Gazlı araçlar üzerinde çalışma. Gazlı araçlarla ilgili genel bilgi. Araç gazı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Gazlı araçlar üzerinde çalışma. Gazlı araçlarla ilgili genel bilgi. Araç gazı"

Transkript

1 Gazlı araçlarla ilgili genel bilgi Gazlı araçlarla ilgili genel bilgi Gazlı araçlar, araç gazıyla çalışan araçların genel adıdır. Araç gazı biyogazdan, doğal gazdan veya bunların birleşiminden oluşur. Bu belge, CNG (Basınçlı Doğal Gaz) ve (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) araç gazlarıyla çalışan araçları kapsamaktadır. Araç gazı UYARI! Araç gazı her ikisi de başlıca malzeme olarak metandan yapılmış olan natürel gazlar ve biyogazlardır. Metan son derece yanıcıdır ve çok dikkatli kullanılmalıdır. CNG: Doğal gaz yüksek basınç altında saklanır. Doğal gaz yüksek basınçta bile gaz evresindedir. LNG: Çok düşük sıcaklıkta saklanır ve CNG'den çok daha yüksek enerji yoğunluğu vardır. Doğal gaz -162 C'ye soğutulduğunda gaz halden sıvı hale geçer ve sıvı buharlaştırılarak doğal gaz olarak kullanılır. Çöp toplama kamyonları tipik gazla çalışan araçlardır ÖNEMLİ! Tankların yeri değiştirilmemelidir, tankların pozisyonu araç sertifikasında mevcuttur. Not: Rölanti devirde egzoz gazı sıcaklığı dizel araçlara kıyasla gazlı araçlarda daha yüksektir. Bileşenleri egzoz sisteminin çok yakınına yerleştirmeyin. Daha fazla bilgiye, Sıcak bileşenlerle ilişkili olarak yangın riski başlıklı belgeden ulaşılabilir. 03:70-01 Yayım 4.1 tr-tr 1 (11)

2 Gazlı araçlarla ilgili genel bilgi Gaz depolarını içeren gaz sistemi yetkili olmayan veya bu iş için eğitim almamış kişiler tarafından modifiye edilmemelidir. Gaz sistemine zarar gelmesini önlemek için, tüm işler büyük bir itina ile yapılmalıdır. Araç gazı normalde kokusuzdur, ancak bazen bir koku verici madde eklenebilir. Koku verici maddeler gaz karışımı patlayabilir vaziyete gelmeden önce gaz sistemindeki kaçakları algılamayı kolaylaştırır. Riskler Metan çok kolay tutuşabilir, hatta bazı durumlarda insandan gelen statik elektrik ile ateşlenebilir. Metan havadan hafiftir bu nedenle yükselir. Bu nedenle tüm tesisi iyice havalandırdığınızdan emin olun. Metan neredeyse görünmez bir alevle yanar bu nedenle daha dikkatli olmak gerekir. Gaz, havayla %5-15 oranında karıştığında yanar. Gaz yayılır ve yanıcı bir karışım oluşturursa, patlama riski vardır. Zehirli olmayan ancak havayla veya oksijenden ağır doygun %50 karışımda hafif olacak gazda zehirlenme tehlikesi vardır. Gaz halojenler, azot oksitler ve asetilen ile temasta patlayabilir. CNG gaz sistemi yüksek basınç altındadır. Basınç 200 bar'a (15 C) erişebilir. LNG gaz sisteminin 16 bar'a kadar bir basıncı ve -160 C'ye kadar sıcaklığı bulunur. 03:70-01 Yayım 4.1 tr-tr 2 (11)

3 Gazlı araçlarla ilgili genel bilgi Not: Gazla çalışırken çok sayıda güvenlik uyarısının olmasının nedeni, 3 ana neden bağlıdır: Gazların yanıcı olmaları CNG gaz sistemdeki yüksek basınç LNG tanklarındaki kriyojenik sıvı (sıcaklığı -160 C altındaki sıvı). Basınç tankları daima özellikle sıcaklık değişimleri ve dış hava etkileri durumunda artan bir risk taşıyabilirler ve gazın yanıcılığı ile birleştiğinde, riskler daha da artar. Yangın önleme şartları Her ülkede uygulanan yönetmelik ve talimatları her zaman uygulayınız. ÖNEMLİ! Örneğin tank boşaltma veya bileşen yenileme gibi işlemler ile gaz tanklarıyla çalışmadan evvel çalışmanın nasıl ilerleyeceğine karar vermek için Scania bayisi ile iletişime geçin. 03:70-01 Yayım 4.1 tr-tr 3 (11)

4 Gazlı araçlarla ilgili genel bilgi Güvenlik önlemleri Araç gazı kullanırken geçerli yerel düzenlemelere uyun. Örneğin: Ulusal sağlık ve işyerinde güvenlik yasaları Basınçlı kaplarla çalışırken geçerli olan düzenlemeler Patlayıcılar için düzenlemeler Atölye havalandırma sistemindeki elektrikli parçalar sınıflandırma planına uygun hale getirilmelidir. Havalandırma yanmaz olmalıdır. Gaz tanklarının yakınında sigara içmek yasaktır. Isı ve kıvılcım çıkaran kaynak, taşlama ve diğer metal işleri aracın yakınında yapılmamalıdır. Şasi üstündeki kaynak çalışmaları sadece depolardan çok uzak yerlerde gerçekleştirilmelidir. Belgedeki iş tanımına bakınız. Açık işlemin yapılması zorunlu olduğu yerlerde yalnızca kıvılcıma dayanıklı veya özel elektrikli araçlar kullanın. Yangın durumunda aracı servisin dışına götürün. Gaz tankları güvenli bir yere alınmalıdır. Araçtaki kapatma valflarının yerini tüm servis personeline bildirin. Her gaz tankını ayrı ayrı kapatın. Yanan bir gaz alevini asla söndürmeye kalkmayın. Bunun yerine, gaz akışını kesmeye çalışınız ve bu alevden ateşlenebilecek maddeleri uzaklaştırınız. 1 2 Akülerde, gaz depolarındaki basıncı gösteren bir basınç göstergei (2) ve yakıt akışı için bir manuel vana (1) vardır :70-01 Yayım 4.1 tr-tr 4 (11)

5 Atölyede yapılacak işler için prosedürler Atölyede yapılacak işler için prosedürler ÖNEMLİ! Aşağıdaki eylemler gazlı motora sahip bir araç üzerinde çalışıldığında daima gerçekleştirilmelidir. Araç atölyeye girmeden önce: 1. Aracı atölyeye almadan hemen önce asla yakıt ikmali yapmayın. Bu, soğuk derecelerinde gaz basıncı ısı arttıkça artacağından özellikle önemlidir (yalnızca CNG tankına uygulanır). 2. Görsel kontrol gerçekleştirip, ölçüm aygıtı ile sızıntıların olup olmadığını denetleyin 1. Ölçüm aygıtının ölçüm aygıtı talimatlarına uygun olarak kalibre edildiğinden emin olun. 3. Gaz tanklarındaki gaz beslemesini kapatın. CNG tanklarının 8 vanası bulunur (her silindirde bir tane) ve LNG tanklarının bir vanası bulunur (tank başına bir tane). Durana kadar motor rölantisini bırakarak yakıt sistemini boşaltın. UYARI! Motor, bu yöntemi kullanarak durduğunda sistemde 10 barlık bir basınç kalır. CNG gaz tanklarındaki gaz beslemesini kapatın Bu alet Scania bayisinden satın alınabilir. 03:70-01 Yayım 4.1 tr-tr 5 (11)

6 Atölyede yapılacak işler için prosedürler Araç atölyeye sokulduğunda: 1. Gaz panelindeki manometrenin 0'ı gösterdiğini kontrol edin. 2. Ölçüm aleti kullanarak ilave bir sızıntı tespiti gerçekleştirin. 3. Yakıt sisteminin gaz içermediğini belirten bir mesajı aracın ön camının iç tarafına yerleştirin. 4. Yetkisiz kişilerin araca yaklaşmaması için aracın hemen etrafındaki alanı kordon altına alın. 5. Aracın bulunduğu servis alanının girişine bir uyarı işareti koyun. Yangın çıkması durumunda itfaiye personeli binada yanıcı gaz içeren basınç tanklarının bulunduğu konusunda bilgilendirilmelidir. 6. Yakıt sistemindeki bileşenleri çıkarırken veya sökerken aşağıdakileri göz önünde bulundurun: Araca güç gelmeyecek şekilde akü bağlantısını kesin. Yakıt hattında hala az miktarda gaz kalmış olabileceğini unutmayın. Bileşenleri büyük bir özenle sökün. 7. LNG deposundaki basınç gaz ve ortam sıcaklığı arasındaki fark sebebiyle artar. Basıncın 16 barı aşmadığından emin olun. Basınç bu değeri aşarsa, arıza süresinin birkaç gününde olur, güvenlik valfi açılır ve gaz havalandırma borusuyla sistemin dışına akar. Gazın atölyenin dışına çıkmasını sağlayın Gaz tahliyesi 03:70-01 Yayım 4.1 tr-tr 6 (11)

7 Gazlı araçlar üzerinde çalışma Üstyapı üzerinde çalışma UYARI! Hiçbir koşul altında üstyapı gaz hatları braketlerinde sabitlenmemelidir. LNG deposunu doldurma: 1. Basınç uygulama hortumu 2. Dönüş hortumu Gaz sistemi bileşenleri daha çok kamyonun ön kısmında bulunurlar ve tüm işler çok itinalı ve gaz sistemi modifiye edilmeden yapılmalıdır. Gaz sistemi braketleri sadece ilgili yetkililer tarafından özel olarak onaylandıklarından dolayı modifiye edilmemelidir. Gaz sisteminin yakınında matkapla delik açarken çok dikkatli davranın. Üstyapı gaz sistemindeki valflara erişimi engellememelidir. Herhangi bir valfin ve bağlantının üzerini kapatmayın ve bunların yakınlarında herhangi bir sıcak parça bulunmasına izin vermeyin. Üstyapı ve alt koruma depo ünitesine erişimi engellenmemelidir. Üstyapıyı ayırmaya gerek kalmadan, depoların kontrol için basit şekilde sökülmesine izin veren şekilde bir üstyapı olmalıdır. Çalışma gaz sisteminin yakınında yapıldığından, üstyapıyı takarken sadece kıvılcım çıkarmayan aletler kullanılmalıdır. Koruyucu mahfazaları modifiye ederken bu belgedeki talimatları takip edin. 03:70-01 Yayım 4.1 tr-tr 7 (11)

8 CNG depoları için koruyucu mahfazalar Koruyucu mahfazanın üst kısmı şasinin üst kenarı üzerinden 110 mm çıkıntı yapar. Koruyucu mahfazalar sadece UN/ECE Direktifi R110 gereklilikleri ile uyumlu şekilde modifiye edilebilir. Koruyucu mahfazalar depoları ve bileşenlerini su, tuz, kum, UV ışınları ve aşındırıcı ve korozif sıvılara karşı korumaktadır. Teknik nedenler ve güvenlik nedenlerinden dolayı gerekli olan koruyucu mahfazalar. Örneğin valfları korur. Yasal gerekliliklerden dolayı gerekli olan koruyucu mahfazalar. Örneğin yıkılma, uçan taşlar, su ve UV ışınlarına karşı korur. Güvenliğin artması için koruyucu mahfaza. Mahfaza ağlı materyalden yapılabilir ve üstyapının koruma sağlayacağı düşünülüyorsa tamamen kaldırılabilir. Modifkasyona izin verilmez. UN/ECE Yönerge R110 karşılanıyorsa modifikasyona izin verilir. Modifikasyona izin verilir. Önden ve üstten görünen koruyucu mahfazalar Arkadan ve alttan görünen koruyucu mahfazalar 03:70-01 Yayım 4.1 tr-tr 8 (11)

9 Kaynak yapma Yukarıda açıklanan güvenlik düzenlemelerinin tümüne gaz deposuyla donatılmış bir araçta kaynak yapılırken uyulmalıdır. Gaz depoları ve yakıt sistemleri tamamen boşaltılmalıdır. Aşağıdaki tavsiyeler kıvılcım çıkaran veya yoğun ısı yaratan çalışmalar için geçerlidir: Kaynak işlemi gaz depolarının yakınında yapılmamalıdır. İzin verilen minimum güvenlik aralığı depolardan 1 metredir ve bu tip çalışmalar sırasında bu mesafe daima korunmalıdır. Örneğin arka çıkıntı üzerinde çalışırken, aşağıdaki talimatların yerine getirilmesinin genellikle güvenli olduğu kabul edilir. Gaz depoları (mahfazalar, valflar vs dahil) çalışma nedeniyle ısınmamalı, herhangi bir şekilde ısınmadan etkilenmemeli veya zarar görmemelidir. Depolar kaynak sıçraması gibi etkilere maruz kalmamalıdır. Çalışma, havada yüksek oranda gaz birikmesi riskini en aza indirgemek için dışarıda gerçekleştirilmelidir. Isıyla veya örneğin kaynak gazı gibi bir karışımla karıştığında gaz patlayabileceğinden, havada gaz bulunması riski veya depolardan kaçak olması riski bulunmamalıdır. Çoğu durumda, kaynak gazı ısıdan daha fazla tehlike teşkil eder. Çalışma sırasında yakıt sistemin hiçbir bölümü modifiye edilmemelidir. Her koşulda depoları daima koruma altına alın. 03:70-01 Yayım 4.1 tr-tr 9 (11)

10 Gaz depoları Çıkartılacaklarsa depoların tamamen sızdırmaz olduklarından emin olun. Depoları yerel yönetmeliklere ve düzenlemelere uygun olarak saklayın ve bunlara uygun şekilde kullanın. Sıcağa (>60 C) ve büyük sıcaklık değişikliklerine karşı koruyun. Araç gazı içeren tanklar havalandırması düzgün yapılmış bir yerde ateş kaynaklarından uzakta saklanmalıdır. Gazlı motora sahip bir araç üzerinde çalışırken, gaz beslemesi daima gaz tanklarından manüel olarak kapatılmalıdır. Doğal gaz ve biyogaz tipi araç gazları, motor otomatik lambda kontrolünü kullanarak karışıma otomatik olarak adapte olduğundan, her oranda karıştırılabilir. Gaz hatları Gaz hatları, üstyapının yapılması sırasında takılan diğer bileşenlerden uzak tutulmalı ve bunlara sürtünmemelidir. Hatlar yeniden döşenmemeli, uzatılmamalı, kısaltılmamalı veya başka herhangi bir şekilde modifiye edilmemelidir. Gaz sistemindeki bileşenlerde hasar belirtileri varsa, derhal yetkili personel tarafından yenilenmeleri gerekir. Basınçlı hatlar ve bileşenleri için braketler ve ataşmanlar patlama riski olduğundan dolayı sıkılmamalı veya gevşetilmemelidir. 03:70-01 Yayım 4.1 tr-tr 10 (11)

11 Boya Sadece gaz sisteminin metal kısımları boyanabilir. Kapatma valflarının ve çeşitli işaretlerin üzeri boya ile boyanmamalıdır. Gaz hatları yerel düzenlemelre uygun şekilde etiketlenmelidir. Boyanın 60 C'den yüksek bir sıcaklıkta kurutulması gerekiyorsa, boyamadan önce aşağıdakileri yapın. Depoları çıkartın Sistemdeki atıl gazı boşaltın 1 gaz Egzoz sistemi UYARI! Egzoz sistemi bütün gaz sistemi parçalarından en az 100 mm uzaktan geçirilmelidir. Egzoz sistemi gaz sistemine 200 mm'den daha yakın olacak şekilde yerleştirilmişse, bir ısı kalkanı kullanılmalıdır. Ayrıca üstyapı imalatçısı tarafından takılan ısı kaynakları için de geçerlidir. Isı kalkanları ile ilgili daha fazla bilgi, Sıcak bileşenlerle bağlantılı olarak yangın riski başlıklı belgede mevcuttur. Susutucu ataşmanı modifiye edilmemelidir. Susturucu ile turboşarj arasındaki hatlar uzatılmamalıdır. 1. Çevresiyle kimyasal olarak reaksiyona girmeyen gaz. 03:70-01 Yayım 4.1 tr-tr 11 (11)

Sıcak bileşenlerle bağlantı sırasında yanma ve zarar görme riski

Sıcak bileşenlerle bağlantı sırasında yanma ve zarar görme riski Sıcak bileşenler Sıcak bileşenler UYARI! Kamyondaki egzoz sistemi ağır çalışma yükünde iken 500 C'yi aşan sıcaklıklara ulaşabilir. Üstyapı ekipmanı egzoz sistemine çok yakın yerleştirildiğinde veya yanıcı

Detaylı

Pioneering for You. Wilo-SiFire EN. Montaj ve kullanma kılavuzu. 4 181 658-Ed.01 / 2013-11-Wilo

Pioneering for You. Wilo-SiFire EN. Montaj ve kullanma kılavuzu. 4 181 658-Ed.01 / 2013-11-Wilo Pioneering for You Wilo-SiFire EN tr Montaj ve kullanma kılavuzu 4 181 658-Ed.01 / 2013-11-Wilo Şek. 1: Şek. 2a: C D B 2" A 2" E Şek. 2b: Şek. 3: 21 25 26 3 27 13 19 20 24 15 23 2 22 1 14 4 12 16 11 7

Detaylı

Genel güvenlik önlemleri Türkçe

Genel güvenlik önlemleri Türkçe Türkçe 1 1 1.1 Dokümanlar hakkında Orijinal doküman İngilizce dilinde yazılmıştır. Diğer dillere orijinal dilinden çevrilmiştir. Bu dokümanda açıklanan önlemler, çok önemli hususları kapsamaktadır, bu

Detaylı

12-16 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

12-16 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 12-16 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ TAVSİYELERİ

Detaylı

00:01-06. Kurtarma hizmetleri için ürün bilgisi. tr-tr. Kamyon ve otobüsler P, G, R ve K, N, F serisi. Yayım 2. Scania CV AB 2014, Sweden

00:01-06. Kurtarma hizmetleri için ürün bilgisi. tr-tr. Kamyon ve otobüsler P, G, R ve K, N, F serisi. Yayım 2. Scania CV AB 2014, Sweden 00:01-06 Yayım 2 tr-tr Kurtarma hizmetleri için ürün bilgisi Kamyon ve otobüsler P, G, R ve K, N, F serisi 308 626 Scania CV AB 2014, Sweden Okumaya başlamadan önce... 3 Aracın ön ızgara panelini açın...

Detaylı

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı PATLAYICI METAL MADDELERİN SEKTÖRÜNDEKİ İMALATI İLE PİROTEKNİK İŞYERLERİNDE MAMULLERİN İMALATI VE DEPOLANMASINI GAZ TÜPLERİ YAPAN İÇİN ÜRETİCİ KULLANIM VE İTHALATÇILARA VE AİT İŞYERLERİNDE GÜVENLİK İŞ

Detaylı

"Gazlı Mangal Ünitesi" Montaj ve Kullanım Kılavuzu

Gazlı Mangal Ünitesi Montaj ve Kullanım Kılavuzu Változat: 12734tr Állapot: #092-2012 Kiadás: 11/11er "Gazlı Mangal Ünitesi" Montaj ve Kullanım Kılavuzu Çalıştırmadan önce okuyun! Bu kılavuzdaki talimatların gözardı edilmesi cihazın fonksiyonunu olumsuz

Detaylı

Kullanma ve Bakım Kitabı

Kullanma ve Bakım Kitabı STBU7833-03 Eylül 2008 (Tercüme Edilmiştir: Eylül 2008) Kullanma ve Bakım Kitabı 1103 ve 1104 Endüstriyel Motorlar DC (Motor) DD (Motor) DJ (Motor) DK (Motor) RE (Motor) RG (Motor) RJ (Motor) RR (Motor)

Detaylı

TÜRKÇE. Güvenlik El Kitabı. CA, CC, CG, CP ve CS silindirleri için. Silindirden çıkartılmamalıdır RSAFETR3 1

TÜRKÇE. Güvenlik El Kitabı. CA, CC, CG, CP ve CS silindirleri için. Silindirden çıkartılmamalıdır RSAFETR3 1 Güvenlik El Kitabı Silindirden çıkartılmamalıdır CA, CC, CG, CP ve CS silindirleri için RSAFETR3 1 Güvenlik bu nedenle sizin için önemlidir! Dynapac tan güvenilir ve sağlam bir araç almanız için sizin

Detaylı

Basınç yükseltme tesisatı. Hya-Solo D. Seri S-V/1'den itibaren. İşletim ve montaj talimatı

Basınç yükseltme tesisatı. Hya-Solo D. Seri S-V/1'den itibaren. İşletim ve montaj talimatı Basınç yükseltme tesisatı Hya-Solo D Seri S-V/1'den itibaren İşletim ve montaj talimatı Baskı İşletim ve montaj talimatı Hya-Solo D Orijinal işletim talimatı KSB Aktiengesellschaft Frankenthal Tüm hakları

Detaylı

PTO'larla ilgili genel bilgiler. Giriş. Motor devri kontrolü. Euro 6'lı 16 litre motorlar için motor hızı kontrolü

PTO'larla ilgili genel bilgiler. Giriş. Motor devri kontrolü. Euro 6'lı 16 litre motorlar için motor hızı kontrolü Giriş Giriş Bazı tip PTO'ların bir hidrolik pompasını, su pompasını, kompresörü veya diğer donanımı tahrik etmesi gerekir. PTO'yu üstyapı tipine, uygulama alanına ve çalıştırılacak ekipmana göre seçin.

Detaylı

KULLANICI EL KİTABI 3.0L, 4.3L, 5.0L, 5.7L, 8.1L SX-A, DPS-A

KULLANICI EL KİTABI 3.0L, 4.3L, 5.0L, 5.7L, 8.1L SX-A, DPS-A KULLANICI EL KİTABI 3.0L, 4.3L, 5.0L, 5.7L, 8.1L SX-A, DPS-A Telif Hakkı 2009 Volvo Penta of the Americas, Inc. Tüm hakları saklıdır. Bu yayın Volvo Penta of the Americas, Inc. in yazılı izni olmadan,

Detaylı

TransSynergic 4000 / 5000 TransPuls Synergic 2700 TransPuls Synergic 3200 / 4000 / 5000 TIME 5000 Digital CMT 4000 Advanced

TransSynergic 4000 / 5000 TransPuls Synergic 2700 TransPuls Synergic 3200 / 4000 / 5000 TIME 5000 Digital CMT 4000 Advanced TransSynergic 4000 / 5000 TransPuls Synergic 2700 TransPuls Synergic 3200 / 4000 / 5000 TIME 5000 Digital CMT 4000 Advanced t Kullanım kılavuzu Yedek parça listesi MIG/MAG güç kaynakları 42,0426,0001,TR

Detaylı

APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E DİZEL MOTOR

Detaylı

MONTAJ, İŞLETME VE BAKIM TALİMATLARI KESSEL Yağ Ayırıcı M * NG 2, 4, 7 ve 10

MONTAJ, İŞLETME VE BAKIM TALİMATLARI KESSEL Yağ Ayırıcı M * NG 2, 4, 7 ve 10 MONTAJ, İŞLETME VE BAKIM TALİMATLARI KESSEL Yağ Ayırıcı M * NG 2, 4, 7 ve 10 Don tehlikesi bulunmayan alanlara montaj için * Manuel çalışan tahliye mekanizması ile birlikte DIN 4040-1 veya Euro-Norm pr

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Tokmak. BS 50-2i. 0176650tr 005 0910

Kullanım Kılavuzu. Tokmak. BS 50-2i. 0176650tr 005 0910 Kullanım Kılavuzu Tokmak BS 50-2i 0176650tr 005 0910 Telif hakkı bildirimi Telif Hakkı, 2010 Wacker Neuson Corporation. Bütün haklar, çoğaltma ve dağıtım hakları dahil, saklıdır. Bu yayın, makinenin orijinal

Detaylı

Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU

Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU İçindekiler İçindekiler Giriş... 2 Paketi inceleyin... 2 Birimi inceleyin... 2 Güvenlik... 3 Güvenlik terminolojisi ve işaretleri... 3 Çevresel güvenlik... 4

Detaylı

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU Değerli Müşterimiz; Airfel ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Ürününüzü güvenli monte etmek, uzun

Detaylı

Kimyasalların Güvenli Depolanması

Kimyasalların Güvenli Depolanması T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ Kimyasalların Güvenli Depolanması i T.C ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLĐK BAKANLIĞI

Detaylı

YANGIN. Katilar Sıvılar Gazlar. Odun Petrol ürünleri Metan. Kömür Çözücüler Etan. Plastik Boya Propan. Kağıt Yağlar Bütan. Deri Alkol Hidrojen

YANGIN. Katilar Sıvılar Gazlar. Odun Petrol ürünleri Metan. Kömür Çözücüler Etan. Plastik Boya Propan. Kağıt Yağlar Bütan. Deri Alkol Hidrojen YANGIN 1. YANMA, YANGIN VE YANICI MADDELER 1.1. Yanma: Yanıcı maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu oluşan kimyasal bir olaydır. Yangının meydana gelmesi için; a. Yanıcı madde, b. Isı, c. Oksijenin

Detaylı

Standart su pompası. Etaseco/Etaseco I. Ayrılabilir boruya sahip Mil contası yok. İşletim ve montaj talimatı. İş numarası:

Standart su pompası. Etaseco/Etaseco I. Ayrılabilir boruya sahip Mil contası yok. İşletim ve montaj talimatı. İş numarası: Standart su pompası Etaseco/Etaseco I Ayrılabilir boruya sahip Mil contası yok İşletim ve montaj talimatı İş numarası: Baskı İşletim ve montaj talimatı Etaseco/Etaseco I Orijinal işletim talimatı KSB Aktiengesellschaft

Detaylı

0203600tr 010 08.2011. Derz kesme makinesi BFS 935 BFS 1345. Kullanma kılavuzu

0203600tr 010 08.2011. Derz kesme makinesi BFS 935 BFS 1345. Kullanma kılavuzu 0203600tr 010 08.2011 Derz kesme makinesi BFS 935 BFS 1345 Kullanma kılavuzu Üretici Wacker Neuson Produktion GmbH & Co. KG Preußenstraße 41 80809 München www.wackerneuson.com Tel.: +49-(0)89-354 02-0

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Tokmak. BS 50-4s. 0170872tr 001 0610

Kullanım Kılavuzu. Tokmak. BS 50-4s. 0170872tr 001 0610 Kullanım Kılavuzu Tokmak BS 50-4s 0170872tr 001 0610 Telif hakkı bildirimi Telif Hakkı, 2010 Wacker Neuson Corporation. Bütün haklar, çoğaltma ve dağıtım hakları dahil, saklıdır. Bu yayın, makinenin orijinal

Detaylı

BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA

BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA İş Müfettişi Yardımcılığı Etüdü Duygu KENDİR İş Müfettişi Yardımcısı Ankara-2013 İÇİNDEKİLER

Detaylı

Pro Xp Otomatik Su Bazlı Havalı Boya Tabancası ve WB100 İzolasyon Sistemi

Pro Xp Otomatik Su Bazlı Havalı Boya Tabancası ve WB100 İzolasyon Sistemi Talimatlar - Parçalar Pro Xp Otomatik Su Bazlı Havalı Boya Tabancası ve WB00 İzolasyon Sistemi 3A3050C TR Yanmazlık için aşağıdaki koşulların en azından birini karşılayan iletken, su bazlı akışkanların

Detaylı

APD 12E - APD12EM. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

APD 12E - APD12EM. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL APD 12E - APD12EM DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ. Yangın

MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ. Yangın MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ Yangın Not: Sunumun bazı kısımları güncel değildir. Derste güncel ifadelerle anlatılmıştır. Bu sunum Kimya Öğretmeni Elif Hanım tarafından

Detaylı

PATLAYICI ORTAMLARDA İŞ GÜVENLİĞİ

PATLAYICI ORTAMLARDA İŞ GÜVENLİĞİ PATLAYICI ORTAMLARDA İŞ GÜVENLİĞİ Nihat EĞRİ * *İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kimya Yüksek Mühendisi İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlüğü (İSGÜM) negri@csgb.gov.tr Gerek ülkemizde, gerekse dünyanın

Detaylı

Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) Depolama Tankı İşletme ve Kullanım Kuralları

Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) Depolama Tankı İşletme ve Kullanım Kuralları Sývýlaþtýrýlmýþ Doðal Gaz (LNG) Depolama Tanký Ýþletme ve Kullaným Kurallarý Deðerli Sektör Yetkilisi, Sývýlaþtýrýlmýþ ve Sýkýþtýrýlmýþ Doðal Gazcýlar Derneði, Ýstanbul merkezli olarak, 03.12.2009 tarihinde

Detaylı

Toplam Isı Eşanjörü HRV (Heat Reclaim Ventilation [Isı geri kazanımlı havalandırma]) -DX Serpantinli- HRV

Toplam Isı Eşanjörü HRV (Heat Reclaim Ventilation [Isı geri kazanımlı havalandırma]) -DX Serpantinli- HRV MONTAJ KILAVUZU Toplam Isı Eşanjörü HRV (Heat Reclaim Ventilation [Isı geri kazanımlı havalandırma]) -DX Serpantinli- MODELLER (Tavana monteli kanal tipi) DX serpantinli ve Nemlendiricili DX serpantinli

Detaylı