CERRAHİYE. Hemoroid GENEL BAKIŞ. Makat Kanseri. ÖZEL SAYI 4 Prof. Dr. Mehmet KAYA. Anal Fistül. Lütfen Randevu Alınız

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "CERRAHİYE. Hemoroid GENEL BAKIŞ. Makat Kanseri. ÖZEL SAYI 4 Prof. Dr. Mehmet KAYA. Anal Fistül. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45"

Transkript

1 Yıl 4 Sayı 15 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır /MAYIS ISSN CERRAHİYE GENEL BAKIŞ Hemoroid Anal Fistül Makat Kanseri ÖZEL SAYI 4 Prof. Dr. Mehmet KAYA Lütfen Randevu Alınız

2 Yıl 4 Sayı 15 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR Parasızdır /MAYIS 25 Yılı Aşkın Tecrübe İÇİNDEKİLER ÖZGEÇMİŞ 1 HEMOROİD 2 MAKAT SARKMASI 4 ANAL FİSSÜR 6 ANAL FİSTÜL 7 MAKAT KAŞINTISI 8 MAKAT KANSERİ 9 KIL DÖNMESİ 10 VARİSLER 12 İMTİYAZ SAHİBİ ÖZEL BÜYÜK ORTADOĞU TIP MERKEZİ adına Dr. Eyüp ÖZEREN GENEL YAYIN YÖNETMENİ Uğur C. SEVİM EDİTÖR Uz. Dr. Metin ÖZSOY GENEL MÜDÜR Aslı ÇALIŞKAN YAYIN KURULU ÜYELERİ Op. Dr. Sadi KAYA Op. Dr. Süleyman GÖKDUMAN Prof. Dr. Metin ORHAN Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK Prof. Dr. Mitat KOZ Doç. Dr. Mehmet İLERİ Prof. Dr. Mustafa ALTINBAŞ Prof. Dr. Derviş YILMAZ Dr. Mustafa KÖSE Uz. Dr. Ayşe YÜRÜMEZ Ahmet YILDIZ Fatma KOÇAK web: Yazışma Adresi İvedik Caddesi No:338/A-B Yenimahalle/ANKARA Grafik Tasarım DNT Ortadoğu Yayıncılık A.Ş. (0312) Baskı Ateş Basım Hizmetleri Tel: Büyük Ortadoğunun Sesi Dergisi Basın ve Meslek İlkelerine Uyar. Kaynak Gösterilerek Alıntı Yapılabilir. Dergimizdeki yazı ve reklam içeriğinin sorumluluğu sahibine aittir. Gönderilen yazılar iade edilmez. Prof. Dr. Mehmet KAYA KISA ÖZGEÇMİŞ 1974 te Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldu yılları arasında Kara Harp Okulu Baştabipliği yaptı yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi Asistanlığını tamamlayarak 1981 de Genel Cerrahi Uzmanı oldu yılları arasında aynı fakültede Başasistanlık ve Yardımcı Doçentlik yaptı yılları arasında ABD nde Mississippi Üniversitesi-Jackson da Organ Transplantasyonları konusunda çalıştı yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde Yardımcı Doçentliğe tekrar döndü.1988 de Üniversite doçenti,1994 de aynı fakültede Üniversite profesörü oldu. Prof. Dr. Mehmet KAYA nın şimdiye kadar 260 yerli yabancı yayınları mevcuttur. Prof. Dr. Mehmet KAYA halen Özel Büyük Ortadoğu Tıp Merkezinde Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalışmaktadır.

3 HEMOROİD Tanımı Anal bölgedeki toplardamarların genişlemesi ve şişmesi şeklinde kendilerini belli ederler. Hemoroid demek bir çeşit varis anlamına da gelebilir. İnsanların %60 ında mevcuttur. En çokta erkeklerde olur. Sebepleri 1- Ailevi nedenler 2- Anal bölgedeki toplar damarların iltihaplanması, tıkanması, travmaya maruz kalmaları 3- Meslek (fazla ayakta durmak vs.) 4- Kabızlık 5- Toplardamar hastalıkları (Ayak ve bacaklarda varis vs.) 6- Beslenme ve endokrin bozukluklar 7- Gebelik 8- Kronikleşmiş kusma 9- Enfeksiyonlar 10- Siroz 11- Diğer bilinmeyen sebepler vs. Hemoroidin Çeşitleri 1- Dış Hemoroidler: Deri ile örtülmüşlerdir. Çabuk şişer ve morarırlar. Hissiyat ve duyu sinirleri bulunduğu için fazla ağrı yaparlar. İltihaplanabilirler, fistülleşebilirler. 2- İç Hemoroidler: Bunlar içerde ve yanlarda deri altında olup, hissiyat sinirleri yoktur. Ağrı yapmazlar. 5- Anal bölgede kaşıntı olabilir. 6- Şiddetli yanma ve ağrı olabilir. Prof. Dr. Mehmet KAYA 7- Anal bölgede kitleler, şişlikler, yırtıklar, anal deformasyonlar olabilir. Hemoroidilerde Tıbbi Kabızlık önlenmeli Uygun diyet verilmeli Sıcak, ılık suya oturma banyoları tavsiye edilmeli ve yapılmalı Pomat merhemleri ve fitilleri reçete doğrultusunda kullanmalıdır. Cerrahi Sık sık kanayan, dışarı çıkan, trombuse olan şiddetli ağrılara ve akıntılara sebep olan hemoroidlerde ameliyat yapılmalıdır. Hemoroid ameliyatı uzmanlarca yapılmalıdır. Aksi halde, başarılı olmadığı gibi, anal deformasyonlara ve anal yetmezliklere sebebiyet verilebilir. Hemoroid ameliyatlarının birçok cerrahi tekniği vardır. Cerrah en iyi bildiği ve başarılı olduğu tekniği uygulamalıdır. Toplumun erkek, kadın yarısından fazlasında hemoroidal şikayetlerin olmasına rağmen doktora gelmekte çekingenlik gösterilmektedir. 2 3 Hemoroidle Klinik ve Tanı 1- Dış hemoroidler bakmakla kolay tanınırlar, iç hemoroidler ise tuşe veya anal muayenelerle tanınırlar. 2- Tam kanama olabilir (damlama şeklinde veya fışkırarak) 3- İleri derecede anal bölgede sarkma olabilir. 4- Kokulu anal akıntı olabilir. «Sebep ne olursa olsun doktor tarafından tedavi edilmeyen hemoroidler daha ciddi sonuçlara yol açabilir.»

4 MAKAT SARKMASI(REKTAL PROLAPLUS) Hastanın şikayetleri Bu hastalıkta hastalar, dışkılama esnasında makatının dışarı doğru sarktığını ifade eder. İlk başlarda bu sarkma ufak boyutlarda iken zaman geçtikçe sarkmanın boyutu artar ve bazen 20 cm. kadar barsak dışarı doğru sarkar. Hastalar ge- Rektal prolapsus, rektum denen kalın bağırsağın son kısmının muhtelif sebepler dolayısıyla dışarıya doğru sarkmasıdır. Erken çocukluk (5 yaş altı) yada geç ciktikçe komplikasyonlar da artar. Sarkmanın şiddetine göre kalın bağırsakta zamanla ülserler oluşmakta ve nihayetinde bu ülserler kanamalara sebebiyet vere- erişkinlik (50 yaş üstü) hastalığı olarak karşımıza çıkar. Rektal prolapsusun nedenleri bilmektedir. Rektal prolapsus'un en önemli oluşum Hastalığın tanısı mekanizması, karın içi basıncının artması Rektal prolapsusun en iyi ve en kolay teşhisi, fizik muayenedir. Hasta sedyeye sonucu makatın dışarıya doğru sarkmasıdır. oturur pozisyonda (tuvaletini yapar gibi) çömel- Rektum denen son bağırsak kısmını sabitleyen asıcı bağların zayıflaması sonucu, karın tilir ve hastaya ıkınması söylenir.bu ıkınma esnasında dışarı doğru çıkan içi basıncını artıran her tür neden kolaylaştırıcı faktör olarak hastalığın gelişimine kat- 4 5 kalın bağırsak kısmının kıda bulunur. Örneğin kronik kabızlık, kronik boyutuna, şekline, rengine bakılır. Sarkan kı- ıkınma, şiddetli kronik öksürükler, çocuklarda geç dışkılama ve akciğer sorunlarıyla ka- Makat Sarkması sım halkalar şeklinde dışarı çıkmış ise tanı konrakterize kistik fibroz hastalığıdır. Rektal prolapsuslu hastaların genel gidişatı muş demektir. Bu durum Hastalık 5 yaş altındaki çocuklarda iyi seyirli olup, kendi kendine düzelebilmektedir.ileri yaşlarda ise, hastalığın seyri daha müzmin olup genellikle cerrahi sarkması ile karıştırılmamalıdır. Bu ayırımı uzman bir hekim çok kolay bir şekil- mukozal prolapsus dediğimiz sadece kalın bağırsağın iç tabakasının dışarı doğru müdahale gerektirmektedir. Özellikle toplumda bu bölgeyle ilgili diğer tüm hasde ayırır. Çünkü iki hastalığın tedavisi çok farklılık gösterir. talıklarda olduğu gibi, çekinilmesi, utanılması, yada fazla önemsenmemesi, hastalığın son dönemde teşhis edilmesine sebebiyet vermektedir. Makat Sarkmasının si Cerrahidir.

5 ANAL FİSSÜR Anal Fistül, iltihabı bir tüneldir.bir dış, bir iç deliği vardır. İç delikten giren iltihap, barsak içeriği, gaita dış delikten de gelir. Tanımı Anüs çıkışında genelde arka kısımda çatlama ve yırtılmanın oluşmasıdır. Tanım ve Tarif: Cilt ile barsak arasında, bir iç deliği ve bir dış deliği olan bir tüneldir. Sebepleri İç delikten giren, gaita iltihap barsak içeriği dış delikten gelir. Sebepleri 1- Kabızlık, 1. Anal apseler 2- Doğum yapmak, 2. Hemoroidler 3- Kalın bağırsağın hastalıkları (proktif,rektif, ülseratif kolit...) 3. Fissür ve çatlaklar 4- Uzun süren ishal. 4. Kalın barsağın kronik hastalıkları ve iltihapları 5. Kalın barsakların kanlı müküslü 1- Defakasyon sırasında şiddetli ağrı, hastalıkları 2- Kanama, 6. Pelvis kemiklerinin iltihabi hastalıkları 3- Ele gelen deri çıkıntısı, 7. Yabancı cisimler 6 4- İltihabi ve pis kokulu akıntı, 7 5- Kabızlık 8. Rektum ve anal bölgenin kanserleri 9. Prostat apseleri, kist dermoidler, şeker hastalığında anal fistüller oluşabilir. Tanı ve Teşhis Hastanın muayenesi ile krsin tanı 1- Anal bölgede olan devamlı irinli akıntı. konur. 2- Anal bölgede kokulu (özellikle gaita kokusu) 3- Fistül dış deliğinin görülmesi. Genel Cerrahi uzmanı tarafından yapılan ameliyat kesin şifa sağlar. 4- Ağrı, ateş ve halsizlik. 5- Fistül dış delikte apse olabilir. fistüllerin tedavisi genel cerr edilmeyen anal fissürün akibeti ne olur.? 6- Akıntının tahrişi ile olan anal bölgede kaşıntı. 1- Akıntı devam eder. Tanı ve Teşhis 2- Ağrı devam eder. Muayene ile tanı konur. 3- Kanama devam eder. 4- Anal fistül veya anal apse oluşur. Anal fistüllerin tedavisi genel cerrah tarafından yapılan ameliyatla kesin şifa sağlanır. 5- Anal makat kanseri oluşur. Anal Fistül ameliyat olmazsa ne olur.? Akıntı, kokuntu, cilt tahrişleri ve anal kaşıntı devam eder. Uzun seneler devam eden anal fistüllerde ANAL KANSERLER oluşur Anal Fissürün si CERRAHİ'dir. ANAL FİSTÜL Anal Fistüllerin tanı ve tedavisi genel cerrahi uzmanlarınca yapılır.

6 MAKAT KAŞINTISI(ANAL KAŞINTI) MAKAT KANSERİ 8 Makat kaşıntısı kadın ve erkeklerde eşit oranda olmasına karşın erkeklerde biraz daha fazla görülür. Makat kaşıntısı hastayı çok rahatsız eder. Hastanın sosyal yaşantısını, meslekte başarısını, beden ve ruh halini çok etkileyebilir. Makat kaşıntısı genelde anal hastalıklar sonucu oluşur. Bunların başında hemoroidler, fistül ve fissürler gelir. Makat kaşıntısında bazı önemli hususları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz; Genellikle anal bölgenin mantar hastalıklarında Şeker hastalıklarında Paraziter hastalıklarında Fissür, fistül, papillit, cryptit, hemoroid ve kanser durumlarında Ekzema, anal bölge sedef hastalıklarında Sabunlara, deterjanlara, tuvalet kağıtlarına, çamaşırlara ait hassasiyetlerde Ruhsal hastalıklarda Aşırı kullanma ve gazlanmalardan dolayı Anal Kaşıntı olabilir. Tanım ve Tarif Makat kanseri, makat mukozasından veya makat etrafındaki cilt hücrelerinden gelişen-oluşan kanserlerdir. Sebeleri 1- Hemoroidler 2- Anal Fissürler 3- Anal Fistüller 4- Anal kaşıntılar 5- Makat sarkmaları 6- Anal seks uygulaması olanlarda (papillom virüs bulaşması) 7- Sigara içenlerde 8- Kalın barsak hastalıkları 1- Makat ağzında şişlik ve kitle 2- Makattan kanama 3- Makattan akıntı (sümüksü) 4- Makatta devamlı kaşıntı 5- Dışkılama alışkanlığının değişmesi. Dışkı çapının incelmesi. 6- Kabızlık ve makatta ağrı Makat bölgesinde ve kasık bölgelerinde lenf bezlerinin şişmesi. Anal Kaşıntıda Tıbbi de Sonuç Vermezse Anal Deri Cerrahi Olarak Çıkartılabilir. Tanı ve Teşhis Hastanın muayenesi ve biyopsi alınması kesin teşhis sağlar. Makat kanserinin kesin ve tek tedavisi Genel Cerrahi uzmanınca yapılacak ameliyattır.

7 KIL DÖNMESİ Tanım ve Tarifi Kuyruk sokumu bölgesinde, oluşan ve içinde kıl yumağı bulunan, dışa açılan deliği olan, basınca içinden iltihap cerahat ve kıl çıkan, dışarıdan görülen deri kabarcığıdır. Ekseri kuyruk sokumunun son boğumunda bir çukurluk ve ortasında bir veya iki delik olur. Anüsten yukarıdadır. Bazen deliği kapanır ve kapalı bir kist halini alır. Sebepleri Eskiden kıl dönmesinin, doğuştan olduğu kabul ediliyordu. Bugün sonradan olduğu düşünülüyor. Şimdi kıl dönmesinin esas sebebinin kuyruk sokumundaki kalın ve saplı kılların, deri altına dalmaları ve saplanıp batmaları sonucu olduğu şeklinde fikir ön plana çıkmıştır. Bundan dolayıdır da halk arasında kıl dönmesi denilmektedir. Yani kılların geriye dönüp,derine batması ve iltihaplara sebep olması anlamına gelmektedir. Kıl dönmesi en çok yaşları arasındaki insanlarda oluşmaktadır. Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülen kıl dönmesi, özellikle kıllı erkeklerde daha sık oluşmaktadır. Kıl dönmesi en çok kuyruk sokumunda olmasına rağmen, elde, göbekte, koltuk altında da olabilmektedir. Kıl dönmesinin belli başlı belirtileri şunlardır: 1- Şişlik 2- Ağrı 3- Kızarıklık 4- Akıntı 5- Ateş 6- Halsizlik 7- Zaman zaman iltihap boşalması 8- Delik kapanmışsa kistleşmesi ağrılı, kızarık bir şişlik oluşması gibi belirtiler olabilir. Teşhis Kıl dönmesinde (Sinüs Pilonidalis) teşhis kolaydır. Hastanın hikayesinin dinlenmesi ve hastanın fizik muayenesinin yapılması, sinüs yerinde şişliğin, akıntının ve dış deliğinin görülmesi ile teşhis edilir. Başkaca tetkiklere pek gerek kalmaz. 1.Tıbbi Tıbbi tedavi daha ziyade ameliyat öncesi ve sonrasında yapılır. Ameliyat öncesinde, ameliyata hazırlık amacı ile yapılır. Ameliyat sonrası ise, enfeksiyondan ameliyat yerini korumak amacı ile yapılır. Tıbbi tedavi olarak, geniş etkili antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir. Drenaj yapılmışsa sıcak su banyoları da ilave edilir. 2.Drenaj Kıl dönmesi, apseleşmiş ise, apseli durumda ameliyat yapılması uygun olmayabilir. Bunun için önce sinüsün içindeki apse boşaltılır. Antibiyotik, ağrı kesici ve sıcak suya oturma banyoları yapılır. İltihap ve apse iyileşince ameliyat edilir. 3.Cerrahi Kıl dönmesinde cerrahi tedavinin yeri çok önemlidir. Esas tedavisi de cerrahidir. Cerrahi tedavide, cerrahın tecrübesi ve uygulayacağı teknik ve ameliyat sonrası bakım çok önemlidir. Cerrahi tedavi, lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi ile yapılır. Cerrahi tedavi üç şekilde olur: 1- Kapalı 2- Yarı açık 3- Açık Kıl dönmesinin kapalı cerrahi teknikle tedavi edilmesinde sinüs tam olarak çıkarılır. Uygun teknikle yara yeri tek tek sutur ile tamir edilir. Bu tedavide ameliyat sonrası bakım önemlidir. Hasta-Doktor ilişkisi ve yara bakımı itina ile takip edilmelidir gün gibi bir zaman içinde kesin iyileşme sağlanır. Kıl dönmesinin yarı açık tedavisinde, yara dudakları içe kıvrılarak dikilir. Hasta pansumanlara gelip gider. Hasta sıcak su oturma banyoları yapabilir. Yarı açık tedavide, iyileşme haftalar ve aylar alabilir Kıl dönmesinin açık cerrahi tedavisinde ise sinüs çekirdeği ile tüm olarak çıkartılır. Yara bölgesi tamamen açık bırakılır, sıcak oturma banyoları, pansuman ve küretaj tedavileri uygulanır. Yaranın iyileşmesi çok uzun zaman alır. Kliniğimizde kıl dönmesi ameliyatları çok başarılı bir şekilde yapılmaktadır

8 VARİS Bacaklardaki toplardamarların, elastikiyetlerinin kaybolması sonucu, içindeki kanı kalbe doğru taşıyamamaları, genişleyip kıvrılmaları ve içi kan dolu kese haline gelmelerine varis diyebiliriz. Alt bacaklarda erkeklerin yarısında, kadınların yarısından fazlasında az çok varis mevcuttur. Toplar damarlarda kanın yukarıya doğru akmasını ve geriye doğru kaçmasını sağlayan kapaklar mevcuttur. Varislerde bu kapaklar bozulmuştur. Kan bacaklardan kalbe yukarı doğru akarken geriye doğru 1.Tıbbi Bir uzman tarafından yazılan reçete ile takip ve kontrol yapılır. Tıbbi tedavi içinde, varis çorabı ve elastik bandaj uygulamaları da mutlaka yapılmalıdır. 2. Girişimsel İğne tedavisi, ışık ve lazer tedavileri girişimsel tedavi olarak bilinen tedavilerdir. Bu tedaviler mutlak uzmanlarca yapılmaktadır. 3.Cerrahi 12 kaçak oluşur. Varis tedavisinde, en etkin ve geçerli tedavidir. Tıbbi ve girişimsel tedavilerden netice 1- Bacaklarda kıvrılmış, uzanmış, içi mavimtırak kan ile dolu damarlar mevcut olur. alınamayan hastalarda uzmanlarca yapılan en etkin tedavidir. Cerrahi tedavide, variköz, venler çıkartılır. Belirli süre tıbbi tedavi uygulanır. 2- Bacaklarda kramp ve ağrı, 3- Bacaklarda ödem ve şişlik, Varisten Korunma 4- Bacaklarda yanma ve kaşıntı, 1- Uzun süre ayakta durmamak 5- Bacaklarda kırmızı döküntü, 2- Alçak koltuklarda oturmamak ve uzun süre 6- Bacaklarda morarma ve siyahlaşma, oturmamak 7-Bacaklarda iyileşmeyen yaralar 3- Fazla kilo almamak olabilir. 4- Bol bol yürümek, en iyileri yüzme ve yürüyüşdür. Kıl dönmesi en çok yaşları arasındaki insanlarda oluşmaktadır. Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülen kıl 5- Dar pantolon, korse, sıkı bady, dar çizme, dar ve sıkan çoraplar giymemek. dönmesi, özellikle kıllı erkeklerde daha sık oluşmaktadır. Kıl dönmesi en çok kuyruk sokumunda olmasına rağmen, elde, göbekte, koltuk altında da olabilmektedir. 6- Seyahatlarda bacaklarınızı kıvırmayınız, geniş araçlarda seyahat ediniz. 7- Sıcaktan ve sıcak banyolardan uzak durunuz. Sıcak güneş de fazla kalmayınız. Tanı Sıcak ağda yapmayınız. Varislerde tanı kolaydır Hastanın hikayesinin alınması (Hasta varis belirtilerini anlatır.) 2- Hastanın fizik muayenesinde varisin dış görüntüsü hemen gözümüze çarpar 3- Venografi-Venlerin içine radyopak madde verilerek film çekilir, varisler net ol arak görülür. 4- Venlerin ultrasonda incelenmesi kan akımının durumunun görülmesi ile tanı kolayca konur. Unutmayalım! Dolaşım bozukluğunun neden olduğu, hoş olamayan görüntüyü önlemenin ve hafifletmenin yolları var. Varisi hafife almayın! Bacaklarınızı gizlemekten kurtulun. Çünkü varis tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

9 . Sağlığınız Bizim İçin Önemli HİZMET DALLARI DAHİLİYE ÇOCUK HASTALIKLARI KARDİYOLOJİ FİZİK TEDAVİ ÜROLOJİ DERMATOLOJİ GÖZ HASTALIKLARI KBB GENEL CERRAHİ KADIN HASTALIKLARI PSİKİYATRİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI 24 SAAT ACİL SERVİS TEDAVİ ÜNİTELERİ AMELİYATHANE (Göz-KBB-Genel Cerrahi Kadın Doğum-Ortopedi-Üroloji) TOMOGRAFİ, ENDOSKOPİ PANORAMİK DİŞ FİLMİ LABORATUAR TETKİKLERİ RADYOLOJİ TETKİKLERİ İDRAR KAÇIRMA MAMOGRAFİ RENKLİ DOPLER ULTRASON Tel: İvedik Cad. No: 338/A-B Yenimahalle-ANKARA

BAKIŞ CERRAHİYE GENEL ÖZEL SAYI. Prof. Dr. Mehmet KAYA. 315 55 45 (pbx) Lütfen Randevu Alınız

BAKIŞ CERRAHİYE GENEL ÖZEL SAYI. Prof. Dr. Mehmet KAYA. 315 55 45 (pbx) Lütfen Randevu Alınız Yıl 3 Sayı 8 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Ücretsizdir - 2009/MAYIS ISSN 1308-1810 CERRAHİYE GENEL BAKIŞ ÖZEL SAYI Prof. Dr. Mehmet KAYA Sünnet Meme Kanseri Deri Üzerindeki Patolojik Oluşumlar Makat Sarkması

Detaylı

CERRAHİYE GENEL BAKIŞ. Prof. Dr. Mehmet KAYA ÖZEL SAYI. 315 55 45 (pbx) NASIR SİĞİLLER MEME KANSERLERİ CİLT KANSERLERİ TIRNAK HASTALIKLARI

CERRAHİYE GENEL BAKIŞ. Prof. Dr. Mehmet KAYA ÖZEL SAYI. 315 55 45 (pbx) NASIR SİĞİLLER MEME KANSERLERİ CİLT KANSERLERİ TIRNAK HASTALIKLARI Yıl 4 Sayı 13 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2010/OCAK ISSN 1308-1810 CERRAHİYE GENEL BAKIŞ NASIR SİĞİLLER MEME KANSERLERİ CİLT KANSERLERİ DERİNİN DİĞER CERRAHİ HASTALIKLARI TIRNAK HASTALIKLARI

Detaylı

Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.

Beni Türk hekimlerine emanet ediniz. Yıl 2 Sayı 5 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Ücretsizdir - 2008/4 ISSN 1308-1810 Beni Türk hekimlerine emanet ediniz. Lütfen Randevu Alınız 1 315 55 45 (pbx) 2 Yıl 2 Sayı 5 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Ücretsizdir

Detaylı

ÖNCE SAĞLIK. DUMANSIZ HAVA SAHASI'na destek veriyoruz. 315 55 45 (pbx) Lütfen Randevu Alınız. Tıp merkezi olarak

ÖNCE SAĞLIK. DUMANSIZ HAVA SAHASI'na destek veriyoruz. 315 55 45 (pbx) Lütfen Randevu Alınız. Tıp merkezi olarak ÖZEL BÜYÜK ORTADOĞU TIP MERKEZİ www.buyukortadogutip.com.tr BÜYÜK ORTADOĞU'NUN SESİ Yıl 3 Sayı 9 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Ücretsizdir - 2009/TEMMUZ DERGİSİ ISSN 1308-1810 ÖNCE SAĞLIK Tıp merkezi olarak

Detaylı

ISSN 1308-1810. Yıl 5 Sayı 18 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2011/OCAK KIŞ SAĞLIK. Sağlıklı Yıllar. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45

ISSN 1308-1810. Yıl 5 Sayı 18 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2011/OCAK KIŞ SAĞLIK. Sağlıklı Yıllar. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 Yıl 5 Sayı 18 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2011/OCAK ISSN 1308-1810 KIŞ ve SAĞLIK Sağlıklı Yıllar 2011 Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 Yıl 5 Sayı 18 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR Parasızdır - 2011/OCAK

Detaylı

ISSN 1308-1810. Yıl 3 Sayı 6 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Ücretsizdir - 2009/OCAK. Lütfen Randevu Alınız. 315 55 45 (pbx) 1

ISSN 1308-1810. Yıl 3 Sayı 6 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Ücretsizdir - 2009/OCAK. Lütfen Randevu Alınız. 315 55 45 (pbx) 1 Yıl 3 Sayı 6 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Ücretsizdir - 2009/OCAK ISSN 1308-1810 Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 (pbx) 1 2 315 55 45 2 Yıl 2 Sayı 5 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Ücretsizdir - 2008/4 ISSN 1308-1810

Detaylı

ISSN 1308-1810. Yıl 6 Sayı 26 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2012/NİSAN HOŞGELDİN BAHAR. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45

ISSN 1308-1810. Yıl 6 Sayı 26 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2012/NİSAN HOŞGELDİN BAHAR. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 R Yıl 6 Sayı 26 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2012/NİSAN ISSN 1308-1810 HOŞGELDİN BAHAR Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 Yıl 6 Sayı 26 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR İMTİYAZ SAHİBİ DNT Ortadoğu Yayıncılık

Detaylı

DÖNÜŞÜM YILI. Sevgi - Eşitlik - Bilinçlilik. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45. Yıl 6 Sayı 24 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2012/OCAK

DÖNÜŞÜM YILI. Sevgi - Eşitlik - Bilinçlilik. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45. Yıl 6 Sayı 24 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2012/OCAK R Yıl 6 Sayı 24 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2012/OCAK ISSN 1308-1810 2012 DÖNÜŞÜM YILI Sevgi - Eşitlik - Bilinçlilik Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 Yıl 6 Sayı 24 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR İMTİYAZ

Detaylı

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Melek ALKAN ÇAKMAK Yeni yıl geldi, hoş geldi Takvim yaprakları arasında beklenti ve umutları en fazla yüklediğimiz 31 Aralık işte geldi

Detaylı

ISSN 1308-1810. Yıl 4 Sayı 16 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2010/TEMMUZ. Sevmek Yaşatmaktır. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45

ISSN 1308-1810. Yıl 4 Sayı 16 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2010/TEMMUZ. Sevmek Yaşatmaktır. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 Yıl 4 Sayı 16 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2010/TEMMUZ ISSN 1308-1810 Sevmek Yaşatmaktır Yıl 4 Sayı 16 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR Parasızdır - 2010/TEMMUZ ÜRÜNLERİMİZ

Detaylı

ISSN 1308-1810. Yıl 4 Sayı 17 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2010/EKİM ÇOCUKLAR ÇİÇEKTİR. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45

ISSN 1308-1810. Yıl 4 Sayı 17 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2010/EKİM ÇOCUKLAR ÇİÇEKTİR. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 Yıl 4 Sayı 17 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2010/EKİM ISSN 1308-1810 ÇOCUKLAR ÇİÇEKTİR Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 Önce Sağlık Yıl 4 Sayı 17 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR Parasızdır - 2010/EKİM Ü

Detaylı

HEMOROİD HASTALIĞI (BASUR)

HEMOROİD HASTALIĞI (BASUR) NORMAL ANATOMİ HEMOROİD HASTALIĞI (BASUR) Hemoroidler anal kanalda yerleşmiş damarsal yapılardır. Bu doku normal ve sağlıklı bireylerde de mevcuttur. İşlevi konusunda kesin bir fikir birliği yoktur. Anal

Detaylı

AİLEMİZİN DOKTORU. Yeni Yılda Başkent'te Aile Hekimliği Uygulaması. Lütfen Randevu alınız 315 55 45

AİLEMİZİN DOKTORU. Yeni Yılda Başkent'te Aile Hekimliği Uygulaması. Lütfen Randevu alınız 315 55 45 Yıl 4 Sayı 12 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2010/OCAK ISSN 1308-1810 AİLEMİZİN DOKTORU Yeni Yılda Başkent'te Aile Hekimliği Uygulaması Lütfen Randevu alınız 315 55 45 BAŞYAZI Yıl 4 Sayı 12 ÜÇ AYDA

Detaylı

Sağlık Olsun. Küba. Konuşma Bozuklukları. Hastalıkları. Şok Diyetler Metabolizmanızı Bozuyor! Boyun Egzersizleri

Sağlık Olsun. Küba. Konuşma Bozuklukları. Hastalıkları. Şok Diyetler Metabolizmanızı Bozuyor! Boyun Egzersizleri Sağlık Olsun ÜCRETSİZDİR ÖZEL AVCILAR HOSPITAL YAYIN ORGANIDIR SAYI 16 / 2013 Boyun Ağrılarına Karşı Boyun Egzersizleri Çocuklarda Konuşma Bozuklukları Kronik Barsak Hastalıkları Büyük Göğüslerden memnun

Detaylı

Ortadoğu da piknik...

Ortadoğu da piknik... Yıl 5 Sayı 21 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2011/TEMMUZ ISSN 1308-1810 Ortadoğu da piknik... 11. Geleneksel Ortadoğu Pikniği Kızılcahamam da yapıldı. Yıl 5 Sayı 21 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR Parasızdır

Detaylı

Özel Selçuklu Hastanesi Bültenidir. www.selcuklu.com.tr www.karamanselcuklu.com. Ücretsizdir Bülten 14 Ocak-Şubat-Mart 2015. ama yanınızda biz varız

Özel Selçuklu Hastanesi Bültenidir. www.selcuklu.com.tr www.karamanselcuklu.com. Ücretsizdir Bülten 14 Ocak-Şubat-Mart 2015. ama yanınızda biz varız Özel Selçuklu Hastanesi Bültenidir Ücretsizdir Bülten 14 www.selcuklu.com.tr www.karamanselcuklu.com ama yanınızda biz varız 2 İÇİNDEKİLER 04 SİZDEN GELENLER 05 SELÇUKLU'DAN HABERLER 06 UZM. DR. AHMET

Detaylı

Yenimahalle Belediyesi. tamamlayarak 1. Lig Yükselme Grubu maçlarına katılmaya hak kazandı.

Yenimahalle Belediyesi. tamamlayarak 1. Lig Yükselme Grubu maçlarına katılmaya hak kazandı. Sağlıklı İnsan, Sağlıklı Toplum Parasızdır SAĞLIK HABER GAZETESİ R www.buyukortadogutip.com.tr SESİ ISSN 1308-1829 SİGARAYI BIRAKMAK İRADE MESELESİDİR Sigarasız bir hayata başlamanın sayısız önemli nedenleri

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği

Detaylı

Varis. Prof. Dr. Fatih İSLAMOĞLU Doç. Dr. Çağatay ENGİN Uzm. Dr. Fatih AYIK Uzm. Dr. Emrah OĞUZ. Bornova - İZMİR

Varis. Prof. Dr. Fatih İSLAMOĞLU Doç. Dr. Çağatay ENGİN Uzm. Dr. Fatih AYIK Uzm. Dr. Emrah OĞUZ. Bornova - İZMİR Varis Prof. Dr. Fatih İSLAMOĞLU Doç. Dr. Çağatay ENGİN Uzm. Dr. Fatih AYIK Uzm. Dr. Emrah OĞUZ Bornova - İZMİR EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HALK KİTAPLARI SAĞLIK SERİSİ 10 Varis Prof. Dr. Fatih İSLAMOĞLU

Detaylı

DOĞADAN GELEN SAĞLIK

DOĞADAN GELEN SAĞLIK Yıl 4 Sayı 14 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2010/NİSAN ISSN 1308-1810 DOĞADAN GELEN SAĞLIK Huzur Sağlık Temiz Hava Oksijen Mutluluk Enerji Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 BAŞYAZI Yıl 4 Sayı 14

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK MEME CERRAHİSİ, YANIK VE RECONSTRUCTIVE CERRAHİ HEMŞİRELİK BAKIMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK MEME CERRAHİSİ, YANIK VE RECONSTRUCTIVE CERRAHİ HEMŞİRELİK BAKIMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK MEME CERRAHİSİ, YANIK VE RECONSTRUCTIVE CERRAHİ HEMŞİRELİK BAKIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul / kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ 2011

CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ 2011 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ 2011 Derleyenler Dr. Ömer ENGİN Hem. Fadime KAÇAR Hem. Gülçiçek METE Hem. Zozan DOĞAN

Detaylı

Ortadoğu da piknik...

Ortadoğu da piknik... Yıl 5 Sayı 21 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2011/TEMMUZ ISSN 1308-1810 Ortadoğu da piknik... 11. Geleneksel Ortadoğu Pikniği Kızılcahamam da yapıldı. Yıl 5 Sayı 21 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR Parasızdır

Detaylı

ORTADOĞU TIP DERGİSİNİN BÜYÜK BAŞARISI

ORTADOĞU TIP DERGİSİNİN BÜYÜK BAŞARISI Sağlıklı İnsan, Sağlıklı Toplum Parasızdır SAĞLIK HABER GAZETESİ www.buyukortadogutip.com.tr SESİ ORTADOĞU TIP DERGİSİNİN BÜYÜK BAŞARISI R ISSN 1308-1829 Bilimsel araştırmanın değerini bulması, bilgilerimize

Detaylı

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN MEDLINE SAĞLIK GRUBU ÜCRETSİZ SÜRELİ YAYINIDIR. SAYI: 4 YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN Londra ya Gidiyoruz! DİYABETLE YAŞAM Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Editör den Gürkan Ergenekon Medline Sa

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ 2013 Derleyenler Dr. Ömer ENGİN Hem. Fadime KAÇAR Hem. Gülçiçek METE Hem. Zozan DOĞAN

Detaylı

TÜRK KOLON ve REKTUM CERRAHİ DERNEĞİ

TÜRK KOLON ve REKTUM CERRAHİ DERNEĞİ TÜRK KOLON ve REKTUM CERRAHİ Sİ DERNEĞİ KOLONKANS ERİ TÜRK KOLON ve REKTUM CERRAHİSİ DERNEĞİ KALIN BARSAK VE REKTUM KANSERLERİ KANSER Vücudumuzda bulunan tüm organ ve dokular bir düzen içinde çalışır.

Detaylı

SAĞLIKLI YAŞAM Özel Antalya Yaşam Hastanesi Sağlık Bülteni

SAĞLIKLI YAŞAM Özel Antalya Yaşam Hastanesi Sağlık Bülteni SAĞLIKLI YAŞAM Sağlık Bülteni 16 yıldır sağlığınız için yanınızdayız. Temmuz - Ağustos 2012 / Sayı: 10 / Ücretsizdir. 1. Masa Tenisi Turnuvası nın ödülleri sahiplerini buldu Turnuvada ikinci olan Uzm.

Detaylı

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 7 / YAZ 2012. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 7 / YAZ 2012. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sağlıkta Adres Başkent Sayı 7 / YAZ 2012 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. 1 TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ İÇİNDEKİLER Acil Tıp Anesteziyoloji - Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi

Detaylı