İçindekiler. Kadın. Teknoloji. Ekonomi: Alışveriş: Moda

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İçindekiler. Kadın. Teknoloji. Ekonomi: Alışveriş: Moda"

Transkript

1 Kadın Bu Senenin Popüler Gelin Başı Modelleri Uzun Saçlara Yepyeni Şekiller Deneyin Bebek Bakımında Küçük Püf Noktaları İçindekiler Moda Yaz Yaklaşırken Yeni Elbiselerle Göz Kamaştırın Modayı Takip Etmek mi Modayı Yaratmak mı? Mezuniyet Gecesi Kabusunuza Son Verin Teknoloji Merakla Beklenen iphone 5 Neler Getirecek? Bilgisayarınızdan Silinen Dosyalarınızı Geri Getirin Tablet Bilgisayarlar Ofisleri Sokağa Taşıyor Ekonomi: Evde Basit Tasarruf Yöntemleri Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Küçük Yatırımcılar için Alternatif Yöntemler Alışveriş: İnternette Alış-veriş Yaygınlaşıyor Sezon Sonu İndirimleri Gerçekten İndirim mi? Çocuklarla Alışverişte Nelere Dikkat Edilmeli?

2 Bu Senenin Popüler Gelin Başı Modelleri Yaklaşan yaz dönemi ile birlikte tüm gelin adaylarını saran büyük telaşlardan biri de düğün günü için seçilecek saç modelinin ne olacağı konusudur. Hemen hemen herkesin bu konuda ayrı tavsiyelerini dinliyor olsalar da yapılan araştırmalar gelin adaylarının gelin başı modellerine karar vermekte çok fazla zorlandıklarını gösteriyor. Uzmanlar seçilecek gelin başı modelinin her şeyden önce gelin adayının saç tipine göre profesyonel bir kuaför tarafından detaylı bir analizden sonra karar verilmesi gerektiğini belirtiyor ve düğün günü öncesi mutlaka bir prova yapılması tavsiye ediliyor. Gelin başı modelinin seçiminde elbette gelin adayının saç tipi en önemli rolü oynuyor olsa da aynı zamanda seçilecek gelinlik ile de uyumlu bir gelin başının oluşturulması bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Bu nedenle gelin adaylarının gelin başı seçimi sırasında kuaförlerini mutlaka giyecekleri gelinlik hakkında önceden bilgilendirmeleri ve bu konuyu uzman ellere teslim etmelerinde fayda görülüyor. Her sene olduğu gibi bu sene de topuz modeller popülaritesini korumakla birlikte bazı gelin adayları çok daha farklı gelin başı modelleri denemeyi de tercih edebiliyor. Profesyonel kuaförlerin yaratıcı gelin başı modelleri, gelinlik tarzı ile de uyum yakaladığında ortaya prensesleri andıran görüntüler çıkar. Düğün öncesinde saç modelinizi seçerken provaları

3 ihmal etmemeli gerekirse birçok kez farklı modeller deneyerek hangisinin en uygun olduğuna karar vermelisiniz. Kısa saç kesimine sahip olan bayanlar gelin başı modellerinde zorlanabiliyor. Ancak günümüzün popülerlik kazanan unsurlarından biri de takma saçlar. Kısa saçlı bayanlar artık saç modeli konusunda özgürlüğe sahip. Saç rengine uygun takma saçlar uzman kişilerce saçlar arasına ilave ediliyor ve harika topuzlar ortaya çıkıyor. Üstelik bu takma saçlar hiçbir şekilde de belli olmuyor. Uzman kişiler sayesinde doğal bir görüntü kazanabilir ve kısa saça sahip olmanızın yaşattığı model kısıtlığından kurtulabilirsiniz. Düğününüz şüphesiz ki ömrünüz boyunca yaşayacağınız en güzel gündür. Bu günü her zaman güzel hatırlamak, gelinliğiniz ve saç modelinizle herkesin beğenisini kazanmak istiyorsanız profesyonel kişilerden yardım almalısınız. Sizin yüz tipinize hiç de uygun olmayan bir modelle güzelliğinizin gölgelenmesine izin vermeyin.

4 Uzun Saçlara Yepyeni Şekiller Deneyin Bir kadının en önemli silahı uzun ve bakımlı saçlarıdır. Güzel ve bakımlı bir saç kadının tarzına yepyeni bir soluk kazandırır. Saç modelleri ve kullanılan saç uzunlukları kişinin karakteri ve yüz hatları ile alakalıdır. Eğer siz uzun saç kullanmayı tercih ediyorsanız saçlarınızda çok farklı şekiller deneyebilirsiniz modanın her alanında yeniliklere kapı açan bir yıldır. Uzun saçlarınızda da yepyeni şekilleri deneyerek tarzınızda farklılık yaratabilirsiniz. Uzun saç kullanmanın size çok yakıştığını düşünüyorsanız saçlarınıza vakit ayırmalı ve onlara bakım yapmalısınız. Sağlıksız ve bakımsız bir saça en güzel saç modellerini deneseniz de güzel bir görüntü elde edemeyebilirsiniz. Eğer saçlarınıza iyi bakabileceğinizi düşünüyorsanız saçlarınızı uzatmalısınız. Saç şekillendirmesinde uzun saçlı bayanlar daha avantajlıdır. Çünkü seçenekleri daha fazladır. Uzun saçlara yepyeni saç modelleri uygulanabilir. Kısa saçlarda kalıplaşmış belli modellerin dışına çıkamazsınız. Uzun saçların şekillendirilmesinde uzmanların en önemli uyarısı saçlarınızı parlak ve canlı gösterecek modeller uygulamanız yönündedir. Saçlarınızın sağlıklı ve parlak gözükmesi için pahalı kozmetik ürünleri kullanmanıza gerek yoktur. Evde kendinizin hazırlayacağı bazı bakım kürleri ile saç bakımınızı yapabilirsiniz yılının bahar aylarında uzun saçlı bayanların en çok kullanabileceği saç şekilleri dalgalı saçlardır. Dalgalı saç modelleri saçlarınızı olduğundan daha parlak ve daha havalı gösterir. Saçlarınızda yumuşak ve doğal dalgalar oluşturmak için saç köpüklerinden faydalanabilirsiniz. Günümüzde saç şekillendirmesinde en çok kullanılan saç maşalarını kullanabilmek için püf noktaları iyi bilmek gereklidir. Acemice yapılan saç dalgalandırmaları güzel bir görünümden çok bakımsız saçlar elde etmenize yarar. Doğal şık saç şekillerine sahip olmak için dalgalarınızı örgü ile destekleyebilirsiniz.

5 Güzel asimetrik yüz şekillerine sahip olanlar için uzun dalgalı saç modelleri çok başarılı ve doğru bir seçimdir. Romantik ve etkileyici dalgalar yaratmak için saç maşasını kullanırken saç tutamlarınızı kalın yapın. İnce dalgalar saçlarınızın kabarmasına neden olabilir. Uzun saçlarınızı şekillendirirken saç renginize göre modeller seçebilirsiniz. Düz renk saçlarda bütün saç şekilleri güzel ve etkileyici durur. İyi ve sıkı yapılmış bir atkuyruğu, uzun ve düz saçlar için kurtarıcı saç şeklidir. Röfleli, saçında birkaç renk tonu birden bulunan kişiler dalgalı saç modellerinizi tercih edebilirler. Dalgalı saç modeli saçınızdaki ışıltıları daha belirgin hale getirecektir.

6 Bebek Bakımında Küçük Püf Noktaları Sabırsızlıkla beklenen 9 ayın sonunda bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız andan itibaren içinizde bebeğinizi bir koruma içgüdüsü belirir. Hatta çoğu ailede ilk zamanlar bebeğime bir şey olacak mı, zarar gelecek mi, bakabilecek miyim, onu koruyabilecek miyim diye paniğe kapılırlar. Bu duygular gayet normaldir. Ama zamanla bebekle kurulan sıcak iletişimle ailenin yeni sevimli üyesine alışılır ve bu kaygılarda sona erer. Bebekler ilk zamanlar günün çoğunu uyuyarak geçirirler. Ağlayarak uyanırlar bu acıkmış olduklarının sinyalidir. Bebeğiniz karnı doyar doymaz o tatlı uykusuna tekrar döner. Ağlama nedenleri genellikle açlık ve altını kirletmeden kaynaklanır. Altını değiştirip karnını doyurduktan sonra rahatlarlar ve tatlı, masum uykularına devam ederler. Bebekler sürekli ilgi isterler, ama aşırıya gidip bebeği de sıkmamak gerekir. Uyuyan bebeği gereksiz yere sık sık uyandırmak bebeğin uyku düzenini bozar. Bebek ışığa ve sese alıştırılmalı, hassas yetiştirilmemeli. Hassas yetişen bebekler daha sonra farklı ortamlara alışmakta problem yaşarlar. Bebeklerde görülen sık sorunlardan biride gaz olayıdır. Bu gaz olayı ilk dört ay çok şiddetli şekilde görülebilir. Özellikle erkek bebeklerde daha sık görülür. Bebeğin gazını çıkartmak için bacaklarını bedenine doğru çekerek gövdesine hafifçe bastırmanız fazla gazın dışarı çıkmasını sağlar. Bebek anneyi emerken de biberonla mama içerken de boş hava yutar. Bu da bebeklerde gaza yol açar. Bunun içinde bebeği doyurma işi bitince dik tutarak sırtını sıvazlamak gerekir. Bu şekilde de gazını çıkarmada yardımcı olunur. Geceleri bebeğinizi loş ışıkta beslerseniz gece ile gündüz arasındaki farkı öğrenir. Çok kusan bebekleri yatarak değil de oturarak emzirin. Böylece kusmasını engellemiş olursunuz. Kusmuk kötü

7 koktuğu için karbonatlı su ile temizlerseniz hem kokuyu hem de lekeyi gidermiş olursunuz. Böylece bebeğiniz o güzel kokusunu uzun süre korumuş olur. Bebekleri ne çok ince ne de çok kalın giydirmemek gerekir. Yetişkin insanların giyiminin iki katı olmalı. Teri üstünde kurutulmamalıdır. 5. aydan itibaren bebeğinizin gece beslenmesine ara verin. Uyandığında mama yerine bitki çayı içirin, bebeğinizin beslenme alışkanlıklarını düzenler. Bebeğinizi gece rahat uyusun diye gündüz uykusuz bırakmayın, aksine gündüz uyumayan bebek gecede rahat uyumaz. Annelik ve babalık içten gelen bir histir. Bebeğinizin bakımında hislerinize güvenin.

8 Yaz Yaklaşırken Yeni Elbiselerle Göz Kamaştırın Bayanlar hiçbir zaman elbise almaya doyamıyor. Kıyafete olan ilgileri birbirinden farklı kıyafetlere sahip olmalarına neden olur. Hemen her bayanın farklı renklerde ve desenlerde birçok elbisesi oluyor. Ne kadar çok çeşit olursa olsun bayanlar elbise almaya doymaz. Özellikle yaz aylarında elbiseler en rahat kıyafetlerdir. Yazın bunaltıcı sıcağı karşısında bol, ferah ve aynı zamanda da modaya uygun elbiselerle hem şık olmayı başarıyor hem de rahat hareket edebilme olanağına sahip oluyoruz. Kıyafetler her zaman önemlidir. Özellikle bayanlar ne giydiğine ve nasıl gözüktüğüne çok dikkat eder. Girdiği ortamlarda şıklığı ile göz kamaştıran bayanlar bunu fark ettiklerinde kendileriyle güven duymaya başlıyor. Güzel olduğunu hissetmek ve beğenilmek her kadının hoşuna gider. Yaz aylarında elbise giymeyi tercih eden bayanların birçok seçeneği oluyor. Elbiselere olan ilgileri tasarımcıların da bu konuda farklılıklar sunmasına neden oldu. Hem gündüz hem de gece yaz şıklığına sahip olabilmek için internet iyi bir kaynaktır. Modayı kolayca takip edebilir, markaların yeni kreasyonlarını inceleyebilir, hatta bedeninize göre nasıl bir elbise tercih etmeniz gerektiği konusunda bile bilgi sahibi olabilirsiniz. Elbiselerinizle göz kamaştırmak istiyorsanız, sadece güzel bir elbise satın alıp giymekle bunu başaramazsınız. Birçok elbise modeli hoşuna gidebilir. Ancak bedeninize uygun bir elbise değilse üzerinizde çok da güzel bir görüntü ortaya çıkarmayacaktır. Önce bedenlerinizi tanıyın, elbise seçimlerinizi ona göre yapın.

9 Herkesin bedeni birbirinden farklıdır. Birinin üzerinden hoş duran, göz kamaştırıcı bir elbisenin sizin üzerinizde de aynı şekilde durması mümkün olmaya bilir. Bunda boyunuz, kilonuz ve vücut hatlarınız etkili olur. Eğer manken gibi kusursuz bir vücuda sahip değilseniz elbise seçimlerinde çok titiz olmanız gerekiyor. Kısa boylu bayanlar için uzun elbiseler asla tercih konusu olmamalıdır. Maxi elbiseler zaten uzun olmayan boylarını çok daha kısa gösterecektir. Etek boyu kısa olan elbiseleri seçerlerse boy sorununu da ortadan kaldırabilirler. Kilo problemi olanların da kesinlikle büyük desenli elbise seçimlerinden uzak durması gerekiyor yaz modasında özelikle büyük çiçek desenleri olan elbiseler kendini gösteriyor. Kilolu bayanlar bunları tercih etmek yerine sade renklerde ve küçük desenlere sahip elbiseleri tercih etmelidir. Kilonuz ya da boyunuz nasıl olursa olsun, bedeninize uygun elbise ile bu yaz girdiğiniz her ortamda göz kamaştırmayı başarabilirsiniz.

10 Modayı Takip Etmek mi Modayı Yaratmak mı? Görselliğine önem veren kişiler için kıyafetler önemlidir. Çoğu zaman kıyafet seçimlerini belirleyen unsur moda oluyor. Kıyafet modası 6 ayda değişiklik gösterir. Mevsim geçişleri sırasında yeni kreasyonlarını görücüye çıkaran markalar modaya yön veriyor. Herkesin beğendiği unsurlar trend olmaya başlıyor ve çoğumuzun gardırobunda moda olan kıyafetler yerini alıyor. Moda olan kıyafetler her zaman herkesin hoşuna gitmiyor. Bu kıyafetler arasından herkes kendi tarzına en uygun olanı seçmeye çalışır. Tarz ve beden uyumu çok önemlidir. Sadece moda olduğu için bir kıyafeti almak ve giymek doğru değil. Bunun yanı sıra sizin tarzını yansıtması ve bedeniniz için de uygun olması gerekiyor. Benden uygunluğu kiloya bağlı olarak değişen vücut bedenleri değildir. Buradaki uyum vücut hatlarına uygun giyinmek oluyor. Aslında herkes kendi modasını kendisi yaratıyor. Beğeni kazanan yeni tasarımlara sahip kıyafetler, güzel kombinler yapılamaz, bedene uygun ayarlanmaz ise moda olmuş olması aslında çok da kimseyi ilgilendirmez. Burada dikkat edecekleri şey sadece sizin bedeninize uygun olmayan kıyafetleri nasıl giymiş olmanız olacaktır. Bugün modayı takip eden ünlülerin, moda tasarımcılarının genel tavsiyesi giyinirken ilk önce kusurların kapatılmasıdır. Her kadın vücudunu tanır ve hangi bölgelerin kusurlu olduğunu bilir. Doğru kıyafet seçimleri ile bu kusurlu kısımlar gizlendiğinde güzellik ortaya çıkar. Şık olabilmek asla dekolte kullanmak, dünyaca ünlü markaların kıyafetlerini giymek değildir. Doğru kıyafet seçimlerinde püf noktaları öğrenen kişiler her ortamda şık olmayı başarabilirler.

11 Tek başına moda takibi asla yeterli değildir. Şık biri olabilmek için modayı takibin yanı sıra kendi modanızı da yaratmalısınız. Şık kadın stil sahibi kadındır. Stilinizi ortaya koyun ve kendi tazınızı yansıtan modayı kendiniz için yaratın. Moda sadece kendisini kıyafetler göstermez. Moda artık her unsura yansıyor. Stil sahibi bir kadının kıyafet modasını takip ettiği kadar moda saç kesimlerini, moda aksesuarları, moda olan hemen her unsuru takip etmesi gerekir. Bunları kendi tarzına bir araya getirerek modayı yaratan kadın her zaman daha şık olmayı başaracaktır. Sadece modayı takip etmek ve moda olduğu için bir kıyafeti satın almak kolay yolu seçmek oluyor. Şıklı özen ister, eğer fark yaratmak istiyorsanız moda yaratmanız gerekir.

12 Mezuniyet Gecesi Kâbusunuza Son Verin Okul dönemleri insanların hayatlarının en büyük kısmını oluşturur. Her okul döneminin bitmesi ile mezuniyet geceleri düzenlenir. Bu gecelerde öğrenciler en şık ve en güzel kıyafetlerini giyer ve o gece hiçbir şeyin onları üzmesini istemezler. Mezuniyet gecelerinde yaşanabilecek en büyük kâbus yanlış elbise seçimleridir. Özellikle kızlar mezuniyet gecelerine aylar öncesinden hazırlanmaya başlarlar. En şık kıyafetin, en güzel saç modelinin kendilerinde olmasını isterler. Bunun için yapmanız gereken tek şey vücudunuzu tanıyarak elbise seçmek, yüz hatlarınızı bilerek saç modeli yaptırmaktır. İster lise mezuniyet gecesi olsun ister üniversite mezuniyeti olsun en çok tercih edilen elbise modelleri abiyelerdir. Abiye tarzı giyim en riskli giyim tarzıdır. Yanlış kıyafet seçimi mezuniyet gecenizi bir kâbusa çevirebilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey vücudunuz için en uygun elbise modelini seçmektir. Vücudunuza uygun elbise modellerinin neler olduğunu bilmiyorsanız uzmanlardan yardım olabilirsiniz. İnternette doğru kıyafet seçimi üzerine yazılan onlarca yazı vardır. Birçok ünlü modacı ve tasarım uzmanları belli kalıplardaki vücutlara sahip kişiler için en uygun elbise modellerini açıklamaktadır. Bu bilgiler ışığında vücudunuzu tanıyarak kıyafet seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca kıyafet seçimlerinizde renklerde çok önemlidir. Ten renginize uygun elbise renkleri tercih ederseniz mezuniyet gecesinin prensesi olmanız için hiçbir engel kalmaz. Dar, düşük omuzlara, küçük ve ya orta beden göğüslere, ince bel ve yuvarlak basenlere sahipseniz vücudunuzun üst kısmında hareketli, alt kısmında ise düz paça pantolon ya da evaze kesimli etek giyebilirsiniz. Bu kıyafet modellerindeki amaç basenlerin yuvarlaklığını bir avantaj olarak kullanarak alt kısma göre daha dar ve küçük olan üst bedenle oranlamaktır. Kruvaze elbiseler, bele oturan ve ampir kesimler tercih edebilirsiniz.

13 Orta beden göğüs, ince veya orta beden bel ve yuvarlak basenlere sahipseniz giyinmesi en kolay ve avantajlı vücut tipine sahipsiniz demektir. Ne giyse yakışıyor diye tabir edilen kişiler işte bu vücut tipine sahip kişilerdir. Mezuniyet gecesinde çok vasat bir elbise giyemedikleri bir kâbus yaşamak durumunda kalmazlar. Mezuniyet gecenizde bir yıldız olmakta sizin elinizde, vasat bir görüntü çizerek o geceyi unutmak istemekte sizin elinizde. Aynada gördüğünüz görüntü sizi yeterince mutlu etmiyorsa ve aynaya baktıkça kendinize bir kere daha aşık olmuyorsanız sizin için doğru elbise, doğru saç bunlar değildir.

14 Merakla Beklenen iphone 5 Neler Getirecek? Teknolojik ilerlemeler akıllı telefon unsurunu ortaya çıkardı. Artık cep telefonlarından beklentimiz sadece görüşme yapmak, iletişim kurmak değil. Hemen hepimiz üstün özelliklere sahip cep telefonları ile teknolojiye sahip olmak istiyoruz. Akıllı telefonların lider ismi Apple, iphone serileri ile cep telefonu dünyasını tamamen değiştirdi. Dünyanın teknoloji markası, hiçbir gelişmeyi kaçırmıyor ve daha üstün özellikler sunabilmek için çalışıyor. Apple ipad 2 teknolojisinin ardından iphone 5 serisi ile de rakiplerini geride bırakacağa benziyor. Bugün birçok kişi Apple teknolojisine sahip olmak istiyor. Bu günümüzde artık bir ayrıcalık haline geldi. iphone 5 serisi daha piyasaya bile sürülmeden almak isteyen kişiler sıraya giriyor, sipariş vermeye çalışıyor. iphone 5 diğer serilerden bir adım daha öne çıkan özellikleri de beraberinde getirecek. Zaten üstün özellikler sunan Apple iphone 5 ile de herkesin beğenisini kazanacaktır. Dört gözle beklenen iphone Temmuz ayında piyasaya sürülecek. Sahip olacağı özelikler hakkında kesin bilgiler verilmese de iphone kullanıcılarının beklentileri oldukça fazla. Firmanın yaptığı

15 açıklamalar ve yeni patent almaya çalışma işlemleri ise farklı özelliklerin olacağı sinyalini verdi. iphone 5 beklentilerinden biri de 3D kamera özelliğidir. Zaten 8 Mp gibi iyi bir kamera özelliğine sahip olan iphone 4S herkesin beğenisini kazandı. Şimdi iphone 5 ile daha üstün özelliklerin, uygulamaların ekleniyor olması iphone meraklılarını memnun edecektir. iphone 5 daha fazla dokunmatik ekran olanağına sahip olacağa benziyor. Piyasaya sürülmesini merakla bekleyen kişilerin beklentileri içerisinde de bu unsur var. Resmen bir bilgisayar kapasitesine sahip olan bu akıllı telefonların, daha uzun süre batarya ömrünün olması da istekleri arasındadır. Apple firmasının verdiği bilgilere göre batarya gücünün de arttırılacağı biliniyor. Sabırsızlıkla beklenen yeni nesil iphone, bu kadar bekletmeye değecek özelliklerle piyasaya çıkacaktır. iphone özellikle iş hayatında bilgisayar ve internet kullanımına ihtiyaç duyan insanların işlerini kolaylaştırıyor. Ancak iphone kullanımı artık bir ihtiyaçtan daha çok moda haline gelmeye başladı. Dünya çapında büyük bir iphone kullanımı furyası bulunuyor. Özellikle genç kesim iphone özelliklerini ve donanımını çok sevdi. Teknoloji meraklısı ve cep telefonundan beklentisi yüksek olan biriyseniz yeni nesil iphone sahibi olmalısınız.

16 Bilgisayarınızdan Silinen Dosyalarınızı Geri Getirin Bilgisayar okuryazarlığı gittikçe artıyor. İçinde bulunduğumuz çağ bilgisayar kullanımına yönelik bir çağdır. Hemen her yerde bilgisayarlı sistemler karşımıza çıkıyor, her işletmede bilgisayar kullanımı söz konusu oluyor. Özellikle iş hayatında bilgisayar kullanan kişiler, belgelerini, işlemlerini yaptıkları programları da bu bilgisayarları içerisinde saklı tutuyor. Bu önemli belge ya da programlar yanlışlıkla silindiğinde ise bütün işleri altüst edebilecek durumlarla karşılaşabiliyoruz. Teknolojik gelişmeler, ortaya çıkan yeni yazılımlar bilgisayardan silinen bir dosyanın geri getirilebilmesine olanak sağlıyor. Bu amaçla oluşturulan birçok program bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda önemli belgeler bulunuyorsa bunların yanlışlıkla silinebilme ihtimaline karşılık bu yazılımlara sahip olmalısınız. Sizin için oldukça önemli bir belgenin silinmesi farklı sorunlara neden olabilir. Bir yazılım sayesinde bu dosyaları kolayca geri getirebilir, olası sorunları oradan kaldırabilirsiniz. Birçok kişi silinen dosyaların geri getirilebileceği yazılımların mevcut olduğundan haberdar değil. Bu amaçla birçok farklı program bulabilirsiniz, ancak yeniden yükleme işleminde dikkatli olmanız gerekir. Kurtarmaya çalıştığınız dosyayı yeniden yüklerken farklı sorunlar doğmasına neden olabilirsiniz. Kurtarmak istediğiniz dosya ne kadar küçük boyutlu ise o kadar kısa sürecektir. Ancak büyük boyutlara sahip dosyaların kısa süreden yeniden yüklenmesini beklememelisiniz. Hemen kısa sürede yüklenmesi silinen dosyanın yeniden yazılım şansını azaltacaktır. Bu da dosyanızı kurtaramayacağınız anlamına gelebilir.

17 Bilgisayarımızda bulunan bizim için ciddi önem taşıyan bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna kaldırdığımızda yeniden yükle seçeneği ile kolayca yükleme işlemini yaparız. Ancak geri dönüşümden de silindiği zaman yeniden yüklemek o kadar kolay olmayacaktır. Yine de bu amaçla oluşturulan yazılımlar sayesinde kurtarabiliriz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hangi yazılımı kullanmanız gerektiği konusundaki bilgileri internet üzerinden öğrenebilir, teknik bilgisi olan kişilere başvurabilirsiniz. Programı bildiğiniz takdirde yükleme işlemi kolaydır, ancak biraz zaman alır. Bilgisayarlarımız çoğumuzun en güvenli belge deposudur. Önemli belgelerimizi, dosyalarımızı bilgisayarlarımızdaki klasörlerde tutarız. Bu önemli bilgileri sildiğimiz hale geri kurtarabiliyor olmamız da teknolojinin verdiği avantajlardan biridir. Resimlerimizi, dokümanlarımızı, önemli belgelerimizi profesyonel kurtarma programları sayesinde geri getirmeyi başarıyoruz. Bu yazılımların bilgisayar işletim sisteminiz ile uyumlu olup olmadığını bilmeniz de size fayda sağlar. Yazılımı araştırın ve yapmanız gerekenleri öğrendikten sonra sildiğiniz dosyaları geri yüklemeye başlayın.

18 Tablet Bilgisayarlar Ofisleri Sokağa Taşıyor İnsanlar artık iş hayatlarını bilgisayarlar üzerinden takip devam ettirmektedir. Ofisinizde incelemeniz gereken birçok dosyayı artık evinizde bilgisayarlarınızdan inceleyebilir, yapmanız gereken işleri bilgisayarlar üzerinden halledebilirsiniz. İş hayatındaki bu büyük kolaylık sayesinde ofislerde harcanın uzun vakitler tarih oluyor. Son zamanlarda oldukça rağbet gören ve kullanımları çok kolay olan tablet bilgisayarlar sayesinde istediğimiz yerde, istediğimiz mekânda işlerimizi takip edebiliriz. Teknolojide her an yeni gelişmeler yaşansa da, bazen mevcut teknolojileri insanlar için daha da cazip ve ilgi çekici hale getirme çabaları bitmek bilmiyor. Bilgisayarın icat edildiği ilk yıllarda bir bina boyutunda olduğu bilinen bir gerçektir. Teknolojinin ilerlemesiyle sonraki yıllarda bilgisayarlar küçülerek evlere kadar girmiştir. Ancak bilim adamları insan yaşamını kolaylaştırmak için daha da çok çalışarak dizüstü, cep bilgisayarı ve en son tablet bilgisayarı icat ettiler. Teknolojinin bu son harikası tablet bilgisayarlar ile ofisler artık sokaklara taşınıyor. Sizin ve tablet bilgisayarınızın olduğu her yer potansiyel ofis görevi yapabilmektedir. Tablet bilgisayarların hayatımıza getirdiği bu avantajlar ile kapalı ofis ortamlarında saatler harcamak zorunda kalmazsınız. Hayatımızı bu kadar kolaylaştıran tablet bilgisayarlar her şeyden önce taşınabilirdir ve çok az yer kaplar. Yapı olarak cep bilgisayarı ile dizüstü bilgisayarın karışımdır ancak dizüstü bilgisayar gibi büyük klavyesi yoktur sadece ekrandan oluşur ve dokunmatik ekranı sayesinde tüm işlemlerinizi rahatça

19 yapabilirsiniz. Ekran şeklide bir tablete benzediği için tablet bilgisayar denilmektedir. Tablet bilgisayarlar teknoloji dünyasında bilgisayar evriminin dönüm noktası olarak görülmektedir. Tablet bilgisayar kısaca, dijital bir kalem yardımıyla kontrol edilen klasik bir Pocket bilgisayar ile standart bir dizüstü bilgisayarın birleşimi olarak tanımlanabilir ya da dijital kalemle kontrol edilen, klavyeye ya da fareye ihtiyaç duymayan bir dizüstü bilgisayar olarak da ifade edilebilir. Tablet bilgisayarın özellikle, işi gereği sürekli bir dolaşım halinde olan iş adamlarının, öğretmenlerin ve öğrencilerin yaşamını kolaylaştırması hedeflenmektedir. Wi-Fi teknolojisi ile kablosuz internet iletişimine de olanak sağlayan bu taşınması ve kullanması kolay bilgisayarlar yardımıyla yanınızda sınırsız bir kütüphane taşımanız, aradığınız bilgiye her an ulaşabilmeniz ya da ofisinizi gittiğiniz her yere götürebilmeniz mümkün hale gelmiştir.

20 Evde Basit Tasarruf Yöntemleri Günümüzde hayat şartlarının giderek kötü bir hal alması ile birlikte insanlar her alanda tasarruf yapmaya başladı. Daha iyi bir yaşamı kendimize sağlamamız için hayatımızın her noktasında hassasiyet göstermemiz gereken tasarrufa öncelikle evimizden başlamamız gerekmekte. Evinizin içerisinde size hiç bir zorluk çıkartmayacak önemli püf noktalarına dikkat ederek tasarruf sağlayabilirsiniz. Ev içerisinde tasarruf yapabilmek için öncelikle kullandığınız eşyalarda önlemler almanız gerekmektedir. Beyaz eşyaların ömrünü uzatır iken aynı zamanda daha az maliyet ile çalıştırabilirsiniz. Evde basit tasarruf yöntemlerinin başında halk arasında en çok bilinen çamaşır makinelerini tam dolu, bulaşık makinelerini ise tam tersi doldurmadan, buzdolabı fişini toprak prize takarak ve televizyonlarımızı kullanmadığımız sürece kapalı tutulması yöntemleridir. Bunların yanı sıra hem hayatınızı kolaylaştıracak hem de ekonomik olarak tasarruf edeceğiniz yöntemleri vurgulayacağız. İşte evde uygulayacağınız basit tasarruf uygulamaları; - Her evinde demirbaş eşyası olan çamaşır makinelerini tamamen dolu iken çalıştırmanız gerekmektedir. Bununla birlikte çamaşırlarınızı yıkar iken sıcak su yerine ılık su kullanmalısınız. - Bulaşık makinelerinin hangi saatlerde kullanıldığı dahi önemli bir konudur. Yaz mevsiminde bulaşık makinelerini sabah ve akşam saatlerinde çalıştırmanız hem nem oranını düşürecek hemde daha kısa süre içerisinde bulaşıklarınızın yıkanmasını sağlayacaktır.

21 - Buzdolabı her evde bulunmaktadır. Buzdolabının kullanımında tasarruf yapmak istiyorsanız öncelikle toprak priz ile çalıştırmanız gerekmektedir. Bununla birlikte buzdolabınızı diğer beyaz eşyalardan uzak tutarak enerji tasarrufundan yararlanabilirsiniz. - Evlerimizde kullandığımı ütüler oldukça fazla enerji tüketmektedir. Bu yüzden ütü alır iken kurutucu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olan ütüleri almanız daha avantajlı olacaktır. - Yemek yapmak için kullanmakta olduğumuz tencereleri buharlı olarak seçmeniz gerekmektedir. Buharlı tencereler daha az buhar sağlamakta vede besin öğelerinin değerini kaybetmemelerini sağlamaktadır. - Televizyonlar evimizde en çok kullanılan teknoloji cihazları arasında yer almaktadır. Kullanmadığımız zamanlar muhakkak televizyonu kapalı tutmamız gerekmektedir. Bununla birlikte televizyonlar için kullanılan prizlerin enerji gücünü düşeren özelliklere sahip olmasını sağlamalısınız. - Isı yalıtımı her eve muhakkak yapılması gerekmektedir. Isı yalıtımı ile daha az enerji ( doğal gaz ) harcaması yapabilir ve ısınma yönünden büyük bir avantaj sağlayabilirsiniz. Isı yalıtımı, binadan dışarıya olan ısı kaybını azaltır; dolayısıyla ısınma için harcanan yakıt miktarı da azaltılmış olur.

22 Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Hem ülkemizde hem de dünya üzerinden en büyük yatırım aracı olarak görülen altın, sürekli olarak değerini koruyan ve yükselten özellikleri ile dikkat çekmekte ve insanların yatırım aracı olarak altını görmesidir. Dünya piyasasında her gün yükselen değeri ve özellikleri ile altın yatırım için ilk tercih edilen ürün olur iken hem kısa vadede hem de uzun vadede çok fazla kazandırmasından dolayı talep görmektedir. Yatırım için altın almak istiyorsanız sizlere dikkat etmeniz gereken başlıca noktalara madde madde yer vereceğiz. - Sahte Altın Nasıl Anlaşılır? Altın alarak yatırım yapmak isteyen kişilerin öncelikle sahte ve gerçek altın ayrımını doğru yapması gerekmektedir. Günümüzde insanların sahte ve gerçek altının ayırımını yapması oldukça zordur. Öyle ki altın satmakta olan kuyumcuların bile pek çok zamanlar sahte altını anlayamadıklarını görüyoruz. Altın alırken sahte altını anlamanız çok çok zor olacağı için muhakkak çok tanıdığınız bir kuyumcudan veya marka kuyumculardan altın almanız gerekmektedir. - Hangi Altınlar Alınmalıdır?

23 Eğer yatırım yapacak ve uzun vaade de altından yüksek kar elde etmek istiyorsanız has altın, Cumhuriyet Altını ve markalı 22 ayar bilezikler satın almanız daha doğru olacaktır. 22 ayar altın tercih edilmesinin en büyük nedeni daha az işçiliğe sahip olmasıdır. İşçiliğin az olması 22 ayar altın alarak yatırımınızın sonunda daha uygun fiyatlar ile bozdurabilecek olmanızdır. 22 ayar bilezik ile uzun vadede çok yüksek kar elde etmeniz mümkündür. - Altında Ayar Nedir, Nasıl Anlaşılır? Ülkemizde hemen hemen her insanın muhakkak yastık olarak tabir ediliği gibi altını bulunmaktadır. Altına yatırım yapmak isteyen kişiler için en uygun seçenek olan altın ise 22 ayar bilezik modelleridir. Altında ayar normal şartlarda 24 ayardır. Ancak 22 ayar altına düşürülmesi için altın alışımı yapılmakta ve bakır ve çinko katılarak 22 ayar bilezik haline getirilmektedir. Altın alarak uzun sürede yatırım yapmak isteyen kişilere önereceğimiz diğer önemli nokta ise banka hesabıdır. Altını evde saklamak çok büyük bir risk olur iken sizlere vereceğimiz en iyi tavsiye bir bankadan altın hesabı almanızdır. Hem bankanızın vermiş olduğu oranlar ile altınınız değerlenmekte, hem de piyasa değeri artmaktadır.

24 Küçük Yatırımcılar için Alternatif Yöntemler Yatırım insanların geleceğe yönelik gerçekleştirdikleri uygulamalardır. Belirli yatırım araçları ile sadece şimdiki zamanı düşünmeyen kişilerin uyguladıkları yöntemlerden en karlı olanları ve küçük yatırım ile başlayacaklara öneriler sunacağız. Öncelikle şu kavramı çok iyi anlamalı ve kavramalısınız. Yatırımın boyutu ne kadar büyük olur ise geri dönüşümü de o kadar büyük olur. Örnek vermemiz gerekir ise 10 gram altına yatırım 1 senelik yatırım ile alacağınız değer en fazla 10x2 değerindedir. Ancak 150 altına yatırım yaptığınızda ise alacağınız kar payı 150x4 oranına kadar çıkmaktadır. Yatırım araçlarından biri ile sizde küçük yatırımlar ile başlamak istiyorsanız öncelikle altına önem vermeniz gerekmektedir. Altın hem küçük vadede hem de uzun vade de oldukça fazla kazandırmaktadır. Hem ülkemizde hem de dünya üzerinde her geçen gün değerine değer katan altına sizde küçük yatırımlar ile başlayarak kısa süre içerisinde kar elde etmeye başlayabilirsiniz. Yatırım araçlarından en değerlisi olan altına ufak yatırımlar ile başlamak istiyorsanız en değerli ürün olan 22 ayar altın veya bilezik ile başlamanızı öneririz. 22 ayar altının en büyük önemi maliyetinin yani işçiliğin az olmasıdır. Bu yüzden satar iken de daha fazla kar elde edebilirsiniz. Küçük yatırımcılar için diğer alternatif yöntemlerden biri de banka hesaplarıdır. Birikmiş bir paranızı vadeli hesaba yatırarak uzun sürede kar elde edebilirsiniz. Ancak bankaların vermekte olduğu kar oranları çok çok düşük olduğu için bu yatırım türünü sadece uzun süreli olarak tercih etmeniz gerekmektedir. Kısa süre içerisinde banka yatırımı ile kar elde etmeniz mümkün değil. Yatırım araçlarını kullanmak isteyen küçük yatırımcılara vereceğimiz tavsiyelerden biri de çok dikkatli olmalarıdır. Küçük yatırımcılar küçük paralar ile büyük paralar kazanılmayacağını bilmelidir. Bu yüzden yatırım araçlarından en az risk olanını seçmeniz gerekmektedir. Bu yüzden altın, küçük

25 yatırımcılar için temel yatırım aracı olmakta alternatif yatırım yöntemleri ise vadeli hesap açımı veya daha az kar oranı olan dolar veya Euro alımıdır. Sürekli olarak artan ve yükselen döviz piyasasında sizde kısa vadede kar yapmak zor olsa da uzun vadede kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

26 İnternette Alış-veriş Yaygınlaşıyor İnternet, insan yaşamında devrim etkisi yaratan bir icattır. İnternetin bu kadar önemli hale gelmesiyle beraber birçok sektör, çalışma alanını bu yöne kaydırmıştır. Çalışma alanını internet âlemine kaydıran en önemli sektörlerden biri alışveriş sektörüdür. Alışveriş yapmak, insanların en sevdiği aktivitelerden biridir. Özellikle kadınların alışverişe olan tutkusu filmlere ve kitaplara konu olacak cinstendir. Bu yüzden alışveriş sektörü günden güne canlanmakta ve gelişim kaydetmektedir. İnternetin yaygınlaşma aşamasıyla beraber insanlar, artık ihtiyaçlarını sanal ortam üzerinden gidermektedir. İlk zamanlar birkaç alışveriş sitesinden ibaret olan bu piyasa, günden güne katlanarak şimdiki halini almıştır. Sanal ortamda artık yüzlerce, hatta binlerce alışveriş sitesi mevcuttur. İnsanlar, bu alışveriş sitelerinden her türlü ürünü alabilmektedir. Giysiler, spor aletleri, ev eşyaları, ofis malzemeleri, teknoloji ürünleri başta olmak üzere her türlü ürün, alışveriş pazarında ilgi ile takip edilmektedir. Durum böyle olunca insanların alışverişe olan ilgisi de ister istemez artmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapmak, beraberinde büyük bir rahatlığı da getirir. İnternetten istettiğiniz ürünler, kargo ile en fazla birkaç gün içerisinde elinize ulaştırılmaktadır. Bu durumda evinizden dışarı bile çıkmadan istediğiniz ürünü satın almış olursunuz. İnternet üzerinden alışveriş günden güne yaygınlaşmaktadır. Aslında internet üzerinden alışveriş, çok yeni bir kavram değildir; fakat ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. İnsanlar, ilk olarak internet üzerinden alışveriş yapmaya pek sıcak bakmamaktaydı. Artık internette yer alan sanal mağazalar, insanların günlük hayatında önemli bir yer edinmeye başladı. Her gün bu sayfaları düzenli olarak kontrol eden kişiler, yeni ürünlerin gelip gelmediğini, indirime giren ürü olup olmadığını özel olarak inceliyor. Artık internet üzerinden alışveriş yapmak, normal mağazalardan alışveriş yapmak kadar kolay hale geldi, hatta bazı yönlerinin mağazalardan alışveriş yapmaktan daha rahat olduğunu söylememiz bile mümkün. İnternet üzerinden alışverişin yaygınlaşmasıyla beraber markalar da bu yönde atılımlar atmaya başladı. Artık birçok markanın sanal ortamda mağazaları ya da temsilcilikleri bulunmakta. İnsanlar, istedikleri ürünleri internetten kolaylıkla bulunabiliyor. Ayrıca internette çok esnek bir fiyat aralığından söz etmemiz mümkün. Çok ucuz ürünlerden tutun da dünya markalarına kadar birçok

27 ürünü sanal ortamda bulmanız mümkün. İnternet üzerinden alışveriş imkanı günden güne daha da çeşitlenmekte. İleriki dönemlerde bu konuda ciddi adımların atılacağını şimdiden söyleyebiliriz.

28 Sezon Sonu İndirimleri Gerçekten İndirim mi? Alışveriş yapmak, insanların en çok zaman harcadığı ve zaman harcarken en fazla zevk aldığı etkinliklerden biridir. Alışveriş, yeri geldiğinde temel bir ihtiyaç, yeri geldiğinde ise ekstra bir harcamadır. Bu durum kişilerin ekonomik durumundan tutun da zevk ve tercihlerine kadar birçok faktörden etkilenmektedir. Ekonomik durumu düşük ya da normal olan kişiler alışverişi sadece temel ihtiyaç olarak yaparlar. Yılın belli dönemlerinde birkaç ürün satın alan bu kişiler için alışveriş, tamamen temel bir ihtiyaçtır ve ötesine gidilmez. Ekonomik açıdan rahat kişiler içinse alışveriş yapmak büyük bir eğlencedir. Yeni ürünler satın almak, farklı modellere bakmak onlar için büyük bir zevktir. Bahsettiğimiz bu ayrım son yıllarda yok olma derecesine geldi diyebiliriz. Artık insanlar, ekonomik durumları ne olursa olsun alışveriş yapmaktan çekinmiyor, çünkü insanları alışverişe iten birçok sebep var. Alışveriş denince akla gelen ilk unsurlardan biri indirimdir. İndirim, belli dönemlerde bazı ürünlerin fiyatında yaşanan düşüşün ifadesidir. Bazı markalar, farklı sebeplerden dolayı bazı dönemlerde indirime giderler. Bu durumda insanlar alışverişe yönelmekte ve ihtiyaçları olmayan ürünleri bile satın almaktadırlar. İndirim, genelde sezon sonlarında uygulanmaktadır. Peki, sezon sonunda yapılan indirimler gerçekten indirim midir? Bu konuda söylenebilecek birçok söz vardır. Markalar, normalde sezon sonu indirimi diye düşünülen fiyatı normal fiyat olarak belirlerler. Yani bir ürün sezon sonu indirimi ile 10 TL ye indirilecekse bu fiyat, ürünün normal fiyatıdır. Bu fiyatın üzerine belli bir miktar eklenerek sezon başında satışa sunulur. Mesela sezon sonu fiyatı 10 TL olacak bir ürün sezon başında 15 TL den satışa sunulmaktadır. Sezon sonunda ürünün fiyatı indirim adı altında 10 TL ye indirilmektedir. Elbette bu mantık tüm markalar ve mağazalar için geçerli değildir. Bazı markalar, farklı taktikler kullanmaktadırlar. Bazıları da bu tür

29 taktiklere girişmeden normal fiyatları kullanırlar. Kısaca indirim sandığımız fiyat değişimleri, sadece dönemden döneme değişebilmektedir. Ayrıca indirime düşen ürünler, normal sezon içinde ilgi görmeyen türdendir. Normal sezon içerisinde satılamayan ürünler, indirim uygulanarak elden çıkarılırlar. İnsanların çoğu, sezon sonu indiriminden yararlanarak alışveriş yapmaktadır. Dolayısıyla alışverişte bir terslik de meydana gelir. Yazın kışlık elbise satın alan insanlar, kış aylarında da yazlık elbise satın almış olurlar. İndirimlerden faydalanmak için böyle bir taktik kullanan kişiler, normal fiyatının altına ürün satın alabilmektedirler.

30 Çocuklarla Alışverişte Nelere Dikkat Edilmeli? İnsanlar, alışveriş yaparken farklı ürünlere bakmayı ve bu ürünler arasında kıyaslama yapmayı çok severler. Alışveriş temel ihtiyaçların yanı sıra ekstra harcamaların da yer aldığı bir işlemdir. Bazen alışveriş esnasında hiç ummadığımız ürünler satın alabiliriz ya da normalde aklımıza gelmeyen bir ürünü, alışveriş esnasında hatırlayarak satın alabiliriz. Alışveriş yapmak, özellikle bayanların çok sevdiği bir aktivitedir; ancak yanlarında çocuk olduğunda alışveriş yapmak, bayanlar için zaman zaman işkence halini alabilmektedir. Çocuklar, alışveriş anında huzursuzluk çıkarabilirler. Genelde çocuklar alışveriş esnasında kendilerine de bir şeyler satın alınmasını isterler ve bunun için ağlarlar. Bu durumda bayanlar alışverişe yeteri kadar odaklanamazlar. Çocuklarla alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. İlk olarak alışveriş yapılan mekânın yapısı büyük önem taşımaktadır, çünkü alışveriş yaptığınız yerde çocuklar açısından zararlı olabilecek ürünler bulunabilir. Özellikle büyük alışveriş merkezlerinde bazı mağazalarda her sektörden ürün bulunmaktadır. Durum böyle olunca bu ürünlerin bazıları, çocuklar açısından tehlike oluşturabilmektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına alışveriş esnasında çocuğunuzu yanınızdan ayırmamanızda yarar vardır. Ayrıca büyük alışveriş merkezlerinde bulunan bazı mağazalar birkaç katlı olabilmektedir. Bu durumda bir kattan bir kata genelde yürüyen merdivenler aracılığıyla çıkılmaktadır. Bu hususta yine çocuğunuza dikkat etmeniz gerekmektedir, aksi takdirde kimsenin istemeyeceği türden kazalar ya da olaylar yaşanabilir. Alışveriş esnasında insanlar bazen dalgın olabilmektedir. Bu tür zamanlarda çocuklar dikkatinizin dağılmasından faydalanarak başka alanlara giderler. Bu durumda çocuğunuzu kaybedebilirsiniz veya çocuğunuzun başına istenmedik durumlar gelebilir. Alışveriş esnasında yanınızda çocuğunuz varsa ilk olarak ona adapte olmalısınız. Alışveriş bitene kadar çocuğunuzu yanınızdan ayırmamanızda fayda vardır. Çocuklarla alışveriş yaparken onların dikkatini dağıtacak ürünler satın alabilirsiniz. Örneğin; çikolata seven bir çocuğa alışveriş esnasında çikolata vererek dikkatinin başka yönlere dağılmasını engelleyebilirsiniz. Çocuklarla alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar, genelde güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır. Aileler, bu konuda bilinçli olmalı ve çocuklarının güvenliğine dikkat etmelidirler. Çocuklarınız alışveriş esnasında gözden kaybolabilir, bu tür durumların yaşanmaması açısından çocuklarınızı sürekli göz önünde bulundurmanız önerilmektedir. Aileler, çocuklarla alışverişe

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ

CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ www.contentlus.com Vücut Tipinize Hangi Saç Modeli Uyuyor Moda erkekler için de vardır denile dursun esasen modanın en önemli ve belirleyici alanının kadın dünyası olduğu aşikâr.

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Sonbahar Modası TÜYOLARI MİNİMALİST DİZAYN. Avrupa nın Tercihi. Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya Akkoyun

Sonbahar Modası TÜYOLARI MİNİMALİST DİZAYN. Avrupa nın Tercihi. Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya Akkoyun dekorasyon ve ev yaşamı dergisi Masa Dağı Eteklerinde EŞSİZ BİR EV Kolay Taşınmanın TÜYOLARI 2013 damgasını vuran renkler Avrupa nın Tercihi MİNİMALİST DİZAYN Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya

Detaylı

İŞİMİZ GÜCÜMÜZ SATIŞ

İŞİMİZ GÜCÜMÜZ SATIŞ İŞİMİZ GÜCÜMÜZ SATIŞ MEHMET KANTARCI İŞİMİZ GÜCÜMÜZ SATIŞ Satış yönetimi konusuna deneyimli bakış MEHMET KANTARCI 1 GİRİŞ / ÖNSÖZ 1970 yılının başlarına kadar tüm dünyada sayısı çok fazla olmayan veya

Detaylı

Oyun Sektörünün Gücü (Orçun Köroğlu)

Oyun Sektörünün Gücü (Orçun Köroğlu) Oyun Sektörünün Gücü (Orçun Köroğlu) Oyun yapımı senelerdir var olan ve gittikçe büyüyen bir meslek. Teknolojinin gelişim eğrisine bağlı olarak oyun sektörünün piyasadaki önemi de gittikçe artıyor. Rahatlıkla

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2689 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1655 GİYSİ SEÇİMİ

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2689 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1655 GİYSİ SEÇİMİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2689 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1655 GİYSİ SEÇİMİ Yazarlar Prof.Dr. Şule ÇİVİTÇİ (Ünite 1) Yrd.Doç.Dr. Nilay ERTÜRK (Ünite 2, 6) Yrd.Doç.Dr. Esra VAROL (Ünite

Detaylı

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Copyright 2013, Aile ve Sosyal

Detaylı

Aralık 2006 da hazırlanmıştır.

Aralık 2006 da hazırlanmıştır. 1 Aralık 2006 da hazırlanmıştır. Tarih : Aralık 2006 / İZMİR - TÜRKİYE HEDEF FİNANSAL DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Halit Ziya Bulvarı, Uz İş Merkezi, No:52 Tel: 0232.4415492 www.hedefonline.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Eski bir matematikçi olan Hero of Alexandria nın eski tapınaklara su dağıtmak için jeton ile çalışan bir sistem kullandığı düşünülürse, satış

Eski bir matematikçi olan Hero of Alexandria nın eski tapınaklara su dağıtmak için jeton ile çalışan bir sistem kullandığı düşünülürse, satış İÇİNDEKİLER Satış Otomatı İşletmeciliği Niçin satış otomatı işine girilmeli? Satış Otomatı yerleştirmek için doğru yerler Satış Otomatı türüne bağlı olarak farklı iş modelleri İhtiyacınıza uygun Satış

Detaylı

TÜKETİM ÇILGINLIĞI. Damar Tıkayan Kolesterol Değil, Şeker Şiddetin Pornografisi Fotoğraflarla Anıtkabir

TÜKETİM ÇILGINLIĞI. Damar Tıkayan Kolesterol Değil, Şeker Şiddetin Pornografisi Fotoğraflarla Anıtkabir www.cankaya.edu.tr Sayı: 43 Ocak 2012 ISSN 1304-9836 TÜKETİM ÇILGINLIĞI Damar Tıkayan Kolesterol Değil, Şeker Şiddetin Pornografisi Fotoğraflarla Anıtkabir BU SAYIDA 43.sayı Çankaya Üniversitesi Adına

Detaylı

Markaların tatlı belası CTR. onlar mı? RTB ile reklamı satıyoruz, satıyoruz,sattık...

Markaların tatlı belası CTR. onlar mı? RTB ile reklamı satıyoruz, satıyoruz,sattık... 6 Akıllı cihazların hayatımızdaki etkisi artıyor! 8 11 Markaların tatlı belası CTR Mobilin yılı 2013 12 Mobil rakamlar 14 Biz mi daha akıllı onlar mı? 18 İşletim sistemleri rekabeti 20 Mobil Videolar yükselişe

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı

Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı www.pwc.com.tr/totalretail #toplamperakende2015 Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı PwC Yıllık Küresel Toplam Perakende Tüketici Araştırması Nisan 2015 Mağaza ve online alışveriş arasındaki

Detaylı

İleri Görüş PAZARLAMANIN GELECEĞİ. PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8. katkılarıyla 2014 / 2

İleri Görüş PAZARLAMANIN GELECEĞİ. PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8. katkılarıyla 2014 / 2 İleri Görüş & katkılarıyla 2014 / 2 PAZARLAMANIN GELECEĞİ PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8 İÇİNDEKİLER 2014 / 2 8 PAZARLAMANIN GELECEĞİ Filmlerde izlediğimiz gelecek senaryoları her

Detaylı

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ 2007/193 İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ SEMİNER AÇIŞ - TEBLİĞ - PANEL İSTANBUL, 2007 1 İşbu kitap, 19 Ocak 2007 Cuma günü, Kadir Has Üniversitesi Konferans Salonu n da gerçekleştirilen Seminerin açış

Detaylı

Sports Life Türkiye bir Baha Gültekin prodüksiyonudur

Sports Life Türkiye bir Baha Gültekin prodüksiyonudur Spor Dünyası Dış Tic. A.Ş. Adına Sahibi : Sorumlu Yazıişleri Müdürü : İçerik ve Tasarım : Baskı ve Üretim : Basım Tarihi : Yönetim Yeri : Tel : Faks : Yayın Türü : İki Ayda Bir Yayınlanır : ISSN : Sayı

Detaylı

Amagram. Bağlantıları yaratmanın anahtarı. Tü r k i y e N o. 0 4 / 2010. Yeni yılın sunduğu satış fırsatlarını değerlendirin

Amagram. Bağlantıları yaratmanın anahtarı. Tü r k i y e N o. 0 4 / 2010. Yeni yılın sunduğu satış fırsatlarını değerlendirin Amagram A M WAY S E R B E S T G İ R İ Ş İ M C İ S İ İ Ç İ N D E R G İ Tü r k i y e N o. 0 4 / 2010 İşinizi Geliştirmek Bağlantıları yaratmanın anahtarı Yol göstermek Başarılı ürün sunumları için yeni satış

Detaylı

UNAM. Spot Dosya: Kadın gözüyle KADIN GİRİŞİMCİLİK. Araştırma Merkezlerimizden. Türkiye nin ilk ve tek TGB Dergisi ISSN:2148-5585

UNAM. Spot Dosya: Kadın gözüyle KADIN GİRİŞİMCİLİK. Araştırma Merkezlerimizden. Türkiye nin ilk ve tek TGB Dergisi ISSN:2148-5585 ISSN:2148-5585 Eylül, 2014 - Dört ayda bir yayınlanır. Türkiye nin ilk ve tek TGB Dergisi Spot Dosya: Kadın gözüyle KADIN GİRİŞİMCİLİK Araştırma Merkezlerimizden UNAM @cyberparktgb BİLKENT CYBERPARK YÖNETİM

Detaylı

ULAŞTIRMA HİZMETLERİ SATIN ALMA TEKNİKLERİ 840UH0036

ULAŞTIRMA HİZMETLERİ SATIN ALMA TEKNİKLERİ 840UH0036 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ SATIN ALMA TEKNİKLERİ 840UH0036 Ankara, 2012 I Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ

14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ NİSAN 2014 02 MODA 10 DEKORASYON 14 SEYAHAT 26 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ 18 TEKNOLOJİ 06 BAKIM 21 RÖPORTAJ mo da BİLGİLERİNİZİ TAZELEYİN, BAHARA HAZIRLIKLI GİRİN LEKELENEN ÇANTALARI, AYAĞINIZI VURAN AYAKKABILARI

Detaylı

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ Eylül 2011 Ankara Bilinçli Tüketici - Tüketici Bilinci www. tuketici.gov.tr

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

Sberbank Değerler Kitabı

Sberbank Değerler Kitabı Sberbank Değerler Kitabı 60.000 3 Bu kitabın yapımında kişi katkıda bulunmuştur. Sberbank kuralları ve değerleri sene süren yoğun çalışmaların ürünüdür. Bu kitap için Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Beyaz

Detaylı

DİJİTAL ÇAĞ. Geleceğin ödemeler dünyası Temassız devrimine ne kadar hazırız? Y ve Z kuşaklarının favori ödeme araçları. Ödemelerin görünmezliği

DİJİTAL ÇAĞ. Geleceğin ödemeler dünyası Temassız devrimine ne kadar hazırız? Y ve Z kuşaklarının favori ödeme araçları. Ödemelerin görünmezliği KREDİ KARTI KULLANIM ALIŞKANLIKLARI ARAŞTIRMASI 2014 Y ve Z kuşaklarının favori ödeme araçları Geleceğin ödemeler dünyası Temassız devrimine ne kadar hazırız? Ödemelerin görünmezliği DİJİTAL ÇAĞ Geleceğin

Detaylı

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2011. Tüketimin 5N 1K sı

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2011. Tüketimin 5N 1K sı Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2011 34 Tüketimin 5N 1K sı editör 01 Geleceğimizi inşa eden adımlar Eskiden, Türkiye de desenli çarşaf imal edilmiyordu.

Detaylı

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir. Kadooğlu group DÜNYA ŞİRKETİ OLMA YOLUNDA... 1SAYI

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir. Kadooğlu group DÜNYA ŞİRKETİ OLMA YOLUNDA... 1SAYI Kadoil in Ücretsiz Dergisidir Kadooğlu group DÜNYA ŞİRKETİ OLMA YOLUNDA... 1SAYI İÇİNDEKİLER 01 / 2010 03 ÖNSÖZ D Kadooğlu Group Onursal Kurucu Başkanı Cemal Kadooğlu deneyimlerini paylaşıyor. 04 BAŞKANIN

Detaylı

ISTANBUL TİCARET ODASI. e-ihale PANEL 22.06.2009

ISTANBUL TİCARET ODASI. e-ihale PANEL 22.06.2009 ISTANBUL TİCARET ODASI e-ihale PANEL 22.06.2009 YAYIN NO: 2009-36 Istanbul, 2009 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü, yazarın ve İTO'nun önceden yazılı izni olmaksızın mekanik

Detaylı

Dergimizin bu sayıdaki konusu

Dergimizin bu sayıdaki konusu Editörden Dergimizin bu sayıdaki konusu Av. Özgür ERALP avukat@ozgureralp.av.tr Türkiye nin ilk ve tek Bilişim ve Hukuk dergisinin 5.sayısıyla karşınızdayız. Aslını söylemek gerekirse tek Bilişim ve Hukuk

Detaylı