dekorasyon 11 seyahat 16 teknoloji 23 müzeler 27 Mart 2013

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "dekorasyon 11 seyahat 16 teknoloji 23 müzeler 27 Mart 2013"

Transkript

1 moda 02 bakım 07 dekorasyon 11 seyahat 16 teknoloji 23 müzeler 27 Mart 2013

2

3 Moda OSMANLI DA MODA Kadifeler, gümüşle dokunmuş ipekler, çuhalar, taftalar... Osmanlı kadınları bugün podyuma çıksalar moda yazarlarından tam not alırlardı herhalde... Kat kat giyinmelerine rağmen üstlerindeki her parça bir diğeriyle müthiş bir uyum sergiliyordu. Özellikle saraylı kadınlar için moda kavramı, Osmanlı da dokumacılığın gelişmesini sağlayacak kadar önem arz ediyordu.

4 Hem erkek hem de kadın giyiminde dökümlü ve uzun kıyafetler hakimdi. Kadınlar yazın ipekten, kışın ise yünden yapılma feraceler giyiyorlardı. Yere kadar uzanan ve kıyafetlerini tamamlayan feraceler bugünün trençkotlarıyla aynı işlevi görüyordu aslında. Feraceleri yaşmak ve peçe ile tamamlıyorlardı. Yine o zamanın deyimiyle entarilerin üzerine giyilen ihtişamlı kaftanlar da Osmanlı denilince giyime dair akla gelen en önemli unsurlardandı. Tıpkı bugün olduğu gibi o zamanlarda da, maddi imkanlar kadınların giyim zevklerini önemli ölçüde şekillendiriyordu. İpek çamaşırlar, elmas işlemeli kemerler, dekolteleri taçlandıran mücevherler, altın işlemeli kumaşlar, samur kürkler özellikle zengin kadınların tercihi oluyordu. Osmanlı da modadan bahsederken rengârenk şalvarları da unutmamak gerekir. Kaliteli kumaşlardan dokunan bu şalvarlar, ayak bileği hizasında toplanırdı. Kolları bileklere doğru daralan elbiselerin kol ve etek uçlarını tığ işlemeleri zenginleştirirken, bellerini kuşaklar süslerdi. Yine bugün olduğu gibi farklı ülkeler ve kültürlerle ilişkiler geliştikçe, modanın da bundan etkilenmesi kaçınılmaz oldu. 19. yüzyılda batı esintileri ile etek ve ceket takımlar yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Osmanlı kadını bu dönemde eldivenle, şemsiye ile vücut hatlarını biraz daha belli eden korsajlı kesimler ve fırfırlı eteklerle tanıştı. Tercih edilen deri ayakkabı ve çantalar da kıyafetlerle uyum gösterecek şekilde genellikle aynı renklere sahipti.

5 PEÇELİLER Moda her zaman toplumsal ve siyasi olaylardan büyük oranda etkilenerek şekillenmiştir. Osmanlı döneminde bu durumun en iyi örneklerinden biri; erkek modasına yön veren Peçeliler dir. Yaşları küçük ve Yeniçeri olmaya aday gençlere Yeniçeri Civeleği denilirdi. Onlara hamilik yapan kişilerse, bu genç, yakışıklı delikanlılara bakanların nazarı değmesin diye hasır püskülden peçeler yaptırmışlar ve onların yüzlerinde bu peçelerle gezmelerine izin vermişlerdir. Yeniçeri Ocağı nın kaldırılmasına kadar, 50 yıl boyunca bu durum devam etmiş ve de peçeli delikanlı modası olarak anılmıştır. TANIDIK GELEBİLECEK BİR MODA Ayakkabı topuğunun üstüne basıp yürüyen biri geçse yanınızdan, yüzünüzde hafif bir kınama ifadesi oluşması mümkün. Artık pek hoş karşılanmayan bu durumun Osmanlı zamanında moda olduğunu bilmek ise oldukça şaşırtıcı. 19. yüzyılın başında ister paşa olsun isterse sokaktaki bir satıcı, para, kültür, sosyal sınıf farkı tanımaksızın şalvar paçalarını sıvayıp, arkaları basık pabuçlarla çıplak ayaklı gezmek, İstanbul delikanlıları arasında yaygın bir modaydı. Neyse ki bu durum günümüzde moda olmaktan çıktı.

6 DÖVME Dövmeler filmlerden aldığımız referansla hep denizcilerle özdeşleştirdiğimiz bir vücut süsüdür. Osmanlı ya da dövme, önce denizciler ardından Yeniçeriler ile gelmiştir. Bir Yeniçeri hangi tabura aitse onun simgesini dövme olarak vücudunda taşıyordu. Bu dövmeler ok, yay, bayrak gibi çeşitli sembollere bürünebiliyordu. Daha sonra bu durum bir moda haline geldi ve esnaf çocukları gibi halktan kişiler de bu dövmeleri taklit etmeye başladılar. Bir moda akımının insanı ölüme götürmesi pek rastlanacak bir durum değildir ama 1826 da Yeniçeri Ocağı kaldırıldığında, vücutlarında bu dövmelerden taşıyan pek çok Yeniçeri adayı sadece bu sebepten idam edildi. BİNDALLI Bir zamanlar bildiğimiz anlamda gelinlik yoktu belki ama gelinler hep vardı. Osmanlı zamanının gelinliği ise Bindallı idi. Kına gecelerinde, özel günlerde, düğünlerde giyinilen bindallı genellikle koyu renk ve kadifeden yapılıyordu. Üzerinde sırma tekniği kullanılarak işlenmiş bitki motiflerine de sıkça rastlanıyordu. Köylere doğru gidildikçe aynı kumaş ve işlemeleri şalvar ve de ceketlerin üzerinde iki parça olarak görmek mümkündü. Avrupa modasının etkileri Osmanlı topraklarına ulaştığındaysa bindallı yerini bugünün çizgilerine yakın, pembe ve krem renklere, iki parçalı, uzun kuyruklu, dantelli, incili gelinliklilere bırakmaya başladı.

7 TÜRK HANIMLAR BALO ELBİSESİ İLE TANIŞTI Diğer ülkelerle kurulan ilişkilerin modaya yön verdiğinden bahsetmiştik. İşte bu durumun en bariz örneklerinden biri de Malakof tuvalet modası nam-ı diğer sepetli fistandır. Fransızlar Malakof tabyasını (askeri birlik) ele geçirince İstanbul daki elçilik binasında kutlama amaçlı bir balo düzenlediler. İşte ilk defa bu baloda Osmanlı kadınları Paris modasına ait olan beli son derece sıkan ve eteğin içine konulan balina kemiklerinden yapılmış ince çemberler yardımıyla belden aşağı kabarık bir şekilde inen bu tuvaleti gördüler. Bu balodan sonra özellikle Rum ve Ermeni kökenli zengin kadınların büyük ilgisini çeken bu tuvaletler sepetli fistan olarak anılmaya başlandı. BAHRİYELİ BEYZADELER Avrupa da prenslere giydirilen bahriyeli kıyafetler, Osmanlı Hanedanı na gelince değişime uğramış ve birebir taklit edilmek yerine amiral üniformasına dönüşmüştür. İstanbul da şık semtlerde oturan zengin aileler ise bu modayı olduğu gibi benimsemiş ve bahriyeli kıyafetlere bürünen çocuklar, varlıklarını birkaç nesil boyunca devam ettirmişlerdir. TOPKAPI SARAYI SİZİ BEKLİYOR Eğer bütün bu okuduklarınızın ardından daha önce ziyaret etme imkanı bulamadıysanız, Topkapı Sarayı na gitmenizi ve bahsettiğimiz bu kaftanları, ipeklileri, mücevherleri görmenizi tavsiye ederiz den fazla parçası ile geniş bir giyim koleksiyonuna sahip olan müzede, padişahların, sadrazamların, yüksek rütbeli devlet memurlarının giysilerini yakından görme şansına sahipsiniz.

8 Bakım SÜRMELİ GÖZLER, KINALI SAÇLAR TARİHTEN GÜNÜMÜZE UZANAN GÜZELLİK SIRLARI Günümüzde kozmetik firmalarının bize sunduğu sayısız üründen hangisini seçeceğimize karar veremediğimiz bir noktaya geldik. Peki büyük büyük annelerimizin elinde böylesine seçenekler yokken, daha güzel daha bakımlı görünmek adına onlar neler yapıyorlardı? Bizim için kozmetik markaları neyi ifade ediyorsa onlar için de doğanın nimetleri aynı anlama geliyordu. İşte size Osmanlı saraylarından çıkma birkaç doğal güzellik sırrı...

9 PARLAK VE GÜR SAÇLAR İÇİN YAĞLAR Şampuanın icadından önce saç için başlıca temizlik malzemesi sabundu. Yalnız bilindiği gibi sabun saç köklerini kurutmasıyla meşhurdur. Bu yüzden saçların yumuşaması için ebegümeci ve hatmi kullanılırdı. Bir de kil... Kil kovalara boşaltılır (bunlara kildanlık denilirdi), üstüne su dökülür ve kil çöktükten sonra yüzeyde kalan su süzülüp saçlar için kullanılırdı. Bu suyun saçları yumuşatma özelliği bulunurdu.erkeklerin en büyük problemlerinden olan saç dökülmesi ve de ağarmasıyla başa çıkmak içinse defne yağı, çörek otu yağı, mersin yağıyla masajlar yapılırdı. Kadınların saçlarını boyamak için kullandıkları bitki ise bugün de hala pek çok kadının tercihi olan kına idi. Kınaya eklenen ceviz kabuğu ve rastıksa, kızıl yerine siyah saç isteyenlerin tercihiydi.

10 GÜZEL BİR CİLT İÇİN KESE Bir hamam klasiği olan kese cildi temizlemek için kullanılan en önemli yöntemdi. Kesenin ardından gül, zeytin ve de susam yağından karışımlar sürülür ve cildin yumuşak kalması sağlanırdı. Cilt yaraları ve temizliği için gül suyu oldukça fazla tüketilirdi. Günümüzde kırışıklık karşıtı kremler ne ise o zamanlarda limon da oydu. Antiseptik özelliği ile limon, cildi gerginleştirmek için kullanılırdı. FONDÖTEN YOKTU AMA DÜZGÜN VARDI Düzgün, gülgün adlı bitkiden elde ediliyor, fondötenin işlevini yerine getiriyordu. Bitkilerin ezilmesi yöntemi ile elde edilen boya da bugünkü allığın görevini yerine getiriyor ve yanaklara daha koyu bir ton veriyordu. Gözlerse, doğallığı sayesinde hala tercih sebebi olan sürme ile boyanırdı.

11 Tarihte güzellikleri ile anılan sadece Osmanlı Sultanları değildi elbette. Tarihi güzellik sırlarımıza biraz da sınırlarımız dışından devam edelim Son Mısır Kraliçesi hükümdarlığı kadar güzelliği ile de anılmış bir isim olmuştur. Dünyanın en güzel kadınlarından biri olarak kabul edilen Kleopatra nın süt banyosuna ne kadar düşkün olduğu dillere destan bir hikayedir. Ama sadece bununla da kalmıyor, saçları için balmumu ve reçine karışımını bugünkü spreylerin yerini tutacak bir şekillendirici olarak kullanıyordu. Hayvan yağında ovduğu tarçınla parfüm yapıyor, bozulmaması için su mermerinde saklıyordu. Makyajını da ihmal etmeyen Kleopatra rimel olarak lacivert taş, bal ve toprak boyasından bir macunu kullanıyordu. Günde bir kadeh kırmızı şarabın kalbe iyi geldiği bilinen bir gerçektir. İskoç Kraliçesi Mary ise süt yerine banyosunu kırmızı şarapla yapıyor, cildinin tazeliğini şarapla koruyordu. Kraliçe Elizabeth ise cildi sıkılaştırması ile meşhur yumurta akını maske olarak kullanıyordu. Elizabeth in takipçisi olmak isterseniz şu formülü deneyebilirsiniz. Yumurta akını 10 dakika yüzünüzde bekletip sonrasında ılık su ile yıkamanız ve tazelenmiş bir cilde sahip olmanız mümkün. Güzelliğiyle dillere destan Yunan Tanrıçası Afrodit in sırrının ise deniz yosunu olduğu söylenir. Banyo suyuna ekleyeceğiniz deniz yosunu sayesinde bedeninizi toksinlerden arındırmanız olası.

12 Dekorasyon TARİHTE DEKORASYON Eşyaların dili olsa da konuşsa deriz ya bazen Yıllarını yaşantılarımıza tanıklık ederek geçiren, misafirlerimizi bizimle ağırlayan, nesilden nesile miras bırakılan eşyalarımız, sadece zevkimizi değil kişisel tarihimizi de anlatırlar aslında. Biçimleri, renkleri, kullanım amaçları dünden bugüne o kadar çok değişime uğramıştır ki, atalarımızı tanımaya çalışırken bize referans olacak en önemli unsurlardan biridir onlar. Biz de geçmişe bir bakalım, eşyaların insanoğluyla birlikte adım adım ilerleyen yolculuğuna bir göz atalım istedik.

13 İLK MOBİLYALAR Mağara devri insanları kullandıkları eşyaları diğerlerininkiyle kıyaslamıyor, onunkinin rengi benimkinden güzel gibi yorumlarda bulunmuyorlardı şüphesiz. Eşyanın tabiatı bir amaca hizmet etmekti o zamanlar. Yerleşik hayata geçilmesiyle birlikte eşya sosyal yaşamın parçası olmaya başlamış, ödünç alınmış ya da daha iyi bir forma sokulmaya çalışılmıştır. Yani estetik bakış açısı sosyalleşme ile gündeme gelmiştir. Taşların ve hayvan kürklerinin yerini ağaçtan yapılan eşyaların alması MÖ 4000`li yıllara dayanmaktadır. Tahta, forma sokulması diğer materyallere göre daha kolay olduğundan insanlık tarihinin her zaman öncelikli ve en kullanışlı tercihlerinden olmuştur. İlk iskemle dahil olmak üzere papirüs ve palmiye yapraklarından örülmüş yataklara yani mobilya olarak adlandırabileceğimiz objelere ilk olarak eski Mısır da rastlanmaktadır. İnsan egosu işin içine girmeye başladığında mobilyalar da zenginliğin ve makamın göstergesi haline gelmiş ve bu amaçlarını günümüze kadar devam ettirmişlerdir. Kullanılan materyaller değişmiş, çeşitli el işçiliğiyle süslenmiş ve değerleri giderek artmıştır. Bu durumun en güzel örneklerine yine Mısır da rastlamak mümkündür. Kullanılan malzemeler özenle işlenmeye başlanmış ve ayaklarda aslan, fil, leopar motifleri gibi süslemelere önem verilmiştir.

14 Ahşap yerine metal tercih edildiği zaman ortaya çıkan örneklerin, süs eşyası olması da ilginç bir durumdur. Metalin ağırlıklı tercih edildiği uygarlıklar olan Sümerler, Akadlar, Elamlar, Asurlara ait eşyalar, Mezopotamya da yapılan kazılarla ortaya çıkarılmış, bunların arasında heykel ve süs eşyası, insan figürleri, bronz kelepçeler ve sarmal metal süslere rastlanmıştır. Anadolu da yapılan kazılardaysa Frigya Krallığı na ait çok sayıda yine ağaçtan yapılma mobilyalar bulunmuştur. Kokusu ve rengi ile ön plana çıkan ceviz, ardıç gibi ağaçların kullanılması estetiğe verilen önemin de kanıtı niteliğindedir. Eskiden bir yatak hem uyuma amaçlı hem de gündüz oturma amaçlı kullanılabiliyordu. Yaşam alanının tek bir bölümden oluştuğu evlerde bu durum son derece doğaldı. Hatta Roma da yataklar aynı zamanda yemek masası hizmetini de görmüştür. Eski Yunan ve Roma da eşyaların çoğu duvarlara asıldığından büfe, vitrin, dolap türünden mobilyaya rastlanmamakta, Ortaçağ ın başlarına doğru raflı, kapaksız büfeler görülmeye başlanmaktadır.

15 DEVİR DEĞİŞİRSE MOBİLYA DA DEĞİŞİR Değişen siyasi ve dinsel akımlar sadece düşünceleri değil yaşam alanlarını da etkilemiştir. Ortadoğu nun göçebe kültüründen gelen ve çadırlarda yaşayan Türkler, yerleşik hayata geçtikten ve İslamiyet i kabul ettikten sonra Arap etkisinin evlere yansıdığı ve uzun süre de varlığını devam ettirdiği gözlemlenmektedir. Bir diğer örnek ise Bizanslıların mobilya sanatında doğu sanatının etkisinin görülmesidir. Mobilya biçimleri oldukça basit olmakla beraber, doğu sanatının etkisinde kalması nedeni ile çok süslü bir görünümdedir. Anadolu topraklarında mobilya kavramının gelişimi Osmanlı döneminde olmuştur. Selçuklular tahta işçiliğinde süsleme amaçlı çiçek ve geometrik motifleri kullanmışlar ama Osmanlıların son dönemlerine kadar masa, sandalye, büfe, komodin gibi mobilya türlerinin örneklerine rastlanmamıştır. Gömme dolaplar, yer sofraları ve sedirler başlıca mobilyalardı. Karyola yerine yer yatakları kullanılıyordu. 14. yüzyılda Osmanlılarda mobilya yapımına başlandıktan sonra sandık, rahle, kavukluk, yüklük kapakları ve tavan gibi ağaç malzeme üzerine boyalar ile süsler ve çeşitli motifler yapılmıştır. Yeniçağ ın başında Osmanlı saray ve konaklarında batıdan ithal edilmiş mobilyalar yer almıştır.

16 HOŞ GELDİN İHTİŞAM Mobilyanın egoların esiri olabildiğinden bahsetmiştik. Rönesans la beraber İtalya da gelişen mobilya sektörü bu konudaki en çarpıcı örnekleri vermiştir. Bu dönemde doğu süslemeciliğine dayanan oyma ve kabartma önem kazanmış, dolap kapaklarına yağlı boya ile gerçek bir tablo değeri taşıyan resimler yapılmış, marangozluk ikinci plana itilmiştir. Rönesans ı takiben doğan Barok sanatında ise ihtişam bir basamak daha yükselmiş abartı iyice ön plana çıkmıştır. XIV Louis ile özdeşleşen bu dönemde amaç şaşırtmak ve göz kamaştırmaktır. Barok tan sonra hala tercih edilen bir tarz olan Rokoko dönemi gelmiştir. Karışık ve dolambaçlı çizgiler, kabartmalı yüzeyler, derin oymalar, canlı ve kontrast renkler ile göz kamaştıran bir üslup olarak mobilyaya yansımıştır. Artık yatak odalarının olmazsa olmazı komodin ve tuvalet masası da bizlere bu dönemden yadigar kalmıştır.

17 Seyahat TÜRKİYE NİN TAŞI TOPRAĞI TARİH Sayfaları gökyüzüne açık birer tarih kitabı gibi Türkiye nin ören yerleri. Sanki daha dün bu tarihi taşların, evlerin, tapınakların içinde insanlar varmışçasına konuklarını ağırlamaya ve zamana karşı verdikleri mücadeleye devam ediyorlar

18

19 Sagalassos Belki uzun bir yolculuk yapmanız gerekecek. Belki de benim bu dağın başında ne işim var diyeceksiniz Karşınızda bütün ihtişamı ile beliren Sagalassos u gördüğünüzde bu fikirler yerini hayranlığa bırakacak. Yazının başında belirttiğimiz gibi daha dün terk edilmiş gibi duran yerlerden biri de Sagalassos antik kenti. Bunun sebebi, erozyon nedeniyle şehrin toprak altında kalması ve 1990 yılında yapılmaya başlanan kazı çalışmalarına kadar el değmemiş şekilde kendini muhafaza etmesi. Burdur un Ağlasun ilçesinin 7 km. kuzeyinde bulunan bu antik kentte 9 bin kişilik dünyanın en yüksek Roma tiyatrosunun yanı sıra çeşmeler, Yunan tanrı ve tanrıçalarının heykelleri, havuzlar ve bir Roma hamamı göreceksiniz. Ayrıca aralarında Bouleuterion, Apollo Klarios, Antonin Pius, Dorik in de bulunduğu pek çok tapınak da ziyaretçilerin ilgisini çeken eserler arasında.

20 Nemrut Dağı Milli Parkı Yükseklerden bizi selamlayan tarihi değeri büyük, coğrafi anlamda büyüleyici, dillere destan Nemrut Dağı ve dev heykelleri! Adıyaman ın Kahta ilçesinde yer alan, UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras ı listesine alınan, dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı, ziyaretçilerini biraz yoran yerlerden bir diğeri. Ama yine buna değiyor dememize gerek yok herhalde metre yüksekliğe çıkıyor ve oradan adeta dünyayı selamlıyorsunuz. Güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yerler arasında olan Nemrut Dağı nın ve muazzam heykellerinin arkasındaki hikaye Kommagene Krallığı na dayanıyor. Grek ve Pers uygarlıklarının bütünleştiği güçlü bir krallık olan Kommagene nin bilinen en büyük kralı I. Antiochos tu. Bu kralın yeni bir din kurmak, bu dini Nemrut Dağı ndan bütün dünyaya yaymak gibi hayalleri vardı. Bugün Nemrut Dağı ndan bizleri selamlayan heykeller bu hırslı kralın, krallar ve tanrılar adına yaptırdığı heykellerdir. Heykellerin arkasına baktığınızda Antiochos un 200 satırlık vasiyetini de görebilirsiniz. Ne mi anlatıyor? Ölümünden sonra tapınağa iyi bakmalarını söylüyor, kötü niyetli ziyaretçilere beddua ederken iyi niyetli olanlar içinse tam tersi temennilerde bulunuyor. Heykellerin dışında bir de anıt mezar bulunmaktadır. Krallar ve tanrıların arasında I. Antiochos kadınları da unutmamış, bu anıt mezarı kraliyet mensubu kadınlar için yaptırmıştır. Nemrut Dağı nda bulunan kabartmaların en ünlüsü olan aslan kabartmasının tarihi de Kommagene nin ilk kralı Mithradates in taç giydiği geceye, İÖ 109 yılının temmuz akşamına denk gelmektedir.

21 Güzelyurt Kapadokya Bölgesi nin tüm özelliklerini bünyesinde barındıran, Aksaray a 45 km. uzaklıktaki Güzelyurt, 19. yüzyılda Hıristiyanlığın yayılması için yapılan çalışmalar sonucunda bir manastır cenneti haline gelmiştir. Günümüzde bu coğrafyadan, bitki ve jeolojik yapısından nasıl etkileniyorsak tarihte pek çok farklı uygarlık da etkilenmiş ve bölgeyi mesken tutmuşlardır. Bunlar arasında Hititler, Persler, Romalılar yer alır. Hıristiyanlığın hakimiyetine son verildikten sonra çan kulesi minareye dönüştürülen Aziz Gregorius Kilisesi, Güzelyurt un merkezinde yer almaktadır. Bu kilise haç yolu ziyaretleri için listeye alınan, Hıristiyanlık dünyası açısından öneme sahip yerlerden biridir. Bölgedeki önemli kiliselerden Aziz Anargiros ise, bölge mimarisine hakim olan kaya oymacılığının nadide örneklerindendir. Tamamı kayaya oyularak yapılan Aziz Anargiros Kilisesi 1884 yılında onarım görmüş ve bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Bölgenin en önemli yerlerinden olan Analpsis Tepesi nde Hititlerden kalma duvarların üstüne inşa edilmiş kilise kalıntıları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

22 Aspendos Türkiye nin hatta dünyanın eşine az rastlanır güzellikteki Roma tiyatrosu örneklerinden olan Aspendos un, Truva Savaşı ndan sonra Pamphylia ya gelen kahraman Mopsos liderliğindeki Argive kolonicileri tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Antalya dan Alanya karayoluna dönen yolun sonunda bulunan Aspendos bir tepeye inşa edilmiştir. İki bölümden oluşan oturma sıralarında, üst kısımda yirmi bir, alt kısımda ise yirmi oturma sırası vardır. Yığma taştan yapılan Aspendos iki katlıdır ve alt katında sahne ve oyuncuların bu sahneye çıkması için beş kapı vardır. Günümüzde hala konserlere ve tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapan bu tarihi yapının akustiği dillere destandır. Bir oyuncu sesini, yaka mikrofonu kullanmadan en arka sırada oturan seyirciye rahatlıkla duyurabilmektedir. Antik tiyatroyu ziyaret ettiğiniz zaman yalnız değilseniz bu gerçeği test etmenizi öneririz. 12 bin kişilik oturma kapasitesi bulunan tiyatronun havalandırma sistemi de bu zamanın yapılarına şapka çıkarttıracak cinstendir. Merdiven bölümleri arasında yer alan koridora girdiğiniz zaman, yazın en sıcak günlerinde bile sizi anında rahatlatacak serin bir havayla karşılaşırsanız şaşırmayın! Bu durum da Aspendos un mimari başarısının örneklerinden biridir.

23 Teknoloji TARİHTE TEKNOLOJİ Mobil telefonsuz evden adım atamadığımız günlere bir anda gelmedik tabii ki Teknoloji uzun bir yolculuk yaptı ve bu yolculuğun bir kısmı evlerimizde sonlandı.

24 Çamaşır makinesi Otomatik çamaşır makineleri son teknoloji ürünler olarak banyolarımızdaki yerlerini aldıkları tarihlerde, özellikle çocuklar arasında Nasıl yıkayabiliyor, içinden eller mi çıkıyor gibi son derece akla zarar yorumlar yapılırdı... Sesinden ürkülür ama sonucundan memnuniyet duyulurdu. Ama durumdan en memnun olan da çamaşırlardı herhalde. Malum otomatik makinelerden önce çamaşırlar için temizlenme süreci adeta işkence gibiydi. Su kenarında taşlara vurulurlar, kaynayan sularda dakikalarca kaynatılır, tuhaf bir kimyevi madde olan kolaya yatırılırlardı... Şimdilerdeyse hassas yıkama programları ile modern dünyanın rahatlığına kavuştular. Çok programlı, bol düğmeli, kendinden kurutmalı, pembesi yeşili olmadan önce çamaşır makineleri neredeyse motorlu teneke görünümündeydi. Hatta ilk makinenin motoru dahi yoktu yılında Hamilton E. Smith tarafından tasarlanan çamaşır makinesi, büyük bir kutu içinde dönen çarklarla sağlanan yıkama eylemi esasına dayanıyor ve tamamen insan gücü gerektiriyordu. Kutunun dışında bulunan kolu çevirmek için de gerçekten güçlü kollar gerekiyordu. Bu durum pek de pratik görünmedi. Mekanik çözüm yerini motora bıraktı. Günümüz hanımlarının teşekkür etmesi ya da daha doğrusu minnetle anması gereken isimse Alva John Fisher oldu yılında geliştirdiği makinenin içindeki tamburlar elektrik yardımı ile dönüyor ve hareket sayesinde çamaşırlar yıkanıyordu. Yıkama işin büyük bir kısmı olsa da sıkma ve kurutma hala sorun teşkil ediyordu. Yine bu iş için kullanılan merdaneler randımanlı bir çözüm olmaktan çok uzaktaydı. Makinelere kurutma işlevinin eklenmesi ise 1924 yılında gerçekleşti ve bildiğimiz anlamdaki çamaşır makinesinin prototipi oluşturulmuş oldu.

25 Telefon Artık fotoğraf çekip gönderiyor, müzik dinletiyor, internette sörf yapıyor Telefonlarımız Alo demenin ötesinde bambaşka işlere hizmet ediyor. Halbuki Alexander Graham Bell bir şubat gününde telefonun ilk adımı olan radyofonu icat ettiğinde sesinin çalışma arkadaşı Charles Sumner Tainter tarafından duyulmuş olmasından büyük bir heyecana kapılmıştı İletişim aracı olarak telgrafın kullanıldığı o yıllarda Bell in aklına bir fikir geldi. İnsan sesindeki frekansı elde etme ve bunu elektrik sinyali biçiminde bir telden iletme. Bell 1876 yılında telefonunun patentini aldığında bu amacına ulaşmış oldu. Graham Bell telefonu icat sürecinde ilk hattını sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo nun evine çekmişti. Aradığı zaman karşısında kimi bulacağından emin olduğu için zamanla adını kısaltıp Ale Lolos demeye başladı. Giderek daha da kısalan bu isim en son Alo halini aldı. Bir süre sonra Allessandra, Graham ı terk etti. Telefon hatları artık tüm şehre yayılmaya başladı. Ama Bell telefon her çaldığında arayanın Alessandra olduğunu düşünüyor o yüzden her telefona Alo diye cevap veriyordu. Bu söz de o zamandan bu zamana miras kaldı. Cep telefonunun icadı içinse yıllar geçmesi gerekti yılında Amerikan vatandaşı Martin Cooper cep telefonunu icat eden kişi olarak adını tarihe yazdırdı yılında gönderilen ilk yazılı mesajın ardından her şey giderek daha da hız kazandı Hikayenin geri kalanı da muhtemelen şu anda elinizde!

26 Buzdolabı 1800 lü yılların sonuna kadar yaygın bir şekilde başvurulan soğutma yöntemi buzdu. Özellikle havaların ısındığı dönemlerde satın alınan ve Frederic Tudor gibi buz ticareti yapan isimlere son derece iyi paralar kazandıran bu yöntem yerini daha akılcı bir çözüme bırakmalıydı. İşte o çözüm için ilk adımlar 1790 yılında İngiliz Thomas Harris ve John Long dan geldi. O yıl ikili mekanik soğutma için patent aldılar. Ardından Amerikalı Jacop Perkins, eter ile çalışan pistonlu bir cihazın patentini aldı yılında Dr. Alexander Kirk, kömür ısısı ile çalışan ilk absorbsiyonlu soğutma cihazını geliştirdi. Bu sistem öncekilere göre daha büyük başarı kazandı ve otomatik buzdolapları 1918 yılında Kelvinatör Company tarafından imal edilmeye başlandı. Televizyon Evlerimizin onur konuğu baş köşe misafiri televizyonun bir lavabo ve çay tenekesinden bu günlere geldiğini öğrenmek oldukça şaşırtıcı oldu. Teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda diğer icatlardan daha geç tarihte hayatımıza katılan ama en radikal değişimlerden birini de yapan televizyonun babası İskoç mucit John Logie Baird dir. Baird bir elektirik mühendisiydi. Maddi sıkıntı çeken Baird in teknik ekipmanları bisküvi kutusu, dikiş iğneleri, balmumu gibi akla hayale gelmeyecek materyallerdi. Kurduğu düzenekle hedefine yaklaşan mucit 1925 yılında Stokey Bill adını verdiği ilk ilkel televizyonda görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başardı.

27 Müzeler ADIM ADIM MÜZELER Yıllar boyunca süren kazı çalışmalarından çıkan tarihi eserlerimiz, ülkemizin çeşitli müzelerinde sergilenmekte ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktalar. Biz de sizlere bu müzelerimizi daha yakından tanıtmaya karar verdik. Yolunuz o taraflara düşmeden önce fikir sahibi olun istedik. Üstelik Maximum Kart ınız artık Müzekart! Maximum Kart ınızla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı na bağlı müze ve ören yerlerini 1 ay boyunca ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

28

29 İstanbul Arkeoloji Müzeleri Adresini kurucusunun adından alan İstanbul Arkeoloji Müzesi, 1891 yılında Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuş ve Türkiye nin ilk müzesi olma şerefine nail olmuştur. Geniş ve ilgi uyandırıcı bir eser yelpazesine sahip olan müzenin bina olarak da ilgi çekici bir yanı vardır. Nitekim bu bina, dünya üzerinde müze olarak tasarlanan ve de inşa edilen ilk 10 müzeden biridir. Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi de Arkeoloji Müzesi yle beraber aynı idari çatı altında olduğundan, müze yerine müzeleri denmektedir. Topkapı Sarayı na yakın bir mesafede, Gülhane Parkı nın yanında konumlanmış müzede, Anadolu nun farklı bölgelerinden getirilmiş Helenistik dönemden, Roma dönemine kadar çeşitli sayıda eseri bir arada görme şansına sahipsiniz. Bu eserlerden en önemlisi mermerden yapılmış olan İskender Lahdi dir. Bu lahdin Sidon Kralı Abdalonymos a ait olduğu düşünülmektedir. İskender in lahit üzerinde ayrıntılı bir tasvirinin bulunması, bu esere adının verilmesindeki en büyük etkendir. Persler ve Yunanlılar arasındaki bir savaşın betimlendiği lahitte, ayrıntılar görenleri hayrete düşürecek kadar muazzamdır. Bir diğer yüzünde ise at ve arabalarla canlandırılan bir av sahnesi yer almaktadır. Mutlaka görülmesi gereken bir diğer lahit Ağlayan Kadınlar dır. MÖ 350 yıllarında yaşamış olan Sidon Kralı Straton a ait olduğu düşünülen lahid, İon Tapınağı şeklinde yapılmıştır. Lahdin üzerinde, üstleri yırtık, ayakları çıplak, ağlayan 18 tane kadın figürü yer almaktadır. Yakından incelediğinizde hepsinin yüz ifadelerini net bir şekilde görmeniz mümkündür. Bu kadınların ölen kişinin eşleri ya da haremindeki kadınlar olduğu düşünülmektedir.

30 Helenistik döneme ait olan Marsyas heykeli kollarından ağaca asılan Marsyas ı tasvir etmektedir. Heykelin detayları önünde dakikalar boyunca durmanızı sağlayacak kadar etkileyicidir. Şair Sappho ya ait olan Roma dönemi portre örneklerinden Appho Başı, kader, şans ve başarı tanrıçası Tykhe nin heykeli, Apollon ve havarilerinin tasvir edildiği Miletos Faustina Hamamları heykel grubu, araba yarışçısı Porphyrious un heykeli müzede görebileceğiniz sayısız eserden sadece birkaçıdır. Daha ilkokul sıralarındayken adını duyduğumuz tarihin ilk barış anlaşması olan ünlü Kadeş Anlaşması nın metnini içeren tablet, tarihten aklımıza kazınan ünlü Babil Kralı Hammurabi nin dillere destan kanununun okullarda okutulmak ve mahkemelerde kullanılmak için tabletler üzerinde kopya edilen nüshaları da müzenin değerli eserleri arasındadır yılında Bağdat ın 150 kilometre uzağındaki Sümer kenti Nippur da bulunan, tarihe dünyanın en eski aşk şiiri olarak kaydedilen tablet de, Eski Şark Eserleri Müzesi Çivi Yazılı Belgeler Arşivi nde görülebilir. Arkeoloji Müzesi nin hemen yakınında yer alan Çinili Köşk Müzesi nde, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 2000 civarında eseri, Anadolu ve Mezopotamya nın Yunan öncesi, Mısır ve Arap Yarımadası nın İslam öncesi çağlarına ait eserler içinse Eski Şark Eserleri Müzesi ni ziyaret edebilirsiniz.

31 Orpheus Mozaiği M.S.194 tarihli, Roma dönemine ait Orpheus Mozaiği 1998 yılında yasadışı yollarla Amerika ya kaçırılmıştı. Türkiye ye ait olduğu ispatlanan eser geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı nın çabaları sonucunda vatanına geri döndü. Urfa da yapımı devam eden Urfa Müzesi tamamlanıncaya kadar Orpheus Mozaiği, İstanbul daki Arkeoloji Müzesi nde sergileniyor. Müzede yer alan eserleri saymakla bitmez. Ama sizin gezmekten yorulacağınız muhakkak. O yüzden gezintiniz bittiğinde, müzenin dillere destan güzellikteki bahçesinde, yine tarihi eserlerin arasında dinlenerek, bir yorgunluk çayı içebilirsiniz. Adres: İstanbul Arkeoloji Müzeleri Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sk, 34122, Gülhane / Fatih, İSTANBUL Ziyaret saatleri: 09:00 17:00

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ

14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ NİSAN 2014 02 MODA 10 DEKORASYON 14 SEYAHAT 26 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ 18 TEKNOLOJİ 06 BAKIM 21 RÖPORTAJ mo da BİLGİLERİNİZİ TAZELEYİN, BAHARA HAZIRLIKLI GİRİN LEKELENEN ÇANTALARI, AYAĞINIZI VURAN AYAKKABILARI

Detaylı

İzmir Merkez Müze ve Ören Yerleri

İzmir Merkez Müze ve Ören Yerleri İzmir Merkez Müze ve Ören Yerleri Hazırlayan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü www.izmirkulturturizm.gov.tr Fotoğraflar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi Baskı & Cilt Lamineks Matbaacılık Dijital Baskı

Detaylı

Programı : İç Mimarlık

Programı : İç Mimarlık İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MOBİLYA TARİHİNE GENEL BAKIŞ VE ART DECO YÜKSEK LİSANS TEZİ Tolga ERDEM Endüstri Ürünleri Tasarımcısı 040960001 Anabilim Dalı : İç Mimarlık ve Çevre

Detaylı

13 SEYAHAT DEKORASYON MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ

13 SEYAHAT DEKORASYON MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ MART 2015 02 MODA 09 DEKORASYON 13 SEYAHAT 26 KÜLTÜR SANAT 06 BAKIM 18 TEKNOLOJİ 22 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ mo da SPORTİF ŞIKLIK EGZERSİZ GİYSİLERİNDE SON TRENDLER Artık spor kıyafetler sadece sahilde

Detaylı

Bir Masal Kenti. Bursa

Bir Masal Kenti. Bursa 1 2 Bir Masal Kenti Bursa 3 4 5 6 Ben bir çınar ağacıyım... Ben bir çınar ağacıyım, 600 yıldır medeniyetleri seyreden, rüzgarıyla Mudanya yı, gölgesiyle Uludağ ı serinleten. Yeşilin göbeğinde Yeşil Cami

Detaylı

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 21. teknoloji 17. Mart 2014

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 21. teknoloji 17. Mart 2014 moda 01 bakım 06 dekorasyon 09 seyahat 13 teknoloji 17 müzeler ve ören yerlerimiz 21 Mart 2014 Moda 2014 İLKBAHAR - YAZ MODASI Moda, mevsimlerden birkaç adım önde gider. Biz kışı yaşarken, bahar ve yaz

Detaylı

Tamer Korugan - Luzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 2

Tamer Korugan - Luzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 2 Tamer Korugan - Luzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 2 www.cepsitesi.net Insanlar niçin içki kadehlerini tokuştururlar Yemek yerken niçin sol elde tutuluyor Hint fakiri kobra, yılanını nasıl oynatıyor Yumurtanın

Detaylı

BİZBİZE, BOYDAK HOLDİNG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR.

BİZBİZE, BOYDAK HOLDİNG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR. SAYI 34 BİZBİZE, BOYDAK HOLDİNG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR. Sunuş Hedeflerimizi gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz Geçtiğimiz yıl özel sektörün büyüdüğü, geliştiği ve dünya ile rekabette biraz

Detaylı

Yün Deposundan Yaşayan Müzeye ÇENGELHAN. Biz teşekkür ederiz ilginize. Aslen arkeologum ve 2005 yılında müzenin açılışından beri müze sorumlusu olarak

Yün Deposundan Yaşayan Müzeye ÇENGELHAN. Biz teşekkür ederiz ilginize. Aslen arkeologum ve 2005 yılında müzenin açılışından beri müze sorumlusu olarak Yün Deposundan Yaşayan Müzeye ÇENGELHAN Duvarların dili olsa da konuşsa Neler anlatırlar kim bilir. Kolay değil, hikâyesi beş yüz yıl önce başlıyor. Beş yüz yıl ayakta durmayı başarmış bir yapı. Bu yapının

Detaylı

BORNOVA DAKĠ LEVANTEN KÖġKLERĠNĠN KENT DOKUSU ĠÇERĠSĠNDEKĠ YERĠ

BORNOVA DAKĠ LEVANTEN KÖġKLERĠNĠN KENT DOKUSU ĠÇERĠSĠNDEKĠ YERĠ BORNOVA DAKĠ LEVANTEN KÖġKLERĠNĠN KENT DOKUSU ĠÇERĠSĠNDEKĠ YERĠ Hazırlayan Öğrenciler: Sevin Basgün İpek Sevenler DanıĢman Öğretmen: Ayşe Gülle ĠZMĠR 2012 PROJENĠN AMACI... 1 PROJENĠN ÖZETĠ... 2 GĠRĠġ...

Detaylı

3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 02. EKiM / ARALIK 2010

3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 02. EKiM / ARALIK 2010 SAYI 02 3 AYDA BiR YAYIMLANIR EKiM / ARALIK 2010 ANTALYA nın TURİZM TARİHİ II IŞIK ÜLKESİ nin IŞILDAYAN KENTİ: FETHİYE PROF. DR. AKAYDIN ın ARO ZİYARETİ CENNETİN KEŞFİ: GÖBEKLİ TEPE TÜRK ŞİİRİNDEN USTALAR:

Detaylı

İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent...

İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent... Artemis Heykeli - Selçuk Müzesi İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent... Benim yaşım 8.500... der Ozan Homeros un kenti... İzmir, Antik Dönem deki

Detaylı

ANTALYA nın TURİZM TARİHİ V. Bölüm. TİCARET YOLLARI ve MEDENİYETLERİN BULUŞTUĞU ŞEHİR: DENİZLİ ANADOLU OZANLARI: YUNUS EMRE ANTALYA AŞKIMIZ

ANTALYA nın TURİZM TARİHİ V. Bölüm. TİCARET YOLLARI ve MEDENİYETLERİN BULUŞTUĞU ŞEHİR: DENİZLİ ANADOLU OZANLARI: YUNUS EMRE ANTALYA AŞKIMIZ 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 05 TEMMUZ / EYLÜL 2011 ANTALYA nın TURİZM TARİHİ V. Bölüm TİCARET YOLLARI ve MEDENİYETLERİN BULUŞTUĞU ŞEHİR: DENİZLİ ANADOLU OZANLARI: YUNUS EMRE ANTALYA AŞKIMIZ ANADOLU - İON

Detaylı

LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ 2

LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ 2 _ 1 LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ 2 Aykırı Yayıncılık _ _ MaximumBilgi.com Notu: 2 Bu kitabın tamamı sitemizde bulunan "Genel Kültür", "Bilim" ve "Sağlık" bölümlerine de dağıtılmıştır. İÇİNDEKİLER 1.

Detaylı

Tamer Korugan - Luzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 1

Tamer Korugan - Luzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 1 Tamer Korugan - Luzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 1 www.cepsitesi.net Trafik Isiklari niçin kırmızı sarı ve yeşildir Sirklerde kılıcı nasıl yutuyorlar Niçin hıçırıyoruz Asansör düşerken zıplanırsa ne olur

Detaylı

ÖNE ÇIKANLAR GEZİ MAKEDONYA MÜZİK KENAN DOĞULU KOLEKSİYONER JEFF HAKKO PORTRE ERKAN GÜRAL DÜNDEN BUGÜNE EKMEK SAĞLIK TERMAL SULAR TREND OSMANLI STİLİ

ÖNE ÇIKANLAR GEZİ MAKEDONYA MÜZİK KENAN DOĞULU KOLEKSİYONER JEFF HAKKO PORTRE ERKAN GÜRAL DÜNDEN BUGÜNE EKMEK SAĞLIK TERMAL SULAR TREND OSMANLI STİLİ SAYI: 25 www.ngdergi.com ÖNE ÇIKANLAR GEZİ MAKEDONYA MÜZİK KENAN DOĞULU KOLEKSİYONER JEFF HAKKO PORTRE ERKAN GÜRAL DÜNDEN BUGÜNE EKMEK SAĞLIK TERMAL SULAR TREND OSMANLI STİLİ Benim ihtiraslarım var,

Detaylı

ALES. Buna göre, bu sayıların en küçüğü kaçtır? 11 125 A) B) C) 44 D) 880 E) 1375 25 11 A) 12 B) 14 C) 16 D) 18 E) 20. 63 35 x 67 47.

ALES. Buna göre, bu sayıların en küçüğü kaçtır? 11 125 A) B) C) 44 D) 880 E) 1375 25 11 A) 12 B) 14 C) 16 D) 18 E) 20. 63 35 x 67 47. 1. % 0,8 i 11 olan sayı kaçtır? 11 125 A) B) C) 44 D) 880 E) 1375 25 11 3. Ardışık beş çift sayının toplamı 100 dür. Buna göre, bu sayıların en küçüğü kaçtır? A) 12 B) 14 C) 16 D) 18 E) 20 4. 63 35 x 67

Detaylı

Ekim - Kasım 2012 Fiyat : 10. www.dergibursa.com.tr. Suya düşen Bursa izleri... MANAVGAT - KİEV - SONBAHAR - SUDÜŞEN ŞELALESİ - BURSA HAMAMLARI - SU

Ekim - Kasım 2012 Fiyat : 10. www.dergibursa.com.tr. Suya düşen Bursa izleri... MANAVGAT - KİEV - SONBAHAR - SUDÜŞEN ŞELALESİ - BURSA HAMAMLARI - SU Ekim - Kasım 2012 Fiyat : 10 11 www.dergibursa.com.tr K E N T R E H B E R İ V E Y A Ş A M D E R G İ S İ Suya düşen Bursa izleri... MANAVGAT - KİEV - SONBAHAR - SUDÜŞEN ŞELALESİ - BURSA HAMAMLARI - SU 1

Detaylı

Nisan 2011 Fiyat : 7 TL. www.dergibursa.com.tr

Nisan 2011 Fiyat : 7 TL. www.dergibursa.com.tr Nisan 2011 Fiyat : 7 TL 02 www.dergibursa.com.tr K E N T V E Y A Ş A M D E R G İ S İ Sarı sıcak MARDİN / Toprağın bize armağanı ÇİNİ / Helen den beri aynı şehirim ben İZNİK Beklentilerinizi boşa çıkarmayan

Detaylı

Bakacak. Ruhu özgür bir Bursa terası... YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS - ÖZGÜRLÜK. www.dergibursa.com.

Bakacak. Ruhu özgür bir Bursa terası... YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS - ÖZGÜRLÜK. www.dergibursa.com. Ağustos - Eylül 2012 Fiyat : 10 10 www.dergibursa.com.tr K E N T R E H B E R İ V E Y A Ş A M D E R G İ S İ Ruhu özgür bir Bursa terası... Bakacak YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS

Detaylı

paylasım KARTONSAN YAŞAM KÜLTÜRÜ DERGİSİ 2012/1

paylasım KARTONSAN YAŞAM KÜLTÜRÜ DERGİSİ 2012/1 paylasım KARTONSAN YAŞAM KÜLTÜRÜ DERGİSİ 2012/1 Antikçağ Şölen Sofraları Ooo... Lugano Hemingway in Gazeteci Kimliği ve İstanbul Anıları Dışımdaki Çalımım İçimdeki Tılsımım Dergi Adı: Paylaşım Kartonsan

Detaylı

Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı

Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Pocket Book 2014 Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Hazırlayan Dr. Dursun AYDIN www.visitturkeyforhealthcare.org www.ipsa.org.tr 2014 Pocket Book Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Yayın Sahibi: Visitturkeyforhealthcare

Detaylı

paylaşımdan Mevsimler Değişirken İkram Göktaş

paylaşımdan Mevsimler Değişirken İkram Göktaş paylaşımdan İkram Göktaş Mevsimler Değişirken Sarıdan yeşile kaçan yaprakları ile hüznün kraliçesi sonbahar, yerini beyaz baş tacımız kışın güzelliklerine bırakırken değişen sadece mevsimler olmuyor. Her

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: FURKAN KANAT ÖĞRENCİ NO:120158104016

Detaylı

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İzmir guide Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İçindekiler İzmir 4-29 İzmir Sizi Cağrıyor 4 Coğrafi Konumu ve Nüfus Bilgileri 6 Ulaşım 8 İzmir in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri

Detaylı

SAYI: 18. www.ngdergi.com

SAYI: 18. www.ngdergi.com SAYI: 18 www.ngdergi.com ÖNE ÇIKANLAR KARİYER GAMZE CİZRELİ TELEVİZYON SAADET IŞIL AKSOY HABER NAFİ GÜRAL IN 50. YIL KUTLAMASI ÖDÜL GÜRAL SAPANCA WELLNESS PARK GÜRAL HARLEK THERMAL RESORT&SPA DÜNDEN BUGÜNE

Detaylı

Bijlage VWO. Turks Turks. tijdvak 1. Tekstboekje. tevens oud programma. VW-1008-a-11-1-b

Bijlage VWO. Turks Turks. tijdvak 1. Tekstboekje. tevens oud programma. VW-1008-a-11-1-b Bijlage VWO 2011 tijdvak 1 tevens oud programma Turks Turks Tekstboekje VW-1008-a-11-1-b Tekst 1 Dünya yetmez dedi, uzay için özel saat üretti Demet CENGİZ BİLGİN Seiko nun kol saati pazarlama birimindeki

Detaylı

LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ 1

LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ 1 1 LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ 1 Aykırı Yayıncılık MaximumBilgi.com Notu: 2 Bu kitabın tamamı sitemizde bulunan "Genel Kültür", "Bilim" ve "Sağlık" bölümlerine de dağıtılmıştır. İÇİNDEKİLER 1. Adetler

Detaylı

Yatırımlarımızla büyümeye devam ediyoruz Bir dünya markası olma yolunda ilerliyoruz

Yatırımlarımızla büyümeye devam ediyoruz Bir dünya markası olma yolunda ilerliyoruz SONBAHAR 2012 SAYI 29 BİZBİZE, BOYDAK HOLDİNG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR. Yatırımlarımızla büyümeye devam ediyoruz Bir dünya markası olma yolunda ilerliyoruz Gücümüzü artırıyoruz Boydak Holding,

Detaylı