KÜTAHYA ĠLĠ KAMU HASTANELERĠ BĠRLĠĞĠ GENEL SEKRETERLĠĞĠ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KÜTAHYA ĠLĠ KAMU HASTANELERĠ BĠRLĠĞĠ GENEL SEKRETERLĠĞĠ"

Transkript

1 KÜTAHYA ĠLĠ KAMU HASTANELERĠ BĠRLĠĞĠ GENEL SEKRETERLĠĞĠ Haziran 2014

2 GETAT Geleneksel,Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp

3 Sağlık Bakanlığı; Amaç Hacamat, Akupunktur, Hipnoz ve Mezoterapi gibi geleneksel tıp uygulamalarını yasayla takip altına almak için harekete geçti. Uygunsuz ortamlarda, sağlıksız tedavi yöntemlerinin önüne geçmeyi planlayan bakanlık, geleneksel uygulamaların klinik ve hastanelerde uygulanması için yönetmelik çalıģmalarına baģladı.

4 BAKANLIK ÇALIŞMALARI 4 YILLIK ÇALIġMA Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ġrfan ġencan yönetiminde ekibin çalıģtığı Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları yönetmelik taslağında tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları konusunda 4 yıllık çalıģma yapıldı. Sahada yapılan uygulamalar sonunda tedavi yöntemlerine iliģkin 31 baģlık belirlendi. Tamamlayıcı, Alternatif Tıp uygulamaları ile ilgili 5 grup oluģturuldu. Her grup için koordinatörler belirlendi. Etkililiği ve güvenliği sağlamak amacıyla geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları ile ilgili düzenlemeler yönetmelik altına alınacak. KOMĠSYONDA 3 PROFESÖR Mevzuat çalıģmalarına katkı sağlamak için bilimsel araģtırmalar yapmak üzere Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire BaĢkanlığı bünyesinde 3 uzman doktor ve 3 profesör doktordan oluģan bir komisyon kuruldu. Komisyon geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamaları grupları altında belirlenen uygulamalar hakkında dünyada ve Türkiye de yapılan bilimsel çalıģmalar ve yayınları inceledi. Belirlenen bu uygulamaların kanıta dayalı olarak tanımlamaları yapıldı.

5 GELENEKSEL 14 TEDAVİ Bakanlığın çalıģtığı yönetmelikte uygulamaya konulacak 14 alan Ģöyle: Akupunktur Homeopati (Benzer) Hipnoz, Osteopati (Eklem) Hirudoterapi (Sülük), Kyropraktik (Omurga) Refleksoloji (bel-boyun fıtığı), Maggot (Steril Larva) Ozonla tedavi, (Oksijen) Apiterapi (Arı ürünü) Mezoterapi, (Vitamin) Proloterapi (Enjeksiyon) Fitoterapi, (Bitki) Kupa Terapisi (HACAMAT)

6

7

8 Kupa Terapisi (HACAMAT)

9 Kupa Terapisi (HACAMAT) Halk arasında hacamat olarak biliniyor, yurtdışında cupping therapy-kupa terapisi olarak adlandırılıyor. Aslında basit bir yöntem: Vücudun herhangi bir yerinden tedavi maksatlı, kanın vakumlama yöntemiyle alınmasıyla yapılıyor. Çok eski zamanlarda boynuz kullanılarak uygulanan bu yöntem günümüzde vakumlu bardak veya şişelerle gerçekleştiriliyor. Kupa terapisi adı da buradan geliyor. Batı, bu tedavi yöntemini keşfettiğinde, adını kupa terapisi olarak adlandırdı. Londra Üniversitesi nde kürsüsü bile açıldı.

10 Hacamatın Bilimsel Prensibi; VÜCUTTAKĠ : Zararlı toksinleri, Kandaki o güne kadar birikmiş, idrar, dışkı ve terleme yoluyla atılamayan, Pıhtılaşma eğilimini artıran mikro yapışıklıklara (viskozite) sebep olan maddeleri, Morfolojisi(şekli) bozulmuş eskimiş kan hücrelerini, tortu ve toksinleri vakumlayarak vücuttan uzaklaştırma işlemidir.

11 Kupa Tedavisi (HACAMAT) Hacamat; Sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade kan fazlalığının ve vücuttan atılamayan toksinlerin meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan genel bir tedavi usûlüdür. Amerika lı bir profesör hastalıkların %90 ının kanın temizlenilmesi ile tedavi edilebileceğini iddia etmiştir. Kanın temizlenmesi ile bu denli hastalıklara karşı başarılı sonuç alınması konunun önemini ortaya çıkarmaktadır. Özellikle psikiyatrik rahatsızlıklarda önemi tahmin edilenin çok üzerindedir. Çağımızın hastalığı haline gelmiş ve son yıllarda çok fazla miktarda görülmeye başlanılmış depresyon tedavisinde kanın temizlenilmesi ile muhteşem derecede olumlu etki alınabilmektedir. Depresyonda beyin hücreleri olan nöronların birbirlerine bağlantı yaptıkları sinaptik aralıklarda seratonin, adrenalin, noradrenalin ve dopamin gibi hormonların geçiş hızında bozulma olmaktadır. Bu bozulmaya bağlı olarak enerji kaybı, yorgunluk, umutsuzluk, karar vermede güçlük, unutkanlıkla seyreden ve daha ağırlaşmış safhalarında insanları intiharlara kadar götüren depresyon rahatsızlığı gelişmektedir. Burada kanın kirliliğinin büyük önemi vardır.

12 Kupa Terapisinin Tarihçesi (HACAMAT) Hacamat tedavisi 5000 yıldan fazla süredir dünya genelinde yaygın bir biçimde, birçok kültürün halk tedavilerinde önemli bir rol oynamıştır. Tekniklerin belgelendirilmesi en erken eski Mısır da Mısır papirüsleri üzerinde görülebilir. Milattan önce 1550 yıllarında yazılmış, 19.yüzyılda keşfedilen ve en eski tıp metinleri olan Eber papirüslerinde vücuttan kirli kanı ve yabancı maddeleri uzaklaştırmak için kan akıtılarak yapılan hacamat tasvirleri bulunmaktadır. Bu kadim sanat, Eski Mısırlılardan Yunanlılara ve Romalılara taşındı; modern tıbbın babası Hipokrat 2 tür hacamat dan bahseder; kuru hacamat ve yaş hacamat. Hacamat hakkında yazılı kanıtlar Galen in yazıtlarında da görülebilir. Hacamatın popülerliği orta çağda da devam etti. Doktorlar kadar berberlerin de uygulamasıyla AVRUPA DA yayıldı. 14.yüzyılda Fransa da hacamatı berberler yapardı. Hacamat, El Razi ve İbni Sina gibi doktorlar tarafından da uygulanmıştır. İbni Sina Kanun unda hacamattan ve damardan kan almadan birlikte bahseder. Ancak hacamatın daha güvenli ve etkili olduğunu vurgular. 18. ve 19. yüzyıllarda hacamat tedavisinin kullanılması Amerika BirleĢik Devletlerinde ve batı dünyasında yaygın hale geldi. Hatta gazete sahipleri hacamat uygulaması hakkında geniģ talimatnameler yayınlıyorlardı sonlarında birçok hastalığın tedavisinde hacamat tedavisi uygulamak üzere Avrupalı ve Amerikalı doktorlar ve cerrahlar hacamat için işe alınıyorlardı. 18. ve 19.yüzyıllarda ingiliz halkı ilkbahar ve sonbahar aylarında hastanelere hacamat olmak için gidiyorlardı.

13 Kandaki Toksinler ve Kupa terapisinin Faydaları Düzenli olarak hacamat yaptıran insanlar toksinler ve metabolik atıklardan kurtulmuş olurlar. Hacamat; Vücutta yeni kan hücrelerini hayata geçirerek, kolesterol ve kandaki ürik asiti normale döndürür, böylece kalp, böbrek ve karaciğer görevini yerine getireceği için vücut sağlıklı ve zinde olur. Vücuttaki tüm toksinler cildin üst tabakası olan kılcal damarlarda birikir. Toksinler hacamat yoluyla dışarı alındığında vücut son derece fayda görür. VÜCUDUMUZA GĠREN TOKSĠNLER: Hava kirliliği, Sigara dumanı, Elektromanyetik radyasyon (el-telefonu, TV, bilgisayar, vb.) Metabolik atık, Yiyecek ve içeceklerdeki katkı maddeleri, ĠĢlenmiĢ gıdalar, Çiğ gıdalar ve kimyasal yapısı nedeniyle fiziksel değiģiklikler, Çok sayıda kimyasal madde içeren ve Tarım ürünleri, Böcek vb. zehirler, Kronik Hastalığı nedeni le metabolik bozukluklar, Kullanılan ilaçlar. Tüm bu faktörler böbrek, karaciğer, kemik iliği ve diğer organların iģlevlerini bozarak sağlığımıza zarar verir. Sonuç olarak; Filtre görevini yapan böbrek görevini yapamaz. Detoksifiye organı olan karaciğer işlevini yerine getiremez ve aplastik anemi ortaya çıkabilir; bu da kemik iliğinin görevini yapamayacağı demektir. Bunların sonucunda fiziksel ve ruhsal hastalıklar ortaya çıkar. Tüm bunlar kimyasal ilaçları hayatımızdan tamamen çıkarmak anlamına gelmemelidir. Burada önemli olan geliģigüzel ilaç almamaktır.

14 Kupa Terapi Bölgeleri Kafatası Arkası (Can Kurtaran): Ruh hastalıklarına, psikolojik problemlere, kulak ağrısı ve çınlamasına, baģ ağrısına ve dönmesine, yara, egzama, uçuk, sedef ve saç dökülmesine, göz ve göz kapakları, ağız, diģ ve diģetleri ve burun hastalıklarına iyi gelir. Yeni baģlayan katarakt için çok faydalı, fakat eski katarakt için zararlıdır, Ense Çukurunun Altı (Boyun) : Göz ve göz kapağı hastalıklarına (arpacık, göz kapağı ağrıları ve ödemi), ağız kokusuna, diģ ve diģeti hastalıklarına, tiroid ve lenf bezi hastalıklarına, Kulakların Altı ve Biraz Arkası: Kulak, burun, boğaz ve göz hastalıklarına, ön diģler ve köpek diģlerine, baģ ağrılarına, karaciğer ve safra kesesi sancılarına, baģ titremesine, Omuzlar: Akciğer hastalıkları ve yüksek tansiyon, baģ ağrısı ve baģ dönmesi, saç dökülmesi, boyun kireçlenmesi ve fıtığı, kol-omuz ağrıları, hormon dengesizliğine,

15 Kupa Terapi Bölgeleri Kürek Kemikleri Arası (Tam Ortaya Değil, Biraz Yukarı):Akciğerler, kalp, pankreas ve safra kesesi hastalıklarına, Kürek Kemikleri Altı: Bel ağrısına ve bel fıtığına, karın ağrısına, mide ve karaciğer hastalıklarına, Bel: Ġdrar tutamama, bel ağrısı ve fıtık, böbrek ve kadın-erkek hastalıklarına, Kuyruk Sokumu: Prostat, fil hastalığı, basur ve adet düzensizliğine, Dizlerin Üstü ve Altı (Ġç ve DıĢ Kısımları): Diz ağrısı ve diz hastalıklarına, adet düzensizliğine, basur, varis, baldır ve ayak yaralarına, mide, karaciğer, safra kesesi ve böbrek rahatsızlıklarına, Baldırlar (Arka Kısmı): Yüksek tansiyon, sedef, fil, idrar yolları ve böbrek hastalıklarına, baģ ağrısına, baldır ve ayak ağrılarına ve buralardaki yaralara, Ayak Bileği DıĢ Kısmı: Siyatik ağrılarına, varis, gut ve fil hastalıklarına, Ayak Bileği Ġç Kısmı : Adet düzensizliği ve basura çok iyi gelir.

16 BEBEK GİBİ HİSSEDİYORSUNUZ

17 Bebek gibi hissediyorsunuz Uzmanlara göre hacamatın iyileģtirmediği hastalık yok; Diyabet, migren, kas ağrıları hatta sindirim sistemi rahatsızlıklarını bile giderdiği öne sürülüyor. Peki; Vakumlu bardak ve ĢiĢeyle sindirim sistemi rahatsızlıkları ve diyabet nasıl iyileģtirilebilir?

18 Bebek gibi hissediyorsunuz Bu soruya : Londra Üniversitesi St.Georges Rehabilitasyon Bilimleri BaĢkan Yardımcısı ve British Cupping Society BaĢkanı Dr. Ahmed Younis yanıt veriyor: Hastalıkların pek çoğu beslenme Ģeklimizle bağlantılı. Modern çağda insanların ne yiyip ne içtikleri belli değil ve hazır gıda tüketimi oldukça fazla. Haliyle vücut daha çok kirleniyor ve hastalık ortaya çıkıyor. Ġlaçlar da vücuttaki bu kiri temizlemiyor. Hacamatın önemi, kirlenen vücudu kan alarak temizlemesinden geliyor. Kupayla alınan kan vücudun bütün yükünü çeken bağ dokusunu boģaltıyor ve yeni kan üretme mekanizmaları harekete geçiyor. Vücut yeni doğmuģ bir bebek gibi oluyor.

19 East Anglia Üniversitesi Fizik Tedavi Bölümü nde çalışan Dr. Kaleem Ullah : 5000 yıllık geçmiģi olan hatta modern tıbbın babası olarak anılan Hipokrat ın bile tedaviyi, çalıģmalarında anlattığını söylüyor

20 Peki Hacamatı kimler yaptırabilir Ġngiltere de aile hekimi olarak görev yapan Dr. Shifraz A. Nazir, çocuklar hariç herkese bu tedavinin uygulanabileceğini anlatıyor : Aslında iki yaģında bir çocuğa da yapılabilir. Ancak bana göre bu tedavi kiģinin rızasıyla gerçekleģtirilmeli. O nedenle çocuklara yapmayı uygun bulmuyoruz. Bir de tabii yapılan ortamın hijyen Ģartlarına uyması ve bir uzmanın gerçekleģtirmesi gerekiyor. Kupa terapisi modern tıpla yoğrularak uygulandığında daha olumlu sonuçlar alınabilir. Özellikle migren ve kas ağrılarında, ruhsal ve nörolojik problemler, omuz ve boyun ağrıları, yüksek tansiyon, diyabet, sedef, gastrit, egzema gibi hastalıkların tedavisinde kullanıyoruz.

21 Psikolojik etki olabilir mi? Londra da pratisyen hekim olarak görev yapan Dr. Amir Sheik kupa terapisinin plasebo etkisi yarattığı iddiasına dair şunları söylüyor: Plasebo etkisi olup olmadığına dair araģtırmalar sürüyor. Bununla ilgili diz ağrısı çeken bir hastamla ilgili çalıģmam var. Kendisine hacamat uyguladıktan yaklaģık üç hafta sonra bile çok iyi hissettiğini söylüyordu. Plasebonun etkisi üç hafta sürmez, Ģimdiki tedavilerinde bile eklem ağrılarında hacamat sonrası ciddi azalmalar var.

22 Hacamat yaptıran ünlüler Hz.Muhammet Mustafa (S.A.V) Frederick, savaşlarda sinirlerini yumuşatmak için hacamat yaptırırdı. XIII. Louis ise 6 ay içinde 47 hacamat yaptırmıştı. Petr Cech ve Ross Turnball ile İngiltere de birçok futbolcu da yer alıyor.

23 Her hangi bir enfeksiyona sebeb olabilir mi? Hacamat tedavisi: Hijyenik ortamda ve bir hekim gözetiminde yapıldığında, hastanın herhangi bir enfeksiyona maruz kalması söz konusu değildir. Çünkü vakum yolu ile kan dıģarı sızarken, bulaģıcı mikroplar hiç bir Ģekilde içeri giremez. Hacamattan sonra herhangi bir enfeksiyondan koruyucu yada bant ile kapatmaya gerek yoktur. Çünkü yeni çizikler için kan mükemmel bir temizleyici, kapatıcı, enfeksiyondan koruyucu ve iyileģtirici bir ilaçtır. Sadece çizikler üzerinde oluģması muhtemel kabuklanmaya müdahale ederek kaldırmak enfeksiyona sebebiyet verebilir.

24 Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi Sağlık Bakanlığı-Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü nün 04/06/2014 tarih ve sayılı yazı eki : 1 de S kodlu Kupa Terapisi Fiyatı: TL Günde 10 ad hasta X 50,00 tl = 500,00 tl. 4 Günde x tl = 2.000,00 tl. 12 ayda x tl = ,00 tl.

25 tl ile ne yapılabilir? 24 personelin 1 aylık ücreti ödenebilir 130 personele çalıģma koltuğu alınabilir, 96 çalıģma masası alınabilir. 5 adet diģ üniti alınabilir 24 bilgisayar alınabilir Daha da önemlisi; Hacamat yapılan insan kadar HAYIR DUA alınacağı göz ardı edilmemelidir.

26 ½ damla kanda Eğer insan vücudundaki kan hücreleri yanyana dizilecek olsaydı, km'lik bir Ģerit oluģturacaklardı, yani dünyanın çevresini 2 kez dolaģmaya yeterli bir uzunlukta olacaklardı. Minik bir kan damlasının % 50'sinde, 5 milyon alyuvar, 10 bin akyuvar ve 250 bin trombosit vardır. Diğer yarısını ise plazma teģkil eder.

27 1 Akyuvarın Gezi Proğramı Bir Akyuvarın; Kalbinizden baģınıza gidip gelmesi yaklaģık 10 sn, Ayak BaĢ parmağınıza gidip gelmesi ise yaklaģık 60 sn. sürer. Bir gün içinde bu akyuvar vücutta 1000 den fazla tur yapar. Akyuvarlar saniyede 1.2 milyon tane olmak üzere kemik iliğinde yaratılır. Bir ömür boyunca buralarda yaklaģık 1/2 ton akyuvar yaratılır.

28 MÜCADELENİZ BU DEFA KENDİNİZ İÇİN OLSUN Hava kirliliğiyle savaģıyoruz, Sigarayla savaģıyoruz, UyuĢturucuyla savaģıyoruz, Cahillikle savaģıyoruz, Global Sermayeyle SavaĢıyoruz,

29 Bir kez deneyin.., Bedeninizdeki düģmanla savaģın, Zaferi Bedeninizde Hissedeceksiniz, Sonra Zaferiniz AlıĢkanlık oluģturacaktır

30 TEŞEKKÜR EDERİM

Hacamat ve Kupa Tedavisi. Doç. Dr. Memet Işık memetisik@yahoo.com http://aile.atauni.edu.tr/profil=doc.-dr.-memet-isik

Hacamat ve Kupa Tedavisi. Doç. Dr. Memet Işık memetisik@yahoo.com http://aile.atauni.edu.tr/profil=doc.-dr.-memet-isik Hacamat ve Kupa Tedavisi Doç. Dr. Memet Işık memetisik@yahoo.com http://aile.atauni.edu.tr/profil=doc.-dr.-memet-isik 1 Hacamat Herhangi bir hastalıktan dolayı veya sağlıklı kalmak maksadıyla belli bölgelerden

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Sağlıkta dünyanın Ö dikkatini çektik

Sağlıkta dünyanın Ö dikkatini çektik 28 EKİM 2014 SALI 4.BÖLÜM 13 YIL GERİDE KALDI SAĞLIK HİZMETLERİ - YATIRIMLAR - TURİZM - EĞİTİM Buca Tıp ve Tınaztepe kuruluşlarını kutladı Sağlıkta dünyanın Ö dikkatini çektik zel Tınaztepe Hastanesi ve

Detaylı

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. Ali AKBEN Nörolojik Hastalıklarda TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. ALİ AKBEN 1 957 yılında Kahramanmaraş ta doğan Ali Akben; ilk, orta ve lise tahsilini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi

Detaylı

GLOKOM NEDİR? sa lık. KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up. 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6

GLOKOM NEDİR? sa lık. KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up. 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6 sa lık Ücretsizdir, alabilirsiniz... GLOKOM NEDİR? KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up İçindekiler 2 içindekiler Rumeli

Detaylı

HAYALİNE KOŞ! ROMATEM BURSA FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HASTANESİ TERMAL MERKEZ VE SPA. Hayat Harekettir

HAYALİNE KOŞ! ROMATEM BURSA FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HASTANESİ TERMAL MERKEZ VE SPA. Hayat Harekettir HAYALİNE KOŞ! ROMATEM BURSA FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HASTANESİ TERMAL MERKEZ VE SPA Hayat Harekettir Hayat Harekettir FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON Çeşitli hastalıkların tedavisinde fiziksel araçların

Detaylı

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN MEDLINE SAĞLIK GRUBU ÜCRETSİZ SÜRELİ YAYINIDIR. SAYI: 4 YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN Londra ya Gidiyoruz! DİYABETLE YAŞAM Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Editör den Gürkan Ergenekon Medline Sa

Detaylı

HASTANE ORTAMINDA 2 Aspirin Mart 2013

HASTANE ORTAMINDA 2 Aspirin Mart 2013 Aspirin Mart 2013 1 HASTANE ORTAMINDA 2 Aspirin Mart 2013 MERHABA içindekiler 4 5 7 8 9 10 12 13 14 16 18 SÜNNET KABUS DEĞİL, GÜZEL BİR ANI OLMALIDIR ANESTEZİ KORKUSU YUMURTALIK KİSTLERİ KALBİNİZ İÇİN

Detaylı

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 içindekiler 03 BASINDA KADIKÖYŞİFA 06 ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ Doğuştan çarpık ayak ameliyatsız tedavi edilebiliyor. 08 ÜROLOJİ Cinsel hayat kalitesinde

Detaylı

Beslenme yanlışlarını çözün! Çağımızın hastalığı şişmanlık ve obezite, sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Beslenme yanlışlarını çözün! Çağımızın hastalığı şişmanlık ve obezite, sağlığımızı olumsuz etkiliyor. 2014 / 1. SAYI Soğuk algınlığı sandığınız şey menenjit olabilir! Diyet ürün kilo aldırmaz fikri, kilo aldiriyor 8 12 20 22 48 İstanbul Sağlık Müdürlüğü Tıp Bayram ını kutladı Dikkat! Bu belirtiler kansere

Detaylı

Çocuğunuzu HASTALIKTA VE SAĞLIKTA. Ekran başındakileri bekleyen tehlike Akciğer kanseri tedavisinde Umut: SBRT Hepimizin başına gelebilir: Menenjit

Çocuğunuzu HASTALIKTA VE SAĞLIKTA. Ekran başındakileri bekleyen tehlike Akciğer kanseri tedavisinde Umut: SBRT Hepimizin başına gelebilir: Menenjit HASTALIKTA VE SAĞLIKTA SAYI 27 İLKBAHAR 2013 Ekran başındakileri bekleyen tehlike Akciğer kanseri tedavisinde Umut: SBRT Hepimizin başına gelebilir: Menenjit Çocuğunuzu enfeksiyonlara karşı koruyun EDİTÖR

Detaylı

Romatizma belinizi bükmesin! Egzersiz ile yaşam kalitenizi yükseltin. Sanatçı Kutsi: Sofralarda karbonhidratı azaltmak gerek

Romatizma belinizi bükmesin! Egzersiz ile yaşam kalitenizi yükseltin. Sanatçı Kutsi: Sofralarda karbonhidratı azaltmak gerek TEMMUZAĞUSTOSEYLÜL2013 8 12 16 54 60 Sanatçı Kutsi: Sofralarda karbonhidratı azaltmak gerek Hatalı beslenme yaşlanmayı hızlandırıyor Dikkat! Az iyot çok hastalık demek Sık idrar yolu enfeksiyonu, ciddi

Detaylı

ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON DİYABET

ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON DİYABET KİLO VERMEDE 12 Sendromu Kalp Damar Cerrahi Merkezimizde başarılı bir operasyon 08 VARİS TEDAVİSİNDE SON NOKTA ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON 13 İDRAR KAÇIRMAK KADER DEĞİL HASTALIKTIR TEDAVİ EDİLEBİLİR

Detaylı

SAGLIK. ÖZEL EKi. Sağlık turizminde Türkiye nin dünya lideri olmasını hedefleyen Sağlık Bakanlığı, 20102014 Stratejik Eylem Planı nda

SAGLIK. ÖZEL EKi. Sağlık turizminde Türkiye nin dünya lideri olmasını hedefleyen Sağlık Bakanlığı, 20102014 Stratejik Eylem Planı nda Kadınların korkusu PKOS Centrum Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Recai Pabuçcu, üreme çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 15 ila 20 sinde görülen PKOS rahatsızlığının adet düzensizliği,

Detaylı

SAYI 18 KI 2011 BA ARI ARTIYOR CHECK-UP SA LI A SAYGIDIR HAYAT HER YA TA GÜZEL K REÇLENME A RILARINA SON TÜP BEBEKTE HASTA DOSTU TEDAV

SAYI 18 KI 2011 BA ARI ARTIYOR CHECK-UP SA LI A SAYGIDIR HAYAT HER YA TA GÜZEL K REÇLENME A RILARINA SON TÜP BEBEKTE HASTA DOSTU TEDAV SAYI 18 KI 2011 KARAC ER NAKL NDE BA ARI ARTIYOR CHECK-UP SA LI A SAYGIDIR HAYAT HER YA TA GÜZEL K REÇLENME A RILARINA SON TÜP BEBEKTE HASTA DOSTU TEDAV EDİTÖR MEDICANA AVCILAR MEDICANA BAHÇELİEVLER MEDICANA

Detaylı

Nükleer Tıp ve Radyolojik Görüntüleme Yöntemleri kansere sebep olur mu?

Nükleer Tıp ve Radyolojik Görüntüleme Yöntemleri kansere sebep olur mu? Nükleer Tıp ve Radyolojik Görüntüleme Yöntemleri kansere sebep olur mu? Teknolojideki gelişmelerden en fazla yararlanan tıp dallarının başında nükleer tıp ve radyoloji geliyor. Tomografi, manyetik rezonans,

Detaylı

HAREKETİN KISITLANDIĞI YERDE HASTALIK BAŞLAR 2014, ANKARA

HAREKETİN KISITLANDIĞI YERDE HASTALIK BAŞLAR 2014, ANKARA HAREKETİN KISITLANDIĞI YERDE HASTALIK BAŞLAR 2014, ANKARA MANUEL TEDAVİ TEKNİKLERİ İLE KAS VE İSKELET SİSTEMİNE AİT PROBLEMLERE YÖNELİK YAKLAŞIMLAR TAMAMLAYICI TIP TEKNİKLERİ İLE NÖROLOJİK PROBLEMLERE

Detaylı

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Editörden Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; 2012 yılına merhaba diyen dergimiz Hospital ın yeni sayısına hoş geldiniz.

Detaylı

Hisar Sağlık. Çağın Korkutan Hastalığı Metabolik Sendrom. Belçikalı ailenin sigorta şirketinden açıklama: Erken Teşhis Kalbinizi Kurtarır

Hisar Sağlık. Çağın Korkutan Hastalığı Metabolik Sendrom. Belçikalı ailenin sigorta şirketinden açıklama: Erken Teşhis Kalbinizi Kurtarır Hisar Sağlık Özel Hisar Intercontinental Hospital Ücretsiz Sağlık Yayınıdır. Yıl: 3 Ekim-Aralık - 2009 Sayı : 6 Çağın Korkutan Hastalığı Metabolik Sendrom Belçikalı ailenin sigorta şirketinden açıklama:

Detaylı

Birçok Romatizmal Hastalık Böbrekleri Etkileyebilir.

Birçok Romatizmal Hastalık Böbrekleri Etkileyebilir. Romatizmal Hastalıklar Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin www.romatizmaveyasam.org YIL: 4 SAYI: 9 MAYIS / HAZİRAN / TEMMUZ / AĞUSTOS 2014 Prof. Dr. Hayriye Sayarlıoğlu: Birçok Romatizmal Hastalık Böbrekleri

Detaylı

Euro SAĞLIK GRUBU DERGİSİ. Aralık 2012 Yıl:1 Sayı:4. Doktor Gözüyle Kalbimiz. Çocuklarda Demir Eksikliği Türkiye nin Kanser Harcaması

Euro SAĞLIK GRUBU DERGİSİ. Aralık 2012 Yıl:1 Sayı:4. Doktor Gözüyle Kalbimiz. Çocuklarda Demir Eksikliği Türkiye nin Kanser Harcaması SAĞLIK GRUBU DERGİSİ Aralık 2012 Yıl:1 Sayı:4 24 Doktor Gözüyle Kalbimiz 14 Çocuklarda Demir Eksikliği Türkiye nin Kanser Harcaması 11 İzmir Şifa Üniversitesi Yeni Akademik Yılına Başladı Euro Editör

Detaylı

YAŞLANMA SAYFA 27 ALERJİ SAYFA 07 NASIL KİLO VERİR? SAYFA 55. Kent Alsancak Tıp Merkezi SAYFA. Ciltte. Bahar Kabusu. Diyet Yapamayanlar

YAŞLANMA SAYFA 27 ALERJİ SAYFA 07 NASIL KİLO VERİR? SAYFA 55. Kent Alsancak Tıp Merkezi SAYFA. Ciltte. Bahar Kabusu. Diyet Yapamayanlar Kent Sağlık Grubu nun ücretsiz yayınıdır. Nisan 2014 / Sayı 14 www.kenthospital.com ISSN: 1307-220X Ciltte YAŞLANMA SAYFA 27 & Bahar Kabusu ALERJİ SAYFA 07 & Diyet Yapamayanlar NASIL KİLO VERİR? SAYFA

Detaylı

Önce Sağlık. Sayı 18 Kasım 2011 Aspirin Ücretsizdir ORGAN NAKLİ ÖZEL SAYISI. www.bobreknakliturkiye.net

Önce Sağlık. Sayı 18 Kasım 2011 Aspirin Ücretsizdir ORGAN NAKLİ ÖZEL SAYISI. www.bobreknakliturkiye.net Önce Sağlık Sayı 18 Kasım 2011 Aspirin Ücretsizdir ORGAN NAKLİ ÖZEL SAYISI w w w.gophastanesi.com.tr www.bobreknakliturkiye.net BÖBREK NAKİL MERKEZİ VERİCİLERİN ve ALICILARIN NAKİL HAZIRLIK TETKİKLERİNDEN

Detaylı

Gribe karşı nasıl beslenmeli?

Gribe karşı nasıl beslenmeli? Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri 00-0 Eğitim Yılı Açılışı Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ın katılımlarıyla hastanemizde gerçekleştirildi Bakan Akdağ: Ankara Numune Hastanesi nde artık

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

KADIN OLMANIN ÇIKARIN

KADIN OLMANIN ÇIKARIN Popüler Sağlık Dergisi Popüler Sağlık Dergisi Şubat-Mart 2014 Sayı: 2 Şubat - Mart - 2014 Sayı 2 SAÇ DÖKÜLMESİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY 30 TL LİK SÜRPRİZ İNDİRİM KUPONU YEMEK YA DA YEMEMEK BÜTÜN

Detaylı

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sağlıkta Adres Başkent Sayı 3 / Sonbahar 2011 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anesteziyoloji - Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Cerrahisi

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği

Detaylı

Grip aşısı. geç kalmadınız. olmak için LEKELERİ MORALİNİZİ. İştahıma. Hayatın kırılma noktası: Üniversiteli olmak. Cilt neden önemli bir organdır?

Grip aşısı. geç kalmadınız. olmak için LEKELERİ MORALİNİZİ. İştahıma. Hayatın kırılma noktası: Üniversiteli olmak. Cilt neden önemli bir organdır? Popüler Sağlık Dergisi Aralık-Ocak 2014 Sayı: 1 Cilt neden önemli bir organdır? KIŞ AYLARINDA NELER YİYECEĞİZ? CİLT LEKELERİ MORALİNİZİ BOZMASIN Etkİn eczacılık yaklaşımı ödüllerle destekleniyor Hayatın

Detaylı