NANOGEN NANO VE GEN TEKNOLOJİLERİ SAN.ve TİCARET LTD.STİ SOLUTION AND SERVICES

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NANOGEN NANO VE GEN TEKNOLOJİLERİ SAN.ve TİCARET LTD.STİ SOLUTION AND SERVICES"

Transkript

1 NANOGEN NANO VE GEN TEKNOLOJİLERİ SAN.ve TİCARET LTD.STİ

2 HİZMETLERİMİZ Laparoskopi ve Robotik Cerrahi Eğitim Danışmanlık Medikal Hizmetler Rehberlik Hizmetleri Havalimanı Karşılama Konaklama

3 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA Firmamız Laparoskopik ve Robotik Cerrahi eğitimi konusunda uzman kadrosu ve teknolojik alt yapısı ile Ülkemizdeki ÜNİVERSİTE ve Hastaneler ile işbirliği yaparak yurt dışındaki doktor ve doktor adaylarına danışmanlık ve servis hizmetleri sunmaktadır.

4 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA Sağlık alanında teknolojik gelişimlere ayak uydurmak sağlık hizmeti kalitesi anlamında en önemli etkendir. Asıl soru doğru mimari konsept, güncel medikal cihazlar ve sarf malzemeler bunun için yeterli mi? Sağlık sisteminin en temel etkenlerinden biri de yaptığı işe hakim, tecrübeli yani kalifiye medikal personelden geçer doktor, hemşire, teknisyen. Vb.. Peki bunun için ne yapılmalı? Personele güncel ve belli aralıklarda devamlılığı olan tekniklerin eğitimlerinin verilmesi ile bu mümkün. En doğru örnek tecrübesi ne olursa olsun havacılıkta pilotların belirli aralıklarda simülasyon eğitiminden geçmesi sayıla bilir. İşte bu tür eğitimler personeli nitelikli kılar. Bu tarz medikal simülasyon merkezleri simülatör, hayvan ve kadavra üzerinde vakaları o an gösterip müdahale imkanı vererek tekniği hastaya dokunmadan öğretir. Yapılan medikal konsept ile kalifiye personeli buluşturmak sağlık hizmeti için tedavide çığır açacaktır. Laparoskopik, Ortopedik ve Robotik cerrahi eğitimleri gerek kurulacak böyle bir merkez için eğitmen ihtiyacını gerekse hastanelerde uygulamalar yaparak bu tekniğin hasta sağlığı için yaygınlaşmasının sağlanması hedefi için önemlidir.

5 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA Laparoskopik ya da açık yolla yapılan tüm cerrahi işlemler mantıksal bütünlük içinde olan bir sıra işlemlerin gerçekleşmesi ile yapılır. Uygun traksiyonla iyi bir görüşün sağlanması, ince ve iyi bir doku diseksiyonu, cerrahi doktrinlere uygun davranım, ameliyatın bir plan dahilinde yapılması, strateji ve bunların yanında alternatiflerin bilinmesi ve gerektiğinde uygulanması işlemleri bir bütün olarak tedavi sonucunu belirler. Bir cerrahın bu konularda yetkin olabilmesi için yeterli bir eğitim almış olması gerekir. Konvansiyonel cerrahi girişimler için yüzyıllardır uygulanan, geliştirilen ve cerrahi pratiği ile uğraş veren her hekimin uyguladığı temel standartları belirlenmiş ilkeler vardır. Bu ilkelerin anatomi ve fizyoloji, cerrahi ve patoloji gibi diğer klinik bilimlerin üzerine oturduğu bir taban vardır. Laparoskopik cerrahi genel cerrahinin kullanım alanına çok hızlı girmesi, cerrahi eğitimin evrensel kabul edilen ilkelerine uyum sorununu ortaya çıkarmıştır. Hemen hemen her genel cerrah fırsat bulduğunda bu işlemi uygulamak istemektedir. Ancak her cerrahi uğraşta olduğu gibi bunun da tekniğe özgün komplikasyonları vardır. Bu nedenle laparoskopik kursları ve bunun ertesinde sertifikalandırma ve denetim bir kalite güvencesi öğesi olarak ortaya çıkmıştır.

6 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA Eğitim kampüs hizmetlerimizde göçük, devrilmiş araç, motosiklet kazası, ambulans ve konut gibi dış mekan eğitimlerinin verileceği senaryo uygulama alanları bulunacak. Bu alanlarda katılımcılara, evde hasta müdahalesi, göçükteki yaralıya müdahale ve trafik kazası sırasında hastaya müdahaleyi içeren çeşitli uygulamalar yaptırılacak. Robotik cerrahi ameliyathanesinin de bulunacağı katlarda wet lab kapsamında ameliyathaneler, laparoskopik cerrahi simülasyon ve box trainer laboratuvarları, simülasyon laboratuvarları, beyin cerrahisi simülasyon laboratuarı, malzeme depoları, alet yıkama üniteleri ile katılımcılar için toplantı, soyunma ve dinlenme odaları olacak. wet lab kapsamında bulunan ameliyathanelerimizde, laparoskopik cerrahi simülasyon laboratuvarları, box trainer ve P.O.P laboratuvarları, ortopedi simülasyon laboratuvarları (anatomik model ve sawbone table üniteleri ile artroskopi simülasyon laboratuarı), kardiyoloji simülasyon laboratuvarları (anjiyo simülatörü ünitesi) ve elektrofizyoloji laboratuarı, tüm sterilizasyon basamaklarının anlatılacağı uygulamalı eğitim bölümü ile katılımcılar için toplantı, soyunma ve dinlenme odaları olacak. Sanal Hastanede Tüm Branşlarda Eğitim Verilecek. Genel cerrahi, pediatrik cerrahi, ortopedi, kadın doğum, anestezi ve reanimasyon, acil tıp, pediatri, girişimsel radyoloji, kardiyoloji, gastroenteroloji, göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, üroloji, kulak-burun-boğaz, kardiyovasküler cerrahi, beyin cerrahi branşlarından doktorların yanı sıra paramediklere ve hemşirelere de eğitim verilecek.

7 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA MİSYONUMUZ Eğitim ve değerlendirmede klinik simülasyon ve uygulamalı eğitim modelleri kullanarak hasta güvenliği ve sağlık eğitimi kalitesinin artırılmasıdır. Eğitim sürecinde: Katılımcılara mesleki bilgi ve becerileri konusunda farkındalık kazandırmak. Multidisipliner çalışma ortamı oluşturarak iletişim becerisini ve ekip çalışma bilincini geliştirmek. Nadir karşılaşılan durumlara yönelik davranış modeli oluşturmak. Acil hasta yaklaşımlarında standardizasyon sağlamak. Mesleki malpraktis riskini en aza indirmek. VİZYONUMUZ Tıp ve diğer sağlık meslek gruplarının eğitiminde medikal simülasyon standartlarını belirleyen, öncü ve inovatif eğitim kurumu olmak.

8 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA Sosyal olanaklarıyla fark yaratan HİZMET Neden Türkiye Sağlık bilimleri alanında tematik üniversiteler, Hastaneler Dinamik ve çağdaş eğitim programları Güçlü ve deneyimli akademik kadrolar Öğrenci odaklı araştırma üniversitesi Araştırma laboratuvarları (Hücre kültür, moleküler biyoloji, kromatografi, mikrobiyoloji, biyogüvenlik düzey üç, radyoaktif çalışma, histopatoloji laboratuvarları) Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğrenci laboratuvarları (Multidisiplin, anatomi, radyoloji, fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ilkeleri, beslenme antropometrisi, bilgisayar, yabancı dil laboratuvarları) Sosyal olanaklarıyla fark yaratan şehir üniversitesiteleri Konferans salonları

9 SOSYAL HİZMETLER HAKKINDA Spor merkezi (Fitness alanı, spinning / pilates stüdyoları, basketbol / voleybol sahası, squash kortu, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu) Öğrenci kulüpleri Kolay Ulaşım olanakları Sağlık eğitiminde ileri düzey simülasyon (CASE) Tüm klinik alanları içeren Simülasyon Merkezleri İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezleri Çevreci anlayışıyla Leed Gold (Leadership In Energy and Environmental Design Çevre ve Enerji Tasarımında Liderlik) Öğrenciler için konforlu eğitim ve dinlenme alanları Öğretim üyelerinin efektif kullanımına göre tasarlanan çalışma ortamı Staj ve kısmi zamanlı çalışabilme hakkı Her Üniversite bazında Mezuniyet sonrası istihdam olanağı

10 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK LAPAROSKOPİ NEDİR VE NASIL UYGULANIR? Laparoskopi karın iç kısmının kamera yardımı ile gözlenmesine verilen addır. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinir. Laparoskopi genel anestezi uygulanarak yapılır. Göbek deliğinin alt kısmından bir boru yardımı ile karın boşluğuna ulaşılır ve karbondioksit gazı verilerek karın içi şişirilerek o bölgedeki organlar birbirinden uzaklaştırılır. Ardından bir kamera sistemi ile iç organlar gözlemlenir. Gerektiği durumlarda makas, koter türü aletlerde yerleştirilerek cerrahi operasyonlarda yapılabilir. LAPAROSKOPİ YAPILMA SEBEPLERİ NELERDİR? Hem tanı amaçlı hem de tedavi amaçlı kullanılan bir işlemdir. Tanı koymak için uygulanan laparoskopi ile cerrahi işlem gerçekleştirilemez ve yalnızca inceleme yapılarak hastanın şikâyetleri araştırılır. Tedavi amaçlı olarak kullanılan laparoskopi ile jinekoloji ve Genel Cerrahi ameliyatları başarı ile gerçekleştirilir. LAPAROSKOPİNİN FAYDALARI: Cerrahi sonrasında komplikasyon riski daha azdır. Hastanın normal hayatına dönmesi daha hızlı olur. Yara yerinde fıtık riski daha azdır. Hastanın hastanede yatma süresi daha kısadır. Cerrahiden sonra daha az ağrı olur ve iz kalmaz. Açık ameliyatlara oranla görüş alanı dahakolay sağlanır.

11 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK Robotik Cerrahi Nedir? Da Vinci Robotik Cerrahi Robotik Cerrahi değişik branşların pek çoğunda laparoskopi ile yapılabilen tüm cerrahi işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

12 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK Robotik Cerrahi Nedir? Da Vinci Robotik Cerrahi 1996 yılında ilk kez kullanılmaya başlanan robotik cerrahi sistemler, 2000 yılında The da Vinci Surgical System (Intuitive Surgical,Inc., Sunnyvale, CA, USA) in FDA onayı almasıyla intraabdominal cerrahide kullanılmaya başlanmıştır. Robotik cerrahi sistemlerde üç boyutlu ve derinlik hissi veren doğal görüşe yakın görüntü elde edilmesi, robotik kolların uç kısmındaki el bileği benzeri mekanizmaların (EndoWrists) altı eksende hassasiyette hareket kabiliyeti sağlaması, titreşimin minimuma indirilmiş olması, robotik cerrahinin başlıca avantajı olarak kabul edilmektedir. Tüm dünyada gittikçe artan sayıda uygulanan robotik cerrahi prosedürler, cerrahinin laparoskopi den sonraki çağı olarak ön görülmektedir.

13 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK ROBOTİK CERRAHİNİN AVANTAJLARI NELERDİR? Laparoskopik cerrahinin klasik avantajlarına ek olarak robotik cerrahinin en önemli avantajları şunlardır: Daha az ağrı Deri ve kaslara daha az travmatik yaklaşımdan dolayı ameliyat sonrasında çok daha az ağrı hissi Daha az enfeksiyon riski Karın içi organların ameliyat odasındaki havayla minimum temasından dolayı açık cerrahiye göre belirgin olarak daha az enfeksiyon riski. Daha güvenli cerrahi Üç boyutlu ve büyütülmüş görüntü, damar ve sinirlerin daha iyi görüntülenmesini ve korunmasını sağlar. Örneğin robotik operasyonlar esnasında kan kaybı çok daha azdır. Daha az yara izi 1-1,5 cm lik kesiler açık cerrahideki cm lik kesiye göre çok daha az iz bırakır. Daha çabuk iyileşme Ameliyat sonrasında daha erken mobilizasyon ve daha erken ağızdan beslenme hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlar. Hastanede kalış süresinde kısalma Hastaların büyük bir bölümü 3. veya 4. gün taburcu edilmektedir. İşe ve günlük yaşama daha çabuk dönüş

14 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK GENEL CERRAHİDE ROBOT KULLANILAN ALANLAR Son on yılda robotik cerrahinin yaygınlaşarak kullanımı daha çok ürolojik cerrahide olmasına rağmen genel cerrahi ameliyatlarında giderek artan oranda kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle karın ameliyatlarında mide fıtığı, yemek borusu ve rektum gibi derin, ulaşılması zor bölgelerde çalışırken laparoskopik cerrahiye göre teknik avantajlar sağlamaktadır. Günümüzde genel cerrahide en sık kolorektal cerrahide kullanılmakla beraber robotik sistemlerin kullanıldığı alanlar özet olarak şunlardır. Robotik Kolorektal Cerrahi Robotik cerrahi sistemler, kolon kanseri, rektal kanserler, divertikülit ve komplikasyonları, enflamatuar bağırsak hastalıkları başta olmak üzere pek çok kolorektal hastalığın cerrahi tedavisinde son derece başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Kolorektal kanserlerde minimal invaziv girişimlerin (laparoskopi, robotik cerrahi) açık cerrahiye göre belirgin üstünlükleri vardır. Açık cerrahide hastaların postop ağrıya bağlı olarak mobilizasyonu ve ağızdan beslenme süreleri (4-6 gün) uzamakta, buna bağlı olarak ta hastanede daha uzun süre kalmakta (6-8 gün) ve günlük yaşamlarına daha geç dönmektedirler..

15 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK Robotik kolorektal cerrahide ise cm lik kesilere bağlı olarak ameliyat sonrası ağrıları daha az olmakta, ağızdan beslenme süreleri kısalmakta (2-3 gün)ve hastanede kalma süreleri kısalmaktadır (4-5 gün). Robotik cerrahi sistemler her türlü kolorektal hastalığın tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Anatomik özelliğinden dolayı özellikle rektum kanseri nedeni ile uygulanan operasyonlarda, pelvis gibi dar ve derin bir alan içinde robotik cerrahi sistemlerin üstünlüğü daha çok ortaya çıkmaktadır. Onkolojik cerrahi kurallara uygun lenfatik disseksiyon yapılması ve bu esnada özellikle cinsel ve üriner fonksiyonları sağlayan damar sinir paketinin görülerek korunması, robotik cerrahi sistem sayesinde son derece güvenle yapılmaktadır. Bu ameliyat sonrasında hastaların yaşam kalitesini yükseltmekte ve lokal nüks oranını düşürmektedir. Hastalar ameliyat sonrasında erken mobilize edilmekte ve erken beslenmeye başlanmaktadır. yatış süresi ve günlük hayata dönüş süresi kısalmaktadır. Böylelikle hastanede Antireflü ve Mide Fıtığı Robotik Cerrahisi Mide fıtığı ve buna bağlı gelişen reflü tedavisi için uygulanan nissen funduplikasyonu.

16 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK

17 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK Özofagus (Yemek Borusu) Robotik Cerrahisi Özofagus kanserleri Akalazya Mide ve İnce Barsak Robotik Cerrahisi Mide kanserleri nedeni uygulanan subtotal ve total gastrektomiler Pankreas ve Diğer Solid Organ Robotik Cerrahisi Pankreas tümörleri Pankreasın selim ve habis kistleri Karaciğer ve Safra Yolları Robotik Cerrahisi Kolesistektomi Karaciğer rezeksiyonları ve safra yolları cerrahisi Endokrin Robotik Cerrahi Böbrek üstü bezi (sürrenal) cerrahisi Tiroid cerrahisi

18 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK Bariatrik Robotik Cerrahi Gastrik bypass Sleeve gastrektomi (Tüp mide) Gelecekte robotik cerrahi sistemlerdeki teknolojik gelişmeler ile birlikte komplex vakalarda robotik cerrahinin klasik laparoskopik cerrahinin yerini alacağı, daha basit vakalarda ise robotik tek delikten cerrahi (Robotic Single İncision Laparoscopy) girişimlerin standart haline geleceği düşünülmektedir. GENEL CERRAHİDE LAPAROSKOPİ; SAFRA KESESİ: Laparoskopik safra kesesi ameliyatı safra kesesinin çıkartılması için ilk tercih edilen ameliyat tekniği olmuştur. Burada bazı hastaların sorduğu gibi, safra kesesinin içindeki taş değil, safra kesesi organının tamamı alınmaktadır. Bir çok geniş vaka serisi analizlerinde laparaskopik cerrahi yöntemin açık yönteme göre belirgin üstünlükleri gösterilmiştir. Bu yöntemin en önemli dezavantajı safra yollarının yaralanmasının açık safra kesesi ameliyatlarına oranla 2-3 kat daha fazla olmasıdır. İlk yıllarda laparoskopik safra kesesi ameliyatı için mutlak kontrendikasyon kabul edilen akut safra kesesi iltihabı gibi bazı klinik durumlarda bugün güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Laparoskopik cerrahi için mutlaka genel anestezi uygulanması gerektirmektedir. Günümüzde göbekten açılan tek delikten (porttan) laparoskopik safra kesesi ameliyatını (SILS single incision laparoscopic surgery) uygun vakalarda gerçekleştirmektedir.

19 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK AKUT APANDİSİT Apandisit en sık yapılan genel cerrahi ameliyatı olmasına rağmen laparoskopik apandisit ameliyatı laparoskopik safra kesesi ameliyatı kadar yaygın kullanılmamaktadır. Özellikle kadın hastalarda üreme organlarına ait bazı sorunların ayırt edilmesi açısından laparoskopi büyük bir üstünlük sağlamaktadır. GASTRO-ÖZAFAGEAL REFLÜ CERRAHİSİ Gastro-özofageal reflü hastalığı, endoskopik incelemelerin artması ve diğer tanısal yöntemlerin gelişmesi ile tanısı daha sıklıkla konmaya başlandı. İlaç tedavisinin uzun süreli olması ve hastanın devamlı ilaç kullanır şekilde kontrol altında tutulması, bunun yanında cerrahi tedavinin laparoskopik yöntemler ile başarılı bir şekilde yapılması çoğu hastanın ve hekimin seçimini cerrahi tedavi yönünde kullanılmasını gündeme getirmiştir. Bugün, safra kesesi ameliyatı gibi reflü hastalığında da laparoskopik cerrahi altın standart haline gelmiştir. Kısa dönemde % lik başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Açık cerrahiye göre anatomik yapılar daha iyi görüntülenir. Ameliyat süresi de açık cerrahi ile aynıdır.

20 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK KASIK FITIĞINA LAPAROSKOPİK CERRAHİ YAKLAŞIM Günümüzde fıtık cerrahisinde iki laparoskopik fıtık onarım tekniği kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi, transabdominal (karın içi) preperitoneal (TAPP) yaklaşım, diğeri ise balonlu trokarların kullanılmaya başlanılması ile beraber geliştirilen total ekstraperitoneal (TEP karın dışı) yaklaşımdır. Bu son uygulamada, periton içine girilmediğinden ve açık cerrahi prensiplere daha yakın olması nedenleriyle dolayı daha fazla tercih edilmektedir. Her iki yöntemde cerrahi ekibin kasık anatomisine hakim olmasını ve deneyim kazanması gerektirmektedir. Teknik genel anestezi altında yapılmaktadır. LAPAROSKOPİK İNCE VE KALIN BAĞIRSAK REZEKSİYONLARI: Crohn hastalığı, divertikül, kangren, tıkayıcı lezyonlar, darlık ve tümorlerde laparoskopik yöntemle ince bağırsak ameliyatı yapılabilir. Kalın bağırsaklara ve rektuma ait tümörlerde ve rektal prolapsus (rektumun sarkması) gibi selim hastalıklarda da, laparoskopik cerrahi yöntem ile ameliyatlar ileri merkezlerde uygulanmaktadır. LAPAROSKOPİK DALAK AMELİYATLARI Laparoskopik yöntemle dalağın alınması ameliyatı daha ziyade elektif olarak yapılmaktadır. Burada açık yöntemde uygulanan cerrahi teknik aynı sıra ile uygulanır. Dalağın damarları bağlandıktan sonra bağları kesilerek karın içinde büyük bir steril naylon torba içine konularak dışarıya alınır. Açık yöntemden farklı olarak, dalağın boyutu bazen laparoskopik cerrahi yöntemde problem yaratabilir.

21 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK LAPAROSKOPİK PANKREAS REZEKSİYONU Laparoskopik pankreas girişimlerinin daha sıklıkla yapılanı distal yerleşimli tümörler (kistadenom, kistler vs) veya adenomlar içindir. Pankreas ameliyatlarında cerrahi pratiğinde çok fazla yer bulamamıştır, belki bu alandaki yeni gelişmeler laparoskopik pankreas cerrahisinin daha sıklıkla yapılmasına izin verecektir. TANISAL LAPAROSKOPİ Yukarıda anlatılan yöntemler tedavi edici laparoskopik teknikler idi. Bugün ayrıca tanı koymak içinde laparoskopik cerrahiden sıklıkla faydalanılmaktadır. Genel cerrahi alanında acil tanı konulmasının gerekliğinin olduğu akut karın hastalarında, kesici ve delici karın yaralanmalarında tanısal laparoskopi sık kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kadın hastalarda, sağ alt karın ağrılarında akut apandisit ve jinekolojik patolojilerin ayrılmasında kullanılması gereksiz laparotomi oranlarını azalmıştır. Karın bölgesindeki organların tümorlerinde hem evreleme, hem de hastalığın yaygınlığını tespit etmek amacı ile kullanılır

22 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK GENEL CERRAHİDE LAPAROSKOPİ Safra Kesesi Akut Apandisit Gastro-özafageal reflü cerrahisi Kasık fıtığı İnce ve kalın bağırsak ameliyatları Dalak ameliyatları Pankreas Rezeksiyonu Tanısal işlemler (biopsi)

23 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK JİNEKOLOJİDE ENDOSKOPİK CERRAHİ LAPAROSKOPİK CERRAHİ) EN SIK HANGİ DURUMLARDA YAPILIR? Tubal Sterlizasyon Biopsi Hafif derecedeki endometriozis koterizasyonu Küçük over kistlerinin aspirasyon Basit ve orta derecedeki adezyonların açılması Orta derecedeki endometriozis koaülasyonu Küçük over kistlerinin eksplorasyonu Uterus suspansiyonu Salpenjektomi Salpingostomi Ektopik gebelik nedeniyle salpingotomi Yaygın adezyonların açılması Orta veya ileri evre endometriozis odaklarının eksizyonu Over kistlerinin enukleasyonu Ooferktomi Myomektomi Tubal anastomoz Apendektomi Histerektomi Pelvik ve paraaortik lenfadenektomi

24 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK LAPARASKOPİNİN KULLANILDIĞI KADIN HASTALIKLAR Kısırlıkta tanı ve tedavi amaçlı Tüplerin bağlanması Dış gebelik Tüp cerrahisi Myom(miyom)ameliyatı Endometriozis Çikolata kisti Rahim alınması İdrar kaçırma durumlarında Kadın kanserleri ameliyatı Yumurtalık kistleri Polikistik over sendromu

25 Medikal Hizmetler

26 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi CASE; Klinik Simülasyon Eğitim Merkezi ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi olmak üzere belli başlı bölümlerden oluşur. Bu haliyle CASE, alanında dünyadaki en kapsamlı eğitim merkezleri Ülkemizde mevcuttur. Simüle hastaları, elektronik öğrenme ve beceri laboratuvarlarıyla, çok özel bir eğitim modelinin uygulandığı CASE, dünyadaki benzerleri içinde yer alırlar. CASE deki mezuniyet öncesi eğitim programlarında hedeflenen temel unsur, öğrencilere hem temel klinik becerilerini hem de yönetim becerilerini kazandırmak. Mezuniyet sonrası verilen eğitim programlarıysa, branşlara yönelik ileri düzey kurslardan oluşuyor. CASE de kullanılan özel bir yazılım sayesinde, tüm eğitimler elektronik öğrenmeden simülasyon sonrası değerlendirme aşamasına kadar kişisel bazda takip ediliyor.

27 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Acil Servis Gerçeğe uygun olarak tasarlanmış bu bölümde acil serviste karşılaşılabilecek birçok hasta profili simüle edilebilmektedir. Konuşabilen, nabızları alınan, normal ve patolojik solunum/kalp seslerinin simüle edilebildiği simülatörler kullanılmaktadır. Burada kalp krizi geçiren, solunum yetmezliği olan veya travmalı hasta gibi vakalar simüle edilerek acil serviste çalışan tüm sağlık personeline yönelik eğitim verilmektedir.

28 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Ameliyathane / Gerçek ameliyathane ekipmanlarının kullanıldığı bu bölümde operasyon öncesi hazırlıkların ve operasyon esnasında karşılaşılabilecek durumların simüle edilebildiği senaryolar uygulanmaktadır. Ayrıca rutin uygulamalarda çok sık karşılaşılmayan ameliyathane içi kriz durumları da simüle edilerek ekiplerin bu konudaki deneyimlerinin arttırılması hedeflenmiştir.

29 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Beceri Laboratuvarı / Gerçeğe benzer ortamların kurgulandığı simülasyon programına başlamadan önce konuyla ilgili temel becerilerin kazandırıldığı ve geliştirildiği bölümdür. Burada katılımcılar kalp masajı, hava yolu yönetimi, damaryolu açma, sonda takma gibi temel klinik becerileri task trainer denilen beceri geliştirme maketlerinde öğrenirler ve daha sonra simülatörlerle yapılan senaryo uygulamalarına katılırlar.

30 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Debrifing Salonları / Eğitim sürecinde tüm uygulamalar kayıt altına alınır. Daha sonra katılımcılar eğitmenlerle beraber kayıtları izleyerek öz değerlendirme yaparlar ve geri bildirimde bulunurlar.

31 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. İlaç Hazırlık / Hemşirelik eğitiminin en önemli komponentlerinden biri de doğru ilaç hazırlanmasıdır. Bu konuya yönelik uygulamalı eğitimler verilmektedir.

32 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Doğumhane / Doğum simülatörü ile normal ve zor doğum senaryoları hazırlanarak bu konuda katılımcıların becerilerinin arttırılmasını sağlayan kurslar düzenlenmektedir. Doğumhanede bulunan bebek simülatörü ile de yenidoğan resusitasyon eğitimleri verilmektedir. Kadın doğum, pediyatri ve anestezi hekimlerinin beraber müdahale ettiği durumlar yaratılarak takım çalışması ve iletişim becerilerinin arttırılmasının hedeflendiği senaryo uygulamaları yapılmaktadır.

33 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Hemşirelik Eğitim Salonu / Oryantasyon, hemşirelik hasta bakımı, takibi ve hasta yakınlarıyla iletişim konularında uygulamalı eğitimler verilmektedir.

34 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Yoğun B akım / Yoğun bakım ortamı simüle edilerek pediyatrik/ yetişkin hasta senaryo uygulamalarıyla mekanik ventilasyon, yoğun bakımda hasta bakımı ve takibi üzerine kurslar düzenlenmektedir.

35 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Poliklinik / Standardize/ Simüle hastalar kullanılarak poliklinik ortamında genel hasta yaklaşımı, anamnez, fizik muayene ve iletişim konularında uygulamalı eğitimler yapılmaktadır.

36 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Yatan Hasta Odası / Bu bölümde serviste yatan hasta profilleri simüle edilerek hasta takip ve bakımıyla ilgili senaryolar uygulanır. Kriz senaryoları ile multidisipliner yaklaşım, kriz kaynak yönetimi, etkin iletişim ve takım çalışması konularında deneyim artırıcı eğitimler verilir.

37 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Diseksiyon Laminer akımlı Diseksiyon Masaları ve Master masa bulunan salonlarda ortopedi, beyin cerrahisi, plastik cerrahi ve baş boyun cerrahisi kursları verilmektedir.

38 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Askeri travma eğitim alanı Kuracağımız merkezde ordu için travma eğitimi verilecek. Bu alanda gerçekçi bir çatışma alanı inşa edilecek. Aynı zamanda altına yerleştirilmiş ve bilgisayarla kontrol edilen pünomatik sistemle hasta taşıyan kargo uçağının veya helikopterin hareketlerini taklit eden yapı oluşturulacak.

39 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Deney Hayvanları Araştırma Merkezi Bu tarz merkezlerin bünyesinde düzenlenecek kurs ve konferanslar, özellikle deney hayvanları ile çalışmalara yeni başlayan öğrenci ve genç akademisyenlerin gelişimi için önem taşımaktadır. Ayrıca lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim amaçlı deneyler teorik bilginin pekişmesine fırsat vermektedir. Aynı zamanda araştırma yapmak isteyen hekimlere de gereken hassasiyette hizmet verebilecek bir laboratuvar olacak. Laboratuvar Kapasitesin de bölgesel taleplere göre değişiklik yapılabilir. Örnek verecek olursak büyük hayvan deneyleri talebi olacaksa çok daha büyük alana ve altyapıya ihtiyaç duyulacaktır.

40 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Fuaye İleri düzey robotik ve endoskopik cerrahi kurs katılımcıları için lobi alanları mevcuttur.

41 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Dry Lab Cerrahi Simülasyon Ünitesi Bu bölümde endoskopik/robotik cerrahi uygulamaları öncesi temel ve ileri düzey becerilerin geliştirilmesine yönelik cerrahi simülatörler bulunmaktadır. Box trainerlar Pulsatil organ pompalarına entegre laparaskopik görüntüleme sistemleri Haptik özelliği haiz laparoskopi simülatörleri Robotik cerrahi simülatörü Artroskopi simülatörü TUR simülatörü Videoendoskopi simülatörü

42 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Multimedya Odası

43 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Robotik Cerrahi Ameliyathanesi Robotik Cerrahi Ameliyathanesinde Temel ve ileri düzey Robotik cerrahi kursları düzenlenmektedir.

44 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Wet Lab Bu bölümde endoskopik cerrahi eğitim amaçlı ameliyat masaları bulunmaktadır. Tam teşekküllü ameliyathane ortamında tüm cerrahi branşlara yönelik WET LAB kursları düzenlenmektedir.

45 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / KONFERANS SALONLARI Bu bölümde endoskopik cerrahi eğitim amaçlı ameliyat masaları bulunmaktadır. Tam teşekküllü ameliyathane ortamında tüm cerrahi branşlara yönelik WET LAB kursları düzenlenmektedir.

46 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Fuaye İleri düzey robotik ve endoskopik cerrahi kurs katılımcıları Wetlab,Diseksiyon için lobi alanı olarak kullanmaları için ayrı ayrı iki adet dizayn edilecektir.

47 HİZMETLERİMİZ/ REHBERLİK HİZMETLERİ NANOGEN, geleneksel REHBERLİK hizmetlerinin dışında, Eğitim için gelen misafir Doktorlarımız için Branşları doğrultusunda KURS süresince asist bilgi ihtiyaçlarının karşılandığı aynı zamanda başarılı bir eğitim alabilmeleri için tüm tıp branşlarını kapsayan hem teorik hem de uygulamalı eğitim modelleri kullanılarak hekimlerin bilgi ve becerilerinin arttırılması ile hizmet kalitesinin standardizasyonu sağlayacaktır. Tüm doktorların ve sağlık çalışanlarının gerçek vakalarla karşılaşmadan önce deneyim kazanmasını amaçlayan merkezde 5 aşamalı rehberlik eğitimi sunulacaktır. E-Training: İlk aşamada, tüm katılımcılara eğitim için hastaneye gelmeden internet aracılığıyla sanal vakalar üzerinden sorular yöneltilecek. Video Training: İkinci aşamada, senaryolar hakkında hazırlanan videolar katılımcılara seyrettirilecek. Task Training: Üçüncü aşamada katılımcılar uzmanlık alanlarındaki modeller üzerinde simülasyon öncesi el becerilerini arttırmak için çeşitli uygulamalar yapacak. Simülasyon: Dördüncü aşamada ise her uzman kendi branşına özel olarak hazırlanan senaryoları, simülatörler üzerinde uygulayacak. Wet Lab: Cerrahi branşlarda denek hayvanları üzerinde el becerilerini daha da geliştirip yeni cerrahi teknikleri uygulama olanağı sağlanacak.

48 HİZMETLERİMİZ/ REHBERLİK HİZMETLERİ Eğitim programında her katılımcının, eğitim sürecindeki tüm çalışmaları REHBERLİK hizmetleri altında, takip edilecek ve yaptığı uygulamalar özel bir yazılım vasıtasıyla kaydedilecek. REHBERLİK HİZMETLERİMİZ İLE ; Acil hasta müdahalelerinde karşılaşılan kriz durumlarıyla başa çıkabilmeleri için doktorlara ve tüm sağlık çalışanlarına deneyim kazandırmak, Eğitim süresince sık karşılaşılmayan durumların simülasyon ortamında kurgulanmasıyla, buna yönelik davranış modeli oluşturmak, Kriz anında ekip çalışması bilincinin oluşturulması ve etkin iletişim sağlanması, Acil hasta yaklaşımlarında kriz yönetiminde standardizasyon sağlamak, Katılımcılara hasta müdahaleleri sırasında bilgi düzeyleri ve yaklaşımları ile ilgili farkındalık kazandırmak amaçlanıyor.

49 HİZMETLERİMİZ/ HAVALİMANI TRANSFER/ HİZMETLERİ

50 HİZMETLERİMİZ/ KONAKLAMA / HİZMETLERİ

Önsöz. Değerli Meslektaşlarım,

Önsöz. Değerli Meslektaşlarım, Önsöz Değerli Meslektaşlarım, Laparoskopik cerrahinin yaygınlığı dünyada giderek artmaktadır. Özellikle son dekatta Jinekoloji alanında hemen hemen tüm operasyonlar ağırlıklı olarak laparoskopik olarak

Detaylı

Önsöz. Değerli Meslektaşlarım,

Önsöz. Değerli Meslektaşlarım, Önsöz Değerli Meslektaşlarım, Laparoskopik cerrahinin yaygınlığı dünyada giderek artmaktadır. Özellikle son dekatta Jinekoloji alanında hemen hemen tüm operasyonlar ağırlıklı olarak laparoskopik olarak

Detaylı

Robotik Cerrahi? Laparoskopi?

Robotik Cerrahi? Laparoskopi? Robotik Cerrahi? Laparoskopi? Dr. Korhan Taviloğlu Genel Cerrahi Profesörü Şişli ve Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi www.taviloglu.com www.robotcerrahisi.com www.genelcerrah.com www.drtaviloglu.tv

Detaylı

Laparoskopi Nasıl Yapılır?

Laparoskopi Nasıl Yapılır? Dünyaya baktığımızda son 20 yılda cerrahi anlayışında köklü değişiklikler görmekteyiz. Vücut boşluklarını açmadan içeride olup bitenleri anlayabilme fikri tıbbın başlangıcından beri cerrahları heyecanlandıran

Detaylı

Uzman Doktorlar. Akay Hastanesi nin tıbbi kadrosu, alanında uzmanlaşmış, bilgili, deneyimli, yenilikleri takip eden doktorlardan oluşmaktadır.

Uzman Doktorlar. Akay Hastanesi nin tıbbi kadrosu, alanında uzmanlaşmış, bilgili, deneyimli, yenilikleri takip eden doktorlardan oluşmaktadır. /akayhastanesi /akayhastanesi Hizmetindeyiz Akay Hastanesi hedeflerinin doğrultusunda tıbbın bütün kliniklerinde hizmet vermeyi ve 450 yi aşan personeli ile standartlarını daha da ileriye taşımayı amaçlamaktadır.

Detaylı

MİNİMAL İNVAZİV JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ DERNEĞİ EĞİTİM PROGRAMLARI 2015-2016

MİNİMAL İNVAZİV JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ DERNEĞİ EĞİTİM PROGRAMLARI 2015-2016 www.gynoncomis.org www.gynoncomis.org Değerli Meslektaşlarım, Endoskopik cerrahinin, açık cerrahiye olan üstünlüğü bilinen bir gerçektir. Hem doktor hem de hastalar için çok sayıda avantajlar sağlamaktadır.

Detaylı

Önsöz. Değerli Meslektaşlarım,

Önsöz. Değerli Meslektaşlarım, Önsöz Değerli Meslektaşlarım, Günümüz Jinekolojik cerrahisinde Laparoskopinin hastalarımıza sağladığı avantajlar tartışılmaz şekilde kabul edilmiştir. Bu nedenle ülkemiz vatandaşlarına sağlık hizmeti sunan

Detaylı

Önsöz. Değerli Meslektaşlarım,

Önsöz. Değerli Meslektaşlarım, Önsöz Değerli Meslektaşlarım, Günümüz Jinekolojik cerrahisinde Laparoskopinin hastalarımıza sağladığı avantajlar tartışılmaz şekilde kabul edilmiştir. Bu nedenle ülkemiz vatandaşlarına sağlık hizmeti sunan

Detaylı

LAPAROSKOPİK KOLOREKTAL KANSER CERRAHİSİNİN ERKEN DÖNEM SONUÇLARI:251 OLGU

LAPAROSKOPİK KOLOREKTAL KANSER CERRAHİSİNİN ERKEN DÖNEM SONUÇLARI:251 OLGU LAPAROSKOPİK KOLOREKTAL KANSER CERRAHİSİNİN ERKEN DÖNEM SONUÇLARI:251 OLGU TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ GASTROENTEROLOJİ CERRAHİSİ KLİNİĞİ DR.TAHSİN DALGIÇ GİRİŞ Laparoskopik kolorektal cerrahi son

Detaylı

Türkiye de Simülasyon Uygulamaları Uz.Dr.M.Emin Aksoy

Türkiye de Simülasyon Uygulamaları Uz.Dr.M.Emin Aksoy Türkiye de Simülasyon Uygulamaları Uz.Dr.M.Emin Aksoy İstanbul Sağlık Müdür Yard. Simülasyon Sıklıkla Havacılık Askeri Sistemler Nükleer Reaktörler Havacılık ve Hekimlik Arasındaki Benzerlikler Her ikisi

Detaylı

Özofagus tümörleri M. BELVİRANLI

Özofagus tümörleri M. BELVİRANLI GENEL CERRAHİ 1. GÜN 08.00-10.00 Pratik Uygulama Anamnez Alma 10.00-10.45 Cerrahiye giriş Y. TATKAN Cerrahi anamnez ve terminoloji Ş. TAVLI Özofagus tümörleri M. BELVİRANLI Özofagus tümörleri M. BELVİRANLI

Detaylı

JİNEKOLOJİDE SİNGLE PORT OPERASYONLAR. Doç Dr Ahmet Kale. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği

JİNEKOLOJİDE SİNGLE PORT OPERASYONLAR. Doç Dr Ahmet Kale. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği JİNEKOLOJİDE SİNGLE PORT OPERASYONLAR Doç Dr Ahmet Kale Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği SINGLE PORT OPERASYONLAR Yirmibirinci yüzyıldaki önemli gelişmelerden

Detaylı

ENDOSKOPİK CERRAHİ İLE UĞRAŞANLARIN ROBOTİK CERRAHİ DENEYİMİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ 1. Uzmanlık alanınız

ENDOSKOPİK CERRAHİ İLE UĞRAŞANLARIN ROBOTİK CERRAHİ DENEYİMİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ 1. Uzmanlık alanınız ENDOSKOPİK CERRAHİ İLE UĞRAŞANLARIN ROBOTİK CERRAHİ DENEYİMİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ 1. Uzmanlık alanınız Kulak Burun Boğaz Uzmanı Göğüs Cerrahisi Genel Cerrahi Kalp Damar Cerrahisi Kadın Doğum Uzmanı Çocuk

Detaylı

DÖNEM IV 3. GRUP DERS PROGRAMI

DÖNEM IV 3. GRUP DERS PROGRAMI T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GENEL CERRAHİ A.D. BAŞKANLIĞI SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GENEL CERRAHİ KLİNİĞİ 2013-2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI DÖNEM IV 3. GRUP DERS PROGRAMI

Detaylı

Dr. Mehmet İnan Genel Cerrahi Uzmanı

Dr. Mehmet İnan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet İnan Genel Cerrahi Uzmanı 1 Ameliyat Yapılmadan İlgilendiği Konular: Sıvı ve Elektrolit tedavisi Şok Yanık tedavisi 2 Travma Hastaları Kesici karın travmaları: Karın bölgesini içine alan kurşunlanma,

Detaylı

ÇANKIRI GAZİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ İŞLETMELERDE MESLEKİ EĞİTİM YILLIK PLAN

ÇANKIRI GAZİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ İŞLETMELERDE MESLEKİ EĞİTİM YILLIK PLAN MESLEK ESASLARI DERSİ PEKİŞTİRİLECEK KONULAR/BECERİLER/LAR Hasta Odası Hazırlama Hasta odası 3 20 20 Eylül 2017 Çarşamba 22 Eylül 2017 Cuma Hasta yatağı yapımı İçinde hasta olan yatağın yapımı Muayene

Detaylı

HEM501 (3,0)3 Sağlık Tanılaması

HEM501 (3,0)3 Sağlık Tanılaması GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ HEMŞİRELİKTE YÜKSEK LİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ ZORUNLU DERSLER HEM501 (3,0)3 Sağlık Tanılaması Bu derste öğrencinin; birey, aile ve toplumun sağlık gereksinimlerini belirleyen

Detaylı

Sağlık Kurum ve Kuruluş Türüne Göre Değerlendirilecek Bölüm/Standart Listesi

Sağlık Kurum ve Kuruluş Türüne Göre Değerlendirilecek Bölüm/Standart Listesi Sağlık Kurum ve Kuruluş Türüne Göre Değerlendirilecek Bölüm/Standart Listesi 2013 yılı sağlıkta kalite değerlendirmeleri kapsamında değerlendirilecek SHKS bölümleri ve değerlendirilmesi zorunlu olan standartlar

Detaylı

Saat 25 Eylül 2017 Pazartesi 26 Eylül 2017 Salı 27 Eylül 2017 Çarşamba 28 Eylül 2017 Perşembe 29 Eylül 2017 Cuma. Seminer

Saat 25 Eylül 2017 Pazartesi 26 Eylül 2017 Salı 27 Eylül 2017 Çarşamba 28 Eylül 2017 Perşembe 29 Eylül 2017 Cuma. Seminer 4. SINIF GENEL CERRAHİ STAJ PROGRAMI Öğretim Üyeleri: Prof. Dr. Göktürk MARALCAN, Yrd. Doç. Dr. Hasan BAKIR, Yrd. Doç. Dr. Erdal UYSAL, Yrd. Doç. Dr. Başar AKSOY GRUP 2 Stajyer Öğrenciler için Haftalık

Detaylı

3. SIKLIKLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR, UYGULANAN PROSEDÜRLER VE HİZMETLER:

3. SIKLIKLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR, UYGULANAN PROSEDÜRLER VE HİZMETLER: Rev. No : 03 Rev.Tarihi : 28 Şubat 2012 1 / 5 1. HİZMET KAPSAMI: Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı, 0-17 yaş arasındaki ayaktan ve yatan hastalara tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmet haftada 7 gün

Detaylı

İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ Dönem 6 Öğrenim Esasları. A. Genel Tanıtım B. Çalışma Kılavuzu C. Rotasyon Tablosu D.Dönem Kurulu E.

İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ Dönem 6 Öğrenim Esasları. A. Genel Tanıtım B. Çalışma Kılavuzu C. Rotasyon Tablosu D.Dönem Kurulu E. İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ Dönem 6 Öğrenim Esasları A. Genel Tanıtım B. Çalışma Kılavuzu C. Rotasyon Tablosu D.Dönem Kurulu E. İletişim A. GENEL TANITIM Dönem 6, tıp eğitiminin önceki 5 yılında edinilen bilgi,

Detaylı

ROBOTİK BÖBREK AMELİYATI

ROBOTİK BÖBREK AMELİYATI ROBOTİK BÖBREK AMELİYATI Robotik böbrek ameliyatları hakkında merak edilen soruları Prof. Dr. Haluk Akpınar yanıtlıyor. GİRİŞ Her yıl Dünya da 190.000 kişide böbrek kanseri saptanmaktadır. Erkeklerde biraz

Detaylı

İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI GENEL CERRAHİ STAJI B GRUBU TEORİK VE PRATİK DERS PROGRAMI (01.09.

İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI GENEL CERRAHİ STAJI B GRUBU TEORİK VE PRATİK DERS PROGRAMI (01.09. 1 İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI GENEL CERRAHİ STAJI B GRUBU TEORİK VE PRATİK DERS PROGRAMI (01.09.2014 10.10.2014) 1 EYLÜL 2014 PAZARTESİ Saat 10.30-11.20

Detaylı

AMELİYATHANEDE İNOVASYON. Nermin Ocaktan Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü

AMELİYATHANEDE İNOVASYON. Nermin Ocaktan Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü + AMELİYATHANEDE İNOVASYON Nermin Ocaktan Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü + Sunu Akışı 2 Neden İnovasyon? Neredeydik? Neredeyiz? Nereye Gidiyoruz? + Sunu Akışı 3 Neden

Detaylı

ROBOTİK PROSTAT AMELİYATI

ROBOTİK PROSTAT AMELİYATI ROBOTİK PROSTAT AMELİYATI Robotik prostat ameliyatları hakkında merak edilen soruları Prof. Dr. Haluk Akpınar yanıtlıyor. GİRİŞ Organa sınırlı prostat kanserini farklı yöntemler ile tedavi etmek olasıdır.

Detaylı

Sayın Meslektaşlarım,

Sayın Meslektaşlarım, Sayın Meslektaşlarım, Hekimlik mesleği yaşamboyu eğitim gerektiren bir meslektir. Jinekolojik laparoskopik ve histereskopik cerrahide yaşanan hızlı gelişmeler uzmanlık sonrası eğitimi bir gereksinim haline

Detaylı

HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI NA GİRİŞ KOŞULLARI : Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık veya Hemşirelik Yüksekokulları, Hemşirelik, Sağlık Memurluğu ve Ebelik Programları mezunu

Detaylı

Hasta Adı Dosya No Tarih / Saat

Hasta Adı Dosya No Tarih / Saat SAYFA NO Sayfa 1 / 5 Hasta Adı Dosya No Tarih / Saat.. Hasta olarak size uygulanacak olan işlem hakkında karar verebilmeniz için, işlem öncesinde, durumunuz ve önerilen cerrahi, tibbi ya da tanısal işlem

Detaylı

DÖNEM 4 BÜTÜNLEġĠK DAHĠLĠYE STAJ KURULU AMAÇ VE HEDEFLERĠ AMAÇ

DÖNEM 4 BÜTÜNLEġĠK DAHĠLĠYE STAJ KURULU AMAÇ VE HEDEFLERĠ AMAÇ DÖNEM 4 BÜTÜNLEġĠK DAHĠLĠYE STAJ KURULU VE HEDEFLERĠ İç hastalıklarının tanı ve tedavisinde kanıta dayalı tıp uygulamalarını yaygınlaştırmak; bilim dünyasındaki gelişmeleri takip eden ve yaşama geçiren,

Detaylı

GENEL CERRAHİ MORTALİTE-MORBİDİTE Ş. ÖZER (MODERATÖR) Şok A. TEKİN Şok A. TEKİN

GENEL CERRAHİ MORTALİTE-MORBİDİTE Ş. ÖZER (MODERATÖR) Şok A. TEKİN Şok A. TEKİN GENEL CERRAHİ 1. GÜN 08.00-10.00 Pratik Uygulama Anamnez Alma 10.00-10.45 Cerrahi Anamnez Y. TATKAN 10.55-11.40 Karın travmaları Ş. ÖZER Karın travmaları Ş. ÖZER ileus Ş. TEKİN intern semineri intern semineri

Detaylı

Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde. Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde STERİLİZASYON SAĞLIK PERSONELİ YETİŞTİREN OKULLARDA STERİLİZASYON VE

Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde. Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde STERİLİZASYON SAĞLIK PERSONELİ YETİŞTİREN OKULLARDA STERİLİZASYON VE SAĞLIK PERSONELİ YETİŞTİREN OKULLARDA STERİLİZASYON VE DEZENFEKSİYON EĞİTİMİ UZM.HEM.NESİBE ÖZGEN SAYGIN A.Ü.T.F.İBN-İ SİNA ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ AMELİYATHANE MSÜ ÜNİTESİ SORUMLU HEMŞİRESİ STERİLİZASYON

Detaylı

Sevgili Öğrenciler. Yrd. Doç. Dr. Mustafa SOYÖZ MÜDÜR

Sevgili Öğrenciler. Yrd. Doç. Dr. Mustafa SOYÖZ MÜDÜR Sevgili Öğrenciler Yüksekokulumuz yeni ve genç bir yüksekokuldur. Alanlarında yetkin öğretim üyelerinin ve öğretim görevlilerinin, bir araya gelmesiyle oluşmuştur.. Genç ve tecrübeli bir ekiple yola çıkan

Detaylı

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi BR.HLİ.019 Yeni doğan döneminden erişkinliğe kadar olan çocukluk çağına ait (0 17 yaş), doğumsal ve daha sonra oluşan solunum, sindirim ve boşaltım sistemlerini ilgilendiren

Detaylı

Endometriozis. (Çikolata kisti)

Endometriozis. (Çikolata kisti) Endometriozis (Çikolata kisti) Bugün Neler Konuşacağız? Endometriozis Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne Sıklıkta Görülür? Hangi Sorunlara Neden Olur? Nasıl Tanı Konur? Nasıl Tedavi Edilir? Endometriozis

Detaylı

VARİS TEDAVİSİNDE KONFORUN YENİ ADI. Endovenöz Radyofrekans Ablasyon

VARİS TEDAVİSİNDE KONFORUN YENİ ADI. Endovenöz Radyofrekans Ablasyon VARİS TEDAVİSİNDE KONFORUN YENİ ADI Endovenöz Radyofrekans Ablasyon Varis ve venöz yetersizlik toplumda en sık görülen belki de bu nedenle kanıksanabilen ciddi bir hastalıktır.venöz yetersizliğin ana nedeni

Detaylı

Liv Hospital ileri LAPAROSKOPiK VE ROBOTiK CERRAHi

Liv Hospital ileri LAPAROSKOPiK VE ROBOTiK CERRAHi Liv Hospital ileri LAPAROSKOPiK VE ROBOTiK CERRAHi Kanser, hepimiz için ürkütücü bir kelime. Dünyada ve Türkiye de kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan ölüm sebebi Ancak erken teşhisle,

Detaylı

Toraks Travmalarında Hasar Kontrol Cerrahisi Teknikleri

Toraks Travmalarında Hasar Kontrol Cerrahisi Teknikleri Doç. Dr. Onur POLAT Toraks Travmalarında Temel kuralın tanı ve tedavinin aynı anda başlaması olduğu gerçeği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Havayolu erken entübasyon ile sağlanmalı, eğer entübasyonda zorluk

Detaylı

Nebile ÖZDEMİR Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi

Nebile ÖZDEMİR Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Nebile ÖZDEMİR Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi TÜRKİYEDE BÖBREK NAKLİ 1975 yılında canlı 1978 yılında kadavra E.Ü.T.F Hastanesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi 1988

Detaylı

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemizin aşağıda belirtilen birimlerine, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği ve 657 sayılı Devlet Memurları

Detaylı

23 NİSAN, PERŞEMBE 22 NİSAN, ÇARŞAMBA

23 NİSAN, PERŞEMBE 22 NİSAN, ÇARŞAMBA 22 NİSAN, ÇARŞAMBA 23 NİSAN, PERŞEMBE 13:00- EĞİTİM OTURUMU - AKILCI İLAÇ KULLANIMI Oturum Başkanı: Levhi Akın Konuşmacı: Umut Barbaros KURSLAR I. Laparoskopik Fıtık Cerrahisi Kursu Kurs Yöneticileri:

Detaylı

Sağlık Kurum ve Kuruluş Türüne Göre Değerlendirilecek Bölüm/Standart Listesi

Sağlık Kurum ve Kuruluş Türüne Göre Değerlendirilecek Bölüm/Standart Listesi Sağlık Kurum ve Kuruluş Türüne Göre Değerlendirilecek Bölüm/Standart Listesi 2014 yılı Sağlıkta Kalite Değerlendirmeleri kapsamında değerlendirilecek SHKS bölümleri ve değerlendirilmesi zorunlu olan standartlar

Detaylı

ROBOTİK CERRAHİDE AMELİYATHANENİN VE HASTANIN HAZIRLANMASI VE POZİSYON VERME

ROBOTİK CERRAHİDE AMELİYATHANENİN VE HASTANIN HAZIRLANMASI VE POZİSYON VERME ROBOTİK CERRAHİDE AMELİYATHANENİN VE HASTANIN HAZIRLANMASI VE POZİSYON VERME Dr. Murat DEDE GATA Kadın Hast. Ve Doğum AD Jinekolojik Onkoloji Ünitesi HASTANIN HAZIRLANMASI VE POZİSYON VERME Cerrahi öncesi

Detaylı

T.C. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce Tıp Programları

T.C. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce Tıp Programları T.C. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce Tıp Programları 4. ve 5. Sınıf Stajları Öğrenci Değerlendirme Anket Analizi 2012-2013 Bahar Yarıyılı Anket Analizi 2012-2013 Bahar

Detaylı

KIRKLARELİ İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ BABAESKİ DEVLET HASTANESİ

KIRKLARELİ İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ BABAESKİ DEVLET HASTANESİ KIRKLARELİ İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ BABAESKİ DEVLET HASTANESİ ÖZGEÇMİŞ 1961 tarihinde 10 yataklı Sağlık Merkezi olarak hizmete başlayan kurumumuz 1974 yılında 25 yataklı Sağlık Merkezi

Detaylı

UÜ-SK KALP VE DAMAR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI HİZMET KAPSAMI

UÜ-SK KALP VE DAMAR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI HİZMET KAPSAMI Rev. No : 03 Rev.Tarihi : 28 Şubat 2012 1 / 6 1. HİZMET : Kalp ve Damar Cerrahisi AD, her yaş grubundaki ayaktan ve yatan hastalara tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmet haftada 7 gün ve 24

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÇANAKKALE ONSEKİZ MART EĞİTİM YILI DÖNEM IV GENEL CERRAHİ STAJ EĞİTİM PROGRAMI

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÇANAKKALE ONSEKİZ MART EĞİTİM YILI DÖNEM IV GENEL CERRAHİ STAJ EĞİTİM PROGRAMI ÇANAKKALE ONSEKİZ MART 2017-2018 EĞİTİM YILI DÖNEM IV GENEL CERRAHİ STAJ EĞİTİM PROGRAMI Eğitim Baş koordinatörü: Dönem Koordinatörü: Koordinatör Yardımcısı: Staj Sorumlu Öğretim Üyesi: Öğretim Üyeleri:

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans ( x) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan

Detaylı

SKAL ANTALYA KULÜBÜ YÖNETİMİ NE

SKAL ANTALYA KULÜBÜ YÖNETİMİ NE SKAL ANTALYA KULÜBÜ YÖNETİMİ NE Konu Hk. :Skal Antalya Kulübü Üyeleri ne Özel Jinefem Tıp Merkezi nde Uygulanacak İndirimler Özel Jinefem Tıp Merkezi,01.03.2004 tarihinde faaliyetine başlamış, her yıl

Detaylı

T.C.DİCLE ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ 1 / 63 ACİL TIP ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI

T.C.DİCLE ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ 1 / 63 ACİL TIP ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI EYLEMCAN TIRPANCI-SERFİRAZ ATABEY EYLEMCAN TIRPANCI-SERFİRAZ ATABEY BİRİM ACİL TIP ANABİLİM DALI TETKİK EDİLECEK KRİTER/DOKÜMAN Acil Tıp AD Başkanlığı İş Akış Acil Servis Süreci Radyoloji Süreci Beslenme

Detaylı

13.30-14.15 İltihabi barsak hastalıkları M. ÇAKIR

13.30-14.15 İltihabi barsak hastalıkları M. ÇAKIR GENEL CERRAHİ 1. GÜN 08.00-10.00 Pratik Uygulama Anamnez Alma Cerrahi Anamnez Y. TATKAN Karın travmaları A. TEKİN Karın travmaları A. TEKİN ileus Ş. TEKİN intern semineri intern semineri 2. GÜN 08.00-10.00

Detaylı

T. C. SAĞLIK BAKANLIĞI KEÇİÖREN EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ TELEFON REHBERİ

T. C. SAĞLIK BAKANLIĞI KEÇİÖREN EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ TELEFON REHBERİ T. C. SAĞLIK BAKANLIĞI KEÇİÖREN EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ TELEFON REHBERİ İDARİ BİRİMLER KALİTE YÖNETİM BİRİMİ Kalite Direktörü 2103 Kalite Yönetim Birimi 1387 Kalite Sekreteri 1382 PERSONEL (ÖZLÜK)

Detaylı

ELVANKÖY İMKB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ ALANI

ELVANKÖY İMKB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ ALANI ELVANKÖY İMKB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ ALANI 1 ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ Sağlık hizmetlerinin görünen yüzü hastaneler ve hekimler olmakla birlikte, her ferdi

Detaylı

2014 YILLIK EĞİTİM PLANI. Ocak. Eğitim Alan Grup / Bölüm ZORUNLU EĞİTİM. Laboratuar Çalışanları. Psikiyatri Servis.

2014 YILLIK EĞİTİM PLANI. Ocak. Eğitim Alan Grup / Bölüm ZORUNLU EĞİTİM. Laboratuar Çalışanları. Psikiyatri Servis. Dok.Kod.: SPEH.EGT.PL.02 2014 YILLIK EĞİTİM PLANI Hazırlanma Tar.: 19/08/14 Sayfa No: 1/1 Sıra No Eğitim Eğitimci Eğitim Alan Grup / Bölüm Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim

Detaylı

4. SINIF KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM STAJ PROGRAMI

4. SINIF KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM STAJ PROGRAMI 4. SINIF KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM STAJ PROGRAMI Amaç: Kadın yaşamının evreleri ve bu evrelerde karşılaşılabilecek sağlık sorunları hakkında öğrenciyi bilgilendirmek, bu sorunlara pratisyen hekim düzeyinde

Detaylı

Üreterorenoskopide Eğitim Modelleri. Doç. Dr. İlker Seçkiner Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı

Üreterorenoskopide Eğitim Modelleri. Doç. Dr. İlker Seçkiner Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Üreterorenoskopide Eğitim Modelleri Doç. Dr. İlker Seçkiner Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Yeterlilik Bilgi Davranış Beceri Cerrahi eğitimde ek olarak: El-göz koordinasyonu;

Detaylı

HASTANEMİZİN TANITIMI. Münevver ÖZKAN Acil Ameliyathanesi Sorumlu Hemşiresi

HASTANEMİZİN TANITIMI. Münevver ÖZKAN Acil Ameliyathanesi Sorumlu Hemşiresi HASTANEMİZİN TANITIMI Münevver ÖZKAN Acil Ameliyathanesi Sorumlu Hemşiresi Hastanemiz Balkanların en büyük sağlık kompleksi olarak 19.01.1960 yılında İşçi Sigortaları Kurumu İstanbul Hastanesi adıyla hizmete

Detaylı

Engelsiz Yaşam, Sağlık, Medikal, Hastane Ekipmanları ve Tıbbi Cihazlar Fuarı Ankara da açılıyor.

Engelsiz Yaşam, Sağlık, Medikal, Hastane Ekipmanları ve Tıbbi Cihazlar Fuarı Ankara da açılıyor. Engelsiz Yaşam, Sağlık, Medikal, Hastane Ekipmanları ve Tıbbi Cihazlar Fuarı Ankara da açılıyor. 04 07 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ankara Altınpark Fuar Alanı nda Engelsiz Yaşam, Hastane Ekipmanları,

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 20

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 20 3/06/00 tarih ve 8 sayılı Karar Sayfa / 0 a Gönderen Alanı Yılı Acil Tıp Anesteziyoloji ve Reanimasyon Genel Cerrahi Göğüs Hastalıkları İç Hastalıkları Kardiyoloji 3 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 3 Kadın

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DÖNEM IV Entegre Cerrahi Bilimler Stajı Eğitim Programı Eğitim Başkoordinatörü: Dönem 4 Koordinatörü: Koordinatör Yardımcısı: Doç. Dr. Erkan Melih ŞAHİN Yrd. Doç. Dr. Fatih Köksal BİNNETOĞLU Yrd. Doç.

Detaylı

PERSONEL TEMİN PLANI

PERSONEL TEMİN PLANI BÖLÜMLER Özellikler Mevcut Personel Sayısı Asgari Nöbet Tutan Personel Sayısı İç Kaynaklardan Transfer Dış Kaynaklardan İstem Beyin Cerrahi - KBB- Cildiye Kliniği Yatak sayısı: 40 Branş Sayısı: 3 1 Sorumlu

Detaylı

KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI TIPTA UZMANLIK EĞİTİM PROGRAMLARI. KBB-007 KBB Ab.D. Burun ve Paranazal Sinüs Hastalıkları Teorik Dersleri

KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI TIPTA UZMANLIK EĞİTİM PROGRAMLARI. KBB-007 KBB Ab.D. Burun ve Paranazal Sinüs Hastalıkları Teorik Dersleri KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI TIPTA UZMANLIK EĞİTİM PROGRAMLARI KBB-001: KBB Ab.D. KBB nin temelleri Teorik Dersleri KBB-002: KBB Ab.D. Seminer, Makale ve Olgu tartışması saati KBB-003: KBB Ab.D. KBB

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ Dönem VI Ön Hekimlik ÜROLOJİ (Seçmeli) Uygulama Dilimi Eğitim Programı Eğitim Başkoordinatörü: Dönem Koordinatörü: Koordinatör Yardımcısı: Doç. Dr. Erkan Melih ŞAHİN Doç. Dr. Erkan Melih ŞAHİN Doç. Dr.

Detaylı

Artroskopi, ortopedik cerrahların eklem içini görerek tanı koydukları ve gerektiğinde

Artroskopi, ortopedik cerrahların eklem içini görerek tanı koydukları ve gerektiğinde Artroskopi nedir? Artroskopi, ortopedik cerrahların eklem içini görerek tanı koydukları ve gerektiğinde çeşitli tedavileri uyguladıkları bir cerrahi prosedürdür. Artroskopi sözcüğü latince arthro (eklem)

Detaylı

KARDİYOVASKÜLER CERRAHİ YOĞUN BAKIM ÖZCAN ERDEMLİ

KARDİYOVASKÜLER CERRAHİ YOĞUN BAKIM ÖZCAN ERDEMLİ KARDİYOVASKÜLER CERRAHİ YOĞUN BAKIM dizayn ÖZCAN ERDEMLİ Kalp ve damar cerrahisi yoğun bakımı seviye 3 yoğun bakımdır. Özel ekibi, özel donanımı olan ve temel gereksinimlerini kendi içinde sağlayabilen

Detaylı

PROSTAT BÜYÜMESİ VE KANSERİ

PROSTAT BÜYÜMESİ VE KANSERİ PROSTAT BÜYÜMESİ VE KANSERİ PROSTAT BÜYÜMESİ Prostat her erkekte doğumdan itibaren bulunan, idrar torbasının hemen altında yer alan bir organdır. Yaklaşık 20 gr ağırlığındadır ve idrar torbasındaki idrarı

Detaylı

TDB AKADEMİ Oral İmplantoloji Programı Temel Eğitim (20 kişi) 1. Modül 29 Eylül 2017, Cuma

TDB AKADEMİ Oral İmplantoloji Programı Temel Eğitim (20 kişi) 1. Modül 29 Eylül 2017, Cuma TDB AKADEMİ Oral İmplantoloji Programı Temel Eğitim (20 kişi) 1. Modül 29 Eylül 2017, Cuma Oral İmplantolojide Temel Kavramlar, Teşhis ve Tedavi Planlaması 13.30-15.00 Dental implantların kısa tarihçesi

Detaylı

VI.DÖNEM (AİLE HEKİMLİĞİ) 12 AY KESİNTİSİZ DEVAM EDER. 15 TEMMUZ TEMMUZ 2017

VI.DÖNEM (AİLE HEKİMLİĞİ) 12 AY KESİNTİSİZ DEVAM EDER. 15 TEMMUZ TEMMUZ 2017 VI.DÖNEM (AİLE HEKİMLİĞİ) 12 AY KESİNTİSİZ DEVAM EDER. 2016-2017 BAŞLAYIŞ BİTİŞ 15 TEMMUZ 2016 14 TEMMUZ 2017 AYLARA GÖRE STAJ TARİHLERİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. 1) 15.07.2016/14.09.2016 2) 15.09.2016/14.11.2016

Detaylı

ACİL SERVİS HEMŞİRESİ BİRİM ORYANTASYON DEĞERLENDİRME FORMU

ACİL SERVİS HEMŞİRESİ BİRİM ORYANTASYON DEĞERLENDİRME FORMU ACİL SERVİS HEMŞİRESİ BİRİM ORYANTASYON DEĞERLENDİRME FORMU Adı-Soyadı: Kadrosu: İşe Başlama i: Bölümü: ACİL SERVİS HEMŞİRESİ Oryantasyıon Bitiş i: Formun İnsan Kaynaklarına Geliş i: Uygulama Puanları

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ Dönem VI Ön Hekimlik Acil Tıp Hekimliği Uygulama Dilimi (Seçmeli) Eğitim Programı Eğitim Başkoordinatörü: Dönem Koordinatörü: Koordinatör Yardımcısı: Doç. Dr. Erkan Melih ŞAHİN Doç. Dr. Okhan AKDUR Doç.

Detaylı

GÜZEL SANATLAR (Resim, Müzik vb) 2 0 S

GÜZEL SANATLAR (Resim, Müzik vb) 2 0 S TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI DERS PLANI ANATOMİ 6703101 2 0 Z 3 TÜRK DİLİ I 6703109 2 0 Z 2 YABANCI DİL I 6703110 2 0 Z 2 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I 6703114 2 0 Z 2 GENEL BİYOLOJİ 6703121

Detaylı

S. Ü. TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ EĞİTİM BİRİMİ

S. Ü. TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ EĞİTİM BİRİMİ S. Ü. TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ EĞİTİM BİRİMİ I. Eğitim Biriminin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Eğitim Birimi hastanemizin kurulmasıyla beraber 2009 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Başlangıçta çalışan

Detaylı

Ektopik Gebelik. Doç. Dr. Şule Akköse Aydın U.Ü.T.F Acil Tıp AD ATOK - 2012

Ektopik Gebelik. Doç. Dr. Şule Akköse Aydın U.Ü.T.F Acil Tıp AD ATOK - 2012 Ektopik Gebelik Doç. Dr. Şule Akköse Aydın U.Ü.T.F Acil Tıp AD ATOK - 2012 Sunum Planı Tanım Epidemiyoloji Patofizyoloji Klinik Tanı Ayırıcı tanı Tedavi Tanım Fertilize ovumun endometriyal kavite dışında

Detaylı

KLİNİK EĞİTİME UYUM ( ) 1 Eylül Eylül Hastanenin tanıtımı (13:30-16:30) (5 grup halinde) (Buluşma yeri=dekanlık önü)

KLİNİK EĞİTİME UYUM ( ) 1 Eylül Eylül Hastanenin tanıtımı (13:30-16:30) (5 grup halinde) (Buluşma yeri=dekanlık önü) KLİNİK EĞİTİME UYUM (2014-2015) 1 Eylül 2014-12 Eylül 2014 1. Hafta 1 Eylül 2014 Pazartesi Hoşgeldiniz (10:00-12:00) (Tüm grup) (Konferans salonu) 10:00-11:00 Açılış Konuşması ve dersi (Tıp Fakültesi Dekanı)

Detaylı

GENEL YOĞUN BAKIM İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ

GENEL YOĞUN BAKIM İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ Dok No:YBH.PR.01 Yayın Tarihi: NİSAN 2013 Rev.Tar/No:-/0 Sayfa No: 1 / 6 1.0 AMAÇ: Erişkin yoğun bakım ünitesine yatış endikasyonu olan hastaların erişkin yoğun bakım ünitesine kabulü, izlenmesi, tedavisi,

Detaylı

GENEL İLKELER (16.10.2012 tarihinde kontrol edildi.)

GENEL İLKELER (16.10.2012 tarihinde kontrol edildi.) GENEL İLKELER (16.10.2012 tarihinde kontrol edildi.) 1- a) Küçük ameliyatlar: 149 birim'e kadar olanlardır. b) Orta ameliyatlar: 150-299 birim olanlardır. c) Büyük ameliyatlar: 300-499 birim olanlardır.

Detaylı

Hastane. Hastane Grupları 19/11/2015. Sağlık Kurumları Yönetiminde Temel Kavramlar

Hastane. Hastane Grupları 19/11/2015. Sağlık Kurumları Yönetiminde Temel Kavramlar Hastane Sağlık Kurumları Yönetiminde Temel Kavramlar Yük.Hem.Müge Bulakbaşı Ekonomik, verimli ve etkili olarak her türlü sağlık hizmetinin kesintisiz üretildiği, Eğitim, araştırma ve toplum sağlığı hizmetlerinin

Detaylı

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ ALANI

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ ALANI ELVANKÖY İMKB TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ ALANI ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ Sağlık hizmetlerinin görünen yüzü hastaneler ve hekimler olmakla birlikte, her ferdi

Detaylı

Hasta Adı Dosya No Tarih / Saat

Hasta Adı Dosya No Tarih / Saat SAYFA NO Sayfa 1 / 5 Hasta Adı Dosya No Tarih / Saat.. Hasta olarak size uygulanacak olan işlem hakkında karar verebilmeniz için, işlem öncesinde, durumunuz ve önerilen cerrahi, tibbi ya da tanısal işlem

Detaylı

ÖĞRENİM HEDEFLERİ Öğrenciler 3. sınıfın sonunda;

ÖĞRENİM HEDEFLERİ Öğrenciler 3. sınıfın sonunda; 3. SINIF VE Bu sınıfta öğrencilere, yaşamın evreleri içinde ve organ sistemleri temelinde hastalık oluşumunun genel özellikleri, nedenleri, temel mekanizmaları, patolojik bulguları, laboratuvar ve görüntüleme

Detaylı

Neden Çankaya Ortopedi?

Neden Çankaya Ortopedi? Neden Çankaya Ortopedi? www.cankayaortopedi.com Tedaviniz ortopedinin alt dallarında uzmanlaşmış bir ekip tarafından bilimselliği kanıtlanmış yöntemlerle yapılır Artroskopi ve Spor Yaralanmaları Artroplasti

Detaylı

T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Balcalı Hastanesi Başhekimliği PERSONEL İŞLERİ BİRİMİNE

T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Balcalı Hastanesi Başhekimliği PERSONEL İŞLERİ BİRİMİNE Evrak Tarih ve Sayısı: 28/05/2015-19291 T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Balcalı Hastanesi Başhekimliği *BENNLYL5* Sayı : 18649120-900/ Konu : Doğum Yardımı PERSONEL İŞLERİ BİRİMİNE Aile ve Sosyal Politikalar

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Teknikerlği Ders Programı. Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Teknikerlği Ders Programı. Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma 1. YIL ilk yarıyıl (güz dönemi) BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Teknikerlği Ders Programı Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma 09.00-09.50 SHMY101 ANES-101 ANES-101

Detaylı

13.30-14.15 İltihabi barsak hastalıkları M. ÇAKIR 14.25-15.10 İltihabi barsak hastalıkları M. ÇAKIR

13.30-14.15 İltihabi barsak hastalıkları M. ÇAKIR 14.25-15.10 İltihabi barsak hastalıkları M. ÇAKIR GENEL CERRAHİ 1. GÜN 08.00-10.00 Pratik Uygulama Anamnez Alma 10.00-10.45 Cerrahi Anamnez T.KÜÇÜKKARTALLAR 10.55-11.40 Karın travmaları A. TEKİN Karın travmaları A. TEKİN ileus Ş. TEKİN intern semineri

Detaylı

Hisar Intercontinental Hospital

Hisar Intercontinental Hospital Varisler BR.HLİ.92 Venöz Hastalıklar (Toplardamarlar) Varis Hastalığı: Bacaklarımızda kirli kanı yukarı taşımak üzere görev alan iki ana ven sistemi bulunur. Yüzeyel ve derin ven sistemi olarak adlandırılan

Detaylı

Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Bülteni

Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Bülteni Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Bülteni Değerli Meslektaşlarımız, İki yılda bir düzenlediğimiz 8. Ulusal Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireliği Kongresi, 21-24 Kasım 2013 tarihlerinde Kuşadası

Detaylı

HASTA VE YAKINLARININ EĞİE. Hazırlayan Cihan Arabacı PROSEDÜRÜ

HASTA VE YAKINLARININ EĞİE. Hazırlayan Cihan Arabacı PROSEDÜRÜ HASTA VE YAKINLARININ EĞİE ĞİTİMİ Hazırlayan Cihan Arabacı Eğitim Hemşiresi PROSEDÜRÜ 1 HASTA VE YAKINLARININ EĞİTİMİ Hasta ve yakınlarının tedavi ve bakım süreçlerine katılımı, hem hastanın kendisini

Detaylı

TÜRK HENKEL'DE ÜST DÜZEY ATAMA

TÜRK HENKEL'DE ÜST DÜZEY ATAMA Portal Adres TÜRK HENKEL'DE ÜST DÜZEY ATAMA : www.reklamazzi.com İçeriği : Pazarlama İletişimi Tarih : 26.03.2015 : http://www.reklamazzi.com/turk-henkelde-ust-duzey-atama-145487.htm 1/2 TÜRK HENKEL'DE

Detaylı

TABLO-24: TÜRKİYE'DEKİ HASTANELERDE GÖREVLİ UZMAN HEKİMLERİN YILLARA VE KURUMLARA GÖRE DAĞILIMI, 1995-2006

TABLO-24: TÜRKİYE'DEKİ HASTANELERDE GÖREVLİ UZMAN HEKİMLERİN YILLARA VE KURUMLARA GÖRE DAĞILIMI, 1995-2006 4 Sağlık İnsangücü TABLO24: TÜRKİYE'DEKİ HASTANELERDE GÖREVLİ UZMAN HEKİMLERİN YILLARA VE KURUMLARA GÖRE DAĞILIMI, 19952006 YILLAR SAĞLIK BAKANLIĞI SSK ÜNİVERSİTE DİĞER TOPLAM 1995 9.019 3.715 4.865 2.149

Detaylı

HEMŞİRELİKTE ÖZEL ALANLAR

HEMŞİRELİKTE ÖZEL ALANLAR HEMŞİRELİKTE ÖZEL ALANLAR Son yıllarda dünyada meydana gelen hızlı gelişme ve değişmeler her alanda olduğu gibi sağlık bakım sistemi üzerinde de etkisini göstermektedir. Toplum, nüfus özellikleri, ekonomi,

Detaylı

Radyoterapi Teknikerlerinin Eğitimi. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Radyoterapi Teknikeri Derya ÇÖNE

Radyoterapi Teknikerlerinin Eğitimi. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Radyoterapi Teknikeri Derya ÇÖNE Radyoterapi Teknikerlerinin Eğitimi Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Radyoterapi Teknikeri Derya ÇÖNE 1.Radyoterapi Teknikerleri Derneği Kongresi İSTANBUL 2013 Radyoterapi Teknikerlerinin Eğitimi Eğitimin

Detaylı

Derin İnfiltratif Endometriozis. Prof.Dr.Ahmet Göçmen Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Derin İnfiltratif Endometriozis. Prof.Dr.Ahmet Göçmen Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Derin İnfiltratif Endometriozis Prof.Dr.Ahmet Göçmen Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endometriozis Peritoneal Ovarian Derin infiltratif Anterior Mesane Posterior P1-Uterosakral ligament P2-Vajinal

Detaylı

Evde Sağlık Hizmeti, Evde Fototerapi ve Ek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Tanıtımı

Evde Sağlık Hizmeti, Evde Fototerapi ve Ek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Tanıtımı Evde Sağlık Hizmeti, Evde Fototerapi ve Ek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Tanıtımı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DR. SAMİ ULUS KADIN DOĞUM, ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ Evde Sağlık

Detaylı

ROBOTİK CERRAHİ GÜNLERİ

ROBOTİK CERRAHİ GÜNLERİ Genel Cerrahide Robotik Cerrahinin Dünü, Bugünü ve Geleceği ROBOTİK CERRAHİ GÜNLERİ SEMPOZYUMU 1-2 NİSAN 2017 Adana Sheraton Otel Değerli Meslektaşlarımız, Robotik cerrahi ve minimal invaziv cerrahi ile

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ Dönem VI Ön Hekimlik Ortopedi ve Travmatoloji (Seçmeli) Uygulama Dilimi Programı Başkoordinatörü: Dönem Koordinatörü: Koordinatör Yardımcısı: Doç. Dr. Erkan Melih ŞAHİN Doç. Dr. Erkan Melih ŞAHİN Doç.

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI ÖZEL HASTANELER YÖNETMELĐĞĐ

SAĞLIK BAKANLIĞI ÖZEL HASTANELER YÖNETMELĐĞĐ 2. BÖLÜM: HĐZMET BĐRĐMLERĐNE ESAS BĐLGĐLER HĐZMET BĐRĐMLERĐNE ESAS BĐLGĐ VE BELGELER 1- genelinde hijyene uygun temizlik ve bakım sağlanmış mı (uygun olmayan birimler açıkça belirtilecektir) 2-Acil ünitesi

Detaylı

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNİN TANITIMI

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNİN TANITIMI DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNİN TANITIMI Diş hekimliği baş, yüz, ağız, çeneler ve dişlerin normal yapısını, görevlerini, hastalıklarını inceleyen ve bu hastalıkların koruyucu, iyileştirici tedavilerini kendine

Detaylı

ÖĞRENİM HEDEFLERİ Öğrenciler 4. ve 5. sınıf stajları sonunda;

ÖĞRENİM HEDEFLERİ Öğrenciler 4. ve 5. sınıf stajları sonunda; 4. SINIF ve 5. SINIF VE Staj kurullarında öğrencilerin farklı kliniklerde, uygun sürelerde gerçekleştireceği stajlarda hastaların öyküsünü alma ve sistemik muayenesini yapma, hekimlik uygulamalarını geliştirme,

Detaylı

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR.

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR. SAYFA NO 1/5 TANISAL VE GİRİŞİMSEL DİZ ARTROSKOPİSİ AMELİYATI AYDINLATILMIŞ ONAM FORMU Hasta Adı Dosya No Tarih / Saat Yöntem: Eklem içerisini gözlemek için, 0.5 cm'lik kesi deliklerinden artroskopinin

Detaylı

Plan. Penetran Böğür ve Kalça Yaralanmaları. Giriş. Tanım. Klinik. Giriş. Klinik Laboratuvar Görüntüleme Tedavi

Plan. Penetran Böğür ve Kalça Yaralanmaları. Giriş. Tanım. Klinik. Giriş. Klinik Laboratuvar Görüntüleme Tedavi Plan Penetran Böğür ve Kalça Yaralanmaları Dr. Ali Vefa SAYRAÇ Akdeniz Üniversitesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı /06/00 Giriş Tanım Klinik Laboratuvar Giriş Çok sık görülmez. Hasta yönetimi zordur. Retroperitoneal,

Detaylı