HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ÜMİT YÜCEL ESİN ALPER EDİTÖR ZEYNEP ENGİN

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ÜMİT YÜCEL ESİN ALPER EDİTÖR ZEYNEP ENGİN"

Transkript

1 HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ÜMİT YÜCEL ESİN ALPER EDİTÖR ZEYNEP ENGİN MART 2012

2 ŞUBAT AYINDA NELER YAPTIK? AYIN SORUSU MART AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ BRANŞ ETKİNLİKLERİ İngilizce Müzik-Orff Görsel Sanatlar Bilgisayar Beden Eğitimi Satranç Bale/Modern Dans Mind Lab KİTAP ÖNERİLERİ REHBERLİK BİRİMİ SEVGİ MENÜSÜ DOĞUM GÜNLERİMİZ

3 ELAT ses çalışmalarına başladık. Fillerle ilgili neler bildiğimizi çizdik. Çoraplarla fil hortumu draması yaptık. Fillerle ilgili kitap inceledik.

4 Mozaik pasta yaptık. Boyumuzun kaç karış olduğunu ölçtük. Yarım verilen fil resmini tamamladık. Rulolardan fil yaptık.

5 MERAK NEDİR? EN ÇOK NELERİ MERAK EDERSİN?

6 Nisan KARAOĞLAN; merak, merak ettiğimiz şeylerdir. Bazen bir sürpriz olduğunda onu merak ederiz. Ulaş ÇELİK; bir şeylerden meraklanan demek. Hayvanları merak ederiz. Bora KİTAPÇI; heyecanlı demektir. Kediler nasıl hızlı koşar? onu merak ediyorum. Efe KURT; merak etmenin şeyidir. Mesela uzay nasıl nefessizdir ya da uzayda niye yukarda kalırsın gibi. Toplama nasıl oluşmuştur, merak ederiz. Baran MARANGOZ; merak etmek demek birilerini kaybetmek demek. Mesela hediyeyi merak ederiz. Teoman CEREDA; bir şeyi böyle merak ederiz. Mesela ağaçlar ne zaman yaprak döker, suda bilmediğim canlılar nasıl yaşar merak ederiz. Yasemin ÖZÜT; biri sana bir şey söyler onu bilmek istersin. Bir kanalda başka bir kanal açıksa diğer kanalda ne açık olduğunu merak ederiz. Zeynep AKIN; çok güzel bir yere gideceğin zaman merak edersin. Deniz Ceren GÜVENÇ; bir şeylere çok fazla bakmak ve çok fazla soru sormaktır. Filleri, örümcekleri, atları ve diğer her şeyi merak ederiz. Ceren BÜTÜNER; kimin ne dediğini merak etmek demektir. İnsanların kimle konuştuklarını merak ederiz. Ela BAHADIR; bir şeye birisi üzülürse ve de telefondaysa mesela ay! falan derse biz de merak ederiz kim? diye sorarız. Annemiz ya da babamızın telefon konuşması bitince sorarız. Telefondaki soruları merak ederiz. Melis TÜRK; bir şeyleri merak etmek demektir. Mesela ben bir keresinde anneme gezegenleri sormuştum. Petra Selin ALİABET; merak heyecanlanmak demektir. Çok güzel bir şeyleri merak ederiz. Yiğit Emre YÖNDEN; merak, çok bilmek istersen ona merak deniyor. Mesela örümceklerin kanı neden mavi onu merak ederiz. Neden Pasifik Okyanusu Türkiye de değil Avustralya da? Köpekbalıkları neden hasta olmuyor? Alp GÜRSOY; bir şeyi bilmeyen birisi demek. Birisi birine hediye aldığında merak ederiz. Eliz HEPHIZ; merak çok şaşırdım demek. Niye çiftlikte at var? onu merak ederiz.

7 Melis YÜKSEK; her şeyi merak ediyorum. Efe ÇOBAN; denizin içinde neler var? merak ediyorum. Berk BATUR; kar nasıl yağıyor? Ahmet YÖRÜK; saatleri öğrenmeyi merak ediyorum. Aksel NASİ; bir şey istedim, bulamıyorum. Nerede? diye merak ediyorum. Ayşe DUMAN; bitkiler nasıl uzar? Lara KUŞÇU; mevsimleri merak ediyorum. Nil GÜVEN; balıklar nasıl suda nefes alıyor? Efe AKDAMAR; annemiz bize ne hediye almış? diye merak ederim. Kerem AKSOY; yanardağlar nasıl patlıyor? Selin GÖKSOY; uzaya gitmeyi merak ediyorum. Defne FİDANCI; ilkbaharın ne zaman geleceğini merak ediyorum. Ahmetcan AYGEN; köpek balıkları niye denizde yaşar? Ömer ALGIER; arabaları merak ediyorum. Sıla KATRANCI; Noel babanın neden çok yaşamadığını merak ediyorum. Aslı ÇİÇEKDAĞI; yeni bir ülkeyi, yeri merak ediyorum. Nazmi Yiğit İŞLEK; köpek balıklarını merak ediyorum.

8 Çağan Efe GENÇ; çabuk gitmek istemektir. Bilmediğimiz şeyleri merak ederiz. Batuhan TAMBAY; merak ederiz. Natali VALANSİ; birini merak etmektir.annem, babam iyi mi kötü mü onları merak ederiz. Leyla ÖZEL; sayıları öğrenmektir. Bardakların nasıl yapıldığını merak ederiz. Arcan DEMİRAL; bir şey nedir, şu nedir diye sorduğumuz zaman ona merak denir. Bilmediğimiz şeyleri merak ederiz. Eşyan Elif UZUNOĞLU; bir şeyi merak etmek demektir. Hayvanları merak ederiz. Ali KURT; bir şeyin nasıl çalıştığını bilmiyorsan merak etmek demektir. Bir makinenin nasıl çalıştığını merak ederiz. Mert TUNA; annemizin araması gereken şeyler meraktır. Birisi kardan adam yapınca onu merak ederiz. Çağan UYSAL; bir şeyleri merak etmektir. Vahşi doğayı merak ederiz. Mehmet Özgür AĞIR; bir şeyleri merak edip bakmaktır. Bilmediğimiz şeyleri merak ederiz. Ayşe Defne ALGAN; düşünce demektir. Çiçeklerin nasıl koku verdiğini merak ederiz. Pia SELEKLER; bir şeyi merak etmektir. Bazı sürprizlerin ne olacağını merak ederiz. Deflin ÖZİLHAN; yemeğin ne zaman olacağını merak ederiz. Defne ŞENOL; daha önce görmediğimiz bir şeydir. Dinozorların ne kadar büyük olduğunu merak ederiz. Erinay ÖZKÖSE; birisi aralarında fıs fıs diye bir şey konuşursa diğeri de çok merak eder, merak öyle bir şeydir. Elmanın içinde kurtçuk olursa onu merak ederiz. Sude KAYALAK; şaşırmak demektir. Örümceklerin nasıl ağ ördüğünü merak ederiz. Elif SAVCI; görmektir. Doktorların ameliyatlarda ne yaptığını merak ederiz. Can Cengiz ÇAĞLAYAN; bir şey olunca şaşırınca, eve bir şey gelince onu çok merak ederiz. Kerem Demir UÇAN; düşünmektir. Bilmediğimiz şeyleri merak ederiz.

9 Can ACAR; merak edeceğimiz şeylerdir. Öğretmenimin ne zaman geleceğini merak ediyorum. Miray GİRAY; annem bana yeni yatak alır ben onu merak ederim, sürprizi merak ederiz. Işık Eda PEHLİVAN; bir şeyi merak etmektir. Barbie almayı merak ederim. Eylül TURAN; bir şeyin merakı demektir. Her şeyi merak ederim, annem ne yapıyor? Ben de çok merakçıyım annem ne yapıyorsa onu izliyorum. Melis DURGUN; Dünya nın nasıl oluştuğunu merak ederim. Bir şeyleri sorup araştırmaya çalışmak merak demektir. Ece ÇELİKGÜN; Kuşlar nasıl yemek yer? onu merak ederim. Oliver Efe AVŞAR; iki tane fil üst üste gelirse ne kadar ağır olur bunu merak ediyorum. Çok merak ettiğim şeydir merak. Kerem OVADYA; canavarları merak ederim. Elif Ece ÖZER; bir şeyleri merak etmektir. Ben uzayı merak ediyorum. Ada ALEMDAR; Merak etmektir, biraz düşünürsen ne yapıyorsun? onu merak etmektir. Kedimin kaybolması beni merak ettirir. Teoman KARABEL; annemin gelmesi beni meraklandırır. İrem Deniz KAYNAK; bilmediğimiz hayvan, araba türü beni meraklandırır, hiç görmediğimiz şeyler meraktır. Eliz GENÇAL; bir aslanın nasıl kükrediğini merak ediyorum. Deniz ARSLAN; oyuncaklarımızı merak ederiz. Nisan Deniz KAYIM; merak, merak demektir, bazen annemin aldığı şeyler beni merak ettirir. Efe Bican ORTAÇ; uzayı merak ederiz, denizin içini merak ederiz.

10 Azra KAYA; bilmediğimiz bir şeyi öğrenmek istememizdir. Ben en çok annemin ve babamın konuştukları sırları merak ediyorum. Ali Bora AKIN; annem ve babam sınıfa geldiğinde arkadaşlarım onları merak etmişti. Ben de annemle babamı ve mesleklerini onlara tanıttım. Roketler neden farklı türde yapılır? merak ediyorum. Bartu GÜZEL; biri bir şeyi saklıyorsa onu merak ederiz. Annem bana oyuncak aldığında merak ediyorum. Uzaydaki gezegenler nasıl oluşmuş? onu da merak ediyorum. Defne TOPCUOĞLU; insanların öğrenmek istediği bir şeydir. Ne sır sakladıklarını merak ederler. Günlere neden böyle adlar verilmiş merak ediyorum. Kerem KULABER; yaz tatilinde nereye gideceğimizi merak ediyorum. Neden insanlar yaşlanınca ölür? Deniz ŞENGEÇ; bir şeyin ne olduğunu öğrenmek demektir. Dinozorların neden oluştuğunu merak ederim. Niye güneş bu kadar sıcak diye merak ediyorum. Derin GÜRDAL; bir şeyi görmeden merak etmektir, hemen bakmaktır. Annem kardeşime bir şey aldığında ve bana göstermediği zaman merak ederim. Arabaların neden benzinle çalıştığını merak ediyorum. Naz GÜNDOĞDU; duvarda bir delik vardır, içinde ne olduğunu bilmiyorsun merak ediyorsun. Parmağını soktuğunda da elektrik çarpıyor. Mısır da çok büyük bir heykel varmış, onun yüzünü nasıl yapmışlar merak ediyorum. Eyal BENEFRAHİM; merak edince heyecanlanırsın. Çin e gitmek istiyorum, orayı merak ediyorum. Çünkü hiç görmedim. Tan Taylan YAMANEL; bizim merak ettiğimiz, bilmek istediğimiz bir şeydir. Karıncaları göremiyorum, onların yuvalarını merak ediyorum. Maya Deniz DEMİR; bilmediğimiz şeyleri merak ederiz. Annemin bana hangi oyuncağı aldığını merak ederim. Mısır daki piramitleri nasıl yaptıklarını merak ediyorum. Şafak SANDIKÇI; merak etmek bilmediğin bir şeydir. Evlerin neden çatısı olduğunu merak ediyorum. İpek Deren ÖZER; bilmediğimiz bir şeyi merak etmektir. Bizim bir tane takvimimiz var. Orada ne yazdığını merak ediyorum. Can Sarp TUZCU; araba yarışını kimin kazacağını merak ederiz. Neden kar yağdığını merak ediyorum. Elif YANARDAĞ; bazen öğretmenler bize bir proje yaptırırken söylemezler ve merak ederiz. Yani onu bilmiyoruz. Ali Arhan TAŞKINSOY; merak, bir şeyi merak etmektir. Yanında bir büyüğün varsa bilmediğin şeyi ona sorarsın. Ben kılıç balıklarını niye tutamadığımı merak ediyorum. Didem DİNÇER; görmediğimiz şeyleri görmektir. Annemin bana ne sürpriz aldığını merak ederim. Dünya nın kaçıncı yaşında olduğunu merak ediyorum.

11 Arda VURAL; insan garip bir şeyi çok merak eder. Merak demek o demektir. Ben garip olan her şeyi çok merak ederim. Nilsu CANDAN; bir şeyi düşünürsün ama neden olduğunu bilemezsin. Bu meraktır. Ben okula neden gelinir? Onu merak ediyorum. Ali Ekber BASRİ; merak, düşünmek demektir. Ben yazı yazmayı merak ediyorum. Işıl ASLAN; annem ve babamla birlikte mağazaya gidince, bir poşet aldıklarında bana bir şey göstermediler. İçinde ne olduğunu çok merak ettim. Saç tokaları niye vardır? Yiğit PEKER; merak, insanın hiç görmediği şeyi çok görmek istemesi demektir. Ben fillerin vücudunu merak ediyorum. Derin ÜRETEN; mesela kuşlar nasıl uçuyor? Bu bir meraktır. Ben de gezegenlerin nasıl oluştuğunu merak ediyorum. Mert Arda KORKMAZ; merak; çok heyecan demektir. Helikopter in uçması ve kanatlarını merak ediyorum. Pelin Su YAVUZ;merak ; olmayan bir şeydir. Ben kuzenimi merak ediyorum. Ali Berke KAYACIK; annemle ve babamla 19 Nisan da bir yere gideceğiz. Nereye gideceğimizi çok merak ediyorum. Ada DİNLER; bir şeyi düşünmek demektir. Yarın ne ders olacağını merak ediyorum. Arda ÖZTÜRK; hiçbir çocuk uçağa binmezse uçakta ne olduğunu merak eder. Ben Helikopterin içini merak ediyorum. Çünkü hiç binmedim. İrem KARAHALLI; merak; bir şeyi görmek istemektir. Ben su parklarını merak ediyorum. Yavuz KARABULUT; merak, bir şeyi çok sevip çok düşünmek demektir. Nasıl bilim adamı olunduğunu merak ediyorum. Asya KAHRAMAN; merak,bir şeyleri düşünmektir. Çam ağaçları neden sonbaharda solmazlar? Toprak Yankı KULAK; merak, güzel davranmak demektir. Ben bina ve yolların tamirlerini merak ediyorum. Asya YETER; merak; bir şeyin neden olduğunu bilmemektir. Ben kedilerin sudan neden korktuklarını merak ediyorum. Kaan DOĞDAŞ; merak demek, sevdiğimiz şeyi bilmemek demek. Ben bitkilerin nasıl solduğunu merak ediyorum. Defne ALGIM; merak, bilmemek demektir. Annemin ve babamın ne konuştuğunu çok merak ederim. Ufuk Tan DOĞAN; merak, özlemek demektir. Ben babamı merak ediyorum.

12 Efe Babek ÇETİNEL; Merak ettiğim bir şeylerdir. Ne zaman yaz geleceğini, doğum günüme kaç gün kaldığını, Fenerbahçe Galatasaray maçını kimin yeneceğini merak ederim. Selim ARDAÇ; bir şeyleri bilmek istemektir. Bilemediğim şeyleri anneme sorarım o da bana cevabını verir. Mustafa Kerem BAL; bir şeyi gördüğümüzde şaşırırız. Bu nasıl yapıldı? diye merak ederiz. Emre SÜMER; babam bana oyuncak mı alacak? diye düşünmek meraktır. Can İNAN; toplamayı merak ederim. Efe SEZGİN; bir şeye ne olduğunu öğrenmek istemektir. Bana haber vermeden aldıkları şeyleri merak ederim. Ekin BALİOĞLU; korku gibi bir şeydir. Biri sır söylerse birine merak edilir. Ekin ÇANAK; bir şeyleri merak etmektir. Birisi oyuncak getirdiyse onun dokusunu merak ederim. Zeynep CEYLAN; bir şeyleri merak etmektir. Cerensu ÖZCAN; onlar konuşurken biz de merak ediyoruz. Defne KILIÇ; oyuncakları merak ederim. Eytan HODARA; sürprizleri merak ederim. Ela TABANLI; meraklı olmak demektir. Dinozorlar gerçek mi diye merak ederim. Elanur MUTLU; doğum günlerinde ne aldıklarını merak ederiz. Erim GÖK; dünyayı, hayatı ve birilerinin ne yaptığını merak ederim.

13 Selen JAKOP; arkadaşım başkasının kulağına bir şey söyleyince merak ederim. Lal Yasmin YAMANEL; uzayda nasıl dolaşılır? merak ediyorum. Ege ÖZGÜN; balık adam olmayı merak ediyorum. Zeynep İleri; babamın iş yerini merak ediyorum. Umay ÖZGÜNER; suyun altında şinorkelsiz boğulur muyuz? Lal Duru İNANÇ; annem beni bir yere sürpriz olarak getirirse merak ederim. Maya KOSOVA; hayvanat bahçesindeki hayvanları merak ediyorum. Hiç gitmedim. Sarp UĞURLUOĞLU; uzayda dolaşabilir miyim? merak ediyorum. Vatan SEZGİN; balıkların kemiklerini merak ediyorum. Ali PEKKOÇ; kimin elinde emzik var merak ediyorum. Yiğit ATAKAN; bazılarının ellerindeki oyuncakları merak ediyorum. Defne Deniz DURLANIK; gideceğimiz tatil yerini merak ediyorum. Menevşe Ceren METİN; kaybolursam annemin nerede olduğunu merak ediyorum. Ege GENÇER; dalgıç olmayı merak ediyorum.. Beril İKİZLER; deniz altını merak ediyorum. Michael Cem FEENEY; hediyelerin içinde ne olduğunu merak ediyorum. Mehmed Eren ÇAVUŞOĞLU; hiç görmediğim şeyleri merak ediyorum. Dersu ERGÜT; karadeliğin içinde ne var? merak ediyorum.

14

15 KAVRAMLAR *Renk kavramı *Şekil kavramı *Sayı kavramı *Kokulu-kokusuz *Alçak-Yüksek *İnce-kalın *Taze-Bayat *Kirli-Temiz *Aynı-farklı *Doğru-yanlış *Islak-kuru *Canlı-cansız *Önünde-Arkasında *Altında-Üstünde SOSYAL BECERİLER *Sıvı nedir? *Sıvılarla ilgili neler biliyorum? *Sıvılarla ilgili neleri merak ediyorum? *Sıvılarla ilgili neler öğrendim? *Sıvılarla gizli kural oyununun oynanması. *İçilebilen ve içilemeyen sıvıların sınıflandırılması. *Vücudumuzdaki sıvılar nelerdir? *Sıvıların şekli var mı? *Cam kavanozda okyanus yapılması. *Suyumu çok seviyorum, Onu koruyorum!

16 FEN VE MATEMATİK OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK *Çeşitli Sıvı Ölçme Araçlarının İncelenmesi. * Dönen renkler deneyinin yapılması. *İ-N-O-R-M Ses ve görsel tanıma çalışmaları *Yağmur damlaları ve yağ damlaları deneyinin yapılması. *Baştaki sesi tanıma çalışmaları *Hareketli üzümler deneyinin yapılması. * Frostig Çalışmaları: Kitap ve üç boyutlu çalışmalar *Ana-ara renkler deneyinin yapılması. *Çizgi- Kavram-Sayı kitapları ile çalışmaları *En sevdiğim içecek grafiğinin yapılması. *Montessori Toplama Oyunu *Suyun üç hali deneyinin yapılması. *Montessori Geometri Çekmeceleri *Farklı kaplara aynı miktarda sıvı koyarsak miktarı değişir mi?

17 YAŞAYAN DEĞERLER * Barış ve Huzur teması ile ilgili çalışmalar GELENEKSEL TÜRK ÇOCUK OYUNLARI *Kulaktan Kulağa GELİŞİMSEL ARŞİV (PORTFOLYO) Ayın Sorusu: Neleri ölçebiliriz, neleri ölçemeyiz? EĞİTİM RUTİNLERİ * En ler Kitapçığı *Özel gün etkinlikleri (Oyuncak günü, * Sıcak Sandalye Kitap Günü, Göster Anlat Günü, Haber Günü, Enstrüman-Dans günü) *Duygu panoları *Haftanın günleri

18 GEZİ GÖZLEM ETKİNLİKLERİ *Rahmi Koç Müzesi *Santral İstanbul AYIN PARTİSİ *Tak Takıştır Partisi (Kış Uykusuna Yatan Hayvanların Uyandırılması) MUTFAK ETKİNLİĞİ *Portakal suyu yapımı

19

20 BEDEN EĞİTİMİ *Voleybol topu ile duvarda parmak pası çalışması *Topu engelin üzerinden karşıya geçirebilme *Futbol topu ile paslaşma çalışması *Top taşıma oyunu MIND LAB *Büyük, küçük, eşit kavramlarının öğrenilmesi. *Kıyaslama ve sıralama becerisinin geliştirilmesi. *'Domino' oyununun öğrenilmesi. *Soru sorma becerisinin geliştirilmesi. *Kesin ve net cevaplı sorular sorulması. *'Seeking Dodo' oyununun öğrenilmesi. *Bilgi toplamaya yönelik olarak soru sorma. *'Pet Squares' oyununun öğrenilmesi MÜZİK-ORFF Elele Verelim adlı şarkı (piyano eşliği ile) Çocuk Kalbimle Atatürk adlı şarkı (piyano eşliği ile) Kulak Çalışmaları Do ve Re notasının ses ayrımı Doğaçlama Çalışmalar Orff Çalgıları ve Özellikleri Müzik Eşliğinde Oyunlar GÖRSEL SANATLAR *Renkli çalışmalar (Masal kahramanları) *Renkli çalışmalar (Masal kahramanları) *Renkli çalışmaları (Ormanlar) *El kaslarını geliştirici çalışmalar yapma SATRANÇ *Taşların birbirini koruması, *Merkezin önemi ve kullanımı, *Taşların geliştirilmesi, *Kısa oyunlar BALE VE MODERN DANS *Kol-bacak koordinasyonu çalışması *Koreografinin parçalarını oluşturma *Grupla birlikte uyumlu hareket edebilme BİLGİSAYAR *Sayma sayıları içeren oyunlar oynama *Bu oyunlarla toplama, çıkarma gibi basit matematiksel işlemler

21 İNGİLİZCE The children enjoyed learning these songs this month. (Çoçuklar aşağıda yer alan şarkıları çok sevdiler.) PATCH SONG: PLEASE DON T EAT ME Deep in the jungle,what can you see? What can you hear? What can it be? A tiger! A tiger! Come with me! Repeat A snake! A snake! A monkey! A monkey! An elephant! An elephant! A crocodile! A crocodile! Please don t eat me!

22 İNGİLİZCE WIGGLES SONG: DO THE MONKEY We re gonna do the monkey, Do the monkey, Monkey, monkey That s alright. Do the elephant, Do the elephant. Do the elephant, That s alright. Jump to the front and back x2 Come on and jump to the front and back Thats alright. Now do the tiger, Do the tiger. Tiger,tiger Thats alright. Jump to the front and back x2 Come on and jump to the front and back Thats alright. We re going to do the monkey, Do the monkey, Do the monkey, tiger, tiger

23 İNGİLİZCE PM LIBRARY: AT THE ZOO At the zoo. Come and see the monkeys. Come and see the elephants. Come and see the kangaroos. Come and see the tiger. Come and see the giraffe. Come and see the zebra. Come and see the hippopotamus. DANCE: JUNGLE DANCE Tiger. (Make sounds and movement like a tiger). Snake. (Make sounds and movement like a snake). Elephant. (Make sounds and movement like a elephant). Crocodile. (Make sounds and movement like a crocodile). Monkey. (Make sounds and movement like a monkey). Repeat all.

24 ZOO ANIMAL VOCABULARY: Lion Tiger Bear Zebra Monkey Hippo Snake Giraffe Crocodile Elephant Seal Kangaroo İNGİLİZCE We have also learned the following: (Pek çok yeni kelimeler öğrendik). SEA CREATURES VOCABULARY: Dolphin Whale Starfish Octopus Jellyfish Lobster Crab Shark Snail Fish FOREST/FARM ANIMAL VOCABULARY: Deer Owl Sheep Pig Horse Cow Duck Dog Cat Snail Chicken

25 İNGİLİZCE In March, we will be focusing on: Review animal vocabulary from February. Simple adjective, for example The big blue fish. and The small boy. Simple verbs with can/can t for example The planes can fly. and The kangaroo can jump. Start Mini Magic book. The elephant song:

26

27 ZUZU NUN ORMANI Zuzu hayvanları ve resim yapmayı çok seven bir çocuktur. Bir çiftliği olması hayaliyle yaşar. Derken bir gün, boya kalemlerinden biri önüne atlayıp ona bir sır verir ve Zuzu nun hayatı, bu Sihirli Kalem ile hayal bile edemeyeceği biçimde değişir. Zuzu nun çizdiği bütün hayvanlar kâğıttan fırlayıp gerçek birer hayvana dönüştükçe, kasabada büyük bir kargaşa yaşanmaya başlanır. Zuzu nun Ormanı nı Görkem K. Arsoy yazdı, Simeon Tennant resimledi.

28 KEŞKE BEN YAPSAYDIM DEDİĞİNİZ 101 BULUŞ İngiltere'de en çok satanlar listesindeki Bilmeniz Gereken 101 Şey serisinden Anestezi olmadan ameliyata girmek, müziksiz bir parti ya da dişlerinizi bir çubukla temizlemek hoşunuza gider miydi? Muhtemelen hayır. Belki de buluşların büyülü dünyasına girmenizin zamanı gelmiştir. İnsanlar Mors Alfabesini Tuvalet Kâğıdını X-ışınını nasıl icat ettiler? Bir şeyler yapın. Bir şeyler icat edin. En masum görünen aletlerin çoğunun ardındaki şansın ya da saf dehanın büyüsüne kapılın. Hafta sonları artık eskisi gibi olmayacak... Uyarı: Bu kitap kendiliğinden oluşan bir beyin dalgası tetikleyebilir. Ateşin yanında okumayın.

29 ÇOCUKLARDA SORUMLULUK BİLİNCİ Her birimiz her şey ve herkese karşı sorumluyuz. Dostoyevski Sorumluluk bir kimsenin kendi davranışlarını veya üzerine aldığı işlerin neticesini üstlenmesi halidir. Özgürlükten ayrı düşünülmeyecek bir kavram olan sorumluluk yapılan işin sonuçlarını doğrudan üstlenme bilincidir. Sorumluluk almak bir işi en iyi biçimde yapmayı yüklenmektir. Kişi hiç kimseye hesap vermek zorunda olmasa bile kendi vicdanına karşı hesap verme zorunluluğu duyar. Çocuklar sorumluluk taşımayı; karşılıkla değil (maddi şeylerle ödüllendirme) işe yarama duygusuyla, mantıklı ve anlamlı bir katkıda bulunma durumu ile öğrenir. Bu nedenle çocukları sadece basit işlerle değil, onların etkinliklerini gerçekten ortaya koyabilecekleri işlerle görevlendirmek gerekir. Sorumluluğu öğretmek için sorumluluk vermeye istekli olmak gerekir. Bazen anne babalar çocuklarının yorulmasına dayanamadıkları için birçok şeyi onların yerine yapmaktadırlar. Bu tarz bir yaklaşım ileride büyük sorunların ortaya çıkmasına ve çatışmaların artmasına neden olur. Çünkü bir süre sonra anne baba için de çocuğun sorumluluklarını takip etmek güçleşmeye başlar. Her zaman çocuğun içinde bulunduğu yaş grubunu ve gelişimsel özelliklerini düşünerek sorumluluk verilmelidir. Her çocuğun farklı yetenekleri, farklı kişisel özellikleri ve farklı bir fiziksel yapısı olduğu göz önünde bulundurulursa aynı yaştaki her çocuğun aynı sorumlu davranışları yerine getirmesini beklenemez. Sorumluluğun gelişimi çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Ancak genel gelişim özellikleri açısından değerlendirildiğinde, çocukların evde yerine getirebilecekleri sorumluluklarını bilmek beklentilerin ayarlanabilmesi açısından yardımcı olabilir.

30 3 4 YAŞTA; Basit giysilerini giyip-çıkarabilmesi Bardağı tutup dökmeden içebilmesi ve yerine koyması Tuvalet alışkanlığı kazanmış olması Ayakkabılarını ters olsa da giyebilmesi Eşyalarını toplayıp ufak tefek işlerde yetişkinlere yardımcı olabilmesi 5-6 YAŞTA; Tek başına giyinip soyunması Masada tek başına yemeğini yemesi Oyuncaklarını toplayabilmesi Üzerinden çıkardığı kıyafetleri yardımla katlayabilmesi El yüz temizliğini yapabilmesi Dişlerini fırçalaması 7 YAŞTA; (YUKARIDAKİLERE EK OLARAK) Çantasını hazırlaması Başladığı işi bitirmesi Kuş, balık gibi hayvanları beslemesi Proje ve ödevlerini hazırlaması 8 YAŞTA; (YUKARIDAKİLERE EK OLARAK) Hatırlatmadan öz bakımını yapması ve odasını toplaması Okuldan gelen mesajları iletebilmesi Dersleri ile ilgili sorumlulukları alabilmesi Okuldan gönderilen yazışmaların takibini yapabilmesi 9 11 YAŞTA; (YUKARIDAKİLERE EK OLARAK) İlgilerini belirleyip, zaman planlaması ve günlük programlar yapabilmesi Zamanını iyi kullanması Ev dışı yakın yerlere gidip gelmesi Alışveriş yapması Kendisine salata, tost, sandviç gibi basit yemekler hazırlayabilmesi Kardeşinin bakımı ile ilgilenmesi Evdeki bitkilerin suyunu vermesi Kirlileri sepete koyabilmesi Masa kurulmasına yardım edebilmesi

31 SORUNUN ÖNLENMESİ Mantıklı Hedefler Belirleyin: Çocuğunuzun sorumluluğuna vereceğiniz işleri belirlerken onun fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurun. Çocuğunuza Verdiğiniz Görevlerin Önemini Hissettirin: Kendisinin ev içi etkinliklerde önemli bir rolü olduğunu anlayan çocuk hem yaptığı işi sever hem de işe yaradığını hisseder. Düzenli Olma Konusunda Örnek Olun: Anne ve babasının ev içinde düzensiz olduğunu gören bir çocuğun kendi eşyalarını toplamasının gerekliliğini anlaması çok güçtür. Temizliği Övün: Çocuğunuz boşalan bardağını mutfağa götürmeyi hatırladığında onun bu çabasını övün. Sahip Olduğunuz Eşyaları Değerlendirin: Ev içinde karmaşaya ve düzensizliğe engel olmak için, kullanılmayan eşyaları düzenli olarak gözden geçirip gereksinimi olanlara verin. İş Listesi Kullanın: Ev içinde yapılacak işleri önceliklerine göre listeleyin. Böylece çocuğunuz neyi ne zaman yapacağı konusunda kararsızlık yaşamayacaktır. Eşyaları Temiz Tutmasını Alışkanlık Haline Getirin: Temizliğin kendisinden beklenen bir davranış olduğunu her fırsatta dile getirin. Sorumluluklarını Yerine Getirdiği Zaman Çocuğunuzun Bu Davranışını Övün: Takdir edilmek sorumlulukların sürdürülmesini sağlar.

32 SORUNUN ÇÖZÜMÜ NE YAPMALI? Cumartesi Kutusu Kullanın: Çocuğunuz kişisel eşyalarını ait olmadıkları yerlere bırakıyorsa dağınıklığı önlemek için bu eşyaları kaldırıp Cumartesi Kutusu na koyun, Cumartesi günü bu eşyaları verin. Temizlik Kuralları Koyun: Çocuğunuzun anlayabileceği açık kurallar belirleyin. Titizlik Gösterin: Temizlemek çocuklara düzenli olmanın gerekliliğini öğreteceği gibi temizlediği alan için hak iddia etmesini de sağlar. Dağınıklık Baş Gösterdiği Zaman İş Listesi Kullanın: Ondan beklediğiniz düzeni sağlayabilmesinde yardımcı olacak bir iş listesi hazırlayın. İlginizi Çocuğunuzun Yaptıkları Üzerine Odaklayın: Çocuğunuz kendisinden beklenen sorumlulukları yerine getirmekte zorlandığı zaman, ilginizi yaptığı işler üzerinde yoğunlaştırın. Yapmadıkları yerine başardıkları üzerinde dikkatinizi toplarsanız çocuğunuz çok daha iyi tepkiler verecektir. Büyükanne Kuralını Uygulayın: Çocuğunuza İş listesindeki işler bitince televizyon izleyebilirsin diyebilirsiniz.

33 NE YAPMAMALI? Çocuğunuzu Sınıflandırmayın: Genellikle sorumluluklarını yerine getirmeyen çocuklara tembel denir. Çocuğunuz tembel değildir, yalnızca henüz sorumluluk duygusu kazanmamıştır ve ev içi görevlerini yerine getirmesi ona öğretilmelidir. Çocuğunuza Aşırı Yük Yüklemeyin: Çocuklar ya yaşına uygun sorumluluklar verilmediği için ya da başa çıkabileceklerinden fazlası beklendiği için böyle davranabilirler. Dağınıklık Konusunda Söylenmeyin: Söylenmek yalnızca karşımızdakinin kızmasını ve küsmesini sağlar. Söylenmek, aynı zamanda bir işin yapılması için çocuğa anne babasının sürekli hatırlatması gerekliliğini doğurur. Düzensizlik Konusunda Yapılan Küçük Hatalara Büyük Cezalar Vermeyin: Çocuklar cezalar sonucunda düzenli olmayı değil, yalnızca cezalandırılmayı öğrenirler. Mükemmellik Beklemeyin: İşlerin sizin yaptığınız düzende yapılmasını beklemeyin. Unutmayın Mükemmellik Ulaşılması Olanaksız Bir Hedeftir. KAYNAK: İyi çocuk, zor çocuk, Bridget Beil. Karakter okulu aile el kitabı, sorumluluk, Helik

34 Çocuğunuza EVET yada HAYIR demeden once iyice düşünün, kararlılığınız sizi güvenilir kılacaktır. Unutmayın, Çocuklar ebeveynlerini ikna etme konusunda güçlü psikolojik silahlarla donatılmışlardır. Çocuğunuza kendi çocukluğunuzu ve çocukluk anılarınızı anlatın. Aile büyükleriniz hayatta ise onlardan yararlanın Eğer tüm aile evde ise yemek saatlerinde mutlaka beraberce yemek yiyin. Bir meyvenin suyu, püresi, salatası, rendesi vb. arasındaki farkı vurgulamak için çocuğunuzla bu mutfak deneyimini yaşayın. Ağaçlardaki değişikliklere dikkat çekin. Okula geliş yolunuzdan kendiniz için bir ağaç seçin. O sizin ağacınız olsun. Her gün ona ulaşmak, onu bulmak hedefiniz olsun, gözlemlediğiniz değişiklikleri konuşun. İsterseniz önünde fotoğraf bile çektirebilirsiniz. Çocuğunuzun yanında eşinize bugün neler yaptın? merak ediyorum deyin ve birbirinizi dinleyin. Çocuğunuzun günü hakkında da merakınızı dile getirin. Bu birbirinize duyarlılığınızı geliştirir. Başkalarının yanında çocuğunuzu ve eşinizi övün, güzel yaptığı şeylerden bahsedin. Bu özgüveni geliştirmeye destek sağlar ve sosyal prestij kazandırır. Çocuğunuz size bir teklifte bulunduğu zaman (size göre makul ise) buna sadece olur demekle yetinmeyin. Tamam olur, bence harika bir fikir, çok güzel düşündün diyerek önemli bir şey yaptığını hissettirin. Taneli yiyecekleri bir bana bir sana şeklinde birebir eşleyerek paylaştırın. Sonra aynısını çocuğunuz aile üyeleri arasında yapsın. Çocuğunuzdan sizin için bir şey yapmasını isteyin. Bu çocuğun başkalarının ihtiyaçlarını anlamasını güçlendirir. Alışverişe çıktığınızda yiyeceklerin paketlenmesine dikkat çekin. Farklı özelliklerdeki yiyecek ve Içeceklerin paketlenmesindeki farklılıklar, yiyeceklerin özelliklerini keşfetmesi açısından önemlidir. Çocuğunuzu, eşinizi planınızdan haberdar edin. Gününüzü özellikle tatil günlerinizi beraber planlayın. Ailece dışarı çıkmak her zaman yeterli değildir. Çocukların sokağa çıkarken nereye gidileceğini, ne yapılacağını bilmeye ihtiyaçları vardır. Aile Etkileşim Programı Prof. Dr. Belma TUĞRUL

35 MART AYINDA DOĞANLAR DİDEM DİNÇER KAAN DOĞDAŞ UMAY ÖZGÜNER MİRAY GİRAY İSAK AKSEL ŞALOM Efe AKDAMAR Zeynep CEYLAN ÇAĞAN UYSAL AYŞE DEFNE ALGAN MERT TUNA DELFİN ÖZİLHAN

SAYI: 6 ŞUBAT 2015 YIL: 14

SAYI: 6 ŞUBAT 2015 YIL: 14 SAYI: 6 ŞUBAT 2015 YIL: 14 OYUN VE EĞİTİM ETKİNLİKLERİ YABANCI DİL ETKİNLİKLERİ BRANŞ ETKİNLİKLERİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ OKUL / AİLE ETKİNLİKLERİ SEVGİ MENÜSÜ GELİŞİM DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI GEZİLER

Detaylı

EDİTÖR ZEYNEP ENGİN HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN NURÇİN DOĞAN ESİN ALPER

EDİTÖR ZEYNEP ENGİN HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN NURÇİN DOĞAN ESİN ALPER EDİTÖR ZEYNEP ENGİN HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN NURÇİN DOĞAN ESİN ALPER ARALIK 2011 KASIM AYINDA NELER YAPTIK? AYIN SORUSU ARALIK AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ BRANŞ ETKİNLİKLERİ İngilizce Müzik-Orff Bilgisayar

Detaylı

EDİTÖR ZEYNEP ENGİN HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ESİN ALPER AMELİTA AKYAR

EDİTÖR ZEYNEP ENGİN HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ESİN ALPER AMELİTA AKYAR EDİTÖR ZEYNEP ENGİN HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ESİN ALPER AMELİTA AKYAR MAYIS 2012 MONTESSORI FELSEFESİ NİSAN AYINDA ÇALIŞTIĞIMIZ MONTESSORI MATERYALLERİNDEN ÖRNEKLER Pratik Yaşam Materyalleri Duyusal

Detaylı

SAYI: 8 NİSAN 2015 YIL: 14

SAYI: 8 NİSAN 2015 YIL: 14 SAYI: 8 NİSAN 2015 YIL: 14 OYUN VE EĞİTİM ETKİNLİKLERİ YABANCI DİL ETKİNLİKLERİ BRANŞ ETKİNLİKLERİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ OKUL / AİLE ETKİNLİKLERİ SEVGİ MENÜSÜ GELİŞİM DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI GEZİLER

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN İlköğretim HAYAT BİLGİSİ 3 Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.12.2011 tarih ve 8348 sayılı yazıları (28.11.2011 tarih ve 179 sayılı

Detaylı

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN İlköğretim HAYAT BİLGİSİ 3 Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.12.2011 tarih ve 8348 sayılı yazıları (28.11.2011 tarih ve 179 sayılı

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya. çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı. gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın

Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya. çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı. gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın II Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın hangi alanında bulunursa bulunsun, engellenemeyen yaratıcı

Detaylı

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Tunca TOSUN 2C MERHABA Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu Sorumlu Müdür Can Vuran Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Sanat Yönetmeni Semra Bolat Editör Yüksel Altıntaş Nigar Tokat

Detaylı

NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Dr. Özlem BAŞ Editör: Hatice SEVİNDİK Yayın Kurulu Sema BÜLBÜL, Nilay EVİRGEN,

NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Dr. Özlem BAŞ Editör: Hatice SEVİNDİK Yayın Kurulu Sema BÜLBÜL, Nilay EVİRGEN, NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Dr. Özlem BAŞ Editör: Hatice SEVİNDİK Yayın Kurulu Sema BÜLBÜL, Nilay EVİRGEN, Ekin BAŞAKLAR, Ali Murat KARABAĞ, Mehtap AVKAN, Ceylan

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Seçtiğimiz merkezlerde oyun oynayarak geçirdiğimiz bu etkinlik saatinde yeni beceriler kazanamaya başladık.

Detaylı

NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Burcu AĞCA Editör: Meliha PEHLİVAN

NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Burcu AĞCA Editör: Meliha PEHLİVAN NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Burcu AĞCA Editör: Meliha PEHLİVAN Yayın Kurulu Bora SENGER, Sanem DAVRAN, Neslihan AYDIN, Sema BAYDİLLİ, Nilay EVİRGEN, Emel KABASAKAL,

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014

Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014 Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014 DOĞAMIZ Bitkiler temamızda; Bitkilerin üç grupta incelendiklerini ve bunların neler olduğunu, bitkilerin yapılarını, bakımlarını, büyüme aşamalarını, bitkilerinde

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç)

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) BU SAYIDA: Müdür Mektubu..3 1. sınıflar bülteni..4-19 ( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) 2.

Detaylı

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın:

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın: II olsun heyecanına kapılırsın. Var olanları koruma ve sahiplenme duygun gelişir. Sosyal insan a dönüşen varlığının, yararlandığın tarihsel kültürel ve maddi olanakların ürünü olduğu gerçekliğine ulaşırsın.

Detaylı

NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Burcu AĞCA Editör: Meliha PEHLİVAN

NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Burcu AĞCA Editör: Meliha PEHLİVAN NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Burcu AĞCA Editör: Meliha PEHLİVAN Yayın Kurulu Bora SENGER, Sanem DAVRAN, Hüseyin ASLANTÜRK, Sema BAYDİLLİ, Nilay EVİRGEN, Emel KABASAKAL,

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

Kutlamalar ve Törenler. Anaokulu. İlkokul. Türkçe Edebiyat. IB (Uluslararası Bakalorya) CAS Aktiviteleri CISV. Sanat. Matematik.

Kutlamalar ve Törenler. Anaokulu. İlkokul. Türkçe Edebiyat. IB (Uluslararası Bakalorya) CAS Aktiviteleri CISV. Sanat. Matematik. Kutlamalar ve Törenler Ölümsüz Eserin Cumhuriyet 89 Yaşında 10 Kasım da Ata mızı Saygıyla Andık Vatan Sevdası ve Sahnede Çanakkale Zaferi Neşe ve Eğlence Dolu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Detaylı

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir.

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇLAYICI İFADELER Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. Ben hiç yemek ayırt etmem. Açıkçası her yemeği severek yerim.

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

SAYI: 9 MAYIS 2015 YIL: 2

SAYI: 9 MAYIS 2015 YIL: 2 SAYI: 9 MAYIS 2015 YIL: 2 OYUN VE EĞİTİM ETKİNLİKLERİ ENGLISH ACTIVITIES BRANŞ ETKİNLİKLERİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ OKUL / AİLE ETKİNLİKLERİ SEVGİ MENÜSÜ GELİŞİM DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI GEZİLER DUYURULAR

Detaylı

2009 2010 ÖĞRETİM YILI TED SAMSUN KOLEJİ 8. SINIF ON SÖZCÜK BİR ÖYKÜ TÜRKÇE PROJESİ

2009 2010 ÖĞRETİM YILI TED SAMSUN KOLEJİ 8. SINIF ON SÖZCÜK BİR ÖYKÜ TÜRKÇE PROJESİ 2009 2010 ÖĞRETİM YILI TED SAMSUN KOLEJİ 8. SINIF ON SÖZCÜK BİR ÖYKÜ TÜRKÇE PROJESİ 1 Değerli Okurlar, Türkiye deki okullar daha çok zihinsel gelişmeye önem veren, sosyal gelişmeyi ihmal eden, sosyal faaliyetleri

Detaylı

Editörün Not Defterinden

Editörün Not Defterinden Editörün Not Defterinden Yrd.Doç.Dr. Hacer Erar Bir çocukluk arkadaşıma Eğlenceli Cemal, Bilim den söz ettiğimde, Anlattığın kadarıyla lunapark baştan sona fizik. Eğlence ve bilim benim için asla yan yana

Detaylı

OYUN BENİM İLACIM GÖNÜLLÜ KİTABI 3-6 YAŞ GRUBU

OYUN BENİM İLACIM GÖNÜLLÜ KİTABI 3-6 YAŞ GRUBU OYUN BENİM İLACIM GÖNÜLLÜ KİTABI 3-6 YAŞ GRUBU Uygulamaya başlamadan Oyun Benim İlacım projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı 2012 Yılı Sosyal İçermeye Yönelik Mali Destek Programı kapsamında Kanserli Çocuklara

Detaylı

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı, 10 Eylül 2012 Pazartesi günü, Okul Öncesi ve 1. Sınıf öğrencileri için büyük bir coşkuyla başladı. Öğrencilerimiz, yöneticileri

Detaylı