Tarama yapılırken dikkat edilecek noktalar.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Tarama yapılırken dikkat edilecek noktalar."

Transkript

1 Tarama yapılırken dikkat edilecek noktalar. Çalışmanın temelini, yapılacak bilgisayarlı tomografi (kesityazar) taraması oluşturduğundan, bu nokta üzerinde özenle durulmalıdır. Bilgisayarlı kesityazar taramasında, planlamayı en çok tarama sırasında meydana gelen yansımalar zorlaştırır. Kesityazar ışınları, metal alaşımlı bir nesneye çarpınca kontrolsüz olarak yansır. Bilindiği gibi kesityazar taramalarında, bölgeler Hounsfield Unit (Hu) değerlerine göre siyah ve beyazın tonlarında gösterilir. Siyah bölgeler en az yoğun bölgeleri yani havayı, beyaz bölgeler ise en yoğun yerleri yani kemik ya da diş dokusunu gösterir. Metal yansımaları da beyaz renkte olduğundan, diş ya da kemik anatomisinin anlaşılmasında önemli hatalara yol açar. Bazı durumlarda, anatomi yapı ile ilgili bilgi elde etmek imkânsızlaşır. Titanyum implantlar bu duruma istisnadır. Titanyum alaşımlı çekimler, artefaktız elde edilebilir. Metal yansımalarını yok etmenin tek yolu, hasta üzerindeki metal alaşımlı bütün nesnelerin çıkartılmasıdır. Bu nesneler kolye, piercing, hızma gibi nesneler olduğu zaman yapılacak iş kolaydır. Ancak ağızda bulunan teller, genelde çıkartılamamaktadır. Yine amalgamlar da yansıma yapmaktadır. Mümkünse, zaten çekilmesi planlanan ve amalgamlı dişler, kesityazar taramasından önce çekilmelidir. Dişler birbirine değerken tarama yapıldığında, anatomik yapıları birbirinden ayırmak ya da biyomodel ile doğru tarif etmek güçleşebilir. Bu amaçla, kesityazar taraması sırasında dişleri hafifçe aralık bırakacak şekilde ıslak kâğıt mendil ya da tarama tahtası (örneğin dondurma çubuğu) ısırtılmalıdır. Ancak en ideal çözüm, tarama öncesinde hastanın kapanış mumunun elde edilmesi ve tarama sırasında da hastaya ısırtılmasıdır.

2 Taramalarda karşılaşın ikinci büyük sorun, kesit kalınlığı ile ilgilidir. Görüntüleme merkezleri, maliyeti arttırıcı unsur olduğu için kesit kalınlığını büyük tutma çabası içindedirler. Bu sayede tüp maliyetleri azalmaktadır. Kesit kalınlığının 1mm olması, yazılımla tahmin edilecek kısmın 1mm olduğu anlamına gelir. Eğer bu 2mm olursa, yazılım 2mm aralığı tahmin edecek ve dolayısıyla hata payı artacaktır. Vücudun diğer bölgelerinde ortopedi amaçlı yapılan çekimlerde 2 mm kabul görebilecek bir kesit kalınlığı olsa da, İmplantoloji konusunda kabul görmesi imkansızdır. Bu yüzden 1mm den büyük kesit kalınlığı ile yapılan taramalar firmamız tarafından kabul edilmemektedir. Görüntüleme merkezleri kesityazar makinesi alımında, ek masrafa girmemek için CD yazma kabiliyetini satın almamaktadırlar. Bu yüzden, özellikle eski makineler, taramaları CD ye kaydedip verememektedirler. Bu firmamız için çok büyük bir sorun değildir.

3 Firmamız filme, manyetik optik diske ya da CD ye kaydedilmiş görüntüleri işleyebilir. Ancak en çok tercih edilen, aradaki işlem adımları en aza indirip hata yapma şansını en azda tutan CD kayıtlarıdır. Tarama sırasında makinenin Gantry açısının, tarama yapılacak bölge ile açısının sıfır derece olması gerekir. Gantry açısı sıfır derece olduğunda, elde edilen anatomik model gerçeğe en yakındır. Bu yüzden, İmplantoloji amaçlı taramalarda implant yerleştirilecek çene, Gantry açısı sıfır derece olacak şekilde çevrilmelidir. Bu hastaya kısa süreli bir rahatsızlık verse de, tedavinin başarısı için katlanılabilecek bir durumdur. Model üretim başarısını ciddi şekilde etkileyecek bir başka faktör de, hastanın tarama sırasında kımıldaması ya da yutkunmasıdır. Bu durumda, birbirleri ile hizalanmış durumda olması gereken kesitler, hizalanamayacak, model üzerinde gerçekte varolmayan girinti ve çıkıntılara yol açacaktır. Bu durum Ay Tasarım tarafından üretilen modelleri, Implant 3d sayesinde yapılan planlamayı ve bu planlamaya göre üretilen modelleri göze alınamayacak şekilde hatalı kılar. Ay Tasarım, kendisine gelen filmlerde hareket ya da yutkunma tespit ettiğinde filmleri kabul etmemektedir. Implant planlamasında protezi de göz önüne alabiliyor olmak hekime büyük kazanımlar sağlar. Bunu sağlamak için, hekimin hasta ile ilk randevusunda kapanış ölçüsünü alması gerekmektedir. Bu kapanış ölçüsü ile Ay Tasarım baryüm sülfat katkılı tarama protezini yaklaşık 3 işgünü içerisinde hazırlar. Hastanın bu protez ile kesityazara girmesiyle, protez havada asılı şekilde görüntülenir. Artık implantlar, proteze göre planlanabilir.

4 Implant3D programının çalışma prensipleri MediaLab Software (Italia) tarafından üretilen Implant3d yazılımı, bir dental implant simülatörü olarak tanımlanmaktadır. Asıl amacı implant planlaması yapmaktır. Implant kılavuzu arayüzü yoktur. Implant kılavuzları, Ay Tasarım ın kendi çabaları ile yazılım üzerine entegre edilmiştir. Yazılım işe aksiyel kesityazar görüntülerini import etmekle başlar. Özel bir kesityazar makinesine gerek yoktur. Implant3d, 1mm esit kalınlığı ile veri sağlamış her makine ile çalışabilir.

5 Panoramik çizginin çizilmesi ile, aksiyel kesitlerden pamoramik film ve kesit görüntüleri elde edilir. Yazılımda bir noktaya tıkladığımızda, aynı anda bütün ekranlarda tıkladığımız nokta ile ilgili bilgi bulabiliriz. Bu ekranlar sayesinde, komşuluklar ve perforasyonlar göz önüne alınarak ideal bir implant planlaması yapılır. Aksiyal Kesitlerden Oluşturulan Panoramik Film Üzerinde Klasik Yöntemle Planlama Yapılabilir. Burada yapılacak ölçümler, ölçek kullanmadan gerçek değerlerindedir. Şekil 1Olgu: Prof. Dr. Nejat Bora SAYAN, Ankara Üniversitesi Çene Cerrahisi ABD

6 Ay Tasarım, En Doğru Planlamanın Sagittal Kesitler Üzerinde Yapılabildiğini Gözlemlemiştir. Bu açıdan Implant Boyu nun ve Çapının İsteğe Göre Ayarlanması ile Komşuluklar Gözlemlenebilir. Şekil 2 Prof. Dr. Nejat Bora SAYAN, Ankara Üniversitesi Çene Cerrahisi ABD Planlamanın her aşamasında, 3d görüntü sayesinde implant paralellikleri ve implantmandibular kanal ya da implant-sinüs ilişkileri gözlemlenir. Bu sayede ideale en yakın implant planlamasına ulaşılmaya çalışılır.

7 Şekil 3 Olgu: Prof. Dr. Nejat Bora SAYAN, Ankara Üniversitesi Çene Cerrahisi ABD Planlama Aşaması Bu Noktada Sona Erer. Bundan sonra Sıra Yapılan Planlamanın Operasyona Birebir Aktarılabilmesi İçin Implant Kılavuzlarının Üretilmesine Gelir.

8 Kılavuz Özellikleri Kılavuzlar, %100 biyouyumlu akrilik ve sertifikalı Medical Grade Paslanmaz çelik kullanılarak üretilir. 4 tiptir: 1) Kemik Destekli: Bu geleneksel kılavuzlar kemik üzerine oturur. İnsizyon gereklidir. Bu kılavuzlar, hekimler için üniversitede öğrendikleri ile teknolojimiz arasında bir öprü görevi görmetedir. Hekimlerimize ilk çalışmalarında kemik destekli kılavuz kullanmalarını tavsiye etmekteyiz. Bu kılavuzlar insizyondan sonra kemik üzerine tam olarak otururlar. Metal tüplerin yol göstermesi ile frez işlemi tamamlanır.

9 Şekil 4 Olgu: Prof. Dr. Nejat Bora SAYAN, Ankara Üniversitesi Çene Cerrahisi ABD Şekil 5 Olgu: Prof. Dr. Nejat Bora SAYAN, Ankara Üniversitesi Çene Cerrahisi ABD Şekil 6 Olgu: Prof. Dr. Nejat Bora SAYAN, Ankara Üniversitesi Çene Cerrahisi ABD

10 Şekil 7 Ay Tasarım tarafından üretilen Kemik Destekli Kılavuzlar. Implant yerleştirme için kullanılan her frez çapı için bir tane kılavuz üretilmetedir. 2) Diş Destekli: Bu kılavuzlar hastanın çekilmemiş dişleri üzerine oturur. Hekim, insizyon kullanıp kullanmamaya karar verebilir. 3) Mukoza Destekli: Bu kılavuzlar mukoza üzerine oturur. İnsizyona gerek yoktur. Bu kılavuzlar sayesinde hastada kanama ve ağrılar en aza indirgenir. Hekimlerimize, birkaç kemik destekli kılavuz kullanıp sisteme güven kazandıktan sonra mukoza destekli kılavuz kullanmalarını tavsiye ediyoruz. İlk bir iki çalışmada risksiz hastalar seçilmesi de yine sisteme güven ile ilgili psikolojik sorunları ortadan kaldırabilir. Dişli ya da dişsiz her hastada, operasyon süresini ve kanamayı kat kat azalttığından, mukoza destekli kılavuz kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Aşağıda, Ankara Üniversitesi Protez Anabilim Dalı Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hakan TERZİOĞLU na ait bir olgu çalışmasını bulabilirsiniz: Ay Tasarım diş destekli kılavuzunun kullanıldığı operasyon.

11 Sonuç başarılı. Süre, klasik operasyonlara göre yaklaşık %50 den fazla kısalmış. Mukoza destekli kılavuz üretimi için ilk adım radyo opak protez ile hastayı tomografiye göndermektir. Yapılan planlamaya birebir uyan operasyonda frez işlemi yaklaşık 34 dakikada minimum kanama ile bitirilmiştir. Uygulamayı yapan hekimler, operasyonun mükemmele yakın başarı ile sonuçlandığını belirtmektedirler.

12 4) Zigoma Kılavuzları: Bu kılavuzlar, maksillada yeterli kemik olmadığında uygulanır. Hekim, insizyon kullanıp kullanmamaya karar verebilir. Çene yüz protezleri amacıyla kullanımları Türkiye de ilk defa tarafımızdan gerçeleştirilmiştir.

İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLER

İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLER T.C. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLER BİTİRME TEZİ Stj. Diş Hekimi Bahar GÜNEŞ Danışman Öğretim Üyesi: Prof. Dr. Ahmet SARAÇOĞLU İZMİR

Detaylı

İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLERDE ÖLÇÜ YÖNTEMLERİ

İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLERDE ÖLÇÜ YÖNTEMLERİ T.C. Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLERDE ÖLÇÜ YÖNTEMLERİ BİTİRME TEZİ Stj. Dişhekimi Gözde Tuğçe ÇELENK Danışman Öğretim Üyesi: Prof. Dr.

Detaylı

Ürünler. İmplant, Protetik, Cerrahi Set

Ürünler. İmplant, Protetik, Cerrahi Set Ürünler İmplant, Protetik, Cerrahi Set Ürünlerimiz Bone Level İmplant Sistemi İMPLANT SİSTEMLERİ Tissue Level İmplant Sistemi Mini İmplant Sistemleri İMPLANT SİSTEMLERİ Dental İmplant KA Bone Level Kemik

Detaylı

Pratik Kılavuz Tesisat ve ısıtma sektörü için termal görüntüleme

Pratik Kılavuz Tesisat ve ısıtma sektörü için termal görüntüleme Pratik Kılavuz Tesisat ve ısıtma sektörü için termal görüntüleme Tesisat kaçaklarının bulunması ve ısıtma performansının izlenmesi için profesyonel çözümler. 1 Giriş Son yıllarda, endüstriyel pazar için

Detaylı

TIPTA KULLANILAN GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ

TIPTA KULLANILAN GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ TC GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ORTA ÖĞRETİM FEN VE MATEMATİK ALANLARI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ FİZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALİ TIPTA KULLANILAN GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ HAZIRLAYAN DUYGU ÜNAL 050557038 TEZ

Detaylı

2. FOTOGRAMETRİ. 2.1 Fotogrametrinin Sınıflandırılması. Fotogrametri genel olarak aşağıdaki şekilde sınıflandırılır.

2. FOTOGRAMETRİ. 2.1 Fotogrametrinin Sınıflandırılması. Fotogrametri genel olarak aşağıdaki şekilde sınıflandırılır. 1. GİRİŞ Fotogrametri, fiziksel cisimler ve oluşturdukları çevreden yansıyan ışınların şekillendirdiği fotogrametrik görüntülerin ve yaydıkları elektromanyetik enerjilerin kayıt,ölçme ve yorumlama işlemleri

Detaylı

Montaj Resminin Tanımı, Önemi ve Kullanıldığı Yerler

Montaj Resminin Tanımı, Önemi ve Kullanıldığı Yerler Montaj Resminin Tanımı, Önemi ve Kullanıldığı Yerler Bir makineyi meydana getiren çeşitli parçaların nasıl bir araya getirileceğini gösteren toplu olarak görünüşleri ve çalışma sistemi hakkında bize bilgi

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Dergimizin 6 ncı sayısının yayın tarihinin, 29 Ekim-

Dergimizin 6 ncı sayısının yayın tarihinin, 29 Ekim- DERGİDEN FİGES İLERİ MÜHENDİSLİK VE ARGE TEKNOLOJİLERİ DERGİSİ 2014-3 / Sayı: 6 (Ekim-Kasım-Aralık 2014) SSN: 2147-9550 FİGES A.Ş. Adına Sahibi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tarık Öğüt Sorumlu Yazı İşleri

Detaylı

T. C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EDM İLE KABA İŞLEMEDE KÜRESEL UÇLU ELEKTROTLARIN KULLANILABİLİRLİĞİNİN DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI: DİKDÖRTGEN CEPLERİN BOŞALTILMASI Engin AVLAR YÜKSEK

Detaylı

İMPLANT - ABUTMENT KIRILMA DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

İMPLANT - ABUTMENT KIRILMA DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI T.C. YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ ANABİLİM DALI İMPLANT - ABUTMENT KIRILMA DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI DT. KEMAL ÇAĞLAR ÖZKAN YÜKSEK LİSANS TEZİ DANIŞMAN Prof.

Detaylı

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR FİRMADA FABRİKA İÇİ LOJİSTİK SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR FİRMADA FABRİKA İÇİ LOJİSTİK SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR FİRMADA FABRİKA İÇİ LOJİSTİK SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ Gizem ÇOBAN Tuğçe GÜVEN Danışman

Detaylı

Tıp Eğitiminde Senkron Eğitim ve Selçuklu Tıp Fakültesi ndeki Uygulamaları

Tıp Eğitiminde Senkron Eğitim ve Selçuklu Tıp Fakültesi ndeki Uygulamaları Tıp Eğitiminde Senkron Eğitim ve Selçuklu Tıp Fakültesi ndeki Uygulamaları M. İ. Safa KAPICIOĞLU-Prof. Dr. 1, Veysi İŞLER-Doç. Dr. 2, Mustafa BULUN-Dr. 1, Şakir TOPRAK-Arş. Gör. 3, Aydın Okutanoğlu 2,

Detaylı

DİŞ HEKİMLİĞİNDEESTETİKYAKLAŞIMLAR

DİŞ HEKİMLİĞİNDEESTETİKYAKLAŞIMLAR T.C. EgeÜniversitesi Diş HekimliğiFakültesi ProtetikDiş TedavisiAnabilimDalı DİŞ HEKİMLİĞİNDEESTETİKYAKLAŞIMLAR BİTİRMETEZİ Stj. Diş HekimiAsuman KABADAĞ DanışmanÖğretimÜyesi: Doç. Dr.Ahmet SARAÇOĞLU İZMİR

Detaylı

Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu

Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu TEŞEKKÜR.. Aydınlatılmış Onam Formu oluşturulması hazırlık çalışmalarında emeği geçen Onam komisyonunda yer alan meslektaşlarımız A.R. İlker CEBECİ ye, Faik Serhat ÖZSOY a, Mahmud FAYTROUNY ye, Meltem

Detaylı

MİMARİ FOTOĞRAF ÇEKİMLERİNDE PC/TS OBJEKTİF NEDEN VE NASIL KULLANILIR?

MİMARİ FOTOĞRAF ÇEKİMLERİNDE PC/TS OBJEKTİF NEDEN VE NASIL KULLANILIR? İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ (İAÜD) Yıl 4, Sayı 16, Sayfa (13-24) MİMARİ FOTOĞRAF ÇEKİMLERİNDE PC/TS OBJEKTİF NEDEN 1 Özet Fotoğrafın birçok dalında standart fotoğraf malzemeleri ile (fotoğraf makinesi

Detaylı

Hastane Bilgi Yönetim Sistemi

Hastane Bilgi Yönetim Sistemi MEDOFAS HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ HIZ PRESTİJ ZAMAN BAŞARI KARLILIK TEKNOLOJİ ULUSLAR ARASI SAYGINLIK AKREDİTASYON KALİTE kazandırır HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMLERİ Gündem 1 2 3 4 5 Tanımlar Hasta

Detaylı

e-bülten Dr.Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu TEMMUZ 2010-40

e-bülten Dr.Benan Oğuz - Dr. Cem Caniklioğlu TEMMUZ 2010-40 LİNGUAL ORTODONTİ Mükemmel bir gülüş kişinin yüz simetrisini düzelttiği gibi genel görünüşünün iyileştirilmesinde de etkilidir. Hastalar düzgün dişlere ve mükemmel bir gülüşe sahip olmak istemelerine rağmen

Detaylı

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin Kanser Ameliyatı Sonrası İkiz Bebeklerini Dünyaya Getirdi Gebelik nedeniyle ülkesi Libya da hastanede yaptırdığı testler sırasında meme kanseri olduğunu öğrenen Aml Aboshnaf, Türkiye de Central Hospital

Detaylı

T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2D:4D PARMAK UZUNLUKLARI ORANI İLE KİŞİLERİN SAYISAL-SÖZEL DALLARA YATKINLIKLARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN UZMAN SİSTEM İLE TESPİTİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Betül CEBE

Detaylı

ÇORLU YÖRESİ ÜRETİM İŞLETMELERİNDE TAM ZAMANINDA ÜRETİM SİSTEMİNDE MALİYET MUHASEBESİNİN UYGULANMASI

ÇORLU YÖRESİ ÜRETİM İŞLETMELERİNDE TAM ZAMANINDA ÜRETİM SİSTEMİNDE MALİYET MUHASEBESİNİN UYGULANMASI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇORLU YÖRESİ ÜRETİM İŞLETMELERİNDE TAM ZAMANINDA ÜRETİM SİSTEMİNDE MALİYET MUHASEBESİNİN UYGULANMASI SERKAN ATANOĞLU

Detaylı

DEMİR DÖKÜM SEKTÖRÜNDE TAHRİBATSIZ MUAYENENİN ÖNEMİ VE UYGULAMALARI. Yaylalı GÜNAY, Seyfi DEĞİRMENCİ, Bülent ŞİRİN

DEMİR DÖKÜM SEKTÖRÜNDE TAHRİBATSIZ MUAYENENİN ÖNEMİ VE UYGULAMALARI. Yaylalı GÜNAY, Seyfi DEĞİRMENCİ, Bülent ŞİRİN DEMİR DÖKÜM SEKTÖRÜNDE TAHRİBATSIZ MUAYENENİN ÖNEMİ VE UYGULAMALARI Yaylalı GÜNAY, Seyfi DEĞİRMENCİ, Bülent ŞİRİN DÖKTAŞ Dökümcülük Tic. Ve San. A. Ş., Orhangazi BURSA ÖZET Demir döküm sektörünün son on

Detaylı

ÖLÇME HATALARI VE ÖZELLİKLERİ

ÖLÇME HATALARI VE ÖZELLİKLERİ ÖLÇME VE KONTROL Birim adı verilen ve bilinen bir değerle, kendi cinsinden bilinmeyen bir değeri kıyaslamaya (karşılaştırmaya) ÖLÇME denir. Parçaların istenilen ölçü sınırları içersinde yapılıp yapılmadıkları

Detaylı

SİSTEM ANALİZİ ve TASARIMI. ÖN İNCELEME ve FİZİBİLİTE

SİSTEM ANALİZİ ve TASARIMI. ÖN İNCELEME ve FİZİBİLİTE SİSTEM ANALİZİ ve TASARIMI ÖN İNCELEME ve FİZİBİLİTE Sistem Tasarım ve Analiz Aşamaları Ön İnceleme Fizibilite Sistem Analizi Sistem Tasarımı Sistem Gerçekleştirme Sistem Operasyon ve Destek ÖN İNCELEME

Detaylı

Dijital hastanenin kalbi teknoloji. Yeşil Bilişim

Dijital hastanenin kalbi teknoloji. Yeşil Bilişim Dijital hastanenin kalbi teknoloji Yeşil Bilişim önsöz vizyon >> Dijital hastaneye dönüşüm süreçlerinizde yanınızda olacak önemli bir kaynak Sağlık sektöründe yaşadığımız hızlı değişim, biz sağlık kuruluşlarının

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Her türlü binada kapalı devre kamera kontrol sistemi tesisatında kullanılan kameraların çalışmasını çeşitlerini, aparatlarını ve bağlantılarını öğreneceksiniz.

Detaylı

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE ERP UYGULAMALARI YÜKSEKLİSANS TEZİ Tolga TUNALI Anabilim Dalı: İşletme Programı: İşletme Tez Danışmanı: Prof. Dr.

Detaylı

A ZINIZA SA LIK ÇENE CERRAH S. ESTET K D Ş Laminate - Empress - Zirkonyum Kuronlar. BLEACH NG Diş Beyazlatma. MPLANTOLOJ Vidalı diş sistemi

A ZINIZA SA LIK ÇENE CERRAH S. ESTET K D Ş Laminate - Empress - Zirkonyum Kuronlar. BLEACH NG Diş Beyazlatma. MPLANTOLOJ Vidalı diş sistemi A ZINIZA SA LIK ESTET K D Ş Laminate - Empress - Zirkonyum Kuronlar PROTEZLER Sabit kuron köprü protezler Hareketli protezler PER ODONTOLOJ Diş eti hastalıkları ve tedavisi ÇENE CERRAH S MPLANTOLOJ Vidalı

Detaylı

Sigma 29, 196-230, 2011 Research Article / Araştırma Makalesi THE IMPLEMENTATION OF ERP IN AN INDUSTRIAL COMPANY - ENCOUNTERED PROBLEMS AND SOLUTIONS

Sigma 29, 196-230, 2011 Research Article / Araştırma Makalesi THE IMPLEMENTATION OF ERP IN AN INDUSTRIAL COMPANY - ENCOUNTERED PROBLEMS AND SOLUTIONS Journal of Engineering and Natural Sciences Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Sigma 29, 196-230, 2011 Research Article / Araştırma Makalesi THE IMPLEMENTATION OF ERP IN AN INDUSTRIAL COMPANY - ENCOUNTERED

Detaylı