TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI. Türkiye Yatırım Danışma Konseyi VII. Toplantısı, 11 Mayıs 2012, İstanbul. Katılımcı Bilgileri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI. Türkiye Yatırım Danışma Konseyi VII. Toplantısı, 11 Mayıs 2012, İstanbul. Katılımcı Bilgileri"

Transkript

1 TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Türkiye Yatırım Danışma Konseyi VII. Toplantısı, 11 Mayıs 2012, İstanbul Katılımcı Bilgileri

2

3 Katılımcı Bilgileri IMF Dünya Bankası Aditya Birla Group Banco Bilbao Vizcaya Argentina Bayer Crop Science-Nunhems BV Citigroup GE Huawei Technologies Co.,Ltd. IBM Inditex ITOCHU Corporation MANGO Ogilvy Public Relations The Coca-Cola Company The Timken Company The Western Union Company UPS VERBUND AG Vodafone Group PLC TOBB TİM TÜSİAD YASED Sn. Christine LAGARDE Sn. Sri Mulyani INDRAWATI Sn. Krishna Kishore MAHESWARI (K.K.MAHESWARI) Sn. Francisco GONZALEZ Sn. Douwe ZIJP Sn. Hamid BIGLARI Sn. John DINEEN Sn. Chen LIFANG Sn. Harry J van DORENMALEN Sn. Pablo ISLA Sn. Yoichi KOBAYASHI Sn. Isak ANDIC Sn. Christopher GRAVES Sn. Muhtar KENT Sn. James W. GRIFFITH Sn. Hikmet ERSEK Sn. Daniel J. BRUTTO Sn. Wolfgang ANZENGRUBER Sn. Vittorio COLAO Sn. M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU Sn. Mehmet BÜYÜKEKŞİ Sn. Ümit BOYNER Sn. İzzet KARACA

4 YatırımDanışmaKonseyi ULUSLARARASI PARA FONU (IMF) TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Dünya 187 üye ülkeden oluşan IMF, küresel anlamda para politikası alanında işbirliğini, finansal istikrarı, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi, uluslararası ticaretin geliştirilmesini, iş olanaklarının artırılmasını ve yoksulluğun azaltılmasını hedefleyen bir kuruluştur. Türkiye Türkiye IMF ye 1947 yılında üye olmuştur. IMF nin Türkiye ile olan işbirliği karşılıklı politika tavsiyeleri, küresel ekonomik konularda görüşmeler ve küresel ekonomik forum, araştırma ve eğitim konularında ortaklık gibi birçok alanda devam etmektedir. IMF düzenli olarak gerçekleştirdiği çift taraflı gözetimleri çerçevesinde Türkiye de uygulanan makroekonomik politikalar üzerine genel değerlendirmeler, riskler konusunda tavsiyeler ve riskleri azaltmak yönünde politikaları da içeren tavsiyelerde bulunmaktadır (Madde IV raporları). En son Madde IV Görüşmeleri 30 Kasım 2011 tarihinde tamamlanmıştır. Türkiye nin IMF ile son stand-by düzenlemesi 2008 yılında sona ermiştir. T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

5 Christine LAGARDE Başkan Paris te dünyaya gelen Christine Lagarde, Paris Üniversitesinde Hukuk Lisansını tamamladıktan sonra Aix en Provence Siyaset Bilimi Enstitüsünden yüksek lisans derecesini almıştır. Paris Barosunca kabul görmesinin ardından Uluslararası Baker & McKenzie Hukuk Firmasında göreve başlamıştır yılında aynı firmanın Küresel Yürütme Komitesi başkanı ve 2004 yılında da Küresel Stratejik Komite başkanı olmuştur. Christine Lagarde Haziran 2005 tarihinde Dış Ticaret Bakanı olarak Fransız Hükümetine katılmıştır. Kısa bir süre Tarım ve Balıkçılık Bakanı olarak görev aldıktan sonra Haziran 2007 de bir G-7 ülkesinin ilk kadın Maliye ve Ekonomi Bakanı olmuştur. Temmuz 2011 tarihinden buyana IMF Başkanlığı görevini yürütmektedir.

6 YatırımDanışmaKonseyi DÜNYA BANKASI GRUBU TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Dünya Dünya Bankası Grubu, gelişmekte olan ekonomilerde kalkınma ve ekonomik reformu desteklemek amacıyla bu ülkelere finansman ve danışmanlık hizmeti sağlayan uluslararası kalkınma kuruluşlarının oluşturduğu bir gruptur. Dünya Bankası Grubu: Birlikte Dünya Bankası olarak bilinen Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (IBRD) / Uluslararası Kalkınma Birliği (IDA), Gelişmekte olan ekonomilerin şirketlerine, büyümenin desteklenmesine yönelik mali ve teknik danışmanlık hizmeti veren Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Uluslararası doğrudan yatırımları artırmaya yönelik danışmanlık hizmetleri ve özel yatırımcılara yatırım garantileri sağlayan Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA) ve Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezinden (ICSID) oluşmaktadır. Türkiye Dünya Bankası, Türkiye deki ekonomik kalkınma reformlarını, kapsamlı bir kredi ve teknik destek programının yanı sıra analitik ve politika danışmanlığı hizmetleri ile desteklemektedir. Türkiye ve Dünya Bankası arasındaki işbirliğinin çerçevesini dönemi için belirleyen yeni Ülke Ortaklığı Stratejisi (ÜOS) Nisan 2012 de yürürlüğe girmiştir. ÜOS, Hükümetin 9. Kalkınma Planını desteklemekte ve Türkiye ye AB üyeliğine hazırlanmasında yardımcı olmaktadır. Programın temel unsurları şunlardır: Rekabetçiliğin ve istihdamın artırılması Özkaynakların ve kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması Türkiye nin kalkınma tecrübesinin diğer gelişmekte olan ülkeler ile paylaşılması ortak hedefinin gerçekleştirilmesi. MY11 için toplam IBRD Onaylanmış Finansman Desteği: 1,3 milyar ABD Doları. T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

7 Sri Mulyani INDRAWATI Dünya Bankası Kıdemli Başkan Yardımcısı Eğitim Durumu Illinois Üniversitesinden ekonomi alanında doktora derecesi bulunmaktadır. Endonezya Üniversitesinden ekonomi alanında lisans eğitimi almıştır. Sorumluluk Alanları Dünya Bankası nın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve kurumun tüm bölgelerindeki faaliyetlerinin sorumlusudur. Bu görevinin yanı sıra, Etik Kurulu Başkan Yardımcılığı, Denetim Kurulu Sekreterliği ve Değerlendirme Birimi de dahil olmak üzere diğer idari Başkan Yardımcılıklarını ve faaliyetlerini denetlemektedir. Dünya Bankası na 2010 yılında katılmıştır. Daha önce ise Endonezya nın ekonomik faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu Bakanlık görevi yanı sıra Maliye Bakanlığı görevini de yürütmüştür. Bu dönemde küresel ekonomik krizi başarılı bir şekilde yöneterek, temel ekonomik reformları uygulayarak, yolsuzlukla mücadele ederek ve dünyadaki meslektaşlarının saygısını kazanarak Güneydoğu Asya nın en büyük ülkelerinden ve dünyadaki en büyük devletlerinden birinin ekonomi politikalarını yönlendirmiştir. Maliye Bakanlığı görevinden önce Milli Kalkınma Planlama Ajansı nı yönetmiştir. Bu dönemde, 2004 yılında yaşanan tusunaminin ardından hükümeti ve uluslararası yeniden yapılanma çalışmalarını koordine etmiştir. Daha önce IMF de Yönetim Kurulu üyeliği, Endonezya Üniversitesinde fakülte üyeliği ve Georgia da bulunan Andrew Young Kamu Yönetimi Okulunda konuk profesörlük görevlerini yürütmüştür. Euromoney Magazine Dergisinin Yılın Küresel Maliye Bakanı ve Asya daki Gelişmekte Olan Ülkelerin En İyi Maliye Bakanı ödülleri gibi bir çok başarı ve ödül elde etmiştir. Forbes Dergisi nin Dünyanın En Güçlü 100 Kadını listesinde düzenli olarak yer almaktadır.

8 YatırımDanışmaKonseyi ADİTYA BİRLA GROUP TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Aditya Birla Grup, merkezi Mumbai, Hindistan da bulunan 35 milyar ABD Doları değerinde bir holdingdir. Grup 36 ülkede faaliyet göstermektedir. Bir çok sektörde faaliyet göstermekte olan firma, pek çok sektörde bölgesel ya da küresel anlamda lider konumundadır. Grup, köyde 7 milyon kişiye ulaşan faaliyetleri aracılığıyla sağlık, eğitim, sürdürülebilir yaşam, altyapı ve sosyal reformu desteklenmesi konularına yoğunlaşmaktadır. Dünya Kuruluş tarihi : 1857 Ciro: 2011: 35 milyar ABD Doları 2010: 29 milyar ABD Doları 2009: 28 milyar ABD Doları Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler : 36 ülke (ABD, Avustralya, Avusturya, Bangladeş, BAE, Birleşik Krallık, Brezilya, Kanada, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İtalya, Fildişi Sahilleri, Japonya, Kore, Laos, Lüksemburg, Malezya, Myanmar, Filipinler, Polonya, Rusya, Singapur, Güney Afrika, İspanya, Sri Lanka, İsveç, İsviçre, Tanzanya, Tayland, Türkiye ve Vietnam) Öz Sermaye Değeri: 27 milyar ABD Doları Sermayedar yapısı: Halka açık büyük firmalar (Grasim, Hindalco, Aditya Birla Nuvo, Thai Rayon, Thai Carbon Black). Hisselerin çoğunluğu grup yönetim kurulu başkanının kontrolündedir. Çalışan Sayısı : Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler : Viskon elyaf Metaller (Alüminyum / Bakır) Karbon karası Çimento Yalıtım malzemeleri Akrilik elyaf Gübre, finansal servisler, telekom, klor alkali alanlarında da faaliyet göstermektedir. Türkiye Türkiye deki firmanın adı: Aditya Birla Elyaf Sanayi ve Ticaret A.Ş. Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi:2015 yılının başında faaliyete geçecektir. Sermeyedar Yapısı: Grasim Industries Limited, PT Indo Bharat Rayon ve Thai Rayon Public Company Ltd - her birinde % 33,33 pay. Türkiye deki yatırımları: Firma önümüzdeki 5 yıllık dönemde 500 milyon ABD Doları tutarında, TPA kapasiteli viskon elyaf üretimi amacıyla bir tesis kurmayı öngörmektedir. Tesisin ilk aşamada Türkiye nin ithal ettiği viskon elyaf ihtiyacının tamamını karşılaması hedeflenmektedir. Yatırımın ilk aşamasının 2015 yılı başında faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Projenin tüm aşamalarının tamamlanmasının ardından 550 kişiye istihdam sağlanması öngörülmektedir. Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Tekstil sektörünün önemli ham maddelerinden birisi olan viskon elyaf Ana Markalar: Birla Cellulose T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

9 Krishna Kishore MAHESWARI (K.K.MAHESWARI) Ticari Direktör Elyaf Sektörü, Aditya Birla Group İcra Direktörü, Grasim Industries Limited, India. Yönetici, Aditya Birla Management Corporation. Eğitim Durumu: Uzman Muhasebeci Sorumluluk Alanı: 6 Viskon Elyaf tesisi, 4 hamur üretim tesisi ve 1 milyar ABD Doları değerinde plantasyon yatırımı bulunan Aditya Birla Group Elyaf İş Grubunun stratejik kararları ile Hindistan, Endonezya, Tayland, Çin, Kanada, İsveç, Laos ve son olarak Türkiye nin de dahil olduğu 8 ülkenin faaliyetlerinden sorumludur. İş grubu yıllık 2,2 milyar ABD Doları düzeyinde ciroya sahiptir. Ayrıca, viskon elyaf, çimento, klor alkali ve tekstil gibi pek çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve 4,5 milyar ABD Doları değerindeki Grasim Industries Ltd. firmasının da Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

10 YatırımDanışmaKonseyi BANCO BILBAO VIZCAYA ARGENTINA TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI BBVA tüm dünyadaki müşterilerine kapsamlı finansal ve finansal olmayan ürün ve hizmetler sunan müşteri odaklı bir küresel finans grubudur. İspanya da lider pozisyonda olan BBVA, Meksika nın en büyük finansal şirketi konumunda olup Güney Amerika ve ABD nin Güneydoğu bölgesinde sektörün öncüsü şubelere sahiptir. BBVA, Türkiye de Garanti Bankası ve Çin de CITIC aracılığıyla bankacılık faaliyetlerinde bulunmakta ve dünya çapında yaygın bir şube ağını yönetmektedir. Dünya Kuruluş tarihi: 1857 Ciro: 2011: milyon Avro 2010: milyon Avro 2009: milyon Avro Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: 32 ülke: Kuzey Amerika: ABD, Meksika, Porto Riko, Orta Amerika, Panama, Güney Amerika: Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvator, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela, Avrupa: İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, Birleşik Krallık, Belçika, Rusya, İsviçre, Türkiye, Asya-Pasifik: Avustralya, Güney Kore, Çin, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Singapur, Tayvan. Sermayedar yapısı: 1 milyona varan hissedarlı yapı. Hisse sahiplerinin oranı %6 yı geçmemektedir. Çalışan Sayısı: : (Aralık 2011 itibarıyla) Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Küresel bankacılık, ağırlıklı olarak Perakende ve Yatırım Bankacılığı Türkiye Türkiye deki firmanın adı: Garanti Bankası (BBVA %25,01 hisseye sahiptir.) Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: Mart 2011 Ciro: 2011: milyon 2010: milyon 2009: milyon Ana hissedarlar: Doğuş Grubu: %24,22 BBVA:%25,01 Çalışan sayısı: Türkiye deki yatırımları: 124,1 milyar değerinde yatırımı vardır. Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Garanti Bankası: KOBİ, kurumsal, perakende ticari ve özel bankacılık. T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

11 Francisco GONZALEZ Yönetim Kurulu Başkanı Ve Ceo Eğitim Durumu: Universidad Complutense de Madrid Ekonomi ve Ticaret Bilimi bölümünden mezun olmuştur yılından bu yana İspanya Borsası kayıtlı brokerı (1980 yılında gerçekleştirilen sınavda katılan adaylar arasında birinci olmuştur) ve taciridir. Üye olduğu Kuruluşlar: Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF)Yönetim Kurulu üyeliği, Uluslararası Para Konferansı (IMC) Yönetim Kurulu üyeliği, New York Federal Rezerv Bankası Uluslararası Danışma Kurulu üyesi, Konferans Kurulunun Mütevelli Heyeti üyeliği ve diğer uluslararası forumlarda üyelikler.

12 YatırımDanışmaKonseyi BAYER CROPSCIENCE NUNHEMS BV TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Nunhems Bayer CropScience ın sebze tohumlarının ticari faaliyeti Nunhems adı altında yürütülmektedir. Nunhems, sebze genetiği ve hizmetinde küresel uzmandır. Global olarak entegre olan Nunhems, müşterileriyle birebir bağlantı kurmakta ve ürünlerini, konseptlerini ve deneyimlerini profesyonel üretim sanayi ve tedarik zinciriyle paylaşmaktadır. Nunhems in portföyü 28 ürün ve çeşitten oluşmaktadır den fazla çalışanıyla, Nunhems dünyanın tüm önemli sebze üretim bölgelerinde faaliyet göstermektedir. Bayer CropScience Bayer esas olarak sağlık, beslenme ve yüksek teknoloji malzemeleri alanlarında faaliyet gösteren uluslararası bir firmadır. Bayer AG nin alt grubu olan Bayer CropScience, yıllık 7,255 milyar Avro (2011) cirosuyla bitki koruma, çevre sağlığı, tohum ve tohum uygulamaları alanlarında dünyanın önde gelen yenilikçi ürün bilimi firmalarından biridir. Bayer CropScience global olarak çalışanıyla 120 den fazla ülkede temsil edilmektedir. Dünya Kuruluş tarihi : 1916 Ciro: 2011: 298,5 milyon Avro 2010: 272,6 milyon Avro 2009: 239,8 milyon Avro Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler : 44 ülkede çalışanları vardır. Operasyon merkezleri Hollanda, Hindistan ve ABD dedir. ARGE Merkezleri: Hollanda, ABD ve Hindistan dadır.14 ülkede 26 ARGE istasyonu mevcuttur. 100 ülkede satış yapılmaktadır. Sermayedar yapısı: 203,8 milyon Avro Firmanın sahibi hisselerin %100 üne sahip olan Bayer B.V. dir. Çalışan Sayısı : den fazla Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler : Profesyonel bahçe üretimi için sebze tohumları üretimi ve tedarik zinciri (tohum formları ve konseptleri) Türkiye Türkiyedeki firmanın adı: Nunhems Tohumculuk Limited Şirketi Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 2000 Ciro: 2011: : : Firma ortakları: %55 Nunhems BV ve %45 Nunhems Netherlands Çalışan sayısı: 61 kişi (21 bayan ve 40 erkek) Türkiye deki yatırımları: 2011: Toplam Yatırım : yatırım planı: ARGE geliştirme çalışmaları, merkez yatırımları, bilgi ve iletişim teknolojileri yatırımları Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Sebze tohumlarının ARGE çalışmaları ve satışı. Marka: Nunhems T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

13 Douwe ZIJP Nunhems CEO Eğitim durumu: İktisat ve İşletme Lisans Eğitimi Sorumluluk Alanı: Nunhems BV nin finansal raporlamalarından sorumludur. Uzun dönem global sebze stratejilerinin belirlenmesinden sorumludur. Üye Olduğu Kuruluşlar: Hollanda Plantum un Sebze ve Meyve bölümünün başkanı. Bayer AG nin global yönetici grubunun üyesi.

14 YatırımDanışmaKonseyi CITIGROUP TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Citi, 160 dan fazla ülkede faaliyet gösteren ve yaklaşık 200 milyon müşteri hesabına sahip dünyanın önde gelen bankasıdır. Citi, bireysel müşterilere, kurumlara, hükümetlere ve kuruluşlara, bireysel bankacılık ve krediler, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı ve varlık yönetiminden oluşan geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunmaktadır. Dünya Kuruluş tarihi : 1812 Gelirler: 2011: 78,4 milyar ABD Doları 2010: 86,6 milyar ABD Doları 2009: 91,1 milyar ABD Doları Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: Citigroup, 100 den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Öz Sermaye Değeri: 177,8 milyar ABD Doları Çalışan Sayısı : Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Bankacılık ve finans Türkiye Türkiyedeki firmanın adı: Citibank A.Ş. Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1975 Gelirler: 2010: 664 milyon 2009: 885 milyon Ana Hissedarlar: % 99,9999 Citigroup % 0,0001 in altında hisseye sahip firmalar: Foremost Yatırım Şirketi Centaur Yatırım Şirketi Nostro Yatırım Şirketi Yonder Yatırım Şirketi Çalışan sayısı: Mart sonu itibariyle çalışanı bulunmaktadır. Yaş ortalaması 31 olup; çalışanların %57 si kadındır. Türkiye deki yatırımları : 3,7 Milyar ABD Doları (31 Mart 2012 itibari ile) Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Kurumsal bankacılık, ticari bankacılık, bireysel bankacılık Ana Markalar: Citibank, Citi Menkul Değerler T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

15 Hamid BIGLARI Gelişmekte Olan Piyasalar Başkanı ve Citicorp Başkan Yardımcısı Eğitim Durumu Cornell Üniversitesi Uygulamalı Fizik ve Matematik bölümlerinden lisans derecelerine sahip olan Sn. BIGLARI, yüksek lisans ve doktora derecelerini de Princeton Üniversitesi Astrofizik Bilimleri bölümünden almıştır. Sorumluluk Alanı Sn. Hamid BIGLARI, Citigroup un stratejik yönetiminden sorumlu olan Citicorp un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır. Sn.BIGLARI nin bu görevinde üç ayrı sorumluluğu bulunmaktadır. Gelişmekte olan Piyasalar Başkanı olarak, Citi nin bölgesel CEO ları ile yakın temas halinde, gelişmekte olan piyasa ülkelerinde önceliklendirme, kaynak tahsisi ve portföy optimizasyonundan sorumludur. Stratejiden sorumlu yönetici olarak, Citigroup un araştırma departmanları da dahil olmak üzere strateji geliştirme birimlerinin öncülüğünü yapmaktadır. Aynı zamanda İş Geliştirme Komitesi Yönetim Kurulu Başkanıdır. Üye Olduğu Kuruluşlar Dış İlişkiler Konseyi üyesi ve Asya Topluluğu Mütevelli Heyeti üyesi olan Sn. BIGLARI, Amerika Birleşik Devleri nde bulunan göçmenlere yapmış olduğu katkılar sebebiyle 2009 yılında Ellis Island Onur Ödülüne layık görülmüştür.

16 YatırımDanışmaKonseyi GE TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI İleri teknoloji, hizmetler ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren GE, dünyada 100 den fazla ülkede çalışanı ile ulaştırma, sağlık, enerji ve altyapıda yenilikçiliğe öncülük etmektedir yılında Türkiye de faaliyete başlamasının ardından GE, teknoloji ve hizmetler alanında yatırımlarına devam etmiştir. GE, Türkiye deki başarılı operasyonları ve ortaklıkları ile en üst düzeyde güvenirlik ve yenilikçilik ile çalışan küresel bir şirket olarak öne çıkmıştır. Dünya Kuruluş tarihi: 1892 Ciro: 2011: 147,3 milyar ABD Doları 2010: 149,6 milyar ABD Doları 2009: 154,4 milyar ABD Doları Öz Sermaye Değeri: 118 milyar ABD Doları Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: Dünya çapında 150 ülkede faaliyette bulunmaktadır Çalışan Sayısı : Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler : Enerji, petrol ve gaz, havacılık, sağlık, ulaştırma, ev ve işyeri çözümleri, medya ve finansal hizmetler Türkiye Türkiye deki firmanın adı: General Elektrik Turkiye Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1948 Çalışan sayısı: 635 Türkiye deki yatırımları: TUSAŞ Motor Sanayi TEI Ortaklığı (%46 GE) Marmara Teknoloji Merkezi (%100 GE) CNBC-e TV Kanalı Garanti Bankası Ortakığı (%25.5 GE) Doğuş-GE Gayrımenkul Ortalığı (%1.25 GE) GAMA Enerji Ortaklığı (%50 GE) GE Sağlık Hizmetleri Bölge Merkezi İstanbul a taşınmıştır GE Ulaştırma ve TÜLOMSAŞ ortak lokomotif imalatı anlaşması. Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Enerji, havacılık, sağlık, ulaştırma, ev ve işyeri çözümleri, medya ve finansal hizmetler Ana Markalar: GE T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

17 John DINEEN Başkan ve CEO - GE Sağlık Hizmetleri Eğitim Durumu Vermond Üniversitesi, Biyoloji,Genetik ve Bilgisayar Teknolojileri Sorumluluk Alanları Medikal diagnostik teknolojiler ve biyolojik bilim

18 YatırımDanışmaKonseyi HUAWEI TECHNOLOGIES CO. LTD. TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Küresel bilgi ve iletişim teknolojileri çözümleri sağlayıcısı olan Huawei telekom operatörlerine, işletmelere ve tüketicilere rekabetçi çözüm ve hizmetler sunarak maksimum değer üretmeyi hedeflemektedir. Dünya Kuruluş tarihi: 1987 Ciro: 2011: 32,4 milyar ABD Doları 2010: 27,6 milyar ABD Doları 2009: 21,5 milyar ABD Doları Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: Dünya çapında 140 dan fazla ülkede faaliyette bulunmaktadır. Öz sermaye Değeri: 8,17 milyar ABD Doları Sermayedar yapısı: Huawei Technologies Co., Ltd., Shenzhen Huawei Investment & Holding Co., Ltd. firmasının bir yan kuruluşudur. Huawei Holding in hisselerinin tamamı şirket çalışanlarına ait olmakla birlikte, herhangi bir hükümet organı veya holding gibi üçüncü bir şahsa ait değildir. Çalışan Sayısı: den fazla çalışanı vardır. Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Bilgi ve iletişim teknolojisi Türkiye Türkiye deki firmanın adı: Huawei Telekomünikasyon Dış Tic. Ltd. Şti. Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 2002 Ciro: 2011: 688,1 milyon 2010: 583,4 milyon 2009: 283,4 milyon Ana hissedarlar: Huawei Technologies (Hollanda) B.V. %99, 91; ( ABD Doları); Huawei Technologies Co., Ltd. %0,09; ( ABD Doları) Çalışan sayısı: 841 (Erkek: 688 Kadın: 153) % 94 lisans veya master derecesi Türkiye deki yatırımları: Huawei Türkiye nin 2009 yılında İstanbul da faaliyete geçen ARGE Merkezi, firmanın Çin dışında faaliyet gösteren en büyük ikinci ARGE Merkezi konumundadır. Kuruluşunun üçüncü yılında 50 milyon ABD Doları seviyesinde yatırım hedefi ile kurulan Huawei Türkiye ARGE Merkezi, Huawei Türkiye deki istihdamın yaklaşık yarısını karşılamaktadır. Türkiye de yer alan ARGE Merkezinin aynı zamanda Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu na da bölgesel bir ARGE Merkezi olarak faaliyeti göstermesi, Huawei nin Türkiye ye verdiği önemi yansıtmaktadır. Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Bilgi ve iletişim teknolojileri Ana Markalar: Huawei T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

19 Chen LIFANG Kıdemli Başkan Yardımcısı Yönetim Kurulu Direktörü - Huawei Technologies Co., Ltd Sorumluluk Alanları Hükümet ve kamu işleri, medya ilişkileri ve kurumsal sosyal sorumluluk alanları

20 YatırımDanışmaKonseyi IBM TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI 101 yıl önce kurulan ve günümüzün önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, 1938 yılında Türkiye de faaliyet göstermeye başlamıştır. Yazılım, donanım, teknoloji ve iş danışmanlığı hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir. IBM, günümüzde de üstün teknolojili ürünleri ve yüksek hizmet kalitesinin yanısıra sosyal sorumluluk ve üniversitelere destek projeleriyle de Türkiye ye olan katkısını sürdürmektedir. Dünya Kuruluş tarihi : 1911 Ciro: 2011: 107 milyar ABD Doları 2010: 99 milyar ABD Doları 2009: 95 milyar USD Doları Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler : 170 den fazla ülke Öz Sermaye Değeri: 20 milyar ABD Doları Sermayedar yapısı: hisse sahibi Çalışan Sayısı: (Aralık 2011 itibarıyla) Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Bilgi teknolojileri alanında yazılım, donanım ve hizmetler Türkiye Türkiye deki firmanın adı: IBM (International Business Machines) TÜRK LİMİTED ŞİRKETİ Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1938 Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Bilgi teknolojileri alanında yazılım, donanım ve hizmetler T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

21 Harry J van DORENMALEN IBM Avrupa Başkanı ve IBM Hollanda Genel Müdürü Eğitim Durumu Delft Üniversitesi İş İdaresi bölümünden mezundur. Sorumluluk Alanı IBM Avrupa Başkanı olarak uluslararsı politikalar ve iş ortamı ile ilgili düzenlemeler konularında firmayı Avrupa Birliği kuruluşları ile NATO ve Avrupa Savunma Ajansı gibi kurumlar nezdinde temsil etmektedir. Bu görevleri çerçevesinde IBM in bölgedeki kurumsal vatandaşlık, çevre, fikri mülkiyet, standart geliştirme, girişim sermayesi ve üniversite ilişkileri faaliyetlerini yönetmektir. Üye olduğu Kuruluşlar: Lisbon Konseyi Danışma Kurulu Üyesi Hollanda Elektronik İletişim Platformu Danışma Kurulu Üyesi Hollanda Bilişim Teknolojileri Birliği Başkanı Amsterdam Ekonomik Gelişme Kurulu Üyesi IMD Loszan Yönetim Kurulu Üyesi Hollanda İşverenler Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi EFMD Yönetim Kurulu Üyesi Amerikan Ticaret Odası

22 YatırımDanışmaKonseyi INDITEX TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Inditex, beş kıtada, 82 pazarda den fazla mağazasıyla moda alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük perakende firmalarından birisidir. Perakende zincirlerinin en büyüğü olan Zara ya ek olarak Pull and Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home ve Uterque markalarına sahiptir. Grubun, ayrıca moda tasarımı, üretim ve lojistik gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaları bulunmaktadır. İş modeli, yenilikçilik ve esneklik üzerine kuruludur. Yaratıcı ve kaliteli tasarımları ile pazar taleplerine hızlı cevap verebilen moda vizyonu sayesinde küresel ölçekte büyümeye devam etmekte ve her bir markanın müşteri ihtiyacını karşılamaktadır. Dünya Kuruluş tarihi: 1975 Ciro: 2011: 13,8 milyar Avro 2010: 12,5 milyar Avro 2009: 11,1 milyar Avro Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: Avrupa da 82 pazar, Amerika, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Okyanusya Sermaye tutarı: 44,7 milyar Avro (Mart 2012 itibarıyla) Sermayedar yapısı: Şirketin kurucusu Amancio Ortega şirketin %59.24 hissesine sahiptir. Çalışan Sayısı: Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Perakende Türkiye Türkiye deki firmanın adı: Inditex Grup Şirketleri Türkiye (Zara, Massimo Dutti, Bershka, Pull &Bear, Stradivarius, Zara Home, Oysho, Uterque) Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1997 Ciro: 2011: 715 milyon 2010: 583 milyon 2009: 488 milyon Ana hissedarlar: Inditex S.A. Spain %99; yaklaşık 65 milyon ABD Doları Çalışan sayısı: çalışan (1.859 kadın, 944 erkek) Türkiye deki yatırımları: Yaklaşık 90 milyon ABD Doları ( 140 milyon) Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Perakende mağazacılık Ana Markalar: Zara Inditex S.A İspanya 5 kıtada 82 pazarda satılmak üzere hazır giyim ürünlerinin %18 ini Türkiye den ithal etmektedir. Bu da 2011 yılı için 1,17 milyar ABD Doları üzerinde bir tutara karşılık gelmektedir. T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

23 Pablo ISLA Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo Eğitim Durumu Madrid Complutense Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu Üye olduğu Kuruluşlar EuroStoxx 50 Üyesi Avrupa Sanayiciler Derneği Üyesi

24 YatırımDanışmaKonseyi ITOCHU CORPORATION TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI 68 ülkede yaklaşık 130 ofisi ile önde gelen Japon ticaret şirketlerinden biri olan ITOCHU, yerel piyasalarda ticaret, ithalat/ ihracat ve denizaşırı piyasalarda aralarında tekstil, makine, bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, metal, maden, kimyasal, orman ürünleri, genel eşyalar, gıda, inşaat, gayrimenkul, finans, sigorta ve lojistik hizmetlerinin de olduğu bir çok ürünün ticaretini yapmaktadır. Bununla birlikte Japonya da ve tüm dünyada yatırım alanında da faaliyet göstermektedir. Dünya Kuruluş tarihi: 1858 Anonim şirket: 1 Aralık 1949 Ciro: 2011: ,6 milyar Japon Yeni 2010: ,8 milyar Japon Yeni 2009: ,1 milyar Japon Yeni Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler : 68 ülke Sermayedar yapısı: 1.154,8 milyar Japon Yeni Özsermaye Bileşimi: Finans Kuruluşları:% 41,19 Yabacı Yatırımcılar: % 37,75 Bireysel ve Diğerleri: % 14,96 Yurtiçi Kuruluşlar: % 2,92 Finansman Aracı Fİrma: % 2,98 Hazine Bonosu:% 0,20 Çalışan Sayısı: (Konsolide) Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler : Tekstil, makine, metal ve maden, enerji, kimyasal, gıda, inşaat, bilgi ve iletişim teknolojileri, finans ve orman ürünleri, genel eşyalar Türkiye Türkiye deki firmanın adı: ITOCHU Corporation, İstanbul Şube ITOCHU Corporation, Ankara İrtibat Bürosu Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1963 Ankara İrtibat Bürosu Ciro: 2011: 690 milyon ABD Doları 2010: 780 milyon ABD Doları 2009: 360 Milyon ABD Doları Ana hissedarlar: ITOCHU Çalışan sayısı: 18 kişi Türkiye deki yatırımları: Anadolu Isuzu Otomotiv A.Ş. Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Otomobil, altyapı projeleri, enerji projeleri, tekstil T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

25 Mr. Yoichi KOBAYASHI İdari Başkan Yardımcısı Eğitim Durumu İşletme, Kobe Üniversitesi Sorumluluk Alanı Itochu Corporation ın tüm faaliyetleri için İdari Danışman Üye olduğu Kuruluşlar Japonya-Azerbaycan Ekonomik Komitesi Başkanı Japonya-Türkmenistan Ekonomik Komitesi Başkanı

26 YatırımDanışmaKonseyi MANGO TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI 1984 yılında Mango ilk mağazasını Barselona da açmıştır yılında iç pazar dışında ilk 2 mağaza Portekiz de açılmıştır. Şu an dünya üzerinde ün üzerinde Mango mağazası bulunmaktadır. Mango nun tarihini 2 aşamaya ayırmak mümkündür: arası dönemde, iş dünyası alanında daha iyi bir bilgi birikimi kazanılmış ve ürünler ile mağaza konsepti konsolide edilmiştir; dağıtım alanında da tam zamanında felsefesi uygulanmıştır dan günümüze olan ikinci aşamada, ekibin değerleri güçlendirilmiş ve hız, bilgi ve teknoloji odaklı yeni lojistik konsepti ile yatırımlar artırılmıştır. Dünya Kuruluş tarihi: 1984 Ciro: 2011: 1,408 milyar Avro 2010: 1,270 milyar Avro 2009: 1,145 milyar Avro Firmanın faaliyette bulunduğu ülkeler: 107 ülke Öz Sermaye Değeri: 707 milyon Avro Sermayedar yapısı: %98,5 Isak Andic %1,5 Diğer Çalışan Sayısı: Şirketin faaliyette bulunduğu sektörler: Perakende Türkiye Türkiye deki firmanın adı: MANGO TR Tekstil Tic. Ltd. Şti. Punta Na Gayrimenkul Tic. Ltd. Şti. Punta Na Taksim Gayrimenkul Ticaret Ltd. Şti. Firmanın Türkiye de faaliyete başlama tarihi: 1997, 2005, 2010 Ciro: 2011: (Perakende); (Gayrimenkul) 2010: (Perakende); (Gayrimenkul) 2009: (Perakende); (Gayrimenkul) Ana hissedarlar: PUNTA FA SL Çalışan sayısı: çalışan; %75 Kadın, %25 Erkek Türkiye deki yatırımları: 341 milyon Yatırımlar perakende ile başlamış ve gayrimenkul sektörü ile devam etmiştir. Türkiye de faaliyette bulunulan sektörler: Perakende ve Gayrimenkul Ana Markalar: MANGO T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI - TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İnönü Bulvarı No: Emek, ANKARA Tel: Fax:

24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL

24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL 24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL UNCTAD Dünya Yatırım Raporu Türkiye Lansmanı Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü «UNCTAD» ın Uluslararası Doğrudan Yatırımlara ilişkin olarak hazırladığı Dünya Yatırım

Detaylı

PAGEV - PAGDER. Dünya Toplam PP İthalatı

PAGEV - PAGDER. Dünya Toplam PP İthalatı 1 DÜNYA ve TÜRKİYE POLİPROPİLEN ( PP ) DIŞ TİCARET ANALİZİ Barbaros Demirci ( Genel Müdür ) Neslihan Ergün ( Teknik Uzman Kimya Müh. ) PAGEV - PAGDER DÜNYA TOPLAM PP İTHALATI : Dünya toplam PP ithalatı

Detaylı

UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2015 LANSMANI 24 HAZİRAN 2015 İSTANBUL

UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2015 LANSMANI 24 HAZİRAN 2015 İSTANBUL UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2015 LANSMANI 24 HAZİRAN 2015 İSTANBUL UNCTAD Dünya Yatırım Raporu Türkiye Lansmanı Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü nün (UNCTAD) Uluslararası Doğrudan Yatırımlar

Detaylı

DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ

DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ Hazırlayan ve Derleyen: Zehra N.ÖZBİLGİN Ar-Ge Şube Müdürlüğü Kasım 2012 DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİNDE ÜRETİM VE TÜKETİM yılında 9.546 milyon

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI

TEB KOBİ BANKACILIĞI TEB KOBİ BANKACILIĞI Türkiye de KOBİ ler İşletme Büyüklüğü İstihdam Grubu (Çalışan Sayısı) İşletme Sayısı (2013) % Mikro 1 9 3.303.073 93,68% KüçükÖlç.İşl. 10 49 190.514 5,40% OrtaB.İşl. 50 249 27.330

Detaylı

UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2008

UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2008 UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2008 24 Eylül 2008 İstanbul 1 DÜNYA YATIRIM RAPORU Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü UNCTAD ın uluslararası yatırımlara ilişkin olarak hazırladığı Dünya Yatırım

Detaylı

DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM

DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM Invest in DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM Türkiye de Doğrudan Yabancı Yatırımın Gelişimi Makroekonomik anlamda küresel ekonomiye uyumu sağlayan yapısal reformlar, bir yandan Türkiye yi doğrudan yabancı yatırım

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI

TEB KOBİ BANKACILIĞI TEB KOBİ BANKACILIĞI Türkiye de KOBİ ler İşletme Büyüklüğü İstihdam Grubu (Çalışan Sayısı) İşletme Sayısı (2013) % Mikro 1 9 3.303.073 93,68% KüçükÖlç.İşl. 10 49 190.514 5,40% OrtaB.İşl. 50 249 27.330

Detaylı

www.novusens.com 2012, Novusens

www.novusens.com 2012, Novusens www.novusens.com İNOVASYON VE GİRİŞİMCİLİK ENSTİTÜSÜ Vizyon... Ulusal ve uluslararası paydaşları ile sürdürülebilir büyüme ve rekabeti amaçlayan, ekonomiye ve toplumsal kalkınmaya katma değer yaratacak

Detaylı

DÜNYA TÜRK İŞ KONSEYİ (DTİK) SN. BAŞKAN M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ÇİN ZİYARETİ 23-29 HAZİRAN 2009

DÜNYA TÜRK İŞ KONSEYİ (DTİK) SN. BAŞKAN M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ÇİN ZİYARETİ 23-29 HAZİRAN 2009 DÜNYA TÜRK İŞ KONSEYİ (DTİK) SN. BAŞKAN M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ÇİN ZİYARETİ 23-29 HAZİRAN 2009 Asya-Pasifik te Türk Yatırımları En fazla yatırım yapılan ülkeler Hindistan Vietnam Çin Halk Cumhuriyeti HİNDİSTAN

Detaylı

CAM SANAYİİ. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi

CAM SANAYİİ. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi CAM SANAYİİ Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi TÜRKİYE'DE ÜRETİM Cam sanayii, inşaat, otomotiv, meşrubat, gıda, beyaz eşya, mobilya,

Detaylı

alt pozisyonunda yer alan gri çimento ürünü ise sektörde en çok ihraç edilen üründür.

alt pozisyonunda yer alan gri çimento ürünü ise sektörde en çok ihraç edilen üründür. ÇİMENTO HS No: 2523 Çimentonun ana hammaddeleri; kireçtaşı (kalker), kil ve marn (doğadaki kalker ve kil karışımı kayaca) dır. Ülkemiz söz konusu hammaddeler (özellikle kalker) açısından zengin kaynaklara

Detaylı

Basın Sohbet Toplantısı. 14 Temmuz 2009, İstanbul

Basın Sohbet Toplantısı. 14 Temmuz 2009, İstanbul Basın Sohbet Toplantısı 14 Temmuz 2009, İstanbul Kuruluş : 7 Ocak 2009 Internet Adresi : www.tuyid.org Posta Adresi : Nispetiye Cad. Levent İşhanı No: 6/2 34330 Levent - İstanbul Telefon : (212) 278 30

Detaylı

LİBERTY SİGORTA TÜRKİYE DE BİRLİKTE BÜYÜYELİM

LİBERTY SİGORTA TÜRKİYE DE BİRLİKTE BÜYÜYELİM TÜRKİYE DE BİRLİKTE BÜYÜYELİM Liberty Mutual Insurance Group Amerika Boston merkezli Liberty Mutual Insurance Group, kurulduğu 1912 yılından bu yana insanların daha güvenli ve daha emniyetli hayatlar

Detaylı

ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 21 24 Nisan 2012

ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 21 24 Nisan 2012 ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 21 24 Nisan 2012 29. Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı 4. İstanbul Teknik Tekstiller ve Nonwoven Fuarı 9. Uluslararası İstanbul İplik Fuarı Hazırlayan TEKNİK Fuarcılık

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI

TEB KOBİ BANKACILIĞI TEB KOBİ BANKACILIĞI Türkiye de KOBİ ler İşletme Büyüklüğü İstihdam Grubu (Çalışan Sayısı) 2011 İşletme Sayısı % Toplam İstihdam % Ortalama Çalışan Sayısı Mikro 1-19 2.522.011 97,30% 5.362.905 46,60% 2

Detaylı

Bilgi Notu / Mayıs 2010

Bilgi Notu / Mayıs 2010 ASYA KALKINMA BANKASI ve TÜRKİYE Bilgi Notu / Mayıs 2010 Asya Kalkınma Bankası (Asian Development Bank/ADB), Asya ve Pasifik bölgesinde kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla 1966 yılında kurulmuştur. 1999

Detaylı

TEB KOBİ AKADEMİ Tarım Buluşmaları. 13 Aralık 2012 İZMİR

TEB KOBİ AKADEMİ Tarım Buluşmaları. 13 Aralık 2012 İZMİR TEB KOBİ AKADEMİ Tarım Buluşmaları 13 Aralık 2012 İZMİR Hizmetlerimiz 13 Aralık 2012 İZMİR KOBİ Akademi KOBİ lerin yurtiçi ve uluslararası pazarlardaki karlılıklarını ve rekabet güçlerini artırabilecekleri

Detaylı

2013 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU

2013 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU 2013 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2013 ARALIK/

Detaylı

Mehmet Gökmen Uçar. Abdurrahman Özciğer. Mehmet Sezgin. Veysel Sunman. Mustafa Aydın

Mehmet Gökmen Uçar. Abdurrahman Özciğer. Mehmet Sezgin. Veysel Sunman. Mustafa Aydın KKB 2012 FAALİYET RAPORU YÖNETİM KURULU Gökmen Uçar 18 Sezgin Veysel Sunman Abdurrahman Özciğer Mustafa Aydın YÖNETİM Cantekin Osman Sindel İsmail Hakkı İmamoğlu Ertuğrul Bozgedik 19 KKB 2012 FAALİYET

Detaylı

9. Dubai Uluslararası Gayrimenkul ve Emlak Fuarı (İPS) en yeni projemiz olan Dubai Sustainable City yi duyurmak için mükkemmel ve en doğru ortamdi.

9. Dubai Uluslararası Gayrimenkul ve Emlak Fuarı (İPS) en yeni projemiz olan Dubai Sustainable City yi duyurmak için mükkemmel ve en doğru ortamdi. 8,000 m 2 FUAR ALANI 291 KATILIMCI 77 YERLİ KATILIMCI 214 ULUSLARARASI KATILIMCI 37 MEDYA ORTAĞI 7,637 MEDYA ORTAĞI IPS (INTERNATIONAL PROPERTY SHOW) 2013, Dubai Arazi ve İskan Departmanı nın katkılarıyla

Detaylı

TR33 Bölgesi nin Üretim Yapısının ve Düzeyinin Tespiti ve Analizi. Ek 5: Uluslararası Koşulların Analizi

TR33 Bölgesi nin Üretim Yapısının ve Düzeyinin Tespiti ve Analizi. Ek 5: Uluslararası Koşulların Analizi TR33 Bölgesi nin Üretim Yapısının ve Düzeyinin Tespiti ve Analizi Ek 5: Uluslararası Koşulların Analizi Sektörün genel özellikleri Kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatı Ürünler dünyada ortalama

Detaylı

İSO İNOVASYON ÖDÜLLERİ: BÜYÜK ÖDÜL. VİKO Elektrik ve Elektronik Endüstrisi San. Tic. A.Ş.

İSO İNOVASYON ÖDÜLLERİ: BÜYÜK ÖDÜL. VİKO Elektrik ve Elektronik Endüstrisi San. Tic. A.Ş. İSO İNOVASYON ÖDÜLLERİ: BÜYÜK ÖDÜL VİKO Elektrik ve Elektronik Endüstrisi San. Tic. A.Ş. Sektörünün lider kuruluşu VİKO 1980 yılında kurulmuş olup, İstanbul Sancaktepe'de 60.000 metrekare kapalı alanda

Detaylı

TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI

TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI Sektörlerindeki ürünlerin, en son teknolojik gelişmelerin, dünyadaki trendlerin ve son uygulamaların sergilendiği, 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında

Detaylı

Türkiye de Bankacılık Sektörü 2009-2013 Aralık

Türkiye de Bankacılık Sektörü 2009-2013 Aralık Türkiye de Bankacılık Sektörü 2009-2013 Aralık Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Sermaye Piyasası Kurumu, Bankalararası

Detaylı

Sn. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

Sn. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Sn. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Bilgilendirme Sunumu 22 Temmuz 214 Ankara 1 AJANDA 1) Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Görünüm 2) Dış Ticaretimizdeki Gelişmeler 3) Bölgesel Gelişmelerin Dış Ticaretimize

Detaylı

2015 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU

2015 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU 2015 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2015 OCAK / TÜRKİYE

Detaylı

We are experts of. workplace culture. GIFTWORK Modelini Anlamak. greatplacetowork.com.tr

We are experts of. workplace culture. GIFTWORK Modelini Anlamak. greatplacetowork.com.tr We are experts of workplace culture GIFTWORK Modelini Anlamak greatplacetowork.com.tr Great Place to Work Hakkında Great Place to Work Enstitüsü bugün dünyada 53 ülkede faaliyet gösteren, 25 Yıldır işletmeleri

Detaylı

Rakamlarla WFI 2014 (UFİ onaylı veriler)

Rakamlarla WFI 2014 (UFİ onaylı veriler) Rakamlarla WFI 2014 (UFİ onaylı veriler) Katılımcı: 87 si yabancı toplam 365 katılımcı Ziyaretçi: 3.465 i yabancı toplam 15.934 ziyaretçi Katılımcı Ülke: 37 Ziyaretçi Ülke: 119 Konuk Ülke: Kosova Fuar

Detaylı

FİNANS KOÇ HOLDİNG 2013 FAALİYET RAPORU

FİNANS KOÇ HOLDİNG 2013 FAALİYET RAPORU FİNANS Koç-Amerikan Bank ile 1980 li yıllarda büyümeye başladığımız bankacılık sektöründe ülkemiz ekonomisi ve sektördeki değişimleri doğru okuduk ve 2005 yılında Yapı Kredi Bankası nı bünyemize katarak

Detaylı

Dünyada ve Türkiye de E-Ticaret ve E-İhracat. Kasım 2016

Dünyada ve Türkiye de E-Ticaret ve E-İhracat. Kasım 2016 Dünyada ve Türkiye de E-Ticaret ve E-İhracat Kasım 2016 İçerik Global E-Ticaret E-Ticaret Penetrasyonları E-Ticaret Bağlanılırlık İndeksi Türkiye Ekonomisi ve Dış Ticaret KOBİ lerin Mücadelesi E-İhracat

Detaylı

UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2006

UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2006 UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2006 ULUSLARARASI YATIRIMCILAR DERNEĞİ 16.10.200.2006 İSTANBUL DÜNYADA DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMLAR (milyar $) 1600 1400 1396 1200 1092 1000 800 693 826 716 710 916 600 400 331

Detaylı

Türkiye de Dünya Bankası: Öncelikler ve Programlar

Türkiye de Dünya Bankası: Öncelikler ve Programlar Türkiye de Dünya Bankası: Öncelikler ve Programlar Dünya Bankası Grubu Hakkında Dünya Bankası nedir? 1944 te kurulan Banka, kalkınma desteği konusunda dünyanın en büyük kaynağıdır 184 üye ülke sahibidir

Detaylı

Tuzaktan çıkmak için sanayisizleşmeyi durdurmak gerekmektedir

Tuzaktan çıkmak için sanayisizleşmeyi durdurmak gerekmektedir tepav Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Tuzaktan çıkmak için sanayisizleşmeyi durdurmak gerekmektedir Ozan Acar 14 Aralık 2012, Ankara Çerçeve 1) Türkiye nin orta gelir tuzağı ve sanayisizleşme

Detaylı

International Cartographic Association-ICA

International Cartographic Association-ICA International Cartographic Association-ICA 1.AMAÇ: Uluslararası Kartografya Birliği (International Cartographic Association-ICA), 1959 yılında kurulmuştur. Hükümetler dışı bir kuruluş olan ICA nın ana

Detaylı

Türkiye nin dış ticaret ve yatırım bağlantıları: Güçlü yönler

Türkiye nin dış ticaret ve yatırım bağlantıları: Güçlü yönler tepav türkiye ekonomi politikaları araştırma vakfı Türkiye nin dış ticaret ve yatırım bağlantıları: Güçlü yönler Prof. Dr. Serdar TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü

Detaylı

2012 SINAVLARI İÇİN GÜNCEL EKONOMİ ÇALIŞMA SORULARI. (40 Test Sorusu)

2012 SINAVLARI İÇİN GÜNCEL EKONOMİ ÇALIŞMA SORULARI. (40 Test Sorusu) ZİRAAT BANKASI 2012 SINAVLARI İÇİN GÜNCEL EKONOMİ ÇALIŞMA SORULARI (40 Test Sorusu) 1 ) Aşağıdakilerden hangisi bir kredi derecelendirme kuruluşudur? A ) FED B ) IMF C ) World Bank D ) Moody's E ) Bank

Detaylı

2016 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU

2016 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU 2016 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 MAYIS / TÜRKİYE

Detaylı

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Sektör Raporu 2010

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Sektör Raporu 2010 Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Sektör Raporu 2010 Avrupa kıtasından Amerika kıtasına, Orta Doğu Ülkelerinden Afrika ülkelerine kadar geniş yelpazeyi kapsayan 200 ülkeye ihracat gerçekleştiren

Detaylı

Yerel ve Global İhtiyaçları Karşılamak

Yerel ve Global İhtiyaçları Karşılamak Yerel ve Global İhtiyaçları Karşılamak PRECISE.PROVEN.PER FORMANCE. Yerel ve Global İhtiyaçları Karşılamak Profesyonel hizmetlerin dünyasında, en başarılı firmalar, işlerini küresel piyasalarda en iyi

Detaylı

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF)

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF) ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 1 BİRLEŞİK ARAP EMİRLİ 269.665.223,68 305.580.419,69 13,32 ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 2 IRAK 155.240.675,64 92.044.938,69-40,71 ALTINDAN MAMUL

Detaylı

KALİTE BELGELERİMİZ GOST LPCB BAŞOĞLU KABLO

KALİTE BELGELERİMİZ GOST LPCB BAŞOĞLU KABLO Sertifika Kataloğu Biz Kimiz? Başoğlu Kablo ve Profil Sanayi ve Tic. A.Ş. 1980 yılından beri faaliyet gösteren, kazandığı deneyim ile hem ulusal hem de uluslararası alanda söz sahipliği yapan sektöründe

Detaylı

ALTIN MÜCEVHERAT. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi

ALTIN MÜCEVHERAT. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ALTIN MÜCEVHERAT Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ALTIN MÜCEVHERAT Türk altın mücevherat üretim geleneği çok eskilere dayanmaktadır.

Detaylı

Anket`e katılan KOBİ lerin ait olduğu branş 10,02% 9,07% 5,25% 3,10% Enerji sanayi. Oto sanayi. Gıda sanayi. Ağaç sanayi. İnformasyon teknolojisi

Anket`e katılan KOBİ lerin ait olduğu branş 10,02% 9,07% 5,25% 3,10% Enerji sanayi. Oto sanayi. Gıda sanayi. Ağaç sanayi. İnformasyon teknolojisi Metodoloji Anket`e katılan KOBİ lerin ait olduğu branş 25,0% 2 17,42% Birden fazla cevap 22,20% 15,0% 1 5,0% 12,89% 10,02% 9,07% 7,88% 8,11% 6,21% 5,97% 5,25% 5,49% 5,25% 3,10% 12,17% 10,26% 2,86% 3,58%

Detaylı

TOBB AB ÇALIŞMALARI: NASIL HAZIRLANIYORUZ? FAALİYETLERİMİZ. 23 Şubat 2007

TOBB AB ÇALIŞMALARI: NASIL HAZIRLANIYORUZ? FAALİYETLERİMİZ. 23 Şubat 2007 TOBB AB ÇALIŞMALARI: NASIL HAZIRLANIYORUZ? FAALİYETLERİMİZ 23 Şubat 2007 SUNUŞ PLANI I. DÜNYA DA ODA SİSTEMLERİ II. III. IV. TOBB ULUSAL VE ULUSLARARASI NETWORK TOBB AB ÖRGÜTLENMESİ TOBB AB FAALİYETLERİ

Detaylı

Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Mart Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş.

Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Mart Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş. Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Mart 2010 Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür'ün Mart 2010 Dönemi Değerlendirmeleri

Detaylı

Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Eylül 2013. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş.

Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Eylül 2013. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Eylül 2013 Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. 1 Yönetim Kurulu Başkanı nın Eylül 2013 Dönemi Değerlendirmeleri ve Beklentileri Bank of America Merrill Lynch, küresel stratejisinin

Detaylı

Özet Tanıtım Dokümanı

Özet Tanıtım Dokümanı Özet Tanıtım Dokümanı İstanbul, 2012 Kutluşah, yönetim, finans ve süreç danışmanlığı alanlarında hizmet veren güvenilir bir iş ortağıdır Toplamda 85 yılı aşkın finansal kuruluşlar, girişimcilik ve yönetim

Detaylı

GTİP 392310: PLASTİKTEN KUTULAR, KASALAR, SANDIKLAR VB. EŞYA

GTİP 392310: PLASTİKTEN KUTULAR, KASALAR, SANDIKLAR VB. EŞYA GTİP 392310: PLASTİKTEN KUTULAR, KASALAR, SANDIKLAR VB. EŞYA TEMMUZ 2009 Hazırlayan: Mesut DÖNMEZ 1 GENEL KOD BİLGİSİ: 392310 GTIP kodunun üst kodu olan 3923 GTİP koduna ait alt kodlar ve ürünler aşağıda

Detaylı

2014 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU

2014 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU 2014 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2014 AĞUSTOS

Detaylı

(Değişik:RG-10/7/2015-29412) Ek-1 Lisans Gerektiren Unvan ve Görevler

(Değişik:RG-10/7/2015-29412) Ek-1 Lisans Gerektiren Unvan ve Görevler (Değişik:RG-10/7/2015-29412) Ek-1 Lisans Gerektiren Unvan ve Görevler Unvan ve Görevler YATIRIM KURULUŞLARI Aracı Kurum (Aksi belirtilmedikçe, faaliyet izinleri çerçevesinde dar, kısmi ve geniş yetkili

Detaylı

AB Krizi ve TCMB Para Politikası

AB Krizi ve TCMB Para Politikası AB Krizi ve TCMB Para Politikası Erdem Başçı Başkan 28 Haziran 2012 Stratejik Düşünce Enstitüsü, Ankara Sunum Planı I. Küresel Ekonomik Gelişmeler II. Yeni Politika Çerçevesi III. Dengelenme IV. Büyüme

Detaylı

3.000.000.000,00 100,00 100,00

3.000.000.000,00 100,00 100,00 Sermaye Piyasası Kurulu nun Kurumsal Yönetim Tebliği (II-17.1) uyarınca yapılan bilgilendirmedir: 1. Şirketin ortaklık yapısı, ortaklık yapısını yansıtan toplam pay sayısı ve oy hakkı, şirket sermayesinde

Detaylı

Türkiye de Bankacılık Sektörü 1960-2013

Türkiye de Bankacılık Sektörü 1960-2013 Türkiye de Bankacılık Sektörü 196-213 Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Sermaye Piyasası Kurumu, Bankalararası Kart Merkezi,

Detaylı

TOBB VE TÜSİAD EMTİA FİYATLARI KONUSUNDA G-20 ÜLKELERİNİN ÖZEL SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİ BULUŞTURUYOR

TOBB VE TÜSİAD EMTİA FİYATLARI KONUSUNDA G-20 ÜLKELERİNİN ÖZEL SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİ BULUŞTURUYOR 9 Eylül 2011 TS/BAS-BÜL/11-70 TOBB VE TÜSİAD EMTİA FİYATLARI KONUSUNDA G-20 ÜLKELERİNİN ÖZEL SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİ BULUŞTURUYOR Uluslararası emtia fiyatlarındaki hareketlilik küresel düzeyde belirsizliği

Detaylı

Plast Eurasia İstanbul 2015 Fuar Sonuç Raporu

Plast Eurasia İstanbul 2015 Fuar Sonuç Raporu Plast Eurasia İstanbul 2015 Fuar Sonuç Raporu 2 BAŞARI GÜVEN TECRÜBE BİLGİ TEKNOLOJİ Plast Eurasia İstanbul Avrasya Plastik Sektörünün Buluşma Noktası T 10 Salon 98.000 m2 S Avrasya nın En Büyüğü SAYISAL

Detaylı

DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü

DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü KONYA ÖZELİNDE YABANCI SERMAYELİ FİRMALARIN ÜLKE BAZLI ANALİZİ 06.08.2014 1 DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail

Detaylı

TOBB AVRUPA BİRLİĞİ. Avrupa ile İletişim Projesi. Mustafa Bayburtlu TOBB AB Müdürü

TOBB AVRUPA BİRLİĞİ. Avrupa ile İletişim Projesi. Mustafa Bayburtlu TOBB AB Müdürü TOBB AVRUPA BİRLİĞİ Avrupa ile İletişim Projesi Mustafa Bayburtlu TOBB AB Müdürü ODA SİSTEMLERİ 1. Üyeliğin Zorunlu Olduğu Sistemler (Türkiye, Fransa, Almanya, İspanya, Hollanda, Yunanistan) 2. Üyeliğin

Detaylı

Özet Tanıtım Dokümanı

Özet Tanıtım Dokümanı Özet Tanıtım Dokümanı Istanbul, 2012 UME GLOBAL, kurumsal finansman / özel girişim sermayesi alanlarında danışmanlık hizmeti veren güvenilir bir ortaktır Geçmiş Deneyimler Toplamda 70 yılı aşkın endüstri,

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI

TEB KOBİ BANKACILIĞI TEB KOBİ BANKACILIĞI Türkiye de KOBİ ler İşletme Büyüklüğü İstihdam Grubu (Çalışan Sayısı) 2011 İşletme Sayısı % Toplam İstihdam % Ortalama Çalışan Sayısı Mikro 1-19 2.522.011 97,30% 5.362.905 46,60% 2

Detaylı

Türkiye, 2012 yılında dünyada uluslararası doğrudan yatırım liginde iki basamak yükseldi

Türkiye, 2012 yılında dünyada uluslararası doğrudan yatırım liginde iki basamak yükseldi Basın Bülteni 26 Haziran 2013 YASED, UNCTAD 2013 Dünya Yatırım Raporu nu açıkladı Türkiye, 2012 yılında dünyada uluslararası doğrudan yatırım liginde iki basamak yükseldi 2012 yılında dünyada yüzde 18

Detaylı

RAKAMLARLA DÜNYA TARIMI

RAKAMLARLA DÜNYA TARIMI KÜRESEL KRİZ VE TARIM SEKTÖRÜ RAKAMLARLA DÜNYA TARIMI İzmir Ticaret Borsası Ar-Ge Müdürlüğü Nisan 2014 İZMİR TİCARET BORSASI Sayfa 0 ÇALIŞMAYA İLİŞKİN NOTLAR Bu çalışmada yer alan istatistiklerden; Dünya

Detaylı

İÇİNDEKİLER (*) 1- Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu (2002-2015 Eylül)

İÇİNDEKİLER (*) 1- Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu (2002-2015 Eylül) İÇİNDEKİLER (*) 1- Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu (2002-2015 Eylül) 2- Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcunun Borçluya Göre Alacaklı Dağılımı (2002-2015

Detaylı

Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Mart 2013. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş.

Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Mart 2013. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Mart 2013 Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. 1 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mart 2013 Dönemi Değerlendirmeleri ve Beklentileri Bank of America Merrill Lynch, küresel stratejisinin

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ

TÜRKİYE DEKİ YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ Ülke TÜRKİYE DEKİ YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ Temsilcilik Türü Şehir Telefon Faks e-posta A.B.D. Başkonsolosluk Adana (0322) 346 62 62 (0322) 346 79 16 A.B.D. Büyükelçilik Ankara 455 55 55 467 00 19 A.B.D.

Detaylı

Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Eylül 2012. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş.

Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Eylül 2012. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Eylül 2012 Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı nın Eylül 2012 Dönemi Değerlendirmeleri ve Beklentileri Bank of America Merrill Lynch, küresel stratejisinin

Detaylı

TEST REHBER İLKELERİ PROGRAMI ULUSAL KOORDİNATÖRLER ÇALIŞMA GRUBU 26. TOPLANTISI (8-11 Nisan 2014, Paris)

TEST REHBER İLKELERİ PROGRAMI ULUSAL KOORDİNATÖRLER ÇALIŞMA GRUBU 26. TOPLANTISI (8-11 Nisan 2014, Paris) TEST REHBER İLKELERİ PROGRAMI ULUSAL KOORDİNATÖRLER ÇALIŞMA GRUBU 26. TOPLANTISI (8-11 Nisan 2014, Paris) Dr. A. Alev BURÇAK Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Sunu Planı OECD Hakkında

Detaylı

KALKINMA BAKANLIĞI KALKINMA ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

KALKINMA BAKANLIĞI KALKINMA ARAŞTIRMALARI MERKEZİ Yükseköğretim Sisteminin Uluslararasılaşması Çerçevesinde Türk Üniversitelerinin Uluslararası Öğrenciler İçin Çekim Merkezi Haline Getirilmesi Araştırma Projesi KALKINMA BAKANLIĞI KALKINMA ARAŞTIRMALARI

Detaylı

TEMİZLİK MADDELERİ SEKTÖRÜ

TEMİZLİK MADDELERİ SEKTÖRÜ TEMİZLİK MADDELERİ SEKTÖRÜ HS No: 34.01, 34.02, 34.03, 34.04, 34.05, 34.06, 34.07 DÜNYA TEMİZİLİK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ Temizlik maddeleri deterjanlar ve sabunlardan oluşmaktadır. Bu sektörün üretmekte olduğu

Detaylı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı PERAKENDE. nerden, nereye? Sarp Kalkan. 20 Kasım 2013

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı PERAKENDE. nerden, nereye? Sarp Kalkan. 20 Kasım 2013 tepav Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı PERAKENDE nerden, nereye? Sarp Kalkan 20 Kasım 2013 Slayt 3 GSYH ile Perakende ve Toptan Ticarette Reel Büyüme (1998 fiyatlarıyla) 140,000 130,000 15,000

Detaylı

izlenmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti 1949 yılında kurulmuştur. IMF'ye bağlıbirimler: Guvernörler Konseyi, İcra Kurulu, Geçici Kurul, Kalkınma Kurulu

izlenmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti 1949 yılında kurulmuştur. IMF'ye bağlıbirimler: Guvernörler Konseyi, İcra Kurulu, Geçici Kurul, Kalkınma Kurulu DÜNYA EKONOMİSİ Teknoloji, nüfus ve fikir hareketlerini içeren itici güce birinci derecede itici güç denir. Global işbirliği ağıgünümüzde küreselleşmişyeni ekonomik yapının belirleyicisidir. ASEAN ekonomik

Detaylı

Yatırımcılara dünyayı vadediyoruz.

Yatırımcılara dünyayı vadediyoruz. Yatırımcılara dünyayı vadediyoruz. Akbank T.A.Ş. B Tipi Franklin Templeton Şemsiye Fonu na Bağlı Yabancı Menkul Kıymetler Alt Fonları Akbank - Franklin Templeton işbirliği ile dünya çapında yatırım fırsatı:

Detaylı

IGE ISTANBUL GOLD EXCHANGE IPMI INTERNATIONAL PRECIOUS METALS

IGE ISTANBUL GOLD EXCHANGE IPMI INTERNATIONAL PRECIOUS METALS Troy Holding; grubunun kıymetli maden ticareti, madencilik, turizm, inşaat, enerji, yatırım ve ticaret faaliyetleri doğrultusunda planlama finansman, iş geliştirme, risk yönetimi ve insan kaynakları ile

Detaylı

2015 HAZİRAN DIŞ TİCARET RAPORU

2015 HAZİRAN DIŞ TİCARET RAPORU 2015 HAZİRAN DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2015 HAZİRAN

Detaylı

YAPI FUARI TURKEYBUILD İSTANBUL FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU SONUÇLARI

YAPI FUARI TURKEYBUILD İSTANBUL FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU SONUÇLARI YAPI FUARI TURKEYBUILD İSTANBUL FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU SONUÇLARI Övgü PINAR-Nurel KILIÇ Yapı fuarları; mal ve hizmet üreten kuruluşlar ile yine bu sektörde çalışan yöneticiler, mimarlar, mühendisler,

Detaylı

Bu nedenle çevre ve kalkınma konuları birlikte, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde ele alınmalıdır.

Bu nedenle çevre ve kalkınma konuları birlikte, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde ele alınmalıdır. 1992 yılına gelindiğinde çevresel endişelerin sürmekte olduğu ve daha geniş kapsamlı bir çalışma gereği ortaya çıkmıştır. En önemli tespit; Çevreye rağmen kalkınmanın sağlanamayacağı, kalkınmanın ihmal

Detaylı

DEĞİŞEN DÜNYA-DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE:YÜKSEKÖĞRETİMİN GELECEĞİ TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ

DEĞİŞEN DÜNYA-DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE:YÜKSEKÖĞRETİMİN GELECEĞİ TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ DEĞİŞEN DÜNYA-DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE:YÜKSEKÖĞRETİMİN GELECEĞİ TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ Kemal Gürüz Atılım Üniversitesi 12 Mart 2012 Yirmi beş yaş üstü nüfus içinde ortaöğrenim görmüş olanların oranı, %. 2007.

Detaylı

Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Eylül 2011. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş.

Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Eylül 2011. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş. Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Eylül 2011 Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı nın Eylül 2011 Dönemi Değerlendirmeleri

Detaylı

Türkiye de Bankacılık Sektörü

Türkiye de Bankacılık Sektörü Türkiye de Bankacılık Sektörü 196-214 Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Sermaye Piyasası Kurumu, Bankalararası Kart Merkezi,

Detaylı

İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı İŞBİRLİĞİ KURULUŞLARI İLE URGE PROJELERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI - I

İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı İŞBİRLİĞİ KURULUŞLARI İLE URGE PROJELERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI - I İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı İŞBİRLİĞİ KURULUŞLARI İLE URGE PROJELERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI - I 18 Ekim 2012 Ankara GÜNDEM 9.30-9.45 İhracat Genel Müdür Yardımcısı

Detaylı

ÇOK TARAFLI İLİŞKİLER VE AVRUPA BİRLİĞİ NİN GELECEĞİ KONFERANSI. Ümit Özlale

ÇOK TARAFLI İLİŞKİLER VE AVRUPA BİRLİĞİ NİN GELECEĞİ KONFERANSI. Ümit Özlale tepav Economic Research Policy Foundation of Turkey ÇOK TARAFLI İLİŞKİLER VE AVRUPA BİRLİĞİ NİN GELECEĞİ KONFERANSI Ümit Özlale 29 April 2011 2 Sunum Planı 1. Bölüm: İhracat performansımız Pazar genişlemesi

Detaylı

SEKTÖRÜN TANIMI TÜRKİYE KOZMETİK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ

SEKTÖRÜN TANIMI TÜRKİYE KOZMETİK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ SEKTÖRÜN TANIMI Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon Kodları (G.T.İ.P) esas alınarak oluşturulan Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon Kodları (G.T.İ.P) ve ürün tanımları aşağıda

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI İhracat Genel Müdürlüğü PAZARA GİRİŞ KOORDİNASYON YAPISI VE HEDEF ÜLKELER

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI İhracat Genel Müdürlüğü PAZARA GİRİŞ KOORDİNASYON YAPISI VE HEDEF ÜLKELER T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI İhracat Genel Müdürlüğü PAZARA GİRİŞ KOORDİNASYON YAPISI VE HEDEF ÜLKELER 4 Haziran 2012 SUNUŞ GÜNDEMİ Pazara Giriş Koordinasyon Yapısı Yeni Yaklaşım Pazara Giriş Komitesi Ülke Masaları

Detaylı

Eylül 2013. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş.Bağlı 1

Eylül 2013. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş.Bağlı 1 Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Eylül 2013 Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş.Bağlı 1 Yönetim Kurulu Başkanı nın Eylül 2013 Dönemi Değerlendirmeleri

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI Eylül 2013

TEB KOBİ BANKACILIĞI Eylül 2013 TEB KOBİ BANKACILIĞI Eylül 2013 Türkiye de KOBİ ler İşletmenin Büyüklüğü Yıllık Net Satış Hasılatı / Mali Bilançosu Çalışan Sayısı Firma Sayısı Firma Sayısı % Mikro < 1mio 1 ve 9 2.860.438 95,20% Küçük

Detaylı

Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Mart 2011. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş.

Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Mart 2011. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. Ara Dönem Özet Faaliyet Raporu Mart 2011 Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı nın Mart 2011 Dönemi Değerlendirmeleri ve Beklentileri Bank of America Merrill Lynch, küresel stratejisinin

Detaylı

Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Haziran 2010. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş.

Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Haziran 2010. Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş. Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Haziran 2010 Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı nın Haziran 2010 Dönemi Değerlendirmeleri

Detaylı

2015 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU

2015 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU 2015 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2015 NİSAN / TÜRKİYE

Detaylı

Halka Arzlarda Sorunlar & Çözümler

Halka Arzlarda Sorunlar & Çözümler Halka Arzlarda Sorunlar & Çözümler Kudret VURGUN İMKB Kotasyon Müdürü www.halkaarzsefereberligi.com İstanbul, 21 Şubat 2012 İMKB Piyasa Değerinin Gelişimi Ülkemizde 2003-2010 yılları arasında GSYH 1,5

Detaylı

Türkiye nin G-20 Başkanlığı ndaki 3 Önemli Önceliği. 1. Investments (Yatırımlar) 2. Inclusiveness (Kapsayıcılık) 3. Implementation (Uygulama)

Türkiye nin G-20 Başkanlığı ndaki 3 Önemli Önceliği. 1. Investments (Yatırımlar) 2. Inclusiveness (Kapsayıcılık) 3. Implementation (Uygulama) Forum İstanbul: Kritik Eşik: Açılım ve Dönüşüm Zamanı Mehmet Büyükekşi - TİM Başkanı 28 Nisan 2015 1 Türkiye nin G-20 Başkanlığı ndaki 3 Önemli Önceliği 1. Investments (Yatırımlar) 2. Inclusiveness (Kapsayıcılık)

Detaylı

ÖZGÜN FİKİRLERİNİZİ PROJELENDİRELİM

ÖZGÜN FİKİRLERİNİZİ PROJELENDİRELİM Şirket Tanıtımı Progino PROGİNO 2005 yılından itibaren Eskişehir de mühendislik ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Faaliyetlerine 2008 yılından beri Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde sürdürmektedir.

Detaylı

Alternatif Finansal Kiralama A.Ş. (ALease)

Alternatif Finansal Kiralama A.Ş. (ALease) 1 Alternatif Finansal Kiralama A.Ş. (ALease) 2013 ALease 2 1997 yılında Alternatifbank ın iştiraki olarak kurulmuştur, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) bağlı olarak faaliyet göstermektedir,

Detaylı

ALKOLLÜ VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER. Sektör Raporu

ALKOLLÜ VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER. Sektör Raporu ALKOLLÜ VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER Sektör Raporu Sayfa 2 / 11 İÇİNDEKİLER 1. ALKOLLÜ VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER 2.TÜRKİYE NİN DIŞ TİCARETİ 3.1.İHRACAT 3.2.İTHALAT 3.DÜNYA TİCARETİ KAYNAKÇA Sayfa 3 / 11 1. ALKOLLÜ

Detaylı

Özgür Kocabaşoğlu. Özgeçmiş

Özgür Kocabaşoğlu. Özgeçmiş Özgür Kocabaşoğlu ozgurkocabasoglu@erdem-erdem.av.tr Özgeçmiş Özgür Kocabaşoğlu, Erdem & Erdem Ortak Avukatlık Bürosu nun Kurumsal İşler Birimi Sorumlu Ortağı dır. Ulusal ve uluslararası karmaşık birleşme

Detaylı

1. ELEKTRONİK KOMPONENT, GÜÇ KAYNAKLARI VE GÖMÜLÜ SİSTEMLER FUARI

1. ELEKTRONİK KOMPONENT, GÜÇ KAYNAKLARI VE GÖMÜLÜ SİSTEMLER FUARI 1. ELEKTRONİK KOMPONENT, GÜÇ KAYNAKLARI VE GÖMÜLÜ SİSTEMLER FUARI 27-30 Eylül 2012 tarihleri arasında ilk defa bu yıl organize edilen ELECTRONIST Fuarı bölgede önemli bir fuar olma yolunda ilk adımını

Detaylı

BANKA DIŞI FİNANS KESİMİNİN GELİŞİMİ VE GELECEĞİ DR. GÜRMAN TEVFİK KURUMSAL YATIRIMCI YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ

BANKA DIŞI FİNANS KESİMİNİN GELİŞİMİ VE GELECEĞİ DR. GÜRMAN TEVFİK KURUMSAL YATIRIMCI YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ BANKA DIŞI FİNANS KESİMİNİN GELİŞİMİ VE GELECEĞİ DR. GÜRMAN TEVFİK KURUMSAL YATIRIMCI YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ SERMAYE PİYASASI KURUMU KONFERANSI 8 MAYIS 2003 1 FİNANSAL SİSTEMİN İŞLEVLERİ I Malların, hizmetlerin

Detaylı

CAM VE SERAMİK İNŞAAT MALZEMELERİ

CAM VE SERAMİK İNŞAAT MALZEMELERİ CAM VE SERAMİK İNŞAAT MALZEMELERİ HS No: 6907, 6908, 6910, 7003, 7004, 7005, 7008, 7016, 7019 Cam ve seramik inşaat malzemeleri sektörü kapsamında başlıca ihraç ürünlerimiz refrakter (69.02), seramik yer

Detaylı

ALKOLLÜ VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER

ALKOLLÜ VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER ALKOLLÜ VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER Tablo 1. Alkollü ve Alkolsüz İçeceklerin Gümrük Tarife Pozisyonları Alkolsüz İçecekler Ürün Adı GTP Mineral ve Gazlı Sular 2201 Meşrubat 2202 Alkollü İçecekler FERMENTE ALKOLLÜ

Detaylı

TR 71 BÖLGESİ 2013 YILI İHRACAT RAPORU AHİLER KALKINMA AJANSI

TR 71 BÖLGESİ 2013 YILI İHRACAT RAPORU AHİLER KALKINMA AJANSI TR 71 BÖLGESİ 2013 YILI İHRACAT RAPORU AHİLER KALKINMA AJANSI NİSAN 2014 İçindekiler 2013 YILI İHRACAT RAKAMLARI HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME... 3 2013 YILI TR 71 BÖLGESİ İHRACAT PERFORMANSI... 4 AKSARAY...

Detaylı

OECD TARIMSAL POLİTİKALAR VE PİYASALAR ÇALIŞMA GRUBU 31.07.2013

OECD TARIMSAL POLİTİKALAR VE PİYASALAR ÇALIŞMA GRUBU 31.07.2013 OECD TARIMSAL POLİTİKALAR VE PİYASALAR ÇALIŞMA GRUBU 31.07.2013 İÇERİK OECD Hakkında Genel Bilgi OECD Çalışma Şekli OECD Teşkilat Yapısı OECD Ticaret ve Tarım Direktörlüğü OECD ve Tarım 2 OECD HAKKINDA

Detaylı