SALCANO TRİATLON SERİSİ İZNİK TRIATLON YARIŞ TALİMATNAMESİ (GENÇLER PUANSIZ TÜM KATEGORİLER PUANLI )

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SALCANO TRİATLON SERİSİ İZNİK TRIATLON YARIŞ TALİMATNAMESİ (GENÇLER PUANSIZ TÜM KATEGORİLER PUANLI )"

Transkript

1 SALCANO TRİATLON SERİSİ İZNİK TRIATLON YARIŞ TALİMATNAMESİ (GENÇLER PUANSIZ TÜM KATEGORİLER PUANLI ) Federasyonumuzun 2015 yılı faaliyet programında yer alan Sprint Mesafe İznik Triatlon Yarışı 26 Temmuz 2015 Pazar günü İznik de yapılacaktır. Yarışlar, Minikler A3, Yıldızlar Elitler ve Yaş Grupları kategorilerinde Erkekler/ Bayanlar puanlı olarak, Gençler Kategorisinde ise ( Erkek/Bayan) puansız olarak icra edilecektir. Şirketler Triatlonu Takım yarışlarında takım puanlaması yapılmayacaktır. YARIŞ BİLGİLERİ: YARIŞ TARİHİ : 26 Temmuz 2015 Pazar YARIŞ MEVKİİ: İznik Merkez ( Göl Sahil yolu) Yüzme: Şehit Sedat Pelit Parkı sahil den başlayarak göldeki parkur. Bisiklet: Osmangazi Caddesi, Bursa Yolu, Yunus Emre Sokak, Kutalmışoğlu Süleyman Şah Cad, Koşu: Şehit Sedat Pelit Parkı ile Göl sahil Cad. İzzet Peşte Su Sporları Piknik alanı arası. KATEGORİLER: A3 BAY / BAYAN KISA SPRİNT Yıldız Erkek / Yıldız bayan Kısa SPRİNT Genç Erkek / Bayan 1999,1998,1997,1996 SPRİNT Elit Erkek / Bayan 18+ SPRİNT Şirketler Takım 19+ Bayan / Erkek Mixed SPRİNT YAŞ GURUPLARI BAY 19-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60+ SPRİNT YAŞ GURUPLARI BAYAN 19-29, 30-39, 40-49, SPRİNT MESAFELER: KISA SPRİNT 1TUR YÜZME, 4 TUR BİSİKLET,1 TUR KOŞU 375m Yüzme,10.400kmbisiklet 2.5 Km. Koşu SPRİNT 1TUR YÜZME, 8 TUR BİSİKLET,2 TUR KOŞU 750m.Yüme,20.800km.Bisiklet 5km. Koşu ÖNEMLİ TARİHLER: T.T.F. ON-LİNE KAYIT KAPANIŞI 23/07/ :00 KAYIT KONTROL 25/07/ :30 17:30 İznik ticaret odası TEKNİK TOPLANTI 25/07/ :00 İznik ticaret odası MAKARNA PARTİSİ 25/07/ :00 İzzet Peşte spor tesisi

2 YARIŞMA POGRAMI: 25 TEMMUZ 2015 CUMARTESİ TÜM KATAGORİLER KAYIT 15:00-17:30 TEKNİK TOPLANTI 18:00 MAKARNA PARTİSİ 19:00 26 TEMMUZ 2015 PAZAR 08:00-08:30 Yıldızlar ve A3 Değişim alanına Giriş 08:30-08:50 Genç ve Elitler Değişim Alanına Giriş 09:00 Yıldız erkek start 09:03 Yıldız Bayan start 09:30 Genç Erkek / Elit Erkek Start 09:33 Genç Bayan/ Elit Bayan Start 10:45-11:20 Yaş gurupları Değişin Alanına Giriş 11:30 Yaş Grupları Erkek Start 11:33 Yaş gurupları Bayan Start 11:40 Şirketler Takım Start 14:00 Ödül Töreni KATILIM ŞARTLARI: Yarışmaya katılacak tüm kategorilerde tescilli kulüp sporcuları ve ferdi sporcular Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden aldıkları onaylı isim listeleri (sporcunun adı soyadı/doğum tarihi/kategorisi/lisans no) ve lisanslarını Organizasyon Kuruluna vermek zorundadırlar. Belgesi olmayanların yarışmalarına izin verilmeyecektir. Yarışmaya katılacak tüm sporcuların lisanslarının 2015 yılı vizesi yapılmış olacaktır. Tüm Gruplar için Kayıtlar internet yolu ile Federasyon Web sayfasından yapılacak olup, manuel kayıt kesinlikle yapılmayacaktır. Kayıt yaptırmadan gelecek sporcular yarışmaya alınmayacaklardır. Web sayfası üzerinden kayıtlar yarışma öncesi olan 23/07/2015 Perşembe günü saat 23:59 da sona erecektir. Yaş Gruplarında yarışacak olan sporculardan Ulusal Yarışmalarda kayıt kapanana kadar 50 TL. Katılım ücreti alınacaktır. Bu ücret Federasyonun web. Sayfası üzerinden kayıt esnasında yapılacaktır. Kayıt ücretleri doktor raporu veya resmi bir belge ile kanıtlanmaması halinde hiçbir şekilde geri ödemesi yapılmayacaktır. Müsabakaya kayıt yaptırıp gelmeyen sporcu bir sonraki müsabakaya katılamayacaktır. Mazeretini doktor raporu veya resmi bir belge ile Federasyona bildirenler bir sonraki yarışa katılabileceklerdir. Bütün yarışmacılar doping testleri, test yükümlülükleri, hak sorumluluk ve prosedürleri, ceza ve itiraz süreçleri ile Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) tarafından yasaklanmış maddeleri (Federasyonumuzun web sitesine yayınlanan ) ve ITU doping kurallarını bilmek ile yükümlüdür.

3 Şirket triatlonu: Takım cinsiyet farkı olmaksızın 3 atletten oluşur. İlk atlet yüzme, ikinci atlet bisiklet ve üçüncü atlet koşu parkurunda yarışır. Takımın toplam süresi 1. takımın üyesinin startından 3. atletin finişine kadardır. Süre devam eder ve atletler arasında zaman durdurulmaz. Kulüpler ve ferdi sporcular yarış ekipmanlarını kendi imkânlarıyla getireceklerdir. Yaş Gruplarının drafting yapmaları serbesttir. Farklı cinsiyetler arasında draft yasaktır. Sporcular kendi yaş kategorilerinde yarışacaklardır. Yaş gruplarında sprint mesafede 1saat 40 dak. zaman sınırlaması uygulanacaktır. Aşağıdaki tablolar ve açıklamalar wetsuit kullanılımı için uygulanır. Yaş Grupları: Yüzme mesafesi Wetsuit yasak Wetsuit zorunlu 1500M e kadar 22 derece ve üstü 14 derece altı Su sıcaklığı yarışma günü yarışmadan 1 saat önce tespit edilir. Parkurun orta noktasında 60 cm derinlikten ısı alınır. Kaydedilen en düşük ısı yarışmanın resmi su sıcaklığı olarak kayıt altına alınır. Wetsuit kullanımı hakkında son karar başhakem tarafından yarışma başlangıcından 1 saat önce atletlere bildirilir Yarışma günü hava şartları organizasyonu zora sokuyor ise (Kuvvetli rüzgar, şiddetli yağmur vb. durumlarda yarışma komisyonu yüzme mesafesini ve wetsuit kullanımını yüzme şartlarına göre düzenler ve son kararı yarışmadan bir saat önce ilan eder. Maksimum suda kalabilme: Yüzme Mesafesi 301M den750m-31derece altında Yaş Grupları 30 dk Bisiklet kontrolü yarıştan önce değişim alanındaki kontrol noktasında yapılır. Teknik görevli bisikletlerin ITU/TTF yarışma kurallarına uygun olup olmadığını kontrol eder ve uygun olmayan bisikletlerde değişiklik yapılmaması veya uygun olmaması halinde yarışa alınmaz. Tur yeme kuralı sadece elitler kategorisinde uygulanır. Elit bayanlar kendi aralarında, elit erkekler kendi aralarında olmak üzere tur yeme kuralı uygulanacaktır. Puanlama 9000 puan üzerinden hesaplanacaktır. Yaş gruplarında puanlama sistemi sporcunun yarıştığı yaş aralığına bakılmaksızın yaş grupları genel klasman birincisine göre(bayan-erkek) süre farkı(her 2 sn. süre farkı = 1 puan) hesaplanarak sıralanacaktır. Yaş gruplarında ferdi ve takım için puanlama, yaş aralıklarına bakılmaksızın yarışma sonuç listesinde karşılığı olan puana göre yapılır. Yarışma Komisyonu üyelerinin isimleri Teknik Toplantıda açıklanır. Teknik toplantıya kulüp idarecileri, Antrenörler, Yıldız- Genç-Elitler ve Ferdi olarak yarışan tüm sporcular katılmak zorundadırlar. Mazeretleri nedeniyle teknik toplantıya katılamayanlar durumlarını Yarışma Baş Hakemine bildirmek ve resmi mazeret belgelerini ibraz etmek zorundadırlar. Bu sporcular start sıralamasında en son sırada yer alırlar. Teknik toplantıya Yaş gruplarında takım sorumluları takım listeleri ile birlikte mutlaka katılmak zorunda olup, sporcular isteğe bağlı olarak katılabilirler. Bu sporcuların kurallar ve parkur bilgilerini bildikleri kabul edilecektir.

4 Triatlon, duatlon ve aquatlon liginde, elitler, yaş gurupları, gençler ve yıldızlar sadece kendi kategorilerinde erkek ve bayan takım çıkarabilirler. Takımlar en az 3, en fazla 6 sporcudan oluşur. Yaş gruplarında takımlar erkek ve bayan ayrı olmak kaydıyla, yaş aralıklarına bakılmaksızın aynı kulüpten olmak şartıyla takım olabilirler Müsabaka listesinde takım için yarışacak sporcular ve ferdi sporcular ayrı ayrı belirtilmelidir Aynı kulüpten, 6 sporcunun dışında müsabakaya katılan yarışmacılar ferdi klasmanda değerlendirilir. Kulüpler, sezon içinde her yarışmada takım adına yarışan sporcularını değiştirebilirler. Her takımın puanlı yarışan sporcuları tek tip forma giymelidir. Ferdi lisansı olan sporcular herhangi bir takım/kulüp adına yarışamazlar. Müsabakalara katılacak tüm sporcular TTF forma kurallarına uymak zorundadır. Milli takım formasıyla yarışa iştirak edemezler. Yarışma Türkiye Triatlon Federasyonu Yarışma Yönergesi Hükümlerine göre yürütülecektir. GÜVENLİK: Her yarışmacı uygunluğu (ITU) tarafından belirlenen kurumlarca onaylanmış kask takacak, kaliteli materyalden yapıldığını garanti eden markalı malzemeler kullanacaktır. (el yapımı kaska müsaade edilmeyecektir.) Yarış alanındaki sorumluluk atlete aittir. Teknik ve tıbbi görevliler tarafından kendisini veya diğer sporcuları tehlikeye attığı görülen sporcu yarıştan alınabilir. Yarışmacı emniyet tedbirlerini hiçe sayarak yarışmaya başladığı takdirde; meydana gelebilecek kaza, hasar ve benzeri olaylardan Federasyonumuz(organizasyon kurulu) sorumlu değildir. Yarışmaların ( yüzme, koşu, bisiklet) sağlık ve emniyet tedbirleri Valilik, Gençlik Hizmetleri ve spor İl Müdürlüğü ile alınacaktır. DİĞER HÜKÜMLER:. Yarışma öncesinde öngörülemeyen ve yarışmanın daha sağlıklı yürütülmesi için gerekli olan değişiklikler, Yarışma komisyonunun görüşü alınarak, (yarışma başhakemi, yarışma organizasyon sorumlusu, bir teknik kurul üyesi ve Federasyonumuzun belirttiği kişiler) tarafından teknik toplantı sırasında açıklanır. Bu talimatta yer almayan hususlarda Federasyon Başkanlığı ve adına görev yapacak Yarışma Komisyonu yetkilidir. Yaş grubu draft serbest yarışlar için aşağıdaki ekipman ve kullanım şartları geçerlidir: Jantlar en az 12 tel olmalı. Disk seklinde kapalı jantlar kullanılmaz. Sadece geleneksel gidonlar kullanabilir, gidonlar tıpalı olmalıdır. Aerobara izin verilmez. Kasklar uluslararası standartlarda olmalıdır. Bütün aktivitelerde bisikleti kullanan atletler müsabakalarda, ısınmalarda ve parkur tanıtımında kask kullanmak zorundadır. Çene kayışı da dahil olmak üzere kaskın herhangi bir kısmındaki bir değişiklik ya da eksiklik yasaktır. Kaskı sporcu bisiklette olduğu sürece güvenli bir şekilde takılmalıdır. Bisiklet parkuru başlangıcından bisikletlerini askılıktan alıp bisiklet etabı bitişinde askılığa asana kadar takmak zorundadır. Atlet herhangi bir sebeple bisikleti bırakırsa, bisikletini yarış alanının dışına çıkartana ve bisikletten inene kadar çene kayışını açamaz, kaskı çıkartamaz.

5 Draft serbest (elit,u23,genç, yıldız) müsabakalarında gidon için aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır. o Sadece geleneksel gidonlara izin verilir. Gidonlar tıpalı olmalıdır. o Aerobarlar fren kollarının öndeki çizgisini aşmamalıdır. o Aerobarların önü tek parça olaraktan kapalı olmalı veya birbirine temas etmelidir. o Fren kolları ya da vites kolları aerobarlara bağlanmamalıdır. Aerobarın en yüksek noktası ile en alçak noktası arası mesafe 10 cm' i geçmemelidir. o Suluklar ve su koyma yerleri gidon ya da aerobarın üzerine monte edilemez. Atlerin genel davranış kuralları: Daima iyi bir sportmenlik sergilemelidir. Kendilerinin ve diğerlerinin güvenliğinden sorumludurlar. Federasyonun web adresindeki ITU ve TTF Yarışma kurallarını bilmeleri, anlamaları ve bunlara uymaları gerekir Yarış yetkililerinin talimatlarına ve trafik kurallarına uymalıdırlar Diğer sporculara, yetkililere, gönüllülere ve izleyicilere saygılı ve kibar davranmalıdırlar. Küfürden kaçınmalıdırlar. Yarıştan çekilmeleri durumunda teknik görevliye bilgilendirmelidirler. Atletlerin bunu yapmaması durumunda, uzaklaştırma cezası verilebilir. Müsabaka görevlisi ve yetkililer dışında herhangi bir yardım almadan yarışmalıdır. Dürüstçe yarışmalıdır. İkmal ve çöp atık noktaları gibi açıkça belirlenmiş yerler hariç yarış alanına çöp ya da ekipman bırakmamalıdır. Tüm eşyalar atletler tarafından muhafaza edilmeli ve geçiş noktalarına geri getirilmelidir. Sporcular dışarıdan bir araç veya herhangi bir nesne den haksız avantaj elde etme girişiminde bulunmamalıdır. İTİRAZLAR: Kulüpler itirazlarını, 150 TL itiraz bedeli yatırdıktan sonra Yarışma Komisyonu na yapacaklardır. İtiraz bedeli federasyon mutemedine elden ödenecektir. İtirazın haklı görülmesi durumunda ödenen ücret ilgiliye iade edilecek aksi durumda federasyon hesabına gelir kaydedilecektir. İtirazlar yarışma komisyonuna ya da başhakeme sunulur. İtiraz dilekçeleri Baş hakemden temin edilebilir. İtiraz Dilekçesinde; a) İhlal edilen kural, b) İhlalin yeri ve tam zamanı, c) İhlale karışan kişiler, d) İhlalin gelişimini anlatan ifade, e) İhlali görmüş olan şahitlerin adları ve imzaları yer alacaktır. Yarışma esnasında bir sporcu, başka bir sporcu ya da resmi görevli hakkında yapacağı itirazı, yarışmayı kendi bitiş zamanından sonra 5 dakika içinde yazılı olarak hakeme vermelidir. Eğer bitirme süresi ile ilgili bir itiraz olacaksa, bu itiraz Başhakemin gayri resmi sonuçları açıklamasından sonraki 15 dakika içinde yapılmalıdır.

6 ÖDÜLLER: Kategorilerinde ilk 3 sırayı alan sporcular madalya ile ödüllendirilir, başarı belgesi verilir, takımlara ödül verilmez. Ödül törenine yarışmaya katılan kulüpler, antrenör, idareci ve sporcular katılmak zorundadır. Ödül töreninde dereceye giren sporcular formaları ile katılmak zorundadırlar ÖDEMELER: Federasyonumuzun 2015 yılında yapılan; Antrenör Eğitim, Gelişim Ve Vize Seminerine katılan İsimleri Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlükleri kafile Listesinde bulunan antrenörlere ödeme yapılacak olup, diğer antrenörlere ödeme yapılmayacaktır. Takımları sadece yaş gurubu sporcularından oluşan kulüp antrenörlerine harcırah ödemesi yapılmayacaktır. Ev sahibi ilin kulüp sporcu ve Antrenörlerine ödeme yapılmayacaktır. Ödeme yapılmayan sporcu, Antrenör ve idarecilerin harcırahlarını, kulüpleri veya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri bütçe imkânları dahilinde ödeyebilirler. Federasyonumuzun 2015 yılında yapılan; Antrenör Eğitim, Gelişim Ve Vize Seminerine katılan İsimleri Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlükleri kafile Listesinde bulunan antrenörlere ödeme yapılacak olup, diğer antrenörlere ödeme yapılmayacaktır. 10 ve yukarısı sporcu ile katılan il kulüplerin 2 antrenörüne, 3-9 sporcu ile katılan ilkulüplerin 1 antrenörüne, yıldız, kategoride en az bir sporcusunun yarışı tamamlaması şartı ile harcırah ödemesi yapılacaktır. Yıldız kategorisinde 1 ve 2 sporcu ile katılan il-kulüplerin sporcuları ilk 3 dereceye girmeleri halinde(1)antrenörüne harcırahları Federasyonumuzca BANKA İBAN NUMARALARINA YATIRILACAKTIR. Ödemeler Merkez den yapılacak olup, katılımcılar IBAN numaralarını yarışma alanında mutemede verecektir. Minik A3,Yıldızlar, Gençler ve Elitler kategorilerinde sadece ilk 3 e giren sporculara harcırah ödemesi yapılacaktır.(01/05/2015 tarihli,105 no.lu Yönetim Kararı ile) Yaş Gruplarında yarışacak sporculara Federasyonumuzca herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Paratriatler den katılım ücreti alınmayacak ve harcırah ödemeleri yapılacaktır. Harcırah almaya hak kazanmış olan sporcu ve antrenörlerin kendi hesaplarına,velilerinin hesaplarına veya kulüplerin hesabına ödeme yapılacak olup toplu tek kişiye ödeme yapılmayacaktır.18 yaşından küçük sporcular anne ve babalarından birisinin hesap numarasını verebilirler. PARKUR HARİTASI: Yüzme etabı su içinden toplu start, Koşu parkuru sahil boyunca, Değişim alanı park içinde ve Bisiklet parkuru stabilize asfalt ve eğimsiz ve tek yönlüdür. Tahmini su sıcaklığı : 21 celsius. Hava durumu güncellemesi meteoroloji web sitesinden takip edilebilir Pazar Güneşli 29 C gün 19 C Gece

7

8 KONAKLAMA: TTF Organizasyon kurulu parkurlarda değişiklik yapma yetkisine sahiptir. Teknik toplantıda yapılan değişiklikler açıklanır. Otellerin İsmi Tel Link Belekoma Cem Otel Çamlık Otel İznik Otel Berlin Otel Zeytin Bahçesi Aydın Otel İznik Apart Otel İstanbul Otel Kaynarca Pansiyon Tüm ilgililere duyurulur Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanlığı

9