PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: SAMSUN TOYOTA DERİNDERE

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: SAMSUN TOYOTA DERİNDERE"

Transkript

1 PROGRAM: EKO-OKULLAR PROGRAMI PROJE: ÇEVRE VE YENİLİKÇİ FİKİRLER PROJESİ ETAP: 5 ETAP KONU: SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM OKUL ADI ve İLİ: GÜLSÜM SAMİ KEFELİ ORTAOKULU İLKADIM/SAMSUN PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: SAMSUN TOYOTA DERİNDERE PROJENİZİN BAŞLIĞI: YEŞİL GELECEĞE YEŞİL OTOBÜS (GREEN BUS TO GREEN FUTURE) PROJENİZİN ÇÖZÜM ARADIĞI SORUNSAL: - TRAFİK YOĞUNLUĞU - HAVA KİRLİLİĞİ - BİLİNÇSİZ ENERJİ TÜKETİMİ - YETERSİZ ÇEVRE BİLİNCİ PROJENİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM KONUSUNDA SUNDUĞU ÇÖZÜM ÖNERİSİ: - Sorunsalı azaltmak (yoğun trafik, gürültü kirliliği ve hava kirliliği) ve bu konuya dikkat çekmek amaçlı okul çevresindeki işe gidip gelirken özel araçlarını kullanan velilere toplu taşıma araç olanağını sunmak. - Okul çevresindeki giriş ve çıkışlarda servis ve özel araç sayısını azaltmak amacıyla öğrencilerin okula gidip gelirken bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak. - Şehrin genelinde soruna dikkat çekmek amaçlı Billboard ve raketlerle mesajlarımızı yaymak. ÇALIŞMANIZ KAPSAMINDA YAPTIĞINIZ ETKİNLİKLERİ VE YÖNTEMLERİNİZİ AÇIKLAYINIZ (açıklamanızın altına konuyla ilgili etkinlik fotoğrafları ekleyiniz): 1. Eko-tim grubu proje kapsamında yapacağı çalışmayı belirleyerek projenin adını koydu. Yapacağı çalışma doğrultusunda okul çevresindeki velileri toplu taşımaya yönlendirebilmek için anket çalışması yaptı.

2

3 2. Okulumuzun konferans salonunda şehrimizin yerel yöneticileri, komşu okulların yöneticileri, veliler ve sivil toplum örgütleri ile yerel basın davet edilerek proje tanıtım toplantısı yaptık. 3. Eko-tim grubu olarak haftalık toplantılar yaparak eko-bülten hazırladık. Teknoloji tasarım öğretmenlerinin denetiminde basın ve dağıtım işlerini sürdürdük. Bu süreç içinde 4 kez aylık bülten yayınlandı.

4 4. Bilgisayar rehber öğretmen denetimin de okulun web sitesinde çalışmaların düzenli bir şekilde paylaşılmasını sağladık. 5. Sosyal paylaşım sitesi facebook da açılan sürdürülebilir ulaşım sayfasında bilgilendirme çalışmalarıyla tüm okula ulaşmayı başardık. Yapılacak tüm etkinlikleri bu sayfalarda günler öncesinden arkadaşlarımıza duyurduk.

5 6. Etkinlik duyuruları Eko- okul panosunda yayınlanan duyuru afişleri ile pekiştirildi. 7. Slogan yarışması düzenledik.

6 8. Dereceye giren arkadaşlarımız TOYOTA DERİNDERE bayii tarafından ödüllendirildi. 9. OMÜ mühendislik fakültesi Çevre mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Ardalı okulumuza gelerek bize çevre ve sürdürülebilir ulaşım konulu konferans verdi.

7 10. Üniversitenin bizi davet etmesi üzerine bir hafta sonra 35 kişilik bir grupla OMÜ Çevre Mühendisliği Bölümüne giderek bilimsel ve laboratuvar çalışmalarını izledik. 11. Öğretmenlerimiz ve velilerimizle beraber TOYOTA DERİNDERE bayiyi ziyaret ederek hibrit araçlar hakkında bilgi aldık.

8 12. TOYOTA DERİNDERE bayii teknik ekibi okulumuzu ziyaret ederek çevre dostu araçları tanıtarak,bu konudaki sorularımızı cevapladılar. 13. TOYOTA DERİNDERE bayii işbirliği ile toplu taşıma aracımızı giydirme yaptırdık. Giydirmede yeşil geleceğe yeşil otobüs teması vurgulandı. 14. Okul çevresinde aynı istikamete iş amaçlı yolculuk yapan ortalama 20 velinin toplu taşıma uygulamasını başlattık. Rutin aralıklarla bu uygulamayı dört ay sürdürdük.

9 15. Okul bahçesine başlangıçta 20 bisiklet park edilebilecek kapasitede bisiklet parkı yaptırdık. 16. Taleplerin artması sonucu 10 bisiklet kapasiteli ek bisiklet parkı yapıldı. Okulun bisikletlerle rahat giriş-çıkış yapabilecekleri üst ana kapının açık tutulması sağlandı. 17. Yerel yönetimlerle ve özel ajanslarla görüşmeler yaparak merkez ilkadım ilçesi başta olmak üzere Canik belediyesi ve Atakum belediyesi sınırlarındaki Bilboard ve raketler de okul öğrencisinin görev aldığı reklam afişleri hazırlandı ve yayınlandı.

10 18. Afişlerde paylaştığımız sloganlarımız: 1. BİSİKLETİMİ GÜNEŞE ÇEVİRDİM. GÜZEL GELECEĞE PEDALIMI ÇEVİRİYORUM 2. DÜNYANIN GELECEĞİNİ ÇOCUKLAR BELİRLEYECEK 3. DAHA AZ KARBON SALINIMI DAHA TEMİZ BİR DÜNYA, DAHA TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN BAS PEDALA.

11 19. Şehir trafiğinin ve yaya akışının çok hızlı olduğu iki ayrı noktada trafik ekipleri tarafından güvenliğimizin sağlanmasıyla trafik güvenliği ve çevreci ulaşım ile ilgili broşürleri dağıttık. Hem yayaların hem araç sürücülerinin bize gösterdiği ilgi motivasyonumuzu artırdı.

12

13 20. Okul bahçesinde TOYOTA DERİNDERE bayii tarafından çevre dostu araçların tanıtıldığı bir showroom sergilendi. 21. Bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında kentin işlek noktalarında ve yerel yönetim(belediye) merkezlerinde bisiklete bin doğayı koru, bisiklet özgürlüktür, emniyet kemeri sevgi bağımız olsun, çevre miras değil emanettir, çözüm insan odaklı ulaşım konulu dövizlerle yürüyüş düzenledik.

14 22. İlçemiz İlkadım belediyesi Belediye başkanını, ilçemiz idari yöneticilerimizi ziyaret ederek bisiklet yolları yapımı taleplerimizi ilettik. Belediye başkanı bu konudaki projelerinden söz ederek taleplerimize çok önem verdiğini belirtti.

15 23. Okul bahçesinde sürdürülebilir ulaşım sokağı adını verdiğimiz bir alan oluşturduk. Bu alana yerleştirdiğimiz panolara çevre konulu çizdiğimiz resimleri,sloganları astık. Sokağın denetimi ve kontrolü tamamen bizim elimizdeydi. Velilerimiz sergimizi gezerek destek verdi.

16 24. Drama kulübü öğrencileri kendi yazdıkları çevreci ulaşım temiz hava adlı oyunu hazırlayarak hem sabahçı hem öğlenci öğrencilere ayrı ayrı oynadılar. 25. Bir arkadaşımızın ulaşım konulu yazdığı rap şarkı arkadaşlarımızın çok ilgisini çekti.

17 26. Resim kulübü öğrencileri TOYOTA nın düzenlediği hayalimdeki araba konulu resim yarışmasına katıldı. Sonuçlar henüz elimize ulaşmadı. Çok güzel çalışmalar yaptık,olumlu sonuç bekliyoruz.

18 27. Bir sivil toplum örgütü olan PERŞEMBE AKŞAMI BİSİKLETCİLERİ okulumuz konferans salonunda trafikte bisiklet kullanımı konusunda bilgilendirme çalışması yaptı.

19 28. OMÜ çevre mühendisliği bölümü asistan ve öğrencileri ile işbirliği yapılarak okul çevresinde dört ayrı noktada ölçüm istasyonu oluşturularak gürültü kirliliği ölçümü yapıldı. Ardından öğrencilere gürültü kirliliğinin zararları üzerine bilgiler verdiler.

20 29. Trafik emniyet birimlerinin güvenlik desteğini alarak bisiklet şenliği organizasyonunu gerçekleştirdik. Yoğun memnuniyet ve talep üzerine gelecek yıl tekrarlanarak geleneksel hale dönüştürülmesi kararı okul idaresince alındı. PROJENİZİN SONUCUNUZU AÇIKLAYINIZ (açıklamanızın altına konuyla ilgili etkinlik fotoğrafları ekleyiniz): 25 kişilik eko-tim grubumuzla başladığımız çalışma zaman içinde gönüllü öğrenci birlikleri, öğretmen ve velilerin daha fazla görev alma talepleri ile sayımız giderek artmış, vermeyi hedeflediğimiz DAHA AZ KARBON SALINIMI,DAHA TEMİZ BİR DÜNYA, ULAŞIMDA ÖNCELİĞİNİ BELİRLE, DAHA TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN BİSİKLET KULLANIN içerikli mesajlarımızı yaptığımız çalışmalar sonucunda çok geniş kitlelere ulaştırmayı başardık.

21 Doğa dostu çalışmalar, sivil toplum örgütleri ve yerel yöneticilerle bire bir yaptığımız görüşmeler özgüvenimizin güçlenmesini sağlamış, halka açık etkinliklerde başlangıçtaki çekingen davranışlarımız aldığımız olumlu tepkiler sayesinde giderek BİZ YAPABİLİRİZ motivasyonuna dönüşmüştür. Etkinliklerle şehir halkı ve yerel yöneticilerin dikkati çekilmiş, ulaşımda öncelik belirleme ve alışkanlıkların sorgulanması sağlanılmıştır. Yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin çocuklarla biraraya gelerek demokratik platform oluşturması çevre bilgi ve bilinç düzeyinin artmasına katkı sağlamıştır. Etkinliklerde görev alan öğrenci grupları yalnızca çevre il ilgili değil tüm sosyal sorunlara karşı demokratik tavır yollarını öğrenmiş ve bunu uygulamışlardır. Demokratik bir eğitim ortamı içinde özgüven ve bir olma anlayışı gelişmiştir.

22 PROJENİZE ÖĞRENCİ KATILIMININ NE ŞEKİLDE SAĞLANDIĞINI VE ÖĞRENCİLERİN PROJEYİ YÖNLENDİRME KONUSUNDA YAPMIŞ OLDUKLARI FAALİYETLERİ AÇIKLAYINIZ (açıklamanızın altına konuyla ilgili fotoğrafları ekleyiniz): Proje yazılım kararı eko-timler tarafından yapılan aylık toplantıda alındı. Bu karar eko-okul panosunda duyurularak görev almak isteyen öğrenciler belirlendi. Projemizin uygulanabilir aşamasında yapılacak etkinlikler eko-okul panosunda duyurularak öğrencilerin hangi etkinliklerde gönüllü görev almak istediklerini eko-okul timlerine belirtmelerini istedik. Bunun sonucunda öğrencileri gruplara bölerek çalışma alanları oluşturduk ve bize rehberlik edecek öğretmenlerimizi belirledik. Çalışmamız sırasında 8. Sınıf öğrencilerinin TEOG sınavı kaygısıyla çalışmalara çok ilgi göstermediğini farkettik. Bunun üzerine çalışmamızı daha ziyade 5,6 ve 7. Sınıflar üzerinde yoğunlaştırdık. Anasınıfı öğrencilerinden gelen tepkiler üzerine onlara da minik roller verdik. BİR DÜNYA BIRAKIN BİZ ÇOCUKLARA adlı şarkıyı büyüklere mesaj verecek şekilde dramatize ederek proje tanıtım toplantısında ve oku l bahçesinde öğrenci ve velilere dans gösterisi yaptılar. Sosyal medya olan Facebook sayfasında açtığımız sayfayı sürekli etkin kılarak projeye ilgiyi hep sıcak tutmaya çalıştık. Sınavların yoğunluğu sırasında azalan ilgiyi canlandırmak için drama kulübü ile işbirliği yaparak mesajımızı oyunlaştırmaya çalıştık. Zaman zaman teneffüslerde projemizin mesajını taşıyan rap şarkısını okulun tüm sınıflarına ulaşan genel ses yayınından sınıflara duyurduk.

23 PROJE SÜRECİNİZ BOYUNCA TOYOTA BAYİNİN NE ŞEKİLDE KATKIDA BULUNDUĞUNU AÇIKLAYINIZ (açıklamanızın altına konuyla ilgili fotoğrafları ekleyiniz): 1. Velilerimizle Toyota Derindere bayisine yaptığımız showroom gezisinde teknik elemanlar bize çevre dostu araçlar hakkında geniş bilgi verdiler. 2. Okulumuzda kaymakam, belediye başkanı ve diğer yöneticiler, velilere yönelik yaptığımız proje tanıtım toplantısında okul bahçesine çevre dostu araçların tanıtıldığı bir stand açtılar. 3. Toplu taşıma işleminde trafiğe çıkmayan 20 özel aracın hava kirliliğinin azalmasına katkısının bilimsel verileri TOYOTA DERİNDERE bayinin teknik elemanları tarafından hazırlanmıştır.

24 4. TOYOTA teknik ekip elemanları okula gelerek hibrit araçları tanıtan, öğrencilerle karşılıklı soru-cevap şeklinde yürütülen bir konferans vermişlerdir. 5. Toplu taşıma yaptığımız aracın temininde ve giydirilmesinde TOYOTA DERİNDERE bayisinden teknik destek aldık. 6. Bisiklet şenliğinin yapıldığı şehrin büyük parkında TOYOTA DERİNDERE bayii çevre dostu araçlarının tanıtımın yapıldığı showroom hazırlayarak çok geniş kitlelere ulaşmışlardır.

25 AMAÇLADIĞINIZ SONUCUN NE KADARINA ULAŞTIĞINIZI AÇIKLAYINIZ: Toplu taşıma uygulaması süreç içinde rutin aralıklarla gerçekleştirilmiş zaman zaman velilerin yoğun talebine cevap vermekte zorlanılmıştır. Toplu taşımanın önemine farkındalık yaratma hedefimiz büyük ölçüde gerçekleşmiştir. Bu uygulamanın veliler tarafından devam ettirilmesi kararı Sürdürülebilir Ulaşım hedefimizi tam anlamıyla gerçekleşmiştir. Öğrencileri bisiklet kullanmaya teşvik etme çalışması okul çevresinde bisiklet yollarının olmaması nedeniyle istenilen hedefi tutturamamıştır. Yerel yönetimlerden talep ettiğimiz bisiklet yolları yapımı yerel seçimler sürecinde istenildiği gibi yürümemiştir. Ancak biz işin peşini bırakmadık. Yeni seçilen yerel yönetimle görüşmelerimizi sürdürerek belediye başkanından çalışmaların hızlanacağı sözünü aldık. İlçe genelinde billboard ve raketlerle yaptığımız bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları komşu belediyelerin (Atakum ve Canik Belediyesi nin) istekleri doğrultusunda genişletilmiş ve geniş kitlelere ulaşma çabamız tam anlamıyla gerçekleştirilmiştir. Okul öğrencilerini etkinliklerin içinde tutma hedefimiz 8. Sınıfların TEOG sınavı nedeniyle %80 başarısız olmuştur. Ama 5,6 ve 7. Sınıfların etkinliklere katılımı %80 dolayında olmuştur. PROJE SÜRECİNDE KİMLERLE-KURUMLARLA ÇALIŞTINIZ: kişilik eko-tim grubu uygulamanın her aşamasında aktif rol aldı. 2. Velilerle yapılan anket çalışması ve sonuçların değerlendirilmesi 7. Sınıf ve kısmen 8. Sınıf öğrencileri tarafından yürütüldü.

26 3. Eko-okul panosunun haftalık değişimi 30 sabahçı ve 30 öğlenci tarafından haftalık görev değişimi yapan gruplar tarafından yürütüldü. 4. PERŞEMBE AKŞAMI BİSİKLETÇİLERİ adlı sivil toplum örgütünün TRAFİKTE BİSİKLET KULLANIM KURALLARI il ilgili konferans ve bisiklet şenliğine verdikleri destek okulumuzun öğrencileri ve aynı zamanda bu grubun üyeleri olan 15 öğrenci tarafından yürütüldü. 5. Drama kulübü üyesi öğrenci ve sorumlu öğretmenler çevreci ulaşım, temiz hava adlı oyunu yazıp oynadılar. 6. FOTOGRAFÇILIK KLÜBÜ üyesi 50 kişilik öğretmen ve öğrencileri teknoloji ve tasarım öğretmenleri ile işbirliği yaparak billboard ve raketlerde yayınlanacak reklamların ve afişlerin hazırlanmasında çalıştılar. Ayrıca reklamların yayınlanması ile ilgili yerel yönetim örgütleri ve ajansla yapılacak görüşmeleri yürüten 5 kişilik öğrenci grubu fotoğrafçılık klübü ile işbirliği yaptılar. 7. OMÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yüksel ARDALI, çalışmalar süresince öğrencilerle sürekli işbirliği yaparak projenin bilimsel danışmanlığını yürütmüştür. Gürültü kirliliği ölçüm çalışması 19 mayıs üniversitesi Çevre mühendisliği bölümü asistan ve öğrencileri ile okulun 20 kişilik öğrenci grubuyla gerçekleştirildi. 8. TOYOTA DERİNDERE BAYİİ teknik ekibi sürekli bağlantıda kalarak karbon salınımı ölçüm çalışmalarında eko-tim grubuna destek vermiştir. 9. Trafikte afiş dağıtımı 5. Sınıf öğrencileri tarafından yapıldı. 10. Yerel yöneticilerle yapılan görüşmeleri 17 kişilik öğrenci grubu yürüttü. 11. Bisiklet şenliğine okulun tüm sınıflarından 400 kişilik öğrenci, veli ve öğretmen katılımı ile gerçekleşti. 12. Toplu taşıma uygulamasına başlangıçta 17 veli, sonrasında ise arasında değişen sayılarla iş yerleri aynı istikamette olan veliler katıldı. 13. İlkadım Belediyesi ilçemizde bisiklet yolları yapımına hız vereceğini açıklayarak projeye destek verdi. İlkadım Belediyesi, Atakum belediyesi ve Canik belediyesi billboard ve raketleri kullanmamızda destek verdiler. 14. Halka açık etkinliklerde güvenliğimiz sağlamalarını talep ettiğimiz ilçe emniyet ve trafik birimleri süreç içinde bizimle çalışan gönüllü birliklere dönüşmüşlerdir. 15. Kentvizyon Stroer Ajans şirketi billboard ve raketlerin kullanılmasıyla ilgili teknik destek vermişlerdir.

27 PROJENİZİN ÇEVRESEL ETKİLERİ NE-NASIL OLDU: Okul çevresinde trafik yoğunluğunun ve gürültü kirliliğinin azalması hissedilir ölçüde olmuştur. Okul çevresinde proje uygulaması başlamadan önce yaptığımız gürültü kirliliği ölçümleri ile uygulama sırasında yaptığımız ölçümlerde gürültü kirliliğinin hissedilir ölçüde azaldığı gözlenmiştir. ULAŞIMDA ÖNCELİĞİNİ BELİRLE kampanyası bisikletle okula gelme konusunda olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri sağlamıştır. Okula bisikletle geliş gidişlerde sayısal artış gözlenmiştir. Başlangıçta iki öğrencinin bisikletle okula gelişleri öğrenciler tarafından heyecanla izlenmiş, sayı giderek artmış, yaptırılan bisiklet parkı ihtiyacı karşılamayınca okul idaresine yaptığımız talepler doğrultusunda yeni ilaveler yapılmıştır. Merkez üç ilçede etkinliklerin yayılması ulaşım alışkanlıklarını sorgulattığına dair halktan olumlu tepkiler aldık. Projenin sorunları çözme gücü düşünsel anlamda sorgulama yaratması açısından sevindirici ve önemlidir. Yaratmaya çalıştığımız ÖNCELİĞİMİZ ÇEVRE algısı başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Mahalle sakinlerinin zaman içinde etkinliklerimize gösterdikleri ilgi ve çalışmalarımıza gönüllü katılım isteğinin giderek artması yaratmaya çalıştığımız çevresel etkide başarılı olduğumuzu göstermiş ve bu durum bizi çok mutlu etmiştir. Merkez üç ilçede etkinliklerin yayılması ulaşım alışkanlıklarını sorgulamaya yönelttiğine dair halktan geri bildirimler aldık. Projenin sorunları çözme gücü bireylerde düşünsel anlamda etkili olmuş ve bunun geri bildirimleri çalışma şevkimizi arttırmıştır. Mesajlarımızı topluma ulaştırmak amacıyla yaptığımız dövizlerle yürüyüşümüz esnasında araç sürücülerinin bizi görünce telaşla emniyet kemerlerini takması bizi hem eğlendirmiş hem de kendimizle gurur duymamızı sağlamıştır. PROJENİZDEN KİMLER FAYDALANDI: Okul çevresindeki trafik yoğunluğunun ve gürültü kirliliğinin azalmasından öncelikli öğrenciler fayda görmüştür.

28 Sosyo ekonomik şartlarım uygunsa özel aracımı kullanırım, uygun değilse toplu taşıma araçlarını zihniyetini yıkan,toplu taşıma ile trafik yoğunluğunun,hava kirliliğinin ve enerji tüketiminin azalacağı mesajını alan herkes bu projeden faydalanmıştır. Yerel yönetimlerin öncelikli sorunları olan çevre ve trafik sorununa dikkat çekilerek hem yerel yöneticiler hem de ilçe sakinleri dolaylı yoldan bu projeden fayda görmüşlerdir. Okul çevresi sakinleri yoğun trafik sıkışıklığının azalmasına yönelik bu çalışmalara ciddi anlamda destek vermişlerdir. Giderek bisiklet kullanarak okula gelen öğrenci sayısının artması sayesinde özel araçla veliler tarafından okula bırakılan öğrenci sayısı azalmış, bu da okul çevresinde sabah ve öğle saatlerinde okul çevresindeki yoğun trafik akışını belirgin ölçüde azaltmıştır. Bu durum okul çevresindeki mahalle sakinleri tarafından çok olumlu karşılanmıştır. PROJENİZİN UYGULANABİLİRLİK DURUMU NEDİR? PROJENİZ DİĞER EKO-OKULLAR TARAFINDAN UYGULANABİLİR Mİ?: Toplu taşımaya yönlendirme ve uygulama aşamasında zaman zaman sıkıntılar yaşamış olmamıza rağmen, bu uygulamadan faydalananlar için kalıcı bir davranışa dönüşmesini sağlaması açısından uygulamaya değer bir çalışmadır. Çünkü bu uygulamadan faydalanan veliler proje sonrası aynı uygulamaya devam etme kararı almışlardır. Sürdürülebilir bir çalışma olması dikkat çekici bir noktadır. Projemiz temiz çevre bilinci oluşturma, enerji tasarrufu, şehir içi trafik yoğunluğunu, hava kirliliğini azaltmak için toplu taşımaya yönlendirme temeline dayandığından tüm okullar tarafından uygulanabilir. Öğrencilerin bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için okul bahçelerinde bisiklet parkı yapımı uygulanabilir bir çalışmadır. Proje kapsamında gerçekleştirdiğimiz Bisiklet şenliği öğrenci ve velilerden gelen yoğun talep neticesinde okul idaresince alınan kararla geleneksel bisiklet şenliğine dönüştürülmüştür. Bu uygulamanın tüm okullarda hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Farkındalık yaratabilmek için geniş kitlesel hareketlerin daha etkili olduğu proje uygulama süreci boyunca belirgin hissedilmiştir.

29 PROJENİZ KAPSAMINDA ULAŞTIĞINIZ SONUÇLAR SÜRDÜRÜLEBİLİR MİDİR? TOYOTA nın desteğiyle gerçekleştirilen toplu taşıma uygulaması süreç içinde rutin aralıklarla gerçekleştirilmiş, zaman zaman artan talebe cevap vermekte zorlanılmıştır. Ancak toplu taşımanın önemine farkındalık yaratılarak zihinlerde kalıcı değişiklik sağlanmıştır. Bu uygulamadan faydalanan okul çevresi çalışanları uygulamayı proje sonrası sürdürme kararı almışlardır. Bisikletle okula gelen öğrenci sayısı giderek artmış, bisiklet parkımız ihtiyacı karşılamada yetersiz kalınca ilave park yaptırılmıştır. Başlangıçta öğretmenler okula bisikletle gelişe uzak durmuşlarsa da, 12 öğretmen özel araçlarını kullanmaktan vazgeçip okula bisikletle gelip gitmeye başlamış ve bunu sürdürmüşlerdir. Ayrıca okulun öğretmenleri projenin etkisinde kalarak özel araçlarını kullanmaktan vazgeçmiş, güzergahında minik bir sıkıntı yaşamalarına rağmen bir toplu taşıma aracı olan hafif raylı sistemi kullanarak projemize destek vermişlerdir. Neticede biz öğrencilerin başlattığı uygulamalar sürdürülebilir hale dönüşmüştür. Çabalarımızın bu sonucu vermesi bizi çok mutlu etmektedir. PROJENİZİN SONUÇLARINI ÇEVRENİZLE NASIL PAYLAŞTINIZ (açıklamanızın altına konuyla ilgili etkinlik fotoğraflarınızı ekleyiniz): Öncelikli olarak okul içi ve okul çevresine yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları giderek genişleyerek tüm şehre yayılmıştır. Yerel medya haberleri, billboard ve raketlerin kullanımı, öğrencilerin yoğun trafik ve yaya akışının hızlı olduğu noktalarda broşürler dağıtmaları, sürdürülebilir ulaşım mesajlı pankartlarla emniyet güçlerinden alınan güvenlik desteği sayesinde eylemler yapmaları, çok geniş katılımlı bisiklet şenliğinin organize edilmesi ile çok geniş bir kitleye hitap edilmiştir. TOYOTA DERİNDERE bayinin teknik destekleriyle toplu taşımaya dikkat çekmek amacıyla toplu taşımada faydalandığımız araç projenin içeriğini, sloganlarını paylaşacak şekilde giydirilmiştir. Araç üzerinde Yeşil Geleceğe Yeşil Otobüs teması özellikle vurgulanmıştır. Trafikten alınan izinle aracımız taşımayı bu şekilde gerçekleştirerek sürdürülebilir ulaşıma tüm şehir genelinde ilgiyi sıcak ve sürekli kılmıştır. Gürültü kirliliği ölçüm ve toplam 20 aracı okul çevresinde trafikten çekerek elde ettiğimiz sonuçları yerel medyada haber yapılarak yayınlanmasını sağladık.

30

31

32 PROJENİZ KAPSAMINDA ALDIĞINIZ BÜTÇENİN NE KADARINI KULLANDINIZ? (Lütfen masraf kalemlerinizi tek tek belirterek ilgili makbuz-fatura vb. belgeleri 30 Nisan 2014 Çarşamba günü 17:30'a kadar tarayıcıdan geçirerek adresine okulunuzun ismini de belirterek gönderiniz.) MİKTAR CİNSİ FİYATI TUTARI TOPLAM 815 ADET KIRTASİYE ADET SİSCO REKLAM AJANS A-4 BROŞÜR ADET A-5 ÇİFT YÖN BASKI ADET EL İLANI ADET A-3 BROŞÜR BASKI ADET DAVETİYE ZARFI ADET BİLBOARD BASKI ADET RAKET BASKI ADET 100X250 BRANDA ADET A-3 AFİŞ BASKISI ADET ARAÇ GİYDİRME 700X ADET ARAÇ STİKİR BASKISI PARANTEZ GİYİM(TİŞÖRT,ŞAPKA,ÖNLÜK) PRESTİJ REKLAM(BROŞÜR YAPILMASI) GENEL TOPLAM Önemli Not: Lütfen doldurduğunuz bu belgeyi "pdf" formatına dönüştürerek "final report" bölümüne yükleyiniz.

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.)

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRÇEV BÜLTEN TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Sayı: 14 Yıl: 2012 (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Foundation for Environmental Education in Turkey Mebusevleri

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2012 HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE

Detaylı

STK Ağları İş Başında. Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi

STK Ağları İş Başında. Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi STK Ağları İş Başında Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi STK Ağları İş Başında Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik

Detaylı

Önce rampa, sonra cennet!

Önce rampa, sonra cennet! Sivil Sesler Festivali ne sen de gel! STGM, 25-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Maçka da sivil toplum örgütlerinin katılacağı bir festival düzenliyor. Örgütlenme Özgürlüğü imza kampanyası sürüyor STÖ lerin

Detaylı

D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU İÇDAŞ ÇELİK ENERJİ TERSANE VE ULAŞIM SANAYİ A.Ş. Raporumuz Hakkında İçdaş ın bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2011-2012 yıllarına

Detaylı

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 13 Ocak - Şubat - Mart 2015 Tasarım ve inovasyon BEBKA, yeni fikirlerin ışığıyla aydınlanacak bir geleceğe inanıyor

Detaylı

TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI

TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI 1. 130 Yılı Deviren Bir Oda: İzmir Ticaret Odası İzmir in tarihi çok sesliliğin,

Detaylı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi 3 Kurum : Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Adres : Acıbadem Caddesi Rauf

Detaylı

Avrupa Komisyonu Başkanı'ndan Mesaj

Avrupa Komisyonu Başkanı'ndan Mesaj 1 Avrupa Komisyonu Başkanı'ndan Mesaj Uçurumun kıyısında İklim değişikliği konusunda sözümüzü tutmanın zamanı "İklim değişikliği iki yıl önce düşündüğümüzden çok daha hızlı ilerliyor. Mevcut ticari faaliyetlerin

Detaylı

Tel : 0212 230 54 07 e-posta : tgh@benchmark.com.tr Adres : Cumhuriyet Mahallesi Nakiye Elgün Sokak, Bahar Apartmanı, 30/6, Osmanbey, Şişli / İstanbul

Tel : 0212 230 54 07 e-posta : tgh@benchmark.com.tr Adres : Cumhuriyet Mahallesi Nakiye Elgün Sokak, Bahar Apartmanı, 30/6, Osmanbey, Şişli / İstanbul Proje danışman kuruluşu Benchmark Tel : 0212 230 54 07 e-posta : tgh@benchmark.com.tr Adres : Cumhuriyet Mahallesi Nakiye Elgün Sokak, Bahar Apartmanı, 30/6, Osmanbey, Şişli / İstanbul BU FİKRİ BİZE ÖĞRETMENİMİZ

Detaylı

Trafik ve Yol Güvenliği Eğitimi ve Kampanyası. Kıbrıs ın Kuzey Kesimi

Trafik ve Yol Güvenliği Eğitimi ve Kampanyası. Kıbrıs ın Kuzey Kesimi Trafik ve Yol Güvenliği Eğitimi ve Kampanyası Kıbrıs ın Kuzey Kesimi EuropeAid/124745/D/SER/CY Hizmet Sözleşmesi No: 2009/223-651 İletişim Stratejisi -Ver.00 22.10.10 Bu program Avrupa Birliği Piri Group

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179. yaşında...

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179. yaşında... CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179 yaşında... TTNET 2013 yılında 4.000 kişiye internet eğitimi verdi Kurumsal sosyal sorumluluk stratejisini, bilgiye

Detaylı

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz Raporumuz Hakkında Mars Logistics olarak bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2012 yılındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansımızı paydaşlarımıza aktarmayı hedefliyoruz. Bu raporu hazırlama sürecinde

Detaylı

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri garant emekl l k 2013 faal yet raporu İçindekiler BÖLÜM I - Sunuş 04 Başlıca Finansal Göstergeler 06 Garanti Emeklilik ve Hayat Üzerine 07 Garanti Emeklilik ve

Detaylı

[2011] Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı KENTGES (2010-2023) Yıllık Faaliyet Raporu. KENTGES Yıllık Faaliyet Raporu 2011

[2011] Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı KENTGES (2010-2023) Yıllık Faaliyet Raporu. KENTGES Yıllık Faaliyet Raporu 2011 KENTGES Yıllık Faaliyet Raporu 2011 i Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı KENTGES (2010-2023) Yıllık Faaliyet Raporu [2011] Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü Mehmet Ali KAHRAMAN Dr. Haluk

Detaylı

21 proje eğitim ve gençlik

21 proje eğitim ve gençlik T.C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı BÖLGESEL PROJE FUARLARI AB Eğitim ve Gençlik Programları 6 E R Z U RU M KÜLTÜR MERKEZİ 27-29 MAYIS 2010 Hayatboyu Öğrenme (LLP) ve Gençlik

Detaylı

Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI

Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR T.C. Avrupa Birliği

Detaylı

Sürdürülebilir yaşam için... CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2015 Sayı: 19 ISSN 2147-6179. yaşında...

Sürdürülebilir yaşam için... CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2015 Sayı: 19 ISSN 2147-6179. yaşında... CSR Turkey Sürdürülebilir yaşam için... Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2015 Sayı: 19 ISSN 2147-6179 yaşında... Merhaba, KSS Türkiye dergisi 3 yaşında. "Alanında tek" ünvanına halen sahip

Detaylı

9 UNCU KEZ müşteri memnuniyetinin zirvesindeyiz

9 UNCU KEZ müşteri memnuniyetinin zirvesindeyiz Üç ayda bir yayınlanır Kasım 2014 kilometre Sektörünün lideri yine değişmedi 9 UNCU KEZ müşteri memnuniyetinin zirvesindeyiz kilometre - kasım 2014 KalDer Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi 2014 yılı

Detaylı

T.C. SEYHAN KAYMAKAMLIĞI ĠLÇE MĠLLĠ EĞĠTĠM MÜDÜRLÜĞÜ YENĠLĠKÇĠ LĠDER ÖĞRETMENLER

T.C. SEYHAN KAYMAKAMLIĞI ĠLÇE MĠLLĠ EĞĠTĠM MÜDÜRLÜĞÜ YENĠLĠKÇĠ LĠDER ÖĞRETMENLER T.C. SEYHAN KAYMAKAMLIĞI ĠLÇE MĠLLĠ EĞĠTĠM MÜDÜRLÜĞÜ YENĠLĠKÇĠ LĠDER ÖĞRETMENLER ADANA 2013 1 2 Proje Adı GiriĢ Yenilikçi Lider Öğretmenler Lider öğretmen, bireylerin çeşitli rollerini vurgulayan genel

Detaylı

AKKÖK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012

AKKÖK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 AKKÖK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 212 İçindekiler 1 Rapor Hakkında 2 Üst Yönetim Mesajı 4 Kurumsal Profil 12 Sürdürülebilirlik Yaklaşımımız 18 Çevre 3 Çalışanlarımız 44 İş Sağlığı ve Güvenliği 52 Tedarik

Detaylı

Zafer Kalkınma Ajansı İLETİŞİM VE TANITIM STRATEJİ BELGESİ

Zafer Kalkınma Ajansı İLETİŞİM VE TANITIM STRATEJİ BELGESİ Zafer Kalkınma Ajansı İLETİŞİM VE TANITIM STRATEJİ BELGESİ Yatırım Destek ve Tanıtımı Strateji Belgesi GİRİŞ Zafer Kalkınma Ajansı, Bakanlar Kurulu nun 14.07.2009 tarih ve 2009/15236 sayılı kararı ile

Detaylı

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ SOSYAL ETKİ RAPORU

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ SOSYAL ETKİ RAPORU MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ SOSYAL ETKİ RAPORU 2006-2010 Raporun hazırlanmasına katkı ve destek verenler: Milli Eğitim Bakanlığı Koç Holding Vehbi Koç Vakfı MLMM Bursiyerleri MLMM Proje Okulları Temsilcileri

Detaylı

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI Bursa - 2014 3 SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM

Detaylı

YIL:6 SAYI:32 NİSAN 2011

YIL:6 SAYI:32 NİSAN 2011 YIL:6 SAYI:32 NİSAN 2011 ÇANAKKALE'NİN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI Altın İçin Değerlerimizden Olmayalım! / Çanakkale EMITT ve Berlin ITB Fuarında Tanıtıldı Kentin Çevreci İşletmelerine Ödülleri Takdim Edildi

Detaylı

Geleceğimizin temelinde. Akçansa 2007-2009 Sürdürülebilirlik Raporu

Geleceğimizin temelinde. Akçansa 2007-2009 Sürdürülebilirlik Raporu Geleceğimizin temelinde 1 Rapor Hakkında Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Akçansa), 2007-2009 dönemini kapsayan ekonomik, çevresel ve sosyal performansını, 100. yılını kutlayan Türkiye çimento sektöründe

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6. hızla. Sessiz kaldıkça. sona yaklaşıyoruz

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6. hızla. Sessiz kaldıkça. sona yaklaşıyoruz CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6 Sessiz kaldıkça hızla sona yaklaşıyoruz İŞLETME 2023 CUMHURİYETİN 1OO. YILINDA KURUMSAL KURUMSAL SORUMLULUK PAZARYERİ SORUMLULUK

Detaylı

İçindekiler I. ÖZETLE 2013 YILI

İçindekiler I. ÖZETLE 2013 YILI RAP RU İçindekiler I. ÖZETLE 2013 YILI II. MESAJLAR a. YÖNETİM KURULU BAŞKANI b. GENEL MÜDÜR III. KURUMSAL PROFİL a. ÇİMSA HAKKINDA b. MİSYONUMUZ c. ÜRÜNLERİMİZ ve HİZMETLERİMİZ IV. İŞ YAPMA İLKELERİMİZ

Detaylı

EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. EGO Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Faaliyet Raporu Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Koordinatörlüğünde Hazırlanmıştır.

EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. EGO Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Faaliyet Raporu Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Koordinatörlüğünde Hazırlanmıştır. 1 EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EGO Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Faaliyet Raporu Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Koordinatörlüğünde Hazırlanmıştır. 2 3 4 Recep Tayyip ERDOĞAN Cumhurbaşkanı 5 6 Ahmet DAVUTOĞLU

Detaylı