09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 21. teknoloji 17. Mart 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 21. teknoloji 17. Mart 2014"

Transkript

1 moda 01 bakım 06 dekorasyon 09 seyahat 13 teknoloji 17 müzeler ve ören yerlerimiz 21 Mart 2014

2 Moda 2014 İLKBAHAR - YAZ MODASI Moda, mevsimlerden birkaç adım önde gider. Biz kışı yaşarken, bahar ve yaz aylarında neler giyeceğimiz ünlü markalar tarafından çoktan belirlenmiştir bile

3 Her mevsimin kendine göre bir güzelliği olsa da, kış mevsiminin sonuna yaklaştıkça bir sabırsızlık alır herkesi. Havalar ısınsa da üst üste giydiğimiz kıyafetlerden kurtulsak deriz. Bahar ayları bir gelse de rahatlasak! Belki bahar ve yaz sezonunun öne çıkan trendleriyle gardırobumuzu şimdiden tanıştırmaya başladık bile. KADIN MODASINDA ÖNE ÇIKANLAR Pastellere merhaba Pastel tonların bahar aylarına yakışmadığını kim söyleyebilir? Modacılar bu sezon pasteli ihmal etmediler. Dilerseniz iş toplantısı için tercih edebileceğiniz bir elbise, dilerseniz hem rahat hem şık bir ceket Gökkuşağının tüm tonlarında, her zevke göre pastel tonda bir parça bulmak bu sezon mümkün olabilecek. Kısa kesim ceketler Bahar ayları ve serin yaz akşamları ceketsiz düşünülemez. Sezonun öne çıkan ceket modelleri ise bizi 80 li yıllara geri götürüyor. Bel hizasında ve asimetrik kesim olan bu ceketler, desenli kumaşlarıyla da öne çıkıyor. Bu ceketler düz renk eteklerle resmi bir hava yaratırken kot pantolonlarla da günlük kullanıma uygun olmaları sayesinde, gardırobunuzun vazgeçilmezleri arasına girecekler.

4 Geniş paça pantolonlar İlkbahar - yaz sezonu defilelerine deyim yerindeyse geniş paça pantolonlar damgasını vurdu. Sıcak yaz aylarında bol kesimleri ile kullanım rahatlığı sağlaması ve son derece şık bir görünüm sergilemesi, bol kesim pantolonları önümüzdeki sezonun yıldızı haline getirecek. Sadece pamuklu ya da keten değil kot kumaşlarda da varlık gösterecek olan geniş paça pantolonlar, bacak boyu kısa olan kişileri ise daha kısa gösterebilir. Bu durumun üstesinden gelmek için geniş paça pantolonlarınızı, dolgu topuklu ayakkabılarla kombinleyebilirsiniz. Ayrıca beli yüksek kesim geniş paça pantolonlar da bacak boyunuzu daha uzun gösterecektir. Uzun etekler Varlığını bizlere bir kez daha hatırlatan parçalardan biri de uzun etekler olacak. Hem elbiselerin hem de tek parça eteklerin boyları bu yaz oldukça uzun ve bilekleri açıkta bırakacak şekilde dizayn edilmiş. Bu sayede altına giyeceğiniz topuklularla son derece zarif bir görünüm elde edebileceksiniz. Kimi tasarımcılar ise bu uzun etekleri daha modern hale getirmek için yine sezonun öne çıkan kesimlerinden olan bel hizasında bluzlarla birlikte kullanıyorlar.

5 ERKEK MODASINDA ÖNE ÇIKANLAR Renklerin ahengi Bu sezon, renklerden korkmayan ve gri-siyah-beyaz üçlüsünden sıyrılan erkeklerin sezonu olacak. Sadece eşofman ya da sweatshirt lerde değil, takım elbiselere kadar bu renk cümbüşü kendini hissettirecek. Şortlar kısa, şapka revaçta Şort boyları 2013 yazında kısalmaya başlayacağının sinyallerini vermişti. Bu sezonsa diz boyunda şortlar deyim yerindeyse tamamen oyun dışında kalıyor. Siz siz olun, şort boyunuzu fazla uzun tutmamaya özen gösterin. Sportif bir görünümün garantisi olan şortları da mutlaka bir spor şapka ile kombinleyin. Farklı baskılar bir arada Baskılar her zaman gözde olan akımlardan biridir. Kimi zaman çiçekli baskılar ön plana çıkar, kimi zaman çizgililer. Bu sezon ise daha radikal bir yaklaşım gündemde. Farklı tarzda baskılar bir arada kullanılıyorlar. Ceket ve pantolonda renk tonları birbirini yakalasa bile, puantiyeli ve çizgili parçaların bir arada kullanımı gerçekten cesaret gerektiriyor.

6 Kat kat giyinin ama kollar kısa olsun Erkeklerin en fazla tercih ettikleri parçalardan biri olan sweatshirt lerde ufak bir değişiklik oldu: Kolları kısaldı. Geride bıraktığımız sezonda kat kat giyinmek oldukça revaçtaydı. Bu durum varlığını bahar aylarında da devam ettirecek. Yalnız havalar ısındığı için kat kat giyilen bu parçaların kumaşları incelecek. Kısa kollu sweatshirt lerse tamamlayıcı parça olarak karşımıza çıkacak. Smokinden günlük yaşama Bu sezon karşınıza çıkacak yeniliklerden biri de şeritler olacak. Smokinlerin olmazsa olmaz unsuru şeritler, modern kıyafetlere uygulandığında hem form hem de renk değiştirdiler. Aslında buna sadece esinlenme dersek daha doğru olacak. Hem pantolon hem de t-shirt lerin aynı kalınlık ve renkte şeritle bezenmesi dikkatleri üzerine çekmek isteyen beylerin tercihi olacak.

7 Bakım ALETLİ PİLATES Denge, duruş, güç, esneme Aletli pilates bedeninizin ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlıyor.

8 Pilates in isim babası ve yaratıcısı Joseph Pilates tir. Pilates metodunun temel amacı; bedenin dengede durmasını sağlamak, omurgayı desteklemek ve kasları güçlendirmektir. I.Dünya Savaşı sonrasında yataktan kalkamayacak durumda olan yaralı askerler için Joseph Pilates aletli pilates uygulamalarını geliştirmiş ve askerlerin eski fiziksel kapasitelerine kavuşmalarına yardımcı olmuştur. Joseph Pilates in uygulamaları yıllar içinde geliştirilmiş, bugün minder üzerinde yapılan uygulamalar ve aletli yapılan uygulamalar olmak üzere iki temel türe ayrılmıştır. Minder üzerinde, aletsiz olarak ya da top, ahşap bloklar, flex-band yardımı ile yapılan uygulamalar minderli pilates olarak adlandırılmaktadır. Pilates için özel dizayn edilmiş aletler eşliğinde yapılan pilates uygulamaları ise aletli pilatestir. Aletli pilates hakkında detaylara girmeden önce, pilates kavramının önemli prensiplerinden bahsetmek gerekir. Bunlardan ilki konsantrasyondur. Pilates yaparken tüm konsantrasyonunuz bedeninizde olmalıdır. Hangi kaslarınızı kullanıp, hangilerini kullanmadığınıza, beden ve hareket uyumunuza yoğunlaşmanız gerekir. Kontrol de en az konsantrasyon kadar önemlidir. Kontrolden kasıt, hareketlerin aslına uygun şekilde yapılmasıdır. Bu iki adımın ardından merkezleme gelmektedir. Pilateste merkez; göbek, bel ve kalça çevresidir. Merkezleme, üst bedenin hareketsizliğini ve esnemeyi, uzamayı sağlar. Esnemeyi sağlayan hareketler de akıcı bir şekilde yapılmalıdır. Hareketler arasında duraksama olmamalıdır ve hiçbir hareket yarıda bırakılmamalıdır. Hareketler yapılırken derin nefesler almak ve bütün nefesi tamamen dışarı vermek de önemlidir. Derin nefesler kanın temizlenmesine yardımcı olur.

9 Pilatesin faydaları nelerdir? Pilatesin vücuda faydaları saymakla bitmez. Her şeyden önce kaslardaki gerginliği azaltır. Bedenin canlanmasını sağlar. Kasları esnetir, güçlendirir, kronik sırt ve boyun ağrılarını hafifletir. Eklemleri gevşetir. Karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirir. Uzun zamandan beri aletli pilates yapan birinin bedenindeki değişimler gözle görünür oranda fark edilir. Bu kişiler düz bir karına, daha güçlü kemiklere, dik bir duruşa sahip olurlar. Bütün bu olumlu fiziksel etkilerin, ruh ve zihin üzerinde de doğal olarak pozitif yansımaları olur. Yaşamımızdaki stres azalırken, konsantrasyonumuz da artar. Aletli pilates Aletli pilates reformerda yapılır. Reformerda bir platform, el ve ayak bantları, omuz desteklikleri, barlar ve yaylar bulunur. Reformer dışında tower ve cadillac adı verilen aletler de bulunmaktadır. Reformerın zorluk derecesi yaylar sayesinde kişiye göre ayarlanabilmektedir. Amaç, bütün kasları çalıştırmaktır. Kimi zaman klasik egzersizlerde güçlü kaslara ağırlık verilir ve zayıf olan kaslar daha da zayıflar. Bu durum aletli pilates için kesinlikle geçerli değildir. Farklı pozisyonlarda yapılan (oturarak, yatarak, ayakta) hareketlerle bütün kas grupları çalıştırılır. Aletli pilatesin dezavantaj olarak nitelendirilebilecek yönü, mutlaka bir eğitmene ihtiyaç duyulmasıdır. Aksi takdirde hareketleri yanlış uygulayarak bedeninize zarar verme riskiniz söz konusu olabilir. Bununla birlikte ciddi omurga rahatsızlıkları olan kişiler için aletler üzerinde yapılan pilates daha güvenli bulunmaktadır.

10 Dekorasyon EVLERİMİZİN YAŞAYAN DEKORLARI Bitkileri seviyoruz ama onlara gerektiği gibi bakabiliyor muyuz?

11 Çiçeklerle olan ilişkilerimizde kimi zaman uzun yıllara yayılan bir dostluk, kimi zaman da kısa sürede sona eren bir beraberlik yaşarız. Evimizin nem durumu, ne kadar güneş ışığı aldığı, bitki bakımı konusunda sahip olduğumuz bilgiler bitkilerle ilişkimizi etkileyen faktörlerdir. Seralarda ya da çiçekçilerde gördüğümüz saksı bitkileri her zaman sağlıklı ve canlı görünümleri ile gözümüzü alırlar. Dekorasyonun önemli bir tamamlayıcı unsuru olan bu bitki veya çiçekleri alıp evimize getirdiğimizde ise birkaç gün içinde yapraklarını döküp, renklerini kaybettiklerini, hatta tamamen solup öldüklerini görürüz. Bitkileri doğru yere yerleştirmek çok önemlidir. Hayalimizde onlar için kurduğumuz noktalar olabilir, Bu çiçek kitaplığın yanına çok yakışır diye düşünebilirsiniz. Fakat maalesef, bitkilerin sadece dekorasyon ürünü olmadığını, onların yaşayan birer canlı olduğunu da göz ardı etmemeniz gerekir. Bazı bitkiler sürekli olarak uzama ve genişleme eğiliminde olurlar. Eğer uzun boylu bitkilerden hoşlanıyorsanız bu devamlı büyüme durumu sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle sizin için ideal bitkilerden biri kentya palmiyesi olabilir. Hem küçük bir bitki olmaması, hem de yavaş bir şekilde büyüyor oluşu, kentya palmiyesini oldukça sık tercih edilen bitkiler sınıfına sokar. Yalnız kentya palmiyesi güneşi sevmez. Bu nedenle güneş alan bir ortam için kauçuk ağacı veya avize çiçeği idealdir. Salon bitkileri satın alındıktan sonra taşıma esnasında, rüzgardan ve keskin güneş ışığından korunmalıdır. Evde ise şömine ya da kaloriferin yanına konulmamalıdır.

12 Zamanlama, bitki bakımının temel kriterlerinden biridir. Öncelikle bitkileri aldığınız zamanın bile önemli olduğunu söylemekte fayda var. Serada sağlanan şartların, evinizdeki ortamla yakınlık göstereceği ideal mevsimler; sonbahar ve ilkbahardır. Bu nedenle salon bitkisi olarak adlandırılan ve kapalı ortamlarda yaşamaya elverişli bitkiler için ideal satın alma zamanı ilkbahar ve sonbahardır. Mart ayı tohum ve çiçek ekme zamanıdır. Sadece salonda değil, evinizin farklı köşelerinde de bitkilere yer vermek isteyebilirsiniz. Örneğin banyonuza yerleştireceğiniz bitkiler son derece dekoratif durabilir. Yalnız bu bitkiler için kural ince yapraklı ve nemi seven bitkiler olmaları gerektiğidir. Çin herdemyeşili, dua çiçeği, hedera sarmaşığı banyoda yaşayabilecek bitkilerdendir.

13 Bakımlarını ihmal etmeyin Sulama, bitkiler için hayati bir ihtiyaçtır. Yalnız fazla su vermek bitkilerin çürüyerek ölmesine neden olabilir. Kasım ve Mart ayları arasında bitkiler fazla sulanmamalı ve besin takviyesi yapılmamalıdır. Çünkü bu aylar bitkiler için dinlenme zamanıdır. Parmağınızı bitkinin toprağına batırın. Eğer toprak kuruysa, sulama vakti gelmiş demektir. Suyun ılık olmasına dikkat edin. Afrika menekşesi ve sıklamen gibi bitkileri üstten değil, tabağına ılık su koyarak sulayın. Çünkü üstten sulama bitkilerin köklerinin çürümesine neden olur. Yapraklı bitkiler daha fazla ilgi isterler. Yapraklarının ayda en az bir kere temizlenmesi gerekir. Bahar ayları yaklaştığında ise bitkilerin saksı değişimi zamanı geldi demektir. Bitkinizi yeterli miktarda suladıktan sonra, yeni saksının tabanına gübre yerleştirmelisiniz ve değişimi bu şekilde gerçekleştirmelisiniz. Tabii her bitkinin saksısını değiştirmek zorunda değilsiniz. Saksısını değiştirmediğiniz bitkilerin bahar başlangıcında üst kısımlarında yer alan toprağını tazelemeniz yeterlidir. Eğer balkonunuzda yaz ayları boyunca çiçek açan bitkiler istiyorsanız hazırlığınızı şimdiden yapmalısınız. Balkon için ideal olan, hem güzel kokan hem de çiçek açan bitkiler arasında en çok tercih edilenler; yasemin, hanımeli, melisa, lavanta ve ıtırdır. Bergenya, fesleğen, petunya, sardunya, sümbül, kınaçiçeği de balkonda bakabileceğiniz bitkilerden sadece birkaçıdır. Pencere önü çiçeklerini seviyorsanız; abronya, acemlalesi, cam güzeli, gelincik, kelebek çiçeği, Medine çiçeği, mine çiçeği, petunya alabilirsiniz. Geniş bir terası olanların begonya, kleom, mine çiçeği ve tatula için uygun ortama sahip olduklarını da söyleyebiliriz.

14 Seyahat TÜRKİYE NİN KALELERİ Şehri yüksekten seyreden, tarihe tanıklık eden kaleler Bodrum Kalesi

15 Ankara Kalesi Ankara Kalesi Ankara Kalesi nin hangi yıl ve kimler tarafından yapıldığına dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte, M.Ö. 2. yüzyılın başında Galatların Ankara ya yerleşmeleri sırasında kalenin var olduğu bilinmektedir. Ankara 1073 yılında Selçukluların hakimiyetine girene kadar Romalılar ve Bizanslılara da ev sahipliği yapmıştır. Ankara Kalesi nin bugüne kadar oldukça sağlam kalmasını sağlayan etmenlerden biri, kaleyi ele geçiren tüm devletlerin eklemeler ve onarımlar yapmış olmasıdır. Örneğin; Osmanlı döneminde 1832 de Kavalalı Mehmet Ali Paşa nın oğlu İbrahim Paşa tarafından onarımdan geçirilmiştir. Kale; iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Adından anlaşılacağı üzere, dış kale şehri çevrelemektedir. 16 metre yükseklikte duvarları ve 42 kulesi olan iç kale dört katlıdır. İç kalede görülen mermer bloklar ve sütun başlıkları Roma anıtlarının kalıntılarına aittir. Bu parçalar, kalenin onarımı sırasında kullanılmıştır. Kale içi, zamanla şehir yaşamına entegre olduğu için Ankara Evleri ni de barındırmaya başlamıştır. Bu evler de tarihi özellikleri ile görülmeye değer yerlerdendir. Ankara Kalesi, yıl boyunca düzenlenen çeşitli festivallere de ev sahipliği yapmaktadır.

16 Giresun Kalesi Karadeniz in en güzel şehirlerinden olan Giresun u ziyaret edenler için ilk durak Giresun Kalesi dir. Kalenin şehre tepeden bakan ve eşsiz bir manzara sunan konumunun yanı sıra Helenistik ve Roma Dönemi ne dayanan geçmişi de dikkat çekicidir. Karadeniz kıyılarında uzun zaman hakimiyet süren Pontus Rum İmparatorluğu kaleyi ticaret yollarına hakim olabilmek için askeri amaçla da kullanmıştır. Kale, 1301 yılında Pontus Rum İmparatoru Alexius II döneminde onarılmıştır. Giresun Kalesi nden günümüze kalan yapılar merkez kule ve güneydeki sur duvarlarıdır. Kalede, Atatürk ün kişisel muhafızı Topal Osman Ağa nın mezarı da bulunmaktadır. Bodrum Kalesi Yapımı 1522 yılında tamamlanan Bodrum Kalesi, St. Jean Şövalyeleri nin kalesi olarak da bilinmektedir. Bir deprem sonucunda yıkılan Maussollos un mezar anıtının taş blokları, heykelleri, kabartmaları, mimari parçaları bu kalenin yapımında kullanılmıştır. İç kaleye üstlerinde çeşitli armaların olduğu yedi kapı açılmakta ve burada karşımıza sarnıçlar ve farklı ülke isimlerinin verildiği kuleler çıkmaktadır. Bu kuleler arasında en yüksek olanı 47 metre boyuyla Fransız Kulesi dir. Kalenin birinci kapısının iç tarafında bulunan üçlü arma grubunun ortasındaki armaysa, kale komutanı Jaques Gatineau ya aittir. Kale, tarihi değerinin yanı sıra bugün ev sahipliği yaptığı Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ile de büyük önem taşımaktadır. Müzede, Dünya nın bilinen en eski batığı olan Uluburun Batığı, çeşitli sikkeler ve amphoralar sergilenmektedir. Padişah II. Abdülhamit zamanında ise kale hapishane olarak kullanılmıştır. Giresun Kalesi Bodrum Kalesi

17 Sinop Kalesi Bozcaada Kalesi Sinop Kalesi Sinop Kalesi; şehrin içinde, denize çok yakın bir konumdadır. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Pontus Krallığı döneminde (M.Ö.72) Sinop ta, halkın ortak kullanımına açık tiyatro, mabet, gymnasium gibi tesisler yaptırılmış ve yine aynı dönemde şehrin çevresine de surlar örülmüştür. Kesin olan bir diğer bilgiyse Selçuklular, İsfendiyaroğulları ve Osmanlılar döneminde kalenin onarıldığı ve bazı eklemelerin yapıldığıdır. Uzunluğu 800 metreyi bulan kalenin ikişer kanatlı, demirden dört kapısı vardır. Kalenin onarım, bakım ve eklemelerinde antik çağa ait taşlardan yararlanıldığı görülmektedir. Kalenin içinde bir de yürüyüş yolu bulunmaktadır. Kalenin yakın tarih içindeki önemi, bir dönem siyasi cezaevi olarak kullanılmış olmasıdır yılında hapishane boşaltılmış, kale restore edilerek sosyal etkinliklerin yapıldığı bir mekan haline getirilmiştir. Bozcaada Kalesi Bozcaada Kalesi, denizden adaya yaklaşırken heybetli duruşu ile misafirleri selamlayan ilk yapıdır. Dışardan bakıldığında son derece iyi korunmuş duvarlara sahip olduğu görülmektedir. Kalenin içiyse bugün boştur ve sadece konser gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bozcaada Kalesi ni kimlerin inşa ettiği konusu belirsiz olsa da denizciliğe önem veren Fenikeliler, Cenevizler ve Venedikliler in kaleyi kullandıkları bilinmektedir. Kalenin onarım ve tekrar inşa edilmesi süreci ise Fatih Sultan Mehmet döneminde olmuştur. Kale içinde ada çevresinden çıkarılan amforaların sergilendiği bir oda, bahçesindeyse eski mezar taşları ve tarihi eserlerin sergilendiği bir alan bulunmaktadır.

18 Teknoloji BULUT TEKNOLOJİSİNİ TANIYALIM Bir bulut tur gidiyor, geleceğin teknolojisi deniyor ama bu teknoloji hakkında bilinen bir cümleden daha fazlasını hak ediyor.

19 Teknolojiyle haşır neşir olanlar bulut bilişimi zaten yıllardır biliyor. Teknolojiye mesafeli olanlar ise son birkaç yıldır bu kavramı daha sık duymaya başladılar. Bununla birlikte bulut bilişim hakkında hiçbir bilgisi olmayan, adını bile duymamış olanlar var. İşin ilginç yanı ise bu kişiler, günlük hayatlarında bu teknolojiden yararlandıklarının farkında bile değiller. İnterneti temsilen kullanılan bulut görseli bu teknolojiye adını vermiştir. Basit bir anlatımla bulut bilişim, herhangi temel bir uygulamanın internet üzerinden çalışabilmesi demektir. Aynı zamanda bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel addır. Bu sistemde herhangi bir kurulum yapmaya gerek kalmadan, web tabanlı uygulamalar ile kullanıcılara yazılım kaynakları sunulmaktadır. Bulut bilişimin geleceğin teknolojisi olarak görülmesini sağlayan unsurlardan birisi, bilgisayar hard disklerinin yerine çevrim içi bulutların kullanılacağı ön görüsüdür. Bulut bilişim sayesinde programlarla yapılan bilişim işlemleri, internet üzerinden sanal olarak yapılabilmektedir. Bulut bilişim sağlayıcıları sistem için gerekli altyapıyı temel bir veri sisteminden aktarmakta, kullanıcıların bilişim aygıtlarında bu programların yüklü olması ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Bu durum altyapı hizmeti sunan firmaların maliyetlerini büyük oranda azaltmaktadır. Daha basit bir anlatımla, işiniz için kullanmak istediğiniz bir programı indirmeye gerek kalmadan, sadece bir mail adresi ile giriş yaparak kullanabilme şansınız doğmaktadır.

20 Taşıyıcılar çöpe mi gidiyor? Bir bilgisayardan diğerine veri transfer etmek için kullanılan cd, dvd, usb bellek gibi birçok ürün bulut bilişim ile tarihe mi karışıyor? Bu sorunun cevabı yakın zamanda evet olacak. Çünkü bulut bilişim, verilerimize, programlarımıza dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir bilgisayarla, istediğimiz kadar kişi ile erişmemize olanak sağlayabilecek bir teknoloji. Konuya biraz daha netlik kazandırmak için bir örnekle, bu teknolojinin pratikte nasıl çalıştığını anlatalım Ofis programları arasında en sık kullanılanlardan biri olan excel de bir dosya hazırlandınız diyelim. Bu dosyayı da bulut bilişime yüklediniz. Bir kere bu dosyayı yükledikten sonra, artık ister evdeki bilgisayarınızda, isterseniz dışarda akıllı telefonunuzda, kısacası nerde olursanız olun açıp, üstünde değişiklikler yapıp tekrar kaydetme şansınız doğuyor. Hatta başka bir iş arkadaşınız da yine sistemden aynı dosyayı alıp, değişiklikler yapabiliyor. Siz tekrar bağlantı sağladığınızda, bu değişiklikleri de görme şansına sahip oluyorsunuz. Yani bu sistem, birden fazla kullanıcı şansını da beraberinde getiriyor.

21 Soru işaretleri de yok değil! Bulut bilişimin güvenilirlik anlamında taşıdığı riskler ise bu teknolojinin giderek daha yaygın hale gelmesiyle gündeme gelen bir tartışmadır. Öncelikle bulut sağlayıcılarının güvenilir olmaları, sisteme yüklediğiniz verilerin kaybolma riskini tamamen ortadan kaldırmaları gerekir. Her güncellemede, her kullanıcı için sistemdeki güvenlik gereksinimlerinin gözden geçirilmesi de ayrı bir gerekliliktir. İnternet üzerinde yapılan pek çok işlemin, şifre ve parola gereksinimi doğurması bu sorunun sadece bulut teknolojisine ait olmadığının da kanıtı. Bu nedenle bilişim uzmanları, güvenilirlik kavramının ilerleyen yıllarda da çok büyük bir sıkıntı yaratmayacağı konusunda hem fikir.

22 Müzeler ve Ören Yerlerimiz ALACAHÖYÜK MÜZESİ Cumhuriyet döneminin ilk kazılarından biri Alacahöyük te yapıldı. Ortaya çıkan buluntular, Anadolu nun tarihini aydınlattı.

23

24 Alacahöyük, Türkiye nin en önemli ören yerlerinden biri. Çorum a bağlı bu köyde ortaya çıkan buluntularsa bugün Alacahöyük Müzesi nde sergileniyor. Alacahöyük te ilk müze 1940 yılında teşhire açılmış, 1982 yılında ise yeni binasına taşınmış. Müzeye gitmeden önce Hitit döneminin önemli yerleşim merkezlerinden biri olan bu höyüğü mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Müze ve ören yerinin çok yakın mesafede olduğunu da belirtelim. 310 m genişliğinde 20 m yüksekliğinde olan Alacahöyük te ilk kazı çalışmaları 1935 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından yapılmaya başlanmış ve höyükte dört kültür çağı, on dört yapı katı bulunmuştur. Kerpiç, kamış, ince ağaç dallarından yapılmış evlerin kalıntıları, çanak çömlekler, kral mezarları bu buluntular arasında yer almaktadır. Zamanın şehir yaşamına dair önemli izler taşıyan höyükte, kanalizasyon sistemi, sokaklar, kaldırımlar olduğu keşfedilmiştir. Alacahöyük te sadece Hitit dönemi değil, Kalkolitik, Eski Tunç, Frig dönemlerini de kapsayan mimari tabakalar olduğu anlaşılmıştır.

25 Bugün kazı alanından çıkarılan eserler, iki katlı olan müzede sergilenmektedir. Müzedeki salonlar isimlerini, 1935 yılındaki kazı çalışmalarına başkanlık yapan kişilerden yani Hamit Zübeyr Koşay ve Remzi Oğuz Arık tan almaktadır. Müzenin giriş salonunda kazılar esnasında ilk defa ortaya çıkan buluntular sergilenmektedir. Bunlar arasında, Kalkolitik döneme ait seramikler ve pişmiş toprak eserler bulunmaktadır. Ayrıca Eski Tunç Çağı na tarihlenen 13 adet kral mezarının keşif sürecini gösteren fotoğraflar da son derece ilgi çekmektedir. İkinci salonda ise Hitit ve Frig dönemlerine ait çeşitli eşyalar yer almaktadır. Toprak testiler, tabaklar, çanaklar, bronz iğneler, kemik süs eşyaları, çivi yazılı tabletler ziyaretçileri tarihi bir yolculuğa çıkarmaktadır. Mahmut Akok Salonu nda ise yöreye ait halı ve kilimler, ahşap tarım aletleri, dokuma tezgâhı ile Osmanlı Dönemi ne tarihlenen kesici, delici aletler ve ateşli silahlar gibi etnografik eserler sergilenmektedir.

Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan,

Detaylı

Hayat Kurtaracak Öneriler

Hayat Kurtaracak Öneriler On5yirmi5.com Hayat Kurtaracak Öneriler Her sabah 'Ne giyeceğim' sıkıntısı mı yaşıyorsunuz? Üstelik de bir sürü giysiniz varken! Gardırobunuzu yeniden düzenlerseniz bu dertten kurtulursunuz. Yayın Tarihi

Detaylı

Siyahın Tasarımlardaki Önemi Nedir?

Siyahın Tasarımlardaki Önemi Nedir? Siyahın Tasarımlardaki Önemi Nedir? Asil duruşu nedeniyle bayanların kıyafetlerde tercih ettiği renklerin başında siyah gelir. Kadına zerafet ve incelik katan siyah aynı zamanda kadınları daha zayıf ve

Detaylı

BODRUM HALİME GÜNDOĞDU 0510110011 TURİZM İŞLETMECİLİĞİ

BODRUM HALİME GÜNDOĞDU 0510110011 TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BODRUM HALİME GÜNDOĞDU 0510110011 TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BODRUM Bodrum, Muğla'nın 13 ilçesinden birisidir. İlçe günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki bunda Bodrum'un kendine has

Detaylı

Roma ve Bizans Dönemi Tarihi Eserleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Roma ve Bizans Dönemi Tarihi Eserleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Roma ve Bizans Dönemi Tarihi Eserleri Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Antik Yerleşimler......................... 4 0.2 Roma - Bizans Dönemi Kalıntıları...............

Detaylı

Mutluluğu birlikte yaşamaktır

Mutluluğu birlikte yaşamaktır Mutluluğu birlikte yaşamaktır Bodrum Capital Group A.Ş. Atatürk Mah. Meriç Cad. Andromeda Gold Plaza B Blok D: 189 Kat: 45 Ataşehir / İSTANBUL Tel: 0(216) 290 26 66 Fax: 0(216) 290 26 69 EGE NİN İNCİSİ

Detaylı

Mark Howorth imzasıyla

Mark Howorth imzasıyla DEKO TASARIM Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr Mark Howorth imzasıyla CHALET SOLAIS İsviçre nin Villars bölgesindeki dağların tepesinde, vadiye hakim bir noktada bulunan Chalet Solais, ünlü İngiliz

Detaylı

LOOK FIRST FASHION TWIST2012/FASHION

LOOK FIRST FASHION TWIST2012/FASHION FASHION TWIST KOLEKSİYONUNDA ŞIK BİR OYUN! Eşsiz Twist koleksiyonundan beğendiğiniz parçayı seçin, birbirinden şık parçaları birleştirin ve KENDİ ÖZGÜN TARZINIZI YARATIN! Rengarenk göz alıcı elbiseler,

Detaylı

ÇANKIRI-ILGAZ (19-20 Şubat 2011)

ÇANKIRI-ILGAZ (19-20 Şubat 2011) ÇANKIRI-ILGAZ (19-20 Şubat 2011) 19 Şubat cumartesi sabah saat 07.30 da FSK Başkanı Ahmet Bozkurt un öncülüğünde Çankırı ve Ilgaz a gitmek için yola çıkıyoruz. Hava biraz kapalı, hafiften yağmur çiseliyor.

Detaylı

BİLDİRİCİ AİLESİ ANTALYA GEZİLERİ

BİLDİRİCİ AİLESİ ANTALYA GEZİLERİ BİLDİRİCİ AİLESİ ANTALYA GEZİLERİ Benim Antalya ya ilk gezim 1962 yılı Şubat tatilinde henüz İstanbul Teknik Üniversitesi nde öğrenci iken oldu. Tatbiki Mekanik Kolu ndan arkadaşlarımız, hocamız Sacit

Detaylı

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ MERKEZDEKİ MÜZELER ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ Şanlıurfa'da müze kurma girişimleri 1948 yılında, müzelik eserlerin toplanması ve Atatürk İlkokulu'nda depolanmasıyla başlar ve daha sonra bu eserler Şehit

Detaylı

MAĞARALARI VE YERLEŞİM ALANI

MAĞARALARI VE YERLEŞİM ALANI TÜRKİYE DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI ENVANTERİ ENV. NO. 58.01.0.02 ÇİMENYENİCE KÖYÜ, KÖROĞLU TEPELERİ, I39-a4 MAĞARALARI VE YERLEŞİM ALANI İL SİVAS İLÇE HAFİK MAH.-KÖY VE MEVKİİ Çimenyenice Köyü GENEL

Detaylı

BEYAZ YALI Yalı dekorasyonu deyince, genellikle nostaljik çizgiler, eski ve yeniyi içiçe yaşatan dizaynlar, klasik, y a da y an klasik döşenmiş m ekanlar akla geliyor. Oysa, First için görüntüleûiğimiz

Detaylı

Rengarenk Bir Yaza Hazır Olun

Rengarenk Bir Yaza Hazır Olun On5yirmi5.com Rengarenk Bir Yaza Hazır Olun Alışverişe bu sayfalara göz atmadan çıkmamanızı öneririz. İşte bu ilkbahar ve yaz modasının olmazsa olmazları... Yayın Tarihi : 21 Nisan 2009 Salı (oluşturma

Detaylı

THE RESIDENCES AT MANDARIN ORIENTAL, BODRUM

THE RESIDENCES AT MANDARIN ORIENTAL, BODRUM THE RESIDENCES AT MANDARIN ORIENTAL, BODRUM GENEL ÖZELLİKLER Ege ve Akdeniz çanağının en güzel koyu Göltürkbükü Cennet Koyu nda iki buçuk kilometre sahil şeridinde Eşsiz güzellikte Akdeniz bitki örtüsü

Detaylı

Şirketin en büyük ürün sergisi Hörmann 6000 m² den daha büyük alanda yeni eğitim ve sergi merkezinin açılışını yapıyor

Şirketin en büyük ürün sergisi Hörmann 6000 m² den daha büyük alanda yeni eğitim ve sergi merkezinin açılışını yapıyor Resim1: Yeni eğitim ve sergi merkezi Hörmann Forum, garaj kapısı ve ev kapı üreticisinin zengin ürün yelpazesini tanıtmaktadır ve eğitim, seminerler ve organizasyonlar için ev sahipliği yapmaktadır. Şirketin

Detaylı

Konya İli Beyşehir İlçesi Fasıllar Anıtı ve Çevresi Yüzey Araştırması 2013 Yılı Çalışmaları

Konya İli Beyşehir İlçesi Fasıllar Anıtı ve Çevresi Yüzey Araştırması 2013 Yılı Çalışmaları Konya İli Beyşehir İlçesi Fasıllar Anıtı ve Çevresi Yüzey Araştırması 2013 Yılı Çalışmaları Yrd. Doç. Dr. Yiğit H. Erbil, Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Konya İli Beyşehir İlçesi Fasıllar Anıtı

Detaylı

Batı Karadeniz Gezi Programı Safranbolu, Kastamonu, Amasya, Samsun 21-24 Kasım 2013

Batı Karadeniz Gezi Programı Safranbolu, Kastamonu, Amasya, Samsun 21-24 Kasım 2013 Batı Karadeniz Gezi Programı Safranbolu, Kastamonu, Amasya, Samsun 21-24 Kasım 2013 Tur Danışmanımız: Ali Canip Olgunlu Öne Çıkanlar: UNESCO Dünya Miras listesindeki Safranbolu ve tarihi mimarisini günümüze

Detaylı

Caffè Crema kapsülleri şimdi çok avantajlı 12 Ağustos ta www.tchibo.com.tr de ve tüm Tchibo larda

Caffè Crema kapsülleri şimdi çok avantajlı 12 Ağustos ta www.tchibo.com.tr de ve tüm Tchibo larda Caffè Crema kapsülleri şimdi çok avantajlı 12 Ağustos ta www.tchibo.com.tr de ve tüm Tchibo larda Her hafta yeni bir dünya keşfedin. Bu hafta: İç Dengenizi Yoga ile Keşfedin. 4 Kutu Kapsül Kahve 39,80

Detaylı

TARSUS DA BİR GÜN...BELKİ DE İKİ... Adanalılar...Mersinliler...Gaziantep, Hatay ve Osmaniyeliler...Türkiye nin gezmeyi sever insanları...

TARSUS DA BİR GÜN...BELKİ DE İKİ... Adanalılar...Mersinliler...Gaziantep, Hatay ve Osmaniyeliler...Türkiye nin gezmeyi sever insanları... TARSUS DA BİR GÜN...BELKİ DE İKİ... Adanalılar...Mersinliler...Gaziantep, Hatay ve Osmaniyeliler...Türkiye nin gezmeyi sever insanları... Hatta Tarsuslular. Dünyanın öbür ucundan gelen Japonlar,Koreliler,Almanlar

Detaylı

495 TL. Ne istersen o, SONBAHARDA SOKAK MODASI. Sadece Tchibo dünyasına özel. Sadece Tchibo dünyasına özel. LATTE Şimdi SADECE

495 TL. Ne istersen o, SONBAHARDA SOKAK MODASI. Sadece Tchibo dünyasına özel. Sadece Tchibo dünyasına özel. LATTE Şimdi SADECE Ne istersen o, 30 Eylül de www.tchibo.com.tr de ve tüm Tchibo larda LATTE Şimdi SADECE 495 TL Her hafta yeni bir dünya keşfedin. Bu hafta: SONBAHARDA SOKAK MODASI Bu kampanya 16-29 Eylül tarihleri arasında

Detaylı

2012 İlkbahar-Yaz Giyim Koleksiyonu

2012 İlkbahar-Yaz Giyim Koleksiyonu 2012 İlkbahar-Yaz Giyim Koleksiyonu Doğanın mucizesine saygıyla geçen 35 yıl! Aker ailesi olarak bu yıl bambaşka bir heyecan yaşıyoruz. Bu yıl bizim tam 35. yılımız. Tam 35 yıldır ürettiğimiz her üründe

Detaylı

SANAT TARİHİ SANAT TARİHİ NEDİR? Sanat Tarihi, geçmişte varlık göstermiş uygarlıkların ortaya koyduğu her tür taşınır ve taşınmaz maddi kültür varlıklarını inceleyen bir bilim dalıdır. Güzel Sanatlar ve

Detaylı

Jennifer Dahl, Taxim Pilates'te

Jennifer Dahl, Taxim Pilates'te Jennifer Dahl, Taxim Pilates'te Canan Cemali ve Gamze Elgin yonetimindeki Taksim'in kalbinde yer alan Taxim Pilates, yurtdisindan getirdigi eğitmenleriyle Pilates'in tum gelisim noktalarindan sizi haberdar

Detaylı

ĐSTANBUL DOLMABAHÇE SARAYI, SAAT KULESĐ VE CAMĐĐ TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU

ĐSTANBUL DOLMABAHÇE SARAYI, SAAT KULESĐ VE CAMĐĐ TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU ĐSTANBUL DOLMABAHÇE SARAYI, SAAT KULESĐ VE CAMĐĐ TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU Fakültemiz lisans programında açılan MĐM 376 Anadolu Uygarlıkları Teknik Seçmeli Dersi kapsamında yapılması planlanan Đstanbul Dolmabahçe

Detaylı

İş hayatında dengeleri değiştirecek

İş hayatında dengeleri değiştirecek İş hayatında dengeleri değiştirecek 1 2 3 Yıldız a İş imiz Düştü Ankara da iş hayatının nabzının attığı yer olan Yıldız, farklı mimarisiyle göz dolduran Yıldız Kule ye ev sahipliğine hazırlanıyor. İş hayatında

Detaylı

ŞANLIURFA YI GEZELİM

ŞANLIURFA YI GEZELİM ŞANLIURFA YI GEZELİM 3. Gün: URFA NIN KALBİNDEN GÜNEŞİN BATIŞINA GEZİ TÜRKİYE NİN GURURU ATATÜRK BARAJI Türkiye de ki elektrik üretimini artırmak ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ndeki 9 ili kapsayan tarım

Detaylı

Bir evden öte; cennetten ilham almış bir köşeye hoş geldiniz.

Bir evden öte; cennetten ilham almış bir köşeye hoş geldiniz. Bir evden öte; cennetten ilham almış bir köşeye hoş geldiniz. 29.000 metrekarede, 32 konutluk ilk etabını sizlerle buluşturan Aden Ballıkpınarı, toplam 78 adet özel villa ile kurgusunu tamamlayacak. 4

Detaylı

HIGHGATE DE VINTAGE VE ÇAĞDAŞ ÇIZGILERIN ARMONISI

HIGHGATE DE VINTAGE VE ÇAĞDAŞ ÇIZGILERIN ARMONISI DEKO HOME Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr www.architecta-interiors.com DOROTHEE JUNKIN HIGHGATE DE VINTAGE VE ÇAĞDAŞ ÇIZGILERIN ARMONISI Taşıdığı geleneksel ögeler ve karakteri korunurken, çağdaş

Detaylı

Başlangıç Meridyeni ve Greenwıch - İstanbul

Başlangıç Meridyeni ve Greenwıch - İstanbul Mustafa ŞAHİN 29 Eylül 2015 Başlangıç Meridyeni ve Greenwıch - İstanbul Geçtiğimiz hafta İngiltere de Londra nın güneydoğusunda şirin bir kasaba ve üniversite şehri olan Greenwich teydik. Kasabadan adını

Detaylı

Gübreleme: İlkbahar ve yaz aylarında 3 haftada bir kompoze gübre verilir.

Gübreleme: İlkbahar ve yaz aylarında 3 haftada bir kompoze gübre verilir. AECHMEA Kullanılışı: Güzel çiçekli, dekoratif yapraklı bir bitkidir. Toprak: Humusça zengin yada topraksız karışım uygundur. Gübreleme: İlkbahar ve yaz aylarında 3 haftada bir kompoze gübre verilir. Sulama:

Detaylı

Ramazanoğlu Medresesi: 1540 yılında yapılmış klasik Osmanlı medresesidir.

Ramazanoğlu Medresesi: 1540 yılında yapılmış klasik Osmanlı medresesidir. Atatürk Müzesi Müze binası, eski Adana nın merkezi olan tarihi Tepebağ da, 19. yüzyılda yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. İki katlı, cumbalı, kırma çatılı, kâgir bir yapıdır. Bu özellikleri nedeniyle

Detaylı

Yaşam. Kandilli si. Hayalinizdeki. Yatırımın. Yaşamın ve

Yaşam. Kandilli si. Hayalinizdeki. Yatırımın. Yaşamın ve Hayalinizdeki Yaşamın ve Hep hayalini kurduğunuz o ev artık gerçek oluyor. Şehrin merkezinde, her yere yakın, bir o kadar da şehrin gürültüsünden uzakta, doğayla iç içe, sakin ve konforlu bir yaşam Yatırımın

Detaylı

Çiçek gibi bir yuvanız olsun... www.florakonaklari.com

Çiçek gibi bir yuvanız olsun... www.florakonaklari.com Çiçek gibi bir yuvanız olsun... www.florakonaklari.com Flora Konakları nda hayat var! İstanbul un Anadolu yakasında Tuzla ya yeni bir şehir kuruluyor. Hayalini kurduğunuz yaşamı size sunmaya hazırlanan

Detaylı

NADOL. yaşam evleri. www.anadoluyasamevleri.com

NADOL. yaşam evleri. www.anadoluyasamevleri.com A yaşam evleri. www.anadoluyasamevleri.com A yaşam evleri. ... SEHIRCILIK VE KONT ALGISINI YENIDEN TANIMLIYORZ Safranbolu nun en değerli ve en büyük arazileri üzerinde hayata geçireceğimiz Anadolu Yaşam

Detaylı

Erçal Fındık Otomotiv San. Tic. A.Ş.

Erçal Fındık Otomotiv San. Tic. A.Ş. Erçal Fındık Otomotiv San. Tic. A.Ş. denizi, sahili ve kumsalı ile Samsun'un yeni yaşam merkezi Atakum'da 4-5 Yeni bir yaşama hazır olun... 6-7 Bir Yanım Derya Deniz Karadeniz in kalbinde, şehrin dokusuyla

Detaylı

Başarıyı Temsil Eden Üniforma

Başarıyı Temsil Eden Üniforma Başarıyı Temsil Eden Üniforma 1 Dünyanın en büyük perakende döviz sağlayıcısı olarak, markamızı temsil eden çalışanlarımıza sadece şirketin gelecekteki gelişimi ve başarısı açısından değil, aynı zamanda

Detaylı

MÜZİK ALETLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANIR

MÜZİK ALETLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANIR MÜZİK ALETLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANIR Dünyanın en eski flütü 40 bin yıl önceye uzanıyor. Hititler in flüt, gitar, lir, arp, tef, çalpara, davul ve gayda kullandığını gösteren taş kabartmalar var.

Detaylı

STRES YÖNETİMİ DURUŞLAR VE GEVŞEME YÖNTEMLERİ

STRES YÖNETİMİ DURUŞLAR VE GEVŞEME YÖNTEMLERİ STRES YÖNETİMİ DURUŞLAR VE GEVŞEME YÖNTEMLERİ 1- SHAVASANA CESET DURUŞU : Sırt üstü yere uzanın. Kollarınızı ve bacaklarınızı yana doğru açın ve avuç içlerinizi gökyüzüne çevirin. Tüm bedeni gevşetin ve

Detaylı

VE RAHAT Rengarenk Çorap & Organik Pamuklu Ev Giyim koleksiyonumuzu keşfedin

VE RAHAT Rengarenk Çorap & Organik Pamuklu Ev Giyim koleksiyonumuzu keşfedin Ne istersen o, 7 Ekim de www.tchibo.com.tr de ve tüm Tchibo larda LATTE Şimdi SADECE 495 TL Her hafta yeni bir dünya keşfedin. Bu hafta: DOĞAL, SICAK VE RAHAT Rengarenk Çorap & Ev Giyim koleksiyonumuzu

Detaylı

YENİ EXCLUSIVE. Dogtas exclusive brosur.indd 1 12/08/16 12:13

YENİ EXCLUSIVE. Dogtas exclusive brosur.indd 1 12/08/16 12:13 YENİ EXCLUSIVE Dogtas exclusive brosur.indd 1 12/08/16 12:13 Dogtas exclusive brosur.indd 2 12/08/16 12:13 Tam 7 sene önce Exclusive Serisi ni tasarladığımızda o kadar çok sevildi ki, o kadar çok beğenildi

Detaylı

5. SINIF SOSYAL BİLGİLER BÖLGEMİZİ TANIYALIM TESTİ. 1- VADİ: Akarsuların yataklarını derinleştirerek oluşturdukları uzun yarıklardır.

5. SINIF SOSYAL BİLGİLER BÖLGEMİZİ TANIYALIM TESTİ. 1- VADİ: Akarsuların yataklarını derinleştirerek oluşturdukları uzun yarıklardır. 1- VADİ: Akarsuların yataklarını derinleştirerek oluşturdukları uzun yarıklardır. PLATO: Çevresine göre yüksekte kalmış, akarsular tarafından derince yarılmış geniş düzlüklerdir. ADA: Dört tarafı karayla

Detaylı

ARMA MODERN DÜNYANIN Kapılarını ARALAMAK Elinizde.

ARMA MODERN DÜNYANIN Kapılarını ARALAMAK Elinizde. Başkent'in 'sı... ARMA MODERN DÜNYANIN Kapılarını ARALAMAK Elinizde. Bir devletin, bir hanedanın ya da bir şehrin alâmeti olarak kabul edilmiş çok eski zamanlardan beri kendilerine mahsus özel bütün eski

Detaylı

TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ

TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ Yarım Gün Yemeksiz Sabah Turu Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları nın yönetildiği, Tarihi Yarımada nın kalbi olan Sultanahmet Meydanı. İmparator Justinian tarafından 6. yüzyılda

Detaylı

Her hafta yeni bir dünya keşfedin. Bu hafta:

Her hafta yeni bir dünya keşfedin. Bu hafta: y p p a H y a d Birth 21 Ekim de www.tchibo.com.tr de ve tüm Tchibo larda simo Cafis şında 10 Ya SS I C C L A A D EC E is Şi m d,95 199 TL Her hafta yeni bir dünya keşfedin. Bu hafta: Bu kampanya 7 Ekim

Detaylı

Acilen markete gitmeniz gerek. Gardırobunuzdan çarçabuk ne seçersiniz?

Acilen markete gitmeniz gerek. Gardırobunuzdan çarçabuk ne seçersiniz? Bayanlara Özel Test Giysi Seçiminiz Kişiliğiniz Hakkında Ne Söylüyor? 1-1Formun Üstü Bir iş toplantısındasınız ve tek bayan sizsiniz. a) Zekice yorumlarınızla öne çıkar, varlığınızı hissettirirsiniz. b)

Detaylı

Medieval Era Evolves Today

Medieval Era Evolves Today ~ NEWSLETTER 4 ~ M.E.E.T. Medieval Era Evolves Today ÇOK TARAFLI OKUL ORTAKLIĞI PROJESİ ~ 2013-2015 ~ 2013-1-RO1-COM06-29653-4 M.E.E.T. Yasal Uyarı "Bu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve

Detaylı

ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU KAZI DESTEĞİ: POLEMAİOS ONUR ANITININ KAZI, RESTİTÜSYON VE RESTORASYON RAPORU

ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU KAZI DESTEĞİ: POLEMAİOS ONUR ANITININ KAZI, RESTİTÜSYON VE RESTORASYON RAPORU ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU KAZI DESTEĞİ: POLEMAİOS ONUR ANITININ KAZI, RESTİTÜSYON VE RESTORASYON RAPORU Kutsal alanlardaki Onur Anıtları, kente ya da kentin kutsal alanlarına maddi ve

Detaylı

Hayatınıza değer katarak, ev sahibi olmaktan öte yeni bir deneyim sunan Seyir Konutları ile sizleri ayrıcalıklı bir yaşama davet ediyoruz.

Hayatınıza değer katarak, ev sahibi olmaktan öte yeni bir deneyim sunan Seyir Konutları ile sizleri ayrıcalıklı bir yaşama davet ediyoruz. Hayatınıza değer katarak, ev sahibi olmaktan öte yeni bir deneyim sunan Seyir Konutları ile sizleri ayrıcalıklı bir yaşama davet ediyoruz. Estetik değerlere bağlı ve kullanımı kolay mekanları yaratırken

Detaylı

Yaratıcı ruhun eşsiz ürünü FORD B-MAX...

Yaratıcı ruhun eşsiz ürünü FORD B-MAX... Yaratıcı ruhun eşsiz ürünü FORD B-MAX... Ford B-MAX 2010 yılında Cenevre fuarında konsept araç olarak ilk kez tanıtıldığında eşsiz tasarımı sayesinde büyük hayranlık uyandırmış ve tüm otomobilseverlerin

Detaylı

2. Gün 30/10/2016 Tebriz Sabah kahvaltımızın ardından tam günlük turumuza başlıyoruz ve 1958 tarihinde kurulmuş ve üç büyük salon, bahçe, ofis

2. Gün 30/10/2016 Tebriz Sabah kahvaltımızın ardından tam günlük turumuza başlıyoruz ve 1958 tarihinde kurulmuş ve üç büyük salon, bahçe, ofis İran Turu Geniş topraklarının binlerce yıllık geçmişi sizi insanlık tarihinin bir retrospektifine çağırıyor... Kültürel ve siyasal değişimler bir tarih kitabının en kapsamlı içeriğini oluşturur cinsten...

Detaylı

BAHÇİVAN BURHAN KARAGOZ TEL: 0555 763 35 49

BAHÇİVAN BURHAN KARAGOZ TEL: 0555 763 35 49 1. DIŞ MEKÂN BİTKİLERİ 1.1. Genel Özellikleri 1.1.1. Tanımı Hızlı kentleşmeyle doğadan uzaklaşan ve yeşile olan özlemini yapay yollardan gidermeye çalışan insanoğlu, doğayı bulunduğu çevreye taşımak için

Detaylı

Mevsimler & Giyisilerimiz. Elif Naz Fidancı

Mevsimler & Giyisilerimiz. Elif Naz Fidancı Mevsimler & Giyisilerimiz Dünyamızın Güneş çevresinde dönmesiyle mevsimler oluşur ur. Türkiye de bir yılda 4 mevsim yaşarız. Mevsimler Đlkbahar Yaz Sonbahar Kış Đlkbahar Yılın ilk mevsimidir. Ayları; Mart,

Detaylı

3 Gecelik Konaklamalı Programlar. 3 Gecelik Konaklamalı Programlar

3 Gecelik Konaklamalı Programlar. 3 Gecelik Konaklamalı Programlar Nua da geçireceğiniz zamanı en fazla keyif alarak değerlendirebilmeniz için sizin adınıza hazırladığımız, geçmişe doğru mistik bir yolculuk vadeden, ruhunuza ve bedeninize hitap eden bu programlar en doğru

Detaylı

Çekici mi Yoksa İtici mi Olduğunuzu Belirleyen 4 Kural - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Çekici mi Yoksa İtici mi Olduğunuzu Belirleyen 4 Kural - Genç Gelişim Kişisel Gelişim Jülide Dalayman 1- Dış görünümünüze özen gösterin Önemli olan ruh güzelliğidir elbette ama ilk bakışta ruhumuzla değil dış görünümümüzle iletişim kurarız. Pozitif bir ilk izlenim bırakmak için yüzünüzü

Detaylı

Me Too. Kullanım ve Montaj Kılavuzu

Me Too. Kullanım ve Montaj Kılavuzu Me Too Kullanım ve Montaj Kılavuzu Her açıdan mükemmel Me Too, bedeni mükemmel șekilde tamamlar ve çalıșma hayatındaki gereksinimlere akıllı yanıtlar verir. Her detayı teknoloji, deneyim ve özenle tasarlanan

Detaylı

Bodrum yeni parklar ve sosyal alanlar kazanıyor

Bodrum yeni parklar ve sosyal alanlar kazanıyor Bodrum yeni parklar ve sosyal alanlar kazanıyor Bodrum Belediyesi, yarımada genelinde çocuk oyun gruplarının da yer aldığı; dinlenme, yürüyüş, bisiklet ve spor alanlarından oluşan yeşilliklerle kaplı park

Detaylı

15. MÜZE ÇALIŞMALARI ve KURTARMA KAZILARI SEMPOZYUMU

15. MÜZE ÇALIŞMALARI ve KURTARMA KAZILARI SEMPOZYUMU T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 15. MÜZE ÇALIŞMALARI ve KURTARMA KAZILARI SEMPOZYUMU 24-26 NİSAN 2006 ALANYA T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayın No : 3082

Detaylı

Sanatın Tanımını yaparmı sınız Nurdan Gül Kökten

Sanatın Tanımını yaparmı sınız Nurdan Gül Kökten Bir duygunun, bir tasarının ya da güzelliğin anlatımında kullanılan yöntemlerin tümü ve bu anlatım sonucu ortaya çıkan üstün yaratıcılıktır. insan yaratıcılığının, yeteneklerinin ve düş gücünün; mimari,

Detaylı

www.beypalasankara.com.tr Kökleri geçmişe, kolları geleceğe uzanan soylu bir yaşam... Beypalas ta geleneksel Osmanlı konaklarının soylu ve zarif mimari çizgileri ileri teknoloji ve zekice bir tasarımla

Detaylı

İçindekiler. 1 Tarihçe. Neden Kneer-Südfenster. Dağıtım Kanalları. Üretim Tesisleri. Referanslar. Ürünler. Pencereler. Kapılar.

İçindekiler. 1 Tarihçe. Neden Kneer-Südfenster. Dağıtım Kanalları. Üretim Tesisleri. Referanslar. Ürünler. Pencereler. Kapılar. Kneer-Südfenster... İçindekiler 1 Tarihçe 3 2 3 4 5 6 7 8 9 Neden Kneer-Südfenster Dağıtım Kanalları Üretim Tesisleri Referanslar Ürünler Pencereler Kapılar Aksesuarlar 4 5 6 9 15 16 31 35 2 Kneer-Südfenster

Detaylı

Hayat yeniden başlasın...

Hayat yeniden başlasın... Hayat yeniden başlasın... Hayat yeniden başlasın. Bursa nın yükselen değeri Özlüce, yepyeni bir projeye ev sahipliği yapıyor. Konumu, mimarisi ve iç dizaynıyla ailenizle birlikte mutlu ve kaliteli bir

Detaylı

APADOKYA. Güzel atlar ülkesi

APADOKYA. Güzel atlar ülkesi K Güzel atlar ülkesi APADOKYA Aslına bakarsanız anlatacağım hikayenin neresinden başlamalıyım inanın bilemiyorum. İçinde tarih olan, mitolojik çağların mistik kokularını çağrıştıran ilginç ve bir o kadar

Detaylı

Bilgi Çağında Kütüphane

Bilgi Çağında Kütüphane Bilgi Çağında Kütüphane Gürcan Banger 27 Mart 2006 Yunus Emre Kültür Merkezi Değişen Dünya 1950 li yıllara kadar üretim için sermaye, işgücü, enerji ve hammadde önemli girdiler olarak kabul ediliyordu.

Detaylı

T.C. SİNOP ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLGİLER ENSTİTÜSÜ TARİH TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

T.C. SİNOP ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLGİLER ENSTİTÜSÜ TARİH TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI T.C. SİNOP ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLGİLER ENSTİTÜSÜ TARİH TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI I. YARIYIL II. YARIYIL Adı Adı TAR 501 Eski Anadolu Kültür 3 0 3 TAR 502 Eskiçağda Türkler 3 0 3 TAR 503 Eskiçağ Kavimlerinde

Detaylı

İZMİR. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, 8500 yıllık tarihi ve kültürel zenginliği ile Ege de parlayan bir inci tanesi...

İZMİR. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, 8500 yıllık tarihi ve kültürel zenginliği ile Ege de parlayan bir inci tanesi... İZMİR Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, 8500 yıllık tarihi ve kültürel zenginliği ile Ege de parlayan bir inci tanesi... ÇEŞME Antik çağlardan günümüze uzanan eşsiz tarihi, sakin ve huzurlu yapısı,

Detaylı

Yeni Yerler keşfetmek lazım

Yeni Yerler keşfetmek lazım Yeni Yerler keşfetmek lazım Dans, Eğlence Diyorsanız! Rio Sizi Bekliyor Rio Hakkında Rio de Janeiro, Brezilya'nın 26 eyaletinden birisinin başkenti ve Brezilya'nın en büyük ikinci kentidir. Ekvatoral iklimin

Detaylı

AR&GE BÜLTEN. Kültür Turizmi ve İzmir

AR&GE BÜLTEN. Kültür Turizmi ve İzmir Kültür Turizmi ve İzmir Ümit ÇİÇEK Ege Bölgesi, Anadolu nun batısında, tarihin akışı içerisinde birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, suyun hayat verdiği nehirleri ile bereketli ovalara sahip bir

Detaylı

PULLMANTUR HORIZON İLE PORTOFINO DA AŞK

PULLMANTUR HORIZON İLE PORTOFINO DA AŞK 1 - VALETTA PULLMANTUR HORIZON İLE PORTOFINO DA AŞK EKSTRA TUR PAKETİ Tur süresi: 4 saat 55 Varışımız takiben otobüslerimize biniyoruz ve Valetta turumuza başlıyoruz. İlk durağımız Barakka Bahçeleri, burada

Detaylı

Tokat ın 68 km güneybatısında yer alan Sulusaray, Sabastopolis antik kenti üzerinde kurulmuştur.

Tokat ın 68 km güneybatısında yer alan Sulusaray, Sabastopolis antik kenti üzerinde kurulmuştur. Çekerek ırmağı üzerinde Roma dönemine ait köprüde şehrin bu adı ile ilgili kitabe bulunmaktadır. Tokat ın 68 km güneybatısında yer alan Sulusaray, Sabastopolis antik kenti üzerinde kurulmuştur. Antik Sebastopolis

Detaylı

ARKEOLOG TANIM A- GÖREVLER

ARKEOLOG TANIM A- GÖREVLER TANIM İnsanın dünya üzerinde görülmesinden ortaçağa kadar geçen süreç içinde insana ilişkin her türlü kalıntı ve buluntuyu, doğal çevre ile insan arasındaki ilişkileri, yüzey, sualtı araştırmaları ve kazılarla

Detaylı

H+Bredgatan H+ BREDGATAN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ. Erik Giudice Architects sunar. Helsingborg, İsveç

H+Bredgatan H+ BREDGATAN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ. Erik Giudice Architects sunar. Helsingborg, İsveç Görseller: EGA H+ BREDGATAN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ Helsingborg, İsveç İsveç in en iddialı planlama ve kentsel dönüşüm projelerinden biri olan H+ projesi, Helsingborg kentinin güney kısımlarının mavi-yeşil

Detaylı

ZEMİN KAT: 1. NORMAL KAT: 2. NORMAL KAT: ÇATI KATI: ÇATI ARASI KATI: 230 ADA 22 PARSEL :

ZEMİN KAT: 1. NORMAL KAT: 2. NORMAL KAT: ÇATI KATI: ÇATI ARASI KATI: 230 ADA 22 PARSEL : AHMET AFİF PAŞA YALISI 1 230 ADA 21 PARSEL EK-1 Ahmet Afif Paşa Yalısı, Boğaziçi İstinye Koyu nun yakınında, Köybaşı Caddesine 25 m, Boğaz a 40 m cepheli 2.248,28 m² yüzölçümlü arsa üzerinde 1910 yılında

Detaylı

ADI SOYADI : OKUL NO : SINIFI : 4/ NOTU : FEVZİ ÖZBEY İLKOKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 1. DÖNEM 1. YAZILISI

ADI SOYADI : OKUL NO : SINIFI : 4/ NOTU : FEVZİ ÖZBEY İLKOKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 1. DÖNEM 1. YAZILISI FEVZİ ÖZBEY İLKOKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 1. DÖNEM 1. YAZILISI 1. Aşağıdaki iskeletin temel bölümlerinin isimlerini yazınız. İskeletin temel bölümlerinin görevlerini belirtiniz. ( 10 puan) Bölümleri

Detaylı

Kara tarafından sunulmuş 3 boyutlu görseller. Siz hayal kurun Biz fark yaratalım.

Kara tarafından sunulmuş 3 boyutlu görseller. Siz hayal kurun Biz fark yaratalım. Kara tarafından sunulmuş 3 boyutlu görseller Siz hayal kurun Biz fark yaratalım. 1 Felsefemiz İşverenin hayallerini referans alarak tasarımda fark yaratmak, kişiye özel ve projenin gerektirdiği konsepti

Detaylı

BOĞAZA. sevgiyle gülümseyen bir ev... Özlem ve Halit Akyürek ten Boğaz da bir restorasyon çalışması...

BOĞAZA. sevgiyle gülümseyen bir ev... Özlem ve Halit Akyürek ten Boğaz da bir restorasyon çalışması... ev de Kuzguncuk un köy içi dokusunu, bugüne dek geçirdiği yangınlardan kalabilen ve 19. yy ın ikinci yarısıyla 20 yy ın başına tarihlenen sıra evler, tek evler, köşkler ve son dönem apartmanları oluşturuyor.

Detaylı

a) Gerinme: Sırtüstü yatar pozisyonda, eller yana açık, bacaklar düz iken bacakları aşağıya, kolları yanlara doğru iyice uzatmaya çalışın.

a) Gerinme: Sırtüstü yatar pozisyonda, eller yana açık, bacaklar düz iken bacakları aşağıya, kolları yanlara doğru iyice uzatmaya çalışın. BEL EGZERSİZLERİ 1) GERME HAREKETLERİ: a) Gerinme: Sırtüstü yatar pozisyonda, eller yana açık, bacaklar düz iken bacakları aşağıya, kolları yanlara doğru iyice uzatmaya çalışın. Aynı pozisyonda, kollan

Detaylı

S.O.S Günışığı Lojistik Saha Operasyon Sistemi

S.O.S Günışığı Lojistik Saha Operasyon Sistemi S.O.S Günışığı Lojistik Saha Operasyon Sistemi 2013 Sayın Yetkili; Sunduğumuz danışmanlık hizmeti ve geliştirmiş olduğumuz yazılım çözümleriyle müşterilerimizin Bilgi Teknolojileri alanında sektörel rekabet

Detaylı

MERAKLI KİTAPLAR Kavramlar

MERAKLI KİTAPLAR Kavramlar MERAKLI KİTAPLAR Kavramlar Bu kitabın sahibi:... Tüm zamanların insanları, bütün dünyada, her zaman içinde yaşadıkları ve barındıkları bir yaşam alanına, bir eve ihtiyaç duymuşlardır. Öncelikle, mimari,

Detaylı

Farklılıklarıyla ve detaylardaki zenginlikleriyle sizleri seçkin bir yaşam alanına davet ediyoruz.

Farklılıklarıyla ve detaylardaki zenginlikleriyle sizleri seçkin bir yaşam alanına davet ediyoruz. Farklılıklarıyla ve detaylardaki zenginlikleriyle sizleri seçkin bir yaşam alanına davet ediyoruz. 2 Sizlere yakışır bir yaşam alanı sunuyoruz, çünkü sevdiklerinizin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz.

Detaylı

Çalışma alışma Ergonomisi. Temel Ergonomi İlkeleri

Çalışma alışma Ergonomisi. Temel Ergonomi İlkeleri Çalışma alışma Ergonomisi Temel Ergonomi İlkeleri Temel Ergonomi İlkeleri İşçi sağlığı ve güvenliği açısından işyeri koşullarının izlenerek ergonomik prensiplerin uygulanması ve problemlerin çözülmesi

Detaylı

ÇEVREMİZ VE BİZ 1.park 2.büfe 3.okul 4.banka 5.otel 6.market 7.alışveriş merkezi 8.kafe 9.hastane 10.köprü 11.nehir 12.kafe 13.spor salonu 14.

ÇEVREMİZ VE BİZ 1.park 2.büfe 3.okul 4.banka 5.otel 6.market 7.alışveriş merkezi 8.kafe 9.hastane 10.köprü 11.nehir 12.kafe 13.spor salonu 14. ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ (70005Γ) ÇEVREMİZ VE BİZ 1.park 2.büfe 3.okul

Detaylı

Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti

Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti SİNOPSİS Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk, 2012 de İstanbul da, 2008 yılında yayınladığı Masumiyet Müzesi romanı ile aynı adı taşıyan bir müze açar. Müzenin içindeki eşyalar, romana konu olan ve

Detaylı

Antik Medeniyetlerin İzinde GAP Turu

Antik Medeniyetlerin İzinde GAP Turu Dünya Mirası Gezginleri Derneği ve Sultan Tur Organizasyonu (TÜRSAB A-752) ile 1 Kabul edilen 3 Aday olarak önerilen UNESCO Dünya Miraslarının görüleceği Antik Medeniyetlerin İzinde GAP Turu 17 Mayıs 2013

Detaylı

HEM FONKSİYONEL, HEM MODA. İŞTE MODA!

HEM FONKSİYONEL, HEM MODA. İŞTE MODA! İŞTE HEM FONKSİYONEL, HEM MODA. İŞTE MODA! TASARIMCI ÖZGÜNLÜĞÜ, MÜHENDİS ZEKÂSIYLA BİRLEŞTİ. 20 sektör, 200 den fazla marka, 10 milyondan fazla üretim adedi. İş te 10 yılın özeti. İnfo Tekstil olarak

Detaylı

YILINDAKİ DEV YATIRIMLAR VE ESERLER

YILINDAKİ DEV YATIRIMLAR VE ESERLER 2016 YILINDAKİ DEV YATIRIMLAR VE ESERLER AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI AR-GE VE EĞİTİM BAŞKANLIĞI KURUMSAL YAYINLAR SERİSİ 2016 YILINDAKİ DEV YATIRIMLAR VE ESERLER OCAK 2017 I ANKARA 2016 YILINDAKİ DEV YATIRIMLAR

Detaylı

Bilgi ve iletişim teknolojileri Dersi Ders Notlarıdır?

Bilgi ve iletişim teknolojileri Dersi Ders Notlarıdır? Bilgi ve iletişim teknolojileri Dersi Ders Notlarıdır? Bilgisayar, Hesap makinesi gibi araçlara neden ihtiyaç duyulmuştur? Zaman tasarrufu Bilginin depolanması ihtiyacı Hatasız işlem yapma isteği İletişim

Detaylı

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri. Sohbetler

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri. Sohbetler Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim Sohbetler *19-22 Nisan Dünya Kitap Günü hakkında sohbet ediyoruz. *Kitap nedir? *Kitap ne işe yarar? Faydaları nelerdir? *23 Nisan tarihi

Detaylı

METALİN SANAT İLE BULUŞMASI

METALİN SANAT İLE BULUŞMASI METALİN SANAT İLE BULUŞMASI Web : www.metadekor.com E-Posta : iletisim@metadekor.com Tel : +90 224 241 3090 Fab GSM : +90 533 739 1634 Fax : +90 224 242 9020 Adres : BTSO Organize Sanayi Bölgesi Lacivert

Detaylı

ARALIK AYI +3 YAŞ ÖZEL YAKACIK BALKANLAR KOLEJİ Eğitim Öğretim Yılı AYIN TEMASI

ARALIK AYI +3 YAŞ ÖZEL YAKACIK BALKANLAR KOLEJİ Eğitim Öğretim Yılı AYIN TEMASI ÖZEL YAKACIK BALKANLAR KOLEJİ 2016 2017 Eğitim Öğretim Yılı AYIN TEMASI ARALIK AYI +3 YAŞ Engelliler Haftası (3 Aralık ) Tutum Yatırım ve Yerli Malı Haftası (12-18 Aralık ) Kış Mevsimi Yeni Yıl ( 31 Aralık-

Detaylı

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI Dünyamızda o kadar çok canlı türü var ki bu canlıları tek tek incelemek olanaksızdır. Bu yüzden bilim insanları canlıları benzerlik ve farklılıklarına göre sınıflandırmışlardır.

Detaylı

Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı

Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı BİLGİSAYAR NEDİR? Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı ŞEYDA BETÜL KÖSE UFUK TAŞDURMAZLI 1 www.bilgisayarnedir.net 2 Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı Klavye veya fare kullanımı ciddi

Detaylı

Emlak Konut Başakşehir Evleri Projesi Satış Ofisi: 0212 397 1875 Atatürk Mahallesi Çitlenbik Caddesi No:4 Ataşehir - İstanbul 444 36 55 F:0216 456 48

Emlak Konut Başakşehir Evleri Projesi Satış Ofisi: 0212 397 1875 Atatürk Mahallesi Çitlenbik Caddesi No:4 Ataşehir - İstanbul 444 36 55 F:0216 456 48 Emlak Konut Başakşehir Evleri Projesi Satış Ofisi: 0212 397 1875 Atatürk Mahallesi Çitlenbik Caddesi No:4 Ataşehir - İstanbul 444 36 55 F:0216 456 48 75 info@emlakkonut.com.tr ı www.emlakkonut.com.tr Mahalle

Detaylı

Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat

Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Tarih / Terra Cotta Savaşçıları, Çin Halk Cumhuriyeti Kitap / Türkan Röportaj / Doç. Dr. Okan Gülbahar El Sanatları / Geleneksel

Detaylı

Kedi/Köpeğiniz ve Hava Koşulları Perşembe, 10 Nisan 2008 20:50 - Son Güncelleme Perşembe, 10 Nisan 2008 20:58

Kedi/Köpeğiniz ve Hava Koşulları Perşembe, 10 Nisan 2008 20:50 - Son Güncelleme Perşembe, 10 Nisan 2008 20:58 Her türlü hava koşulunda kedi/köpeğinizin güvenliğini sağlamak. Hava koşulları nasıl olursa olsun, kedi/köpeğinizin güvenliği ve rahatını sağlamanın en iyi yolu, onu evinizin, kendinizce en rahat ve güvenli

Detaylı

VİTRİN KUYUMCULUĞU BÖLÜMÜ MESLEK DERSLERİ VİTRİN

VİTRİN KUYUMCULUĞU BÖLÜMÜ MESLEK DERSLERİ VİTRİN VİTRİN KUYUMCULUĞU BÖLÜMÜ MESLEK DERSLERİ VİTRİN 1. Aşağıdakilerden hangisi vitrin i tanımlar? A) Satış yeridir. B) Bir reklamdır. C) Gösteri ve uygulamadır. D) Vitrin sunulacak ürünlerin sergilendiği,

Detaylı

İSTEK ÖZEL ULUĞBEY ANAOKULU OKUANAOKULU

İSTEK ÖZEL ULUĞBEY ANAOKULU OKUANAOKULU İSTEK ÖZEL ULUĞBEY ANAOKULU OKUANAOKULU 2012 2013 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI KASIM KONULAR AYI VELİ BÜLTENİ KONULAR A) 10 KASIM ATATÜRK Ü ANMA HAFTASI 1) Atatürk ün Hayatı 2) Atatürk ün Yaptığı Yenilikler 3)

Detaylı

Bir ÖMÜR Boyu BERABER

Bir ÖMÜR Boyu BERABER Bir ÖMÜR Boyu BERABER www.westtownankara.com Gerçek Yaşamdan İlham Aldık ŞEHRİN BATISINDA YÜKSELİYORUZ... Mükemmel yaratılmış bu dünya da bugüne kadar yaşadıklarınızı güzel bir hatıra olarak geride bırakın,

Detaylı

ÇİMENTO VE BETONUN TARİH İÇİNDE GELİŞİMİ

ÇİMENTO VE BETONUN TARİH İÇİNDE GELİŞİMİ ÇİMENTO VE BETONUN TARİH İÇİNDE GELİŞİMİ Betonarme bina, köprü ve diğer modern yapılar çimento ile yapılır. Çimentonun 1824 teki keşfinden binlerce yıl önce yapılmış olan bazı binalar hala sağlam. İmhotep

Detaylı

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ (TED) OKULLARI ÖĞRENCİ KIYAFETLERİ KATALOĞU

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ (TED) OKULLARI ÖĞRENCİ KIYAFETLERİ KATALOĞU 1 TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ (TED) OKULLARI ÖĞRENCİ KIYAFETLERİ KATALOĞU (KIZ) (KIZ) K LOGOLU KISA KOL LACİVERT - BEYAZ %100 PAMUK K LOGOLU UZUN KOL LACİVERT - BEYAZ %100 PAMUK K LOGOLU PİKE ELBİSE KIRMIZI %100

Detaylı