NANOGEN NANO VE GEN TEKNOLOJİLERİ SAN.ve TİCARET LTD.STİ SOLUTION AND SERVICES

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NANOGEN NANO VE GEN TEKNOLOJİLERİ SAN.ve TİCARET LTD.STİ SOLUTION AND SERVICES"

Transkript

1 NANOGEN NANO VE GEN TEKNOLOJİLERİ SAN.ve TİCARET LTD.STİ

2 HİZMETLERİMİZ Laparoskopi ve Robotik Cerrahi Eğitim Danışmanlık Medikal Hizmetler Rehberlik Hizmetleri Havalimanı Karşılama Konaklama

3 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA Firmamız Laparoskopik ve Robotik Cerrahi eğitimi konusunda uzman kadrosu ve teknolojik alt yapısı ile Ülkemizdeki ÜNİVERSİTE ve Hastaneler ile işbirliği yaparak yurt dışındaki doktor ve doktor adaylarına danışmanlık ve servis hizmetleri sunmaktadır.

4 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA Sağlık alanında teknolojik gelişimlere ayak uydurmak sağlık hizmeti kalitesi anlamında en önemli etkendir. Asıl soru doğru mimari konsept, güncel medikal cihazlar ve sarf malzemeler bunun için yeterli mi? Sağlık sisteminin en temel etkenlerinden biri de yaptığı işe hakim, tecrübeli yani kalifiye medikal personelden geçer doktor, hemşire, teknisyen. Vb.. Peki bunun için ne yapılmalı? Personele güncel ve belli aralıklarda devamlılığı olan tekniklerin eğitimlerinin verilmesi ile bu mümkün. En doğru örnek tecrübesi ne olursa olsun havacılıkta pilotların belirli aralıklarda simülasyon eğitiminden geçmesi sayıla bilir. İşte bu tür eğitimler personeli nitelikli kılar. Bu tarz medikal simülasyon merkezleri simülatör, hayvan ve kadavra üzerinde vakaları o an gösterip müdahale imkanı vererek tekniği hastaya dokunmadan öğretir. Yapılan medikal konsept ile kalifiye personeli buluşturmak sağlık hizmeti için tedavide çığır açacaktır. Laparoskopik, Ortopedik ve Robotik cerrahi eğitimleri gerek kurulacak böyle bir merkez için eğitmen ihtiyacını gerekse hastanelerde uygulamalar yaparak bu tekniğin hasta sağlığı için yaygınlaşmasının sağlanması hedefi için önemlidir.

5 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA Laparoskopik ya da açık yolla yapılan tüm cerrahi işlemler mantıksal bütünlük içinde olan bir sıra işlemlerin gerçekleşmesi ile yapılır. Uygun traksiyonla iyi bir görüşün sağlanması, ince ve iyi bir doku diseksiyonu, cerrahi doktrinlere uygun davranım, ameliyatın bir plan dahilinde yapılması, strateji ve bunların yanında alternatiflerin bilinmesi ve gerektiğinde uygulanması işlemleri bir bütün olarak tedavi sonucunu belirler. Bir cerrahın bu konularda yetkin olabilmesi için yeterli bir eğitim almış olması gerekir. Konvansiyonel cerrahi girişimler için yüzyıllardır uygulanan, geliştirilen ve cerrahi pratiği ile uğraş veren her hekimin uyguladığı temel standartları belirlenmiş ilkeler vardır. Bu ilkelerin anatomi ve fizyoloji, cerrahi ve patoloji gibi diğer klinik bilimlerin üzerine oturduğu bir taban vardır. Laparoskopik cerrahi genel cerrahinin kullanım alanına çok hızlı girmesi, cerrahi eğitimin evrensel kabul edilen ilkelerine uyum sorununu ortaya çıkarmıştır. Hemen hemen her genel cerrah fırsat bulduğunda bu işlemi uygulamak istemektedir. Ancak her cerrahi uğraşta olduğu gibi bunun da tekniğe özgün komplikasyonları vardır. Bu nedenle laparoskopik kursları ve bunun ertesinde sertifikalandırma ve denetim bir kalite güvencesi öğesi olarak ortaya çıkmıştır.

6 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA Eğitim kampüs hizmetlerimizde göçük, devrilmiş araç, motosiklet kazası, ambulans ve konut gibi dış mekan eğitimlerinin verileceği senaryo uygulama alanları bulunacak. Bu alanlarda katılımcılara, evde hasta müdahalesi, göçükteki yaralıya müdahale ve trafik kazası sırasında hastaya müdahaleyi içeren çeşitli uygulamalar yaptırılacak. Robotik cerrahi ameliyathanesinin de bulunacağı katlarda wet lab kapsamında ameliyathaneler, laparoskopik cerrahi simülasyon ve box trainer laboratuvarları, simülasyon laboratuvarları, beyin cerrahisi simülasyon laboratuarı, malzeme depoları, alet yıkama üniteleri ile katılımcılar için toplantı, soyunma ve dinlenme odaları olacak. wet lab kapsamında bulunan ameliyathanelerimizde, laparoskopik cerrahi simülasyon laboratuvarları, box trainer ve P.O.P laboratuvarları, ortopedi simülasyon laboratuvarları (anatomik model ve sawbone table üniteleri ile artroskopi simülasyon laboratuarı), kardiyoloji simülasyon laboratuvarları (anjiyo simülatörü ünitesi) ve elektrofizyoloji laboratuarı, tüm sterilizasyon basamaklarının anlatılacağı uygulamalı eğitim bölümü ile katılımcılar için toplantı, soyunma ve dinlenme odaları olacak. Sanal Hastanede Tüm Branşlarda Eğitim Verilecek. Genel cerrahi, pediatrik cerrahi, ortopedi, kadın doğum, anestezi ve reanimasyon, acil tıp, pediatri, girişimsel radyoloji, kardiyoloji, gastroenteroloji, göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, üroloji, kulak-burun-boğaz, kardiyovasküler cerrahi, beyin cerrahi branşlarından doktorların yanı sıra paramediklere ve hemşirelere de eğitim verilecek.

7 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA MİSYONUMUZ Eğitim ve değerlendirmede klinik simülasyon ve uygulamalı eğitim modelleri kullanarak hasta güvenliği ve sağlık eğitimi kalitesinin artırılmasıdır. Eğitim sürecinde: Katılımcılara mesleki bilgi ve becerileri konusunda farkındalık kazandırmak. Multidisipliner çalışma ortamı oluşturarak iletişim becerisini ve ekip çalışma bilincini geliştirmek. Nadir karşılaşılan durumlara yönelik davranış modeli oluşturmak. Acil hasta yaklaşımlarında standardizasyon sağlamak. Mesleki malpraktis riskini en aza indirmek. VİZYONUMUZ Tıp ve diğer sağlık meslek gruplarının eğitiminde medikal simülasyon standartlarını belirleyen, öncü ve inovatif eğitim kurumu olmak.

8 HİZMETLERİMİZ HAKKINDA Sosyal olanaklarıyla fark yaratan HİZMET Neden Türkiye Sağlık bilimleri alanında tematik üniversiteler, Hastaneler Dinamik ve çağdaş eğitim programları Güçlü ve deneyimli akademik kadrolar Öğrenci odaklı araştırma üniversitesi Araştırma laboratuvarları (Hücre kültür, moleküler biyoloji, kromatografi, mikrobiyoloji, biyogüvenlik düzey üç, radyoaktif çalışma, histopatoloji laboratuvarları) Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğrenci laboratuvarları (Multidisiplin, anatomi, radyoloji, fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ilkeleri, beslenme antropometrisi, bilgisayar, yabancı dil laboratuvarları) Sosyal olanaklarıyla fark yaratan şehir üniversitesiteleri Konferans salonları

9 SOSYAL HİZMETLER HAKKINDA Spor merkezi (Fitness alanı, spinning / pilates stüdyoları, basketbol / voleybol sahası, squash kortu, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu) Öğrenci kulüpleri Kolay Ulaşım olanakları Sağlık eğitiminde ileri düzey simülasyon (CASE) Tüm klinik alanları içeren Simülasyon Merkezleri İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezleri Çevreci anlayışıyla Leed Gold (Leadership In Energy and Environmental Design Çevre ve Enerji Tasarımında Liderlik) Öğrenciler için konforlu eğitim ve dinlenme alanları Öğretim üyelerinin efektif kullanımına göre tasarlanan çalışma ortamı Staj ve kısmi zamanlı çalışabilme hakkı Her Üniversite bazında Mezuniyet sonrası istihdam olanağı

10 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK LAPAROSKOPİ NEDİR VE NASIL UYGULANIR? Laparoskopi karın iç kısmının kamera yardımı ile gözlenmesine verilen addır. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinir. Laparoskopi genel anestezi uygulanarak yapılır. Göbek deliğinin alt kısmından bir boru yardımı ile karın boşluğuna ulaşılır ve karbondioksit gazı verilerek karın içi şişirilerek o bölgedeki organlar birbirinden uzaklaştırılır. Ardından bir kamera sistemi ile iç organlar gözlemlenir. Gerektiği durumlarda makas, koter türü aletlerde yerleştirilerek cerrahi operasyonlarda yapılabilir. LAPAROSKOPİ YAPILMA SEBEPLERİ NELERDİR? Hem tanı amaçlı hem de tedavi amaçlı kullanılan bir işlemdir. Tanı koymak için uygulanan laparoskopi ile cerrahi işlem gerçekleştirilemez ve yalnızca inceleme yapılarak hastanın şikâyetleri araştırılır. Tedavi amaçlı olarak kullanılan laparoskopi ile jinekoloji ve Genel Cerrahi ameliyatları başarı ile gerçekleştirilir. LAPAROSKOPİNİN FAYDALARI: Cerrahi sonrasında komplikasyon riski daha azdır. Hastanın normal hayatına dönmesi daha hızlı olur. Yara yerinde fıtık riski daha azdır. Hastanın hastanede yatma süresi daha kısadır. Cerrahiden sonra daha az ağrı olur ve iz kalmaz. Açık ameliyatlara oranla görüş alanı dahakolay sağlanır.

11 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK Robotik Cerrahi Nedir? Da Vinci Robotik Cerrahi Robotik Cerrahi değişik branşların pek çoğunda laparoskopi ile yapılabilen tüm cerrahi işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

12 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK Robotik Cerrahi Nedir? Da Vinci Robotik Cerrahi 1996 yılında ilk kez kullanılmaya başlanan robotik cerrahi sistemler, 2000 yılında The da Vinci Surgical System (Intuitive Surgical,Inc., Sunnyvale, CA, USA) in FDA onayı almasıyla intraabdominal cerrahide kullanılmaya başlanmıştır. Robotik cerrahi sistemlerde üç boyutlu ve derinlik hissi veren doğal görüşe yakın görüntü elde edilmesi, robotik kolların uç kısmındaki el bileği benzeri mekanizmaların (EndoWrists) altı eksende hassasiyette hareket kabiliyeti sağlaması, titreşimin minimuma indirilmiş olması, robotik cerrahinin başlıca avantajı olarak kabul edilmektedir. Tüm dünyada gittikçe artan sayıda uygulanan robotik cerrahi prosedürler, cerrahinin laparoskopi den sonraki çağı olarak ön görülmektedir.

13 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK ROBOTİK CERRAHİNİN AVANTAJLARI NELERDİR? Laparoskopik cerrahinin klasik avantajlarına ek olarak robotik cerrahinin en önemli avantajları şunlardır: Daha az ağrı Deri ve kaslara daha az travmatik yaklaşımdan dolayı ameliyat sonrasında çok daha az ağrı hissi Daha az enfeksiyon riski Karın içi organların ameliyat odasındaki havayla minimum temasından dolayı açık cerrahiye göre belirgin olarak daha az enfeksiyon riski. Daha güvenli cerrahi Üç boyutlu ve büyütülmüş görüntü, damar ve sinirlerin daha iyi görüntülenmesini ve korunmasını sağlar. Örneğin robotik operasyonlar esnasında kan kaybı çok daha azdır. Daha az yara izi 1-1,5 cm lik kesiler açık cerrahideki cm lik kesiye göre çok daha az iz bırakır. Daha çabuk iyileşme Ameliyat sonrasında daha erken mobilizasyon ve daha erken ağızdan beslenme hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlar. Hastanede kalış süresinde kısalma Hastaların büyük bir bölümü 3. veya 4. gün taburcu edilmektedir. İşe ve günlük yaşama daha çabuk dönüş

14 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK GENEL CERRAHİDE ROBOT KULLANILAN ALANLAR Son on yılda robotik cerrahinin yaygınlaşarak kullanımı daha çok ürolojik cerrahide olmasına rağmen genel cerrahi ameliyatlarında giderek artan oranda kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle karın ameliyatlarında mide fıtığı, yemek borusu ve rektum gibi derin, ulaşılması zor bölgelerde çalışırken laparoskopik cerrahiye göre teknik avantajlar sağlamaktadır. Günümüzde genel cerrahide en sık kolorektal cerrahide kullanılmakla beraber robotik sistemlerin kullanıldığı alanlar özet olarak şunlardır. Robotik Kolorektal Cerrahi Robotik cerrahi sistemler, kolon kanseri, rektal kanserler, divertikülit ve komplikasyonları, enflamatuar bağırsak hastalıkları başta olmak üzere pek çok kolorektal hastalığın cerrahi tedavisinde son derece başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Kolorektal kanserlerde minimal invaziv girişimlerin (laparoskopi, robotik cerrahi) açık cerrahiye göre belirgin üstünlükleri vardır. Açık cerrahide hastaların postop ağrıya bağlı olarak mobilizasyonu ve ağızdan beslenme süreleri (4-6 gün) uzamakta, buna bağlı olarak ta hastanede daha uzun süre kalmakta (6-8 gün) ve günlük yaşamlarına daha geç dönmektedirler..

15 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK Robotik kolorektal cerrahide ise cm lik kesilere bağlı olarak ameliyat sonrası ağrıları daha az olmakta, ağızdan beslenme süreleri kısalmakta (2-3 gün)ve hastanede kalma süreleri kısalmaktadır (4-5 gün). Robotik cerrahi sistemler her türlü kolorektal hastalığın tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Anatomik özelliğinden dolayı özellikle rektum kanseri nedeni ile uygulanan operasyonlarda, pelvis gibi dar ve derin bir alan içinde robotik cerrahi sistemlerin üstünlüğü daha çok ortaya çıkmaktadır. Onkolojik cerrahi kurallara uygun lenfatik disseksiyon yapılması ve bu esnada özellikle cinsel ve üriner fonksiyonları sağlayan damar sinir paketinin görülerek korunması, robotik cerrahi sistem sayesinde son derece güvenle yapılmaktadır. Bu ameliyat sonrasında hastaların yaşam kalitesini yükseltmekte ve lokal nüks oranını düşürmektedir. Hastalar ameliyat sonrasında erken mobilize edilmekte ve erken beslenmeye başlanmaktadır. yatış süresi ve günlük hayata dönüş süresi kısalmaktadır. Böylelikle hastanede Antireflü ve Mide Fıtığı Robotik Cerrahisi Mide fıtığı ve buna bağlı gelişen reflü tedavisi için uygulanan nissen funduplikasyonu.

16 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK

17 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK Özofagus (Yemek Borusu) Robotik Cerrahisi Özofagus kanserleri Akalazya Mide ve İnce Barsak Robotik Cerrahisi Mide kanserleri nedeni uygulanan subtotal ve total gastrektomiler Pankreas ve Diğer Solid Organ Robotik Cerrahisi Pankreas tümörleri Pankreasın selim ve habis kistleri Karaciğer ve Safra Yolları Robotik Cerrahisi Kolesistektomi Karaciğer rezeksiyonları ve safra yolları cerrahisi Endokrin Robotik Cerrahi Böbrek üstü bezi (sürrenal) cerrahisi Tiroid cerrahisi

18 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK Bariatrik Robotik Cerrahi Gastrik bypass Sleeve gastrektomi (Tüp mide) Gelecekte robotik cerrahi sistemlerdeki teknolojik gelişmeler ile birlikte komplex vakalarda robotik cerrahinin klasik laparoskopik cerrahinin yerini alacağı, daha basit vakalarda ise robotik tek delikten cerrahi (Robotic Single İncision Laparoscopy) girişimlerin standart haline geleceği düşünülmektedir. GENEL CERRAHİDE LAPAROSKOPİ; SAFRA KESESİ: Laparoskopik safra kesesi ameliyatı safra kesesinin çıkartılması için ilk tercih edilen ameliyat tekniği olmuştur. Burada bazı hastaların sorduğu gibi, safra kesesinin içindeki taş değil, safra kesesi organının tamamı alınmaktadır. Bir çok geniş vaka serisi analizlerinde laparaskopik cerrahi yöntemin açık yönteme göre belirgin üstünlükleri gösterilmiştir. Bu yöntemin en önemli dezavantajı safra yollarının yaralanmasının açık safra kesesi ameliyatlarına oranla 2-3 kat daha fazla olmasıdır. İlk yıllarda laparoskopik safra kesesi ameliyatı için mutlak kontrendikasyon kabul edilen akut safra kesesi iltihabı gibi bazı klinik durumlarda bugün güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Laparoskopik cerrahi için mutlaka genel anestezi uygulanması gerektirmektedir. Günümüzde göbekten açılan tek delikten (porttan) laparoskopik safra kesesi ameliyatını (SILS single incision laparoscopic surgery) uygun vakalarda gerçekleştirmektedir.

19 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK AKUT APANDİSİT Apandisit en sık yapılan genel cerrahi ameliyatı olmasına rağmen laparoskopik apandisit ameliyatı laparoskopik safra kesesi ameliyatı kadar yaygın kullanılmamaktadır. Özellikle kadın hastalarda üreme organlarına ait bazı sorunların ayırt edilmesi açısından laparoskopi büyük bir üstünlük sağlamaktadır. GASTRO-ÖZAFAGEAL REFLÜ CERRAHİSİ Gastro-özofageal reflü hastalığı, endoskopik incelemelerin artması ve diğer tanısal yöntemlerin gelişmesi ile tanısı daha sıklıkla konmaya başlandı. İlaç tedavisinin uzun süreli olması ve hastanın devamlı ilaç kullanır şekilde kontrol altında tutulması, bunun yanında cerrahi tedavinin laparoskopik yöntemler ile başarılı bir şekilde yapılması çoğu hastanın ve hekimin seçimini cerrahi tedavi yönünde kullanılmasını gündeme getirmiştir. Bugün, safra kesesi ameliyatı gibi reflü hastalığında da laparoskopik cerrahi altın standart haline gelmiştir. Kısa dönemde % lik başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Açık cerrahiye göre anatomik yapılar daha iyi görüntülenir. Ameliyat süresi de açık cerrahi ile aynıdır.

20 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK KASIK FITIĞINA LAPAROSKOPİK CERRAHİ YAKLAŞIM Günümüzde fıtık cerrahisinde iki laparoskopik fıtık onarım tekniği kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi, transabdominal (karın içi) preperitoneal (TAPP) yaklaşım, diğeri ise balonlu trokarların kullanılmaya başlanılması ile beraber geliştirilen total ekstraperitoneal (TEP karın dışı) yaklaşımdır. Bu son uygulamada, periton içine girilmediğinden ve açık cerrahi prensiplere daha yakın olması nedenleriyle dolayı daha fazla tercih edilmektedir. Her iki yöntemde cerrahi ekibin kasık anatomisine hakim olmasını ve deneyim kazanması gerektirmektedir. Teknik genel anestezi altında yapılmaktadır. LAPAROSKOPİK İNCE VE KALIN BAĞIRSAK REZEKSİYONLARI: Crohn hastalığı, divertikül, kangren, tıkayıcı lezyonlar, darlık ve tümorlerde laparoskopik yöntemle ince bağırsak ameliyatı yapılabilir. Kalın bağırsaklara ve rektuma ait tümörlerde ve rektal prolapsus (rektumun sarkması) gibi selim hastalıklarda da, laparoskopik cerrahi yöntem ile ameliyatlar ileri merkezlerde uygulanmaktadır. LAPAROSKOPİK DALAK AMELİYATLARI Laparoskopik yöntemle dalağın alınması ameliyatı daha ziyade elektif olarak yapılmaktadır. Burada açık yöntemde uygulanan cerrahi teknik aynı sıra ile uygulanır. Dalağın damarları bağlandıktan sonra bağları kesilerek karın içinde büyük bir steril naylon torba içine konularak dışarıya alınır. Açık yöntemden farklı olarak, dalağın boyutu bazen laparoskopik cerrahi yöntemde problem yaratabilir.

21 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK LAPAROSKOPİK PANKREAS REZEKSİYONU Laparoskopik pankreas girişimlerinin daha sıklıkla yapılanı distal yerleşimli tümörler (kistadenom, kistler vs) veya adenomlar içindir. Pankreas ameliyatlarında cerrahi pratiğinde çok fazla yer bulamamıştır, belki bu alandaki yeni gelişmeler laparoskopik pankreas cerrahisinin daha sıklıkla yapılmasına izin verecektir. TANISAL LAPAROSKOPİ Yukarıda anlatılan yöntemler tedavi edici laparoskopik teknikler idi. Bugün ayrıca tanı koymak içinde laparoskopik cerrahiden sıklıkla faydalanılmaktadır. Genel cerrahi alanında acil tanı konulmasının gerekliğinin olduğu akut karın hastalarında, kesici ve delici karın yaralanmalarında tanısal laparoskopi sık kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kadın hastalarda, sağ alt karın ağrılarında akut apandisit ve jinekolojik patolojilerin ayrılmasında kullanılması gereksiz laparotomi oranlarını azalmıştır. Karın bölgesindeki organların tümorlerinde hem evreleme, hem de hastalığın yaygınlığını tespit etmek amacı ile kullanılır

22 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK GENEL CERRAHİDE LAPAROSKOPİ Safra Kesesi Akut Apandisit Gastro-özafageal reflü cerrahisi Kasık fıtığı İnce ve kalın bağırsak ameliyatları Dalak ameliyatları Pankreas Rezeksiyonu Tanısal işlemler (biopsi)

23 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK JİNEKOLOJİDE ENDOSKOPİK CERRAHİ LAPAROSKOPİK CERRAHİ) EN SIK HANGİ DURUMLARDA YAPILIR? Tubal Sterlizasyon Biopsi Hafif derecedeki endometriozis koterizasyonu Küçük over kistlerinin aspirasyon Basit ve orta derecedeki adezyonların açılması Orta derecedeki endometriozis koaülasyonu Küçük over kistlerinin eksplorasyonu Uterus suspansiyonu Salpenjektomi Salpingostomi Ektopik gebelik nedeniyle salpingotomi Yaygın adezyonların açılması Orta veya ileri evre endometriozis odaklarının eksizyonu Over kistlerinin enukleasyonu Ooferktomi Myomektomi Tubal anastomoz Apendektomi Histerektomi Pelvik ve paraaortik lenfadenektomi

24 LAPAROSKOPİ VE ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM DANIŞMANLIK LAPARASKOPİNİN KULLANILDIĞI KADIN HASTALIKLAR Kısırlıkta tanı ve tedavi amaçlı Tüplerin bağlanması Dış gebelik Tüp cerrahisi Myom(miyom)ameliyatı Endometriozis Çikolata kisti Rahim alınması İdrar kaçırma durumlarında Kadın kanserleri ameliyatı Yumurtalık kistleri Polikistik over sendromu

25 Medikal Hizmetler

26 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi CASE; Klinik Simülasyon Eğitim Merkezi ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi olmak üzere belli başlı bölümlerden oluşur. Bu haliyle CASE, alanında dünyadaki en kapsamlı eğitim merkezleri Ülkemizde mevcuttur. Simüle hastaları, elektronik öğrenme ve beceri laboratuvarlarıyla, çok özel bir eğitim modelinin uygulandığı CASE, dünyadaki benzerleri içinde yer alırlar. CASE deki mezuniyet öncesi eğitim programlarında hedeflenen temel unsur, öğrencilere hem temel klinik becerilerini hem de yönetim becerilerini kazandırmak. Mezuniyet sonrası verilen eğitim programlarıysa, branşlara yönelik ileri düzey kurslardan oluşuyor. CASE de kullanılan özel bir yazılım sayesinde, tüm eğitimler elektronik öğrenmeden simülasyon sonrası değerlendirme aşamasına kadar kişisel bazda takip ediliyor.

27 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Acil Servis Gerçeğe uygun olarak tasarlanmış bu bölümde acil serviste karşılaşılabilecek birçok hasta profili simüle edilebilmektedir. Konuşabilen, nabızları alınan, normal ve patolojik solunum/kalp seslerinin simüle edilebildiği simülatörler kullanılmaktadır. Burada kalp krizi geçiren, solunum yetmezliği olan veya travmalı hasta gibi vakalar simüle edilerek acil serviste çalışan tüm sağlık personeline yönelik eğitim verilmektedir.

28 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Ameliyathane / Gerçek ameliyathane ekipmanlarının kullanıldığı bu bölümde operasyon öncesi hazırlıkların ve operasyon esnasında karşılaşılabilecek durumların simüle edilebildiği senaryolar uygulanmaktadır. Ayrıca rutin uygulamalarda çok sık karşılaşılmayan ameliyathane içi kriz durumları da simüle edilerek ekiplerin bu konudaki deneyimlerinin arttırılması hedeflenmiştir.

29 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Beceri Laboratuvarı / Gerçeğe benzer ortamların kurgulandığı simülasyon programına başlamadan önce konuyla ilgili temel becerilerin kazandırıldığı ve geliştirildiği bölümdür. Burada katılımcılar kalp masajı, hava yolu yönetimi, damaryolu açma, sonda takma gibi temel klinik becerileri task trainer denilen beceri geliştirme maketlerinde öğrenirler ve daha sonra simülatörlerle yapılan senaryo uygulamalarına katılırlar.

30 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Debrifing Salonları / Eğitim sürecinde tüm uygulamalar kayıt altına alınır. Daha sonra katılımcılar eğitmenlerle beraber kayıtları izleyerek öz değerlendirme yaparlar ve geri bildirimde bulunurlar.

31 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. İlaç Hazırlık / Hemşirelik eğitiminin en önemli komponentlerinden biri de doğru ilaç hazırlanmasıdır. Bu konuya yönelik uygulamalı eğitimler verilmektedir.

32 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Doğumhane / Doğum simülatörü ile normal ve zor doğum senaryoları hazırlanarak bu konuda katılımcıların becerilerinin arttırılmasını sağlayan kurslar düzenlenmektedir. Doğumhanede bulunan bebek simülatörü ile de yenidoğan resusitasyon eğitimleri verilmektedir. Kadın doğum, pediyatri ve anestezi hekimlerinin beraber müdahale ettiği durumlar yaratılarak takım çalışması ve iletişim becerilerinin arttırılmasının hedeflendiği senaryo uygulamaları yapılmaktadır.

33 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Hemşirelik Eğitim Salonu / Oryantasyon, hemşirelik hasta bakımı, takibi ve hasta yakınlarıyla iletişim konularında uygulamalı eğitimler verilmektedir.

34 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Yoğun B akım / Yoğun bakım ortamı simüle edilerek pediyatrik/ yetişkin hasta senaryo uygulamalarıyla mekanik ventilasyon, yoğun bakımda hasta bakımı ve takibi üzerine kurslar düzenlenmektedir.

35 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Poliklinik / Standardize/ Simüle hastalar kullanılarak poliklinik ortamında genel hasta yaklaşımı, anamnez, fizik muayene ve iletişim konularında uygulamalı eğitimler yapılmaktadır.

36 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi Klinik Simülasyon Merkezi. Yatan Hasta Odası / Bu bölümde serviste yatan hasta profilleri simüle edilerek hasta takip ve bakımıyla ilgili senaryolar uygulanır. Kriz senaryoları ile multidisipliner yaklaşım, kriz kaynak yönetimi, etkin iletişim ve takım çalışması konularında deneyim artırıcı eğitimler verilir.

37 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Diseksiyon Laminer akımlı Diseksiyon Masaları ve Master masa bulunan salonlarda ortopedi, beyin cerrahisi, plastik cerrahi ve baş boyun cerrahisi kursları verilmektedir.

38 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Askeri travma eğitim alanı Kuracağımız merkezde ordu için travma eğitimi verilecek. Bu alanda gerçekçi bir çatışma alanı inşa edilecek. Aynı zamanda altına yerleştirilmiş ve bilgisayarla kontrol edilen pünomatik sistemle hasta taşıyan kargo uçağının veya helikopterin hareketlerini taklit eden yapı oluşturulacak.

39 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Deney Hayvanları Araştırma Merkezi Bu tarz merkezlerin bünyesinde düzenlenecek kurs ve konferanslar, özellikle deney hayvanları ile çalışmalara yeni başlayan öğrenci ve genç akademisyenlerin gelişimi için önem taşımaktadır. Ayrıca lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim amaçlı deneyler teorik bilginin pekişmesine fırsat vermektedir. Aynı zamanda araştırma yapmak isteyen hekimlere de gereken hassasiyette hizmet verebilecek bir laboratuvar olacak. Laboratuvar Kapasitesin de bölgesel taleplere göre değişiklik yapılabilir. Örnek verecek olursak büyük hayvan deneyleri talebi olacaksa çok daha büyük alana ve altyapıya ihtiyaç duyulacaktır.

40 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Fuaye İleri düzey robotik ve endoskopik cerrahi kurs katılımcıları için lobi alanları mevcuttur.

41 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Dry Lab Cerrahi Simülasyon Ünitesi Bu bölümde endoskopik/robotik cerrahi uygulamaları öncesi temel ve ileri düzey becerilerin geliştirilmesine yönelik cerrahi simülatörler bulunmaktadır. Box trainerlar Pulsatil organ pompalarına entegre laparaskopik görüntüleme sistemleri Haptik özelliği haiz laparoskopi simülatörleri Robotik cerrahi simülatörü Artroskopi simülatörü TUR simülatörü Videoendoskopi simülatörü

42 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Multimedya Odası

43 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Robotik Cerrahi Ameliyathanesi Robotik Cerrahi Ameliyathanesinde Temel ve ileri düzey Robotik cerrahi kursları düzenlenmektedir.

44 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Wet Lab Bu bölümde endoskopik cerrahi eğitim amaçlı ameliyat masaları bulunmaktadır. Tam teşekküllü ameliyathane ortamında tüm cerrahi branşlara yönelik WET LAB kursları düzenlenmektedir.

45 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / KONFERANS SALONLARI Bu bölümde endoskopik cerrahi eğitim amaçlı ameliyat masaları bulunmaktadır. Tam teşekküllü ameliyathane ortamında tüm cerrahi branşlara yönelik WET LAB kursları düzenlenmektedir.

46 CASE Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi / Fuaye İleri düzey robotik ve endoskopik cerrahi kurs katılımcıları Wetlab,Diseksiyon için lobi alanı olarak kullanmaları için ayrı ayrı iki adet dizayn edilecektir.

47 HİZMETLERİMİZ/ REHBERLİK HİZMETLERİ NANOGEN, geleneksel REHBERLİK hizmetlerinin dışında, Eğitim için gelen misafir Doktorlarımız için Branşları doğrultusunda KURS süresince asist bilgi ihtiyaçlarının karşılandığı aynı zamanda başarılı bir eğitim alabilmeleri için tüm tıp branşlarını kapsayan hem teorik hem de uygulamalı eğitim modelleri kullanılarak hekimlerin bilgi ve becerilerinin arttırılması ile hizmet kalitesinin standardizasyonu sağlayacaktır. Tüm doktorların ve sağlık çalışanlarının gerçek vakalarla karşılaşmadan önce deneyim kazanmasını amaçlayan merkezde 5 aşamalı rehberlik eğitimi sunulacaktır. E-Training: İlk aşamada, tüm katılımcılara eğitim için hastaneye gelmeden internet aracılığıyla sanal vakalar üzerinden sorular yöneltilecek. Video Training: İkinci aşamada, senaryolar hakkında hazırlanan videolar katılımcılara seyrettirilecek. Task Training: Üçüncü aşamada katılımcılar uzmanlık alanlarındaki modeller üzerinde simülasyon öncesi el becerilerini arttırmak için çeşitli uygulamalar yapacak. Simülasyon: Dördüncü aşamada ise her uzman kendi branşına özel olarak hazırlanan senaryoları, simülatörler üzerinde uygulayacak. Wet Lab: Cerrahi branşlarda denek hayvanları üzerinde el becerilerini daha da geliştirip yeni cerrahi teknikleri uygulama olanağı sağlanacak.

48 HİZMETLERİMİZ/ REHBERLİK HİZMETLERİ Eğitim programında her katılımcının, eğitim sürecindeki tüm çalışmaları REHBERLİK hizmetleri altında, takip edilecek ve yaptığı uygulamalar özel bir yazılım vasıtasıyla kaydedilecek. REHBERLİK HİZMETLERİMİZ İLE ; Acil hasta müdahalelerinde karşılaşılan kriz durumlarıyla başa çıkabilmeleri için doktorlara ve tüm sağlık çalışanlarına deneyim kazandırmak, Eğitim süresince sık karşılaşılmayan durumların simülasyon ortamında kurgulanmasıyla, buna yönelik davranış modeli oluşturmak, Kriz anında ekip çalışması bilincinin oluşturulması ve etkin iletişim sağlanması, Acil hasta yaklaşımlarında kriz yönetiminde standardizasyon sağlamak, Katılımcılara hasta müdahaleleri sırasında bilgi düzeyleri ve yaklaşımları ile ilgili farkındalık kazandırmak amaçlanıyor.

49 HİZMETLERİMİZ/ HAVALİMANI TRANSFER/ HİZMETLERİ

50 HİZMETLERİMİZ/ KONAKLAMA / HİZMETLERİ

Sağlık İstanbul un merkezinde! Acıbadem Fulya Hastanesi

Sağlık İstanbul un merkezinde! Acıbadem Fulya Hastanesi Sağlık İstanbul un merkezinde! Acıbadem Fulya Acıbadem Sağlık Grubu nun yeni halkası Acıbadem Fulya, İstanbul un en merkezi noktalarından biri olan Beşiktaş Fulya da hizmete açıldı. Tıbbın her dalında

Detaylı

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 7 / YAZ 2012. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 7 / YAZ 2012. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sağlıkta Adres Başkent Sayı 7 / YAZ 2012 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. 1 TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ İÇİNDEKİLER Acil Tıp Anesteziyoloji - Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi

Detaylı

Barmbek Asklepios kliniğine. Hoş geldiniz...

Barmbek Asklepios kliniğine. Hoş geldiniz... Barmbek Asklepios kliniğine Hoş geldiniz... 2 Akıcı bir okuma sağlamak için broşürde her iki cinsiyet için özel tabirler kullanmaktan feragat edilmiştir. Tabii ki bir cinsiyetten bahsedildiğinde daima

Detaylı

BAŞHEKİM GÖZÜYLE Op. Dr. Tunç ÇELEBİ Başhekim

BAŞHEKİM GÖZÜYLE Op. Dr. Tunç ÇELEBİ Başhekim BAŞHEKİM GÖZÜYLE Op. Dr. Tunç ÇELEBİ Başhekim Kuruluşunun 116. yılını geride bıraktığımız hastanemizin son sekiz yılında başhekimliğini yapmanın onur ve mutluluğunu yaşıyorum. Sekiz yıl önce hastanemiz

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ Ocak 2014 Sayı: 1 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ VE HASTANESİ HABER BÜLTENİ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ VE HASTANESİ BÜLTENİ OCAK 2014 SAYI:1 ISSN:...?????????? AKÜ Adına Sahibi

Detaylı

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ADRES ŞANLIURFA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ESENTEPE

Detaylı

Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013

Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013 Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013 Başlarken İnsana değer vermek Bezmiâlem kültürünün temelini oluşturur. Fakir fukara, garip guraba, ihtiyacı olan her kim varsa yanında olmak, dertlere derman

Detaylı

Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. Faaliyet Raporu

Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. Faaliyet Raporu Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. Faaliyet Raporu 2010 1 İçindekiler SAYFA NO RAPORUN DÖNEMİ, ORTAKLIĞIN UNVANI VE ORTAKLIK YAPISI 3 LOKMAN HEKİM İN KISA TARİHÇESİ 4 YÖNETİM KURULU NDAN MESAJ 6 MİSYON VE VİZYON

Detaylı

Dijital hastanenin kalbi teknoloji. Yeşil Bilişim

Dijital hastanenin kalbi teknoloji. Yeşil Bilişim Dijital hastanenin kalbi teknoloji Yeşil Bilişim önsöz vizyon >> Dijital hastaneye dönüşüm süreçlerinizde yanınızda olacak önemli bir kaynak Sağlık sektöründe yaşadığımız hızlı değişim, biz sağlık kuruluşlarının

Detaylı

MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI. Kalp Sağlığı Dosyası

MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI. Kalp Sağlığı Dosyası Eylül / Ekim / Kasım 2011 Yıl:7 / Sayı 67 MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI Kalp Sağlığı Dosyası Memorial Şişli Kemik İliği Nakli Merkezi Açıldı Dünyada Bir İlk: Göz Ameliyatlarında Dikişsiz Kök Hücre

Detaylı

Laparoskopik Kolorektal Cerrahi İçin Gerekli Alt Yapı ve Eğitim

Laparoskopik Kolorektal Cerrahi İçin Gerekli Alt Yapı ve Eğitim 36 PRATİK KONUSU Laparoskopik Kolorektal Cerrahi İçin Gerekli Alt Yapı ve Eğitim Concepts in Training & Setup for Laparoscopic Colorectal Surgery Emre Balık İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi,

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

REKTÖRÜN MESAJI. Sevgili Öğrenciler,

REKTÖRÜN MESAJI. Sevgili Öğrenciler, TIP FAKÜLTESİ 2 REKTÖRÜN MESAJI Sevgili Öğrenciler, İnsan ve medeniyet odaklı yeni nesil devlet üniversitesi olan İstanbul Medeniyet Üniversitesinin rektörü sıfatıyla hepinizi sevgi ile selamlıyorum. Çağımızda,

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA HASTANESİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA HASTANESİ BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA HASTANESİ Sağlık hizmetlerinde, bundan tam 30 yıl önce, yola çıkışımız iki katlı bir binada diyaliz çalışmalarıyla başladı. Dönemin koşulları göz önüne alındığında, bitmek

Detaylı

Sağlıkta dünyanın Ö dikkatini çektik

Sağlıkta dünyanın Ö dikkatini çektik 28 EKİM 2014 SALI 4.BÖLÜM 13 YIL GERİDE KALDI SAĞLIK HİZMETLERİ - YATIRIMLAR - TURİZM - EĞİTİM Buca Tıp ve Tınaztepe kuruluşlarını kutladı Sağlıkta dünyanın Ö dikkatini çektik zel Tınaztepe Hastanesi ve

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Güney Bölgesi Genel Sekreterliği İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 YILI FARABİ HASTANESİ BİRİM FAALİYET RAPORU

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 YILI FARABİ HASTANESİ BİRİM FAALİYET RAPORU KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 YILI FARABİ HASTANESİ BİRİM FAALİYET RAPORU Trabzon 2013 0 İÇİNDEKİLER Sayfa BİRİM/ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU 2 I- GENEL BİLGİLER 3 A- Misyon ve Vizyon 3 B- Yetki, Görev ve

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ AMELİYATHANE VE YOĞUN BAKIM 523EO0260 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

sa lık 2015 - Kış Sayısı - Sayı: 8 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Meme Kanserleri Laparoskopik Kolon Ameliyatları

sa lık 2015 - Kış Sayısı - Sayı: 8 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Meme Kanserleri Laparoskopik Kolon Ameliyatları 2015 - Kış Sayısı - Sayı: 8 sa lık ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Laparoskopik Kolon Ameliyatları İnfertilite (Kısırlık) Meme Kanserleri Bitki Çayları Hepatit Nedir? İdrar Kaçırmaya Son (İnkontinans) İçindekiler

Detaylı

Prostat Kanseri. Cleveland Clinic prostat kanseri uzmanları. kanser türünü, hastanın yaşını, kanserin. yayılma derecesini ve hastanın genel

Prostat Kanseri. Cleveland Clinic prostat kanseri uzmanları. kanser türünü, hastanın yaşını, kanserin. yayılma derecesini ve hastanın genel Prostat Kanseri Prostat Kanseri Tedavi Kılavuzu Cleveland Clinic prostat kanseri uzmanları kanser türünü, hastanın yaşını, kanserin yayılma derecesini ve hastanın genel sağlığını dikkate alarak, prostat

Detaylı

İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi, tüp bebek ve infertilite tedavileri üzerine özelleşmiş dinamik bir merkezdir. Bizler tüm ekip olarak Küçük bir

Detaylı

LABORATUVARI AKREDİTE OLDU

LABORATUVARI AKREDİTE OLDU 9. sayı sayfa 1:Layout 3 14.12.2012 16:03 Sayfa 1 Kalp ritim bozukluğuna dondurarak tedavi rciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri nde kalp ritim bozuklukları cryo ablasyon (soğutma yöntemi) ile

Detaylı

Sağlık turizminde sunulan hizmetler dört ana başlıkta incelenmektedir; 1. Sağlığı Geliştirmeye Yönelik Hizmetler; (Alternatif tamamlayıcı, SPA

Sağlık turizminde sunulan hizmetler dört ana başlıkta incelenmektedir; 1. Sağlığı Geliştirmeye Yönelik Hizmetler; (Alternatif tamamlayıcı, SPA İkamet edilen yerden başka bir ülkeye herhangi bir sebeple sağlık hizmeti almak için yapılan planlı seyahate Sağlık Turizmi, seyahat edene de Uluslararası Hasta denir. Amacında turistik faaliyet olmadığından

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU

EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU 0 EKİM 2013 İZMİR 1 ARA DEĞERLENDİRME RAPORU A. Fakültenin tanıtımı Fakültenin genel özellikleri

Detaylı

2011 Sağlık Yılınız Olsun

2011 Sağlık Yılınız Olsun Ocak / Şubat 2011 Yıl:7 / Sayı 63 Memorial Sağlık Grubu nun hasta, refakatçi ve ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz yayınıdır, alabilirsiniz. 2011 Sağlık Yılınız Olsun Memorial Antalya da da Vinci

Detaylı

MEDICANA NÖROLOJİK BİLİMLER MERKEZİ HİZMETE GİRDİ HASTALIKTA VE SAĞLIKTA SAYI 22 KIŞ 2012

MEDICANA NÖROLOJİK BİLİMLER MERKEZİ HİZMETE GİRDİ HASTALIKTA VE SAĞLIKTA SAYI 22 KIŞ 2012 HASTALIKTA VE SAĞLIKTA SAYI 22 KIŞ 2012 Medicana Konya Hastanesi bu yıl açılacak Medicana Avcılar da kapasite artırıldı İlk jinekolojik muayene ne zaman yapılmalı? Grip, soğuk algınlığından nasıl ayırt

Detaylı

HER GEÇEN YIL GÜÇLENİYOR, YENİLENİYOR VE BÜYÜYORUZ

HER GEÇEN YIL GÜÇLENİYOR, YENİLENİYOR VE BÜYÜYORUZ önsöz HER GEÇEN YIL GÜÇLENİYOR, YENİLENİYOR VE BÜYÜYORUZ Uğur Genç Memorial Sağlık Grubu CEO ARTIK İstanbul da da onkoloji hastalarına en iyi hizmeti veriyor olacağız. Memorial Sağlık Grubu olarak bünyemize

Detaylı