Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor"

Transkript

1

2

3 Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor Düşler Akademisi nin eğitim programı, ilk dönemini geride bıraktı. Eğitim programının ikinci dönemi 10 Şubat ta açılıyor. Ankara, Şubat 2014 Engellilik Konusuna Doğru Yaklaşım eğitimleri 8 Şubat ta Düşler Akademisi nin Beşiktaş Şubesi nde, 9 Şubat ta ise Batı Ataşehir şubesinde düzenlenecek. Program akışı, yer, saat ve kayıt bilgileri tan takip edilebilir. Düşler Akademisi Kaş ta Düşler Akademisi nin Antalya Kaş taki merkezi 2014 baharında açılıyor. Akademinin Kaş taki merkezi ile ilgili son bilgileri öğrenmek ve destek olmak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz:

4 GEF destekli enerji verimliliği projeleri 5. Ulusal Enerji Verimliliği Fuarı nda tanıtıldı Türkiye de enerji verimliliği seferberliğinin önemli ayaklarından biri olan Ulusal Enerji Verimliliği Fuar ında GEF desteği ile yürütülen enerji verimliliği projelerinin tanıtıldığı stand, büyük ilgi gördü. Ankara, Şubat Ulusal Enerji Verimliliği Fuarı, Ocak ayı başında İstanbul da düzenlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından UNDP ile birlikte GEF (Küresel Çevre Fonu) desteği ile yürütülen "Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması", "Binalarda Enerji Verimliliğini Artırılması" ve "Enerji Verimli Cihazların Piyasa Dönüşümü" projelerinin tanıtıldığı stand büyük ilgi çekti. Projelerin tanıtıldığı stand ile kamu kuruluşlarından özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarından vatandaşa kadar geniş bir kesime ulaşılmış oldu. Ayrıca fuarda, GEF destekli projelerin tanıtıldığı bir yan etkinlik de düzenlendi. Enerji verimliliği için çözüm önerileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen fuar, her yıl Ocak ayının ikinci haftası olarak belirlenen Enerji Verimliliği Haftası nda düzenleniyor. Sektörün tüm temsilcilerinin ve uzmanlarının bir araya geldiği fuar, Türkiye deki ve dünyadaki gelişmelerin izlenebilmesi, sorunların ve üretilen çözüm önerilerinin değerlendirilmesi bakımından çok önemli bir platform oluşturuyor.

5 Foça nın yüzü Deniz ve Kıyı Koruma Alanı ile gülüyor Denizel değerlerin korunmasıyla Foça Deniz ve Kıyı Koruma Alanı nın (DKKA) yıllık değeri 59,5 milyon TL ye ulaştı. Ankara, Şubat 2014 Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Foça Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi nde hem ekosistem hem de ekonomik gelişim açısından çok önemli başarılar elde edildi. Akdeniz fokunun yaşadığı ender alanlardan olan Foça da proje kapsamında pek çok önemli çalışmalar yapıldı. Denizel biyolojik çeşitliliğin sürdürülebilir kullanımına yönelik bu çalışmalarla, balıkçılık konusunda Foça ya yıllık 9,5 milyon TL ekonomik değer sağlandı. Yıllık ekonomik değer yaklaşık 60 milyon TL Foça da denizel değerlerin korunmasıyla, ekonomik değerler de artış gösterdi. Bu sayede Foça DKKA, yıllık 59,5 milyon TL ekonomik değer üretir hale geldi. Bu miktar içerisinde balık 10 milyon TL, karbon tutma 655 bin TL, erozyon kontrolü 8,5 milyon TL, atık su arıtımı 1,5 milyon TL ve turizm/rekreasyon 39 milyon TL tutuyor.

6 Deniz ve Kıyı Koruma Alanı nın Ayvalık a katkısı yıllık 81 milyon TL Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, 16 sı koruma altında olmak üzere 671 tür deniz canlısına yaşama, beslenme ve üreme alanı sağlıyor. Ayvalık ta denizel değerlerin korunmasıyla elde edilen yıllık ekonomik gelir ise 81 milyon TL. Ankara, Şubat 2014 Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamındaki Deniz ve Kıyı Koruma Alanları (DKKA) arasında yer alıyor. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı nda proje kapsamında koruma altına alınan denizel değerler, aynı zamanda ekonomik değerlerin de korunmasını sağlıyor. Ayvalık Adaları DKKA; turizm/ rekreasyondan 72 milyon TL, balıkçılıktan 410 bin TL, atık su arıtımından 7 milyon TL, erozyon kontrolünden 643 bin TL, karbon tutmadan 1,2 milyon TL ve deniz börülcesinden 270 bin TL olmak üzere toplamda 81 milyon TL yıllık gelir üretiyor. Deniz çayırlarının inanılmaz katkısı Proje kapsamında korumaya alınan alanda da bulunan, Akdeniz havzasına endemik olan ve kıyısal alanda yaşayan deniz çayırları (Posidonia oceanica), kıyı erozyonunu engelleme ve karbon tutma özellikleri ile Ayvalık a yıllık 2 milyon TL kadar destek hizmet sağlıyor.

7 Enerji verimliliği ile ilgili beş proje destekleniyor Türkiye de Enerji Verimli Ürünlerin Piyasa Dönüşümü Projesi (EVÜ dp) kapsamında başlatılan Hibe Programı na yapılan proje başvurularının idari ve teknik değerlendirmesi tamamlandı. Ankara, Şubat 2014 Bu değerlendirmelerin sonucunda başarılı bulunan ve Hibe Programı bütçesindeki kısıtlamalar da dikkate alınarak, hibe desteğinden yararlanması uygun bulunan araştırma projelerinin listesi, başvuru sahibi üniversitelerin alfabetik sıralamasına göre aşağıdaki gibi. Hibe Programımıza ilgi gösteren ve başvuruda bulunan bütün üniversitelerimize teşekkür ederiz. Başvuru sahibi ANKARA ÜNİVERSİTESİ Proje başlığı Ankara Elektrikli Ev Aletleri Teknolojilerinde Enerji Verimliliği Araştırma Merkezi BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İklim Değişikliği ve Ev Aletleri İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AYDINEnerji verimliliği ve Elektrikli Ev Aletlerinin Kullanım Verimliliğinin Artırılması ve Sürdürülebilirliğinin Sağlanması KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ Türkiye de Enerji Verimli Televizyon Teknolojilerinin Bilinçlendirme ve Dönüşüm Projesi

8 Engelsiz Yaşam projesine iki ödül Engelsiz Yaşam projesi, Otomotiv Distribütörleri Derneği Satış ve İletişim Ödülleri nde Jüri Özel ödülünü ve Özel Sektör Gönüllüler Derneği nin Gönülden Ödüller etkinliğinde En Başarılı Gönüllülük Projesi ödülünü aldı. Ankara, Şubat 2014 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNDP nin desteğiyle Peugeot Türkiye tarafından 2013 yılında başlatılan Engelsiz Yaşam projesi, otomotiv sektörünün önemli ve tek ödül programı Otomotiv Distribütörleri Derneği Satış ve İletişim Ödülleri 2013 Gladyatörü nü kazanan projelerden biri oldu. Engelsiz Yaşam projesine bir diğer ödül de Özel Sektör Gönüllüler Derneği tarafından verildi. Özel sektördeki gönüllülük çalışmalarını destekleyerek yaygınlaşmasını sağlamak ve toplumda fark yaratan iyi örnekleri ödüllendirmek amacıyla Özel Sektör Gönüllüler Derneği tarafından 2007 yılından bu yana verilen Gönülden Ödüller de Engelsiz Yaşam projesi, En Başarılı Gönüllülük projesi oldu. Engellilerin hayata uyumları ve gönüllülük "Engelsiz Yaşam" projesi, engellilere yönelik konuların yönetiminin iş modellerinde yer almasını, yönetim ve çalışanlar ile paydaşları tarafından benimsenmesini ve uygulanmasını sağlamayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nın desteği, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNDP işbirliği ile engellilerin hayata uyumları konusunda güçlü adımlar atıldı.

9 UNDP Raporu: Önemli ilerlemelere rağmen eşitsizlikler giderek artıyor UNDP Başkanı Helen Clark tarafından açıklanan rapora göre, eşitsizliklerin sürdürülebilir olarak azaltılması için yeniden dağıtım politikaları ve sosyal normların değişmesi ile desteklenen kapsayıcı büyüme modellerine ihtiyaç var. Ankara, Şubat 2014 Fotoğraf: UNDP/Dylan Lowthian Dünya nüfusunun en zengin yüzde 1 i toplam gelirin yüzde 40 ına sahipken en yoksul yüzde 50, toplam gelirin sadece yüzde 1 ine sahip. Küresel Ayrışma: Gelişmekte olan ülkelerdeki eşitsizlikle yüzleşmek başlıklı rapora göre, eşitsizlikler eğer göz ardı edilirse, kalkınmanın temellerini ve ulusal ve sosyal barışı sarsabilir. Bugünün eşitsizlik düzeyi adaletsiz ve Küresel Ayrışma raporunda gösterildiği gibi, insani gelişmeyi sekteye uğratıyor ifadesini kullanan UNDP Başkanı Helen Clark, Rapor, hem ülke içinde hem ülkelerarası düzeyde bizleri ayrıştıran eşitsizliklerin nedenlerini ve sonuçlarını araştırıyor ve eşitsizliklerin artmasının kaçınılmaz olmadığını iddia ediyor, dedi. Eşitsizlik gelir dağılımının da ötesine gidiyor Nüfus büyüklüğüne uyum sağlayan gelir eşitsizliği, gelişmekte olan ülkelerde yılları arasında yüzde 11 arttı. Gelişmekte olan ülkelerde hanehalklarının önemli bir kısmı, diğer bir deyişle bu ülkelerdeki nüfusun yüzde 75 inden fazlası, gelir dağılımının 1990 yılına göre daha eşitsiz olduğu toplumlarda yaşıyor. Fakat yüksek ve sürekli eşitsizlik, gelir dağılımının da ötesine gidiyor. Pek çok gelişmekte olan ülkelerde, anne ölüm oranları düşüyor. Fakat kırsal bölgelerde yaşayan kadınların doğum sırasında ölüm oranları, şehirlerde yaşayanlara oranla üç kat daha fazla. Kadınların, iş gücüne katılma oranları artıyor. Ancak kadınlar, güvencesi olmayan işlerde orantısız olarak ve siyasi karar alıcılar arasında yetersiz temsil ediliyorlar. Dahası, kadınlar erkeklerden çok daha az para kazanıyorlar. Gelişmekte olan ülkelerden toplanan verilere göre, refah düzeyi en düşük kesimden olan çocukların 5 yaşından önce

10 hayatını kaybetme olasılığı, refah düzeyi en yüksek kesimde doğan çocuklara oranla 3 kat daha fazla. Sosyal koruma artık daha çok insana ulaşıyor, ancak engelli bireyler ortalama harcamalardan 5 kat daha fazla sağlık harcamaları yapmak zorunda kalıyor. Eşitsizlikler kalkınmayı sekteye uğratıyor Giderek artan eşitsizlikler, ekonomik gelişmeyi aksatıyor, demokratik yaşamı zayıflatıyor ve sosyal bütünlüğe zarar veriyor. Böylece eşitsizlikler, kalkınmayı sekteye uğratıyor. Gelir dağılımının düzenlenmesi eşitsizliğin azaltılması için çok önemli olsa da, bununla birlikte daha kapsayıcı büyüme modellerinin de benimsenmesi gerekiyor. Yoksulların ve düşük gelirli hanelerin gelirinin ortalamadan daha hızlı artması ve böylece eşitsizliklerin sürdürülebilir olarak azaltılması, 2015 sonrası kalkınma gündemi için de çok önemli bir konu. Gelişmekte olan ülkelerde, 2015 yılına kadar aşırı yoksulluğun yarı yarıya azaltılmasını hedefleyen birinci Binyıl Kalkınma Hedefine ulaşılması için ekonomik büyüme çok önemli. Fakat yüksek milli gelir seviyesi ve hızlı ekonomik büyüme, her zaman eğitimde, sağlıkta ve diğer alanlarda eşitsizliklerin azalması anlamına gelmiyor. Küresel eşitsizlik eğilimleri analiz edildi Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan küresel bir diyalogla, dünya çapında yaklaşık 2 milyar kişiye ulaşıldı. Bireyler artık kendi hayatlarını etkileyecek kararların alımı sürecinde söz sahibi olmayı talep ediyor. Bireyler, özellikle daha yoksul ve dışlanmış kesimlerin maruz kaldığı ve giderek artan eşitsizliklere ve güvensizliklere dikkat çekiyor. Rapor, küresel eşitsizlik eğilimlerini analiz ederken bu eşitsizliklerin nedenlerini ve kapsamını, etkilerini ve nasıl azaltılabileceğini ortaya koyuyor. Politika yapıcıların eşitsizlikle ilgili görüşlerini toplayan araştırmanın paylaşıldığı raporda, gelişmekte olan ülkelerde eşitsizlikle mücadele etmek için kapsayıcı bir politika çerçevesi çiziliyor.

11 Türkiye deki öğrenciler için yeni bir yarışma: Su ile ilgili projeler için yenilikçi fikirler Her Damla Değer Katar projesi, su ile ilgili yenilikçi fikirlere para ödülünün verileceği Su Ödülleri yarışmasını başlattı. Ankara, Şubat 2014 Yarışmaya, Türkiye deki üniversitelerde kayıtlı yüksek lisans öğrencileri veya doktora öğrencileri katılabiliyor. Yarışma için son başvuru tarihi 10 Mart Toplumların suya erişimi ve sanitasyon ihtiyacına karşılık verebilecek, iklim değişikliğine uyum sağlamaya yardımcı olacak ve suyun bilinçli tüketimi konusunda farkındalık yaratabilecek yeni fikirler bu yarışmada ödüllendirilecek. İyi tasarlanmış proje fikirlerinin, başvuru rehberinde belirtildiği gibi açıkça belirtilmesi gerekiyor. Ödüller en iyi proje fikirlerine verilecek. Verilen ödüllerin, projelerin uygulanmasını fonlaması beklenmiyor. Başvuru koşulları ve detaylı bilgi için tıklayınız.

12 BM, yerel sürdürülebilir kalkınma çözümlerini ödüllendiriyor Birleşmiş Milletler liderliğinde bir araya gelen Ekvator Girişimi, yerelde sürdürülebilir kalkınmayı ön plana çıkaran yenilikleri 2014 Ekvator Ödülleri ne başvurmaya davet ediyor. Başvurular Türkçe olarak da yapılabiliyor. Ankara, Şubat 2014 Ekvator Girişimi, gelişmekte olan ülkelerde yoksullukla mücadele ederken çevreyi koruyan toplum temelli girişimleri ödüllendirmek istiyor. 146 ülkeden kabul edilen başvurular 22 Mart 2014 tarihine kadar yapılabilecek. Başvurular Türkçe olarak da yapılabiliyor. Türkçe başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız. Pek çok konuda kalkınma projeleri ödüllendiriliyor Büyük etki yaratabilecek yerel çevre ve kalkınma çözümleri arıyoruz diyen UNDP Başkanı Helen Clark, Dünyanın çeşitli yerlerinden topluluklar çevre, iklim, yoksullukla mücadele konularında ilham verici çözümler üretiyorlar ve biz bu çabaları tüm dünyaya duyurmak istiyoruz, dedi. Geçtiğimiz 12 yıl boyunca Ekvator Ödülleri, 60 farklı ülkeden projeye verildi. Bu ödüllerin içinde korunan bölgeler, tarım ve hayvancılık kooperatifleri, vahşi hayatı koruma girişimleri, yerel su komiteleri, toplum tarafından korunan ormanlar, yerel düzeyde yönetilen deniz alanları ve tohum bankaları yer aldı. Ekvator ödülü, Gisele Bündchen ve Edward Norton gibi ünlülerin yanı sıra, eski Norveç Devlet Başkanı Gro Harlem Brundtland ve Kosta Rika eski Devlet Başkanı Oscar Arias, Ted Turner ve Richard Branson gibi hayırseverler ve Nobel ödüllü kişiler tarafından destekleniyor. Bu yılın teması: İklim değişikliği için yerel çözümler Ekvator Girişimi bireysel başarıları değil, kolektif hareketleri ödüllendiriyor Ekvator Ödülü, dünyanın dört bir tarafından 25 toplum temelli kuruluşa verilecek. Kazananlar, nakit para ödülü alırken, kazananların arasından seçilecek beş kuruluş özel ödülün sahibi olacak. Ekvator ödülünün bu yılki teması iklim değişikliği için yerel çözümler.

13 Kazananların, Eylül ayında New York ta yapılacak BM Genel Kurulu na ve İklim Zirvesi ne katılması sağlanacak. Ekvator Girişimi BM yi, hükümetleri, sivil toplum örgütlerini ve iş dünyasını bir araya getiriyor ve insanlık, doğa ve güçlü toplumlar için yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınmayı güçlendirmeyi amaçlıyor.

14 'Yeni nesil fikirbazlar' aranıyor: Üniversiteler arası fikir üretme kampları Gençlerin yenilikçilik becerilerini geliştiren ve iş fikirleri üretmelerini destekleyen fikir üretme kampları İstanbul, İzmir ve Eskişehir de başlatıldı. Ankara, Şubat 2014 Yeni Nesil Fikirbazlar Aranıyor sloganıyla başlayan fikir üretme kampları Türkiye genelinde fikir üretme frekansının artmasını desteklemeyi amaçlıyor. 34 iş fikri üretildi İstanbul, İzmir ve Eskişehir deki üniversiteler arasında yapılan fikir üretme kamplarında gençler, odun dışı orman ürünleri, evsel atıkların geri dönüşümü, ev/hane için enerji verimliliğinin artırılması, e-kamu hizmetlerinin etkinleştirilmesi, engellilerin toplumsal hayata katılımı, gençlerin üniversite hayatına uyumu gibi alanlardaki sosyal sorunlara iş fikri çözümleri ürettiler. 243 gencin katılımıyla yapılan kamplarda toplam 34 iş fikri üretildi. Intel tarafından dünya genelinde uygulanan fikir üretme kampları Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Kalkınma Bakanlığı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Intel ortaklığında Teknoloji ve Girişimcilik adlı proje ile ilk olarak 2012 yılında Türkiye de düzenlendi. Fikir üretme kampları, 2013 yılından itibaren Uluslararası Girişimcilik Merkezi ile geliştirilen işbirliği kapsamında ülke genelinde yaygınlaştırılıyor. Uluslararası Girişimcilik Merkezi nedir? Uluslararası Girişimcilik Merkezi, UNDP, TC Kalkınma Bakanlığı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Türkiye Vodafone Vakfı tarafından Türkiye de inovasyon odaklı bir girişimcilik ekosisteminin yapılandırılması için hayata geçirilen 5 yıllık bir proje. Girişimciliği ekosistem buluşmaları, araştırmalar ve kapasite gelişimi ile destekleyen proje, Türkiye genelinde etkin 70 den fazla ilgili kurumun katkıları ve işbirlikleri ile çalışmalarını sürdürüyor.

15

16 UNDP Başkanı: Eşitsizlikle mücadele, yoksullukla mücadelenin anahtarıdır UNDP Başkanı Helen Clark, London School of Economics te verdiği Uluslararası Kalkınma dersinde eşitsizliğin ülkelerin kalkınmasına engel oluşturduğunu ve buna rağmen bu konuda çok az ilerleme kaydedildiğini söyledi. Ankara, Şubat 2014 Helen Clark: Ekonomik dışlanma, siyasi dışlanma ile birleşince tehlikeli bir karışım meydana getiriyor. Son yıllarda şahit olduğumuz ayaklanmalar da bunu gösteriyor. Buna rağmen farklı biçimlerdeki eşitsizlikle mücadele için çok az bir gelişme gösterildi, dedi. Helen Clark sözlerine şöyle devam etti: Kanıtlar gösteriyor ki, gelir eşitsizliği uzun vadede büyümeyi engelliyor. Daha zayıf sağlık göstergelerine, siyasi istikrarsızlığa, daha fazla şiddete ve sosyal birliğin bozulmasına neden oluyor. Aynı zamanda gelir eşitsizliği, etkili reformlar için gereken kolektif karar alma kapasitesine de zarar veriyor. Küresel gelir eşitsizliği hala çok yüksek. Dünya nüfusunun yüzde 8 i toplam gelirin yarısına sahipken, nüfusun yüzde 92 si toplam gelirin ancak diğer yarısını kazanabiliyor. Oxfam International tarafından yayımlanan rapora göre, dünyanın en zengin 85 kişisi, dünya nüfusunun daha yoksul olan yarısı ile aynı servete sahip. Helen Clark, Bu dağılım, hem adaletsiz olduğu hem de kalkınmayı sekteye uğrattığı için küresel sivil toplum tarafından kabul edilemez görülüyor, dedi. etti. Sadece sağlık, eğitim ve gelir konularında ülkelerin başarılarını değil bunların dağılımlarını da hesaba katan Eşitsizliğe uyarlanmış İnsani Gelişme Endeksi nin göz önüne alan 2013 İnsani Gelişme Raporu, eşitsizlik nedeniyle insani gelişmenin yüzde 23 oranında kayba uğradığını belirtiyor. Helen Clark, yalnızca sosyal politikalarla değil, aynı zamanda kapsayıcı ve iş olanaklarını artıran bir büyüme ve ticaretten finansa pek çok alanda, iklim değişikliği de gözetilerek daha adil uluslararası kurallarla eşitsizliğin azaltılabileceğini söyledi. Clark, uluslararası topluluk tarafından oluşturulan yeni 2015 sonrası kalkınma hedeflerinin ve dünyanın dört bir tarafındaki insanların isteklerinin dikkate alınmasının, eşitsizlikle mücadelede ve kalkınmanın sağlanmasında etkili

17 olabileceğini söyledi. Önümüzdeki 15 yıl için küresel sürdürülebilir kalkınma gündemi belirlenecek. Bu süreçte, insani gelişme sağlanırken yoksulluğun her boyutuyla giderilmesi, eşitliğe ulaşılması, doğanın sınırları içinde yaşamın sağlanması için kararlı atılımlara ihtiyacımız var. Helen Clark ın LSE de yaptığı konuşmasının tam metni için tıklayın.

18 PODCAST 90 6 OCAK sonrası kalkınma gündeminde bilgi ve iletişim teknolojileri Helen Clark, UNDP Başkanı play PODCAST 90 UNDP Türkiye: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği nin hazırladığı Yeni Ufuklar Programı ile karşınızdayız ün ilk programı bu ve 90. kez Yeni Ufuklar da sizlerle birlikteyiz. Bu bölümde 2015 sonrası kalkınma gündeminin oluşturulması sürecindeki son durumdan ve bu süreçte bilgi ve iletişim teknolojilerinin rolünden bahsedeceğiz. Konuğumuz da UNDP Başkanı Helen Clark yılının ortalarında başlayan 2015 sonrası kalkınma gündeminin belirlenme süreci devam ediyor. Bu süreç, dünyanın dört bir yanındaki bireylerin katkılarıyla yeni küresel kalkınma gündeminin önceliklerini saptamayı amaçlıyor. UNDP Başkanı Helen Clark, geçtiğimiz aylarda verdiği bir röportajda 2015 sonrası kalkınma gündemin oluşturulmasına ilişkin istişare sürecindeki son durumu şöyle değerlendiriyordu: Helen Clark: Bu çok büyük bir deneyimdi çünkü sizin de hatırlayacağınız üzere, Binyıl Kalkınma Hedefleri böyle bir istişare süreci sonunda hazırlanmamıştı. Yine de Binyıl Kalkınma Hedefleri büyük bir ilgi gördü. Hedefler ile ilgili raporlar hazırlandı, ülkeler hedefleri gerçekleştirmeye çalıştı ve kalkınma ortakları Binyıl Kalkınma Hedeflerini destekledi. Fakat Binyıl Kalkınma Hedefleri nin süresinin dolduğu 2015 yılına yaklaşıyoruz. Buradaki önemli soru şu: Binyıl Kalkınma Hedefleri nin oluşturulduğu 2000 yılına geri dönüp hedefleri önceki gibi mi belirleyeceğiz, yoksa bireyleri bir amaç etrafında bir araya getirecek ve birleştirecek yeni bir küresel kalkınma gündemi mi oluşturacağız? Bireylere fikirlerini sorduğumuz çevrimiçi anketler yaptık. Bunun yanında ulusal istişareler yapıldı. Eşitsizlik, sağlık, eğitim, çatışma, barış ve kalkınma, çevresel sürdürülebilirlik gibi tematik alanlarda istişareler yaptık. Dünyanın dört bir yanından geniş bir katılım ile yapılan bu istişarelerle, daha önce hiçbir BM faaliyetinde görülmeyen benzersiz bir sürece tanık olduk. UNDP Türkiye: Şu ana kadar ulusal istişareler ve gıda güvenliği, temiz suya erişim ve yönetişim gibi 11 tematik alanda yapılan küresel istişare toplantıları

19 ile 2015 sonrası kalkınma gündemi sürecine, 88 ülkeden 300 binden fazla birey dâhil oldu. Helen Clark, daha çok bireyin sesinin duyulması için yapılan bu istişarelere kaç kişinin yer almasını hedeflediklerini şöyle anlatıyor: Helen Clark: Ulusal istişare toplantıları düzenledik, hükümetler ulusal istişare toplantılarını düzenleme hususunda oldukça hevesliydi. Yaklaşık 100 ülkede bu toplantıları yaptık. İstişare toplantılarında hükümet yetkilileri de vardı, sivil toplum temsilcileri de. Bazıları 1 milyon kişiye ulaşabilir miyiz? sorusuna Belki ulaşamayız diyorlar ama bence ulaşacağız. UNDP Türkiye: Bu haftaki programımızla ilgili soru ve görüşlerinizi Twitter üzerinden #yeniufuklar etiketiyle bizlerle paylaşabilirsiniz sonrası kalkınma gündeminin saptanması sürecinin en önemli aracı bilgi ve iletişim teknolojileri oldu. Konusunda uzman kişileri bir araya getiren İstediğimiz Gelecek 2015 internet platformu üzerinden çevrimiçi tartışmalar yapıldı. Ayrıca, yaklaşık 1 milyon kişi, çeşitli dijital araçlar, telefon mesajı ve 700 den fazla sivil toplum ortağı ağı yoluyla çevrimiçi ankete katıldı. Siz de 2015 sonrası kalkınma gündemi için önceliklerinizi belirtebilirsiniz ve çevrimiçi ankete katılmak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Helen Clark, bilgi ve iletişim teknolojilerinin bu süreçte oynadığı rolden şöyle bahsediyor: Helen Clark: Öncelikle, şunu söylemeliyim: Kâğıt ve kalem de bu anketin doldurulmasında çok önemliydi. İnternete erişimi olmayan bireylerden toplanacak veri, kâğıt ve kalemle toplandı ve böylece onların da sesi, küresel istişarelerin bir parçası oldu. Ayrıca 2015 sonrası kalkınma gündemi istişarelerinde bilgi ve iletişim teknolojileri çok önemli bir rol oynadı. Belki bir telefon ya da bir sesli mesaj ile dünyanın dört bir yanından pek çok birey ankete katıldı. İnternete erişimi olmayanlar için sadece bir cep telefonu mesajı da yeterli oldu. Her şeye rağmen, sesinizi duyuracak ve diğer insanlara ulaşacak pek çok araç bulabilirsiniz. UNDP Türkiye: internet sitesinde çevrimiçi hazırlanan dünya haritası üzerinde anketin sonuçları görülebiliyor ve anket sonuçları ülke, bölge, cinsiyet, eğitim seviyesi veya yaş bazında harita üzerinde sınıflandırılabiliyor. Büyük bir kısmı tamamlanan 2015 sonrası kalkınma gündemi sürecinde bundan sonra atılacak adımları UNDP Başkanı şöyle özetliyor: Helen Clark: Daha çok bireyin sesinin duyurulması için çevrimiçi platform açık tutulacak. Aynı zamanda ulusal istişareler ve diğer istişareler yapılmaya devam edilecek. Fakat sürecin önemli bir aşaması tamamlandı. BM Genel Sekreteri nin oluşturduğu Üst Düzey Panel de raporunu sundu. Şimdiye kadar yapılanlar tüm bu sürecin ilk aşaması olarak görülebilir çünkü şimdi süreç Birleşmiş Milletler Genel Kurulu na taşındı. Haziran 2012 de yapılan Rio+20 Zirvesi nde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nun sürdürülebilir kalkınma hedefleri üzerine çalışacak bir Çalışma Grubu kurması istenmişti. Çalışma Grubu kuruldu ve çalışmalarına başladı. Birçok üye ülke bu grupta temsil ediliyor. Çalışma Grubu, Eylül 2014 te raporunu sunacak. Raporun sunulmasıyla birlikte, Birlemiş Milletler in 193 üye ülkesi yeni hedeflerin belirlenmesi için müzakerelere başlayacak. Tüm bu sürecin sonunda üye ülkeler yeni kalkınma gündemini müzakere edecek. Bu nedenle Birleşik Krallık hükümeti, vatandaşlarının yeni kalkınma gündemi hakkındaki düşüncelerini öğrenmeli; Benin, Nijerya hükümetleri ve Brezilya hükümeti, vatandaşlarının yeni kalkınma gündemi hakkındaki düşüncelerini öğrenmeli. Hükümetinizin bu müzakerelerde neler söylemesini istiyorsunuz? Bu nedenle yapılan bu istişareler çok önemli. UNDP Türkiye: UNDP Türkiye: Peki, yapılan bu kapsamlı ve geniş katılımlı küresel istişarelerden çıkan veriler nasıl kullanılabilir? Bireylerin istişarelerde belirttiği ve kendileri için önem arz eden kalkınma konuları ile ilgili daha çok çalışma

20 yapılması için bu istişareler nasıl bir fayda sağlayabilir? Yeniden, Helen Clark Helen Clark: Bu istişarelerde elde edilen tüm verilere çevrimiçi yollarla erişilebilir. Bireyler bu verileri kullanabilir ve analiz edebilirler. Bu nedenle savunu gruplarının istedikleri veriyi bulabilmeleri ve kullanabilmeleri mümkün. Bu verilerle bir ülkede kaç kişinin bir konuda ya da başka bir konuda neler söylediği görülebilir. Özetlemek gerekirse, bu istişarelerin şaşırtıcı tarafı şu: Çevrimiçi anketin dürüst ve açık bir hükümet maddesi en çok işaretlenen üçüncü madde oldu. Bu madde bireyler için gerçekten çok önemli. Yönetişimin rolü, daha demokratik, hesap sorulabilir, sorumlu, şeffaf ve dürüst hükümet konusunu geleneksel yollarla spesifik kalkınma belgeleri üzerinden müzakere etmek biraz zordu. Ama bireyler bu konunun önemine dikkat çekiyorlar. Ben bunun kolayca kenara atılabilir bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bir ülkede kalkınmanın devam edebilmesi için yönetişimin kalitesi çok önemli. Eşitlikçi mi, adil mi, bir gruba ayrıcalık tanırken diğerlerini marjinalleştiriyor mu? Bu yüzden bu seslerin duyulması, rapor edilmesi, bilginin senin, benim, onun ülkesine ulaşması sadece iyi yönde kullanılabilir. Bu da her konuda hükümetleri teşvik edici nitelik taşır. UNDP Türkiye: UNDP Başkanı Helen Clark ın, geçtiğimiz aylarda İngiliz the Guardian gazetesine verdiği röportajındaki bu sözleriyle Yeni Ufuklar ın bu haftalık da sonuna gelmiş oluyoruz.bu bölümde 2015 sonrası kalkınma gündeminin oluşturulması sürecindeki son durumdan ve bu süreçte bilgi ve iletişim teknolojilerinin rolünden bahsettik. Bu programla ilgili soru ve görüşlerinizi Twitter üzerinden #yeniufuklar etiketiyle bizlerle paylaşabilirsiniz. Programı Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyosu - Radyo İlef te hazırladık. Programımıza İstanbul da FM bandında ve internette Açık Radyo dan, 50 ye yakın ilde Polis Radyosundan, yayın ağımızdaki üniversite radyolarından, Kıbrıs ta MYCY radyosundan ve podcast formatında itunes ve Soundcloud üzerinden ayrıca tr.undp.org adresinden ulaşabilirsiniz. Sosyal medya üzerinde kullanıcı adımız undpturkiye. Tekrar görüşmek dileğiyle hoşçakalın! Kaynak: Helen Clark Röportajı, 25 Temmuz 2013, the Guardian Global Development Professionals Network Fotoğraf: Dylan Lowthian Seslendirmeler için Nihan Cabbaroğlu'na teşekkür ederiz.

21 PODCAST OCAK 2014 Deniz ve kıyı koruma alanlarına neden ihtiyacımız var? Gülden Atkın Gençoğlu, Türkiye nin Korunan Alanlar Sisteminin Güçlendirilmesi: Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarının Sürdürülebilirliğinin Kolaylaştırılması Projesi Sorumlusu play UNDP Türkiye: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği nin hazırladığı Yeni Ufuklar programıyla karşınızdayız. Bu bölümde biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında çok önemli bir rol oynayan deniz ve kıyı koruma alanları hakkında konuşacağız ve konuğum da Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sistemlerinin Güçlendirilmesi projesinin Sorumlusu sayın Gülden Atkın Gençoğlu. Hoşgeldiniz. Gülden Atkın Gençoğlu: Hoşbulduk. UNDP Türkiye: Bu projenin detaylarına döneceğiz ama ilk olarak şunu sormak istiyorum, deniz ve kıyı koruma alanı ne anlama geliyor? Gülden Atkın Gençoğlu: Deniz ve kıyı koruma alanı en basit ve kısaca tabiriyle doğal, tarihi ve kültürel özelliklerinin korunduğu deniz ve kıyı koruma alanlarıdır. Bu koruma yasalar altında yöre halkının ve paydaşların katılımı ve desteğiyle yapılır. Burada Türkiye deki yasal durum ile ilgili bir parantez açmak istiyorum. Türkiye de mevzuatta tanımlanmış farklı koruma statüleri var. Örneğin en aşina olduğumuz özel çevre koruma bölgeleri ve milli parklar gibi. Ancak buna rağmen, deniz ve kıyı koruma alanları mevzuatta tanımlanmamış. Bu nedenle uygulamada, deniz ve kıyı alanı içeren tüm koruma alanlarını deniz ve kıyı koruma alanları olarak görüyoruz. UNDP Türkiye: Deniz ve kıyı varsa ve korunan alan ise deniz kıyı koruma alanı olarak kabul ediyoruz. Türkiye de farklı isimler veya statüler altında, farklı bakanlıklarca yönetilen 31 adet deniz ve kıyı koruma alanı var. Aslında bu şu anlama geliyor, Türkiye kıyılarının yüzde 4 ü korunuyor değil mi? Gülden Atkın Gençoğlu: Evet. UNDP Türkiye: Türkiye nin deniz ve kıyı koruma alanları sitemlerinin güçlendirilmesi ismini taşıyor sizin projeniz ve bu proje kapsamında Fethiye ve Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi, Köyceğiz-Dalyan, Datça- Bozburun, Gökova, Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı nda

22 çalışıyorsunuz, devam ediyorsunuz. Peki deniz ve kıyı koruma alanlarına niye ihtiyaç duyuyoruz? Gerçekten bir fayda sağlıyor mu bu uygulama? Deniz kıyı koruma alanlarının faydası neler? Bunlardan biraz bahsedelim. Gülden Atkın Gençoğlu: Aslında iyi tasarlanan ve iyi yönetilen deniz ve kıyı koruma alanlarına ihtiyacımız var çünkü bu alanlar barındırdıkları doğal kaynakları ile yöre halkına sosyal, kültürel, ekonomik refahına katkı sağlıyor. UNDP Türkiye: Sadece denizin veya kıyının kendisine değil, oradaki yaşama da katkı sağlıyor. Gülden Atkın Gençoğlu: Kesinlikle. Ve sizin bahsetmiş olduğunuz gibi, bu Türkiye kıyılarının deniz ve kıyı koruma alanları Türkiye kıyılarının yüzde 4 ünü temsil ediyor. Bu temsiliyet yeterli olmasa da aslında Türkiye kıyılarında 27 ilimizde yaşayan 30 milyon kişiyi düşündüğümüz zaman aslında bu alanların ne kadar değerli olduğunu görüyoruz. UNDP Türkiye: Aslında gayet kalabalık olan bir yerden bahsediyoruz. Türkiye nin kıyılarında yaklaşık 30 milyon insanın bulunduğu göz önüne alınırsa, oradaki örneğin daha sonra ölçeklendirilip büyütülmesi, başka bir yerde uygulanması açısından önem taşıyor olabilir. Az önce şundan bahsettik, sosyal ve kültürel anlamda da etkileri var ama aslında en önemlisi belki öne çıkan, ekosistem hizmeti konusu. Yani deniz ve kıyı koruma alanları sayesinde oradaki, oranın canlılarına habitatına sağlanan katkı değil mi ilk öne çıkan nokta? Gülden Atkın Gençoğlu: Kesinlikle. Bunu aslında örneklerle anlatabilirim en iyi deniz ve kıyı koruma alanları, deniz canlılarını koruyor. Örneğin deniz çayırları, kum köpekbalığı, deniz kaplumbağası, orfoz, tepeli karabatak, yunus ve Akdeniz foku gibi küresel öneme sahip canlıların neslinin devamını sağlıyor. Aslında bu, aynı zamanda bu alanların sağlıklı kalması ve sağladıkları hizmetlerin de sizin bahsetmiş olduğunuz gibi ekosistemin devamı demek. Ayrıca Foça için Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi için Akdeniz foku, köyceğiz- Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi için deniz kaplumbağası çok büyük öneme sahip. Bu alanların tanınır olmasını sağlamak için en önemli etken. UNDP Türkiye: Aslında bu programın doksan küsur haftadır yapıyoruz yeni ufuklar programını ve ilk programda da sizin henüz bu aşamaya gelmemişti, yeni bir projeydi, yine sizin projenizi konuşmuştuk. O zaman Kum Köpekbalıkları hakkında konuşmuştuk. Arşivden bakmam mümkün. Adresi verelim; tr.undp.org adresinden veya yeniufuklar.info adresinden podcast arşivimize ulaşılabiliyor. Bu bölümde konuştuğumuz konuya katkıda bulunmak isteyenler, Twitter üzerinden #yeniufuklar etiketiyle görüşlerini ve düşüncelerini bizlerle paylaşabilirler. Hemen bir not da ben aktarayım, doğanın hiçbir ücret talep etmeden sağladığı hizmetlere ekosistem hizmeti diyoruz. Az önce bahsetmiştiniz ve genellikle Doğada bunu korumak bizim ne işimize yarıyor ki? sorusuna yanıt vermemizi sağlayan güzel bir hizmet bu. Ama elbette sadece bununla sınırlı kalmıyor, sosyal kültürel ekonomik refaha katkıları var değil mi bu alanların? Gülden Atkın Gençoğlu: Tabii ki. İklim değişikliğiyle mücadele, erozyonun kontrolü, doğal arıtma sağlamasının aksine, deniz koruma alanlarının ekonomik faydaları var. Bunlar geçim kaynağı, en önemli faydası geçim kaynağı sağlaması. Bu alanlarda yaşayan insanların çoğu balıkçılık ile geçiniyor. Aynı zamanda stoklarını koruyarak sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmamızı sağlıyor. Deniz ve turizm rekreasyon faaliyetleri yöre halkı için en önemli ve en büyük gelir kaynağı. Bu alanlar ziyaretçi akınlarına uğruyor bunun en önemli nedeni ise temiz deniz kıyıları, sessiz olması ve kitle turizmi olmaması. Yine doğal, tarihi ve kültürel özellikleriyle farklı turizm seçenekleri

Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir?

Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir? Sayı: 105 Eylül 2014 Küresel İnsani Gelişme Raporu Ankara da ve İstanbul da tanıtılıyor Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir? GAP GREEN

Detaylı

Sayı: 101 Mayıs 2014

Sayı: 101 Mayıs 2014 Sayı: 101 Mayıs 2014 Argande'nin yeni koleksiyonu Nemrut Dağı'ndan Bilgi paylaştıkça çoğalır Gençler gönüllülüğü tartışıyor Deniz ve kıyı koruma alanları için yeni projelere çağrı Türkiye girişimcilik

Detaylı

Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor

Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor Sayı: 115 Temmuz 2015 Kadın dostu kentler bir araya geldi Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor Yeni kalkınma hedeflerinde gönüllülerin

Detaylı

Sayı: 102 Haziran 2014

Sayı: 102 Haziran 2014 Sayı: 102 Haziran 2014 Kalkınma açık havada: #bencemümkün Düşük salımlı kalkınma stratejisi devreye sokulmalı Startup Women ilk kez Türkiye de, Ankara da düzenlendi Sürdürülebilir enerji çözümleri ve özel

Detaylı

Mukim temsilciden: Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Türkiye. Küresel İnsani Gelişme Forumu İstanbul da. Mersin de Küresel İlkeler Sözleşmesi ne imza

Mukim temsilciden: Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Türkiye. Küresel İnsani Gelişme Forumu İstanbul da. Mersin de Küresel İlkeler Sözleşmesi ne imza Sayı: 75 Mart 2012 Mukim temsilciden: Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Türkiye Mersin de Küresel İlkeler Sözleşmesi ne imza Podcastlarımızı yayınlayan radyo sayısı 11 e yükseldi Küresel İnsani Gelişme Forumu

Detaylı

UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?

UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx? UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?websayfano=3927 20 02 2013 www.undp.org.tr/print.aspx?websayfano=3931

Detaylı

Sayı: 114 Haziran 2015

Sayı: 114 Haziran 2015 Sayı: 114 Haziran 2015 Gelecek Turizmde 3. dönem başvuruları başladı UNDP Özel Ödülü Soma da Önce Kadın a İnsan hakları mekanizmasını güçlendirmek için işbirliği Kadınların emeği Argande nin Yaz 2015 koleksiyonunda

Detaylı

Sayı: 113 Mayıs 2015

Sayı: 113 Mayıs 2015 Sayı: 113 Mayıs 2015 UNDP Başkanı Türkiye yi ziyaret etti Gelecek Turizmde geleceğin turizm projelerini arıyor Futbol taraftarları Ebolayla mücadeleyi destekledi Kuluçka Merkezi enerji verimliliğini artıracak

Detaylı

Küre Dağları Milli Parkı Örnek Uygulamalar Programı başlıyor Bilenler bilmeyenlere öğretmeye hız verdi

Küre Dağları Milli Parkı Örnek Uygulamalar Programı başlıyor Bilenler bilmeyenlere öğretmeye hız verdi Sayı: 65 Mayıs 2011 Dostluk treni ile İstanbul'dan Kars'a seyahat Küre Dağları Milli Parkı Örnek Uygulamalar Programı başlıyor Bilenler bilmeyenlere öğretmeye hız verdi Türkiye nin yeni İklim Değişikliği

Detaylı

2006 Dünya Su Günü: Su ve kültür. "Su paylaşımındaki eşitsizliğe son verme zamanı" Türkiye ve küresel ısınma

2006 Dünya Su Günü: Su ve kültür. Su paylaşımındaki eşitsizliğe son verme zamanı Türkiye ve küresel ısınma Sayı: 4 Nisan 2006 2006 Dünya Su Günü: Su ve kültür Türkiye ve küresel ısınma 'Doğu Anadolu Kalkınma' projesinin etkileri "Su paylaşımındaki eşitsizliğe son verme zamanı" Daha çok gence erişmek için bilgisayar

Detaylı

Muğla'nın meyveleri: Kültürel miras Türkiye'de UNDP ve Avrupa Birliği ortaklığı. Çilek kokulu günler İklim Değişikliği Raporu Ankara'da tanıtıldı

Muğla'nın meyveleri: Kültürel miras Türkiye'de UNDP ve Avrupa Birliği ortaklığı. Çilek kokulu günler İklim Değişikliği Raporu Ankara'da tanıtıldı Sayı: 26 Şubat 2008 Bulgar gençlerin görüşleri AB'den sonra değişti Muğla'nın meyveleri: Kültürel miras Türkiye'de UNDP ve Avrupa Birliği ortaklığı Çilek kokulu günler İklim Değişikliği Raporu Ankara'da

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6. hızla. Sessiz kaldıkça. sona yaklaşıyoruz

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6. hızla. Sessiz kaldıkça. sona yaklaşıyoruz CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6 Sessiz kaldıkça hızla sona yaklaşıyoruz İŞLETME 2023 CUMHURİYETİN 1OO. YILINDA KURUMSAL KURUMSAL SORUMLULUK PAZARYERİ SORUMLULUK

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Özet 2014 İnsani Gelişme Raporu. İnsani İlerlemeyi Sürdürmek: Kırılganlıkları Azaltmak ve Dayanıklılık Oluşturmak

Özet 2014 İnsani Gelişme Raporu. İnsani İlerlemeyi Sürdürmek: Kırılganlıkları Azaltmak ve Dayanıklılık Oluşturmak Özet 2014 İnsani Gelişme Raporu İnsani İlerlemeyi Sürdürmek: Kırılganlıkları Azaltmak ve Dayanıklılık Oluşturmak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, 2014 1 UN Plaza, New York, NY 10017, ABD Tüm hakları

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179. yaşında...

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179. yaşında... CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179 yaşında... TTNET 2013 yılında 4.000 kişiye internet eğitimi verdi Kurumsal sosyal sorumluluk stratejisini, bilgiye

Detaylı

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği. e-haber bülteni. Haziran 2010. www.kssd.org

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği. e-haber bülteni. Haziran 2010. www.kssd.org Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği e-haber bülteni Haziran 2010 www.kssd.org Haziran 2010 Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği olarak sizlere haber bültenimizin Haziran sayısını sunuyoruz.

Detaylı

Önce Kadın. Vodafone. Vodafone Vakfı'nın Desteğiyle. Mobil Teknolojilerin Kadınların Güçlenmesindeki Rolü

Önce Kadın. Vodafone. Vodafone Vakfı'nın Desteğiyle. Mobil Teknolojilerin Kadınların Güçlenmesindeki Rolü Önce Kadın Mobil Teknolojilerin Kadınların Güçlenmesindeki Rolü Vodafone Vodafone Vakfı'nın Desteğiyle İçindekiler Bu rapor, Vodafone Vakfı'nın desteği, Oxford Üniversitesi Saïd İşletme Fakültesi ve Accenture

Detaylı

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Yayın Sahibi: Uluslararası Çocuk Merkezi Editör: Gülgün Müftü Grafik Tasarım ve Dizgi: Selim Cesur Uluslararası Çocuk Merkezi UÇM Bilkent Üniversitesi, Merkez Kütüphane

Detaylı

çözümün parçası olmak

çözümün parçası olmak CSR Turkey Magazine Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Eylül-Ekim 2012 Sayı: 5 sorunun ya da çözümün parçası olmak Merhaba, KSS Türkiye Dergisi nin yeni sayısıyla tekrar beraberiz. Kurumsal sosyal sorumluluk

Detaylı

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013 Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte 2013 te öne çıkanlar Üst üste 5. kez DJSI sektör lideri Etik ve uyum konusunda en üst düzeyde çaba Medikal ve Tedarikçi

Detaylı

Birleşmiş Milletler Türkiye

Birleşmiş Milletler Türkiye Birleşmiş Milletler Türkiye Birleşmiş Milletler Türkiye Birleşmiş Milletler (BM) İkinci Dünya Savaşını takiben uluslararası barış ve güvenliğin korunması, sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi ve insan

Detaylı

2008 Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği BM Binası, Birlik Mahallesi, 2. Cadde, No 11, Çankaya, Ankara

2008 Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği BM Binası, Birlik Mahallesi, 2. Cadde, No 11, Çankaya, Ankara 2008 Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği BM Binası, Birlik Mahallesi, 2. Cadde, No 11, Çankaya, Ankara Bu yapıtın tüm yayın hakları saklıdır. Aynen ya da özet olarak hiçbir bölümü,

Detaylı

KONFEDERASYONU KONFEDERASYONU

KONFEDERASYONU KONFEDERASYONU Bu proje Avrupa Birliği tarafından Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. finanse edilmektedir. TÜRKİYE İŞVEREN SENDİKALARI TÜRKİYE İŞVEREN SENDİKALARI KONFEDERASYONU KONFEDERASYONU TARAFINDAN

Detaylı

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 13 Ocak - Şubat - Mart 2015 Tasarım ve inovasyon BEBKA, yeni fikirlerin ışığıyla aydınlanacak bir geleceğe inanıyor

Detaylı

Program Teklifi Türk-İsveç Yerel Yönetimler Ortaklığı Tuselog 2011-2015

Program Teklifi Türk-İsveç Yerel Yönetimler Ortaklığı Tuselog 2011-2015 Program Teklifi Türk-İsveç Yerel Yönetimler Ortaklığı Tuselog 2011-2015 Gözden geçirilmiş teklif, 2011 2 İçindekiler 1. Giriş... 4 2. Arka Plan... 4 2.1. Türk Yerel Yönetimindeki son gelişmeler... 4 2.2.

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2012 Sayı: 1. Tıpkı insanlar gibi. kurumlar da kendi kişiliklerini geliştirirler

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2012 Sayı: 1. Tıpkı insanlar gibi. kurumlar da kendi kişiliklerini geliştirirler CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2012 Sayı: 1 Tıpkı insanlar gibi kurumlar da kendi kişiliklerini geliştirirler C M Y CM MY CY CMY K Çocuk okuru olmayan bir toplumun büyük okuru

Detaylı

Uluslararası Enerji Verimliliği Konferansı, 2011 İstanbul

Uluslararası Enerji Verimliliği Konferansı, 2011 İstanbul Uluslararası Enerji Verimliliği Konferansı, 2011 İstanbul Bu yayın Avrupa Birliği nin desteklediği Strengthening Energy Efficiency Capacities and Networks of CSOs and Municipalities-Bosnia and Herzegovina,

Detaylı

Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınmanın Mevcut Durumu

Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınmanın Mevcut Durumu Türkiye nin 2012 BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansına (Rio+20) Hazırlıklarının Desteklenmesi Rio dan Rio ya: Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınmanın Mevcut Durumu -2012- Rio dan Rio ya: Türkiye de Sürdürülebilir

Detaylı

TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU 2012 TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU ÖNSÖZ Değerli Kooperatifçiler; Son yıllarda dünyada yaşanan sosyo-ekonomik krizler, birlikte hareket etme ve ortak iş yapmanın önemini bir

Detaylı