ÖLÇÜLENDİRME (DİMENSİON) VE ÇEKME MENÜLER (Pull-Down menüler)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÖLÇÜLENDİRME (DİMENSİON) VE ÇEKME MENÜLER (Pull-Down menüler)"

Transkript

1 ÖLÇÜLENDİRME (DİMENSİON) VE ÇEKME MENÜLER (Pull-Down menüler)

2 ÖLÇÜLENDİRME- DİMENSİON Komut girişi : dimaligned Aligned Dimension : Tıklanılan iki nokta arasının, açıyı da hesaba katarak ölçüsünün alınmasını sağlar. Eğimli çizgilerin gerçek uzunluğunu vermektedir. Komut çalıştırılır, obje üzerinde iki nokta tanımlanır ve çekilen yönde, istenilen yere tıklanarak ölçü yerleştirilebilir. Ölçü alınırken, komut satırına aşağıdaki seçenekler gelmektedir. Mtext (m enter) : Ölçü yazsının, yazı düzenleme penceresiyle değiştirilmesini sağlar. Text (t enter) : Ölçü yazısının, imleç yanında açılan pencere ile düzenlemesini sağlar. Angle (a enter) : Ölçü yazısının tanımlanan açı kadar döndürülmesini sağlar.

3 Önce çizimde kullanılacak ölçülendirme tipleri için ayrı ayrı stiller tanımlanması önerilir. Bunun için simgesine tıklanır. NEW düğmesine tıklanıp yeni stil için bir isim girilir: CONTINUE düğmesi seçilerek stil tanımlaması yapılacak iletişim kutusuna geçilir. Burada girilen

4 Burada girilen değerler etkileşimli olarak önizleme alanında gözükür. Böylece hangi işlemin neye yol açtığı görülebilir. LINES: Kısmında ölçülendirme çizgisine ait olan değerler belirlenir. SYMBOLS AND ARROWS: Çizgilerin uçlarında kullanılacak ok vb. sembol türleriyle ilgili düzenleme yaptırır. TEXT: Hangi yazı tipinin kullanılacağı tanımlanır. Buraya varolan bir yazı stili varsa çağrılabilir veya yeni baştan da oluşturulabilir. FIT: Yeterli alan olmadığında yazı ve ok vb. ifadeleri uzantı çizgileri dışına atmaya veya içine kesin olarak sığdırmaya yarar. PRIMARY UNITS: Ölçülendirme tipi ve hassasiyetini belirler.

5 Yatay ve düşey doğrusal ölçülendirme yapar. Açılı doğrusal ölçülendirme yapar. Yay ölçüsü verir. Eğrisel formlarda çevre ölçüsü vermek için kullanılabilir. Noktaların X ve Y koordinatlarını verir. X ve Y hangisi isteniyorsa alt komutları arasında seçim yapılır. Daire ve yay için yarıçap ölçüsü vermek için kullanılır. Bir yay veya daire ölçüsünü zig zaglı vermeye yarar. Çap ölçüsü verir. Açı ölçüsü yerleştirir. Seçilen geometrinin bir kenarından bir bütün halinde hızlı bir şekilde ölçülendirme yapar. Ölçülendirme stili ayarlarında Baseline çeneği ile ayarlanır. En son ölçü alınmış yeri referans alarak ölçülendirme yapmanızı sağlar. İlk olarak bir basamağı şekildeki gibi LINEAR ile ölçülendirin. Daha sonra Baseline ölçülendirmeye tıklayın. Komut otomatik olarak ilk noktayı bulacak sizden ikinci noktayı seçmenizi isteyecektir. Doğrusal ölçülendirmelerde ölçülendirmenin takip eden noktalar seçilerek devam etmesini sağlar. Ölçülendirmenin devam yönü son tıklanan nokta neredeyse oradan olur. Bu yön değiştirilmek istenirse bu düğme işaretlendikten sonra klavyede S tuşuna basılır ve devam edilmek istenen tarafa yakın tıklanır Çizimlere açıklama ilave etmek ve merdiven çizgisi yapmak için kullanılır. Daire ve yayın merkezini işaretler. Ölçülendirme stilinina adını gösterir. NOT: Verilen bir ölçü kendi ölçülen değeri dışında başka bir değere EXPLODE ile patlatılıp yeni bir yazı yazarak değiştirilebilir.

6 ÇEKME MENÜLER

7 File Menüsü File menüsü Autocad in dosya yönetim merkezidir.her türlü dosya işlemi burada yapılır. New: Create New Drawing diyalog kutusu ile yeni bir çizim dosyası açabiliyoruz. Open: Select File diyalog kutusu ile daha önceden bilgisaya kaydetmiş olduğumuz dwg, dxf ve dwt uzantılı dosyaları (çizimleri) açabiliyoruz. Save: Çizimimizi bilgisayara veya diskete kaydedebiliyoruz. Save As: Save Drawing As diyalog kutusu ile hazırlamış olduğumuz çizimizi istediğimiz bir uzantıda ve sürümde bilgisayara veya diskete kaydedebiliyoruz. Export: Export Data diyalog kutusu ile hazırlamış olduğumuz çizimimizi diğer çizim ve uygulama programlarında kullanmak üzere değişik uzantılarda kayıt edebiliyoruz. Printer Setup: Preferences diyalog kutusunun Printer sekmesi ile printer tanıtımı ve ilgili ayarlarını yapabiliyoruz. Print Preview: Çıktı almadan önce çizimimizin baskıda (çıktıda) nasıl gürüneceğini inceleyebiliyoruz. Print: Print/Plot Configuration diyalog kutusu ile baskı(çıktı) ayarlarını yapabiliyoruz. Drawing Utilities: Bozuk çizimlerin tamiri,,hata kontrolu,çizimde kullanmadığımız katman, blok, çizgi tipi, yazı tipi ve ölçülendirme tipi gibi maddelerinin temizliğini yapabiliyoruz. Exit: Autocad ten çıkıyoruz(save etmeyi unutmuyoruz!!!).

8 Edit Edit menüsü Autocad in düzenleme araçlarını içerir.windows programlarına aşina olanlarının sık sık kullandıkları araçların Autocad teki uygulamalarıdır. Undo: Çizimde yapmış olduğumuz işlemleri istediğimiz kadar geri alabiliyoruz, yani bir bakıma silebiliyoruz. Redo: Undo ile geri aldığımız işlemi redo ile yeniden getirebiliyoruz fakat bunu sadece bir işlem için yapabiliyoruz. Cut: İstediğimiz çizim öğesini veya öğelerini başka bir alana kopyalamak (yapıştırmak) için kesebiliyoruz (silebiliyoruz). Copy: Kopyalamak (yapıştırmak) istediğimiz çizim öğesini (nesne) ve öğelerini seçiyoruz. Copy Link: Görüş alanımızdaki çizimleri otomatik olarak kopya hafızasına alıyor. Paste: Kopyalamak için seçilmiş olan çizim öğesi (nesne) veya öğelerini istediğimiz yere yapıştırıyoruz (kopyalıyoruz). Paste Special: Paste Special diyalog kutusu ile değişik yapılarda yapıştırma işlemi yapabiliyoruz. Clear: İstediğimiz çizim öğesini veya öğelerini silebiliyoruz.

9 View View menüsü Autocad in çizim görünümlerinin ayarlandığı ve işlendiği bir alandır. Redraw: Ekrandaki çizimler yeniden çizilir ve varsa blipler (küçük artılar) temizlenir. Regen: Redraw ile aynı işleve sahiptir ayrıca ilgili verileride yeniler (günceller) ve Redraw dan biraz daha uzun sürer. Zoom: Çizimimize uzaktan veya yakından bakmak gibi çeşitli araçlar sunar. Pan: Çizimizde istenilen yönlerde ve mesafelerde kaydırma yapılabilir. Aerial View: Çizimize Autocad ekranında açılan minik bir Aerial View ekran ile istenilen zoom oranlarında ve pan degerlerinde kuşbakışı bakabiliriz Model Space(Tiled): Güncel çalışma(tekli görünüm) alanımızdır. Model Space(Floating): Çizimimizin birden fazla görünüşünü ekrana yerleştirebileceğimiz görünüm alanıdır. Paper Space: Model Space lerin oluşturulduğunu ve görüntülendiği alandır. Tiled Viewports: Ekran çalışma alanımızı istediğimiz biçimde, çeşitli ekran alanlarına ayırabileceğimiz kısımdır. Floating Viewports: Paper Space çalışma alanında ekranı bölgelendirebileceğimiz kısımdır. Named Views: View Control diyalog kutusu ile çizimizdeki çeşitli bakış açılarını isimlendirip, düzenliyebileceğimiz bir kısımdır. 3D Viewpoint: Çalışma alanımıza 3-boyutlu olarak istenilen yön ve açılarda bakabileceğimiz kısımdır. 3D Dynamic View: Persfektif görüntüde 3-boyutlu açıda gerekli ayarlamaları (kamera, döndürme gibi) yapabileceğimiz bir kısımdır. Hide: 3-Boyutlu çizimimizde görünmemesi gereken çizgileri gizler. Shade: 3-Boyutlu çizimimizde, çizimize çeşitli değerlerde gölgelendirme yapabiliyoruz. Render: 3-Boyutlu çizimimizde çeşitli renk ve desen tonlarında kaplanmış görüntüler elde edebiliyoruz.içerdiği çeşitli araçlar sayesinde çizimize malzemeler katabiliyor, sahne ve ışık ayarları yapabiliyoruz. Bitmap arka planlar ekleyebileceğimiz gibi bitki, insan gibi araçlarlada çalışabiliyoruz. Display: Özel görüntü ayarlarını yapabiliyoruz.autocad in yazı modunu aktif hale getirebiliyoruz. Toolbars: Toolbars diyalog kutusu ile çalışma alanımıza istediğimiz araç çubuklarını getirebildiğimiz gibi gereksiz olan araç çubuklarınıda kaldırabiliyoruz. Ayrıca kendimize ait çeşitli özel araç çubukları ve butonlar imal edebiliyoruz.

10 Insert Insert menüsü Autocad ortamında ürettiğimiz çizim blokları ve çizimler ile başka platformlarda üretilen çizimlerin Autocad ortamında değerlendirilmesini içerir. Insert: Insert diyalog kutusu ile daha önceden üretilmiş olan çizim blokları ile dosyaları Autocad ortamına indiriliyor (çok kullanılan bir ifadeyle insert ediliyor). External Referance: Bu kısımda çoklu çizimler için ortak bir çizimn dosyasının (tamamen ortak noktalardan oluşturulmuş) oluşturulması ve kullanılmasını içeriyor. 3D Studio: 3D Studio File Import diyalog kutusu ile.3ds uzantılı dosyalar Autocad ortamına aktarılıyor. ACISSolid: Select ACIS File diyalog kutusu ile.sat uzantılı dosyalar Autocad ortamında açılıp görüntülenebiliyor. Drawing Exchange Binary: Select DXB File diyalog kutusu ile.dxb uzantılı dosyalar Autocad ortamına açılabliyor. Windows Metafile: Import WMF diyalog kutusu ile Windows tabanlı resim dosyaları grafik ortamına alınabiliyor. Encapsulated Post Script: Select PostScript File diyalog kutusu ile.eps ve.ps uzantılı yazı dosyaları işlenebiliyor. OLE Object: Insert Object diyalog kutusu ile başta yazı ve resim dosyaları olmak üzere birbirinden çok farklı formatta dosya Autocad ortamına aktarabiliyoruz. (Fakat öncelikle bu formatı destekleyen programlarda hazırlanıyor).

11 Format Format menüsü Autocad te çalışma araçlarımız için gerekli ayarlamaların yapıldığı ve verilerin girildiği alandır. Layer: Layer Linetype Properties diyalog kutusu ile katman oluşturma, oluşturulan katmanlara çeşitli özellikler aktarma, katman silme, dondurma, kapatma, açma gibi birçok işlemler yapılabiliyor. Color: Renk paleti ile istenilen renk güncelleniyor. Linetype: Layer Linetype Properties diyalog kutusu ile yeni çizgi tipleri sisteme yüklenebiliyor veya silinebiliyor. Text Style: Text Style diyalog kutusu ile yeni yazı tipleri oluşturabiliyor,sisteme değişik yazı tipleri atanabiliyor ve var olan yazı tiplerinde çeşitli değişiklikler yapılabiliyor. Dimension Style: Dimension Styles diyalog kutusu ile çeşitli ölçülendirme sitilleri hazılanabiliyor ve ilgili ölçülendirme ayarları yapılabiliyor. Point Style: Point Style diyalog kutusu ile değişik noktalar kullanılabiliyor ve bunların boyutları ayarlanabiliyor. Multiline Style: Multiline Styles diyalog kutusu ile yeni çoklu çizim sitilleri hazırlanabiliyor ve istenilen özelliklerde ayarlamalar yapılabiliyor. Units: Units Control diyalog kutusu ile Autocad ortamında kullanmak istediğimiz birim tarzını istediğimiz özelliklerde ayarlayıp,değiştirebiliyoruz. Thicknees: Çizim kalınlığı veriyor veya istediğimiz değerde değişiklik yapabiliyoruz. Drawing Limits: Çizim limit değerlerini sol-alt ve sağ-üst olmak üzere giriyoruz. Rename:Rename diyalog kutusu ile çizimde kullandığımız nesnelerin (katmanların, blokların,...) isimlerini değiştirebiliyoruz.

12 Tools Tools menüsü, Autocad in sistem değerlerini, araçlarını ve Autocad için hazırlanmış özelleştirme programlarının yüklenme araçlarını içerir. Spelling: Autucad in sözlük aracıdır. Inguiry: Autocad sorgu,ölçüm ve hesap araçlarını içerir. Alan, hacim, mesafe, kütle hesabı ve çizim ile ilgili sorgulama komutlarını barındırıyor. Load Application: Load AutoLISP, ADS and Files diyalog kutusu ile Autocad için hazırlanmış özel programlar yüklenir. Lisp dosyaları basit bir yapı içerir ve Autocad in kendi içerisindeki birçok eksik yönünü giderdiği gibi var olan özelliklerini kuvvetlendirir. Run Script: Select Script File diyalog kutusu ile Autocad için hazırlanmış script dosyaları yüklenir. Display Image: Bitmap resimler, tif ve tga uzantılı resimler görüntülenir ve ayrıca Autocad ortamında bmp, tif ve tga uzantısında çizim kaydı yapılabilir. External Database: Autocad ortamında bir veritabanı hazırlanıp, dış veritabanları kullanılabilinir. Object Snap Settings: Osnap Settings diyalog kutusu ile nesne yakalama modları ayarlanıyor. Drawing Aids: Drawing Aids diyalog kutusu ile Bazı Autocad çizim yardımcı sistem değerlerini ayarlayabiliyoruz. Bunlar ızgara modu, yakalama modu ve diğer sistem modlarıdır. UCS: Autocad in koordinat sistemi ile ilgili bazı ayarları içerir. Grips: Grips diyalog kutusu ile grip ayarları yapılıyor. Selection: Object Selection Settings diyalog kutusu ile çizim seçim elemanlarının çeşitli özellikleri ayarlanıyor. Object Group: Object Grouping diyalog kutusu ile çizim içinde kolaylık sağlaması amacıyla gerekirse gruplandırma yapılabiliyor. Tablet: Bilgisayar ile birlikte bir Tablet aracı kullanılıcaksa gerekli sistem ve tanıtma ayarları yapılıyor. Customize Menus: Menu Customization diyalog kutusu ile özel olarak hazırlanmış harici Autocad menüleri yükleniyor ayrıca gereksiz menülerde silinebiliyor. Preferences: Preferences diyalog kutusu ile Autocad programının ana sistem değişkenleri düzenlenebiliyor. Atomatik save süresi, save uzantısı,dosya tanıtımları, printer ayarları, görsel ayarlar, kişisel ayarlar, render kalite ayarları gibi.

13 Draw Draw menüsü Autocad in her türlü çizim elemanlarını, 2-boyutlu ve 3-boyutlu çizim araçlarını, yazı ve tarama fonksiyonlarını içerir. Line: Çizgi çizer. Ray: Bir nokta referansı boyunca çizgiler(ışınım) çizer. Construction Line: Bir doğrultu boyunca referans çizgisi çizer. Multiline: Et kalınlıklı çizgi çizer. Polyline: Birbirine bağımlı(bütünleşik) bir çizgi grubu çizer. 3D Polyline: 3-Boyutlu çalışma için bütünleşik çizgi grubu çizer. Polygon: Çokgen çizer (3 kenardan, 1025 kenara kadar). Rectangle: Dikdörtgen çizer. Arc: Yay çizer. Circle: Daire çizer. Donut: Katı dolgulu daire çizer. Spline: Birbirine bağımlı eğriler çizer. Ellipse: Elips çizer. Block: Blok yapar ve onları nitelendirir. Point: Nokta yapar ayrıca çizimlerde nokta ile ilgili çeşitli uygulamalar yapar (bölme,ölçme gibi). Hatch: Çizimler için tarama yapar. Boundary: Tarama için sınır hazırlar. Region: Çizimlerden bir bölge oluşturur. Text: Autocad ortamında yazı yazılmasını sağlar. Surfaces: 3-Boyutlu yüzeyler oluşturur. Solids: 3-Boyutlu katı cisimler oluşturur ve onlar ile ilgili işlemler yapar.

14

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ BİLGİSAYAR DESTEKLİ PROJE ÇİZİMİ 482BK0103 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Ümmehan Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi

Ümmehan Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi İÇİNDEKİLER AutoCAD...10 Programın çalıştırılması...10 AutoCAD Arabirimi...10 AutoCAD penceresi...11 Çizim penceresi...13 Komut penceresi...13 Menu Browser (Menü tarayıcısı)...14 Metin penceresi (Text

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MOBİLYA VE DEKORASYON EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MOBİLYA VE DEKORASYON EĞİTİMİ BÖLÜMÜ 1 GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MOBİLYA VE DEKORASYON EĞİTİMİ BÖLÜMÜ AUTOCAD PAKET PROGRAMINDA İLERİ DÜZEYDE İÇ MEKÂN TASARIMI, TEKNİK ÇİZİM(NET RESİM, KESİT, DETAY) HAZIRLANMASI VE GÖRSELLEŞTİRME

Detaylı

AUTOCAD2007 ÇİZİM PROGRAMI

AUTOCAD2007 ÇİZİM PROGRAMI AUTOCAD2007 ÇİZİM PROGRAMI ÇĠZĠM DOSYASI OLUġTURMA: Başlat menüsünden yada masaüstünden Autocad 2007 ikonuna basarak programı çalıştırdığımızda Autocad2007 açılış gösteriminden çizim programını çalıştırırınız.

Detaylı

AutoCAD Ders Notları 2011

AutoCAD Ders Notları 2011 AutoCAD Ders Notları 2011 AutoDesk Ltd. Đsviçre şirketinin 1980'lerin başından beri programlayın çeşitli sürümleri ile geliştirdiği bir Computer Aided Design (CAD = Bilgisayar desktekli tasarım) yazılımıdır.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ ÖZELLİK VE TANIMLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ ÖZELLİK VE TANIMLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ ÖZELLİK VE TANIMLAMA ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

SOLIDWORKS İLE KATI MODELLEME

SOLIDWORKS İLE KATI MODELLEME T.C PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ SOLIDWORKS İLE KATI MODELLEME DİPLOMA ÇALIŞMASI Çalışmayı yapan: Taner GÖRGÜLÜ Çalışmayı yürüten: Yrd. Doç. Dr. Gülabi DEMİRDAL

Detaylı

Konu 02: Çizim Komutları

Konu 02: Çizim Komutları Konu 02: Çizim Komutları Ölçülü çizim için çalışma birimini belirlemek çizime başlamadan önce yapılması gereken bir işlemdir. FORMAT menüsünden UNITS seçilerek ulaşılır. Mimari projelerde çoğunlukla yandaki

Detaylı

Teknik çizimde belirli çizim araç ve gereçleri kullanılmaktadır. Kısaca bu araç ve gereçlerden bahsedecek olursak;

Teknik çizimde belirli çizim araç ve gereçleri kullanılmaktadır. Kısaca bu araç ve gereçlerden bahsedecek olursak; TEKNİK ÇİZİM ve TASARIM 1. Genel Bilgiler 1.1. Tanım: Yerbilimleri uygulamalarında teknik çizim, arazi çalışmalarında yapılan gözlemlerin veya laboratuvar çalışmaları sonucu elde edilen tanımlamaların

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) METAL TEKNOLOJİSİ KATI MODELLEME ANKARA,2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

AutoCAD. Autocad Versiyon Tarihçesi

AutoCAD. Autocad Versiyon Tarihçesi 1 AutoCAD AutoCAD, tüm dünyada başta mühendisler ve mimarlar tarafından kullanılan, dünyaca tanınan yazılım firması Autodesk tarafından hazırlanan, bilgisayar destekli çizim-tasarım yazılımıdır. Gerek

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ BİLGİSAYARLA BASKI DEVRE ÇİZİMİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ BİLGİSAYARLA BASKI DEVRE ÇİZİMİ 482BK0017 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Menüden Browse kutucuğu seçilir.block seçilir ve okey tuşuna basılır.

Menüden Browse kutucuğu seçilir.block seçilir ve okey tuşuna basılır. İKİ BOYUTLU ÇİZİM DRAW MENÜSÜ KOMUTLARI Line: Çizgi çizmek için line simgesine tıklanır.ekran üzerinde bir nokta işaretlenir.mouse ile yön belirtilerek ikinci nokta belirlenir ve komuttan çıkılır. Açılı

Detaylı

MULTISIM 9 DERS NOTLARI

MULTISIM 9 DERS NOTLARI MULTISIM 9 DERS NOTLARI Öğr.Gör. Yüksel Tokur - Öğr.Ercan Uygun - Öğr.Gör Fatih Tamer UYARI: Bazı menüleri derslerde görmemişseniz programın EDUCATION ve PROFESSIONAL versiyonları arasındaki farkdan dolayıdır.

Detaylı

MAPINFO 4.0, 4.1 4.12 versiyonları için

MAPINFO 4.0, 4.1 4.12 versiyonları için MAPINFO 4.0, 4.1 4.12 versiyonları için 1. BÖLÜM: İLK AÇILIŞ MapInfo çalıştırıldığında ilk önce Quick Start menüsü görüntülenir. Menüde dört seçenek vardır. - RESTORE PREVIOUS SESSION: En Son Çalışılan

Detaylı

BÖLÜM 09. Teknik Resim Görünüşleri

BÖLÜM 09. Teknik Resim Görünüşleri BÖLÜM 09 Teknik Resim Görünüşleri Autodesk Inventor 2008 Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu SAYISAL GRAFİK Giriş Parçanın modellenmesinden sonra, imalat resimlerini Autodesk Inventor ile alabilirsiniz. İstenen

Detaylı

Yapılmış olan tüm bu işlemleri IGES, DXF, DWG, SAT(ACIS), STL, STEP, VDA, VRML, parasolid dosyalarından kayıt veya transfer yapılabilir.

Yapılmış olan tüm bu işlemleri IGES, DXF, DWG, SAT(ACIS), STL, STEP, VDA, VRML, parasolid dosyalarından kayıt veya transfer yapılabilir. GİRİŞ SolidWorks yenilikçi, kullanımı kolay, Windows için hazırlanmış 3 boyutlu tasarım programıdır. SolidWorks her türlü makine, tesis, ürün tasarımında kullanıcıya Windows un kolaylıklarını kullanarak

Detaylı

Önsöz. 1. Giriş 3. 1.1 Programın yüklenmesi 3 1.2 Genel Felsefe 7 1.3 Kullanıcı Rehberinin Yapısı 13 1.4 Ana Menü 15. 2.

Önsöz. 1. Giriş 3. 1.1 Programın yüklenmesi 3 1.2 Genel Felsefe 7 1.3 Kullanıcı Rehberinin Yapısı 13 1.4 Ana Menü 15. 2. IDEA IDEA Telif Hakları 4M e aittir 1991-2003 Bu kullanım kitabında açıklanan program fonksiyonları kitabın yayınlandığı andaki fonksiyonlardır. Program sürekli olarak geliştirilmekte olduğundan kullanım

Detaylı

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2.

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 İLE GELEN YENİLİKLER... 4 1.3.

Detaylı

ARES PCB TASARIM PROGRAMI

ARES PCB TASARIM PROGRAMI D ARES PCB TASARIM PROGRAMI Baskılı devre(pcb) tasarım programı ARES e başlamadan önce PCB tasarımında dikkat edilmesi gereken aşağıdaki kurallar hatırlanmalıdır.. PCB si çıkarılacak devre için eleman

Detaylı

METALÜRJĠ TEKNOLOJĠSĠ

METALÜRJĠ TEKNOLOJĠSĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI METALÜRJĠ TEKNOLOJĠSĠ KATI MODELLEME 482BK0033 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

TBT 101 Dersi Yrd. Doç. Dr. Aytaç GÖREN

TBT 101 Dersi Yrd. Doç. Dr. Aytaç GÖREN TBT 101 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ DERSİ 2011-2012 GÜZ TBT 101 Dersi Yrd. Doç. Dr. Aytaç GÖREN DEÜ Makina Müh. TBT 1003 Temel Bilgi Teknolojileri İçerik H0. Giriş ve Ders İçeriği Tanıtım H1. Donanım ve

Detaylı

Lynn Allen den AutoCAD 2010 Kullanımına İlişkin İpuçları ve Öneriler

Lynn Allen den AutoCAD 2010 Kullanımına İlişkin İpuçları ve Öneriler Lynn Allen den AutoCAD 2010 Kullanımına İlişkin İpuçları ve Öneriler 2 Kullanıcı Arayüzü AutoCAD 2009 dan AutoCAD 2010 sürümüne geçen kullanıcılar, yeni arayüz ile kendilerini evlerinde gibi hissedecekler.

Detaylı

1. Başlat> Tüm Programlar > ArcGIS 10 > ArcMap 10 üzerine çift tıklayınız.

1. Başlat> Tüm Programlar > ArcGIS 10 > ArcMap 10 üzerine çift tıklayınız. ArcGIS 10 Uygulama 1 : 1. Başlat> Tüm Programlar > ArcGIS 10 > ArcMap 10 üzerine çift tıklayınız. ArcMap arayüzü açıldığında karşınıza ilk olarak aşağıdaki pencere çıkacaktır. Harita çıktı işlemlerine

Detaylı

General (Genel) SYSTEM OPTIONS

General (Genel) SYSTEM OPTIONS General (Genel) SYSTEM OPTIONS Reset All: Tüm ayarları kurulum ayarlarına geri döndürür. Open Last Document(s) at start up: Program başlatıldığında son açılan dosyanın karşınıza gelmesini sağlar. Never

Detaylı

BÖLÜM 18. Tasarım Verilerinin Yönetimi

BÖLÜM 18. Tasarım Verilerinin Yönetimi BÖLÜM 18 Tasarım Verilerinin Yönetimi Autodesk Inventor 2008 Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu SAYISAL GRAFİK Tasarım Yardımcısı (Design Assistant) Tasarım Yardımcısı, Inventor dosyalarının ve ilgili kelime

Detaylı

BÖLÜM I CAD Bileþeni. 3 PROGRAMIN KURULMASI (Installation)...5. Önsöz... 2. Çizime Baþlamadan...

BÖLÜM I CAD Bileþeni. 3 PROGRAMIN KURULMASI (Installation)...5. Önsöz... 2. Çizime Baþlamadan... FINE-HVAC FineHVAC Telif Hakları 4M e aittir 1991-2003 Bu kullanım kitabında açıklanan program fonksiyonları kitabın yayınlandığı andaki fonksiyonlardır. Program sürekli olarak geliştirilmekte olduğundan

Detaylı

BÖLÜM 01. Autodesk Inventor a Giriş

BÖLÜM 01. Autodesk Inventor a Giriş BÖLÜM 01 Autodesk Inventor a Giriş Autodesk Inventor 11 Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu SAYISAL GRAFİK Terimler Proje dosyaları (Projects) Şablon dosyası (Template file) Parça dosyası (Part file) Montaj dosyası

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı