Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın!"

Transkript

1 Kullanım Kılavuzu

2 Tüm Hakları Saklıdır. Aspire V 17 Nitro Bunları kapsar: Aspire VN7-791 Bu değişiklik: 07/2014 Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın! Bir Acer ID'ye kayıt olmak için Başlat ekranından Acer Portalı'nı açın ya da zaten bir Acer ID'ye sahipseniz oturum açın. Bir Acer ID almak için üç harika nedene sahipsiniz: Acer BYOC ile kendi bulutunu oluşturun. En yeni teklifleri ve ürün bilgilerini alın. Garanti servisi için cihazınızı kaydedin. Daha fazla bilgi için lütfen AcerCloud web sitesini ziyaret edin: Önemli Bu kılavuzda telif hakkı kanunlarınca korunan özel bilgiler bulunmaktadır. Bu kılavuzda bulunan bilgiler önceden haber verilmeden değiştirilebilir. Burada verilen bilgiler yalnızca referans amaçlıdır ve bilgisayarınızla ilgili olmayan bilgiler ya da özellikler içeriyor olabilir. Acer Grup, bu kılavuzda bulunan teknik ya da yazım hatalarından sorumlu değildir. Model numarası: Seri numarası: Satın alma tarihi: Satın alma yeri:

3 İçindekiler - 3 İ ÇINDEKILER İlk yapılacaklar 6 Kılavuzlarınız... 6 Bilgisayarınızın kullanımı için temel bakım ve ipuçları... 6 Bilgisayarı kapatma... 6 Bilgisayarınızı koruma... 7 AC adaptörüne özen gösterme... 7 Temizlik ve servis... 8 Acer dizüstü bilgisayarınızda bir gezinti 9 Ekran görünümü... 9 Klavye görünümü Sol görünüm Sağ görünüm USB 3.0 hakkında bilgi Taban görünümü Klavyenin kullanımı 14 Kilit tuşları Kısayol Tuşları Windows tuşları Dokunmatik yüzey 17 Dokunmatik yüzeyle ilgili temel bilgiler.. 17 Dokunmatik yüzey hareketleri Kurtarma 19 Bir kurtarma yedeği oluşturma Sürücüler ve uygulamalar yedeği oluşturma Sisteminizi geri yükleme Sürücülerin ve uygulamaların tekrar yüklenmesi Sistemi daha önceki bir duruma geri döndürmek Sisteminizi fabrikadan çıktığı duruma geri getirme Windows'tan kurtarma Bir kurtarma yedeğinden kurtarma Internet'e Bağlanma 34 Kabloyla bağlanma Dahili ağ özelliği Kablosuz bağlanma Kablosuz LAN'a bağlanma G ağına bağlanma Bir Bluetooth bağlantısı kullanma 37 Bluetooth'u etkinleştirme ve devre dışı bırakma Bluetooth'u etkinleştirin ve bir aygıt ekleyin BIOS uygulaması 40 Önyükleme sırası Parola oluşturma Bilgisayarınızı koruma 41 Bilgisayar güvenlik kilidini kullanma Parola kullanma Parola Girme Güç yönetimi 43 Güç tasarrufu Pil kutusu 45 Pilin özellikleri Pili şarj etme Pil ömrünü en iyi duruma getirme Pil seviyesini kontrol etme Düşük pil uyarısı Bilgisayarınızla yolculuk yapma 48 Masaüstü bilgisayar bağlantısını kesme Kısa yolculuklar Bilgisayarı hazırlama Toplantılara neler götürülür? Bilgisayarı eve götürme Bilgisayarı hazırlama Yanınızda neler götürmelisiniz? Özel hususlar Ev ofis kurma Bilgisayarla yolculuk yapma Bilgisayarı hazırlama Yanınızda neler götürmelisiniz? Özel hususlar Uluslararası yolculuklar yapmak Bilgisayarı hazırlama Yanınıza neler almalısınız? Özel hususlar Bellek kartı okuyucusu 54 Bağlantı seçenekleri Video ve ses konektörleri 56 HDMI 57 Evrensel Seri Yol (USB) 58 Sık sorulan sorular 60 Servis Talebi Windows 8.1 kullanmakla ilgili yardım ve ipuçları Nasıl Başlat'a gidebilirim? Düğmeler nelerdir? Doğrudan masaüstünde olacak şekilde açılış yapabilir miyim?... 65

4 4 - İçindekiler Uygulamalar arasında nasıl atlayabilirim? Bilgisayarımı nasıl kapatabilirim? Bilgisayarımın kilidini nasıl açabilirim? Alarmı nasıl ayarlayabilirim? Benim uygulamalarım nerede? Microsoft Kimliği (hesap) nedir? Internet Explorer'a nasıl bir sık kullanılan ekleyebilirim? Windows güncelleştirmelerini nasıl kontrol edebilirim? Nereden daha fazla bilgi alabilirim? Sorun giderme Sorun giderme ipuçları Hata mesajları İnternet ve çevrimiçi güvenlik 73 Internet'teki ilk adımlar Bilgisayarınızın korunması Bir İnternet Servis Sağlayıcısı seçin Ağ bağlantıları Net Üzerinde Sörf Yapın! Güvenlik Blu-Ray ya da DVD filmlerini yürütme 84

5 - 5 Başlarken... Bu uygulamada şunları bulacaksınız: Bilgisayarınız ve sağlığınız için özen göstermenizi sağlayacak yararlı bilgiler Güç düğmesini, bağlantı noktalarını ve konektörleri nerede bulabilirsiniz Dokunmatik yüzeyi ve klavyeyi kullanmak için ipuçları ve yardım Kurtarma diskleri nasıl oluşturulur Bir ağa bağlanma ve Bluetooth'u kullanma kuralları Acer'ın birlikte verdiği yazılımları kullanma ile ilgili bilgiler

6 6 - İlk yapılacaklar İ LK YAPILACAKLAR Taşınabilir bilgisayar ihtiyacınızı karşılamak için Acer dizüstü bilgisayarı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kılavuzlarınız Acer dizüstü bilgisayarı kullanırken size yardımcı olması için bir dizi kılavuz tasarladık: İlk başlangıçta Kurulum Kılavuzu, bilgisayarınızın kurulumuna başlarken size yardımcı olur. Hızlı Başlama Kılavuzu size yeni bilgisayarınızın temel özelliklerini ve işlevlerini tanıtır. Bilgisayarınızın, daha üretken olmanızı sağlamasına nasıl yardımcı olabileceği ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen Kullanım Kılavuzu'na bakın. Bu kılavuz; sistem işlevleri, veri kurtarma, genişletme seçenekleri ve sorun giderme gibi konular üzerine detaylı bilgi içerir. Buna ek olarak dizüstü bilgisayarınızla ilgili genel kuralları ve güvenlik uyarılarını içerir. Masaüstünde bulunmaktadır; Yardım simgesine çift tıklayın ve açılan menüden Kullanıcı Kılavuzu'na tıklayın. Bilgisayarınızın kullanımı için temel bakım ve ipuçları Bilgisayarı kapatma Kapatmak için aşağıdakilerden birini yapın: Windows kapama komutunu kullanın: Windows tuşu + <C> basın, Ayarlar > Güç'ü tıklatın ve daha sonra Kapat'ı tıklatın. Eğer bilgisayarınızı kısa bir süreliğine kapatmanız gerekiyor ancak tamamen kapanmasını istemiyorsanız, aşağıdakileri yaparak Hazırda beklet moduna getirebilirsiniz: Güç düğmesine basın. Ayrıca uyku hızlı erişim tuşuna basarak <Fn> + <F4> bilgisayarı uyku moduna da koyabilirsiniz.

7 İlk yapılacaklar - 7 Not Bilgisayarı normal olarak kapatamazsanız, bilgisayarı kapatmak için güç butonuna basın ve dört saniyeden fazla basılı tutun. Bilgisayarı kapatıp yeniden açmak isterseniz açmadan önce en az iki saniye bekleyin. Bilgisayarınızı koruma Bilgisayarınıza iyi bakarsanız iyi bir şekilde işleyecektir. Bilgisayarı direkt güneş ışığına maruz bırakmayın. Bilgisayarı radyatör gibi ısı kaynaklarının yanına koymayın. Bilgisayarınızı 0ºC'den (32ºF) düşük ya da 50ºC'den (122ºF) yüksek sıcaklıklara maruz bırakmayın. Bilgisayarı manyetik alanlarda bırakmayın. Bilgisayarı yağmura ve neme maruz bırakmayın. Bilgisayarın üzerine su veya hiçbir sıvı dökmeyin. Bilgisayarı ağır şoka ya da titreşime maruz bırakmayın. Bilgisayarı toza veya kire maruz bırakmayın. Bilgisayarın üstüne hiçbir nesne koymayın. Bilgisayar ekranını kapatırken çarpmayın. Bilgisayarı asla düz olmayan yerlere koymayın. AC adaptörüne özen gösterme Burada AC adaptörünün bakımı için bazı yollar vardır: Adaptörü başka herhangi bir aygıta takmayın. Güç kablosuna basmayın ya da üzerine ağır nesneler koymayın. Güç kablosunu ve diğer kabloları düzgünce sarın ve üzerine basılmayacak şekilde konumlandırın. Güç kablosunu çıkarırken kablodan değil fişten tutarak çekin. Bir uzatma kablosu kullanıyorsanız buna bağlı cihazların toplam amper değeri, kablonun amper değerini aşmamalıdır. Ayrıca bir prize takılı tüm ekipmanların toplam akım değeri, sigortanın değerini aşmamalıdır.

8 8 - İlk yapılacaklar Temizlik ve servis Bilgisayarı temizlerken bu adımları takip edin: 1. Bilgisayarı kapatın. 2. AC adaptörünü sökün. 3. Yumuşak ve nemli bir bez kullanın. Sıvı ya da aerosol temizleyiciler kullanmayın. Aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse: Bilgisayar düştüğünde veya gövdesi hasar gördüğünde. Bilgisayar normal çalışmıyor. Bkz. Sık sorulan sorular sayfa 60.

9 Acer dizüstü bilgisayarınızda bir gezinti - 9 A CER DIZÜSTÜ BILGISAYARINIZDA BIR GEZINTI Bilgisayarınızı Kurulum Kılavuzu'nda gösterildiği gibi ayarladıktan sonra yeni Acer dizüstü bilgisayarınızı tanıtmamıza izin verin. Ekran görünümü 1 2 # Simge Öğe Açıklama 1 Video kamera Görüntülü iletişim için video kamera. Video kameranın yanındaki bir ışık, video kameranın etkin olduğunu gösterir. 2 Ekran Bilgisayarın çıkışını gösterir. 3 3 Mikrofonlar Ses kaydı için dahili stereo mikrofon.

10 10 - Acer dizüstü bilgisayarınızda bir gezinti Klavye görünümü # Simge Öğe Açıklama 1 Klavye 2 Dokunmatik yüzey Bilgisayarınıza veri girebilmek için. Bkz. "Klavyenin kullanımı" sayfa 14. Dokunmatik yüzey işaretleme aygıtı. Dokunmatik yüzey ve seçim yüzeyleri tek bir yüzey oluşturmaktadır. Sol tıklama gerçekleştirmek için dokunmatik yüzeye sıkıca basın. Sağ tıklama gerçekleştirmek için sağ alt köşeye sıkıca basın. 3 Güç düğmesi Bilgisayarı açar ve kapatır.

11 Acer dizüstü bilgisayarınızda bir gezinti - 11 Sol görünüm # Simge Öğe Açıklama 1 Kensington kilit yuvası Kensington-uyumlu bilgisayar güvenlik kilidine bağlar. Bilgisayar güvenlik kilidi kablosunu, masa ya da kilitli bir çekmecenin tutacağı gibi hareket etmeyen bir nesnenin etrafına dolayın. Kilidi çentiğe sokun ve kilidi kapamak için anahtarı çevirin. Bazı anahtarsız modeller de mevcuttur. 2 USB portu USB aygıtlarına bağlanır. 3 Optik sürücü Dahili optik sürücü; CD leri veya DVD leri kabul eder. 4 Optik sürücü erişim göstergesi Optik sürücü etkinken yanar. 5 Optik sürücü çıkarma tuşu Optik diski sürücüden çıkarır. 6 Acil durum çıkarma yuvası Bilgisayar kapandığında optik sürücü tepsisini çıkarır. Optik sürücü tepsisini çıkartmak için düzleştirilmiş bir kağıt ataşını dikkatlice sokun.

12 12 - Acer dizüstü bilgisayarınızda bir gezinti Sağ görünüm # Simge Öğe Açıklama 1 SD kart okuyucu 2 Kulaklık/hoparlör jakı Secure Digital (SD ya da SDHC) kartlarını kabul eder. Kartı çıkartmak/takmak için itin. Ses aygıtlarına (örneğin, hoparlörler, kulaklıklar) ya da mikrofonlu kulaklıklara bağlanır. 3 USB portu USB aygıtlarına bağlanır. 4 HDMI portu Yüksek çözünürlüklü (high definition) dijital video bağlantılarını destekler. 5 Ethernet (RJ-45) portu Ethernet 10/100/1000-temelli ağa bağlar. Bağlantı noktasını açmak için çıkıntıyı aşağı doğru çekin. Güç göstergesi Bilgisayarın güç durumunu gösterir. 6 Pil durumunu gösterir. Şarj oluyor: Pil şarj olurken ışık Pil göstergesi kehribar renginde yanar. Tamamen şarj oldu: Işık mavidir. 7 DC-in jakı AC adaptöre bağlanır. USB 3.0 hakkında bilgi USB 3.0 uyumlu bağlantı noktaları mavi renktedir. USB 3.0 ya da daha önceki aygıtlarla uyumludur. En iyi performans için USB 3.0 onaylı cihazlar kullanın. USB 3.0 (SuperSpeed USB) spesifikasyonları tarafından tanımlanmıştır.

13 Acer dizüstü bilgisayarınızda bir gezinti - 13 Taban görünümü # Simge Öğe Açıklama 1 Havalandırma ve soğutma fanı 2 Pil sıfırlama deliği Bilgisayarın serin kalmasını sağlar. Açıklığı kapatmayın ya da engellemeyin. Pilin sökülüp tekrar takılmasıyla aynı görevi görür. Deliğe bir kağıt ataç sokun ve dört saniye boyunca bastırın. 3 Hoparlörler Stereo ses çıkışı sağlar.

14 14 - Klavyenin kullanımı KLAVYENIN KULLANIMI Klavye tam boy tuşlara, ayrı sayı tuş takımına, ayrı imlece, kilit, Windows, işlev tuşlarına ve özel tuşlara sahiptir. Kilit tuşları Klavyede, açıp kapatabileceğiniz üç adet kilit tuşu mevcuttur. Kilit tuşu Caps Lock Num Lock Scroll Lock <Fn> + <F12> Kısayol Tuşları Açıklama Caps Lock açıkken yazılan tüm alfabetik karakterler büyük harflidir. Num Lock açıkken, tuş takımı sayısal moddadır. Tuşlar hesap makinesi olarak işlev görür (+, -, *, ve / aritmetik operatörlerle birlikte). Bir çok sayı veri girişi yapacaksanız bu modu kullanın. Scroll Lock açıkken, yukarı ya da aşağı ok tuşlarına bastığınızda ekran bir satır yukarı ya da aşağı hareket eder. Scroll Lock bazı uygulamalarda çalışmaz. Bilgisayarda, ekran parlaklığı ve ses çıkışı gibi bilgisayarın birçok kontrolüne erişimin sağlanması için faydalı tuşlar yer almaktadır. Kısayol tuşlarını etkinleştirmek için, kısayol tuş kombinasyonundaki diğer tuşa basmadan önce <Fn> tuşuna basılı tutun. Kısayol tuşu Simge İşlev Açıklama <Fn> + <F3> <Fn> + <F4> <Fn> + <F5> Uçak modu Uyku Ekran değişikliği Bilgisayarın ağ cihazlarını açar/kapatır. Bilgisayarı Uyku moduna sokar. Görüntü ekranı, harici monitör (eğer bağlıysa) ve ikisi arasında ekran çıktısını değiştirir.

15 Klavyenin kullanımı - 15 Kısayol tuşu Simge İşlev Açıklama <Fn> + <F6> <Fn> + <F7> <Fn> + <F8> <Fn> + <F9> <Fn> + <F12> Ekran kapalı Dokunmatik yüzey değişikliği Hoparlör değişikliği Klavye arka ışığı Scr Lk Görüntü ekran arka ışığını, güçten kazanmak için kapatır. Geriye dönmek için herhangi bir tuşa basın. Dahili dokunmatik yüzeyi açar ve kapatır. Hoparlörleri açar ve kapatır. Klavye ışığını açar ve kapatır. Scroll lock'u açar ve kapatır. <Fn> + < > Parlaklığı artır Ekran parlaklığını artırır. <Fn> + < > Parlaklığı azalt Ekran parlaklığını azaltır. <Fn> + < > Ses aç Sesi artırır. <Fn> + < > Ses kapat Sesi azaltır. <Fn> + <Home> <Fn> + <Pg Up> <Fn> + <Pg Dn> <Fn> + <End> Yürüt/Duraklat Durdur Önceki İleri Seçilen ortam dosyasını oynatın veya duraklatın. Seçilen ortam dosyasının oynatılmasını durdurur. Önceki ortam dosyasına döner. Sonraki ortam dosyasına geçer.

16 16 - Klavyenin kullanımı Windows tuşları Klavyede Windows a özgün fonksiyonları yapan iki tuş vardır. Anahtar Windows tuşu Uygulama tuşu Açıklama Tek başına basıldığında Başlat ekranına ya da son açık uygulamaya geri döner. Aynı zamanda başka işlevlere sahip diğer tuşlarla da kullanılabilir. Lütfen Windows Yardım'a bakın. Bu tuş farenin sağ tuşuna basmakla aynı işleve sahiptir; uygulamanın kontekst menüsünü açar.

17 Dokunmatik yüzey - 17 D OKUNMATIK YÜZEY Dokunmatik yüzeyle ilgili temel bilgiler Dokunmatik yüzey ekrandaki oku (ya da 'imleci') kontrol eder. Parmağınızı dokunmatik yüzey üzerinde kaydırdıkça imleç de bu hareketi takip edecektir. Not Dokunmatik yüzey, parmak hareketine karşı hassastır; ne kadar hafif dokunursanız, tepki o kadar iyi olur. Touchpad'i kullanırken dokunmatik yüzeyin ve parmaklarınızın kuru ve temiz olmasına dikkat edin. İmleç, bazı temel hareketlerle kontrol edilir: Tek parmakla kaydırma: İmleci hareket ettirmek için parmağınızı dokunmatik yüzey üzerinde kaydırın. Tek parmakla basma ya da dokunma: Dokunmatik yüzeye basarak ya da parmağınızla hafifçe dokunarak, bir öğeyi seçmek ya da başlatmak için 'tıklama' işlemi yapabilirsiniz. Çift dokunma ya da 'çift tıklama' işlevini gerçekleştirmek için dokunmayı hızla tekrarlayın. Sağ alt köşeye tek parmakla basma: Bir 'sağ tıklama' gerçekleştirmek için dokunmatik yüzeyin sağ alt köşesine basın. Başlat ekranında, bu işlem uygulama komutlarını değiştirir. Çoğu uygulamada, seçilen öğeyle ilgili bir bağlam menüsü açar. Sürükle: Dokunmatik yüzeyin sol alt köşesini basılı tutun ya da dokunmatik yüzey üzerinde herhangi bir yere iki kez dokunun. Daha sonra bir alandaki tüm öğeleri seçmek için diğer parmağınızı dokunmatik yüzey üzerinde kaydırın.

18 18 - Dokunmatik yüzey Dokunmatik yüzey hareketleri Windows 8.1 ve diğer birçok uygulama, bir ya da daha fazla parmağın kullanıldığı dokunmatik yüzey hareketlerini destekler. Not Dokunmatik yüzey hareketleri desteği, etkin uygulamaya bağlıdır. Bu durum aşağıdaki gibi birkaç basit hareketle uygulamaları kontrol etmenize olanak sağlar: Parmağınızı kenardan içeri kaydırın: Dokunmatik yüzeyin sağ ya da sol kenarından ortaya doğru çektirerek Windows araçlarına erişin. Sağdan içeri çektirin: Charm'ları açar. Soldan içeri çektirin: Bir önceki uygulamaya geçer. İki parmakla kaydırma: İki parmağınızı dokunmatik yüzey üzerine yerleştirerek ve her ikisini herhangi bir yönde hareket ettirerek web sayfaları, belgeler ya da çalma listeleri arasında çabucak kaydırın. İki parmakla sıkıştırma: Basit bir parmak ve baş parmak hareketiyle çabucak fotoğraflara, haritalara ve belgelere yakınlaştırabilir ve uzaklaştırabilirsiniz.

19 Kurtarma - 19 K URTARMA Bilgisayarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız ve sıkça sorulan sorular (bkz. Sık sorulan sorular sayfa 60) size yardımcı olmuyorsa bilgisayarınızı "kurtarabilirsiniz"; yani bilgisayarınızı daha önceki bir durumuna getirebilirsiniz. Bu bölümde bilgisayarınızda bulunan kurtarma araçları açıklanmaktadır. Acer, bir kurtarma yedeği, bir sürücü ve uygulamalar yedeği almanızı sağlayan ve Windows araçları ya da kurtarma yedeği ile kurtarma seçeneklerini başlatma olanağı sunan, Acer Recovery Management uygulamasını sunmaktadır. Not Acer Recovery Management, yalnızca ön yüklü Windows işletim sistemiyle birlikte sunulmaktadır. Önemli En kısa zamanda bir Kurtarma Yedeği ve Sürücü ve Uygulama Yedeği oluşturmanız önerilmektedir. Belirli durumlarda tam yedekleme bir USB kurtarma yedeği gerektirecektir. Bir kurtarma yedeği oluşturma USB veri depolama sürücü kullanarak tekrar yüklemek için önceden kurtarma yedeği oluşturmanız gerekir. Kurtarma yedeğinde, Windows ve tüm fabrikada yüklenmiş yazılım ve sürücüler dahil olmak üzere bilgisayarınızın sabit disk sürücünün tüm orijinal içerikleri yer alır. Bu yedeği kullanarak, tüm ayarlarınızı ve kişisel verilerinizi koruyarak bilgisayarınızı satın alındığı günkü durumuna geri getirebilirsiniz. Not Kurtarma yedeği biçimlendirdikten sonra en az 16 GB alan gerektirdiğinden, 32 GB ya da daha büyük kapasitede bir USB sürücü kullanmanız önerilmektedir.

20 20 - Kurtarma 1. Başlat'ta 'Recovery' yazın ve uygulamalar listesinde Acer Recovery Management'ı tıklatın. 2. Fabrika Varsayılan Yedeği Oluştur'u tıklatın. Kurtarma Sürücüsü penceresi açılır. İçerikleri kurtarma bölümünden kurtarma sürücüsüne kopyala'nın seçili olduğundan emin olun. Bu durumda en eksiksiz ve en güvenli kurtarma yedeği oluşturulacaktır. 3. USB sürücüsünü takın ve İleri'yi tıklatın.

21 Kurtarma - 21 Kurtarma yedeği biçimlendirdikten sonra en az 16 GB alan gerektirdiğinden, 32 GB ya da daha büyük kapasitede bir USB sürücü kullanmanız önerilmektedir. 4. Ekranda yedekleme ilerleyişi gösterilecektir. 5. Tamamlanana kadar işlemleri uygulayın. 6. Kurtarma yedeği oluşturduktan sonra, kurtarma bilgilerinin bilgisayarınızdan silinmesini seçebilirsiniz. Bu bilgileri silerseniz bilgisayarınızı geri yüklemek için yalnızca USB kurtarma yedeğini kullanabilirsiniz. USB sürücüyü kaybederseniz ya da silerseniz bilgisayarınızı geri yükleyemezsiniz. 7. USB sürücüyü çıkarın ve üzerini açıklayıcı biçimde etiketleyin. Önemli Yedeğin üzerine 'Windows Kurtarma Yedeği' gibi benzersiz açıklayıcı bir etiket yazın. Yedeği, hatırlayacağınız güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun. Sürücüler ve uygulamalar yedeği oluşturma Bilgisayarınızın gerektirdiği fabrikada yüklenmiş yazılım ve sürücüleri içeren bir Sürücüler ve Uygulamalar Yedeği oluşturmak için bir USB veri depolama sürücüsü ya da eğer bilgisayarınızda bir DVD kaydedici varsa, bir ya da daha fazla boş DVD kullanabilirsiniz.

22 22 - Kurtarma 1. Başlat'ta 'Recovery' yazın ve uygulamalar listesinde Acer Recovery Management'ı tıklatın. 2. Sürücüler ve Uygulamalar Yedeği Oluştur'u tıklatın. USB sürücüsünü takın ya da optik sürücüye yeni bir boş disk takın. Ardından, İleri'yi tıklatın. Eğer bir USB sürücüsü kullanıyorsanız, devam etmeden USB sürücünüzün yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun. DVD kullanıyorsanız kurtarma disklerini tamamlamak için gereken kaydedilebilir disklerin sayısı da gösterilmektedir. Gereken sayıda aynı ve boş disklere sahip olduğunuzdan emin olun. 3. Dosyaları kopyalamak için Başlat'ı tıklatın. Ekranda yedekleme ilerlemesi gösterilecektir. 4. Tamamlanana kadar işlemi takip edin: Eğer optik diskler kullanıyorsanız sürücü, yazmayı tamamladığı diskleri çıkartacaktır. Diski sürücüden çıkarın ve asetat kalemi ile işaretleyin.

23 Kurtarma - 23 Birden fazla disk gerekirse, istendiğinde yeni bir disk takın ve ardından Tamam a tıklayın. İşlem tamamlanana dek devam edin. USB sürücü kullanıyorsanız sürücüyü çıkarın ve açık biçimde etiketleyin. Önemli Her bir yedeğin üzerine 'Sürücüler ve Uygulamalar Yedeği' gibi benzersiz açıklayıcı bir etiket yazın. Yedeği, hatırlayacağınız güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun. Sisteminizi geri yükleme Sisteminizi kurtarmak için: 1. Küçük düzeltmeler yapın. Eğer yalnızca birkaç yazılım ya da donanım düzgün çalışmamaya başladıysa, sorun yazılımın veya aygıt sürücülerinin tekrar yüklenmesiyle çözülebilir. Fabrikada yüklenmiş yazılım ve sürücüleri geri yüklemek için bkz. Sürücülerin ve uygulamaların tekrar yüklenmesi sayfa 24. Önceden yüklenmemiş yazılım ya da sürücülerin tekrar yüklenmesiyle ilgili bilgi için ilgili ürünün belgelerine ya da destek Web sitesine bakın. 2. Bir önceki sistem durumuna geri dönün. Eğer yazılım ya da sürücülerin tekrar yüklenmesi yardımcı olmadıysa sorun, sisteminizi, her şeyin düzgün çalıştığı bir önceki duruma getirerek çözülebilir. Talimatlar için bkz. Sistemi daha önceki bir duruma geri döndürmek sayfa İşletim sisteminizi sıfırlayın. Eğer hiçbir işlem sorununuzu çözmediyse ve sisteminizi ilk haline geri getirmek ancak kullanıcı bilgilerinizi korumak istiyorsanız, bkz. Sisteminizi fabrikadan çıktığı duruma geri getirme sayfa Sisteminizi fabrikadan çıktığı duruma geri getirin. Eğer hiçbir işlem sorununuzu çözmediyse ve sisteminizi fabrikadan çıktığı durumuna geri getirmek istiyorsanız, bkz. Sisteminizi fabrikadan çıktığı duruma geri getirme sayfa 27.

24 24 - Kurtarma Sürücülerin ve uygulamaların tekrar yüklenmesi Bir sorun giderme adımı olarak bilgisayarınızda fabrikada yüklenmiş olarak gelen uygulamaları ve aygıt sürücülerini tekrar yüklemeniz gerekebilir. Oluşturduğunuz sabit disk sürücünüzü ya da yedeğinizi kullanarak sisteminizi geri yükleyebilirsiniz. Diğer uygulamalar - Bilgisayarınızla birlikte gelmemiş olan bir yazılımı tekrar yüklemeniz gerekiyorsa yazılımın yükleme talimatlarını uygulamanız gerekir. Yeni aygıt sürücüleri - Bilgisayarınızda önceden yüklü olarak gelmeyen aygıt sürücülerini geri yüklemeniz gerekiyorsa aygıtla birlikte verilen talimatları uygulayın. Windows'u ve bilgisayarınızda kayıtlı kurtarma bilgilerini kullanarak geri yükleme işlemini yapıyorsanız: 1. Başlat'ta 'Recovery' yazın ve uygulamalar listesinde Acer Recovery Management'ı tıklatın. 2. Sürücüleri ya da Uygulamaları Tekrar Yükle'yi tıklatın.

25 Kurtarma Acer Resource Center'in İçindekiler bölümünü görüyor olmanız gerekmektedir. Görüntü sadece referans amaçlıdır. 4. Yüklemek istediğiniz öğe için yükleme simgesini tıklatın. Daha sonra yüklemeyi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin. Bu işlemi tekrar yüklemek istediğiniz her öğe için tekrarlayın. DVD ya da USB'deki Sürücüler ve Uygulamalar Yedeğinden geri yükleme yapıyorsanız: 1. Sürücüler ve Uygulamalar Yedeği'ni disk sürücüsüne takın ya da boş bir USB bağlantı noktasına takın. Eğer bir DVD taktıysanız Acer Resource Center'ın başlatılmasını bekleyin. Eğer Acer Resource Center otomatik olarak başlamazsa Windows tuşu + <E>'ye basın, ardından optik sürücü simgesini çift tıklatın. Eğer bir USB sürücüsü kullanıyorsanız Windows tuşu + <E>'ye basın ardından yedeği içeren sürücüyü çift tıklatın. ResourceCenter'i çift tıklatın.

26 26 - Kurtarma 2. Acer Resource Center'in İçindekiler bölümünü görüyor olmanız gerekmektedir. Görüntü sadece referans amaçlıdır. 3. Yüklemek istediğiniz öğe için yükleme simgesini tıklatın. Daha sonra yüklemeyi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin. Bu işlemi tekrar yüklemek istediğiniz her öğe için tekrarlayın. Sistemi daha önceki bir duruma geri döndürmek Microsoft Sistem Geri Yükleme özelliği, düzenli olarak sistem ayarlarınızın 'fotoğraflarını' çeker ve bunları geri yükleme noktası olarak kaydeder. Çoğu zor çözülen yazılım sorununda, bu geri yükleme noktalarından birine geri dönerek sisteminizi yeniden çalışır duruma getirebilirsiniz. Windows her gün ve her bir yazılım ya da aygıt sürücüsü yüklemenizde otomatik olarak yeni geri yükleme noktaları oluşturur. Not Microsoft Sistem Geri Yükleme'yi kullanmayla ilgili daha fazla bilgi için Başlat'ta 'Yardım' yazın ve uygulamalar listesinde Yardım ve Destek'i tıklatın. Yardım Ara kutusuna 'Windows sistem geri yükleme' yazın ve Enter'a basın. Bir geri yükleme noktasına geri dönme 1. Başlat'ta 'Denetim Masası' yazın ve uygulamalar listesinde Denetim Masası'nı tıklatın. 2. Sistem ve Güvenlik > İşlem Merkezi'ni tıklatın. Ardından pencerenin en altındaki Kurtarma'yı tıklatın.

27 Kurtarma Sistem Geri Yüklemeyi Aç'a tıklayın, ardından İleri'ye tıklayın. 4. Son geri yükleme noktasını tıklatın (sisteminizin düzgün çalıştığı zamandaki), İleri'yi tıklatın, ardından Son'u tıklatın. 5. Bir onay penceresi görüntülenir; Evet'i tıklatın. Sisteminiz, belirttiğiniz geri yükleme noktası kullanılarak geri yüklenir. Bu işlem dakikalarca sürebilir ve bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını gerektirebilir. Sisteminizi fabrikadan çıktığı duruma geri getirme Bilgisayarınızda diğer yöntemler tarafından çözülemeyecek sorunlar varsa sisteminizi fabrikadan çıktığı duruma geri getirmek için her şeyi yeniden yüklemeniz gerekebilir. Sabit disk sürücüden ya da oluşturmuş olduğunuz kurtarma yedeğinden kurtarma yapabilirsiniz. Eğer hala Windows'u çalıştırıyorsanız ve kurtarma bölümünü silmediyseniz aşağıdaki Windows'tan kurtarma'ya bakın. Eğer Windows'u çalıştıramıyorsanız, ilk sabit diskiniz tamamen tekrar biçimlendirilmişse ya da yeni bir sabit disk sürücü takmışsanız, bkz. Bir kurtarma yedeğinden kurtarma sayfa 30. Windows'tan kurtarma Acer Recovery Management'ı başlatın: Başlat'ta 'Recovery' yazın ve uygulamalar listesinde Acer Recovery Management'ı tıklatın. İki seçenek mevcuttur, Fabrika Ayarlarını Geri Yükle (PC'imi Sıfırla) ya da Özel Geri Yükleme (PC'mi yenile). Fabrika Ayarlarını Geri Yükle, sabit diskinizdeki her şeyi siler ve daha sonra Windows'u ve sisteminizde ön yüklü gelen tüm yazılımları ve sürücüleri geri yükler. Sabit disk sürücünüzdeki önemli dosyalara erişebiliyorsanız dosyaları şimdi yedekleyin. Bkz. Acer Recovery Management ile Fabrika Ayarlarını Geri Yükleme sayfa 28.

28 28 - Kurtarma Özel Geri Yükleme, dosyalarınızı (kullanıcı verileri) korumaya çalışır ancak tüm yazılımları ve sürücüleri tekrar yükler. Bilgisayarınızı satın aldıktan sonra yüklediğiniz yazılımlar kaldırılacaktır (Windows Store'dan yüklenen yazılımlar hariç). Bkz. Acer Recovery Management ile Özel Geri Yükleme sayfa 29. Acer Recovery Management ile Fabrika Ayarlarını Geri Yükleme 1. Fabrika Ayarlarını Geri Yükle'yi tıklatın. Önemli 'Fabrika Ayarlarını Geri Yükle' işlemi sabit diskinizdeki tüm dosyaların silinmesine neden olacaktır. 2. Kişisel bilgisayarınızı sıfırlayın penceresi açılır. Görüntü sadece referans amaçlıdır. 3. İleri'yi tıklatın ve daha sonra dosyalarınızı nasıl sileceğinizi seçin: a. Yalnızca dosyalarımı kaldır bilgisayarınızı geri yüklemeden önce tüm dosyaları çabucak siler ve bu işlem yaklaşık 30 dakika sürer.

29 Kurtarma - 29 b. Sürücüyü tamamen temizle her dosya silindikten sonra sürücüyü tamamen temizler. Böylece kurtarmadan sonra hiçbir dosya görüntülenemez. Sürücünün silinmesi çok daha uzun sürer ve bu süre 5 saate kadar çıkabilir. Ancak eski dosyalar tamamen kaldırıldığından çok daha güvenlidir. 4. Sıfırla'yı tıklatın. 5. Kurtarma işlemi, bilgisayarın yeniden başlatılmasıyla başlar ve dosyaların sabit disk sürücünüze kopyalanmasıyla devam eder. 6. Kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra ilk çalıştırma işlemlerini tekrarlayarak bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Başlatma sırasında sabit sürücüden kurtarma 1. Bilgisayarınızı açın ve açılışta <Alt> + <F10> tuşlarına basın. Klavye düzenini seçmenizi isteyen bir ekran görüntülenir. 2. Artık birden fazla seçenek gösterilir. Sorun Giderme'ye tıklayın. 3. Kişisel bilgisayarınızı yenileyin ya da Kişisel bilgisayarınızı sıfırlayın öğelerinden birini tıklatın. Not "Kişisel bilgisayarınızı yenileyin" bilgisayarınızı, dosyaları değiştirmeden varsayılan fabrika durumuna geri getirmenizi sağlar. "Kişisel bilgisayarınızı sıfırlayın" tüm dosyalarınızı kaldırır ve bilgisayarınızı fabrika ayarlarına geri döndürür. 4. İleri yi tıklayın. İşlem birkaç dakika sürecektir. Acer Recovery Management ile Özel Geri Yükleme 1. Özel Geri Yükleme (Kullanıcı Verilerini Koru)'yı tıklatın.

30 30 - Kurtarma 2. PC'nizi Yenileyin penceresi açılır. Görüntü sadece referans amaçlıdır. 3. İleri'yi, ardından Yenile'yi tıklatın. 4. Kurtarma işlemi, bilgisayarın yeniden başlatılmasıyla başlar ve dosyaların sabit disk sürücünüze kopyalanmasıyla devam eder. Bu işlem yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bir kurtarma yedeğinden kurtarma USB sürücüdeki kurtarma yedeğinden kurtarma yapmak için: 1. Kurtarma yedeğinizi bulun. 2. Bilgisayarınızda dahili bir klavye yoksa, bilgisayarınıza bir klavye taktığınızdan emin olun. 3. USB sürücüyü takın ve bilgisayarınızı açın. 4. Henüz etkin değilse F12 Açılış Menüsünü etkinleştirmeniz gerekmektedir: a. Bilgisayarınızı başlatırken <F2>'ye basın. b. Main menü'yü seçmek için sol ya da sağ ok tuşlarını kullanın. c. F12 Boot Menu seçilene kadar aşağı tuşuna basın, bu ayarı Enabled değiştirmek için <F5>'e basın. d. Exit menüsünü seçmek için sol ya da sağ ok tuşlarını kullanın. e. Bilgisayarınızın kullandığı BIOS türüne bağlı olarak Save Changes and Exit'i ya da Exit Saving Changes'i seçin ve Enter'a basın. Onaylamak için Tamam ya da Evet'i seçin. f. Bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.

31 Kurtarma Açılış sırasında, açılış menüsünü açmak için <F12>'ye basın. Açılış menüsü, hangi aygıttan açılış yapılacağını seçmenizi sağlar. USB sürücüyü seçin. a. Ok tuşlarınızı kullanarak USB Aygıtı'nı seçin ve daha sonra Enter'a basın. b. Windows, normal başlatma süreci yerine kurtarma yedeğinden başlar. 6. Klavye türünüzü seçin. 7. Sorun giderme'yi seçin ve kullanılacak kurtarma türünü belirleyin: a. Gelişmiş'i tıklatın ve Sistem Geri Yükleme'yi tıklatarak Microsoft Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın: Microsoft Sistem Geri Yükleme özelliği, düzenli olarak sistem ayarlarınızın 'fotoğraflarını' çeker ve bunları geri yükleme noktası olarak kaydeder. Çoğu zor çözülen yazılım sorununda, bu geri yükleme noktalarından birine geri dönerek sisteminizi yeniden çalışır duruma getirebilirsiniz. b. Sıfırlama işlemini başlatmak için Kişisel bilgisayarınızı sıfırlayın'ı tıklatın: PC'nizi Sıfırlayın, sabit diskinizdeki her şeyi siler ve daha sonra Windows'u ve sisteminizde ön yüklü gelen tüm yazılımları ve sürücüleri geri yükler. Sabit disk sürücünüzdeki önemli dosyalara erişebiliyorsanız dosyaları şimdi yedekleyin. Aşağıdaki Kurtarma yedeğinden bilgisayarınızı sıfırlama konusuna bakın. c. Yenileme işlemini başlatmak için PC'nizi Yenileyin'i tıklatın: Bilgisayarınızı yenileyin, dosyalarınızı (kullanıcı verileri) korumaya çalışır ancak tüm yazılımları ve sürücüleri tekrar yükler. Bilgisayarınızı satın aldıktan sonra yüklediğiniz yazılımlar kaldırılacaktır (Windows Mağazası'ndan yüklenen yazılımlar hariç). Bkz. Kurtarma yedeğinden bilgisayarınızı yenileme sayfa 33.

32 32 - Kurtarma Kurtarma yedeğinden bilgisayarınızı sıfırlama Önemli Bilgisayarınızı Sıfırlayın işlemi sabit disk sürücünüzdeki tüm bilgilerin silinmesine neden olacaktır. 1. Kişisel bilgisayarınızı sıfırlayın penceresi açılır. Görüntü sadece referans amaçlıdır. 2. İleri yi tıklayın. 3. Kurtarılacak işletim sistemini seçin (normalde yalnızca bir seçenek vardır). 4. Sabit diskinizde yapılan değişiklikleri saklamayı seçin: a. Eğer kurtarma bölümünü sildiyseniz ya da sabit disk sürücüsündeki bölümleri başka şekilde değiştirdiyseniz ve bu değişiklikleri korumak istiyorsanız Hayır'ı seçin. b. Bilgisayarınızı tamamen Fabrika Ayarları'na geri yüklemek için Evet'i seçin. 5. Dosyalarınızı nasıl sileceğinizi seçin: a. Yalnızca dosyalarımı kaldır bilgisayarınızı geri yüklemeden önce tüm dosyaları çabucak siler ve bu işlem yaklaşık 30 dakika sürer. b. Sürücüyü tamamen temizle her dosya silindikten sonra sürücüyü tamamen temizler. Böylece kurtarmadan sonra hiçbir dosya görüntülenemez. Sürücünün silinmesi çok daha uzun sürer ve bu süre 5 saate kadar çıkabilir. Ancak eski dosyalar tamamen kaldırıldığından çok daha güvenlidir. 6. Sıfırla'yı tıklatın. 7. Kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra ilk çalıştırma işlemlerini tekrarlayarak bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

33 Kurtarma - 33 Kurtarma yedeğinden bilgisayarınızı yenileme 1. PC'nizi Yenileyin penceresi açılır. 2. İleri yi tıklayın. 3. Kurtarılacak işletim sistemini seçin (normalde yalnızca bir seçenek vardır). 4. Yenile'yi tıklatın. 5. Kurtarma işlemi, bilgisayarın yeniden başlatılmasıyla başlar ve dosyaların sabit disk sürücünüze kopyalanmasıyla devam eder. Bu işlem yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

34 34 - Internet'e Bağlanma I NTERNET'E BAĞLANMA Not Bu bölümdeki bilgiler bilgisayarınız için geçerli olmayabilir. Bu bölümde bağlantı türlerine ve Internet'e bağlanmaya ilişkin temel bilgiler vardır. Ayrıntılı bilgi için lütfen bkz. Ağ bağlantıları sayfa 75. Kabloyla bağlanma Dahili ağ özelliği Dahili ağ özelliği sayesinde bilgisayarınızı kabloyla kolayca Internet'e bağlayabilirsiniz. Fakat öncelikle telefon veya Internet şirketi gibi bir Internet Hizmet Sağlayıcısı'nın (ISP) evinize veya ofisinize gelerek Internet hizmetini kurması gerekir. ISP, router adı verilen ve Internet'e bağlanmanızı sağlayan küçük bir kutu kurar. Router'ınız kurulduğunda, tüm yapmanız gereken ağ kablosunun bir ucunu bilgisayarınızdaki ağ portuna, diğer ucunu ise router'ınızdaki porta takmaktır. (Aşağıdaki resme bakın.) Bu işlemden sonra çevrimiçi olmaya hazırsınız.

35 Internet'e Bağlanma - 35 Kablosuz bağlanma Kablosuz LAN'a bağlanma Kablosuz LAN (veya WLAN), iki veya daha fazla bilgisayarı kablolar olmadan bağlayabilen kablosuz yerel alan ağıdır. WLAN'a bağlandığınızda, Internet'e erişebilirsiniz. Ayrıca dosyalarınızı, başka aygıtları ve hatta Internet bağlantınızı bile paylaşabilirsiniz. Uyarı Uçak yolculuğu sırasında kablosuz aygıtları kullanmak yasak olabilir. Uçağın çalışması sırasında tehlikeli olabileceği, iletişimin bozulmasına yol açabileceği ve hatta yasadışı olabileceği için uçağa bindiğinizde ve kalkış sırasında tüm kablosuz aygıtlar kapatılmalıdır. Yalnızca kabin ekibi güvenli olduğunu bildirdikten sonra bilgisayarınızın kablosuz aygıtlarını açabilirsiniz. Bilgisayarınızın kablosuz bağlantısı varsayılan olarak açılır ve Windows kurulum sırasında algıladığı kullanılabilir ağların listesini görüntüler. Ağınızı seçin ve gerekiyorsa şifrenizi girin. Acer dizüstü bilgisayarlarında ağ bağlantısını açıp kapatan bir Uçak modu kısayol tuşu bulunur. Ağ yönetim seçeneklerini kullanarak kablosuz ağınızı açabilir/kapatabilir veya ağ üzerinden hangi içeriklerin paylaşıldığını kontrol edebilirsiniz. Başlat ekranında, 'kablosuz' yazmaya başlayın, ardından Ağa bağlan ya da Wi-Fi ayarlarını değiştir'i seçin. Aksi durumda, Internet Explorer tarayıcısını açın ve talimatları izleyin. Not Internet'e bağlanmaya ilişkin ayrıntılar için lütfen Internet Hizmet Sağlayıcısı'na (ISP) veya router'ınıza ait belgelere bakın.

36 36 - Internet'e Bağlanma 3G ağına bağlanma Bilgisayarınızda SIM yuvası varsa 3G (cep telefonu) ağıyla Internet'e bağlanabilirsiniz. 3G bağlantısını gerçekleştirmek için uyumlu bir SIM kartınız ve cep telefonu sağlayıcınızla veri sözleşmeniz olmalıdır. Not 3G ile Internet'e bağlanmaya ilişkin ayrıntılar için lütfen cep telefonu sağlayıcınızla iletişime geçin.

37 Bir Bluetooth bağlantısı kullanma - 37 B IR BLUETOOTH BAĞLANTISI KULLANMA Bluetooth, birçok farklı cihaz türü arasında kısa mesafelerde kablosuz olarak veri aktarmanızı sağlayan bir teknolojidir. Bluetooth özellikli cihazlar arasında bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler, kablosuz kulaklıklar ve klavyeler bulunmaktadır. Bluetooth'u kullanmak için aşağıdakilerden emin olmanız gerekir: 1. Her iki cihazda da Bluetooth'un etkin olduğundan. 2. Cihazlarınızın "eşleştirilmiş" (ya da bağlı) olduğundan. Bluetooth'u etkinleştirme ve devre dışı bırakma Bluetooth bağdaştırıcısının her iki cihazda da etkin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda, harici bir anahtar, yazılım ayarı ile etkinleştirebilir ya da bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına ayrı bir Bluetooth harici cihazı takılı olabilir (eğer dahili Bluetooth bağdaştırıcı yoksa). Not Lütfen Bluetooth bağdaştırıcısını nasıl açacağınızı belirlemek için aygıtlarınızın kullanıcı kılavuzunu kontrol edin. Bluetooth'u etkinleştirin ve bir aygıt ekleyin Her yeni cihazın önce bilgisayarınızın Bluetooth bağdaştırıcısı "eşleştirilmesi" gerekmektedir. Yani önce güvenlik amaçları için kimliğinin doğrulanması gerekmektedir. Eşleştirmeyi yalnızca bir kez yapmanız yeterlidir. Bundan sonra her iki cihazda Bluetooth bağdaştırıcının açılması, bağlantının kurulmasını sağlayacaktır. Bilgisayarınızın Bluetooth özelliği varsayılan olarak kapalı durumdadır. Bilgisayarın Bluetooth bağdaştırıcısını etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın: 1. Düğmeleri açın ve Ayarlar > Bilgisayar Ayarlarını Değşitir > Bilgisayar ve aygıtlar > Bluetooth'u seçin ya da Windows tuşu + <W> düğmesine basın ve 'Kablosuz' yazın. Sonuçlarda Bluetooth ayarları'nı tıklatın.

38 38 - Bir Bluetooth bağlantısı kullanma 2. Bluetooth'un yanındaki düğmeyi tıklatarak etkinleştirin/devre dışı bırakın. 3. Bilgisayarınız otomatik olarak aygıtları aramaya başlayacak ve kendini diğer aygıtlar tarafından görünebilir hale getirecektir. 4. Bulunan aygıtlar listesinden eklemek istediğiniz aygıta dokunun ve Eşleştir'i seçin. Bilgisayarınızda, cihazınızda gösterilen kodla aynı olması gereken bir kod gösterilir. Evet'i seçin. Daha sonra aygıtınızdan eşleştirmeyi kabul edin. Not Eski Bluetooth teknolojilerini kullanan bazı aygıtlarda, her iki aygıtın da bir PIN girmesi istenir. Cihazlardan birinde herhangi bir giriş olmadığında (örneğin bir kulaklıkta), geçiş kodu cihaza sabit olarak kaydedilmiştir (genellikle "0000" ya da "1234"). Daha fazla bilgi için aygıtınızın kullanıcı kılavuzuna başvurun.

39 - 39 Bilgisayarınızı ve verilerinizi güvende tutma... Bu uygulamada şunları bulacaksınız: Bilgisayarınızı nasıl güvende tutabilirsiniz Parola oluşturma Seyahat ederken neleri hazırlanız gerekir Pilinizden en iyi verimi nasıl alabilirsiniz

40 40 - BIOS uygulaması BIOS UYGULAMASI BIOS uygulaması bilgisayarınızın BIOS kısmında bulunan, donanım oluşturma programıdır. Bilgisayarınız zaten oluşturulmuş ve etkili kılınmıştır, normalde bu işlevi çalıştırmanıza gerek yoktur. Fakat, yapılandırma problemleriyle karşılaşırsanız bu yardımcı programı çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz. BIOS işlevini aktif hale getirmek için POST sırasında bilgisayar logosu gösterilirken <F2> ye basın. Önyükleme sırası BIOS işlevinde yükleme sırasını ayarlamak için, BIOS işlevini aktif hale getirin, ardından ekranın en üstünde listelenen kategorilerden Boot u seçin. Parola oluşturma BIOS işlevinde parolayı belirlemek için, BIOS işlevini aktif hale getirin, ardından ekranın en üstünde listelenen kategorilerden Security kısmını seçin. Password on boot:'u bulun ve bu özelliği etkinleştirmek için <F5> ve <F6> tuşlarını kullanın.

41 Bilgisayarınızı koruma - 41 B ILGISAYARINIZI KORUMA Bilgisayarınız, dikkat etmeniz gereken değerli bir yatırımdır. Bilgisayarınızı nasıl koruyacağınızı ve bilgisayarınıza nasıl bakacağınızı öğrenin. Güvenlik özellikleri arasında yazılım ve donanım kilitleri; bir güvenlik çentiği ve parolalar vardır. Bilgisayar güvenlik kilidini kullanma Bilgisayar, bir güvenlik kilidi için Kensington ile uyumlu bir güvenlik yuvası içerir. Bir bilgisayar güvenlik kilidi kablosunu masa ya da kilitli bir çekmecenin kulpu gibi hareket etmeyen bir nesnenin etrafına dolayın. Kilidi çentiğe sokun ve kilidi kapatmak için anahtarı çevirin. Bazı anahtarsız modeller de mevcuttur. Parola kullanma Şifreler bilgisayarınızı yetkisiz erişimden korur. Bu şifrelerin konması bilgisayar ve verileriniz için birçok koruma düzeyi oluşturur: Gözetmen Parolası BIOS yardımcı programına onaylanmayan girişleri engeller. Oluşturulduktan sonra BIOS yardımcı programına girebilmeniz için bu parolayı girmeniz gerekir. Bkz. Parola oluşturma sayfa 40. Kullanıcı Parolası onaylamadığınız kullanımlara karşı bilgisayarınızı korur. Maksimum güvenlik için bu şifrenin kullanımını açılıştaki ve Hazırda bekletme durumundan (kullanılabiliyorsa) çıkıştaki şifre denetim noktası ile birleştirin. Önyükleme Sırasında Parola onaylamadığınız kullanımlara karşı bilgisayarınızı korur. Maksimum güvenlik için bu şifrenin kullanımını açılıştaki ve Hazırda bekletme durumundan (kullanılabiliyorsa) çıkıştaki şifre denetim noktası ile birleştirin. Önemli Gözetmen Parolanızı unutmayın! Parolanızı unutursanız satıcınız ya da en yakın yetkili servis merkezi ile irtibata geçin.

42 42 - Bilgisayarınızı koruma Parola Girme Bir şifre belirlendiğinde, ekranın ortasında bir şifre giriş alanı görüntülenir. Yönetici Şifresi ayarlandığında, BIOS yardımcı programına girince bir istem belirir. Yönetici Şifresi ni girin ve BIOS yardımcı programına erişebilmek için <Enter> tuşuna basın. Parolayı doğru giremezseniz bir uyarı mesajı çıkar. Tekrar deneyin ve <Enter> tuşuna basın. Kullanıcı Parolası ayarlandığında ve önyükleme parolası parametresi etkinleştirildiğinde önyükleme sırasında bir komut belirir. Kullanıcı Şifresi ni girin ve bilgisayarı kullanabilmek için <Enter> tuşuna basın. Parolayı doğru giremezseniz bir uyarı mesajı çıkar. Tekrar deneyin ve <Enter> tuşuna basın. Önemli Bir parolayı doğru biçimde girmek için üç şansınız var. Üç denemeden sonra parolayı tekrar yanlış girerseniz sistem durur. Bilgisayarı kapatmak için açma düğmesine basın ve dört saniye basılı tutun. Sonra bilgisayarınızı açın ve tekrar deneyin.

43 Güç yönetimi - 43 GÜÇ YÖNETIMI Bu bilgisayarda sistem etkinliğini izleyen yerleşik güç yönetimi bulunmaktadır. Sistem etkinliği aşağıdaki aygıtlardan birini veya birkaçını içeren herhangi bir etkinliği göstermektedir: klavye, fare, sabit disk, bilgisayarınıza bağlı olan çevre birimleri ve video belleği. Belirli bir süre herhangi bir etkinlik görülmezse enerjiden tasarruf etmek için bilgisayar bu aygıtların bir kısmını veya tamamını durdurur. Güç tasarrufu Hızlı açılışın devre dışı bırakılması Bilgisayarınız, hızlı açılmak için Hızlı açılış özelliğine sahiptir. Ancak aynı zamanda sinyallerin başlamasını kontrol etmek için çok az miktarda güç kullanmaktadır. Bu kontroller, bilgisayarınızın pilini yavaşça bitirecektir. Bilgisayarınızın güç gereksinimlerini ve çevreye olan etkilerini azaltmak istiyorsanız Hızlı açılış'ı kapatın: Not Eğer Hızlı açılış kapalıysa, bilgisayarınızın Uyku durumundan açılması daha uzun sürecektir. Bilgisayarınız, bir ağdan tekrar başlamak için bir talimat aldığında da açılmayacaktır (Wake on LAN). 1. Masaüstü'nü açın. 2. Bildirim alanında Güç Seçenekleri'ni tıklatın. 3. Daha Fazla Güç Seçeneği'ni seçin. 4. Güç düğmesinin yapacaklarını seçin'i seçin.

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Packard Bell EasyNote TE - 1

Kullanıcı Kılavuzu. Packard Bell EasyNote TE - 1 Kullanıcı Kılavuzu Packard Bell EasyNote TE - 1 Içindekiler Bilgisayarınızı başlatma 4 Kablosuz bağlantı... 4 Kayıt... 5 Yazılım yüklemesi... 6 Kurtarma... 6 Sorunlarınız mı var?... 6 Temel Bilgisayar

Detaylı

Acer ICONIA W510 Kullanıcı Kılavuzu

Acer ICONIA W510 Kullanıcı Kılavuzu Acer ICONIA W510 Kullanıcı Kılavuzu - 1 2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA Kullanıcı Kılavuzu Model: W510 İlk baskı: 09/2012 2 - İçindekiler Güvenlik ve kullanım rahatlığı 5 İlk Yapılacaklar 16 Kılavuzlarınız...

Detaylı

Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu

Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu i ÇiNDEKiLER Ürün Kaydı 2 Önemli Bilgi 2 Temel Bilgisayar Kavramları 4 Güvenlik ve Kullanım Rahatlığı... 4 Güvenlik Önlemleri... 4 Sağlık Önlemleri... 5 Bilgisayarınızı

Detaylı

Lenovo V470/ V570/ B470/B570

Lenovo V470/ V570/ B470/B570 Lenovo V470/ V570/ B470/B570 Kullanım Kılavuzu V1.0 Bilgisayarınızı kullanmadan önce el kitaplarındaki güvenlik notlarını ve önemli ipuçlarını okuyun. Notlar Ürünü kullanmadan önce Lenovo Güvenlik ve Genel

Detaylı

Ultrabook. UBS i5 V2

Ultrabook. UBS i5 V2 Ultrabook UBS i5 V2 TR İÇİNDEKİLER 3 GÜVENLİK UYARILARI 3 Çevrebirim Aygıtlarının Kullanımı 3 Diğer Hatırlatmalar 4 Rahat Çalışma Ortamının Oluşması 4 Taşıma/Nakliye Önlemleri 4 Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Detaylı

Bu kılavuzda çoğu modelde ortak olan özellikler anlatılmaktadır. Bazı özellikler bilgisayarınızda olmayabilir.

Bu kılavuzda çoğu modelde ortak olan özellikler anlatılmaktadır. Bazı özellikler bilgisayarınızda olmayabilir. Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2012, 2013 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bluetooth, mülkiyeti marka sahibine ait olan ve Hewlett-Packard Company tarafından lisansla kullanılan bir ticari markadır.

Detaylı

Notebook GNB 1565 A1 İ3 GNB 1567 B1 İ3 GNB 1588 B1 İ5 GNB 1599 B1 İ7 GNB 1690 B1 İ7

Notebook GNB 1565 A1 İ3 GNB 1567 B1 İ3 GNB 1588 B1 İ5 GNB 1599 B1 İ7 GNB 1690 B1 İ7 Notebook GNB 1565 A1 İ3 GNB 1567 B1 İ3 GNB 1588 B1 İ5 GNB 1599 B1 İ7 GNB 1690 B1 İ7 TR İÇİNDEKİLER 3 GÜVENLİK UYARILARI 3 Çevrebirim Aygıtlarının Kullanımı 3 Diğer Hatırlatmalar 4 Rahat Çalışma Ortamının

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar. GNB 1442 A1 i3 TCH

Dizüstü Bilgisayar. GNB 1442 A1 i3 TCH Dizüstü Bilgisayar GNB 1442 A1 i3 TCH TR İÇİNDEKİLER 3 GÜVENLİK UYARILARI 3 Çevrebirim Aygıtlarının Kullanımı 3 Diğer Hatırlatmalar 4 Rahat Çalışma Ortamının Oluşması 4 Taşıma/Nakliye Önlemleri 4 Hızlı

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH

Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH TR İÇİNDEKİLER 3 GÜVENLİK UYARILARI 3 Çevrebirim Aygıtlarının Kullanımı 3 Diğer Hatırlatmalar 4 Rahat Çalışma Ortamının Oluşması 4 Taşıma/Nakliye

Detaylı

Bu kullanıcı kılavuzunda çoğu modelde ortak olan özellikler anlatılmaktadır. Bazı özellikler bilgisayarınızda olmayabilir.

Bu kullanıcı kılavuzunda çoğu modelde ortak olan özellikler anlatılmaktadır. Bazı özellikler bilgisayarınızda olmayabilir. Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2012, 2013 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bluetooth, mülkiyeti marka sahibine ait olan ve Hewlett-Packard Company tarafından lisansla kullanılan bir ticari markadır.

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar GNB 1452 B1 N2 GNB 1443 A1 B8 TCH

Dizüstü Bilgisayar GNB 1452 B1 N2 GNB 1443 A1 B8 TCH Dizüstü Bilgisayar GNB 1452 B1 N2 GNB 1443 A1 B8 TCH TR İÇİNDEKİLER 3 GÜVENLİK UYARILARI 3 Çevrebirim Aygıtlarının Kullanımı 3 Diğer Hatırlatmalar 4 Rahat Çalışma Ortamının Oluşması 4 Taşıma/Nakliye Önlemleri

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz ASUS UX31A http://tr.yourpdfguides.com/dref/4349729

Kullanım kılavuzunuz ASUS UX31A http://tr.yourpdfguides.com/dref/4349729 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki ASUS UX31A tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını

Detaylı

Bu kılavuzda çoğu modelde ortak olan özellikler anlatılmaktadır. Bazı özellikler bilgisayarınızda olmayabilir.

Bu kılavuzda çoğu modelde ortak olan özellikler anlatılmaktadır. Bazı özellikler bilgisayarınızda olmayabilir. Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2014 Hewlett-Packard Development Company, L.P. AMD, Advanced Micro Devices, Inc. kuruluşunun bir ticari markasıdır. Bluetooth, sahibinin mülkiyetinde olan bir ticari markadır

Detaylı

INSPIRON KURULUM KILAVUZU

INSPIRON KURULUM KILAVUZU INSPIRON KURULUM KILAVUZU INSPIRON KURULUM KILAVUZU Model P03T Tip P03T001 Not, Dikkat ve Uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızdan daha iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan önemli bilgiler verir. DİKKAT: UYARI,

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu. TR8778 Şubat 2014

Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu. TR8778 Şubat 2014 Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu TR8778 Şubat 2014 İçindekiler İçindekiler... 2 Bölüm 1: Dizüstü PC ye Giriş Kullanıcının El Kitabı Hakkında... 6 Bu Kılavuzla İlgili Notlar... 6 Güvenlik Tedbirleri...

Detaylı

Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu

Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu içindeki LER Önemli Bilgi 3 Temel Bilgisayar Kavramları 4 Güvenlik ve Kullanım Rahatlığı... 4 Güvenlik Önlemleri... 4 Sağlık Önlemleri... 4 Bilgisayarınızı Tanıma...

Detaylı

TR7837. Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu

TR7837. Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu TR7837 Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu Ocak 2013 İçindekiler Bölüm 1: Dizüstü PC ye Giriş Kullanıcının El Kitabı Hakkında... 6 Bu Kılavuzla İlgili Notlar... 6 Güvenlik Tedbirleri... 7 Dizüstü PC nizin

Detaylı

TR6947. Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu

TR6947. Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu TR6947 Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu U47A/ U47VC Mart 2012 İçindekiler Bölüm 1: Dizüstü PC ye Giriş Kullanıcının El Kitabı Hakkında... 6 Bu Kılavuzla İlgili Notlar... 6 Güvenlik Tedbirleri... 7

Detaylı

Nokia N9 Kullanım Kılavuzu

Nokia N9 Kullanım Kılavuzu Nokia N9 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.2 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Başlangıç 6 Tuşlar ve parçalar 6 SIM kartı takma ve bataryayı şarj etme 8 İlk açılış 11 Daha fazla yardım bulma 15 Temel kullanım

Detaylı

Giriş. Dizüstü bilgisayarı Kullanım Kılavuzu G52-16GD1X5

Giriş. Dizüstü bilgisayarı Kullanım Kılavuzu G52-16GD1X5 1 Giriş Dizüstü bilgisayarı Kullanım Kılavuzu G52-16GD1X5 Giriş İçindekiler BÖLÜM 1: Giriş İçindekiler... 1-2 Yönetmelikler ve Bildirgeler... 1-4 FCC-B Radyo Frekansı Girişim Bildirgesi... 1-4 FCC Koşulları...

Detaylı

TR7419. Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu

TR7419. Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu TR7419 Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu Haziran 2012 İçindekiler Bölüm 1: Dizüstü PC ye Giriş Kullanıcının El Kitabı Hakkında... 6 Bu Kılavuzla İlgili Notlar... 6 Güvenlik Tedbirleri... 7 Dizüstü PC

Detaylı

2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA TAB Kullanım Kılavuzu Model: A510/A511 İlk baskı: 4/2012 Sürüm: 1.1

2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA TAB Kullanım Kılavuzu Model: A510/A511 İlk baskı: 4/2012 Sürüm: 1.1 Kullanım Kılavuzu 2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA TAB Kullanım Kılavuzu Model: A510/A511 İlk baskı: 4/2012 Sürüm: 1.1 Acer ICONIA TAB Model numarası: Seri numarası*: Satın alma tarihi: Satın alma

Detaylı

Kolay Kullanım Kılavuzu. Packard Bell EasyNote TE69KB

Kolay Kullanım Kılavuzu. Packard Bell EasyNote TE69KB Kolay Kullanım Kılavuzu Packard Bell EasyNote TE69KB Içindekiler Bilgisayarınızı başlatma 3 Kablosuz bağlantı... 3 Kayıt... 3 Yazılım yüklemesi... 4 Kurtarma... 4 Sorunlarınız mı var?... 4 Bilgisayarınızı

Detaylı

Nokia N9 Kullanım Kılavuzu

Nokia N9 Kullanım Kılavuzu Nokia N9 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Başlangıç 6 Tuşlar ve parçalar 6 SIM kartı takma ve bataryayı şarj etme 8 İlk açılış 11 Daha fazla yardım bulma 14 Temel kullanım

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar. GNB 1460 A1 i3

Dizüstü Bilgisayar. GNB 1460 A1 i3 Dizüstü Bilgisayar GNB 1460 A1 i3 TR UYARILAR Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi

Detaylı

www.htc.com Kullanım Kılavuzu

www.htc.com Kullanım Kılavuzu www.htc.com Kullanım Kılavuzu Lütfen Devam Etmeden Önce Okuyun KUTUSUNDAN ÇIKARTTIĞINIZDA PİL ŞARJ EDİLMEMİŞ HALDEDİR. AYGITINIZ ŞARJ HALİNDEYKEN PİLİ ÇIKARTMAYIN. BU AYGITI SÖKERSENİZ YA DA SÖKMEYE ÇALIŞIRSANIZ

Detaylı

Acer Iconia Model numarası:... Seri numarası*:... Satın alma tarihi:... Satın alma yeri:...

Acer Iconia Model numarası:... Seri numarası*:... Satın alma tarihi:... Satın alma yeri:... 2 2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer Iconia Kullanım Kılavuzu Model: B1-A71 Bu değişiklik: 12/2012 This EEE is compliant with RoHS EEE yonetmeliğine uygundur Manufacturer: Acer Incorporated address: 8F,

Detaylı

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu User Guide. www.lg.com MFL68043810 (1.0)

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu User Guide. www.lg.com MFL68043810 (1.0) TÜRKÇE ENGLISH Kullanıcı Kılavuzu User Guide MFL68043810 (1.0) www.lg.com - Bu cihaz Türkiye ve tüm Avrupa ülkelerinde kullanımayöneliktir.wlan, Avrupa da kapalı alanlarda sınırlamaolmaksızın kullanılabilir

Detaylı

Dell Venue Pro 11-7130/7139 User s Guide

Dell Venue Pro 11-7130/7139 User s Guide Dell Venue Pro 11-7130/7139 User s Guide Regulatory Model: T07G Regulatory Type: T07G001 Notlar, Dikkat Edilecek Noktalar ve Uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızı daha iyi kullanmanızı sağlayan önemli bilgileri

Detaylı