HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER ŞUBAT, 2015

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER ŞUBAT, 2015"

Transkript

1 HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER ŞUBAT, 2015

2 İÇİNDEKİLER 1. ŞUBAT AYI ÖZEL GÜN VE KUTLAMALARI 2. ŞUBAT AYI KAZANIM ve GÖSTERGELERİ 3. ŞUBAT AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ 4. BRANŞ ETKİNLİKLERİ İngilizce Müzik Görsel Sanatlar Drama Fiziki Etkinlik Yüzme Kulüp Etkinlikleri Montessori Uygulamaları 5. DUYURULAR 6. REHBERLİK BİRİMİ

3 ARALIK AYI KAZANIM VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM: Kazanım 1: Nesne/durum olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Nesne /durum/olayla ilgili tahminini söyler Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile ilgili gerçek durumu karşılaştırır. Kazanım 4: Nesneleri sayar İleriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı gösterir. 10 a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce gelen sayıyı söyler. 10 a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan sonra gelen sayıyı söyler. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın rengini söyler. Nesne/ varlığın şeklini söyler. Nesne/varlığın miktarını söyler. Kazanım 7: Nesne veya varlıkları özelliklerine göre gruplar. Nesne/varlıkları rengine göre gruplar. Nesne/varlıkları şekline göre gruplar. Nesne/varlıkları miktarına göre gruplar. Kazanım 8: Nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırır. Nesne/varlıkların şekline ayırt eder, karşılaştırır. Nesne/varlıkların rengini ayırt eder, karşılaştırır. Nesne/ varlıkların miktarını ayırt eder. Kazanım9: nesne veya varlıkları özelliklerine göre sıralar. Nesne/varlıkları rengine göre sıralar. Nesne/varlıkları şekline göre sıralar. Nesne/varlıkları miktarlarına göre sıralar. Kazanım11: Nesneleri ölçer. Ölçme sonucunu tahmin eder. Standart olmaya birimlerle ölçer. Ölçme sonucunu söyler. Ölçme sonuçlarını tahmin ettiği sonuçlarla karşılaştırır. Kazanım12: geometrik şekilleri tanır. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Geometrik şekillerin özelliklerini söyler. Geometrik şekillere benzeyen nesneleri gösterir.

4 Kazanım 13. Günlük yaşamda kullanılan sembolleri tanır. Verilen açıklamaya uygun sembolü gösterir. Gösterilen sembolün anlamını söyler. Kazanım 14: Nesnelerle örüntü oluşturur. Modele bakarak nesnelerle örüntü oluşturur. En çok üç öğeden oluşan örüntüdeki kuralı söyler. Bir örüntüde eksik bırakılan öğeyi söyler. Bir örüntüde eksik bırakılan öğeyi tamamlar. Nesnelerle özgün bir örüntü oluşturur. Kazanım 16: Nesneleri kullanarak basit toplama ve çıkarma işlemlerini yapar. Nesne grubuna belirtilen sayı kadar nesne ekler. Nesne grubundan belirtilen sayı kadar nesneyi ayırır. Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. Göstergeler Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. Bir kısmı verilen öyküyü tamamlar. Öykünün sonuna bakarak başlangıçta ne olduğunu söyler. Kazanım 18. Zamanla ilgili kavramları açıklar. Olayları oluş sırasına göre sıralar. Zamanla ilgili kavramları anlamına uygun şekilde açıklar. Kazanım19: Problem durumlarına çözüm üretir. Problemi söyler. Probleme çeşitli çözüm yolları önerir. Çözüm yollarından birini seçer. Seçtiği çözüm yolunun gerekçesini söyler. Seçtiği çözüm yolunu dener. Çözüme ulaşamadığı zaman yeni bir çözüm yolu seçer. Probleme yaratıcı çözüm yolları önerir. DİL GELİŞİMİ: Kazanım 1. Sesleri ayırt eder. Sesin geldiği yönü söyler. Sesin kaynağının ne olduğunu söyler. Sesin özelliğini söyler. Sesler arasındaki benzerlik farklılıkları söyler. Verilen sese benzer sesler çıkarır. Kazanım2: Sesini uygun kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu ayarlar. Kazanım 3: Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar. Düz cümle kurar. Olumsuz cümle kurar. Soru cümlesi kurar. Cümlelerinde öğeleri doğru kullanır.

5 Kazanım6: Sözcük dağarcığını geliştirir. Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar. Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler. Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır. Zıt anlamlı sözcükleri kullanır. Kazanım 7: dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izlediklerini açıklar. Dinlediklerini/izledikleri hakkında yorumlar yapar. Kazanım 8: Dinledikleri /izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini müzik yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini öykü yoluyla sergiler. Kazanım 9: Sesbilgisi farkındalığı gösterir. Sözcüklerin başlangıç seslerini söyler. Aynı sesle başlayan sözcükler üretir. Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. Görsel materyalleri kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur. Kazanım 11: Okuma farkındalığı gösterir. Çevresinde bulunan yazılı materyaller hakkında konuşur. SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM: Kazanım 2: Ailesiyle ilgili özellikleri tanıtır. Telefon numarasını söyler. Evinin adresini söyler. Kazanım3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder Nesneleri alışılmışın dışında kullanır. Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur. Kazanım 4. Bir olay veya durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Başkalarının duygularını söyler. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler. Başkalarının duygularının sonuçlarını söyler.

6 Kazanım 5. Bir olay veya durumla ilgili olumlu/olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir. Olumlu/olumsuz duygularını sözel ifadeler kullanarak açıklar. Olumsuz duygularını olumlu davranışlarla gösterir. Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Sorumluluklar yerine getirilmediğinde olası sonuçları söyler. Kazanım 12: Değişik ortamlardaki kurallara uyar. Değişik ortamlardaki kuralların belirlenmesinde düşüncesini söyler. Kuralların gerekli olduğunu söyler. İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kurallara uygun davranır. Nezaket kurallarına uyar. Kazanım 14: Sanat eserlerinin değerini fark eder. Sanat eserlerinde gördüklerini ve işittiklerini söyler. Sanat eserleri ile ilgili duygularını açıklar. Sanat eserlerinin korunmasına özen gösterir Kazanım 15: Kendine güvenir. Kendine ait beğendiği ve beğenmediği özelliklerini söyler. Kazanım 17: Başkalarıyla sorunlarını çözer. Başkaları ile sorunlarını onlarla konuşarak çözer. Arkadaşlarıyla sorunlarını çözemediği zamanlarda yetişkinlerden yardım ister. Gerekli zamanlarda uzlaşmacı davranır. MOTOR GELİŞİM: Kazanım1:Yer değiştirme hareketleri yapar. Göstergeler: Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Galop yaparak belirli mesafede ilerler. Belirlenen mesafede yuvarlanır. Belirlenen noktadan çift ayakla ileriye doğru atlar. Kazanım 2: Denge hareketleri yapar. Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri yapar. Çizgi üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Denge tahtası üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Kazanım 3. Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar. Bireysel ve eşli olarak nesneleri kontrol eder. Atılan topu elleriyle yakalar. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Nesneleri takar. Nesneleri çıkarır. Nesneleri ipe vb. dizer. Nesneleri değişik malzemelerle bağlar. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Malzemeleri değişik şekillerde katlar. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Malzemelere elleriyle şekil verir. Malzemelere araç kullanarak şekil verir. Kalemi doğru tutar.

7 Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Bedenini kullanarak ritim çalışması yapar. Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar. Vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar. ÖZ BAKIM BECERİLERİ: Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Elini/ yüzünü yıkar. Tuvalet gereksinimine yönelik işleri yapar. Kazanım 2: Giyinme ile ilgili işleri yapar. Giysilerini çıkarır. Ayakkabılarını çıkarır. Ayakkabılarını giyer. Düğme açar. Düğme kapar. Ayakkabı bağcıklarını çözer. Ayakkabı bağcıklarını bağlar. Kazanım 4: Yeterli ve dengeli beslenir. Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer/içer. Öğün zamanlarında yemek yemeye özen gösterir. Sağlığı olumsuz etkileyen yiyecekleri ve içecekleri yemekten/içmekten kaçınır. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen gösterir. Kazanım 6. Günlük yaşam becerileri için gerekli araç gereçleri kullanır. Beslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır. Beden temizliği ile ilgili malzemeleri kullanır. Çevre temizliği ile ilgili araç ve gereçleri kullanır. Kazanım 7: Kendini tehlikelerden ve kazalardan korur. Tehlikeli olan durumları söyler. Kendini tehlikelerden ve kazalardan korumak için yapılması gerekenleri söyler. Tehlikeli olan durumlardan, kişilerden, alışkanlıklardan uzak durur. Herhangi bir tehlike ve kaza anında yardım ister. Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir.

8 ŞUBAT AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ KAVRAMLAR Renk; Ana ve ara renkler, renk karışımları, tonlamalar Geometrik Şekiller; Elips, kenar, köşe Miktar; Yarım-tam, eşit Yön/Mekanda konum; Yukarı/aşağı, yukarıda/aşağıda, alçak/yüksek Duyu; Sıcak-soğuk-ılık, ıslakkuru, sesli-sessiz Zıt; Yüzer/batar, karanlık/aydınlık Zaman; sabah-öğle-akşam, dün-bugün-yarın, gece-gündüz Sayı sayma; 1-50 arası sayılar, Sıfır OKUMA- YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI Görsel algı etkinlikleri Ses çalışmaları Etkileşimli tahtada çizgi çalışmaları Doğru kalem tutma çalışmaları Tebeşirle çizgi çalışmaları Farklı dokular üzerinde çizgi çalışmaları Mandala

9 ŞUBAT AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ DİL ETKİNLİKLERİ Zıt anlamlı sözcükleri keşfetme Zıtlıklar oyununu oynama Farklı olayları oluş sırasına göre sıralama ve hikaye oluşturma Akıl haritaları Sesin kaynağını bulma oyunu Kelime avı Görsel okuma FEN VE MATEMATİK Steteskop nedir? Ne işe yarar Ölçüm çalışmaları. Metre nedir? Organik olan ve olmayan atıkların topraktaki dönüşümünü gözlemleme Grafik okuma ve oluşturma çalışmaları Bir dizi sayı sıralaması içinde önceki ve sonraki rakamları bulma YAŞAYAN DEĞERLER Sevgi ne demektir? Sevgi çemberi Sevgimi hangi yollarla gösteririm. Sevgi günü etkinlikleri EĞİTİM PLANIMIZDAKİ RUTİNLERİMİZ Takvim çalışması Duygularım panosu Oyuncak, göster anlat ve kitap günleri Okuldaki 100. günüm Sınıf sorumluluklarım

10 AYIN MÜZİSYENİ Piyotr Ilyiç ÇAYKOVSKİ AYIN RESSAMI Pablo PICASSO

11 ŞUBAT AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ SEVGİ GÜNÜ ETKİNLİKLERİMİZ Kalbimi dinle Sevdiğim şeyler ve kendimde sevdiğim şeyler Süngerle sevgi taşıma Kalbimde kimler yaşıyor? Sevgi günü paylaşımı

12 AYIN PARTİSİ 100. GÜN PARTİSİ AYIN GEZİSİ Oyuncak Müzesi

13 BRANŞ ETKİNLİKLERİMİZ

14 During the month of February we will concentrate on: Revision(My Family: Mum/my, Dad/dy, mother, father, Grandmother, grandfather, auntie, uncle, cousin, child/ren. My House: Bedroom, Living Room, Bathroom, Kitchen, Corridor, Hall, Garage, Garden, Basement. Health Conditions: I have a...headache, stomachache, earache, cold/flu, fever. I am...hurt/sick/ill). Furniture: (Bedroom furniture, Living Room furniture and Kitchen utensils) My Community (Shopping Mall, market, butcher, bakery, hair dresser Post office, police station, fire brigade).

15 In the month of February the children will learn the following songs: Supermarket Song by Peter Weatherall - YouTube

16 Songs continued... The Shopping Song - Tunes for Preschool Kindy ESL Kids

17 The children will enjoy reading the following stories:

18 This month the children will enjoy learning and listening to the letter m and r songs: Letter songs Letter m https://www.youtube.com/watch?v=yik7il0kqd0 Letter r https://www.youtube.com/watch?v=-9bzwbufh1s

19 We have learned lots of new vocabulary: Revision Recapping 5 topics İn 5 days. - My Family - My Home - Health Conditions - I can - Numbers 0-30 Furniture Kitchen utensils Bathroom Toilet Living Room furniture Garage tools Basement & storage My Community Bakery Butcher Market Toy Shop Antiques Shop Library Post Office

20 The games we have been playing in the classroom are: Mystery Box Hopscotch using flashacards Detective Who took the Cookie? TPR Games using a ball Flashcard Tower Interative Games on the smartbaord Online games Musical Chairs Tiger s Attention Penguin s Attention Dance and freeze

21 New vocabulary continued... My Feelings Feelings Emotions Happy Sad Angry Tired Sleepy Surprised Scared Hungry Thirsty

22 GÖRSEL SANATLAR Kuru boya tekniği ile serbest çalışma Sulu boya tekniği ile serbest çalışma Pastel boya tekniği ile serbest çalışma MÜZİK Telli çalgılar, tek ses tekrarı Telli çalgılar,ritim çalışması Şarkıya orff enstrümanları ile eşlik etme. YÜZME Ayak tahtası ile yüzüstü ve sırtüstü ayak vuruşu çalışması. Yan ayak vuruş çalışması. Nefessiz kulaç taklidi çalışması Ayak-kol-nefes koordinasyonu çalışmaları(nefesli kol mekaniği çalışmaları)serbest teknik FİZİKİ ETKİNLİK Sıçramalar Hayvan Taklit ve Koşuları Denge Tahtasında öne ve geriye yürüme

23 KULÜP ETKİNLİKLERİ SATRANÇ Dikkat toplayarak oyuna başlama Merkez ve gelişim Kısa oyun örnekleriyle çalışmalar DANS Ritimli Dans Adımları Gördüğünü yapabilme Koreografi çalışmaları DRAMA Tatil dönüşü sohbeti / Kış Bitkileri Canlandırma Kış İnsanlar Canlandırma Kış Hayvanlar Canlandırma

24 MONTESSORİ UYGULAMALARI MATEMATİK -Desimal sistem (Kuş bakışı) Banka oyunu Toplama kavramı Toplama çalışmaları DİL OKUMA YAZMA İ-N-O-R-M sesleri Baştaki harfler Çizgi Çalışma Görsel okuma TARİH Bir gün şeridi COĞRAFYA DÜNYA HARİTASI Avrupa-Afrika Kıtası Yap-boz harita 5 tane ülkelerin isimleri Bayraklar, kıtanın resim albümleri (5 ülkeler ve bayraklar ) FEN BİLGİSİ Zooloji kartları Yaprak kartları

25 FMV Özel Ispartakule Işık Anaokulu Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi Anaokulu Psikolojik Danışmanı Begüm BABACAN İletişim:

26 ÇOCUKLARDA EMPATİ NASIL GELİŞİR? Empati nedir? Başkasının benden farklı olduğunu bilmek Başkasının benden farklı düşünebileceğini ve hissedebileceğini anlamak Mutluluk, şaşkınlık, öfke, hayal kırıklığı, üzüntü gibi duyguların farkında olmak Birinin yaşadığı olay sırasında kendini onun yerine koyup ne hissederdi diye düşünebilmek, böylece diğer kişinin ne hissedebileceğini anlamak Karşısındaki kişiyi rahatlatabilmek için onun neye ihtiyacı olduğunu tahmin edip buna uygun davranışta bulunabilmek

27 Empatinin temeli hayatın ilk yıllarında atılır. Annenin çocuğuna gösterdiği şefkatli ve sevgi dolu ilgi, çocuğun da çevresine şefkat ve ilgi göstermesini sağlar. Bebeğini düşünen, ihtiyaçlarını karşılayan anne onun sadece ruhen değil, zihinsel olarak da gelişmesini sağlar. "Sağ beyin" olarak adlandırılan beyin bölgemiz, empatiden sorumludur. Bebeğin yaşamının ilk yılı, sağ beynin gelişimi için kritik zamandır. İlk yılda değerli olduğunu hisseden, annesinin onu hep seveceğine ve koruyacağına güvenen bebekler, bu sevgiyi ve değeri çevresindekilere de gösterir. Acıma, vicdan, merhamet duygularının temeli böylece atılır ay arasında "ben" kavramı gelişir. Ancak "ben" diyebilen çocuklar "ben-sen" ayrımını yapabilir. Bu nedenle 2 yaştan önce kendinden başkasını düşünüp anlayabilmesi çok zordur.

28 Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz? Çocuğunuza empati gösterin. "Bu salıncağa binmekten korkuyor musun? Eğlenceli görünüyor olsa da oldukça hızlanabiliyor. Bu korkutucu olabilir. İstersen şuradaki küçük kaydırağa gidelim" Başkalarının ne hissettiğini ona söyleyin. "Ablan, onun oyuncağını elinden çektiğin için kızdı. Lütfen şimdi oyuncağını ona geri ver ve sana başka bir tane seçelim" Duygularla ilgili farkındalığını geliştirin. Ona farklı duyguların anlatan yüz ifadeleri gösterin, hikayeler okuyun. Kendi ilişkilerinizde çevrenizdekilere empati göstererek örnek olun. Kendinin farkına varmasına yardımcı olun. Örneğin; aynada kendini tanısın.

29 "Ben" dilini kullanarak kendini sizden ayırt etmesine yardımcı olabilirsiniz. "Bana vurmanı istemiyorum. Vurduğun zaman canım acıyor" Kızgınlık, üzüntü gibi kötü duyguları yaşamasına izin verin. Çünkü bu duygular da hayatın bir parçasıdır ve onlarla baş etmeyi de çocuğunuza öğretmeniz gerekir. Onu hep mutlu etmeye çalışırsanız zor duyguları kontrol etmeyi öğrenemez. Kızgın bir arkadaşının ne hissettiğini anlayamaz. Sevdiği bir çizgi filmi izlemesini istemiyorsanız televizyonu kapattığınız zaman ne hissettiğini anladığınızı ona söyleyin. "Biliyorum ki filmi kapatmama kızdın. Seni anlıyorum ama bunu izlemeni de istemiyorum. Sakinleşince seninle birlikte sevdiğin lego oyununu oynayabiliriz."

30 Gün içinde arkadaşlarıyla yaşadığı paylaşamama sorunlarını sonradan oyunlarda konu edin. Örneğin o gün arkadaşının elinden oyuncağı çekip onu ağlattıysa, oyunda rol değiştirerek onu ağlayan çocuğun yerine koyun. Oyunda olayı tekrar canlandırıp ne hissettiğini anlattırın. Doğru davranışı bulmasını sağlayın. Kaynakça:Yaprak Veziroğlu,Uzm. Psikolojik Danışman