TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI. Türkiye Yatırım Danışma Konseyi VII. Toplantısı, 11 Mayıs 2012, İstanbul. Katılımcı Bilgileri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI. Türkiye Yatırım Danışma Konseyi VII. Toplantısı, 11 Mayıs 2012, İstanbul. Katılımcı Bilgileri"

Transkript

1 TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Türkiye Yatırım Danışma Konseyi VII. Toplantısı, 11 Mayıs 2012, İstanbul Katılımcı Bilgileri

2

3 Katılımcı Bilgileri IMF Dünya Bankası Aditya Birla Group Banco Bilbao Vizcaya Argentina Bayer Crop Science-Nunhems BV Citigroup GE Huawei Technologies Co.,Ltd. IBM Inditex ITOCHU Corporation MANGO Ogilvy Public Relations The Coca-Cola Company The Timken Company The Western Union Company UPS VERBUND AG Vodafone Group PLC TOBB TİM TÜSİAD YASED Sn. Christine LAGARDE Sn. Sri Mulyani INDRAWATI Sn. Krishna Kishore MAHESWARI (K.K.MAHESWARI) Sn. Francisco GONZALEZ Sn. Douwe ZIJP Sn. Hamid BIGLARI Sn. John DINEEN Sn. Chen LIFANG Sn. Harry J van DORENMALEN Sn. Pablo ISLA Sn. Yoichi KOBAYASHI Sn. Isak ANDIC Sn. Christopher GRAVES Sn. Muhtar KENT Sn. James W. GRIFFITH Sn. Hikmet ERSEK Sn. Daniel J. BRUTTO Sn. Wolfgang ANZENGRUBER Sn. Vittorio COLAO Sn. M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU Sn. Mehmet BÜYÜKEKŞİ Sn. Ümit BOYNER Sn. İzzet KARACA

4 YatırımDanışmaKonseyi ULUSLARARASI PARA FONU (IMF) TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Dünya 187 üye ülkeden oluşan IMF, küresel anlamda para politikası alanında işbirliğini, finansal istikrarı, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi, uluslararası ticaretin geliştirilmesini, iş olanaklarının artırılmasını ve yoksulluğun azaltılmasını hedefleyen bir kuruluştur. Türkiye Türkiye IMF ye 1947 yılında üye olmuştur. IMF nin Türkiye ile olan işbirliği karşılıklı politika tavsiyeleri, küresel ekonomik konularda görüşmeler ve küresel ekonomik forum, araştırma ve eğitim konularında ortaklık gibi birçok alanda devam etmektedir. IMF düzenli olarak gerçekleştirdiği çift taraflı gözetimleri çerçevesinde Türkiye de uygulanan makroekonomik politikalar üzerine genel değerlendirmeler, riskler konusunda tavsiyeler ve riskleri azaltmak yönünde politikaları da içeren tavsiyelerde bulunmaktadır (Madde IV raporları). En son Madde IV Görüşmeleri 30 Kasım 2011 tarihinde tamamlanmıştır. Türkiye nin IMF ile son stand-by düzenlemesi 2008 yılında sona ermiştir. T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

5 Christine LAGARDE Başkan Paris te dünyaya gelen Christine Lagarde, Paris Üniversitesinde Hukuk Lisansını tamamladıktan sonra Aix en Provence Siyaset Bilimi Enstitüsünden yüksek lisans derecesini almıştır. Paris Barosunca kabul görmesinin ardından Uluslararası Baker & McKenzie Hukuk Firmasında göreve başlamıştır yılında aynı firmanın Küresel Yürütme Komitesi başkanı ve 2004 yılında da Küresel Stratejik Komite başkanı olmuştur. Christine Lagarde Haziran 2005 tarihinde Dış Ticaret Bakanı olarak Fransız Hükümetine katılmıştır. Kısa bir süre Tarım ve Balıkçılık Bakanı olarak görev aldıktan sonra Haziran 2007 de bir G-7 ülkesinin ilk kadın Maliye ve Ekonomi Bakanı olmuştur. Temmuz 2011 tarihinden buyana IMF Başkanlığı görevini yürütmektedir.

6 YatırımDanışmaKonseyi DÜNYA BANKASI GRUBU TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Dünya Dünya Bankası Grubu, gelişmekte olan ekonomilerde kalkınma ve ekonomik reformu desteklemek amacıyla bu ülkelere finansman ve danışmanlık hizmeti sağlayan uluslararası kalkınma kuruluşlarının oluşturduğu bir gruptur. Dünya Bankası Grubu: Birlikte Dünya Bankası olarak bilinen Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (IBRD) / Uluslararası Kalkınma Birliği (IDA), Gelişmekte olan ekonomilerin şirketlerine, büyümenin desteklenmesine yönelik mali ve teknik danışmanlık hizmeti veren Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Uluslararası doğrudan yatırımları artırmaya yönelik danışmanlık hizmetleri ve özel yatırımcılara yatırım garantileri sağlayan Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA) ve Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezinden (ICSID) oluşmaktadır. Türkiye Dünya Bankası, Türkiye deki ekonomik kalkınma reformlarını, kapsamlı bir kredi ve teknik destek programının yanı sıra analitik ve politika danışmanlığı hizmetleri ile desteklemektedir. Türkiye ve Dünya Bankası arasındaki işbirliğinin çerçevesini dönemi için belirleyen yeni Ülke Ortaklığı Stratejisi (ÜOS) Nisan 2012 de yürürlüğe girmiştir. ÜOS, Hükümetin 9. Kalkınma Planını desteklemekte ve Türkiye ye AB üyeliğine hazırlanmasında yardımcı olmaktadır. Programın temel unsurları şunlardır: Rekabetçiliğin ve istihdamın artırılması Özkaynakların ve kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması Türkiye nin kalkınma tecrübesinin diğer gelişmekte olan ülkeler ile paylaşılması ortak hedefinin gerçekleştirilmesi. MY11 için toplam IBRD Onaylanmış Finansman Desteği: 1,3 milyar ABD Doları. T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

7 Sri Mulyani INDRAWATI Dünya Bankası Kıdemli Başkan Yardımcısı Eğitim Durumu Illinois Üniversitesinden ekonomi alanında doktora derecesi bulunmaktadır. Endonezya Üniversitesinden ekonomi alanında lisans eğitimi almıştır. Sorumluluk Alanları Dünya Bankası nın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve kurumun tüm bölgelerindeki faaliyetlerinin sorumlusudur. Bu görevinin yanı sıra, Etik Kurulu Başkan Yardımcılığı, Denetim Kurulu Sekreterliği ve Değerlendirme Birimi de dahil olmak üzere diğer idari Başkan Yardımcılıklarını ve faaliyetlerini denetlemektedir. Dünya Bankası na 2010 yılında katılmıştır. Daha önce ise Endonezya nın ekonomik faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu Bakanlık görevi yanı sıra Maliye Bakanlığı görevini de yürütmüştür. Bu dönemde küresel ekonomik krizi başarılı bir şekilde yöneterek, temel ekonomik reformları uygulayarak, yolsuzlukla mücadele ederek ve dünyadaki meslektaşlarının saygısını kazanarak Güneydoğu Asya nın en büyük ülkelerinden ve dünyadaki en büyük devletlerinden birinin ekonomi politikalarını yönlendirmiştir. Maliye Bakanlığı görevinden önce Milli Kalkınma Planlama Ajansı nı yönetmiştir. Bu dönemde, 2004 yılında yaşanan tusunaminin ardından hükümeti ve uluslararası yeniden yapılanma çalışmalarını koordine etmiştir. Daha önce IMF de Yönetim Kurulu üyeliği, Endonezya Üniversitesinde fakülte üyeliği ve Georgia da bulunan Andrew Young Kamu Yönetimi Okulunda konuk profesörlük görevlerini yürütmüştür. Euromoney Magazine Dergisinin Yılın Küresel Maliye Bakanı ve Asya daki Gelişmekte Olan Ülkelerin En İyi Maliye Bakanı ödülleri gibi bir çok başarı ve ödül elde etmiştir. Forbes Dergisi nin Dünyanın En Güçlü 100 Kadını listesinde düzenli olarak yer almaktadır.

8 YatırımDanışmaKonseyi ADİTYA BİRLA GROUP TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Aditya Birla Grup, merkezi Mumbai, Hindistan da bulunan 35 milyar ABD Doları değerinde bir holdingdir. Grup 36 ülkede faaliyet göstermektedir. Bir çok sektörde faaliyet göstermekte olan firma, pek çok sektörde bölgesel ya da küresel anlamda lider konumundadır. Grup, köyde 7 milyon kişiye ulaşan faaliyetleri aracılığıyla sağlık, eğitim, sürdürülebilir yaşam, altyapı ve sosyal reformu desteklenmesi konularına yoğunlaşmaktadır. Dünya Kuruluş tarihi : 1857 Ciro: 2011: 35 milyar ABD Doları 2010: 29 milyar ABD Doları 2009: 28 milyar ABD Doları Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler : 36 ülke (ABD, Avustralya, Avusturya, Bangladeş, BAE, Birleşik Krallık, Brezilya, Kanada, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İtalya, Fildişi Sahilleri, Japonya, Kore, Laos, Lüksemburg, Malezya, Myanmar, Filipinler, Polonya, Rusya, Singapur, Güney Afrika, İspanya, Sri Lanka, İsveç, İsviçre, Tanzanya, Tayland, Türkiye ve Vietnam) Öz Sermaye Değeri: 27 milyar ABD Doları Sermayedar yapısı: Halka açık büyük firmalar (Grasim, Hindalco, Aditya Birla Nuvo, Thai Rayon, Thai Carbon Black). Hisselerin çoğunluğu grup yönetim kurulu başkanının kontrolündedir. Çalışan Sayısı : Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler : Viskon elyaf Metaller (Alüminyum / Bakır) Karbon karası Çimento Yalıtım malzemeleri Akrilik elyaf Gübre, finansal servisler, telekom, klor alkali alanlarında da faaliyet göstermektedir. Türkiye Türkiye deki firmanın adı: Aditya Birla Elyaf Sanayi ve Ticaret A.Ş. Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi:2015 yılının başında faaliyete geçecektir. Sermeyedar Yapısı: Grasim Industries Limited, PT Indo Bharat Rayon ve Thai Rayon Public Company Ltd - her birinde % 33,33 pay. Türkiye deki yatırımları: Firma önümüzdeki 5 yıllık dönemde 500 milyon ABD Doları tutarında, TPA kapasiteli viskon elyaf üretimi amacıyla bir tesis kurmayı öngörmektedir. Tesisin ilk aşamada Türkiye nin ithal ettiği viskon elyaf ihtiyacının tamamını karşılaması hedeflenmektedir. Yatırımın ilk aşamasının 2015 yılı başında faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Projenin tüm aşamalarının tamamlanmasının ardından 550 kişiye istihdam sağlanması öngörülmektedir. Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Tekstil sektörünün önemli ham maddelerinden birisi olan viskon elyaf Ana Markalar: Birla Cellulose T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

9 Krishna Kishore MAHESWARI (K.K.MAHESWARI) Ticari Direktör Elyaf Sektörü, Aditya Birla Group İcra Direktörü, Grasim Industries Limited, India. Yönetici, Aditya Birla Management Corporation. Eğitim Durumu: Uzman Muhasebeci Sorumluluk Alanı: 6 Viskon Elyaf tesisi, 4 hamur üretim tesisi ve 1 milyar ABD Doları değerinde plantasyon yatırımı bulunan Aditya Birla Group Elyaf İş Grubunun stratejik kararları ile Hindistan, Endonezya, Tayland, Çin, Kanada, İsveç, Laos ve son olarak Türkiye nin de dahil olduğu 8 ülkenin faaliyetlerinden sorumludur. İş grubu yıllık 2,2 milyar ABD Doları düzeyinde ciroya sahiptir. Ayrıca, viskon elyaf, çimento, klor alkali ve tekstil gibi pek çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve 4,5 milyar ABD Doları değerindeki Grasim Industries Ltd. firmasının da Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

10 YatırımDanışmaKonseyi BANCO BILBAO VIZCAYA ARGENTINA TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI BBVA tüm dünyadaki müşterilerine kapsamlı finansal ve finansal olmayan ürün ve hizmetler sunan müşteri odaklı bir küresel finans grubudur. İspanya da lider pozisyonda olan BBVA, Meksika nın en büyük finansal şirketi konumunda olup Güney Amerika ve ABD nin Güneydoğu bölgesinde sektörün öncüsü şubelere sahiptir. BBVA, Türkiye de Garanti Bankası ve Çin de CITIC aracılığıyla bankacılık faaliyetlerinde bulunmakta ve dünya çapında yaygın bir şube ağını yönetmektedir. Dünya Kuruluş tarihi: 1857 Ciro: 2011: milyon Avro 2010: milyon Avro 2009: milyon Avro Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: 32 ülke: Kuzey Amerika: ABD, Meksika, Porto Riko, Orta Amerika, Panama, Güney Amerika: Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvator, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela, Avrupa: İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, Birleşik Krallık, Belçika, Rusya, İsviçre, Türkiye, Asya-Pasifik: Avustralya, Güney Kore, Çin, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Singapur, Tayvan. Sermayedar yapısı: 1 milyona varan hissedarlı yapı. Hisse sahiplerinin oranı %6 yı geçmemektedir. Çalışan Sayısı: : (Aralık 2011 itibarıyla) Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Küresel bankacılık, ağırlıklı olarak Perakende ve Yatırım Bankacılığı Türkiye Türkiye deki firmanın adı: Garanti Bankası (BBVA %25,01 hisseye sahiptir.) Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: Mart 2011 Ciro: 2011: milyon 2010: milyon 2009: milyon Ana hissedarlar: Doğuş Grubu: %24,22 BBVA:%25,01 Çalışan sayısı: Türkiye deki yatırımları: 124,1 milyar değerinde yatırımı vardır. Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Garanti Bankası: KOBİ, kurumsal, perakende ticari ve özel bankacılık. T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

11 Francisco GONZALEZ Yönetim Kurulu Başkanı Ve Ceo Eğitim Durumu: Universidad Complutense de Madrid Ekonomi ve Ticaret Bilimi bölümünden mezun olmuştur yılından bu yana İspanya Borsası kayıtlı brokerı (1980 yılında gerçekleştirilen sınavda katılan adaylar arasında birinci olmuştur) ve taciridir. Üye olduğu Kuruluşlar: Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF)Yönetim Kurulu üyeliği, Uluslararası Para Konferansı (IMC) Yönetim Kurulu üyeliği, New York Federal Rezerv Bankası Uluslararası Danışma Kurulu üyesi, Konferans Kurulunun Mütevelli Heyeti üyeliği ve diğer uluslararası forumlarda üyelikler.

12 YatırımDanışmaKonseyi BAYER CROPSCIENCE NUNHEMS BV TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Nunhems Bayer CropScience ın sebze tohumlarının ticari faaliyeti Nunhems adı altında yürütülmektedir. Nunhems, sebze genetiği ve hizmetinde küresel uzmandır. Global olarak entegre olan Nunhems, müşterileriyle birebir bağlantı kurmakta ve ürünlerini, konseptlerini ve deneyimlerini profesyonel üretim sanayi ve tedarik zinciriyle paylaşmaktadır. Nunhems in portföyü 28 ürün ve çeşitten oluşmaktadır den fazla çalışanıyla, Nunhems dünyanın tüm önemli sebze üretim bölgelerinde faaliyet göstermektedir. Bayer CropScience Bayer esas olarak sağlık, beslenme ve yüksek teknoloji malzemeleri alanlarında faaliyet gösteren uluslararası bir firmadır. Bayer AG nin alt grubu olan Bayer CropScience, yıllık 7,255 milyar Avro (2011) cirosuyla bitki koruma, çevre sağlığı, tohum ve tohum uygulamaları alanlarında dünyanın önde gelen yenilikçi ürün bilimi firmalarından biridir. Bayer CropScience global olarak çalışanıyla 120 den fazla ülkede temsil edilmektedir. Dünya Kuruluş tarihi : 1916 Ciro: 2011: 298,5 milyon Avro 2010: 272,6 milyon Avro 2009: 239,8 milyon Avro Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler : 44 ülkede çalışanları vardır. Operasyon merkezleri Hollanda, Hindistan ve ABD dedir. ARGE Merkezleri: Hollanda, ABD ve Hindistan dadır.14 ülkede 26 ARGE istasyonu mevcuttur. 100 ülkede satış yapılmaktadır. Sermayedar yapısı: 203,8 milyon Avro Firmanın sahibi hisselerin %100 üne sahip olan Bayer B.V. dir. Çalışan Sayısı : den fazla Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler : Profesyonel bahçe üretimi için sebze tohumları üretimi ve tedarik zinciri (tohum formları ve konseptleri) Türkiye Türkiyedeki firmanın adı: Nunhems Tohumculuk Limited Şirketi Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 2000 Ciro: 2011: : : Firma ortakları: %55 Nunhems BV ve %45 Nunhems Netherlands Çalışan sayısı: 61 kişi (21 bayan ve 40 erkek) Türkiye deki yatırımları: 2011: Toplam Yatırım : yatırım planı: ARGE geliştirme çalışmaları, merkez yatırımları, bilgi ve iletişim teknolojileri yatırımları Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Sebze tohumlarının ARGE çalışmaları ve satışı. Marka: Nunhems T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

13 Douwe ZIJP Nunhems CEO Eğitim durumu: İktisat ve İşletme Lisans Eğitimi Sorumluluk Alanı: Nunhems BV nin finansal raporlamalarından sorumludur. Uzun dönem global sebze stratejilerinin belirlenmesinden sorumludur. Üye Olduğu Kuruluşlar: Hollanda Plantum un Sebze ve Meyve bölümünün başkanı. Bayer AG nin global yönetici grubunun üyesi.

14 YatırımDanışmaKonseyi CITIGROUP TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Citi, 160 dan fazla ülkede faaliyet gösteren ve yaklaşık 200 milyon müşteri hesabına sahip dünyanın önde gelen bankasıdır. Citi, bireysel müşterilere, kurumlara, hükümetlere ve kuruluşlara, bireysel bankacılık ve krediler, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı ve varlık yönetiminden oluşan geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunmaktadır. Dünya Kuruluş tarihi : 1812 Gelirler: 2011: 78,4 milyar ABD Doları 2010: 86,6 milyar ABD Doları 2009: 91,1 milyar ABD Doları Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: Citigroup, 100 den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Öz Sermaye Değeri: 177,8 milyar ABD Doları Çalışan Sayısı : Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Bankacılık ve finans Türkiye Türkiyedeki firmanın adı: Citibank A.Ş. Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1975 Gelirler: 2010: 664 milyon 2009: 885 milyon Ana Hissedarlar: % 99,9999 Citigroup % 0,0001 in altında hisseye sahip firmalar: Foremost Yatırım Şirketi Centaur Yatırım Şirketi Nostro Yatırım Şirketi Yonder Yatırım Şirketi Çalışan sayısı: Mart sonu itibariyle çalışanı bulunmaktadır. Yaş ortalaması 31 olup; çalışanların %57 si kadındır. Türkiye deki yatırımları : 3,7 Milyar ABD Doları (31 Mart 2012 itibari ile) Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Kurumsal bankacılık, ticari bankacılık, bireysel bankacılık Ana Markalar: Citibank, Citi Menkul Değerler T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

15 Hamid BIGLARI Gelişmekte Olan Piyasalar Başkanı ve Citicorp Başkan Yardımcısı Eğitim Durumu Cornell Üniversitesi Uygulamalı Fizik ve Matematik bölümlerinden lisans derecelerine sahip olan Sn. BIGLARI, yüksek lisans ve doktora derecelerini de Princeton Üniversitesi Astrofizik Bilimleri bölümünden almıştır. Sorumluluk Alanı Sn. Hamid BIGLARI, Citigroup un stratejik yönetiminden sorumlu olan Citicorp un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır. Sn.BIGLARI nin bu görevinde üç ayrı sorumluluğu bulunmaktadır. Gelişmekte olan Piyasalar Başkanı olarak, Citi nin bölgesel CEO ları ile yakın temas halinde, gelişmekte olan piyasa ülkelerinde önceliklendirme, kaynak tahsisi ve portföy optimizasyonundan sorumludur. Stratejiden sorumlu yönetici olarak, Citigroup un araştırma departmanları da dahil olmak üzere strateji geliştirme birimlerinin öncülüğünü yapmaktadır. Aynı zamanda İş Geliştirme Komitesi Yönetim Kurulu Başkanıdır. Üye Olduğu Kuruluşlar Dış İlişkiler Konseyi üyesi ve Asya Topluluğu Mütevelli Heyeti üyesi olan Sn. BIGLARI, Amerika Birleşik Devleri nde bulunan göçmenlere yapmış olduğu katkılar sebebiyle 2009 yılında Ellis Island Onur Ödülüne layık görülmüştür.

16 YatırımDanışmaKonseyi GE TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI İleri teknoloji, hizmetler ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren GE, dünyada 100 den fazla ülkede çalışanı ile ulaştırma, sağlık, enerji ve altyapıda yenilikçiliğe öncülük etmektedir yılında Türkiye de faaliyete başlamasının ardından GE, teknoloji ve hizmetler alanında yatırımlarına devam etmiştir. GE, Türkiye deki başarılı operasyonları ve ortaklıkları ile en üst düzeyde güvenirlik ve yenilikçilik ile çalışan küresel bir şirket olarak öne çıkmıştır. Dünya Kuruluş tarihi: 1892 Ciro: 2011: 147,3 milyar ABD Doları 2010: 149,6 milyar ABD Doları 2009: 154,4 milyar ABD Doları Öz Sermaye Değeri: 118 milyar ABD Doları Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: Dünya çapında 150 ülkede faaliyette bulunmaktadır Çalışan Sayısı : Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler : Enerji, petrol ve gaz, havacılık, sağlık, ulaştırma, ev ve işyeri çözümleri, medya ve finansal hizmetler Türkiye Türkiye deki firmanın adı: General Elektrik Turkiye Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1948 Çalışan sayısı: 635 Türkiye deki yatırımları: TUSAŞ Motor Sanayi TEI Ortaklığı (%46 GE) Marmara Teknoloji Merkezi (%100 GE) CNBC-e TV Kanalı Garanti Bankası Ortakığı (%25.5 GE) Doğuş-GE Gayrımenkul Ortalığı (%1.25 GE) GAMA Enerji Ortaklığı (%50 GE) GE Sağlık Hizmetleri Bölge Merkezi İstanbul a taşınmıştır GE Ulaştırma ve TÜLOMSAŞ ortak lokomotif imalatı anlaşması. Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Enerji, havacılık, sağlık, ulaştırma, ev ve işyeri çözümleri, medya ve finansal hizmetler Ana Markalar: GE T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

17 John DINEEN Başkan ve CEO - GE Sağlık Hizmetleri Eğitim Durumu Vermond Üniversitesi, Biyoloji,Genetik ve Bilgisayar Teknolojileri Sorumluluk Alanları Medikal diagnostik teknolojiler ve biyolojik bilim

18 YatırımDanışmaKonseyi HUAWEI TECHNOLOGIES CO. LTD. TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Küresel bilgi ve iletişim teknolojileri çözümleri sağlayıcısı olan Huawei telekom operatörlerine, işletmelere ve tüketicilere rekabetçi çözüm ve hizmetler sunarak maksimum değer üretmeyi hedeflemektedir. Dünya Kuruluş tarihi: 1987 Ciro: 2011: 32,4 milyar ABD Doları 2010: 27,6 milyar ABD Doları 2009: 21,5 milyar ABD Doları Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: Dünya çapında 140 dan fazla ülkede faaliyette bulunmaktadır. Öz sermaye Değeri: 8,17 milyar ABD Doları Sermayedar yapısı: Huawei Technologies Co., Ltd., Shenzhen Huawei Investment & Holding Co., Ltd. firmasının bir yan kuruluşudur. Huawei Holding in hisselerinin tamamı şirket çalışanlarına ait olmakla birlikte, herhangi bir hükümet organı veya holding gibi üçüncü bir şahsa ait değildir. Çalışan Sayısı: den fazla çalışanı vardır. Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Bilgi ve iletişim teknolojisi Türkiye Türkiye deki firmanın adı: Huawei Telekomünikasyon Dış Tic. Ltd. Şti. Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 2002 Ciro: 2011: 688,1 milyon 2010: 583,4 milyon 2009: 283,4 milyon Ana hissedarlar: Huawei Technologies (Hollanda) B.V. %99, 91; ( ABD Doları); Huawei Technologies Co., Ltd. %0,09; ( ABD Doları) Çalışan sayısı: 841 (Erkek: 688 Kadın: 153) % 94 lisans veya master derecesi Türkiye deki yatırımları: Huawei Türkiye nin 2009 yılında İstanbul da faaliyete geçen ARGE Merkezi, firmanın Çin dışında faaliyet gösteren en büyük ikinci ARGE Merkezi konumundadır. Kuruluşunun üçüncü yılında 50 milyon ABD Doları seviyesinde yatırım hedefi ile kurulan Huawei Türkiye ARGE Merkezi, Huawei Türkiye deki istihdamın yaklaşık yarısını karşılamaktadır. Türkiye de yer alan ARGE Merkezinin aynı zamanda Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu na da bölgesel bir ARGE Merkezi olarak faaliyeti göstermesi, Huawei nin Türkiye ye verdiği önemi yansıtmaktadır. Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Bilgi ve iletişim teknolojileri Ana Markalar: Huawei T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

19 Chen LIFANG Kıdemli Başkan Yardımcısı Yönetim Kurulu Direktörü - Huawei Technologies Co., Ltd Sorumluluk Alanları Hükümet ve kamu işleri, medya ilişkileri ve kurumsal sosyal sorumluluk alanları

20 YatırımDanışmaKonseyi IBM TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI 101 yıl önce kurulan ve günümüzün önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, 1938 yılında Türkiye de faaliyet göstermeye başlamıştır. Yazılım, donanım, teknoloji ve iş danışmanlığı hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir. IBM, günümüzde de üstün teknolojili ürünleri ve yüksek hizmet kalitesinin yanısıra sosyal sorumluluk ve üniversitelere destek projeleriyle de Türkiye ye olan katkısını sürdürmektedir. Dünya Kuruluş tarihi : 1911 Ciro: 2011: 107 milyar ABD Doları 2010: 99 milyar ABD Doları 2009: 95 milyar USD Doları Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler : 170 den fazla ülke Öz Sermaye Değeri: 20 milyar ABD Doları Sermayedar yapısı: hisse sahibi Çalışan Sayısı: (Aralık 2011 itibarıyla) Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Bilgi teknolojileri alanında yazılım, donanım ve hizmetler Türkiye Türkiye deki firmanın adı: IBM (International Business Machines) TÜRK LİMİTED ŞİRKETİ Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1938 Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Bilgi teknolojileri alanında yazılım, donanım ve hizmetler T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

21 Harry J van DORENMALEN IBM Avrupa Başkanı ve IBM Hollanda Genel Müdürü Eğitim Durumu Delft Üniversitesi İş İdaresi bölümünden mezundur. Sorumluluk Alanı IBM Avrupa Başkanı olarak uluslararsı politikalar ve iş ortamı ile ilgili düzenlemeler konularında firmayı Avrupa Birliği kuruluşları ile NATO ve Avrupa Savunma Ajansı gibi kurumlar nezdinde temsil etmektedir. Bu görevleri çerçevesinde IBM in bölgedeki kurumsal vatandaşlık, çevre, fikri mülkiyet, standart geliştirme, girişim sermayesi ve üniversite ilişkileri faaliyetlerini yönetmektir. Üye olduğu Kuruluşlar: Lisbon Konseyi Danışma Kurulu Üyesi Hollanda Elektronik İletişim Platformu Danışma Kurulu Üyesi Hollanda Bilişim Teknolojileri Birliği Başkanı Amsterdam Ekonomik Gelişme Kurulu Üyesi IMD Loszan Yönetim Kurulu Üyesi Hollanda İşverenler Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi EFMD Yönetim Kurulu Üyesi Amerikan Ticaret Odası

22 YatırımDanışmaKonseyi INDITEX TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Inditex, beş kıtada, 82 pazarda den fazla mağazasıyla moda alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük perakende firmalarından birisidir. Perakende zincirlerinin en büyüğü olan Zara ya ek olarak Pull and Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home ve Uterque markalarına sahiptir. Grubun, ayrıca moda tasarımı, üretim ve lojistik gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaları bulunmaktadır. İş modeli, yenilikçilik ve esneklik üzerine kuruludur. Yaratıcı ve kaliteli tasarımları ile pazar taleplerine hızlı cevap verebilen moda vizyonu sayesinde küresel ölçekte büyümeye devam etmekte ve her bir markanın müşteri ihtiyacını karşılamaktadır. Dünya Kuruluş tarihi: 1975 Ciro: 2011: 13,8 milyar Avro 2010: 12,5 milyar Avro 2009: 11,1 milyar Avro Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: Avrupa da 82 pazar, Amerika, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Okyanusya Sermaye tutarı: 44,7 milyar Avro (Mart 2012 itibarıyla) Sermayedar yapısı: Şirketin kurucusu Amancio Ortega şirketin %59.24 hissesine sahiptir. Çalışan Sayısı: Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Perakende Türkiye Türkiye deki firmanın adı: Inditex Grup Şirketleri Türkiye (Zara, Massimo Dutti, Bershka, Pull &Bear, Stradivarius, Zara Home, Oysho, Uterque) Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1997 Ciro: 2011: 715 milyon 2010: 583 milyon 2009: 488 milyon Ana hissedarlar: Inditex S.A. Spain %99; yaklaşık 65 milyon ABD Doları Çalışan sayısı: çalışan (1.859 kadın, 944 erkek) Türkiye deki yatırımları: Yaklaşık 90 milyon ABD Doları ( 140 milyon) Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Perakende mağazacılık Ana Markalar: Zara Inditex S.A İspanya 5 kıtada 82 pazarda satılmak üzere hazır giyim ürünlerinin %18 ini Türkiye den ithal etmektedir. Bu da 2011 yılı için 1,17 milyar ABD Doları üzerinde bir tutara karşılık gelmektedir. T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

23 Pablo ISLA Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo Eğitim Durumu Madrid Complutense Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu Üye olduğu Kuruluşlar EuroStoxx 50 Üyesi Avrupa Sanayiciler Derneği Üyesi

24 YatırımDanışmaKonseyi ITOCHU CORPORATION TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI 68 ülkede yaklaşık 130 ofisi ile önde gelen Japon ticaret şirketlerinden biri olan ITOCHU, yerel piyasalarda ticaret, ithalat/ ihracat ve denizaşırı piyasalarda aralarında tekstil, makine, bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, metal, maden, kimyasal, orman ürünleri, genel eşyalar, gıda, inşaat, gayrimenkul, finans, sigorta ve lojistik hizmetlerinin de olduğu bir çok ürünün ticaretini yapmaktadır. Bununla birlikte Japonya da ve tüm dünyada yatırım alanında da faaliyet göstermektedir. Dünya Kuruluş tarihi: 1858 Anonim şirket: 1 Aralık 1949 Ciro: 2011: ,6 milyar Japon Yeni 2010: ,8 milyar Japon Yeni 2009: ,1 milyar Japon Yeni Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler : 68 ülke Sermayedar yapısı: 1.154,8 milyar Japon Yeni Özsermaye Bileşimi: Finans Kuruluşları:% 41,19 Yabacı Yatırımcılar: % 37,75 Bireysel ve Diğerleri: % 14,96 Yurtiçi Kuruluşlar: % 2,92 Finansman Aracı Fİrma: % 2,98 Hazine Bonosu:% 0,20 Çalışan Sayısı: (Konsolide) Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler : Tekstil, makine, metal ve maden, enerji, kimyasal, gıda, inşaat, bilgi ve iletişim teknolojileri, finans ve orman ürünleri, genel eşyalar Türkiye Türkiye deki firmanın adı: ITOCHU Corporation, İstanbul Şube ITOCHU Corporation, Ankara İrtibat Bürosu Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1963 Ankara İrtibat Bürosu Ciro: 2011: 690 milyon ABD Doları 2010: 780 milyon ABD Doları 2009: 360 Milyon ABD Doları Ana hissedarlar: ITOCHU Çalışan sayısı: 18 kişi Türkiye deki yatırımları: Anadolu Isuzu Otomotiv A.Ş. Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Otomobil, altyapı projeleri, enerji projeleri, tekstil T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

25 Mr. Yoichi KOBAYASHI İdari Başkan Yardımcısı Eğitim Durumu İşletme, Kobe Üniversitesi Sorumluluk Alanı Itochu Corporation ın tüm faaliyetleri için İdari Danışman Üye olduğu Kuruluşlar Japonya-Azerbaycan Ekonomik Komitesi Başkanı Japonya-Türkmenistan Ekonomik Komitesi Başkanı

26 YatırımDanışmaKonseyi MANGO TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI 1984 yılında Mango ilk mağazasını Barselona da açmıştır yılında iç pazar dışında ilk 2 mağaza Portekiz de açılmıştır. Şu an dünya üzerinde ün üzerinde Mango mağazası bulunmaktadır. Mango nun tarihini 2 aşamaya ayırmak mümkündür: arası dönemde, iş dünyası alanında daha iyi bir bilgi birikimi kazanılmış ve ürünler ile mağaza konsepti konsolide edilmiştir; dağıtım alanında da tam zamanında felsefesi uygulanmıştır dan günümüze olan ikinci aşamada, ekibin değerleri güçlendirilmiş ve hız, bilgi ve teknoloji odaklı yeni lojistik konsepti ile yatırımlar artırılmıştır. Dünya Kuruluş tarihi: 1984 Ciro: 2011: 1,408 milyar Avro 2010: 1,270 milyar Avro 2009: 1,145 milyar Avro Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: 107 ülke Öz Sermaye Değeri: 707 milyon Avro Sermayedar yapısı: %98,5 Isak Andic %1,5 Diğer Çalışan Sayısı: Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Perakende Türkiye Türkiye deki firmanın adı: MANGO TR Tekstil Tic. Ltd. Şti. Punta Na Gayrimenkul Tic. Ltd. Şti. Punta Na Taksim Gayrimenkul Ticaret Ltd. Şti. Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1997, 2005, 2010 Ciro: 2011: (Perakende); (Gayrimenkul) 2010: (Perakende); (Gayrimenkul) 2009: (Perakende); (Gayrimenkul) Ana hissedarlar: PUNTA FA SL Çalışan sayısı: çalışan; %75 Kadın, %25 Erkek Türkiye deki yatırımları: 341 milyon Yatırımlar perakende ile başlamış ve gayrimenkul sektörü ile devam etmiştir. Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Perakende ve Gayrimenkul Ana Markalar: MANGO T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu Türkiye nin Sabancı sı... Değer Yaratan... 1 sabancı holding 2010 faaliyet raporu 3 sabancı holding 2010 faaliyet raporu Sorumlu... 5 sabancı holding

Detaylı

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU 2011 FAALİYET RAPORU Nisan 2012 İçerik 1. Bir Bakışta 1.1. Vizyon ve Misyon 1.2. Yatırım Alanları 1.3. Hissedar Değeri 2. Yönetim 2.1. Onursal Başkan ın Mesajı 2.2. Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 2.3.

Detaylı

2012 FAALİYET RAPORU. 40 yıldır dünyanın üretimini yapıyoruz!

2012 FAALİYET RAPORU. 40 yıldır dünyanın üretimini yapıyoruz! 2012 FAALİYET RAPORU 40 yıldır dünyanın üretimini yapıyoruz! 1970 ler 1973 Kordsa İzmit Lastik Kord Bezi Fabrikası 1976 Yugoslavya ya İlk İhracat 1980 ler 1982 Lastik Kord Bezinde Kordsa 2 Hat Yatırımı

Detaylı

2011 FAALİYET RAPORU DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş.

2011 FAALİYET RAPORU DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Bir Bakışta 1 Vizyon ve Misyon 2 Kurum Profili 4 Yatırım Alanları 6 Başlıca Göstergeler Yönetim 8 Onursal Başkan ın Mesajı 10 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 12 İcra

Detaylı

Faaliyet Raporu HSBC Bank A.Ş.

Faaliyet Raporu HSBC Bank A.Ş. 2007 Faaliyet Raporu HSBC Bank A.Ş. HSBC Bank A.Ş. 2007 Yılı Faaliyet Raporu Ticaret Unvanı : HSBC Bank A.Ş. Kuruluş Tarihi : 13.09.1990 Adres : Büyükdere Caddesi 122 / D 34394 Esentepe Şişli İSTANBUL

Detaylı

HSBC Bank Anonim Şirketi 2009 Yılı Faaliyet Raporu

HSBC Bank Anonim Şirketi 2009 Yılı Faaliyet Raporu HSBC Bank Anonim Şirketi 2009 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi : 31 Aralık 2009 Ticaret Unvanı : HSBC Bank Anonim Şirketi Kuruluş Tarihi : 13 Eylül 1990 Adres : Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi No:

Detaylı

Türkiye nin Sabancı sı...

Türkiye nin Sabancı sı... Türkiye nin Sabancı sı... 1 sabancı holding 2009 faaliyet raporu Değer Yaratan... Sorumlu... 3 sabancı holding 2009 faaliyet raporu Aktif Katılımcı... 5 sabancı holding 2009 faaliyet raporu Yaratıcı...

Detaylı

BÜYÜK. BU Raporda KÜÇÜK TASARRUFLARdan oluşan

BÜYÜK. BU Raporda KÜÇÜK TASARRUFLARdan oluşan BU Raporda KÜÇÜK TASARRUFLARdan oluşan BÜYÜK POTANSİYEL VAR! AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. Ticaret sicil numarası: 27158 Genel Müdürlük Adres: Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. No:12 34768 Ümraniye

Detaylı

Hacı Ömer Sabancı Holdİng A.Ş. 2012 Faalİyet Raporu

Hacı Ömer Sabancı Holdİng A.Ş. 2012 Faalİyet Raporu Hacı Ömer Sabancı Holdİng A.Ş. 2012 Faalİyet Raporu İÇİNDEKİLER 2 Yükselen Türkiye nin Sabancı sı 4 Olağan Genel Kurul Toplantı Gündemi 5 Sabancı Topluluğu na Genel Bakış 7 Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

Detaylı

2014 yılı toplam cirosu 319 milyon TL

2014 yılı toplam cirosu 319 milyon TL 2014 yılı toplam cirosu 319 milyon TL Yurt dışı Bağlı Ortaklıklar: Yünsa Almanya, Yünsa Amerika, Yünsa İngiltere ve Yünsa İtalya Acenteler: Almanya, Amerika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya,

Detaylı

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. FAALİYET RAPORU 2013 HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ 1. Açılış ve Toplantı Başkanlığı nın Oluşturulması, 2. 2013 Yılına Ait Yönetim Kurulu

Detaylı

Yönetim 18 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 20 Yönetim Kurulu 22 Başkan ve CEO nun Mesajı 24 Üst Yönetim

Yönetim 18 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 20 Yönetim Kurulu 22 Başkan ve CEO nun Mesajı 24 Üst Yönetim 2011 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Giriş 2 2011 Gelişmeleri 4 Kordsa Global in Küresel Ayak İzi 6 Temel Göstergeler 10 Hacı Ömer Sabancı Holding 12 Kilometre Taşları 14 Kordsa Global in Strateji Evi 16 Kordsa

Detaylı

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş.

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş. faaliyet raporu 2008 içindekiler 2 TAV Havalimanları Holding Operasyon Haritası 4 Vizyon, Misyon ve Kurumsal Değerler 5 TAV Değerler Zinciri 6 TAV Grubu na Genel Bakış Ortaklık Yapısı Organizasyon Yapısı

Detaylı

AKKÖK SANAYİ YATIRIM VE GELİŞTİRME A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU

AKKÖK SANAYİ YATIRIM VE GELİŞTİRME A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU AKKÖK SANAYİ YATIRIM VE GELİŞTİRME A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU İçindekiler 01 BAŞLICA FİNANSAL VE OPERASYONEL GÖSTERGELER 02 TARİHÇE VE GELİŞİM YÖNETİM 06 YÖNETİM KURULU NUN MESAJI 08 İCRA KURULU BAŞKANI

Detaylı

İçindekiler 118 119 120 121 Bu raporda kullanılan karakalem çalışmalar hakkında:

İçindekiler 118 119 120 121 Bu raporda kullanılan karakalem çalışmalar hakkında: İçindekiler 2 Kısaca Anadolu Efes 3 Anadolu Grubu 5 Vizyon-Misyon 6 Anadolu Efes Bünyesinde Faaliyet Gösteren Şirketler 10 Operasyon Haritası 12 Başlıca Operasyonel ve Finansal Göstergeler 13 Sermaye ve

Detaylı

Doğan Şiṙketler Grubu Holdiṅg A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU

Doğan Şiṙketler Grubu Holdiṅg A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU Doğan Şiṙketler Grubu Holdiṅg A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Vizyon ve Misyon 02 Kurum Profili 04 YÖNETİM Onursal Başkan Mesajı 08 Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı 10 Yönetim Kurulu 12 2010 YILI FAALİYETLERİ

Detaylı

Türk Telekomünikasyon A.Ş. 2012 Faaliyet Raporu

Türk Telekomünikasyon A.Ş. 2012 Faaliyet Raporu Türk Telekomünikasyon A.Ş. 2012 Faaliyet Raporu İçindekiler Kısaca Türk Telekom 02 Türk Telekom Grubu 05 Misyonumuz, Vizyonumuz, Kurumsal Değerlerimiz 06 Tarihçe Bir Bakışta 2012 10 Öne Çıkan Gelişmeler

Detaylı

DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU

DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU 2011 FAALİYET RAPORU Nisan 2012 İçerik 1. Bir Bakışta 1.1. Vizyon ve Strateji 1.2. Faaliyet Alanları 1.3. Hissedar Değeri 2. Yönetim 2.1. Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 2.2. Yönetim Kurulu 2.3. Yürütme

Detaylı

GENÇ GĠRĠġĠMCĠLER KURULU. ÜYELERĠ ÖZGEÇMĠġ BĠLGĠLERĠ

GENÇ GĠRĠġĠMCĠLER KURULU. ÜYELERĠ ÖZGEÇMĠġ BĠLGĠLERĠ ÜYELERĠ ÖZGEÇMĠġ BĠLGĠLERĠ 1 Ali SABANCI / Pegasus Hava Yolları, Yönetim Kurulu BaĢkanı TOBB Genç GiriĢimciler Kurulu BaĢkanı 1969 yılında Adana da doğdu. 1987-1991 yılları arasında ABD Tufts Üniversitesi

Detaylı

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. FAALİYET RAPORU 2014 HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ 1. Açılış ve Toplantı Başkanlığı nın Oluşturulması, 2. 2014 Yılına Ait Yönetim Kurulu

Detaylı

2010 Faaliyet Raporu. sizin için

2010 Faaliyet Raporu. sizin için 2010 Faaliyet Raporu sizin için Çocuklarımızdan ödünç aldığımız bir gelecek için Birleşmiş Milletler bünyesinde Eski Norveç Başbakanı Gro Harlem Brundtland ın başkanlığındaki Çevre ve Gelişme Üzerine Dünya

Detaylı

Kurumsal. Tamamlanan şler IMAP. Makaleler

Kurumsal. Tamamlanan şler IMAP. Makaleler 2010 CLOSING REPORT Eğer başarının herhangi bir sırrı varsa, bu diğer insanın görüş noktasını anlama ve olayları kendi açınızdan görebildiğiniz kadar onun açısından da görme yeteneğinizde yatmaktadır.

Detaylı

2014 Faaliyet Raporu. www.fordotosan.com.tr. Bu raporun basımında; Geri dönüşümlü kağıt kullanılmıştır. Çevre dostu teknolojiler kullanılmıştır.

2014 Faaliyet Raporu. www.fordotosan.com.tr. Bu raporun basımında; Geri dönüşümlü kağıt kullanılmıştır. Çevre dostu teknolojiler kullanılmıştır. 2014 Faaliyet Raporu www.fordotosan.com.tr Bu raporun basımında; Geri dönüşümlü kağıt kullanılmıştır. Çevre dostu teknolojiler kullanılmıştır. İçindekiler Bir Bakışta Ford Otosan Özet Sonuçlar Ana Göstergeler

Detaylı

içindekiler içindekiler

içindekiler içindekiler içindekiler içindekiler Şirket 1.1 Özet Bilgiler 1.2 Sermaye ve Ortaklık Yapısı 1.3 Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Denetim Komitesi ve Kurumsal Yönetim Komitesi 1.5 Yönetim Kurulu 1.6 Tarihçe Faaliyet

Detaylı

Türk Telekomünikasyon A.Ş. 2012 Faaliyet Raporu

Türk Telekomünikasyon A.Ş. 2012 Faaliyet Raporu Türk Telekomünikasyon A.Ş. 2012 Faaliyet Raporu İçindekiler Kısaca Türk Telekom 02 Türk Telekom Grubu 05 Misyonumuz, Vizyonumuz, Kurumsal Değerlerimiz 06 Tarihçe Bir Bakışta 2012 10 Öne Çıkan Gelişmeler

Detaylı

Türk Telekomünikasyon A.Ş. 2012 Faaliyet Raporu

Türk Telekomünikasyon A.Ş. 2012 Faaliyet Raporu Türk Telekomünikasyon A.Ş. 2012 Faaliyet Raporu İçindekiler Kısaca Türk Telekom 02 Türk Telekom Grubu 05 Misyonumuz, Vizyonumuz, Kurumsal Değerlerimiz 06 Tarihçe Bir Bakışta 2012 10 Öne Çıkan Gelişmeler

Detaylı

İÇİNDEKİLER. BÖLÜM II - YÖNETİM Yönetim Kurulu Üst Yönetim Denetçiler Komiteler. BÖLÜM III - FİNANSAL BİLGİLER Mali Durum Değerlendirmesi

İÇİNDEKİLER. BÖLÜM II - YÖNETİM Yönetim Kurulu Üst Yönetim Denetçiler Komiteler. BÖLÜM III - FİNANSAL BİLGİLER Mali Durum Değerlendirmesi 2008 Yılı 1.Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu DenizBank Finansal Hizmetler Grubu İÇİNDEKİLER BÖLÜM I - SUNUŞ Konsolide Finansal Göstergeler Uluslararası Derecelendirme Kuruluşlarının DenizBank a Verdiği

Detaylı

TÜRKİYE ŞİŞE ve CAM FABRİKALARI A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE ŞİŞE ve CAM FABRİKALARI A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU FAALİYET RAPORU 2013 TÜRKİYE ŞİŞE ve CAM FABRİKALARI A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU İçindekiler 04 Finansal Göstergeler 06 Özetle Faaliyetler 12 Ortaklarımıza 16 Yönetim Kurulu 18 Üst Yönetim 20 Trakya Cam

Detaylı

2014 Faaliyet Raporu

2014 Faaliyet Raporu 2014 Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER VİZYONUMUZ 1 2 4 4 5 5 6 7 8 10 11 12 14 18 18 21 SUNUŞ Vizyonumuz, Misyonumuz, Hakkımızda Finansal Göstergeler Performans Rasyoları Derecelendirme Kuruluşlarınca Verilen

Detaylı

HSBC Bank Anonim Şirketi 2010 Yılı Faaliyet Raporu

HSBC Bank Anonim Şirketi 2010 Yılı Faaliyet Raporu HSBC Bank Anonim Şirketi 2010 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi : 31 Aralık 2010 Ticaret Unvanı : HSBC Bank Anonim Şirketi Kuruluş Tarihi : 13 Eylül 1990 Adres : Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi No:

Detaylı