20 Soruda. Motorlu Taşıtlar Vergisi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "20 Soruda. Motorlu Taşıtlar Vergisi"

Transkript

1 İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Ocak / Soruda Motorlu Taşıtlar Vergisi İnternetten Motorlu Taşıtlar Vergisi borcumu öğrenebilir miyim? Aracım çalındı ne yapmalıyım?

2 MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ BİLGİLENDİRME BROŞÜRÜ Saygıdeğer İstanbullular, Daha önce Defterdarlık bünyesinde bulunan vergi daireleri, artık İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı çatısı altında hizmet vermektedir. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, 69 vergi dairesi ve personeli ile sizlere daha kaliteli ve hızlı hizmet vermeyi hedef edinmiş bulunmaktadır. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı olarak vergiyle ilgili her türlü bilgiyi, internet ve hazırladığımız broşürler aracılığıyla sizlere sunmaya gayret etmekteyiz. adresindeki internet sitemizi ziyaret ederek; Yurt Dışı Çıkış Yasağı Sorgulama, İhbar ve Öneri İletme, Mükellefiyet Araştırma, İlanen Yapılan Tebligatı Sorgulama, Pratik Bilgiler gibi bir çok hizmetten yararlanabilirsiniz. Ayrıca değişik konularda broşürler hazırlayarak istifadenize sunmaktayız. Bunlardan birisi de elinizdeki 20 Soruda Motorlu Taşıtlar Vergisi adlı çalışmamızdır. Bu broşürde motorlu taşıtların vergilendirilmesine ilişkin pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Faydalı olması dileği ile hepinize saygılar sunarız. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı

3 2 İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hakkında Sık Sorulan Sorular Sıfır araç aldım. Ne yapmalıyım? İkinci el araç almak için trafik müşaviri bulmak zorunda mıyım? Aracım çalındı ne yapmalıyım? Fenni muayenesini yaptırmak istediğim Adana ve Erzurum plakalı araçlarımın borcu yoktur kağıtlarını İstanbul dan alabilir miyim? Bankaya yatırdığım MTV hesaba geçmemiş, ne yapmalıyım? Ankara plakalı aracım var. Motorlu Taşıtlar Vergisi ni İstanbul daki Nakil Vasıtaları Vergi Dairesine yatırabilir miyim? Aracımı hurdaya çıkarmak istiyorum ne yapmalıyım? Satın aldığım Sıfır araç için fatura almalı mıyım? Aracı trafikten çekmekle hurdaya ayırmak arasında ne fark var? Trafik polisi ceza kesti. Ne yapmalıyım, indirimli ödeyebilir miyim? Cezayı zamanında ödemezsem ne olur? Bankaya Motorlu Taşıtlar Vergisi yatırırken makbuza plaka numarası yanlış yazılmış. Ne yapmalıyım? Almak istediğim aracın vergi borcu yok denildi ama trafik kayıtlarında aracın üzerinde haciz çıktı, Ne yapabilirim?. İnternetten Motorlu Taşıtlar Vergisi borcumu öğrenebilir miyim?. Kasko değeri dolayısıyla MTV indiriminden nasıl faydalanabilirim? Satmak istediğim İstanbul plakalı aracın borcu yoktur kağıdını Adana dan veya Adana plakalı aracın borcu yoktur kağıdını İstanbul dan alabilir miyim? Yanlışlıkla fazla yatırdığım Motorlu Taşıtlar Vergisini nasıl ve kaç gün içinde geri alabilirim?. Motorlu Taşıtlar Vergisini başka bir vergi dairesine yatırdım. Hesaplarda borçlu görünüyorum. Ne yapmalıyım? 18. Almak istediğim araç üzerinde ipotek var ne yapmalıyım? 19. İnternetten yatırdığım Motorlu Taşıtlar Vergisi dekontunun yazıcıdan aldığım çıktısı dairece neden kabul edilmiyor? 20. İstanbul daki Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi ve şubeleri nerededir?

4 MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ BİLGİLENDİRME BROŞÜRÜ 1) Sıfır araç aldım. Ne yapmalıyım? 2) İkinci el araç almak için trafik müşaviri bulmak zorunda mıyım? Özel Tüketim Vergisi mükellefi olan yetkili satıcı tarafından onaylanmış Özel Tüketim Vergisi beyannamesi, Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi veya şubelerine verilerek aynı gün verginin tahakkuk ve tahsili sağlanır. Trafik tescil ve müracaat formu (Ek-1)* doldurularak ilgili trafik tescil bürosuna müracaat edilir. Aracın faturası ile Özel Tüketim Vergisinin ödendiğini gösteren makbuz eklenir. Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi veya herhangi bir şubesinden, satın alınmak istenen aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi yönünden vergi borcu olmadığını gösterir Motorlu Taşıtlar Satış veya Devrine Ait İlişik Kesme Belgesi alınır. Notere gidilerek satış işlemi gerçekleştirilir. Noter onaylı satış senedi ve trafik tescil müracaat formu (Ek1) ile birlikte trafik tescil bürosuna gidilerek tescil işlemleri tamamlanır. Trafik Tescil Bürosu tescil işlemini tamamlayarak Motorlu Araç Trafik Tescil ve Trafik Belgesini (Ruhsat) mükellefe verir. Trafik Tescil Müdürlüğü ne verilen Ek-1 formu, tescil işlemini izleyen üç iş günü içinde Nakil Vasıtaları Vergi Dairesine gönderilerek Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyeti tesis edilir. Nakil Vasıtaları Vergi dairesi, trafik tescil bürosunun gönderdiği (Ek-1) formunu aldığında, Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyetini tesis eder. Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyet tesis işlemlerinde mükellefin vergi dairesine bizzat başvurması gerekmez Araç devir işlemlerini mükellef kendisi takip edebileceği gibi isterse bir trafik müşaviri bularak ona yaptırabilir.

5 İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 3) Aracım çalındı. Ne yapmalıyım? İlgili emniyet birimlerine aracın çalındığına dair çalıntı tutanağı düzenlettikten sonra bir ay beklemeniz gerekmektedir. Eğer bu süre içinde aracınız bulunamazsa vergi dairesine başvurarak Motorlu Taşıtlar Vergisi borcunuz olmadığına dair Motorlu Taşıtların Satış veya Devrine Ait İlişik Kesme Belgesi alarak çalıntı tutanağı ile birlikte aracınızın kaydını sildirmek için ilgili Trafik Tescil Bürosuna başvurmalısınız. Tescil bürosu kayıt silme işlemini 7 gün içinde Nakil Vasıtaları Vergi dairesine bildirdiğinde aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi yönünden mükellefiyet kaydı sona erer. Trafikten kaydı silinen araçların sonradan bulunması halinde, araçların bağlı olduğu Trafik Tescil Bürosundaki kaydı üzerinde gerekli düzeltme işlemleri yaptırılır. Durumun ilgili vergi dairesine bildirilmesi ile tescil kaydının yapıldığı tarihten itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyeti yeniden başlatılır. Mükellefiyetin sona erdiği tarih ile mükellefiyetin başladığı tarihler arasında Motorlu Taşıtlar Vergisi tahakkuku yapılmaz. 4) Fenni muayenesini yaptırmak istediğim Adana ve Erzurum plakalı araçların borcu yoktur kağıdını İstanbul dan alabilir miyim? Başka bir il plakalı aracın fenni muayenesinin yaptırılabilmesi için gerekli borcu yoktur kağıdının İstanbul dan alınıp alınamayacağı, aracın plakasının ait olduğu yerdeki vergi dairelerinde EVDO sistemi kullanılıp kullanılmadığına bağlıdır. (EVDO sistemini kullanan vergi daireleri adresinden öğrenilebilir.) Eğer plakanın ait olduğu yerin vergi dairesinde EVDO sistemi kullanılıyorsa, bu araca ait borcu yoktur yazısı İstanbul dan hemen alınabilir. Bu nedenle, EVDO sisteminin kullanıldığı Adana ya kayıtlı aracın borcu yoktur kağıdı İstanbul dan hemen alınarak aracının fenni muayenesi yaptırabilir. Eğer plakanın ait olduğu yerin vergi dairesinde EVDO sistemi kullanılmıyorsa, İstanbul Ümraniye deki Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi ne başvurularak borcu yoktur kağıdının ilgili vergi dairesinden faksla getirtilmesi sağlanabilir. Bu nedenle, EVDO sisteminin kullanılmadığı Erzurum a kayıtlı aracın borcu yoktur kağıdının alınabilmesi için Ümraniye deki Nakil Vasıtaları Vergi Dairesine başvurmulması zorunludur.

6 MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ BİLGİLENDİRME BROŞÜRÜ 5) Bankaya yatırdığım MTV hesaba geçmemiş, ne yapmalıyım? Bankalardan yapılan ödemeler, vergi dairesi hesaplarına otomatik olarak aktarılmaktadır. Ancak bunun için, banka yoluyla yapılan tahsilatlarda plaka, vergi sicil numarası (Ruhsat sahibinin vergi sicil numarası kullanılmalıdır), vergi dairesi, ad, soyad/unvan vb. tahsilat bilgilerinin tam ve doğru olarak girilmesi gerekmektedir. Hesaba aktarılmayan vergi tahsil alındıları ile ilgili olarak öncelikle hatalı tahsilatların yer aldığı bilgisayar kütüğünde yapılan sorgulama ile söz konusu ödemeye ilişkin bilgiler kontrol edilir. Bulunması halinde kayıtlara aktarılması sağlanır. Tahsilatın olmaması halinde ise mükellef tarafından vergi tahsil alındısının aslının vergi dairesine ibrazı gerekmektedir. Ancak mükellefin şehir dışında bulunması halinde, alındının aslının en yakın vergi dairesine ibraz edilerek, faks yoluyla dairemize intikalinin sağlanması gerekmektedir. 6) Ankara plakalı aracım var. Motorlu Taşıtlar Vergisi ni İstanbul daki Nakil Vasıtaları Vergi Dairesine yatırabilir miyim? İstanbul da nakil vasıtaları için Ümraniye de Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi adı altında ayrı bir vergi dairesi kurulmuştur. Bu vergi dairesinin İstanbul un muhtelif semtlerinde şubeleri bulunmaktadır. Başka bir il plakalı aracınızın motorlu taşıtlar vergisini ödemek için Ümraniye de bulunan Nakil Vasıtaları Vergi Dairesine gitmeniz gerekmektedir.bu vergi dairesinin şubeleri ise başka il plakalı araçlara ait motorlu taşıtlar vergisini tahsil etmeye yetkili değildir. Öte yandan başka bir il plakalı aracınızın motorlu taşıtlar vergisini İstanbul da veya Türkiye nin herhangi bir yerinde bulunan anlaşmalı banka şubelerine de yatırabilirsiniz.

7 6 İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 7) Aracımı hurdaya çıkarmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Vergi dairesinden, aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi yönünden vergi borcu olmadığına dair Motorlu Taşıtlar Satış veya Devrine Ait İlişik Kesme Belgesi alındıktan sonra ilgili trafik tescil bürosuna gidilerek araç hurdaya ayrılır ve tescil kaydı silinir. Tescilin silinmesi işlemine müteakip, trafik tescil müdürlüğünden üç iş günü içersinde vergi dairesine gönderilen EK-1 formuna istinaden, Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyeti silinir. Karayolları Trafik Yönet-meliğinin 39 ncu maddesinin c bendi gereğince hurdaya ayrılmış taşıtlar onarımla yenilenmiş olsalar bile tescil edilemezler. 8) Satın aldığım Sıfır araç için fatura almalı mıyım? Sıfır araç alanların fatura almaları zorunludur. Fatura alınmaması halinde 213 sayılı Vergi Usul Kanunu nun 353 ncü maddesi uyarınca ilgililer hakkında cezai müeyyide uygulanmaktadır. 9) Aracı trafikten çekmekle hurdaya ayırmak arasında ne fark var? Trafikten çekme; aracın çeşitli nedenlerle geçici olarak plakasız duruma getirilerek trafikten alıkonmasıdır. Hurdaya ayırma ise; ekonomik olarak ömrünü dolduran araçların tekrar trafiğe çıkmamak üzere tescil kaydının silinmesidir. Trafikten çekilen araçların mükelleflerin talebi doğrultusunda yeniden trafiğe çıkması ve dolayısıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyetlerinin tesis edilebilmesi mümkündür. Hurdaya ayrılmış taşıtlar ise, onarılarak yenilenmiş olsalar bile tekrar tescil edilememektedirler. Aracın trafikten çekildiği süre zarfında, Motorlu Taşıtlar Vergisi tahakkuku yapılmaz.

8 7 MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ BİLGİLENDİRME BROŞÜRÜ 10) Trafik polisi ceza kesti. Ne yapmalıyım, indirimli ödeyebilir miyim? Cezayı zamanında ödemezsem ne olur? 12) Almak istediğim aracın vergi borcu yok denildi ama trafik kayıtlarında aracın üzerinde haciz çıktı, Ne yapabilirim? Ceza tutanağının tebliğ tarihini takip eden 15 gün içerisinde cezaya muhatap olan kişinin başvurması ve ödemenin bu süre içersinde yapılması halinde indirimden faydalanabilmesi mümkün olabilmektedir. Peşin ödemelerde indirim tutarı % 25 oranındadır. Bir aracın üzerinde haciz olup olmadığı ancak trafik tescil kuruluşundan öğrenilebilir. Çünkü bir aracın üzerindeki haciz vergi dairesince konulmuş olabileceği gibi başka bir alacaklı tarafından da konulmuş olabilir. Bu nedenle bir aracın vergi borcunun olmaması o araç üzerinde haciz bulunmadığı anlamına gelmez. Cezanın, tebliğ tarihini takip eden bir ay içersinde ödenmesi gerekir. Bu süre içerisinde ödenmemesi halinde, geçen her ay ve kesri için aylık % 5 oranında gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizinin toplamı ceza tutarının iki katını geçemez. Aracınızın vergi borcu bulunmadığı halde trafik kayıtlarında haciz konulmuşsa öncelikle trafik tescil kuruluşundan söz konusu haczin kimin tarafından konulduğu öğrenilerek, haczi koyan ilgili kurum veya kuruluşa müracaat edilmesi gerekmektedir. Vergi dairesince yapılacak herhangi bir işlem bulunmamaktadır. 11) Bankaya Motorlu Taşıtlar Vergisi yatırırken makbuza plaka numarası yanlış yazılmış. Ne yapmalıyım? Hatalı yazılan makbuzda ismi geçen kişi tarafından durumu anlatan bir dilekçe ve ekinde kimlik fotokopisi ile vergi dairesine müracaat edilerek gerekli düzeltme işleminin yapılması sağlanır. 13) İnternetten Motorlu Taşıtlar Vergisi borcumu öğrenebilir miyim? Mükelleflerimizin araçlarına ilişkin motorlu taşıtlar vergi borçlarını Gelir İdaresi Başkanlığının adresinden ulaşabilecekleri internet vergi dairesinden vergi kimlik numarası, plaka no ve tescil tarihi kriteriyle öğrenebilmeleri mümkündür.

9 8 İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 14) Kasko değeri dolayısıyla MTV indiriminden nasıl faydalanabilirim? Aracınızın yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi, kasko değerinin % 5 inden fazla olduğu takdirde, ödeyeceğiniz yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, aracınızla aynı yaş grubunda yer alan bir alt kademedeki taşıta isabet eden vergi tutarı kadar olacaktır. Örneğin 1 yaşındaki aracınızın motor silindir hacmi cm3 arasında ve aracınız için hesaplanan yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi aracınızın kasko değerinin % 5 inden fazla ise, ödemeniz gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi 1 yaşında ve bir alt kademede yer alan ( cm3 ) araçların vergisi kadar olacaktır. Bu indirimden faydalanabilmek için; aracınızın kasko değerine ait bildirim formunun yetkili sigorta acentesinden alınarak ilgili vergi dairesine başvurulması gerekmektedir. 15) Satmak istediğim İstanbul plakalı aracın borcu yoktur kağıdını Adana dan veya Adana plakalı aracın borcu yoktur kağıdını İstanbul dan alabilir miyim? Satış veya devir işlemi için borcu yoktur kağıdının mutlaka aracın plakasının ait olduğu yerin vergi dairesinden alınması gerekir. Bu nedenle İstanbul plakalı aracın borcu yoktur kağıdının Adana dan veya Adana plakalı aracın borcu yoktur kağıdının İstanbul dan alınması mümkün değildir. 16) Yanlışlıkla fazla yatırdığım Motorlu Taşıtlar Vergisini nasıl ve kaç gün içinde geri alabilirim? Yanlışlıkla fazla yatırdıkları Motorlu Taşıtlar Vergisini geriye almak isteyen gerçek kişiler kimlik fotokopisi, tüzel kişiler ise imza sirküleri fotokopisi (asıllarını vergi dairesine göstermek şarttır) ile birlikte yazılı olarak vergi dairesine müracaat etmek ve dilekçelerine fazla ödedikleri vergiye ait makbuzun aslını eklemek zorundadırlar. Fazla ödenmiş olan vergi, verilen dilekçede belirtilen vadesiz mevduat hesap numarasına, en geç bir ay içinde yatırılmak suretiyle iade edilmektedir.

10 9 MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ BİLGİLENDİRME BROŞÜRÜ 17) Motorlu Taşıtlar Vergisini başka bir vergi dairesine yatırdım. Hesaplarda borçlu görünüyorum. Ne yapmalıyım? Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi adına diğer vergi dairelerince düzenlenen vergi dairesi alındılarının posta yoluyla gönderilmesine müteakip, bilgisayar sistemine intikali sağlanmaktadır. Yapılan ödemelerin vergi dairesinin kayıtlarına geçmemiş olması halinde, ilgili vergi dairesi veya saymanlıktan, saymanlık işlem fişi ile vergi dairesi alındısının bir örneğinin teminine müteakip vergi dairesinin kayıtlarına aktarma işlemleri tamamlanmaktadır 19) İnternetten yatırdığım MTV dekontunun yazıcıdan aldığım çıktısı dairece neden kabul edilmiyor? Yazıcıdan alınan çıktının makbuz olarak değerlendirilmesi hukuken mümkün değildir. Nitekim bankalar, Motorlu Taşıtlar Vergisini internet üzerinden ödeyenleri, yazıcıdan alınan dekontun tahsil alındısı yerine geçmediği, vergi tahsil alındısının en yakın banka şubesinden alınması gerektiği konusunda uyarmaktadır. Bu nedenle, ilgili banka şubesinden alınan vergi tahsil alındısının ibraz edilmesi halinde vergi dairesince gerekli işlemler yapılabilmektedir. 18) Almak istediğim araç üzerinde ipotek var, ne yapmalıyım? Araçlar üzerine konulan ipotek hakkında vergi dairesince yapılacak bir işlem bulunmamaktadır. İpoteğin kaldırılabilmesi için ipoteği koyan kuruma başvurmanız gerekmektedir. 20) İstanbul daki Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi ve şubeleri nerededir? İstanbul daki Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi ve şubelerinin adresleri aşağıda gösterilmiştir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

11 10 İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI NAKİL VASITALARI VERGİ DAİRESİ VE ŞUBELERİ ADI, TELEFON-FAKS NUMARALARI VE ADRESLERİ NAKİL VASITALARI V.D. VE ŞUBELERİ TELEFON FAKS ADRES Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi Müdürlüğü Müdür Direk Tel: (216) (216) (216) (216) (216) (216) (216) (216) (216) Ihlamurkuyu Mevkii Alemdağ Cad. Yeni İstanbul Çarşısı ÜMRANİYE Bağlarbaşı (216) (216) Dr. Fahri Atabay Cad. Vergi Dairesi altı No:178 ÜSKÜDAR Bostancı (216) (216) Değirmen Yolu Cad. Erenköy Vergi Dairesi İçi KADIKÖY Tuzla (216) (216) E-5 Karayolu Üzeri Tuzla Araç Muayene İstasyonu İçi TUZLA Merdivenköy (216) (216) Merdivenköy Araç Muayene İstasyonu İçi KADIKÖY Moda (216) (216) Halitağa Cad. Kıvanç Sk. Kadıköy Vergi Dairesi İçi KADIKÖY Şile (216) (216) Çavuş Mah. Üsküdar Cad. Vergi Dairesi içi ŞİLE Aksaray (212) (212) Vatan Cad. Maliye Sarayı E Girişi Yanı Aksaray Ataköy (212) (212) Cevizlik Mah. Hamdipaşa Mektebi Sk. Özel İdare Binası Giriş Kat BAKIRKÖY Bahçelievler Büyükçekmece Çatalca (212) (212) (212) (212) (212) (212) Mahmutbey Cad. No:174 Şirinevler BAHÇELİEVLER Dizdariye Mh. Hamam Sk. Büyükçekmece Vergi Dairesi İçi BÜYÜKÇEKMECE Tevfik Erdönmez Sk. Cumhuiyet Meyd. Özel idare İş Merkezi No:301 Kat:3 ÇATALCA Esentepe (212) (212) Mevlüt Pehlivan Cad. Şenol Sk. Gayrettepe VD. İçi ŞİŞLİ Fevzi Çakmak (212) (212) Fevzi Çakmak Mah Sk. No:1 Küçükköy G.O.P. Karaköy Beylikdüzü Silivri (212) (212) Bankalar Cad. No: 13 KARAKÖY (212) (212) (212) (212) Araç Muayene İstasyonu Haramidere Mah. Yakuplu Beldesi BEYLİKDÜZÜ Atatürk Cad. No 17 Silivri Vergi Dairesi İçi SİLİVRİ

12 İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Geleceği vergilerinizle kuruyoruz İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Bu kitapçık 18. Vergi Haftası nedeniyle İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. Parayla satılamaz.

20 Soruda Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi

20 Soruda Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Şubat / 2007 20 Soruda Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi Evimi bir aileye kiraya verdim ve 2006 yılında 7.200 YTL kira geliri elde ettim. Beyanname vermek zorunda mıyım?

Detaylı

E B Y S Sayı : B.05.1.EGM.0.85.02.02.././2010 64008- Konu : Tescilli araçların satış, devir ve tescil işlemleri

E B Y S Sayı : B.05.1.EGM.0.85.02.02.././2010 64008- Konu : Tescilli araçların satış, devir ve tescil işlemleri T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Emniyet Genel Müdürlüğü E B Y S Sayı : B.05.1.EGM.0.85.02.02.././2010 64008- Konu : Tescilli araçların satış, devir ve tescil işlemleri ( D O S Y A ) 31.12.2009 tarih ve 27449 sayılı

Detaylı

MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ

MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ 213 SAYILI VERGİ USUL KANUNU İLE İLGİLİ OLARAK UYGULAMA BİRLİĞİNİN SAĞLANMASI AMACIYLA DAHA ÖNCE YAPILAN TAMİMLERİN GÜNCELLENMESİ

Detaylı

T.C. AMASYA VALİLİĞİ İl Emniyet Müdürlüğü ( Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü Hizmet Standartları Tablosu)

T.C. AMASYA VALİLİĞİ İl Emniyet Müdürlüğü ( Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü Hizmet Standartları Tablosu) SIRA NO 1 T.C. AMASYA VALİLİĞİ İl Emniyet Müdürlüğü ( Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü Hizmet Standartları Tablosu) HİZMETİN ADI Yeni Kayıt (Faturalı) Araçlardan İstenen Belgeler Tamamlanmamış Kamyonet

Detaylı

MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ

MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ 213 SAYILI VERGİ USUL KANUNU İLE İLGİLİ OLARAK UYGULAMA BİRLİĞİNİN SAĞLANMASI AMACIYLA DAHA ÖNCE YAPILAN TAMİMLERİN GÜNCELLENMESİ

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TİCARİ TAKSİ YÖNETMELİĞİ

T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TİCARİ TAKSİ YÖNETMELİĞİ T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TİCARİ TAKSİ YÖNETMELİĞİ ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANLIĞI ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TAKSİLERE UYGULANACAK YÖNETMELİK BÖLÜM 1: AMAÇ VE KAPSAM, YASAL

Detaylı

BOLU VALİLİĞİ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HİZMET STANDARLARI TABLOSU TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

BOLU VALİLİĞİ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HİZMET STANDARLARI TABLOSU TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ BOLU VALİLİĞİ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HİZMET STANDARLARI TABLOSU TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ S.N HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ) 1 YENİ KAYIT

Detaylı

AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ SORU VE CEVAPLAR

AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ SORU VE CEVAPLAR SORU VE CEVAPLAR SIRA NO 1 SORU / CEVAP İŞLEM / FAALİYET Kimlere muhtaç asker aylığı ödenir? Asker Ailelerinden Muhtaç Olanlara Yardim Hakkinda Kanuna gore, - Hazarda ve seferde 45 günden ziyade müddetle

Detaylı

MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ

MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ - HİZMETE ÖZEL - İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ 213 SAYILI VERGİ USUL KANUNU İLE İLGİLİ OLARAK UYGULAMA BİRLİĞİNİN SAĞLANMASI AMACIYLA DAHA ÖNCE YAPILAN TAMİMLERİN

Detaylı

E-Beyanname Kılavuzu Aralık 2005

E-Beyanname Kılavuzu Aralık 2005 E-Beyanname Kılavuzu Aralık 2005 Bu kitapçık, açıklayıcı bir rehber olması amacıyla Aralık 2005 itibarıyla mevcut bulunan mevzuat ve uygulama göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Bu tarihten sonraki değişiklikler

Detaylı

Unutmayalım +90 312 218 40 00. Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi. Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin,

Unutmayalım +90 312 218 40 00. Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi. Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin, Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi Unutmayalım Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin, Oturma ve çalışma izinlerinizin süresinin, Aracınızın kasko ve sigorta poliçelerinin, Ehliyetinizin

Detaylı

MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ

MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ - HİZMETE ÖZEL - İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ 213 SAYILI VERGİ USUL KANUNU İLE İLGİLİ OLARAK UYGULAMA BİRLİĞİNİN SAĞLANMASI AMACIYLA DAHA ÖNCE YAPILAN TAMİMLERİN

Detaylı

MUHASEBE VE FİNANSMAN

MUHASEBE VE FİNANSMAN T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE VE FİNANSMAN VERGİ DAİRESİ İŞLEMLERİ 344MV0067 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Gelir Vergisi Mükelleflerinde İşe Başlama, İşi Bırakma Mükellefiyette Meydana Gelen Değişiklikler

Gelir Vergisi Mükelleflerinde İşe Başlama, İşi Bırakma Mükellefiyette Meydana Gelen Değişiklikler Gelir Vergisi Mükelleflerinde İşe Başlama, İşi Bırakma Mükellefiyette Meydana Gelen Değişiklikler Gelir Vergisi Mükelleflerinde İşe Başlama, İşi Bırakma Mükellefiyette Meydana Gelen Değişiklikler GELİR

Detaylı

ÇOK ÖNEMLİ DUYURU. Bu olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için evrakların tetkikinde yeni metodlar uygulamaya koyduk.

ÇOK ÖNEMLİ DUYURU. Bu olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için evrakların tetkikinde yeni metodlar uygulamaya koyduk. ÇOK ÖNEMLİ DUYURU Sayın İLKSAN üyesi, Son günlerde, sahte belge ve sahte imza düzenlemek suretiyle ikraz talebinde bulunanların sayısında önemli derecede artış gözlenmiştir. Bunun sonucunda adına ikraz

Detaylı

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Kurumlar Vergisi Mükelleflerinde İşe Başlama, İşi Bırakma Mükellefiyette Meydana Gelen Değişiklikler KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİNDE İŞE BAŞLAMA - İŞİ BIRAKMA MÜKELLEFİYETTE MEYDANA

Detaylı

Cep Rehberi. Yurtdışında Yaşayan Vatandaşımızın El Kitabı

Cep Rehberi. Yurtdışında Yaşayan Vatandaşımızın El Kitabı Cep Rehberi Yurtdışında Yaşayan Vatandaşımızın El Kitabı Yola Çıkmadan Önce Kontrol Etmeyi Unutmayın! Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresini Oturma ve çalışma izinlerinizin süresini Arabanızın

Detaylı

ŞİKAYET NO :04.2013.1370 KARAR TARİHİ : 22/01/2014 TAVSİYE KARARI

ŞİKAYET NO :04.2013.1370 KARAR TARİHİ : 22/01/2014 TAVSİYE KARARI ŞİKAYET NO :04.2013.1370 KARAR TARİHİ : 22/01/2014 TAVSİYE KARARI ŞİKAYET EDİLEN İDARELER ŞİKAYETİN KONUSU ŞİKAYET BAŞVURU TARİHİ 1- Gelir İdaresi Başkanlığı İlkadım Cad. Dikmen 06650 ANKARA 2- İstanbul

Detaylı

Sayın Üyemiz, Saygılarımla, Ahmet Hikmet SÖNMEZ Oda Başkanı

Sayın Üyemiz, Saygılarımla, Ahmet Hikmet SÖNMEZ Oda Başkanı Sayın Üyemiz, Meslek örgütü olarak; seçimlerle geçen bir yılı uğurlarken; yeni yıla, yepyeni umutlarla adım atıyoruz. Seçimler neticesinde, Oda yönetimini devralan kadrolarımız, meslek örgütümüzde öteden

Detaylı

T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü) T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü) Tarih : 13/03/2013 Sayı : 62030549-125[8-2012/386]-389 Konu : Yola ve parka terk edilen

Detaylı

VERG REHBER. www.gib.gov.tr

VERG REHBER. www.gib.gov.tr Ücretsizdir ENGELL LER Ç N VERG REHBER www.gib.gov.tr 2 ENGELLİLER İÇİN VERGİ REHBERİ Ücretsizdir Bu rehbere elektronik ortamda www.gib.gov.tr internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için

Detaylı

Amaç... 2. Kısaltma ve Tanımlar... 2. Hususlar... 4

Amaç... 2. Kısaltma ve Tanımlar... 2. Hususlar... 4 TÜRKİYE NOTERLER BİRLİĞİ ARAÇ SATIŞ ve DEVİR ile BU İŞLEMLERE AİT BİLDİRİMİN ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILMASI Program Kullanım Kılavuzu 14.Mayıs.2010 Versiyon 1 İÇİNDEKİLER Amaç... 2 Kısaltma ve Tanımlar...

Detaylı

SİRKÜLER İstanbul, 02.10.2014 Sayı: 2014/177 Ref: 4/177

SİRKÜLER İstanbul, 02.10.2014 Sayı: 2014/177 Ref: 4/177 SİRKÜLER İstanbul, 02.10.2014 Sayı: 2014/177 Ref: 4/177 Konu: 6552 SAYILI KANUNUN 73. MADDESİ KAPSAMINDAKİ AMME ALACAKLARININ YENİDEN YAPILANDIRILMASINA DAİR UYGULAMA USUL VE ESASLARINI DÜZENLEYEN GENEL

Detaylı

ENGELLİLER İÇİN VERGİ REHBERİ

ENGELLİLER İÇİN VERGİ REHBERİ ENGELLİLER İÇİN VERGİ REHBERİ 2013 Bu rehber sadece pdf formatında hazırlanmıştır. Ayrıntılı bilgi için Vergi İletişim Merkezinin (VİMER) 444 0 189 numaralı telefon hattına başvurabilirsiniz. www.gib.gov.tr

Detaylı

Sayın Üyemiz, Saygılarımla, Mesut TOPCU Bursa SMMM Odası Başkanı. Meslek Mevzuatına İlişkin Hatırlatmalar

Sayın Üyemiz, Saygılarımla, Mesut TOPCU Bursa SMMM Odası Başkanı. Meslek Mevzuatına İlişkin Hatırlatmalar Sayın Üyemiz, Bilindiği gibi her yıl Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanmakta olan Asgari Ücret Tarifesi meslek örgütlerimizin talepleri yeterince dikkate alınmadan yayınlanmaktadır. Gerçek hayatla örtüşmeyen

Detaylı

KÜÇÜK VE ORTA BÜYÜKLÜKTE İŞLETME (KOBİ) VERGİLENDİRME REHBERİ

KÜÇÜK VE ORTA BÜYÜKLÜKTE İŞLETME (KOBİ) VERGİLENDİRME REHBERİ KÜÇÜK VE ORTA BÜYÜKLÜKTE İŞLETME (KOBİ) VERGİLENDİRME REHBERİ ÜCRETSİZDİR Bu rehbere elektronik ortamda www.gib.gov.tr internet sayfasından ulaşabilirsiniz. 1 Bu rehber, basım tarihinde yürürlükte olan

Detaylı

Katma Değer Vergisi Genel Tebliği TASLAĞI (Seri No: )

Katma Değer Vergisi Genel Tebliği TASLAĞI (Seri No: ) Sayfa 1 / 169 Maliye Bakanlığından Katma Değer Vergisi Genel Tebliği TASLAĞI (Seri No: ) I- TEBLİĞİN KONUSU VE YASAL DAYANAK A. TEBLİĞİN KONUSU 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV)

Detaylı

TAŞIT KREDİSİ VE REHİN SÖZLEŞMESİ Kısaltmalar: TL : Türk Lirası BSMV : Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi KKDF : Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu

TAŞIT KREDİSİ VE REHİN SÖZLEŞMESİ Kısaltmalar: TL : Türk Lirası BSMV : Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi KKDF : Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Madde 1: Tanımlar İşbu sözleşmede yer alan; Banka: Türkiye İş Bankası A.Ş. yi ve özellikle işbu sözleşme konusu krediyi kullandıran şubesini, Müşteri: Banka tarafından kendisine Taşıt Kredisi tahsis edilen

Detaylı

Kısaltmalar: TL : Türk Lirası BSMV : Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi KKDF : Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu

Kısaltmalar: TL : Türk Lirası BSMV : Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi KKDF : Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Madde 1: Tanımlar İşbu sözleşmede yer alan; Banka: Türkiye İş Bankası A.Ş. yi ve özellikle işbu sözleşme konusu krediyi kullandıran şubesini, Müşteri: Banka tarafından kendisine Taşıt Kredisi tahsis edilen

Detaylı

Oda ve Borsa Organ Seçimleri Mevzuatı

Oda ve Borsa Organ Seçimleri Mevzuatı Oda ve Borsa Organ Seçimleri Mevzuatı Ocak 2013 ODA ve BORSA ORGAN SEÇİMLERİ MEVZUATI ISBN: 978-605-137-227-3 TOBB Yayın No: 2013/187 TOBB yayınları için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir.

Detaylı