Deney ve Kalibrasyon Merkezi Enerji Teknolojileri Laboratuvarı. Güneş Enerjisi Çalışmaları Hüseyin TAŞAN Enerji Teknolojileri Laboratuvarı Müdürü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Deney ve Kalibrasyon Merkezi Enerji Teknolojileri Laboratuvarı. Güneş Enerjisi Çalışmaları Hüseyin TAŞAN Enerji Teknolojileri Laboratuvarı Müdürü"

Transkript

1 Deney ve Kalibrasyon Merkezi Enerji Teknolojileri Laboratuvarı Güneş Enerjisi Çalışmaları Hüseyin TAŞAN Enerji Teknolojileri Laboratuvarı Müdürü

2 Türkiye Kurulu Gücü Analizi

3 Türkiye Kurulu Gücü Analizi Türkiye de kurulu gücün kaynaklara göre dağılımı

4 Türkiye Kurulu Gücü Analizi

5 Termal Güneş Kolektörleri ve Fotovoltaik Modüller Deney Sistemi Ülkemizde fotovoltaik ve termal güneş enerjisi sektörünün istikrarlı biçimde gelişmesi, bu pazarda haksız rekabet koşullarının önlenmesi ve son kullanıcılara kaliteli ürünler sunulması açısından teknik standartlara göre üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek ve kalite güvence sistemlerine uygun hizmetler vermek çok önemlidir. Söz konusu ürün ve hizmetlerin performanslarını değerlendirmek ve kalite durumlarını uluslararası geçerlilikte belgelendirmek için ülkemizde akredite test laboratuvarı kurulumu ve yetkili sertifikasyon çalışmalarına kurumumuzca hız verilmiştir. Milli menfaatlerimiz açısından enerjide dışa bağımlılığı azaltılması için yerli teknoloji geliştirme çalışmalarına katkı sağlanması ve yerli ürünlerin kullanımının yaygınlaştırılması faaliyetlerine TSE olarak destek olmak en önemli hedefimizdir.

6 Termal Güneş Kolektörleri ve Fotovoltaik Modüller Deney Sistemi Fotovoltaik (PV) hücreler doğrusal (lineer) olmayan enerji kaynakları olup, hava şartları değiştiği anda sistemin çalışma noktaları da değişmektedir. PV cihazları akımgerilim değerleri; dolayısıyla güç çıktıları ve çalışma verimleri, ışınım şiddeti ve sıcaklık gibi mevsimsel parametrelerden önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu nedenle PV panellerin gerçek atmosferik koşullar altında göstermiş oldukları performanslarının bilinmesi önemlidir.

7 Termal Güneş Kolektörleri ve Fotovoltaik Modüller Deney Sistemi TSE Enerji Teknolojileri laboratuvarı Ostim yerleşkesinde tesis ettirilen Fotovoltaik-Güneş Kolektör Test Laboratuvarında gerek dış ortam gerekse de laboratuvar içinde şartlandırılmış ortamda güneş panelleri testleri yapılacaktır. Dış ortam meteorolojik şartlar altında panel performanslarının elde edilmesi amacıyla çok kanallı modüler sistem ve laboratuvar şartlarında kontrol edilebilen ortam koşulları ve güneş simülatörü kullanılarak dinamik ölçüm düzeneği devreye alınacaktır. Laboratuvarın Temmuz 2014 te hizmet vermeye başlaması hedeflenmektedir.

8 Termal Güneş Kollektörleri ve Fotovoltaik Modüller Deney Sistemi Güneş panelleri yıl ömre sahiptir. (???) Güneş panel üreticileri genellikle ürünlerinin sene ömürlü olduğunu beyan etmektedir. Fakat bu beyan maalesef her ürün için doğru değildir. Ürünlerin performanslarının yanı sıra üretici tarafından beyan edilen ömre sahip olup olmadıkları da yapılacak testler ile belirlenecektir. Bu sayede kaliteli ürünlerin piyasaya sürülmesi ve ülkemizin güneş paneli çöplüğü haline gelmesinin önüne geçilmesi için TSE olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek öncelikli hedefimizdir.

9 İlgili Standardlar Fotovoltaik Paneller Tip standardları; TS EN Kristalin Silikon Karasal Fotovoltaik (PV) Modüller- Tasarım Değerlendirmesi ve Tip Kabulü \Ocak 2006 Kristalin silikon tipi fotovoltaik panellerin tasarım, işletme ve tip kabulü kriterlerini içerir. TS EN İnce filmli düz alanlı fotovoltaik modüler- tasarım nitelikleri ve tip onayı \Ocak 2010 İnce filmli düz fotovoltaik panellerin tasarım, işletme ve tip kabulü için gerekli kriterleri içerir. 9 TSE Deney Laboratuvarları Merkezi Başkanlığı

10 İlgili Standardlar Termal Güneş Enerjisi Standardları; TS EN Isıl Güneş Enerjisi Sistemleri Ve Bileşenleri-Güneş Enerjisi Kolektörleri Bölüm-2 Deney Özellikleri TS EN Isıl Güneş Enerjisi Sistemleri Ve Bileşenleri-Seri Üretilmiş Sistemler Bölüm-2 Deney metotları 10 TSE Deney Laboratuvarları Merkezi Başkanlığı

11 Yapılacak Deneyler KURULACAK SİSTEM İLE YAPILABİLECEK DENEYLER TS EN Kristalin Silikon Karasal Fotovoltaik (PV) Modüller-Tasarım Değerlendirmesi ve Tip Kabulü 10.1 Göz Muayenesi - ( Solar Simülatör ) 10.2 En Yüksek Güç Tayini - ( Solar Simülatör ) 10.3 Yalıtım Deneyi Sıcaklık Katsayılarının Ölçülmesi 10.5 Normal İşlem Hücre Sıcaklığının Ölçülmesi 10.6 Standard Deney Şartları ve Normal İşlem Hücre Sıcaklığında Performans 10.7 Düşük Işımada Performans 10.8 Açık Havada Bırakma Deneyi 10.9 Sıcak Leke Dayanımı Deneyi Ultraviyole Şartlandırma Deneyi Isıl Çevrim Deneyi Nem Donması Deneyi Yaş Sıcaklık Deneyi Islak Sızıntı Akımı Deneyi TS EN İnce filmli düz alanlı fotovoltaik modüler- tasarım nitelikleri ve tip onayı TS EN deneylerine ek olarak ; Işığa Doyurma Deneyi 11 TSE Deney Laboratuvarları Merkezi Başkanlığı

12 TEST PLANI Test Planı 1. İlk ölçümler 2. UV 3. Isıl Çevrim(TC200) 4. Nemli Sıcaklık 5. Nihai ölçümler

13 İlk Ölçümler Ön koşullandırma (5 kwh-m2) Örnekleme (8 Moduül) Görsel Muayene Maksimum Güç Tayini İzolasyon Testi Kaçak Akım Testi

14 İlk Ölçümler Önkoşullandırma Teste başlamadan önce, kontrol modülü de dahil olmak üzere tüm modüller, açık devre durumunda 5 kwh m 2-5,5 kwh m 2 güneş irradyasyonu seviyesinde güneş ışığına(gerçek ya da simulatör) maruz bırakılmalıdır. Modüller 5 gruba ayrılmalı ve testler sırayla uygulanmalıdır.

15 Örnekleme & İşaretleme IEC prosedurlerine uygun olarak test için bir partiden 8 modül seçilir. Her modüle aşağıdaki hususlarda işaretleme yapılır: isim, marka ya da sembol tip ya da model numarası; seri numarası; terminal polaritileri modülün çalışabildiği maksimum sistem gerilimi

16 10.1 Görsel Muayene Modülde gözle görülür kusurların kontrolü luxten az olmayan aydınlatma altında her modülün aşağıdaki hususlar için incelenmesi: dış yüzey hataları; kırık hücreler; çatlak hücreler; ek yerlerinde hatalar; diğer bir hücreyle temas halinde olan hücreler yapıştırılma kısımlardaki hatalar; hücre ile modül kenarları arasında sürekli bir yol oluşturan bozukluklar hatalı yüzeyler ve plastik materyaller; terminal hataları; performansı etkileyebilecek diğer koşullar

17 10.2 Maksimum Güç Tayini Çeşitli çevresel testlerden önce ve sonra modül maksimum gücü belirlenmelidir. Bu testtte tekrar edilebilirlik en önemli faktördür.

18 10.3 İzolasyon Testi Modülün akım taşıyan bileşenlerinin izolasyon seviyesinin test edilmesi amaçlanır. Maksimum sistem geriliminin 2 katının 500 V ya da 1000 V daha fazlasını verebilecek DC gerilim kaynağı kullanılır. Test oda sıcaklığında (IEC ) ve bağıl nerm oranı %75 i aşmayan bir ortamda yapılır.

19 10.4 Sıcaklık Sabitlerinin Ölçümü Modül ölçümlerinden akım (α), gerilim (β ) ve pik güç (δ )sıcaklık sabitleri tespit edilir. Elde edilen sabitler ölçümlerin yapıldığı irradyasyon seviyesinde geçerlidir.

20 10.5 Nominal Çalışma Sıcaklığı Ölçümü (NOCT) Modüllerin nominal çalışma sıcaklığı(noct) tespit edilir. NOCT aşağıda belirtilen standard çevre koşullarında ortalama hücre jonksiyon sıcaklığını ifade eder: eğim açısı: 45 yatayda toplam irradyasyon: 800 W m 2 ortam sıcaklığı: 20 C rüzgar hızı: 1 m s 1 elektrik yükü: açık devre

21 10.6 Nominal ve Standard Çalışma Sıcaklıkları Performansı Modül 25 C sıcaklıkta ve W m 2 irradyasyon seviyesinde iken akım-gerilim karakteristiği izlenir. Modül sıcaklığı nominal çalışma sıcaklığına çıkarılır ve 800 W m 2 irradyasyon seviyesinde akım-gerilim karakteristiği izlenir.

22 10.7 Düşük İrradyasyon Seviyesi Performansı Modülün 25 C sıcaklık ve 200 W m 2 irradyasyon seviyesindeki elektriksel performansın nasıl değiştiği izlenir. IEC e göre gün ışığı ya da B sınıfı veya IEC e göre daha iyi bir simülatör kullanılır.

23 10.8 Dış Ortama Maruz Kalma Testi Dış ortam koşullarına dayanımın tespit edilmesi ve laboratuvar testlerinde tespit edilemeyecek bazı bozulmaların tespit edilmesi amaçlanır.

24 10.9 Sıcak Leke Dayanım Testi Bu testin amacı sıcak leke ısınma etkisine dayanım yeteneğinin tespit edilmesidir. (lehim erimesi vs.) Bu kusur hücre hatalarından, bağlantı hatalarından, kısmı gölgelemeden ya da kirlenmeden kaynaklanabilir.

25 10.10 UV Koşullandırma Testi Isıl çevrim, nem ve donma testlerinden önce (UV) ultra-viole ışınım koşullandırması ile UV bozunum duyarlılığı tespit edilir.

26 10.11 Isıl Çevrim Testi, Modülün değişken sıcaklık koşulları altındaki yorgunluk ve diğer stres yeteneğini belirlemek için uygulanır.

27 10.12 Nemli Donma Testi Bu testin amacı yüksek sıcaklık ve nemi takiben sıfırın altındaki sıcaklıklarda modülün yeteneğini belirlemektir.

28 10.13 Nemli Sıcaklık Testi Bu testin amacı uzun süreli nem nüfuzu etkisi altında modül yeteneğini belirlemektir. Aşağıdaki koşullar altında yapılır: Deney Sıcaklığı: 85 C ± 2 C Bağıl Nem: 85 % ± 5 % Test Süresi : h.

29 10.15 Kaçak akım testi (Islak Ortam) Modülün ıslak çalışma koşullarındaki ( yağmur,sis,erimiş kar, çiy) yalıtımını belirlemek için, modülün aktif devre sistemine girmeden herhangi bir paslanma, topraklama hatası yada güvenlik tehlikesi gözlemlenir. Modül sığ bir çukur yada yeterli büyüklükte bir tank içersine, aşağıdaki gereksinimleri karşılayan bir ıslatıcı ile birlikte yatay konumda yerleştirilir. Özdirenç : Ω cm yada daha az Yüzey gerilimi : 0,03 N m 1 yada daha az Sıcaklık: 22 C ± 3 C Derinlik modülün bağlantı kutusu hariç tüm yüzeyini kaplayacak yeterlilikte olmalı.

30 İlgili Yasa ve Yönetmelikler 10/05/2005 Tarih 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun Üçüncü Bölüm Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Enerjisi Üretiminde Uygulanacak Usul ve Esaslar Madde 6 - Güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerindeki aksamın sağlaması gereken standardlar ve denetimlerde uygulanacak test yöntemleri ile birlikte, bu tesislerde ve hibrit üretim tesislerinde üretilen elektrik enerjisi içerisindeki güneş enerjisine dayalı üretim miktarlarının denetimine ilişkin usul ve esaslar EPDK nın görüşü alınarak Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. 30 TSE Deney Laboratuvarları Merkezi Başkanlığı

31 İlgili Yasa ve Yönetmelikler Bu kapsamda yayınlanan yönetmeliklerde ; Resmi gazetede yayınlanan ; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından: 19 Haziran 2011 Tarih Sayılı Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisleri Hakkında Yönetmeliği İkinci Bölüm Standardlar, Test yöntemleri ve Denetim Madde 4 Güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinin projelendirmesinde kristal veya ince film PV modülleri ile odaklamalı PV modüllerinin; a) Performans testleri ve tip kabulleri için TS EN 61215, TS EN ve TS EN standardları, b) Emniyet testleri için TS EN standardı, uygulanır. 31 TSE Deney Laboratuvarları Merkezi Başkanlığı

32 İlgili Yasa ve Yönetmelikler TSE ilgili yasa ve yönetmeliklerin neresinde? Belirtilen yönetmelik maddelerinde yer alan standardlara göre PV modül testlerinin TSE tarafından yapılıp, Bakanlığa rapor edileceği maddesinin yönetmeliğe eklenmesi ile bu pazarda haksız rekabet koşullarının önlenmesi ve son kullanıcılara kaliteli ürünler sunulması açısından teknik standartlara göre üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek ve kalite güvence sistemlerine uygun hizmet vermek önem arz etmektedir. 32 TSE Deney Laboratuvarları Merkezi Başkanlığı

33 Sonuç Söz konusu ürün ve hizmetlerin performanslarını değerlendirmek ve kalite durumlarını uluslararası geçerlilikte belgelendirmek için ülkemizde akredite test laboratuvarının kurulumuna ve yetkili sertifikasyon çalışmalarına hız verilmiş olup Milli menfaatlerimiz açısından enerjide dışa bağımlılığı azaltılması için yerli yatırımcının korunması, yerli ürünlerin kullanımının yaygınlaştırılması ve yerli teknoloji geliştirme çalışmalarına katkı sağlanma faaliyetlerine Türk Standardları Enstitüsü titizlikle, geliştirerek ve azimle devam etmektedir. İlgili yasa ve yönetmelikler ile enstitümüze yetki verilerek ülkemiz piyasasına giren güneş panellerinin denetim altına alınması temel beklentimizdir. 33 TSE Deney Laboratuvarları Merkezi Başkanlığı

34 TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ İklim değişikliği ve karbon salınımının dünyamızın yaşanabilirliğine etkisinin minimize edilebildiği bol güneşli günler temenni ederim. TEŞEKKÜRLER

Ağustos 2012. Yenilenebilir enerjide güneşli günler Güncel düzenlemeler ışığında güneş enerjisi sektöründe gelişmeler ve beklentiler

Ağustos 2012. Yenilenebilir enerjide güneşli günler Güncel düzenlemeler ışığında güneş enerjisi sektöründe gelişmeler ve beklentiler Ağustos 2012 Yenilenebilir enerjide güneşli günler Güncel düzenlemeler ışığında güneş enerjisi sektöründe gelişmeler ve beklentiler Giriş Enerji Piyasası Denetleme Kurulunun 24 Mayıs 2012 tarihli toplantısında

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EKİPMAN ÇALIŞTAYI

YENİLENEBİLİR ENERJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EKİPMAN ÇALIŞTAYI YENİLENEBİLİR ENERJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EKİPMAN ÇALIŞTAYI Sürdürülebilir Enerji Arzı için Kalite Kontrolü, Regülasyonlar ve Denetimler 1 Sürdürülebilir Enerji Arzı için Kalite Kontrolü, Regülasyonlar ve Denetimler

Detaylı

EGE Danışmanlık Ltd. Şti.

EGE Danışmanlık Ltd. Şti. Eğitim Notu Konu : ISO 9000 2000 KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ STANDARDI Hazırlayan : Vahit YAVUZ* *EGE Danışmanlık ve Ticaret Ltd. Şti. ANKARA- İZMİR İSTANBUL 1 KALİTE ; - Bir ürün veya hizmetin belirlenen veya

Detaylı

Birinci Baskı İstanbul, Eylül 2008. Proje Sorumlusu Nükhet Oğan Kapak ve Kitapçık Tasarımı Umut Pehlivanoğlu, Myra Sayfa Uygulama Myra Baskı Artpres

Birinci Baskı İstanbul, Eylül 2008. Proje Sorumlusu Nükhet Oğan Kapak ve Kitapçık Tasarımı Umut Pehlivanoğlu, Myra Sayfa Uygulama Myra Baskı Artpres Enerji Verimliliği Teknik Kitapçık Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği İnönü Cad. Hacı Hanım Sok. 10/12 Gümüşsuyu 34439 İstanbul T +90 212 249 15 54 F +90 212 245 04 30 E info@boell-tr.org

Detaylı

ÖLÇÜ ALETLERĐ YÖNETMELĐĞĐ (2004/22/AT) 07.08.2008/26960. BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ÖLÇÜ ALETLERĐ YÖNETMELĐĞĐ (2004/22/AT) 07.08.2008/26960. BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ÖLÇÜ ALETLERĐ YÖNETMELĐĞĐ (2004/22/AT) 07.08.2008/26960 2- (Değişiklik: 31.12.2011/27802 Sayılı R.G.) 3-(Değişiklik: (Ek: 17.06.2011/27967 Sayılı R:G.) BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ÜLKEMİZDE VE AB ÜLKELERİNDE VERİLEN TEŞVİKLER

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ÜLKEMİZDE VE AB ÜLKELERİNDE VERİLEN TEŞVİKLER GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ÜLKEMİZDE VE AB ÜLKELERİNDE VERİLEN TEŞVİKLER Engin ÖZDEMİR 1, H. Emre BAĞIRAN 2 1 Kocaeli Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü,

Detaylı

MLS-310M (290 310W) ''MLS

MLS-310M (290 310W) ''MLS Şirketimiz Yüksek Kaliteli Alman üretimi MLS Marka PV Panelleri Üreten şirketimiz, Alman Panel üretim cihazları ile tam otomatik dizilim ve laminasyonlu alanı ile modern bir Alman üretim hattı, işleyişin

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD ICS 91.100.10 TÜRK STANDARDI TS EN 13892-1 TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS 862-7 EN 3-7 + A1 Temmuz 2010 ICS 13.220.10 SEYYAR YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER BÖLÜM 7: ÖZELLİKLER, PERFORMANS GEREKLERİ VE DENEY METOTLARI

Detaylı

YÖNETMELĐK ÖLÇÜ ALETLERĐ YÖNETMELĐĞĐ (2004/22/AT) ĐKĐNCĐ BÖLÜM

YÖNETMELĐK ÖLÇÜ ALETLERĐ YÖNETMELĐĞĐ (2004/22/AT) ĐKĐNCĐ BÖLÜM 7 Ağustos 2008 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 26960 Sanayi ve Ticaret Bakanlığından: YÖNETMELĐK ÖLÇÜ ALETLERĐ YÖNETMELĐĞĐ (2004/22/AT) BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE

Detaylı

RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI

RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI Cilt F Kısım 200 Rüzgar Türbinlerini Sertifikalandırma Esasları 2010 TÜRK LOYDU Merkez Ofisi Postane Mah. Tersaneler Cad. No:26 Tuzla 34944 İSTANBUL / TÜRKİYE

Detaylı

LÜY KAPSAMINDA 50 kwe KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ

LÜY KAPSAMINDA 50 kwe KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ 2015 LÜY KAPSAMINDA 50 kwe KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ TEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 0 İçindekiler 1. Amaç, Kapsam, Dayanak, Standartlar ve Tanımlalamar 5 1.1 Amaç

Detaylı

SÜREKLİ EMİSYON ÖLÇÜM SİSTEMLERİ TEBLİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler

SÜREKLİ EMİSYON ÖLÇÜM SİSTEMLERİ TEBLİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: SÜREKLİ EMİSYON ÖLÇÜM SİSTEMLERİ TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğin maksadı; sürekli emisyon ölçüm sistemlerinin

Detaylı

Gözetim ve Muayene Dairesi Başkanlığı

Gözetim ve Muayene Dairesi Başkanlığı Gözetim ve Muayene Dairesi Başkanlığı Sunulan Hizmetler Başkanlığımızca verilen hizmetler büyük ölçüde Dış Ticaret Müsteşarlığı nın ve diğer Yetkili Kuruluşların (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tarım ve

Detaylı

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. AR-GE PLANLAMA VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. AR-GE PLANLAMA VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. AR-GE PLANLAMA VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI LED IŞIK KAYNAKLI YOL AYDINLATMA ARMATÜRLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ TEDAŞ-ARGEP/2010-057.B Eylül-2010 Revize Aralık 2013 Revize

Detaylı

28082 Sayılı Resmî Gazete SÜREKLİ EMİSYON ÖLÇÜM SİSTEMLERİ TEBLİĞİ

28082 Sayılı Resmî Gazete SÜREKLİ EMİSYON ÖLÇÜM SİSTEMLERİ TEBLİĞİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: 12 Ekim 2011 Tarihli ve 28082 Sayılı Resmî Gazete SÜREKLİ EMİSYON ÖLÇÜM SİSTEMLERİ TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler Amaç MADDE 1- (1) Bu

Detaylı

Türkiye de Lisanslı GES Projelerinin Geleceği

Türkiye de Lisanslı GES Projelerinin Geleceği Türkiye de Lisanslı GES Projelerinin Geleceği Lisanslı GES'ler Açısından Tehditler, Fırsatlar, Gelecek ve Teşviksiz Pazar Sunum İçeriği Türkiye de Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Santralleri (GES ler)

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Kısaltmalar

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Kısaltmalar YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN Kanun Numarası : 5346 Kabul Tarihi : 10/5/2005 Yayımlandığı Resmi Gazete : 18/5/2005 tarih ve 25819 sayı BİRİNCİ

Detaylı

KKTC ELEKTRİK KURUMU

KKTC ELEKTRİK KURUMU İHALE NO:... KKTC ELEKTRİK KURUMU kıb-tek LED SOKAK AYDINLATMA ARMATÜRÜ İHALESİ 1 KIB-TEK LED SOKAK AYDINLATMA ARMATÜRÜ İHALESİ İDARİ ŞARTNAMESİ 1. İşin Kapsamı İhale konusu 45.000 adet (41,000 adet konsollu,

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Kısaltmalar

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Kısaltmalar YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN Kanun Numarası : 5346 Kabul Tarihi : 10/5/2005 Yayımlandığı Resmi Gazete : 18/5/2005 tarih ve 25819 sayı BİRİNCİ

Detaylı

ÖLÇÜM LABORATUVARI MUAYENE KURULUȘU AKREDİTE KURULUȘ

ÖLÇÜM LABORATUVARI MUAYENE KURULUȘU AKREDİTE KURULUȘ ÖLÇÜM LABORATUVARI MUAYENE KURULUȘU AKREDİTE KURULUȘ Akreditasyon Belgelerimiz Ek-9A T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Belge No Kapsam ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETERLİK

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ RAPORU

YENİLENEBİLİR ENERJİ RAPORU YENİLENEBİLİR ENERJİ RAPORU 2012 YENİLENEBİLİR ENERJİ Araştırma Raporu 2012 / 03 Bu rapor, hazırlayan uzmanın ilgili konuda yapmış olduğu genel değerlendirmeleri içermekte olup, nı kurumsal olarak bağlayıcı

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Kısaltmalar

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Kısaltmalar YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN Kanun Numarası : 5346 Kabul Tarihi : 10/5/2005 Yayımlandığı Resmi Gazete : 18/5/2005 tarih ve 25819 sayı BİRİNCİ

Detaylı

Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Mevzuat, Proje Hazırlanması ve Kabul İşlemleri

Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Mevzuat, Proje Hazırlanması ve Kabul İşlemleri Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Mevzuat, Proje Hazırlanması ve Kabul İşlemleri Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi 19 Kasım 2014 - İzmir Bilal Şimşek Elektrik Y. Mühendisi TEDAŞ Genel

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Sayı: B.18.0.ÇYG.0.05.02-010.06.02-51460 06/06/2011 Konu: Gerçek Zamanlı Uzaktan Atıksu İzleme Sistemi Çalışmalarına Dair Genelge GENELGE (2011/14) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak Amaç MADDE 1- (1)

Detaylı

Gıda Ambalajları ve Mevzuatlar. M.Buket Yılmaz Gıda Mühendisi TSE Ambalaj Laboratuvarı Müdürlüğü

Gıda Ambalajları ve Mevzuatlar. M.Buket Yılmaz Gıda Mühendisi TSE Ambalaj Laboratuvarı Müdürlüğü Gıda Ambalajları ve Mevzuatlar M.Buket Yılmaz Gıda Mühendisi TSE Ambalaj Laboratuvarı Müdürlüğü Ambalaj (TS EN 14182) Hammaddeden işlenmiş ürüne kadar, üreticiden kullanıcı veya tüketiciye kadar, ürünün

Detaylı

TELEVİZYONLARIN ENERJİ ETİKETİ ÖLÇÜMÜ VE ÜRETİCİ BEYANLARININ İSABET ORANI ANALİZİ

TELEVİZYONLARIN ENERJİ ETİKETİ ÖLÇÜMÜ VE ÜRETİCİ BEYANLARININ İSABET ORANI ANALİZİ TELEVİZYONLARIN ENERJİ ETİKETİ ÖLÇÜMÜ VE ÜRETİCİ BEYANLARININ İSABET ORANI ANALİZİ Güvenir Kaan ESEN, Burcu DİLAVEROĞLU PALA Türk Standardları Enstitüsü Elektroteknik Laboratuvarı Gebze Müdürlüğü Gebze

Detaylı

e s k i ş e h i r ş u b e s i

e s k i ş e h i r ş u b e s i e s k i ş e h i r ş u b e s i htpp://eskisehir.mmo.org.tr SUNUŞ Odamız, çeşitli alanlarda gereksinim duyulan teknik hizmetleri ve eğitimleri, ülke çapında yaygın örgütlenme ağıyla endüstrinin hizmetine

Detaylı

ELEKTRĠKSEL RĠSK ANALĠZĠNDE PERĠYODĠK KONTROL ve ÖLÇÜMLERĠN TEHLĠKE ÖNLEYĠCĠ ETKĠLERĠ

ELEKTRĠKSEL RĠSK ANALĠZĠNDE PERĠYODĠK KONTROL ve ÖLÇÜMLERĠN TEHLĠKE ÖNLEYĠCĠ ETKĠLERĠ ELEKTRĠKSEL RĠSK ANALĠZĠNDE PERĠYODĠK KONTROL ve ÖLÇÜMLERĠN TEHLĠKE ÖNLEYĠCĠ ETKĠLERĠ Elektrik Mühendisi Mehmet Ferit PEKEROĞLU Mavi Bilge Mühendislik Eğitim Danışmanlık Ltd. Şti. peker@elpekmuhendislik.com

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI Afyonkarahisar daki İşletmeler Gücünü Güneş Enerjisinden Alıyor Projesi 100 kwp, 50 kwp, 25 kwp, Güçlerde Güneş Enerjisinden

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Kısaltmalar

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Kısaltmalar YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN Kanun Numarası : 5346 Kabul Tarihi : 0/5/2005 Yayımlandığı Resmi Gazete : 8/5/2005 tarih ve 2589 sayı BİRİNCİ

Detaylı