dekorasyon 11 seyahat 16 teknoloji 23 müzeler 27 Mart 2013

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "dekorasyon 11 seyahat 16 teknoloji 23 müzeler 27 Mart 2013"

Transkript

1 moda 02 bakım 07 dekorasyon 11 seyahat 16 teknoloji 23 müzeler 27 Mart 2013

2

3 Moda OSMANLI DA MODA Kadifeler, gümüşle dokunmuş ipekler, çuhalar, taftalar... Osmanlı kadınları bugün podyuma çıksalar moda yazarlarından tam not alırlardı herhalde... Kat kat giyinmelerine rağmen üstlerindeki her parça bir diğeriyle müthiş bir uyum sergiliyordu. Özellikle saraylı kadınlar için moda kavramı, Osmanlı da dokumacılığın gelişmesini sağlayacak kadar önem arz ediyordu.

4 Hem erkek hem de kadın giyiminde dökümlü ve uzun kıyafetler hakimdi. Kadınlar yazın ipekten, kışın ise yünden yapılma feraceler giyiyorlardı. Yere kadar uzanan ve kıyafetlerini tamamlayan feraceler bugünün trençkotlarıyla aynı işlevi görüyordu aslında. Feraceleri yaşmak ve peçe ile tamamlıyorlardı. Yine o zamanın deyimiyle entarilerin üzerine giyilen ihtişamlı kaftanlar da Osmanlı denilince giyime dair akla gelen en önemli unsurlardandı. Tıpkı bugün olduğu gibi o zamanlarda da, maddi imkanlar kadınların giyim zevklerini önemli ölçüde şekillendiriyordu. İpek çamaşırlar, elmas işlemeli kemerler, dekolteleri taçlandıran mücevherler, altın işlemeli kumaşlar, samur kürkler özellikle zengin kadınların tercihi oluyordu. Osmanlı da modadan bahsederken rengârenk şalvarları da unutmamak gerekir. Kaliteli kumaşlardan dokunan bu şalvarlar, ayak bileği hizasında toplanırdı. Kolları bileklere doğru daralan elbiselerin kol ve etek uçlarını tığ işlemeleri zenginleştirirken, bellerini kuşaklar süslerdi. Yine bugün olduğu gibi farklı ülkeler ve kültürlerle ilişkiler geliştikçe, modanın da bundan etkilenmesi kaçınılmaz oldu. 19. yüzyılda batı esintileri ile etek ve ceket takımlar yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Osmanlı kadını bu dönemde eldivenle, şemsiye ile vücut hatlarını biraz daha belli eden korsajlı kesimler ve fırfırlı eteklerle tanıştı. Tercih edilen deri ayakkabı ve çantalar da kıyafetlerle uyum gösterecek şekilde genellikle aynı renklere sahipti.

5 PEÇELİLER Moda her zaman toplumsal ve siyasi olaylardan büyük oranda etkilenerek şekillenmiştir. Osmanlı döneminde bu durumun en iyi örneklerinden biri; erkek modasına yön veren Peçeliler dir. Yaşları küçük ve Yeniçeri olmaya aday gençlere Yeniçeri Civeleği denilirdi. Onlara hamilik yapan kişilerse, bu genç, yakışıklı delikanlılara bakanların nazarı değmesin diye hasır püskülden peçeler yaptırmışlar ve onların yüzlerinde bu peçelerle gezmelerine izin vermişlerdir. Yeniçeri Ocağı nın kaldırılmasına kadar, 50 yıl boyunca bu durum devam etmiş ve de peçeli delikanlı modası olarak anılmıştır. TANIDIK GELEBİLECEK BİR MODA Ayakkabı topuğunun üstüne basıp yürüyen biri geçse yanınızdan, yüzünüzde hafif bir kınama ifadesi oluşması mümkün. Artık pek hoş karşılanmayan bu durumun Osmanlı zamanında moda olduğunu bilmek ise oldukça şaşırtıcı. 19. yüzyılın başında ister paşa olsun isterse sokaktaki bir satıcı, para, kültür, sosyal sınıf farkı tanımaksızın şalvar paçalarını sıvayıp, arkaları basık pabuçlarla çıplak ayaklı gezmek, İstanbul delikanlıları arasında yaygın bir modaydı. Neyse ki bu durum günümüzde moda olmaktan çıktı.

6 DÖVME Dövmeler filmlerden aldığımız referansla hep denizcilerle özdeşleştirdiğimiz bir vücut süsüdür. Osmanlı ya da dövme, önce denizciler ardından Yeniçeriler ile gelmiştir. Bir Yeniçeri hangi tabura aitse onun simgesini dövme olarak vücudunda taşıyordu. Bu dövmeler ok, yay, bayrak gibi çeşitli sembollere bürünebiliyordu. Daha sonra bu durum bir moda haline geldi ve esnaf çocukları gibi halktan kişiler de bu dövmeleri taklit etmeye başladılar. Bir moda akımının insanı ölüme götürmesi pek rastlanacak bir durum değildir ama 1826 da Yeniçeri Ocağı kaldırıldığında, vücutlarında bu dövmelerden taşıyan pek çok Yeniçeri adayı sadece bu sebepten idam edildi. BİNDALLI Bir zamanlar bildiğimiz anlamda gelinlik yoktu belki ama gelinler hep vardı. Osmanlı zamanının gelinliği ise Bindallı idi. Kına gecelerinde, özel günlerde, düğünlerde giyinilen bindallı genellikle koyu renk ve kadifeden yapılıyordu. Üzerinde sırma tekniği kullanılarak işlenmiş bitki motiflerine de sıkça rastlanıyordu. Köylere doğru gidildikçe aynı kumaş ve işlemeleri şalvar ve de ceketlerin üzerinde iki parça olarak görmek mümkündü. Avrupa modasının etkileri Osmanlı topraklarına ulaştığındaysa bindallı yerini bugünün çizgilerine yakın, pembe ve krem renklere, iki parçalı, uzun kuyruklu, dantelli, incili gelinliklilere bırakmaya başladı.

7 TÜRK HANIMLAR BALO ELBİSESİ İLE TANIŞTI Diğer ülkelerle kurulan ilişkilerin modaya yön verdiğinden bahsetmiştik. İşte bu durumun en bariz örneklerinden biri de Malakof tuvalet modası nam-ı diğer sepetli fistandır. Fransızlar Malakof tabyasını (askeri birlik) ele geçirince İstanbul daki elçilik binasında kutlama amaçlı bir balo düzenlediler. İşte ilk defa bu baloda Osmanlı kadınları Paris modasına ait olan beli son derece sıkan ve eteğin içine konulan balina kemiklerinden yapılmış ince çemberler yardımıyla belden aşağı kabarık bir şekilde inen bu tuvaleti gördüler. Bu balodan sonra özellikle Rum ve Ermeni kökenli zengin kadınların büyük ilgisini çeken bu tuvaletler sepetli fistan olarak anılmaya başlandı. BAHRİYELİ BEYZADELER Avrupa da prenslere giydirilen bahriyeli kıyafetler, Osmanlı Hanedanı na gelince değişime uğramış ve birebir taklit edilmek yerine amiral üniformasına dönüşmüştür. İstanbul da şık semtlerde oturan zengin aileler ise bu modayı olduğu gibi benimsemiş ve bahriyeli kıyafetlere bürünen çocuklar, varlıklarını birkaç nesil boyunca devam ettirmişlerdir. TOPKAPI SARAYI SİZİ BEKLİYOR Eğer bütün bu okuduklarınızın ardından daha önce ziyaret etme imkanı bulamadıysanız, Topkapı Sarayı na gitmenizi ve bahsettiğimiz bu kaftanları, ipeklileri, mücevherleri görmenizi tavsiye ederiz den fazla parçası ile geniş bir giyim koleksiyonuna sahip olan müzede, padişahların, sadrazamların, yüksek rütbeli devlet memurlarının giysilerini yakından görme şansına sahipsiniz.

8 Bakım SÜRMELİ GÖZLER, KINALI SAÇLAR TARİHTEN GÜNÜMÜZE UZANAN GÜZELLİK SIRLARI Günümüzde kozmetik firmalarının bize sunduğu sayısız üründen hangisini seçeceğimize karar veremediğimiz bir noktaya geldik. Peki büyük büyük annelerimizin elinde böylesine seçenekler yokken, daha güzel daha bakımlı görünmek adına onlar neler yapıyorlardı? Bizim için kozmetik markaları neyi ifade ediyorsa onlar için de doğanın nimetleri aynı anlama geliyordu. İşte size Osmanlı saraylarından çıkma birkaç doğal güzellik sırrı...

9 PARLAK VE GÜR SAÇLAR İÇİN YAĞLAR Şampuanın icadından önce saç için başlıca temizlik malzemesi sabundu. Yalnız bilindiği gibi sabun saç köklerini kurutmasıyla meşhurdur. Bu yüzden saçların yumuşaması için ebegümeci ve hatmi kullanılırdı. Bir de kil... Kil kovalara boşaltılır (bunlara kildanlık denilirdi), üstüne su dökülür ve kil çöktükten sonra yüzeyde kalan su süzülüp saçlar için kullanılırdı. Bu suyun saçları yumuşatma özelliği bulunurdu.erkeklerin en büyük problemlerinden olan saç dökülmesi ve de ağarmasıyla başa çıkmak içinse defne yağı, çörek otu yağı, mersin yağıyla masajlar yapılırdı. Kadınların saçlarını boyamak için kullandıkları bitki ise bugün de hala pek çok kadının tercihi olan kına idi. Kınaya eklenen ceviz kabuğu ve rastıksa, kızıl yerine siyah saç isteyenlerin tercihiydi.

10 GÜZEL BİR CİLT İÇİN KESE Bir hamam klasiği olan kese cildi temizlemek için kullanılan en önemli yöntemdi. Kesenin ardından gül, zeytin ve de susam yağından karışımlar sürülür ve cildin yumuşak kalması sağlanırdı. Cilt yaraları ve temizliği için gül suyu oldukça fazla tüketilirdi. Günümüzde kırışıklık karşıtı kremler ne ise o zamanlarda limon da oydu. Antiseptik özelliği ile limon, cildi gerginleştirmek için kullanılırdı. FONDÖTEN YOKTU AMA DÜZGÜN VARDI Düzgün, gülgün adlı bitkiden elde ediliyor, fondötenin işlevini yerine getiriyordu. Bitkilerin ezilmesi yöntemi ile elde edilen boya da bugünkü allığın görevini yerine getiriyor ve yanaklara daha koyu bir ton veriyordu. Gözlerse, doğallığı sayesinde hala tercih sebebi olan sürme ile boyanırdı.

11 Tarihte güzellikleri ile anılan sadece Osmanlı Sultanları değildi elbette. Tarihi güzellik sırlarımıza biraz da sınırlarımız dışından devam edelim Son Mısır Kraliçesi hükümdarlığı kadar güzelliği ile de anılmış bir isim olmuştur. Dünyanın en güzel kadınlarından biri olarak kabul edilen Kleopatra nın süt banyosuna ne kadar düşkün olduğu dillere destan bir hikayedir. Ama sadece bununla da kalmıyor, saçları için balmumu ve reçine karışımını bugünkü spreylerin yerini tutacak bir şekillendirici olarak kullanıyordu. Hayvan yağında ovduğu tarçınla parfüm yapıyor, bozulmaması için su mermerinde saklıyordu. Makyajını da ihmal etmeyen Kleopatra rimel olarak lacivert taş, bal ve toprak boyasından bir macunu kullanıyordu. Günde bir kadeh kırmızı şarabın kalbe iyi geldiği bilinen bir gerçektir. İskoç Kraliçesi Mary ise süt yerine banyosunu kırmızı şarapla yapıyor, cildinin tazeliğini şarapla koruyordu. Kraliçe Elizabeth ise cildi sıkılaştırması ile meşhur yumurta akını maske olarak kullanıyordu. Elizabeth in takipçisi olmak isterseniz şu formülü deneyebilirsiniz. Yumurta akını 10 dakika yüzünüzde bekletip sonrasında ılık su ile yıkamanız ve tazelenmiş bir cilde sahip olmanız mümkün. Güzelliğiyle dillere destan Yunan Tanrıçası Afrodit in sırrının ise deniz yosunu olduğu söylenir. Banyo suyuna ekleyeceğiniz deniz yosunu sayesinde bedeninizi toksinlerden arındırmanız olası.

12 Dekorasyon TARİHTE DEKORASYON Eşyaların dili olsa da konuşsa deriz ya bazen Yıllarını yaşantılarımıza tanıklık ederek geçiren, misafirlerimizi bizimle ağırlayan, nesilden nesile miras bırakılan eşyalarımız, sadece zevkimizi değil kişisel tarihimizi de anlatırlar aslında. Biçimleri, renkleri, kullanım amaçları dünden bugüne o kadar çok değişime uğramıştır ki, atalarımızı tanımaya çalışırken bize referans olacak en önemli unsurlardan biridir onlar. Biz de geçmişe bir bakalım, eşyaların insanoğluyla birlikte adım adım ilerleyen yolculuğuna bir göz atalım istedik.

13 İLK MOBİLYALAR Mağara devri insanları kullandıkları eşyaları diğerlerininkiyle kıyaslamıyor, onunkinin rengi benimkinden güzel gibi yorumlarda bulunmuyorlardı şüphesiz. Eşyanın tabiatı bir amaca hizmet etmekti o zamanlar. Yerleşik hayata geçilmesiyle birlikte eşya sosyal yaşamın parçası olmaya başlamış, ödünç alınmış ya da daha iyi bir forma sokulmaya çalışılmıştır. Yani estetik bakış açısı sosyalleşme ile gündeme gelmiştir. Taşların ve hayvan kürklerinin yerini ağaçtan yapılan eşyaların alması MÖ 4000`li yıllara dayanmaktadır. Tahta, forma sokulması diğer materyallere göre daha kolay olduğundan insanlık tarihinin her zaman öncelikli ve en kullanışlı tercihlerinden olmuştur. İlk iskemle dahil olmak üzere papirüs ve palmiye yapraklarından örülmüş yataklara yani mobilya olarak adlandırabileceğimiz objelere ilk olarak eski Mısır da rastlanmaktadır. İnsan egosu işin içine girmeye başladığında mobilyalar da zenginliğin ve makamın göstergesi haline gelmiş ve bu amaçlarını günümüze kadar devam ettirmişlerdir. Kullanılan materyaller değişmiş, çeşitli el işçiliğiyle süslenmiş ve değerleri giderek artmıştır. Bu durumun en güzel örneklerine yine Mısır da rastlamak mümkündür. Kullanılan malzemeler özenle işlenmeye başlanmış ve ayaklarda aslan, fil, leopar motifleri gibi süslemelere önem verilmiştir.

14 Ahşap yerine metal tercih edildiği zaman ortaya çıkan örneklerin, süs eşyası olması da ilginç bir durumdur. Metalin ağırlıklı tercih edildiği uygarlıklar olan Sümerler, Akadlar, Elamlar, Asurlara ait eşyalar, Mezopotamya da yapılan kazılarla ortaya çıkarılmış, bunların arasında heykel ve süs eşyası, insan figürleri, bronz kelepçeler ve sarmal metal süslere rastlanmıştır. Anadolu da yapılan kazılardaysa Frigya Krallığı na ait çok sayıda yine ağaçtan yapılma mobilyalar bulunmuştur. Kokusu ve rengi ile ön plana çıkan ceviz, ardıç gibi ağaçların kullanılması estetiğe verilen önemin de kanıtı niteliğindedir. Eskiden bir yatak hem uyuma amaçlı hem de gündüz oturma amaçlı kullanılabiliyordu. Yaşam alanının tek bir bölümden oluştuğu evlerde bu durum son derece doğaldı. Hatta Roma da yataklar aynı zamanda yemek masası hizmetini de görmüştür. Eski Yunan ve Roma da eşyaların çoğu duvarlara asıldığından büfe, vitrin, dolap türünden mobilyaya rastlanmamakta, Ortaçağ ın başlarına doğru raflı, kapaksız büfeler görülmeye başlanmaktadır.

15 DEVİR DEĞİŞİRSE MOBİLYA DA DEĞİŞİR Değişen siyasi ve dinsel akımlar sadece düşünceleri değil yaşam alanlarını da etkilemiştir. Ortadoğu nun göçebe kültüründen gelen ve çadırlarda yaşayan Türkler, yerleşik hayata geçtikten ve İslamiyet i kabul ettikten sonra Arap etkisinin evlere yansıdığı ve uzun süre de varlığını devam ettirdiği gözlemlenmektedir. Bir diğer örnek ise Bizanslıların mobilya sanatında doğu sanatının etkisinin görülmesidir. Mobilya biçimleri oldukça basit olmakla beraber, doğu sanatının etkisinde kalması nedeni ile çok süslü bir görünümdedir. Anadolu topraklarında mobilya kavramının gelişimi Osmanlı döneminde olmuştur. Selçuklular tahta işçiliğinde süsleme amaçlı çiçek ve geometrik motifleri kullanmışlar ama Osmanlıların son dönemlerine kadar masa, sandalye, büfe, komodin gibi mobilya türlerinin örneklerine rastlanmamıştır. Gömme dolaplar, yer sofraları ve sedirler başlıca mobilyalardı. Karyola yerine yer yatakları kullanılıyordu. 14. yüzyılda Osmanlılarda mobilya yapımına başlandıktan sonra sandık, rahle, kavukluk, yüklük kapakları ve tavan gibi ağaç malzeme üzerine boyalar ile süsler ve çeşitli motifler yapılmıştır. Yeniçağ ın başında Osmanlı saray ve konaklarında batıdan ithal edilmiş mobilyalar yer almıştır.

16 HOŞ GELDİN İHTİŞAM Mobilyanın egoların esiri olabildiğinden bahsetmiştik. Rönesans la beraber İtalya da gelişen mobilya sektörü bu konudaki en çarpıcı örnekleri vermiştir. Bu dönemde doğu süslemeciliğine dayanan oyma ve kabartma önem kazanmış, dolap kapaklarına yağlı boya ile gerçek bir tablo değeri taşıyan resimler yapılmış, marangozluk ikinci plana itilmiştir. Rönesans ı takiben doğan Barok sanatında ise ihtişam bir basamak daha yükselmiş abartı iyice ön plana çıkmıştır. XIV Louis ile özdeşleşen bu dönemde amaç şaşırtmak ve göz kamaştırmaktır. Barok tan sonra hala tercih edilen bir tarz olan Rokoko dönemi gelmiştir. Karışık ve dolambaçlı çizgiler, kabartmalı yüzeyler, derin oymalar, canlı ve kontrast renkler ile göz kamaştıran bir üslup olarak mobilyaya yansımıştır. Artık yatak odalarının olmazsa olmazı komodin ve tuvalet masası da bizlere bu dönemden yadigar kalmıştır.

17 Seyahat TÜRKİYE NİN TAŞI TOPRAĞI TARİH Sayfaları gökyüzüne açık birer tarih kitabı gibi Türkiye nin ören yerleri. Sanki daha dün bu tarihi taşların, evlerin, tapınakların içinde insanlar varmışçasına konuklarını ağırlamaya ve zamana karşı verdikleri mücadeleye devam ediyorlar

18

19 Sagalassos Belki uzun bir yolculuk yapmanız gerekecek. Belki de benim bu dağın başında ne işim var diyeceksiniz Karşınızda bütün ihtişamı ile beliren Sagalassos u gördüğünüzde bu fikirler yerini hayranlığa bırakacak. Yazının başında belirttiğimiz gibi daha dün terk edilmiş gibi duran yerlerden biri de Sagalassos antik kenti. Bunun sebebi, erozyon nedeniyle şehrin toprak altında kalması ve 1990 yılında yapılmaya başlanan kazı çalışmalarına kadar el değmemiş şekilde kendini muhafaza etmesi. Burdur un Ağlasun ilçesinin 7 km. kuzeyinde bulunan bu antik kentte 9 bin kişilik dünyanın en yüksek Roma tiyatrosunun yanı sıra çeşmeler, Yunan tanrı ve tanrıçalarının heykelleri, havuzlar ve bir Roma hamamı göreceksiniz. Ayrıca aralarında Bouleuterion, Apollo Klarios, Antonin Pius, Dorik in de bulunduğu pek çok tapınak da ziyaretçilerin ilgisini çeken eserler arasında.

20 Nemrut Dağı Milli Parkı Yükseklerden bizi selamlayan tarihi değeri büyük, coğrafi anlamda büyüleyici, dillere destan Nemrut Dağı ve dev heykelleri! Adıyaman ın Kahta ilçesinde yer alan, UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras ı listesine alınan, dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı, ziyaretçilerini biraz yoran yerlerden bir diğeri. Ama yine buna değiyor dememize gerek yok herhalde metre yüksekliğe çıkıyor ve oradan adeta dünyayı selamlıyorsunuz. Güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yerler arasında olan Nemrut Dağı nın ve muazzam heykellerinin arkasındaki hikaye Kommagene Krallığı na dayanıyor. Grek ve Pers uygarlıklarının bütünleştiği güçlü bir krallık olan Kommagene nin bilinen en büyük kralı I. Antiochos tu. Bu kralın yeni bir din kurmak, bu dini Nemrut Dağı ndan bütün dünyaya yaymak gibi hayalleri vardı. Bugün Nemrut Dağı ndan bizleri selamlayan heykeller bu hırslı kralın, krallar ve tanrılar adına yaptırdığı heykellerdir. Heykellerin arkasına baktığınızda Antiochos un 200 satırlık vasiyetini de görebilirsiniz. Ne mi anlatıyor? Ölümünden sonra tapınağa iyi bakmalarını söylüyor, kötü niyetli ziyaretçilere beddua ederken iyi niyetli olanlar içinse tam tersi temennilerde bulunuyor. Heykellerin dışında bir de anıt mezar bulunmaktadır. Krallar ve tanrıların arasında I. Antiochos kadınları da unutmamış, bu anıt mezarı kraliyet mensubu kadınlar için yaptırmıştır. Nemrut Dağı nda bulunan kabartmaların en ünlüsü olan aslan kabartmasının tarihi de Kommagene nin ilk kralı Mithradates in taç giydiği geceye, İÖ 109 yılının temmuz akşamına denk gelmektedir.

21 Güzelyurt Kapadokya Bölgesi nin tüm özelliklerini bünyesinde barındıran, Aksaray a 45 km. uzaklıktaki Güzelyurt, 19. yüzyılda Hıristiyanlığın yayılması için yapılan çalışmalar sonucunda bir manastır cenneti haline gelmiştir. Günümüzde bu coğrafyadan, bitki ve jeolojik yapısından nasıl etkileniyorsak tarihte pek çok farklı uygarlık da etkilenmiş ve bölgeyi mesken tutmuşlardır. Bunlar arasında Hititler, Persler, Romalılar yer alır. Hıristiyanlığın hakimiyetine son verildikten sonra çan kulesi minareye dönüştürülen Aziz Gregorius Kilisesi, Güzelyurt un merkezinde yer almaktadır. Bu kilise haç yolu ziyaretleri için listeye alınan, Hıristiyanlık dünyası açısından öneme sahip yerlerden biridir. Bölgedeki önemli kiliselerden Aziz Anargiros ise, bölge mimarisine hakim olan kaya oymacılığının nadide örneklerindendir. Tamamı kayaya oyularak yapılan Aziz Anargiros Kilisesi 1884 yılında onarım görmüş ve bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Bölgenin en önemli yerlerinden olan Analpsis Tepesi nde Hititlerden kalma duvarların üstüne inşa edilmiş kilise kalıntıları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

22 Aspendos Türkiye nin hatta dünyanın eşine az rastlanır güzellikteki Roma tiyatrosu örneklerinden olan Aspendos un, Truva Savaşı ndan sonra Pamphylia ya gelen kahraman Mopsos liderliğindeki Argive kolonicileri tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Antalya dan Alanya karayoluna dönen yolun sonunda bulunan Aspendos bir tepeye inşa edilmiştir. İki bölümden oluşan oturma sıralarında, üst kısımda yirmi bir, alt kısımda ise yirmi oturma sırası vardır. Yığma taştan yapılan Aspendos iki katlıdır ve alt katında sahne ve oyuncuların bu sahneye çıkması için beş kapı vardır. Günümüzde hala konserlere ve tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapan bu tarihi yapının akustiği dillere destandır. Bir oyuncu sesini, yaka mikrofonu kullanmadan en arka sırada oturan seyirciye rahatlıkla duyurabilmektedir. Antik tiyatroyu ziyaret ettiğiniz zaman yalnız değilseniz bu gerçeği test etmenizi öneririz. 12 bin kişilik oturma kapasitesi bulunan tiyatronun havalandırma sistemi de bu zamanın yapılarına şapka çıkarttıracak cinstendir. Merdiven bölümleri arasında yer alan koridora girdiğiniz zaman, yazın en sıcak günlerinde bile sizi anında rahatlatacak serin bir havayla karşılaşırsanız şaşırmayın! Bu durum da Aspendos un mimari başarısının örneklerinden biridir.

23 Teknoloji TARİHTE TEKNOLOJİ Mobil telefonsuz evden adım atamadığımız günlere bir anda gelmedik tabii ki Teknoloji uzun bir yolculuk yaptı ve bu yolculuğun bir kısmı evlerimizde sonlandı.

24 Çamaşır makinesi Otomatik çamaşır makineleri son teknoloji ürünler olarak banyolarımızdaki yerlerini aldıkları tarihlerde, özellikle çocuklar arasında Nasıl yıkayabiliyor, içinden eller mi çıkıyor gibi son derece akla zarar yorumlar yapılırdı... Sesinden ürkülür ama sonucundan memnuniyet duyulurdu. Ama durumdan en memnun olan da çamaşırlardı herhalde. Malum otomatik makinelerden önce çamaşırlar için temizlenme süreci adeta işkence gibiydi. Su kenarında taşlara vurulurlar, kaynayan sularda dakikalarca kaynatılır, tuhaf bir kimyevi madde olan kolaya yatırılırlardı... Şimdilerdeyse hassas yıkama programları ile modern dünyanın rahatlığına kavuştular. Çok programlı, bol düğmeli, kendinden kurutmalı, pembesi yeşili olmadan önce çamaşır makineleri neredeyse motorlu teneke görünümündeydi. Hatta ilk makinenin motoru dahi yoktu yılında Hamilton E. Smith tarafından tasarlanan çamaşır makinesi, büyük bir kutu içinde dönen çarklarla sağlanan yıkama eylemi esasına dayanıyor ve tamamen insan gücü gerektiriyordu. Kutunun dışında bulunan kolu çevirmek için de gerçekten güçlü kollar gerekiyordu. Bu durum pek de pratik görünmedi. Mekanik çözüm yerini motora bıraktı. Günümüz hanımlarının teşekkür etmesi ya da daha doğrusu minnetle anması gereken isimse Alva John Fisher oldu yılında geliştirdiği makinenin içindeki tamburlar elektrik yardımı ile dönüyor ve hareket sayesinde çamaşırlar yıkanıyordu. Yıkama işin büyük bir kısmı olsa da sıkma ve kurutma hala sorun teşkil ediyordu. Yine bu iş için kullanılan merdaneler randımanlı bir çözüm olmaktan çok uzaktaydı. Makinelere kurutma işlevinin eklenmesi ise 1924 yılında gerçekleşti ve bildiğimiz anlamdaki çamaşır makinesinin prototipi oluşturulmuş oldu.

25 Telefon Artık fotoğraf çekip gönderiyor, müzik dinletiyor, internette sörf yapıyor Telefonlarımız Alo demenin ötesinde bambaşka işlere hizmet ediyor. Halbuki Alexander Graham Bell bir şubat gününde telefonun ilk adımı olan radyofonu icat ettiğinde sesinin çalışma arkadaşı Charles Sumner Tainter tarafından duyulmuş olmasından büyük bir heyecana kapılmıştı İletişim aracı olarak telgrafın kullanıldığı o yıllarda Bell in aklına bir fikir geldi. İnsan sesindeki frekansı elde etme ve bunu elektrik sinyali biçiminde bir telden iletme. Bell 1876 yılında telefonunun patentini aldığında bu amacına ulaşmış oldu. Graham Bell telefonu icat sürecinde ilk hattını sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo nun evine çekmişti. Aradığı zaman karşısında kimi bulacağından emin olduğu için zamanla adını kısaltıp Ale Lolos demeye başladı. Giderek daha da kısalan bu isim en son Alo halini aldı. Bir süre sonra Allessandra, Graham ı terk etti. Telefon hatları artık tüm şehre yayılmaya başladı. Ama Bell telefon her çaldığında arayanın Alessandra olduğunu düşünüyor o yüzden her telefona Alo diye cevap veriyordu. Bu söz de o zamandan bu zamana miras kaldı. Cep telefonunun icadı içinse yıllar geçmesi gerekti yılında Amerikan vatandaşı Martin Cooper cep telefonunu icat eden kişi olarak adını tarihe yazdırdı yılında gönderilen ilk yazılı mesajın ardından her şey giderek daha da hız kazandı Hikayenin geri kalanı da muhtemelen şu anda elinizde!

26 Buzdolabı 1800 lü yılların sonuna kadar yaygın bir şekilde başvurulan soğutma yöntemi buzdu. Özellikle havaların ısındığı dönemlerde satın alınan ve Frederic Tudor gibi buz ticareti yapan isimlere son derece iyi paralar kazandıran bu yöntem yerini daha akılcı bir çözüme bırakmalıydı. İşte o çözüm için ilk adımlar 1790 yılında İngiliz Thomas Harris ve John Long dan geldi. O yıl ikili mekanik soğutma için patent aldılar. Ardından Amerikalı Jacop Perkins, eter ile çalışan pistonlu bir cihazın patentini aldı yılında Dr. Alexander Kirk, kömür ısısı ile çalışan ilk absorbsiyonlu soğutma cihazını geliştirdi. Bu sistem öncekilere göre daha büyük başarı kazandı ve otomatik buzdolapları 1918 yılında Kelvinatör Company tarafından imal edilmeye başlandı. Televizyon Evlerimizin onur konuğu baş köşe misafiri televizyonun bir lavabo ve çay tenekesinden bu günlere geldiğini öğrenmek oldukça şaşırtıcı oldu. Teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda diğer icatlardan daha geç tarihte hayatımıza katılan ama en radikal değişimlerden birini de yapan televizyonun babası İskoç mucit John Logie Baird dir. Baird bir elektirik mühendisiydi. Maddi sıkıntı çeken Baird in teknik ekipmanları bisküvi kutusu, dikiş iğneleri, balmumu gibi akla hayale gelmeyecek materyallerdi. Kurduğu düzenekle hedefine yaklaşan mucit 1925 yılında Stokey Bill adını verdiği ilk ilkel televizyonda görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başardı.

27 Müzeler ADIM ADIM MÜZELER Yıllar boyunca süren kazı çalışmalarından çıkan tarihi eserlerimiz, ülkemizin çeşitli müzelerinde sergilenmekte ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktalar. Biz de sizlere bu müzelerimizi daha yakından tanıtmaya karar verdik. Yolunuz o taraflara düşmeden önce fikir sahibi olun istedik. Üstelik Maximum Kart ınız artık Müzekart! Maximum Kart ınızla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı na bağlı müze ve ören yerlerini 1 ay boyunca ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

28

29 İstanbul Arkeoloji Müzeleri Adresini kurucusunun adından alan İstanbul Arkeoloji Müzesi, 1891 yılında Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuş ve Türkiye nin ilk müzesi olma şerefine nail olmuştur. Geniş ve ilgi uyandırıcı bir eser yelpazesine sahip olan müzenin bina olarak da ilgi çekici bir yanı vardır. Nitekim bu bina, dünya üzerinde müze olarak tasarlanan ve de inşa edilen ilk 10 müzeden biridir. Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi de Arkeoloji Müzesi yle beraber aynı idari çatı altında olduğundan, müze yerine müzeleri denmektedir. Topkapı Sarayı na yakın bir mesafede, Gülhane Parkı nın yanında konumlanmış müzede, Anadolu nun farklı bölgelerinden getirilmiş Helenistik dönemden, Roma dönemine kadar çeşitli sayıda eseri bir arada görme şansına sahipsiniz. Bu eserlerden en önemlisi mermerden yapılmış olan İskender Lahdi dir. Bu lahdin Sidon Kralı Abdalonymos a ait olduğu düşünülmektedir. İskender in lahit üzerinde ayrıntılı bir tasvirinin bulunması, bu esere adının verilmesindeki en büyük etkendir. Persler ve Yunanlılar arasındaki bir savaşın betimlendiği lahitte, ayrıntılar görenleri hayrete düşürecek kadar muazzamdır. Bir diğer yüzünde ise at ve arabalarla canlandırılan bir av sahnesi yer almaktadır. Mutlaka görülmesi gereken bir diğer lahit Ağlayan Kadınlar dır. MÖ 350 yıllarında yaşamış olan Sidon Kralı Straton a ait olduğu düşünülen lahid, İon Tapınağı şeklinde yapılmıştır. Lahdin üzerinde, üstleri yırtık, ayakları çıplak, ağlayan 18 tane kadın figürü yer almaktadır. Yakından incelediğinizde hepsinin yüz ifadelerini net bir şekilde görmeniz mümkündür. Bu kadınların ölen kişinin eşleri ya da haremindeki kadınlar olduğu düşünülmektedir.

30 Helenistik döneme ait olan Marsyas heykeli kollarından ağaca asılan Marsyas ı tasvir etmektedir. Heykelin detayları önünde dakikalar boyunca durmanızı sağlayacak kadar etkileyicidir. Şair Sappho ya ait olan Roma dönemi portre örneklerinden Appho Başı, kader, şans ve başarı tanrıçası Tykhe nin heykeli, Apollon ve havarilerinin tasvir edildiği Miletos Faustina Hamamları heykel grubu, araba yarışçısı Porphyrious un heykeli müzede görebileceğiniz sayısız eserden sadece birkaçıdır. Daha ilkokul sıralarındayken adını duyduğumuz tarihin ilk barış anlaşması olan ünlü Kadeş Anlaşması nın metnini içeren tablet, tarihten aklımıza kazınan ünlü Babil Kralı Hammurabi nin dillere destan kanununun okullarda okutulmak ve mahkemelerde kullanılmak için tabletler üzerinde kopya edilen nüshaları da müzenin değerli eserleri arasındadır yılında Bağdat ın 150 kilometre uzağındaki Sümer kenti Nippur da bulunan, tarihe dünyanın en eski aşk şiiri olarak kaydedilen tablet de, Eski Şark Eserleri Müzesi Çivi Yazılı Belgeler Arşivi nde görülebilir. Arkeoloji Müzesi nin hemen yakınında yer alan Çinili Köşk Müzesi nde, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 2000 civarında eseri, Anadolu ve Mezopotamya nın Yunan öncesi, Mısır ve Arap Yarımadası nın İslam öncesi çağlarına ait eserler içinse Eski Şark Eserleri Müzesi ni ziyaret edebilirsiniz.

31 Orpheus Mozaiği M.S.194 tarihli, Roma dönemine ait Orpheus Mozaiği 1998 yılında yasadışı yollarla Amerika ya kaçırılmıştı. Türkiye ye ait olduğu ispatlanan eser geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı nın çabaları sonucunda vatanına geri döndü. Urfa da yapımı devam eden Urfa Müzesi tamamlanıncaya kadar Orpheus Mozaiği, İstanbul daki Arkeoloji Müzesi nde sergileniyor. Müzede yer alan eserleri saymakla bitmez. Ama sizin gezmekten yorulacağınız muhakkak. O yüzden gezintiniz bittiğinde, müzenin dillere destan güzellikteki bahçesinde, yine tarihi eserlerin arasında dinlenerek, bir yorgunluk çayı içebilirsiniz. Adres: İstanbul Arkeoloji Müzeleri Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sk, 34122, Gülhane / Fatih, İSTANBUL Ziyaret saatleri: 09:00 17:00

Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan,

Detaylı

2. Kozmetik Kongresi, Subat 2012, Antalya. Prof.Dr. Mustafa BĐRĐNCĐOĞLU

2. Kozmetik Kongresi, Subat 2012, Antalya. Prof.Dr. Mustafa BĐRĐNCĐOĞLU 2. Kozmetik Kongresi, 17-19 Subat 2012, Antalya Prof.Dr. Mustafa BĐRĐNCĐOĞLU Kozmetik, bir kimseyi daha çekici hale getirmek ya da görünüm sorunlarını gidermek için kullanılan ürünleri, bakımları ve tedavileri

Detaylı

TÜRKİYE'DE İLK TELEFON

TÜRKİYE'DE İLK TELEFON TELEFONUN TARİHÇESİ Alexander Graham Bell telefonun mucidi olarak ün kazanmayı başardı, ama aslında o,ticari olarak kullanışlı ilk telefonu icat etmiş olan kişidir: Bell den önce, Johann Philipp Reis,

Detaylı

SAGALASSOS TA BİR GÜN

SAGALASSOS TA BİR GÜN SAGALASSOS TA BİR GÜN Çoğu zaman hepimizin bir düşüncesi vardır tarihi kentlerle ilgili. Baktığımız zaman taş yığını der geçeriz. Fakat ben kente girdiğim andan itibaren orayı yaşamaya, o atmosferi solumaya

Detaylı

KÜLTÜR VARLIKLARI, ANITSAL YAPILAR, SİTLER vb. ÇEVRE VE PEYZAJ TASARIMI

KÜLTÜR VARLIKLARI, ANITSAL YAPILAR, SİTLER vb. ÇEVRE VE PEYZAJ TASARIMI KÜLTÜR VARLIKLARI, ANITSAL YAPILAR, SİTLER vb. ÇEVRE VE PEYZAJ TASARIMI Kültür varlıkları ; tarih öncesi ve tarihi devirlere ait bilim, kültür, din ve güzel sanatlarla ilgili bulunan veya tarih öncesi

Detaylı

Arap Yarımadasından Mezopotamya'ya gelen Sami kökenli bir kavimdir.

Arap Yarımadasından Mezopotamya'ya gelen Sami kökenli bir kavimdir. Akadlar,Babiller,Asurlular ve Elamlılar Video Ders Anlatımı AKADLAR M.Ö. 2350 2150 Arap Yarımadasından Mezopotamya'ya gelen Sami kökenli bir kavimdir. Samiler tarafından Orta Mezopotamya da Kral Sargon

Detaylı

CAPPADOCIA ULTRA TRAIL

CAPPADOCIA ULTRA TRAIL CAPPADOCIA ULTRA TRAIL Günümüzden milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasandağ ve Güllüdağ ın püskürttüğü lavların doğal etkenlerle aşınması sonucu ortaya çıkan peribacası oluşumlarıyla olağanüstü bir coğrafya

Detaylı

MÜZİK ALETLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANIR

MÜZİK ALETLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANIR MÜZİK ALETLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANIR Dünyanın en eski flütü 40 bin yıl önceye uzanıyor. Hititler in flüt, gitar, lir, arp, tef, çalpara, davul ve gayda kullandığını gösteren taş kabartmalar var.

Detaylı

ŞANLIURFA YI GEZELİM

ŞANLIURFA YI GEZELİM ŞANLIURFA YI GEZELİM 3. Gün: URFA NIN KALBİNDEN GÜNEŞİN BATIŞINA GEZİ TÜRKİYE NİN GURURU ATATÜRK BARAJI Türkiye de ki elektrik üretimini artırmak ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ndeki 9 ili kapsayan tarım

Detaylı

AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı?

AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı? AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı? Ve orada kötü kalpli olarak gösterilen Pers İmparatoru Darius u Diğer ismiyle Dara yı Tarih 300 lü yılları gösteriyor. Ama İsa henüz doğmamış.

Detaylı

CEHENNEM KAYIKÇISI Daha önceden dünyanın ilk kilisesi St. Piyer i bir çok kez görmüştüm. Burada her 29 Haziran tarihinde ayin yapıldığını, bu tarihte buraya gelen hıristiyanların hacı olduğunu biliyordum.

Detaylı

Aspendos Antik Kenti Sponsorluk Dosyası

Aspendos Antik Kenti Sponsorluk Dosyası Arkeolojiyi Anla(t)mak Aspendos Antik Kenti Sponsorluk Dosyası Aspendos Antik Kenti Türkiye nin en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biri olan Aspendos antik kenti, çok iyi korunmuş tiyatrosu ve benzersiz

Detaylı

HAKKIMIZDA. MOBSAR Mobilya Sanayi A.Ş.

HAKKIMIZDA. MOBSAR Mobilya Sanayi A.Ş. Collection HAKKIMIZDA MOBSAR Mobilya Sanayi A.Ş. 2007 de Düzce de kuruldu. Saray Holding bünyesinde kurulan İstanbul merkezli MOBSAR, Verelli markası ile mobilya sektöründe faaliyet gösteriyor. Oturma

Detaylı

MARSEILLES GEZİ MASSALIA MARSİLYA HAZİRAN 2011

MARSEILLES GEZİ MASSALIA MARSİLYA HAZİRAN 2011 MARSEILLES GEZİ MASSALIA MARSİLYA HAZİRAN 2011 Fransa nın PARİS ten sonra gördüğüm ikinci kenti. Akdeniz kıyısında. 4 gün kaldık. REMEE Projesinin davetlisi idik. Büyük bir kent Marsiya. Tarihi sorgulayan

Detaylı

şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304

şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304 şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304 56 57 Tarih, kültür ve masal şehri: Prag BU YIL 16. EFORT KONGRESİ NE ÇEK CUMHURİYETİ NİN BAŞKENTİ PRAG EV SAHİPLİĞİ YAPACAK. 27-29 MAYIS 2015 TARİHİNDE YAPILACAK

Detaylı

YAZ 2015 SAYI: 305. şehir tanıtımı

YAZ 2015 SAYI: 305. şehir tanıtımı YAZ 2015 SAYI: 305 58 59 şehir tanıtımı Çin in fuar şehri: Guangzhou GUANGZHOU, ZİYARETÇİLERİNE HEM TİCARET HEM ZİYARET İMKANLARINI BİR ARADA SUNUYOR. BAŞAR KURTBAYRAM TUR REHBERİ şehir tanıtımı 60 61

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

MERAKLI KİTAPLAR Kavramlar

MERAKLI KİTAPLAR Kavramlar MERAKLI KİTAPLAR Kavramlar Bu kitabın sahibi:... Tüm zamanların insanları, bütün dünyada, her zaman içinde yaşadıkları ve barındıkları bir yaşam alanına, bir eve ihtiyaç duymuşlardır. Öncelikle, mimari,

Detaylı

Türk Hava Yolları Personellerine 2 Günlük Tebriz Turu 99 $

Türk Hava Yolları Personellerine 2 Günlük Tebriz Turu 99 $ Türk Hava Yolları Personellerine 2 Günlük Tebriz Turu 99 $ Azar Gasht Maleki Travel Tur Tarihleri : 13 Nisan 15 Nisan 20 Nisan 22 Nisan 27 Nisan 29 Nisan 04 Mayıs 06 Mayıs 11 Mayıs 13 Mayıs Tur Programı:

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ MİMARLIK BİLGİSİ YUNAN UYGARLIĞI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ MİMARLIK BİLGİSİ YUNAN UYGARLIĞI ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ MİMARLIK BİLGİSİ YUNAN UYGARLIĞI İÇİNDEKİLER Yunan Uygarlığı Hakkında Genel Bilgi Yunan Dönemi Kentleri Yunan Dönemi Şehir Yapısı Yunan Dönemi

Detaylı

TARSUS DA BİR GÜN...BELKİ DE İKİ... Adanalılar...Mersinliler...Gaziantep, Hatay ve Osmaniyeliler...Türkiye nin gezmeyi sever insanları...

TARSUS DA BİR GÜN...BELKİ DE İKİ... Adanalılar...Mersinliler...Gaziantep, Hatay ve Osmaniyeliler...Türkiye nin gezmeyi sever insanları... TARSUS DA BİR GÜN...BELKİ DE İKİ... Adanalılar...Mersinliler...Gaziantep, Hatay ve Osmaniyeliler...Türkiye nin gezmeyi sever insanları... Hatta Tarsuslular. Dünyanın öbür ucundan gelen Japonlar,Koreliler,Almanlar

Detaylı

ADANA NIN SIRLARINA YOLCULUK

ADANA NIN SIRLARINA YOLCULUK ADANA NIN SIRLARINA YOLCULUK 2 Geçen hafta Adana nın Sırlarına Yolculuk diye bir yazıya başlamıştık. Amacımız Adana yı gezerken turistik bir zevk almanızı sağlamaktan başka bir şey değildi.sır dediklerimiz

Detaylı

Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr YANSIMALARIN BÜYÜSÜ

Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr YANSIMALARIN BÜYÜSÜ Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr YANSIMALARIN BÜYÜSÜ Londra North Yorkshire daki bu şık daire, Güney Afrika doğumlu Britanyalı iç mimar Lucia Caballero tarafından tasarlanmış. İç mekanda kullanılan

Detaylı

BİLDİRİCİ AİLESİ ANTALYA GEZİLERİ

BİLDİRİCİ AİLESİ ANTALYA GEZİLERİ BİLDİRİCİ AİLESİ ANTALYA GEZİLERİ Benim Antalya ya ilk gezim 1962 yılı Şubat tatilinde henüz İstanbul Teknik Üniversitesi nde öğrenci iken oldu. Tatbiki Mekanik Kolu ndan arkadaşlarımız, hocamız Sacit

Detaylı

Frigler Frigler Troya VII-a nın tahribinden (M.Ö. 1190) hemen sonra Anadolu ya Balkanlar üzerinden gelen Hint Avupa kökenli kavimlerden biridir. Frig tarihini Frigler in yeterli sayıda yazılı belge bırakmamış

Detaylı

6. ÜNİTE: Türklerde Sanat A. İLK TÜRK DEVLETLERİNDE SANAT

6. ÜNİTE: Türklerde Sanat A. İLK TÜRK DEVLETLERİNDE SANAT 6. ÜNİTE: Türklerde Sanat A. İLK TÜRK DEVLETLERİNDE SANAT Bozkırlının nazarında sabit olan şeyin faydası yoktur. O, her an harekete hazır olmalı, kolayca yer değiş-tirebilmelidir. Bu yüzden eski Türkler

Detaylı

Roma İmparatorluğu nda uygulanan taş kaplı yol kesiti A: toprak, B-D: taş katmanlar, E: taş kaplama, F: kaldırım ve G: bordür

Roma İmparatorluğu nda uygulanan taş kaplı yol kesiti A: toprak, B-D: taş katmanlar, E: taş kaplama, F: kaldırım ve G: bordür KARAYOLLARI İLK KEZ MEZOPOTAMYA DA GELİŞTİ İlk taş kaplı sokak, Ur kentinde geliştirildikten sonra İranlılar krallar yolunu yaptı. Romalılar karayollarını mükemmelleştirip ilk karayolu ağını kurdu. Mezopotamya

Detaylı

TÜRKİYE DE MÜZECİLİK VE MÜZECİLİK TARİHİ

TÜRKİYE DE MÜZECİLİK VE MÜZECİLİK TARİHİ TÜRKİYE DE MÜZECİLİK VE MÜZECİLİK TARİHİ Müze Nedir? Sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapılara müze denir. Müzeler,

Detaylı

En eski uygarlıklardan biri olan Mısır Uygarlığı Nil nehri vadisinde gelişmiştir. Mısır mimarisinin en önemli yapıtları Mısır Piramitleri dir.

En eski uygarlıklardan biri olan Mısır Uygarlığı Nil nehri vadisinde gelişmiştir. Mısır mimarisinin en önemli yapıtları Mısır Piramitleri dir. MISIR BAHÇELERİ En eski uygarlıklardan biri olan Mısır Uygarlığı Nil nehri vadisinde gelişmiştir. Mısır mimarisinin en önemli yapıtları Mısır Piramitleri dir. pramitler Mısırlıların kralarına yaptıkları

Detaylı

FATİH SULTAN MEHMET İN Sarayları

FATİH SULTAN MEHMET İN Sarayları 54 MİMARİ I FATİH SULTAN MEHMET İN SARAYLARI FATİH SULTAN MEHMET İN Sarayları Yazı ve Fotoğraf: İsmail Büyükseçgin / seckinmimarlik@ttmail.com Eski Saray (Beyazıt Sarayı) MİMARİ I FATİH SULTAN MEHMET İN

Detaylı

Gezdikçe Gördükçe BD TEMMUZ İzlen Şen Toker. Güzel ağaç adlı masal kasabası. lberobello

Gezdikçe Gördükçe BD TEMMUZ İzlen Şen Toker. Güzel ağaç adlı masal kasabası. lberobello A Gezdikçe Gördükçe İzlen Şen Toker Güzel ağaç adlı masal kasabası lberobello 96 Alberobello nun dar sokaklarında trulli denilen evlerin arasında yürürken resimli bir masal kitabı sayfalarının içindeymişim

Detaylı

KIRILL ISTOMIN in. renkli dünyası ve DEKO TASARIM

KIRILL ISTOMIN in. renkli dünyası ve DEKO TASARIM DEKO TASARIM Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr Biliyorum ki dekoratör sözcüğü bugün pek de popüler değil, hatta modası geçmiş bir ifade fakat yine de kendimi dekoratör olarak tanımlamak bana daha

Detaylı

İHTİŞAMLI BİR SATIŞ OFİSİNE DAVETLİSİNİZ

İHTİŞAMLI BİR SATIŞ OFİSİNE DAVETLİSİNİZ DEKOMEKAN 78 İHTİŞAMLI BİR SATIŞ OFİSİNE DAVETLİSİNİZ 79 Binanın yapılması kadar satılması da önemli bir aşama. Bu aşamada ağırladığınız konuklarınızı yaşayacakları ortamın kalitesi hakkında bilgilendirmeniz,

Detaylı

Görsel İletişim Tasarımı Öğr.Gör. Elif Dastarlı

Görsel İletişim Tasarımı Öğr.Gör. Elif Dastarlı SANAT TARİHİ I Görsel İletişim Tasarımı Öğr.Gör. Elif Dastarlı Gotik Sanat Ortaçağ: Antik Çağ ın sona ermesinden (6. yüzyılın ilk yarısından) Rönesans a kadar olan yaklaşık bin yıllık dönem - klasik çağ

Detaylı

Roma mimarisinin kendine

Roma mimarisinin kendine Roma Bahçe Sanatı Daha sonraları Roma İmparatorluğunun en fazla geliştiği yıllarda, Romalı generallerin harpler sonucu dünyanın dört köşesine Roma mimarisinin taşınmasına sebep olmuştur. Roma mimarisinin

Detaylı

Muhammed ERKUŞ. Sefer Ekrem ÇELİKBİLEK

Muhammed ERKUŞ. Sefer Ekrem ÇELİKBİLEK Hazırlayan: Sunan: Muhammed ERKUŞ Sefer Ekrem ÇELİKBİLEK 20047095 20043193 FİBONACCİ SAYILARI ve ALTIN ORAN Fibonacci Kimdir? Leonardo Fibonacci (1175-1250) Pisalı Leonardo Fibonacci Rönesans öncesi Avrupa'nın

Detaylı

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÖNEN MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE OTELCİLİK BÖLÜMÜ İNANÇ TURİZMİ

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÖNEN MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE OTELCİLİK BÖLÜMÜ İNANÇ TURİZMİ T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÖNEN MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE OTELCİLİK BÖLÜMÜ İNANÇ TURİZMİ DANIŞMAN:Özer YILMAZ HAZIRLAYAN: Erşad TAN,Tacettin TOPTAŞ İÇİNDEKİLER GİRİŞ I-İNANÇ TURİZMİ A- İnanç Kavramı

Detaylı

2. İstanbul Boğazı 31 kilometre uzunluğundadır. 3. İstanbul Boğazı Asya ve Avrupa yı birbirinden ayırır. 4. İstanbul Boğazını turistler çok severler.

2. İstanbul Boğazı 31 kilometre uzunluğundadır. 3. İstanbul Boğazı Asya ve Avrupa yı birbirinden ayırır. 4. İstanbul Boğazını turistler çok severler. İstanbul Boğazı İstanbul Boğazı Karadeniz ve Marmara Denizi ni birbirine bağlar. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirinden ayırır. İstanbul u da ikiye böler. Uzunluğu 31 kilometredir. Genişliği ise 700 metre

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Tarihteki Önemli Buluşlar Bilim, Türk ve İslam Devletlerinde yaşayan bilginler ile yükseliyor Coğrafi Keşifler...

İÇİNDEKİLER. Tarihteki Önemli Buluşlar Bilim, Türk ve İslam Devletlerinde yaşayan bilginler ile yükseliyor Coğrafi Keşifler... 4. ÜNİTE İÇİNDEKİLER Tarihteki Önemli Buluşlar... 6 Bilim, Türk ve İslam Devletlerinde yaşayan bilginler ile yükseliyor...21 Coğrafi Keşifler... 26 Rönesans... 32 Reform... 36 Mucitler... 43 Düşünce, sanat

Detaylı

BEYAZ YALI Yalı dekorasyonu deyince, genellikle nostaljik çizgiler, eski ve yeniyi içiçe yaşatan dizaynlar, klasik, y a da y an klasik döşenmiş m ekanlar akla geliyor. Oysa, First için görüntüleûiğimiz

Detaylı

Bugünkü Teknolojiyle Bile İnşa Edilmesi Mümkün Olmayan 19 Akıl A lmaz Antik Yapı

Bugünkü Teknolojiyle Bile İnşa Edilmesi Mümkün Olmayan 19 Akıl A lmaz Antik Yapı Bugünkü Teknolojiyle Bile İnşa Edilmesi Mümkün Olmayan 19 Akıl A lmaz Antik Yapı Bugünkü Teknolojiyle Bile İnşa Edilmesi Mümkün Olmayan 19 Akıl Almaz Antik Yapı 19. Büyük Hipostil Salonu Mısır Karnak Tapınağı

Detaylı

Myra ve Andriake nin sırları aydınlanıyor... Myra ve Andriake, Saint Nicholas, Antalya Arkeoloji Müzesi. 8-9 Aralık 2012 / 1 Gece 2 Gün

Myra ve Andriake nin sırları aydınlanıyor... Myra ve Andriake, Saint Nicholas, Antalya Arkeoloji Müzesi. 8-9 Aralık 2012 / 1 Gece 2 Gün NEVZAT ÇEVİK ANLATIYOR Myra ve Andriake nin sırları aydınlanıyor... Myra ve Andriake, Saint Nicholas, Antalya Arkeoloji Müzesi 8-9 Aralık 2012 / 1 Gece 2 Gün Tanrı ve insan bir olup Likya yı yaratmış.

Detaylı

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ MERKEZDEKİ MÜZELER ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ Şanlıurfa'da müze kurma girişimleri 1948 yılında, müzelik eserlerin toplanması ve Atatürk İlkokulu'nda depolanmasıyla başlar ve daha sonra bu eserler Şehit

Detaylı

TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ

TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ Yarım Gün Yemeksiz Sabah Turu Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları nın yönetildiği, Tarihi Yarımada nın kalbi olan Sultanahmet Meydanı. İmparator Justinian tarafından 6. yüzyılda

Detaylı

demir ve bronz çağlarının kalıntılarına ulaşılmış, medeniyetlerin doğup yıkıldığı Mezopotamya toprakları üzerindeki Ürdün de, özellikle Roma ve

demir ve bronz çağlarının kalıntılarına ulaşılmış, medeniyetlerin doğup yıkıldığı Mezopotamya toprakları üzerindeki Ürdün de, özellikle Roma ve İsrail - Ürdün Turu Büyük manzaraları görmek için plan yapın, ancak, sokaklarda dolaşmak ve böylesine eski ve kutsal bir yerin gündelik hayatına kendinizi kaptırmak için biraz zaman ayırın. Tarih : 12-09-2016-16-09-2016

Detaylı

Siyahın Tasarımlardaki Önemi Nedir?

Siyahın Tasarımlardaki Önemi Nedir? Siyahın Tasarımlardaki Önemi Nedir? Asil duruşu nedeniyle bayanların kıyafetlerde tercih ettiği renklerin başında siyah gelir. Kadına zerafet ve incelik katan siyah aynı zamanda kadınları daha zayıf ve

Detaylı

KRONOLOJİK İSLAM MİMARİSİ

KRONOLOJİK İSLAM MİMARİSİ KRONOLOJİK İSLAM MİMARİSİ 1 632-1258 HALİFELER DÖNEMİ (632-661) Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali, her biri İslam ın yayılması için çalışmıştır. Hz. Muhammed in 632 deki vefatından sonra Arap

Detaylı

İlkçağ Anadolu Uygarlıklarında Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Yapı Bağlamında Kütüphane/Arşiv Kurumu

İlkçağ Anadolu Uygarlıklarında Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Yapı Bağlamında Kütüphane/Arşiv Kurumu İlkçağ Anadolu Uygarlıklarında Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Yapı Bağlamında Kütüphane/Arşiv Kurumu Prof. Dr. Bülent Yılmaz Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü E-posta : byilmaz@hacettepe.edu.tr

Detaylı

YENİ EXCLUSIVE. Dogtas exclusive brosur.indd 1 12/08/16 12:13

YENİ EXCLUSIVE. Dogtas exclusive brosur.indd 1 12/08/16 12:13 YENİ EXCLUSIVE Dogtas exclusive brosur.indd 1 12/08/16 12:13 Dogtas exclusive brosur.indd 2 12/08/16 12:13 Tam 7 sene önce Exclusive Serisi ni tasarladığımızda o kadar çok sevildi ki, o kadar çok beğenildi

Detaylı

Prof. Dr. Fahri Işık Hekatomnos Lahdini Akademia Vakfı için anlattı

Prof. Dr. Fahri Işık Hekatomnos Lahdini Akademia Vakfı için anlattı Prof. Dr. Fahri Işık Hekatomnos Lahdini Akademia Vakfı için anlattı Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı nın (Akademia) davetlisi olarak Bodrum a gelen Arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık, Bodrum Belediyesi nin

Detaylı

Rönesans Heykel Sanatı

Rönesans Heykel Sanatı Rönesans Heykel Sanatı Ortaçağda heykel mimariye bağımlıdır. Fakat Rönesans döneminde, heykel mimariden bağımsız eserler olarak karşımıza çıkar. Heykeller meydanlarda, saraylarda ve köşklerde sergilenmeye

Detaylı

HIGHGATE DE VINTAGE VE ÇAĞDAŞ ÇIZGILERIN ARMONISI

HIGHGATE DE VINTAGE VE ÇAĞDAŞ ÇIZGILERIN ARMONISI DEKO HOME Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr www.architecta-interiors.com DOROTHEE JUNKIN HIGHGATE DE VINTAGE VE ÇAĞDAŞ ÇIZGILERIN ARMONISI Taşıdığı geleneksel ögeler ve karakteri korunurken, çağdaş

Detaylı

ANADOLU UYGARLIKLARI (RÖLYEF) KABARTMA ESERLERİ. Burcu Aslı ÖZKAN

ANADOLU UYGARLIKLARI (RÖLYEF) KABARTMA ESERLERİ. Burcu Aslı ÖZKAN ANADOLU UYGARLIKLARI (RÖLYEF) KABARTMA ESERLERİ Burcu Aslı ÖZKAN İlk Çağda Anadolu da kurulan bazı uygarlıklar Hitit, Frig,Urartu, Lidya. HİTİTLER MÖ(1700) Başkenti Hattuşa (Boğazköy) Malatya Orta Anadolu

Detaylı

YERYÜZÜNDE YAŞAM ANADOLU VE MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI

YERYÜZÜNDE YAŞAM ANADOLU VE MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI YERYÜZÜNDE YAŞAM ANADOLU VE MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI ANADOLU VE MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI YUNAN ANADOLU MEZAPOTAMYA İRAN MISIR HİNT ANADOLU VE MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI GENEL ÖZELLİKLERİ: 1- Genellikle iklim

Detaylı

Kapadokya Turu 2015 Tur Genel Tanımı Neler Yapılır?

Kapadokya Turu 2015 Tur Genel Tanımı Neler Yapılır? Kapadokya Turu 2015 Tur Genel Tanımı Milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar ile aşındırılarak bugünkü halini alan Kapadokya, adeta bir görsel şölen yeridir. Bu bölgede etkileyici yeryüzü şekilleri kadar

Detaylı

HALFETİ İLÇEMİZ. Halfeti

HALFETİ İLÇEMİZ. Halfeti HALFETİ İLÇEMİZ Halfeti Şanlıurfa merkez ilçesine 112 km mesafede olan ilçenin yüzölçümü 646 km² dir. İlçe; 3 belediye, 1 bucak, 36 köy ve 23 mezradan oluşmaktadır. Batısında Gaziantep iline bağlı Araban,

Detaylı

Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat

Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Tarih / Terra Cotta Savaşçıları, Çin Halk Cumhuriyeti Kitap / Türkan Röportaj / Doç. Dr. Okan Gülbahar El Sanatları / Geleneksel

Detaylı

Kapadokya Turu 2015 Tur Genel Tanımı Neler Yapılır?

Kapadokya Turu 2015 Tur Genel Tanımı Neler Yapılır? Kapadokya Turu 2015 Tur Genel Tanımı Milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar ile aşındırılarak bugünkü halini alan Kapadokya, adeta bir görsel şölen yeridir. Bu bölgede etkileyici yeryüzü şekilleri kadar

Detaylı

YANI BAŞIMIZDAKİ KOMŞU BATUM Türk Hava Yolları ile - 3 Gece 4 Gün

YANI BAŞIMIZDAKİ KOMŞU BATUM Türk Hava Yolları ile - 3 Gece 4 Gün YANI BAŞIMIZDAKİ KOMŞU BATUM Türk Hava Yolları ile - 3 Gece 4 Gün Neden Gitmeli? 27 30 Temmuz 2014 Şeker Bayramı Turu Karadeniz in öteki ucunda Ortaçağ hissi uyandıran heykelleri, Sovyet döneminin izlerini

Detaylı

AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ

AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ Thekla, genç ve güzel bir kadın... Hem de bakire... Aynı Meryem gibi.. Halk bu yüzden, Thekla nın yaşadığı yeraltı kilisesine, Meryemlik demiş. Thekla nın yaşadığı, sonunda

Detaylı

Tıp Tarihine Yaklaşım

Tıp Tarihine Yaklaşım Tıp Tarihine Yaklaşım Avcılık-Toplayıcılık Aşaması Mezopotamya Uygarlıklarında Tıp Eski Mısır Tıbbı Çin Tıbbı Eski Hint Tıbbı Yunan Tıbbı Modern Dönem (Batı) Tıbbı Avcılık-Toplayıcılık Aşaması Bütün gün

Detaylı

GÜNEY İTALYA TURUMUZ HAZIR

GÜNEY İTALYA TURUMUZ HAZIR GÜNEY İTALYA TURUMUZ HAZIR 18-25 Ekim tarihleri arasında Napoli,Pompei, Sorrento, Matera, Lecce, Alberobello ve Bari gibi İtalya'nın en gözde şehirleri ile sahillerini görme fırsatı bulabileceğiniz turumuz

Detaylı

GEVALE KALESĠ KAZI ÇALIġMALARI

GEVALE KALESĠ KAZI ÇALIġMALARI GEVALE KALESĠ KAZI ÇALIġMALARI Konya da Osmanlı ordusunun kenti fethettikten sonra yıktırdığı kabul edilen Gevale Kalesi nin kalıntıları bulundu. Buluntular kentin bilinen tarihini değiģtirecek nitelikte.

Detaylı

Edirne Köprüleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Edirne Köprüleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Edirne Köprüleri Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Edirne Köprüleri......................... 4 0.1.1 Gazimihal Köprüsü.................... 4 0.1.2 Beyazid Köprüsü.....................

Detaylı

MEHMET İHSAN MERMERCİ OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİ COMENIUS PROJESİ A TRIP ACROSS EUROPE FAALİYET RAPORU

MEHMET İHSAN MERMERCİ OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİ COMENIUS PROJESİ A TRIP ACROSS EUROPE FAALİYET RAPORU MEHMET İHSAN MERMERCİ OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİ COMENIUS PROJESİ A TRIP ACROSS EUROPE FAALİYET RAPORU PROJE : A Trip Across Europe TOPLANTI NO : 4 TOPLANTI YERİ : Malaga,İSPANYA TOPLANTI TARİHİ

Detaylı

Ama hep kafam karışır Günümüze kadar gelemediğine göre neye dayanarak harika diyoruz onlara? Kim görmüş ki puan vermiş?

Ama hep kafam karışır Günümüze kadar gelemediğine göre neye dayanarak harika diyoruz onlara? Kim görmüş ki puan vermiş? DÜNYANIN YEDİ HARİKASI DEĞİŞSİN YEDİNCİ HARİKA TİTUS TÜNELİ Dünyanın 7 harikası diye bir tanımlama vardır Mısır Piramitleri, Rodos Heykeli, Artemis Tapınağı, Babil in Asma Bahçeleri, İskenderiye Feneri,

Detaylı

ANTAKYA SAMANDAĞ GEZİSİ I 25 HAZİRAN 2012 MUSA DAĞI SİMON DAĞI

ANTAKYA SAMANDAĞ GEZİSİ I 25 HAZİRAN 2012 MUSA DAĞI SİMON DAĞI ANTAKYA SAMANDAĞ GEZİSİ I 25 HAZİRAN 2012 MUSA DAĞI SİMON DAĞI Harbiye de kaldığımız Otelde akşam Antakya mezeleri ile özel tavuk yedik, Antakya mezelerini tattık, sabah kahvaltıdan sonra, özel minibüslerle

Detaylı

SANDALYENİN 4000 YILLIK ÖYKÜSÜ

SANDALYENİN 4000 YILLIK ÖYKÜSÜ SANDALYENİN 4000 YILLIK ÖYKÜSÜ Sandalye binlerce yıl önce kullanıma girdi. Sandalye tasarımı, sanılanın aksine basit değil zordur ve yanlış tasarlanan sandalyelerde oturmak rahatsız edicidir. Sümerler

Detaylı

İSKENDER İN İZİ PEŞİNDEN GORDİON UN KÖRDÜĞÜMÜ Ve kılıcını kaldırdı, tüm gücüyle düğümün üzerine indirdi. Artık Philip in oğlunun Anadolu ya sahip olması için hiçbir engel kalmamıştı. Gordionlu kahinlerin

Detaylı

Yaşam alanları ihtiyaca ve koşullara göre değişiklik. gösterir. BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN

Yaşam alanları ihtiyaca ve koşullara göre değişiklik. gösterir. BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (31 Ekim - 16 Aralık 2016 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca her

Detaylı

Adıyaman'ın İsmi Nereden Geliyor?

Adıyaman'ın İsmi Nereden Geliyor? ADIYAMAN Adıyaman'ın İsmi Nereden Geliyor? Rivayete göre; Adıyaman şehrini doğu, batı ve güney yönlerinde derin vadiler çevirmiştir. Bu vadilerin yamaçları zengin meyve ağaçları ile kaplı olduğu gibi,

Detaylı

ARALIK AYI +3 YAŞ ÖZEL YAKACIK BALKANLAR KOLEJİ Eğitim Öğretim Yılı AYIN TEMASI

ARALIK AYI +3 YAŞ ÖZEL YAKACIK BALKANLAR KOLEJİ Eğitim Öğretim Yılı AYIN TEMASI ÖZEL YAKACIK BALKANLAR KOLEJİ 2016 2017 Eğitim Öğretim Yılı AYIN TEMASI ARALIK AYI +3 YAŞ Engelliler Haftası (3 Aralık ) Tutum Yatırım ve Yerli Malı Haftası (12-18 Aralık ) Kış Mevsimi Yeni Yıl ( 31 Aralık-

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORGULAMA PROGRAMI

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORGULAMA PROGRAMI 3-4 Aile bireyleri birbirlerine yardımcı olurlar. Anahtar kavramlar: şekil, işlev, roller, haklar, Aileyi aile yapan unsurlar Aileler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar Aile üyelerinin farklı rolleri

Detaylı

DÜNYANIN ÇÖZEMEDİĞİ GİZEM: GÖBEKLİ TEPE

DÜNYANIN ÇÖZEMEDİĞİ GİZEM: GÖBEKLİ TEPE DÜNYANIN ÇÖZEMEDİĞİ GİZEM: GÖBEKLİ TEPE Her şey, 1983 yılının sıradan bir gününde tarlasını karasabanla sürmekte olan bir çiftçinin, toprak altında bulduğu oymalı taş ile başladı! İhtiyar çiftçi, dünyanın

Detaylı

M.Ö. 2500 de Sümerler in dört tekerlekli savaş arabası

M.Ö. 2500 de Sümerler in dört tekerlekli savaş arabası TEKERLEKLİ ARABAYI SÜMERLER 5000 YIL ÖNCE KEŞFETTİ Tekerlek, Mezopotamya da önce seramikçi çarkında kullanıldı. Ardından Sümerler, iki tekerlekli savaş arabası ve sonra dört tekerlekli araba yaptı. M.Ö.

Detaylı

-- \ SEMPOZYUMU BiLDİRİLERi ULUSLARARASI AHMET YESEVİ'DEN GÜNÜMÜZE İNSANLIGA YÖN VEREN TÜRK BÜYÜKLEIÜ ROMANYA-KÖSTENCE 03-07 EYLÜL 2008.

-- \ SEMPOZYUMU BiLDİRİLERi ULUSLARARASI AHMET YESEVİ'DEN GÜNÜMÜZE İNSANLIGA YÖN VEREN TÜRK BÜYÜKLEIÜ ROMANYA-KÖSTENCE 03-07 EYLÜL 2008. -- \ ULUSLARARASI AHMET YESEVİ'DEN GÜNÜMÜZE İNSANLIGA YÖN VEREN TÜRK BÜYÜKLEIÜ SEMPOZYUMU BiLDİRİLERi ROMANYA-KÖSTENCE 03-07 EYLÜL 2008 HAZlRLAYAN İRFAN ÜNVER NASRATTINOGLU ANKARA. 2009 TÜRK CİLT SANATININ

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

Sessiz Koza. Minehead de yer alan bu keyifli yaşam alanını tarif etmek için samimi, sıcak ve huzurlu demek yeterli...

Sessiz Koza. Minehead de yer alan bu keyifli yaşam alanını tarif etmek için samimi, sıcak ve huzurlu demek yeterli... Sessiz Koza Minehead de yer alan bu keyifli yaşam alanını tarif etmek için samimi, sıcak ve huzurlu demek yeterli... Hazırlayan SELİN AKAL GÜLMEZ FOTOĞRAFLAR UNIQUE HOME STAY Ocak 2016 ALLDecor 133 EVLER

Detaylı

SULTAN IZZETTIN KEYKAVUS TÜRBESİ, 1217, SİVAS

SULTAN IZZETTIN KEYKAVUS TÜRBESİ, 1217, SİVAS SELÇUKLU MİMARİSİ Selçuklular Orta Asya dan Anadolu ve Ön Asya ya yolculuklarında Afganistan, İran, Irak, Suriye topraklarındaki kültürlerden ve mimari yapılardan etkilenmiş, İslam dinini kabul ederek

Detaylı

AKROPOLİS de ONARIM YÖNTEMLERİ Eylül-2011

AKROPOLİS de ONARIM YÖNTEMLERİ Eylül-2011 Bilgi Paylaştıkça Değerlenir AKROPOLİS de ONARIM YÖNTEMLERİ Eylül-2011 Tarihi eserlerin onarım ve güçlendirmesi ile ilgili önemli bilgi ve tecrübe birikimine sahip olan ACIBADEM Restorasyon Mimarlık İnşaat

Detaylı

SELANİK AYASOFYA CAMİSİ

SELANİK AYASOFYA CAMİSİ SELANİK AYASOFYA CAMİSİ BAKİ SARI SAKAL SELANİK AYASOFYA CAMİSİ Aya Sofya (Azize Sofya) tapınağı Selanik in merkezinde, Ayasofya ve Ermou sokaklarının kesiştiği noktadadır. Kutsal İsa ya, Tanrının gerçek

Detaylı

PULLMANTUR MONARCH İLE BALTIK BAŞKENTLERİ BERLİN

PULLMANTUR MONARCH İLE BALTIK BAŞKENTLERİ BERLİN PULLMANTUR MONARCH İLE BALTIK BAŞKENTLERİ BERLİN EKSTRA TUR PAKETİ 1 - STOCKHOLM ŞEHİR TURU Tur süresi: 4 saat 60 Limandan ayrılıp Stockholm u gezmek üzere yola çıkacağız. Otobüsle Fjallgatan a gidip güzel

Detaylı

Cumhuriyet Dönemi nde ;

Cumhuriyet Dönemi nde ; O Orta Asya Türklerinin bahçe düzenlemeleri hakkındaki bilgilerimiz oldukça kısıtlıdır. Bunun en büyük nedeni belki de Türklerin mekan olusturmada toprak, kerpic gibi cabuk dağılan malzeme kullanmalarının

Detaylı

Helena Center Helena Wood Art. Elegance of The Wood

Helena Center Helena Wood Art. Elegance of The Wood Helena Center Helena Wood Art Elegance of The Wood HELENA WOOD ART. 1993 yılında sedef ve ahşap el sanatları sektörüne hizmet etmek üzere kurulmuştur. Türk el sanatlarının güzel sedef işlemelerinin en

Detaylı

Mitosta, arkaik anaerkil yapı Ay tanrıçalığı ile Selene figürüyle sürerken, söylencenin logosu bunun tersini savunur. Yunan monarşi-oligarşi ve tiran

Mitosta, arkaik anaerkil yapı Ay tanrıçalığı ile Selene figürüyle sürerken, söylencenin logosu bunun tersini savunur. Yunan monarşi-oligarşi ve tiran Ay tanrıçası Selene, Yunan mitolojisinde, Güneş tanrısı Helios un kız kardeşidir. Ay ı simgeler. Selene de Helios gibi bir arabayla dolaşırdı. Selene nin arabasını iki at, katır ya da boğa çekerdi. Zeus

Detaylı

Etna Yanardağı nın tüm heybetini hissettirdiği topraklar suların çarşaf gibi olduğu dinginliğin adresi...

Etna Yanardağı nın tüm heybetini hissettirdiği topraklar suların çarşaf gibi olduğu dinginliğin adresi... Sicilya Etna Yanardağı nın tüm heybetini hissettirdiği topraklar suların çarşaf gibi olduğu dinginliğin adresi... Tarih : 29-08-2017-03-09-2017 Şehirler : Agrigento, Katanya, Palermo, Siracussa, Taormina

Detaylı

BİLİNMEYEN BİR KAPADOKYA NIN PEŞİNDEN Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum? Yazılarımda marka olmuş yerleri anlatmaktan öte, hak ettiği halde pek

BİLİNMEYEN BİR KAPADOKYA NIN PEŞİNDEN Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum? Yazılarımda marka olmuş yerleri anlatmaktan öte, hak ettiği halde pek BİLİNMEYEN BİR KAPADOKYA NIN PEŞİNDEN Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum? Yazılarımda marka olmuş yerleri anlatmaktan öte, hak ettiği halde pek bilinmeyen ve taşıdığı özgünlük nedeniyle örnek olabilecek yerleri

Detaylı

İtalya nın Üç Büyüğü: Roma, Floransa, Venedik.

İtalya nın Üç Büyüğü: Roma, Floransa, Venedik. Şebnem GÜZELOĞLU 21302293 TURK 102-25 İtalya nın Üç Büyüğü: Roma, Floransa, Venedik. Dünya üzerindeki insanların hepsine Yapmayı en çok istediğin şey nedir? diye sorsak, muhtemelen çoğundan alacağımız

Detaylı

KAPADOKYA. Melih ÖZTEKİN. Eralp ÖZYAĞCI. Mert ÇİL. Başak DEMİRBAŞ

KAPADOKYA. Melih ÖZTEKİN. Eralp ÖZYAĞCI. Mert ÇİL. Başak DEMİRBAŞ KAPADOKYA Hazırlayanlar; Öğretmen;B. Perihan SALMAN Orçun Can CEVİZ ÖZEL EGE LİSESİ Melih ÖZTEKİN Eralp ÖZYAĞCI Mert ÇİL Başak DEMİRBAŞ 1 ÖNSÖZ Kapadokya yöresindeki eski çağlardan kalma bazı medeniyetler

Detaylı

ĐSTANBUL DOLMABAHÇE SARAYI, SAAT KULESĐ VE CAMĐĐ TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU

ĐSTANBUL DOLMABAHÇE SARAYI, SAAT KULESĐ VE CAMĐĐ TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU ĐSTANBUL DOLMABAHÇE SARAYI, SAAT KULESĐ VE CAMĐĐ TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU Fakültemiz lisans programında açılan MĐM 376 Anadolu Uygarlıkları Teknik Seçmeli Dersi kapsamında yapılması planlanan Đstanbul Dolmabahçe

Detaylı

Aziz Ogan: Kültürel ve Tarihsel Hazinelerin İzinde Bir Arkeolog ve Müzeci

Aziz Ogan: Kültürel ve Tarihsel Hazinelerin İzinde Bir Arkeolog ve Müzeci Eylül 2017 Aziz Ogan: Kültürel ve Tarihsel Hazinelerin İzinde Bir Arkeolog ve Müzeci Aziz Ogan, 30 Aralık 1888 tarihinde Edremitli Hacı Halilzade Ahmed Bey'in oğlu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Kataloglama

Detaylı

www.higebzeist.com HOLIDAY INN Gebze Istanbul Asia

www.higebzeist.com HOLIDAY INN Gebze Istanbul Asia www.higebzeist.com HOLIDAY INN Gebze Istanbul Asia Holiday Inn Gebze - İstanbul Asia ya Hoşgeldiniz Dünyada 4500 ün üzerinde, en fazla otel sayısına sahip, IHG Intercontinental Hotels Grubu üyesi olan

Detaylı

İşte böylesine bir tatil isteyenler içindir Assos. Ve Assos ta yapılacak çok şey vardır:

İşte böylesine bir tatil isteyenler içindir Assos. Ve Assos ta yapılacak çok şey vardır: Assos u neden görmeliyim, oraya neden gitmeliyim? diye içinizden soruyorsanız eğer, verilecek cevapların birden fazla olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz: mesela turkuvaz rengi bir deniz, zeytin ağaçları,

Detaylı

BODRUM HALİME GÜNDOĞDU 0510110011 TURİZM İŞLETMECİLİĞİ

BODRUM HALİME GÜNDOĞDU 0510110011 TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BODRUM HALİME GÜNDOĞDU 0510110011 TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BODRUM Bodrum, Muğla'nın 13 ilçesinden birisidir. İlçe günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki bunda Bodrum'un kendine has

Detaylı

BuranoVenedik denince akla ilk

BuranoVenedik denince akla ilk Rengarenk Bir Ada BuranoVenedik denince akla ilk gelen aslında kanallar, gondollar ve maske festivali oluyor. Pek bilinmese de Venedik kendi içinde eşsiz bir görselliğe sahip Burano Adası nı da kapsıyor.

Detaylı

Muhammet ARSLAN KARS KÜMBET CAMİİ (ONİKİ HAVARİLER KİLİSESİ)

Muhammet ARSLAN KARS KÜMBET CAMİİ (ONİKİ HAVARİLER KİLİSESİ) Muhammet ARSLAN KARS KÜMBET CAMİİ (ONİKİ HAVARİLER KİLİSESİ) Oniki Havariler Kilisesi olarak da bilinen Kümbet Camii, Kars Kalesi nin güneye bakan yamacında bulunmaktadır. Üzerinde yapım tarihini veren

Detaylı

Gizemli Komşu İran. Tur Programı

Gizemli Komşu İran. Tur Programı Gizemli Komşu İran Geniş topraklarının binlerce yıllık geçmişi sizi insanlık tarihinin bir retrospektifine çağırıyor... Kültürel ve siyasal değişimler bir tarih kitabının en kapsamlı içeriğini oluşturur

Detaylı

PULLMANTUR ZENITH İLE GLORİA

PULLMANTUR ZENITH İLE GLORİA 1 FLORANSA & PİSA PULLMANTUR ZENITH İLE GLORİA EKSTRA TUR PAKETİ Tur süresi: 9 saat 90 Bu gezimizde İtalya nın en ünlü iki kenti Floransa ve Pisa yı rehberlerimiz eşliğinde keşfedeceğiz. İlk durağımız

Detaylı

COĞRAFİ YAPISI VE İKLİMİ:

COĞRAFİ YAPISI VE İKLİMİ: TARİHİ : Batı Toroslar ın zirvesinde 1288 yılında kurulan Akseki İlçesi nin tarihi, Roma İmparatorluğu dönemlerine kadar uzanmaktadır. O devirlerde Marla ( Marulya) gibi isimlerle adlandırılan İlçe, 1872

Detaylı