TÜRK YAN SANAY BORSASI BÜLTEN Bu ayki say zda neler var:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRK YAN SANAY BORSASI BÜLTEN Bu ayki say zda neler var:"

Transkript

1 TÜRK YAN SANAY BORSASI BÜLTEN Bu ayki sayzda neler var: MIDEST 2011 Yan Sanayi Fuarn Ardndan.. Türk Yan Sanayi Borsas ndan.. Ocak 2012, say:70 Deerli Yan sanayicilerimiz, KOB lerimiz, giriimcilerimiz, Yan Sanayi Borsas olarak geride braktz 22 yldan sonra 2012 n ilk saynda sizlerle birlikte olmann mutluluunu yayoruz. Hannover Messe 2012 UNIDO 14.Genel Konferans Yurtiçi Fuar Gezilerimiz Plastik-Kauçuk Komitesi Sektörel Deerlendirme Toplantlar Sanayi htisas Komitesi Faaliyetleri Beyaz Eya Sektörü Analiz Çalmas Elektrikli Otomobiller Uzman Köesi Önerileriniz MIDEST 2011 Yan Sanayi Fuarn Ardndan.. Hepiniz için sakl ve baar geçmesini dilediimiz bu sene de bültenimizi ayda bir sizlere ularmaya çalacaz. Sayfalar dolduran haberlerden ve sitemizden izleyebileceiniz gibi, 2012, çok sayda organizasyon, fuar, toplant, seminer, panel ve konferanslarla son derece youn geçecek. Özellikle her yl düzenlediimiz ve youn ilgi gören birlii Günleri organizasyonumuzun bu yl 11. kez düzenleyeceiz. Ayrca bu yl mevcut üyelerimizin katyla gerçekletirilecek olan üye profili anket çalmas ilerleyen saylarzda deerlendirmelerinize sunacaz. Türk Yan Sanayi Borsas hakkndaki düüncelerinizi, bu bültende yer almas istediiniz hususlar ve yan sanayi ailemizin dier bireylerine iletmek istediiniz mesajlar bekliyoruz. Bizler de göndermi olduunuz bu mesajlar yerimiz ve imkanlarz ölçüsünde yaynlamaya çalacaz. Bir sonraki sayda bulumak üzere letiim: MIDEST 2011 Yan Sanayi Fuar, Fransa nn Paris ehrinde Kasm 2011 tarihleri arasnda 41. kez düzenlenmitir. MIDEST 2011 Yan Sanayi Fuarn milli katm organizasyonu 1991 yndan itibaren Odamzca gerçekletirilmektedir. Fuara 1710 katmc tirak etmi, fuar toplamda 74 ülkeden, kii tarafndan ziyaret edilmitir. Fuarda sergilenen ürün gruplar ada yer almaktadr; *Metal leme, Vida kesme, Talalem, Özel makineler Finisaj, Isl ve Yüzey lem Balant Elemanlar Dövme, Döküm, malat Yar Mamul Metal Ürünler Saç ekillendirme Plastik/Kauçuk/Kompozit Malzeme leme Elektrik/Elektronik *Mikroteknik/Hassas Sanayi Parçalar/Mühendislik/Dizayn Ararma/Kalite

2 *Verimlilik Prosesleri Türkiye milli kat 23 firmamn katyla toplam 504 m 2 lik alanda gerçekletirilmitir. Fuara ayrca 6 Türk firmas da bireysel olarak katlmlardr. Öte yandan, Odamz enformasyon standnda, 15 yan sanayici firmamn tan broür ve kataloglar sergilenmitir. kili görümeler srasnda, Odamz ile stand baznda katm gerçekletiren 15 Firmamz sektöründe öncü ana sanayiciler ile toplam 51 görüme gerçekletirmitir. MIDEST 2011 KATILIMCI LSTES Aksan Kalp San.Tic. A.. Aksar Makine San.Tic A.. Berdan Cvata Somun Makine Yedek Parça San.Tic.Ltd.ti. Demirsoy Döküm Metal.Makina Tic.San.Ltd.ti. Dündarlar Makine San.Tic.Ltd.ti. Erciyes Demir San.Tic.Ltd.ti. Esalba Demir San.Tic.Ltd.ti. Eskiehir Sanayi Odas FMC Hidrolik Sistemleri Oto Mak.San.Tic.Ltd.ti. Gözüküçük Makine Elek.Elekt.Oto.San.Tic.Ltd.ti. Hisarlar Mak.San.Tic.A.. ka Makine Yedek Parça aat Otomotiv San.Tic.Ltd.ti. Köklüce Mak.ve Yedek Parça ml.tic.san.ltd.ti. Makim Makine Teknolojileri San.Tic.A.. Mercan Endüstriyel Tasarm Makine San.Ltd.ti. Numan Pres Kalp Makine Yedek Par.ma.San.ve Paz.D Tic.Ltd.ti. Planet Plastik Ltd.ti. Polisac Metal Makine Petrol Ürünleri San.Tic.Ltd.ti. Sms Sanayi Malzemeleri Üretim ve Sat A.. Tekkan Plastik Kalp Sanayi ve Tic.Ltd.ti. Teknoform Makine San.ve Tic.Ltd.ti. Torun Bakr Alamlar Metal Sanayi ve Tic.A.. T.C.Paris Büyükelçilii Ticaret Bamüsavirlii Nisan 2012 tarihlerinde Almanya da gerçekletirilecek olan HANNOVER Sanayi Fuar milli düzeyde itirakinin Odamzca gerçekletirilmesi planlanmaktadr. Her yl düzenlenen, ortalama 5000 e yakn katmc firmaya ev sahiplii yapan, bölge sanayisini en iyi ekilde temsil eden ve e yaklaan profesyonel ziyaretçi say ile Avrupa nn önemli sanayi fuarlarndan biri olan HANNOVER Sanayi fuar, üretimini artrmak, yeni pazarlar bulmak ve uluslararas pazarlara giri yapmak isteyen yan sanayicilerimiz için esiz frsatlar sunmaktadr.

3 HANNOVER ALMANYA NSAN 2012 Fuarn Konusu -Döküm, dövme, kalp imalat, metal ekillendirme, sac parça, tel, boru, profil, yüzey kaplama, haddeleme, tala imalat, plastik, kauçuk, elektrik, elektronik parçalar gibi pek çok sanayi ve yan sanayi ürünü. Katm Bedeli *Özel Paket: Stand inaat ve -Her ey dahil *Özel paket fiyat, temel dekorasyon 480 Euro/m 2 malzemeleri, stanbul -Nakliye ve gümrükleme hariç, Hannover-stanbul nakliye 450 Euro/m 2 organizasyonu, Türkiye- -Nakliye hizmeti hariç, Almanya gümrük giri/ç 440 Euro/m 2 lemleri, mallarn -Stand inaat ve dekorasyonu hariç, sigortalanmas,elektrik 350 Euro/m 2 balant ve temel -Stand inaat hizmeti hariç, aydnlatma, stand büyüklüü 330 Euro/m 2 ile orant olarak ücretsiz -Nakliye ve Stand inaat hizmeti hariç, Fuara giri kart temini, 290 Euro/m 2 katalog ve internet giri bedeli, *(1 Euro=2.25 TL sabit kur avantaj) medya bedeli, ilave giri kart, fuar süresince iletiim araçlarndan faydalanma imkan ve tevik ilemlerinin takibi ile %19 oranndaki Almanya vergi bedelinin dahil olmas Mini Minimum Stand -12 m 2 (+3 m 2 ve katlar) Ödeme Plan Katm Destei *Ulam:Tüm ulam belgeleri (bilet, ini kart, vb.) destek rasnda ibraz edilmek üzere saklanmal ve gidi tarihinin fuar balama tarihinden en erken 5 gün önce, dönü tarihinin ise fuar biti tarihinden en geç 5 gün sonras olmas gerekmektedir. STK lara ve STK ile katlan firmalara ücretsiz stand imkan rtibat: e-posta Tel : Faks : : Euro avans + avans dnda kalan tutar iki eit taksitle tahsil edilecektir. -Fuar kat ve en fazla iki temsilcinin ekonomi s gidi ve dönü ulam masraflarnda %50 orannda DTM tevii -5 adet firmann katn 1 STK üzerinden olmas durumunda (minimum 60 m 2 lik stand inaatn STK üzerinden olmas artyla) her ey dahil paket fiyat üzerinden 1 adet 12 m 2 lik standn ücretsiz olarak ilgili STK ya veya belirleyecei bir firmaya tahsisi -Minimum 120 m 2 lik stand inaatn ilgili STK üzerinden olmas halinde, 1 adet 12 m 2 lik standn ilgili STK ya, 1 adet 12 m 2 lik standn STK tarafndan belirlenecek firmaya ücretsiz tahsisi, -35 m 2 ve üstündeki standlarda, stand inaatn milli katmdan bamsz olarak yaplabilecei (komu standlarda milli katm inaatn olmamas halinde)

4 UNIDO 14. GENEL KONFERANSI 28 Kasm-2 Aralk 2011 tarihlerinde Viyana da düzenlenen Birlemi Milletler Sanayi ve Kalknma Örgütü (UNIDO) 14. Genel Konferansna Odamz Türk Yan Sanayi Borsas ve birlie ba 52 ülkeden katm gerçeklemitir. UNIDO 14. Genel Konferansnda, UNIDO nun görev tannda yer alan konularda son dönemde ciddi gelimeler yaand, bu gelimeler karnda Örgüt ün kendini sürekli güncellemesi ve bu çerçevede gelimelere etkin bir ekilde yant verecek konumda olmas gerektii ifade edilmitir. Ayrca, son dönemde yaanan ekonomik kriz sebebiyle UNIDO nun öneminin daha da artt, ekonomik anlamda kalknmann salanmas için nai programlarn gerçekletirilmesi gerektii ve bu çerçevede, tüm üye devletlerin UNIDO platformunda birlikte çaba sarf etmesinin kaçlmaz olduunu belirtmitir. Toplantda, ayrca çevre dostu endüstri giriimi, ticaret kapasitesini gelitirme, bayndrlk için alar, refah için ibirlii, üretim sektörünün rekabet gücü, istihdam yaratma, enerji faaliyetlerindeki art, hükümet ve özel sektör konular da ayrca incelenmitir. METAL LEME, SAC LEME, ELEKTRK, ELEKTRONK, OTOMASYON, HIRDAVAT VE GÜVENL SEKTÖRLER BURSA DA R ARAYA GELD Bursa Metal leme Teknolojileri Fuar 1 4 Aralk 2011 tarihleri arasnda Bursa Uluslararas Fuar ve Kongre Merkezi nde düzenlendi. 21 ülkeden 351 firma ve firma temsilcilisinin katyla hazrlanan fuarlar yurtiçi ve yurtdndan 30 ülkeden kii tarafndan ziyaret edildi. Metal ileme makineleri ve CNC tezgâhlar bata otomotiv yan sanayi olmak üzere genel makine sanayinde youn olarak kullanlmaktadr. Ülkemizde üretimin lokomotifi, ihracatn ikinci büyük ehri olan; tarm, gda, otomotiv, tekstil, metal sektörlerinde büyük igücüne sahip Bursa da düzenlenen Bursa Metal leme Teknolojileri Fuar nda sektörün en önemli üretici ve ihracatç firmalar, yurtiçi ve yurtdndan gelen profesyonellerle i balantlar kurdu. CAR ARAÇLAR VE LOJSTK MARKALARI COMVEX DE BULUTU Ticari araç, yan sanayi ve lojistik sektörü Kasm arasnda TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi nde düzenlenen Comvex ve Logist Eurasia fuarlarnda bulutu. ki ylda bir düzenlenen fuarlara bu yl 21 ülkeden 374 firma ve firma temsilcilii katld. Fuarlar 49 ülkeden profesyonel ziyaret etti. COMVEX STANBUL Fuar ile e zamanl olarak yaplan LOGIST EURASIA 2011, 5. Lojistik Endüstrisi, Tamack, Yükleme, Boaltma, stifleme, Depolama Araç, Donanm, Sistem ve Teknolojileri Fuar, ibirliinin pekimesi açndan da önem tayor. COMVEX STANBUL da, Türkiye'nin önde gelen lojistik firmalarn yolcu ve yük tamacnda kullandklar en yeni ticari araçlarn yan sra, otomotiv aksam ve parçalar, haberleme sistemleri, motor yaktlar, akümülatörler, lastik ve jantlar ile servis ekipmanlar bir arada sergilendi.

5 Sektörel Deerlendirme Toplantlar stanbul Ticaret Odas Plastik ve Kauçuk Meslek Komitesi nin giriimiyle, 30 Kasm 2011 tarih ve 14:00-17:00 saatleri arasnda MES Sanayi Sitesinde sektör mensuplaryla toplu iyerlerinde bilgilendirme toplantlar çerçevesinde bölgesel bir toplant yaplmr. Toplantn aç konumas gerçekletiren Levent Ta MES hakknda bilgi vererek, toplantn MES te yapyor olmasndan duyduu memnuniyeti ifade etmitir. Levent Tan ardndan söz alan TO Yönetim Kurulu Bakan Yardmc ekib Avdagiç, stanbul un ticari yap ve stanbul Ticaret Odas hakknda bilgi vermitir. Ayn zamanda toplantda Odamz tanm filmi ve sunumu gösterilmitir. Toplantn sunum bölümü 50 No.lu Plastik ve Kauçuk Meslek Komitesi Bakan Mehmet Uysal'n konumas ile tamamlanmr. Sunumlarn ardndan katmclarla soru-cevap bölümünde karkl görü alveriinde bulunulmutur. Odamz 50 no.lu Plastik ve Kauçuk Meslek Komitesi nin faaliyeti olarak Avrupa yakasndaki firmalarzla daha kolay iletiim kurabilme açndan 18 Ocak 2012 tarihinde STOÇ Sanayi Sitesi toplant salonunda düzenlenecek olan toplantya kat beklemekteyiz. 13 Ocak 2012 tarihine kadar ada verilen irtibat numaralar ile iletiime geçilmesi hususlar önemle hatrlatr. rtibat: Tel : (212) /77 E-posta : ODAMIZ SANAY HTSAS KOMTES FAALYETLER Odamz Sanayi htisas Komitesi nin çalmalar çerçevesinde, Sanayicimizle Birlikte slogan ile birçok sanayici firmaya Komite üyelerince ziyaretler düzenlenmitir. Bu ziyaretler srasnda sektörün genel sorunlar dile getirilmi ve Komite çalmalarnda da ele alnmr. Bu çerçevede, farkl KDV oranlar sorunu, özellikle demir-çelik ürünlerinin üretimlerindeki enerji maliyetleri, kalifiye eleman yetersizlii, yurtd fuarlarda teviklerden yararlanma konusundaki sntlar dile getirilmi olup, benzer sorunlarn tüm sanayi sektörünü ilgilendirmesinden dolay, Odamz Sanayi htisas Komitesi tarafndan çeitli Dernek ve Birliklerden alnan görüler çerçevesinde sntlar ve çözüm önerileri eklenerek hükümete sunulmak üzere bir rapor haline getirilmitir. Söz konusu rapor, Odamz yay olarak bastldktan sonra ilgili makamlara da yaplacaktr.

6 KOB LERE YÖNELK ANALZ ÇALIMASI ELEKTRKL OTOMOBLLER Beyaz Eya sektöründeki iletmelerin ERP (Entegre Bilgisayar Yazmlar-Kurumsal Kaynak Planlama) kullanm ve Yaln Üretim- Verimlilik uygulama seviyelerinin analizi ile ilgili Odamz tarafndan balatlan proje kapsamnda, firmalarn gerek anket ve gerekse de yerinde ziyaretleri ile mevcut durumlarn ERP ve Yaln Üretim açndan deerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede ilgili firmalar, mevcut durumlar tespit ederek hiçbir ücret ödemeden kendilerini deerlendirme imkan yakalayacaklardr. Ayrca, sektöre dönük yaplan ararmalarn rakamsal sonuçlar ilgili firmalarnda katmlaryla gerçekletirilecek bir panelde analiz edilecektir. Söz konusu panelde sektör temsilcileri ve KOSGEB yetkililerinin katmlar öngörülmekte olup firmanzca panel sonuçlarn deerlendirilmesi de mümkün olacaktr. rl sayda katn kabul edilecei analiz çalmasna dahil olmak isteyen firmalarn ada verilen irtibat numarasyla iletiimi hususu önemle rica olunur. rtibat: Tel : (212) Faks : (212) E-posta : Son yllarda otomotiv sektöründe özellikle elektrikli otomobiller konusunda büyük bir gelime yaanmaktadr. Dünyada hzla azalan petrol kaynaklar, bu zamana kadar üretilen ancak pazarda kendisine çok fazla yer bulamayan benzin ve elektrik motorlarn birlikte çal hibrid motorlu araçlar ile birlikte, tamamen elektrik ile çalan alternatiflere yönelinmesine sebep olmutur. Ayrca yine bu trend dorultusunda, hidrojen ile çalan otomobil, ABD de yakn zamanda trafie çkma izni alm olan uçan otomobil gibi örnekler de ortaya çkmaktadr. En son basna yansyan TÜ tarafndan hazrlanan hidrojenli tekne ve Oscar firmas tarafndan yaplan elektrikli araçlar, ülkemizdeki bu trendin somut örnekleridir. Dünyadaki bu gelimelere paralel olarak, özellikle elektrikli otomobil konusunda da bugüne kadar sadece prototip ten öteye gidemeyen özel üretimler, yerlerini seri üretime geçen ve dünya çapnda satna balanan, ülkemize de ithal edilen modellere rakmaya balamr. Son dönemdeki bu gelimeler çerçevesinde, özellikle elektrikli otomobil konusu önemini korumaktadr. Ülkemize ithal edilen çeitli markalarn elektrikli otomobillerinin sata balamas yannda, ülkemizde üretilmesi planlanan ve çalmalar yaplan markamodellerin olmas, konunun önemine iaret etmektedir. Bu noktada, bugüne kadar yaplamayan yerli otomobil ile birlikte, son dönemin yeni ak olan elektrikli otomobil konusu üzerine ilmenin, Türk Otomotiv Yan sanayinin bu gelimelerden nasl etkilenecei, üretimi sona erecek motor ve aktarma sistemleri parçalar ile bunlarn yerine gelecek elektrik motor ve pillerin üretimine ilikin sanayiciler, üniversiteler ve uzmanlarn bir araya gelecei toplantlar ile konunun geleceine k tutmaya çalacaz. Tüm bu gelimeleri bu sayfalarda sizler ile paylaarak sanayimizi bekleyen bu büyük deime öncülük etmeye çalacaz.

7 UZMAN KÖES Bu ayki konuumuz stanbul Teknik Üniversitesinden Yrd.Doç.Dr.Ufuk Cebeci Deerli yorumlar için kendisine teekkür ederiz Poka - Yoke Nedir? (Hata Önleyici Düzenekler) Japon yönetim düünürlerinden biri olan Shiego Shingo, 1986 nda yaynlad Sr Kontrol Sistemi ad tayan eseri ile yeni yönetim felsefesine sr hata ve poka-yoke kavramlar kazandrmr. Shingo ya göre organizasyonda istatistiksel kalite kontrol araçlarn kullanlmas hatalar bütünüyle ortadan kaldrmayabilir. Shingo, bu konuda Poka-Yoke ad verilen tekniin kullanlmas önerir. Dr. Shingo, Saga City de 1909 ynda dodu ve 1930 da Yamanashi Teknik Koleji makine mühendislii bölümünü bitirdi. Tayvan daki Taipei Railway fabrikasnda ie balad. Burada bilimsel yöneticilikle tan. Sonrada 1945 de Japon Yönetim irketinde profesyonel yönetim uzman oldu. Daha sonra eitim departman, bilgi ilem departman ve Fukioko ofisinin yöneticisi oldu de eitim departman bakan olarak istatistiksel kalite kontrol yöntemlerini uygulad de 300 irketi arard de hem çalanlar hem de tedarikçiler için Toyota Motor Co. da endüstri mühendisi ve fabrika gelitirme eitimiyle görevlendirildi boyunca Nagasaki deki Mitsubishi Heavy Industries de tonluk gemi omurgas bir araya toplama zaman 4 aydan 2 aya azaltmaktan sorumlu oldu. Bu dünyada gemi inasnda yeni bir rekor oldu ve sistem Japonya daki her tersaneye yayld. POKA, dikkatsizlik, dalgnlk, YOKE ise elimine edilmesi anlamna gelir. POKA YOKE, unutkanlk dikkatsizlik, yanl anlama, konsantrasyon eksiklii, standartlarn eksiklii, tecrübesizlik, bo vermek, sabotaj vs. insan faktörlerinden kaynaklanan durumlara kar, hata yapmay önleyici ve yardmc araç ve stratejileri kullanarak ancak daha fazla kontrol elemanna gerek duymadan, r hatal üretime ulamay amaçlar. Bu amaçla ve gerekirse kullanlan tezgaha ilave mekanizmalarn eklenmesine ve/veya ürün üzerinde dizayn deikliine gidilebilir. POKA-YOKE elemanlar sonland alterler, kl uyarlar, ablonlar, klavuzlar, sensörler, basnçl alterler, ayar pimleri, sayaçlar vs. donanmdan oluur. Temel fonksiyonlar kapatma/durdurma, kontrol ve uyarr. POKA-YOKE uygulamalar srasnda ürünün karakteristik özelliklerine göre ekillendirilmi standartlardan sapmalar belirleyecek uygun POKA-YOKE araçlar seçilir. Prosedürlerden ve sabit deerlerden sapmalar belirleyecek düzenekler kurulur. Poka - Yoke Sisteminin Araçlar Poka Yoke sistemi çalma srasnda üç araç kullanmaktadr. 1- Kaynakta Kontrol : Herhangi bir hata olutuunda müteriye ulamadan kaynanda belirlenerek kontrol altna alnmas ile kalite kontrolünün srlanmasr 2- %100 Denetim : Hata oluturabilecek çeitli unsurlar (arlk, yükseklik, genilik vb.) denetleyebilecek cihazlardan bütün ürünleri geçirmektir.

8 3- Önleyici Faaliyetler : Bir hata tespit edildiinde gerekli tedbirleri hemen almaktr. Poka - Yoke Sisteminin Kurulmas Gerektirecek Hatalar Unutkanlk Alkanlklardan kaynaklanan hatalar Tanmlama ve tehis hatalar Amatör hatalar Farknda olunan hatalar Kasti olmayan dikkatsizlie dayal hatalar Yava davranma ve kararszla dayal hatalar Standard eksikliinden kaynaklanan hatalar Sürpriz hatalar Kasti hatalar Poka - Yoke Çeitleri Önlemeye Dayal Poka - Yoke ler : Bu tür Poka - Yoke ler hatalarn olumas önlemeye dönüktür. Önlem temelli mekanizmalar süreçteki anormallikleri hissederek bu durumu bir sinyalle bildirir yada olayn zorluuna ve tekrarlanma sklna ba olarak süreci durdurur. Önlemeye dayal Poka - Yoke ler için iki yaklam kullanr. kaz yöntemi Kontrol yöntemi Kefetmeye Dayal Poka - Yoke ler : Baz durumlarda hatalar önlemek mümkün olamaz yada ekonomik olmaz. Bu gibi durumlarda hatalarn süreç içerisinde erken tehi edilmesi gerekir. Kefetme amaçl kullanlan üç tür Poka - Yoke mevcuttur. liki yöntemi Sabit Deer Yöntemi Hareket Admlar Yöntemi Poka - Yoke nin Temel Prensipleri: Üretim sürecinin sr hatal ürünler üretebilmesi için uygulamaya konulabilecek baz prensipler bulunmaktadr. Bu prensipler ada ki gibi sralanabilir. (Shimbun; 1988) 1- Kaliteyi süreçlere yerletirmek. Bu sayede herhangi bir hata yaplm olsa da üretilen parçalar %100 denetimden geçirileceinden sistemden kusurlu parçann çkmas engellenmi olur. 2- Yanlkla yaplan hatalar elimine etmek.hatalarn kaçlmaz olmad farz edilir. Eer gereken özen gösterilir ve uygun araçlarla sistem desteklenirse bütün hatalar elimine edecek bir yol bulunabilir. 3- Doruluu bilinmeyen hiçbir ilemi gerçekletirmemek. Üretim sisteminde doru olmad bilinen hiçbir ilem gerçekletirilmemelidir. 4- Mazereti deil, nasl doru yalaca düünmek. Hatalara yönelik olarak ne gibi mazeretler bulunabileceini düünmek yerine yaplanlarn nasl daha doru bir ekilde gerçekletirileceini düünmek ve bulmak.

9 5- %60 lk baar ans yeterli görmek. Gelimelerde, harekete geçmeden mükemmellii amaçlamak gerekmez. er, çözüm %50 baar ansndan daha yüksekse hemen yerine getirilmelidir. 6- Hatalar ve kusurlarla ilgili kar çaba sarfetmelidir. Tek bir çalann çabalar sr hatann gerçeklemesi için yeterli olmaz. Hata ve kusurlar yok etmek için iletmenin bütün çalanlar destek vermek zorundadr. 7- On beyin bir beyinden daha iyidir. Hatalarn ortadan kaldlmasnda ilgili kiilerin tamamn katlaca beyin rtnas çalmalar daha etkin sonuçlar dourur. Takm çalmas ilerleme fikirlerinin anahtarr. 8-5 kez neden 1 kez nasl sorusunu sorarak dorular bulmak. Eer bir hata varsa daha fazla denetleyici talep edilmemeli, problemlerin kaynana inilmelidir. Akla gelen ilk nedenlerle yetinmemeli problemin kaynana inebilmek için 5 kez neden sorusu sorulmal, arkasndan bunu nals tespit ederiz diye sorulmal ve daha sonra çözüm uygulamaya konulmalr. ÖNERLERZ Sizlerden aldz öneriler dorultusunda çalmalarza yön vermekteyiz. Lütfen Türk Yan Sanayi Borsas Bültenimizle ilgili varsa öneri ve fikirlerinizi adaki formu doldurarak no.lu faksa veya adresine gönderiniz. TYSB BÜLTENZE LAN VERMEK STYORSANIZ lan ve duyurularn TYSB Bülteninde yer almas istiyorsanz, TAM SAYFA LAN. 250 TL YARIM SAYFA LAN. 150 TL DÖRTTE BR SAYFA LAN TL Lütfen ilanlar e-posta adresine gönderiniz. STANBUL TCARET ODASI Bilgi Hatt:

Türk Yan Sanayi Borsas Bülteni Say : 36 17 Haziran 2004

Türk Yan Sanayi Borsas Bülteni Say : 36 17 Haziran 2004 Türk Yan Sanayi Borsas Bülteni Say: 36 17 Haziran 2004 Bu sayda; Yan Sanayi Borsas ndan... III. birlii Günleri AAPEX 2004 Otomotiv Fuar MIDEST 2004 Yan Sanayi Fuar TYSB Hizmet Birimleri Baar KOB Yarmas

Detaylı

WEB TABANLI YAPAY ZEKA TEKN KLER (PROJE NO : FEN-E-050608-138)

WEB TABANLI YAPAY ZEKA TEKN KLER (PROJE NO : FEN-E-050608-138) T.C. MARMARA ÜNVERSTES MSEL ARATIRMA PROJELER KOMSYONU BAKANLII PROJE RAPORU WEB TABANLI YAPAY ZEKA TEKNKLER M SIMÜLATÖRLERN HAZIRLANMASI (PROJE NO : FEN-E-050608-138) Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Mehmet

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2011 MALİ YILI

FAALİYET RAPORU 2011 MALİ YILI TÜİK FAALİYET RAPORU 2011 MALİ YILI TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU TÜİK FAALİYET RAPORU 2011 MALİ YILI Yayın içeriğine yönelik sorularınız için Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Strateji ve Kalite Grubu

Detaylı

T.C. ENERJ VE TAB KAYNAKLAR BAKANLI I

T.C. ENERJ VE TAB KAYNAKLAR BAKANLI I T.C. ENERJ VE TAB KAYNAKLAR BAKANLII STRATEJK PLANI (Taslak) (2010-2014) OCAK 2009 1 TARHÇE Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanl (ETKB), 4951 say Kanunun verdii yetkiye dayanlarak 25.12.1963 tarih ve 4-400

Detaylı

Toplam Kalite Yönetimi nin ülke baznda yaygn ve etkin kullanmn salayarak dünyada örnek ve önder bir kurulu olmak

Toplam Kalite Yönetimi nin ülke baznda yaygn ve etkin kullanmn salayarak dünyada örnek ve önder bir kurulu olmak MSYON / VZYON Misyonumuz Tüm özel, kamu kurum ve kurulular ile sivil toplum örgütlerine, dünya çapnda kalite seviyesine ulamalar ve rekabet güçlerini artrmalar için uygun ortamlar yaratmak Vizyonumuz Toplam

Detaylı

TARMAKB R TANITIM DÖKÜMANI

TARMAKB R TANITIM DÖKÜMANI TARMAKBR TANITIM DÖKÜMANI TARMAKBR Türk Tarm Alet ve Makinalar malatçlar Birlii, 1978 ynda kurulmu olup, ülkemizde traktör ve tarm makinalar ana itigal konusu olan imalatç, ihracatç ve ithalatçlarn üye

Detaylı

KÜRESELDEN YERELE STRATEJİ LER VE UYGULAMALAR. Sempozyum Kitabı. Editör Yrd. Doç. Dr. Ümit İzmen

KÜRESELDEN YERELE STRATEJİ LER VE UYGULAMALAR. Sempozyum Kitabı. Editör Yrd. Doç. Dr. Ümit İzmen KÜRESELDEN YERELE STRATEJİ LER VE UYGULAMALAR Sempozyum Kitabı Editör Yrd. Doç. Dr. Ümit İzmen Editör Yardımcıları ve Yayına Hazırlayanlar Burcu Berent Zühal Özbay Daş Betül Çelikkaleli 18 Kasım 2011 Pamukkale

Detaylı

BR BÜYÜME STRATEJS OLARAK FRANCHSNG SSTEM; FRMALAR AÇISINDAN ÖNEM, MEVZUAT BOYUTU VE MUHASEBE UYGULAMASI Dr.Suphi ASLANOLU

BR BÜYÜME STRATEJS OLARAK FRANCHSNG SSTEM; FRMALAR AÇISINDAN ÖNEM, MEVZUAT BOYUTU VE MUHASEBE UYGULAMASI Dr.Suphi ASLANOLU BR BÜYÜME STRATEJS OLARAK FRANCHSNG SSTEM; FRMALAR AÇISINDAN ÖNEM, MEVZUAT BOYUTU VE MUHASEBE UYGULAMASI Dr.Suphi ASLANOLU ÖZET Günümüzde, firmalar açsndan uluslararaslama ve uluslararas faaliyetlerde

Detaylı

Uzay Tabanl Güvenlik Çal malar

Uzay Tabanl Güvenlik Çal malar Uzay Tabanl Güvenlik Çalmalar HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJLER DERG OCAK 2008 CLT 3 SAYI 3 (39-51) UZAY-TABANLI GÜVENLK ÇALIMALARI Fuat NCE Hava Harp Okulu HUTEN Md.lüü Yeilyurt / STANBUL fuat.ince@superonline.com

Detaylı

EKER YATIRIM MENKUL DE ERLER A.. 2012 YILINA A T 28 MART 2013 TAR HL OLA AN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEM

EKER YATIRIM MENKUL DE ERLER A.. 2012 YILINA A T 28 MART 2013 TAR HL OLA AN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEM Faaliyet Raporu 2012 çindekiler 1 EKERYATIRIMMENKULDEERLERA.. 2012YILINAAT28MART2013TARHLOLAANGENELKURUL TOPLANTIGÜNDEM 1 AçlveYoklama 2 BakanlkDivanSeçimi 3 Bakanlk Divanna Genel Kurul Toplant tutanan

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI TÜRK YAN SANAYİ BORSASI Bu sayımızda; Yan Sanayi Fuarları BÜLTEN Türk Yan Sanayi Borsası ndan Nisan 2014, Sayı:82 *Avrupa nın En Büyük Sanayi Fuarı nda Firmanızı Tanıtın; Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka

Detaylı

TÜRKYE NN DÖNÜÜM SÜRECNDE ANAHTAR BR MEKANZMA OLARAK e-devlet, e-dönüüm VE ENTEGRASYON STANDARTLARI

TÜRKYE NN DÖNÜÜM SÜRECNDE ANAHTAR BR MEKANZMA OLARAK e-devlet, e-dönüüm VE ENTEGRASYON STANDARTLARI ÖZET TÜRKYE NN DÖNÜÜM SÜRECNDE ANAHTAR BR MEKANZMA OLARAK e-devlet, e-dönüüm VE ENTEGRASYON STANDARTLARI Mustafa ACAR* Erhan KUMA** Küreselleme ve internet ça insanolunun zaman-mekân algsn deitirmekte,

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ Ağustos 2013, sayı:81 Mart 2012, sayı:72 Bu sayımızda neler var: Yan Sanayi Fuarları: *Midest Yan Sanayi Fuarı *Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka Takip Etmelisiniz: *ASELSAN

Detaylı

DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ VE ENDEKSLERİ

DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ VE ENDEKSLERİ TÜİK DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ VE ENDEKSLERİ ISSN 0259-5036 TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU TÜİK Sorularla Resmi İstatistikler Dizisi - 2 Önsöz ÖNSÖZ Türkiye statistik Kurumu karar alclarn, aratrmaclarn ve

Detaylı

KÜLTÜR VE TURZM BAKANLII 2010-2014 STRATEJK PLANI

KÜLTÜR VE TURZM BAKANLII 2010-2014 STRATEJK PLANI KÜLTÜR VE TURZM BAKANLII 2010-2014 STRATEJK PLANI OCAK 2010 BAKAN SUNU-U Kamu kaynaklarmzn etkin ve effaf kullanmn salamaya yönelik 5018 sayl Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve ikincil mevzuat gerei

Detaylı

KAÇIRILAN YADA KAÇIRILMASI GEREKEN TREN:ÖZELLETRME

KAÇIRILAN YADA KAÇIRILMASI GEREKEN TREN:ÖZELLETRME KAÇIRILAN YADA KAÇIRILMASI GEREKEN TREN:ÖZELLETRME İbrahim Çütcü 1 ÖZET Çalmamzda, hzla küreselleerek küçülen dünyada,bata ülkemizde ve dünyada uygulanan özelletirme politikalar ayrntl bir ekilde incelenmitir.

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ İstanbul Teknokent A.Ş. Kuluçka Merkezi

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ İstanbul Teknokent A.Ş. Kuluçka Merkezi T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ İstanbul Teknokent A.Ş. Kuluçka Merkezi 2010 yılında kurulan ve İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi nde faaliyete geçen

Detaylı

BÜLTEN. Şubat 2015, Say : 84. Türk Yan Sanayi Borsası ndan. Tedarikçi Günleri. Yabancı Heyet Ziyaretleri

BÜLTEN. Şubat 2015, Say : 84. Türk Yan Sanayi Borsası ndan. Tedarikçi Günleri. Yabancı Heyet Ziyaretleri BÜLTEN Tedarikçi Günleri Continental&Schaeffler Tedarikçi Günleri ni Düzenledik AUTOLIV Tedarikçi Günleri TÜRK TRAKTÖR Tedarikçi Günleri PROFICOOL FANS Tedarikçi Günleri BFT SpA Tedarikçi Günleri B&M Tedarikçi

Detaylı

Türk liras n n de eri gurur veriyor

Türk liras n n de eri gurur veriyor ORGAN ZE SANAY GAZETES MAYIS 2011 1 M. Tamer MÜFTÜO LU Yurdumuzdan Giri imcilik, Yöneticilik ve Teknisyenlik Örnekleri 20 de Emin AKÇAO LU Yurt d nda firma avlamal e k ÇALI KAN Finansal istikrar ne demek?

Detaylı

ABMYO Dergisi. 23, (2011) (1-8) Baarnn Altndaki Sr M. Salih ÇELKKALE 1 stanbul Aydn Üniversitei Anadolu BL Meslek Yüksekokulu ile Yükseköretim hayatna balad. Anadolu BL Meslek Yüksekokulu, Yükseköretim

Detaylı

Sosyal Güvenlik Nereye Do ru Gidiyor?

Sosyal Güvenlik Nereye Do ru Gidiyor? IBM Global Social Segment Haziran 2007 Sosyal Güvenlik Nereye Do ru Gidiyor? 15 Bat Avrupa ülkesindeki sosyal güvenlik yönetimi CEO lar ile yaplan görümeler Hazrlayanlar: Prof. Dr. Paul SCHOUKENS Prof.

Detaylı

DO AN RKETLER GRUBU HOLD NG A.. 2009 FAAL YET RAPORU

DO AN RKETLER GRUBU HOLD NG A.. 2009 FAAL YET RAPORU DO AN RKETLER GRUBU HOLD NG A.. 2009 FAAL YET RAPORU Do an irketler Grubu Holding A.. 1 2009 Faaliyet Raporu Ç NDEK LER: Vizyon ve Misyon...03 Kurum Profili...04 Yönetim Kurulu Ba kan Mesaj...06 Yönetim

Detaylı

FİYAT ENDEKSLERİ VE ENFLASYON

FİYAT ENDEKSLERİ VE ENFLASYON TÜİK FİYAT ENDEKSLERİ VE ENFLASYON Sorularla Resmi İstatistikler Dizisi - 3 ISSN 0259-5036 TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU !"!# 3129 ISBN 978-975-19-4218-0-50 AdetǨ-ΰ ˇðŞŞŞˇ3ìúł Önsöz!! "#$"%!!! "#$%&'(! )*+,+&*+&%!

Detaylı

Ba ar l hamleleriyle dünya havac l k liginde

Ba ar l hamleleriyle dünya havac l k liginde MAYIS 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Yerli Sanayinin Gözü Sivil Havacılıkta korhan@ostim.com.tr Ba ar l hamleleriyle dünya havac l k liginde h zla yükselen milli markam z Türk Hava Yollar, artan

Detaylı

BMC taraf ndan yap lan 37 adet

BMC taraf ndan yap lan 37 adet ORGAN ZE SANAY GAZETES N SAN 2011 1 M. Tamer MÜFTÜO LU Giri imcilik, yöneticilik ve teknisyenlik 18 de Veli SARITOPRAK Giri imcilik ve Yöneticilik 7 de e k ÇALI KAN Ka Yapay m Derken Göz Ç karmak 8 de

Detaylı

ORGAN NAKLLER VE ORGAN BAIININ ÖNEM ÖZET

ORGAN NAKLLER VE ORGAN BAIININ ÖNEM ÖZET ORGAN NAKLLER VE ORGAN BAIININ ÖNEM Elif YETER, Sava DEMRTA Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca E!itim Fakültesi, Fen Bilgisi Ö!retmenli!i elif_164@hotmail.com, savasdemirtas89@hotmail.com ÖZET Organ yetmezli!i

Detaylı

T.C. ADNAN MENDERES ÜNVERSTES SOSYAL BLMLER ENSTTÜSÜ YL 2006 0007

T.C. ADNAN MENDERES ÜNVERSTES SOSYAL BLMLER ENSTTÜSÜ YL 2006 0007 T.C. ADNAN MENDERES ÜNVERSTES SOSYAL BLMLER ENSTTÜSÜ YL 2006 0007 TOPLAM KALTE YÖNETM UYGULAMALARINA ÖRGÜT KÜLTÜRÜNÜN ETKS: AMPRK BR ÇALIMA HAZIRLAYAN: BAAK ÇATALOLU DANIMAN: YRD. DOÇ. DR. AL ENDER ALTUNOLU

Detaylı

TÜRK FUTBOLUNUN KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK ALGISI

TÜRK FUTBOLUNUN KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK ALGISI T.C. BAHÇE!EH"R ÜN"VERS"TES" TÜRK FUTBOLUNUN KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK ALGISI Yüksek Lisans Tezi BURÇAK AKANSEL "STANBUL, 2011 T.C BAHÇE!EH"R ÜN"VERS"TES" SOSYAL B"L"MLER ENST"TÜSÜ SPOR YÖNET"M" YÜKSEK

Detaylı

YUNANSTAN LE TÜRKYE DE UYGULANAN TURZM YATIRIM TEVKLERNN KARILATIRILMASI

YUNANSTAN LE TÜRKYE DE UYGULANAN TURZM YATIRIM TEVKLERNN KARILATIRILMASI YUNANSTAN LE TÜRKYE DE UYGULANAN TURZM YATIRIM TEVKLERNN KARILATIRILMASI Doç. Dr. smail AYDOU * Yrd. Doç. Dr. H. Hüseyin SOYBALI ** Ör. Grv. Ahmet BAYTOK ** ÖZET Turizm sürekli büyüyen yapsyla dünyann

Detaylı

Toplam Kalite Yönetimi nin ülke baz:nda yayg:n ve etkin kullan:m:n: sadlayarak dünyada örnek ve önder bir kurulu9 olmak

Toplam Kalite Yönetimi nin ülke baz:nda yayg:n ve etkin kullan:m:n: sadlayarak dünyada örnek ve önder bir kurulu9 olmak ÇNDEKLER ÇNDEKLER... 1 MSYON-VZYON... 2 2005 YILI DEERLENDRMES... 3 KalDer YÖNETM KURULU ÜYELER... 5 KalDer DENETLEME KURULU VE YÜRÜTME KURULU ÜYELER... 6 KalDer MERKEZ ÇALIANLARI... 7 ÜYELK... 8 ULUSAL

Detaylı