E-BAĞCILIK VE ŞARAPÇILIK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "E-BAĞCILIK VE ŞARAPÇILIK"

Transkript

1 E-BAĞCILIK VE ŞARAPÇILIK Dr. Gültekin ÖZDEMİR Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 21280, Diyarbakır E-posta: ÖZET Günümüzde hayatın tüm alanlarında olduğu gibi tarımsal faaliyetler içerisinde de internet in önemi sürekli olarak artmaktadır. Bu teknolojiyi kullanarak araştırıcılar kendi uzmanlık alanları ile ilgili Web sayfalarından farklı bilgiler edinebildikleri gibi aynı konuda çalışan diğer uzmanların bir araya gelerek oluşturdukları haber gruplarına üye olmak suretiyle de kendi bilgi ve tecrübelerini paylaşabilmekte veya grup üyelerine sorular yönelterek güncel bilgilere sahip olabilmektedirler. E-bağcılık ve şarapçılık; internet teknolojileri kullanılarak bağcılık ve şarapçılık konularındaki gelişmelerin çiftçilere, öğrencilere, araştırıcılara, kamu ve özel sektör kuruluşlarındaki görevlilerin erişimlerine sunulması ve bunlardan yararlanmalarını sağlayan organizasyonlardır. E-bağcılık ve şarapçılık kavramı yalnızca konu ile ilgili kitlelerin bir araya getirildiği bir web sitesi değil aynı zamanda tüm işlemlerin online gerçekleştirilebilmesi sayesinde bir iletişim ve aktif katılımın sağlandığı bir hizmet platformudur. Bu bildiri ile ülkemizde 1998 yılından beri yayınlanmakta olan, internet teki ilk ve tek Türkçe e-bağcılık ve şarapçılık organizasyonu uygulamaları hakkında bilgiler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler: e-bağcılık, Şarapçılık, Bagcilik.Org, İnternet, Bilişim GİRİŞ İnternet, insanların gün geçtikçe artan, üretilen bilgiyi saklama, paylaşma ve ona kolayca erişim istekleri sonucunda meydana gelmiş bir teknolojidir. Bazı araştırıcılar tarafından Bilgi Denizi olarak adlandırılan bu teknoloji sayesinde insanlar pek çok konudaki bilgiye kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde sahip olabilmektedir. Diğer pek çok sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de internetin kullanımı önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Tarla, meyve, sebze, bağ ve süs bitkileri yetiştiriciliği, seracılık, hayvancılık ile uğraşan kişiler internet sayesinde yeni çeşit, fidan, tohum, anaç, yetiştirme, sera malzemeleri ve hayvan yetiştirime tekniklerine ilişkin konularında güncel bilgilere ulaşabilmekte, konu uzmanları ile birebir iletişim kurabilmekte ve ürünlerini internet üzerinden satabilmektedirler. Ülkemiz gibi nüfusunun %40'ından fazlasının tarımla uğraştığı ve ekonomisi büyük ölçüde tarım ve tarıma dayalı sanayiye bağlı olan ekonomilerde bilginin yaygınlaştırılmasının önemi oldukça büyüktür. Bu önem göz önüne alınarak İnternet ve Bilişim Konferansları kapsamında düzenlenen oturumlarda, Tarımsal Bilişim konusuna da yer verilmekte ve bu konularda bildiriler sunulmaktadır. Bu toplantılarda tarımsal üretimin pek çok alanında bilişim teknolojilerinin kullanımı konularında bilgiler sunulmuş ve ülkemiz

2 tarımının geleceği açısından tarımsal bilişim faaliyetlerine, özellikle de internete gereken önemin verilmesinin gerekliliği vurgulanmaktadır. Ülkemizde tarım işletmelerinin daha verimli ve etkin bir yapıya kavuşturulmasında bilişim teknolojilerinin kullanılması büyük önem taşımaktadır. Özellikle 1990'lı yılların ikinci yarısında patlama gösteren ve içinde bulunduğumuz Bilgi Çağı 'nın temel teknolojisi olarak görülen İnternet'in diğer tüm alanlarda olduğu kadar tarımda da önemli gelişmelere ve yeni ufukların doğmasına neden olacağı kesindir. Çok büyük ve eşsiz bir kütüphane ve bilgi kaynağı olarak İnternet, yüzyılın en önemli olgularından birisidir. Artık kaynak taramak, ürün satın almak veya satmak, kitap sipariş etmek, gazete okumak, herhangi bir konu üzerinde çalışan birilerinin adresini temin etmek gibi şeyler de ilk başvurduğumuz kaynakların başında İnternet ve özelde de Web Siteleri gelmektedir. Bugün internet ortamında tarımsal konularda oluşturulmuş binlerce veritabanına ulaşmak ve bilgi taramak artık saniyeler almaktadır. Kurumlar ve şirketler, işlerini Sanal Ticaret veya Sanal İş olarak İnternet'e taşımaktadırlar. Bitkisel veya hayvansal materyal temininden, üretime pazarlamaya ve eğitime kadar tarımın hemen her alanından yüzlerce firmanın yer aldığı bu ortamda her konuda bilgiye erişmek mümkündür. Ülkemizi İnternet'le nasıl ileri götürürüz 'ün tartışılmaya başlandığı, e-dönüşüm, e- Türkiye ve e-devlet kavramlarının geniş kitlelerle tanıştırıldığı ve bireylerden, sivil topluma, özel sektörden, kamuya, meslek örgütlerinden demokratik kitle örgütlerine kadar herkesin olanakları ölçüsünde katkı vermeye davet edildiği Türkiye Internetinin 14. yılında bu bildiri ile ülkemizin ilk ve tek e-bağcılık ve şarapçılık uygulaması olan web sitesi ve bu sitedeki hizmetler hakkında bilgiler verilmiştir. BAĞCILIK VE ŞARAPÇILIK WEB SİTESİ Ülkemiz Bağcılık ve Şarapçılığının sahip olduğu potansiyel dikkate alınarak, verim ve kalitenin arttırılmasında, Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili her türlü bilginin, ortaya çıkarılması, sınıflandırılması, kullanılması, dağıtımı ve depolanmasına olanak tanıyacak yeni projelerin hazırlanması ve bunların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu durum dikkate alınarak hazırlanan projesi; Bağcılık ve Şarapçılık konularında internet'teki Türkçe yayın eksikliğini gidermek ve ülkemizde bu konuda çalışan akademisyen, öğrenci ve üreticilerimiz ile diğer ilgililere, fidan temininden, bağ yerinin seçimine, budamadan, sulama ve gübrelemeye, ilaçlamadan muhafaza ve pazarlamaya kadar tüm konularda bilgiler sunmaya çalışan, hizmetlerin online gerçekleştirilebildiği bir e-bağcılık ve şarapçılık uygulamasıdır.

3 1998 yılında kurulan site 2003 yılında dönüştürülen aktif tasarımı ile üyelerinin site hizmetlerine online katkıda bulunmalarına imkan tanımaktadır. Şu anda üyesi bulunan siteyi her gün yaklaşık kişi ziyaret etmekte ve ortalama tıklama gerçekleştirilmektedir. Haberler, Makaleler, Fotograflar, Dosyalar, Etkinlikler, Anketler, Kitaplar, Bağlantılar, E-Listeler, Üzüm Üreticileri, Şarap Üreticileri, Şarap Mekanları, Pöportajlar, Fidan Talepleri, Seri İlanlar, Uzmanlar, Bağcılar Konuşuyor, Bitkisel Üretim Bilgileri, Dipnotlar, Şiirler, Dörtlükler, Takvim, Anında Mesajlaşma, Üyelik sistemi gibi farklı hizmetlerin sunulduğu bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümler ve sitenin sunduğu hizmetler aşağıdaki özet olarak verilmiştir. HABERLER Amaç; Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili güncel haberlerin üye ve ziyaretçilere duyurularak bu konudaki gelişmeler hakkında bilgi verilmesidir. Haber Kaynakları; Haber Ajansları, Gazeteler, Dergiler, Üyeler. Şu an sitede farklı kategorilerde 1436 Haber bulunmaktadır. Bu haberler aşağıda belirtilen kategorilerde olup haber sayıları yanlarında verilmiştir. Tarım (382) Bilişim Teknolojileri (58) Şarap (403) Dergi (2) Pazarlama (36) Edebiyat ve Şarap (1) Yetiştirme Tekniği (6) Gezi (12) Organik Tarım (60) İçki (41) Bağ Bölgeleri (64) Kurum ve Kuruluşlar (4) Ekoloji (63) Örtü altı yetiştiriciliği (5) Kuru Üzüm (14) Sağlık (94) Yeni Bağ Tesisi (6) Üzüm ve Şaraba Dair Şiirler (19) Seminer, Sempozyum, Panel, Fuar, Kurs, Anketler (1) Toplantılar (56) Basında (5) Duyuru (125) Çeşitler (9) Yayınlar (42) Hastalık ve Zararlılar (2) MAKALELER Amaç; Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri vd. kuruluşlar tarafından Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili olarak yapılmış araştırmalardan özellikle uygulamaya yönelik olanların sonuçlarına ilişkin makaleler konusunda üye ve ziyaretçilerin bilgilendirilmesidir.

4 Makale Kaynakları; Sempozyum, Kongre, Panel vb. Kitapçıkları, Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri, Özel Sektör Firmaları, Tarım Bakanlığı Yayın Dairesi, Yabancı Üniversitelerin Yayınları, Basın Kuruluşları, Haber Ajansları, Üyeler. Şu an sitede farklı kategorilerde 172 Makale bulunmaktadır. Bu makaleler aşağıda belirtilen kategorilerde olup makale sayıları yanlarında verilmiştir. Tarım (55) Örtüaltı Yetiştiriciliği (1) Şarap (21) Sağlık (4) Tarım Politikaları (19) Serbest Kürsü (1) Toprak (16) Sulama (2) Çoğaltma-Fidancılık (10) Yetiştirme tekniği (2) Organik Tarım (6) Gübreleme (2) Bilişim (6) Islah (4) Hastalık ve Zararlılar (5) Kuru Üzüm (2) Türkiye Bağcılığı (3) Kurum ve Kuruluşlar (1) Yeni Bağ Tesisi (3) Mevzuat (3) Terbiye Şekli (2) Bağcılık Takvimi (1) Diğer (4) Budama (1) Çeşitler (1) FOTOGRAFLAR Amaç; Üzüm çeşitleri, bağ alanları, şarap ürünleri gibi Bağcılık ve Şarapçılık konusu ile ilgili fotografların üye ve ziyaretçilerle paylaşılmasıdır. Fotoğraf Kaynakları; Fotoğraf çekimleri, Yabancı web siteleri, Bağcılık ve Şarapçılık Katalogları, Özel firmaların yayınları, Üyeler. Şu an sitede farklı kategorilerde 201 Fotograf bulunmaktadır. Bu fotograflar aşağıda belirtilen kategorilerde olup fotograf sayıları yanlarında verilmiştir. Çeşitler (53) Şarap Evi (5) Şarap (51) İnsanlar (3) Kitaplar-Dergiler (37) Kamu ve Özel Kuruluşlar (3) Bağlar (21) Mekanizasyon (1) Asma (16) Budama-Terbiye Şekli (1) Grafik (9) Çoğaltma (1)

5 DOSYALAR Amaç; Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili farklı konularda hazırlanmış güncel bilgileri içeren pdf, doc veya html formatındaki dosyaların üye ve ziyaretçilerin bilgilisine sunulmasıdır. Dosya Kaynakları; Veri Tabanları, Üyeler, Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri, Özel Sektör Firmaları, Yabancı web siteleri. Şu an sitede farklı kategorilerde 28 Dosya bulunmaktadır. Bu dosyalar aşağıda belirtilen kategorilerde olup dosya sayıları yanlarında verilmiştir. Bağ tesisi (6) Terbiye Şekli (1) Hastalık ve Zararlılar (5) Ülkeler (1) Üretim (4) Ampelografi (1) Çeşitler (3) Budama (1) Şarap (2) Gübreleme (1) Tarım (2) Muhafaza (1) ETKİNLİKLER Amaç; Bağcılık ve Şarapçılık konusunda ülkemizde veya diğer ülkelerde gerçekleştirilen fuar, sempozyum, gezi vb. etkinlikler konusunda üye ve ziyaretçilerin bilgilendirilmesidir. Etkinlik Kaynakları; Üyeler, Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri, Özel Sektör Firmaları, Yabancı web siteleri. Şu an sitede farklı kategorilerde 84 Etkinlik bulunmaktadır. Bu etkinlikler aşağıda belirtilen kategorilerde olup etkinlik sayıları yanlarında verilmiştir. Fuarlar (33) Sempozyumlar (4) Toplantılar (15) Paneller (3) Kongreler (7) Kurslar (2) Seminerler (6) Festivaller (2) Tadımlar (6) Konferanslar (1) Geziler (4) Duyurular (1) KİTAPLAR Amaç; Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili olarak yayınlanmış yerli ve yabancı kitaplar konusunda üye ve ziyaretçilerin bilgilendirilmesidir. Kitap Kaynakları; Yayın evleri, Kitap pazarlama firmaları, Üyeler, Üniversiteler, Özel Sektör Firmaları, Yabancı web siteleri.

6 Şu an sitede farklı kategorilerde 88 Kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar aşağıda belirtilen kategorilerde olup kitap sayıları yanlarında verilmiştir. Web üzerinden erişilebilen ücretsiz kitaplar (5) İngilizce Bazı Bağcılık Kitapları (21) Türkçe Bazı Bağcılık Kitapları (12) İngilizce Bazı Şarap Kitapları (33) Türkçe Bazı Şarap Kitapları (4) Dergiler (13) BAĞLANTILAR Amaç; Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili web siteleri hakkında üye ve ziyaretçilerin bilgilendirilmesidir. Bağlantı Kaynakları; Ziyaretçiler, Üyeler, Özel Sektör Firmaları, Yabancı web siteleri. Şu an sitede farklı kategorilerde 750 bağlantı kaydı bulunmaktadır. Bağlantılar bölümü ismi ile ayrı bir site haline dönüştürülmüş olup bu site üzerinden bağlantılara erişilebilmektedir. E-LİSTELER Amaç; Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili kitleleri bir araya toplayıp bilgi akışının sağlanmasıdır. Bu listeler Google Grupları içerisinde yer almakta olup isimleri ve üye sayıları aşağıda verilmiştir (http://www.bagcilik.org/gruplar.asp); Bağcılık ve Şarapçılık Haber Grubu (218) Bahçe Bitkileri Haber Grubu (223) Fidancılık Haber Grubu (249) Tarımsal Bilişim Haber Grubu(169) ÜZÜM ÜRETİCİLERİ Amaç; Ülkemizde üzüm üreten kişi kurum ve kuruluşlara ilişkin bilgilerin kayıt altına alınarak, bunlar arasında iletişim ortamının yaratılmasıdır. Bu bölüme üreticiler kendileri kayıt olmakta ve yetiştirdiği üzüm çeşitlerinden iletişim bilgilerine kadar istedikleri pek çok bilgiyi bu bölümde yayınlayabilmektedirler. Kayıtlı Üzüm Üreticisi Sayısı: 10 ŞARAP ÜRETİCİLERİ Amaç; Ülkemizde şarap üreten kişi kurum ve kuruluşlara ilişkin bilgilerin kayıt altına alınarak, bunlar arasında iletişim ortamının yaratılmasıdır.

7 Bu bölüme üreticiler kendileri kayıt olmakta ve ürettiği şaraplardan iletişim bilgilerine kadar istedikleri pek çok bilgiyi bu bölümde yayınlayabilmektedirler. Kayıtlı Şarap Üreticisi Sayısı: 26 ŞARAP MEKANLARI Amaç; Ülkemizde faaliyet gösteren şarap mekanlarına ilişkin bilgilerin kayıt altına alınarak, bunlar arasında iletişim ortamının yaratılmasıdır. Bu bölüme mekan sahipleri kendileri kayıt olmakta ve mekanları ile ilgili pek çok bilgiyi bu bölümde yayınlayabilmektedirler. Kayıtlı Şarap Mekanı Sayısı: 27 PÖPORTAJLAR Amaç; Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşlar ile bunların faaliyetleri konusunda üye ve ziyaretçileri bilgilendirilmesidir. Bu amaçla sektörün önemli kurum ve kuruluşları ile röportajlar yapılmakta ve bunlar sitede yayınlanmaktadır. Kayıtlı Röportaj Sayısı: 2 1. Türkiye nin en büyük asma fidanı üreticilerinden SİMGARDEN Röportajı. 2. Şarap Üreticisi CORVUS Röportajı. FİDAN TALEPLERİ Amaç; Bağ tesisi sırasında ihtiyaç duyulan asma fidanlarının temini ve fidan üreten kişi ve kurumların fidanlarını satabilmelerine olanak tanıyacak iletişim ortamının yaratılmasıdır. Bu amaçla sadece asma değil meyve, sebze, süs bitkilerine ilişkin fidan ve tohum alım satım taleplerinin yayınlandığı sitesi hazırlanmıştır. Şu an sitede farklı kategorilerde 630 alım-satım talep kaydı bulunmaktadır. Bu talepler aşağıda belirtilen kategorilerde olup talep sayıları yanlarında verilmiştir. Asma Fidanları [21] Danışmanlık [6] Diğer [16] Diğer Fidanlar [26] Diğer Tohum & Fide [4] Meyve Fideleri [2] Sebzeler &Tohum & Fide [7] Süs Bitkileri [39] Turunçgil Fidanları [15] Zeytin Fidanları [30]

8 Meyve Fidanları [102] SERİ İLANLAR Amaç; Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşların ürün alım satımından, danışmanlık hizmetine kadar pek çok farklı kategorideki ilanlarını ilgili kitlelere ulaştırmalarına olanak tanımak. Bu amaçla sitesi hazırlanmış olup tüm ilanlar bu sitede yayınlanmaktadır. Şu an sitede farklı kategorilerde 321 ilan kaydı bulunmaktadır. Bu ilanlar aşağıda belirtilen kategorilerde olup ilan sayıları yanlarında verilmiştir. Fide & Fidan[67] İş Arayanlar[6] Ürün Satım[63] İş Birliği Teklifleri[2] Makina & Techizat[34] Krediler & Destekler[1] Arazi[2] Laboratuvar & Analizler[1] Danışmanlık[5] Nakliye & Taşımacılık[0] Diğer[2] Sertifika & Belge & Rapor[1] Eleman Arayanlar[1] Ürün Alım[2] Etkinlikler[1] Yayınlar[4] İhaleler[0] UZMANLAR Amaç; Ülkemizde Bağcılık ve Şarapçılık konusunda uzman olan kişilerin uzmanlık bilgilerinin, yayınlarının ve iletişim bilgilerine erişim olanağının sağlanmasıdır. Bu amaçla sitesi hazırlanmış olup tüm uzman bilgileri bu sitede yayınlanmaktadır. Şu an sitede farklı kategorilerde 934 Tarım Uzmanı kaydı bulunmaktadır. Bu kayıtlardan 41 tanesi Bağcılık uzmanına ait olup uzmanların 17 yayınına ulaşılabilmektedir. BAĞCILAR KONUŞUYOR Bağcılarımızın yaşadıkları sorunlar ve bu sorunların çözümüne ilişkin görüşlerini yazabildikleri Bağcılar Konuşuyor bölümü oluşturulmuş olup bu bölümde şu anda 21 kayıtlı görüş bulunmaktadır.

9 SONUÇ Günümüzde Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili pek çok bilgiyi İnternet teknolojilerini ulanarak edinmek mümkündür. Son yıllarda bağcılık için uygun ekolojilerin belirlenmesinden, bu ekolojilerde yetiştirilecek üzüm çeşitlerinin seçimine ve bu çeşitlerin olgunluk zamanlarının tespitinden hastalık ve zararlı risklerine kadar çok sayıda bilgiyi ebağcılık ve şarapçılık uygulamaları ile edinmek mümkün hale gelmiştir. Dünya bağcılığında söz sahibi ülkelerde uygulanmaya başlayan bu teknolojilerden ülkemizin de vakit geçirmeden yararlanması gerekmektedir. Dünyanın bağcılık için en elverişli iklim kuşağı üzerinde bulunan ve 7-8 bin yıl önce asmanın kültüre alındığı yer olan ülkemizde, bu teknolojilerin ilgili kitlelere tanıtılması yanında kitleleri bir araya toplayarak bir iletişim platformu yaratmaya çalışan e-bağcılık ve şarapçılık alanında ülkemizin ilk ve tek sitesi durumundaki yeni projeler ile hizmetlerine devam edecektir. KAYNAKLAR 1. Bağcılık ve Şarapçılık Sitesi 2. Gül, A., İnternet ve beklentiler. 3. Cebeci, Z., Tarım ve bilişim: nereden nereye?. Tarımda bilişim teknolojileri 4. sempozyumu, sayfa: , Kahramanmaraş. 4. Ozdemir, G. ve Tangolar, S., Bağcılık ve Şarapçılığın İnternet'teki yeri. Türkiye IV. Ulusal Bahçe Bitkileri Kongresi Eylül 2003, Antalya.

KOP BÖLGESİNDE TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM İHTİYAÇ ANALİZİ

KOP BÖLGESİNDE TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM İHTİYAÇ ANALİZİ KOP BÖLGESİNDE TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM İHTİYAÇ ANALİZİ 2015-KONYA KOP BÖLGESİNDE TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM İHTİYAÇ ANALİZİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ ZİR. YÜK. MÜH. MURAT KÜÇÜKÇONGAR DR. MUSTAFA KAN DR. FATİH

Detaylı

Türkiye den Tarım sektörü ile ilgili firmaların yeni pazarlara açılabilmesi ve ticari potansiyelini genişletmesi,

Türkiye den Tarım sektörü ile ilgili firmaların yeni pazarlara açılabilmesi ve ticari potansiyelini genişletmesi, SAYIN YETKİLİ; Türkiye ve KKTC Tarım sektörünü bir araya getirmeyi amaçladığımız Türkiye&Kıbrıs Tarım sektör buluşması (ortak iş platformu) organizasyonu 01-04 Nisan 2010 tarihleri arasında Girne Acapulco

Detaylı

TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI

TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI 1. 130 Yılı Deviren Bir Oda: İzmir Ticaret Odası İzmir in tarihi çok sesliliğin,

Detaylı

T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) TARIMSAL MEKANİZASYON KURUL TOPLANTISI EYLÜL - 2014 NEVŞEHİR

T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) TARIMSAL MEKANİZASYON KURUL TOPLANTISI EYLÜL - 2014 NEVŞEHİR T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) TARIMSAL MEKANİZASYON KURUL TOPLANTISI EYLÜL - 2014 NEVŞEHİR TARIMSAL MEKANİZASYON KURULU TOPLANTI GÜNDEMİ TOPLANTI TARİHİ : 1-2

Detaylı

2006 YILI KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU

2006 YILI KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU 2006 YILI KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU Kamu yönetiminde yaşanan idari ve mali sorunlar dikkate alındığında kamu idarelerinin faaliyetlerini belirli bir plan

Detaylı

TA N I T I M KİTAPÇIĞI. iraat SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ

TA N I T I M KİTAPÇIĞI. iraat SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ 2013 TA N I T I M KİTAPÇIĞI Ü. Zİ E. TF AA AK TESİ ÜL R iraat SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ Ziraat Fakültesi Millî Ekonominin Temeli Ziraattır. Mustafa Kemal ATATÜRK 1 Ege Üniversitesi Sevgili Öğrencilerimiz;

Detaylı

SÜS BİTKİLERİ İHRACATI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ: Yalova Ölçeğinde Bir Araştırma

SÜS BİTKİLERİ İHRACATI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ: Yalova Ölçeğinde Bir Araştırma Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Y.2009, C.14, S.3 s.423-443. Suleyman Demirel University The Journal of Faculty of Economics and Administrative Sciences Y.2009,

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM E-DÖNÜŞÜM. 2.1. BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ ve E-DÖNÜŞÜM

İKİNCİ BÖLÜM E-DÖNÜŞÜM. 2.1. BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ ve E-DÖNÜŞÜM 865 İKİNCİ BÖLÜM E-DÖNÜŞÜM 2.1. BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ ve E-DÖNÜŞÜM Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yenilikler, ekonomik ve sosyal hayatın her alanını ve toplumun tüm kesimlerini çeşitli yönlerden

Detaylı

İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011)

İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011) İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011) GAZİANTEP ADIYAMAN - KİLİS (TRC1) İÇİNDEKİLER 1 KURUMSAL GELİŞİM VE YÖNETİM FAALİYETLERİ... 12 1.1 Kurumsallaşma... 12

Detaylı

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet TIKTIK Müsteşar Devlet Planlama Teşkilatı. iii

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet TIKTIK Müsteşar Devlet Planlama Teşkilatı. iii i ii ÖNSÖZ Türkiye nin bilgi toplumuna dönüşümü konusunda yapılan çalışmalar, siyasi iradenin de büyük desteği ve ilgili tüm tarafların özverisiyle sürdürülmektedir. Son dönemde yaşanan gelişmeler, bir

Detaylı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı BAKAN SUNUŞU 2009 yılı bütün dünyayı derinden etkileyen küresel finansal krizin gölgesinde geçti. Dünyanın pek çok ülkesinde küresel krizin etkilerini azaltmak üzere bir yandan anlık ve geçici tedbirler

Detaylı

Uluslararası Pazara Giriş

Uluslararası Pazara Giriş Bu proje AB tarafından desteklenmektedir This project is funded by the EU Süs Bitkileri Sektörü Uluslararası Pazara Giriş HAZIRLAYANLAR Osman Sedat SUBAŞI Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü

Detaylı

TÜRKTED TÜRKİYE TOHUMCULUK ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ

TÜRKTED TÜRKİYE TOHUMCULUK ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ TÜRKTED TÜRKİYE TOHUMCULUK ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ Sayı:6 / Ekim 2012 HABER ISF den Önemlİ Mesajlar RÖPORTAJ Fİkrİ Sınaİ Mülkİyet Hakları Uygulanmalı RÖPORTAJ Gerçekçİ Yaklaşım Benİmsenmelİ 29 Ekim Cumhuriyet

Detaylı

TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ AKADEMİK İLİŞKİLER KOMİTESİ YILLIK FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ AKADEMİK İLİŞKİLER KOMİTESİ YILLIK FAALİYET RAPORU TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ AKADEMİK İLİŞKİLER KOMİTESİ YILLIK FAALİYET RAPORU 2009 ÖNSÖZ... 2 YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 I. AMAÇ VE KAPSAM... 6 II. STRATEJİK EYLEM PLANI... 7 III. ÇALIŞMA PRENSİPLERİ...

Detaylı

BÖLÜM II 128. YILINDA DAHA DİNAMİK VE ÖZGÜN BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI

BÖLÜM II 128. YILINDA DAHA DİNAMİK VE ÖZGÜN BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI BÖLÜM II 128. YILINDA DAHA DİNAMİK VE ÖZGÜN BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI 1. İzmir Ticaret Odası Tarihi İzmir Ticaret Odası, 1884 yılında başlatılan işlemler sonunda 1885 te kurularak İzmir in ticaret

Detaylı

KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER

KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER İstanbul 2014 KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER Yayın Direktörü Ensar Altun Yayın Koordinatörü Filiz Özkan Editör Nilgün Yılmaz Kitap Tasarımı Şendoğan Yazıcı Üretim Müdürü Haydar Kartal

Detaylı

Cilt: 4 Sayı: 1 2015

Cilt: 4 Sayı: 1 2015 Bahçe Bitkileri Derneği nin Haber Bültenidir. Cilt: 4 Sayı: 1 2015 Dernekten Haberler Yerel Tohumların Yaşatılmasında Aile Çiftçiliğinin Rolü IHC2018 e Doğru w w w. b a h c e d e r. o r g. t r İÇİNDEKİLER

Detaylı

BĐLĐŞĐM TEKNOLOJĐSĐNĐN TARIM ÜRÜNLERĐNĐN PAZARLAMASINDAKĐ KONUM ve ÖNEMĐ (E-PAZARLAMA) Hayati GÖNÜLTAŞ. Yüksek Lisans Tezi

BĐLĐŞĐM TEKNOLOJĐSĐNĐN TARIM ÜRÜNLERĐNĐN PAZARLAMASINDAKĐ KONUM ve ÖNEMĐ (E-PAZARLAMA) Hayati GÖNÜLTAŞ. Yüksek Lisans Tezi BĐLĐŞĐM TEKNOLOJĐSĐNĐN TARIM ÜRÜNLERĐNĐN PAZARLAMASINDAKĐ KONUM ve ÖNEMĐ (E-PAZARLAMA) Hayati GÖNÜLTAŞ Yüksek Lisans Tezi Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Doç.Dr.Halil KIZILASLAN(Danışman) 2010 Her hakkı

Detaylı

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011)

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) TR33 (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak) Düzey 2 Bölgesi i İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... İV KISALTMALAR... Vİ SUNUŞ... Vİİ 1. GİRİŞ... 1 1.1. İNSAN

Detaylı

GüNDeM SAYI 73 EYLÜL 2008 ISSN 1304-8155

GüNDeM SAYI 73 EYLÜL 2008 ISSN 1304-8155 sermaye piyasasında GüNDeM SAYI 73 EYLÜL 2008 ISSN 1304-8155 Yatırımcı Eğitiminde Yurtdışı Uygulamalar (sayfa 8) Yunanistan Sermaye Piyasası (sayfa 24) TSPAKB TSPAKB Adına İmtiyaz Sahibi E. Nevzat Öztangut

Detaylı

BİLGİ HİZMETLERİ. http://www.tobb.org.tr

BİLGİ HİZMETLERİ. http://www.tobb.org.tr http://www.tobb.org.tr BİLGİ HİZMETLERİ Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler bilgiye ulaşmada zaman ve mekan sınırlamalarını ortadan kaldırmıştır. Böylelikle, kurum ve kuruluşlar sundukları

Detaylı

Bölüm 2 TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI

Bölüm 2 TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI Bölüm 2 TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI BÖLÜM II TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI 1. İzmir de Köklü Bir Kurum: İzmir Ticaret Odası nın Tarihi İzmir Ticaret

Detaylı

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI Yayın Kurulu Abdülkadir DÖLEK Genel sekreter Aslı ÖZYAMANOĞLU Didem ÖZER Aarıştırma Yayın Müdürlüğü Baskı Güven Ofset 0324 321 14 16 Tasarım Hüseyin Akyar Başkandan Türkiye

Detaylı

2012 YILI ÖZET ÇALIŞMA PROGRAMI

2012 YILI ÖZET ÇALIŞMA PROGRAMI T.C. TRAKYA KALKINMA AJANSI 2012 YILI ÖZET ÇALIŞMA PROGRAMI TR21 DÜZEY 2 BÖLGESİ (EDİRNE, KIRKLARELİ, TEKİRDAĞ) İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 1. GİRİŞ 4 2. 2012 YILI ÖNCELİKLERİ 7 3. 2012 YILI FAALİYETLERİ 9 3.1.

Detaylı

AB VE TÜRKİYE DE DANIŞMANLIK SİSTEMLERİ VE SÜT SIĞIRI İŞLETMELERİNİN YÖNETİMİ

AB VE TÜRKİYE DE DANIŞMANLIK SİSTEMLERİ VE SÜT SIĞIRI İŞLETMELERİNİN YÖNETİMİ AB VE TÜRKİYE DE DANIŞMANLIK SİSTEMLERİ VE SÜT SIĞIRI İŞLETMELERİNİN YÖNETİMİ Cilt 2 TR0703.01-02/FA Editör Prof. Dr. Numan AKMAN Çeviren: Gökhan TEZEL Bu kitap Avrupa Birliği finansal desteğiyle hazırlanmıştır.

Detaylı

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI GAP TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM PROJESİ (GAP-TEYAP)

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI GAP TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM PROJESİ (GAP-TEYAP) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI GAP TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM PROJESİ (GAP-TEYAP) GAP İÇİN EL ELE 2012 Yılı Proje İlerleme Raporu GAP-TEYAP Proje Ekibi

Detaylı

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Sayfa 0 / 48 Bu çalışma, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2011 Yılı Doğrudan

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ 2011 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI TASARISI. Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ 2011 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI TASARISI. Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 2011 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI TASARISI Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Kasım 2010 Ben askeri deha filan bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice

Detaylı

UŞAK'IN GİRİŞİMCİLİK YOL HARİTASI

UŞAK'IN GİRİŞİMCİLİK YOL HARİTASI UŞAK'IN GİRİŞİMCİLİK YOL HARİTASI ARALIK 2011 İÇİNDEKİLER SUNUŞ 2 YÖNETİCİ ÖZETİ 4 GİRİŞİMCİLİK VE UŞAK 7 ÇALIŞMA SÜRECİ VE YÖNTEMİ 9 UŞAK'TA GİRİŞİMCİLİĞİN MEVCUT DURUMU 12 ANKET ÇALIŞMASI 12 DEĞERLENDİRME

Detaylı

2010 YILI PERFORMANS PROGRAMI

2010 YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI 200 YILI PERFORMANS PROGRAMI Ankara BAKAN SUNUŞU Kamu yönetiminin geliştirilmesi ve vatandaş

Detaylı