Dünyanın Yunanistan Sonrası Finansal Geleceği Gökhan Ezgin 3. Pozitif Gündem, Müzakereler Ve AB Dönem Başkanlığı Pelin Bingöl 5

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dünyanın Yunanistan Sonrası Finansal Geleceği Gökhan Ezgin 3. Pozitif Gündem, Müzakereler Ve AB Dönem Başkanlığı Pelin Bingöl 5"

Transkript

1 EKONOMİSTLER PLATFORMU MART BÜLTENİ, 2012 BAŞKAN DAN Oğuz Demir 2012 yılına başlarken, Ekonomistler Platformu olarak bu yılın geçmiş yıllardan farklı olacağına inanmıştık. Ve bu inanca yakışır bir şekilde hızla başlayan projeler, katlanarak artan üye sayısı ve yoğun çalışma temposu bunu doğruladı. Entelektüel birikime sahip üyelerimizin, yani fikir fabrikamızın bantlarının dönmesini sağlayanların yoğun çalışmaları ve destekleri ile geleceğe yönelik birçok projenin temellerinin atılmasını sağlamaya başladık. Ekonominin Nabzı Araştırmasını duyurmamız ile birlikte yazılı ve görsel medyada beklentimizin üzerinde yer bulmamız, çalışmalarımızın değerini anlamamızda yegane kriter oldu. Evet, yeni projelerimiz var. Ama projelerden burada söz etmeyip, sizi daha da merakta bırakarak birazda bu ayki bültenimizden bahsetmek istiyorum. Bültenimizde üyelerimizden Caner Ortakçı nın yerel ve global piyasaların Mart projeksiyonları üzerine araştırma ve yorumlarını okuyacağız ve ayrıca Ekonomik Takvim başlığı altında da ekonominin Mart ajandasını tutacağız. Ayrıca, KOBİ lerimize konularında rehber olabilecek makalelerimizde mevcut. Sizi bültenimizle baş başa bırakırken, her zaman olduğu gibi bültenin ortaya çıkmasında tüm sevgi ve gayretleri ile çalışan üyelerimize teşekkürü borç biliyorum. BİZE KATILIN HER AY DÜZENLEDİĞİMİZ EKOSOHBET TOPLANTILARINA KATILARAK HEM UZMAN KONUKLARI DİNLEYİP HEM DE EKONOMİSTLER PLATFORMU NUN ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR VE BU ÇALIŞMALARA AKTİF KATILIM SAĞLAYABİLİRSİNİZ Daha Fazla Bilgi İçin: Mart Bülteni 3

2 2 BU SAYIMIZDA: BAŞKAN'DAN Oğuz Demir 1 EKONOT Dünyanın Yunanistan Sonrası Finansal Geleceği Gökhan Ezgin 3 AB GÜNDEMİ Pozitif Gündem, Müzakereler Ve AB Dönem Başkanlığı Pelin Bingöl 5 EKONOMİK GÖRÜNÜM Şubat Ayı Piyasa Özeti Caner Otrakçı 6 Emtia ve Kıymetli Maden Piyasaları Şubat Ayını Nasıl Geçirdi? Caner Otrakçı 9 Ekonomik Takvim Caner Otrakçı 11 UZMAN GÖRÜŞÜ Türkiye de Dış Ticaret Lojistiği: Maliyet ve Rekabet Unsurları Hakan Aktaş 13 Madencilik Sektörüne Bakış Sina Erkul 15 KOBİVİZYON Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi: Fırsat mı Zorunluluk mu? Berna Ülkü 18 Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Getirdikleri - 2 Cihan Tomris 20 Değerleme Teknikleri Arek Ferahyan 22 Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Sorunsalı 1 Ahmet Can 29 Adres: Nispetiye Cad. Belediye Sitesi A4 Blok No:14A Etiler Beşiktaş İstanbul Telefon: Faks:

3 EKONOT 3 Dünyanın Yunanistan Sonrası Finansal Geleceği Gökhan Ezgin Avrupalılar sonunda karar aşamasına gelebildiler. Yunanistan için bir yol ayrımına gelindi ve Yunanistan ın borç silme operasyonu büyük oranda tamamlandı. Bundan öncesinde de AB, Yunanistan konusunda borçların yeniden yapılanması ve ikinci yardım paketi aşamasını geçmiş, Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunanistan ın borcunu 2020 yılına kadar milli gelirin yüzde 120 oranına düşürecek önlemler üzerine uzlaşmışlardı. Böylece sonu gelmez iflaslar, sosyal ve politik krizlerle dolu kaotik bir ortamın önüne geçilmiş oldu. Yunanistan ve AB şimdilik dipsiz kuyuya düşmemek için bir irade ortaya koydular. AB liderleri ayrıca mali disiplini güçlendirmek üzere bir anlaşma üzerinde uzlaştılar. Fakat İngiltere ve Çek Cumhuriyeti nin taraf olmamaları nedeniyle, anlaşma AB düzeyinde değil, hükümetler arası düzeyde olacak. AB ye üye ülkelerin kamu maliyelerine yeni ve kapsamlı yetkiler getirecek olan bu anlaşmanın 5 yıl içinde AB Hukuk Sistemi ne entegre edilmesi öngörülüyor. Eğer bütçe açıklarına gereken önem verilmemeye devam edilirse, bugün Yunanistan ın düştüğü duruma düşecek çok sayıda ülke sırada bekliyor. AB üyesi ülkeler krizin açtığı derin yaralara karşın Euro dan vazgeçmek istemiyor. Bu, artık son derece net görülen bir gerçek. Bağımsız bir danışmanlık firmasının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Euro kullanan AB ülkelerinin % 92 si tek para biriminin devamından yana. Yunanistan ve İspanya gibi krizin en çok yaraladığı iki ülke ise, şaşırtıcı bir şekilde Euro nun devam etmesi ve hatta yeni ülkeler ile genişlemesi gerektiğini düşünenler arasında ilk sırada yer alıyor. Borç silme operasyonu sonrası Euro nun geleceği şimdilik güvence altına alındı. Bu operasyon sonrasında Avrupa genelinde borç sorununa ilişkin olumlu bir hava esiyor. Ancak kaygılar ve risklerin halen devam ettiğinin de altını kalın harflerle çizmek gerekiyor. Avrupa Birliği 2011 yılı son çeyreğinde yüzde 0,5 küçüldü. Bu küçülmenin 2012 yılının ilk iki çeyreğinde bu küçülmenin sürmesi bekleniyor.

4 EKONOT 4 ABD ekonomisinde ise toparlanma ve sınırlı da olsa beklentilerde iyileşmeler var. ABD genişletici para politikalarını kuvvetlendirerek sürdürüyor. Daha önce ABD Merkez Bankası FED çok düşük faiz oranlarının 2014 yılsonuna kadar sürebileceğini açıklamıştı. FED in daha fazla parayı piyasaya vermesi bekleniyor. Bu noktada Ortadoğu daki gelişmeler ve İran konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle artan petrol fiyatları da önemli bir risk olarak karşımıza çıkmaya başladı. Petrol fiyatlarında yaşanacak yükselişler, zaten zor bir dönemden geçen dünya ekonomilerine ekstra bir yük olarak değerlendirmelidir.

5 5 AB GÜNDEMİ Pozitif Gündem, Müzakereler Ve AB Dönem Başkanlığı Pelin Bingöl Türkiye ve AB arasında müzakerelerin gittikçe yavaşlayan ve neredeyse durma noktasına gelen hızı, kapalı fasılların yarattığı karamsarlık ve başta Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere bazı AB üye ülkelerinin olumsuz tutumları Türk halkının AB ye üyeliğe dönük olumsuz bakışını her yıl biraz daha fazla artırmaktadır. Nitekim Avrupa da 1970 li yıllardan bu yana kamuoyu araştırmalarını yürüten Eurobarometer çalışmalarına göre, 2004 yılında Türk halkı içerisinden AB üyeliğini kötü bir durum olarak gösterenlerin oranı %12 iken 2009 yılında bu oran %26 düzeyine kadar çıkmıştır. Bu tablo karşısında AB müzakere sürecinden kısa bir zaman diliminde başarılı sonuçlara ulaşmak ise olanaksızdır. Bu durumun bilincinde olarak, Türk Hükümeti Avrupa Komisyonu ile ortaklaşa iki taraf arasında ilişkilerin yoğunlaşmasına odaklanmış bir Pozitif Gündem oluşturmuştur. Pozitif gündemin müzakereleri derinleştirme boyutunda hedeflenenler ise çalışma grupları vasıtasıyla belirlenecek olan fasıllarda müzakere sürecine hız vermektir. Pozitif gündem konusunun önceden tartışılmış bir konu olarak 2012 yılının ilk yarısında faaliyete geçmesi ise tesadüfi bir gelişme değildir. Bu çabaların Temmuz ayında Kıbrıs Rum Kesimi Yönetiminin AB Dönem Başkanlığı döneminde müzakerelere geri dönülemez zararlar vermesinden duyulan endişeye karşılık bir hamle olduğu düşünülmektedir. Kıbrıs ta iki toplumun Birleşmiş Milletler çatısı altında bir süredir sürdürdükleri görüşmelerden somut bir sonuç elde edilememesi ve yakın dönemde somut bir çözüm oluşacağına ilişkin bir umudun bulunmaması Türkiye tarafında bu konuya ilişkin eylemleri hızlandırmış görünmektedir. Türkiye son dönemde Kıbrıs meselesi konusunda daha aktif bir konum almaya başlamıştır. Nitekim AB Bakanı Egemen Bağış ın bir Kıbrıs gazetesine verdiği röportajda adada iki taraf yönetiminin eşitliğine dayalı acil bir çözüm üretmesi, aksi takdirde KKTC nin Türkiye ye bağlanması gibi bir olasılığın bulunduğunu bildirmesi, tam da Rum kesiminin Temmuz ayında AB Dönem Başkanlığını üstlenmeye hazırlandığı bir döneme gelmiştir. Bilindiği gibi Temmuz 2012 döneminde Kıbrıs Rum kesimi AB Dönem Başkanlığı nı 6 ayılık bir süreyle devralacaktır. Bu süreçte Türkiye nin yapabileceği en etkili stratejilerden biri, Komisyon desteğini arkasına almaktır ki pozitif gündem ile yapılmak istenen budur. Diğer yandan Sayın Bakan ın açıklamaları önümüzdeki süreçte AB dönem başkanlığı konusunda ortaya çıkabilecek muhtemel sorunlar karşısında Adada Türk Hükümeti nin radikal kararlar alabileceğine yönelik uyarı niteliğindedir.

6 6 EKONOMİK GÖRÜNÜM Şubat Ayı Piyasa Özeti Caner Otrakçı Ocak Ayında seviyesinden başladığı yükseliş trendini %11,5 lik yükselişle taçlandıran endeks, bu yükseliş trendini Şubat Ayında da devam ettirme arzusu ile aya başladı. IMF, FED, AMB gibi kuruluşların yaratmak istedikleri ve bildikleri tek çare olan likitideydi piyasaya sürme arzusu, Ocak Ayında olduğu gibi şubat ayında da etkisini daha ilk günlerde göstermeye devam etti. Şubat Ayına 57,300 puan seviyesinden başlayan endeks, daha ilk gün Avrupa Merkez Bankası nın piyasa nakit süreceği haberleri ile kendi 200 günlük ortalamasını da yukarı yönlü kırıp, puan seviyesini görmesini sağladı. Endeksin sıcak paranın kokusunu almasından sonra, geriye yalnızca tek bir endişesi kalmıştı. O endişe Yunanistan dı. Şubat ayı boyunca bir gün çözülen Yunanistan haberlerinin, diğer gün yerini çözümsüzlüklere bırakması, ay boyunca da seviyesinde kararsızlıkların yaşanmasına neden oldu. Yunanistan ın 130 Milyon Euro luk kredi ve saç tıraşına bedel olarak affedilen Kemer Sıkma Paketi nin, Yunan Parlamentosundan zorla geçmesinin ardından bu kez gözler, AB Maliye Bakanlarına çevrildi. Yunanistan ın kendi görevini yerini getirmesinin ardından AB Maliye Bakanları nın da kredi paketini onaylamaları, endeksteki endişelerinde sona ermesini sağladı.

7 EKONOMİK GÖRÜNÜM 7 Şubat ayı boyunca AB tarafında Yunanistan sorunun dışında, birde not indirim haberlerinin fiyatlanmasına tanıklık ettik. Moody s in; İtalya, İspanya, Malta, Portekiz, Slovenya ve Slovakya'nın kredi not görünümü aşağı revize etmesi, ayrıca İngiltere, Fransa ve Avusturya kredi not görümünün negatife çevrildiğini açıklamasının ardından zaten yılbaşında beri %20 yi aşan yükselişler yaşayan endeks, kar satışları için bahane bulmuş oldu. Endekste tüm bu kar satışları ve geri çekilmeler 58,500 desteğinde son buldu. ABD tarafına bakacak olursak, Ocak Ayı boyunca gelen olumlu makro veriler, şubat ayı boyunca da devam etti ve ABD Dow Jones Endeksi; en son 2008 yılındaki Mortgage Krizi öncesinde gördüğü seviye olan seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Şubat ayını da bu seviyenin üzerinde kapayan endekste başta işsizlik verisi olmak üzere olumlu haber akışı da devam etmektedir. İç piyasalarda ise ay boyunca olumlu bir haber akışı vardı. Bankaların bilanço döneminin beklentilere paralel iyi şekilde sonuçlanması, banka hisseleri başta olmak üzere endekste de alımların önünü açmış oldu. Banka hisselerinin yolu açmasının ardından diğer şirket hisseleri de, bu akıma ayak uydurunca, endekste alımlar devam etti. Olumlu bilançolara rağmen içte açıklanan tüm veriler olumlu gerçekleşmedi. Aybaşında beklenenin de üzerinde açıklanan ÜFE, TÜFE verileri enflasyon endişesini doğururken, ay sonunda açıklanan dış ticaret açığında makasın beklendiği gibi kapanmamış olması endişeleri arttırdı. Öte yandan üç aydır düşüş gösteren işsizlik verisi ve beklentilerin üzerinde büyüme göstere sanayi verisi, ayın olumlu fiyatlanmasın da rol oynadı. Tüm bu haber akışlarının yaşanmasının ardından endeks 57,300 seviyesinden başladığı ayı, 60,721 puan seviyesinden noktaladı. Endekste bu yükseliş %6 seviyesinde gerçekleşti. Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır! Mı? Endekste yılbaşından bu yana fiyatlanan sadece iki konu bulunuyor. Bunlardan birincisi AMB, FED, IMF nin krizle baş etmek adına ardı arkası kesilmeyen, likitide enjekte girişimleri oldu. İkinci fiyatlanan husus ise Yunanistan krizinin tatlıya bağlanması oldu. Bu iki husus endekste yılbaşından bu yana %20 yi aşan yükselişlere sebep oldu. Oysa bu husus altı boş bir fiyatlama. Zira yıl başından bu yana 2012 nin kötü geçeceği beklenirken, beklenmedik şekilde piyasalar boğa piyasası yaşadılar. Avrupa Merkez Bankası nın son olarak piyasalara sağladığı 500 Milyar Euro luk likitide ve son bulan Yunanistan haberlerinin ardından, endekste olumlu fiyatlanacak bir husus kalmamış gibi gözüküyor. Mayıs ayında olası bir yükseliş hareketi için gerekli ön husus, ya bir kredi not artırımı ya da IMF nin üçüncü parasal genişlemeye gitmesi olacaktır. QE3 ün yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini belirtmek isterim. O zaman kalan tek husus olan kredi not artırımı için de, kredi derecelendirme kuruluşlarının kendi yorumları olan piyasalarda ki kırılganlık halen devam ediyor. Cari açık makası kapanacak gibi gözükmemekte. Evet, ihracat hızımız büyüyor ancak buna bağlı ithalatımız daha da artıyor. MB nin tüm önlemlerine rağmen kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırım şartı olan bu kırılganlık ve dışa bağlı büyüme performansı çok da sona erecekmiş izlenimi vermiyor.

8 8 EKONOMİK GÖRÜNÜM Cari açık konusunda piyasaları tedirgin edebilecek bir diğer husus da, İran ve AB arasında yaşanan gerginliktir. Yılbaşından bu yana 15 Dolara yakın bir artış gösteren petrol fiyatları, ithalatta en büyük kalemimiz olan enerji ve petrolün ithalattan aldığı payı arttırıyor. Bu da zaten ithalata bağlı olan ihracatımızı daha da etkiliyor. Tüm bunların yanında, AB de yaşanan kriz bu bölgeye olan ihracatımızı da hali hazırda olumsuz etkilemektedir. Borsa da yaşanan iki aylık yükselişin ardından gelecek ay da bir yükseliş yaşanır mı sorusunun cevabını tahmin etmek zor. Ancak ben bu seviyelerden, zaten yılbaşından bu yana %20 yukarı fiyatlanan banka ve endeks bazlı hisselerde yeni pozisyon alımlarını önermiyorum. Yeni alımları ve büyük pozisyon açılışlarını önermediğim bu ayda, illa alım yapılacaksa turizm ve sanayi şirketi hisseleri ile kısa vadeli alım-satımlar yapılabilir. Defansif bir pozisyon önerdiğim Mart ayı kapsamında, endeksin aralığında hareket etmesini bekliyorum. Destekler: Dirençler: Mart Ayı Ekonomik Takvimi

9 EKONOMİK GÖRÜNÜM 9 Emtia ve Kıymetli Maden Piyasaları Şubat Ayını Nasıl Geçirdi? Caner Otrakçı Ocak Ayından bu yana devam eden, piyasalara sorunların çözülmesi için likitide sürülmesi, şubat ayında da emtiaların yukarı yönlü hareketlerine sebep oldu yılında küresel çapta resesyon beklentileri ve Euro Bölgesi ülkelerinin yaşadığı parasal kriz nedeniyle, özelikle de yılın son yarınsında düşüş göstermeye başlayan emtialar, 2012 nin ilk aylarından itibaren 2011 deki görüntüsünden uzaklaşmış görünüyor. Ocak ayında olduğu gibi Şubat ayında da piyasalar, başta likitide haberleri olmak üzere, Yunanistan sorununu da olumlu fiyatlamaya başladı. Yunan sorunun sona ermiş gibi gözükmesi, başta parite başta olmak üzere, belirsizlikleri sona erdirdi ve tüm emtialarda bir miktar alımların devam etmesini sağladı. Artan likitide ve gerek ABD gerekse Çin den gelen makro verilerin, resesyon beklentilerini de gidermesi ile emtialarda alımlar devam etti. İran tarafındaki gelişmelerde Petrol ün yönünü yukarıya çevirdi. Euro/Dolar paritesi 1,30 seviyesinden başlamış olduğu ay içerisinde, ay boyunca Yunanistan ı konuşmaya devam etti. Yunanistan ın maaşlarını dahi ödeyemeyecek duruma gelmesi yeniden bir kurtarma fonuna ihtiyaç duymalarına neden oldu. Yunanistan ın bu ihtiyacına karşılık bu kez Avrupa -Artık senin de bir şeyler yapma vaktin geldi diyerek kemer sıkma paketi kozu ile Yunanistan ın karşısına gelince, paritede ki endişeler tavan yaptı. Zira bugüne kadar sirtaki yapmaktan başka hiçbir sorumluluk altına girmeyen Yunanlıların bu paketi kabul etmeyeceği ve kurtarma paketi alamayacağı içinde resesyona girebilecek olması bu endişeler başlıca noktasıydı. Alevlerin içinden çıkmış olsa da kurtarma paketinin Yunan parlamentosunda kabul edilmesi, buna bağlı olarak AB Maliye Bakanları nın 130 Milyar Euro luk yardım paketini ve paketin yanı sıra saç tıraşını Yunan hükümetinin önüne sunması ile endişeler üzerine, en azından bir süre daha, sünger çekilmiş oldu. Bir zorluğu daha geride bakan Euro nun önünde artık ECB nin 3 yıllık repo ihalesinden başka bir beklenti kalmadı. Piyasaların krizden dolayı yaşadığı likitide sıkıntınsa ECB nin 529 Milyar Euro ile beklentilerinde üzerinde bir enjeksiyon sağlamış olması, paritenin elini daha da güçlendirdi. Ancak ECB nin yeni bir repo ihalesi sinyali vermemesi, yatırımcıların sevincini kursaklarında bıraktı. Paritede ABD tarafına bakacak olursak, ay boyunca işler fena gitmedi denilebilir. Gelen bütün makro verilerin resesyon izlerini tamamen silmiş olması, Dow Jones endeksini de 2008 den bu yana ilk kez seviyesinin üzerine tırmandırdı. ABD tarafından gelen bu verilerin ardından gözler FED e çevrildi. Ancak FED den faiz oranlarının 2014 e kadar değişmeyeceği ve yeni bir parasal genişlemeye dair her hangi bir sinyal alınamaması moralleri bozdu. Tüm bu haber ışığı altında parite, ay boyunca yükseliş hareketlerinin ardından ayı da %2,5 lik yükselişle 1,3324 seviyesinden kapattı. Parite ay içinde özellikle de Yunanistan sorunun çözülmesi ile birlikte en yüksek 1,3478 seviyesini görmüştü. Ons Altın da aybaşında çeşitli endişeler başlamıştı. Çözülemeyen Yunanistan krizi, Çin ve ABD de makro verilerin 2011 boyunca resesyonu işaret etmesi, FED den beklenen faiz indirimi ve parasal genişlemeye dair sinyaller gelmemesi ve en önemli endişe olan yavaş yavaş güvenli liman algısının kaybolması Altın için en büyük endişeydi. Ay başına 1,735 seviyesinden başlayan Altın, önce Yunanistan sorununun çözülmesi ardından Çin ve ABD den

10 EKONOMİK GÖRÜNÜM 10 gelen bütün makro verilerin resesyondan arınmış olması ve en sonunda ECB nin piyasalara 529 Milyar Euro luk enjeksiyonu ardından 1,788 e kadar tırmanışlar yaşadı. Ons Altın bu noktaya geldikten sonra gözünü ay sonunda yapılacak olan FED toplantısına dikti. Zira FED den gelebilecek bir faiz indirimi ve QE3 haberi piyasalardaki tüm olumsuzlukların üstünü örtebilecek nitelikteydi. Ancak Altın ın beklediği gerçekleşmedi ve FED Başkanı Bernanke nin, yeni bir parasal genişlemeye dair hiçbir sinyal vermemesinin ardından 100 Dolarlık tarihi bir düşüş yaşayarak, uzun yıllar ardından en büyük düşüşünü yaşadı ve 1,688 seviyesini test etti. Altın da bu düşüşün ardından bir miktar tepki alışları ile karşılaştı ve ayı %2 lik düşüşle 1,713 seviyesinden kapattı. Siyah İnci Petrol, bu sene en güvendiğim yatırım aracı durumunda bulunmakta. Bunun nedenlerine gelince, İran- AB arasında yaşananlar, Suriye de suların durulmamış olmaması, Ortadoğu da halen Arap Baharı etkilerinin devam etmesi, ABD ve İsrail in bölge ile ilgili planlarının tüm hızıyla devam etmesi ve bu sene son yılların en soğuk kışı olması nedeniyle artan yakıt, doğalgaz ve enerji ihtiyacı geliyor. Siyah İnci Petrol tüm bu beklentilerim ışığında 98 Dolar seviyesinden başladığı ayı da %9,2 lik yükselişle 107,9 Dolar seviyesinden ayı kapatmış oldu. Siyah inci ay içinde en yüksek 109,7 Dolar seviyesini görmüş ancak FED den istenilenin alınamamasının ardından bir miktar bu seviyeden gevşeme yaşadı. Mart Ayı Emtialar İçin Ne Getirir? Emtia piyasaları için Mayıs ayındaki en büyük tehlike, FED ve AMB nin gelecek dönemde herhangi bir parasal gevşeme ve faiz indirimi sinyali vermemiş olmasının, piyasa iştahını sona erdirmiş olması. Piyasa iştahındaki bu yavaşlama da doğal olarak emtialarda düşüşe neden olacak gibi gözüküyor. Parite açısından gelecek mart ayı, belirsizlikler içermekte. Zira Yunanistan sorunu ve ECB nin repo ihalesi artık fiyatlanmış durumda. Piyasaların pozitif fiyatlayacağı gelebilecek makro verilerden başka hiçbir şey kalmamış gibi gözüküyor. Yine de parite de gelebilecek makro veriler ışığında 1,37 1,28 arasında hareketler yaşanabilir. FED den beklenenin gelmemesi Altın daki umutları gelecek ay için kırmış durumda. Altın ın yeni bir yükseliş hareketi için parasal genişlemenin devamının yanı sıra, daha iyi makro verilere ihtiyacı var. Tüm bu bilgiler ışığında gelecek ay Altın da yeniden 1,750 1,650 seviyeleri denenecektir. Altın için 1,688 in aşağı yönlü kırılması satış baskısını arttırabilir. Gelecek ay petrol için fiyatlanacaklar, halen geçerliliklerini korumakta. Orta doğuda ki karışıklar son bulacak gibi gözükmüyor. Bu durumda petrolün yukarı yönlü hareketi için bir neden oluşturuyor. Daha geçen günlerde ABD nin İran ın nükleer faaliyetlerini durdurmak gerek açıklamaları, yeni bir sıcak temasın da çok gecikmeyeceğini bize gösteriyor. Artan her savaş çığlığı da doğal olarak petrolün yukarı yönlü hareket etmesine neden oluyor. Gelecek ay, parasal gevşeme sinyallerinin alınamamış olması, Petrol de bir miktar kar satışlarına neden olsa da Orta doğudaki gerginliğin tüm sıcaklığı ile devam etmesi, Petrol de belirli bir destek oluşturacaktır. Petrol için gelecek ay aşağıda 98 Dolar iyi bir destek yukarıda ise 110 Dolar belirleyici bir direnç olacaktır. Petrol de 110 Dolar ın kırılması yukarı yönlü baskıyı da arttıracaktır.

11 EKONOMİK TAKVİM 11 Bundan böyle her ay yazarlarımızdan Caner Otrakçı nın hazırlayacağı Ekonomik Takvim ile Türkiye ve Dünyadaki ekonomik ajandayı sizde takip edebileceksiniz 01 Mart 2012 Saat Beklenti TÜİK 2011 yılı işsizlik oranını açıklayacak Önceki: 11,9% TİM Türkiye'nin Şubat ayı ihracat verilerini açıklayacak Önceki: 10,55 milyar $ Türkiye'de Şubat ayı imalat sektörü PMI açıklanacak ,7 02 Mart 2012 AB liderler zirvesi yapılacak 15,30 İMKB'de kapanış seansı uygulaması başlayacak 04 Mart 2012 Rusya'da Devlet Başkanlığı seçimi yapılacak 05 Mart 2012 TÜİK Şubat ayı enflasyon verilerini açıklayacak Beklenti: TÜFE 0,55%, ÜFE 0,54% ; Önceki: TÜFE 0,58%, ÜFE 1,00% 06 Mart 2012 Euro Bölgesi'nde 4.çeyrek GSYH (2.tahmin) açıklanacak Önceki: -0,3% ABD'de Başkanlık Seçimi öncesinde birçok eyalette ön seçim yapılacak (Süper Salı) 07 Mart 2012 ABD'de Şubat ayı ADP özel sektör istihdam verisi açıklanacak Önceki: Mart 2012 TÜİK Ocak ayı sanayi üretim endeksini açıklayacak Önceki: 11,4% ABD'de haftalık işsizlik maaş başvuruları açıklanacak Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak Beklenti: 1,00% ; Önceki: 1,00% 09 Mart 2012 Hazine Şubat ayı nakit dengesi ve faiz dışı denge sonuçlarını açıklayacak Ocak ayında 348 milyon TL, faiz dışı denge 4,99 milyar TL açık verdi ABD'de Ocak ayı dış ticaret dengesi açıklanacak Önceki: -48,8 milyar $ Almanya'da Ocak ayı dış ticaret ve cari işlemler dengesi açıklanacak Önceki: 13,0 milyar dış ticaret fazlası; 19,3 milyar cari denge 12 Mart 2012 TÜİK Şubat ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıklayacak TCMB Ocak ayı ödemeler dengesi raporunu yayınlayacak Aralık ayında cari açık -5,19 milyar $ idi 13 Mart 2012 Almanya'da ZEW endeksi açıklanacak Önceki: Beklenti Endeksi 5,4 ; Cari Endeks 40,3 ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıklayacak Beklenti: 0-0,25%, Önceki: 0-0,25% 14 Mart 2012 Euro Bölgesi'nde Ocak ayı sanayi üretimi açıklanacak Önceki: -1,1% FED Başkanı Bernanke konuşma yapacak Mart 2012 TÜİK Aralık ayı işsizlik oranını açıklayacak Önceki: 9,1% Maliye Bakanlığı Şubat ayı bütçe dengesi ve faiz dışı dengesini Önceki: Faiz dışı denge 7,13 milyar TL açıklayacak ABD'de haftalık işsizlik maaş başvuruları açıklanacak Mart 2012 TÜİK/TCMB Şubat ayı Tüketici Güven Endeksi sonuçlarını açıklayacak Önceki: 0,2% veya 92,2 TCMB Ocak ayı özel sektör toplam borç verilerini açıklayacak ABD'de Şubat ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak Önceki: Sanayi üretimi 0,0%, KKO 78,5% 19 Mart 2012 Euro Bölgesi'nde Ocak ayı cari işlemler dengesi açıklanacak Önceki: -1,8 milyar Euro 20 Mart 2012 ABD'de Şubat ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri açıklanacak Önceki: Konut başlangıçları , inşaat izinleri

12 12 1,5% Türkiye'de Şubat ayı merkezi yönetim borç stoku açıklanacak Mart 2012 İngiltere Merkez Bankası'nın son faiz toplantısının tutanakları açıklanacak Mart 2012 TCMB beklenti anketinin Mart ayı ikinci sonuçları açıklanacak ABD'de haftalık işsizlik maaş başvuruları açıklanacak Mart 2012 ABD'de Şubat ayı yeni konut satış verileri açıklanacak Mart 2012 TCMB Mart ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranını açıklayacak Önceki: 72,9 TCMB Mart ayı Reel Kesim Güven Endeksini açıklayacak Önceki: 107,3 27 Mart 2012 TCMB PPK toplantısı yapılacak ve faiz kararı açıklanacak Beklenti: 5,75%, Önceki: 5,75% 28 Mart 2012 Fransa'da 4.çeyrek GSYH (Final) açıklanacak Mart 2012 ABD'de 4.çeyrek GSYH (final) açıklanacak Önceki: 3,0% ABD'de haftalık işsizlik maaş başvuruları açıklanacak Mart 2012 TÜİK Şubat ayı dış ticaret dengesi açıklanacak Önceki: -14 milyar $ Hazine 4.çeyrek toplam dış borç stokunu açıklayacak 10.00

13 UZMAN GÖRÜŞÜ 13 Türkiye de Dış Ticaret Lojistiği: Maliyet ve Rekabet Unsurları Hakan Aktaş TÜSİAD tarafından organize edilen, sonuçları Türkiye de Dış Ticaret Lojistiği: Maliyet ve Rekabet Unsurları başlıklı rapor ile 14 Mart 2012 Çarşamba günü kamuoyuna sunulan ve İstanbul The Marmara Taksim Oteli nde düzenlenen bir seminer yapıldı. Benim için önemli bir toplantıydı, çünkü kapsamı ve katılımcıları itibariyle bu kadar geniş bir çerçevede ve aynı zamanda sektörün en hassas konularını irdeleyebilecek kadar da detaycı bir bakış açısıyla hazırlanmıştı. Bir diğer önemli noktada, Ekonomistler Platformu Bülteni aracılığıyla sizlerle paylaştığım sektörün sorunlarına ve bunların çözümüne yönelik önerileri ile paralelliği, sektörün önde gelenlerinin de bunları ortak payda da ne kadar paylaşıldığını gözler önüne serdi. Bu seminerin sonucunda ortaya konulan sorunlar ve çözüm önerilerini aşağıda sunarken kendi görüşlerimi de devamında eklemek istiyorum: - Uluslararası arenada firmalar tedarik zincirleri boyunca yarattıkları katma değer ile rekabette üstünlük sağlamaktadırlar. Buradaki en önemli nokta katma değer, kar ve ticaret artışı sağladığı kadar verimlilikle birlikte genel maliyetler seviyesinde de düşüşe vesile olmaktadır yılında dış ticaret hedeflerini yakalamak istiyorsak, lojistik basamaklarındaki yapıların katma değer artışına yönelik çalışmaları bir an önce tamamlanmalıdır. - Geçiş belgesi kotalarının kaldırılması veya arttırılması yönünde uluslararası ilişkiler boyutunda yapılan girişimlerin kuvvetlendirilerek arttırılması ve Türk sürücülerinin vize sorunlarına ilişkin yine uluslararası ilişkiler ve mevcut ortaklık anlaşmaları çerçevesinde gerekli düzenlemelerin yapılması için çalışmalar yürütülmesi önemlidir. - AB örnekleri ile karşılaştırıldığında limanların demiryolu ve karayolu bağlantıları açısından önemli sıkıntıları mevcuttur. Örneğin Almanya Hamburg Limanı tren istasyonu ve hatlarında 300 km uzunluğunda demiryolu bulunurken Türkiye de 17 limanın toplam demiryolu uzunluğu sadece 84 km dir. Bu dış ticaretin en büyük engellerinden birisidir. Yıllardır kombine taşımacılık dediğimiz, denizyolu + demiryolu ulaşımı istenen verime ulaşamamış, lojistik köy gibi projelerde bu ihtiyaca tam bir karşılık olmamıştır. Örneğin İzmir Alsancak Limanı, Ambarlı Limanı gibi örneklerde yaşanan sıkıntılar ve büyük ulaşım kayıpları bu altyapı eksikliğinden doğmaktadır. - Türkiye de, bir yük türünde uzmanlaşmış limanlardan çok, birçok farklı yük türüne hizmet verebilecek donanımda konvansiyonel yapıların tercih edildiği görülmektedir. Dünyanın önemli limanları incelendiğinde ise bir yük tipinde uzmanlaşma veya belirgin bir özellik ile avantaj sağlama eğilimi

14 14 UZMAN GÖRÜŞÜ görülmektedir. Uzmanlaşma hali hazırda Türkiye nin en eksik yönlerinden birisidir. Liman bakımından zenginleşen bir ülke olsak ta, limanların pozisyonları, kullanım alanlarındaki eksiklikler ve her talebe cevap verebilme (Gelir endişesi) gayreti bu konudaki sorunumuzu çözmek yerine daha da derinleştirmektedir. - Havayolu taşıması ile pahalı olmasına karşın hızlı bir şekilde taşımanın yapılması amaçlanmaktadır. Ancak ithalat izinleri aşamasında yaşanan gecikmeler (örneğin TSE, Tarım İl Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı izinleri) havayolunu tercih eden firmaların amaçlanan şekilde hızlı taşıma yapmasına engel olabilmektedir. Yüksek kira bedellerinin müşteriye direk yansıtılması, resmi prosedürlerin yoğunluğu, güvenlik endişelerinin ve ardiye depolarının eksikliğinden kaynaklı uç noktadaki maliyetler Türkiye de yıldızı parlayan böyle bir taşıma yolunun önüne engel koymaktadır yılında sadece Hamburg Limanı nda demiryolu bağlantısı ile elleçlenen 40 milyon ton yük, Türkiye nin demiryolu ile yaptığı toplam dış ticaret taşımasının (2.6 milyon ton) 15 katı seviyesindedir. Türkiye nin jeopolitik ve coğrafik önemini göz önüne alarak değerlendirdiğimizde belki de bu sektördeki en şansız taşıma tipinin demiryolu olduğunu düşünmek pekte yanlış olmayacaktır. Kısaca, Türkiye 2023 vizyonu için cari açığın dengesini sağlamada lojistiğin birinci derece öneme sahip olduğu kabul edilmeli ve TÜSİAD ın bu önemli çalışmasında olduğu gibi önerilerin ilgili merciler tarafından dikkatlice irdelenmesi gerekmektedir.

15 15 UZMAN GÖRÜŞÜ Madencilik Sektörüne Bakış Sina Erkul Türkiye nin belli başlı özeliklerini destanlaştırıp anlatır dururuz. Bu destanlaşan özelliklerden biri de zengin maden yataklarımızdır. Gelin görün ki o madenleri yıllardır kazma kürekle gemilere yükleyip ihrac etmişizdir. Sanayimize katkısı olması gerekenden çok daha azdır. Bu yazımda Türkiye de madencilik sektörü hakkında bilgi vermek istiyorum; Madencilik sektörü; Ekonomik kalkınmaya yüksek getiri sağlar, Emek yoğun bir sektördür, Yer seçim şansı yoktur, Ekonomik krizlerden çabuk etkilenir, Çevreye etkisi önlenebilir ya da kontrol edilebilir. Bulunduğu yöreyi kalkındır, altyapının tamamlanmasına büyük katkı sağlar. Yukarıda saydığım özelliklere bakarsak ve Türkiye nin de hemen her bölgesinde belli başlı maden yataklarının olduğunu düşünürsek ortaya üzücü bir tablo çıkabilir. Türkiye de madencilik faaliyetleri 1810 lu yıllarda başlamıştır, Bakır üretimi 1812 de başlamıştır. Bunun yanında 1849 da krom yatakları bulunmuştur ancak üretim 1930 da başlamıştır de Petrol Arama ve İşletme İdaresi ile Altın Arama ve İşletme İdaresi kurulmuştur yılında ise Türkiye deki madencilik faaliyetleri ile ilgili en önemli kuruluşlardan biri olan Maden Tetkik Arama Enstitüsü kurulmuştur. Sektörün gelişimi çok yavaştır. Şu anda Türkiye de faaliyet gösteren 7000 kadar küçük ve orta ölçekli işletme mevcuttur. Bunların birçoğu ihracat yapmasına rağmen sektörle ilgili can alıcı olan nokta olan cevheri hammadde halinde satmaktadır. Hâlbuki madenciliğin ekonomik gelişime katkısı hammadde olarak satılmasıyla değil üretime ucuz girdi sağlamasından gelmektedir. Aşağıdaki tabloda Türkiye nin maden rezervleri potansiyeli görünmektedir.

16 UZMAN GÖRÜŞÜ 16 Kaynak: MTA Mermer, çinko, taşkömürü, bor öne çıkan madenler cevherlerindendir. Neden elimizdeki potansiyeli kullanmadığımız ya da kullanmadığımız ayrıca incelenesi bir mevzudur. Bu nedenle bu yazımda bu konuya değinmek istemedim. Yukarıda bahsi geçen olumsuzluklara rağmen sektörün GSYH deki payı son yıllarda artmaktadır. Kaynak: MTA

17 UZMAN GÖRÜŞÜ 17 Krize rağmen GSYH deki pay artış göstermiştir. Özellikle 2000 li yıllardan itibaren özelleştirme faaliyetlerinin ve teşviklerin artması ile oran %1 in üzerine çıkmıştır. Gelin görün ki bu oran bu potansiyele göre çok düşüktür. Madencilik sektörünün ilk yatırım maliyetleri yüksektir, makine parkı, sondaj faaliyetleri, işçilik ücretleri gibi faktörler pahalıdır. Bu sebepten ötürü teşviklerle desteklenmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Bunun yanında Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi sektörün gelişimine dolaylı etki yapmaktadır. Türkiye nin önde gelen şirketleri ise ETİ Maden İşletmeli A.Ş., Erdemir, Koza Madencilik A.Ş., Park elektrik olarak sıralanabilir. Bu şirketler son yıllarda önemli M&A projelerine imza atmışlardır. Madencilik sektörü Türkiye de yükselen bir piyasadır. Hemen bütün sektörlerde mineral ve madenler kullanılmaktadır. Destekler, araştırma faaliyetleri gibi konular sektöre by-pass etkisi yaratacaktır.

18 18 KOBİVİZYON Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi: Fırsat mı Zorunluluk mu? Berna Ülkü Türk Ticaret Kanunu, şirketlere yönetim kurullarında en az yüzde 30 bağımsız üye bulundurma zorunluluğu getiriyor. Bu şu demek; SPK nın kurumsal yönetim ilkeleri gereği halka açık şirketlerde Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği dönemi başlıyor. Peki bağımsız dan kastedilen nedir? Şirket ile ilişkisi yönetim kurulu üyeliği ve dolayısıyla kazanılmış % 5'i geçmeyen hissedarlıkla sınırlı, son 5 yılda şirkette profesyonel olarak çalışmamış olan ve şirketin ana tedarikçileri veya müşterilerinden birinde çalışmayan, yönetim kurulu üyelerine 'Bağımsız Üye' deniyor. Aynı zamanda üçüncü dereceye kadar olan kan ve sıhri hısımları arasında hiçbirisinin şirkette yönetici, toplam sermayenin % 5 inden fazlasını elinde bulundurmayan veya her halükarda yönetim kontrolünü elinde bulundurmayan pay sahibi veya her hangi bir yönetici pozisyonunda veya şirketin kontrolünde etkili olmadığına dair yazılı beyan vermesi gerekiyor. Yukarıda vurgulanan özelliklerin tümü finansal açıdan bağımsızlığı işaret etse de, asıl vurgulanmak istenen bağımsız karar mekanizmasının verilmesi esnasında hiçbir bağlayıcı neden gözetmeksizin kararların objektif, yapıcı, mantıksal ve kurumun çıkarlarını, ahlaki değerlerini koruyan değer felsefesini işler hale getirmektir. Özgünlük ve yetkinlik aranan temel özelliklerdir. Özgün ve yetkin olunmalıdır ki, farklı bakış açılarını yönetim kurulunun görüşüne sunabilsinler; şirketin menfaatlerini korumak adına gerektiğinde diğer üyelerle fikir çatışmasına gidebilmeliler. Kurumsal yapıların icra kurullarında bir fiil görev almış, risk yönetim yapmış ki; bu özellik geçmiş finans tarihimiz ele alındığında, Türk Yöneticileri yurt dışında çok avantajlı bir noktada tutuluyor, insan kaynakları deneyim, bilgi ve becerisine sahip, sosyal statüsü yüksek, 40+ yönetici tecrübesi bulunan biri aranır hale geliyor. Elbette bu zorunluluktan doğan bazı sıkıntılar geçiş aşamasında yaşanacaktır. En baştaki sorun şirket açısından, SPK kapıya dayanmadan gerekli niteliklerde ve sayıda bağımsız üye nin bulunması olacaktır. Bu niteliklere sahip kişilerin özgeçmiş bilgileri ulu orta yerde olmayacağı gibi, orta ölçekte seçme ve yerleştirme hizmeti sunan danışman firmalar tarafından bulunamayacağıdır. Bu noktada sosyal ağı kuvvetli en az yukarıda belirtilen özelliklere sahip isimlerin öncülük yaparak bağımsız üye ajansı oluşturmalarıdır. Zira bağımsız üye, birbirinden farklı, biri diğerinin tedarikçisi ya da müşterisi olmayan, çıkarları bir noktada birleşmeyen birden fazla firmalarda bulunabilecektir. Ön görüm o dur ki; başlangıçta arz, talep karşısında yetersiz kalacaktır. Olası bağımsız üyeleri bir çatı altında toplamak ve şirketlerin bilgisine sunmak optimum çözümdür.

19 KOBİVİZYON 19 Zorunluluğu avantaja dönüştürmek adına, şirketin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutarak fikir beyan edebilen, stratejileri doğru belirleyen, hızlı ve doğru karar alabilen, sektör bilgisi bulunan, şirketin vizyonunu misyonunu benimsemiş, sürdürülebilir performans sergileyen, helikopter bakış açısına sahip, bilgi birikimlerini aktarabilecek iletişim gücüne sahip bağımsız üyeler, uygun firmalar ile eşleştirilmelidir. Uzun vadede, güçlü, dinamik, sektöründe öncü, ülke ekonomisine katkı sağlayan kurumsal yapısı oturmuş firmaların artacağını hep birlikte göreceğiz.

20 20 KOBİVİZYON Yeni Türk Ticaret Kanunu nun Getirdikleri 2 Cihan Tomris Meclis te iki dönem boyunca bekleyen ve ikinci kez düşürülmekten son anda vazgeçilen 12 ciltlik ve 1535 maddelik kanun, getirdiklerinin yanı sıra şirketlerden götürebilecekleri ile de gündemin en önemli konularından biridir. AB Müktesebatının 20. Faslı nın İşletme ve Sanayi politikalarına ayrılı olduğu ve kanunun da bu çerçevede bu faslın yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla yayımlanacağını düşündüğümüzde yurtdışı uygulamaları ile de kıyaslama açısından eksiklerimizin olduğu hemen göze çarpıyor. Kanunda büyüklük ve küçüklüklerine bakılmaksızın tüm işletmelere Uluslararası Finansal Raporlama Standardı ile uyumlu olarak hazırlanacak olan Türkiye Muhasebe Standartları na uygun defter tutma ve Finansal Raporlama Standardı da getiriliyor. Bununla birlikte Türk Ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ ler de büyük sıkıntılarla yüzleşmek zorunda gibi gözüküyor. Yeni TTK nın temel hedeflerinden birisi olan ticaret hayatını şeffaflaştırma ve denetim, beraberinde işletmelere büyük yükümlülükler getiriyor. Dünya genelinde uygulaması genellikle büyük ölçekli şirketlere yapılan bu şeffaflık ve denetim mekanizması, ülkemizde Yeni TTK ile birlikte küçük ve tek ortaklı şirketleri de kapsamış durumdadır. İşte asıl sorunun çıkış noktası da burası olarak gözüküyor. Çünkü Yeni TTK KOBİ leri büyük şirketlere karşı korumaktan ziyade büyük şirketler için uygulaması daha kolay yükümlülükler getiriyor. Yeni TTK nın getirdiği bir diğer özellik ise denetçilik görevini kanunun en üstünde tutması ve denetçiliği yıldızı parlayan bir sektör haline getirmesidir. Kanunla beraber denetçiler sadece muhasebe işlemlerini kurallara uygun olup olmadığını denetleyen bir mekanizma olarak kalmıyor. Aksine, yönetim kurulu faaliyetlerini denetleyen ve bu konuda görüş bildiren bir üst kuruluş pozisyonu kazanıyor. Durum öyle keskin ve vahim bir görüntü çiziyor ki denetçi yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu hakkında olumsuz görüş bildirdiği zaman yönetim kurulunun istifasını ve genel kurulun hemen toplanmasını gerektirecek durumlar meydana getirebiliyor. Yasayla ortaya konan denetçinin görevleri bunlarla sınırlı değil ayrıca denetçi, raporunda şirketin finansal durumuna yönetim kuruluna görüş bildirerek şirketin karar mekanizmasına da doğrudan etki edebiliyor. Ayrıca şirket defterlerinde belirsizlikler tespiti halinde ispat durumu olmasa dahi gerekçe bildirerek görüş vermeyebiliyorlar. Kanuna göre görüş vermekten kaçınmaları da olumsuz görüş bildirmekle aynı sonuçları doğurabiliyor. Denetçilerin verecekleri olumsuz kararlar neticesinde yönetim kurulu kar ve zarar durumu hakkında olumlu ya da olumsuz karar alamıyor. Bununla birlikte yönetim kurulu, görüş yazısını aldığı andan itibaren 4 gün içinde genel kurula gidiyor ve istifa etmek zorunda kalıyor. Seçilen yeni yönetim ise 6 ay içinde finansal tabloları ve finansal raporları tekrar hazırlayıp denetçinin görüşüne sunmakla mükellef durumunda olacaktır. Peki, kanuna göre denetçilik mekanizması nasıl çalışıyor? Yeni TTK ya göre sadece bağımsız denetleme kuruluşları ile yeminli mali müşavir ve serbest muhasebeci mali müşavirler denetçi olabiliyor. Denetçiler genel kurul tarafından seçiliyor ve ancak mahkeme kararıyla görevden alınabiliyorlar. Bu hususta yeni kanunla beraber şirketlerin kanuna uymaktan başka

Ekonomi Bülteni. 14 Aralık 2015, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 14 Aralık 2015, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni 14 Aralık 2015, Sayı: 39 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 15 Haziran 2015, Sayı: 15. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 15 Haziran 2015, Sayı: 15. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 15 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Çağlar Kuzlukluoğlu İnci

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 2 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 2 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 2 Ocak 2015 31.12.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,21574 1,21032 0,44 ALTIN 1199,97 1187,95 1,00 TRY 2,32706 2,33598 0,38 EURTRY 2,81080 2,82963 0,67 JPY 119,465 119,791 0,27 1,55613

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 14 Kasım 2016, Sayı: 44. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 14 Kasım 2016, Sayı: 44. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 44 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Deniz Bayram 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 22 Haziran 2015, Sayı: 16. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 22 Haziran 2015, Sayı: 16. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 16 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 17 Ağustos 2015, Sayı: 23. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 17 Ağustos 2015, Sayı: 23. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni 17 Ağustos 2015, Sayı: 23 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 13 Nisan 2015, Sayı: 12. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 13 Nisan 2015, Sayı: 12. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 12 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Çağlar Kuzlukluoğlu 1 DenizBank Ekonomi

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER Fitch, Türkiye nin kredi notu ve görünümünü korudu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BBB- olarak korurken, kredi notunun Durağan olan görünümü de değiştirmedi.

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Temmuz 2014 10.07.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36414 1,36087 0,23 ALTIN 1327,53 1335,49 0,59 USDTRY 2,11478 2,12323 0,39 TRY 2,88622 2,89122 0,17 USDJPY 101,636 101,340 0,29 GBPUSD

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 24 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 24 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 24 Temmuz 2014 23.07.2014 Açılış Kapanış % 1,34653 1,34627 0,01 ALTIN 1306,36 1304,41 0,14 TRY 2,10566 2,08727 0,87 TRY 2,83657 2,81048 0,91 JPY 101,458 101,476 0,01 GBP 1,70633

Detaylı

Aralık. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Aralık. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 15 Aralık Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Moody s gelişmekte olan ülkeleri uyardı Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody s yayımladığı son raporunda FED in bu hafta faiz artırması halinde

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 27 Temmuz 2015, Sayı: 20. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 27 Temmuz 2015, Sayı: 20. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 20 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Yurtiçi Piyasalarda Haftalık Görünüm (5-9 Ocak 2015)

Yurtiçi Piyasalarda Haftalık Görünüm (5-9 Ocak 2015) 5 Ocak 2015 Yurtiçi Piyasalarda Haftalık Görünüm (5-9 Ocak 2015) Geçtiğimiz hafta piyasalar Küresel ve yurtiçi piyasalar geçen haftaya Yunanistan gerginliği ile başladı. BIST100 Endeksi- Günlük Geçen Pazartesi

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 08 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Sanayi üretimi beklentilerden iyi TÜİK tarafından bugün açıklanan sanayi üretimi verileri beklentilerden iyi geldi. Ağustos ayı mevsim ve takvim etkisinden

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 25 Nisan 2016, Sayı: 17. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 25 Nisan 2016, Sayı: 17. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 17 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 5 Aralık 2016, Sayı: 47. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 5 Aralık 2016, Sayı: 47. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 47 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Deniz Bayram 1 DenizBank

Detaylı

EURUSD [Euro - US Dolar] Teknik Analiz

EURUSD [Euro - US Dolar] Teknik Analiz Günlük Bülten 14 Temmuz 2015 Salı Piyasa Gündemi Küresel piyasaların uzun zamandır gündemini oluşturan Günlük Bülten Yunanistan belirsizliğinin yarattığı endişeler dün Euro liderleriyle anlaşmanın sağlandığına

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Sabah RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Sabah RAPORU 19 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Sabah RAPORU Japonya Maliye Bakanı yeni parasal genişleme hakkında konuştu Japonya Maliye Bakanı Taro Aso yaptığı konuşmada Japonya Merkez Bankası nın (BoJ) şu an için

Detaylı

FED FAİZ KARARINDA SÜRPRİZ YAPABİLİR Mİ?...

FED FAİZ KARARINDA SÜRPRİZ YAPABİLİR Mİ?... FED FAİZ KARARINDA SÜRPRİZ YAPABİLİR Mİ?... FED in genişleyici para politikasına geçtiği Aralık 2008 den bu yana faizler 0-0.25 bandında bulunuyor. 2008 de yaşanan finansal krizin ardından, ekonomideki

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN. Ekonomik Gündem

GÜNLÜK BÜLTEN. Ekonomik Gündem Ekonomik Gündem Küresel hisse senetlerinde toparlanmalar dün hız kazandı. Çin borsalarının öncülüğünde Avrupa ve ABD borsalarında değer kazançları haftaya yapılacak FED toplantısı öncesinde piyasaların

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 17 Ekim 2016, Sayı: 40. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 17 Ekim 2016, Sayı: 40. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 40 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Deniz Bayram 1 DenizBank

Detaylı

7 Kasım Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim

7 Kasım Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim 7-11 Kasım2016 Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz Hem veri akışının yoğun olduğu hem de Merkez Bankalarının sahnede olduğu bir hafta geride kaldı. Fed den ve BoE den faiz adımları

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ALTIN EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2013 YILI 6 AYLIK FAALİYET RAPORU 1-Ekonominin Genel durumu Dünya ekonomisi 2013 ü genel olarak bir toparlanma dönemi olarak geride bıraktı.

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 06 Temmuz 2015, Sayı: 18. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 06 Temmuz 2015, Sayı: 18. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 18 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Nisan 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Nisan 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Nisan 2014 18.04.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,38134 1,38132 0,00 ALTIN 1295,05 1295,05 0,00 USDTRY 2,12628 2,12837 0,10 EURTRY 2,93777 2,94027 0,09 USD 102,386 102,417 0,03

Detaylı

Global Ekonomi ve Yurtdışı Piyasalar. Temmuz 2011

Global Ekonomi ve Yurtdışı Piyasalar. Temmuz 2011 Global Ekonomi ve Yurtdışı Piyasalar Temmuz 2011 Görünüm Küresel ekonomide toparlanma sürüyor: Gelişmiş ülkelerdeki borç yükünün yarattığı kırılganlık sebebiyle toparlanma yavaş seyrederken, gelişmekte

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER ABD de işsizlik başvuruları ve imalat sektörü PMI beklentilerin üzerinde gelirken, ikinci el konut satışlarında 4 aylık aradan sonra ilk kez artış yaşandı

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015

HAFTALIK BÜLTEN 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015 HAFTANIN ÖZETİ Piyasalar yoğun bir haftayı geride bırakırken haftanın öne çıkan konuları; Avrupa Merkez Bankası nın (AMB) toplantısı, hafta sonu Ankara da toplanan G-20 Maliye

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 04 Haziran 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 04 Haziran 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 04 Haziran 2014 03.06.2014 Açılış Kapanış % 1,35964 1,36272 0,22 ALTIN 1243,65 1244,75 0,08 TRY 2,10783 2,11674 0,42 TRY 2,86377 2,88445 0,72 JPY 102,375 102,504 0,12 GBP 1,67452

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 29 Haziran 2015, Sayı: 17. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 29 Haziran 2015, Sayı: 17. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 17 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 7 Kasım 2016, Sayı: 43. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 7 Kasım 2016, Sayı: 43. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 43 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Deniz Bayram 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 08 Haziran 2015, Sayı: 14. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 08 Haziran 2015, Sayı: 14. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 14 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Çağlar Kuzlukluoğlu 1

Detaylı

06 Temmuz 10 Temmuz 2015

06 Temmuz 10 Temmuz 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 09:00 Almanya Fabrika Siparişleri 11:30 Euro Bölgesi - Perakende PMI Endeksi, Sentix Yatırımcı Güven Endeksi 16:45 ABD Hizmet PMI Endeksi 17:00 ABD ISM

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 23 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Almanya sanayi üretimi endeksi beklenenin altında kaldı Almanya da bugün açıklanan PMI İmalat Sanayi Endeksi, küresel ekonomik daralmanın ülke ekonomisine

Detaylı

KÜRESEL EKONOMİ GÜNDEMİ

KÜRESEL EKONOMİ GÜNDEMİ 2013-05-01 Saat Ülke Dönem Ekonomik Gösterge Önceki 02:00 G.Kore Nisan HSBC İmalat Sektörü PMI 52.0 02:00 G.Kore Nisan TÜFE(Aylık) -0.2% 05:00 G.Kore Nisan Ticaret Dengesi($) 3.36MLR 08:00 Hindistan Nisan

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 15 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 15 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 15 Ağustos 2014 14.08.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,33640 1,33647 0,01 ALTIN 1312,53 1313,26 0,05 TRY 2,15591 2,15125 0,21 EURTRY 2,88291 2,87700 0,20 JPY 102,426 102,446 0,01 GBP

Detaylı

01 Haziran - 05 Haziran 2015

01 Haziran - 05 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 04:00 Çin İmalat ve İmalat Dışı PMI Endeksleri 04:30 Avustralya Konut İzinleri 04:35 Çin HSBC İmalat PMI Endeksi 10:00 Türkiye İmalat PMI Endeksi 11:00

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 24 Ağustos 2015, Sayı: 24. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 24 Ağustos 2015, Sayı: 24. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 24 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Küresel piyasalardaki yukarı yönlü eğilim haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Özellikle ABD Borsaları rekorlarını zorlamaya

Küresel piyasalardaki yukarı yönlü eğilim haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Özellikle ABD Borsaları rekorlarını zorlamaya Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Brent Açılış 1,1167 1,2920 101,143 2,9501 1337,28 47,05 Yüksek 1,1203 1,2945 101,453 2,9609 1343,87 48,52 Düşük 1,1153 1,2865 100,868 2,9389 1335,77 46,84 Kapanış

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

Gündem 18.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10%

Gündem 18.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10% Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Açılış 1,1291 1,5496 120,578 2,9985 1119,45 Yüksek 1,1441 1,5628 120,990 3,0282 1134,15 Düşük 1,1285 1,5486 119,796 2,9757 1115,56 Kapanış 1,1434 1,559 119,990

Detaylı

ŞUBAT 2016. Sanayi Üretim Endeksi 2015 Kasım ayında 130 seviyesinde gerçekleşerek yıllık bazda %3,6 artış kaydetti. Endeksin bu

ŞUBAT 2016. Sanayi Üretim Endeksi 2015 Kasım ayında 130 seviyesinde gerçekleşerek yıllık bazda %3,6 artış kaydetti. Endeksin bu ŞUBAT 1 yılını 1, seviyesin- bitiren Reel Kesim 1de Güven Endeksi (RKGE), yeni yılın ilk ayında 13,3 düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde endeksin gelişiminde, mal stok miktarı, son 3 aya dair sipariş miktarı

Detaylı

22 Aralık ABD den Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamı Açıklanacak.

22 Aralık ABD den Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamı Açıklanacak. 22 Aralık 2016 22 Aralık 2016 ABD den Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamı Açıklanacak. Yurtdışı gelişmeler, Euro Bölgesinde beklentilerin üzerinde açıklanan Tüketici Güven Endeksi Euro tarafına olumlu yansıdığı

Detaylı

Yurtiçinde ise sadece TCMB Anketi aylık TÜFE beklentisi açıklanacak.

Yurtiçinde ise sadece TCMB Anketi aylık TÜFE beklentisi açıklanacak. Ekonomik Gündem Ekonomik takvimde bugün izlenecek en önemli datalar, Avrupa seansında Almanya ÜFE, Fransa TÜFE, Euro- Bölgesi Cari işlemler dengesi, ABD seansında ise haftalık işsizlik başvuruları, Philly

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Nisan 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Nisan 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Nisan 2014 09.04.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,37969 1,38550 0,42 ALTIN 1308,45 1311,65 0,24 USDTRY 2,09558 2,10241 0,32 EURTRY 2,89117 2,91312 0,75 USDJPY 101,811 101,991 0,17

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 24 Haziran 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 24 Haziran 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 24 Haziran 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER Euro Bölgesi'nde PMI beklentinin altında Euro Bölgesi'nde imalat sanayi ve hizmet sektörü faaliyetleri Fransa ekonomisindeki yavaşlama doğrultusunda Haziran

Detaylı

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 31 Temmuz 2015 Cuma

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 31 Temmuz 2015 Cuma Günlük Bülten 31 Temmuz 2015 Cuma Piyasa Gündemi Gedik Forex Günlük Bülten Günlük Bülten Dün ABD ve Avrupa tarafında açıklanan veri akışının etkisiyle hareketli geçen günün ardından yeni günde Euro Bölgesi

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 21 Kasım 2016, Sayı: 45. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 21 Kasım 2016, Sayı: 45. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 45 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Deniz Bayram 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomik Ajanda Zaman Ülke Önem Açıklanacak Beklenti Önceki

Ekonomik Ajanda Zaman Ülke Önem Açıklanacak Beklenti Önceki Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Açılış 1,10598 1,56122 123,55 2,75923 1094,79 Yüksek 1,10839 1,56896 124,02 2,77479 1102,03 Düşük 1,09669 1,55877 123,33 2,75323 1090,5 Kapanış 1,09831 1,56032

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 2 Ocak 2017, Sayı: 1. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 2 Ocak 2017, Sayı: 1. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 1 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Deniz Bayram 1 DenizBank

Detaylı

Haftanın ilk işlem gününde, küresel piyasaların gündemi sakin olup endekslerde sınırlı fiyat hareketleri görüldü. Yurt içinde ise hafta

Haftanın ilk işlem gününde, küresel piyasaların gündemi sakin olup endekslerde sınırlı fiyat hareketleri görüldü. Yurt içinde ise hafta Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Brent Ülke Faiz Ülke Faiz Açılış 1,1049 1,3187 105,340 2,9621 1333,36 47,70 Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Yüksek 1,1084 1,3314 106,264 2,9875 1335,63 47,90 Düşük

Detaylı

14 Kasım ABD Başkanlık Seçimlerinde Trump Sürprizi. Haftalık Ekonomik Takvim

14 Kasım ABD Başkanlık Seçimlerinde Trump Sürprizi. Haftalık Ekonomik Takvim 14-18 Kasım2016 ABD Başkanlık Seçimlerinde Trump Sürprizi Piyasaların Brexit ten sonraki şokunu ABD de beklentilerin aksine seçimleri Trump ın kazanması ile yaşadı. Clinton beklentisi ile fiyatlanan gelişen

Detaylı

11 Mayıs- 15 Mayıs 2015

11 Mayıs- 15 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Yeni haftaya Çin Halk Cumhuriyeti nin parasal gevşemeye yönelik attığı adımlar ile başlıyoruz. Daha önceki bültenlerimizde de belirttiğimiz gibi, Çin den negatif

Detaylı

Makro Veri. Cari açık yeni rekorda. Tablo 1: Cari Denge (milyon $) -month,

Makro Veri. Cari açık yeni rekorda. Tablo 1: Cari Denge (milyon $) -month, Makro Veri Ödemeler Dengesi: Cari açık yeni rekorda İbrahim Aksoy Ekonomist Tel: +90 212 334 91 04 E-mail: iaksoy@sekeryatirim.com.tr Cari denge Aralık ta 7,5 milyar $ rekor açık verirken, rakam, piyasa

Detaylı

NUROL YATIRIM BANKASI A.Ş. 2013 YILI BİRİNCİ ÇEYREK ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU

NUROL YATIRIM BANKASI A.Ş. 2013 YILI BİRİNCİ ÇEYREK ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU NUROL YATIRIM BANKASI A.Ş. 2013 YILI BİRİNCİ ÇEYREK ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU DÖNEM İÇERİSİNDE BANKANIN YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE İLİŞKİN DEĞİŞİKLİKLER Dönem içerisinde Bankamız ortaklık yapısında değişiklik

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2012 YILI 9 AYLIK FAALİYET RAPORU

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2012 YILI 9 AYLIK FAALİYET RAPORU GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2012 YILI 9 AYLIK FAALİYET RAPORU 1.- Ekonominin Genel durumu Yılın üçüncü çeyreğinde dünya ekonomisinde büyüme kaygılarının

Detaylı

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 18 Ağustos 2015 Salı

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 18 Ağustos 2015 Salı Günlük Bülten 18 Ağustos 2015 Salı Piyasa Gündemi Gedik Forex Günlük Bülten Günlük Bülten Yeni günün gündeminde yurt içinde dün siyasi liderlerin bir araya geldiği koalisyon görüşmelerinden bir sonuç çıkmamasının

Detaylı

GÖSTERGELER YABANCI HAREKETİ:

GÖSTERGELER YABANCI HAREKETİ: Alaattin AKTAŞ ala.aktas@gmail.com PROJEKSİYON YABANCI HAREKETİ: Piyasa oyuncuları gelişmeleri yorumlarken üç göstergeye bakıyor; döviz, faiz ve borsa. Döviz geriler, faiz düşer ve borsa çıkarsa, genellikle

Detaylı

Haftalık Piyasa Beklentileri. 18 Ağustos 2014

Haftalık Piyasa Beklentileri. 18 Ağustos 2014 Haftalık Piyasa Beklentileri 18 Ağustos 2014 1 BIST Hisse Senetleri BIST 100 Endeksinde 84,500 seviyelerinden başlayan düşüş eğilimi; yükselen enflasyon beklentileri, kredi derecelendirme kuruluşlarının

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 25 Mart 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 25 Mart 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 25 Mart 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER ABD de imalat sektörü PMI beklentilerin altında kaldı ABD de imalat sektörü PMI Şubat ayındaki 57,1 seviyesinden Mart ayında 56,5 e gerileme beklentisinin de

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 28 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 28 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 28 Temmuz 2014 25.07.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,34631 1,34296 0,24 ALTIN 1293,48 1307,22 1,06 USDTRY 2,09166 2,09314 0,07 EURTRY 2,81748 2,81118 0,22 USDJPY 101,807 101,845 0,03

Detaylı

İhracat azaldı, Merkez Bankası faiz indirdi

İhracat azaldı, Merkez Bankası faiz indirdi AYLIK RAPOR İhracat azaldı, Merkez Bankası faiz indirdi Ocak ayında başlıca pazarlara ihracat geriledi, enflasyonda gerileme beklentisi ile Merkez Bankası politika faizini indirdi. EKONOMİK VE SEKTÖREL

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 01 Haziran 2015, Sayı: 13. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 01 Haziran 2015, Sayı: 13. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 13 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Çağlar Kuzlukluoğlu 1

Detaylı

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ Bugün, saat 15:30 da global piyasalara etkisi çok büyük olan ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu açıklanacak. Veri açıklandığı sırada dalgalanmanın çok yüksek olabileceğini

Detaylı

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 20 Nisan 2016 Çarşamba

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 20 Nisan 2016 Çarşamba Günlük Bülten 20 Nisan 2016 Çarşamba Gedik Forex Günlük Bülten Günlük Bülten Piyasa Gündemi Doha toplantısından bir karar alınmaması küresel anlamda volatilitenin artmasına neden oldu. Kuveyt petrol işçilerinin

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 18 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 18 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 18 Temmuz 2014 17.07.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,35247 1,35255 0,01 ALTIN 1298,95 1318,92 1,53 USDTRY 2,11906 2,14108 1,03 EURTRY 2,86769 2,89782 1,05 USDJPY 101,665 101,166 0,49

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 26 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU İsviçre Merkez Bankası negatif faize devam edecek İsviçre Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fritz Zurbruegg, "Faiz oranlarını para politikası bunu gerektirdiği

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 20 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Türkiye nin yurtdışı yükümlülükleri azaldı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayı sonu itibariyle geçerli olan uluslararası yatırım pozisyonu

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 5 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 5 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 5 Ocak 2015 02.01.2015 Açılış Kapanış % USD 1,21038 1,20017 0,84 ALTIN 1184,45 1188,79 0,36 USD 2,32527 2,34237 0,73 2,81609 2,81213 0,14 USDJPY 119,705 120,458 0,62 GBPUSD 1,55857

Detaylı

27-31 Temmuz 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

27-31 Temmuz 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *11:00 Almanya - IFO Ekonomi Güven Endeksi *13:00 İngiltere - İngiltere Sanayi Aktivite Trendi *14:30 Türkiye - Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güven

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 14 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Cari açıkta düşüş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nın (TCMB) açıkladığı Ağustos ayı ödemeler dengesi rakamlarına göre cari işlemler açığı, bir önceki

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 Haziran 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 Haziran 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 Haziran 2014 16.06.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,35375 1,35732 0,26 ALTIN 1277,81 1271,66 0,48 TRY 2,12282 2,14171 0,89 EURTRY 2,86032 2,90785 1,66 JPY 102,057 101,828 0,22 1,69711

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 29 Ağustos 2016, Sayı: 34. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 29 Ağustos 2016, Sayı: 34. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 34 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya 1 DenizBank Ekonomi Bülteni

Detaylı

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 22 Ocak 2015 Perşembe

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 22 Ocak 2015 Perşembe G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R İçindekiler i Piyasa Gündemi Euro Dolar Teknik Analiz Piyasa Gündemi Yeni günün gündem maddesi olarak Avrupa Merkez Dolar Yen Teknik Analiz Pound

Detaylı

Ocak. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ocak. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 20 Ocak Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Çin den yeni hamle Çin Merkez Bankası (PBOC) son açıklamasında, Şubat ayında başlarında yaşanması beklenen likidite sıkışıklığını önlemek amacıyla piyasaya

Detaylı

Gündem 16.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10%

Gündem 16.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10% Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Açılış 1,1320 1,5427 120,193 3,0585 1109,10 Yüksek 1,1329 1,5457 120,653 3,0692 1109,52 Düşük 1,1259 1,5330 119,402 3,0228 1102,65 Kapanış 1,1270 1,5344 120,417

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 27 Haziran 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 27 Haziran 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 27 Haziran 2014 26.06.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36282 1,36095 0,13 ALTIN 1319,01 1316,37 0,20 USDTRY 2,13066 2,12497 0,26 TRY 2,90446 2,89413 0,35 USDJPY 101,861 101,728 0,13 USD

Detaylı

Çin den sonra Avustralya ekonomisinde ki büyüme yavaşlama eğilimi içerisinde girdi.

Çin den sonra Avustralya ekonomisinde ki büyüme yavaşlama eğilimi içerisinde girdi. Ekonomik Gündem Küresel piyasalar Çin ile yatıp kalkmaya başladılar. Yeni ayın ilk işlem gününde Çin imalat sanayi verisini son 3 yılın en düşüğünde gelmesi global borsa endekslerinde yeni satışların tetiklenmesine

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN (14 Kasım 2016)

GÜNLÜK BÜLTEN (14 Kasım 2016) GÜNLÜK - HAFTALIK BÜLTEN 14-18112016 GÜNLÜK BÜLTEN (14 Kasım 2016) BIST100 Endeksi dünü 1186 (% 155) puanlık düşüş ile 75174 seviyesinden ve 3664 milyon TL işlem hacmiyle kapattı Endekste dalgalı seyir

Detaylı

23.09.2015 Sabah Analizi

23.09.2015 Sabah Analizi 23.09.2015 Sabah Analizi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek önemli açıklamalarda bulundu Sürpriz bir şekilde yeniden milletvekili adayı olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir canlı yayında önemli açıklamalarda

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 22 Ağustos 2016, Sayı: 33. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 22 Ağustos 2016, Sayı: 33. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 33 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya 1 DenizBank Ekonomi Bülteni

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 8 Ağustos 2016, Sayı: 31. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 8 Ağustos 2016, Sayı: 31. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 31 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya 1 DenizBank Ekonomi Bülteni

Detaylı

12 Aralık Haftalık Ekonomik Takvim

12 Aralık Haftalık Ekonomik Takvim 12 16 Aralık 2016 FED Faiz Oranı Kararı ve 2017 yılı Mesajları Ön Planda Olacak Hafta genelinde, dolar endeksinde yaşanan karmaşık seyrin etkileri görülmeye devam etti. ABD den açıklanan olumsuz makro

Detaylı

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY Yunanistan endişeleriyle yükselen altın, kazançlarını geri vermeye deva ediyor. Dün de altındaki bu satış baskısı

Detaylı

GÜNE BAŞLARKEN 6 Nisan 2009

GÜNE BAŞLARKEN 6 Nisan 2009 GÜNE BAŞLARKEN 6 Nisan 2009...ekonomikarastirma@halkbank.com.tr... YURTİÇİ GELİŞMELER Yurtiçi Piyasalar-Döviz Bankalararası döviz piyasasında dolar kuru bugün açılışta, küresel piyasalardaki olumlu havaya

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 15 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 15 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 15 Temmuz 2014 14.07.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,36020 1,36183 0,11 ALTIN 1339,02 1306,95 2,39 TRY 2,11866 2,11583 0,13 EURTRY 2,88242 2,88187 0,01 JPY 101,369 101,532 0,16 1,71184

Detaylı

FED in Temmuz ayında gerçekleştirdiği toplantı tutanaklarında oluşan şartlarla beraber faiz artışına yaklaşıldığı ifadeleri geçiyor.

FED in Temmuz ayında gerçekleştirdiği toplantı tutanaklarında oluşan şartlarla beraber faiz artışına yaklaşıldığı ifadeleri geçiyor. Ekonomik Gündem FED in Temmuz ayında gerçekleştirdiği toplantı tutanaklarında oluşan şartlarla beraber faiz artışına yaklaşıldığı ifadeleri geçiyor. DOLAR/TL paritesi Asya seansı işlemlerinde 3 fiyat seviyesini

Detaylı

1- Ekonominin Genel durumu

1- Ekonominin Genel durumu GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2013 YILI 6 AYLIK FAALİYET RAPORU 1- Ekonominin Genel durumu Küresel ekonomide erken ve ne kadar süreceği belirsiz bir düzeltme hareketinin olumsuz etkileri ile karşı karşıya

Detaylı

Günlük Bülten 25 Temmuz 2013

Günlük Bülten 25 Temmuz 2013 Bülten Temmuz 13 PİYASALAR Döviz Piyasası Çarşamba günü USD, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanırken yurtiçinde kurumsal döviz talebinin de USD/TL kurunun yükselişine destek vermesiyle

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 Temmuz 2014 16.07.2014 Açılış Kapanış % 1,35673 1,35244 0,31 ALTIN 1293,66 1298,95 0,40 TRY 2,12281 2,11907 0,17 TRY 2,88143 2,86656 0,51 JPY 101,682 101,669 0,01 GBP 1,71424

Detaylı

DAX Haftalık Temel/Teknik Görünüm

DAX Haftalık Temel/Teknik Görünüm 17 Kasım 2014 DAX Haftalık Temel/Teknik Görünüm Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi bu hafta da deflasyon, işsizlik ve en önemlisi bilanço genişleme kararları hakkında

Detaylı

GÜNLÜK YATIRIM BÜLTENİ 22 Mart 2012

GÜNLÜK YATIRIM BÜLTENİ 22 Mart 2012 GÜNLÜK YATIRIM BÜLTENİ 22 Mart 2012 PİYASALARA BAKIŞ 80,000 70,000 60,000 50,000 40,000 30,000 20,000 10,000 0 Günün odak noktasında Avrupa da açıklanacak Mart ayı PMI endeksleri yer alıyor. Bloomberg

Detaylı

Aralık. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Aralık. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 14 Aralık Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Yunanistan kreditörlerle anlaştı Yunanistan, kurtarma paketinin ilk kredi dilimini almak için uluslararası kreditörlerle anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre

Detaylı

GÜNE BAŞLARKEN 1 Haziran 2009

GÜNE BAŞLARKEN 1 Haziran 2009 GÜNE BAŞLARKEN 1 Haziran 2009...ekonomikarastirma@halkbank.com.tr... YURTİÇİ GELİŞMELER Yurtiçi Piyasalar-Döviz Bankalararası döviz piyasasında dolar kuru bugün açılışta, küresel piyasalardaki olumlu havaya

Detaylı

FED Bej Kitap raporuna göre ABD de ılımlı ekonomik aktivite büyümeye devam ediyor.

FED Bej Kitap raporuna göre ABD de ılımlı ekonomik aktivite büyümeye devam ediyor. Ekonomik Gündem Yurt içinde sıkıntılı gelişmelerin devam etmesi ve ara ara artan siyasi tansiyon ile birlikte ülke güvenlik risklerindeki tırmanış, Dolar/TL paritesinde etkili olmaya devam ediyor. FED

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN. 26 Aralık 2014 SAYI: 975

HAFTALIK BÜLTEN. 26 Aralık 2014 SAYI: 975 HAFTALIK BÜLTEN 26 Aralık 2014 SAYI: 975 HİSSE SENEDİ PİYASALARI Küresel borsaların bu hafta genel itibarıyla alıcılı ancak hacimsiz seyrettiği söylenebilir. Avrupa borsalarının hafta ortasından itibaren

Detaylı

Her. Pazar BRUNCH. #OlmasadaOlur. Düzenli destekte bulunmak için 0850 222 1863 ü arayabilirsiniz.

Her. Pazar BRUNCH. #OlmasadaOlur. Düzenli destekte bulunmak için 0850 222 1863 ü arayabilirsiniz. Her Pazar BRUNCH #OlmasadaOlur Düzenli destekte bulunmak için 0850 222 1863 ü arayabilirsiniz. www.darussafaka.org GÖSTERGELER Alaattin AKTAŞ l ala.aktas@gmail.com PROJEKSİYON CARİ DENGE: Cari işlemler

Detaylı

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ Bugün, saat 15:30 da global piyasalara etkisi çok büyük olan ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu açıklanacak. Veri açıklandığı sırada dalgalanmanın çok yüksek olabileceğini

Detaylı

Haftalık Piyasa Beklentileri. 27 Ekim 2014

Haftalık Piyasa Beklentileri. 27 Ekim 2014 Haftalık Piyasa Beklentileri 27 Ekim 20 1 BIST Hisse Senetleri BIST 100 Endeksinde düşen petrol fiyatlarının makro dengelere olumlu etkisi ve global hisse piyasalarında olumlu seyir paralelinde tepki yükselişi

Detaylı

USDTRY EURUSD GBPUSD Haftalık Temel/Teknik Görünüm

USDTRY EURUSD GBPUSD Haftalık Temel/Teknik Görünüm 30 MART 2015 USDTRY EURUSD GBPUSD Haftalık Temel/Teknik Görünüm Bu hafta Amerika tarafında Çarşamba günü açıklanacak olan ADP Tarım Dışı Ödemeler ve Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik

Detaylı