İşletim Sistemleri Okutman Murat KARA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İşletim Sistemleri Okutman Murat KARA"

Transkript

1 İşletim Sistemleri Okutman Murat KARA

2 İşletim Sistemi Bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama yazılımlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır. İşletim sistemi, bütün diğer yazılımların belleğe, girdi/çıktı aygıtlarına ve kütük sistemine erişimini sağlar. Donanım <-> Çekirdek <-> Kabuk <-> Uygulamalar

3 İşletim Sistemi Tanımı Bir bilgisayar sisteminde kullanıcı ile iletişim kurarak, donanım ve yazılım nitelikli kaynakların kullanıcılar arasında adil bir biçimde paylaştırılmasını ve donanım ile yazılım birimlerinin etkin bir biçimde kullanılmalarını sağlayan sistem programları topluluğuna denir.

4 İşletim Sistemleri Unix Linux Windows FreeBSD MacOS NetWare IBM OS

5 Kullanıcı Uygulamalar İşletim sistemi BIOS Aygıt Sürücüleri Donanım

6 Görevleri Donanımın denetimi Donanım kaynaklarına ihtiyaç duyan uygulama programlarına işletme imkanı verir. Uygulama programlarının yönetimi Program çağrıldığında RAM e yüklenmesi ve kaynak tahsisi. Dosya ve klasör yönetimi Dosya veya klasörlerin disk üzerinde yerleşimleri Yerleşik yardımcı program desteği Bakım ve tamir işlemleri için kayıp veya bozuk dosyaların bulunmasında yardımcı olurlar.

7 Bileşenleri Kullanıcı arayüzü (user interface) Kullanıcının işletim sistemiyle etkileşimini sağlayan grafik kısımdır. (Graphical User Interface-GUI) Çekirdek (Kernel) İşletim sisteminin merkezidir. BIOS un programların ve işlevlerin yürütülmesini, giriş-çıkış işlemlerinin yönetilmesini sağlar. Dosya sistemi (file manager) Dosyaları düzenlemek ve yönetmek için kullanılan kısımdır. Hiyerarşik bir düzende klasörler içerisinde tutulmalarını sağlar.

8 İşletim Sisteminin Kriterleri Güvenlik (Kullanıcı adı/parolaşifreleme) Sağlamlık (İş yükü dengelemesi, fazlalık) Ölçeklenebilirlik (Büyüme için hazır) Performans (Baskı altında tutarlılık) Yönetilebilirlik (Sistem Yönetimi)

9 Nitelikleri Çok kullanıcılı (multiuser) Bir çok kullanıcı aynı anda program çalıştırabilir Çok görevli (multitasking) Bilgisayar aynı anda birçok uygulamayı çalıştırabilir. Çoklu işleme (multiprocessing) Çift veya daha fazla işlemci desteği. Çoklu kullanımlı (multithreading) Program, işletim sistemi tarafından ihtiyaç duyuldukça yüklenebilecek küçük parçalara bölünebilir. Farklı programlar çok görevli çalışabilir.

10 Özellikleri İşlem Yönetimi (Process Management) Bellek Yönetimi (Memory Management) İkincil Depolama Yönetimi (Secondary Storage Management) Giriş/Çıkış Sistemi (I/O System) Dosya Yönetimi (File Management) Koruma Sistemi (Protection System) Ağ Üzerinde Çalışma (Networking) Time-Sharing Systems (Zaman Paylaşımı) Multiprogramming (Çok İş Düzeni) Multitasking (Çok Görevlilik) Multiuser systems (Çok Kullanıcılı Sistemler)

11

12

13

14 Unix 1969 da Ken Thompson tarafından AT&T Bell Laboratuvarları nda geliştirildi. DennisRitchie katıldı. Geliştirme süreci sonunda UNIX adını aldı MULTICS in versiyonu olan PDP-7 mini bilgisayarı üzerinde UNICS i yazdı. DEC PDP-7 lerde8k word bellekler ile çalıştırıldı İlk olarak Assembly dilinde yazıldı.

15 BSD Unix Solaris OpenSolaris Linux HP-UX AIX Minix SCO Unix Sun OS DigitalUnix / Tru64 Unix Unix

16 Ms-Dos PC DOS 1.10 Mayıs, 1982 _ MS-DOS 1.25 Mayıs, 1982 IBM uyumlu olmayan donanımlar için ilk sürüm MS-DOS 2.0 Mayıs 1983 Unix özellikleri eklendi. Sabit Disk ve 360KB Floppy Disk desteği eklendi. PC DOS 2.1 Ekim, 1983 _ MS-DOS 2.11 Mart, 1984 _ MS-DOS 3.0 Ağustos, MB Floppy Disk ve daha büyük Sabit Disk desteği eklendi. MS-DOS 3.1 Kasım, 1984 _ MS-DOS 3.2 Ocak, tane 32MB'a kadar Sabit Disk partition desteği eklendi. PC DOS 3.3 Nisan, 1987 _ MS-DOS 3.3 Ağustos, 1987 Multiple Logical Drive desteği eklendi. MS-DOS 4.0 Haziran, 1988 IBM kodları temel alındı. PC DOS 4.0 Temmuz, 1988 DOS Shell, grafiksel menü seçici, & Compaq DOS 3.31'deki formatları kullanan 32MB sabit disk desteği eklendi. Bu sürümdeki hatalar ve daha az boş bellek kullanımı nedeniyle başarısız bulundu. MS-DOS 4.01 Kasım, 1988 Bug fix sürümü. MS-DOS 5.0 Haziran, 1991 DR-DOS 5.0'a cevap olarak, memory management, full-screen editor, QBasic programming language, online help, eklendi ve DOS Shell'e task switcher eklendi. MS-DOS 6.0 Mart, 1993 DR-DOS 6.0'a cevap olarak, DoubleSpace disk compression (Stacker'dan kopyalandı) ve diğer özellikler eklendi. MS-DOS 6.2 Kasım, 1993 Bug fix sürümü MS-DOS 6.21 Şubat, 1994 DoubleSpace disk compression özelliği çıkarıldı. PC DOS 6.3 Nisan, 1994 _ MS-DOS 6.22 Haziran, 1994 Son stand-alone sürümü. DoubleSpace, DriveSpace ile değiştirildi. PC DOS 7.0 Nisan,1995 DriveSpace yerine Stacker kullanıldı. MS-DOS 7.0 Ağustos, 1995 Windows 95 içinde. large disk (LBA) ve Long File Name (LFN) desteği eklendi. MS-DOS 7.1 Ağustos, 1996 Explorer USB Desteği FAT32 Desteği DMA Desteği Windows 95 Retail Windows 95B (OSR2) (ve Haziran 1998'de, Windows 98). FAT32 file system eklendi. MS-DOS 8.0 Eylül, 2000 Windows ME içinde. MS-DOS son sürümü. SYS komutu ve komut satırına boot edilebilme özelliği kaldırıldı. PC DOS 2000 _ 2000 uyumlu sürümü

17 Windows İşletim Sistemleri

18

19

20

21

22 Microsoft Management Console (MMC)

23 Event Manager

24 Linux İşletim Sistemi GNU/Linux, Linux çekirdeği kullanan Unix benzeri işletim sistemlerini çağrıştıran genel kullanım şeklidir. Linux, işletim sisteminin çekirdeğidir.

25 Linux 1970 yılında AT&T şirketi UNIX işletim sistemini geliştiriyor.. Unix ~ fiyatı $.. Minix, küçültülmüş Unix denilebilir ve Andy Tanenbaum tarafından oluşturulmuş.. Helsinki Üniversitesi nde 23 yaşındaki Finlandiyalı bir öğrenci olan Linus Torvalds Minix ten esinlenerek Linux işletim sistemini oluşturmuştur.. 5 Ekim 1991 Linux 0.02 internet ve haber gruplarında yer alıyor.. GNU-GPL Lisansı ile dağılıyor..

26 Minix

27 GNU - GPL Richard M. Stallman yazılımların koşullalarını kabullenmek istemiyor GNU projesini başlatıyor.. GNU = GNU is Not Unix 1985'de Free Software Foundation kuruluyor 'de General Public Licence (Genel Kamu Lisansı) Özgür ve açık kaynak kodlu.. Kaynak kodlar üzerinde herkes istediği değişikliği yapabilir, dağıtabilir, satabilir. Yapılan değişikliğinde kodları paylaşılmalı..

28 Linux Çekirdeği Multitasking Virtual Memory Protected Mode (Korumalı Mod) Hızlı TCP/IP Çoklu kullanıcı ortamı Modüler Yapı İstenilen şekilde yapılandırma yeteneği Modern bir işletim sistemi çekirdeğinden beklenecek pek çok özellik ve daha da fazlası

29 GUI KDE Gnome GUI ; (Graphical User Interface) Grafiksel Kullanıcı Arayüzü, bilgisayar ile etkileşimi görsel mecazlar kullanarak sağlayan yöntemler bütünüdür. KDE ; K Desktop Environment Matthias Ettrich adlı bir öğrenci tarafından 1996 yılında Unix i için daha iyi bir masaüstü yaratma fikriyle başlatıldı.. GNU Network Object Modelling Environment

30 KDE

31 Gnome

32 Linux Dağıtımı Dağıtım, bir GNU/Linux sistemini kurmayı ve yönetmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan yazılımlar bütünüdür. Slackware, Debian, Gentoo, Fedora (Red Hat), opensuse(novell), Mandriva (Mandrake), Ubuntu, KNOPPIX, Pardus...

33 Dağıtımlar Debian Fedora Gentoo Mandriva opensuse Slackware Ubuntu Sabayon Puppy SLAX Mint PcLinuxOS

34 Türkiye de Linux Red Hat 5 tabanlı Turkuaz Dağıtımı Gelecek Linux 1,2,3 Yerelleştirme Çalıştırmaları Türkçe en yüksek çeviri oranlarından birine sahip Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) E-posta listeleri LinuxNet Dergisi Turkix gibi Live CD'ler(Çalışan CD ler)... Ulusal İşletim Sistemimiz : Pardus

35 Pardus / Uludağ Bir Linux dağıtımıdır. Adını Anadolu Pars'ının Latince sinden aldı(panthera pardus tulliana). TÜBİTAK UEKAE tarafından 2003'ten beri geliştiriliyor.. ÇOMAR, TASMA, YALI, PİSİ gibi kendi geliştiricilerimizin elinden çıkmış, dağıtıma özel araçlar.. Uludağ; Ulusal Dağıtım

36 Pardus Bileşenleri / Projeleri YALI (Yet Another Linux Installer) Kurulum Yazılımı, Pardus un, paketlerin kurulumu için.. ÇOMAR (COnfiguration MAnageR) Yapılandırma Yöneticisi, Yazılımların birbiri ile uyumlu çalışması için.. PİSİ (Packages Installed Successfully as Intended) Paket Yönetim Sistemi, Paketlerin sisteme kurulması/çıkarılması için.. Zemberek-Pardus Türkçe yazım denetimi ve gramer kontrolü için.. Diğer Projeler (KDE Masaüstü ortamı, OpenOffice.org çözümü..)

37 Pardus Dosya Yöneticisi Dosya Yöneticisi ; Konqueror Dosya Sistemi Yapısı

38 Linux Dosya / Dizin Yapısı /root (Kök) /bin: Temel komutları, uygulamaları içerir. /boot: Çekirdek ve açılışta kullanılan dosyaları içerir. /dev: Donanım, aygıt dosyalarını içerir. /etc: Sistem ayarları, yapılandırma bilgisini içerir. /home: Kullanıcıların verilerini içerir. /lib: Çekirdek modülleri ve paylaşılan kod kütüphanelerini içerir. /mnt: Çeşitli dosya sistemi/aygıtlarını içerir. /proc: Süreçler ve donanım yapılandırmaları için bilgi merkezidir. /root: Sistem yöneticisinin (yani root kullanıcısının) ev dizinidir. /usr: Tüm kullanıcılarca paylaşılan verileri içeren dizindir. /tmp: Geçici dosyaları içerir. /local: Yerel uygulama ve bileşenleri içerir. /var: Değişken veriler, kuyruk ve log dosyalarını içerir.

39 Windows Programların Pardus (Linux) Karşılıkları İnternet Uygulamaları

40 Windows Programların Pardus (Linux) Karşılıkları Çoklu ortam (Medya) Uygulamaları

41 Windows Programların Pardus (Linux) Karşılıkları Grafik Uygulamaları

42 Windows Programların Pardus (Linux) Karşılıkları Ofis ve Düzenleyici Uygulamalar

43 Windows Programların Pardus (Linux) Karşılıkları Diğer Uygulamalar

44 Linux Konsolu ve Komutları Konsol kavramı Linux a Unix ten kalan bir mirastır. Komutların yazıldığı metin ekranlı arabirimdir. Komut satırı arayüzüdür.

45 Linux Servisleri Servisler Konsol Servis Yönetimi (GUI) Kurulum Apache MySQL Php Dns, Ftp, Dhcp

EYLÜL 2012 İŞLETİM SİSTEMLERİ. Enformatik Bölümü

EYLÜL 2012 İŞLETİM SİSTEMLERİ. Enformatik Bölümü EYLÜL 2012 İŞLETİM SİSTEMLERİ İÇERİK 2 2 Yazılım nedir? Yazılım türleri nelerdir? İşletim sistemi nedir? İşletim sisteminin özellikleri İşletim sistemleri Unix Linux Windows Mac OS Android Yazılım Yazılım(Software),

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı - İşletim Sistemleri

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı - İşletim Sistemleri Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı - İşletim Sistemleri Yrd. Doç. Dr. Saygın Abdikan 2014-2015 Öğretim Yılı Güz Dönemi Yrd. Doç. Dr. S. ABDİKAN Geçen ders: Bilgisayarın Bileşenleri 2 Anakart Bilgisayar

Detaylı

İşletim Sistemleri. Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 1

İşletim Sistemleri. Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 1 İşletim Sistemleri Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 1 İşletim Sistemi Kavramı Genel Olarak İşletim Sisteminin İç Mimarisi Linux ve Unix İşletim Sisteminin İç Yapısı Windows Tabanlı İşletim Sistemlerinin

Detaylı

Hardware, Kernel, Shell, Gui nedir?

Hardware, Kernel, Shell, Gui nedir? Linux Temel Yapısı Hardware, Kernel, Shell, Gui nedir? Hardware : Bilgisayarın elektronik/elektromekanik ve mekanik aksamına verilen genel isimdir. Kernel : Çekirdek, bilgisayarda donanım (hardware) ve

Detaylı

T.C GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ANA BİLİM DALI

T.C GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ANA BİLİM DALI T.C GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ANA BİLİM DALI LINUX İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA YÜKSEK LİSANS PROJESİ Mehmet Emin AKKAYA Danışman: Öğr.Gör.Dr. Çelebi ULUYOL

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Açık Kaynak Kodlu Yazılım

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Temel Kavramlar İşletim Sistemi Bilgisayar kullanıcısı ile bilgisayarı oluşturan donanım arasındaki iletişimi sağlayan, aynı zamanda diğer uygulama yazılımlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır.

Detaylı

Erciyes Linux Dergisi Linux Nedir?

Erciyes Linux Dergisi Linux Nedir? Erciyes Dergisi ney Dergi Basım Dergi Hakkında? Erciyes Dergisi 1. Sayısı Dergi Editörü: İbrahim Kıvanç Dergi ve Kapak Tasarım: İbrahim Kıvanç IK Tasarım Yazarlar: Umut Kiper Behiye Savan Tuba Narol Hatice

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ (AÇIK KAYNAK) MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ (AÇIK KAYNAK) MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ (AÇIK KAYNAK) MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2008 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin

Detaylı

Teknohumana Bilişim - 2007

Teknohumana Bilişim - 2007 Bu eğitim dökümanı, Kerem Erzurumlu tarafından Yazılım Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi bünyesinde kullanılmak üzere hazırlanmış olup, bütün hakları saklıdır. Bu dökümanın tüm hakları dökümanın

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ TEMELLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

AÇIK KAYNAK KODLU İŞLETİM SİSTEMİ YAPISI

AÇIK KAYNAK KODLU İŞLETİM SİSTEMİ YAPISI P A R D U S AÇIK KAYNAK KODLU İŞLETİM SİSTEMİ YAPISI 1.1. UNIX Tarihçesi ve Gelişimi 1.1.1. Unix in Oluşumu 1960'larda AT&T'nin Bell Laboratuarları,MIT ve General Electric'in ortaklaşa yürüttükleri bir

Detaylı

AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER

AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER AĞ İŞLETİM SİSTEMİ AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER Tek kullanıcı için tasarlanmış işletim sistemleri bir bilgisayarı kontrol etmekte iken çok sayıda kullanıcı için tasarlanan ağ işletim sistemleri bir

Detaylı

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI. Kasım 2014 PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI. Kasım 2014 PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Kasım 2014 T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İŞLETİM SİSTEMLERİ DÖNEM ÖDEVİ FATİH BERBER Danışman: Öğr. Gör. Dr. Çelebi ULUYOL

Detaylı

Pardus Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE

Pardus Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE İçindekiler Önsöz...8 1. Pardus'a giriş...11 Özgür Yazılım: yenilikçi bir yaklaşım...11 Pardus'un GPL lisansı...11 Pardus GPL ilişkisi...12 İlk defa başlayanlar...12

Detaylı

İşletim Sistemlerine Genel Bakış

İşletim Sistemlerine Genel Bakış İşletim Sistemlerine Genel Bakış 1.1 Silberschatz, Galvin and Gagne 2009 Bölüm 1: Giriş İşletim Sistemleri Ne Yapar? Bilgisayar Sistemi Organizasyonu Bilgisayar Sistemi Mimarisi İşletim Sistemi Yapısı

Detaylı

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerinin Tarihçesi ve Genel Yapısı İşletim Sistemlerine Giriş - Ders02 1 İşletim Sistemi Tarihçesi İLK NESİL işletim SİSTEMLERİ (1945 1955) 1940 larda Howard Aiken,

Detaylı

Linux nedir? Yenir mi? Onur Küçük

Linux nedir? Yenir mi? Onur Küçük <onur@delipenguen.net> İşletim Sistemi Nedir? Sistem araçları Uygulama programları Çekirdek Linux bir işletim sistemi mi? Özgür Yazılım Felsefesi Richard M. Stallman mevcut koşulları kabullenmek istemiyor 1984'de GNU projesini

Detaylı

EBG103 DONANIM KURULUMU

EBG103 DONANIM KURULUMU 2. HAFTA EBG103 DONANIM KURULUMU Öğr. Gör. S. M. Fatih APAYDIN apaydin@beun.edu.tr EMYO Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu Temel Kavramlar İşletim Sistemleri Giriş / Çıkış Birimleri

Detaylı

En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve ios örnek verilebilir.

En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve ios örnek verilebilir. İşletim Sistemleri İşletim sistemi 1, bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi,

Detaylı

İşletim Sistemleri. İşletim Sistemi

İşletim Sistemleri. İşletim Sistemi İşletim Sistemleri İşletim Sistemi Nedir? Uygulama yazılımları ile bilgisayar donanımı arasındaki bağlantıyı sağlayan özel yazılımlardır. Bilgisayarda programların çalıştırılmasını ve istenilen temel işlevlerin

Detaylı

Özetçe- I GİRİŞ. Linux un Çıkışı. http://alikoker.name.tr - 1 -

Özetçe- I GİRİŞ. Linux un Çıkışı. http://alikoker.name.tr - 1 - - 1 - Özetçe- Dünyanın çeşitli köşelerinde tekelleşme davaları, tazminat davaları süre dursun,gönüllü ve bilgi paylaşılmalıdır ilkesiyle yola çıkan ve dünyanın dört bir yanından katılan bilgisayar kullanıcılarının

Detaylı

ÖZGÜR YAZILIM & GNU/LINUX

ÖZGÜR YAZILIM & GNU/LINUX Ömer ÖZKAN omer@ozkan.info ÖZGÜR YAZILIM & GNU/LINUX Seminer Hakkında Özgür Yazılımın felsefesinin doğuşu GNU ve Linux Projesi Özgür Yazılım nedir? Özgür Yazılım Lisansları Linux Kullanım Alanları Linux

Detaylı

Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp

Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp ÖNSÖZ Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp Linux hakkında herşeyi içericektir. Bu sayımız 10 gün gibi

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ Von Neumann Mimarisi Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği mimariyi temel almaktadır. Merkezi İşlem Birimi Aritmetik ve Mantık Birimi Kontrol

Detaylı

T.C GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ANA BİLİM DALI

T.C GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ANA BİLİM DALI T.C GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ANA BİLİM DALI PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA YÜKSEK LİSANS PROJESİ Mehmet Emin AKKAYA Danışman: Öğr.Gör.Dr. Çelebi ULUYOL

Detaylı

KURULUM. OracleVirtualBoxmanagerpragramıile sanal makinemizi kurmaya başlıyoruz.new seçeneğini tıklayarak oluşturmaya başlıyoruz

KURULUM. OracleVirtualBoxmanagerpragramıile sanal makinemizi kurmaya başlıyoruz.new seçeneğini tıklayarak oluşturmaya başlıyoruz KURULUM OracleVirtualBoxmanagerpragramıile sanal makinemizi kurmaya başlıyoruz.new seçeneğini tıklayarak oluşturmaya başlıyoruz Sanal makinemizin ismini yazıp hangi işletim sisteminin hangi sürümünü kuracağımızı

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMELLERİ VE POST (İLK AÇILIŞ)

İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMELLERİ VE POST (İLK AÇILIŞ) Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Elektrik ve Elektronik Teknolojisi İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMELLERİ VE POST (İLK AÇILIŞ) Bilgisayarlarda işletim sistemi, donanımın doğrudan denetimi

Detaylı

SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ. Temel Kavramlar

SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ. Temel Kavramlar SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ Temel Kavramlar Sunucu / Server Birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanarak kaynakların paylaşması amacıyla kurulmuş olan bağlantı sistemine ağ sistemi (Network) denir. Bağlanan

Detaylı

Sisteme giriş yaparken her kullanıcı için tanımlı bir kabuk çalışır.

Sisteme giriş yaparken her kullanıcı için tanımlı bir kabuk çalışır. Kabuk Nedir? Sisteme giriş yaparken her kullanıcı için tanımlı bir kabuk çalışır. Kabuk programı kullanıcıya bir komut satırı (prompt da denir) sunar ve komut girmesi için bekler. Kabuk bu komutu yorumlayıp

Detaylı