Bilgisayara Giriş. Öğr. Gör Fırat YÜCEL

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bilgisayara Giriş. Öğr. Gör Fırat YÜCEL"

Transkript

1 Bilgisayara Giriş Öğr. Gör Fırat YÜCEL

2 Ders Hakkında Dersin Adı: ENF101 Bilgi Teknolojileri Kullanımı ENF102 Bilgi ve İletişim Teknolojisi Kredisi : K:3 + U:1 = 4 (AKTS) İçerik : Bilgisayar Donanımı Yazılım, İşletim Sistemi (Windows 7) İnternet, Güvenlik Kelime-işlem Yazılımı (Ms Word) Hesap Tablosu Yazılımı (Ms Excel) Sunu Hazırlama Yazılımı (Ms PowerPoint) Web Sayfası / Materyal Oluşturma

3 Koşullar Devam : Kuramsal derslere %70 (11 hafta) Uygulamalı derslere %80 (12 hafta) devam zorunluluğu vardır. Değerlendirme: (Mutlak değerlendirme, ort. 70) Arasınav %30 Ödevler %10 Uygulamalar %10 Dönem Sonu Sınavı %50 Ders notları ve dersle ilgili duyurulara adresinden ulaşabilirsiniz. E-posta: Enformatik Bölümü web sayfası

4 Toplumların Gelişimi Tarım Sanayi Bilgi

5 Bilgi Teknolojileri Bilişim teknolojisi (BT) Bilgi teknolojisi (BT) İnformasyon teknolojisi (IT) Enformasyon teknolojisi BT temel olarak bilgisayarların ve yazılımların aracılığıyla bilginin işlenmesi, dönüştürülmesi, saklanması, korunması, iletilmesi ve bu bilgiye güvenli bir biçimde erişilmesini sağlar.

6 Bilgisayar Nedir? Bilgisayar, Kullanıcıdan aldığı verilerle aritmetik ve mantıksal ve işlemleri yapabilen, Yaptığı işlemlerin sonucunu saklayabilen. Sakladığı bilgilere istenildiğinde ulaşılabilen elektronik bir aygıttır.

7 Bilgisayarın Tarihçesi Abaküs ile başlar Abaküs, basit toplama ve çarpma işlemleri için kullanılan bir alettir. MÖ 2400 yıllarında Çin'de geliştirilen abaküs, hareketli parçalara sahip olduğu bilinen ilk hesap makinesidir. Çağdaş hesap makinelerinin ve bilgisayarların atası sayılmaktadır.

8 Mekanik Hesap Makinesi Blaise Pascal tarafından 1642 yılında Fransa da icat edilen Pascaline, toplama ve çıkarma işlemlerini doğrudan yapabilen bir mekanik hesap makinesiydi.

9 Fark Makinesi Charles Babbage tarafından 1822 de icat edilen Fark Makinesi, çok terimli fonksiyonları çözebilen otomatik mekanik bir hesap makinesiydi.

10 Vakum Tüpü Vakum tüpü, 20. yüzyılın başlarında icat edilen, ısındığında iletken olan bir elektronik aygıttır. Bilgisayarlar, elektriğin açılması ve kesilmesi esasına göre (1-0) çalıştığından, elektronik ve bilgisayarların geliştirilmesinde temel olan bir buluştur. Transistorun atasıdır.

11 ENIAC (İlk Bilgisayar) ABD Ordusu tarafından geliştirilen ENIAC (1946), onluk sayı tabanına dayalı olup ilk genel kullanım amaçlı elektronik bilgisayar unvanına sahiptir. ENIAC, yaklaşık 167 m² bir alana sığıyordu ve ağırlığı 30 tondu. Tasarımında vakum tüpleri kullanıldı.

12 Intel 404 Tümdevre (ayrıca bilgisayar yongası, çip, entegre devre, mikroçip, mikrodevre, tümleşik devre, yonga), yarıiletken maddeden oluşan ince bir yüzey üzerine yerleştirilmiş ve küçültülmüş bir elektronik devredir.

13 Günümüz Entegre Devre Teknolojisi Günümüzde mikro boyutta yongalar üretilmektedir.

14 IBM Bilgisayar 1969'da IBM dünyanın ilk kişisel bilgisayarını geliştirme çalışmalarını başlattı. 1971'de Intel, ilk mikro işlemci olan Intel 4004' ü geliştirdi.

15 İlk Kişisel Bilgisayar 1 Nisan 1976 tarihinde, Steve Jobs'un evinin garajında kurulan küçük bir şirket olan Apple, ilk kişisel bilgisayarı üretti. İlk Macintosh, 24 Ocak 1984 yılında piyasaya sürüldü ve fare ve grafik arayüz kullanan ilk başarılı bilgisayar serilerinden biri oldu.

16 Modern Bilgisayarlar Dizüstü Sunucu PDA Masaüstü

17 Masaüstü Bilgisayarın Temel Parçaları Kasa (Sistem Ünitesi) Monitör Fare Klavye

18 Bilgisayarın Çalışması Bilgisayar Donanım Yazılım İşletim Sistemi (Windows, Unix, Linux) Paket Program (Ms Office, ) Programlama Dili (C, Pascal, Basic, )

19 Bilgisayarın Çalışma Şeması Kalıcı Bellek Giriş Birimleri Merkezi İşlem Birimi Çıkış Birimleri Geçici Bellek

20 SİSTEM BİRİMLERİ Anakart Cpu Ram Modem Ethernet Kartı Güç Kaynağı GİRİŞ BİRİMLERİ Klavye Fare Barkod Okuyucu Cd-Rom Dvd-Rom Tarayıcı ÇIKIŞ BİRİMLERİ Monitör Ekran Kartı Hard Disk Yazıcı Ses Kartı Cd ve Dvd

21 Kasa Slim kasa Tower kasa

22 ATX Kasa Arka Görünümü 1.Fare 2.Paralel port (yazıcı) 3.LAN ve USB 4.Ses çıkışları 5.USB 6. Seri port 7. Ses için optik çıkış. 8. Ses için koaksiyel çıkış. 9. Klavye

23 BIOS Port Çıkışları PCI Express PCI Güney Köprüsü Chipset İşlemci Soketi AGP DIMM (RAM) Slotları SATA CMOS Pili Disket (Floppy) IDE Girişi Güç Girişi

24 Mikroişlemci (Microprocessor, CPU) Aritmetik ve mantıksal işlemleri yapan elektronik entegre devre elemanlardır. İşlemcilerin hızı, Hertz (Hz) birimi ile ölçülür. Intel, AMD, Önbellek (cache)?

25 Bellek Bellekler Geçici Bellekler Kalıcı Bellekler RAM Sabit Disk Saklayıcı Flash Bellek Önbellek CD/DVD RAM bellek, bilgisayar programlarının ve bilgisayarda kullanılan verilerin anlık ve geçici olarak saklandığı ortamlardır. RAM kapasiteleri; 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB, RAM hızları; 333 MHz, 533 MHz RAM türleri; SD-RAM, DDR-RAM

26 Veri (Data) Veri, kendi başına bir anlam ifade etmeyen işlenmemiş (ham) bilgi parçacığıdır. Bilgi, verilerin işlenerek anlamlı bir şekilde bir araya getirilmesiyle oluşur. 10 bilgisayar Veri Bilgi Bilgisayarlar, verileri kullanarak işlem yapar.

27 İkili (Binary) Sayı Sistemi Yalnızca 0 ve 1 kullanılarak oluşturulan sayılara ikili (binary) sayılar denir. (A) 0 (sıfır) : Elektrik yok (B) 1 (bir): Elektrik var

28 Bilgisayarın Çalışma Mantığı A = (65) 10 = ( ) 2 ( ) 2 = (65) 10 = A

29 Sayısal Veri Sinyali

30 Bit ve Byte Bit, en küçük bilgi birimidir. 0 veya 1 (sinyal var yada yok) olabilir. Byte 8 bitlik bilgi grubudur. Bir karakteri temsil etmek için bir byte kullanılır. Örneğin klavyeden A tuşuna bastığınızda aslında klavyeden işlemciye şeklinde ikili bir kod gönderilir.

31 Veri Kapasite Birimleri Tera Byte (TB) Giga Byte (GB) Mega Byte (MB) 1024 GB = 1 TB 1024 MB = 1 GB Kilo Byte (KB) Byte (B) 1024 KB = 1 MB 1024 Byte = 1 KB Bit (b) 8 bit = 1 Byte

32 Birimler mp3 = 3-5 MB floppy = 1.44 MB cd = 700 MB foto = MB dvd = 4.7 GB

33 Saklama Ortamları Kompakt Flash Memory Stick Secure Digital (SD) MultiMedia (MMC) xd SDR RAM DDR RAM Sabit Disk (Harddisk)

34 Sabit Disk Bilgisayarda verilerin saklandığı bellek ünitesidir. İşletim sistemi ve uygulama programları Sabit Disk e yüklenir. Yardımcı bellek üniteleri arasında en yüksek kapasitede veri saklayan ve en hızlı aygıtlardır. 120 Gb., 260 GB, 500 Gb, 1 TB, 2 TB kapasitelerinde olanları yaygın olarak kullanılmaktadır. Sabit Disk te ikincil ölçüt olarak motor devir hızı önem taşır RPM, 7200 RPM, hızlı olanlar yaygındır. Sabit Disk ler bölümlendirme ile kapasite aynı kalmak kaydıyla birden fazla disk gibi tanımlanabilir.

35 Ekran Kartı Ekran Kartı (VGA), işlemciden aldığı bilgiyi ekranda göstermektir. Ekranda oluşacak görüntü; işlemci ile ekran arasında bir arabirim olan ekran kartı tarafından toplanır. Bilgisayarın oluşturduğu bilgiler, ekran kartı tarafından ekrana video sinyali olarak gönderilir.

36 Ses Kartı

37 TV-Görüntü Yakalama (Capture) Kartı

38 Ağ (Ethernet) Kartı Cat 5 / RJ45

39 Modem Harici ADSL Modem

40 Uygulama Bilgisayarın donanım özelliklerini bulunuz. İşlemci Marka ve Modeli İşlemci Hızı Bellek Kapasitesi Bellek Hızı Ekran Kartı Markası, Modeli, Bellek Miktarı Ekran Çözünürlüğü Ses Kartı Sabit Disk Kapasitesi Sistem Özellikleri Aygıt Yöneticisi Sürücüler Çalıştır dxdiag

41 İşletim Sistemi Temel Kavramlar

42 İşletim Sistemi İşletim sistemi (operating system), bilgisayar donanımını yöneten bir programdır. Ayrıca, uygulama yazılımlarının çalıştırılması için kullanıcı ve bilgisayar donanımı arasındaki etkileşimi sağlar ve bir köprü görevi üstlenir. Örneğin; Windows XP, Mac OS ya da Linux bir işletim sistemidir.

43 Bilgisayarın Bileşenleri Bir bilgisayar sistemi dört bileşene ayrılabilir: donanım, işletim sistemi, uygulama programları kullanıcı ya da kullanıcılar

44 İşletim Sisteminin İşlevleri Uygulama programlarının doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Bilgisayar sistemini kullanıma hazır hale getirir. Bilgisayar donanımının etkin bir şekilde kullanımını sağlar. RAM, sabit disk gibi sistem kaynaklarını yönetir. İşlemcide gerçekleştirilecek işlemleri sıraya koyar ve zamanlamasını ayarlar. Programların çalışabilmesi sırasında oluşabilecek hataları engeller.

45 İşletim Sistemi Türleri İşletim Sistemleri Tek Kullanıcılı İşletim Sistemi Çok Kullanıcılı İşletim Sistemi Örnek: Windows 98, Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 Örnek: Novell, Windows NT, Windows 2000, Windows 2003, Windows 2008, Unix ve Linux

46 Disk Sürücüsü Disk sürücüsü, bilgilerin kaydedildiği medyalara verilen isimdir. Bilgisayarlar, değişik ortamlara veri kaydederler: disket (floppy) sürücüleri, (A:, B:) sabit disk (harddisk) sürücüleri, (C:, D:, ) CD-DVD sürücüleri ve çıkarılabilir (örneğin USB bellek gibi) sürücülerdir.

47 Dosyalar Dosya, bilgisayar ortamındaki verilerin disk üzerinde saklanması için oluşturulan belirli büyüklükteki veri yapısıdır. Dosya, örneğin bir metin belgesi, bir hesap tablosu ya da bir program olabilir. Dosyalar, dosya adı ve araya nokta konularak dosya uzantısı şeklinde isimlendirilirler. DOSYA_ADI.UZT Dosya Adı Uzantısı Dosya adı, / \ *? : gibi özel karakterlerden oluşamaz.

48 Dosya Uzantıları Çalıştırılabilir program dosyaları Sistem dosyaları Metin dosyaları rtf Ses ve müzik dosyaları Resim dosyaları png Video dosyaları Elektronik yayın dosyası Hesap tablosu dosyası Sunu dosyası Web sayfası dosyaları exe, com sys, bat, ini txt, doc, docx, wav, mp3 bmp, jpg, gif, avi, dat, mpg pdf xls, xlsx ppt, pptx htm, html, php

49 Ekran Çözünürlüğü Monitörler, piksel (pixel) adı verilen noktalardan meydana gelir. Monitörlerdeki piksellerin sayısı ise ekran çözünürlüğü (monitor resolution) olarak adlandırılır.

50 Klavye Uygulaması Not Defteri ya da Wordpad de aşağıdaki karakterleri görülen şekilde yazınız ve Uygulama1.txt adıyla kaydediniz: Klavye Uygulaması 1!? % & + - * / = ( ) 2 # $ ½ { } [ ] \ a_b ; â é < > :, ~.

ENF 100 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI

ENF 100 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI ENF 100 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI Yrd. Doç. Dr. Uzay KARAHALİL I. Hafta Sunum Akışı Tanışma Ders İçeriği Derste Uyulacak Kurallar Sınavlar Ders İçeriği Tanışma ve ders içeriğinin tanıtımı

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KAVRAMLARI. b) Genel amaçlı bilgisayarlar

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KAVRAMLARI. b) Genel amaçlı bilgisayarlar TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KAVRAMLARI 1-Genel Kavramlar a) Donanım b) Yazılım 3-Bellek çeşitleri ve giriş-çıkış birimleri 2- Bilgisayar türleri a) Özel amaçlı bilgisayarlar b) Genel amaçlı bilgisayarlar

Detaylı

«Bilişim Teknolojisi» nedir?

«Bilişim Teknolojisi» nedir? «Bilişim Teknolojisi» nedir? Bilişim teknolojisi; insanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin, özellikle elektronik makineler aracılığı

Detaylı

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM)

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM) BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar, kullanıcıların girdiği bilgileri veri giriş ünitesine alan, işlem ünitesi ile girilen bilgileri işleyen, elde ettiği sonuçları kendi içinde saklayabilen ve işlenen verilerin

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu Bilgisayar Nedir? Nelerden Oluşur? Donanım Yazılım Nasıl Çalışır? İnternet Ofis Uygulamaları Bilgisayar Nedir? Sayısal olarak

Detaylı

ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 2. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru

ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 2. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 2. Hafta Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru 1 Konular 1. Bilgisayar Nedir? 2. Bilgisayarın Tarihçesi 3. Günümüz Bilgi Teknolojisi 4. Bilgisayarların Sınıflandırılması

Detaylı

TEMEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ

TEMEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ TEMEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ DONANIM Araş. Gör. Deniz Baş Araş. Gör. Burçe Ataç Mogol Araş. Gör. İlknur Gönenç Araş. Gör. Seher Gümüş Araş. Gör. Aytunga Arık Kibar Araş. Gör. Ufuk Bağcı Araş. Gör.

Detaylı

Bilişim Teknolojileri Dersi BİL 101 2009-2010 Yaz Dönemi

Bilişim Teknolojileri Dersi BİL 101 2009-2010 Yaz Dönemi Bilişim Teknolojileri Dersi BİL 101 2009-2010 Yaz Dönemi Hatice Gökçe Bilgiç hgbilgic@etu.edu.tr hgokcebilgic@gmail.com 03.05.2010 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri 1 Hafta 1 Temel Bilgisayar Bilgisi BİL

Detaylı

Bilgisayar Donanım Dersi Vize Sınavına Hazırlık Soruları

Bilgisayar Donanım Dersi Vize Sınavına Hazırlık Soruları Bilgisayar Donanım Dersi Vize Sınavına Hazırlık Soruları TEST SORULAR-1 1. Bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden silmek için kullanılan kısayol tuşu hangisidir? a) Shift+Delete b) Ctrl+Delete c)

Detaylı

Günümüze Kadar Bilgisayar Kuşakları 4 evrede incelenir:

Günümüze Kadar Bilgisayar Kuşakları 4 evrede incelenir: 1.ünite veri;sayılar, rakamlar, sözcükler, metinler, resimler, olaylar vb. biçiminde tem sil edilen ham gerçekliklerdir. Verinin belli bir amacı,hızı, sıklığı, türü, maliye ti, yoğunluğu, vb. özellikleri

Detaylı

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma.

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma. Bilgisayara Giriş Ders Notları I. GİRİŞ İçinde bulunduğumuz yüzyılın beraberinde getirdiği çok hızlı bilimsel teknolojik ve ticari faaliyetlerin yoğunluğu bilgisayarların kullanılmasını kaçınılmaz hale

Detaylı

Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım. BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ

Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım. BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Bilgisayar Nedir? Bilgisayar; Hesap yapan (computer) demektir. Kullanıcıdan aldığı verilerle aritmetik ve mantıksal

Detaylı

Bilgisayara Giriş. Bilgisayarlar ilk geliştirilmeye başlandıklarından bugüne kadar geçen süre içerisinde oldukça değişmişlerdir.

Bilgisayara Giriş. Bilgisayarlar ilk geliştirilmeye başlandıklarından bugüne kadar geçen süre içerisinde oldukça değişmişlerdir. Bilgisayara Giriş Bilgisayarlar ilk geliştirilmeye başlandıklarından bugüne kadar geçen süre içerisinde oldukça değişmişlerdir. Bilgisayarın Gelişimi Bilgisayarlar daha hızlı hesap yapmak için geliştirilen

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı - Bilgisayar Donanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı - Bilgisayar Donanımı Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı - Bilgisayar Donanımı Yrd. Doç. Dr. Saygın Abdikan 2014-2015 Öğretim Yılı Güz Dönemi Yrd. Doç. Dr. H. KEMALDERE Yrd. Doç. Dr. S. ABDİKAN Geçen ders Bilgi Teknoloji İletişim

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Genel Kavramlar Öğr.Gör.Dr. M.Cemil KARACADAĞ Bu ders içeriğinin basım,

Detaylı

Ders İçerik Hakkında Bilgiler

Ders İçerik Hakkında Bilgiler Ders İçerik Hakkında Bilgiler Temel Bilgisayar Bilgisi: 12 Saat Word Ders Programı : 18 Saat Excel Ders Programı : 20 Saat > Her bölüm için 3 adet çoktan seçmeli 20 40 (sizlerin istediği soru sayısı kadar)

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com BİLGİSAYAR DERS NOTLARI Doç. Dr. Muzaffer Dügel mdugel@gmail.com BÖLÜM 1 1.1 Bilgisayar ve Bilgisayar Teknolojisi 1.1.1 Bilgisayarın Tanımı ve Kısa Tarihçesi 1 Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları Giriş

Detaylı

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Giriş BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Eğer daha önceden bilgisayarlar ile çalıştıysanız, bunlar büyük miktarda bilgiyi saklayan ve kısa zamanda sayısız görevi yerine getiren kafa karıştırıcı makineler gibi görünebilir.

Detaylı

Genel Kavramlar ve Temel Yazılımlar. Temel Bilgi Teknolojileri 1 Ders 2

Genel Kavramlar ve Temel Yazılımlar. Temel Bilgi Teknolojileri 1 Ders 2 Genel Kavramlar ve Temel Yazılımlar Temel Bilgi Teknolojileri 1 Ders 2 Bellek Birimleri Bilgisayar elektronik bir cihaz olduğu için elektrik akımının geçirilmesi (1) yada geçirilmemesi (0) durumlarını

Detaylı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Temel Bilgisayar Kullanımı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Temel Bilgisayar Kullanımı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Temel Bilgisayar Kullanımı Sürüm 3 Aralık 2009 Temel Bilgisayar Kullanımı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde

Detaylı

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ I. BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri-verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler

Detaylı

Bilgisayar ve İnternet

Bilgisayar ve İnternet 2009 Bilgisayar ve İnternet Ders Notları İstanbul Üniversitesi İletişim fakültesi Gazetecilik ve Radyo Televizyon Sinema Bölümü Ders Notları www.suleymanturkoglu.com turkoglus@gmail.com turkoglus@gmail.com

Detaylı

Bilgisayarın Gelişimi. Modern bir bilgisayar

Bilgisayarın Gelişimi. Modern bir bilgisayar Donanım Bilgisayarın Gelişimi Abaküs Fark Makinesi Mark1 Modern bir bilgisayar Bilgisayar Tarihçesi Bilgisayarların Tarihi Gelişimi; 1941 ; Konrad Zuse'nin "Z makineleri 1941; Atanasoff-Berry Bilgisayarı

Detaylı

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT BÖLÜMÜ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT BÖLÜMÜ BİLGİSAYAR PROĞRAMLAMA ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT BÖLÜMÜ 1 BİLGİSAYAR ARİTMETİK İŞLEMLERİ ve MANTIKSAL KARŞILAŞTIRMALARI SON DERECE HIZLI YAPARAK BUNLARDAN SONUÇ ÇIKARTABİLEN, ÇOK

Detaylı

ÇALIŞMA SORULARI BECERİ SINAVI ÇALIŞMA SORULARI. Beceri sınav notunun %80 i + Dosya notunun %20 si = Yılsonu beceri notu

ÇALIŞMA SORULARI BECERİ SINAVI ÇALIŞMA SORULARI. Beceri sınav notunun %80 i + Dosya notunun %20 si = Yılsonu beceri notu SARUHANBEY ULUBORLU TEKNİK MESLEKİ ve ENDÜSTRİ ve TEKNİK MESLEK ANADOLU LİSESİ LİSESİ 2014-2015 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM YILI TEKNOLOJİLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI İŞLETMELERDE

Detaylı

Ders 2: Elektronik İletişim Bilgisayar içindeki iletişim. Bilgisayar veri yolu (bus). Uygulama: Kurs notlarında belirtilen uygulamalar

Ders 2: Elektronik İletişim Bilgisayar içindeki iletişim. Bilgisayar veri yolu (bus). Uygulama: Kurs notlarında belirtilen uygulamalar Kurs Planı Ders 1: Bilgisayarlar Bilgisayarların Tarihi. Bilgisayarların fonksiyonları. Uygulama: Kurs notlarında belirtilen uygulamalar. Test: Kurs notlarında yer alan test sorular. Ders 2: Elektronik

Detaylı

Bil101 Bilgisayar Yazılımı I. M. Erdem ÇORAPÇIOĞLU Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Bil101 Bilgisayar Yazılımı I. M. Erdem ÇORAPÇIOĞLU Bilgisayar Yüksek Mühendisi Bil101 Bilgisayar Yazılımı I Bilgisayar Yüksek Mühendisi Kullanıcıdan aldığı veri ya da bilgilerle kullanıcının isteği doğrultusunda işlem ve karşılaştırmalar yapabilen, veri ya da bilgileri sabit disk,

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilişim teknolojisi günlük hayatta hangi alanlarda kullanılabilir? 2. Günlük hayatta gözlemlediğiniz bilgisayar çeşitlerini söyleyiniz. 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

İi. BELLEK. İşlem: Veriler, insanların amaçları doğrultusunda, programın yetenekleri ölçüsünde işlem basamaklarından geçer.

İi. BELLEK. İşlem: Veriler, insanların amaçları doğrultusunda, programın yetenekleri ölçüsünde işlem basamaklarından geçer. TEKNİK Bilgisayar; kullanıcıdan aldığı verilerle ya da komutlarla mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan, yaptığı işlemlerin sonucunu saklayabilen, sakladığı bilgilere istenildiğinde ulaşılabilen elektronik

Detaylı