HEKİMLİĞİN GELECEĞİ (Mevcut Yasalar Çerçevesinde) Prof.Dr.Şükrü KIZILOT Ankara, 22 Ekim 2011

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HEKİMLİĞİN GELECEĞİ (Mevcut Yasalar Çerçevesinde) Prof.Dr.Şükrü KIZILOT Ankara, 22 Ekim 2011"

Transkript

1 HEKİMLİĞİN GELECEĞİ (Mevcut Yasalar Çerçevesinde) Prof.Dr.Şükrü KIZILOT Ankara, 22 Ekim 2011

2 BİR ZAMANLAR HASTANE, TIP MERKEZİ VE DİĞER SAĞLIK YATIRIMLARI TEŞVİK EDİLİYOR, DEVLET KKDP ADI ALTINDA ÜSTE PARA VERİYORDU.

3 15 Şubat 2008 Tarihli YÖNETMELİKLE SAĞLIK HİZMETLERİNE VE YATIRIMLARA KISITLAMALAR GETİRİLDİ

4 BUNA GÖRE; ÖZEL HASTANE ve TIP MERKEZİ Açılmayacak SAĞLIK HİZMETLERİ ÖZEL DAL MERKEZİ OLMAYACAK DOKTOR VE SAĞLIK ELEMANI KADROLARI İZNE TABİ EK BİNA DA YASAK

5 KAMUDA ÇALIŞAN DOKTORLAR - Tam Gün Çalışma - Muayenehane Yasağı - Özel Hastane Yasağı

6 KAMUDA DIŞINDA ÇALIŞAN DOKTORLAR - Muayenehanesi olanlar, yalnızca bir özel hastane ya da tıp merkezinde çalışabilecek. - O hastanenin kontenjanı da önemli.

7 TAKSİ PLAKASI GİBİ KADRO FİYATLARI (İZMİR) Kalp-Damar Cerrahi: bin TL Kardiloyoji: bin TL Kadın Doğum: bin TL Fizik Tedavi: 200 bin TL Estetik: bin TL KBB: bin TL Beyin Cerrahisi: bin TL Dahiliye: bin TL Kaynak: Habertürk / 21 Ekim 2011

8 650 SAYILI KHK. MESAİ DIŞINDA ÇALIŞMA İZNİ Eğitim ve Araştırma Faaliyetinde bulunma koşuluyla döner sermayeden gelir elde etmeme Rektör, Dekan, Enstitü Mdr., Bölüm Bşk., Anabilim Dalı Bşk., Başhekim ve bunların Yrd.

9 YURT DIŞINDAN Doktor getirme Hemşire getirme yoluna gidilecek!..

10 TIBBİ ÜRÜN TANITIMI İLE İLGİLİ BİLİMSEL VE EĞİTSEL FAALİYETLER VS. RUHSAT SAHİPLERİ KATILIMCILARIN ULAŞIM VE KONAKLAMA MASRAFLARINI KARŞILAYAMAZ

11 DENİZ KENARINDA VE KAYAK MERKEZLERİNDE TOPLANTI YASAĞI RUHSAT SAHİPLERİ TARAFINDAN TOPLANTI DÜZENLENEMEZ Tarihli Resmi Gazete (Yönetmelik)

12 HASTANE SAYILARI Kamu Üniversite Özel Diğer TOPLAM

13 YATAK SAYILARI Sağlık Bakanlığı Üniversite Özel Diğer TOPLAM

14 HEKİM SAYISI (2010 Yılı) HEKİM + ASİSTAN Uzman Pratisyen Toplam Sağlık Bakanlığı Üniversite Özel Diğer TOPLAM

15 HEMŞİRE-EBE (2010 Yılı) Sağlık Bakanlığı Üniversite Özel Diğer TOPLAM

16 YATAN HASTA SAYISI (2010 Yılı) Sağlık Bakanlığı Üniversite Özel TOPLAM

17 AMELİYAT SAYILARI (2010 Yılı) Sağlık Bakanlığı Üniversite Özel TOPLAM

18 SAĞLIK HARCAMALARI (2009) ÜLKE AB ÜLKELERİ Top. Sağ. Harc. / GSYH ÜLKE Diğer Ülkeler Top. Sağ. Harc. / GSYH Almanya 11.4 ABD 16.2 Fransa 11.7 G. Kore 6.5 İngiltere 9.4 İsrail 7.5 İtalya 9.5 Japonya 8.3 İspanya 9.7 Rusya 5.4 Macaristan 7.4 TÜRKİYE 6.7 Polonya 7.1 Yunanistan 10.6 Kaynak : Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization WHO)

19 KİŞİYE DÜŞEN DOKTOR VE HEMŞİRE Doktor Hemşire ve Doktor Hemşire ve ÜLKE Sayısı Hasta Bakıcı Sayısı ÜLKE Sayısı Hasta Bakıcı Sayısı AB ÜLKELERİ DİĞER ÜLKELER Almanya ABD Fransa G. Kore İngiltere İsrail İtalya Japonya İspanya Rusya Macaristan TÜRKİYE Polonya Avrupa (AB 27 + Diğer) Ortalaması Yunanistan Dünya Ortalaması Kaynak : Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization WHO)

20 SAĞLIK, TEDAVİ VE İLAÇ ÖDEMELERİ (Milyar TL) YILLAR TEDAVİ İLAÇ TOPLAM (T) Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık İstatistikleri, (7 aylık)

21 YILLAR SGK PRİM GELİRİ VE GİDERLERİ KARŞILAMA ORANI PRİM GELİRİ (Devlet Katkısı hariç) EMEKLİ AYLIĞI VE SAĞLIK + İLAÇ PRİM GELİRİNİN KARŞILAMA ORANI (%)

22 2012 BÜTÇE TASARISI (Milyar TL) BÜTÇE GİDERLERİ BÜTÇE GELİRLERİ 1- Personel 81,7 (% 23) 1.Vergi Gelirleri 277,7 (% 84) 2- Sos.Güv. 69,1 (% 20) - Gelir V. 53,8 3- Faiz 50,3 (% 14) - Kur. V. 27,2 4- Yatırım 32,2 (% 9 ) - KDV 87,5 5- Mal ve hiz. 28,9 (% 8) - ÖTV 70,6 6- Serm.gid. 27,9 (% 8) - Diğer 38,6 7- Diğer 60,8 (% 27) 2-Vergi dışı gel. 52,2 (% 16) TOPLAM 350,9 TOPLAM 329,9

23 EUROSTAT TA BULUNUP, TÜRKİYE DE BULUNMAYAN SAĞLIK VERİLERİ Doktorların yaşa ve cinsiyete göre dağılımı, Tedavi edilen hastalığın türüne göre yatak sayısı, Uzun dönemli hastalık tedavileri için ayrılan yatak sayısı, Hastanelerin teknik ve teknolojik donanımı, Gerçekleştirilen temel ameliyatlar, Taburcu edilen hasta sayısı, Hastanelerde ortalama tedavi süresi,

24 EUROSTAT TA BULUNUP, TÜRKİYE DE BULUNMAYAN SAĞLIK VERİLERİ Tanısı konulan hastalığın türüne göre hastanede kalma süresi, Cinsiyet, yaş, bölge ve gelir gruplarına göre hastane hizmetlerinden memnun olmayan hasta yüzdesi, Cinsiyet, yaş, sosyal statü ve eğitim durumuna göre son 12 ayda bir doktora muayene olma yüzdesi, Uzun zamandır bir hastalıkla mücadele etmek durumunda kalan kişi yüzdesi, Bir hastalık nedeniyle çalıştığı işe 6 aydan fazla ara vermek durumunda kalan kişi yüzdesi

25 EUROSTAT TA BULUNUP, TÜRKİYE DE BULUNMAYAN SAĞLIK VERİLERİ İçki ve sigara kullanım, bırakma, başlama oranlarına ilişkin göstergeler, Son 4 hafta içinde psikolojik çöküntü yaşayan kişi yüzdesi, Psikolojik durum endeksi, Son 12 ayda grip aşısı olan kişi yüzdesi, Kanser taraması yaptıran kişi yüzdesi.

26 TÜİK İSE SADECE; Yataklı ve yataksız sağlık kurumu sayısı, Kamu özel sağlık kurumlarında yatak sayısı, Kamu özel hastane sayıları, Sağlık personeli istatistikleri, Sağlık personeli başına düşen kişi sayısı, İllere göre sağlık personeli sayısı, Sağlık harcamaları, Hasta sayısının hastalık nedenine göre dağılımı, ile ilgili verileri sunuyor.

27 AB üyesi tüm ülkeler ile AB ye aday ülkeler, bu verileri düzenli olarak güncellemektedirler. Türkiye ise, sağlık konusunda Eurostat ile veri uyumlaştırmasının oldukça gerisinde kaldığı için, sağlık sisteminin etkinliği ve başarısı konularında karşılaştırmalı bir analiz yapılmasına imkan bulunmamaktadır.

28 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU'NUN 2009 YILI SAĞLIK HARCAMALARI DAĞILIMI Üniversite Hastanesi 6% Özel Hastane 10% Diğer 5% İlaç 44% Devlet Hastanesi 35% KAYNAK : Sosyal Güvenlik Kurumu, Mali İstatistikler, Nisan 2009, s.15.

29 ÜCRETTE VERGİ VE SİGORTA YÜKÜ HASTANE HEKİM VERGİ YÜKÜ %35 Ek Vergi Yok SİGORTALILIK Tavandan SGK İşçi ve İşveren Primi Yok KDV Yok Yok YASAL BELGE VE KAYITLAR Ücret Bordrosu Defter ve Belge Yok Birden fazla İŞVEREN de 23 BİN TL SINIRI

30 SERBEST MESLEK ERBABINDA VERGİ SİGORTA YÜKÜ HASTANE HEKİM VERGİ YÜKÜ (Stopaj/Geçici Vergi) %20 %15 SİGORTALILIK SGK Primi Yok 4/b Sigorta Primi KDV %8 Tahsil Edip Yatırır YASAL BELGE VE KAYITLAR Belgeleri Yasal Defter Kayıtlarına Aktarır Belge Düzenler ve Defter Tutar

31 ŞİRKETTE VERGİ SİGORTA YÜKÜ VERGİ YÜKÜ (Stopaj/Geçici Vergi) HASTANE Yok HEKİM %20+%12 (Kar Dağıtımı Halinde) SİGORTALILIK SGK Primi Yok 4/b Sigorta Primi Var KDV %8 Tahsil Edip Yatırır

32 VERGİSEL AÇIDAN EN UYGUN MODELİN TESPİTİ ÜCRET SEÇENEĞİNDE : VERGİ YÜKÜ %35 LERE ÇIKIYOR,ŞAHSİ GİDERLER İNDİRİLEMİYOR, SERMAYE ŞİRKETİ SEÇENEĞİNDE : PARANIN ŞİRKETTEN ÇEKİLMESİNDE VERGİ YÜKÜ %35 LERE GELİYOR,İNDİRİLECEK GİDER KISITLI, SERBEST MESLEK ERBABI SEÇENEĞİNDE : VERGİ YÜKÜ İNDİRİMLER NEDENİYLE %35 İN ALTINA İNİYOR, STOPAJ DİKKATE ALINIR İSE BEYANNAMEDE VERGİ ÇIKMAYABİLİR.

33 TOPLAM YÜK KARŞILAŞTIRMASI ÜCRETTE 4/A SİGORTA KESİLMESİ SIRASINDA İŞÇİ VE İŞVEREN PAYI TOPLAMI %33,5 İLE %42 ARASINDADIR. SERBEST MESLEK VE ŞİRKET ORTAĞINDA BAĞ-KUR4/B KESİNTİSİ %33.5 İLE %39 ARASINDADIR. ÜCRETTE VERGİ ORANI % 35 E KADAR ÇIKMAKTADIR VE İNDİRİM YOKTUR. SERBEST MESLEK ERBABINDA STOPAJ + BEYANDA DA VERGİ AYNI ORANA KADAR YÜKSELMEKTEDİR ANCAK GİDERLER VE İNDİRİMLER NEDENİYLE,VERGİLENECEK GELİR ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DÜŞMEKTEDİR. ŞİRKETLEŞME DURUMUNDA,KAR DAĞITIMI YAPILMADIĞI SÜRECE YÜK %20 DE KALMAKTA İSE DE PARANIN DAĞITILMASI DURUMUNDA STOPAJ+BEYAN YİNE %35 E YÜKSELMEKTEDİR.

34 YABANCI VE YERLİ YATIRIMCILARA HİSSE SATIŞI Sağlık yatırımları özellikle yabancı yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Kayıt dışı işlemler az olduğu için mali tablolar, gerçeği yansıtır ve bağımsız denetimden kolay geçebilir tarzdadır. Gelecekteki hedefe yönelik olarak şirketler Anonim Şirket (AŞ) şeklinde kurulmalı, hisse senetleri basılmalı, Limited şirketler AŞ ye dönüşmeli, şirketin içindeki konu dışı mülkler kısmi bölünme ile işletme dışına alınmalıdır. Şirketlerde bu süreç başlarken değerlemeye tabi tutularak bir ön fikir edinilebilir. Bu sürece geçişte danışmanlık almanın yararı vardır.

35 HEKİMLERİN LİMİTED VEYA ANONİM ŞİRKET KURARAK HASTANEYE HİZMET VERMELERİ Bu durumda,hekimin ortak olduğu şirket,hastaneyle sözleşme yapar ve kendi ortak yada çalışanlarından temin edeceği doktorluk hizmetini yani işgücünü hastaneye, belli bir bedel mukabilinde tahsis eder. Bu durumda, şirket sözleşmedeki süreler içerisinde (örneğin her ay) hastaneye KDV li faturasını keser, bedeli tahsil eder. Şirket de ortaklarına bu bedeli kar payı olarak (duruma göre serbest meslek makbuzu karşılığında) dağıtır.

36 HEKİMLERİN MUAYENEHANEDE VE HASTANEDE POS MAKİNASI (VUK SİRK NO 40) BULUNDURMASI 379 nolu VUK GT ile hekimlerin işyerlerinde POS makinası bulundurmaları ve kredi kartı ile ödemelerde POS makinası ile düzenlenen belgelerin serbest meslek makbuzu sayılacağı hükme bağlanmıştır.böylece serbest çalışan hekimlere,işyerinde POS makinası bulundurma ve kullanma zorunluluğu getirilmiştir. İşyeri açıldıktan 30 gün içinde bu POS cihazının alınması şarttır. İkametgahını faaliyet icrasına tahsis edenler,bu cihazı evde bulunduracaktır. Hastanede oda kiralamış ise bu odada bulundurulacaktır. Diş hekimleri ayrıca SMM düzenlese bile SLİP de kesecektir. Adi ortaklık halindeki faaliyette ise POS cihazında TC kimlik no yerine ortaklık vergi no su yazılacaktır.

37 ÖZEL HASTANELERİN SGK DAN TAHSİL EDEMEDİĞİ HİZMET BEDELLERİNİN DURUMU SGK özel sağlık kuruluşlarıyla yaptığı protokol ile sigortalı hastalar için bu kuruluşlardan teşhis, tedavi hizmetleri almaktadır. Ancak, SGK kendisine hastanelerin kestiği faturalardaki hizmetin yerindeliği ile bedelin protokole uygunluğu ve doğruluğunu denetlemekte ;verilmeyen hizmet,tanımlanmamış ilaç ve hizmet,yüksek fiyat gibi gerekçelerle,faturaları KESİNTİ yaparak ödemektedir. Bunun vergisel sonuçları; VUK ve KV yönünden ; Gelir faturanın kesilmesi ile tahakkuk etmiştir. Gelir hesaplarına alınmalıdır.

38 Ancak, KANAAT VERİCİ BİR VESİKAYA GÖRE TAHSİLİNE İMKAN KALMAYAN ALACAKLAR kapsamında değerlendirilerek bu mahiyete girdiği andan itibaren mukayyet değeriyle ZARARA GEÇİRİLEREK YOK EDİLİRLER.(VUK 322) (Burada,dönem kayması olmadığı sürece bir vergi yükü kalmamaktadır.) Ancak KDV yönünden, Mali idare önceleri ( KDV MAD 35 işlemin gerçekleşmemesi,işlemden vazgeçilmesi veya sair sebeplerle matrahta değişiklik olursa bu işlemi yapanlar,..vergiyi değişikliğin vuku bulduğu dönem içinde değiştirirler.) KDV nin düzeltilmesine izin verir iken 2009 daki özelgelerde ;

39 Kesilen faturadaki KDV nin beyan edilmesi gerektiği şeklinde görüş bildirmiştir. (Fatura kesme ile vergiyi doğuran olay gerçekleşmiştir.tahsilat değil faturadaki tutar üzerinden beyan edilmelidir) ÇÖZÜM ÖNERİLERİ: 1) SGK na PROFORMA FATURA KESMEK, 2) YENİ GÖRÜŞ VEYA SİRKÜLER TALEBİ, 3) İHTİRAZİ KAYITLA BEYAN

40 SGK MUAYENE KATILIM PAYININ TAHSİLİNDE DÜZENLENECEK BELGE 2008 yılında yayınlanan SGK GT ile sağlık kuruluşlarında muayene edilen kişilerden SGK adına muayene katılım payı tahsil edilmektedir. Bu bir tahsilat işleminden ibarettir.hastaya bir mal ve hizmet satışı yoktur. FATURA DÜZENLENMESİNE GEREK YOKTUR. Ancak KDV beyanına ekli 6 nolu Tabloda kredi kartı ile tahsil edilen bedeller gösterilmesine rağmen, KDV konusuna girmeyen ve kredi kartıyla tahsil edilen bu emanet paralar burada görünmemektedir.bu uyumsuzluk için İdare açıklama ister ise; SGK na aktarılan hasta katılım payları olarak izah edilmelidir.

41 SAĞLIK HİZMETLERİNDE KDV KDV Kanunu na ekli 2 nolu tablonun B-21. maddesinde ilgili Bakanlık ya da kanunla izin verilen kişiler tarafından yerine getirilen insan sağlığını koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri ile ambulans hizmetleri için KDV oranı %8 olarak belirlenmiştir. Yatarak tedavi gören hastanın yatak ücreti ve REFAKATÇİ YE VERİLEN YEMEK VE YATAK ÜCRETİ DE B U HİZMETİN DEVAMI OLARAK %8 KDV TABİDİR. Aynı Tablonun 22.maddesinde belirtilen tıbbi malzeme ve cihazlar için de oran %8 dir.ancak,bu KAPSAMA GİRMEYEN TEÇHİZAT (Örneğin; televizyon) HASTANE İÇİN BİLE ALINSA GENEL ORANLI KDV YE TABİDİR.

42 SON KULLANIM TARİHİ GEÇEN TIBBİ MALZEMEDE KDV SORUNU Maliye Bakanlığı uzun bir süre :, ters görüşte olmasına rağmen yorum değiştirmiş ve 113 sayılı KDV GT ve 57 nolu KDV sirkülerinde Sağlık Bakanlığınca kullanımı yasaklanan, kullanım süresi geçmiş ve imha edilen tıbbi malzemeyi de ZAYİ OLAN MAL şeklinde değerlendirilerek, bunlara isabet eden KDV nin, İndirimlerden çıkartılması, eğer daha önce indirildiyse ilave edilecek KDV olarak beyannamenin hesaplanan KDV satırına yazılmasını istemiştir. Ancak,değerinde düşüklük olduğu halde zararına satılan mallar için KDV indirim hakkı sürmektedir???? Öte yandan bunların giderleştirilmesi için Takdir Komisyonu veya ilgili komisyon nezdinde imhası gerekmektedir.

43 YENİ TÜRK TİCARET KANUNU 1 TEMMUZ 2012 DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK. ÖNEMLİ DÜZENLEMELER VAR

44 YENİ TÜRK TİCARET KANUNU Tek kişilik A.Ş. ve Ltd. Şirket kurulabilecek. Tek kişilik şirketler, çok ortaklı şirketlerle aynı kural ve ilkelere tabi Mevcut A.Ş. ve Ltd. ler ortaklığa dönüşebilecek.

45 YENİ TÜRK TİCARET KANUNU Ortakların şirkete borçlanmaları yasak. Yeni sistemde azlık, haklı sebeplerle ŞİRKETİN FESHİNİ talep edebilecek. Hamiline yazılı paylarda, sermaye borcu ödenince 3 ay içinde pay senetleri bastırılacak.

46 A.Ş. YÖNETİM KURULU Bir kişi olabilecek. Yönetim Kurulu üyesinin pay sahibi olma zorunluluğu kalktı. Yönetim Kurulu üyelerinin ¼ ü yüksek tahsilli olacak. Tüzel kişilerde Yönetim Kurulu üyesi olabilecek. Toplantı ve karar yeter sayıları çoğunluk ilkesine bağlı.

47 YÖNETİM KURULU Toplantılar elektronik ortamda yapılabilecek. Temsil yetkisi Yönetim Kurulu dışındaki kişilere devredilebilecek.

48 İNTERNET SİTESİ MECBURİYETİ İnternet sitesi kurulacak. İşleyişinden Yönetim Kurulu sorumlu. Herkesin erişimine açık. En az 6 ay internet sitesinde kalacak. Finansal tablolarda süre 5 yıl.

49 İŞVERENE BAĞ-KUR DAN SSK YA GEÇME AVANTAJI Torba Yasa ile sağlanan avantaja göre; Bağ-Kur lular SSK lı olarak başka bir yerde ücret alıyor gözükürse, SSK dan emekli olabilecekler.

50 DAHA AZ MTV ÖDEYEBİLİRSİNİZ KASKO DEĞERİNİN % 5 İNİ AŞIYORSA BİR ALT BASAMAK ESAS 50

51 EŞİNİZLE ORTAK HESAP EŞ VE ÇOCUĞA ALINAN EV, OTOMOBİL VERASET VE İNTİKAL VERGİSİNE TABİ 51

52 GEÇİCİ İLMÜHABER HİSSE SENEDİ OLARAK KABUL EDİLİYOR ŞİRKET İŞTİRAKİNİN İLMÜHABER YA DA HİSSE SENEDİ İLE SATIŞI KDV YE TABİ DEĞİL (Danıştay 4.D. 9 Şubat 2011 Tarih ve E.2010/10221, K.2011/281 KDVK Md. 17/4-g, TTK Md. 411) 52

53 SAHTE BELGE DÜZENLEME VE KULLANMANIN YAPTIRIMI 3 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS 53

54 HAPİS CEZASINDAN KURTULMADA ÇÖZÜM YOLU -Pişmanlık (VUK Md. 371) - TTK Md. 317,

55 BANKA KREDİSİ İLE EV ALMANIN AVANTAJI 1. Faizleri İndiriyor 2. Evin bedelinin % 5 ini indiriyor. 55

56 GAYRİMENKUL ALIM-SATIMI 1. Satış Bedeli Asgari Değer 2. Düşük bedelin yükseltilmesi 56

57 LÜKS ARAÇLARIN (2000 cm3 ü AŞAN) % 171 VERGİLERİ GİDER YAZILABİLİYOR 57

58 ŞİRKETE OTOMOBİL YERİNE MİNÜBÜS ALMANIN, AVANTAJLARI KDV İndirimi Amortisman MTV Tutarı MTV nin Gider Kaydı 58

59 EN ÇOK İLGİ GÖREN YAZIM SEKRETERLE SEYAHATE ÇIKMAK 59

60 Teşekkür ederim

KISACA. Özel Hastane İşletmelerinde Muhasebe Uygulamaları. Özel Hastane İşletmelerinde Vergi Uygulamaları. Kısaca Hastaneler.

KISACA. Özel Hastane İşletmelerinde Muhasebe Uygulamaları. Özel Hastane İşletmelerinde Vergi Uygulamaları. Kısaca Hastaneler. İstanbul, 2014 KISACA Sağlık Hizmetlerinin Sınıflandırılması Kısaca Hastaneler Özel Hastane İşletmelerinde Vergi Uygulamaları Özel Hastane İşletmelerinde Muhasebe Uygulamaları Genel Olarak Sağlık 2 Sağlık

Detaylı

GÜNCEL MALİ KONULAR ve YENİ GELİR VERGİSİ TASARISI. Prof.Dr. Şükrü KIZILOT

GÜNCEL MALİ KONULAR ve YENİ GELİR VERGİSİ TASARISI. Prof.Dr. Şükrü KIZILOT GÜNCEL MALİ KONULAR ve YENİ GELİR VERGİSİ TASARISI Prof.Dr. Şükrü KIZILOT UŞAK, 21 Kasım 2013 BİR TAŞLA 13 KUŞ Şirketlere Gayrimenkul Satıp Bir Taşla 13 Kuş Vurmanın Yolu (SAT / KİRALA / GERİ AL) 2 GAYRİMENKULÜN

Detaylı

2013 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI

2013 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI 2013 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI SG DENETİM EĞİTİM VE DANIŞMANLIK LTD ŞTİ İÇİNDEKİLER PRATİK BİLGİLER... 4 DEMİRBAŞLARDA GİDER YAZMA SINIRI NEDİR?... 4 DEMİRBAŞLARDA AMORTİSMAN AYRILABİLİR

Detaylı

GEL R VERG S BEYANNAME DÜZENLEME REHBER

GEL R VERG S BEYANNAME DÜZENLEME REHBER GEL R VERG S BEYANNAME DÜZENLEME REHBER A.MURAT YILDIZ YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR Ankara 2014 Yönetim Yeri ve Yazışma Adresi ANKARA SMMM ODASI Kumrular Caddesi No: 26 Kızılay/ANKARA Tel : (0850) 770 03 12 Faks

Detaylı

(örnek) Ad./Soyad.. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) Adres : Tel :. Fax : e-mail: @... 2014 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI

(örnek) Ad./Soyad.. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) Adres : Tel :. Fax : e-mail: @... 2014 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI 2014 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI İÇİNDEKİLER PRATİK BİLGİLER... 5 DEMİRBAŞLARDA GİDER YAZMA SINIRI NEDİR?... 5 DEMİRBAŞLARDA AMORTİSMAN AYRILABİLİR Mİ?... 5 FATURA DÜZENLEMEDE DE

Detaylı

Sirkeci, Ankara Cd. Kastel İş Mrk. Kat:3 No:94-95 34112 Eminönü Fatih / İSTANBUL (Avr.) T:+90 212 520 73 21 +90 212 514 52 61 F: +90 212 514 04 61

Sirkeci, Ankara Cd. Kastel İş Mrk. Kat:3 No:94-95 34112 Eminönü Fatih / İSTANBUL (Avr.) T:+90 212 520 73 21 +90 212 514 52 61 F: +90 212 514 04 61 2014 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI İÇİNDEKİLER PRATİK BİLGİLER... 5 DEMİRBAŞLARDA GİDER YAZMA SINIRI NEDİR?... 5 DEMİRBAŞLARDA AMORTİSMAN AYRILABİLİR Mİ?... 5 FATURA DÜZENLEMEDE DE

Detaylı

2011 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME. Bölüm 2. A. Murat YILDIZ Yeminli Mali Müşavir

2011 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME. Bölüm 2. A. Murat YILDIZ Yeminli Mali Müşavir 2011 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME Bölüm 2 A. Murat YILDIZ Yeminli Mali Müşavir 1 TOPLAMA YAPILMAYAN HALLER Aşağıda belirtilen gelirler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname

Detaylı

2013 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ

2013 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ 2013 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ A. Murat YILDIZ Yeminli Mali Müşavir Ankara, Şubat 2014 2013 YILI GELİR VERGİSİ REHBERİ & A. MURAT YILDIZ - YMM 1 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 18 1. GELİR VERGİSİNDE

Detaylı

2014 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ

2014 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ 2014 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ Ankara, Şubat 2015 2014 YILI GELİR VERGİSİ REHBERİ Ymm. A. MURAT YILDIZ 1 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 17 1. GELİR VERGİSİNDE MÜKELLEFİYET VE ŞEKİLLERİ... 26

Detaylı

OYAK VE İŞTİRAKLERİNİN VERGİ KANUNLARI KARŞISINDAKİ DURUMU HAKKINDA AÇIKLAMALAR (NİSAN, 2012)

OYAK VE İŞTİRAKLERİNİN VERGİ KANUNLARI KARŞISINDAKİ DURUMU HAKKINDA AÇIKLAMALAR (NİSAN, 2012) OYAK VE İŞTİRAKLERİNİN VERGİ KANUNLARI KARŞISINDAKİ DURUMU HAKKINDA AÇIKLAMALAR (NİSAN, 2012) 1. OYAK IN STATÜSÜ 1 Mart 1961 tarihinde yürürlüğe giren 205 sayılı Kanun ile kurulmuş olan Ordu Yardımlaşma

Detaylı

KURUMLAR VERG S BEYANNAME DÜZENLEME REHBER

KURUMLAR VERG S BEYANNAME DÜZENLEME REHBER KURUMLAR VERG S BEYANNAME DÜZENLEME REHBER A.MURAT YILDIZ YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR İRFAN VURAL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR Ankara 2014 Yönetim Yeri ve Yazışma Adresi ANKARA SMMM ODASI Kumrular Caddesi No: 26 Kızılay/ANKARA

Detaylı

Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş.

Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. 24 Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. Faaliyet Raporu 30.06.2011 Bu rapor 01.Ocak.2011 30.Haziran.2011 çalışma dönemini kapsamaktadır. LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ A.Ş. SERİ: XI NO: 29 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ

Detaylı

Bu rapor, 6085 sayılı Sayıştay Kanunu uyarınca yürütülen düzenlilik denetimi sonucu hazırlanmıştır

Bu rapor, 6085 sayılı Sayıştay Kanunu uyarınca yürütülen düzenlilik denetimi sonucu hazırlanmıştır T..C.. SAYIIŞTAY BAŞKANLIIĞII SOSYAL GÜVENLİİK KURUMU BAŞKANLIIĞII 2012 YIILII DENETİİM RAPORU EYLÜL 2013 T.C. SAYIŞTAY BAŞKANLIĞI 06100 Balgat / ANKARA Tel: 0 312 295 30 00; Faks: 0 312 295 40 94 e-posta:

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI Muhasebat Genel Müdürlüğü

T.C. MALİYE BAKANLIĞI Muhasebat Genel Müdürlüğü T.C. MALİYE BAKANLIĞI Muhasebat Genel Müdürlüğü BÜTÇE GELİRLERİ YARDIMCI HESAPLARININ İRDELENMESİ, HUKUKİ DAYANAKLARININ ARAŞTIRILMASI VE BÜTÇE GELİRLERİ YARDIMCI HESAPLAR CETVELİNİN GÜNCELLEŞTİRİLMESİ

Detaylı

MUHTASAR BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ

MUHTASAR BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ MUHTASAR BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ İÇİNDEKİLER MUHTASAR BEYANNAMESİ NEDİR MUHTASAR BEYANNAMESİNİ KİM VERECEKTİR MUHTASAR BEYANNAMENİN VERİLECEĞİ VERGİ DAİRESİ MUHTASAR BEYANNAMENİN BEYAN ŞEKLİ VE VERİLME

Detaylı

YENİ İŞ KANUNUMUZ (4857) NELER GETİRDİ (TEMMUZ 2003)

YENİ İŞ KANUNUMUZ (4857) NELER GETİRDİ (TEMMUZ 2003) YENİ İŞ KANUNUMUZ (4857) NELER GETİRDİ (TEMMUZ 2003) 1- KANUN İLE GETİRİLEN YENİ ÇALIŞMA BİÇİMLERİ - Kısmi süreli çalışma, - Çağrı üzerine çalışma, - Geçici (Ödünç) iş ilişkisi, - Telafi çalışma, - Belirli

Detaylı

Rusya da İş Yapma Sanatı 220 Soru 220 Cevap

Rusya da İş Yapma Sanatı 220 Soru 220 Cevap Rusya da İş Yapma Sanatı 220 Soru 220 Cevap 1 - Rusya Federasyonu nda Yabancı Sermayenin Hukuki Yapısı - Şirket Kuruluşları - Şirketlerin Özellikleri - Rus Sermaye Grupları İle Yapılan Ortaklıklar - Yabancı

Detaylı

2013/1.DÖNEM YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI GELİR ÜZERİNDEN ALINAN VERGİLER 6 Nisan 2013-Cumartesi 17:00

2013/1.DÖNEM YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI GELİR ÜZERİNDEN ALINAN VERGİLER 6 Nisan 2013-Cumartesi 17:00 2013/1.DÖNEM YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI GELİR ÜZERİNDEN ALINAN VERGİLER 6 Nisan 2013-Cumartesi 17:00 gibidir. SORULAR SORU 1) İstanbul ilinde avukatlık yapan Bay (X) in, 2012 takvim yılı faaliyet

Detaylı

A. MURAT YILDIZ YMM & VERGİSEL YÖNÜYLE YENİ TEŞVİK SİSTEMİ VE SON VERGİ DÜZENLEMELERİ

A. MURAT YILDIZ YMM & VERGİSEL YÖNÜYLE YENİ TEŞVİK SİSTEMİ VE SON VERGİ DÜZENLEMELERİ 1 VERGİSEL YÖNÜYLE YENİ TEŞVİK SİSTEMİ VE SON VERGİ DÜZENLEMELERİ A. Murat YILDIZ Yeminli Mali Müşavir ANKARA 02.08.2012 2 VERGİSEL YÖNÜYLE YENİ TEŞVİK SİSTEMİ VE SON VERGİ DÜZENLEMELERİ SUNUM PLANI 1.

Detaylı

SERBEST MESLEK KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ

SERBEST MESLEK KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ SERBEST MESLEK KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ www.gib.gov.tr ÜCRETSİZDİR SERBEST MESLEK KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ 2012 ÜCRETSİZDİR Bu rehbere elektronik ortamda www.gib.gov.tr internet sayfasından ulaşabilirsiniz

Detaylı

AMME ALACAKLARI VE SİGORTA HUKUKU KAPSAMINDA 6111 SAYILI 'TORBA KANUN' HÜKÜMLERİ

AMME ALACAKLARI VE SİGORTA HUKUKU KAPSAMINDA 6111 SAYILI 'TORBA KANUN' HÜKÜMLERİ AMME ALACAKLARI VE SİGORTA HUKUKU KAPSAMINDA 6111 SAYILI 'TORBA KANUN' HÜKÜMLERİ Bu kanun hukuk tarihimizin görüp görebileceği en torbasal kanundur. Ülkemize has bir kanun yapma tekniği haline getirilen

Detaylı

Vergide Gündem Tax Agenda

Vergide Gündem Tax Agenda Vergide Gündem Tax Agenda Aralık / December 2013 Sigorta ve BES özel sayısı Vakıfların ve emekli sandıklarının emeklilik taahhütleri ile birikimlerinin BES e devri Levent Atakan Münhasırlık haklarının

Detaylı

Para ve Sermaye Piyasaları Kaynaklı Gelirlerin Vergilendirilmesi 2014. kpmg.com.tr kpmgvergi.com

Para ve Sermaye Piyasaları Kaynaklı Gelirlerin Vergilendirilmesi 2014. kpmg.com.tr kpmgvergi.com Para ve Sermaye Piyasaları Kaynaklı Gelirlerin Vergilendirilmesi 2014 kpmg.com.tr kpmgvergi.com Önsöz Değerli yatırımcılar, 2014 yılının ilk çeyreğinde de her ülke kendi ekonomisini istikrara kavuşturmayı

Detaylı

PRATİK BİLGİLER SGK VERGİ. S.M.Mali Müşavir Oğuzhan GÜNGÖR 28.01.2015

PRATİK BİLGİLER SGK VERGİ. S.M.Mali Müşavir Oğuzhan GÜNGÖR 28.01.2015 PRATİK BİLGİLER SGK VERGİ S.M.Mali Müşavir Oğuzhan GÜNGÖR 28.01. SGK PRATİK BİLGİLER - ASGARİ ÜCRET SİGORTA PRİMİNE ESAS ÜCRETLER TABAN TAVAN 01.07. - 31.12. TL 8.277,75 01.01. - 30.06. 1.1,50 TL 7.809,75

Detaylı

2013 YILI ŞAHSİ GELİRLERİNİN BEYANINDA BEYANNAME ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK İNDİRİMLER

2013 YILI ŞAHSİ GELİRLERİNİN BEYANINDA BEYANNAME ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK İNDİRİMLER ANKARA SMMM ODASI 2013 YILI ŞAHSİ GELİRLERİNİN BEYANINDA BEYANNAME ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK İNDİRİMLER A. Murat YILDIZ ATAMER Serbest Yeminli Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir 1 2 3 YILLIK BEYANNAME

Detaylı

KÜÇÜK VE ORTA BÜYÜKLÜKTE İŞLETME (KOBİ) VERGİLENDİRME REHBERİ

KÜÇÜK VE ORTA BÜYÜKLÜKTE İŞLETME (KOBİ) VERGİLENDİRME REHBERİ KÜÇÜK VE ORTA BÜYÜKLÜKTE İŞLETME (KOBİ) VERGİLENDİRME REHBERİ ÜCRETSİZDİR Bu rehbere elektronik ortamda www.gib.gov.tr internet sayfasından ulaşabilirsiniz. 1 Bu rehber, basım tarihinde yürürlükte olan

Detaylı

2012/2.DÖNEM YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI REVİZYON SINAVI

2012/2.DÖNEM YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI REVİZYON SINAVI 2012/2.DÖNEM YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI REVİZYON SINAVI 9 Ekim 2012-Salı 18:00 HATIRLATMA! Bu sınavda sorulan sorulara verilen cevaplarda; Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi

Detaylı

GÜNCEL VERGİ VE MUHASEBE UYGULAMALARI GÜNCEL VERGİ VE MUHASEBE UYGULAMALARI ÇORLU 19.02.2015

GÜNCEL VERGİ VE MUHASEBE UYGULAMALARI GÜNCEL VERGİ VE MUHASEBE UYGULAMALARI ÇORLU 19.02.2015 GÜNCEL VERGİ VE MUHASEBE UYGULAMALARI GÜNCEL VERGİ VE MUHASEBE UYGULAMALARI ÇORLU 19.02.2015 1 GÜNCEL VERGİ VE MUHASEBE UYGULAMALARI GÜNCEL MUHASEBE KASA Kasa mevcutları İTİBARİ kıymetleri ile değerlenir.

Detaylı

Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu

Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu 21 Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu 21 besygr@egm.org.tr Bu raporun elektronik versiyonuna ve seçilmiş istatistiklerin verilerine www.egm.org.tr/bes21gr.htm

Detaylı

DÖNEM SONU İŞLEMLERİNİN VERGİSEL BOYUTU

DÖNEM SONU İŞLEMLERİNİN VERGİSEL BOYUTU DÖNEM SONU İŞLEMLERİNİN VERGİSEL BOYUTU A. Murat YILDIZ Yeminli Mali Müşavir Ocak 2014 A. MURAT YILDIZ - YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR Sayfa 1 ÖNSÖZ Meslek mensupları olarak oldukça hareketli ve mesleki anlamda

Detaylı