İş Sürekliliği Planı. Merkez Renkli Klavye: Selva KUŞÇULAR BİST : Murat Ziya GİRGİN Nurşen AKBABA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İş Sürekliliği Planı. Merkez Renkli Klavye: Selva KUŞÇULAR 0216 681 34 89-90 BİST : Murat Ziya GİRGİN 0212 298 11 61 Nurşen AKBABA 0212 298 11 51"

Transkript

1 1a.Eylem Planı Şube (EXAPİ) a.) Şubelerde oluşabilecek Gendeks programı hatası hakkında Şubelerimizde oluşabilecek Gendeks programının çalışmaması durumunda şubelerimiz Türk Telekom veya FCT cihazları üzerinden merkezde bulunan müşteri temsicisi üzerinden emirlerini verecektir. 1b.Eylem Planı Genel Müdürlük (EXAPİ) a.) Genel Müdürlükte oluşabilecek Gendeks programı hatası hakkında Genel Müdürlükteki Gendeks programı çalışmaması durumunda müşteriler emirlerini Borsa Üye Temsilcisi üzerinden iletecektir. Merkez Renkli Klavye: Selva KUŞÇULAR BİST : Murat Ziya GİRGİN Nurşen AKBABA b.) Bilgi İşlem Müdahalesi. Database : a- Network : RAC mimari üzerinde sistemler hem networksel olarak yedekli hem de çift makina olarak çalışmaktadır. Sistemde oluşabilecek arıza durumunda aktif aktif olarak sistem çalışmaya devam etmektedir. Sistemlerin Storage bağlantıları da hem fiber hemde fiber switch üzerinden yedekli olarak çalışır. b- Servis Durumu: Uygulamanın düzgün çalışıp çalışmadığı konrol edilir. Herhangi bir sorun tespiti halinde derhal ilgili kurumlar ile irtibata geçilir. c- Update : Sunucu ve uygulamanın verisyonunun güncelliği kontrol edilerek güncelleme gerekli gördüğü takdirde yapılır. d- Fiziksel Durum : RAC mimarisinde olan sistemler storage diskler üzerinde RAID mimarisi ile yedekli olarak çalışmakta olup, sorun çözülemeyecek duruma geldiğinde Acil ve Beklenmedik Durum Eylem Planı devreye sokulur.

2 BİST a- Network : Fiziksel bir sorun var ise derhal müdahale edilerek değişim yapılır. Network erişiminde bir sorun oluşması halinde derhal müdahale edilir. Sorunun çözülmesi süreci uzar ise derhal İş Sürekliliği Planı dahilinde hareket edilir. b- Servis Durumu: Uygulamanın düzgün çalışıp çalışmadığı konrol edilir. Herhangi bir sorun tespiti halinde derhal ilgili kurumlar ile irtibata geçilir. c- Update : Sunucu ve uygulamanın verisyonunun güncelliği kontrol edilerek güncelleme gerekli gördüğü takdirde yapılır. d- Fiziksel Durum : Karşılaşılacak herhangi bir problem durumunda derhal müdahale edilir. Genel Müdürlüğün yanı sıra Etiler İrtibat Bürosu nda da iki adet aktif çalışan Api bulunmaktadır. Yukarıdaki belirtilen sorunların çözülemeyecek duruma geldiğine kanaat getirilirse, Genel Müdürlük veya Etiler lokasyonunda bulunan Api çiftlerinden bir tanesinin BİST ile bağlantılarının kopması durumunda bağlantısı kopan Api lerin emir iletimi diğer birimin üzerinden yönlendirilecektir. Bu geçiş süreci Bilgi İşlem Müdürü ve Operasyon Müdürü nün kararı ve BİST yetkililerinin onayı ile gerçekleştirilir 1c.Genel Sistem Arıza Durumunda Sistemlerde oluşabilecek arıza durumunda Genel Müdürlük ve Şubelerimizde Gendeks yapısının çalışmadığı durumlarda; Şubelerimizin ve Genel Müdürlüğün direkt Borsa Üye Temsilcilerine bağlanmaları gerekmektedir. 1d. Genel Santral ve Gendeks arıza durumunda Meksa Yatırım a ait merkezi santral sisteminde oluşabilecek bir arıza halinde BİST ile yapılan konferans sisteminin yedek ulaşımını sağlamak amacıyla şirketimizin kullandığı kurumiçi yazışma platformundan ( Spark) iletişim sağlanacaktır. Kullanılan spark sisteminin logları genel müdürlük bünyesinde saklanmaktadır. Bu esnada Telefon santralinde oluşabilecek bir sorun halinde, ilgili firmadan destek alarak müdahale edilir. Şubeler spark programı ile merkezde Operasyon Birimine bağlanacak, merkezden de BİST de Borsa Üye Temsilcileri ne ulaşılması sağlanacaktır.

3 2a.Eylem Planı Genel Müdürlük (VİOP) a.) Genel Müdürlükte oluşabilecek VİOP programı hatası hakkında Genel Müdürlükte VİOP programı çalışmaması durumunda emirler yetkili temsilci vasıtasıyla İzmir VİOPAS üzerinden iletilebilecektir. Pelin ÜSTÜN Hakan KAYA b.) Bilgi İşlem Müdahalesi. VİOP Sistemleri : a- Network : Fiziksel bir sorun var ise derhal müdahale edilerek değişim yapılır. İnternet erişiminde bir sorun oluşması halinde derhal müdahale edilir. Sorunun çözülmesi süreci uzar ise derhal İş Sürekliliği Planı dahilinde hareket edilir. b- Servis Durumu: Uygulamanın düzgün çalışıp çalışmadığı konrol edilir. Herhangi bir sorun tespiti halinde derhal ilgili kurumlar ile irtibata geçilir. güncelleme gerekli gördüğü takdirde yapılır. d- Fiziksel Durum : RAID mimarisi kullanılmakla birlikte bu mimarinin üzerinde oluşabilecek hataların tespiti halinde gerekli müdahaleler yapılır. Müdahalelerin yetersiz görülmesi durumunda disk değişimini kadar gidebilecek müdahaleler yapılır. 2b.Eylem Planı Şube (VİOP) a.) Şubelerde oluşabilecek VİOP programı hatası hakkında Şubelerimizde VİOP programı çalışmaması durumunda Merkez VİOP birimi üzerinden emir iletilecektir. Merkez VİOP Ali Ertuğrul SAMANCI Merkez VİOP Berna Önder

4 2c.Genel Sistem Arıza Durumunda Genel Müdürlük ve Şubelerimizde VİOP yapısının çalışmadığı durumlarda; Şubelerimizin Genel Müdürlük VİOP birimine emirlerini telefon aracılığı ile ileteceklerdir. Genel Müdürlüğün VİOP Birimi İzmir VİOPAS üzerinden emirlerini verecektir. Pelin ÜSTÜN Hakan KAYA d.Genel Santral ve VİOP arıza durumunda Meksa Yatırım a ait merkezi santral sisteminde oluşabilecek bir arıza halinde sistemin yedek ulaşımını sağlamak amacıyla şirketimizin kullandığı kurumiçi yazışma platformundan ( Spark) iletişim sağlanacaktır. Kullanılan spark sisteminin logları genel müdürlük bünyesinde saklanmaktadır.. Bu esnada Telefon santralinde oluşabilecek bir sorun halinde, ilgili firmadan destek alarak müdahale edilir. Şubeler spark programı ile merkezde VİOP Birimine bağlanacak, VİOP Birimi çalışanları çalışan bir telefon üzerinde bağlantı kurup VİOPAS Üye Temsilcisine ulaşımı sağlayacaktır.

5 3a.Eylem Planı Genel Müdürlük (KAS) a.) Genel Müdürlükte oluşabilecek KAS programı hatası hakkında Genel Müdürlükte KAS programının çalışmaması durumunda müşterilerimiz kayıtlı hatlar üzerinden fiyat okunması ve emir girilmesi suretiyle işlemlerine devam edebilecektir. Merkez KAS Ali TURUNÇ Merkez KAS Orhan YILMAZ b.Eylem Planı Şube (KAS) a.) Şubelerde oluşabilecek KAS programı hatası hakkında Şubelerimizde KAS programı çalışmaması durumunda Merkez KAS birimi üzerinden emir iletilecektir. Merkez KAS Ali TURUNÇ Merkez KAS Orhan YILMAZ c.Genel Müdürlük Sistem Arıza Durumu Genel Müdürlükte hizmet veren Ana KAS serverında arıza oluşumu durumunda arıza müdahale edilebilir bir durumdan kaynaklanıyor ise derhal müdahale edilir, eğer problem database kaynaklı ise backup server geçiş prosedürü başlanacak backup server bağlantı sağlanacaktır. Yedekten Geri Dönme Süreci Etiler lokasyonunda bulunan postgresql sunucu hot_standby modundadir. Postgresql de WAL(writeaheadlog) dosya transferi ve bu dosyadaki transaction larin replike postgresql sunucularinda calistirilmasi mantigi ile veritabanlari arasindan esitlik saglanmaktadir. Merkez lokasyonda herhangi bir nedenle(donanim arizasi, isp sorunlari, dogal afetler vb) hizmet sağlanamazsa, ilgili geçiş ve geri dönme kararı Bilgi İşlem Müdürü tarafından verilir. Bilgi İşlem Müdürü bu kararı vermeden önce destek alınan firma ile görüşüp database tutarlılığını kontrol eder daha sonra geri dönme sürecini başlatır. Karar uygulandıktan sonra Genel Müdür Yardımcısı ve Teftiş Kurulu na bilgi verilir.

6 Etiler lokasyonundaki hot_standby modunda esitlik halinde bekleyen sunucu asagidaki iki yontemden biri kullanilarak master moda alinir: 1) /postgresqldizini/recovery.conf dosyasindan bulunan trigger_file path inde tanimlanan dosya yaratilir ve standby server bu dosyanin varligini gordugu anda failover islemlerini başlatır ve master moda geçilir. 2) pg_ctl promote komutu verilerek trigger_file degiskenine bakilmaksizin failover islemleri baslatilir ve master moda gecilir. Failover islemleri transaction transfer yogunluguna gore(varolan wal loglarin islenmesi) birkac dakika surebilir. Failover islemleri tamamlandiginda artik varolan hot stand-by sunucu master sunucu gorevini ustlenir. Etiler lokasyonunda bulunan yazilim sunucusu master sunucu hazir oldugunda calistirilir(yazılım sunucusu normal kosullarda Etiler lokasyonunda kapali bekler) ve dns yonlendirmesi sayesinde kullanıcılar bu sunucular aracılığı ile işlemlerine devam edebilirler. 3d.Genel Müdürlük-Şube Bağlantılarının Kopması Durumunda : Genel Müdürlük KAS Birimi aranarak emir iletim yetkisi olan traderımız ile telefon üzerinden emir iletimi sağlanacaktır. Telefon ile ulaşım olmadığı takdirde KAS birimine emirler Spark sistemi üzerinden aktarımları yapılacaktır. Merkez KAS Ali TURUNÇ Merkez KAS Orhan YILMAZ Yukarıda da bahsedilen iş sürekliliği kapsamındaki müdahalelerde yazılı hale getirilmiş olup genel iş sürekliliği planı aşağıdaki gibidir. Sistem Odası Check Listesi Süreci Sistem odası check list sürecinde aşağıdaki başlık halinde sayılacak sistemler öncelikle network durumu servis durumu, güncel update durumları ve fiziksel durumu açısından kontrol edilir. 1- Data Sağlayıcı Programlar : a- Network : Fiziksel bir sorun var ise derhal müdahale edilerek değişim yapılır. İnternet erişiminde bir sorun oluşması halinde sistemler otomatik olarak uydu üzerinden yayın almaya devam eder. b- Servis Durumu: Uygulamanın düzgün çalışıp çalışmadığı konrol edilir. Herhangi bir sorun tespiti halinde derhal data sağlayıcı firma ile irtibata geçilir. güncelleme gerekli gördüğü takdirde yapılır. d- Fiziksel Durum : Oluşabilecek disk yetersizliği durumunda sebebi araştırılır gerekli görülürse disk değişimine kadar gidebilecek müdahaleler yapılır. 2- VİOP Sistemleri :

7 e- Network : Fiziksel bir sorun var ise derhal müdahale edilerek değişim yapılır. İnternet erişiminde bir sorun oluşması halinde derhal müdahale edilir. Sorunun çözülmesi süreci uzar ise derhal İş Sürekliliği Planı dahilinde hareket edilir. f- Servis Durumu: Uygulamanın düzgün çalışıp çalışmadığı konrol edilir. Herhangi bir sorun tespiti halinde derhal ilgili kurumlar ile irtibata geçilir. g- Update : Sunucu ve uygulamanın verisyonunun güncelliği kontrol edilerek güncelleme gerekli gördüğü takdirde yapılır. h- Fiziksel Durum : RAID mimarisi kullanılmakla birlikte bu mimarinin üzerinde oluşabilecek hataların tespiti halinde gerekli müdahaleler yapılır. Müdahalelerin yetersiz görülmesi durumunda disk değişimini kadar gidebilecek müdahaleler yapılır. 3- Database : a- Network : RAC mimari üzerinde sistemler hem networksel olarak yedekli hem de çift makina olarak çalışmaktadır. Sistemde oluşabilecek arıza durumunda aktif aktif olarak sistem çalışmaya devam etmektedir. Sistemlerin Storage bağlantıları da hem fiber hemde fiber switch üzerinden yedekli olarak çalışır. b- Servis Durumu: Uygulamanın düzgün çalışıp çalışmadığı konrol edilir. Herhangi bir sorun tespiti halinde derhal ilgili kurumlar ile irtibata geçilir. güncelleme gerekli gördüğü takdirde yapılır. d- Fiziksel Durum : RAC mimarisinde olan sistemler storage diskler üzerinde RAID mimarisi ile yedekli olarak çalışmakta olup, sorun çözülemeyecek duruma geldiğinde Acil ve Beklenmedik Durum Eylem Planı devreye sokulur. 4- WEB Sunucuları : a- Network : Fiziksel bir sorun var ise derhal müdahale edilerek değişim yapılır. İnternet erişiminde bir sorun oluşması halinde derhal müdahale edilir. Sorunun çözülmesi süreci uzar ise derhal İş Sürekliliği Planı dahilinde hareket edilir. b- Servis Durumu: Uygulamanın düzgün çalışıp çalışmadığı konrol edilir. Herhangi bir sorun tespiti halinde derhal ilgili kurumlar ile irtibata geçilir. güncelleme gerekli gördüğü takdirde yapılır. d- Fiziksel Durum : RAID mimarisi kullanılmakla birlikte bu mimarinin üzerinde oluşabilecek hataların tespiti halinde gerekli müdahaleler yapılır. Müdahalelerin yetersiz görülmesi durumunda disk değişimini kadar gidebilecek müdahaleler yapılır. Gerek duyulursa yedekten geri dönülerek yeni sunucu üzerinde devam edilir.

8 5- BİST : a- Network : Fiziksel bir sorun var ise derhal müdahale edilerek değişim yapılır. Network erişiminde bir sorun oluşması halinde derhal müdahale edilir. Sorunun çözülmesi süreci uzar ise derhal İş Sürekliliği Planı dahilinde hareket edilir. b- Servis Durumu: Uygulamanın düzgün çalışıp çalışmadığı konrol edilir. Herhangi bir sorun tespiti halinde derhal ilgili kurumlar ile irtibata geçilir. güncelleme gerekli gördüğü takdirde yapılır. d- Fiziksel Durum : Karşılaşılacak herhangi bir problem durumunda derhal müdahale edilir. Sorun çözülemeyecek duruma geldiğinde Acil ve Beklenmedik Durum Eylem Planı devreye sokulur. 6- Telefon, Ses Kayıt, Alarm, Kapı Kart, Kamera, Klima, UPS Sistemleri Telefon (Santral) : Telefon santralinde oluşabilecek bir sorun halinde, ilgili firmadan destek alarak müdahale edilir. Ses Kayıt Sistemleri : Sistemler gün içerisinde yetkili personeller tarafından kontrol edilir. Oluşabilecek herhangi bir hata durumunda derhal Bilgi İşlem ve Teftiş Kurulu durumdan haberdar edilir. Konu ile ilgili olarak ilgili firmaya durum denetlettirilerek gerekli müdahalenin yapılması ve raporlanması sağlanır. Kapı Kart : Yapılan kontrollerde sistemin çalışmadığı tespit edilirse, müdahale edilir. Kamera : Yapılan kontrollerde sistemin çalışmadığı tespit edilirse, müdahale edilir. UPS Sistemleri : UPS değerleri kontrol edilir, herhangi bir soruna rastlanırsa derhal ilgili firma durumdan haberdar edilerek müdahalesi sağlanır. 7- MONİTOR : Network durumunda oluşabilecek herhangi bir problem için sistemlerimiz birbirlerini kontrol eden 3 ayrı monitoring sistemiyle izlenmektedir. Oluşabilecek bir uyarı mail ortamında bilgi işlem birimine ulaşır. Gelen uyarının türüne göre müdahale anlık olarak yapılır. 8- Network Switch : Network durumunda oluşabilecek herhangi bir problem için sistemlerimiz birbirlerini kontrol eden 3 ayrı monitoring sistemiyle izlenmektedir. Oluşabilecek bir uyarı mail ortamında bilgi işlem birimine ulaşır. Gelen uyarının türüne göre müdahale anlık olarak yapılır. Gerekli görülürse yedek switchler devreye alınır.

9 9- Blade Sistemleri : Tüm sistem hem disk olarak hemde switch olarak yedekli altı modülden oluşmaktadır. 10- FIX Sistemleri : Sistem hem sanal olarak yedekli hemde vpn üzerinden hizmet vermektedir. Sanal makinalarda oluşabilecek bir hatada yedek sanal makina devreye girer. VPN üzerindeki makinada oluşabilecek bir hatada gerekli görülürse derhal yeni bir kurulum yapılır ve ilgili firma haberdar edilir. 11- Genel : Sistem sanal sunucular üzerinde storage disklere bağlı olarak hata durumunda gerekli müdahale yapılır. Ek: Chechklist Tablo Örneği :

TERA MENKUL DEĞERLER A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI VE İŞ AKIŞ PROSEDÜRLERİ

TERA MENKUL DEĞERLER A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI VE İŞ AKIŞ PROSEDÜRLERİ TERA MENKUL DEĞERLER A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI VE İŞ AKIŞ PROSEDÜRLERİ I- GİRİŞ : Tera Menkul Değerler A.Ş. ye ait iş bu Acil ve Beklenmedik Durum Planı ve İş Akış Prosedürleri Seri: V No: 68

Detaylı

ASYA YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. ACİL DURUM EYLEM PLANI

ASYA YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. ACİL DURUM EYLEM PLANI ASYA YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. ACİL DURUM EYLEM PLANI 1 ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI VE İŞ AKIŞLARI Asya Yatırım Menkul Değerler A.Ş. müşterilerine verdiği hizmetin sürekliliği ve sorumlu olduğu

Detaylı

IKON MENKUL DEĞERLER A.Ş.

IKON MENKUL DEĞERLER A.Ş. IKON MENKUL DEĞERLER A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI VE İŞ AKIŞLARI 1 İÇİNDEKİLER TANIMLAR VE KISALTMALAR I. BÖLÜM: ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI 1. AMAÇ VE KAPSAM 2. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI

Detaylı

FİBA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. Acil ve Beklenmedik Durum Planı

FİBA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. Acil ve Beklenmedik Durum Planı FİBA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. Acil ve Beklenmedik Durum Planı 2013 1 1. AMAÇ Bu planın amacı, acil ve beklenmedik durumların; şirketin olağan çalışmasını olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar yaratmasını engellemek,

Detaylı

ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI YÖNETMELİĞİ

ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI YÖNETMELİĞİ ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER Amaç Madde 1 - Bu yönetmelik, Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş. nin acil ve beklenmedik durum planını, bu durumda müşteriler,

Detaylı

Strateji Menkul Değerler

Strateji Menkul Değerler 1) SUNMAYA YETKİLİ OLDUĞUMUZ HİZMETLER 6362 sayılı yeni SPKn kapsamında yatırım hizmet ve faaliyetleri Mevcut Yetki Belgesi / İzin Adı Tarih No Alım Satım Aracılığı Yetki Belgesi 27/07/1995 ARK/ASA-211

Detaylı

ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI VE İŞ AKIŞLARI

ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI VE İŞ AKIŞLARI ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI VE İŞ AKIŞLARI 1) Mali tablolar ve mevcut mevzuat uyarınca tutmakla yükümlü oldukları her türlü kayıt ile kıymetli evrakın basılı olarak ve/veya elektronik ortamda saklanması,

Detaylı

UYGULAMA ESASI. Tasarlayan: Onaylayan: Yayınlayan: Bölüm: Bilgi Teknolojileri. Grup: Yönetim Kurulu

UYGULAMA ESASI. Tasarlayan: Onaylayan: Yayınlayan: Bölüm: Bilgi Teknolojileri. Grup: Yönetim Kurulu UYGULAMA ESASI Ad : Acil Durum ve İş Sürekliliği Uygulama Esası Kod : 06.03.44 UE Sorumlu Bölüm/Grup : Burgan Yatırım Çalışanları Amaç : Şirketin, acil ve beklenmedik durumlarda müşterilerine, yatırım

Detaylı

ACİL DURUM EYLEM PLANI

ACİL DURUM EYLEM PLANI ACİL DURUM EYLEM PLANI Madde 1. Amaç Bu planın amacı, acil ve beklenmedik durumların; şirketin olağan çalışmasını olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar yaratmasını engellemek, acil ve beklenmedik durum sırasında

Detaylı

ASHMORE PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI

ASHMORE PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI ASHMORE PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI 1 ASHMORE PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI 1. AMAÇ: Bu planın amacı, Ashmore Portföy Yönetimi A.Ş. nin acil ve beklenmedik

Detaylı

YATIRIM FİNANSMAN MENKUL DEĞERLER A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM VE İŞ SÜREKLİLİĞİ PLANI

YATIRIM FİNANSMAN MENKUL DEĞERLER A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM VE İŞ SÜREKLİLİĞİ PLANI YATIRIM FİNANSMAN MENKUL DEĞERLER A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM VE İŞ SÜREKLİLİĞİ PLANI AĞUSTOS 2012 İÇİNDEKİLER 1 Genel Çerçeve 2 2 Görevli Personel 2 3 Verilen Kritik Hizmetler 5 4 Askıya Alınabilecek

Detaylı

ACİL ve BEKLENMEDİK DURUM PLANI

ACİL ve BEKLENMEDİK DURUM PLANI ACİL ve BEKLENMEDİK DURUM PLANI 1. AMAÇ Bu planın amacı, acil ve beklenmedik durumların; şirketin olağan çalışmasını olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar yaratmasını engellemek, acil ve beklenmedik durum

Detaylı

Acil ve Beklenmedik Durum Planı DOK NO. PL_005

Acil ve Beklenmedik Durum Planı DOK NO. PL_005 Yürürlük Tarihi Sayfa: 1 / 8 1. Amaç Bu plan, Sermaye Piyasası Kurulu nun Portföy Yönetim Sirketleri Ve Bu Sirketlerin Faaliyetlerine İliskin Esaslar Tebligi (III -55.1) nin 17. Acil ve beklenmedik durum

Detaylı

ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER Amaç Madde 1 - Bu yönetmelik, ÜNLÜ Menkul Menkul Değerler A.Ş. nin ( ÜNLÜ Menkul veya UNS ) acil ve beklenmedik durum planını, bu

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLGİ İŞLEM PROSEDÜRÜ

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLGİ İŞLEM PROSEDÜRÜ 1.AMAÇ: Kurumun otomasyon üzerindeki tüm bilgilerinin yönetimini, korunmasını, dağıtımını ve önemli işlevlerinin korunmasını düzenleyen kuralları ve uygulamaları belirlemeyi amaçlar. 2. KAPSAM: Bu talimat,

Detaylı

ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI YÖNETMELİĞİ

ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI YÖNETMELİĞİ ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER Amaç Madde 1 - Bu yönetmelik, Tacirler Portföy Yönetimi A.Ş. nin acil ve beklenmedik durum planını, bu durumda müşteriler, alım

Detaylı

YASAL BİLGİLER. 6362 Sayılı SPKN. Uyarınca Sunmaya Yetkili Olduğumuz Hizmetler

YASAL BİLGİLER. 6362 Sayılı SPKN. Uyarınca Sunmaya Yetkili Olduğumuz Hizmetler YASAL BİLGİLER Burada yer alan bilgiler, Sermaye Piyasası Kurulu nun III-39.1 sayılı Yatırım Kuruluşlarının Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Tebliği nin 28. maddesi hükümleri gereği açıklanmaktadır.

Detaylı

Acil ve Beklenmedik Durum Yönetmeliği

Acil ve Beklenmedik Durum Yönetmeliği Acil ve Beklenmedik Durum Yönetmeliği 1. Amaç Acil ve beklenmedik durumlarda personeline, müşterilerine, piyasa katılımcılarına hissedarlarına ve 3. taraflara karşı olan yükümlülüklerini yerine getirme

Detaylı

UYGULAMA ESASI. Tasarlayan: Onaylayan: Yayınlayan: Bölüm: Burgan Portföy Yönetimi. Grup: Yönetim Kurulu. Bölüm: Yasal Uyum. Direktör Özlem Ünal

UYGULAMA ESASI. Tasarlayan: Onaylayan: Yayınlayan: Bölüm: Burgan Portföy Yönetimi. Grup: Yönetim Kurulu. Bölüm: Yasal Uyum. Direktör Özlem Ünal UYGULAMA ESASI Ad : Acil Durum ve İş Sürekliliği Uygulama Esası Kod : 06.05.13 UE Sorumlu Bölüm/Grup : Burgan Portföy Yönetimi Çalışanları Amaç : Şirketin, acil ve beklenmedik durumlarda müşterilerine,

Detaylı

Acil ve Beklenmedik Durum Eylem Planı

Acil ve Beklenmedik Durum Eylem Planı 1/4 Birinci Bölüm Genel Hükümler Amaç ve Tanımı Madde 1 Bu planın ( bilgi notunun ) amacı, Şirketin, acil ve beklenmedik durumlarda müşterilerine, aracı kurumlara, piyasa katılımcılarına ve üçüncü taraflara

Detaylı

2. SÖZKONUSU RİSKLER SONRASINDA OLUŞABİLECEK KAYIPLAR

2. SÖZKONUSU RİSKLER SONRASINDA OLUŞABİLECEK KAYIPLAR 1. GİRİŞ - Amaç Bu planın amacı, Alkhair Portföy Yönetimi A.Ş. nin, acil ve beklenmedik durumlarda personeline, müşterilerine, piyasa katılımcılarına ve üçüncü taraflara karşı olan yükümlülüklerini yerine

Detaylı

İ Ş P O R T F Ö Y Y Ö N E T İ M İ A. Ş. ACİL ve BEKLENMEDİK DURUM PLANI

İ Ş P O R T F Ö Y Y Ö N E T İ M İ A. Ş. ACİL ve BEKLENMEDİK DURUM PLANI İ Ş P O R T F Ö Y Y Ö N E T İ M İ A. Ş. ACİL ve BEKLENMEDİK DURUM PLANI Mayıs 2010 ĠÇĠNDEKĠLER 1. AMAÇ... 3 2. TANIMLAR... 3 3. KAPSAM... 3 4. SORUMLULUK... 3 5. YÜRÜTME... 4 6. KRĠZ MERKEZLERĠNĠN OLUġUMU,

Detaylı

HASTANE BİLGİ SİSTEM GÜVENLİĞİ PROSEDÜRÜ Doküman No: YÖN. PR.05 Yayın Tarihi:14.02.2013 Revizyon Tarihi: - Revizyon No: 00

HASTANE BİLGİ SİSTEM GÜVENLİĞİ PROSEDÜRÜ Doküman No: YÖN. PR.05 Yayın Tarihi:14.02.2013 Revizyon Tarihi: - Revizyon No: 00 1.AMAÇ Karacabey Devlet Hastanesine başvuruda bulunan kişilere ait bilgilerin güvenliğinin sağlanması amaçlı öncelikle verilerin doğru olarak toplanması, depolanması ve kullanılmasına ilişkin uygulamalarımızı

Detaylı

2013 YILI e-devlet KAPISI 160 İLETİŞİM MERKEZİ HİZMETİ ALIMI

2013 YILI e-devlet KAPISI 160 İLETİŞİM MERKEZİ HİZMETİ ALIMI TÜRKSAT UYDU HABERLEŞME KABLO TV VE İŞLETME A.Ş. 2013 YILI e-devlet KAPISI 160 İLETİŞİM MERKEZİ HİZMETİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ e-devlet Kapısı 160 İletişim Merkezi Hizmeti İhalesi Teknik Şartnamesi 2

Detaylı

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Bu yayın T.C. Sağlık bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Bilişimi Daire Başkanlığı tarafından

Detaylı

ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI BİLGİLENDİRME NOTU

ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI BİLGİLENDİRME NOTU BİLGİLENDİRME NOTU Sardis Menkul Değerler A.Ş. nin, acil ve beklenmedik durumlarda müşterilerine, diğer aracı kurumlara, piyasa katılımcılarına ve üçüncü taraflara karşı olan yükümlülüklerini yerine getirme

Detaylı

Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. Ağustos 2014

Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. Ağustos 2014 Acil ve Beklenmedik Durum Planı Ağustos 2014 Bu plan, Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine göre hazırlanmıştır. Toplam 9 sayfa ve 18 maddeden oluşan Acil ve Beklenmedik Durum planı yayımı tarihinde

Detaylı

EYG GAYRİMENKUL PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI

EYG GAYRİMENKUL PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI ACİL VE BEKLENMEDİK DURUM PLANI MAYIS 2015 1. AMAÇ Bu planın amacı, EYG Gayrimenkul Portföy Yönetimi A.Ş. nin acil ve beklenmedik durumlarda müşterilerine, aracı kurumlara, piyasa katılımcılarına ve üçüncü

Detaylı

T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI 2014 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI 2014 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI 2014 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER A-GENEL BİLGİLER... 3 1-Misyon ve Vizyon... 3 2- Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Görev Tanımı... 3 3-

Detaylı

İŞNET SUNUCU BARINDIRMA HİZMET SÖZLEŞMESİ

İŞNET SUNUCU BARINDIRMA HİZMET SÖZLEŞMESİ İŞNET SUNUCU BARINDIRMA HİZMET SÖZLEŞMESİ 1. TARAFLAR Bir taraftan şirket merkezi Kore Şehitleri Cad. Kaya Aldoğan Sok. No:5 34394 Zincirlikuyu Şişli/İstanbul adresinde mukim İş Net Elektronik Bilgi Üretim

Detaylı