DOĞRUSAL PCM SES KAYIT CİHAZI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DOĞRUSAL PCM SES KAYIT CİHAZI"

Transkript

1 DOĞRUSAL PCM SES KAYIT CİHAZI LS-3 Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı Türkçe Tanıtım TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Lütfen, ürünün doğru ve güvenli bir şekilde kullanımıyla ilgili bu talimatları okuyun. İleride başvurabilmek için bu talimatları kolay erişebileceğiniz bir yerde tutun. Başarılı kayıtlar elde etmek için, kullanmadan önce kaydetme fonksiyonunu ve ses seviyesini test etmenizi öneririz. Olympus'tan ek imkanlar için ürününüzü adresine kayıt ettiriniz.

2 Giriş Bu dokümanın içeriği önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Ürün isimleri ve model numaraları hakkındaki en son bilgiler için Müşteri Destek Merkezimizle temasa geçin. Bu kılavuzdaki ekran ve kayıt cihazı resimleri gerçek üründen farklılık gösterebilir. Bu dokümanın doğruluğunu sağlamak için büyük titizlik gösterilmiştir. Buna rağmen hata veya eksiklik bulursanız lütfen Müşteri Destek Merkezimizle temasa geçin. Ürün hatası sonucunda oluşan pasif hasarlar veya Olympus veya Olympus tarafından yetkilendirilmiş bir servis istasyonu haricindeki bir üçüncü şahıs tarafından yapılan onarım veya farklı diğer sebeplerden kaynaklanan veri kaybı sonucunda ortaya çıkabilecek herhangi bir hasar Olympus'un yükümlülükleri kapsamında değildir. Ticari markalar veya tescilli ticari markalar IBM ve PC/AT, International Business Machines Corporation ın ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır. Microsoft, Windows ve Windows Media, Microsoft Corporation'ın tescilli ticari markalarıdır. Macintosh ve itunes, Apple Inc. kuruluşunun ticari markalarıdır. microsd ve microsdhc, SD Card Association kuruluşunun ticari markalarıdır. MPEG Layer-3 ses kodlama teknolojisinin lisansı Fraunhofer IIS ve Thomson kuruluşlarından alınmıştır. EUPHONY MOBILE ve DVM, DiMAGIC Corporation'ın ticari markasıdır. Ürün, NEC Corporation dan lisanslı gürültü engelleme teknolojisi temel alınarak geliştirilmiştir. Voice Activity Detection teknolojisi NTT Electronics Corporation tarafından lisanslanmıştır. Burada adı geçen diğer ürün ve marka isimleri, ilgili sahiplerinin ticari markaları veya tescilli ticari markaları olabilir.

3 İçindekiler Giriş Emniyet önlemleri Başlarken Ana özellikler... 8 Kutu içeriğini kontrol etme...10 Parçaların açıklaması...11 Ekran (LCD paneli)...12 Güç kaynağı...15 Pilleri takma...15 Pil ayarları...16 Bir bilgisayara USB aracılığıyla bağlayarak şarj etme...17 Şarj etmek için USB'ye bağlanan AC adaptörüne (isteğe bağlı) bağlama...18 Cihazı açma/kapama...20 HOLD...21 Saati ve tarihi ayarlama [Time & Date]...22 Saati ve tarihi değiştirme...23 Bir microsd kartı takma ve çıkartma...24 Bir microsd kartı takma...24 Bir microsd kartı çıkartma...25 [Home] ekranı işlemleri...26 Klasörlerle ilgili notlar...27 Ses kayıt klasörleri hakkında...27 Müzik çalma klasörü hakkında...28 Klasörleri ve dosyaları seçme Kaydetme hakkında Kaydetme...30 Kaydetme sahnesini değiştirme [Rec Scene]...33 Kaydetme koşullarına göre önerilen ayarlar...34 Harici mikrofon veya diğer cihazlardan kaydetme Çalma hakkında Çalma...37 Çalma hızını değiştirme...41 Bir indeks işaretinin veya geçici işaretin ayarlanması...42 Bölümü tekrarlı çalmayı başlatma...43 Çalma sahnesini değiştirme [Play Scene]...44 Silme...45 Dosya silme...45 Bir klasörü silme...45 Bir dosyayı kısmen silme Menü ayarlama Menü ayarlama yöntemi Dosya menüsü...50, Kaydetme menüsü Çalma menüsü LCD/Ses menüsü...60 / Cihaz menüsü...61 Dosyaları düzenleme [Replace]...63 Dosyaları taşıma/kopyalama [File Move/Copy]...64 Dosyaları bölme [File Divide]...66 Zamanlayıcılı kaydetme [Timer Rec]...67 Alarm çalma fonksiyonu [Alarm]...69 Kılavuzluk [Voice Guide]...72 USB sınıfını değiştirme [USB Settings]...73 Kayıt cihazını biçimlendirme [Format] Kayıt cihazını PC'nizde kullanma Çalıştırma ortamı...77 Olympus Sonority yazılımını kullanma...79 Olympus Sonority yazılımındaki kullanılabilir fonksiyonlar...79 Yazılımı kurma...80 Yazılımı kaldırma...82 Ses kılavuzu verilerini kopyalama...83 Yükseltme fonksiyonu...84 Çevrimiçi yardımı kullanma...86 PC'nize bağlama...87 PC'nizden ayırma...88 Ses dosyalarını PC'nize aktarma...89 PC'nin harici bir belleği olarak kullanma Diğer bilgiler Alarm mesajları listesi...91 Sorun Giderme...93 Aksesuarlar (isteğe bağlı)...96 Özellikler...97 Teknik yardım ve destek

4 Emniyet önlemleri Yeni kayıt cihazınızı kullanmadan önce, kayıt cihazınızı güvenli ve doğru bir biçimde nasıl kullanacağınızı öğrenmek için bu kılavuzu dikkatle okuyun. İleride başvurmak için bu kılavuzu kolayca erişebileceğiniz bir yerde saklayın. Uyarı sembolleri, güvenlikle ilgili önemli bilgileri ifade eder. Kendinizi ve diğerlerini kişisel yaralanmalardan veya maddi zararlardan korumak için uyarıları ve belirtilen bilgileri okumak her zaman zorunludur. f Tehlike Ürünün bu simgeye belirtilen bilgilere uyulmadan kullanılması ciddi yaralanmalara veya ölüme yol açabilir. f Uyarı Ürünün bu simgeye belirtilen bilgilere uyulmadan kullanılması yaralanmalara veya ölüme yol açabilir. f Dikkat Ürünün bu simgeye belirtilen bilgilere uyulmadan kullanılması küçük yaralanmalara, maddi hasara veya değerleri verilerin kaybedilmesine yol açabilir. Kullanım ortamı hakkında önemli noktalar Bu ürünün içindeki yüksek hassasiyete sahip teknolojiyi korumak üzere ister kullanım ister de saklama için olsun, kayıt cihazını asla aşağıda belirtilen yerlerde bırakmayın: Sıcaklık ve/veya nemin yüksek olduğu veya aşırı değişiklik gösterdiği yerler. Doğrudan güneş ışığı, kumsal, kilitli araba veya ısı kaynaklarının (fırın, radyatör vb.) veya hava nemlendirme cihazlarının yakını. Kumlu ve tozlu ortamlar. Alev alabilir veya patlayabilir nesnelerin yakınında. Banyo gibi ıslak mekanlarda veya yağmurun altında. Su geçirmez tasarımlı ürünleri kullanırken, bunların kullanım kılavuzlarını da okuyun. Güçlü titreşimlerin bulunduğu yerler. Asla kayıt cihazını düşürmeyin, ağır darbe veya titreşimlere maruz bırakmayın. Bir televizyon, mikrodalga fırın, video oyunu, hoparlör, büyük monitör televizyon/radyo kulesi veya yayın kulesi gibi manyetik/ elektromanyetik alanlara, radyo dalgalarına veya yüksek gerilime maruz kalacağı yerlerde kayıt cihazı doğru çalışmayabilir. Bu tip durumlarda kullanmaya devam etmeden önce kayıt cihazını kapatın açın. Parazit ve gürültüye sebep olabileceğinden cep telefonu ya da kablosuz cihazların yanında kayıt yapmaktan ya da cihazı çalıştırmaktan kaçının. Herhangi bir gürültü oluşması durumunda başka bir yere geçin veya kayıt cihazını bu tarz bir cihazdan uzağa yerleştirin.

5 Emniyet önlemleri Cihazı temizlemek için alkol ve tiner gibi organik çözücüler kullanmayın. Bu kayıt cihazını bir tripoda bağlarken, bu kayıt cihazının tripod deliğinin içinde sadece tripodun cıvatasını çevirdiğinizden emin olun. Asla kayıt cihazını çevirmeyin. Veri kaybı ile ilgili uyarı: Belleğe kaydedilmiş içerik çalıştırma hatasından veya cihazın hatalı çalışmasından dolayı veya onarım işlemleri esnasında yok olabilir veya silinebilir. Önemli verileri bilgisayarınızın sabit diski gibi farklı ortamlara kaydetmeniz ve yedeklemeniz önerilir. Ürün kusuru sonucunda oluşan pasif hasarlar veya Olympus veya Olympus tarafından yetkilendirilmiş bir servis istasyonu haricindeki bir üçüncü şahıs tarafından yapılan onarım veya farklı diğer sebeplerden kaynaklanan veri kaybı sonucunda ortaya çıkabilecek herhangi bir hasar Olympus'un yükümlülükleri kapsamında değildir. Kayıt cihazını kullanma f Uyarı: Kayıt cihazını yanıcı veya patlayıcı gazların yakınında kullanmayın. Küçük çocukları ve bebekleri kayıt cihazından uzak tutun. Ciddi yaralanmalara neden olabilecek aşağıdaki tehlikeli durumları önlemek için, kayıt cihazını daima küçük çocukların veya bebeklerin erişemeyeceği yerlerde kullanın ve saklayın: 1 Kayıt cihazının kayışına dolanmak sonucunda boğulma. 2 Kazayla pil, kart veya diğer küçük parçaların yutma. 3 Kazayla kayıt cihazının hareketli parçaları tarafından yaralanma. Kayıt cihazını tozlu veya nemli yerlerde kullanmayın veya saklamayın. Cihazı kendi başınıza parçalarına ayırmayın, tamir veya modifiye etmeyin. Sadece microsd/microsdhc bellek kartları kullanın. Asla başka tipte kartlar kullanmayın. Kayıt cihazına yanlışlıkla başka tipte bir kart yerleştirirseniz, bir yetkili satıcıya veya servis merkezine başvurun. Kartı zorla çıkartmaya çalışmayın. Bir taşıt (bisiklet, motosiklet veya araba) kullanırken cihazı çalıştırmayın. f Dikkat: Kayıt cihazı çevresinde olağandışı bir koku, ses veya duman görürseniz derhal kayıt cihazını kullanmayı bırakın. Kesinlikle pilleri çıplak elle çıkarmayın; bir yangına ya da ellerinizin yanmasına neden olabilirsiniz. Kayışa dikkat edin. Kayıt cihazını taşırken kayışa dikkat edin. Kayış kolaylıkla başka nesnelere takılabilir ve ciddi hasarlara neden olabilir. Kayıt cihazını çok yüksek sıcaklık oluşabilecek yerlerde bırakmayın. Bu tür yerlerde kayıt cihazını bırakmak parçaların bozulmasına ve bazı durumlarda kayıt cihazının alev almasına neden olabilir. Şarj cihazını veya AC adaptörünü, üzeri herhangi bir şeyle örtülü ise (örneğin bir battaniye ile) kullanmayın. Bu durum aşırı ısınmaya ve yangına neden olabilir. Düşük dereceli yanıkları önlemek için, kayıt cihazını dikkatle kullanın. Kayıt cihazı metal parçalar içerdiğinden, aşırı ısınma, düşük dereceli yanıklara neden olabilir. Aşağıdakilere noktalara dikkat edin: Uzun süre kullanıldığında kayıt cihazı ısınacaktır. Kayıt cihazını bu durumda tutmaya devam ederseniz, düşük dereceli yanığa neden olabilir.

6 Emniyet önlemleri Çok soğuk olan yerlerde, kayıt cihazı gövdesinin sıcaklığı ortamın sıcaklığından daha düşük olabilir. Mümkünse soğuk yerlerde kayıt cihazını tutarken eldiven takın. Pil kullanma önlemleri Pillerin akmasını, aşırı ısınmasını, yanmasını, patlamasını veya elektrik çarpmasına veya yanmalara neden olmasını önlemek için, bu önemli ilkeleri takip edin. f Tehlike: Alkalin, lityum ya da diğer şarj edilemeyen pilleri şarj etmeye çalışmayın. Piller hiçbir zaman ateşe maruz bırakılmamalı, ısıtılmamalı, kısa devre yaptırılmamalı veya parçalarına ayrılmamalıdır. Pilleri kesinlikle ısıtmayın veya yakmayın. Pilleri taşırken veya saklarken mücevher, iğne, raptiye, vb. gibi metal nesnelerle temas etmelerini engellemek için gerekli önlemleri alın. Pilleri asla doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın; sıcak bir araçta veya bir ısı kaynağının yakınındaki yüksek sıcaklıklı yerlerde saklamayın. Pillerin akmasını veya terminallerinin hasar görmesini engellemek için, pillerin kullanımı ile ilgili tüm talimatı dikkatle izleyin. Kesinlikle pilleri sökme veya lehimleme gibi herhangi bir şekilde değiştirmeye çalışmayın. Pili doğrudan bir elektrik prizine veya bir otomobilin sigara çakmağına bağlamayın. Pil sıvısı gözlerinize kaçarsa, gözlerinizi derhal temiz, soğuk su ile yıkayın ve hemen tıbbi yardıma başvurun. f Uyarı: Pilleri daima kuru tutun. Şarj edilebilir piller, belirtilen sürede şarj olmazlarsa, şarj etmeyi durdurun ve bu pilleri kullanmayın. Bir pil çatlak veya kırık ise kullanmayın. Pilleri asla güçlü darbelere veya sürekli titreşime maruz bırakmayın. Bir pil kullanım sırasında akarsa, rengi solarsa veya deforme olursa veya başka herhangi bir şekilde anormal duruma gelirse, kayıt cihazını kullanmayı durdurun. Bir pil elbiseniz veya cildiniz üzerine sıvı akıtırsa, derhal elbisenizi çıkarın ve etkilenen bölgeyi temiz, soğuk, akan su ile temizleyin. Sıvı cildinizi yakarsa, derhal tıbbi yardım alın. Pili çocukların ulaşabileceği yerlere koymayın. Bu cihazı kullanırken anormal bir gürültü, ısı, duman veya yanık kokusu gibi herhangi normal olmayan bir durum fark ederseniz: 1 kendinizi yakmamaya dikkat ederek pili hemen çıkarın ve; 2 satıcınızla veya yerel Olympus temsilcinizle servis için irtibata geçin.

7 Emniyet önlemleri f Dikkat: Gezegenimizin kaynaklarını korumak için lütfen pilleri geri dönüşüme kazandırın. Kullanılamaz durumdaki pilleri bertaraf ederken daima kutuplarını kapatmayı ve yerel kanun ve yönetmeliklere uymaya dikkat edin. Bir şarj edilebilir pili ilk kez kullanımdan önce veya uzun süredir kullanılmıyorsa daima şarj edin. Şarj edilebilir pilin ömrü sınırlıdır. Şarj edilebilir pil belirtilen koşullar altında tam olarak şarj edilmesine rağmen çalışma süresi kısaldığında, pili yenisi ile değiştirin.

8 Başlarken 1 Ana özellikler Ana özellikler s Dahili 3 mikrofon sistemi (yüksek hassasiyetli stereo mikrofonlar ve orta mikrofon). Yüksek hassasiyetli stereo mikrofonların ve orta mikrofonun bir kombinasyonuyla, yüksek frekanslardan düşük frekanslara kadar geniş bantlı ve dengeli kayıtlar yapılabilir. s Orijinal sese sadık kalarak kayıt yapabilen yüksek hassasiyetli, düşük gürültülü bir stereo mikrofon kullanır. Stereo mikrofonlar 90 açı ile sabitlenerek doğal ve geniş bir stereo hissi veren kayıtlar elde edilebilir. s CD kalitesinde veya daha yüksek kalitede ses kayıtlarının yapılmasını sağlayan doğrusal PCM biçimini destekler. Çeşitli ses kaynaklarını gerçekçi olarak kaydedebilir. Müzik CD'sininkine eşit (örnekleme frekansı 44,1 khz, bit sayısı 16 bit) veya daha yüksek örnekleme frekansında ve bit sayısında yüksek çözünürlükte kayıtlar yapmak mümkündür ( S.51). s Birçok kayıt biçimini destekler. MP3 biçimini (MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) ve Windows Media Audio (WMA) biçimini destekler. Bu cihaz dosyaları yüksek düzeyde sıkıştırıp kaydederek uzun kayıt süreleri sunar ( S.51). Ayrıca, harici bir cihaza bağlandığında kayıt cihazı gelen analog ses sinyallerini bir PC olmadan kodlayabilir ( S.35). s Cihazın kaydettiği dosyalara ek olarak bir bilgisayardan aktarılmış WAV, WMA ve MP3 biçimindeki dosyaları çalabilirsiniz. Bu sayede bu kayıt cihazını bir müzikçalar olarak kullanabilirsiniz. s Yüksek kapasiteli kayıt ortamlarını destekler. Dahili belleğin yanında bir microsd karta da kaydedebilirsiniz ( S.24). s Kayıt cihazının kaydetme düğmesine basılmadan 2 saniyeye kadar öncesinden itibaren kaydetmeye başlamasını sağlayan bir ön kaydetme fonksiyonu bulunur. Bu fonksiyon örneğin bir kuşun ötüşünü, kaydetme düğmesine kuş ötmeye başladığı anda bassanız bile, 2* saniyeye kadar önceden kaydetmeyi başlatmanıza imkan tanır ( S.56). * Kaydetmeyi başlatma zamanı [Rec Mode] ayarlarına bağlı olarak değişir. s Ses kaydetmeyi destekleyen çeşitli özelliklere sahiptir. Bu kayıt cihazıyla, kaydetme koşulları ve kişisel tercihlerinize uyarlamak üzere kayıt düzeyi ve mikrofon hassasiyeti gibi çeşitli kaydetme fonksiyonlarını kişiselleştirebilirsiniz ( S.50). s Cihazda dahili bir Değişken Kontrollü Ses Aktüatörü (VCVA) fonksiyonu vardır ( S.53). s Low Cut Filtresi, kayıt yapılırken klima gürültüsünü ve diğer benzer gürültüleri en aza indirir ( S.52). s Bir Gürültü Engelleme fonksiyonu ( S.57) ve bir Ses Filtresi fonksiyonu ( S.57) gürültüyü kırpar ve temiz bir sesin çalınmasını sağlar. s Farklı kullanımlara göre en iyi ayarın yapılması için, kaydetme sahnesi ve çalma sahnesi ayar fonksiyonlarına sahiptir ( S.33, S.44, S.55, S.59). s Cihazda çeşitli tekrarlama fonksiyonları yer alır ( S.43, S.58). s Ses kalitesini düşürmeden doğal, gerçekçi bir deneyim sunmak için EUPHONY MOBILE dahil edilmiştir ( S.57).

9 Ana özellikler s Dahili bellekle microsd kart arasında ve bellek içindeki klasörler arasında dosyaları kopyalayabilir ya da taşıyabilirsiniz ( S.64). s Bu kayıt cihazıyla kaydedilmiş bir PCM biçimli dosyanın bir parçasını silebilirsiniz ( S.46). s Bu kayıt cihazıyla kaydedilmiş bir dosyayı (PCM, PM3) iki dosyaya bölebilirsiniz ( S.66). s İndeks işareti ve geçici işaret özellikleri istediğiniz konumu hemen bulmanıza olanak tanır ( S.42). s Çalma hızı istediğiniz şekilde kontrol edilebilir ( S.41). s Kılavuzluk özelliği (İngilizce veya diğer dillerde) çalıştırma koşullarının sesli bildirimini sağlar. Bu, sesli kılavuzluğun desteğiyle çeşitli fonksiyonları kolayca kullanmanızı sağlar ( S.72). s Klasörlere kendiniz isimler atayabilirsiniz ( S.61). s Zamanlayıcılı Kaydetme ( S.67) ve Alarm çalma özellikleri ( S.69) belirlenen bir saatte otomatik kaydetme ve çalma sağlar. s Dinlemek istediğiniz bir dosyayı arama için kullanışlı bir başlangıcı çalma özelliği dahil edilmiştir ( S.60). s Windows ve Macintosh için «Olympus Sonority» yazılımıyla birlikte verilir ( S.77). Kayıt cihazıyla bir PC'ye kaydedilmiş ses dosyalarını aktarırsanız, dosyaları kolayca çalabilir, organize edebilir ve düzenleyebilirsiniz. Dalga biçimi düzenlemesi, dosya birleştirme ve dosya bölme işlemlerini yürütebilirsiniz. s «Olympus Sonority» yazılımı, daha gelişmiş fonksiyonelliğe sahip olan «Olympus Sonority Plus» (isteğe bağlı) yazılımına yükseltilebilir ( S.84). «Olympus Sonority» yazılımının fonksiyonlarına ek olarak, MP3 dosyalarını düzenleme ve müzik CD'leri oluşturma işlemleri de yapılabilir. s Bu kayıt cihazı USB 2.0 ile uyumludur ve bir bilgisayara hızlı veri aktarımı sağlar. s Bir USB şarj etme fonksiyonu vardır ( S.17). s Cihazda bir arkadan aydınlatmalı tam noktalı ekran (LCD panel) vardır. 1 Ana özellikler

10 Kutu içeriğini kontrol etme Kayıt cihazıyla aşağıdaki öğeler verilir. Herhangi bir şey eksik veya hasarlıysa, kayıt cihazını satın aldığınız satıcıyla temasa geçin. 1 Kutu içeriğini kontrol etme Taşıma kılıfı Ses Kayıt Cihazı USB kablosu Kayış Rüzgar siperi Ni-MH şarj edilebilir piller (2) Olympus Sonority CD-ROM TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Garanti belgesi İçerik satın alınan yere bağlı olarak değişebilir. Garanti satın alınan yere bağlı olarak değişebilir. Garanti belgesi birlikte verilmeyebilir. 4 Kayışı takma: 4 Rüzgar siperini takma: 10 Rüzgar siperini (birlikte verilir) taktıktan sonra kaydetmeye başlayın. Mikrofona kuvvetli rüzgar geldiğinde mikrofon gürültü alabilir.

11 Parçaların açıklaması ! * ( # $ % ^ & w q = - ) Parçaların açıklaması 1 Dahili stereo mikrofon (sol/sağ) 2 Dahili orta mikrofon 3 PEAK gösterge ışığı (LED) LED ışığı (LED) 4 Ekran (LCD panel) 5 F1 düğmesi MENU/SCENE düğmesi F2 düğmesi 6 STOP (4) düğmesi 7 + düğmesi 8 0 düğmesi 9 ERASE düğmesi 0 düğmesi! MIC (Mikrofon) Kart kapağı # REC (s) (Kaydetme) düğmesi Kayıt gösterge ışığı (LED) $ `OK düğmesi % 9 düğmesi ^ Kayış deliği & LIST düğmesi * Tripod deliği ( Dahili hoparlör ) EAR (Kulaklık) jakı - REMOTE jakı RS30W harici uzaktan kumandanın (isteğe bağlı) alıcısını bağlayın. Bu, başlatma ve durdurma fonksiyonlarının uzaktan kumanda edilmesini sağlar. = POWER/HOLD düğmesi q Pil kapağı w USB konektörü 11

12 Parçaların açıklaması Ekran (LCD paneli) 4 [Recorder] modu ekranı: 1 Parçaların açıklaması 12 Klasör listesi ekranı Kayıt ortamı göstergesi [l]: Dahili flash bellek [m]: microsd kartı 2 Mevcut klasör adı 3 Pil göstergesi 4 Klasör adı 5 Fonksiyon kılavuzu göstergesi Dosya listesi ekranı Kayıt ortamı göstergesi 2 Mevcut klasör adı 3 Pil göstergesi 4 Dosya adı 5 Fonksiyon kılavuzu göstergesi Dosya ekranı Kayıt ortamı göstergesi 2 Mevcut dosya adı 3 O anki dosyanın numarası/klasörde toplam kaydedilmiş dosya sayısı 4 Pil göstergesi 5 Klasör göstergesi, Dosya Kilidi göstergesi, Kaydetme modu göstergesi 6 Kayıt cihazı durum göstergesi [K]: Kaydetme göstergesi [ ]: Duraklatma göstergesi [L]: Durdurma göstergesi [ ]: Çalma göstergesi [ß]: İleri alma göstergesi [ ]: Geri alma göstergesi [N]: Hızlı Çalma göstergesi [M]: Yavaş Çalma göstergesi 7 Simge ekranı ( S.14) 8 Kalan kaydetme süresi, Dosya uzunluğu 9 Kayıtta geçen süre, Geçen çalma süresi 0 Kalan bellek çubuk göstergesi, Çalma konumu çubuk göstergesi! Seviye ölçer, Kaydetme tarihi ve Fonksiyon kılavuzu göstergesi

13 Parçaların açıklaması 4 [Music] modu ekranı: Liste ekranı Klasörde sadece dosyalar ve klasörler bulunduğunda 1 Kayıt ortamı göstergesi [l]: Dahili flash bellek [m]: microsd kartı 2 Mevcut klasör adı 3 Pil göstergesi 4 Klasör adı, Dosya adı 5 Fonksiyon kılavuzu göstergesi Liste ekranı Klasörde sadece dosyalar bulunduğunda 1 Kayıt ortamı göstergesi 2 Mevcut klasör adı 3 Pil göstergesi 4 Dosya adı 5 Fonksiyon kılavuzu göstergesi Dosya ekranı # $ 1 Kayıt ortamı göstergesi 2 Mevcut dosya adı 3 O anki dosyanın numarası/ Klasörde toplam kaydedilmiş dosya sayısı 4 Pil göstergesi 5 Dosya biçimi 6 Kayıt cihazı durum göstergesi [ ]: Çalma göstergesi [L]: Durdurma göstergesi [ß]: İleri alma göstergesi [ ]: Geri alma göstergesi [N]: Hızlı Çalma göstergesi [M]: Yavaş Çalma göstergesi 7 Başlık adı 8 Sanatçı adı 9 Albüm adı 0 Fonksiyon kılavuzu göstergesi! Dosya Geçen çalma süresi # Çalma konumu çubuk göstergesi $ Simge ekranı ( S.14) 1 Parçaların açıklaması 13

14 Parçaların açıklaması Simge ekranı (Tüm modeller için) 1 [«]: Zamanlayıcı [A]: Alarm [?]: Mikrofon Hassasiyeti [û]: VCVA [Æ]: Ses senk. [ü]: Ön kaydetme [ù]: Kaydetme Seviyesi [0]: Low Cut Filtresi [ ]: Zoom'lu Mikrofon [%]: Gürültü Engelleme [$]: Ses Filtresi [Ü] [á] [ ]: Çalma modu [ ] EUPHONY [ ]: Yansıma Parçaların açıklaması Ekran koruyucusunu ekrandan ayırın. 14

15 Güç kaynağı Pilleri takma Bu kayıt cihazı Ni-MH şarj edilebilir pillerle veya AAA alkalin pillerle kullanılabilir. 2 AAA boyutlu pilleri, doğru = ve - kutuplarına dikkat ederek yerleştirin. Kayıt cihazını şarj ederken birlikte verilen Ni-MH şarj edilebilir pilleri (BR404) kullandığınızdan emin olun. Ürünle verilen şarj edilebilir piller tam olarak şarj edilmemiştir. Kayıt cihazını kullanmadan önce veya uzun süre kullanmadıktan sonra, tam olarak şarj olana kadar sürekli olarak şarj etmeniz önerilir ( S.17). 1 Güç kaynağı 1 Ok yönüne doğru hafifçe bastırın ve pil kapağını kaydırarak açın. 3 Pil kapağını A yönünde bastırarak ve ardından B yönünde kaydırarak tamamen kapatın. 15

16 Güç kaynağı 1 Güç kaynağı Notlar Manganez piller bu kayıt cihazında kullanılamayabilir. Pilleri değiştirirken, AAA alkalin piller veya Olympus Ni-MH şarj edilebilir piller önerilir. Pilleri değiştirmeden önce kayıt cihazını durdurduğunuzdan emin olun. Kayıt cihazı çalışıyorken pillerin çıkartılması dosyanın zarar görmesi vb. gibi sorunlara yol açabilir. Kaydetme sırasında pilleri çıkartırsanız, dosya başlığı kapatılamayacağından o an kaydedilmiş olan dosya kaybedilir. Bitmiş pilleri değiştirmeniz 15 dakikadan fazla sürerse veya pilleri kısa aralıklarla tekrar tekrar takar ve çıkartırsanız, pil ve saat ayarlarını yeniden yapmanız gerekebilir. Böyle bir durumda ekranda [Battery] gösterilir. Daha fazla ayrıntı için bkz. «Pil ayarları». Uzun bir süre boyunca kayıt cihazını kullanmayacaksanız pilleri çıkartın. Şarj edilebilir pilleri değiştirirken, Ni MH şarj edilebilir pilleri (isteğe bağlı) kullandığınızdan emin olun. Diğer üreticilerin ürünlerinin kullanılması kayıt cihazına zarar verebilir ve bundan kaçınılmalıdır. Pil ayarları Kullandığınız pile uyarlamak için ayarlayın. 1 Pilleri değiştirin ve kayıt cihazını açın ( S.15). 2 Ayarı değiştirmek için + veya düğmesine basın. Pil tipi [Ni-MH] (õ): Olympus Ni MH şarj edilebilir pilleri (BR404) kullanırken seçin. [Alkaline] (ú): Alkalin piller kullanırken seçin. 3 Ayarlamayı tamamlamak için `OK düğmesine basın. Ekranda «Hour» göstergesi yanıp sönüyorsa, «Saati ve tarihi ayarlama [Time & Date]» bölümüne bakın ( S.22). Pil göstergesi Ekrandaki pil göstergesi pil güç kaybettikçe değişir. 16 Ekranda [æ] sembolü göründüğü zaman pilleri mümkün olan en kısa zamanda değiştirin. Piller çok zayıfladığında, ekranda [s] ve [Battery Low] görüntülenir ve kayıt cihazı kapanır.

17 Güç kaynağı Not Bir ses/müzik dosyasını çalarken, pil göstergesinde [º] gösterilirken bile pilin çıkış geriliminde azalma sebebiyle ses düzeyine bağlı olarak kayıt cihazı sıfırlanabilir. Böyle bir durumda kayıt cihazının sesini kısın. Bir bilgisayara USB aracılığıyla bağlayarak şarj etme Pilleri bir PC'nin USB bağlantı noktasına bağlayarak şarj edebilirsiniz. Şarj ederken, şarj edilebilir pilleri (ürünle verilir) kayıt cihazına doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun ( S.15). USB kablosunu bağlamadan önce HOLD modundan çıkın ( S.21). 3 Kayıt cihazı durma modundayken veya kapalıyken, USB kablosunu kayıt cihazının altındaki porta bağlayın. 4 Şarj etme işlemini başlatmak için `OK düğmesine basın. 1 Güç kaynağı Alkalin veya lityum piller gibi şarj edilmeyen pilleri şarj etmeyin. Pillerin sızmasına, ısınmaya ve bunlar da kayıt cihazının arızalanmasına yol açabilir. 1 PC'yi açın. 2 USB kablosunu PC'nin USB portuna bağlayın. [Press OK to start charging] yanıp sönerken `OK düğmesine basın. 5 Pil göstergesi [ ] durumuna geldiğinde şarj tamamlanmıştır. Şarj süresi: yaklaşık 3 sa* * Bu, boşalmış şarj edilebilir pilin oda sıcaklığında tamamen şarj edilmesi için yaklaşık süreyi gösterir. Şarj süresi pillerin kalan güç miktarına ve durumunda göre değişecektir. 17

18 Güç kaynağı 1 Güç kaynağı Şarj etmek için USB'ye bağlanan AC adaptörüne (isteğe bağlı) bağlama Kayıt cihazı, USB'ye bağlanan AC adaptörü (A514) (isteğe bağlı) bağlanarak şarj edilebilir. AC adaptörünü bağlamadan önce USB bağlantısı ayarını [AC Adapter] olarak ayarlayın ( S.73). USB kablosunu bağlamadan önce HOLD modundan çıkın ( S.21). 1 Kayıt cihazının USB kablosunu AC adaptörüne takın. 3 Kayıt cihazı durma modundayken veya kapalıyken, USB kablosunu kayıt cihazının altındaki porta bağlayın. USB konektörüne 4 Şarj etme işlemini başlatmak için `OK düğmesine basın. USB'ye bağlanan AC adaptörünün (A514) USB konektörüne [Press OK to start charging] yanıp sönerken `OK düğmesine basın. 5 [Battery Full] görüntülendiğinde şarj tamamlanmıştır. 2 AC adaptörünü AC prizine takın. AC prizine 18 Notlar PC açık değilse bu kayıt cihazı şarj edilemez. PC bekleme, hazırda bekleme veya uyku modundaysa da şarj edilmeyebilir.

19 Güç kaynağı Kayıt cihazını USB hub ünitesi takılıyken şarj etmeyin. Ürünle verilen şarj edilebilir pili yerleştirin ve [Battery] öğesini [Ni-MH] olarak ayarlayın. [Battery] öğesi [Alkaline] olarak ayarlanmışsa şarj edemezsiniz ( S.16, S.61). [ø]*1 veya [ ]*2 yanıp söndüğünde şarj edemezsiniz. Pilleri 5 C ila 35 C arasındaki bir sıcaklıkta şarj edin. *1 [ø]: Ortam sıcaklığı çok düşük olduğunda. *2 [ ]: Ortam sıcaklığı çok yüksek olduğunda. Piller tam olarak şarj edildiğinde bile kullanım süresi belirgin ölçüde kısaldığında pilleri yenisi ile değiştirin. USB konektörünün tam olarak girdiğinden emin olun. Aksi halde kayıt cihazı düzgün çalışmayabilir. Ürünle verilen özel USB kablosunu kullandığınızdan emin olun. Başka bir marka kablo kullanılırsa kayıt cihazı arızalanabilir. Aynı şekilde bu özel kabloyu başka bir markanın ürünleriyle de kullanmayın. USB bağlantı ayarlarında [Composite] seçeneğinin seçilmesi, kayıt cihazının USB üzerinden şarj edilmesini önler. Şarj etmek istiyorsanız USB bağlantısı ayarlarında [Storage class] seçeneğini seçin ( S.73). [Composite] ayarını kullanarak şarj etmek isterseniz, USB bağlantı ayarlarında [Option] seçeneğini seçin, ardından USB kablosunu kayıt cihazına bağlayın. Şarj etme işlemini başlatmak için [USB Connect] ekranında [AC Adapter] seçeneğini seçin ( S.73). Şarj edilebilir pillere ilişkin dikkat edilecek noktalar Ni-MH şarj edilebilir pilleri kullandığınızda aşağıdaki açıklamaları dikkatle okuyun. Boşalma: Şarj edilebilir piller kullanılmadığında kendiliğinden boşalır. Kullanmadan önce düzenli olarak şarj ettiğinizden emin olun. Çalışma sıcaklığı: Şarj edilebilir piller kimyasal ürünlerdir. Şarj edilebilir pillerin verimliliği, önerilen sıcaklık aralığında çalışırken bile değişebilir. Bu, bu gibi ürünlerin doğasından kaynaklanır. Önerilen çalışma sıcaklığı: Cihazı çalıştırırken: 0 C 42 C Şarj ederken: 5 C 35 C Uzun süreli saklama için: 20 C 30 C Şarj edilebilir pillerin sıcaklık aralığının üstünde dış mekanda kullanılması, verimliliğin düşmesine ve pil ömrünün azalmasına yol açabilir. Pil sızıntısını veya paslanmayı önlemek için uzun süre kullanmayacağınız zaman şarj edilebilir pilleri üründen çıkarın ve bunları ayrı saklayın. Notlar Bu kayıt cihazı enerji seviyelerinden bağımsız olarak pilleri tam şarj etmek için tasarlanmıştır. Ancak, yeni satın alınmış şarj edilebilir pilleri ya da uzun süre (bir aydan uzun) kullanılmamış pilleri şarj ederken en iyi sonuçlar için, pilleri art arda 2 ya da 3 kez tam olarak şart etmeniz ve boşaltmanız gerekir. Şarj edilebilir pilleri atarken her zaman yerel yasa ve mevzuata uyun. Doğru atma yöntemleri için yerel geri dönüşüm merkezinizle görüşün. 1 Güç kaynağı 19

20 Güç kaynağı 1 Güç kaynağı Ni-MH şarj edilebilir piller tam olarak boşaltılmadığında, atmadan önce kısa devreye karşı koruyun (örneğin, kontakları bantlayın). Almanya daki müşteriler için: Olympus, çevre dostu atık toplama için Almanya da GRS (Joint Battery Disposal Association) ile bir sözleşme imzalamıştır. Cihazı açma/kapama Kayıt cihazı kullanılmadığında, pil tüketimini en aza indirmek için cihazı kapatın. Cihaz kapalı bile olsa mevcut veri, mod ayarları ve saat ayarları korunacaktır. Cihazı açma Cihaz kapalıyken POWER/HOLD düğmesini okla gösterilen yöne kaydırın. Cihazı kapama POWER/HOLD düğmesini okla gösterilen yöne itin ve burada 0,5 saniye veya daha uzun süre tutun. Ekran kapanır ve cihaz kapatılır. Devam etme fonksiyonu kayıt cihazı kapatılmadan önceki durdurulma noktasını hatırlar. Güç tasarrufu modu Kayıt cihazı açıksa ve 10 (varsayılan) dakikadan uzun bir süre durursa ekran kapanır ve cihaz güç tasarrufu moduna geçer ( S.61). Güç tasarrufu modundan çıkmak için herhangi bir düğmeye basın. Ekran ve cihaz açık konuma gelecektir. 20

21 HOLD Kayıt cihazını HOLD moduna ayarlarsanız, çalışma koşulları korunur ve tüm düğmeler devre dışı kalır. Bu özellik, kayıt cihazı bir çantada veya cepte taşındığında kullanışlı olur. Bu mod aynı zamanda kaydetmeyi yanlışlıkla durdurmanızı önler. Kayıt cihazını HOLD konumuna getirin POWER/HOLD düğmesini [HOLD] konumuna getirin. HOLD modundan çıkış POWER/HOLD düğmesini A konumuna getirin. 1 HOLD Ekranda [Hold] yazısı belirdikten sonra, kayıt cihazı HOLD moduna geçer. Notlar HOLD modunda herhangi bir düğmeye bastığınızda saat ekranı 2 saniye boyunca yanar. Çalma (kaydetme) sırasında HOLD uygulanırsa, çalma (kaydetme) durumu değişmeden kalır ve işlem kullanılmaz hale gelir (çalma sona ererse veya yetersiz bellek sonucu kaydetme biterse kayıt cihazı durur). Bu kayıt cihazı HOLD modundayken bile RS30W harici uzaktan kumandayla (isteğe bağlı) da etkin olarak çalıştırılabilir. 21

22 Saati ve tarihi ayarlama [Time & Date] 1 Saati ve tarihi ayarlama Saati ve tarihi önceden ayarladıysanız, dosya kaydedildiği sıradaki bilgi otomatik olarak her dosyaya kaydedilir. Saati ve tarihi önceden ayarlamak dosya yönetiminin daha kolay yapılmasını sağlar. Kayıt cihazını satın aldıktan sonra ilk kez kullanırken veya kayıt cihazı uzun süredir kullanılmadıktan sonra pilleri taktığınızda [Set Time & Date] mesajı görüntülenir. «Hour» yazısı yanıp sönerken, 1. adımdan itibaren ayarları yapın. 2 Ayarlamak için + veya düğmesine basın. Sonraki öğeyi seçmek için 9 ya da 0 düğmesine basarak ve ayarlamak için + ya da düğmesine basarak aynı adımları izleyin. Saati ve dakikayı ayarlarken F1 düğmesine basarak 12 ve 24 saatlik düzen arasında seçim yapabilirsiniz. Örneğin: 10:38 P.M 10:38 PM (Başlangıç ayarı) 22:38 «Month», «Day» ve «Year» sırasını, bunları ayarlarken F1 düğmesine basarak seçebilirsiniz. Örnek: Mart 24, M 24D 2011Y (Başlangıç ayarı) 24D 3M 2011Y + düğmesi 9 0 düğmesi `OK düğmesi 2011Y 3M 24D 3 Ayarlamayı tamamlamak için `OK düğmesine basın. 1 Ayarlanacak öğeyi seçmek için 9 veya 0 düğmesine basın. Yanıp sönen noktayla «Hour», «Minute», «Year», «Month» ve «Day» arasından seçiminizi yapın. Saat, ayarlanmış olan tarih ve saatten başlayacaktır. Saat sinyaline göre `OK düğmesine basın. 22

23 Saati ve tarihi ayarlama [Time & Date] Notlar Ayarlama işlemi sırasında `OK düğmesine basarsanız, kayıt cihazı o noktaya kadar yapılan ayarları kaydeder. Kurulumdan sonra bir ses, eğer kılavuzluk gerekmiyorsa [Off] öğesini seçmenizi söyleyecektir ve ekran [Voice Guide] ( S.72) kurulumuna geçecektir. Kılavuzluk özelliğini istemiyorsanız [Off] öğesini seçin. Saati ve tarihi değiştirme Kayıt cihazı durma modundayken, [Time & Date] ve [Remain] seçeneklerini görüntülemek için STOP (4) düğmesini basılı tutun. Mevcut saat ve tarih doğru değilse aşağıdaki prosedürü kullanarak ayar yapın. 2 [Device Menu] sekmesini seçmek için + veya düğmesine basın. Ayarlar sekmesinin imlecini kaydırarak menü ekranını değiştirebilirsiniz. 3 İmleci ayarlamak istediğiniz öğeye getirmek için `OK düğmesine basın. Ekranda [Device Menu] görüntülenir. 4 [Time & Date] öğesini seçmek için + veya düğmesine basın. 1 Saati ve tarihi ayarlama MENU/SCENE düğmesi F2 düğmesi 5 `OK düğmesine basın. Ekranda [Time & Date] gösterilir. Ekranda «Hour» yanıp sönerek saati ve tarihi ayarlama işleminin başladığını gösterir. + düğmesi `OK düğmesi 1 Kayıt cihazı durma modundayken MENU/SCENE düğmesine basın. Ekranda menü görüntülenir ( S.48). Aşağıdaki adımlar «Saati ve tarihi ayarlama [Time & Date]» bölümü 1. adımdan 3. adıma kadar aynıdır ( S.22). 6 Menü ekranını kapatmak için F2 (EXIT) düğmesine basın. 23

24 Bir microsd kartı takma ve çıkartma 1 Bir microsd kartı takma ve çıkartma Kullanım el kitabında belirtilen «microsd» hem microsd hem de microsdhc kartlar için geçerlidir. Bu kayıt cihazıyla verileri dahili belleğin yanında piyasada bulunan microsd kartlarla da kaydedebilirsiniz. Bir microsd kartı takma 1 Kayıt cihazı durma modundayken kart kapağını açın. 2 Resimde gösterildiği gibi microsd kartı doğru şekilde tutun ve kart yuvasına yerleştirin. Yerleştirirken microsd kartı düz tutun. MicroSD kartın ters veya açılı bir şekilde yerleştirilmesi kontak noktalarına hasar verebilir veya microsd kartın sıkışmasına sebep olabilir. MicroSD kart sonuna kadar yerleştirilmemişse microsd karta veri yazılamayabilir. 3 Kart kapağını iyice kapatın. Bir microsd kartı taktığınızda kayıt ortamı değişim ekranı gösterilir. 4 Bir microsd karta kaydetmek için, + veya düğmesine basın ve [Yes] öğesini seçin. 5 Ayarlamayı tamamlamak için `OK düğmesine basın. 24

25 Bir microsd kartı takma ve çıkartma Notlar Kayıt ortamı olarak dahili belleğe geçiş yapmak mümkündür ( S.61). Bazı durumlarda, bir bilgisayar gibi diğer cihazlarda biçimlendirilmiş (ilklendirilmiş) microsd kartlar tanınamayabilir. Kullanmadan önce microsd kartları bu kayıt cihazında formatladığınızdan emin olun ( S.74). Bir microsd kartı çıkartma 1 Kayıt cihazı durma modundayken kart kapağını açın. 2 microsd kartın kilidini açmak için kartı içeri doğru bastırıp kısmen dışarı çıkmasına izin verin. 3 Kart kapağını iyice kapatın. Notlar microsd kartı bastırdıktan hemen sonra parmağınızı karttan ayırırsanız kartın yuvadan kuvvetli bir şekilde fırlamasına sebep olursunuz. Bu kayıt cihazıyla kullanılması onaylanmış microsd kartlarıyla ilgili olarak Olympus web sitesine bakın. Kayıt cihazı, bu kayıt cihazıyla uyumlu olmayan bazı microsd kartları doğru olarak tanımayabilir. microsd kart tanınamazsa, microsd kartı çıkartıp tekrar takarak kayıt cihazının microsd kartı tanıyıp tanımadığına bakın. Yazma ve silme işlemlerini tekrarladıkça bir microsd kartın işlem performansı düşer. Böyle bir durumda microsd kartı biçimlendirin ( S.74). 1 Bir microsd kartı takma ve çıkartma MicroSD kart yuvadan kısmen çıktıktan sonra güvenli olarak çıkartılabilir. [Memory Select] öğesi [microsd Card] olarak ayarlanmışken misrosd kartı çıkartırsanız, bu otomatik olarak [Built-in Memory Selected] seçeneğine değişir. 25

26 [Home] ekranı işlemleri Bu kayıt cihazını bir dijital ses kayıt cihazı ve de bir dijital müzik çalar olarak kullanabilirsiniz. 3 `OK düğmesine basın. 1 [Home] ekranı işlemleri + düğmesi `OK düğmesi LIST düğmesi 1 [Home] ekranını ayarlamak için LIST düğmesine arka arkaya basın. Ekranda [Home] görüntülenir. [Recorder] seçildiğinde: Kayıt cihazı [Recorder] moduna geçer. Kayıt cihazından kaydedilmiş dosyaları kaydedebilir ve çalabilirsiniz ( S.30, S.37). [Music] seçildiğinde: Kayıt cihazı [Music] moduna geçer ve kayıt cihazına aktarılmış müzik dosyalarını çalabilirsiniz ( S.37). Fonksiyon Kılavuzu ekran kısmında [Home] görüntülenirken, ana ekrana geri dönmek için F1 düğmesine basın. 2 Modu seçmek için + veya düğmesine basın. 26 Not Kaydetme sırasında, kayıt cihazın durdurmadan modu değiştiremezsiniz.

27 Klasörlerle ilgili notlar Kayıt ortamı olarak dahili bellek veya microsd kart kullanılabilir. Ses dosyaları ve müzik dosyaları, ağaç şeklinde düzenlenen ses kayıt klasörleri ile müzik çalma klasörlerine ayrılır ve kaydedilir. Ses kayıt klasörleri hakkında [Recorder] klasörünün altındaki [Folder A] [Folder E] ses kayıt klasörleridir. Bu kayıt cihazıyla kaydederken beş klasörden birini seçip ardından kaydetme işlemini gerçekleştirin. 1 Ana konum Modu [Home] ekranında değiştirebilirsiniz. Kayıt cihazı Klasör A Klasör Dosya 001 Klasörlerle ilgili notlar Klasör B 002 Klasör C 003 Klasör D 004 Klasör E 200 Her bir klasöre 200'e kadar dosya kaydedilebilir. Not [Recorder] klasöründeki dosyala veya klasörler kayıt cihazında gösterilmez. 27

28 Klasörlerle ilgili notlar Müzik çalma klasörü hakkında Windows Media Player'ı kullanarak cihaza müzik dosyalarını aktarırken, müzik çalma klasöründe otomatik olarak aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi katmanlı bir yapısı bulunan bir klasör oluşturulur. Aynı klasörde bulunan müzik dosyaları tercih edilen sırada düzenlenebilir veya tekrar çalınabilir ( S.63). 1 Klasörlerle ilgili notlar Ana konum Music Birinci katman Sanatçı 01 Sanatçı 02 İkinci katman Albüm 01 Albüm Sanatçı 03 Albüm Her bir klasöre 200'e kadar dosya kaydedilebilir. [Music] klasörünün altında [Music] dahil olmak üzere 200 adede kadar klasör oluşturulabilir. Klasör Dosya 28

29 Klasörleri ve dosyaları seçme Klasörleri işlem durduğu sırada veya çalma sırasında değiştirin. Klasörlerin katmanlı yapısı hakkında bilgi için «Klasörlerle ilgili notlar» bölümüne bakın ( S.27). [Home] ekranı Ses kaydı dosyalarını kullanma 1 Klasör listesi ekranı (Birinci katman) Klasör listesi ekranı Müzik çalma için dosyaların kullanımı Klasör listesi ekranı (İkinci katman) Dosya listesi ekranı Dosya listesi ekranı Dosya ekranı Dosya ekranı Klasörleri ve dosyaları seçme Katmanlar arasında gezinme } Geri dönme: LIST düğmesi Düğmeye her bastığınızda bir katman geriye gider. Bir liste ekranında 0 düğmesi LIST düğmesi görevi de görebilir. Bir klasör hiyerarşisi içinde hareket ederken LIST düğmesini basılı tuttuğunuzda, dosya ekranına geri döner. { Devam etme: `OK düğmesi Düğmeye her bastığınızda liste ekranında seçilen klasörü açar ve bir katman aşağıya doğru devam eder. Bir liste ekranında 9 düğmesi `OK düğmesi görevi de görebilir. + veya düğmesi Klasörü veya dosyayı seçin. [Home] ekranı: Kayıt cihazının modunun değiştirilmesini sağlar ( S.26). Dosya ekranı: Seçilen dosyanın bilgilerini gösterilir. Çalma bekleme moduna geçer. Liste ekranı: Bu kayıt cihazında kaydedilmiş klasörler ve dosyalar görüntülenir. 29

30 Kaydetme hakkında 2 Kaydetme Kaydetme Kaydetmeye başlamadan önce, [&] ila [*] arasından klasör seçimi yapın. Bu beş klasör, kayıt tipini ayırt etmek üzere seçimli olarak kullanılabilir; örneğin, Klasör [&] özel bilgileri, Klasör ['] ise iş bilgilerini saklamak için kullanılabilir. REC (s) düğmesi STOP (4) düğmesi Bu kayıt cihazı, ses kaynağının ses düzeyi büyük ölçüde değiştiği koşullarda bile net ve eşit olarak kaydetmek üzere tasarlanmıştır. Fakat, kaydetme seviyesi manuel olarak ayarlanarak daha yüksek kaliteli ses kayıtları yapılabilir. ( S.51). 3 Kaydetmeye başlamak için REC (s) düğmesine basın. Kaydetme göstergesi ışığı yanar ve ekranda [K] görüntülenir. e 1 Kayıt klasörünü seçin ( S.27). 2 Kaydetmeye başlamak için REC (s) düğmesine basın. Kaydetme göstergesi ışığı yanıp söner ve ekranda [ ] görüntülenir. Mikrofonu kaydedilecek ses kaynağına doğru çevirin. a b c d e Kayıtta geçen süre [Rec Mode], kaydetme bekleme modunda veya kaydetme sırasında değiştirilemez. Bu yapılandırmayı kayıt cihazı durdurulmuşken yapın ( S.51). Stereo kayıt için doğru konumu dahili stereo mikrofonu ekranın üzerine yerleştirerek elde edersiniz. Ekranın altında olursa, orijinal ses ters fazda kaydedileceğinden doğru bir stereo ses kaydı elde edilemez. 30 a Kaydetme modu b Kalan kayıt süresi c Kalan bellek çubuk göstergesi d Seviye ölçer (kaydetme düzeyi ve kaydetme fonksiyonu ayarlarına göre değişir)

31 Kaydetme 4 Kaydetmeyi durdurmak için STOP (4) düğmesine basın. Ekranda [L] görüntülenir. f Dosya uzunluğu Notlar Bir kaydın başını kaçırmamak için, kaydetme göstergesini veya ekrandaki mod göstergesini kontrol ettikten sonra kaydetmeye başlayın. Kalan kaydetme süresi 60 saniyeden az olduğunda, LED gösterge ışığı yanıp sönmeye başlar. Kalan kaydetme süresi 30 veya 10 saniyeye düştüğünde ışık daha hızlı yanıp sönmeye başlar. [Folder Full] yazısı, artık daha fazla kayıt yapılamayacak olduğunda görüntülenir. Kaydetmeden önce başka bir klasör seçin veya gereksiz dosyaları silin ( S.45). [Memory Full] yazısı bellek dolduğunda görüntülenir. Daha fazla kaydetmeden önce gereksiz dosyaları silin ( S.45). Kayıt cihazına bir microsd kartı takılmışsa, hata yapmamak için kayıt ortamını ya [Built-in Memory] ya da [microsd Card] olarak seçtiğinizden emin olun ( S.61). Kaydetme fonksiyonu hariç bir fonksiyon belirtildiğinde REC (s) düğmesine basılırsa, [Cannot record in this folder] görüntülenir. [Folder A] ila [Folder E] arası bir klasör seçin ve tekrar kaydetmeye başlayın. Kaydetmeden önce kayıt cihazındaki kayıt ortamını biçimlendirmenizi öneririz ( S.74). f 2GB'ı aşan kayıtlar yapmak mümkündür: Doğrusal PCM formatında kaydetmede, tek bir dosyanın boyutu 2 GB'ı aşsa bile kaydetme devam eder. Dosya 2 GB'lık ayrı dosyalara kaydedilir. Çalarken birden fazla dosya olarak işlenir. Kayıt 2 GB'ı aşıyorsa, klasördeki dosya sayısı 200'ü aşabilir. Daha sonra 201. dosya kayıt cihazı tarafından tanınmaz. Bunun için kayıt cihazını bir bilgisayara bağlamanız gerekir. 2 Kaydetme 31

32 Kaydetme Kaydetmeyle ilgili ayarlar Duraklatma [Mic Select] ( S.50) Dahili mikrofonun açılacağını veya kapatılacağını seçin. Kayıt cihazı kaydetme modundayken REC (s) düğmesine basın. [Mic Sense] ( S.50) Kaydetme hassasiyetini ayarlar. [Rec Mode] ( S.51) Her bir kaydetme biçimi için kaydetme oranını ayarlar. 2 [Rec Level] ( S.51) Kaydetme seviyesinin otomatik veya manüel olarak ayarlanmasını seçebilirsiniz. Kaydetme [Zoom Mic] ( S.52) [Low Cut Filter] ( S.52) [VCVA] ( S.53) [V-Sync. Rec] ( S.54) [Timer Rec] ( S.67) [Rec Scene] ( S.55) [Rec Monitor] ( S.55) Dahili stereo mikrofonun yönlülüğünü ayarlar. Bu fonksiyon klimaların, projektörlerin ve benzeri diğer cihazların gürültülerini azaltabilir. Değişken Kontrollü Ses Aktüatörünün (VCVA) eşik düzeyini ayarlar. Ses senkronlu kaydetme için başlangıç seviyesini ayarlar. Zamanlayıcılı kaydetmeyi ayarlar. Kaydetme koşuluna veya ortamına uygun olan kaydetme ayarlarını ayarlar. EAR jakından kaydetmeyi izleme sesinin çıkıp çıkmayacağını seçin. Ekranda [ ] görüntülenir. Kayıt cihazı [Rec Pause] modunda 120 dakikadan fazla bırakıldığında zaman aşımına uğrar. Kaydetmeye devam etme: REC (s) düğmesine tekrar basın. Kayıt, kesilme noktasından devam edecektir. Kaydedilmiş içeriği hızlıca kontrol etme Kayıt cihazı kaydetme modundayken, `OK düğmesine basın. [Plug-inPower] ( S.56) MIC jakına bağlanmış olan harici mikrofona bağlı olarak bağlantı gücü fonksiyonunun kullanılıp kullanılmayacağını seçin. [Pre-Recording] ( S.56) Ön kaydetme fonksiyonu, kaydetme düğmesine basılmadan 2 saniyeye kadar öncesinden itibaren kaydetmeye başlanmasını sağlar. Ekranda [ ] görüntülenir. Kayıt durur ve en son kaydedilen dosya çalınır. 32

33 Kaydetme Ses kaydedilirken dinleme Kulaklığı kayıt cihazının EAR jakına taktıktan sonra kaydı başlatırsanız, kaydedilen sesi dinleyebilirsiniz. Kaydetme seviyesi izleme ses düzeyi + ya da düğmesine basılarak ayarlanabilir. Kulaklığı kayıt cihazındaki EAR jakında takın. Kayıt başladıktan sonra, kaydedilen sesi kulaklık aracılığıyla dinleyebilirsiniz. EAR jakına Kaydetme sahnesini değiştirme [Rec Scene] Kullanımınıza en uygun olan sahneyi seçerek kaydetme ayarlarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz ( S.55) MENU/SCENE düğmesi + düğmesi `OK düğmesi 1 Kayıt cihazı durma modundayken MENU/SCENE düğmesini basılı tutun. 2 [Rec Scene] öğesini seçmek için + veya düğmesine basın. 2 Kaydetme Notlar Kayıt seviyesi ses düğmesi kullanılarak kontrol edilemez. Kulağınızın rahatsız olmaması için, kulaklığı ses seviyesini azalttıktan sonra takın. Geri beslemeye (feedback) neden olabileceğinden kulaklıkları bir mikrofonun yanına yerleştirmeyin. Kaydetme sırasından harici hoparlör bağlandığında ses geri besleme riski bulunur. Kaydetmeyi izlemek için kulaklık kullanmanız veya [Rec Monitor] ayarını [Off] konumuna getirmeniz önerilir ( S.55). 3 `OK düğmesine basın. 4 Kaydetme sahnesini seçmek için + veya düğmesine basın. 5 `OK düğmesine basın. 33

34 Kaydetme 2 Kaydetme Kaydetme koşullarına göre önerilen ayarlar Kayıt cihazı başlangıçta [PCM 44.1kHz] moduna ayarlanmıştır, bu sayede satın aldıktan hemen sonra yüksek kaliteli stereo kayıtlar yapabilirsiniz. Kaydetmeyle ilgili çeşitli fonksiyonlar kaydetme koşullarına uyarlamak üzere ayrıntılı olarak yapılandırılabilir. Aşağıdaki tablo bir örnek olarak bazı kaydetme koşulları için önerilen kaydetme ayarlarını göstermektedir. Kaydetme koşulu Büyük odalardaki dersler Çok insanın bulunduğu konferanslar Küçük katılımlı toplantılar ve ticari görüşmeler Yoğun arka plan gürültülü dikte Müzik çalma, kuş sesleri ve demiryolu sesleri Önerilen ayarlar [Rec Mode] ( S.51) [PCM]: [44.1kHz/16bit] [MP3]: [128kbps] [WMA]: [128 kbps] [MP3]: [128kbps] [WMA]: [128 kbps] [MP3]: [128kbps] [WMA]: [128 kbps] [WMA]: [64 kbps] [PCM]: [96kHz/24bit] [Mic Sense] ( S.50) [High] [Middle] [Low] Mikrofon hassasiyetini kaydedilecek sesin düzeyine göre ayarlayın. [Low Cut Filter] ( S.52) [On] [Off] [Zoom Mic] ( S.52) [+6] [Off] 34 Bu kayıt cihazı ile kaydedilen dosyaların adları otomatik olarak oluşturulacaktır. LS_ MP Kullanıcı kimliği: Dijital ses kayıt cihazında ayarlanmış kullanıcı kimliği adı. 2 Dosya numarası: Dosya numarası, kayıt ortamında yapılan değişikliklerden bağımsız olarak ardışık olarak atanır. 3 Uzantı: Bunlar, bu cihaz ile kaydederken kayıt biçimi için dosya adı uzantılarıdır. Doğrusal PCM biçimi.wav MP3 formatı.mp3 WMA formatı.wma

35 Kaydetme Harici mikrofon veya diğer cihazlardan kaydetme Harici mikrofon ve diğer cihazlar bağlanıp ses kaydı yapılabilir. Kullanılacak cihaza göre aşağıdaki şekillerde bağlayın. Kayıt sırasında kayıt cihazına başka cihazlar bağlamayın veya bunları kayıt cihazından ayırmayın. Harici mikrofonla kaydetme: Bir harici mikrofonu kayıt cihazının MIC jakına bağlayın. MIC jakına Kompakt zoom mikrofon (çok yönlü): ME32 Mikrofon, bir masa üzerine yerleştirmek ve uzaktan konferans veya dersleri kaydetmek için bir tripoda entegre edilmiştir. Gürültü engellemeli yüksek hassasiyetli mono mikrofon (çok yönü): ME52W Bu mikrofon ortamdaki gürültüleri minimum düzeyde tutarak uzaktan sesleri kaydetmek için kullanılır. Kravat klipsli mikrofon (yönsüz): ME15 Kravat klipsli gizlenebilir küçük mikrofon. Telefon mikrofonu: TP7 Kulaklık tipindeki bu mikrofon telefonla görüşme sırasında kulağınıza takılabilir. Telefon görüşmesi net olarak kaydedilebilir. 2 Kaydetme Kabul edilebilir harici mikrofonlar (isteğe bağlı) ( S.96) Stereo mikrofon: ME51S Dahili büyük çaplı mikrofon hassas stereo kaydı sağlar. 2 kanallı mikrofon (çok yönlü): ME30W Bunlar, müzik performanslarını kaydetmek için çok uygun olan, bağlantı gücünden desteklenen yüksek hassasiyetli yönsüz mikrofonlardır. Kompakt tabanca mikrofon (çok yönlü): ME31 Yönlü mikrofonlar, kuşların seslerini dış mekanda kaydetmek gibi kayıtlar için kullanışlıdır. Notlar Harici mikrofonu kayıt cihazının MIC jakına bağlandığında dahili mikrofon devre dışı kalır. Bağlantı gücünden desteklenen mikrofonlar da kullanılabilir. Bağlantı gücü fonksiyonu [On] konumuna getirildiğinde mikrofon güç beslemesini kayıt cihazından alır ( S.56). Bağlantı gücünden desteklenmeyen bir mikrofon bağlandığında, kaydetme sırasında gürültü oluşması riski sebebiyle bağlantı gücü fonksiyonunu [Off] konumuna getirin ( S.56). [Rec Mode] öğesi bir stereo kayıt moduna ayarlanmışken bir harici mono mikrofon kullanıldığında, ses yalnızca sol kanala kaydedilir ( S.51). [Rec Mode] öğesi bir mono kaydetme moduna ayarlanmışken bir harici stereo mikrofon kullanıldığında, yalnızca sol kanal mikrofonuna kayıt yapılır ( S.51). 35

36 Kaydetme Diğer cihazların sesini bu kayıt cihazıyla kaydetme: Diğer cihazın ses çıkış terminali (kulaklık jakı) bu kayıt cihazının MIC jakına KA333 bağlantı kablosuyla (isteğe bağlı) bağlanarak ses kaydedilebilir. Bu kayıt cihazının sesini diğer cihazlarla kaydetme: Bu kayıt cihazının sesi, diğer cihazın ses giriş terminalini (mikrofon jakı) bu kayıt cihazının EAR jakına KA333 bağlantı kablosuyla (isteğe bağlı) bağlayarak diğer cihazlara kaydedilebilir. 2 MIC jakına Diğer cihazların ses çıkış terminaline EAR jakına Kaydetme Diğer cihazların ses giriş terminaline Not Bu kayıt cihazıyla kaydetme seviyesini ayarladıktan ( S.51) sonra bile net bir kayıt yapamıyorsanız, bunun sebebi bağlanan cihazların çıkış seviyelerinin çok düşük veya çok yüksek olmasından kaynaklanabilir. Bir harici cihaz bağlandığında bir test kaydı yapın ve ardından harici cihazın çıkış seviyesini ayarlayın. Not Çalmayla ilgili çeşitli ses kalitesi ayarlarını yaptığınızda, EAR jakından gönderilen ses sinyali de değişir ( S.57, S.59). 36

37 Çalma hakkında Çalma Kayıt cihazı WAV, MP3 ve WMA biçimindeki dosyaları çalabilir. Diğer bir cihazda kaydedilmiş bir dosyayı çalmak için bu dosyayı bir bilgisayardan aktarmanız (kopyalamanız) gerekir. 3 Konforlu bir dinleme seviyesine ayarlamak için + veya düğmesine basın. a b c d STOP (4) düğmesi + düğmesi `OK düğmesi 1 Çalınacak dosyayı, bunu içeren klasörden seçin ( S.29). 2 Çalmayı başlatmak için `OK düğmesine basın. Ekranda [ ] görüntülenir. Ses seviyesi [00] ila [30] arasında bir aralıkta ayarlanabilir. 4 Çalmayı durdurmak istediğiniz herhangi bir noktada STOP (4) düğmesine basın. Ekranda [L] görüntülenir. Bu, çalınan dosyayı o noktada durdurur. Devam etme fonksiyonu devredeyse, cihaz kapatılsa bile durdurulma noktası hatırlanır. Cihaz tekrar açıldığında, çalma işlemine kaydedilen durdurulma noktasından devam edilir. 3 Çalma e a Kaydetme ortamı göstergesi, Dosya adı, Klasör Göstergesi b Dosya uzunluğu c Çalmada geçen süre d Çalma konumu çubuk göstergesi e Seviye ölçer 37

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI TÜRKÇE TANITIM TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Ürünün doğru ve güvenli bir şekilde kullanılmasıyla

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Türkçe Tanıtım TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Ürünün doğru ve güvenli bir şekilde kullanılmasıyla

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI DM-5 DM-3. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI DM-5 DM-3. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI DM-5 DM-3 Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Ürünün doğru ve güvenli bir şekilde kullanılmasıyla ilgili

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Ürünün doğru ve güvenli bir şekilde kullanılmasıyla ilgili olan bu

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI AYRINTILI TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI AYRINTILI TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI AYRINTILI TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Ürünün doğru ve güvenli bir şekilde kullanılmasıyla ilgili

Detaylı

LS-20M DOĞRUSAL PCM SES KAYIT CİHAZI. Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

LS-20M DOĞRUSAL PCM SES KAYIT CİHAZI. Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU DOĞRUSAL PCM SES KAYIT CİHAZI LS-20M Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Lütfen, ürünün doğru ve

Detaylı

Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU DOĞRUSAL PCM SES KAYIT CİHAZI LS-5 Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Olympus tan ek imkanlar için ürününüzü www.olympus-consumer.com/register adresine kayıt ettiriniz. TR

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Ürünün doğru ve güvenli bir şekilde kullanılmasıyla ilgili olan bu

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Türkçe Tanıtım TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Ürünün doğru ve güvenli bir şekilde kullanılmasıyla

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Türkçe Tanıtım TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Ürünün doğru ve güvenli bir şekilde kullanılmasıyla

Detaylı

DOĞRUSAL PCM KAYIT CİHAZI LS-10 TR TALİMATLAR

DOĞRUSAL PCM KAYIT CİHAZI LS-10 TR TALİMATLAR Giriş Bu dokümanın içeriği önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Ürün isimleri ve model numaraları hakkındaki en son bilgiler için Müşteri Destek Merkezimizle temasa geçin. Bu dokümanın doğruluğunu

Detaylı

VN-7700/VN-7600 DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

VN-7700/VN-7600 DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI VN-7700/VN-7600 TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Olympus'tan ek imkanlar için ürününüzü www.olympus-consumer.com/register adresine kayıt ettiriniz. Giriş Bir Olympus Dijital

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Çok Kanallı Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı LS-100. Çok Kanallı Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı

Kullanım Kılavuzu. Çok Kanallı Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı LS-100. Çok Kanallı Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı Çok Kanallı Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı LS-100 Çok Kanallı Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazı Kullanım Kılavuzu Çok Kanallı Doğrusal PCM Ses Kayıt Cihazını satın aldığınız için teşekkür ederiz. Ürünü doğru

Detaylı

VN-7800PC VN-6800PC VN-6500PC VN-5500PC VN-3500PC TR TALİMATLAR

VN-7800PC VN-6800PC VN-6500PC VN-5500PC VN-3500PC TR TALİMATLAR DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI VN-7800PC VN-6800PC VN-6500PC VN-5500PC VN-3500PC TR TALİMATLAR Bir Olympus Dijital Ses Kayıt Cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Ürünün doğru ve güvenli bir şekilde kullanılmasıyla

Detaylı

SES KAYIT CİHAZI NOT KAYIT CİHAZI DP-311 TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

SES KAYIT CİHAZI NOT KAYIT CİHAZI DP-311 TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU SES KAYIT CİHAZI NOT KAYIT CİHAZI DP-11 TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Olympus'tan ek imkanlar için ürününüzü www.olympus.eu/register-product adresine kayıt ettiriniz. 2 Giriş Bir Olympus Dijital

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI. DS-5000 DS-5000iD TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI. DS-5000 DS-5000iD TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Giriş Bu belgenin içeriği gelecekte, önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Ürün adları ve model numaralarıyla ilgili en son bilgiler için Müşteri Destek Merkezimiz ile temasa geçin. Bu belgedeki

Detaylı

DIJITAL SES KAYİT CIHAZİ

DIJITAL SES KAYİT CIHAZİ DIJITAL SES KAYİT CIHAZİ DP-20 TÜRKÇE TANİTİM VE KULLANİM KİLAVUZU TR Olympus'tan ek imkanlar için ürününüzü www.olympus-consumer.com/register adresine kayıt ettiriniz. 2 TR Giriş Bir Olympus Dijital Ses

Detaylı

Kullanım Talimatları. Tıklayın! Doğrudan atlayabilirsiniz. İçindekiler. Dosyaları Kaydetme. Bilgisayarınızı Kullanma. Sorun Giderme.

Kullanım Talimatları. Tıklayın! Doğrudan atlayabilirsiniz. İçindekiler. Dosyaları Kaydetme. Bilgisayarınızı Kullanma. Sorun Giderme. Tıklayın! Doğrudan atlayabilirsiniz Kullanım Talimatları İçindekiler Dosyaları Kaydetme Bilgisayarınızı Kullanma Sorun Giderme Dizin TR 4-293-034-51(1) İçindekiler UYARI...5 Kullanıcılar için uyarı...7

Detaylı

IC Recorder. Kullanım Talimatları ICD-PX312/PX312F 4-267-068-51(2) Başlarken. Temel İşlemler. Diğer Kayıt İşlemleri. Diğer Çalma İşlemleri

IC Recorder. Kullanım Talimatları ICD-PX312/PX312F 4-267-068-51(2) Başlarken. Temel İşlemler. Diğer Kayıt İşlemleri. Diğer Çalma İşlemleri 4-267-068-51(2) IC Recorder Kullanım Talimatları Başlarken Temel İşlemler Diğer Kayıt İşlemleri Diğer Çalma İşlemleri Dosyaları Düzenleme FM Radyo Dinleme Menü Fonksiyonu Hakkında Bilgisayarınızı Kullanma

Detaylı

IC Recorder. Kullanım Talimatları ICD-SX712 4-196-716-51(1) Başlarken. Temel İşlemler. Diğer Kayıt İşlemleri. Diğer Çalma İşlemleri

IC Recorder. Kullanım Talimatları ICD-SX712 4-196-716-51(1) Başlarken. Temel İşlemler. Diğer Kayıt İşlemleri. Diğer Çalma İşlemleri 4-196-716-51(1) IC Recorder Kullanım Talimatları Başlarken Temel İşlemler Diğer Kayıt İşlemleri Diğer Çalma İşlemleri Dosyaları Düzenleme Menü Fonksiyonu Hakkında Bilgisayarınızı Kullanma Ek Bilgiler Sorun

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Model No. WS-831 / WS-832 TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Model No. WS-831 / WS-832 TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Model No. WS-831 / WS-832 TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU ÜRETICI FIRMA: OLYMPUS EUROPA Co SE KG, Wendenstrasse 1 4-1 8, 20097 Hamburg, Germany, Tel:+49 40 23 77 3-0/ Fax:+49

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Model No. VN-732PC TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Model No. VN-732PC TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Model No. VN-732PC TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU ÜRETICI FIRMA: OLYMPUS EUROPA Co SE KG, Wendenstrasse 1 4-1 8, 20097 Hamburg, Germany, Tel:+49 40 23 77 3-0/ Fax:+49 40

Detaylı

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Model No. LS-1 2 TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Model No. LS-1 2 TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU DİJİTAL SES KAYIT CİHAZI Model No. LS-1 2 TR TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU ÜRETICI FIRMA: OLYMPUS EUROPA Co SE KG, Wendenstrasse 1 4-1 8, 20097 Hamburg, Germany, Tel:+49 40 23 77 3-0/ Fax:+49 40

Detaylı

Bu kullanım kılavuzunda kullanılan işaretler

Bu kullanım kılavuzunda kullanılan işaretler Bu kullanım kılavuzunda kullanılan işaretler Ünitenin hasar görmesine ya da bozulmasına neden olabilecek hususları belirtir. Bir konuda bilinmesi faydalı olabilecek ek bilgileri ve noktaları belirtir.

Detaylı

Mobil HD Snap Kamera

Mobil HD Snap Kamera Mobil HD Snap Kamera İleri seviye işlemlerle ilgili ayrıntılar için, ürünle verilen CD-ROM da bulunan Mobil HD Snap Kamera El Kitabı belgesine bilgisayar aracılığıyla bakın. Kullanma Kılavuzu Ürünü kullanmadan

Detaylı

İşletim Kılavuzu NWZ-E443 / E444 / E445. Tıklatın! Doğrudan atlayabilirsiniz. Müzik Aktarma. Videoları/Fotoğrafları Aktarma.

İşletim Kılavuzu NWZ-E443 / E444 / E445. Tıklatın! Doğrudan atlayabilirsiniz. Müzik Aktarma. Videoları/Fotoğrafları Aktarma. Tıklatın! Doğrudan atlayabilirsiniz Müzik Aktarma Videoları/Fotoğrafları Aktarma Sorun Giderme İşletim Kılavuzu NWZ-E443 / E444 / E445 2009 Sony Corporation 4-154-409-71(1) Not Müzikçaları satın aldığınız

Detaylı

Bu kullanım kılavuzunda kullanılan işaretler

Bu kullanım kılavuzunda kullanılan işaretler Bu kullanım kılavuzunda kullanılan işaretler Ünitenin hasar görmesine ya da bozulmasına neden olabilecek hususları belirtir. Bir konuda bilinmesi faydalı olabilecek ek bilgileri ve noktaları belirtir.

Detaylı

Mobil HD Snap Kamera

Mobil HD Snap Kamera Mobil HD Snap Kamera İleri seviye işlemlerle ilgili ayrıntılar için, ürünle verilen CD-ROM da bulunan Mobil HD Snap Kamera El Kitabı belgesine bakın. Kullanma Kılavuzu Ürünü kullanmadan önce, lütfen bu

Detaylı

LCD TV. Kullanım Kılavuzu 4-437-013-11(1) Başlangıç Kılavuzu. TV yi Çalıştırma. İsteğe Bağlı Ekipmanı Kullanma. Menü İşlevlerini Kullanma.

LCD TV. Kullanım Kılavuzu 4-437-013-11(1) Başlangıç Kılavuzu. TV yi Çalıştırma. İsteğe Bağlı Ekipmanı Kullanma. Menü İşlevlerini Kullanma. 4-437-013-11(1) LCD TV Kullanım Kılavuzu Başlangıç Kılavuzu TV yi Çalıştırma İsteğe Bağlı Ekipmanı Kullanma Menü İşlevlerini Kullanma Ek Bilgi KLV-40EX430 / 40EX43A / 40EX43B / 32EX330 / 32EX33A / 32EX33B

Detaylı

EV SES SİSTEMİ. Kullanım Talimatları SHAKE-99/SHAKE-77/SHAKE-55/SHAKE-33 4-487-569-13(1) (TR) Başlarken. Disk/USB Çalma. USB Aktarma. Tuner.

EV SES SİSTEMİ. Kullanım Talimatları SHAKE-99/SHAKE-77/SHAKE-55/SHAKE-33 4-487-569-13(1) (TR) Başlarken. Disk/USB Çalma. USB Aktarma. Tuner. 4-487-569-13(1) (TR) EV SES SİSTEMİ Kullanım Talimatları Başlarken Disk/USB Çalma USB Aktarma Tuner Bluetooth Ses Ayarı Diğer İşlemler Ek Bilgiler SHAKE-99/SHAKE-77/SHAKE-55/SHAKE-33 UYARI Yangın veya

Detaylı