saklandığı merkeze ana bellek (RAM) denir.

İşletim sistemlerinde, gerçekleştirilen işlemlerin geçici olarak saklandığı merkeze ana bellek (RAM) denir. Bellek Yönetimi 2 İşletim sistemlerinde, gerçekleştirilen işlemlerin geçici olarak saklandığı merkeze ana bellek (RAM) denir. Ana bellek, giriş-çıkış aygıtlarının kolaylıkla ulaşabildiği bir bilgi deposudur.

Detaylı

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerine Giriş Süreçler Arası İletişim (IPC-Inter Process Communication) İşletim Sistemlerine Giriş - Ders02 1 Süreçler Arası İletişim Süreçler, sıklıkla birbirleri ile iletişim kurarlar. Bir

Detaylı

Asenkron Programlama

Asenkron Programlama Asenkron Programlama Hazırlayan : Umut Rıza ERTÜRK 20122144 Tarih : 16-01-2006 Ekler: asenkronprogramlama_ornek.jar asenkronprogramlama_ornek_kaynak.jar - 0 - Đndex Asenkron Programlama... - 0 - Đndex...

Detaylı

Gerçek Zamanlı Java. Serkan Ceylan 1 Yusuf Đbrahim Özkök 2. Özetçe. 1. Giriş. 2. Genel Kavramlar

Gerçek Zamanlı Java. Serkan Ceylan 1 Yusuf Đbrahim Özkök 2. Özetçe. 1. Giriş. 2. Genel Kavramlar Gerçek Zamanlı Java Serkan Ceylan 1 Yusuf Đbrahim Özkök 2 1,2 Yazılım Mühendisliği Müdürlüğü Komuta Kontrol ve Haberleşme, MST-ASELSAN A.Ş., Ankara 1 e-posta: ceylan@aselsan.com.tr 2 e-posta: yozkok@aselsan.com.tr

Detaylı

Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com. Gölhisar Meslek Yüksekokulu

Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com. Gölhisar Meslek Yüksekokulu Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com Gölhisar Meslek Yüksekokulu İşletim Sistemlerinde Temel Kavramlar Proses (Process) Dosyalar(Files) İş(Job) İstemci / Sunucu (Client/Server) Terminal (Sonda Bulunan)

Detaylı

Üst Düzey Programlama

Üst Düzey Programlama Üst Düzey Programlama Servlet Üst Düzey Programlama-ders01/ 1 Servlet Nedir? Web sayfaları ilk başlarda durağan bir yapıya sahipti ve kullanıcıdan bilgi alarak işlemler yapmıyordu. Zamanın geçmesiyle kullanıcıya

Detaylı

KUYRUK TEORİSİ (BEKLEME HATTİ MODELLERİ) Hazırlayan: Özlem AYDIN

KUYRUK TEORİSİ (BEKLEME HATTİ MODELLERİ) Hazırlayan: Özlem AYDIN KUYRUK TEORİSİ (BEKLEME HATTİ MODELLERİ) Hazırlayan: Özlem AYDIN GİRİŞ Bir hizmet için beklemek günlük yaşantının bir parçasıdır. Örneğin, restoranlarda yemek yemek için bekleme, hastanelerdeki hasta kuyruğunda

Detaylı

Kesme İstekleri (IRQ) Kesmeler (IRQ) Nasıl Çalışır?

Kesme İstekleri (IRQ) Kesmeler (IRQ) Nasıl Çalışır? İŞLETİM SİSTEMİ İşletim sistemi, bütün diğer yazılımların belleğe, girdi/çıktı aygıtlarına ve dosya sistemine erişimini sağlar. Birden çok program aynı anda çalışıyorsa, işletim sistemi her programa yeterli

Detaylı

İşletim Sistemlerine Genel Bakış

İşletim Sistemlerine Genel Bakış İşletim Sistemlerine Genel Bakış 1.1 Silberschatz, Galvin and Gagne 2009 Bölüm 1: Giriş İşletim Sistemleri Ne Yapar? Bilgisayar Sistemi Organizasyonu Bilgisayar Sistemi Mimarisi İşletim Sistemi Yapısı

Detaylı

Endüstriyel Veri İletişimi. Scada Sistemleri

Endüstriyel Veri İletişimi. Scada Sistemleri Endüstriyel Veri İletişimi Scada Sistemleri Topoloji Topoloji bilgisayarların ve RTU ların birbirine nasıl bağlandığını ve nasıl iletişim kurduklarını tanımlar. Topolojiyi anlamanın en kolay yolu iki farklı

Detaylı

M.Ali AYDIN, A.Halim ZAĐM, ve Özgür Can TURNA. Đstanbul Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, ĐSTANBUL. Özet. Abstract. 1.

M.Ali AYDIN, A.Halim ZAĐM, ve Özgür Can TURNA. Đstanbul Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, ĐSTANBUL. Özet. Abstract. 1. Optik Çoğuşma Anahtarlamalı Ağlarda Çoğuşma Oluşturma Yöntemlerinin Başarıma Etkisi* The Effects of Burst Creation Mechanisms on Success of Optical Burst Switching Networks M.Ali AYDIN, A.Halim ZAĐM, ve

Detaylı

BİLGİSAYAR DONANIMI 1

BİLGİSAYAR DONANIMI 1 BİLGİSAYAR DONANIMI 1 CPU: Central Processing Unit ( Merkezi İşlem Birimi). Ana İşlem Ünitesi, Merkezi İşlemci ya da kısaca işlemci. Bilgisayarın program komutlarını bellekten aldıktan sonra kodlarını

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMELLERİ VE POST (İLK AÇILIŞ)

İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMELLERİ VE POST (İLK AÇILIŞ) Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Elektrik ve Elektronik Teknolojisi İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMELLERİ VE POST (İLK AÇILIŞ) Bilgisayarlarda işletim sistemi, donanımın doğrudan denetimi

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ - 2. Sistem, sistem kaynaklarını belli bir hiyerarşi içinde kullanıcının hizmetine

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ - 2. Sistem, sistem kaynaklarını belli bir hiyerarşi içinde kullanıcının hizmetine İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ - 2 Kaynakların Paylaşımı (Resource Sharing) Sistem, sistem kaynaklarını belli bir hiyerarşi içinde kullanıcının hizmetine sunar. Bir işletim sisteminde paylaşılan kaynaklar

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ ELEKTRİK KUMANDA TEKNİĞİ LABORATUVARI EASY AKILLI RÖLESİ İLE PROGRAMLAMA DENEY FÖYÜ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ ELEKTRİK KUMANDA TEKNİĞİ LABORATUVARI EASY AKILLI RÖLESİ İLE PROGRAMLAMA DENEY FÖYÜ ARARA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİ FAKÜLTESİ ELEKTRİK KUANDA TEKNİĞİ LABORATUVARI EASY AKILLI RÖLESİ İLE PROGRALAA DENEY FÖYÜ Yrd.Doç.Dr.ustafa ONAT İstanbul art 2011 1. OELLER EASY AKILLI RÖLESİ EASY; erkezi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ TEMELLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Nedir Bu COM. COM ve.net

Nedir Bu COM. COM ve.net Nedir Bu COM Geçtiğimiz uzun yıllar boyunca programcılık tek parça uygulama geliştirmekten ibaretti. Monolithic (tek parça) uygulamalarda bir veya birden fazla fonksiyonalite bir arada bulunuyordu. Böyle

Detaylı