Sokaklara park, yaşama fark geldi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sokaklara park, yaşama fark geldi"

Transkript

1 Yıl: 7 Sayı: ARALIK Park Sokaklara park, yaşama fark geldi Bu yıl ilçenin birçok mahallesine park kazandıran Pendik Belediyesi Etüt Proje Ekipleri, 2014 yılının 21. ve 22. Parklarını Güzelyalı ve Çamlık Mahallelerine inşa ediyor. Özellikle Çamlık Mahallesi nde yapımına başlanan 8 bin 143 metrekarelik dev park halı saha, dinlenme alanları, fitness alanları, koşu ve bisiklet parkurları ile dikkat çekiyor. 4 te Parkları inşa halindeyken sürekli kontrol eden Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, hizmete girdikten sonra da ziyaret ederek çocukların keyfine ortak oluyor. Başkan Şahin, Pendik te bulduğumuz her alana park yapmak için çalışıyoruz. Çocuklarımız, sağlıklı ortamlarda büyüsün ve oynasın istiyoruz dedi. Ertuğrulgazi 6. parsel de tamam ÜCRETSİZDİR. ALABİLİRSİNİZ Kavakpınar da hızlı değişim Geçtiğimiz Mart ayında imar uygulaması tamamlanan Kavakpınar Mahallesi nde değişim hızlı yaşanıyor. Kısa süre içinde üç parkı tamamlayan Pendik Belediyesi, kaldırımı olmayan tüm sokaklarda kaldırım yapımına başladı. Aynı zamanda Mart ayında inşasına başlanılan kültür merkezi inşası 3 te ise tüm hızıyla devam ediyor. Pendik-Sakarya seferleri başlıyor 2 de Ünlü sanatçının hediyelik adresi Daha önce 5 adet parseli Hazine den devralarak vatandaşı tapularını dağıtan Pendik Belediyesi, bu kez Ertuğrulgazi 6 numaralı parselin de devrini tamamladı. Söz konusu parselde 178 hak sahibi daha tapu sahibi olacak. 2 de TEKNİK BİRİME JET MASA HİZMETİ/ 06 Televizyon dizilerinde unutulmaz karakterlere imza atan ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Cihat Tamer, geçtiğimiz günlerde Pendik Belediyesi El Sanatları Satış Merkezi ndeye alışveriş yaparken görüntülendi. 13 te 9 da PENDİK BELEDİYESİNDEN BİR İLK DAHA/ 17

2 2 Gündem 01 ARALIK 2014 Pendik-Sakarya seferleri başlıyor Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) çalışmaları nedeniyle seferlere ara verilen Yeni Adapazarı Ekspresi yılsonu itibarıyla yeniden başlıyor. Adapazarı Ekspresi ilk olarak Pendik, Gebze, İzmit, Sapanca ve Arifiye İstasyonlarında duracak. Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) çalışmaları nedeniyle 3 yıl önce seferlerine ara verilen Sakarya-İstanbul arası çalışan Adapazarı Treni yılsonu itibariyle yeniden seferlere başlıyor. TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Karaman ın yaptığı açıklamaya göre yılsonu seferlere başlayacak Yeni Adapazarı Ekspresi ilk olarak Pendik, Gebze, İzmit, Sapanca ve Arifiye İstasyonlarında duracak. Bir yıl sürecek peron çalışmalarının tamamen bitirilmesiyle ara istasyonlar olan Diliskelesi, Tavşancıl, Hereke, Körfez, Derince, Kırkikievler ve Büyükderbent İstasyonlarında da trenler yolcu alıp indirecek. Yeni Adapazarı Ekspresi ile Arifiye-Pendik arası seyir süresi 72 dakika olacak. Hat kapasitesi ve yolcu yoğunluğu dikkate alınarak uygun sayıda tren sefere sunulacak. İlk etapta hattın kapasitesine göre 4+4 veya 6+6 şeklinde sefer yapılacak. Sabiha Gökçen, en hızlı büyüyen havalimanları arasında Avrupa nın en hızlı büyüyen havalimanları arasında olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı için paralel pistle uçak trafiğinin en az iki kat artırılması hedefleniyor. Plana göre toplam uzunluğu 3 bin 500 metre olacak piste Airbus A1380 gibi büyük yolcu uçakları maksimum kalkış ağırlıklarıyla havalanabilecek. Proje kapsamında aynı anda iki uçağın inip kalkabileceği paralel pistlerin arasına terminal binası inşa edilecek. Uydu terminal sayesinde operasyonun daha da artacağı Sabiha Gökçen in kapasitesi yıllık 50 milyon yolcuya ulaşacak. Uçuş operasyonunun daha emniyetli yönetilmesi için ayrıca 115 metre yüksekliğinde Hava Trafik Kontrol Kulesi de yapılacak. Toplam 320 bin metre kare kapalı alana sahip Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı terminalinle 5 bin 350 araçlı otopark, 60 odalı da otel hizmet veriyor. Havalimanında 120 Check-İn Noktası ile 42 Pasaport Bankosu bulunuyor. Mevcuttaki 7 bagaj alım bandının saatlik kapasitesi ise 7 bin 500 bavul. Yalova Pendik arasına gece seferi İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO) 20 Kasım Perşembe akşamından itibaren Yalova-Pendik arasında her gece saat te karşılıklı seferler başlattı. Bilindiği üzere Pendik-Yalova Hızlı Feribot ta saat dan sonra sefer yoktu. Yeni uygulama sayesinde Yalova ile İstanbul un deniz yolu bağlantısı geç saatlere kadar yapılabilecek.

3 01 ARALIK 2014 Gündem 3 Kavakpınar da hızlı değişim Geçtiğimiz mart ayında imar uygulaması tamamlanan Kavakpınar Mahallesi nde değişim hızlı yaşanıyor. Albayrak Caddesi nin ardından Küme ve Farazi Sokaklarda 3 parkın yapımını tamamlayan Pendik Belediyesi, kaldırımı olmayan tüm sokaklarda kaldırım yapımına başladı. Aynı zamanda mart ayında inşasına başlanılan kültür merkezi inşası ise tüm hızıyla devam ediyor. Kültür merkezi 2015 te hizmete girecek 5 yeni park İlçenin birçok mahallesine kültür merkezi inşa eden Pendik Belediyesi, Kavakpınar Mahallesi ne de bir yenisini kazandırmaya hazırlanıyor. Yapımına geçtiğimiz mart ayında başlanılan Kavakpınar Kültür Merkezi nin kaba inşaatı tamamlandı. Şu an merkezin içerisinde çalışmalar devam ediyor. 4 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip kültür merkezinin bünyesinde halı saha, fitness salonu, gençlik ve etüt merkezi, kütüphaneyle kafeterya bulunacak. Merkezin 2015 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Pendik Belediyesi tarafından ilçenin birçok noktasında sürdürülen parklardan ikisi daha hizmete girdi. Kavakpınar Mahallesi Farazi Sokak ve Küme Sokak ta yapımı tamamlanan parklarda halı saha, oyun grupları, fitness aletleri, koşu parkuru ve dinlenme alanları bulunuyor. Pendik Belediyesi ilçenin birçok noktasında yapımını sürdürdüğü parkları tek tek tamamlayarak 7 den 70 e herkesin hizmetine sunuyor. Kavakpınar Mahallesi Farazi Sokak ile Küme Sokak ta yapımı tamamlanan ve içerisinde oyun grupları, fitness aletleri, koşu parkuru, halı saha ve dinlenme alanlarının olduğu 2 park hizmete girdi. Farazi Sokak ta toplam alanı metrekare olan parkta halı sahanın yanı sıra çocuklar için oyun grubu, spor tutkunları için fitness alanı ve koşu parkuru yer alıyor. Aynı zamanda parkta dinlenme alanları da bulunuyor. Küme Sokak ta ise toplam 900 metrekare alana sahip olan park, oyun, fitness ve dinlenme gruplarıyla çevre halkına hizmet vermeye başladı. Yayalar rahat edecek İmar uygulamasıyla çehresi değişmeye başlayan Kavakpınar Mahallesi nde kaldırımı olmayan tüm sokaklara kaldırım yapılıyor. Kaldırım çalışmalarında dağılma ve su birikintisinin önüne geçmek amacıyla beton kullanılıyor. Büyük bir kısmında imar çalışmaları tamamlanan Kavakpınar Mahallesi nin çehresi değişmeye başladı. Bu kapsamda mahallenin tüm sokaklarına yönelik kaldırım çalışmaları başladı. Pendik Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri tarafından yürütülen çalışmada Turgut Reis Caddesi ve Pazar Caddesi nin kaldırımları yapılıyor. Kaldırım çalışmalarında taş tretuvar yerine çökme, dağılma ve su birikintisinin önüne geçmek amacıyla beton kullanılıyor. Önceden hazırlanmış kalıplara dökülen betonlar daha kullanışlı ve uzun ömürlü oluyor. Yetkililer, daha önceden imar uygulaması olmadığından dolayı mahallede çalışma yapamadıklarını ancak imar uygulaması geçen kısımlarda kaldırımsız olan tüm sokaklara program dâhilinde kaldırım yapacaklarını bildirdi.

4 4 Gündem 01 ARALIK 2014 Sokaklara park, Bu yılın 22. Parkı Çamlık Mahallesi ne Bu yıl ilçenin birçok mahallesine park kazandıran Pendik Belediyesi Etüt Proje Ekipleri, 2014 yılının 21. ve 22. Parklarını Güzelyalı ve Çamlık Mahallelerine inşa ediyor. Özellikle Çamlık Mahallesi nde yapımına başlanan 8 bin 143 metrekarelik dev park halı saha, dinlenme alanları, fitness alanları, koşu ve bisiklet parkurları ile dikkat çekiyor. Bu yıl ilçeye 20 yeni park kazandıran Pendik Belediyesi, Çamlık ve Güzelyalı ve Kavakpınar Mahallelerinde 22. parkın yapımına başladı. Çamlık Mahallesi Akasyalı Sokak yanında inşasına başlanan 8 bin 143 metrelik dev parkta birçok fonksiyon yer alacak. Her yaşa her kesime hitap edecek park alanında spor tutkunlarını oldukça sevindirecek. Futbol severler için halı saha, fitness alanları, koşu ve bisiklet parkurları ile vatandaşlar gün boyu sporun keyfini yaşayacak. Parkta her zamanki gibi çocuklar yine unutulmadı ve onlar için eğlenceli aktivitelerin yer alacağı oyun grubu yapılacak. Yine yeşil renge hâkim dinlenme alanları mahallelinin uğrak yeri olacak.

5 01 ARALIK 2014 Gündem 5 yaşama fark geldi 21. park Güzelyalı ya Çamlık Mahallesi nin yanı sıra bu yılın 21. parkı da Güzelyalı Mahallesi Kervansaray Sokak a bir par yapılıyor. Toplam alanı 147 metrekare olacak parkta oyun grubu ve dinlenme alanı yer alacak. Yetkililer, park yapımlarına ara vermeden önümüzdeki yıllarda da tüm hızıyla devam edeceklerini belirtti te İnşa Edilen Parklar 1. Kaynarca BOTAŞ Parkı Yanı Tesis ve Halı Saha ve Park (Badem sokak) 3. Vildan Sokak Antrenman Sahası ve Parkı 2. Sülüntepe TOKİ Parkı, Antrenman sahası ve Basket sahası 4. Enginar Sokak Parkı 5. Şeyhli Patika Sokak Antrenman Sahası ve Parkı 7. Güllübağlar Kepenek Sokak Antrenman Sahası ve Parkı 9. Kavakpınar Farazi Sokak Antrenman Sahası ve Parkı 11. Batı Mah. Spor Koordinasyon Merkezi Yanı Parkı 13. Ahmet Yesevi Mahallesi Muhatap Sokak Parkı 15. Kavakpınar Albayrak Caddesi Parkı 17. Kurtköy Yıldırım Bayezıd Parkı 19. Ertuğrulgazi Fuar Sokak Parkı 21. Güzelyalı Mah. Kervansaray-Oğul Sokak Parkı ((çalışma devam ediyor) 6. Orhangazi Aytaşı (Dere) Sokak Parkı 8. Kavakpınar Küme Sokak Parkı 10. Yayalar Mahallesi Beyza Sokak Parkı)ve basket sahası 12. Yenişehir Mahallesi Orkide Sokak Parkı 14. Sülüntepe Mah. Spor Kompleksi yanı Parkı 16. Batı Mah. Yunus Emre nikâh salonu yanı Parkı 18. Fatih Mah. Kuzu Sokak Milli Egemenlik Parkı 20. Dumlupınar Mahallesi Feyza Sokak Parkı 22. Çamlık Mah. Akasyalı Sokak Parkı (çalışma devam ediyor)

6 6 Gündem 01 ARALIK parsel de tamam Daha önce 5 adet parseli Hazine den devralarak vatandaşa devrine başlayan Pendik Belediyesi, bu kez Ertuğrulgazi 6 numaralı parselin devri için çalışmalarına başladı. Söz konusu parsel üzerinde 178 hak sahibine tapuları verilecek. Pendik Belediyesi sürdürdüğü imar uygulama çalışmaları kapsamında Ertuğrulgazi Mahallesi nde bulunan 6 numaralı parselin tapu dağıtımına başlıyor. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Gecekondu Birimi tarafından yürütülen çalışmada 75 bin 200 metrekare yüzölçümlü hazineye ait arsalar imzalanan protokol ile belediyeye devredildi Sayılı Kanuna göre söz konusu parseli hazineden devralan Pendik Belediyesi, 178 hak sahibine hisse satışına başladı. Belediye yetkilileri tarafından tapularını almaları için vatandaşlara tebligatlar gönderildi. Tebligatları ellerine ulaşan vatandaşlar dilekçe ile başvurularını yapmaya başladı. 11 parselde çalışmalar devam ediyor Göreve geldiği günden beri tapu sorununu çözmek için büyük çaba harcayan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, maliye hazinesine ait olan 17 parselden 5 inin işlemlerini daha önceden başlatmıştı. Geriye kalan 11 parselin tapularının verilmesi için çalışmalar ise hızlı bir şekilde devam ediyor. yayında! Teknolojik yenilikleri yakından takip eden Pendik Belediyesi, fotoğraflara erişim kolaylığı sağlamak amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Yayın hayatına başlayan adresi üzerinden Pendik Belediyesiyle ilgili birçok fotoğrafa erişim imkânı sağlanıyor. Belediye etkinlikleri, mahalle, cami, park ve okul fotoğrafları, müdürlüklerin çalışmaları ve proje görsellerine isteyen herkes bu site üzerinden ulaşabiliyor. Ayrıca Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin le birlikte çektirdiğiniz fotoğraflara dilediğiniz zaman buradan ulaşıp bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Sitede fazla zaman kaybı yaşamamanız amacıyla tüm fotoğraflar, kendi kategorilerinde yıl, ay ve gün olarak listeleniyor. 6 masa dan hızlı hizmet Pendik Belediyesi, giriş katında oluşturulan teknik birim masaları ile vatandaşlara kentsel dönüşümden iskân bilgilendirmeye, plan çalışmalarından ekspertize kadar birçok konuda işlem kolaylığı sağladı. Pendik Belediyesi, vatandaşlara daha hızlı ve kolay hizmet verebilmek amacıyla çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Hizmet kalitesini günden güne artıran Pendik Belediyesi, oluşturduğu teknik birim masalarıyla vatandaşlara tek bir yerden hizmet vermeye başladı. Giriş katında oluşturulan 6 ayrı masada kentsel dönüşümden iskân bilgilendirmeye, plan çalışmalarından ekspertize kadar birçok işlemi vatandaş kat kat dolaşmadan işlemlerini kolayca halledebiliyor. İşte verilen hizmetler: Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü Kentsel Dönüşüm ve Gecekondu İşlemleri Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü İmar Durumu Bilgilendirme Plan ve Proje Müdürlüğü Plan Çalışmaları Bilgilendirme Yapı Kontrol Müdürlüğü İskân Bilgilendirme İşlemleri Fen İşleri Müdürlüğü Fen İşleri Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Ekspertiz İşlemleri

7 01 ARALIK 2014 Gündem 7 Öğretmenler gecesinde 2 tören Öğretmenler Günü dolayısıyla Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle kutlama gecesi düzenlendi. Yıllarca eğitime büyük hizmetler veren ve bu sene emekliye ayrılan 26 öğretmene hizmet şeref belgesi verilmesi geceye damga vurdu. Öğretmenler Günü dolayısıyla Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle kutlama gecesi düzenlendi. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi nde öğretmenlere yönelik düzenlenen etkinlikte öğretmenler unutulmaz bir gece yaşadı. Gece de sanat konseri ve PEFHEM in halk oyunları gösterileri öğretmenlere güzel dakikalar yaşattı. Gecenin ilgi odağını ise emekli öğretmenler oluşturdu. Yıllarca eğitime büyük hizmetler veren ve bu sene emekliye ayrılan 26 öğretmene hizmet şeref belgesi verilirken salonda bulunanlar duygu dolu anlar yaşadı. Bu anlamlı günü unutulmaz kılmak amacıyla öğrenciler arasında yapılan şiir ve kompozisyon dalında dereceye girenlere ödülleri verildi. Aday öğretmenlere yemin töreni Gecede bir de yeni öğretmenlerin heyecanı vardı. İlçede görev yapan 280 aday öğretmenin yemin töreninde yaşadığı heyecan tüm salona yansıdı. Programın sonlarında ise duygu ve heyecan dolu anlar yerini coşku ve eğlenceye bıraktı. PEFHEM halk oyunları ekibinin sahne almasıyla artan coşku klasik sanat müziği konseri devam etti. Gece iyi dilek konuşmalarıyla sona erdi. Öğretmenler gününe özel turnuva Pendik Belediyesi organizasyonuyla 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle öğretmenler arası masatenisi turnuvası düzenlendi. Pendik Belediyesi öncülüğünde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 24 Kasım öncesinde Sülüntepe Spor Kompleksi nde düzenlenen masatenisi turnuvası, Pendik te görev yapan 63 erkek ve 12 bayan öğretmen olmak üzere toplamda 75 öğretmenin katılımıyla gerçekleşti. Üç gün boyunca turnuvanın açılışında İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ve Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Öztop un da maç yapması renkli dakikalara sahne oldu. Dereceye girenlere ödülleri Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi nde düzenlenen gecede verildi. Turnuva Sonuçları 1. Pendik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Erkan Gündoğdu, 2. Nuh Çimento Anadolu Lisesi Öğretmeni Uğur Şengül 3. Seyit Burhan Toprak İlkokulu Öğretmeni Osman Nuri Bayrak 4. Şevket Sabancı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Ethem Emir

8 8 Gündem 01 ARALIK 2014 Gülümseyin, çekiyoruz Pendik in harika doğası, hayvanları ve onları koruyan insanlarıyla bambaşka bir ilçe. Sığırcık kuşlarının bir örtü gibi kapladığı Pendik semaları, seyre doyulmaz bir görüntü oluşturuyor. Ancak besliyoruz derken bu sevimli canlılara zarar vermek de mümkün. İşte bunun önlemi de yazılan bir uyarıyla alınmış. Dikkate almak, artık vatandaşlara kalıyor. Yaşamın güzel yüzü, Pendik in sokaklarında her an karşınıza çıkabilir. Hayata espri katan ve en umulmadık anlarda insanı gülümseten ifadeler geliştiren Türk insanı, bunu kullandığı araçlara da yansıtıyor. İşte yollarda park etmiş araçları çeken bir aracın arkasındaki yazı da bunun en güzel örneklerinden biri. Pendik sokaklarında çekilen bu fotoğrafta, çekicinin arkasına Gülümse, çekiyorum. yazan sürücü, zekâsını esprisiyle birleştirmiş. Dizi çekimi için mekân oldu Kanal D ekranlarında yayınlanan Güllerin Savaşı adlı dizinin çekimi Pendik sokaklarında yapıldı. Daha önce de farklı dizi çekimlerine ev sahipliği yapan Pendik, bu kez de Güllerin Savaşı dizisi ekibini ağırladı. Zaman zaman çeşitli sokaklarında dizi sahnelerinin çekildiği Pendik, bu kez Güllerin Savaşı adlı diziye ev sahipliği yaptı. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi nde çekilen dizi sahnesi Pendik sakinleri tarafından yoğun ilgi gördü. Dizi çekiminde Pendikli gençlerin de figüran olarak rol aldığı dizide, pencerelerinden dizi çekimini izleyen vatandaşlar, ekranlarda gördükleri ünlülerle fotoğraf çektirdi. Yaklaşık 2 saat süren çekim öncesi Pendik i gezdiklerini dile getiren dizi oyuncuları ve çekim ekibi, şehri çok beğendiklerini söylediler. Ünlü oyuncunun hediyelik tercihi Televizyon dizilerinde unutulmaz karakterlere imza atan ünlü Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Cihat Tamer, geçtiğimiz günlerde Pendik Belediyesi El Sanatları Satış Merkezi nde alışveriş yaparken görüntülendi. Ankara ya gitmek üzere YHT Garı na geldiğini belirten Cihat Tamer, bu arada arkadaşlarıyla birlikte Pendik i de gezmek istediğini belirtti. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi yanında yer alan Pendik El Sanatları Satış Merkezi nden çok etkilendiğini, merkezin hediyelik seçimi için güzel bir yer olduğunu söyleyen ünlü sanatçı, hepsi el emeği göz nuru olan ürünlerden seçmekte zorlandı. Cihat Tamer, çok sayıda sinema filmi ve tiyatro oyununun yanı sıra Mahallenin Muhtarları, Bizimkiler, Perihan Abla gibi bir döneme damga vurmuş önemli dizilerde canlandırdığı karakterlerle izleyicinin gönlünde taht kurmuştu.

9 Yıl: 7 Sayı: ARALIK 2014 Sosyal medyadaki paylaşımlar CV nin önüne geçiyor Sosyal medyada oluşturulan imaj, iş arayanların kendilerini tanıtmak için hazırladıkları CV nin (özgeçmiş) bir adım önüne geçti. Günümüzde işverenlerin, adayların CV lerinden önce sosyal medyadaki profil fotoğraflarını ve özel bilgilerini değerlendirmeye aldığını belirten uzmanlar İş arayanlar, sosyal medyada önyargı oluşturacak paylaşımlardan uzak durmalı. uyarısında bulundu. Sosyal medyadaki imajınız iş başvurusu için önemli bir detay Günde ortalama 3 saatini internet başında geçiren gençler, artık sosyal medya üzerinden nerede ne yaptığını, ne yediğini, arkadaşlarını, tuttuğu takımı veya siyasi partiyi, hatta en özel duygularını kimseden esirgemiyor. Bu durum da iş arayan gençleri gerçekten tanımak isteyen işverenlerin eline büyük ipuçları veriyor. İş arayan gençlerin sosyal medya imajını iyi yönetmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, şu uyarılarda bulunuyor: İş için bir kuruma başvurulduğun- da, işvereniniz sizi merak edebilir. Bu yüzden sizi çeşitli arama motorlarında aratabilir. Öncelikle elektronik posta adreslerinin isim ve soy isimden oluşmasına dikkat edilmeli ve takma isimlerden uzak durulmalı. Kimlerle arkadaşlık kurduğunuz, takip ettiğiniz kişiler, üye olduğunuz gruplar da sizin nasıl biri olduğunuz konusuna ışık tutabilir. Fazla fanatik ve karşıt tavır sergilemek, özellikle iş arama sürecinde olan adayların imajını olumsuz yönde etkileyebilir. Profil fotoğrafları ise yüzler görünecek şekilde, siyasi ve dini kimlik tanımlamalarından uzak olmalı. Yüz göstermek istenmiyorsa yalın ve olumsuz algılanmayacak bir sembol de olabilir. Profil yanındaki kapak fotoğrafları da küfürlü yazı içermeyen, fanatizmden uzak olmalı. Bu demek değildir ki siyasetten ve kişisel görüşlerden uzak olunsun. Buradaki hassas nokta, başkasının gözünden agresif ve şiddet yanlısı görünmemek. Tabii ki kişisel siyasi görüşü herhangi bir parti olabilir; ama burada başkalarının görüşlerine saygılı olduğunu da tanımlamak lazım. Ayrıca paylaştığınız linklerin, yaptığınız yorumların yerinde ve hedeflediğiniz iş pozisyonunun bulunduğu sektörlerle ilgili olması, sizin o işe ne kadar uygun olduğunuz hakkında işverene az da olsa bilgi verir. Dolayısıyla işverenin zihninde önyargı yaratmamak için hesaplarınızda çok fazla detay paylaşmamak gerekir. Üniversite son sınıf öğrencileri daha dikkatli olmalı Sosyal medyadaki gizlilik ayarlarının da çok önemli olduğunun altını çizen uzmanlar, Mümkün olduğunca özel konuları, görüşleri dışarıya açmamak lazım. Özellikle üniversite son sınıf öğrencileri, attıkları her adıma dikkat etmeli. İlk CV lerini, birinci döneme denk gelen tarihlerde oluşturmaları gerekiyor. Eşzamanlı olarak da sosyal medya hesaplarındaki fotoğraflara, metinlere ve link paylaşımlarına da özen göstermeliler. diyor. Saksılardaki saklı bahçeler Eğer kırık bir saksınız varsa, fantastik dünyalar oluşturmak istiyorsanız bu tasarımlar tam size göre. Peri masallarını andıracak bu tasarımlarla oluşturacağınız katmanlarla mini bahçeleriniz olacak. Zirveye yükselmek için yollar, en tepede birkaç ev, ağaçlar, renkli çiçekler daha birçok şey deneyebilirsiniz. Fantezi dünyanıza zenginlik katacak bu minyatür bahçeler örneklerini ilham kaynağı olarak sizlere sunduk. Sizler hayal dünyanızı biraz daha geliştirerek çok daha güzel örnekler ortaya koyabilirsiniz.

10 10 Gençlik 01 ARALIK 2014 Yalnız değilsiniz Pendik Belediyesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ilçede psikolojik desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere yönelik gençlik merkezi açılacak. Bu amaçla okullarda öğrencilerin yönlendirilmesinde ilk adımı oluşturacak tüm rehber öğretmenlere seminer verildi. Öğrencilerin başarısı şaşırttı Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri tarafından ilçedeki tüm eğitim kurumlarındaki rehber öğretmenlere iki gün süreli eğitici seminerle neler yapmaları gerektiği konusunda bilgiler verildi. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi nde düzenlenen seminerlere ilkokul ve ortaokullardan 61, lise ve özel eğitim birimlerinden ise 75 rehber öğretmen katıldı. Seminerlerin açılış konuşmasını yapan Pendik Belediyesi Başkan Danışmanı Dr. Kamil Sema Ergun, gelen misafirlere açılacak olan gençlik merkeziyle ilgili bilgiler vererek seminere konuşmacı olarak katılan öğretim üyelerini tanıttı. Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Okul ortamında ruh sağlığı okuryazarlığı ve ergenlik gelişimi özellikleri konusunda bilgi veren Prof. Dr. Ayşe Radopman Arman, çocuk ve gençlerin beyin gelişimlerinin toplum ve aile içindeki davranışlardan nasıl etkilediğini ve ne gibi önlemler alınması gerektiğini anlattı. Prof. r. Ayşe R. Arman, ergenlik dönemindeki çocukların davranış değişikliklerine değinerek Bu çağdaki çocuklar daha uzun süre uyumaya, hızlı büyümeleri nedeniyle sakarlıklar göstermeye başlar. Kızlar kiloları hakkında aşırı hassaslık gösterir. Ergen bireyler yaşıtlarıyla aynı fiziksel gelişim oranında olmayışlarından da endişelenebilir, karşı cinsten olan ebeveynine sevgi ve yakınlık göstermekten bile utangaçlık duyabilir. diye konuştu. Bu tür davranışlar ve aşırı ergenlik dönemi geçiren çocuklar için neler yapılabileceğini de değinen Arman: Bizler, bir rehber öğretmen olarak bu konuda ailelerle irtibat halinde olarak ergenlikteki çocuklarımızı aileyle koordineli olarak yönlendirmeliyiz. Ailelere ergenleri başkalarıyla karşılaştırmamaları ve eleştirmemeleri, yeterli uyumaları, sağlıklı yemek yeme alışkanlıklarını kazandırmaları konusunda yönlendirici ve örnek olmaları gerektiğini ayrıca fiziksel mesafe koyma ihtiyaçlarına karşı anlayışlı olmaları ve kendi bakımlarına karşı gösterdikleri aşırı özen karşısında sabırlı olmaları gerektiğini onlara anlatmalıyız. dedi. Seminerde konuşan Doç. Dr. Neşe Perdahli Fiş, Araştırma Görevlisi Dr. Tuğçe Poyraz Fındık ve Psikolog Gülnur Takiş, ergenlik dönemindeki gençlerin ve çocukların davranış bozukluklarını ve toplum ve aile içinde nasıl gelişme gösterdiklerini aşama aşama anlatarak neler yapılabileceği ve ergen bireyler üzerinde rehber öğretmenlerin rolleri üzerinde durdu. Slaytlı sunum eşliğinde yapılan seminere katılan rehber öğretmenler, konuşmacıları dikkatle dinleyerek ara ara notlar aldı. Yazar Vehbi Vakkasoğlu nun Öğretmenin Not Defteri adlı kitabını münazara eden öğrenciler performanslarıyla şaşırttı. Gruplar halinde yarışan öğrencilerin tamamının başarılı olması üzerine hepsine sertifika ve hediyeler verildi. Pendik Belediyesi Kütüphane Gönüllülerinin gençlere yönelik kitap okuma etkinlikleri sürüyor. Bu kez Yazar Vehbi Vakkasoğlu yla münazara programı düzenleyen gönüllüler, öğrencilerin kitap okuma ve okuduğunu anlamaya yönelik bir münazara programı düzenledi. İlk olarak Hüseyyin Vassaf Bilgi Evi ve Spor Merkezi nde düzenlenen programda Yazar Vehbi Vakkasoğlu nun Öğretmenin Not Defteri adlı kitabı üzerine münazarada bulunan öğrenciler, gruplar oluşturarak okullarını temsil etti. Öğrenciler, yazarın kitabını okuyarak kendilerine ilginç gelen hikâyeleri anlattı. Kimi öğrenci Kadıköy Vapurunu Kaçıran Adam ın hikâyesini kimi de Esengül e Mektup adlı hikâyeyi söyledi. Program sonunda tüm grupların kitabı en iyi şekilde özetleyerek başarılı olması üzerine tüm öğrencilere sertifika ve hediyeler verildi. Sizler çok şanslısınız Kitabı oldukça beğenen öğretmen ve öğrencilerin Yeni kitabınız ne zaman çıkacak? sorusuna cevap veren Vehbi Vakkasoğlu: Bu kitapta öğretmenlik yaptığım yıllarda yaşadıklarımı anlattım. Böyle anıları yaşamam için yeniden öğretmenlik yapmam lazım. Bu da şu anda mümkün gözükmüyor. şeklinde cevap verdi. Öte yandan yeni neslin imkânlar bakımından çok şanslı olduğunu belirten Vakkasoğlu: Pendik Belediyesinde olduğu gibi yöneticiler bizlere gelip proje getirin yapalım diyor. Bizim zamanımızda böyle imkânlar yoktu. Kıymetini bilin. dedi.

11 01 ARALIK 2014 Gençlik 11 ingilizce ögreniyorum Bu yıl liseye başlamış bir öğrenci olarak belki de beni en zorlayacak ders İngilizce. Ağırlıklı dersim İngilizce ve benim en sevmediğim derstir kendisi Öğrenmenin kolay yöntemleri vardır. Mesela matematik ve resim dersi için aynı metotlar geçerli değildir. Etkili bir İngilizce öğrenmek için neler yapmam gerektiğini düşündüm Ufak bir araştırmayla ve öğretmenlerimden aldığım önerilerle bu sayı konumuzu hazırlıyorum. Dil öğrenmek zor ama kültürel anlamda bize çok şey katacaktır. Neden mi? Gelin birlikte bir dili nasıl öğrenmemiz gerektiğini anlamaya çalışalım Öncelikle bir dili öğrenmedeki en temel amaç konuşmak oluyor. Genellikle karşılaştığımız söylemse Ben İngilizce biliyorum ama konuşamıyorum gibi garip bir tanım. Çünkü dili olması gerektiği gibi öğrenmezsek bunu kullanmamız gerektiğinde de farklı problemlerle karşılaşabiliriz. Öncelikle İngilizce kelime ezberleme Duymak, görmek, yazmak ezberlerken bize yardımcı olacaktır. Ancak kelimeleri salt anlamlarıyla öğrendiğimizde onun kullanım yerlerini bilemeyiz. Bu yüzden kelimeleri cümle kurarak veya cümle içinde, sözlük desteğiyle öğrenmemizde fayda var. Kelimelerden oluşturduğumuz cümlelerle yazmaya başlayabiliriz. Yazmayla birlikte gramer ve kelime gruplarının kullanım alanlarını daha fazla anlayabiliyoruz. Hatta bu aşamada İngiliz kültürünü de öğrenmeye başlıyormuşuz. Film seyrederek dil kulağını geliştirme... Basit kelime telaffuzlarıyla başlayan, yazmaya ve okumaya kadar giden İngilizce merakımızı dizi ve film seyrederek desteklersek dil kulağı gelişecekmiş. Evet, evet Dil kulağı diye bir tabir var. Mesela konuşan kişiyi duymak ve onun söylediğini anlamak için o dilin telaffuzuna alışmış bir kulak gerekliymiş. Duymak, konuşmanın en önemli kısmıdır. Duyarsanız, anlar ve cevap verirsiniz. Bunun için filmler seyredebiliriz Filmler bize hem yaşamlarını hem de kültürlerini tanıtacaktır. Mesela bizim atasözlerimiz, deyim ve betimlemelerimiz kendi yaşamımıza göre Ancak İngilizcelerle farklılık gösteren birçok yanımız var. Biz Türkçe düşündüğümüz ve Türkçe algıladığımız için konuşmak ve yazmak kolay geliyor. Ancak onların bakış açılarını anladığımız zaman İngilizce konuşmak kolaylaşacaktır. Ayrıca duymak ve görmek -eğer filmi alt yazıyla izliyorsanız- ezber ve telaffuz olarak yararlı olacaktır. Şimdiden keyifli vakitler geçirmenizi temenni ederim Soru işareti yerine ne gelmelidir ? B İ Ü D? Soru işareti yerine hangi harf gelmelidir? Elimdeki çiçeklerin ikisi hariç hepsi papatya, ikisi hariç hepsi gül ve ikisi hariç hepsi karanfil olduğuna göre elimde hangi çiçekten kaç tane bulunmaktadır? Cevaplar B 3.3 Yazmakla birlikte okumaya da başlayabilirmişiz. Okumak hem bizi farklı kelime gruplarıyla, kelime ve kültürel farklılıklarla karşılaştıracak. Kültür ve dil arasında nasıl bir bağlantı var diye düşünebilirsiniz. Biraz daha meraklanalım o zaman, yazının sonunda bu sorunun cevabını verelim

12 12 Gençlik 01 ARALIK 2014 Aşk Elif Şafak Doğan Kitap Bu sayıya özel bir konu işlemek istedim. Kitaplar, kalemler ve kağıtlar Hepsi bir köşeye sıyrıldığında geriye kalan hayat, okunası nice eserle dolu Evet, evet Henüz kaleme alınmamış insan öykülerinden bahsediyorum. Sokakta yürürken düşünen, acısını tebessümüyle örten, şarkılarla mutlu olan ve söyledikleriyle yaptıkları bir olmayan insanlar. Hayatımı Yazsam Roman Olur diyen kaç insan var hayatımızda? Onları okumayı denediniz mi hiç? Eğer insanları okuyamıyorsanız, tüm kitaplar bir kelime yığınına dönüşebilir. Eğer hayatınızdaki insanların kederi sarmıyorsa ruhunuzu, kitaptaki karakterin kederini iki kelimeden nasıl hissedebilirsiniz? Tüm bu düşüncelerin içerisinde Elif Şafak ın Aşk adlı kitabını okuyordum Kitapta Mevlana nın aşk ve yaşamını işlemiş. Bu cümlede bizi en çok cezbeden kelime aşk olsa gerek. Neden aşk sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişse de, aşkın kolay olmadığını belirtmek isterim. Bir üst paragrafta söylemek istediğim tam da buydu, bir insanı okuyabiliyor veya hissedebiliyorsanız bir kitabı okurken içinizdeki incelikler ve nezaket git gide hassasiyet kazanır. Kitaplar size olayları tüm yönleriyle görebileceğiniz bir perspektif kazandırır. Empati yeteneğinizi geliştirir. Bu empati zamanla öyle gelişir ki, karşınızdaki insanın tüm davranışlarının altındaki var olmuşluk bilincini kavrarsınız. Bu bilinç üzerinden insanlara baktığınızda varlığın bütünlüğünü ve sevginin gücünü keşfedecek ve göreceksiniz. Sevebilir misiniz? Karşılıksız Beklentisiz Hesapsız, çıkarsız, özgür bırakarak Sırf bir başkasının; iyiliğini mutluluğunu isteyerek Sevmek? Bilmekle başlar Evvela kendini bilmek, ardından kendi varlığının keşfedebilme yeteneğiyle insanı ve insana dair konulara bakabilmek Aşk bu keşfin yalnızca bir ürünüdür. Kitaplar, müzikler ve diğer tüm varlık size insanı açmaktadır. Müziği duyduğunuz, kelimeleri okuduğunuz, bulutların serüvenini takip ettiğimiz gibi hayatımızda yalnız bir insanı her yönüyle ele alabilsek, belki de bilebilmek adına en önemli adımı atabilmiş oluruz. Yorulacaksan, zorlanacaksan, şikâyetçi olacaksan, keşkelere sığınacaksan, söze ama diye başlayacaksan; girme aşk yoluna. Bilmek ve hissetmek sıradan uğraşlar değildir. Bildiğinizde bilmenin yükümlülüklerini de üstlenirsiniz. Bilginizin hakkını vermeyi ve bilginizle müdahale etmeniz gerektiğini de unutmadan yol almalısınız. O zaman aşk, kalbi hakikate erdiren keşiftir. Hakikat şudur ki, siz yalnız bir insanı sever ancak tüm insanlığa âşık olursunuz. Çünkü aşk size insanı açar, tek bir insanı değil, insanlığın sırrını Bu sırra ulaşmak gibi bir gayesi olmayan bir insan için Mevlana bir ozan, veli yahut iyi bir öğretmen olabilir. Ancak gerçekte Mevlana insan olmak sırrına erişmiş, varlığın küçük bir parçası olan bedenini aşkla varlığın tüm diğer parçalarıyla birleştirmiş ve artık bütünün sırrına ulaşmıştır. Böylesi güzel bir sırdan haberdar olmak için Elif Şafak ın Aşk kitabı güzel bir romandır Keyifli Okumalar Bilim ve Teknoloji Esnek ve Giyilebilir Akıllı Telefon: Portal Giyilebilir teknolojiler kategorisine gün geçtikçe yeni arkadaşlar geliyor. Peki, esnek ve giyilebilir bir akıllı telefon nasıl olurdu? DropTest çıktı çıkalı tüm telefonların ekranlarına olan güven her geçen azalmaya başladı. IndieGo- Go üzerinden destek toplayan Disrupt Overload Geliştiricileri, mobil telefon sektörünün bu sıkıntısına çözüm olacak bir akıllı telefon projesiyle karşımıza çıkıyorlar. Portal isimli akıllı telefon, dünyanın en esnek Android akıllı telefonu olarak açıklanabilir. 6 inç boyunda esnek ve organik TFT LCD ekranlı cihazın, 2 GB RAM ve piyasadaki en hızlı çipsetle eşleştirildiği ve bu özelliklerin yine elastik yapıdaki bataryadan güç aldığı belirtiliyor. Su geçirmez gövdesinde 4 adet kamera bulunduran Portal ın geleceğin akıllı telefonu olmasına aday olduğu söyleniyor. Google ın Hakkımızda Bildikleri Ürkütücü Boyutta Google da istediğimiz herhangi bir konu hakkındaki bilgiyi edindikten sonra sekmeyi kapatıp hayatımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Fakat Google, yaptığımız aramalar dâhil, bizimle ilgili birçok bilgiyi depoluyor. Peki, Google, bizim hakkımızda neler biliyor? Google; cinsiyetinizi, yaşınızı, ilgi alanlarınızı içeren bir profil oluşturur. Bunları, gezindiğiniz sitelerde karşınıza ilgi çekici reklamlar koymak için kullanır. Google da gizli kalan pek bir şey yok. Yani en yakın arkadaşımızdan daha çok tanıyor, bizi. Bir yandan gizliliğinize önem veriyoruz derken diğer yandan kürek kürek bilgi toplamayı da ihmal etmiyor, Google. Messenger, Facebook un İçerisine Tekrar Giriyor Facebook, bu sefer kullanıcıları mutlu edecek bir yenilikle karşımıza çıkıyor. Biliyorsunuz ki Facebook Messenger üzerinden takip ettiğimiz mesajları, yine mobil uygulama üzerinden görüntüleyebilmemiz engellenmişti. Yani, mevcut uygulama üzerinden mesajları kontrol etmeye çalıştığımızda zorunlu olarak Messenger uygulamasını indirmek zorunda kalıyorduk. Aslında kullanışlı bir uygulama olsa da bu değişiklik birçok kullanıcının canını sıkıyordu. Sistem özellikleri yüksek olan telefon ya da tablete sahip olan kullanıcılar, uygulamayı sorunsuz olarak çalıştırıyordu. Fakat uygulama, özellikleri daha düşük olan mobil cihazlarda kasılmalara neden oluyordu. Facebook yapacağı değişiklikle birlikte Facebook Messenger i yeniden mobil uygulamaları içerisine yerleştirecek ve kullanıcılara Facebook içerisinden mesajlaşma imkânı verecek.

13 01 ARALIK 2014 Gündem 13 Sergiyi görerek değil, dokunarak gezdi Otantik Sokaklar Pendik teydi İstanbul ve Anadolu kentlerine ait eski sokakları eserlerine yansıtan Ressam Metin Atikkan, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi nde Dünden Bugüne Yağlıboya ve Rölyef Sergisini açtı. Sergiyi gezenler arasında görme engellilerin de bulunması dikkat çekti. Her şey kâğıt kalemle başlıyor Serginin açılışında konuşan Ressam Metin Atikkan, eskiye olan bağlılığını eserlerine yansıtmaya çalıştığını ifade ederek Eserlerimde görülen bazı sokak ve mekanlar günümüzde halen orijinalliğini koruyor. Sergideki rölyef ve yağlı boya çalışmalarımda bu durumu ele alarak Pendiklilerin beğenisine sundum. dedi. Çoğunluğu İstanbul un semtleri olmak üzere Bursa, Kütahya gibi Anadolu kentlerindeki eski sokakları konu edinen sergide 45 eser yer aldı. bilgi sahibi olabiliyor. Sergiyi gezenler arasında bulunan Görme Engelli Mustafa Bayram, kabartmalar sayesinde eserlerdeki sokak ve semtleri zihninde canlandırabildiğini belirtti. Nilgün Tanyaş tarafından Fevzi Çakmak Mahallesi Kurs Merkezi nde verilen Çini Seramik Kursu yla meraklıları, baştan sonra bu sanatın inceliklerini öğreniyor. Kağıt kalemle başlayan üretim süreci 900 derecelik fırında sona eriyor. Geleneksel hale gelen Çini Seramik Kursu bu sezon da meraklıları için Fevzi Çakmak Mahallesi Kurs Merkezi nde verilmeye başlandı. Nilgün Tanyaş tarafından verilen eğitimle kursiyerler önce teorik ardından da pratik şekilde Çini Seramik Sanatının inceliklerini öğreniyor. Dersleri düzenli takip eden bir kursiyer, kurs sonunda kendi başına üretim yapabilecek hale gelebiliyor. Öte yandan üretim süreciyle ilgili bilgi veren Kurs Eğitmeni Nilgün Tanyaş, kâğıt kalemle yapılan taslak çalışmasıyla başlayan sürecin sırlama tekniğiyle devam ettiğini ve eserin 900 derecelik fırında 24 saat tutulması sonrasında sona erdiğini belirtiyor. Kimlere uygun? Yaş sınırının bulunmadığı kurs, hayal gücü ve el yeteneği olan herkese kapılarını açıyor. Patlak içinde Yer ve Zman: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe Saat: 09:00-16:30 Sergiyi dokunarak gezdi Öte yandan görme engelli vatandaşlar da rölyefler (kabartma resim) sayesinde dokunarak eserler hakkında Halk Oyunları Şöleni coşturdu Pendik Belediyesi, Pendik Folklor Organizasyonları (PENFOLK), Pendik Halk Dansları Topluluğu Derneği (PENHAD) ve Pendik Kültür Sanat Derneği (PKSD) işbirliğiyle düzenlenen Halk Oyunları Şöleni Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi nde coşku dolu saatler yaşattı. İki saat boyunca Türkiye nin farklı yörelerine ait halk oyunlarını ustalıkla sergileyen halk oyunları ekipleri gösterdikleri performansla izleyenlerden tam not aldı. Kırklareli, Van, Bitlis, Adıyaman ve Artvin yörelerine ait halk oyunları gösterilerinin ardından sahne alan Karadeniz Bölgesine ait horon da Pendiklileri coşturdu. Gecenin sonunda Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk, Pendik Halk Eğitim Müdürü Mehmet Malıçok ve Pendik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Metin Tavukçu tarafından Pendik Halk Dansları Topluluğu Başkanı Muammer Eşsiz e, Pendik Kültür Sanat Derneği Başkanı İlhan Özalp e ve Pendik Folklor Organizasyonları Başkanı Mehmet Türksal a çiçek takdimiyle teşekkür edildi.

14 ARALIK 2014 Engelsiz Yaşam Avrasya Maratonu Pendikli engellilerle coştu Toplu taşımada engellilere uygun olmayana ruhsat yok Şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan engelliler için erişilebilir olmayanlara yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmemesine yönelik kanun teklifi TBMM Genel Kurulu nda kabul edildi. Bu yıl 36.sı düzenlenen Vodafone Avrasya İstanbul Maratonu ve Halk Koşusu na kötü hava şartlarına rağmen Pendik Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi, 4 metrelik pankart ve coşkulu üyeleriyle maratondaki yerini aldı. Şarkı söyleyip dans eden engelli çocuklar, maratona katılanlara eğlenceli dakikalar yaşattı. Çeşitli ülke ve grupların yer aldığı ve her yaş grubunun katıldığı maratona Pendik ten de yoğun katılım sağlandı. Pendik Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi öğrencilerinin katıldığı maratonda Pendik in en yetenekli çocuğu Otizmli Rabia Aytek ve büyük başarılara imza atan Pendikli Down Sendromlu Hazal Sarısoy, arkadaşlarıyla birlikte şarkı söyleyip dans etti. Şaşkınlıkla onları izleyen maratoncular, Pendikli engellilere hayranlıkla baktı. Pendik ten Maratona aileleriyle birlikte Engelliler Koordinasyon Merkezi öğrencilerinden yaklaşık 40 engelli katıldı. Yoğun katılımın olduğu maratonda şarkı söyleyip davul çalan engelli öğrenciler herkesin ilgisini çekti. Maratona renk katan engelli vatandaşlar, aileleriyle katılım gösterdiği maratonda şarkı söyleyip dans etti. Maratona ilk defa katıldıkları için heyecanlı olduklarını belirten Pendikli engelli vatandaşlar oldukça keyif aldıklarını belirtti. Sevgimiz daha hızlıdır Maratonda engelli vatandaşlara gösterilen yoğun ilginin mutluluğunu dile getiren Pendik Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Engelli Yasal Haklar Danışmanı ve Özel Eğitim Öğretmeni Canan Aytek: Engelli kardeşlerimiz kötü hava şartlarına rağmen maratona katıldı. Biz engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, toplumda engelli bireylerin varlığını göstermek ve her alanda olduğu gibi sporun içinde bizde varız diyebilmek için bu etkinlikteki yerimizi aldık. Maraton koşu yarışı olabilir. Belki yürüyemeyebiliriz; ama sevgimiz bizden daha hızlı koşar. dedi. Kanuna göre değişikliğin yürürlük tarihinden sonra üretilen servis ve turizm taşımacılığı yapanlar dışında, şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan engelliler için erişilebilir olmayanlara yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek. Şehirlerarası yolcu taşıma hizmeti yapan araçlar ile şehir içi servis ve turizm taşımacılığı hizmeti veren araçların erişilebilir hale getirilmesi için usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra üretilen şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacılığı ile servis ve turizm taşımacılığı yapan araçlar, yetki belgesi, izin veya çalışma ruhsatı verilmesi konusunda araç değil, hizmet temelinde düzenleme yapıldığı için belirtilen araçlar için aranan erişilebilirlik zorunluluğu hizmet olarak düzenlenecek. Kanunla yapılan düzenleme karayoluyla turizm taşımacılığı yapan veya şehirlerarası toplu taşıma hizmeti veren, servis taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişilerin engelli personel veya öğrenciye talep halinde erişilebilir taşıma hizmetini sağlama yükümlülüğü, idari para cezası kapsamına alınıyor. Önceden acıyorlardı, şimdi imreniyorlar Pendik Belediyesi ve Pendik Kaymakamlığı destekleriyle Gedik Üniversitesi Öğretim Üyeleri tarafından yürütülen Aktifim Toplumun İçindeyim Projesi Tanıtım Toplantısı yapıldı. Toplantıda söz alan engelli velileri konuşmalarıyla duygu dolu anlar yaşattı. Aktif Yaşam Merkezi sporcularının engellilerle birlikte yaptığı sahne gösterilerinin büyük bir zevkle izlendiği toplantıda konuşan veliler, projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Engelli velilerinin yaptığı konuşmalarda Gerçekleştirmiş olduğunuz bu çalışmaların bizler için ne kadar önemli olduğunu ve çocuklarımıza ne çok şey kazandırdığını tahmin bile edemezsiniz. Uzun yıllar çocuğumuzu özel eğitim ortamlarında yetiştirdik. Ancak bu projeyle ne kadar eksik olduğumuzun farkına vardık. Yıllarca evlerimizin içinde hep kendi çabamızla mücadele edip durduk. Hayatta yer bulmaya çalışan evlatlarımızla nasıl aynı dili konuşacağımızın yollarını arıyorduk. Onlar tertemiz kalpleriyle gözlerimizin içine bakarken yeteri kadar yardımcı olamamanın çaresizliği içinde kısılıp kalmıştık. Bu proje onları topluma kazandırırken bizlere de engelli velisi olarak toplum içinde yer bulmamızı sağladı. Daha önce çevredeki insanlar bizlere acıyarak bakarken şimdi imrenerek bakıyorlar. Bu zamana kadar böyle etkinliklere katılmak için hep biz adım attık. Ama bu sefer bizleri evlerimizden alıp etkinlik sonunda evimize bırakıyor. Bu projeyi başlatan ve desteklerini esirgemeyen kurumlara çok teşekkür ediyor, projenin devamını temenni ediyoruz. şeklindeki sözleri, tüm dinleyenleri etkiledi.

15 01 ARALIK 2014 Sağlık 15 Göz hastalarına OCT cihazı müjdesi! Gerek yaş ilerlemesine, gerekse şeker ve hipertansiyona bağlı olarak ortaya çıkan retina tabakası bozulmalarının erken teşhisine yarayan OCT cihazı, Pendik Devlet Hastanesi Kaynarca Polikliniği nde hizmete girerek hastaları özel hastanelere gitmekten kurtardı. Çoğu devlet hastanelerinde bulunmayan, ancak özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde yer alan OCT adlı optik koharens topografi cihazı, artık Pendik Devlet Hastanesi Kaynarca Semt Polikliniklerinde hizmet vermeye başladı. Cihaz, gözteki glokom, retina ve damar tabakalarındaki hastalıkları teşhis ederek büyük bir kolaylık sağlıyor. Gözün retina tabakasının tüm katlarını ayrıntılı şekilde gösteren ve özellikle görme merkezi olarak bilinen sarı nokta bölgesinin gerek yaşla, gerekse şeker, hipertansiyona bağlı olarak ortaya çıkan bozulmalarının erken teşhisine yarayan OCT cihazı, Pendik Devlet Hastanesi polikliniklerinde görev yapan 6 uzman göz doktorunun talebi üzerine hastane yönetimince hastane bünyesine kazandırıldı. Her gün 40 vatandaş ücretsiz göz topografisi(oct) çektiriyor Daha önce devlet hastanesinde göz muayenesi olan vatandaşlar, doktorlarca göz arkası tetkikleri gerek görüldüğünde özel veya üniversite hastanelere yönlendirilmek zorunda kalıyordu. Topografi(O- CT) tetkiki, özel hastanelerde 90 ile 130 TL arasında ücret karşılığında çekilirken, üniversite hastanelerinde ise randevu yoluyla gerçekleşiyor ve muayene süresi uzuyordu. Vatandaşların ücretsiz ve hızlı şekilde göz muayenesi yapmasına fırsat veren cihazla her gün vatandaş Pendik devlet hastanesi Kaynarca Semt polikliniklerinde ücretsiz tedavi oluyor. Cihaz, teşhis sonrası süreçte karşılaştırmalı analiz yapıyor Gözdeki retina tabakasındaki hastalığı teşhis etmekle kalmayan cihaz, hastalığın derecesi ve nasıl bir tedavi yapılacağı hakkında bilgiler de veriyor. Cihaz özellikle, muayene sırasında hafızasına aldığı gözü ileriki süreçlerdeki muayene sırasında da tanıyarak hastalık tedavisinin ne durumda olduğu konusunda karşılaştırmalı analizler sunuyor. Bu da hastalığın tedavi yöntemi ve ilaç kullanımı konusunda en doğru şekilde tedavi yöntemi uygulanmasına olanak sağlıyor. Kurum, göz içi kanama, retina yırtığı(- Vitrektomi) ve katarakt ameliyatında oldukça iyi Pendik Devlet Hastanesi bünyesindeki 6 uzman göz doktorundan biri olan Dr. Mustafa İğrek, cihazdan sadece Pendik Devlet Hastanesi değil, civar hastanelerden sevk yoluyla gelen hastaların da istifade ettiğini belirtti. Pendik Devlet Hastanesi bünyesinde göz muayene, tedavi ve cerrahi operasyonlarda oldukça iyi seviyede olunduğuna dikkat çeken Dr. İğrek, yılda 1500 civarı katarakt ameliyatı gerçekleştirdiklerini kaydetti. İğrek ayrıca, retinada oluşan yırtıklar, göz içi kanama ile ilgili yıl içerisinde birçok vikrektomi ameliyatı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, vatandaşlara yüksek maliyetli bu ameliyat için devlet hastanesi bünyesinde ücretsiz şekilde ameliyat olabileceklerini hatırlattı. Pendik Devlet Hastanesi Göz Klinikleri olarak en üst düzeyde ve en yeni teknolojiye sahip cihazlar ile halka kaliteli hizmet sunuluyor. Saç dökülmesine doğal reçete: kaynatılmış lavanta çiçeği Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi nde Pendiklilerin sağlık sorularına doğal reçeteler sunmaya devam ediyor. Bir konuğun saç dökülmesiyle ilgili sorusunu cevaplayan Saraçoğlu, sonbahar aylarında dökülmelerin normal olduğunu söyledi. Bunun dışında sürekli saçı dökülenlere yönelik reçete sunan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bir ya da iki bardak suda, yedi dakika kadar kaynatılmış lavanta çiçeğinin saç dökülmesini durdurabildiğini söyledi ve şöyle devam etti: Normal şekilde saçınızı yıkayın ve kurulayın. Elde edilen kaynamış lavanta çiçeğini saç diplerine ve saçınıza sürün. Başka hiçbir işlem yapmayın. Öte yandan demir eksikliğine sahip çay tiryakilerini de uyaran Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, çay başta olmak üzere kahve ve sütün vücuttan demiri attığını söyleyerek bu içecekleri tüketmede aşırıya kaçmamalarını önerdi. Kışın zencefille korunun Uzmanlar, kış ayına girilmesiyle birlikte hastalıkların da artacağına dikkat çekiyor. Grip, soğuk algınlığı, baş ağrısı ve buna benzer hastalıklar bizi bekliyor olabilir. Hastalıklara karşı kalkan olarak zencefil öneriliyor. Zencefil hakikaten çok stratejik ve çok yönlü şifalı bitkidir. Hem mikrop öldürücü özelliği var hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korur. Üst solunum yollarını rahatlatarak daha rahat nefes almanızı sağlar. Zencefilin, çay olarak ya da balla karıştırıp bir çay kaşığı ölçüsünde toz halinde tüketilebileceği de söyleniyor. Zencefil hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de vücudunuzdaki mikrop, bakteri ve kötü huylu hücreleri yok edebilir.

16 16 Çocuk 01 ARALIK 2014 Kitap zihni, tekvando bedeni geliştiriyor Ali Ulvi Kurucu Bilgi Evi ve Spor Merkezi nde tekvando eğitimi alan çocuklar, spor sonrası da Pendik Belediyesi Kütüphane Gönüllülerinin projesi kapsamında topluca kitap okuyarak dinleniyor. Çok sayıda çocuğun tekvando eğitimi almak üzere kursa katıldığı Velibaba Mahallesi Ali Ulvi Kurucu Bilgi Evi ve Spor Merkezi, Kütüphane Gönüllülerinin anlamlı bir etkinliğine sahne oluyor. Tekvando Antrenörü Azmi Niğdelioğlu tarafından verilen eğitimde temel hareketleri öğrenen ve fiziki yeteneklerini geliştiren çocuklar, dinlenme saatini de kitap okuyarak geçiriyor. Kütüphane Gönüllülerinin pilot bölge olarak seçtiği merkezde öğretmenleri eşliğinde topluca kitap okuyarak dinlenen çocuklar, uygulamadan oldukça memnunlar. Kedi çizelim

17 01 ARALIK 2014 Spor 17 Pendik Belediyesinden bir ilk: İstanbul un tek ampute sahası Pendik Belediyesi tarafından Çamlık Mahallesi nde yapımı sürdürülen ampute futbol sahası İstanbul da ilk ve tek olma özelliği taşıyor. Saha tamamlandığında Pendik Engelliler Spor Kulübü Futbol Takımı tüm lig maçlarını burada oynayacak. Meltem den bir bronz daha Amatör spor kulüplerine desteklerini sürdüren Pendik Belediyesi, ampute futbol maçlarının oynanabileceği bir futbol sahası yapıyor. Çamlık Mahallesi nde yapımı devam eden saha, ampute futbolunun ideal oyun alanı olan 46x64 metre ölçülerinde olacak. Suni çimle kaplanacak sahanın kenarına maçı izlemek isteyenler için mini tribün inşa edilecek. Ayrıca gece de maçların oynanması için sahaya aydınlatma sistemi yapılacak. Halen Yüzüncü Yıl Parkı Futbol Sahası nda maçlarını oynayan Pendik Engelliler Spor Kulübü Futbol Takımı, tamamlandığında lig heyecanını Çamlık Mahallesi ndeki yeni sahaya taşıyacak. Şampiyon judocuları alınlarından öptü Almanya nın Bremen kentinde gerçekleştirilen 22. Dünya Karate Şampiyonası nda Meltem Hocaoğlu nun da yer aldığı Karate Milli Takımı, dünya üçüncüsü oldu. Mayıs ayında Finlandiya da Avrupa Şampiyonu olan Meltem Hocaoğlu, Tuba Yakan, Merve Çoban ve Serap Özçelik ten oluşan milli takım bu başarısıyla 2012 Paris te elde ettiği Dünya üçüncülüğünü tekrarladı. Aynı zamanda Pendik Doğuş Spor Kulübü Sporcusu olan Meltem, geçtiğimiz mayıs ayında Finlandiya da Avrupa Şampiyonu olmayı başarmıştı. Antrenör Ercan İnce, Meltem in bu yıl iki büyük turnuvada gösterdiği üstün performanstan duyduğu memnuniyeti dile getirerek çalışmalara ara vermeden 2015 te İstanbul da düzenlenecek 45. Avrupa Şampiyonası hazırlıklarına başladıklarını dile getirdi. Pendik Belediye Spor Kulübü çeşitli branşlarda ilçeye madalya getirmeye devam ediyor. Belediye Spor Kulübü nün judocu sporcuları Gençler Türkiye Şampiyonası, Ümitler Türkiye Şampiyonası, Uluslararası Sakarya Turnuvası, Ankara Uluslararası Cumhuriyet Kupası ve İstanbul Cumhuriyet Kupası nda 5 birincilik, 2 ikincilik ve 6 üçüncülük olmak üzere toplamda 13 madalya kazandı. Madalya sahibi sporcular, Antrenör Bahri Sayın eşliğinde Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin e ziyarette bulundu. Judocu şampiyonlarla bir süre sohbet eden Başkan Şahin, tek tek sporcuları tebrik ederek alınlarından öptü. Sohbetin ardından Başkan Şahin, sporculara çeşitli hediyeler sundu. İşte Judonun Gururları: Gençler Türkiye Şampiyonası 90 kilo 3.sü Ekrem Aday, Ümitler Türkiye Şampiyonası açık sıklet 3.sü Ramazan Nas, Uluslararası Sakarya Turnuvası 90 kilo 3.sü Berat Temur, Ankara Uluslararası Cumhuriyet Kupası nda Ümitler Kategorisi 60 kilo1.si Berkay Diktaş ve 81 kilo 2.si Batuhan Günbatan, İstanbul Cumhuriyet Kupası nda Süper Minikler dalında 22 kilo 1.si Tuğra Sayın, Minikler dalında 20 kilo 1.si İlayda Yavaşça, 36 kilo 3.sü Betül Balyemez, 24 kilo 1.si Melike Karagöz, 44 kilo 2. Hümeyra Gülen, 55 kilo1.si Oktay Çavdar, 38 kilo 3.sü Hüseyin Gülen, 42 kilo 3.sü Buğra Al. Yıl: 7 Sayı: 156 Tarih: 01 ARALIK 2014 Pendik Belediyesi Adına Sahibi: Kenan Şahin Yönetmen: Ekrem Okutan Yazı İşleri: Abdurrahim Bayram Halkla İlişkiler: Rezzan Uğun Haber Merkezi: Şeydanur Can, Özay Uyanık, Murat Ziyansız, Esra Balcı Sayfa Redaktörleri: Emre Doğan, Dilek Alın, Mustafa Tayar Grafik Tasarım: Güliz Turan, Mustafa Güzel Kültür-Sanat: Refah Terzi Hukuk: Selim Eğin Spor: Gökhan Tezsatar Bilişim: Güven Fındıklı Mustafa Çetinkaya Fotoğraf Editörü: Gökhan Türkben, Ahmet Raşit Can, Orhun Orkut Sadıkoğlu Telefon: / Faks: Adres: 23 Nisan Cd. No Pendik-İSTANBUL Yapım: Pentaş Baskı: İhlas Gazetecilik A.Ş Adres: 29 Ekim Cd. İhlas Plaza No:11 A/41 Yenibosna - Bahçelievler - İstanbul Telefon: Pendik Belediyesinin ücretsiz yayınıdır.

18

19 ca Ödüllü Bulma 01 ARALIK 2014 Anahtar kelime Bulmacanın anahtar sözcüğünü bularak Pendik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ne gönderen okuyucularımız arasında yapılacak çekilişle 3 kiişiye 100 Temel Eser den seçilmiş birer kitap seti hediye edilecektir. Cevaplarınız için: Hazırlayan: Burhan Tural Geçen sayımızda anahtar sözcüğü bulup ödül kazanan talihlilerimiz Pendik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü nden kitaplarını alabilirler. Ödül Kazananlar 1- Özlem BALTACI 2- Süheyla OKTAR 3- Çiğdem ÇAKICI BATI MAH. GÜZELYALI MAH. VELİBABA MAH.

20 Yapılandırma müracaatlarınızı artık internetten de yapabilirsiniz

OKULLAR YENİ YAŞAM ALANLARIMIZ

OKULLAR YENİ YAŞAM ALANLARIMIZ OKULLAR HAYAT OLSUN OKULLAR YENİ YAŞAM ALANLARIMIZ Okullarımız halka açıldı Okullar eğitim-öğretim saatleri dışında; akşam saatleri, hafta sonları ve yaz aylarında halkımızın hizmetine açıldı. Derslikler,

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Sayfası :15. Syf Sayfası :9. Syf Sayfası :5. Syf. SON DAKİKA GAZETESİ Sayfası :5. Syf. Sportmen ilavesi Sayfası :2. Syf Sayfası :31. Syf Sayfası :3. Syf Sayfası :İnternet Sitesi İZTO dan Selvitopu ve ekibine

Detaylı

ÇOK AMAÇLI SALONUMUZA KAVUŞTUK OKUL MÜDÜRÜMÜZ TURGAY YOLCU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINI DEĞERLENDİRDİ. Hazırlayan: MÜCAHİT KARAKUŞ Sayfa: 1

ÇOK AMAÇLI SALONUMUZA KAVUŞTUK OKUL MÜDÜRÜMÜZ TURGAY YOLCU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINI DEĞERLENDİRDİ. Hazırlayan: MÜCAHİT KARAKUŞ Sayfa: 1 Y A K A M O Z G A Z E T E S İ HAZİRAN 2013 EĞERCİ İLKOKULU / ORTAOKULU YIL: 2 SAYI: 4 OKUL MÜDÜRÜMÜZ TURGAY YOLCU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINI DEĞERLENDİRDİ Saygıdeğer öğretmenlerimiz, sevgili öğrenciler

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI BEYLERBEYİ ÖZEL ANAOKULU, İLKOKULU VE ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 29.VELİ BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI BEYLERBEYİ ÖZEL ANAOKULU, İLKOKULU VE ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 29.VELİ BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI BEYLERBEYİ ÖZEL ANAOKULU, İLKOKULU VE ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 29.VELİ BÜLTENİ 1 Değerli Velimiz, Geçtiğimiz hafta cumartesi gününden itibaren etkinlikler

Detaylı

3. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ (07 Eylül-16 Ekim 2015 )

3. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ (07 Eylül-16 Ekim 2015 ) 3. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ (07 Eylül-16 Ekim 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca her 6

Detaylı

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ Kendinizden biraz bahseder misiniz? -1969 yılında Elazığ'da dünyaya geldim. İlk orta ve liseyi orada okudum. Daha sonra üniversiteyi Van 100.yıl Üniversitesi'nde okudum. Liseyi

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI BEYLERBEYİ YERLEŞKESİ OKULLARI 2013-2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 15. VELİ BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI BEYLERBEYİ YERLEŞKESİ OKULLARI 2013-2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 15. VELİ BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI BEYLERBEYİ YERLEŞKESİ OKULLARI 2013-2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 15. VELİ BÜLTENİ Değerli Velimiz, Bir haftayı daha geride bıraktık. Öğrencilerimiz hafta boyunca sınıf çalışmalarının

Detaylı

30 Ağustos Zafer Haftası Valilik Kupası!

30 Ağustos Zafer Haftası Valilik Kupası! MAVİ HALİÇ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ AYLIK E-BÜLTENİ HAZİRAN-ARALIK 2015 SAYI:1 YIL:1 30 Ağustos Zafer Haftası Valilik Kupası! 30 Ağustos Zafer Haftası Valilik Kupası Uluslararası Judo Turnuvası 21-22-23

Detaylı

SPOR A.Ş. (İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş.)

SPOR A.Ş. (İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş.) SPOR A.Ş. (İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş.) Sporun nabzını 20 ayrı branşta verdiği hizmetle elinde tutan Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden; Türkiye'nin ilk ve tek spor organizasyon

Detaylı

GAZ ANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI

GAZ ANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI ANAOKULU LKOKUL ORTAOKUL ANADOLU L SES FEN L SES CEM L ALEVL KOLEJ GAZ ANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI ÖĞRENCİNİN Adı : Soyadı : Sınıfı : Eylül 2013 Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe 2 Eylül 2013 Pazartesi

Detaylı

GÜL-AY Basın-Meslek İlkelerine Uyar. Yazı ve ilanlar imza sahiplerine aittir. Köşe yazılarına ücret ödenmez. Makalelerinden kendileri sorumludur.

GÜL-AY Basın-Meslek İlkelerine Uyar. Yazı ve ilanlar imza sahiplerine aittir. Köşe yazılarına ücret ödenmez. Makalelerinden kendileri sorumludur. 06 EKİM 2014 REKLAM HABERLER Gül-Ay - Sayfa 3 06 EKİM 2014 Gül-Ay - Sayfa 5 HABERLER Erdemli de üzüm festivali yapıldı Erdemli'ye bağlı Üzümlü köyünde Üzüm festivali yapıldı. Erdemli Belediyesi tarafından

Detaylı

Türk filmleri günü!..

Türk filmleri günü!.. Neşeyle kutladılar Beşiktaş Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi ile birlikte ortaklaşa düzenlenen Meslek Edindirme Kursları'ndan Bilgisayar Kursu öğrencileri 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü neşeyle kutladı,

Detaylı

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Kütüphane Bülteni. Sayı:1 Nisan 2015

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Kütüphane Bülteni. Sayı:1 Nisan 2015 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Kütüphane Bülteni Sayı:1 Nisan 2015 1 KİTAP VE KÜTÜPHANENİN ÖNEMİ 3 2014-2015 KÜTÜPHANE ORYANTASYONUMUZ 5 KÜTÜPHANEMİZ 8 OKUMA ŞENLİĞİMİZ 10 BRITANNICA ONLINE 12 SEVİM AK

Detaylı

Beşiktaş Gazetesi. Her Cuma yeni bir film

Beşiktaş Gazetesi. Her Cuma yeni bir film Her Cuma yeni bir film BEŞİKTAŞ Belediye Başkanı İsmail Ünal sinema ile ilgili yeni projesini anlattı. Ünal, "Beşiktaş ta. Sinemamızın son dönemlerde üretilen çağdaş ürünlerini artık Beşiktaş Levent Kültür

Detaylı

DOWN SENDROMLULARDAN ANLAMLI MESAJ

DOWN SENDROMLULARDAN ANLAMLI MESAJ DOWN SENDROMLULARDAN ANLAMLI MESAJ 21 Mart Down Sendromlular gününde sahne alan özel çocuklar, ilgi ve sevginin gücüyle aşılamayacak hiçbir engel olmadığını kanıtlayarak, bu hayatta biz de varız mesajı

Detaylı

BİR ACAYİP SOYGUN ADANA İŞİ. - Basın Toplantısı Haber Küpürleri. - 12.Ocak 2015 Adana Hilton Otel

BİR ACAYİP SOYGUN ADANA İŞİ. - Basın Toplantısı Haber Küpürleri. - 12.Ocak 2015 Adana Hilton Otel BİR ACAYİP SOYGUN ADANA İŞİ - Basın Toplantısı Haber Küpürleri - 12.Ocak 2015 Adana Hilton Otel 13.01.2015 Salı Adana İşi nde acayip soygun Bir Acayip Soygun Adana İşi adlı uzun metraj filmin çekimleri

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKAN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKAN VE ZAMAN 3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ BULUNDUĞUMUZ MEKAN VE ZAMAN (28 Ekim 2013-13 Aralık 2013) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında 28 Ekim 2013-13 Aralık 2013 tarihleri arasında işlediğimiz

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM

Detaylı

Bodrum Sutopu Takımı, Başkan Kocadon u ziyaret etti

Bodrum Sutopu Takımı, Başkan Kocadon u ziyaret etti Bodrum Sutopu Takımı, Başkan Kocadon u ziyaret etti Türkiye Sutopu Federasyonu na bağlı Bodrum Yarımada Su Sporları Kulübü sporcuları, elde ettikleri başarının ardından Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon

Detaylı

ÖZEL İSTANBUL ÜNİVERİSTESİ VAKFI ADIGÜZEL OKULLARI ÇEKMEKÖY ANAOKULU TAVŞANLAR SINIFI MAYIS AYI KAVRAM VE ŞARKILAR

ÖZEL İSTANBUL ÜNİVERİSTESİ VAKFI ADIGÜZEL OKULLARI ÇEKMEKÖY ANAOKULU TAVŞANLAR SINIFI MAYIS AYI KAVRAM VE ŞARKILAR ANNEM ANNEM Annem annem canım annem, Gönlüm senle kalbim senle Canım annem gülüm annem Dünyam sensin benim bir tanem.. Biliyorum elbet bir gün gelecek Bir başka bebekte bana annem diyecek Bende hep iyi

Detaylı

Sanatın adresi Fulya!..

Sanatın adresi Fulya!.. Sanatın adresi Fulya!.. Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat 2012-2013 sezonunu açtı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi yine Beşiktaş'ta! Dünya kalitesinde tasarlanan Beşiktaş

Detaylı

2013 / 2014 SAYI: 17. Haftanın Bazı Başlıkları

2013 / 2014 SAYI: 17. Haftanın Bazı Başlıkları 2013 / 2014 SAYI: 17 Haftanın Bazı Başlıkları Çocukla İyi Zaman Geçirmenin 10 Yolu VI. Geleneksel Piyano Resitali Miniklere Anlamlı Hediye Okul Küçük Erkek Basketbol Takımı mızdan Başarı Çocukla İyi Zaman

Detaylı

Beyoğlu'nda Mayıs coşkusu

Beyoğlu'nda Mayıs coşkusu Bilge kentin yeni sesi SAYI: 17 MAYIS 2013 Etkinlik ÖZEL SAYI BEYOĞLU BELEDİYESİ NİN AYLIK ÜCRETSİZ YAYINIDIR www.beyoglu.bel.tr 444 0 160 Önemli icraat ve etkinliklerimiz ilçemizin dört bir yanında start

Detaylı

Stillistanbul. Sabiha gökçen Hava Limanı. Neomarin AVM. Pendik Marina. Divan Otel. Modern istanbul un Kalbindeyiz

Stillistanbul. Sabiha gökçen Hava Limanı. Neomarin AVM. Pendik Marina. Divan Otel. Modern istanbul un Kalbindeyiz Stillistanbul Sabiha gökçen Hava Limanı Neomarin AVM Pendik Marina Divan Otel Modern istanbul un Kalbindeyiz Okan üniversitesi Via Port Alışveriş Merkezi istanbul Park F1 Pisti Koç Lisesi Teknopark Sabancı

Detaylı

.~ ". EXPO . \J. f ~ ~ ~ c... ~ ı5-2 ı Mayıs 2015 tarihleri arasında kutlanacak olan programı ekte sunulmuştur. .:~. :... T.C.

.~ . EXPO . \J. f ~ ~ ~ c... ~ ı5-2 ı Mayıs 2015 tarihleri arasında kutlanacak olan programı ekte sunulmuştur. .:~. :... T.C. r: ~ c... ~ f ~ ~ \i it " TC Vii '1. GENeLıI( VE ~POR };tl ~AKA"LlG'LP '-?~ T.C. MANAVGAT KAYMAKAMLIGI Gençlik Hizmetleri ve Spor ilçe Müdürlüğü :....:~.. \J..~ ". EXPO Sayı: 190613431 146 Konu: Gençlik

Detaylı

ALMANCA EĞİTİM PROGRAMLARI. www.das-akademie.dewww.das-akademie.dewww.das-akademie.dewww.das-akademie.de

ALMANCA EĞİTİM PROGRAMLARI. www.das-akademie.dewww.das-akademie.dewww.das-akademie.dewww.das-akademie.de ALMANCA EĞİTİM PROGRAMLARI www.das-akademie.dewww.das-akademie.dewww.das-akademie.dewww.das-akademie.de EN KEYİFLİ ALMANCA KURSUNA HOŞGELDİNİZ BAŞARI İÇİN BİZ KİMİZ DAS AKADEMIE, merkezinde Yabancı Dil

Detaylı

MAMMA MIA. Lise İngilizce Drama Kulübü nden bir ilk daha

MAMMA MIA. Lise İngilizce Drama Kulübü nden bir ilk daha MAMMA MIA Lise İngilizce Drama Kulübü nden bir ilk daha Her yıl geleneksel olarak bir oyun çıkarmayı hedeflediğimiz kulübümüzde bu sene dünyanın en ünlü müzikali olma özelliği taşıyan MAMMA MIA yı sergiledik.

Detaylı

2013 Kış Etkinlikleri

2013 Kış Etkinlikleri KARTAL ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 2013 Kış Etkinlikleri İlk Dönem Sonu Eğitim sistemimizde seçkin bir yere sahip olan İmam Hatip Liseleri içerisinde ayrı bir konumda bulunan

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Sayfası :6. Syf Sayfası :1-3. Syf Sayfası :9. Syf Sayfası :6. Syf Sayfası :8. Syf Sayfası :1. Syf Sayfası :4. Syf Sayfası :6. Syf Sayfası :1-3. Syf Sayfası :4. Syf Sayfası :İnternet Sitesi Karabağlar da

Detaylı

TED AİLESİ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI VE PLAKET TÖRENİ İÇİN DÜZENLENEN YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ

TED AİLESİ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI VE PLAKET TÖRENİ İÇİN DÜZENLENEN YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ TED AİLESİ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI VE PLAKET TÖRENİ İÇİN DÜZENLENEN YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ Geleceğe ışık tutan, Başöğretmen Atatürk ün emanetine sahip çıkıp, eserinin üzerine imza atan, bilgiyi öğretmekten

Detaylı

Facebook. 1. Grup ve Sayfalar. Facebook ta birçok grup ve sayfa üzerinden İngilizce öğrenen kişilerle iletişime geçebilir ve

Facebook. 1. Grup ve Sayfalar. Facebook ta birçok grup ve sayfa üzerinden İngilizce öğrenen kişilerle iletişime geçebilir ve Hayatın hemen hemen her alanında bir şekilde karşımıza çıkan Facebook ve Twitter, İngilizce öğrenmek için iyi bir araç olabilir mi? İngilizce eğitimi uzun ve önemli bir süreçtir. Genelde ilkokul çağlarında

Detaylı

DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ

DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ ÖZEL EMİNE ÖRNEK ATAEVLER ANAOKULU 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA YAPILAN ÇALIŞMALARINDAN ÖRNEKLER PROJENİN ADI: DEĞERLİYİZ, DEĞERLİSİNİZ, DEĞERLİLER PROJEDEN KİMLER SORUMLU:

Detaylı

GAZİANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI

GAZİANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI GAZİANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI EYLÜL / 2014 ÖĞRENCİNİN Adı : Soyadı : Sınıfı : 1 EYLÜL / 2014 Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe 1 EYLÜL 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Öğretmen Seminerlerinin Başlaması

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Sayfası :5. Syf Sayfası :7. Syf Sayfası :6. Syf Sayfası :7. Syf Sayfası :3. Syf Sayfası :7. Syf Sayfası :İnternet Sitesi SON DAKİKA GAZETESİ Sayfası :İnternet Sitesi Karabağlar Belediyesi Farkındalık Yaratacak

Detaylı

LEGOBOTİK KULÜBÜ SON SÜRAT

LEGOBOTİK KULÜBÜ SON SÜRAT LEGOBOTİK KULÜBÜ SON SÜRAT Legobotik Kulübü, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında ODTÜ Ülkemli öğrencilere bilim ve teknolojiyi sevdirmek, takım çalışmasını öğretmek ve yaratıcılıklarını artırmak amacıyla

Detaylı

22-27 EYLÜL 2014 FİNLANDİYA GEZİMİZ 22,09,2014 PAZARTESİ - BULUŞMA VE PISA 23.09.2014 SALI - ALVAR AALTO SAĞLIK VE SPOR FAKÜLTESİ

22-27 EYLÜL 2014 FİNLANDİYA GEZİMİZ 22,09,2014 PAZARTESİ - BULUŞMA VE PISA 23.09.2014 SALI - ALVAR AALTO SAĞLIK VE SPOR FAKÜLTESİ 22-27 EYLÜL 2014 FİNLANDİYA GEZİMİZ 22,09,2014 PAZARTESİ - BULUŞMA VE PISA Gece geç saatlerde Helsinki yolculuğumuz başlayacak. Uzun bir uçak yolculuğu yapacağız.ardından bir saatlik bir uçuş sonunda Jyvaskyla

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Öğrenmek İstiyorum Kampanyası

Öğrenmek İstiyorum Kampanyası Öğrenmek İstiyorum Kampanyası TRABZON DA KAMPANYAYA İLGİ ARTIYOR sağlık üreme sağlığı bilgilerinin girmesine yönelik olarak başlanan Öğrenmek İstiyorum Kampanyası kapsamında Trabzon da ilgi gün geçtikçe

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Sayfası :1-4. Syf Sayfası :5. Syf Sayfası :8. SYF BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU YENİ VİZYON GAZETESİ Sayfası :8. Syf Sayfası :8. Syf Karabağlar Belediyesi spora da önem veriyor Karabağlar Belediyesi

Detaylı

Lise Kısmı 2014-2015 Öğretim Yılı I. Dönem Sonu Sınav Takvimi için tıklayınız

Lise Kısmı 2014-2015 Öğretim Yılı I. Dönem Sonu Sınav Takvimi için tıklayınız Lise Kısmı 2014-2015 Öğretim Yılı I. Dönem Sonu Sınav Takvimi için tıklayınız TED KAYSERİ KOLEJİ 2014 2015 SINAV ADI ÖĞRETİM YILI I.DÖNEM SONU BAŞARISIZ DERSİ OLAN VEYA İSTEKLİ ÖĞRENCİLER İÇİN AÇILAN SINAV

Detaylı

YETENEKLİ TEDLİLER SANAT

YETENEKLİ TEDLİLER SANAT YETENEKLİ TEDLİLER SANAT GECESİ İLE İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİLER 04.06.2014 ÇARŞAMBA günü öğrencilerimiz yetenekleriyle bizlere gökkuşağının renklerinden bir demet sundular. Gecemiz TED müzik grubunun canlı

Detaylı

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ. (16 Aralık 2013-24 Ocak 2014)

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ. (16 Aralık 2013-24 Ocak 2014) 3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ KENDİMİZİ İFADE ETME YOLLARIMIZ (16 Aralık 2013-24 Ocak 2014) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında 16 Aralık 2013-24 Ocak 2014 tarihleri arasında

Detaylı

GELECEGIN MUCITLERI ROBOT YAPMAYI ÖGRENIYOR

GELECEGIN MUCITLERI ROBOT YAPMAYI ÖGRENIYOR GELECEGIN MUCITLERI ROBOT YAPMAYI ÖGRENIYOR Portal : www.haberinozu.com İçeriği : Gündem Tarih : 03.01.2016 Adres : http://www.haberinozu.com/genel/gelecegin-mucitleri-robot-yapmayi-ogreniyor-h303269.html

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI ÖZEL EVRENSEL OKULLARI ( KOLEJ-FEN LİSESİ-ORTAOKUL-İLKOKUL-OKUL ÖNCESİ ) YILLIK ÇALIŞMA TAKVİMİ

2014-2015 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI ÖZEL EVRENSEL OKULLARI ( KOLEJ-FEN LİSESİ-ORTAOKUL-İLKOKUL-OKUL ÖNCESİ ) YILLIK ÇALIŞMA TAKVİMİ E Y L Ü L HAF 2014-2015 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI ÖZEL EVRENSEL OKULLARI ( KOLEJ-FEN LİSESİ-ORTAOKUL-İLKOKUL-OKUL ÖNCESİ ) YILLIK ÇALIŞMA TAKVİMİ GÜN Y A P I L A C A K E T K İ N L İ K L E R E T K İ N L İ K

Detaylı

çok ders biyolojiden köken almaktadır.biyoloji ile arası iyi olanların zorlanmayacağı bir bölümdür.

çok ders biyolojiden köken almaktadır.biyoloji ile arası iyi olanların zorlanmayacağı bir bölümdür. 1 1) Veterinerlik ile ilgili görüşleriniz nelerdir? C.1) Veterinerlik herkesin yapabileceği bir meslek değil. Gerçekten severek ve isteyerek yapılması gereken bir meslektir. Çünkü uğraştığımız şeyler bir

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Sayfası :8. Syf Sayfası :5. Syf Sayfası :9. Syf Sayfası :7. Syf Sayfası :3. Syf Sayfası :7. Syf Sayfası :3. Syf Sayfası :4. Syf Sayfası :İnternet Sitesi BAŞKAN SELVİTOPU NDAN ÜCRETSİZ KURSLARA DAVET Karabağlar

Detaylı

geliştirmemize yardımcı olur.

geliştirmemize yardımcı olur. 3. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; PYP disiplinler üstü temaları ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ EYLÜL AYI HAZIRLIK-ARI GRUBU BÜLTENİ

2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ EYLÜL AYI HAZIRLIK-ARI GRUBU BÜLTENİ 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ EYLÜL AYI HAZIRLIK-ARI GRUBU BÜLTENİ OKULA UYUM OKULUM, BEN VE ARKADAŞLARIM Okulunu tanıma Okulunun ismini söyleme Öğretmen ve arkadaşlarını tanıma Okulda çalışanları gözlemleme

Detaylı

RASİM ÖNEL MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ

RASİM ÖNEL MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ RASİM ÖNEL MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ YALNIZ DEĞİLSİNİZ SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ YALNIZ DEĞİLSİNİZ sosyal sorumluluk projesi kapsamında HALKLA İLİŞKİLER ve ORGANİZASYON ALANI öğrencilerimiz Sığacık

Detaylı

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor.

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor. OKUMA - ANLAMA: ÖĞRENCİLER HER GÜN NELER YAPIYORLAR? 1 Türkçe dersleri başladı. Öğrenciler her gün okula gidiyorlar, yeni şeyler öğreniyorlar. Öğretmenleri, Nazlı Hanım, her Salı ve her Cuma günü sınav

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKAN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKAN VE ZAMAN 2. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ BULUNDUĞUMUZ MEKAN VE ZAMAN (28 Ekim 2013-13 Aralık 2013) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında 28 Ekim 2013-13 Aralık 2013 tarihleri arasında işlediğimiz

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN 3. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ (19 Ekim - 04 Aralık 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca her

Detaylı

2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ

2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:6 Hafta: 2 Sayı: 2 11 Eylül 2015 Değerli Velilerimiz, Okulumuz açılalı 1 hafta oldu. Her gün tamamlanması gereken işler, planlamalar,

Detaylı

26.12.2014 DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ ODTÜ ÜLKEM DE BAŞLADI.

26.12.2014 DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ ODTÜ ÜLKEM DE BAŞLADI. 26.12.2014 DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ ODTÜ ÜLKEM DE BAŞLADI. Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü nün başlatmış olduğu Değerler Eğitimi Projesi ODTÜ Ülkem Koleji nde hızla uygulamaya geçti. Öğrencilere temel insanî

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI BEYLERBEYİ ÖZEL ANAOKULU, İLKOKULU VE ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 30.VELİ BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI BEYLERBEYİ ÖZEL ANAOKULU, İLKOKULU VE ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 30.VELİ BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI BEYLERBEYİ ÖZEL ANAOKULU, İLKOKULU VE ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 30.VELİ BÜLTENİ 1 Değerli Velimiz, Bu hafta eğitim ve öğretim çalışmalarımız planlanan çalışmalar

Detaylı

Ülkemizde Tehlikenin yeni adı sentetik uyuşturucular

Ülkemizde Tehlikenin yeni adı sentetik uyuşturucular SAĞLIKLI YAŞAM Ülkemizde Tehlikenin yeni adı sentetik uyuşturucular NELER YAPTIK METRUK BİNALAR Kötü alışkanlıklara eğilimi olan kişilerin barınmasına müsait, harabe halindeki metruk binalar tespit edilip

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN 1.SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında, disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ

2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:6 Hafta:10 Sayı: 8 06 Kasım 2015 Değerli Velilerimiz, İnsanın işini sevmesinin çok önemli olduğunu her gün yaşayarak bizzat deneyimliyorum.

Detaylı

ÖĞRENCİLERİMİZ ANTALYA DA

ÖĞRENCİLERİMİZ ANTALYA DA TAM EĞİTİM BURSLU ÖĞRENCİLERİMİZ ANTALYA DA TED Genel Merkezi öğrencilerimizin iletişimlerinin pekiştirilmesi ve kurumsal aidiyetlerinin desteklenmesi amacıyla 5-7 Şubat 2014 tarihlerinde Antalya da tam

Detaylı

bugün Özel günde evlendiler ÖZEL bir tarihte evlenmek isteyenlerin beklediği gün geldi çattı. evlendirme dairelerine yoğun başvuruda bulundular.

bugün Özel günde evlendiler ÖZEL bir tarihte evlenmek isteyenlerin beklediği gün geldi çattı. evlendirme dairelerine yoğun başvuruda bulundular. Özel günde evlendiler ÖZEL bir tarihte evlenmek isteyenlerin beklediği gün geldi çattı. 12.12.2012 tarihinde evlenmek isteyenler evlendirme dairelerine yoğun başvuruda bulundular. Bugün 12.12.2012 tarihinde

Detaylı

HAFTALIK VELİ BÜLTENİ - 20 KASIM 2015

HAFTALIK VELİ BÜLTENİ - 20 KASIM 2015 HAFTALIK VELİ BÜLTENİ - 20 KASIM 2015 Gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız gerçek güç olan saygıdeğer öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyor, onlara minnetlerimizi sunuyoruz. VELİLERİMİZ

Detaylı

OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ

OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ Sevgili Velimiz; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi nin kapılarını ilk kez açtığı gün olan 23 Nisan ı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve

Detaylı

ESENYURT BELEDİYESİ ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARI

ESENYURT BELEDİYESİ ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARI ESENYURT BELEDİYESİ ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARI Türkiye İstatistik Kurumu ve Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan Türkiye Özürlüler Araştırması sonuçlarına göre, ülkemizde yaklaşık 8,4 milyon

Detaylı

SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ

SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ Sevgili Velimiz; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi nin kapılarını ilk kez açtığı gün olan 23 Nisan ı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve

Detaylı

Bin Yıllık Musiki Kültürümüze Katkı Sunuyoruz. 14 Ocak 2014 Kürdilihicazkâr Faslı Beraber ve Solo Şarkılar Konseri

Bin Yıllık Musiki Kültürümüze Katkı Sunuyoruz. 14 Ocak 2014 Kürdilihicazkâr Faslı Beraber ve Solo Şarkılar Konseri Bin Yıllık Musiki Kültürümüze Katkı Sunuyoruz 14 Ocak 2014 Kürdilihicazkâr Faslı Beraber ve Solo Şarkılar Konseri Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren AKM Klasik Türk Sanat Müziği Korosunun Şef Mitat

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Sayfası :1-4. Syf Sayfası :4. Syf Sayfası :10. Syf Sayfası :5. Syf Sayfası :11. Syf Sayfası :13. Syf Sayfası :6. Syf Sayfası :İnternet Sitesi Karabağlar modern hizmet binası için gün sayıyor Karabağlar

Detaylı

SGK Mutfağına Gıda Güvenliği ve Yönetimi Kalite Belgesi

SGK Mutfağına Gıda Güvenliği ve Yönetimi Kalite Belgesi SGK Mutfağına Gıda Güvenliği ve Yönetimi Kalite Belgesi SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANI FATİH ACAR: - ŞUANDA TÜRKİYE DE ÖRNEK ALINMASI GEREKEN BİR KURUM VARSA BU SOSYAL GÜVENLİK KURUMUDUR - BU BELGEYİ ALMAMIZA

Detaylı

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 3. SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU 2

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 3. SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU 2 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 3. SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU 2 Sayın Veli, Bu mektubumuzda, 2015-2016 Eğitim - Öğretim yılı MEV Koleji Özel Güzelbahçe İlkokulu,3. Sınıflar sınıf öğretmenleri zümresi

Detaylı

2. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 )

2. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) 2. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

Prof. Dr. Figen ÇOK Okulumuz Velilerine Yönelik Günümüzde Çocuklar ve Ergenler Konulu Seminer Verdi

Prof. Dr. Figen ÇOK Okulumuz Velilerine Yönelik Günümüzde Çocuklar ve Ergenler Konulu Seminer Verdi Prof. Dr. Figen ÇOK Okulumuz Velilerine Yönelik Günümüzde Çocuklar ve Ergenler Konulu Seminer Verdi TED Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Öğretim

Detaylı

NİSAN 2014. KONYA İLİ KONYA GENÇLİK MERKEZİ 2014 YILI 3 AYLIK (Nisan-Mayıs- Haziran) FAALİYET RAPORU

NİSAN 2014. KONYA İLİ KONYA GENÇLİK MERKEZİ 2014 YILI 3 AYLIK (Nisan-Mayıs- Haziran) FAALİYET RAPORU NİSAN 2014 KONYA İLİ KONYA GENÇLİK MERKEZİ 2014 YILI 3 AYLIK (Nisan ) FAALİYET RAPORU AY HAFTA 2013 FAALİYET PLANINIZA GÖRE BU HAFTA FAALİYETLERİNİZ İletişim Akademi Projesi 2 (Uygulamalı İletişim, Etkili

Detaylı

3. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ (8 Eylül 2014 17 Ekim 2014 )

3. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ (8 Eylül 2014 17 Ekim 2014 ) 3. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ (8 Eylül 2014 17 Ekim 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca her

Detaylı

5. Sınıflar Tanışma Toplantısı Eylül-2014

5. Sınıflar Tanışma Toplantısı Eylül-2014 5. Sınıflar Tanışma Toplantısı Eylül-2014 5. Sınıf Haftalık Ders Programı İngilizce: 12+5 +1= 18 saat (3 öğretmen) Türkçe: 6 saat Matematik: 5 saat Fen: 4 saat Sosyal Bilgiler: 3 saat Din Kültürü: 2 saat

Detaylı

29.06.2015 Pazartesi İzmir Basın Gündemi

29.06.2015 Pazartesi İzmir Basın Gündemi 29.06.2015 Pazartesi İzmir Basın Gündemi Rektör Prof.Dr. Galip Akhan, 29-Haziran-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında Hafta içi Her gün Saat: 09.30-17.00 saatleri arasında aday öğrenci ve ebeveynlerine açık

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI BEYLERBEYİ YERLEŞKESİ OKULLARI 2013-2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 36. VELİ BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI BEYLERBEYİ YERLEŞKESİ OKULLARI 2013-2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 36. VELİ BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI BEYLERBEYİ YERLEŞKESİ OKULLARI 2013-2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 36. VELİ BÜLTENİ Bugün ilkokul öğrencilerimizin sergilemiş olduğu sahne performansları da bizleri ayrıca gururlandırdı.

Detaylı

Beşiktaş Gazetesi. Günlük web Gazetesi 03.11.2012. Salkım Söğüt Saç

Beşiktaş Gazetesi. Günlük web Gazetesi 03.11.2012. Salkım Söğüt Saç Beşiktaş Gazetesi Günlük web Gazetesi 03.11.2012 Salkım Söğüt Saç Beşiktaş Belediyesi'nde belgesel film gösterimleri tüm hızıyla devam ediyor. Levent Kültür Merkezi'nde sinema gösterimleri için de Salkım

Detaylı

2011-2012 GÖKYÜZÜ EĞİTİM KURUMLARI

2011-2012 GÖKYÜZÜ EĞİTİM KURUMLARI 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÖKYÜZÜ EĞİTİM KURUMLARI Şubat Ayı E-Bülteni 1 İÇİNDEKİLER 1. Doğum günü Olan Yıldızlarımız 2. Mihver Dersler 3. Branş Dersler 4. Kulüpler 2 DOĞUM GÜNÜ OLAN YILDIZLARIMIZ

Detaylı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın, Saray Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini Ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın, Saray Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini Ziyareti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın, Saray Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini Ziyareti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur

Detaylı

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (17 Aralık 2012 25 Ocak 2013) Sayın Velimiz, 17 Aralık 2012 25 Ocak 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (17 Aralık 2012 25 Ocak 2013) Sayın Velimiz, 17 Aralık 2012 25 Ocak 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu 3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (17 Aralık 2012 25 Ocak 2013) Sayın Velimiz, 17 Aralık 2012 25 Ocak 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu bültende yer almaktadır. Böylece temalara bağlı düzenlediğimiz

Detaylı

Sevgili Medine Abla - O Artik Bir YIBO Öğretmeni

Sevgili Medine Abla - O Artik Bir YIBO Öğretmeni Sevgili Medine Abla - O Artik Bir YIBO Öğretmeni Bu akşam gönüllümüz sevgili Medine Hakkâri de YIBO da gönderdiğiniz kitapları almış telefonla selam ve sevgilerini yolladı tüm ILKYAR gönüllülerine ve bağışçılarına...

Detaylı

TARSUS BELEDİYESİ NE ZİYARET

TARSUS BELEDİYESİ NE ZİYARET TARSUS BELEDİYESİ NE ZİYARET Toplum Projesi etkinliği olarak İngilizce öğretmenimiz, rehberlik öğretmenimiz ve biz, yani beş Tarsus lu öğrenci, belediyenin Tarsus ta yürüttüğü sosyal hizmetlerin neler

Detaylı

YENİ OTOGAR ÇALIŞMASINA BAŞLADIK

YENİ OTOGAR ÇALIŞMASINA BAŞLADIK Ekim / 2012 YENİ OTOGAR ÇALIŞMASINA BAŞLADIK Manisa nın en önemli ihtiyaçlarından biri olan yeni bir oto terminal binasını kente kazandırmak için çalışmalara başladık. Hal Müdürlüğü arkasındaki alana yapacak

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI İZMİR NESAN YERLEŞKESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. VELİ BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI İZMİR NESAN YERLEŞKESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. VELİ BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI İZMİR NESAN YERLEŞKESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. VELİ BÜLTENİ ARILAR OKULDA! REHBERLİK Oryantasyon haftasında anaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü olarak:

Detaylı

T.C. EDİRNE VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÇALIŞMA TAKVİMİ

T.C. EDİRNE VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÇALIŞMA TAKVİMİ T.C. SIRA 1 Mesleki Eğitim Merkezi çırak sözleşmelerinin imzalanması 01 Temmuz 2015-30 Eylül 2015 2 Bursluluk müracaatlarının yapılması 14 Ağustos 2015 Cuma - 30 Eylül 2015 3 Öğretmenlerin Göreve Başlaması

Detaylı

Hayal gücünüzden ilham alınarak inşa edilmiş bir yaşam.

Hayal gücünüzden ilham alınarak inşa edilmiş bir yaşam. Hayal gücünüzden ilham alınarak inşa edilmiş bir yaşam. Kartal ın hayata bakış açısı değişiyor... Hayat yeni bir anlam kazanıyor. 01 Rezidans yaşamının ışıltılı dünyası içinde, tüm ayrıcalıkların elinizin

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Sayfası :6. Syf Sayfası :8. Syf Sayfası :4. Syf Sayfası :7. Syf Sayfası :9. Syf Sayfası :İnternet Sitesi Karabağlar'da her gün 800 kişiye iftar Karabağlar Belediyesi Ramazan ayı boyunca her gün 4 noktada,

Detaylı

ÇAĞDAŞ EĞİTİM KOOPERATİFİ ÖZEL 3 MART İLKÖĞRETİM OKULU

ÇAĞDAŞ EĞİTİM KOOPERATİFİ ÖZEL 3 MART İLKÖĞRETİM OKULU ÇAĞDAŞ EĞİTİM KOOPERATİFİ ÖZEL 3 MART İLKÖĞRETİM OKULU Uyguladığı kooperatif modeli ile eğitimde ülkemizde tek ve örnek bir kurum olan Çağdaş Eğitim Kooperatifi, kurulduğu tarihten bu yana hep eğitimin

Detaylı

Arılar. (Tekerlemeler)

Arılar. (Tekerlemeler) (Tekerlemeler) TEK TEK TEKERLEME Tek tek tekerleme Üstü kaymak şekerleme Dereye düşme çok soğuk Söyle bana çarçabuk ÇARŞIYA GİTME Leblebi alma Kıtır kıtır yeme bir iki üç dört beş altı yedi sana bunu kim

Detaylı

oranında arttırmak Diploma notu ortalamasını her yıl % 2 oranında arttırmak (76.069 )

oranında arttırmak Diploma notu ortalamasını her yıl % 2 oranında arttırmak (76.069 ) EĞİTİME DESTEK HİZMETLERİ KURUMSAL YAPININ İYİLEŞTİRİLMESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM EĞİTİM-ÖĞRETİM 1 ÖĞRENCİLERİN AKADEMİK BAŞARILARINI ARTTIRMAK DUMLUPINAR İLKÖĞRETİM OKULU PLAN- HEDEF LUK TABLOSU TEMA AMAÇ HEDEFLER

Detaylı

YONCA CİMNASTİK İLE HAYATA SPORLA GÜLÜMSEYİN. Hafta içi her gün saat : 09.30-17.00

YONCA CİMNASTİK İLE HAYATA SPORLA GÜLÜMSEYİN. Hafta içi her gün saat : 09.30-17.00 Spor ve eğlencenin bir arada olduğu, keyifli ve hijyenik bir ortamda doyasıya spor dolu bir yaz programı Çocuklarımızın çeşitli spor branşları ile gelişimlerine katkı sağlamakta,farklı program konseptiyle

Detaylı

YÖNETMELİK DARICA BELEDİYE BAŞKANLIĞI /KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar

YÖNETMELİK DARICA BELEDİYE BAŞKANLIĞI /KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Kabul Tarihi..: 03/ 08 / 2010 Kanun No : 5393 Madde No...: 15-18 Meclis Sayı No..: 56 YÖNETMELİK DARICA BELEDİYE BAŞKANLIĞI /KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ AMAÇ KAPSAM DAYANAK BİRİNCİ

Detaylı

www.esmarinkonaklari.com

www.esmarinkonaklari.com www.esmarinkonaklari.com GENEL BİLGİLER ES MARIN KONAKLARI 8262 m 2 arsa alanı, 23754,68 m 2 inşaat alanından oluşuyor. Ferah bir yaşam sürmeniz için sitenin %60 ı yeşil alanlar ve sosyal aktiviteleriniz

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Sayfası :1-7. Syf Sayfası :5. Syf Sayfası :7. Syf Sayfası :4. Syf Sayfası :6. Syf Son Dakika KARABAĞLAR BELEDİYE BAŞKANI MUHİTTİN SELVİTOPU: Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, belediye tarafından

Detaylı

YARIM ELMA ETKİNLİĞİ

YARIM ELMA ETKİNLİĞİ YARIM ELMA ETKİNLİĞİ 13.09.2014 Salı günü Erciyes Üniversitesi nin ev sahipliğinde hazırlanan Yarım Elma etkinliğine 1.sınıf öğrencilerimiz ile biz de katıldık. Sosyal sorumluluk çalışmalarını her zaman

Detaylı

1.Sınıflar Tanışma Toplantısı. 17 Eylül -2014

1.Sınıflar Tanışma Toplantısı. 17 Eylül -2014 1.Sınıflar Tanışma Toplantısı 17 Eylül -2014 Ders Saatleri Türkçe 10 İngilizce 8 Matematik 5 Hayat Bilgisi 4 Görsel Sanatlar 2 Beden Eğitimi 2 Jimnastik 1 Satranç 1 Drama 1 Müzik 2 Oyun ve Fiziki Etkinlikler

Detaylı

İNGİLTERE DEKİ DOKTORLAR UYDURUYORSUN DEDİĞİ HASTAYI, TÜRK DOKTOR TEDAVİ ETTİ

İNGİLTERE DEKİ DOKTORLAR UYDURUYORSUN DEDİĞİ HASTAYI, TÜRK DOKTOR TEDAVİ ETTİ İNGİLTERE DEKİ DOKTORLAR UYDURUYORSUN DEDİĞİ HASTAYI, TÜRK DOKTOR TEDAVİ ETTİ İngiltere de Şubat ayından beri yüksek ateş, epileptik atak ve şiddetli ağrı şikayeti İle defalarca İngiltere deki hastanelere

Detaylı

KULLANICI DENEYİMİ ARAŞTIRMASI

KULLANICI DENEYİMİ ARAŞTIRMASI HASTA EĞİTİMİ DERSİ KULLANICI DENEYİMİ ARAŞTIRMASI Kullanıcı Deneyimi Araştırması Raporu 03 Örgün Öğrencilerin Aldıkları Uzaktan Eğitim Dersi Hakkındaki HASTA EĞİTİMİGörüşleri DERSİ KULLANICI DENEYİMİ

Detaylı

TED KAYSERİ KOLEJİ VAKFI VELİ VE ÖĞRETMENLERİNDEN SOMA YA EL VER KAMPANYASINA BÜYÜK DESTEK

TED KAYSERİ KOLEJİ VAKFI VELİ VE ÖĞRETMENLERİNDEN SOMA YA EL VER KAMPANYASINA BÜYÜK DESTEK TED KAYSERİ KOLEJİ VAKFI VELİ VE ÖĞRETMENLERİNDEN SOMA YA EL VER KAMPANYASINA BÜYÜK DESTEK Türk Eğitim Derneği Genel Merkezi nin Soma nın Evlatları Artık Hepimizin Evladı başlığı ile başlatılan Soma ya

Detaylı

YENİŞEHİR BELEDİYESİ ENGELLİLER RAPORU - 2014

YENİŞEHİR BELEDİYESİ ENGELLİLER RAPORU - 2014 1. ENGELLİLER PARKI : 2007 yılından; buyana Engellilere Yönelik Psikolojik Destek ve Yaşam Kalitesinin Artırılması Projesi kapsamında; Menteş Mahallesi, Engellilere tahsisli, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü,

Detaylı

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi.

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. ANKET SONUÇLARI Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. Bu anket, çoğunluğu Ankara Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Meslek Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 130 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya

Detaylı