AMAÇ... 2 ÜRÜN / SERVĐS TANIMI... 2 ÜRÜN / SERVĐS ÖZELLĐKLERĐ... 2 Önemli Noktalar... 3 Standartlar ve Kısıtlar... 3 Sistemin Özellikleri...

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AMAÇ... 2 ÜRÜN / SERVĐS TANIMI... 2 ÜRÜN / SERVĐS ÖZELLĐKLERĐ... 2 Önemli Noktalar... 3 Standartlar ve Kısıtlar... 3 Sistemin Özellikleri..."

Transkript

1 UZAKTAN YEDEKLEME

2 İÇİNDEKİLER AMAÇ... 2 ÜRÜN / SERVĐS TANIMI... 2 ÜRÜN / SERVĐS ÖZELLĐKLERĐ... 2 Önemli Nktalar... 3 Standartlar ve Kısıtlar... 3 Sistemin Özellikleri... 5 ÖZEL PROJE ÖZELLĐKLERĐ... 5 DESTEK VE BAKIM... 6

3 AMAÇ Bu dkümanda Turkcell SuperOnline ın Uzaktan Yedekleme servisiyle ilgili genel bilgiler, yapısı ve özellikleri anlatılmaktadır. Ürün / Servis Tanımı Yedekleme için uzman persnel istihdam edemiyrsunuz, şirkette tuttuğunuz yedekleriniz ise lağanüstü durumlarda kayblma riski ile karşı karşıya Turkcell Supernline Uzaktan Yedekleme Servisi, önemli ve kritik gördüğünüz verileriniz ve sistemleriniz için güvenli bir rtam ve maliyet avantajı sağlayarak yedekleme ihtiyaçlarınızı karşılıyr. Đstenmeyen arızalarda verilerinize ve sistemlerinize Turkcell Supernline Veri Merkezlerinde tutulan yedeklerinizden anında geri dönme lanağı sağlıyr. Turkcell Uzaktan Sunucu Yedekleme Servisi ile veri kaybına maruz kalmamak için bilgisayarlarınızın, dsya sunucularınızın, sanal (VM) rtamlarınızın, SQL, Exchange ve Oracle veritabanlarınızın uzaktan yedeğini alabilirsiniz. 0-2 TB veriye sahip müşteriler için Turkcell Supernline Uzaktan Yedekleme tarifesi üzerinden aylık larak ücretlendirilir. 2 TB tan büyük veriye sahip müşteriler için özel prje kapsamında müşteri rtamına özel çözüm luşturulur ve aylık ücretlendirilir. Ürün / Servis Özellikleri Uzaktan Yedekleme Servisi ile lkasynunuza hiçbir dnanım kurulmadan sunucularınızın yedeği Turkcell SuperOnline Veri Merkezindeki yedekleme dnanımlarında saklanır. Geleneksel yedekleme yöntemlerinin aksine Uzaktan Yedekleme Servisi ile tam (full) yedek almak için bile sadece değişen benzersiz veri parçaları yedekleme için internet üzerinden gönderilir. Veri yedeklenen sunucu tarafından %99 a varan değerlere kadar tekilleştirilebilir. Uzaktan Yedekleme Servisi ile aynı veri parçaları asla ikinciye yedeklenmez. Veri parçaları glbal larak yedeklenen tüm sunucularınız arasındaki benzerlik gözetilerek tekilleştirilir ve sadece benzersiz veri parçaları yedekleme için internet üzerinden Turkcell SuperOnline Veri Merkezine gönderilir. Yedekten dönme işi tek bir adımda gerçekleştirilir. Full ve Incremental yedeklerin birleştirilerek yedekten geri dönülmesi zrlukları ile karşılaşılmaz.

4 Müşteri rtamındaki yedeklenecek sunuculara Avamar yedekleme yazılımı ajanı kurulur. Bu ajan ile Turkcell SuperOnline veri merkezine uzaktan bağlantı kurulur ve sunucular üzerindeki verinin uzaktan yedeklenmesi sağlanır. Yedeklenen veri Turkcell SuperOnline Veri Merkezinde saklanır. Avamar ajanı yedekleme sırasında veriyi parçalara böler ve veri parçalarının benzersiz ya da duplike lduğuna karar verir Sadece benzersiz veri parçaları Turkcell SuperOnline Veri Merkezine gönderilir. (Tekilleştirme) Veri sıkıştırılarak ve kriptlanarak gönderilir Her gün alınan günlük yedekler 30 gün byunca saklanır Tüm yedekleme perasynlarının takibi, işletimi ve raprlaması Turkcell Supernline srumluluğundadır Müşteri istediği zaman yedekten dönme işlemini gerçekleştirir. Yedekten dönme perasynları müşteri tarafından gerçekleştirilir Önemli Nktalar Veri Netwrk üzerinden transfer edilmeden önce yedeklenen sunucu tarafında tekilleştirilir Yedekleme sürelerini çk kısaltır. Yedekleme sırasında transfer edilen veri miktarını %99 varan değerlere kadar azaltabilir Her gün için tam (full) yedekten dönme avantajı sağlanır. Günlük larak sadece değişen verinin tekilleştirilerek yedeği alınır ancak her gün için tam (full) yedekten dönme avantajı sağlanır. (Full+Incremental yedeklerde lduğu gibi verinin birleştirilmesine gerek kalmaz) Yedeklenen Veri Turkcell Veri Merkezindeki GRID mimariye sahip EMC Avamar dnanımlarında RAIN (Redundant Array f Independant Ndes) ve RAID (Redundant Array f Independant Disks) krumalarına sahip sistemler üzerinde saklanır Yedeklenen verinin günlük larak yedekten geri dönülebilirliği ve tutarlığı sistem tarafından tmatik kntrl edilir Standartlar ve Kısıtlar Uzaktan Yedekleme ürünü standartları aşağıda belirtilmiştir. 0-2 TB arası veri içindir. (2 TB dan büyük veri özel larak prjelendirilir) 500 GB dan büyük veritabanları ve NAS Strage ların NDMP ile yedeklenmesi özel prje kapsamındadır. VMware Yedekleme: Vmware imaj seviyesinde yedekleme için müşteri tarafından en az bir adet sanal sunucu sağlanır..(en az 5 GB RAM ve 1 CPU lu). Bu sunucu VMware yedekleme işleri için Avamar Prxy sunucusu larak kullanılır. VMware imaj yedekleri için sanal sunucular üzerine yedekleme ajanı kurulması gerekmez. Yedekler sanal sunucu kaynaklarına ek yük getirmeyecek şekilde Avamar Prxy sanal sunucuları üzerinden alınır. Yedeklenecek VMware sunucularda CBT (Change Blck Tracking) özelliğinin çalışıyr lması önerilmektedir. Yedeklenecek VMware sunucularda RAW disk kullanılıyrsa sftware cmpatibility mdda lması gerekmektedir.

5 Hyper-V Yedekleme: Hyper-V imaj seviyesinde yedekleme için hst üzerinde bir Avamar ajanı kurularak bu hst üzerindeki sanal sunucular yedeklenebilir. Hyper-V imaj yedekleri için sanal sunucular üzerine yedekleme ajanı kurulması gerekmez. Yedekler sanal sunucu kaynaklarına ek yük getirmeyecek şekilde hst üzerinden alınır. Ağ Ayarları: Yedeklenecek her sanal ve fiziksel sunucu bir real IP ye NAT lanmalıdır. Real IP ler müşteri tarafından sağlanır. Bilgisayar Yedekleme: Avamar ın kişisel bilgisayarlara özel ajanı yardımıyla bilgisayarlardaki verilerin yedeklenmesi sağlanabilmektedir. Đşletim Sistemi Seviyesinde Yedekleme: Windws 2008 Sunucu işletim sistemi kullanan sunucularda ve Windws XP, Vista veya 7 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda işletim sistemi seviyesinde yedekleme yapılabilmektedir. Yedekten dönme işlemi sırasında belirtilen işletim sistemlerini kurmaya gerek kalmadan, bt CD siyle yedekten geri dönme sağlanabilmektedir. Veritabanı Yedekleme: SQL, Exchange, Ltus Dmin, DB2, Sharepint ve Oracle kurumsal uygulama ve veritabanlarının nline yedeklenmesi desteklenmektedir. Veritabanlarının kapatılmadan (nline) yedeklenmesi için veritabanı sunucularına Avamar veritabanı yedekleme yazılımı ajanı da kurulur. Örnek Tahmini Süreler: Örnek veri büyüklükleri için tahmini ilk yedekleme süreleri aşağıdaki tablda belirtilmiştir. Örnek veri büyüklükleri için tahmini günlük yedekleme süreleri aşağıdaki tablda belirtilmiştir.

6 Örnek veri büyüklükleri için tahmini tam (full) yedekten dönme süreleri aşağıdaki tablda belirtilmiştir. Tahmini yedekleme ve yedekten dönme süreleri veri tipi (dsya büyüklükleri, sayısı vb.), yedekleme işlerinin takvimlenmesi ve sunucu perfrmansına göre değişiklik gösterebilir. Yedekten dönme perasynları müşteri tarafından gerçekleştirilir Sistemin Özellikleri O-2* TB arası veri büyüklüğü için sadece yedekleme ajanı kurulumu ile uzaktan veri yedekleme sağlanır Her Gün Tam (Full) Yedekleme: Her gün tam (full) yedek alınır. Tekilleştirme teknljisi ile sadece değişen blklar günlük larak gönderilir Online Veritabanı Yedekleme: Oracle, SQL ve Exchange yedekleri veritabanı çalışırken nline larak yedeklenir. Alınan yedeklerden full ve parçalı larak yedekten dönülebilir. Küçük Internet Bant Genişliği ile Büyük Yedekler Alınabilir: Yedeklenen verinin kaynakta tekilleştirilmesi ile büyük veril küçük bant genişliği ile günlük larak yedeklenir. Grafik Arayüz ile Yedekten Dönme: Grafik arayüz üzerinden yedeklenmiş veri seçilerek yedekten dönme işlemi sağlanır. *500 GB dan büyük veritabanları ve NAS Strage ların NDMP ile yedeklenmesi özel prje kapsamındadır. ÖZEL PROJE ÖZELLİKLERİ 2 TB dan büyük tplam yedekleme verisi özel prje kapsamında değerlendirilir.

7 500 GB dan büyük tek bir veritabanı verisi ve tüm büyüklüklerdeki NAS NDMP yedekleme işleri özel prje kapsamında değerlendirilir. Özel prjelerde müşteri lkasynuna bir yedekleme dnanımı knumlandırılır. Veri müşteri lkasynunda tekilleştirilerek önce bu kutuya yedeklenir. Daha snra istenirse yedeklenen her veri aynı zamanda Turkcell SuperOnline Veri Merkezine de replike edilebilir. Böylece yedeklenen veri müşteri lkasynunda ve Turkcell Supernline Veri Merkezinde farklı kpyalar halinde saklanabilir. Tüm veri büyüklükleri için çözüm sağlanır. Saklanacak versiyn sayısı ve yedekleme sıklığı müşteri tarafından belirlenebilir. Tüm yedekleme perasynlarının takibi, işletimi ve raprlaması Turkcell srumluluğundadır (standart servis ile aynı) Yedekten dönme perasynları müşteri tarafından gerçekleştirilir (standart servis ile aynı) DESTEK VE BAKIM Tüm işletim Turkcell Supernline a aittir. Đlk seviye destek 24 saat verilir. Đkinci ve üçüncü seviye ileri destek hizmetleri hafta içi mesai saatleri içinde (08:00-17:00) verilir. Yedekten dönme (restre) müşteri tarafından gerçekleştirilir. Ajan kurulumları Turkcell Supernline ın sağlayacağı talimatname ile müşteri tarafından gerçekleştirilir. Yerinde geri yükleme istenirse ilgili tarife üzerinden ücretlendirilir. Yerinde destek çalışmaları ayrıca ücretlendirilir.

CloudPro Server Backup. Güçlü bir Veri Yedekleme Çözümü ile İş Sürekliliğinizde Devamlılığın Anahtarı

CloudPro Server Backup. Güçlü bir Veri Yedekleme Çözümü ile İş Sürekliliğinizde Devamlılığın Anahtarı CloudPro Server Backup Güçlü bir Çözümü ile İş Sürekliliğinizde Devamlılığın Anahtarı CloudPro Server Backup Uygun Maliyetli Buluta Çözümü Küçük ve orta ölçekli birçok firma, kurumsal seviyede veri yedekleme

Detaylı

SANALLAŞTIRMA VDI ve PROVİSİONİNG TEKNİKLERİ. Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Bilişim Teknolojileri Bölümü, ANKARA

SANALLAŞTIRMA VDI ve PROVİSİONİNG TEKNİKLERİ. Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Bilişim Teknolojileri Bölümü, ANKARA SANALLAŞTIRMA VDI ve PROVİSİONİNG TEKNİKLERİ Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Bilişim Teknljileri Bölümü, ANKARA melihtunek@gmail.cm Nevzat Melih TÜNEK Öğrenci Numarası: 1403650009 Özet 21. yüzyılda gelişen

Detaylı

Merkezi Yönetim & Merkezi Yedekleme

Merkezi Yönetim & Merkezi Yedekleme MakroBackup ağ üzerindeki tüm bilgisayar ve sunucuların, dosya ve imaj yedeklerinin otomatik alınması için geliştirilmiş bir yedekleme ünitesidir. Dikkat çeken en önemli özelliklerinden bir tanesi merkezi

Detaylı

IBM Yazılım Markaları...2. Kategoriye Göre IBM Yazılım Ürünleri...5. Rational Ürün Ailesi...9. Rational Rapid Developer...14

IBM Yazılım Markaları...2. Kategoriye Göre IBM Yazılım Ürünleri...5. Rational Ürün Ailesi...9. Rational Rapid Developer...14 İçindekiler İçindekiler...1 IBM Yazılım Markaları...2 Ltus...2 Websphere...2 Ratinal Rse...3 DB2...3 Tivli...4 Kategriye Göre IBM Yazılım Ürünleri...5 Ratinal Ürün Ailesi...9 Ratinal Rapid Develper...14

Detaylı

EMC DATA DOMAIN ÜRÜNÜNE GENEL BAKIŞ

EMC DATA DOMAIN ÜRÜNÜNE GENEL BAKIŞ EMC DATA DOMAIN ÜRÜNÜNE GENEL BAKIŞ Yeni nesil yedekleme ve kurtarma için tekrarlanan veriden arındırılmış depolama ANA HATLAR Tekrarlanan Veriden Arındırılmış Esnek Depolama Hızlı, ön aşamada tekrarlanan

Detaylı

TROYA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ACİL ve BEKLENMEDİK DURUM PROSEDÜRÜ AĞUSTOS 2015

TROYA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ACİL ve BEKLENMEDİK DURUM PROSEDÜRÜ AĞUSTOS 2015 TROYA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ACİL ve BEKLENMEDİK DURUM PROSEDÜRÜ AĞUSTOS 2015 Versiyn: 1.01 TROYA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ACİL ve BEKLENMEDİK DURUM PLANI 1. AMAÇ TROYA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. nin, acil ve beklenmedik

Detaylı

ANET YAZILIM BİLGİ GÜVENLİĞİ SÜREÇLER. Ertuğrul AKBAŞ A N E T Y A Z I L I M - I S T A N B U L

ANET YAZILIM BİLGİ GÜVENLİĞİ SÜREÇLER. Ertuğrul AKBAŞ A N E T Y A Z I L I M - I S T A N B U L ANET YAZILIM BİLGİ GÜVENLİĞİ SÜREÇLER Ertuğrul AKBAŞ 2011 A N E T Y A Z I L I M - I S T A N B U L Birleşik Tehdit Yönetimi Ağ Güvenlik Cihazları (UTM Firewall) Değerlendirme Hizmetleri...3 Firewall Kural

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ İDARİ ve TEKNİK ŞARTNAME Doküman No Mİ_F_13 Revizyon No. 00 Rev. Tarihi 00 Yayın Tarihi 03.03.2010 Şartname No BACKUP YAZILIMI ve STORAGE KAPASİTE ARTIRIMI, YENİ SİSTEM ALIM İŞİ

Detaylı

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU YEDEKLEME YAZILIMI ALIM İŞİ TEKNİK ŞARTNAME

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU YEDEKLEME YAZILIMI ALIM İŞİ TEKNİK ŞARTNAME ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU YEDEKLEME YAZILIMI ALIM İŞİ TEKNİK ŞARTNAME 1. GENEL İFADELER 1.1 Bu şartnamede bahsi geçen; İdare: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu,

Detaylı

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Bu yayın T.C. Sağlık bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Bilişimi Daire Başkanlığı tarafından

Detaylı

PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com. Sayfa. Malzeme Kodu : JEND001956 SUNUCU SATINALMA BÝLGÝSÝ (ÞARTNAME) (*

PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com. Sayfa. Malzeme Kodu : JEND001956 SUNUCU SATINALMA BÝLGÝSÝ (ÞARTNAME) (* 1 / 5 Malzeme Kodu : JEND1956 SUNUCU SATINALMA BÝLGÝSÝ (ÞARTNAME) (* Þartname Kodu : 43257 BİLGİ İŞLEM MERKEZİ Düzenleme Tarihi : 03/04/2015 Þartname Metni : U.Ü. SUAM BİLGİ İŞLEM MERKEZİ SUNUCU ALIMI

Detaylı

Turkcell 2012 Tüm hakları saklıdır. Turkcell Superonline Veri Merkezi Hizmetleri

Turkcell 2012 Tüm hakları saklıdır. Turkcell Superonline Veri Merkezi Hizmetleri Turkcell Superonline Veri Merkezi Hizmetleri Bölgenin İletişim ve Teknoloji Lideriyiz 9 ülkede 63M müşteri 5 ülkede pazar lideri Türkiye de 34,4 M abone Belarus NYSE ve IMKB ye kote Pazar değeri: 20 milyar

Detaylı

Turkcell 2011 Tüm hakları saklıdır. Uzaktan Yedekleme Servisi

Turkcell 2011 Tüm hakları saklıdır. Uzaktan Yedekleme Servisi Uzaktan Yedekleme Servisi Verilerimiz ve sistemlerimiz büyüyor, yedeklemenin önemi artıyor Dünyadaki toplam veri büyüklüğü her sene ikiye katlanıyor Đnsan hatası ve cihaz hatası veri kayıplarının en büyük

Detaylı

SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ. Temel Kavramlar

SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ. Temel Kavramlar SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ Temel Kavramlar Sunucu / Server Birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanarak kaynakların paylaşması amacıyla kurulmuş olan bağlantı sistemine ağ sistemi (Network) denir. Bağlanan

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Amaç. Ürün / Servis Tanımı... 2. Ürün / Servis Özellikleri... 2 Standartlar Ve Kısıtlar... 2 Sistemin Özellikleri...

İÇİNDEKİLER. Amaç. Ürün / Servis Tanımı... 2. Ürün / Servis Özellikleri... 2 Standartlar Ve Kısıtlar... 2 Sistemin Özellikleri... KURUMSAL E-POSTA İÇİNDEKİLER Amaç Ürün / Servis Tanımı... 2 Ürün / Servis Özellikleri... 2 Standartlar Ve Kısıtlar... 2 Sistemin Özellikleri... 3 Destek Ve Bakım... 4 1 AMAÇ Bu dokümanda Turkcell SuperOnline

Detaylı

Windows Sunucular için Symantec Backup Exec 11d Seçenekler/Ajanlar

Windows Sunucular için Symantec Backup Exec 11d Seçenekler/Ajanlar Windows Sunucular için Symantec Backup Exec 11d Seçenekler/Ajanlar Genel bakış Windows Sunucular için Symantec Backup Exec 11d, Windows veri koruma ve kurtarma alanında Microsoft Exchange Server, Microsoft

Detaylı

Atılım Üniversitesi Bilgi & İletişim Teknolojileri Müdürlüğü. Veri Yedekleme Prosedürü ve Politikaları

Atılım Üniversitesi Bilgi & İletişim Teknolojileri Müdürlüğü. Veri Yedekleme Prosedürü ve Politikaları Atılım Üniversitesi Teknolojileri Müdürlüğü Veri Yedekleme Prosedürü ve Politikaları Doküman Detayları Hazırlanma Tarihi 21.04.2015 Yayın Final Hazırlayan Ersun Ersoy Doküman Numarası Revizyon Geçmişi

Detaylı

ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu

ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu Page 1 1. ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu.................................................................. 3 1.1 ImageManager Tanıtımı...................................................................................

Detaylı

HP 3PAR Remote Copy için HP Veri Çoğaltma Çözümü Hizmeti

HP 3PAR Remote Copy için HP Veri Çoğaltma Çözümü Hizmeti HP 3PAR Remote Copy için HP Veri Çoğaltma Çözümü Hizmeti HP Care Pack Hizmetleri Teknik veriler HP 3PAR Remote Copy için HP Veri Çoğaltma Çözümü Hizmeti, HP 3PAR Depolama Sistemi Remote Copy ürününün uygulanmasını

Detaylı

BÜTÜNLEŞİK LOG YÖNETİM CİHAZI

BÜTÜNLEŞİK LOG YÖNETİM CİHAZI BÜTÜNLEŞİK LOG YÖNETİM CİHAZI, Kurumların mevcut netwrk sistemlerinde hiçbir ayar yapmaya gerek duymadan (Tak Kullan) 5651 sayılı kanunda belirtilen internet suçlarını önlemeye yönelik larak lg yönetimi

Detaylı

ShadowProtect Kullanım Kılavuzu

ShadowProtect Kullanım Kılavuzu ShadowProtect Kullanım Kılavuzu Page 1 1. ShadowProtect Kullanım Kılavuzu............................................................................... 4 1.1 ShadowProtect Genel Bakış...............................................................................

Detaylı

2.3.2 Yedekleme yazılımı yedekleri 2.4 maddede teklif edilecek Disk Tabanlı Yedekleme Sistemine yedekleyecektir. 2.3.3 Yedekleme profilleri kurumumuz

2.3.2 Yedekleme yazılımı yedekleri 2.4 maddede teklif edilecek Disk Tabanlı Yedekleme Sistemine yedekleyecektir. 2.3.3 Yedekleme profilleri kurumumuz 2014 YILI TÜRKİYE TAŞKÖMÜRÜ KURUMU SUNUCU, HARİCİ DEPOLAMA, YEDEKLEME YAZILIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. AMAÇ TTK Genel Müdürlüğü bilgi işlem sistemlerinin felaket yönetimi kapsamında Sunucu, Harici Depolama

Detaylı

Yayınlanma Tarihi : 26.08.2013. Revizyon Numarası : 1.0.1

Yayınlanma Tarihi : 26.08.2013. Revizyon Numarası : 1.0.1 Yayınlanma Tarihi : 26.08.2013 Revizyn Numarası : 1.0.1 İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 4 GİRİŞ... 6 I. E-FATURA UYGULAMASI NEDİR?... 6 A. YARARLARI NELERDİR?... 7 B. E-FATURA UYGULAMASI HANGİ ŞİRKETLER

Detaylı

Versiyon 8 Tanıtım Windows

Versiyon 8 Tanıtım Windows Versiyn 8 Tanıtım Windws Arai Teknlji. Remark Türkiye Distribütörü Web Site: http://www.anketix.cm Phne: 0216 308 44 43 FAX: 0216 460 06 48 E-Mail: Mail: anketix@anketix.cm Selmanipak Cd. Tphaneliğlu Sk.

Detaylı

Yeni Nesil Veri Yedekleme ve Kurtarma Çözümleri

Yeni Nesil Veri Yedekleme ve Kurtarma Çözümleri Yeni Nesil Veri Yedekleme ve Kurtarma Çözümleri Hakan YILDIZ, 28/05/2009 2009 IBM Corporation 2 Ajanda Veri yönetimine genel bakış IBM Veri Yedekleme ve Kurtarma Çözümleri Tivoli Storage Manager Tivoli

Detaylı

Zeepeak Nedir? Tablet. Akıllı Telefon. Bilgisayar. IP Telefon. Zeepeak. Tablet üzerinden softphone ile kullanın

Zeepeak Nedir? Tablet. Akıllı Telefon. Bilgisayar. IP Telefon. Zeepeak. Tablet üzerinden softphone ile kullanın Zeepeak Nedir? Zeepeak, tüm haberleşme ihtiyaçlarını bünyesine barındıran, bütünleşik IP tabanlı iletişim platfrmudur. IP Santral, Çağrı Merkezi, IVR, Otmatik Arama, Ses Kayıt, Sesli Psta, CRM, E-mail

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr I. BİLGİSAYARLAR A. BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle aritmetik ve mantıksal işlemleri yapabilen ve yaptığı işlemlerin snucunu saklayabilen, sakladığı bilgilere istenildiğinde

Detaylı

IBM Sistemleri ve Teknolojisi Veri Sayfası. Depolama pazarındaki en güçlü ve kullanımı kolay yenilikçi disk sistemi

IBM Sistemleri ve Teknolojisi Veri Sayfası. Depolama pazarındaki en güçlü ve kullanımı kolay yenilikçi disk sistemi IBM Storwize V7000 Unified Disk Sistemi Depolama pazarındaki en güçlü ve kullanımı kolay yenilikçi disk sistemi Öne Çıkanlar Her ölçekte işletmeler için kapsamlı, kurumsal düzeyde depolama işlevleri sunar

Detaylı

HP StoreEasy 1000/3000 Ağ Depolama Çözümü Kurulum ve Başlatma Hizmeti

HP StoreEasy 1000/3000 Ağ Depolama Çözümü Kurulum ve Başlatma Hizmeti HP StoreEasy 1000/3000 Ağ Depolama Çözümü Kurulum ve Başlatma Hizmeti HP Hizmetleri Teknik veriler HP StoreEasy 1000/3000 Ağ Depolama Çözümü Kurulum ve Başlatma Hizmeti, HP StoreEasy 1000/3000 ve X1000/3000

Detaylı

HARİCİ VERİ DEPOLAMA SİSTEMİ ALIM İŞİ TEKNİK ŞARTNAME

HARİCİ VERİ DEPOLAMA SİSTEMİ ALIM İŞİ TEKNİK ŞARTNAME HARİCİ VERİ DEPOLAMA SİSTEMİ ALIM İŞİ TEKNİK ŞARTNAME 1.GENEL KOŞULLAR: 1.1.Firmalar, teknik şartnamenin tüm maddelerine açık, anlaşılır ve yeterli teknik düzeyde sırasıyla cevap vereceklerdir. (Okunmuştur,

Detaylı