Halil ÖZTÜRKCİ Microsoft MVP CISSP, CISA, CEH, CHFI, CCNP ADEO Bilişim Danışmanlık Hizmetleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Halil ÖZTÜRKCİ Microsoft MVP CISSP, CISA, CEH, CHFI, CCNP ADEO Bilişim Danışmanlık Hizmetleri halil.ozturkci@adeo.com.tr"

Transkript

1 Halil ÖZTÜRKCİ Microsoft MVP CISSP, CISA, CEH, CHFI, CCNP ADEO Bilişim Danışmanlık Hizmetleri

2 ADEO Kurucu Ortak & Güvenlik Birimi Yöneticisi Güvenlik TV Yapımcı ve Sunucusu IstSec ve AnkaSec Organizatörü Bahçeşehir Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adli Bilişim Derneği Başkan Yardımcısı Microsoft MVP, Enterprise Security Adli Bilişim Uzmanı / Profesyonel Penetration Tester SANS Mentor (www.sans.org) CISSP, GPEN, GCFA, CHFI, CEH...

3 Bu sunumda bir adli bilişim labaratuarında ihtiyaç duyulabilecek ve adli analizi sürecinde uzmanlara yardımcı olabilecel açık kaynak kodlu veya ücretsiz yazılımlardan bir kısmı yer almaktadır. Bu sunumda yer almayan bir çok uygulama daha mevcuttur. Bir adli bilişim labaratuarının donanımsal olarak da bir takım ihtiyaçları vardır ve sunumda bu ihtiyaçlardan bahsedilmemiştir. Sunumda yer alan uygulamalar adli analiz sırasında izlenen adımların sıralamasıyla parallellik gösterecek şekilde ele alınmıştır.

4 Müdahale edilen bilişim sistemi çalışır durumdayken bu sistem üzerindeki sayısal delilleri elde etmek önemlidir. Daha sonrada nelde edilmesi imkansız ya da çok zor olan sayısal delilleri, bu delillerin yer aldığı sistem çalışır durumdayken elde etmek çok daha kolaydır. Olay müdahalesi sırasında kullanılacak araç setlerinin önceden hazırlanması ve farklı işletim sistemleri için önceden test edilmesi tavsiye edilir. Hafızanın imajının alınmasıda bu aşamada gerçekleştirilir. Araç seti seçilirken mümkün mertebe delil toplanacak sistemde en az değişikliğe sebep olacak araçlar seçilmeli ve bu araçların ne tür değişiklikler yapabileceği konusunda bilgi sahibi olunması tavsiye edilir.

5 Tr3Secure Data Collection Script, Corey Harrell tarafından geliştirilen ve bir Windows işletim sistemi üzerinde gerçekleştirilecek olay müdahalesi sırasında kullanılması tavsiye edilen araçların belirli bir sırayla ve belirli bir formatta çıktı üretecek şekilde çalıştırılmasını sağlayan bir betiktir. Son sürümüne resources/downloads/list adresinden erişilebilir. Kullanım şekli özetle aşağıdaki gibidir; tr3- collect.bat [vakıa numarası] [toplanacak verilerin kaydedileceği sürücü] [menu seçimi#] [vakıa numarası] = Vakıayı tekil olarak ifade edebilecek bir numara [Toplanacak verilerin kaydedileceği sürücü] = Toplanacak verilerin kaydedileceği sürücü harfi [menu seçimi] = Aşağıdaki listede yer alan seçeneklerden birisi: 1 = Acquire Memory Forensic Image 2 = Acquire Volatile Data 3 = Acquire Non- Volatile Data 4 = Acquire Volatile and Non- Volatile Data (default) 5 = Acquire Memory Forensic Image, Volatile, and Non- Volatile Data

6 @ADEO Security Labs, 2011

7 MoonSols Windows Memory Toolkit içindeki win32dd ve win64dd, Windows işletim sistemleri üzerinde hafızanın imajını almak için kullanılabilecek araçlardır. content/plugins/download- monitor/download.php?id=1 adresinden bu kitin Community Edition versiyonu ücretsiz olarak indirilebilir. Hafıza imajı alınacak bilgisayar üzerinde Administrator haklarına sahip olunması gerekiyor. Hafıza imajının şüphelinin bilgisayarının yerel disklerine değil, network üzerinden ulaşılabilen yazılabilir bir paylaşılmış dizine ya da taşınabilir bir medyaya alınması tavsiye edilir.

8

9 Volatility, hafıza (RAM) imajı üzerinde analiz gerçekleştirip, olası sayısal delilleri çıkartmak için kullanılabilecek bir framework dür. Desteklediği işletim sistemlerinin listesi aşağıda yer almaktadır. https://code.google.com/p/volatility/ adresinden son sürümüne ulaşılabilir. Python ile yazılan framework, açık kaynak kodu esasına göre dağıtılıyor. Volatiliy ile bir hafıza imajından öğrenilebilen bilgilerden bazıları şunlardır; İmajın alındığı tarih ve saat bilgisi Çalışan uygulamalar/prosesler Açık network soketleri Açık network bağlantıları Her bir uygulama/proses tarafından yüklenen DLL dosyaları Her bir uygulama/proses tarafından açılan dosyalar Her bir uygulama/proses tarafından açılan registry anahtarları İşletim sistemindeki kernel modülleri

10 Halihazırda yazılmış bir çok eklenti ile daha esnek bir şekilde çalışılabiliyor. Eklentilerden bazıları (Eklentilerin tamamı için List_of_Volatility_Plugins adresine bakılabilir.) cachedump: Registry'de tutulan domain hash değerlerini getirir. cryptoscan: Hafıza imajı içerisinde TrueCrypt passphrass'larını arar. hasdump: Registry'de tutulan LM ve NT hash değerlerini getirir. hivedump: Registry hive'lerini CSV formatında dışarı almaya yarar. lsadump: LSA keylerini registry'den çıkartır. malfind: Hafıza imajı içindeki çalıştırılabilir dosyaları bulup rebulild edebiliyor. Desteklenen işletim sistemlerinin listesi aşağıdaki tabloda yer alıyor. 32- bit Windows XP Service Pack 2 and bit Windows 2003 Server Service Pack 0, 1, bit Windows Vista Service Pack 0, 1, bit Windows 2008 Server Service Pack 1, bit Windows 7 Service Pack 0, bit Windows XP Service Pack 1 and bit Windows 2003 Server Service Pack 1 and bit Windows Vista Service Pack 0, 1, bit Windows 2008 Server Service Pack 1 and bit Windows 2008 R2 Server Service Pack 0 and bit Windows 7 Service Pack 0 and 1 (new) 32- bit Linux kernels to 3.5 (new) 64- bit Linux kernels to 3.5

11 Canlı İnceleme ve Olay Müdahalesinde kullanılabilecek bir araç kitidir. 2- beta- ready- for- download/ adresinden indirilebilir. Bu kitin içinde 200 den fazla araç yer alır.

12 Windows ortamında canlı inceleme yapmak için kullanılabilecek araçların bir araya getirildiği bir CD imajıdır. Bu CD/DVD imajı içinde yer alan uygulamaların çalışması sunucunda oluşturulan raporun bir USB diske yazılması sağlanır. ufo.org/ adresinden son sürümüne ulaşılabilir. Çalıştırılan her bir uygulama ait çıktılar ayrı bir rapor dosyası halinde saklanır.

13 @ADEO Security Labs, 2011

14 Mac OS X işletim sistemleri üzerinde olay müdahalesi sırasında kullanılabilecek bir uygulamadır. USB üzerinden çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. forensics- framework- for- mac- os.html adresinden son sürümüne ulaşılabilir.

15

16 Canlı inceleme sırasında disk şifrelemenin kullanıldığı bir sabit diske rastlanabilir. Disk şifrelenemin kullanıldığı bir diskin imajını sistem canlı iken almak süreci hızlandırır. ( Sistem kapandıktan sonra alınacak disk imajını okumak için şifrelmede kullanılan şifreye ihtiyaç duyulur.) Encrypted Disk Detector (EDD) ile inceleme yapılan bilgisayarda TrueCrypt, PGP veya Bitlocker ile şifrelenmiş lokal disklerin olup olmadığı öğrenilebilir. encrypted- disk- detector adresinden indirilebilir.

17 Şüpheli sisteme ait disklerin imajının alınması sırasında bu disklere herhangi bir şekilde yazma işlemi gerçekleştirilmesin diye donanımsal veya yazılımsal olarak bir yazma koruması kullanılmalıdır. USB Write Blocker uygulaması Windows sistemlerdeki Registry anahtarları üzerinde yaptığı değişikliklerle ilgili sisteme USB portları üzerinden bağlanan disklere yazma işlemi gerçekleştirilmesini engeller. Donanımsal bir yazma koruması çözümü her zaman tercih edilmeli, yazılımsal yazma koruması en son alternatif olarak düşünülmelidir. USB Write Blocker uygulamasını software/usb- write- blocker/ adresinden indirebilirsiniz.

18 dd nin geliştirilmiş ve yeni özellikler eklenmiş versiyonudur. [Seçenekler] progress=on (İlerleme çubuğunu göster) hash=<type> (hashtürü = md5, sha, sha1,sha256 ) hashlog=filename (İmaj alma sırasında ve log dosyasına yazma sırasında bütünlük doğruluma yap) hashwindow=num (Her num ile belirtilen miktarda byte işleminden sonra MD5 hash hesaplaması yap) #./dc3dd if=/dev/sda of=/mnt/davalar/sda.img hash=md5 progress=on hashlog=/mnt/davalar/sda.log

19 FTK Imager, AccessData firması tarafından ücretsiz olarak sunulan bir uygulamadır. downloads adresinden indirilebilir. İmaj almanın yanında temel manada analiz işlemi yapılmasına da imkan tanır. Silme yapıldıktan sonra üzerine herhangi bir şekilde yazma işlemi gerçekleştirilmemiş dosyaların kurtarılmasını da sağlar. Image mounting özelliği sayesinde sabit disk imajlarını Windows ortamında sadece- okunabilir formatta bir sürücü olarak gösterebilirsiniz.

20

21 EnCase Forensics Imager Forensic- Imager.aspx adresinden indirilebilir. Yereldeki sabit disk, hafıza kartı ve hafızanın anlık görüntüsünü sunar ve bunların imajının alınmasına imkan tanır. Desteklediği delil formatları aşağıdadır.. Legacy EnCase evidence files (.E01) Legacy logical evidence files (.L01) Current EnCase evidence files (.Ex01) Current logical evidence files (.Lx01) DD images VMware files (.vmdk) Virtual PC files (.vhd) LinEn ile birlikte kullanıldığında network üzerinden imaj alınmasına imkan tanır.(özellikle RAID yapıların imajını almada tercih edilir.)

22

23 Guymager, Linux altında çalışan bir imaj alma yazılımıdır. adresinden son sürümüne ulaşılabilir. (dd), EWF (E01) ve AFF formatında imajlar oluşturabilir.

24 Dd formatında imajı alınmış diskleri Windows ortamında mount etmek için kullanılabilecek bir yazılımdır. disk- images.html adresinden indirilebilir. Desteklediği formatlar;

25

26 Disk imajları içindeki volume ve dosya sistemleri üzerinde analiz gerçekleştirmek için kullanılabilecek komut satırı uygulamalarından oluşmuş bir settir. adresinden indirilebilir. Girdi olarak raw (dd), Expert Witness (EnCase) ve AFF dosya türlerini destekler. Analiz yapabildiği dosya sistemleri ise şunlardır; NTFS, FAT, UFS 1, UFS 2, EXT2FS, EXT3FS, Ext4, HFS, ISO 9660, YAFFS2 Bu kit içinde yer alan uygulamalar beş farklı ana kategoride toplanmışlardır. Bunlar; File Sistem Araçları Volume Sistem Araçları İmaj Dosyası Araçları Disk Araçları Diğer Araçlar

27

28 Autopsy komut satırı uygulamalarını çalıştırmak için geliştirilen bir grafik arayüzdür. Arka planda TSK (The Sleuth Kit) araçlarını ve bazı standart Unix uygulamalarını kullanır. Son sürümüne adresinen ulaşılabilir. Temel özellikleri: Timeline Analysis Keyword Search Web Artifacts Registry Analysis LNK File Analysis Analysis EXIF File Type Sortin Media Playback Thumbnail viewer Hash Set FilteringTags Unicode Strings Extraction

29

30 foremost, Amerika Hava Kuvvetlerinden Agents Jesse Kornblum ve Kris Kendall tarafından yazılmıştır. Bir ikili dosya içindeki verileri kurtarmak için kullanılır. dd, Safeback, Encase gibi uygulamalar tarafından oluşturulmuş imaj dosyaları üzerinde çalışabileceği gibi direkt olarak sabit disk sürücüsü üzerinde de çalışabilir. Bu ikili dosya; İmaj dosyası Swap alanı Unallocated alanların çıkartılmasıyla oluşan dosya olabilir. foremost veri kurtarma işlemi sırasında konfigurasyon dosyasında yer alan ve farklı dosya tipleri için ön tanımlı olarak gelen dosya header, footer bilgilerini baz alır. Dosya türlerine ilişkin header ve footer bilgilerine adresinden ulaşılabilir. Son sürümüne adresinden ulaşılabilir.

31 cat /foremost- outtput/audit.txt less 5071 FILES EXTRACTED gif:= 35 gif:= 31 jpg:= 10 jpg:= 3680 png:= 1288 bmp:= 27

32 OSForensics, Windows ortamında adli bilişim incelemesi gerçekleştirebileceğiniz ve profesyonel sürümüne oranla belirli özellikleri kırpılmış fakat buna rağmen yine de oldukça başarılı ve gelişmiş özelliklere sahip bir analiz yazılımıdır. adresinden son sürümüne ulaşılabilir. İndex oluşturma ve index üzerinden arama yapılmasına imkan tanıma, silinmiş dosyaları kurtarma, kullanıcının aktivitelerini hızlıca ortaya çıkarma, Volume Shadow kopyaları üzerinde çalışma gibi bir çok özelliğe sahiptir. Dahili olarak registry görüntüleme, dosya görüntüleme ve e- posta görüntüleme özelliğine sahiptir.

33

34 Windows sistemlerdeki kullanıcıların aktivitelerini ortaya çıkarmak adına registry anahtarları üzerinde analiz gerçekleştirmeye imkan tanıyan bir yazılımdır. Eklenti bazlı çalışır.(plug- in) Sadece kullanıcılar hakkında değil, analiz edilen sistem hakkında da bir çok bilgiye registry anahtarları üzerinden erişilmesine imkan tanır. Son sürümüne https://code.google.com/p/regripper/ adresinden ulaşılabilir. Harlan Carvey tarafından yazılmıştır. Eklentilerin tamamı RegRipper ın plugins klasöründe yer alır. Her bir eklenti dosyasında RegRipper ın hangi hive üzerinde hangi anahtar ve değerler bakacağı ve bu anahtar ve değerleri bulduğunda ne yapması gerektiği bilgisi yer alır.

35

36 Alınan dd formatındaki imajlar bir sanal makinaya bağlanarak disk üzerindeki işletim sistemi çalıştırılabilir ve ekstra analiz gerçekleştirilebilir. Bunun için Live View uygulaması kullanılabilir. Live View ile imajı alınan bilgisayarın interaktif modda analizi yapılırken arka plandaki disklerin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmaz. liveview/index.cfm adresinden indirilebilir.

37

38 SANS tarafından hazırlanan ve içeriğinde bir çok açık kaynak kodlu adli bilişim yazılımını barındıran sanal makinedir sürümünü forensics.sans.org/community/downloads adresinden indirebilirsiniz. File system support Windows (MSDOS, FAT, VFAT, NTFS) MAC (HFS+) Solaris (UFS) Linux (EXT2/3/4) Evidence Image Support Expert Witness (E01) RAW (dd) Advanced Forensic Format (AFF) Software Includes The Sleuth Kit (File system Analysis Tools) log2timeline (Timeline Generation Tool) ssdeep & md5deep (Hashing Tools) Foremost/Scalpel (File Carving) WireShark (Network Forensics) Vinetto (thumbs.db examination) Pasco (IE Web History examination) Rifiuti (Recycle Bin examination) Volatility Framework (Memory Analysis) DFLabs PTK (GUI Front- End for Sleuthkit) Autopsy (GUI Front- End for Sleuthkit) PyFLAG (GUI Log/Disk Examination) DFF (Digital Forensic Framework)

39

40 İçerisinde yüzlerde adli bilişim yazılımının yer aldığı bir Linux dağıtımıdır. Bu dağıtım sık güncellenir ve son sürümüne adresinden erişilebilir. Yaklaşık 100 sayfalık kullanım dokümanında bir çok aracın kullanımı örnekleriyle anlatılmış durumda.

41 Windows ortamında çalışan bir Network Forensic Analysis uygulamasıdır. Free ve Professional olmak üzere iki versiyonu vardır. Ücretsiz versiyonu adresinden indirilebilir. Hem canlı ağ trafiği üzerinde hemde pcap dosyaları üzerinde analiz gerçekleştirilebilir. Professional versiyonu bir USB flash üzerinde gelir ve direkt olarak olay müdahalesinin yapılacağı bilgisayarda çalıştırılabilir.

42

43 Virtual Box formatında hazırlanmış sanal makina hali %20images/ adresinden indirilebilir. DEFT in son versiyonu içinde de yüklü gelir. Diğer adli bilişim yazılımlarında olduğu gibi Xplico da da Case mantığı vardır. Xplico ya login olurken kullanılabilecek admin yetkisine sahip kullanıcının adı şifre ikilisi şöyledir; admin/xplico Admin olarak oturum açıldıktan sonra işlem yapmak üzere sistem üzerinde bir kullanıcı oluşturulması tavsiye edilir.

44 İnternet üzerinden gerçekleştirilen sohbetlere ilişkin elde edilebilen detaylar bu kısımda toplanmış durumda. Facebook üzerinden gerçekleştirilen sohbet detayları

45 Oturum tabanlı (Session- Based) bir network forensics yazılımıdır. Ücretsiz sürümü services/ investigator- freeware adresinden indirilebilir. Ücretsiz sürümünde boyutu 1 GB a kadar olan capture dosyaları analiz edilebiliyor. Çok gelişmiş bir filtreleme imkanı sunuyor. Kablolu yada kablosuz ağlar üzerinden akan Raw paketleri yakalayabilme yeteneğine sahip olduğu gibi, başka araçlar kullanılarak yakalanmış pcap dosyalarını import edebiliyor. Patentli port- agnostic teknolojisi sayesinde varsayılan portlarından farklı portları kullansalar bile protokolleri doğru tespit edebiliyor. Aşağıdaki üç farklı kategoriyi çok iyi anlamak gerekiyor; Packet Collectors Protocol Analyzers Network Forensics Tools

46

47 Splunk, cihazlar veya uygulamalar (websiteleri, uygulamalar, sunucular, ağ cihazları mobil cihazlar vb) tarafından üretilen log kayıtları üzerinde analiz, izleme ve arama yapma imkanı sunan ve uygulamadır. adresinden indirilebilir. Kullanıcı bütün işlemlerini web tabanlı arayüzden gerçekleştirir. Free ve Enterprise versiyon olmak üzere iki versiyonu vardır. Ücretsiz versiyonu günlük 500 MB log işleyebilir. Desteklediği işletim sistemlerinin listesi; Gereksinimler için Systemrequirements adresine bakılabilir.

48 Arama yapılacak ifadeleri Search kısmına yazıyoruz. Alt tarafta toplam event sayısı ve ilk ve son event zamanları gösterilmiştir. Ön tanımlı zaman aralıklarını seçerek sorguların zaman aralıkları ile oynayabiliyoruz. Splunk kullanarak Directory Traversal saldırı girişimlerini görüntülüyoruz. Eklenen veri kaynaklarının listesi Splunk kullanarak XSS saldırı girişimlerini görüntülüyoruz.

49 ADEL, Android cihazlarda yer alan ve adli bilişim açısından önemli verilerin tutulduğu SQLite formatındaki veritabanlarına ulaşıp bu veritabanları içindeki verileri extract eden bir uygulamadır. adresinden son sürümüne ulaşılabilir. Mevcut sürümü aşağıdaki bilgileri elde etmenize imkan tanır. Telefon ve SIM kartı bilgileri (örneğin IMSI ve seri numarası) Telefon defteri ve arama listeleri Takvim kayıtları SMS mesajları Telefonda yer alan GPS kayıtları

50 Android cihazlar üzerinden logical extraction yöntemi ile Çağrı detaylarını, SMS mesajlarını ve Kontak listesini elde etmenize imkan tanıyan ücretsiz bir yazılım. adresinden indirilebilir.

51 İncilenen bilgisayarda yer alan ios yedekleri üzerinde işlem yapmanıza imkan tanır. adresinden ücretsiz olarak indirilebilir. iphone, ipod Touch, ipad, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, iphone 4S, iphone 5 yedeklerini destekler. Yedek dosyaları içinden aşağıdaki kategorilerde yer alan verilerin elde edilmesini sağlar. Fotoğraflar Kontaklar Videolar Takvim Notlar SMS ler Arama Geçmişi Ses Kayıtları Lokasyon Bilgileri

52 Şifreli yedek

53

ADLİ BİLİŞİM İNCELEMELERİNDE BİREBİR KOPYA ALMA Fatih BERBER*

ADLİ BİLİŞİM İNCELEMELERİNDE BİREBİR KOPYA ALMA Fatih BERBER* ADLİ BİLİŞİM İNCELEMELERİNDE BİREBİR KOPYA ALMA Fatih BERBER* ÖZET Bilişim ve internet teknolojilerinin hayatımızı kolaylaştırmak için yaşantımızın her alanına girmesi ile birlikte, bu hızlı gelişim sürecinin

Detaylı

Adli Bilişim (Computer Forensics Bilgisayar Kriminalistiği.)

Adli Bilişim (Computer Forensics Bilgisayar Kriminalistiği.) Adli Bilişim (Computer Forensics Bilgisayar Kriminalistiği.) Bilişim sistemlerinin hayatımızın her alanına girdiğini inkâr etmek elbette ki imkânsız. İnsanoğlu büyüğünden küçüğüne gerek sosyal hayatta

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM)

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM) ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

BİLİŞİM SUÇLARINA İLİŞKİN DELİL ELDE ETME YÖNTEMLERİNE GENEL BİR BAKIŞ. An Overview of Methods of Obtaining Evidence on Cyber Crimes

BİLİŞİM SUÇLARINA İLİŞKİN DELİL ELDE ETME YÖNTEMLERİNE GENEL BİR BAKIŞ. An Overview of Methods of Obtaining Evidence on Cyber Crimes BİLİŞİM SUÇLARINA İLİŞKİN DELİL ELDE ETME YÖNTEMLERİNE GENEL BİR BAKIŞ An Overview of Methods of Obtaining Evidence on Cyber Crimes Hüseyin ÇAKIR* Mehmet Serkan KILIÇ" ^ Özet Adti bilişim, gerek ülkemiz

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 3.3 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 4 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 5 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 6 1.3. OTOMATİK YAZILIM YÜKLEME... 7 1.3.1. Windows 8 için

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 3.1 2009 Electrolux Turkey, Tüm hakları saklıdır 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 4 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 5 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 6 1.3. OTOMATİK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ TEMELLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0 0 İ Çİ NDEKİ LER ORACLE VM VIRTUALBOX... 2 KURULUM VE RESİMLİ ANLATIM... 2 WINDOWS XP PROFESSIONAL KURULUMU... 4 1 ORACLE VM VIRTUALBOX Sanal işletim sistemi kurmak için ideal bir program. Sanallaştırma

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 2.0 2009 Electrolux Turkey, Tüm hakları saklıdır 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 3 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 4 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 5 1.3. OTOMATİK

Detaylı

Sizlere sunduğumuz bu döküman, beş gün süren Zararlı Kod Analizi eğitimimizin içerisinden seçtiğimiz bazı kısımlardan oluşmaktadır.

Sizlere sunduğumuz bu döküman, beş gün süren Zararlı Kod Analizi eğitimimizin içerisinden seçtiğimiz bazı kısımlardan oluşmaktadır. BOA Bilgi Teknolojileri ve Güvenliği olarak sunduğumuz eğitim hizmetleri arasında Zararlı Kod Analizi artan zararlı yazılım tehditleri sebebiyle gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Finans ve kamu kurumlarını

Detaylı

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall AVG 9 Anti-Virus plus Firewall Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 90.6 (14.9.2009) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar, ilgili sahiplerine aittir. Bu

Detaylı

İçerik Yönetim Sistemi. WordPress. Öğr.Gör. Serkan KORKMAZ. Birecik MYO Kasım 2014

İçerik Yönetim Sistemi. WordPress. Öğr.Gör. Serkan KORKMAZ. Birecik MYO Kasım 2014 İçerik Yönetim Sistemi WordPress Öğr.Gör. Serkan KORKMAZ Birecik MYO Kasım 2014 WordPress WordPress; GPL nin (Genel Kamu Lisansı) altında lisanslı PHP ve MySQL üzerine kurulmuş kişisel yayımlama platformudur.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

EBG103 DONANIM KURULUMU

EBG103 DONANIM KURULUMU 2. HAFTA EBG103 DONANIM KURULUMU Öğr. Gör. S. M. Fatih APAYDIN apaydin@beun.edu.tr EMYO Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu Temel Kavramlar İşletim Sistemleri Giriş / Çıkış Birimleri

Detaylı

Microsoft Bağımsız İstemci Güvenlik Klavuzu

Microsoft Bağımsız İstemci Güvenlik Klavuzu Microsoft Bağımsız İstemci Güvenlik Klavuzu ÇAĞLA ÇAKILKAYA Ases Bilgi Güvenlik Teknolojileri Ltd. Güvenlik Danışmanı cagla@ases.com.tr İÇERİK Giriş... 3 İşletim Sistemi Versiyonu... 4 Service Pack...

Detaylı

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Bu yayın T.C. Sağlık bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Bilişimi Daire Başkanlığı tarafından

Detaylı

Bilişim Sistemlerinde Adli Bilişim Analizi ve Bilgisayar Olayları İnceleme - 101. Huzeyfe ÖNAL Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ Huzeyfe.onal@bga.com.

Bilişim Sistemlerinde Adli Bilişim Analizi ve Bilgisayar Olayları İnceleme - 101. Huzeyfe ÖNAL Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ Huzeyfe.onal@bga.com. Bilişim Sistemlerinde Adli Bilişim Analizi ve Bilgisayar Olayları İnceleme - 101 Huzeyfe ÖNAL Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ Huzeyfe.onal@bga.com.tr Açıklama Bu sunum Computer Forensic ile ilgili detaylara

Detaylı

Haberleşme Genel Müdürlüğü

Haberleşme Genel Müdürlüğü Haberleşme Genel Müdürlüğü Kurumsal SOME Kurulum ve Yönetim Rehberi Sürüm 1 Temmuz 2014 1 İÇİNDEKİLER 1 Giriş... 8 1.1 Amaç... 8 1.2 Kapsam... 8 1.3 Tanımlar ve Kısaltmalar... 8 1.4 Dayanak... 9 1.5 İlgili

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ E-POSTA SUNUCU KURULUMU Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

Özet. PowerPoint 2010. Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi

Özet. PowerPoint 2010. Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi PowerPoint 2010 Özet Bu bölümde PowerPoint ortamı kısaca tanı@lmış ve sık kullanılan özellik ve işlevlere yer verilmişnr. Sunumlar farklı şekillerde tasarlanabilen slaytların bir araya gelmesiyle oluşur.

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 1 481BB0065 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

ShadowProtect Kullanım Kılavuzu

ShadowProtect Kullanım Kılavuzu ShadowProtect Kullanım Kılavuzu Page 1 1. ShadowProtect Kullanım Kılavuzu............................................................................... 4 1.1 ShadowProtect Genel Bakış...............................................................................

Detaylı

BÖLÜM 9. 9. WINDOWS NT ve 2000 İŞLETİM SİSTEMİ. 9.1. Windows NT

BÖLÜM 9. 9. WINDOWS NT ve 2000 İŞLETİM SİSTEMİ. 9.1. Windows NT BÖLÜM 9 9. WINDOWS NT ve 2000 İŞLETİM SİSTEMİ 9.1. Windows NT Microsoft NT (New Technology) İşletim Sistemi, Windows NT 3.1 adıyla sunulan 1993' teki sürümünden bu yana, ağ işletim sistemleri için, standart

Detaylı

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU Kapak: Zafer YILMAZ Dizgi/İç Düzen: Bayrak Matbaası Baskı: Bayrak Matbaası İstanbul, Eylül 2012 Hazırlayan Halil Ünsal NAMAZCI ISBN 978-9944-0865-0-9 Herkes

Detaylı

FreeBSD tabanlı ücretsiz Firewall Çözümü

FreeBSD tabanlı ücretsiz Firewall Çözümü - FreeBSD tabanlı ücretsiz Firewall Çözümü Hazırlayan: Kamil KATILMIŞ Bilgisayar Öğretmeni İçindekiler FreeBSD Nedir?...4 Neler Yapabilir?...4 Güçlü İnternet Çözümleri...5 Nerelerde Kullanılır?...5 Eğitim:...5

Detaylı

Disk2vhd ile VMware den Hyper-V ye Sanal Makine Çevrimi

Disk2vhd ile VMware den Hyper-V ye Sanal Makine Çevrimi Disk2vhd ile VMware den Hyper-V ye Sanal Makine Çevrimi Açıklama ve Nasıl Yapılır Dokümanı Ocak 2014 / Versiyon 1 Hazırlayan Serhat AKINCI Hyper-V MVP sakinci@inprowise.com https://twitter.com/serhatakinci

Detaylı