İŞİNİZİ İLERLETMEK İÇİN DEĞİŞİMİ YÖNETMEK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İŞİNİZİ İLERLETMEK İÇİN DEĞİŞİMİ YÖNETMEK"

Transkript

1 Değişim her başarılı şirket için çok önemli bir unsurdur. Bununla beraber örgütsel değişim çoğunlukla yıkıcı olarak görülür. Bu durumda çalışanlarınızın gerçekleştireceğiniz değişimi istemesini nasıl sağlayabilirsiniz? Bu bilgileri, değişen dünyada şirketinizi ve işlerinizi nasıl ilerletebileceğinize yönelik stratejileri sizinle paylaşmak amacıyla hazırladık.

2

3 İÇİNDEKİLER İŞİNİZİ İLERLETMEK İÇİN Bugün her şey farklı 01 Teknolojiyi doğru değerlendirmek 02 Vizyonunuzu oluşturmak 03 Çeviklik yaratmak ve güven ile büyümek 04

4 1 Bugün her şey farklı Çevreye ilişkin yeni yönetmeliklere baktığımızda değişimle dolu bir gelecek ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. İletişim dünyasındaki kapsamlı değişimler, hareket halindeyken daha fazla bilgiye erişim olanağına sahip olduğumuz ve bu bilgilere istediğimiz zaman istediğimiz yerden erişmeyi beklediğimiz anlamına geliyor. Bu değişimlerin hepsi şirketlerin tepede kalmak için yeni çalışma şekilleri bulmasını gerekli kılıyor. Şirketler değişime hazır olmalı ve işlerini durumun gerektirdiği şekilde adapte edebilmelidir. Gelecekte ayakta kalan mutlaka en güçlü olan değil, en esnek olan olacaktır. Her ölçekteki şirketin karşılaşmakta olduğu zorluk, değişime karşı nasıl plan yapılacağı ve kendilerini değişimden yararlanmak için nasıl organize etmeleri gerektiğidir. İlk olarak Yunanlı filozof Herclitus Değişim dışında hiçbir şey sürekli değildir demiştir. Bir başka deyişle, şirketlerin şu ana kadar birçok değişimle başa çıkmak zorunda kaldığını düşünüyorsanız henüz hiçbir şey görmüş sayılmazsınız. Değişim ve işgücü Demografik ve jenerasyon değişiklikleri halihazırda şirketlerin işleyiş şeklini etkilemektedir. İşgücüne katılan yeni sosyal ortam üyeleri, işlerine duygusal açıdan daha az odaklanırlar, yüksek gelir veya iş güvenliğinden çok işin ilgi çekici olmasına önem verirler. Ayrıca nasıl çalışmak istedikleri konusunda yeni fikirleri vardır; işverenlerinden esneklik ve dış dünya ile hızlı bağlantı kurabilme imkânı beklerler.

5 1 UK House of Commons Public Accounts Committee tarafından yapılan bir çalışma, genç insanların aynı işte ne kadar kaldığı ile ilgili bilgilerin eksik olduğunu göstermiştir. Bununla beraber işverenler genç çalışanlardan belli bir sirkülasyon oranı beklerler; çünkü genç çalışanlar kariyerlerine başlamadan önce seyahat etmek ve kişisel hedeflerine ulaşmak isterler. Artık pek çok insan hayatları boyunca yaklaşık beş ile yedi iş değiştirdiğinden kariyer kelimesinin ifade ettiği anlam da değişmektedir. Tüm bu değişimler işveren ve çalışan arasındaki geleneksel ilişkileri temelden etkilemektedir. Bu sebeple şirketler artık işgücünün daha etkin ve verimli olmasını sağlamak için mobil çalışma veya ev bazlı istihdam gibi yeni çalışma uygulamalarını benimsemektedir. Örneğin, insanların sürekli e-posta göndermek yerine ortak çalışma alanları kullanarak daha hızlı iletişim kurmasına ve bilgi paylaşımında bulunmasına yardımcı olan online işbirliği araçları, küçük ve büyük ölçekli şirketlerde yaygınlaşmaya başlamıştır. Şirketler ayrıca sabit mekân dan her yerde çalışma anlayışına geçerek teknoloji kullanış biçimlerini de değiştirmektedir. Bu da çalışanların, nerede olursa olsun işin yapılmasını sağlayacak şekilde mobil teknolojiden faydalanmalarına olanak sağlamaktadır.

6 2 Teknolojiyi doğru değerlendirmek Teknoloji değişimin bir parçası olmakla beraber aynı zamanda bir olanak sağlayıcı görevi de görür; yeni, daha verimli çalışma şekillerinin uygulanmasını teşvik eder ve hayatı genel olarak kolaylaştırır. Müşterilere sunulan hizmetlerini geliştirmek için teknolojilerden faydalanan örgütlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Örneğin, California Museum duvarsız müze olma misyonunun bir parçası olarak eğitimcilerin yenilikçi ders planları ve yeni programlar üzerine fikir alışverişinde bulunabileceği bir online öğretmenler salonu uygulaması başlatmıştır. Başarılı değişim süreci açısından kritik önem taşıyan teknolojiler insanların iletişim kurma şeklini etkileyen teknolojilerdir. İşin sırrı çalışanlarınızın kendilerini rahat hissettiği bir teknoloji bulmaktadır; çalışma şeklinize doğal bir şekilde uyum sağlayan bir teknoloji. Bir şirket için bir Wiki sayfası çalışanları olan bitenden haberdar etmek için çok iyi bir yol olabilir. Bir başka şirket için ise yüz yüze görüşmeler en etkin yöntem olabilir. Daha basit bir ifade ile, herhangi bir yeni teknolojiyi uygulamadan önce şirketlerin, girdilerini değil çıktılarını göz önüne alması gerekir. Kendilerine, Müşterilerim ve çalışanlarım bu teknoloji değişikliğinden faydalanacak mı yoksa bunu yeni ve hoş olduğu için mi yapıyoruz? sorusunu sormalıdırlar. Örneğin, mobil e-postayı daha geniş bir grubuna yaymak şirket için bir blog açmaktan daha faydalı olabilir.

7 Vizyonunuzu oluşturmak 3 Herkesi dahil etmek Çalışanlar kendilerine empoze edildiğini hissettikleri takdirde değişime karşı direnç gösterirler. Bu yüzden, çalışanlarınıza gelişmelerle ilgili bilgi sunan, onlardan geri bildirim talep eden ve ihtiyaçlarının karşılanması açısından ne gibi iyileştirmeler yapılacağını içeren bir iletişim planı hazırlayın. Bu yalnızca herkesi yeni teknolojinin tüm avantajlarından faydalanmaya teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda teknolojinin hiçbir zaman bilmediğiniz olanaklarını öğrenmenizi ve keşfetmenizi sağlayabilecektir. Global istihdam firması Manpower ın bir kolu olan Right Management Global Çözümler Başkan Yardımcısı Deborah Schroeder a göre hızlı değişime rehberlik etme gerekliliğinden örgütlerin tüm işgüçlerinin değişime dahil olmasını ve uyum sağlamasını sağlayacak sistemler kullanmaya başlaması şarttır. Acele yok Değişimi aceleye getirmeyin. Açık bir hedefler dizisi belirleyin ve tek seferde çok fazla şey elde etmeyi beklemeyin. Bazı hedeflere ulaşmak daha uzun zaman gerektirebilir, ancak inisiyatifi ele alan, iyi iletişim ve faydalı geri bildirim becerilerine sahip olan doğru ekip ile hedeflerinize sağlam temeller oluşturarak ulaşabilirsiniz. Bu ekibin bir parçası olarak iyi, güçlü bir lidere, vizyonu açığa çıkaran ve herkese kısa ve net bir şekilde ileten bir ekip üyesine ihtiyacınız olacaktır. Bu şekilde herkes hedefimiz belli, hadi bunu hatırlamaya değer bir yolculuk haline getirelim görüşünü paylaşacaktır.

8 3 Esneklik oluşturmak Birçok şirket değişim vizyonlarının bir parçası olarak işlerinin kritik önem taşımayan kısımları için dış kaynaklı destek alır. Geleneksel olarak büyük örgütlerin silahı, her ölçekten firmanın dış kaynak kullanımını, meydana gelen iş değişimlerine cevap vermek için ihtiyaç duydukları çevikliği yaratma yolu olarak görmesidir. Küçük ölçekli şirketler için IT çözümleri mevcuttur. Bu çözümler bir hizmet sağlayıcısı tarafından yönetilebilir. Bu sayede işiniz için en güncel Telekom çözümlerini tek bir paket içinde elde edersiniz ve tüm IT altyapısı, güncellemeleri ve daha fazlası hizmet sağlayıcısı tarafından sizin adınıza yönetilir. Bu da, pahalı donanım ve yazılımlara yatırım yapmanıza gerek kalmadığı anlamına gelir. Size sağlanan sistemler aracılığıyla yeni kullanıcıları kolaylıkla ekleyebilirsiniz ve sadece ihtiyacınız olan servisler için ödeme yaparsınız; bu sayede değişime kolaylıkla cevap verebilirsiniz. Dış kaynak kullanımı, işle ilgili avantajlarına ek olarak, teknoloji ile iç içe olmanız anlamına gelir. Neticede diğer insanlara ödeme yapmanızın da sebebi budur.

9 Esnek bir teknolojiye sahip olmak size değişimi uygulamaya koymaya çalışırken önemli bir avantaj sağlayabilir, ancak insan faktörü nü dikkate almayan modern teknolojinin kullanımı etkinliğini kısıtlayabilir. Çalışanlarınız kullanamayacak veya kullanmayacak ise en iyi teknoloji bile hiçbir anlam taşımaz. Yeterince çevik olmayan şirketler için harici faktörlerin de herhangi bir tesiri yoktur. Örneğin, mevcut global finansal krize ilişkin yapılan bir çalışma, yönetimlerin bankalar ile olan ilişkilerinin değişmesini istemediği için pek çok kurumun sıkıntı çektiğini göstermiştir. Gerçekten de, kriz pek çok bankanın kredileri iptal ederek veya teminat şartlarını yükselterek daha fırsatçı davranmasına yol açmış ve bu nedenle çok sayıda iflas gerçekleşmiştir. Değişime uyum sağlayan örgütler için ise durum farklıdır. Örneğin, Wal-Mart firmasının çevresel etkisi ile ilgili olarak gelen sert eleştiriler sebebiyle şu anda kurumsal sürdürülebilirlik konusunda lider konumdadır. 3 Her şirket için değişimle başa çıkmanın yolu değişimi iyi karşılamaktan geçmektedir. Değişimi, düşünce yapılarını tazelemek açısından bir fırsat olarak görün, yeni hedefler ve amaçlar belirleyin, ve şirketinizdeki yetenekli insanlara yeni fırsatlar sunun. Fırsatları değerlendirmek Dış faktörler her zaman kontrolünüz dışında kalacaktır. İnsanların istediği çalışma koşullarındaki değişimler, iklim değişimi, ekonomideki belirsiz dönemler gibi değişim süreçleri şirketleri başka surette yapmayacakları değişiklikleri yapmaya iter ve teşvik eder. Benzer şekilde, düzenleyici değişiklikler de şirketlerin işlerini zorlaştırabilir. Örneğin, İngiltere hükümetinin Karbon Azaltma Taahhüdünün Nisan 2010 itibariyle yürürlüğe girdikten sonra kadar örgütü etkileyeceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, yakın bir geçmişte yapılan bir araştırma, on şirketten yalnızca dördünün bu düzenleyici şartlardan haberdar olduğunu göstermiştir. Bir başka deyişle bu şirketlerin yüzde altmışı hazırlanmak için hiçbir şey yapmamaktadır. Bu problemlerin hiçbiri iş zorluklarına, ortaya çıktığı anda hızlı bir şekilde cevap verme yeteneğinden kaynaklanan çeviklik ve etkinliğin sağladığı avantajlardan daha önemli değildir.

10 5 Çeviklik yaratmak ve güven ile büyümek Değişimi yönetmenin tek seferlik bir görev değil, devam eden bir proje olduğunu idrak edin: Örgütünüz, aynen üstleneceğiniz herhangi bir başka proje için olduğu gibi değişime ilişkin olarak da kapsamlı bir plana ihtiyaç duyar. Değişimin insan yönünü göz ardı etmeyin: Değişimi taze düşünceler yaratmaya ve büyük işler başarma potansiyeline sahip olan kişileri motive etmeye yönelik büyük bir fırsat olarak görün. Değişim yönetimini her şeyi içeren çok geniş kapsamlı bir strateji haline getirin: Şirketinizin liderlikten yapılar, beceriler ve değişim yönetimi projesinin kendisine kadar tüm unsurlarını bir bütün olarak ele alın. Değişimi yönetmeye kendini adamış bir ekip görevlendirin. İhtiyacınız olan üst düzey bağlılığın yaratıldığından emin olun: Aktif katılımı, yönetimin iştirakini ve tüm personel ile etkin iletişimi sağlayın. İletişimlerinize yönelik f ikirler Güvenlik sağlayın: Çalışma şeklinizi değiştirdiğinizde ve daha mobil çalışmaya başladığınızda, çalışanlarınızın istedikleri yerde serbestçe çalışabilmesini sağlamak için hayati önem taşıyan iş bilgilerini korumaya yönelik güvenliğe sahip olmanız gerekecektir. Esnek olun: Pek çok durumda, yeni çalışma şekillerini yaygınlaştırırken pahalı IT altyapısı yatırımına girmeden çalışan başına anlayışı bazında hesaplama yapabilirsiniz. Bu sayede yalnızca ihtiyacınız olan durumlar için ödeme yaparsınız. İleriye yönelik düşünün: Büyüme kaydettikçe, herkesin hareket halindeyken veya ofisteyken işbirliği sağlaması ve verilere ulaşabilmesi açısından iletişimlerinizi ve IT sistemlerinizi entegre etmeye çalışın.

11

YENİ ÇALIŞMA ŞEKİLLERİNDEN DOĞAN FIRSATLAR

YENİ ÇALIŞMA ŞEKİLLERİNDEN DOĞAN FIRSATLAR Şirketler gelecekte kendilerini nasıl organize edecekler? Çalıştığımız yer ve çalışma şekillerimiz değişiyor. Evde ve mobil çalışma şekillerindeki artış, geleceğin şirketleri için kökten farklı bir modele

Detaylı

MÜŞTERİLERİNİZE YAKINLAŞMAK

MÜŞTERİLERİNİZE YAKINLAŞMAK Şirketinizi gelecek yıllarda farklı kılacak temel unsur ne olacak? Cevap, müşterilerinizi anlama ve onların değişen ihtiyaçlarına cevap verebilme kapasitesi. Bu bilgileri, daha sadık müşteriler yaratmaya

Detaylı

Ocak 2015. Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi

Ocak 2015. Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi Ocak 2015 Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi Bu rapor, Deloitte Global Enterprise Risk Services tarafından hazırlanan Risk Intelligence in the Energy

Detaylı

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE PERSONEL YÖNETİMİNDEN İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNE GEÇİŞ

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE PERSONEL YÖNETİMİNDEN İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNE GEÇİŞ SAĞLIK SEKTÖRÜNDE PERSONEL YÖNETİMİNDEN İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNE GEÇİŞ Prof.Dr. Esra NEMLİ ÇALIŞKAN İstanbul Üniversitesi 15.04.2015 1 Sunum İçeriği Giriş Personel Yönetiminden İnsan Kaynakları Yönetimine

Detaylı

YOL GÖSTERİCİ İLKELERİMİZ

YOL GÖSTERİCİ İLKELERİMİZ YOL GÖSTERİCİ İLKELERİMİZ 50 yıldır, Yeşil Bülten serisinde John Deere'in iş yapma biçimi açıklanmakta ve değerlerini uygulamaya geçirmektedir. Bültenler, uzun süreli misyonumuzu veya hayatları toprağa

Detaylı

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROĞRAMI (TEZSİZ) BİTİRME PROJESİ Danışman: Doç. Dr. ASLIHAN NASIR HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI MUSTAFA ÇELİK

Detaylı

Ağustos 2014. İnsan kaynakları trendleri 2014 21. yüzyılın işgücünü çekmek ve ilgisini sürdürmek

Ağustos 2014. İnsan kaynakları trendleri 2014 21. yüzyılın işgücünü çekmek ve ilgisini sürdürmek Ağustos 2014 İnsan kaynakları trendleri 2014 21. yüzyılın işgücünü çekmek ve ilgisini sürdürmek Bu rapor, Deloitte University Press in yayınlamış olduğu Global Human Capital Trends 2014: Engaging the 21st-century

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013 Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte 2013 te öne çıkanlar Üst üste 5. kez DJSI sektör lideri Etik ve uyum konusunda en üst düzeyde çaba Medikal ve Tedarikçi

Detaylı

Mevcut Durum Çalışması Yönetici Özeti Stratejik planlamada paydaş katılımının iyileştirilmesi

Mevcut Durum Çalışması Yönetici Özeti Stratejik planlamada paydaş katılımının iyileştirilmesi Mevcut Durum Çalışması Yönetici Özeti Stratejik planlamada paydaş katılımının iyileştirilmesi Yazarlar Ingrid Prikken (Involve) Emre Koyuncu (TEPAV) 31 Ocak 2011 Raporun orijinali İngilizce olarak hazırlanmıştır.

Detaylı

SAMPAŞ BİLİŞİM VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME BİLDİRİMİ RAPORU 2013-2014

SAMPAŞ BİLİŞİM VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME BİLDİRİMİ RAPORU 2013-2014 SAMPAŞ BİLİŞİM VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME BİLDİRİMİ RAPORU 2013-2014 RAPOR KAPSAMI YÖNETİM KURULU BAŞKANI MESAJI SAMPAŞ A.Ş. HAKKINDA

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

DAHA İYİ BİR ÇALIŞMA HAYATI OLUŞTURMAK

DAHA İYİ BİR ÇALIŞMA HAYATI OLUŞTURMAK LOSS PREVENTION MANAGEMENT Sayı 7 - Ekim 2014 MESLEĞE ADANMIŞ ÖMÜRLER EKONOMİK KALKINMAYI SÜRDÜRÜLEBİLİR KILMANIN YOLU DAHA İYİ BİR ÇALIŞMA HAYATI OLUŞTURMAK E D İ T Ö R İmtiyaz Sahibi Muammer Ay Sorumlu

Detaylı

Türkiye Altın, Takı ve Mücevherat Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı. Sonuç Raporu

Türkiye Altın, Takı ve Mücevherat Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı. Sonuç Raporu Türkiye Altın, Takı ve Mücevherat Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı Sonuç Raporu İçindekiler TÜRKİYE ALTIN, TAKI VE MÜCEVHERAT SEKTÖRÜ YÖNETİCİ ÖZETİ...9 A. GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI AJANDA

Detaylı

Finans sektörü yeni anlamını ve misyonunu buluyor

Finans sektörü yeni anlamını ve misyonunu buluyor Nisan 2015 ÖZEL EK Finans sektörü yeni anlamını ve misyonunu buluyor Mobil ödeme alışkanlığı hızla yaygınlaşacak Yeniliklerin sonu ve sınırı yok Müşteri, bankayı cebinde taşımayı sevdi Büyük veri nereye

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

IFC nin. Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilirlik Politikası

IFC nin. Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilirlik Politikası IFC nin Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilirlik Politikası İÇİNDEKİLER I. Politikanın Amacı..... 1 II. IFC nin Taahhütleri 2 III. IFC nin Görev ve Sorumlulukları 4 Çevresel ve Sosyal Mevcut Durum Değerlendirmesi..

Detaylı

SORULARLA MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ

SORULARLA MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ İŞLETME YÖNETİMİNDE YENİ EĞİLİMLER DİZİSİ İSTANBUL TİCARET ODASI SORULARLA MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ (CRM-.Customer Relationsiıip Management) Hazırlayan Ebru Demirbağ BJİgi ve Dol

Detaylı

Öğrenen toplumda aktif yaşlılar

Öğrenen toplumda aktif yaşlılar Öğrenen toplumda aktif yaşlılar Tavsiyeler Seti İçindekiler ASLECT projesi... 2 Yaşlıların öğreniminde Avrupa Politikaları... 2 Yöntem ve Araçlar... 4 Yaşlıları kendi toplumlarında aktif olmaya ikna etme

Detaylı

STK lar için Proje Yönetimi Felissa Tibbitts

STK lar için Proje Yönetimi Felissa Tibbitts STK lar için Proje Yönetimi Felissa Tibbitts STK Yönetimi Konferans Yazıları no 1, 2004 Bugün burada sizinle birlikte olmak benim için büyük bir mutluluktur. Sizlerin uzun geçen haftadan sonra, böyle bir

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi

Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi İçindekiler İşbu yayındaki bilgi ve veriler genel bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu yayında yer alan bilgilerin doğruluğu konusunda gerekli özen gösterilmiş

Detaylı

Ekonomi Gazeteciliği İçin. Kurumsal Yönetim El Kitabı

Ekonomi Gazeteciliği İçin. Kurumsal Yönetim El Kitabı Ekonomi Gazeteciliği İçin Kurumsal Yönetim El Kitabı TÜRKİYE KURUMSAL YÖNETİM DERNEĞİ YAYINLARI TÜRKİYE KURUMSAL YÖNETİM DERNEĞİ YAYINLARI EKONOMİ GAZETECİLİ İ İÇİN KURUMSAL YÖNETİM EL KİTABI Text copyright

Detaylı

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu Ekim 2011 İçindekiler Yönetici özeti Sürdürülebilirlik mevcut durum anket çalışması Araştırma sonuçları Sürdürülebilirlik

Detaylı

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK EĞİTİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ "ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ" AVRUPA VE TÜRKİYE DE ÇOCUK ÜNİVERSİTELERİ RAPORU

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK EĞİTİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA VE TÜRKİYE DE ÇOCUK ÜNİVERSİTELERİ RAPORU İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK EĞİTİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ "ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ" AVRUPA VE TÜRKİYE DE ÇOCUK ÜNİVERSİTELERİ RAPORU İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK EĞİTİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA

Detaylı

Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Türkiye deki KOBİ lere Finansal Olmayan Kapsamlı Hizmetler Sağlama: Banka ve Müşterileri İçin Başarı Öyküsü Türk Ekonomi Bankası (TEB) VAKA ÇALIŞMASI IFC nin güvenilir olduğunu düşündüğü kaynaklara dayanan

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2012-2013

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2012-2013 Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2012-2013 Rapor Hakkında Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak yayımladığımız bu üçüncü Sürdürülebilirlik Raporunu siz paydaşlarımızla paylaşmaktan mutluluk

Detaylı

5 P-1.3.5 Manuel Sancez Madrid ULUSLAR ARASI STANDARTLARIN UYGULANMASI KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR VE ÇÖZÜMLERİ 6 P-1.3.7 Matthias Mors

5 P-1.3.5 Manuel Sancez Madrid ULUSLAR ARASI STANDARTLARIN UYGULANMASI KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR VE ÇÖZÜMLERİ 6 P-1.3.7 Matthias Mors 1 P-1.3.3 Eiichi Watanabe 2 P-1.3.3 Mike Willis 3 P-1.3.3 Otmar Winzig 4 P-1.3.3 Taylor Hawes 5 P-1.3.5 Manuel Sancez Madrid ULUSLAR ARASI STANDARTLARIN UYGULANMASI KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR VE ÇÖZÜMLERİ

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ

BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ NİSAN 2006 Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur. Mustafa Kemal ATATÜRK 1 İÇİNDEKİLER : GİRİŞ... 3 1. Türkiye

Detaylı