Q-Biz Kurulum Aşamaları ve Yönetim Ekranları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Q-Biz Kurulum Aşamaları ve Yönetim Ekranları"

Transkript

1 1 İçindekiler Q-Biz Kurulum Aşamaları... 2 MSTUDİO Veri Tabanı Sunucusu Bağlantı Yönetimi Uygulama Yönetimi Portal Parametre Yönetimi Portal Bağlantı Yönetimi... 9 UPDATER... 9 PROFILER Oturum Aç Oturum Detay Kullanıcı Yönetimi Kullanıcı Kullanıcı Yetkileri Kullanıcı Grupları Uygulama Yönetimi Şirket Dönem Şirket / Dönem Veri Tabanı Şirket / Dönem Kullanıcı Grubu Kullanıcı Grubu Yönetimi Kullanıcı Grubu Kullanıcı Kullanıcı Grubu Sütun Yetki Kullanıcı Grubu Satır Yetki Veri Tabanı İşlemleri Veri Tabanı Kontrol Paneli Veri Tabanı Değişikliklerini Uyarla Ana Detay İlişki Ana Başvuru İlişki Veri Kümesi Yardımcı Araçlar Planlanmış Görevler Kategori Tanımları Rapor İzinleri Tablo/Görünüm Kategorileri Yetki Temizle Santral Veri Tabanı Oluştur PORTAL... 28

2 2 Hedefler ve Kazanımlar Kullanıcın Q-Biz kurulumunu yapabilmesini sağlamak, Kurulumdan sonraki aşamalara hakim olmasını sağlamak, Q-Biz in çalışması ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşınca, neden olabileceğinin farkında olmak, Q-Biz yönetim ekranları etkin bir şekilde kullanabiliyor olmak. Q-Biz Kurulum Aşamaları 1. Q-Biz iş zekasını kurabilmek için, aşağıdaki link açılmalıdır. Bu web sayfasındaki QBizInstall.exe dosyası indirilmelidir. Bu dosya tıklanarak açılır.

3 3 Q-Biz in kurulması istenen bölüm seçilerek kuruluma devam edilir. Kısa bir süre sonra kurulum tamamlanmış olacaktır. Ve masaüstüne Q-Biz iş zekasının kısa yolları otomatik olarak gelecektir. Q-Biz in çalışması için gereken Portal ya da Portal Demo kısa yolunun oluşturulması gerekir. Demo kurulumu olacaksa, yukarıdaki kısa yolların dosya konumuna gidilir. Ve Portal Demo nun kısa yolu masaüstüne oluşturulur.

4 4 Masaüstünde tüm kısa yollar şu anda hazır durumdadır. Q-Biz iş zekasının yönetim ekranlarını Yönetici mod kullanarak çalıştırmak gereklidir. PortalDemo kısa yoluna sağ tıklanarak Yönetici olarak çalıştırılır. Demo kurulum aşamasında ilk başta bize bir akvitasyon numarası verecektir. Bu numaranın web kaydı düzenlenerek, kullanıma açılması gerekir. PortalDemo çalıştırılınca, aşağıdaki gibi bir pencere karşımıza gelecektir. Eğer demo kurulum olmayacaksa, Portal çalıştırıldığında Dongle (Kilit Cihazı) olacağından dolayı sorunsuz bir biçimde çalışacaktır. Dongle bulunamazsa, aşağıdaki ekran karşımıza gelecektir. Böyle bir durumda dongle ana makine üzerinde ya takılı değildir, ya da dongle tanımlama işlemlerinde bir sorun var demektir.

5 5 Tüm yönetim ekranlarına kullanıcı adı: admin, şifre: admin olarak giriş yapılmaktadır. MSTUDİO PortalDemo çalıştırılarak alınan aktivasyon kodu kullanıma açıldıktan sonra, Mstudio yönetici olarak çalıştırılır. Aşağıdaki pencere açılacaktır. Bu pencerede işaretlenmiş olan 4 adım sırasıyla düzenlenecektir.

6 6 1. Veri Tabanı Sunucusu Bağlantı Yönetimi Bu ekranda veri tabanı bağlantısı sağlanacaktır. Servis Adı Kullanıcının belirlediği herhangi bir isim olabilir. İleride servis adı olarak görülecektir. Seçenekler Otomatik çalıştırma seçeneği seçilmesi önerilir. Böylece sürekli otomatik olarak bu servis çalışabilecektir. SQL Yöneticisi Sql veri tabanı mevcut ise, MSSQL seçilir. Ya da diğer veri tabanı yapıları seçilebilir. Veri kaynağı Server Name anlamına gelmektedir. Bu ad bu kısma yazılır. Kullanıcı adı ve şifre Local admin yetkilerine sahip herhangi bir kullanıcı ve o kullanıcının şifresi yazılmalıdır. Tüm bu kutucuklar doldurulduktan sonra, Bağlantıyı Sına butonuna tıklanır. Eğer bağlantı başarılı ise, alt kısımdaki ayarlar yapılır ve HAYADASOFT adlı bir veri tabanı sistemde oluşturulur. Bu veri tabanında Q-Biz iş zekâsına ait tüm ayarlar, yetkiler ve raporlarla ilgili her şey kaydolacaktır.

7 7 Yukarıdaki ekranda oluşturulsun seçeneği seçilir ve İşletim sistemi ve nereye kurulacağının bilgileri doldurulur. Kurulum dizini aşağıdaki adres seçilmesi gerekmektedir. C:\Hayadasoft\Database 2. Uygulama Yönetimi Uygulama yönetiminde aktif olacak uygulamalar seçilecektir. SQL Server servis adına tıklanır ve tüm uygulamalar gelir. Aktif duruma getirilecek olan uygulamanın üzerinde iken Düzelt butonuna tıklanır.

8 8 Durum Aktif olarak düzenlenir. 3. Portal Parametre Yönetimi Portal parametre yönetiminde portala bir isim verilir. Diğer ayarlar aynı bırakılır.

9 9 4. Portal Bağlantı Yönetimi Portalın bağlantı sağlayabilmesi için gereken IP adresi girilmelidir. Düzenlemeler bitince, bağlantının sınanması gerekir. Eğer bağlantı başarılı ise, aşağıdaki gibi bir pencere karşımıza gelecektir. UPDATER Mstudio daki tüm işlemler bitmiştir. İkinci olarak Updater adlı kısa yol yönetici modda çalıştırılmalıdır.

10 10 Updater ekranına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır. Ardından aşağıdaki gibi ilk başta Updater kendini güncellemektedir. Onayladıktan sonra, aşağıdaki pencereden şimdi güncelle butonuna tıklamak gerekir.

11 11 Güncelleme işlemi bittikten sonra, portal otomatik olarak kapatılıp açılacaktır. PROFILER Üçüncü aşama olarak Profiler kısa yolu yönetici olarak çalıştırılır.

12 12 1. Oturum Aç Profiler ekranı aşağıdaki gibidir. İlk önce yapılması gereken, oturum açmaktır. Portal adına sağ tıklanarak, servis adı seçilir. Aynı şekilde uygulamaya sağ tıklanarak, aktif olan uygulamalardan seçilmesi istenen uygulama seçilir. 2. Oturum Detay Uygulama seçildikten sonra Oturum Detay ekranında normalde bir ağaç yapısı oluşacaktır. Ancak önceden herhangi bir tanımlama yapılmadığı için, boş gelecektir. Normalde aşağıdaki yapıda bir pencere gelir. Servis adı altında uygulama adı ve o uygulamaya bağlı olarak tanımlanmış şirket ve dönemler gelmektedir.

13 13 3. Kullanıcı Yönetimi Kullanıcı yönetimi ekranında kullanıcılar, gruplar tanımlanır ve kullanıcıların Q-Biz ara yüz yetkileri düzenlenir Kullanıcı Bu ekranda kullanıcı tanımı yapılmaktadır. Açılan penceredeki boşluklar doldurulur. Durum aktif olarak düzenlenir. İleride bir kullanıcının durumu pasif hale getirilirse, Q-Biz iş zekasına giriş yapamayacak demektir. Yönetici adlı seçenek de şu anlama gelmektedir. Bir raporu tasarlarken o raporu diğer şirket-dönemlere kopyalamadan anında diğer dönemlerde de çalıştırabilme yetkisi verilir. Bu tüm raporlarda tüm yetkileri var anlamına gelmemektedir. Ya da ara yüzdeki tüm yetkilere sahip anlamına gelmemektedir. Sadece yapılan bir raporun anında diğer dönemlerde de çalıştırabilme yetkisi anlamına gelmektedir.

14 14 Eğer yönetici yetkisi size verilmişse, bir raporun rapor sonuç ekranında dönemlerin olduğu kutucuktan dönem seçilerek, rapor çalıştırılabilirsiniz Kullanıcı Yetkileri Bu ekrandan kullanıcının ara yüz yetkileri düzenlenecektir.

15 Kullanıcı Grupları Bu ekranda kullanıcı grupları tanımlanır. 4. Uygulama Yönetimi Uygulama yönetimi ekranında şirket, dönem, veri tabanı ve ilgili şirket-dönemde çalışması istenen kullanıcı grupları seçilecektir Şirket Şirket ismi düzenlenir. O şirkete ait varsa, SMTP ve FTP bilgileri düzenlenir. Böylece ileride raporlar mail ya da FTP yoluyla gönderilebilir.

16 Dönem Burada dönemler tanımlanır Şirket / Dönem Veri Tabanı Bir şirket belli bir dönem ile ilişkilendirilir. Ve veri tabanı Q-Biz ile entegre edilmiş olur. Açılan ekranda ilk kez veri tabanı tanımlaması olacaksa, bilgileri veri tabanından al seçeneği seçilir. Eğer devir işlemi ile olacaksa, bilgileri tanımlı ilişkiden al seçilir. Bilgileri veri tabanından al seçeneği seçildikten sonra, açılan ekranda kutucuklar doldurulur.

17 17 Şirket adı, ilişkilendirilmesi istenen dönem adı seçilir. Şirket veri tabanı ve ortak veri tabanı seçilir. İlişkilendirme seçeneklerinin seçilmesi önerilir. Böylece veri tabanındaki ana başvuru ve ana detay ilişkilerin tümü Q-Biz de otomatik olarak tanımlanmış olacaktır. Kısa bir süre sonra veri tabanı tanımlanmış olacaktır Şirket / Dönem Kullanıcı Grubu Oturum detay kısmında artık ağaç yapısı oluşmuştur. Dönem üzerine çift tıklanır ve aktif halde iken, tüm ayarlar yapılır. Hangi dönem aktif ise, o döneme ait ayarlar düzenlenebilir. Şirket / Dönem Kullanıcı Grubu ekranında o şirket dönem ile hangi grupların çalışabileceği seçilmektedir.

18 18 5. Kullanıcı Grubu Yönetimi Burada kullanıcı gruplarına kullanıcılar dahil edilecektir. Aynı zamanda gruplar bazında sütun ve satır yetkiler düzenlenebilecektir Kullanıcı Grubu Kullanıcı Bu ekranda gruplara kullanıcılar dahil edilecektir. Üzerine gelinen gruba kullanıcılar eklenir Kullanıcı Grubu Sütun Yetki Bu kısımda seçilen grupların veri tabanında hangi tablolara/ görünümlere ulaşabileceği ve bu tablolardaki/görünümlerdeki hangi sahalara erişebileceğine dair yetkiler düzenlenebilir.

19 19 Yukarıda yönetici grubuna TBLCAHAR tablosunun yetkisi verilmiş ancak 3 sahanın yetkisi kaldırılmıştır. Böylece yönetici grubundaki kullanıcılar o tabloya erişebilecek, rapor kaynağı olarak kullanabilecek ancak yetkisi kaldırılan 3 sahaya erişemeyeceklerdir Kullanıcı Grubu Satır Yetki Bu ekranda gruplar bazında satır yetkiler düzenlenecektir. Örnek vermek gerekirse, bir şirketin plasiyerleri olduğunu varsayalım. Ege Bölgesi nde çalışan plasiyerlerin raporlarında Cari il sahasında sadece kendilerini ilgilendiren illeri görmeleri daha mantıklı olacaktır. Belirli bir filtre düzenlenerek, yapılan raporlarda sürekli bir filtreleme ile uğraşılmadan, herkes kendini ilgilendiren alanları görebilecektir. Yukarıda grup seçilir ve Yönet butonuna tıklanır. Açılan ekranda belli bir tablonun belli bir sahasına filtre verilir. Örneğin aşağıda TBLCASABIT tablosundaki CARI_IL sahası belirli iller seçilerek kısıtlanmıştır.

20 20 6. Veri Tabanı İşlemleri Bu ekranda veri tabanına ait tüm işlemler yapılır Veri Tabanı Kontrol Paneli Veri tabanı kontrol panelinde erişilmesi istenen tablolar/görünümler ve sahaları seçilir. Aslında veri tabanının tüm kontrolü buradadır. Burada seçilmeyen bir tablo sütun yetki ekranına gelemeyecektir Veri Tabanı Değişikliklerini Uyarla Veri tabanı üzerinde yapılan ekleme, silme ve düzeltme gibi tüm işlemlerin Q-Biz iş zekası ile entegre edilmesi gerekir. Örneğin veri tabanına bir görünüm eklendi. Bu görünümü rapor kaynağı olarak kullanabilmek için, önce değişiklikler uyarlanmalıdır. Daha sonra da bu görünümün sütun yetkisi verilmelidir. Yoksa erişim sağlanamayacaktır.

21 Ana Detay İlişki Veri tabanındaki ana detay ilişkiler görülecektir. İstenirse ilişki eklenebilir, düzenlenebilir ve silinebilir. Buradaki ilişkiler 1-n ilişkilerdir Ana Başvuru İlişki Veri tabanındaki ana başvuru ilişkiler görülecektir. Buradaki ilişkiler 1-1 ilişkilerdir.

22 Veri Kümesi Q-Biz iş zekasında rapor kaynağı olarak sadece tablo veya görünüm kullanılmaz. İstenirse Profiler da bir veri kümesi oluşturularak, raporlarda kaynak olarak kullanılabilir. Veri kümesinin amacı ilişkilerine göre 1 den çok tablo veya görünüme ulaşabilmektir. Bir görünümde sadece bizim eklediğimiz sahalar yer alırken, veri kümesinde tüm sahalar yer alacaktır. Tablolar / görünümler seçildikçe, aşağıdaki gibi veri kümesi yapısı oluşur. Veri kümesine ad verilir.

23 23 Veri kümesinin Kartezyen olup olmamasını Kartezyen testi butonuna tıklayarak test edebilirsiniz. 7. Yardımcı Araçlar Bu ekranda yardımcı araçlar bulunmaktadır Planlanmış Görevler Planlamış görevlerde raporların görünümleri otomatik olarak gönderilebilir. Ve tüm ayarlar buradan yapılır. Ekranda Ekle diyerek yeni bir planlanmış görev eklenebilir. İlk önce rapor (referans) mu yoksa konsolide rapor mu olacağı seçilir. Rapor adı seçildikten sonra, referans edilmiş olan bu raporun hangi döneme ait verilerinin gönderileceği seçilir.

24 24 Gönderim türü seçilir. Raporun görüntüleri seçilir. Bu görüntülerin hangi dosya türünde gönderileceği seçilir. Zaman parametreleri ayarlanır. Raporun nereye gönderileceği yazılır.

25 25 Rapor boş bilgisi seçeneği seçilirse, bir raporda veri yoksa bile gönderilir ancak veri olmadığının uyarısı verilir. Planlanmış görevlerin otomatik olarak çalışabilmesi için, Q-Biz Viewer.exe uygulamasının sürekli çalışıyor durumda olması gereklidir.

26 Kategori Tanımları Kategori tanımlarında rapor ve kurumsal karne kategorileri eklenir, düzenlenir Rapor İzinleri Aktif olunan dönemde yapılmış olan raporların kimlere yetki verileceği belirlenir. Bir kullanıcıya belli bir rapor için önce kullanım izni verilir. Sonrasında izinlerin detaylarına girilebilir.

27 Tablo/Görünüm Kategorileri Veri tabanındaki tablo ve görünümleri kategori isimleri burada belirlenir.

28 28 Hangi tablo veya görünümün hangi kategoride yer alacağının bilgisi de veri tabanı kontrol panelinde belirlenir Yetki Temizle Rapor kaynağı olarak kullanılan tablo ve görünümleri haricinde kalan tablo/görünümlerin yetkileri temizlenir. Böylece Q-Biz iş zekası daha hızlı bir performans sunacaktır Santral Veri Tabanı Oluştur Şu anda üzerinde çalışılan bir proje dolayısıla bu buton PROFILER da yer almaktadır. PORTAL Portala kullanıcı adı: admin ve şifre: admin ile giriş yapıldığında aşağıdaki ekran karşımıza gelmektedir. Buradan portalın çalışma durumunu, aktif kullanıcıları görebiliriz.

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

Kuruluş, Parametreler ve Genel Özellikler

Kuruluş, Parametreler ve Genel Özellikler KUR9000 1 GİRİŞ... 7 2 PROGRAMI YÜKLEME... 9 3 KUR9000 E GİRİŞ VE FİRMALARA AİT VERITABANI AÇMA... 11 4 SQL SUNUCUSUNA BAĞLANMA VE ŞİFRE ALMA... 14 5 KURULUŞ... 17 5.1 VERİ TABANI TANITIM KARTI (501100)...

Detaylı

KURULUM DOKÜMANI. Netsis B2B Sürüm: v2.0 Güncelleme Tarihi: 11.04.2014. Hazırlayan: Bora KÖKEN, Yazılım Proje Uzmanı, B2B Çözümleri

KURULUM DOKÜMANI. Netsis B2B Sürüm: v2.0 Güncelleme Tarihi: 11.04.2014. Hazırlayan: Bora KÖKEN, Yazılım Proje Uzmanı, B2B Çözümleri KURULUM DOKÜMANI Netsis B2B Sürüm: v2.0 Güncelleme Tarihi: 11.04.2014 Hazırlayan: Bora KÖKEN, Yazılım Proje Uzmanı, B2B Çözümleri Seray YORULMAZ, YDM Uzmanı B2Bdestek@netsis.com.tr İÇİNDEKİLER B2B Tanımı...

Detaylı

Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri. Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri

Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri. Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri Ürün Grubu [X] Netsis Enterprise [X] Netsis Standard [X] Entegre.NET [X] NetİKS [X] NetCRM [X] Netsis B2B Kısaltmalar SSO: Single Sign On (Netsis Merkezi Kimlik Yönetim Sistemi)

Detaylı

LogoConnect e-fatura Kurulumu ve Ayarları:

LogoConnect e-fatura Kurulumu ve Ayarları: LogoConnect e-fatura Kurulumu ve Ayarları: 1. e-fatura kullanılacak firma için Admin Panel / Firma detaylarında / Genel tab ında ; e - Fatura Kullanıcısı Organizasyonel Birim Bazında veya Kurum Bazında.

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI

LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI 2011 LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI İÇİNDEKİLER TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 8 Mesaj Şablonları... 10 Toplu Mesaj Gönderimleri... 11 İş Akışlarında

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. Logo

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. Logo TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri Logo Mart 2012 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 10 Mesaj Şablonları... 12 Toplu Mesaj Gönderimleri... 13 İş Akışlarında SMS

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2012

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2012 TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri LOGO Kasım 2012 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 8 Mesaj Şablonları... 10 Toplu Mesaj Gönderimleri... 11 İş Akışlarında SMS

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3.

TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3. TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3. PROGRAMIN KULLANIMI... 10 3.1 KULLANICI GİRİŞİ... 10 3.2 PROGRAMIN

Detaylı

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Sistem İşletmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Rol Tanımları...

Detaylı

Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011

Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011 Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011 içindekiler Yönetici Konsolu... 3 Sık Kullanılan Raporlara Kolay Ulaşım... 4 Farklı Tema Kullanımı... 5 Menü Kullanımı... 6 Geliştirilmiş CTRL+F Arama Kriterleri... 7

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu. Microsoft Access Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu. Microsoft Access Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Microsoft Access Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Aralık-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ - 1-1. VERİTABANI

Detaylı

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK 2012 SYS SİSTEM YÖNETİMİ 1.SYST00 Sistem İşlemleri Resim-1 Bu uygulama CANIAS sisteminde bulunan tüm işlemleri görüntülemek ve herhangi bir uygulama

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 14.HAFTA Ms Access (Veri Tabanı Yönetim Sistemlerine Giriş ve Tablo İşlemleri)

Detaylı

LogoConnect Nasıl Çalışır?

LogoConnect Nasıl Çalışır? LogoConnect Nasıl Çalışır? LogoConnect, Logo Ticari Sistem ve İnsan Kaynakları Programlarının firmalar arası ve firmalar ile bankalar arası veri transferini sağlayan bir aracı programdır. LogoConnect B2B

Detaylı

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL -Gerekli Kurulum Dosyaları Web Sitemizden İndirilerek, Önce Bilgisayarınıza Kurulması Gereken İşlemler Tamamlanır. - İkinci planda ise El terminali cihazı

Detaylı

Yönetim LOGO KASIM 2012

Yönetim LOGO KASIM 2012 Yönetim LOGO KASIM 2012 İçindekiler Genel Bilgiler... 4 Yönetim... 5 Tanımlar... 6 Terminal Tanımları... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 7 Gruplar... 7 Grupta yer alacak kullanıcılar...

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı

MOBiNET DAĞITIM UYGULAMALARI

MOBiNET DAĞITIM UYGULAMALARI MOBiNET DAĞITIM UYGULAMALARI Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Bu döküman ile, Netsis tarafından geliştirilen MobiNet

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUWİS. Web İçerik Sistemi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı-WEB GRUBU

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUWİS. Web İçerik Sistemi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı-WEB GRUBU MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUWİS Web İçerik Sistemi -WEB GRUBU 2013 B i l g i İ ş l e m D a i r e B a ş k a n l ı ğ ı MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI BİRİM BÖLÜM DAİRE

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2014

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2014 TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri LOGO Kasım 2014 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Online Turkcell Fatura Aktarımı... 4 Fatura Eşleştirme Tabloları... 5 Online Fatura Aktarımları... 6 Toplu Mesaj

Detaylı

DİJİTAL ARŞİV VE DÖKÜMAN YÖNETİMİ SİSTEMİ

DİJİTAL ARŞİV VE DÖKÜMAN YÖNETİMİ SİSTEMİ T.C. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü DİJİTAL ARŞİV VE DÖKÜMAN YÖNETİMİ SİSTEMİ Hazırlayan Reis HACIÖMEROĞLU Makina Mühendisi Müdür Yardımcısı

Detaylı

LOGO BÜTÇE LOGO Aralık 2007

LOGO BÜTÇE LOGO Aralık 2007 LOGO BÜTÇE LOGO Aralık 2007 İçindekiler Genel Kapsam... 3 Uygulama Temel Özellikleri...3 Bütçe Hazırlıkları Öncesince...4 Uygulama Gereksinimleri...4 Uygulamanın Kurulması ve Lisanslama...4 Uygulama Ayarları...5

Detaylı

MHRS Projesi [Kullanım Kılavuzu] [MHRS Projesi Uygulama Kullanım Kılavuzu]

MHRS Projesi [Kullanım Kılavuzu] [MHRS Projesi Uygulama Kullanım Kılavuzu] MHRS Projesi [Kullanım Kılavuzu] [MHRS Projesi Uygulama Kullanım Kılavuzu] Vestel Datasel Birim Ortaklığı Tarih : 23.01.2009 Sürüm : 1.0 İçindekiler İçindekiler... 2 Giriş... 4 SİSTEM YÖNETİMİ (T.C. Sağlık

Detaylı

Barva Mobile Kurulum İşlemleri

Barva Mobile Kurulum İşlemleri Barva Mobile Kurulum İşlemleri 1. Server Tarafında Yapılması Gerekenler Öncelikle Sunucularımızdan aşağıdaki dosyaların indirilmesi gereklidir. http://www.barvamobile.com/mobilteg-duyurulari/115-barva-mobile-demo-kurulum

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI...

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 6 2.1. YENİ SİTE OLUŞTURULMASI VE SİTE İŞLEMLERİ... 7 2.2. PROGRAMA

Detaylı

Programlama Kılavuzu. MS48IP IP Santrali

Programlama Kılavuzu. MS48IP IP Santrali Programlama Kılavuzu MS48IP IP Santrali İçindekiler AMAÇ...3 KARELPORT CİHAZ KAYIT İŞLEMİ...3 1. Yeni Santral Ekleme... 3 2. Santral Bilgilerinin Girilmesi... 3 3. Lisans Anahtarlarının ve Karelport Profilinin

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı