Müşteri Hizmetleri Mesajı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Müşteri Hizmetleri Mesajı"

Transkript

1 Cisco WebEx: WBS30 Yeni Sürümü için Hizmet Yükseltmesi Cisco, WebEx hizmetlerinizi WBS30 yeni sürümüne yükseltecektir. Aşağıdaki hizmetler bu durumdan etkilenecektir: Cisco WebEx Meeting Center Cisco WebEx Training Center Cisco WebEx Event Center Cisco WebEx Support Center Bu e-posta, sorunsuz bir geçişi temin etmede yardımcı olacak bilgiler içermektedir. Tüm Cisco WebEx toplantı sahipleri ve toplantılara katılan dinleyicilere, ilk kez bir toplantıya girdiklerinde toplantı uygulamasının yeni sürümü sağlanacaktır. Üretkenlik Araçları uygulaması, site tercihine göre otomatik olarak güncelleme yapacaktır. Lütfen unutmayın: Bu yükseltme süresi boyunca, birincil Cisco WebEx web sitenize erişimde kesinti yaşanacaktır. Tüm kullanıcı ve ziyaretçiler, ikincil sisteme yeniden yönlendirilecektir. İkincil sistemdeyken, tüm Cisco WebEx hizmetleri düzgün şekilde çalışacaktır. Siteniz yükseltildikten sonra, kullanıcılar ilk kez bir toplantıya girdiğinde yeni bir toplantı uygulaması otomatik olarak sunulacaktır. Yeni uygulamanın yüklenmesi otomatik olarak gerçekleştirilir ve yeniden başlatma işlemi gerekli değildir. Üretkenlik Araçları uygulaması - Kullanıcılar, yükseltmenin tamamlanmasının ardından Üretkenlik Araçları'nı ilk kez başlattığında yeni Üretkenlik Araçları uygulaması sunulur. Hizmet yeniden yönlendirme planları, hizmet kullanılabilirlik durumuyla ilişkili olduğundan değişime tabidir; bu, hizmetlerin önceden bildirilen zamandan daha önce veya daha sonra yeniden yönlendirilmesini gerektirebilir. Cisco, bu planlı bakıma ilişkin tüm zaman değişikliklerini derhâl bildirecektir. WBS30 ile Sunulan Geliştirmeler WBS30 konferans kullanıcı deneyimini geliştirir, yönetim deneyimini basitleştirir ve WebEx ve Cisco Spark arasındaki bağlantıyı genişletir. Ayrıca, WebEx hizmetlerinin genel olarak kullanışlılığını ve stabilitesini iyileştirmek için pek çok hata onarılmıştır.

2 Toplantı Deneyimi İyileştirmeleri CISCO WEBEX MEETING CENTER (WINDOWS ve MAC) Toplantı tecrübesi bu sürümde geliştirilmeye devam etmektedir. Bazı önemli geliştirmeler şunlardır: Bir kullanıcı katıldığında video iletişim kutularında önizleme dahil daha iyi video deneyimi ve bir dış kameranın otomatik olarak algılanması Geliştirilmiş sohbet ve bildirimleri kaydetme Katılımcı listesinde konsolidasyon kontrolleri Video ve yoklama panellerinde geliştirilmiş erişilebilirlik Site Yönetim Kullanıcı Arabirimi Yeniden Tasarımı WebEx Site Yönetimi için kullanıcı arabirimi yeniden tasarlandı ve web sitesi ile modern, temiz ve tutarlı bir deneyim sağlamakta ve menü sistemi konsolide ve yeniden organize edildi. Kullanıcı arabirimi yeniden tasarımı, gelecekte uygulanacak ek bazı sayfaları bırakarak, daha sık kullanılan yönetim sayfaları kapsanacak şekilde, bu sürüm ile partiler halinde uygulanacaktır. Kişisel Oda Geliştirmeleri Kişisel Odalar için daha fazla yönetim ayarları Site yöneticileri artık yeni Kişisel Oda URL'si oluşturmak için kuralları kontrol edebilmektedir ve son kullanıcının Kişisel Oda Kimliğini değiştirme imkanına sahiptir. Site Yöneticileri bu ayarlarda değişiklik yaparsa Kullanıcılar bilgilendirilir. Kişisel Odayı otomatik olarak kilitleme Ana bilgisayarlar, Kişisel Oda tercihlerinde Kişisel Odalarını otomatik olarak kilitlemek için, Kişisel Oda tercihlerinde bir seçeneğe sahip olacaktır. Kişisel Oda, ana bilgisayarlar kendi Kişisel Odalarına katıldıktan sonra 0/5/10/15/20 dakika içinde otomatik olarak kilitlenebilir. Ana bilgisayar uzak olduğunda e-posta bildirimi Ana bilgisayar Kişisel Odasında değilken ve bazı katılımcılar lobide bekliyorken, katılımcıların Ana bilgisayara bir e-posta bildirimi göndermek için Ana Bilgisayarı Bilgilendir'i seçmesi mümkündür. Ana bilgisayar, ana lobide bekleyen bazı insanlar hakkında e-posta bildirimi alabilir ve Kişisel Odaya hemen girmek için bir düğmesi seçebilir. Kişisel Oda Sayfası optimizasyonu Kişisel Oda sayfası, aynı işlevsellikle birlikte, daha temiz bir görünüm ve his katmak üzere optimize edilmiştir.

3 İşbirliği Toplantı Odaları Cloud 3.0 Geliştirmeleri Katılım geliştirmeleri İşbirliği Toplantı Odası Cloud 3.0 ile artık video konferans sistemlerinden toplantılara katılmak daha kolaydır. Kullanıcılar, WebEx Meetings mobil uygulaması (iphone, ipad ve Android cihazları için) dahilindeyken, sadece kendi akıllı telefon veya tabletlerinde bir düğmeye dokunarak bir video sisteminden bir toplantıya katılabilir. NOT: Bu özelliğin çalışması için Cisco Yakınlık Uygulamasına da ihtiyaç duyulur. Masaüstü kullanıcıları, ses Call Me servisine benzer şekilde, video sistemlerinde bir video geri arama işlemi başlatabilir. Video sistemleri için sayısal toplantı parolası Artık video sistemi kullanıcılarının zamanlanmış toplantılara girmeden önce bir sayısal toplantı parolası girmelerini zorunlu kılmak mümkündür. Lync'in Public Beta ile Birlikte Çalışabilirliği Lync kullanıcıları artık desteklenen toplantı uygulamalarını kullanarak CMR Cloud toplantılarına katılabilecektir. İki yönlü içerik (Lync kullanıcısından WebEx toplantı veya video sistemlerine paylaşıldığında ayrı kanalda içerik) paylaşımı sağlar. Video birlikte çalışabilirlik güvenilirlik iyileştirmeleri Ölçeklenebilir Video Codec tabanlı uygulamalar (WebEx masaüstü ve mobil uygulamalar) ve Gelişmiş Video Coding tabanlı uygulamalar (video konferans sistemleri ve uygulamaları) arasındaki birlikte çalışabilirlik için ek video katmanı sunulmaktadır. Sistem otomatik olarak değişen mümkün olan en iyi video deneyimini sağlamak için ağ koşullarına uyum sağlayacaktır. Cisco Expressway çapraz geçiş oturumları ile CMR Cloud'un otomatik entegrasyonu Cisco Expressway serisi şimdi otomatik olarak CMR Cloud toplantıları için yapılan çağrıları tanır ve ek çapraz geçiş lisanslarına ihtiyaç duymaz.

4 Toplantıdan sonra bir Spark Room oluşturmak Toplantı bittikten sonra bile kouşmayı devam ettirin. Kullanıcılara (toplantı ana bilgisayarları) toplantıdan sonra, toplantı katılımcıları ve toplantı başlığını içerecek şekilde, bir Spark odasını otomatik olarak oluşturmak için kolay bir yol sunar. Yöneticiler, Site Yönetimi dahilinde Spark birlikte çalışabilirlik özelliğini etkinleştirebilir/devredışı bırakabilir. Mevcut durumda varsayılan ana bilgisayar açılış sayfası olan herhangi bir site: Promosyon İçeriğini Göster seçeneğini seçme, varsayılan olarak Spark Birlikte Çalışabilirliğini Etkin Kıl seçeneğine sahip olacaktır. Masaüstü Katılım Geliştirmeleri ve Çapraz Platform Desteği Windows toplantı katılım süresi, bu sürümde yinelenen toplantı ana bilgisayarları ve katılımcılar için geliştirilmeye devam etmektedir. Windows Server 2008 R2, işletim sistemi desteğine eklenmiştir. Windows XP, Windows Server 2003 ve Mac OS 10.6 artık desteklenmemektedir ve kullanıcılar bu platformlarda WebEx uygulamasını başlatamayacaktır. Üretkenlik Araçları Güncellemesi Bu sürüm Windows Üretkenlik Araçları için daha sorunsuz bir kurulum sunmaktadır. WBS30'un ilk sürümüne yükseltme yapıldıktan sonra, Üretkenlik Araçlarının kurulumu ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek yoktur. Yinelenen Toplantı Özel Durum Düzeltmesi CMR Hybrid için desteklenen yinelenen toplantı dizisinde özel durumlar CMR Hybrid, yinelenen seri toplantılar için kullanıcı tarafından oluşturulan özel durumları destekler. Bir özel durum oluşturmak için bir dizi yinelenen toplantının WebEx özelliklerini ve TelePresence özelliklerini düzenlemek üzere destek eklenmiştir. Özel durumlar Verimlilik Araçları'ndan planlandığında desteklenir; Cisco TelePresence Management Suite (Cisco TMS) planlanan özel durumları, ve TelePresence için planlanan mobil ya da Microsoft Exchange takvimi özel durumları, WBS30 içinde desteklenir (Cisco TMS kullanılarak WebEx özel durumları planlama daha sonraki bir sürümde desteklenecektir). Bir dizi içindeki önceden varolan özel durumlar ile yapılan düzenlemeler, mümkün olduğu durumlarda, özel durumların özelliklerinin tatbiki ile ilgili olarak da Microsoft Outlook kurallarını takip edecektir. "Yetim" toplantıları henüz desteklenmiyor. Örneğin, yalnızca Outlook toplantı dizisi tek bir olayı için bir WebEx toplantı ve TelePresence odaları ekleyemezsiniz. Bu özellikleri tek bir olay için kullanılabilir yapmak istiyorsanız, tüm toplantı dizisine bir WebEx ve TelePresence toplantısı eklemelisiniz (WBS30

5 içindeki bir çözüm, bir video çağrı katılımcısını (bağlantı noktası) tüm diziye eklemek ve ardından, TelePresence odaları ekleyerek özel durumları düzenlemektir). Güvenlik Geliştirmeleri İlave kayıt güvenliği WebEx Site Yöneticilerine kayıtlara erişimi denetlemek için yeni seçenekler sunulmaktadır. Yöneticiler, herhangi bir kayıta erişmek ve herhangi bir kaydın indirilmesini önlemek için kimlik doğrulamasını (veya "oturum açma") zorunlu tutabilir. Bu denetimler, site yönetimi üzerinden bir merkezdeki tüm kayıtlara veya belirli herhangi bir kayıt için doğrudan kayıt ayrıntısına gidilerek uygulanabilir. Kimliği Doğrulanmış Kişisel Oda erişimi Bir WebEx site yöneticisi, Kişisel Odalara erişimi yalnızca kimliği doğrulanmış kullanıcılara kısıtlamak üzere bu özelliği kullanabilir. Bu özellik etkinleştirildiğinde, Kişisel Oda toplantısına katılan herhangi bir katılımcı oturum açmalıdır. Toplantılar için otomatik parola oluşturma Ana bilgisayarlar tarafından toplantıların oluşturulması daha fazla zaman aldığından, pek çok müşteri, oluşturulmuş olan toplantılarda parola girmeyi zorunlu tutmamaktadır. Bu özellikle artık ana bilgisayarlar bir toplantı planladığında toplantı parolaları otomatik olarak oluşturulacaktır. Telefonla veya video konferans sistemlerinden bağlanırken toplantı parolasını zorunlu kılma Bu isteğe bağlı toplantı ilkesi, yüksek güvenlik gereksinimleri olan müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır ve Cisco Unified MeetingPlace'den gelen müşteriler için tanıdık bir seçenektir. Etkin kılındığında, bir telefon veya video sisteminden katılan kullanıcıların bir sayısal tür toplantı parolası girmesini zorunlu tutar. Telefonla katılma durumunda kullanıcıların hesabı olmasını gerektirme Bu isteğe bağlı toplantı ilkesi, yüksek güvenlik gereksinimleri olan müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır ve Cisco Unified MeetingPlace'den gelen müşteriler için tanıdık bir seçenektir. Etkin kılındığında, bir telefondan katılan kullanıcıların WebEx profilli telefon numarası ve sesli PIN ile kimliklerini doğrulamalarını zorunlu tutar.

6 WebEx Cloud Bağlı Ses Özelleştirilebilir ses istemleri Marka bilincini artırmak için giriş ve çıkış ses mesajlarını kişiselleştirmede esneklik sunar. Yalnızca tüm telefon numaraları kendilerine ait olan CCA müşterileri tarafından kullanılabilir. Örneğin, tüm konferans numaraları CCA numaralarıdır ve hiçbiri WebEx PSTN'ye ait değildir. CMR Cloud'da kullanılamaz ve bir CMR Cloud toplantısındaki TelePresence kullanıcıları WebEx ses istemlerini dinlemeye devam edecektir. Özelleştirilmiş arama kısıtlamaları Müşteriler kendi ücretsiz çevirme kısıtlamaları belgesine sahip olabilir. Cloud Connected Audio Enterprise ve Cloud Connected Audio Service Provider müşterileri tarafından kullanılabilir. Yasal uyarı Artık ana bilgisayar, katılımcı ve kayıt yasal uyarıları için destek sağlanmaktadır. Bu yasal uyarılar, etkin kılınması halinde, bir toplantı başlatma sırasında ana bilgisayara, bir toplantıya katılan katılımcılara veya kayıtların izleyicilerine sunulur. Her yasal uyarı ana bilgisayarlar, katılımcılar veya kayıtları izleyen insanlar için ayrı ayrı etkinleştirilebilir ve bağımsız olarak Toplantı Merkezi, Eğitim Merkezi, Event Center ve Destek Merkezi için kontrol edilebilir. Etkin kılındığında, yasal uyarılar, toplantıya katılım veya kaydı görüntüleme öncesinde olumlu şekilde kabul edilmelidir. Yardım ve Eğitim Bağlantıları Güncellemesi help.webex.com dahilindeki Yardım Merkezi, müşterilerin eğitim, dokümantasyon ve destek yardımı bulmak için başvurabileceği yeni yerdir. WebEx ürünü içindeki yardım bağlantıları şimdi İngilizce kullanıcılar için Yardım Merkezine yönlendirilmektedir. İngilizce dışındaki dillere ayarlı olan siteler için, yardım bağlantıları şimdi Cisco.com'daki ilgili sayfalara yönlendirilmektedir. WebEx Üniversitesi artık işlev göstermemektedir ve yakında ziyaretçileri Yardım Merkezine yeniden yönlendirecek olan bir tanıtım sayfası barındıracaktır. Howdoi.webex.com da ziyartçileri doğrudan Yardım Merkezine yönlendirecektir. Tartışma forumları ve fikir paylaşımı dahil olmak üzere diğer topluluk özellikleri, önümüzdeki aylarda kademeli olarak belirtilecektir. Yeni Diller Danca ve Türkçe dil desteği Windows Toplantı Merkezi, Event Center, Eğitim Merkezi ve Destek Merkezi için eklenmştir. Danca ve Türkçe dilleri Mac dahilinde yalnızca Toplantı Merkezi için desteklenmektedir.

7 Düzeltilen Hatalar Bu sürümde aşağıdaki hatalar düzeltilmiştir: TÜM CISCO WEBEX MERKEZLERİ Hata Numarası Açıklama Etkilenen Ürün Alanı CSCut51432 CSCut66072 CSCut65735 Ana bilgisayar adına bir toplantı planlarken, e- posta daveti ana bilgisayar bilgilerini içermelidir Mac PT araçları, ağ bağlantısı kurmak Mac'i beklemez Japonca ana menü istemleri, WebEx kullanım kılavuzu ile aynı değil Üretkenlik araçları Üretkenlik araçları Ses klipleri Bu hizmet yükseltmesi hakkındaki ek bilgiler için, WebEx sürüm notlarına bakın. Bu hizmet yükseltmesi için, genel kullanılabilabirlik tarihinden sonra İngilizce için https://help.webex.com/ ve tüm diğer diller için dahilinde en son WebEx sürüm notlarını arayabilirsiniz. Destek ile İrtibata Geçmek için WebEx Messenger ve Meeting hizmetleri de dahil olmak üzere herhangi bir Cisco WebEx hizmetinde kesinti yaşıyorsanız lütfen veya numaralı telefondan WebEx Yardım Masasını arayın. Ayrıca şu adreste çevrimiçi olarak bir bilet açabilirsiniz: https://www.webex.com/support/supportoverview.html. ABD dışındaysanız yerel destek numaraları için lütfen şu bağlantıya gidin: https://support.webex.com/support/phone-numbers.html Saygılarımızla, WebEx Müşteri Hizmetleri Cisco Systems, Inc.